In en om Haarlem. Voor Schoenen s PüSSlliJSiCS Goed Chic Goedkoop Donderdag 15 November 1923 46ste Jaargang No. 145 Uit den Gemeenteraad» VIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD WIJK AAN ZEE EN DUIN UIT DEN OMTREK* ASSENDELFT. SPAARNDAM. SANTPOORT. HAARLEMMERLIEDE, ZAANDAM. SASSENHEIM. IJMUIDEN. J. J. WE8ER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem NOORDWIJK-BÏNNEN. ZANDVOORT. HEILO. HEEMSTEDE. OEGSTGEEST. BLOEMENDAAL, De inbraak in Aerdenhout. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per v/eek 0.25 Per Kwartaal 3 25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEM Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct.. op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel Vraag- cn aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Dat er zulk een langdurige discussie zou zijn over den verkoop van een stuk grond aan het Kerkbestuur St. Joannes de Dooper, had wel niemand verwacht. Toch konden wij aanvankelijk de bezwaren wel begrijpen. Uit de stukken wist de Raad niet veel meer, dan dat B. en W. begonnen waren met 20 per M2 te vragen; dat het Kerkbestuur dit te hoog had genoemd en een prijs van 18 redelijk had gevonden en dat men ten slotte op 16.50 tot overeenstemming was geko men. De heer Joosten vond dat een vreem de manier van koopmansschap: wanneer men 20 vraagt en er wordt 18 geboden, dan is het begrijpelijk, dat men op 19 uitkomt, maar niet op 16.50. Ook Mr. Loosjes vond dat vreemd. Wethouder Reinalda trachtte toen de zaak uit te leggen. In 1920 had het kerkbestuur een aantal woningen willen afbreken om een terrein vrij te krijgen voor schoolbouw. Maar op verzoek van B. en W. had men daar toen van afgezien om den woningnood niet te vergrooten. Er was een stilzwijgende afspraak, dat het gemeentebe stuur later een terrein zou krijgen tegen een billijken prijs. De voornaamste overweging echter, waar om B. en W. op een prijs van 16.50 wa ren gekomen was, dat er door een commis sie volgens de onderwijswet een taxatie was geschied van een terrein, grenzend aan het hier besprokene. En voor dat terrein was een prijs van 16.50 per M2. bepaald. De heer Joosten hield echter vol, dat er bij den aanvang der onderhandelingen geen 20 per M2. had gevraagd moeten worden, waarop Mr. Slingenberg een uitvoerige uit eenzetting van het verloop der zaak gaf. Mr. Slingenberg was n.m. tijdens het begin der onderhandelingen nog wethouder van Pu blieke Werken en de heer Reinalda had deze zaak in een ver gevorderd stadium overgenomen. Mr. Slingenberg dan deelde mee, dat d? kostende prijs van dezen grond, opgehoogd, 20 bedroeg. Zoo was men oorspronkelijk aan dien prijs gekomen. Maar toen kwam de taxatie van den naast liggenden grond met een prijs van 16.50 en deze laatste grond ligt nog voordeeliger. Het had dus geen zin om meer dan 16.50 te vragen; wel gingen er stemmen op in de commissie voor Openbare Werken om 15 te vragen. komen, toen de heer Joosten ook nog een uiteenzetting van de Katholieke solidari- teitsleer ging geven en daartegenover de heeren Van Liemt en Klein Schiphorst als., liberalen afschilderde! Wat dit laatste betreft liet de heer Klein niet na om de dwaasheid in de redeneering aan te toonen. Tegenover deze opgeschroefde theorieën Een onwillige. Bij den heer L. Bax. alhier, die steeds weigerachtig blijft om zegels te plakken ingevolge de nvaliditeitswet is de zer dagen een partijtje tarwe gerechtelijk verkocht tot delging van achterstallige zegel schuld. De Waterleiding. Nu en dan. springt de waterleiding wel eens. waardoor nog al eenl- ge schade aan onzen dorpsweg wordt ver oorzaakt. Erger wordt het, als de leiding springt onder de Nacovia-bedekking, zooals dezer dagen gebeurde nabij ons ziekenhuis. Een flink stuk van den nacoviaweg werd door het uitstroomende water ondermijnd, zoodat de weg het op die plaats te kwaad kreeg. Door de Nacovia-maatschappij js dat gedeelte terstond onder handen genomen en weer afdoende hersteld. Dat wordt voor hel waterleidingbedrijf een duur grapje, omdat op enkele plaatsen de buizen juist onder de ua- coviaplaat liggen. Loonstaten. Vroeger was het gebruikelijk, Ovj/gvevuiuviuv nivvt ivvti ljUKJIldtUll.il. l ua - i\ v. 1 ,j.» deed de nuchtere verklaring van den vrij- dat de loonstaten der Landbouw-Onderlinge zinnig-democratischen heer Boes goed, dat I ^en ingeleverd Januari. De secretaris, i de heer B. IJff, verzoekt ons mede te deelen, ook hij er mets van wilde weten, dat de gas fabriek in haar particuliere leveranties ver der zou gaan, dan nu reeds geschiedt. Er is indertijd besloten om gasfornuizen in huur koop te doen verstrekken; maar daarbij moet het ook blijven. Nu ook nog gaskachels en gashaarden door de gemeente te laten leveren, daar voelde deze spreker niets voor. Wethouder Heerkens Thijssen zeide, dat hij natuurlijk vierkant tegenover de theo rieën van den heer Joosten stond en dezen steun dus afwees. Het heeft dan ook nooit in de bedoeling gelegen, om den winkelstand afbreuk te doen. In 1922 heeft de Raad nage noeg zonder discussie besloten om de gas fabriek kooktoestellen in huurkoop te laten verstrekken. De bedoeling was daarbij de menschen te leeren, dat het veel beter is op gas te koken dan op petroh umsteilen of kolenkachels. Maar daartoe moesten zeer deugdelijke toestellen en fornuizen geleverd worden. Daarom nam de directie der gasfa briek deze zaak zelf ter hand. Winst maken zat daarbij niet voor; de installateurs kun nen de winst krijgen. De gemeente beoogt enkel uitzetting van haar gasdebiet en meer hygiënische toestanden in de woningen. De heer Van Liemt zeide dat de practijk met deze theorie niet klopte. Immers er waren tot nu toe 600 gasfornuizen door de gemeente geleverd, waarop 20,000 was verdiend. En van deze winst was 11.000 aan de gasfabriek en 9000 aan den handel ten goede gekomen. Intusschen toonde de spreker zich bereid om zijn motie in te trek ken en te wijzigen als bedoeld in den geest van den heer Boes, dat n.m. de verkoop van gemeentewege tot de gasfornuizen en kook toestellen moei beperkt blijven. Dooi» den steun mede van de heeren Klein en Keesen (gelukkige eenstemmigheid in de Katholieke De heer Van Liemt onderschreef deze uit- jfractie) kon het voorstel in behandeling ko men. De wethouder wenschte het aan le houden om er praeadvies over uit te bren- eenzetting ten volle en voegde er nog aan toe, dat het Kerkbestuur in 1920 bouwrijpen grond tegen 12 per M2 had gehad, wan neer het niet aan het verzoek der gemeente had voldaan. Het is dus minstens een kwestie van fatsoen om nu het Kerkbestuur ter wil- ien te zijn. En de heer Klein Schiphorst voegde hieraan nog toe, dat men heusch nog zoo n onvoordeelig zaakje niet deed, wanneer men dezen grond aan het Kerkbestuur voor 16.50 verkocht. Van zuiver koopmansstand punt beschouwd is daarmee deze grond nog te duur betaald, 't Gaat er niet om, wat de grond zelf aan de gemeente kost, maar wat ze er voor krijgen kan. En niemand zou er op het oogenblik meer dan ,14 voor bie den. Dat mag de gemeente bij haar verdere grondpolitiek wel in het oog houden. Toen daarop de heer Klein er nog aan had herinnerd, hoe vroeger veel kostbaarder grond, b.v. aan de Jordensstraat voor 15 was verkocht, ondanks zijn voorstel om er 20 voor te vragen, waarbij hij dan bestrij ding van den heer Gerritsz ondervond, had men mogen verwachten, dat de Raad de voordracht verder stilzwijgend zou hebben aanvaard. Maar neen, de heer Joosten kwam ondanks dezen overvloed van argumenten met een voorstel om den prijs op 18 te bepalen. Aan welk een mentaliteit wij zulk een voorstel moeten toeschrijven, zullen wij maar niet onderzoeken. Het was echter zijn eigen fractie te kras. Met zijn eigen stem kreeg hij nog twee par- tijgenooten mee benevens den heer Peper (en mevr. van Looy, die abusievelijk voor stemde.) Reeds bij de eerste zitting van den nieuwen Raad hebben wij geschreven, dat deze heer Joosten een vreemde eend in de bijt is, 't Is te hopen, dat zijn fractiegenoo- ten hem in zijn isolement laten en hem niet aan persoonlijke successen helpen, waarvan zij later zelf maar last zouden ondervinden. Ook bij de volgende discussie was de heer Joosten weer in het krijt; wonderbare men schen, die in alles specialiteit zijn! 't Ging om de motie-Van Liemt over den verkoop van gastoestellen van gemeentewege. De bedoeling van de voorstellers was duidelijk; zij wilden den Raad laten uitmaken, dat er paal en perk diende gesteld te worden aan verkoop van handelsartikelen van gemeente wege. Daartoe hadden zij een motie inge diend, waarin deze te ver gaande Overheids bemoeiing werd afgewezen. Het ware wel licht beter geweest zooals dan ook aan het slot der discussies geschiedde om een meer direct voorstel in te dienen, betrek king hebbende op den verkoop van toestel len door de gasfabriek. Maar ook de oor spronkelijke motie in haar algemeenen vorm had haar waarde. De rhethoriek van den heer Joosten sloeg er dan ook op als de be kende tang op liet varken. In een zorgvuldig voorbereide rede had dit soc.-dem. lid in den letterlijken zin he mel en aarde door elkaar gehaald. We kre gen te hooren van Manchesterschool en oor logsinvaliden, van de zon, de maan en Mars bewoners. De raad duizelde dan ook al heel spoedig van deze planeetlezerij en wij dach ten, dat er geen einde aan het betoog zou gen, zoodat we de zaak nog eens terug krijgen. Ten slotte een discussie over de school van de Vereeniging den Hout. Mej. Berde nis van Berlekom hield hierbij als raadslid haar maiden speech, de beste rede, die wij tot nu toe door een vrouw in den Raad heb ben hooren uitspreken, al zijn we het met haar conclusie niet eens. De spreekster be toogde, dat het zonde en jammer was om de school aan de Voldersgracht aan deze Vereeniging te geven, niet om dc school, maar óm het terrein, dat voor zooveel be tere gemeentelijke doeleinden zou kunnen worden bestemd. Mej. Berdenis had zich ge dacht een andere openbare school beschik baar te stellen, b.v. een der scholen aan de Tempelierstraat. Mr. Brucb takelde op zijn bekende slag vaardige en geestige manier dc rede van de spreekster af en zei met genoegen gehoord te hebben, dat de school aan de Volders gracht zelfs te goed werd geacht voor de Vereeniging den Hout. (Men weet, hoe vroeger over dit gebouw als „de luizenschool" gesproken is). In een gedetailleerd betoog trachtte de wethouder verder aan te toonen, dat het niet aangaat om zoo maar telkens scholen te laten uit sterven, gelijk mej. van B. nu weer met de school aan de Tempelierstraat wil. Het ge middelde aantal leerlingen per school moge met 28 in Haarlem klein lijken, aan gemid delde cijfers hebben wij niets. Men kan weten, dat wij het ten deze niet geheel eens zijn met den wethouder en dat wij van meening zijn dat zeker in dezen tijd van algemeene verarming er ook op onder wijskosten tot het uiterste bezuinigd dient te worden. Daarom hoorden wij met genoe gen den nieuwen wethouder van financiën, mr. Slingenberg er van gewagen, dat hem een grooter concentratie van leerlingen bij het onderwijs juister lijkt. Wij zullen daar over bij de begrooting wel meer te hooren krijgen. De voordracht van B. en W. werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangeno men en de Raad ging na een onbeteekenende rondvraag te ruim vijf uur in geheime zit ting over. In het begin der zitting werd door mr. Slingenberg een kasgeldleening van zeven millioen aangekondigd. Maar over zulke bagatellen praten we niet! dat die inlevering voor de maand November moet geschieden. Men neme hiervan goede nota. Jubileum. Onze plaatsgenoot de heer B. H. J. Starmans za] op 15 November a.s. den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar als gemeente-veldwachter werd aangesteld. Bij de gemeentenaren circuleert een lijst ter in- teekening om den jubilaris een stoffelijk aan-wx denken te schenken. De Nacoviaweg. Door de werkzaamheden aan den Nacoviaweg hebben we ons ruim twee maanden, wat het verkeer te voet en per voertuig betreft, vree set ijk moeten be helpen. Nu de twee proefstukken klaar zijn. vinden wc ons ruimschoots beloond voor onze moeiten en opofferingen, want wij heb ben nu een paar gedeelten weg, dc or mogen zijn. In één woord magnifiqme. Als de weg zoo wordt van Krommenie tot Buitenhuizen, dan wordt Assendelft een el dorado voor alles wat ..voertuig'' heet. En ook wordt Assen- delft dan één groote reclame voor de maat schappij, die een zoód-.nrigen pracht weg heeft aangelegd. Centrale verwarming. 'Door den Z.Eerw. heer Pastoor Rots, werd j.l. Zondag van den kansel afgekondigd, dat ons bedehuis a.s. Zondag verwarmd zal zijn. Met het oog op de vele onkosten die met den aanleg der centrale verwarming gepaard gaan - die loopen in de duizenden wordt a.s. Zondag een collecte gehouden. Z.Eerw. hoopt dal. zijn parochianen eens flink in den zak zullen tasten, om hein de zoTgen voor de extra hooge uitgaven te verlichten. V i.i hopen, dat de giften mild zulten vloeien. t«n warme, kerk is wel een financieel offer waard. Dal spa ren we we weer uit op de doktersrekening. U.K. Volksbond. De huishoudelijke verga dering als voor den eersten avonid- der \vn- tercampagne maar matig bezocht. De voorzitter vraagt in een kort openings woord de medewerking der leden voor het slagen der winlercampagne'. Voor het propa- gandafomds van dc Volkscourant werd 5 uit de kas getrokken. Van de ingekomen stukken was er één zeer urgent, n.I. een bede van Zijne Eminentie den Kardinaal-Aarts,bis schop van Keulen om steun voor de noodlij dende bevolking van zijn diocees, het groot ste en volkrijkste industrie centrum van het Rijnland. Het bestuur had het pi. comité dér K. S. Ai verzocht in deze raak zijn sifrtae- werking te vertoenen, teneinde bij alle R.K. een inzameling te houden. Om verschillende redenen kon dit bestuur niet op ons verzoek ingaan, zoodat de Voksfcond op zich zelf was aangewezen. Het bestuur kreeg van dc verga dering machtiging 10 uit de kas te trekken voor de noodlijdende Duitsche bevolking, de propaganda club gaf 5 en tijdens de verga dering werd een collecte gehouden die 8.93 opbracht. Een mooi bedrag van 39 aanwezige leden! Een bedrag van 23.93 kon dus aan het R.K. Huisvestingscomité worden opgezon den. Een woord van dank en een eeresaluat aan dc Assendelftsohe Volksbond-ers. De Pa troonsfeesten zuilen gehouden worden op Zondag 25 en Maandag 26 Nov. Dezen keer nu eens geen tooneelstuk, maar een mooie filmvoorstelling met medewerking van ons R.K. Fanfarecorps. Hierna kreeg onze Z.Eerw. geest. adv. het woord, v,oor het houden van oen lezing over Kerkenbouw en Liturgie. Z.Eerw. zal eerst de kerkenbouw behandelen, over Liturgie een volgende maal. Allereerst kregen we «en dui delijke uiteenzetting van het ontstaan en in gebruikneming der kerken. Vervolgens be handelde Z.Eerw. achtereenvolgens de zes voornaamste stijlen van kerkenbouw. Door teekeningen op het bord werden de voor- en nadoelen der verschillende stijlen duidelijk aangetoond. Het was een boeiende, duidelijke en leerzame lezing, zooals we dat van onzen Eerw. adviseur gewoon zijn. Na een woord van dank aan dien Z.Eerw. heer Pastoor, sloot de voorzitter op gebruikelijke wijze de bijeenkomst. Voor de zielerust van het over leden bondsld Jhh. Al werd nog een kort ge bed gestort. Burgerlijke Stand. GeboTen: Celia, d. van J. Bléeker en Celia Reemst. Corn. Maria Petrus, z. van Ant. Zuidervaart en J. Cor- neli'sse. Anthonius, z. van H .Huigen en M. Fdlipse. Overleden: Joh. Al. oud 39 jaar, gehuwd met An-tje Kroon Kd. Getrouwd: J. J. Vink van Wonnerveer en Keeltje van Vliet. Maarten de Vries en D. Hos. Ondertrouwd: Ant. van Ndmwegèn en Wil- helmina Schoone. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Wijk aan Zee en Duin is tegen a.s. Vrijdag in een openbare vergadering bijeengeroepen des na- middags 2 uur. Raadsvergadering. Vrijdagavond 16 Nov. 's avonds 'half acht vergadert onze gemeente raad. Behalve e-enig kleingoed, zal de be grooting over 1924 behandeld worden. Personalia. Bij het gemeentebestuur al hier is een schrijven ingekomen van d,en heer Commissaris van Noord-Holtand, inhou dende het bericht, dat de Rijksveldwachter de heer P. Molenmaker door den Minister van Justitie is overgeplaatst van Haarlem naar Assendelft.. Gedoemde Rijksveldwachter woont in het Zuid Einde nabij de kaasfa- briek. R.-K. Kring. Gisteravond hield de R.-K. Kring bij Van der Putte zijn tweede jaarver gadering. De Weieerw. heer kapelaan J. Groen (onze toekomstige adviseur) werd bij zijn binnenkomst met applaus begroet. De voor zitter, de heer A. J. van Breda, opende te half aclit ure de vergadering met den Chris- lelijken groet en heette alle aanwezigen har- lelijk welkom. De notulen dor vorige vergade ringen werden gelezen en onveranderd vast gesteld. De secretaris, de heer A. F. M. Kip- hardt, las vervolgens het jaarverslag, dat na een kleine aanvulling werd goedgekeurd. Even eens deed de penningmeester, de heer L. van Warmerdam, verslag van zijn ghouden finan cieel beheer over het afgeloopen vereen! g'mgs- jaar. Daaruit bleek, dat de inkomsten bodroe- gen 437,85 en de uitgaven f 328,39, alzoo een batig saldo van 109,46. Tot bestuurslid, vacature-L. Mesman, werd gekozen de heer S. Ruijgvoorn. De periodiek aftredende leden, de heeren A. J. van Breda, A. F. M. Kip- hardt, L. van Warmerdam en Th. Jukes, werden allen herkozen. De benoeming van oontributie-inners leverde nogal eenige moei lijkheden op. Na een breed voerige bespreking dienaangaande werden ten slotte dan toch de jjjken groet heeren G. Gocbert, Jan Oud en Jo dc Mol bereid gevonden als zoodanig op te treden. De voorzitter bracht dank aan voornoemde heeren voor hunne bereidvaardigheid en hoopte, dat zij nog lang in het belang van den Kring werkzaam mochten zijn. De secre taris deelde voorts mede, dat het ordenen van dc bibliotheek thans zoover gevorderd was, dat spoedig tot uitgifte van boeken kon wor den overgegaan. De datum van uitgifte zal nog nader door het bestuur worden vastgesteld. Aangaande punt 10, het al of niet houden van een Sinterklaasfeest, zooals liet vorige jaar, waren dc meeningen verdeeld. De heer J. J. Balm deed het voorstel dit jaar geen feest te houden, doch een som gelds beschik baar te stellen voor noodlijdend Duitschland. De Weieerw. heer kapelaan stelde voor, geld le geven aan de school te Haarlemmerliede voor het Sinterklaasfeest en een zeker bedrag beschikbaar te stellen aan Dnitschland, te zenden aan het Huisvestingscomité, door lus- me'd voor liet Sinterklaasfeest te Haarlem mer Lied e. De heer Th. Jukes kon zich niet vereénigen met het voorstel van Zijneerw., omdat reeds aan huis gelden werden ingeza- mei dvoor het Sinterklaasfeest te Haarlem" morljede! Hij stelde voor ook dit jaar 50 beschikbaar te stellen voor het feest en 25 uit te trekken voor Duit^chiand. Dit voorstel werd met op één na algemeene stemmen aan genomen, tegen was dle heer J. J. Balm. De heeren R. Balm, W. van Warmerdam. W. A. Balm en J. Koek werden benoemd in de commissie voor het St. Nic.olaasfeest. Medegedeeld werd, dat vermoedelijk op den eersten Zondag na Nieuwjaar een tooneel- uilvoering zal plaats vinden, die door de R.-K. Mandolineclub zal worden opgeluisterd. Vervolgens kreeg de Weieerw. heer kape laan hel woord en zegde het bestuur dank voor de vriendelijke uitnoodiging voor deze vergadering. Een eerste welkom riep Z.eerw. tce aan al de aanwezigen en hoopte, dat in de toekomst de vergaderingen nog door meer deren worden bezocht, zulks in het belang van den Kring. Wij krijgen straks, aldus spr., een nieuw gebouw en moeten dun ook met nieuwe krachten beginnen. Met het reglement was spr. het niet geheel eens. Z.E. was van oordeel, dat aansluiting incest worden ge zocht bij de Diocesane Vereeniging. Hij stel de zich voor t.z.t. voor de schoolvrije jeugd een patronaat op te richten. Dit vooral mo gen wij niet uit het oog verliezen. De school vrije jeugd moet in goede paden worden geleid, daarvan moeten worden gemaakt krachtige figuren waarop de Kring in de toekomst kan rekenen en waarop een hecht gebouw kaai worden opgetrokken. Als wij de jeugd hebben, hebben wij de toekomst. Daar toe moeten wij allen medewerken en spr. steil zich voor t.z.t. een commissie te benoe men voor het patronaat, waar de jeugd wat aan heeft. Z.E. spoorde tenslotte de aanwezi gen aan trouwe leden te zijn en te blijven en hoopte, in overleg met het Bestuur, voorstel len in de aangegeven richting te doen. De Voorzitter dankte Z.E. voor zijn har telijke woorden en sloot daarna op gebrui kelijke wijze de goed bezochte vergadering. R.-K. Kiesvcreeniging. Dinsdagavond werd alhier in café .Zomerlust". van den. heer J. F. Bómh, de jaarvergadering gehouden van "de R.-K. Kiesvereeniging, afd. Santpoort. Al hoewel de vereeniging circa 300 leden telt, was de opkom,-.t zeer gering. Door den voor zitter, den lieer J. P. Nijssen. werd de ver gadering geopend met den Christelijke!» groet. Hij sprak zijn teleurstelling uit over de kleine opkomst. Door den heer Warmerdam werden de notulen gelezen, die -werden goedgekeurd. De heer Jnc. Maarschalk deed verslag van zijn geldelijk beheer als penningmeester. Vervolgens was er bestuursverkiezing we gens aftreden van mej. Ruigvoorn, de heeren Jae. Maarschalk en J. Mooiman, die allen herkiesbaar waren. Zij werden dan ook met bijna algemeene stemmen weer herkozen. In de vacatures C. BöirJh en F. Wess-ehnan, we gens bedanken en mej. De Boer, wegens ver trek, werden gekozen de hoeren P. H. Visser, Jacob Gratnen en S. Wittebrood, die allen hun benoemingg aannamen. Door den voor zitter werden de beide aftredende bestuurs leden bedankt voor hun werkzaamheden voor de Kiesvcreeniging, in 'l bijzonder d;e heer C. Bömh, die zwaar was getroffen door hel verlies van zijn neg jonge vrouw en nu niet langer het bestuurslidmaatschap kon waar nemen. De heer Bömh dankte in eenige goed gekozen woorden bestuur en leden voor het vertrouwen in hem zooveel jaren gesteld. Vervolgens was aan <le beurt verkiezing af gevaardigde naar den Rijkskieskring. Hiervoor werd gekozen de heer P. H. Visser. Punt 6 van de agenda bevatte. Behandeling van het rapport-Barge. Na enkele besprekin gen werd wegens de uitgebreidheid van dit rapport een lijvig boekdeel besloten, dit maar niet verder te bespreken, want 'i zou twee avonden vullen. Door de heeren N. v. d. Putte en J. J. Duijn werden enkele vragen gesteld met betrekking op 't rapport-Barge, welke door den voorzit ter werden beantwoord. Vervolgens was men gekomen aan de rond vraag. Door den heer J. J- Duijn werd naar aanleiding van het verwerpen der Vlootwet, waaraan tien R.-K. afgevaardigden hadden medegedaan, geprotesteerd naar aanleiding dat er door enkelen onder de leden op min derwaardige manier werd gesproken over die tien Kamerleden en werd door hem de vol gende motie ingediend: ,.De R.-K. Kiesverecniging, afd. Santpoort, in haar vergadering bijeen op Dinsdag 13 No vember 1923, in het lokaal „Zomerlust", van den heer J. F. Bómh, spreekt haar volle ver trouwen uit in de Kamerleden, naar aanlei ding van het verwerpen der Vlootwet, en is overtuigd dat de tien R.-K. Kamerleden, die hebben gestemd tegen de Vlootwet, dit heb ben gedaan in hef waarachtig belang van land en volk, zonder eenige bijbedoeling, en waar van zij de volle verantwoording zullen dragen en gaat over, enz." Verschillend© leden ondersteunden deze motie. Door den voorzitter werd geantwoord, dat hij 't eveneens afkeurde, dat er in hel openbaar door leden der vereeniging minder goede uitlatingen werden gedaan ten opzicht onzer Kamerleden, döch kon deze motie niet in behandeling nemen, aangezien wij en bijna nog geen mensch den zuiveren toestand kennen wat de aanleiding was van het stemmen voor of tegen de Vlootwet. Enkele leden en ook de voorzitter meenden, dat deze vergadering te slecht bezocht was, cm een dergelijke motie te behandelen. Na nog eenige besprekig werd door den heer J. ,1. Duijn de motie ingetrok ken, doch met dc: opmerking dat in 't vervolg in en huiten de vergadering nimmer met min achting wordt gesproken over onze R.-K. Kamerleden. Door enkeien werd geklaagd os-er de steeds slechte opkomst des leden. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze vergadering met den Chrislc- GROOTE HOUTSTRAAT 88 Schouw. Op 20 November a.s. zal schouw gehouden worden over den Inlaag- polder. „Rottepoider". Als bestuurslid van den Rottepolder, vacature S. P. Vink, is benoemd diens zoon M J. Vink. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Vereeniging van Weldadig heid alhier. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Oranje Vereeniging, alhier. HOORN. Protestantsch Weeshuis. Het college van Regenten van het Protestantsch Wees huis alhier, waarin dit college opkomt tegen het schrijven van B. en W., waarin onaan genaamheden worden gezegd, naar aanlei ding van bet beroep van de regenten bij Gedeputeerde Staten in zake het reglement van -het protestantsch weeshuis. De regenten geven er hun misnoegen over te kennen, dat hun van dit schrijven van B. en W. geen kennis is gegeven, daarom beperken zij zich slechts tot het weerleggen van eenige punten, in dit schrijven van B. cn W. naar voren gebracht O. a. de onbe grijpelijke reden, waarom de conclusie ■der regenten onjuist is aangaande de clau sule opgenomen in het reglement, waarin sprake is van het. geval, dat een wees cenig kapitaal meebrengt bij intrede in bet weeshuis en ten slotte, waarom niet het Regenten college nitet het vruchtgenot van zulk een kapitaal zou mogen gebruiken, aangezien toch de instelling geheel in de plaats treedt van voogden, waaromtrent de wet bepaalt, dat zij aanspraak hebben op dit vruchtgenot. Weerspannige koe. Dinsdagochtend heeft een koe, die stond vastgebonden aan de balia van de Koepoortsbrug, zich losgerukt, met het gevolg dat een stuk van het hekwerk werd losgebroken. Op deze plaats is nu een houten staketsel geplaatst. Een St. Nicolaasfecst voor R.-K. kinderen. Uit den R.-K. Volksbond, alhier, heeft zich een comité gevormd tot liet organiseeren van een Si. Nicolaasfecst voor alle kinderen van deze gemeente. Aan de huizen der ingezetenen wordt een inteekenlijst aangeboden. VINKEVEEN. De burgemeesier heeft bekend gemaakt, dat bij beschikking van den Minister van Waterstaat, de spoorb-oomen in Dommerik bij het station zulen verdwijnen. Met' eenige huivering schrijven we dit, want wanneer deze boom-en Voor den over weg, alwaar men den trein, die van de richting Ni-euwersluis k-om-t niet kan zien aankomen, verdwijnen, zullen er, dit kan niet uitblijven, ongelukken gebeuren. Wie draagt hier dan de verantwoordelijkheid voor? Het verdwijnen der boomen kan niet uit bezuinigingsoogpunt bezien zijn, want door het spoorwegpersoneel op het station, worden dc boomen open- en toegelaten. Hce is het mogelijk vragen we Ons af, dal men deze boomen op dit drukke punt laat vervallen. R. K. Voetbal, A. s. Zondag 18 No vember speelt Vinkeveen Iin Bovenkerk een medaille wedstrijd tegen R. O. D. A. I. Waarschijnlijk komt R. O. D. A. 2 naar Vinkeveen om te spelen tegen een combi natie van Vinkeveen 2 en 3. Zondag 25 November speelt Vinkeveen I haar eersten competitie-wedstrijd van dit seizoen. Zij speelt -dan thuis te-gen U. F, C. 2 van Utrecht, Van den wedstrijd op 18 November voor spellen wij een gelijk spel of kleine over winning van Vinkeveen. Van den wedstrijd op 25 November kun nen we niets voorspelen, daar de tegen partij ons geheel onbekend is. Wanneer toestemming zal worden ver kregen van B. en W., zal de R. K. Voet- balvereeniging „Vinkeveen" eene verloting houden. Het doel is de trekking te doen plaats hebben op 5 December, doch dit zal o. i. wel te vlug zijn. Op dien datum zuilen de lot en wel niet allen geplaatst zijn. A s. Zondag zal on.dcp de Vroegmis c-n onder da Hoogmis collecte u/orden ge houden voor noodlijdend Duitschland. Deze collecte wordt in de milddadigheid der pa rochianen aanbevolen. Burg. Stand. Geboren: Cornelia, doch ter van H ,A. Bosland en W. G. van Grieken Overleden: Johannes Ribbens, 77 jaar, echtgenoot van M. E. Kemrae, Ondertrouwd: E. van Voskuilen, 25 jaar, er. C. J. Middelman,>32 jaar. Getrouwd: J. C. W. Bcellaard en M. Ver hoek. Barometerstand 11 uur OPGAVE v ni.: 755. Achteruit. VAN: is deze maatregel over het algemeen al heel voordeeüg gebleken, maar ook de machinis ten hebben er in doorsnede voordeel van. Wij wenschen, wat betreft de laaisten, eenige cijfers te noemen. Van half Augustus tot half October zijn door 32 schepen 170 reizen gemaakt. Daarvan zijn 47 reizen ge maakt, waarbij de machinisten nadeel had den van de nieuwe regeling, tot een lotaal bedrag van 309.61 of gemiddeld 6.60 per reis. Daartegenover staat, dat cr in dien tijd 123 reizen zijn gemaakt in het voor deel van de machinisten, tot een totaal be drag van 1820.80 of een gemiddeld voor deel per reis van pl.m. 15. Dus totaal ovar 170 reizen een absoluut finantieël Voordeel van f 1511.19 of gemiddeld pl.m. 9 per reis. Nu zouden wij niet gaarne willen be weren dat het geheele jaar door deze r i- taten zullen worden bereikt, maar wel :t voor ons vast, dat in het allerongunstig e: geval het een het ander zal compenseercn, dus geen loonderving. Tóch was er bezwaar tegen deze regeling en begrijpelijk kwam het bezwaar van tér kant, welke nadeel ondervond. De direct te- van de V. E. M. komt aan dit bezwaar op de volgende manier tegemoet: Deze regeling blijft gehandhaafd tot 31 Dec. e.k. Intusschen wordt een nieuwe regeling ontworpen, d'e hierop neerkomt: hel loon van de machinis ten zal zijn 100 per maand en lK> v..n de besomming. Zij, die een vol jaar onafge broken in dienst zijn (natuurlijk wannec - ij daarvoor in de gelegenheid worden gete i ontvangen bij zuinig kolengebruik een grati ficatie. Echter zal een vragenlijst aan d machinisten worden aangeboden, waarin zij zich kunnen uitspreken om op' de thans gel dende regeling te blijven varen, of onder de te ontwerpen regeling. Zulk een contract moet nu heusch niet worden onderschat. Ten eerste is nu ied r- een verzekerd, dat de rechtspositie en de loonen over dien tijd blijven gehandhaafd. Ten tweede wordt ontegenzeggelijk dc ver houding tusschen reederij en organisaties weer beter, wat van het bedrijf in zijn ge heel ten goede nroet komen. Wij durven beweren dat de loonsverlaging voor de opvarenden, die niet kan worden ontkend, toch zeker niet meer zal bedragen als gemiddeld van 5 tot 6 Een contract als hier bedoeld is in de tegenwoordige om standigheden zeker gunstig tc noemen. De Heemskerk. De bij Wijk aan Zee ge strande stoomtrawler He. kerk IJ. M. 5, waarvan de berging is opgegeven, wordt thans, zooals het schip daar zit, te koop aan geboden. Verloting. De loge „In veilige Ha-ven" dor I. O. G. T. V. alhier, organiseert een d «>r B. en W. goedgekeurde verloting. Ier verkrij ging van.oen piano in haar vergaderlokaal. Als prijzen zijn aangekocht een pendule met coupes en een kapstok met kleed. PersonaliiV ooi- orde oefeningen is Ie de heer C. .1. Haas, het examen vrije- en .s Grnvenhage geslaagd Bevredigende oplossing in het visscheuj- bedrijf. Van werknemerszijde schrijft men: 1 hans is overeenstemming verkregen tus schen de Vcreenigde Exploitatie Maatschap pij en dc arbeidersorganisaties in het trans portbedrijf en meenen wij over het verkre gen resultaat wel een en ;ander te mogen schrijven. De overeenstemming dan, die is verkre gen, zal worden vastgelegd in een schrifte lijke overeenkomst, welke zal loopen van 1 November j.l. tot 31 December 1924. De voornaamste voorwaarden komen dan op het volgende neer: de loonen van haven arbeiders en kolen-werkers blijven onaange- 1 tast. De loonen voor de opvarenden worden tot een besomming van 2500 voor kleine schepen en J 3500 voor groote scheper met pet. verminderd, wat dus wil* zeggen dat dit Yi pet. boven de hiergenoemde be sommingen wel wordt uitbetaald. Echter dient opgemerkt dat reeds vanaf half Augustus voor het K pet. minder werd gevaren, zonder de laatste tegemoetkomen de bepaling. De per half Augustus ingevoerde loonre geling voor schippers en machinisten is in deze maanden gebleken geen achteruitgang te zijn. Deze categorie is n.I. door de wij zigingen van half Augustus geïnteresseerd bij het steenkoolverbruik. Voor de schippers De melkhandel. De vcreo'vgde mel-kli -n- <tel3Tcn alhier hebben een verz kschrift min den Ra: en B. en W gericht, om een ver ordening in het le k .- te roepen, b palende d:vt gedurende d-e wintermaanden i! -s Zon dag:-; geen melk meer op den weg zal magen werden verkocht en in de wi-nkels niet meer na 10 uur! Begeerd baantje. Voor de betrekking van gemeente-veldwachter hebben zich aangemeld 157 sollicitanten. De gewijzigde v-oordracht voor d-e be* norming van loden van liet Burgerlijk Arm bestuur luidt als vo-lgt: t. P. de Jager Pro 2. M. Mui-der; 1. P. Helder; 2. M. .1. da Kruvff. 1. Mevr. d-e VettePersnon; 2. .1. Schuvl. I. Mevr.Veltkamp Stolp; 2, .1. Krom. Gemeentezaken. B. -en W. vruyen machti ging, om onder eenige voorwaarden vergun ning te vcrlcrnen aan -d-e directie der II. S. \f tol het bouwen van een wag-en-lood-s op een ruimte, welkeblijkens hel Uitbreidingsplan voor weg bestemd i-s. Perronaüa Tc 's-Gravenhagc is geslaagd voor het examen M. O. akte K. I (Wiskun de), de heer TT. Marseille, alhier. Personalia. Tc 's-Gravenhage is geslaagd voor ill et ex - a*:en vrije- en ordeocf-enin^en dc ♦heer J. W Brussee, alhier. De agenten van politie f-sto klasse L. Boorsma en C. Braas, die Zaterdag j.l. drie inbrekers op hoelerdaad betrapt,cn bij de in braak -in de villa van mevr de wed. Zim merman le Aerdrmhout, zijn wegens beloonde activiteit ('nor d ?n heer Burgen;ester dezer gemeente betoond met een gratificatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1