mmmm Indische Brieven, m BUITENLAND Tweede Blad 14 November 1932 mm Het roode testament. De rijkste man der wereld. Ontbinding van het Engelsche parlement. Het verloop van den staatsgreep in Beieren; een interessante uiteenzetting door von Grafe. De betaling van de Engelsche schuld aan Amerika. Onder de telegrammen: Uit het Lagerhuis; een mededeeling van Baldwin; 16 November wordt het parlement ontbonden; 6 December nieuwe verkiezingen. Een belangrijke verklaring der Duitsche regee ring: de bezetting van het Roergebied is in strijd met de Haagsche con ventie, waardoor de verplichtingen van het verdrag van Versailles ver vallen. De werkloozenondersteuning in het Roergebied wordt opge heven. Spiers bezet. 1 ar'., BUITENL, BERICHTEN. KUNST m KENNIS. LEBER EH ¥L0ÖT. FEUILLETON. ■IRRNBBRIS«sgBBRB«g| XXXVI. Wat een droogte. Sinds bijna twee maanden hebben we, met uitzondering van een vluchtig buitje, geen regen gehad. Eiken dag zien we de staal blauwe strakheid aan den hemel zich spannen boven het verzengde aardoppervlak. Eenige dagen geleden stond de zon, wer kelijk en astronomisch precies, loodrecht boven ons hoofd. De Nederlandsche lezer kan zich wel den ken, dat we het in Insulinde's kuststeden warm hebben. Een eigenaardig verschijnsel is, dat in deze droge tijden aan den horizon de blauwi ge silhouetten der bergen geheel verdwijnen, ondanks de onbewolktheid van den hemel. Op het ruime Koningsplein missen we naar het Zuiden het uitzicht op de twee hooge toppen van de Salak en de Gedeh. Zoodra deze zich weer duidelijk tegen den hemel gaan afteekenen, kan men den onmiddel- lijken aanvang van den natten moesson voor spellen. Naar dit verschijnsel zien we nu reik halzend uit, hoewel we eigenlijk nog geen recht van klagen hebben officieel moet de regentijd pas half November beginnen, en we ^ijn nu pas in den aanvang van October. Ons rest dus slechts, met een zucht berusten, de hitte en de droogte ontvluchten in het koele interieur van ons huis of in de achter galerij waar het uitzicht op hoog geboomte en een goed besproeiden tuin den toestand wat dragelijker maken, en, wanneer we op straat komen, gelaten de heete lucht en de stof te slikken, welke vooral op het midden van den dag de straffe oostenwind ons in het gezicht blaast. In dergelijken tijd benijden we de men- schen, die hun woonplaats in een' koel berg klimaat hebben. Zoo is nu het klimaat van Bandoeng verre te prefereeren boven dat van Batavia. Ik heb dat gemerkt, toen ijc de vorige week enkele dagen in de Preanger-hóofdstad vertoefde, en vooral toen ik in den middagtrein van uit de hoogvlakte weer afdalen ging naar de laagvlakte. Waar in het bergland de droogte wel merkbaar, doch niet hinderlijk was, de hellingen frisch-groen geboomte en struiken droegen, de atmosfeer koel was, kreeg ik, bij het afdalen in de zon-geschroeide vlakte het gevoel, in een heeten oven te belanden. Daar buiten ftp het land was de uitwerking van de droogte nog duidelijker merkbaar dan in de stad. De groote, vlakke uitgestrekt heid bood geen ander uitzicht dan van dorre, harde akkers, waar geen ander groen te-Zien was dan de taaie, hooge grassoort, welke men hier „alang-alang" noemt. Talrijk Waren de brandvlekken, waar het dorre gras en lage .iout, opzettelijk of bij ongeluk, tot asch wa ren gebrand. De slooten lagen droog, de bodem was geworden tot een gebarsten klei laag de kleine riviertjes waren ingeschrom- peld tot een afgebrokkelde rij van poelen en poeltjes, waarin het vee uit den omtrek" lut- 'ele verfrissching eri lafenis kon vinden. In de groote rivieren was bet water wegge zakt tot ondiepe stroomingen, traag vloeiend over en langs de zandige, steenachtige bed ding-glooiingen. Het geheele land was één wijde trooste loosheid van droogte en verschroei ïng. Men kan zich hier er over verwonderen, dat de boomen zich zoo taai, zoo weinig gehinderd door de droogte toonen. Hun diep-gevestigde wortels vinden blijkbaar eenige meters onder de oppervlakte nog vocht genoeg om hun gebladerte te voeden Zelfs ziet men hier vele soorten boomen in dezen drogen tijd hun bladerdos de jaarlij ksche vernieuwing geven. De tama rinde - boomen prijken op vele plaatsen met jong, lichtkleurig loof. Het Wateriooplein vertoont nu in zijn boomafzetting alle nuan ce's tusschen licht en donkergroen. De „ketapang-boom" ook in Neder land bekend sinds Muitatuli zijn volks-idylie van „Saidjah en Adinda" schreef doet dit verkleeden wel op z'n opzichtigst. In de korte periode van enkele weken maakt hij alle gedaante-verwisselingen door, welke de boomen in Europa toonen van af den herfst tot den midden-zomer. In den voortuin van ons huis staat een jong, krachtig exemplaar van deze boom soort, en met verrukking hebben we kunnen kijken naar zijn toilet-vernieuwing. Eerst be gonnen zijn groote, zware bladeren te ver kleuren tot warm-roodbruin, met soms zoo'n vlammende tint, dat ze in het lichte van de namiddagzon als te gloeien staan. Spoedig daarop kwamen ze in zwermen naar beneden vallen dat is de tijd, dat onze „kebon" (tuinjongen) eiken middag mopperend aan het vegen en opruimen moet gaan. Daarna blijft de boom enkele dagen geheel kaal 1 onze voorgalerij is in die dagen abnormaal zonnig en licht. Doch dat duurt niet lang de jonge bladknoppen zweilen op en schie ten uit met een verwonderlijke snelheid. En nu, na enkële weken, is deze ketapang weer de mooie, groot-bladige boom geworden, zoöals we hem, lovend om zijn donkere schaduw, voor de rest van het jaar zien staan Wat evenzeer sterk opvalt, hier in de stad is, dat vele bloemdragende boomen juist deze droge periode van het jaar kiezen om in rijken bloei te schieten. De groote „boen- goer"-boomen zijn, in hun vollen tooi van licht- of donkerpaarse, sons rose bloem trossen, prachtig. Feller van kleur zijn de „flamboyants", welke zooals de naam aanduidt met hun vlam-rood gebloemte, waar in dezen tijd haast geen groen tusschen staat, zich als fakkels te kijk stellen. Ook de „Indische gouden regen", die hier een groote boom is niet zware trossen, staat nu in vollen bloei. Van de kleinere soorten is vooral de „Bougainville" met hare meters-lange, paarse bloemranken te bewonderen. Zoo brengt de natuur in dezen drogen tijd hare bloemenhulde aan de zon. Wanneer de eerste zware regens gaan vallen, dan verdwijnt deze bloemenpracht, en hullen de boomen zich weer in den weel- derig-dichten bladtooi, welke in den voch-* tigen tijd door het heete tropen-klimaat als in een broeikas te voorschijn getrokken wordt. J. A. M. d. F, .5 m v groote schaal door de separatisten gemeld; de separatisten zouden ook veel in beslag nemen. In beslag genomen automobielen worden hoofdzakelijk gebruikt voor opvor deringsdoeleinden in den 'omtrek. De separa-, tistische burgemeester werd door zijn eigen troepen gevangen genomen, maar spoedig weer vrij gelaten. Van de burgerij is een proclamatie uitgegaan, waarin gezegd wordt, dat erge hongersnood heêrscht. In Bonn, waar de Franschen de separa tisten de vorige week de stad uitgezet had den, is thans weer een troep separatisten onder dak gebracht, die door de Franschen van wapens voorzien zijn en door de Fran schen verzorgd worden. Het lid van de Bel gische delegatie heefi den landraad van Krefeld medegedeeld, dat de Belgen geen jaar (geldsv. aarde van -óór den oorlog!) ring van onderstand zooveel mogelijk be paalt moet worden. Er is den laatsten tijd in de Engelschi pers nog al wat te doen over het pensioen, dat lord Birkenhead, de voormalige lord- kanselicr trekt. Het bedrag is naar Hol- landsche begrippen zeker hoog: 5000. Den laatsten tijd zijn, mede na een ietwat opzienbarende rede van Birkenhead, daar- creor weer schampere opmerkingen gemaakt in een Lor.densch blad. Lord Birkenhead heeft het bewuste or gaan van repliek gediend, en opgemerkt, dat hij toen hij op een tractement van f 10,000 er in toestemde lord-kanselier te .v'crden, een practijk opgaf, die 22.000 per opvorderingen van de zijde der separatisten zulllen dulden. De separatisten in de Palts. De regeerings-president tc Spiers heeft bij den Franschen generaal De Metz tegen de separatistische beweging in de Palts ge protesteerd. Hij zegt o.a.: „In strijd met dc verklaringen van uv.' minister-president wor den separatistische benden kosteloos op de regiesparen vervoerd, kosteloos geherbergd en van het neodige voorzien en onder uw bescherming plunderen separatistische ben den. De nood die in de Palts heerscht is dan ook ten slotte uw werk." De Engelsche de Ver. Staten. schuld aan Daarvoor werden iet nog toe de automobielkoning Henry Ford of Rockefeller gehouden. De jongste statistieken hebben echter als zoodanig aangewezen bankier J. P. Morgan, die een jaarlijksch inkomen lieeit van meer den vijf millioen dollar. Parlementsontbinding in Engeland. De Engelsche eerste minister Baldwin, heeft aan den leider der oppositie, Ramsay Mac Donald, meegedeeld, dat' hij den Koning heeft verzocht, het Parlement te ontbinden. Het Lagerhuis is hiervoor gisteren bijéén geweest en heeft êen verklaring van den premier aangehoord. Men zie hiervoor on der de telegrammen. De staatsgreep in Beieren. Het Deutsche Tageblatt, het orgaan der in Pruisen verboden nat.-soc. partij, bevat van de hand van het D. Völkische Rijksdaghd v. Grafe een uitvoerig verslag omtrent de ge beurtenissen van 8 op 9 Nov. te München. Dit is de eerste beschrijving van nat.-soc. zijde over de voorbereiding en het verloop der omwentelingspoging en zij is van bijzon der belang wegens het eigenaardige licht, dat zij werpt op de rol van v. Kahr vóór en gedurende de Putsch. De Beriijnsche cor- resp. van het Hbld. ontleent er het volgende aan; Op 8 Nov. ontving v. Grafe uit München de mededeeling, dat aldaar de toenadering tusschen Ludendorff en Hitier eenerzijds en v. Kahr en v. Lossow anderzijds zoo ver was gevorderd, dat de vorming van het na tionale eenheidsfront op handen was, het geen wellicht niet zonder uitwerking op de 0rijkspolitiek zou blijven. Het was 'derhalve gewenscht, dat hij voor persoonlijke inlich tingen ten spoedigste naar München kwam. Hij deed dit in den nacht van 8 op 9 Nov. en zag bij zijn aankomst in het station reeds de groote biljetten, waarin, onderteekend door Ludendorff, v, Kahr, v. Lossow en Pöhner, de nieuwe regcering werd uitgeroe pen. De stemming der bevolking was wel ern stig, maar opgewekt en hoopvol. Voorbijrij dende vrachtauto's, met troepen van Hitier werden met luid gejuich begroet. Omtrent de leiders deelt v. Grafe het vol gende mede; Reeds vóór eenige dagen hadden v. Los sow en v. Kahr in verschillende besprekin gen met Ludendorff en Hitier verklaard, dat zij- met het doel der bevrijdingsbeweging volkomen akkoord gingen. Speciaal had v. Kahr betoogd, dat ook hij met het oog op de onhoudbare toestanden te Berlijn het on vermijdelijk achtte van München uit een nieuwe nationale r-pgeering te prdclamee- ren, zoo noodig naar Berlijn op te rukken om de zaak door te zetten. Hij wilde, zich het tijdstip voor deze actie echter voorbe houden. Hitler had echter langzamerhand den in druk gekregen, dat v. Kahr hem met zijn verzekeringen slechts op sleeptouw wilde houden, om dat hun plan door het procla- meeren van het koninkrijk Beieren te sabo- teeren. Hij vatte derhalve het plan op door eigen actie Von Kahr te dwingen kleur te bekennen. Hij maakte daartoe gebruik van de groote bctooging in de Bürgerbraukeller op 8 November. Onmiddellijk bij het binnendringen had hij v. Kahr en v. Lossow tot een onderhoud in een zijvertrek uitgenoodigd en tegelijkertijd had hij een auto naar' Ludendorff gezonden met de uitijoodiging om eveneens te komen. De bespreking duurde ruim een uur. Zij had, naar men v. Grtife op eerewoord heeft ver zekerd, zonder eenigerlei gewelddaad of dwang plaats en de beweringen omtrent voorgehouden revolvers zijn gelogen. Een overweldiging van dien aard zou ook geen vol uur hebben geduurd. De onderhandelingen waren van zuiver zqkelijken aard en dienden om de heeren te doen beseffen, dat men moest samenwerken wilde men de gemeenschappelijke zaak niet in groot gevaar brengen. Ludendorff, die aanvankelijk evenzeer verrast was als v. Kahr er, v. Lossow, ver klaarde onihiddellijk, dat hij zich omtrent uitvoering en tijdstip der actie, met het oog op het nu eenmaal voldongen feit, niet zou uitlaten, dat een nationale scheuring hem echter ondraaglijk voorkwam. D.w.z. hij achtte het zijn plicht jegens het vaderland, zich thans ter beschikking te stellen, Von Lossow en Scisscr sloten zich na eenige bezwaren hierbij aan, alleen v. Kahr draalde langer en wel onder het motief, dat bij het verlaten der zaal eenige heethoofden hem hun revolver hadden laten zien en dat het thans den schijn k'on wekken, als had hij zich lafhartig aan een gewelddadigen dwang onderworpen. Maar ten slotte gaf ook hij toe en de heeren gaven elkaar de hand om samen te werken. In de zaal teruggekeerd, werd de hand druk door de mannen ten aanschouwe van. dc juichende, menigte herhaald. Von Kal,.- drukte bijzonder lang en hartelijk Hitler's hand. Daarop werd buiten het front der natio nale strijdformaties geïnspecteerd, waarbij Von Kahr de nationalistische jeugd bijzon der luid had toegejuicht. Hitiers grootste fout is het geweest, dat hij de drie heeren na de bijeenkomst a'.Ieer. naar het staatscommissariaat heeft laten vertrekken vanwaar zij de noodige instruc ties konden geven. Allereerst richtte v. Kahr in naam oei nieuwe regeering een radiogram tot dc Bei- ersche regaeringspresidenten, waarin hij me dedeelde, dat hij het stadhouderschap op zich had genomen. Hierdoor zal v. Kahr zijn- bewering van thans, dat hij van den beginne af onder pressie heeft gestaan, niet langer j kunnen volhouden, want op het staatscom- missariaat was hij aan geen en":-.ha druk f van buiten meer onderhevig, Zonder mededeeling te doen aan Hitler en j Ludendorff hebben- v, Kahr en v. Lossow daarop hun' laag verraad gepleegd, zegt v. Grafe. De Fransche buitenlandsche politiek. Het lijdelijk verzet in het Roergebied geldt nu als geheel gedaan dies kunnen besprekingen over de vergoedingen met Duitschland aangeknoopt worden. Welis waar dreigen militaire moeilijkheden daar met nieuwe complicaties. De bezetting zal echter nog wel niet „onzichtbaar" worden. Wel heelt de Fransche delegatie in de commissie van herstel opdracht, na Ameri- ka's weigering de vorming van een des kundigen-comité voo- te stellen dat zou kunnen bestaan uit alle tweede gedelegeer den, door finaricieele deskundigen bijge staan. Dit comité zou in last hebben na te gaan, hoeveel Duitsch' kppitaal het land verliet en wal de Duitsche hulpbronnen op het oogenblik zijn, evenals hoe ze aan de yergoeding dienstbaar gemaakt kunnen worden en hoe de begroóting weer in even wicht kan gebracht worden. Het aantal in gediende interpellaties in de Kamer is thans 9 Naar het heet zal Po.ncaré v .ndaag bij de heropening een korte verklaring over de algenieene politiek afleggen en uitstel van behandeling der interpellaties over het biü- tenlandsch beleid tot de volgende week vragen. Uit de Duitsche politiek. Volgens gisteren tc Beriijnsche beurze loopende geruchten is de regcering voorne mens de behandeling van alle. vraagstukken omtrent het geldwezen op te dragen aan een afzonderlijk ministerie, dat voor dit doel zal worden opgericht. Naar verluidt, zal de portefeuille van dit ministerie wor den aangeboden aan dr. Hjalmar Schacht, den directeur der Darmstadter Bank, die onlangs reeds als candidaat voor het mini sterie van financiën is genoemd. Het centrale bestuur der Duitsche volks partij is tegen a.s. Zondag te Berlijn bijeen geroepen ter bespreking van den politieken toestand. Stresemann, zal dan een rapport uitbrengen.* De separatisten in het Rijnland. Uit Anderach worden uitzettingen op De Britsche regeering heeft aan de Ame- rikaansche regeering medegedeeld, dat de op vijftien December e.k. vervallende oor logsschuldbetaling van 92 millioen dollars in z.g. liberty bonds zal geschieden. Turkije en Griekenland. Adnan bey heeft, den vertegenwoordigers te Konstantinopel van de regecringen, die waard wcs. Nu vil de traditie, dat een oud- lerd-kanselier niet weer in 2e advocaten- practijk teruggaat. Dit belet dus aan Birken head om weer ir. de zeer ruime verdiensten ie komen. Hij zelf meent, dat hij thans zeker 40.000 per jaar zou kupnen maken. Trouvzens toen hij lord-kanselier was, had hij zijn teak zeer serieus opgevat en was hij vrijwel iederen werkdag in touw geweest, hetzij als voorzitter van het Hoogerhuis, hetzij als voorzitter van dc commissie voor rechtsquaesties van den Geheimen Raad. De Mdjestic van de White Star-lijn is dezer dagen tc Southampton binnengeko men, na den dubbelen overtocht Cherbourg New YorkCherbourg te hebben volbracht in 12 dagen 17 uur, hetgeen wereld-record is. Uit officieele cijfers blijkt, dat de uitvoer van alkoholica uil Groot-Brittannië naar Britsch West-Indië, dat als tusschcnstation der dranksmokkelarij naar dc Vereenigde Staten moet worden beschouwd, voortdu rend toeneemt. In de maand October beeft de uitvoer van Iersche er. Schotschc wiskcy naar de Bahama-eilanden, Guyana enz. 39.500 gallons bedragen, ter waarde van on geveer 64.400. Dit is bijna 7000 gallons meer dan in September. In de eerste tien maanden van dit jaar zijn er 531.900 gallons het verdrag van Lausanneonderteekend daarheen verscheept tegen slechts 384.000 hebben, een nota overhandigd waarin gepro- 1 !n denzei-den uja \an testeerd wordt tegen de handelingen van j Griekenland tegenover de Grieksche Mo- 1 °PP?rs'« gerechtshof van de ca hammedanen en waarbij aan de mogend heden en aan den Volkenbond, die de uit voering van de overeenkomst op de uitwis seling der bevolkingen waarborgde, verzocht wordt Griekenland uit te noodigen deze overeenkomst te eerbiedigen, daar in het tegenovergestelde geval ernstige gevolgen te vreezen zcmden zijn. De Chester-concessies. vn: it ■i# v De Manchester Guardian verneemt uit Konstantinopel, dat de Turksche minister van openbare werken weigert toe te staan, dat op de Chester-concessie met den ar beid wordt begonnen, zooals de ingenieurs van Kennedy uit Samsoen hadden gemeld en hij heeft aan den vertegenwoordiger van Kennedy nieuwe voorwaarden doen toeko men, waarin de verzekering gevraagd wordt dat daaraan voor 25 November zal worden voldaan. De oorspronkelijk vastgestelde tijd was 10 November. Roemenië en Rusland. De Roemeensche minister van buitenland sche zaken Duca, heeft de berichten, die in den laatsten tijd liepen over een hervatting der normale betrekkingen tusschen Roeme nië en Rusland, tot een veel bescheidener omvang teruggebracht. Hij deelde mede, dat van onderhandelingen over de hervatting der diplomatieke betrekkingen in het geheel geen sprake is op dit oogenblik. Het eenige wat juist kan worden genoemd is, dat er wordt gesproken over economische betrek kingen en inruiling van waren tusschen de twee landen. Verder is alleen het volgende geschied. De Russische gedelegeerden die zich ie Tiraspol bevinden, hebben den wensch te kennen gegeven een Roemeensche delegatie te ontmoeten en aan dien wensch is in zoo verre tegemoet gekomen, dat er vertegen woordigers der Roemeensche regeering naar Tiraspol zijn gegaan om daar eventu- eele voorstellen der Russen in ontvangst te nemen. Na hun terugkeer daarmede zal de tegeering te Boekarest beslissen of zij al dan niet zal ingaan op de gedane voorstel len en daarover zal kunnen onderhandelen. Onze mededeeling, die in vele opzichten volkomen in strijd is met alles, wat de bla den omtrent deze onderhandelingen meen den te weten, heeft groote sensatie gewekt. Men zoekt een verklaring voor de blijkbare wijziging in den toestatid in een vingerwij zing, die uit Warschau afkomstig zou zijn over bepaalde Russische militaire voorbe reidingen. Moskou zou namelijk voornemens zijnmog vier lichtingen op te roepen, waardoor het roode leger dan uit tien lichtingen zou be staan. Het héét verder, dat de Roemeen sche generale staf in het bezit is ecner be vestiging van gehee! andere zijde van deze waarschuwing uit Warschau, Dat de werkloosheid in Duitschland on rustbarende afmetingen aanneemt, is bij her haling door de cijfers van de ingeschreven werkloozen gestaafd. Wolf geeft nog eens een overzicht {waarin het euvel uitsluitend wordt geweten aan de bezetting van Rijn cn Roer), volgens 't welk in het G, meer dan 2 millioen menschcn zonder werk zijn en zeer velen een verkorten arbeidstijd heb ben, zoodat ten minste de helft der bevol king de gevolgen van de werkloosheid on dergaat. In het onbezette gebied is even eens een' groot deel der bevolking op on derstand aangewezen. Hun aantal loopt vol gens Wolff in de millioenen. Over het ge heele rijk gaat ongeveer een derde der be- olking onder de gevolgen der werkloos Staten heeft dc wet, door het Congres van den staat Californië aangenomen, goedge keurd, welke wet het aan Oosterlingen verbood, in den genoemden staat vast goed te bezitten of te pachten. Een Amcri- kaansch burger in Californië wilde grond verhuren aan een Japanner en ken dit we gens de staatswetgeving niet gedaan krij gen. Hij trachtte toen, te laten uitmaken, dat de Califomische wet op dit punt :n- druischte tegen Amendement 14 op de Amerikaaasche grondwet, welk amende ment aan alle burgers de bescherming der wet voor hun eigendomsrechten toezegt, die'op geen enkele wijze door eenigen staat der Unie mogen worden verkort. Voorts hadden de eischers de onhoudbaarheid der Califomische landwet betoogt, wijl zij in strijd was met het in 1911 tusschen de Ver. Staten en Japan gesloten verdrag. Maar het Opperste Gerechtshof beeft den eischers nul op het rekest gegeven. Het Weensche koopmansgilde heeft besloten in alle magazijnen te Weenen een inzameling te doen houden ten behoeve van Duitschland. In het Schwarzwald is reeds veel sneeuw gevallen. i BERNARD CANTER EN DE VEREENIGING VOOR LETTERKUNDIGEN In verband met het uittreden uit de Ver- eeniging voor Letterkundigen, schrijft de heer Bernard Canter: Het bestuur van de Verecniging voor Letterkundigen weigerde in het orgaan dier vereeniging den leden mededeeling te doen van de namen van den eere-voorzitter (Z.Exc. dr. J. Th. de Visser) en de leden van de commissie voor de „Tentoonstelling voor Letterkundigen, ter eere van het zilveren jubileum van H. M. de Koningin." Tusschen het lid der S. D. A. P., Herman Robbers, vice-voorzitter der Vereeniging van Letterkundigen, en mij als secretaris van de „Tentoonstelling voor Letterkunde" ontstond daarover een woordenwisseling, waarbij de heer Robbers zich vergat. De heer Robbers eischic voorts royement van den heer Canter cf dreigde anders het be stuur met zijn pariijgenooten uit de Ver eeniging van Letterkundigen te treden. Ik verzocht bij monde van den eere voorzitter der Vereeniging van Letterkun digen. den heer H. J. L. Alberdingk Thijm, beslechting van bet geschil door een eere- raad. De heer Alberdingk Thijm stelde zich beschikbaar om als voorzitter zulk een eere-raad te leiden. De heer Robbers en zijn partijgenooten bleven op een beslissing door meerderheid vaïi stemmen staan. Daar ik niet het aantal, maar slechts het gehalte van stemmen wenschte ie erkennen, heb ik gemeend mijn lidmaaschap van de Vereeniging van Letterkundigen te moeten opzeggen. -uisca- j. CHINEESCHE STUDENTEN EN DE MILITIEWET. Door de Chineesche studenten, afkomstig uit Java, die thans vallen onder de nieuwe Militiewêt,, is aan den 'Minister van Oorlog een request gezonden, waarin zij verzoeken op grond van art. 15 sub lett. f der wet vrij gesteld te worden van den dienstplicht, subsidiair te willen bepalen, dat zij krach tens hun Chineesche nationaliteit verkeeren in het geval van art. 6, 2e lid der wet en keid gebukt. Het percentage zou nog veel dientengevolge voor militairen dienstplicht grooter zijn, als niet het stelsel van ver- hier te lande niet mogen v, orden inge korte werkdagen in den ruimsteri omvang j schreven. ingevoerd was. j Dc Chineesche vereeniging voor siudee- De toestand is te erger, daar wegens den renden heelt zich bij dat verzoek aaage- staat der openbare geldmiddelen de uitkee- sloten. 15 Martha had nog wel een flauwe hoop, dat haar moeder het kapitaal bij den bank te Genève niet verloren had, maar ze gaf geen cent van dat kapitaal op het oogen blik in handen en ze moest dus wel een offertje brengen. Zeer bevreesd, maar vastberaden trad ze tij den juwelier binnen. Ze dacht nu alleen maar aan de genezing ,'van haar moeder, bij welke gedachten alle andere hoop op misschien een fortuin in de Joekomst voor haar verdween. Op het oogenblik, dat ze den juweliers winkel binnentrad, herkende de goudsmid onmiddellijk zijn lieve cliënte van den vo lgen dag. „Heeft u misschien mijn diensten noodig, vandaag, juffrouw?" vroeg hij beleefd. „Helaas, ja, mijnheer," antwoordde het irme kind met een diepeh zucht. „Ik heb aijna niets meer over van het geld, dat u mij gisteren hebt gegeven en moeder is altijd nog ziek.Het geld, waarop we wachten, komt maar niet en ik zou u willen vragen of u nog altijd de gouden medaille zoudt willen koopen, die u getaxeerd hebt." „Wel zeker, juffrouw.... ik blijf bij mijn bod." Martha deed het zijden lint van haar hals, waaraan de medaille hing. Haar hand beefde. Dikke tranen kwamen in haar oogen, on danks een poging om ze terug te houden. Zij drukte haar lippen op den gouden penning, waarvan ze moest scheiden en op ljaar gelaat teekende zich een onzegbare droefheid af. De juwelier bezag het meisje met belang stelling, waartegen hij zelf niet bestand was. „Het is een familiestuk zeker, juffrouw? Een herinnering? „Een herinnering, ja mijnheer," antwoord de Martha met gesmoorde stem. „Wat ik nu doe, doe ik enkel uit de grootste noodzakelijkheid, ik mag niet aar zelen, maar het spijt mij vreeselijkHier, neem het als 't u belieft." „Bestaat er dan geen ander middel om geld voor dien penning te krijgen, dan bui ten hem te verkoopen? „Neen, mijnheer, u weet het, moeder is ziek.... De dokter heeft geneesmiddelen voorgeschreven, die ik besteld heb.... ik ga ze straks halen, en heb dan geld noodig om den apotheker te kunnen betalen...." „Ik begrijp 't.... ik begrijp 't heel goed, juffrouw, maar u kunt geld voor die me daille^ krijgen, zonder ze te verkoopen.... Als ik ze van u kocht, zou er geen kans meer bestaan, dat u ze ooit weer terug zou kunnen koopen, want il begrijpt, ik hc; goud alleen koop om te smelten. Maar als u dat goud nu eens in de „Berg van Barmhartigheid" beleent, kunt u het terug '.rijgen op den dag, waarop u het noodig heelt." Een uitdrukking van levendige vreugde verscheen op het gelaat van Martha. „Denkt u, dat ze mij op die medaille zul len leenen?" vroeg ze. 1 „Zonder twijfel, alle gouden en zilveren voorwerpen worden daar als pand aangeno men." „Daar had ik niet aan gedacht." „Welnu, beleen die herinnering medaille, liever dan ze te verkoopen, want u is er toch zoo aan gehecht, zcfcals te begrijpen is." „O, mijnheer, wat. ben ik u dankbaar voor uw raad," riep Martha vol vuur uit. „Ik ga direct naar den „Berg van Barmhartigheid' ....Dan zal ik dat kostbaar stuk tenminste niet verliezen,.ik dank u hartelijk en u moet het mij niet kwalijk nemen, dat ik u zooveel last heb veroorzaakt...." „U heeft mij volstrekt geen last gedaan, juffrouw en ik ben zeer blij, dat ik u ter wille heb kunnen zijn." Het meisje haastte zich naar de „Berg van Barmhartigheid". Na verloop van een kwarlic-r kwam zij er uit, zonder de medaille van graaf philip de Thonnerieux, maar in het bezii; van honderd zeven en twintig en een halve franc, en een pandbriefje, waarop het verpande voorwerp aldus stond 'beschreven: „Een gouden medaille, eerste qualiteit, wegend vijf en vijftig gram, voorzien aan den eenen kant van de letters 6—1860—10 art. en aan den anderen kant'de woor den La-Der-Hoek." Martha's gelaat straalde van vreugde. Zij ging naar den apotheker om de ge nees; iddelen te halen, deed eenige kleine inkoöpen en keerde dan naar Pcrine terug. In de gelagkamer zat Pascal Saunier nog altijd tc wachten op Jacques Lagarde en ondertusschcn ias hij een. dagblad uit Parijs van a tot z. Onder de „Telegrammen uit het Buiten land" trok een bericht zijn aandacht. Bij den eersten keer, dat hij het bericht las, beving hem een siddering en er blonk een zonderlinge glans in zijn oogen; lang zaam las hij het bij zich zelf nog eens over; „Genève." Een bankier, wiens huis het grootste vertrouwen inboezemde, wiens kre diet op vaste gronden gevestigd scheen en wiens eerlijkheid niemand durfde betwisten, is sedert veertien dagen voortvluchtig. Er is een tekort van meer dan drie mil lioen. Het faillissement is tegen hem uitgespro ken. De politie zoekt ijverig naar den mis dadiger, „Natuurlijk," zeide Pascal bij zich zelf, terwijl een kwaadaardige grijnslach op zijn gelaat verscheen, „natuurlijk is die bank roetier niemand anders dan dc bankier, waarvan die twee vrouwen daarboven dat geld verwachten, dat niet komt'tis nogal te begrijpen. Maar me dunkt, dat we nu alles hebben, wat noodig. is voor de vereischtc ontroering. Het geluk dient ons. In den toestand, waar in de vrouw nu is, zal ze, wanneer ze hoort, dat zij en haar dochter niets meer hebben, dien schok niet kunnen weerstaan en we zullen onzen toevlucht niet tot krasse maat regelen behoeven te nemen. Zoover was Pascal met zijn overdenkingen gekomen, toen Jacques binnenkwam. „Alles is in orde," zeide hij tot Pascal. „De handteekeningen zijn gezet en de stuk ken ter registratie. Ik behoef alleen nog maar de twintig duizend francs op te strij ken. Is er hier geen nieuws?" „Toch wel, jongen, er is nieuws," ant woordde Pascal. „Goed of slecht?" „Goedwij zijn met de dames boven klaar; Martha Grandchamp kan ons niet meer ontsnappen." ,Wat wil je zeggen?" „Kijk hier even.... lees maar." Pascal gaf zijn vriend de courant en wees hem het bericht aan. Jacques las aandachtig en er kwam eön trek van voldoening óp zijn gelaat. Toch, na eenige oogenblikken te hebben nagedacht, fronste hij de wenkbrauwen en zeide: „Ja maar't lijkt me, dat we de huid van der. beer een beetje te gauw verkoo pen Is die voortvluchtige bankroetier en dc bankier van vrouw Grandchamp wel dezelfde persoon?Dat is nog heelemaal niet bewezen." „Hot is integendeel zeer duidelijk bewe zen," zeide Pascal. Als het niet een en dezelfde persoon was, hoe konden die brieven dan drie weken achtereen zonder antwoord blijven? „Jc hebt gelijk." „We behoeven nog alleen maar dat be richtje aan moeder en dochter te laten le zen." „Hoe moeten we, dat aanleggen?" „Heel gemakkelijk.... ik neem'het blacf mee. Pascal vouwde de courant op cn wilde deze in zijn zak steken, toen dc postbode binnenkwam met verscheidene brieven. Toen de waard, die in dc keuken was, de deur van de gelagkamer hoorde opengaan, kwam hij aanloop en. „Woont hier zekere juffrouw Grand champ?" vroeg de postbode. „Ja. „Hier is een brief voor haar." Dc postbeambte overhandigde Lureau set brief en verwijderde zich. Zooals men wel 'kan begrijpen, haddei Jacques en Pascal aandachtig toegeluisterd. (Wordt wrvolyd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5