De Hanze in Haarlem. Van een prsiocg. De uitvoering van Ursus. De Gemeente-Begrooting voor 1924. UIT nm OMTREK. Wisselkoersen ën koersen van Bankpapier. LMïSTE mmm. Inlijving buitengewone diensf- i plichtisen. De „Buiten-School." Frans Netscher. Louis Bouwmeester. Personalia. Giften. Prijsuitreiking Burgerwacht. Een 75-jarig jubilé. BURGERLIJKE STAND. „Wereld-duikelaar." Tramlijn HaarlemAlkmaar. St. Canisius-school. Verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Een gedenknaald. De Financieële positie der Gemeente gebiedt groote omzichtigheid. De Belastingen worden verhoogd. Vermoedelijk een evenredige heffing van 2 a 2Vi procent boven de opcenten. Geen afschaffing der zakelijke belasting op het Bedrijf. Een voorstel tot invoering van de 48-urige werkweek en tot intrekking van den Vacantietoeslag. GEEN NIEUWE ASFALTEERING? SCHOTEN. Een belangrijke vergadering voor de R.-K. Slagerspatroons. QVERVEEN. Bij beschikking van den Minister van Oor- ïog van 12 November is thans de inlijving :van buitengewone dienstplichtigen geregeld. Zij worden op 2 Januari van het jaar hun ner lichting ingelijfd buiten hunne tegen woordigheid. Aan belanghebbende wordt hieromtrent schriftelijk mededeeling gedaan, waarin is vermeld, dat hij is ingelijfd bij de Land- of de Zeemacht en voorts: a. dat hij behoudens bijzondere geval len alleen vérplicht is tot het vervullen van werkelijken dienst, indien hij in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden dadrtoe wordt op geroepen. b. dat hij onder de militaire strafwetten staat en dientengevolge bij niet voldoen aan een oproeping voor den werkelijken dienst, zich blootstelt aan de gevolgen, welke deze wetten daaraan verbinden. Op de B grooting is een post uitgetrok ken waarop f 1 pm-manoric wordt uitgetrok ken voor de kosten van stichting en het in richten van een zg. -buiten"-school, tot wel ker oprichting werd besloten in de raadszit ting van 14 Juli 1920. Nadere voorstellen kunnen nu nog niet worden gedaan, zeggen B. en W. Een onderzoek naar een geschikt terrein is nog loopende. I Naar men aan <le „N. R. Ct." meedeelt, is '<le beer Fnms Netscher ernstig ongesteld. Naar wij vernemen is de heer Louis Bouw meester weer in zooverre hersteld, dat hij spoedig, waarschijnlijk reeds in December, in ■Haarlem zal kunnen optreden. Op Zaterdag 1 December herdacht de heer J. van Heerden, den dag waarop l-.ij vóór 25 jaar als letterzetter bij de firm-a Ruigrok en Co. in dienst trad. Voor het examen, vrije- en ordeoefenin- len is geslaagd mevr. G. A. U. Rerfe-Walter alhier. In het eere-comilé. ter gelegenheid van het zamgtoumooi van de Kon. Liedertafel Apollo, te Am-sterdam, heeft o.m. zitting ge nomen, de heer A. Koolhoven. Duitsche Priesters letter B. 1.25. Gisterenavond half 9 heeft in de Stads- foelen, de uitreiking der prijzen der Burger wacht van de plaatselijke wedstrijden, be nevens de diploma's en kruisen voor koning- schutters, plaats gehad. De commandant de heer Jhr. O. van Len- nep. richtte eerst een hartelijk woord tot de schutters, waarna hij overging tot de uitrei king der prijzen, welke voor de variatie niet bestonden uit kunstvoorwerpen, doch hoofd zakelijk uit levensmiddelen. Nadat dit officieele gedeelte was afgeloo- pen, bestond er voor de aanwezigen gelegen heid zich verder met verschillende spelen te amuseeren. Na afloop sloot de voorzitter met een hartelijk woord de bijeenkomst. Het piaatsbespreken is de proloog van Öe Kring-uitvoering. En in de hal van den Stadsschouwburg ïs het bij plaatsbespreken voor den Kring avond als in het voorgeborchte der hel.... Het gehuld van de menschen. die straks Zullen smaken de genieting van de uitvoe ring, wordt zwaar op de proef gesteld. In lange rij staan ze al lang vóór 10 uur te wachten, de vrienden en vriendinnen tran den Kring, wier aantal maar steeds groeit! En als eindelijk bet hokie opengaat, ver schijnt niet zooals vroeger „door een glimlach verlicht" (dat weten de lezers van het Kring-jaarboekje wel!) nu het ambte lijke gezicht van den assistent-bureaulist. En langzaam-aan, heel langzaam-aan dunt de rij. De wachtenden vinden, dat het te langzaam gaat. Ej in de hal wordt „zacht gekankerd". Terecht? Och, dat weet ik niet. De man in het hokje doet in elk geval z'n plicht. Hij gunt zich geen tijd, om zijn kopje koffie te drinken, dat koud en kouder rwordt. Ik weet niet, of het vlugger kan gaan, al vind ik ook, dat het wèl lang duurt. De menschen vatten het op van dan vroo- iijken kant. „Heb jij den halven schouwburg be sproken," tegen één, die heel lang werk heeft gehad voor het hokie! „Het Kring-bestuur mag voortaan wel zorgen voor klapstoeltjes, ten minste voor de dames," vindt een ander. „Gaan we hier vannacht kampeeren", vraagt een derde, en het lijkt te zijn een geacht Kring-lid. dat dezen zomer op een kameel door de Sahara zwierde. „Maar man zegt een vierde, „het is Ucg tijd genoeg, het is nog tot 3 uur van middag. „En morgen is het ook nog", vult een ander aan. „D'r moet over geschreven worden in de krant", meent een ander. „De Kring kan er niets aan doen, maar het is een jscbandaal." „Nou ia, ik heb toch gereserveerd", komte er een. „Zoo; nou wat doe ie dan hier?", mzrkt weer een ander op. En zoo ^gaat het d-oor, tot toch ten slotte ieder z.jn beur krijgt en blij met z'n mooie plaatsjes wan* mooi zijn ze ten slotte op een Kring-uitvoering allemaal! naar huis gaat. En niemand ziet, dat de koffie van den plichtsgetrouwen bureaulist inmiddels bijna bevriest Heeft Roomsch Haarlem niet iets verzuimd. Onze uitstekende Haariemscho Roomsch n Gymnastiekvereenisting Ursus heeft schitte rende successen gebracht op do Katholieke gymnastiek wedstrijden, dezer dagen te Rot terdam gehouden. Wij hadden de bekwame turners en turn sters met hun kundigen leider moeien huldi gen! Afgehaald m het station en feestelijk ont vangen? Ze hadden liet èèr verdiend dan boksen- of biljarlkampioenen! We hebben liet niet gedaan. Maar bij dezen spreken we toch en wij zijn er van over tuigd, namens heel Roomsch .Haarlem een fcartelijken geiukwetisch uit aan het «dros van Hooy en zijn kranige gymnasten, die zoo met roem overladen uit Rotterdam zijn teruggekeerd. En een volgende maal dan zorgen we voor rijtuigen en blioemen en fakkels en fanfares! Gisterenavond was het de groote jaarlijk se; t na die-kuit voering, in de gemeente lij re - tzaal. En ".ie 'voering is wederom een groot succ, ge, c t. Ze werd bijgewoond door on zen wc'!: er Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs "n, lid der Eerste Kamer, dan de Voor zitter van den Diocesaan HaarJemschcn Gvm- nastiekhond, de heer Thine, de voorzitter onzer Sportcentrale de heer Speller, de voor- sitler van het Haarleniscthe VoetbaWwtrict van den D. H. V. B., de heer Smits, dcor de tumleeraar de heer Goetinck en anderen, en door vele belangstellenden. Ursus' nieuwe voorzitter, de heer Wals, sprak, nadat de opmarsch punctueel op tijd en correct was uitgevoerd, het openings woord. Hij stelde daarbij do goede hoedanig heden in de gymnastiekbece-fening in 'het licht en voor Katholieken in v: reenigingen op Roomschen grondslag en lietoogde op <!c- geiijke wijze, dat Utsus nog vele steun be hoeft, wit ze haar doel volkomen hereiken. X: drie jaar heelt de vereeniging reeds v< '1 bereikt. Krachtige steun zullen haar tot méér en beter in slaat stellen! Aanstonds na siii opening.,«oord vroegen de riaafeeferingen der boe reu dc- aandacht, een der verplichte wedstrijd-nummers in Rotter dam. waarmede ook thans veel succes werd geoogst. De dame- en meisjes kwamen dan aan de beurt voor het tcestefturnen, gevolgd door de hoeren en jongens in dit nummer. Zeer veel goeds viel in het nummer turnen te prijzen, velen der deelneemsters toonden zich ernstig de training ten nutte te hebben gemaakt en zwier en elegance waren vaak te bewonderen. Ook de jongens deden hun bost en bleken veel belovende krachten te bezitten, maar hel meest fraaie werk aan rek en brug werd toci verricht door de heeren, wier keurploeg voor al veel mooi's te bewonderen gaf. Met veel ambitie en toewijding deden ook de enderafdeelingm hun werk. Voor de pauze het St. Rosa-patronaat oh liet St. Efeabeth- patronaat, de Jonge Vrouwenbond en de Huishoudschool, onderscheidenlijk met knots en stokoelenir.gen, bogenrei en wederom slok- oefeningen. De meisjes van het Rosa-patro naat verdienen een extra pluimpje voor hun keurig werk. De heerenafdceling deed voor de pauze nog kranig werk op de springtafcl en bewees daarmede, dat zij turners van den eersten rang bezit. Bij de pauze riepen andere plichten ons elders, zoodat wij het tweede dee-J niet heb ben gevolgd-, maar we zijn er zéker van, dat niet alleen tiet toestelw-crk en de vrije oefe ningen, die dames en heeren nu lieten zien. maar ook de oefeningen der onderafdeelin- e-en - j cngenspatronafen (St. Bavo, St. Jozef en St. Franciscus van Sales) zeer in den smaak gevallen zijn en van gedegen oefening cn ernstig willen 'blijk gegeven zullen rebben. Zoo is de uitvoering van Ursus weer een groot succes geweest voor die vereeniging en haar leider, ja, voor de Roomsche Sport in - nze stad. Een woord van dank aan den leider .dien heer S. Hoog, mag met achter weg,. blijven: hij heeft zijn reputatie van kundig tumleeraar hoog gehouden! Op 21 November a.s. zal de firma B, Paan- a"kker, gevestigd thans in de Anegang 23, haar vijf en zeventig jarig bestaan herdenken. In 1G48 begon de heer Paanakker, groot vader van den tegenwoordigen firmant, op het bovenhuis van een peTceel aan het Spaarne, zijn zaak, in zeer bescheiden om vang, zooals begrijpelijk is. Na eenigen tijd werd een zaak geopend in het pand Ane gang 23, terwijl thans de firma, buiten haar talrijke filialen.in Nijmegen, Arnhem, Utrecht, Rotterdam en den Kaag, gevestigd is in het welbekende magazijn, Anegang 23. Dat zulk een jubileum als een 75-jarig wel een zeldzaamheid is, behoeft geen be toog, en de goede naam, die de firma gedu rende de lange jaren van haar bestaan ook in andere plaatsen heeft verworven, laat geen twijfel over, of het zal haar op dien dag aan belangstelling niet ontbreken. Ondertrouwd, 15 Nov.: J. A. Wijs en J, S. Boogaard; A. Passchier en K. A, van der Klauw; C. Kluit cn M. P. Wen- sdng. Getrouwd, 15 Nov.: J. Jongbloed cn A. van Bruggen; P. C. Kuvener en Th. C. Spoorenberg; C. Zwaanswijk cn A. M. Decker; F. B. Wijnveld en E. M. van Leeuwen; R. van Huizen en J. M. de Laat; L. M. Weterings en A. M. J. van Riek Geboren: 12 Nov., dochter van A. van EgdomKuperus; 13 Nov., zoon van H. G. M. StamBos; 14 Nov.. zoon van C. M. DuinTumhuot. Overleden: 13 Nov., A. P. BorgerVan den Nulft, 74 jaar, Brouwerskade; C. FortgensVan Leersum, 70 jaar, Kruisweg; 14 Nov., J. A„ 13 mud.. zoon van C. Peetoom, Heerensingel: J. Vermeulen Buijs, 36 jaar, Nieuw Heiligland. Naar het schijnt zijn de sedert eenige da gen zoo „beroemde" wereld-„rollers,niet meer in tel en is het vak om per beenen wagen met een tonnetje voor zich de we reld rond te kuieren weer in degradatie ge komen. Het nieuwste snuifje op het gebied van het „globetrotten" is wel de manier, waarop nu een Amsterdammer, een zekere C. Takken- berg, een reis onderneemt van Amsterdam naar Marseille, een afstand van 1500 kilo meter. Deze toerist maaki geen gebruik van de vervoermiddelen, waarmee een weldenkend mensch een tochtje onderneemt, evenmin is hij geniegd te loopen, maar hij duikelt, over den kop, langs de straten, natuurlijk tot groote vreugde van de Rcvc straatjeugd. Hedenmorgen passeerde deze „heer" de ;tad. Zijn heele reis van Amsterdam naar Marseille bestaat uit ongeveer anderhalf milliard sprongen. Naar wij vernemen loopen er geruchten, dat er plannen zijn tot het weder in exploi tatie brengen der stoomtramlijn Haarlem- Alkmaar, welke waarschijnlijk overgenomen zou worden door een Belgische maatschap pij, die de exploitatie zal hervatten en elec- trificeeren. Bij informatie konden wij geen bcvesti- I ging hiervan krijgen. Het bestuur van de St. 'Canisius-school, aan de Linschotenstraat alhier, heeft aan B. en W. van Haarlem een aanvrage gedaan om bijdrage in de kosten voor de vergrooting van de speelplaats dier school. De ruimte beschikbaar voor dc thans schoolgaande jongens, ongeveer 300 in ge tal is verre van toereikend. Daarom is het plan, de tuinen van drie naast de school ge legen perceelen. die aan dc speelplaats aan sluiten, en welke perceelen het eigendom van het bestuur zijn, bij de speelplaats te trekken. Voor dekking der onkosten aan de ze verandering heeft daarom het bestuur reeds eenigen tijd geleden een aanvrage in gezonden bij het gemeentebestuur. Inzake de verkiezing van dc Kamer van Koophandel en Fabrieken is er goe.de kans dat deze bij enkele candidaatstclling zai af- loopen. De aftreder.den zouden dan, voor zoover zij zich beschikbaar stellen, weder herkozen worden. Het gezamenlijk personeel van de firma Droste, Cacao- en Chocoladefabriek, Har- merjansweg, alhier, heeft besloten, op het fabrieksterrein een granieten gedenkzuil te plaatsen, ter nagedachtenis aan den overle den heer Droste, directeur der fabriek. De opdracht voor de vervaardiging hier van is gegeven aan de firma Jos. Swaalf, Steenhouwer, Schoterweg no 1, alhier. Ingediend is de ontwerp-begrooting der Gemeentewet, nadat te voren cene cora- Gemeente Haarlem voor het dienstjaar 1924. missie ad hoe zal zijn ingesteld, die een Bedoeld ontwerp is op een nieuwe wijze rapport zal hebben uit te brengen, over het samengesteld mei inachtneming van de nieuwe voorschriften betreffende de inrich ting. B. en W. schrijven aan den Gemeen teraad het volgende: De verschillende uitgaven welke vroeger op één hoofdstuk of op één post werden verantwoord, zijn, als gevolg van het thans toegepaste systeem (de z.g. netto-methode) gebracht ten laste van den tak van dienst waarvoor zij gemaakt zijn. Ten aanzien van enkele in het ontwerp uitgewerkte voorstellen deelen wij u het navolgende mede: Het behoeft wel geen betoog, dat ons Col lege zich in deze -tijden van algemeene de pressie voor een uiterst moeilijke taak zag geplaatst te trachten de begrooting voor 1924 sluitend te maken zonder het nemen van ingrijpende maatregelen op verschillend gebied. Hoewel niet volstrekt verontrustend, is dc financieele positie onzer gemeente toch wel zoodanig, dat groote omzichtig heid bij het voteeren van gelden geboden is. Hoezeer wij hadden gehoopt ook voor 1924 voorstellen tot vermeerdering van be lastingdruk achterwege te kunnen laten, is ons dit niet mogen gelukken. De opbrengst van de opcenten der rijks belastingen is van dien aard, dat voor het verkrijgen van eene sluitende bcgrooting bovendien nog omstreeks 610.090.moet worden gedekt, waarvoor derhalve belas- tingverhooging noodzakelijk is. De vraag op welke wijze dekking van genoemd bedrag zal worden gevonden, n.l. door heffing van een evenredig percentage op het voetspoor der laatst van kracht ge weest zijnde verordening, dan wel door hef fing van een eigen inkomstenbelasting met progressieve schaal, zullen wij tijdig met onze voorstellen daaromtrent ter beslissing aan uwen Raad voorleggen. Ten einde uw College nu reeds een blik te geven op de hoegrootheid der heffing, kunnen wij u mededeelen, dat bij eene even redige heffing het percentage van heffing 2 a 2% zou moeten bedragen. Onder deze omstandigheden gedoogt het gemeentebelang niet u voor te stellen gun stig te beschikken op de verzoeken tot af schaffing van de zakelijke belasting op het bedrijf. Wat betreft den werktijd van het perso neel in gemeentedienst, deelen wij u mede, dat het in ons voornemen ligt daaromtrent overleg te plegen met de betrokken Com missies. Onzerzijds zal worden voorgesteld over te gaan tot invoering van de 48-urige werkweek voor de werklieden; ook cle werktijd der ambtenaren bij de verschillen de takken van dienst zullen wij aan eene nadere beschouwing onderwerpen. Met het oog op de hierboven aangekon digde belangrijke belastingverzwaring ach ten wij ons verplicht u voor te stellen het besluit tot toekenning van vacantie-toeslag in te trekken. Door ons is bij de Centrale Commissie van Overleg een daartoe strek kend voorstel aanhangig gemaakt. Ten aanzien van de raming onder volg nummer 6 der inkomsten van een bedrag, groot 245.885.merkten wij het volgende op: Uit hoofde van de door Minister dc Geer namens de Regeering gedane toezeg ging, dat in afwachting van eene definitieve regeling van de financieele verhouding tus- schen Rijk en Gemeenten ook voor 1923 eene voorloopige regeling zou worden ge troffen, zijn wij van meening, dat .de raming van deze z.g. nooduitkeering gerechtvaar digd is. Want ook al is ons door Gedepu teerde Staten namens den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw medege deeld, dat op de bedoelde uitkeering over 1923 en volgende jaren niet te rekenen valt, vast staat dat het rechtvaardig en billijk is, dat aan da gemeente dit bedrag wordt uit gekeerd. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft dc zaak met kracht ter hand genomen en het is naar onze meening volstrekt niet uitgesloten dat de Regeering alsnog op haar besluit terugkomt of wel dat het initiatiefrecht der Staten-Generaal deze aangelegenheid ten gunste der gemeen ten zal dopn keeren. Mooht zulks onver hoopt blijken niet het geval te zijn, dan zou de post voor Onvoorziene Uitgaven met een gelijk bedrag moeten worden verlaagd. Ten slotte zijn wij voornemens u bij de behandeling der inkomsten ctr uitgaven van den gemeentelijken geneeskundigen dienst voor te stellen te zijner tijd over te gaan tot de instelling voor dezen tak der gemeen tehuishouding, van eene Commissie van Bij stand, als bedoeld in artikel 54, 2e lid, der vraagstuk van de ziekenhuisruimte in haar vollen omvang in deze gemeente. Aan de begrooting zelf ontleenen wij nog het volgende: De dienst 1922 sluit voor zoover betreft den gewonen dienst met een voordeelig slot van 8539.69. Het gedeelte van het (vermoedelijk batig) slot van den gewonen dienst van het dienstjaar 1923 bedraagt ƒ389.621. Deze bedragen komen ten gun ste van het dienstjaar 1924. Als uitkeering van het rijk aan de ge meente Haarlem (wet 1897 gewijzigd 1921) wordt geraamd 245.885. Bovendien wordt gerekend op een Rijksuitkeering van nog 245.885, in afwachting van een defini tieve regeling van de financieele verhouding lusschen Rijk en gemeenten. Dit is de z.g. nooduitkeering. Aan secretarieleges -en rechten van den Burgerlijken Stand wordt geraamd ƒ30.000. Voor standplaatsen woonwagens en woonschepen 1200; Aan ontvangsten ter zake van den dienst der Lichamelijke opvoeding (huur gymnas- tiekscholen, terreinen, badinrichtingen enz.) 30865; voor gebruik van openbare gron den 24.900; brug- sluis- en veergelden J 87500; marktgelden 31700; begrafenis- rechten j 42000; aan straatbelasting 185.000; huur van huizen cn gebouwen 11.830; huur of pacht van landerijen ƒ1991; pacht van jacht en visscherij 1620.51; voor vergunningen ƒ25.300; pacht verkoop van bloemen, eetwaren, visch enz. 2867.90. De schoolgelden gewoon lager onderwijs brengen op, naar raming ƒ95.000; de Rijks vergoeding voor onderwijs wordt geraamd op 635.000; aan bijdragen van andere ge meenten op ƒ9500; bijzonder gewoon on derwijs wordt gerekend op 89.750 aan schoolgelden; voor het bijzonder uitgebreid lager onderwijs op 20800; Voor het Middelbaar Onderwijs worden de schoolgelden geraamd op 124500; De ontvangsten der Gemeentelijke Con certzaal wordeft geraamd op 35480; bijdragen van particulieren in de kosten van arme krankzinnigen 20.000; (Wordt vervolgd) Subsidiés. Behalve de onder dc andere rubrieken te vermelden subsidies, stellen Burg. cn W. nog voor. de hiernavolgende subsidies toe te kennen: aan de afcl. .Jlaark-m cn Omstreken" dér Nederlandsche Maatschappij voot Tuinbouw en Plantkunde, ten behoeve van den tulinbouw-winteroursus f 10ft, en ten behoeve van een W-intercursus in aan leg en onderhoud van tuinen 100.aan dc Haarlemsche Vereeniging voor Huisvlijt 250.aan <le afd. Haarlem van de „Ver eeniging tot Bevordering van het onderwijs ki Handenarbeid in Nederland 60.—; als geideliiken steun voor privaat-spraakonder- w'ijs aan kinderen van on- en minvermogen den 1,500.voor studiebeurzen voor ali en minvermogende kinderen 13000; aan de Ver. fat Bev. van het Onderwijs in Kinder verzorging en Opvoeding 1000.aan de Vereeniging ,,öommis-s»ci ter voorzieninig in hel onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem en Omstreken, gevestigd te Haar lem 800.aan de Haarlemsche Jonge- Kngsvereeniging „Prediker 12 vers IA" 75: aan dc Afdeeling Haarlem van de Arbeiders Jeugd-Centjalc f 75,als kosten van restau ratie van de Groote of St. Bavokerk 1000; aan de Centrale Commissie voor den Diaco- i'. essen - Wij k a rbcjd te Haarlem 5000,aan de R.-K. Wijkverpleging te Haarlem 2000; aan de Haarlemsche Vereeniging „Maalsrliap- pelijke Zorg voor Zieken" 2000.aan de Vereeniging Huisverzorging 4000.aan de St. Elisabeth's Vereeniging tol ondersteuning van R.-K. Kraamvrouwen 1000.aan de Vereeniging R.-K. Vrouwenbond, afd. Haarlem (ten behoeve der St. Juliana zusters) 500.—; aan de Afd. Haarlem der Nederlandsche Ver eeniging ter behartiging Van do belangen der jonge meisjes 500.aan de R. K. Vereeni ging tol. bescherming van meisjes „SI. Mar tha", afd. Haarlem 500.aan het tehuis oor Schoolgaande iKnderen „liet Warmoe- ziertje'' 1000; aan hel Doorgangshuis voor Vrouwen en Meisjes te Haarlem 500.—; ten béhoeve van liet tehuis voor onverzorgde en verlaten kinderen aan den Zijlsingel no. 6 te Haarlem 2000.aan de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen f 100.—; aan de Vereeniging voor Kindeibcwanrplaat- sen en voor onderwijs in Kinderverzorging 3400. Op de Gemeentebegrooting komt geen post voor ten behoeve van de lang verbeide asfalteering van straten in het centrum der stad. Het is daarmede niet uitgesloten na tuurlijk dat er toch zoo'n voorstel vanuit den Raad komt en ook ligt er nog altijd een motie om over te gaan tot asfalteering van straten, waaromtrent nog gewacht wordt op het advies van B. en W. Wellicht echter zal van eventueelc voorstellers om tot asfal teering over te gaan, gevraagd worden te vens de middelen aan te wijzen tot dekking der uitgaven. Gemeenteraad. Gisteravond kwam te half 8 de Raad onzer Gemeente ten Raadhuizc in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap var. wethouder CH. C. WOLF, loco-burge meester. Aanwezig waren alle leden, uitgezonderd de heer Bies. Benoeming lid Schoolcommissie. Na opening door dim VOORZITTER wordt uit do vyiordracht van B. en W., die in over eenstemming met het advies der schoolcom missie de namen bevatte van de heeren L. van Asperen en M. F. Oets, de heer van As- peren met algemeene stemmen benoemd in de door periodieke aftreding in die commis sie ontstane vacature L. v. Asperen. Verkoop bouwgrond. Aan A. Versteeg en J. Eekhard! te Scholen wordt op hun verzoek d.d. 31 October om hun een perceel bouwgrond te verkoopen aan de Olmenstrant, hoek Hulststraat, groot on geveer 180 centiaren lem behoeve van den houw van een winkelhuis en een woonhuis, gunstig beschikt, tegen een prijs van 15 per centiare. Aan S. Rinkema te Haarlem wordt op zijn verzoek d.d. 13 November ingekomen, gm hem oen, perceel bouwgrond 1c verkoopen aansluitende aan dié, welke hem bij Raads besluit d.d. 4 October j.l. zijn verkocht, aan de Hulststraat ter grootte van, ongeveer 221 centiaren,, gunstig beschikt, tegen een prijs van 15 per centiare. Ontheffingen bouwverordening. Voorgesteld worlt, de open ruimte te be palen voor 300 woningen aan de geprojec teerde Spaamhoven- en andere stralen, te houwen door J. P. Kok te Schoten. De heer VISEE wil bepaald zen,, dat de tuint jes der hoekhuizen niet door schuttingen maar door hekjes van de andere mogen worden afgescheiden om, daar deze zoo klein zijn, meer licht en ldh-1 te kunnen laten toe treden. De heer LOERAKKER vindt dat te onvrij voor de bewoners. B. en W. nemen het amendement Viséc over, alsmede een kleine reii,actie-wijziging, voorgesteld door de heer JANSEN en wei houder KLEIN. De lieer VISEE zegt nu. beloeld Ie hebben, dat bij geen enkele dezer liuizen 'n .schutting komen zul, wat even beroering verwekt, waarna de heer Visée dat laatste weer in trekt. Mei 7 legen 6 stemmen wordt het. amen dement verworpen. Het voorstel wordt dan met algemeene stemmen aangenomen. Op daartoe strekkende verzoeken wordt de open ruimte vastgesteld, die in acht te nemen is hij de te bomven perceelen: voor 25 woningen, deel uitmakende van *n plan,vu» 100 woningen aan hel MekViorn- plein, aan de Hulst-, Wilgen- en Ohnenslraat te bouwen door de gemeente (gemeentewer ken); voor een winkelhuis met bakkerij aan de verlengde Marnixstraut, hoek Eikenstraat, ie bouwen Apot W. C. Westerik te I.Jmuden. voor twee woonhuizen cn een winkelhuis aan de Hulststraat, hoek Olm.vn straat, te bouwen «foor A. Versteeg en J. Eek,hardt te Haarlem. Een zelfde voorstel van B, en W. om aan G. P. de Vries te Schoten voor te schrijven een open ruimte van 4.83 M. breedte achter het perceel Cronjéstraat 33 in verband met den bouw van een werkplaats aldaar, wo nil na eenige discussie verworpen met 10 tegen 4 stemmen, terwijl het voorstel van den heer JANZEN om toe te stemmen, in 't geheel be houwen der open ruimte met 0 tejon 5 sl. wordt aangenomen. Met 7 tegen 6 stemmen wordt aan J. Pie- lagè het bouwen van een garage achter per ceel Schoterweg 188 geweigerd. Crediet exhauster Gasfabriek. Naar B. en W. den Raad hebben mede gedeeld, is, om de bedrijfszekerheid van de gasfabriek niet in gevaar te brengen, de aanschaffing van een exhauster noodig, 15 NOVEMBER. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN (p. billioen) 0.055 0.05S PARIJS 14.47Vj 14.50 BRUSSEL 12.35 12.38 WEENEN 0.371/. 0.37.70 LONDEN 11.58% 11.62 STOCKHOLM. 69.90 69.90 KOPENHAGEN. 45.30 45.20 CHRISTIANJA 38.30 38.25 BAZEL 46.60 46.70 NEW-YORK 2.67Vi 2.65 ROME 11.471/, 11.45 waarvan de kosten worden geraamd op 5000. Bij nadere overweging zijn zij tot de overtuiging gekomen, dat het aanschaffen van een gasmotor en een lichtdynamo nog kan worden uitgesteld, waardoor het bou wen van een nieuw schaftlokaal nog ach terwege zal kunnen blijven. Zij stellen thans voor hun dit crediet te verleenen en zullen omtrent het andere be- noodigde en het aangaan eener leening nog met verdere voorstellen komen. Mevr. WEBER meent, dat, wanneer B. en W. afwijken van het advies der gascom- missie, zij de heele kwestie eerst met deze commissie hadden moeten bespreken, en een nader advies moeten vragen. De heer LOERAKKER vindt zoo'n eisch wat al te gortig. Dc heer WATERBERG sluit zich bij mevr. Weber aan. De VOORZITTER betoogt, dat omtrent de andere punten de gascommissie nader gehoord zal worden, maar voor de bedrijfs zekerheid vragen B. en W. nu dit crediet van 5000 om den exhauster, die reeds noo dig is, ten spoedigste te kunnen aanschaf fen. Met algemeene stemmen wordt het voor stel na nog enkele opmerkingen aangeno men. Wijziging hinderwet-verordening. In verband met klachten over hinder van bakkerijen, waarin de oven gestookt wordt met veel roetgevende brandstoffen, stellen B. en W. voor, een bepaling voor te schrij ven, waardoor dergelijke hinder zal worden voorkomen, en voor bepaalde deelen der gemeente gasovens te vereischen, in welken zin de Verordening nopens oprichting van Hinderwet-inrichtingen dan dient gewijzigd te worden. De heeren BOXS en HEIJDSTRA bestrij den dit voorstel op technische gronden, daar het hun inziens te ver gaat, en roet heel goed te weren zijn zou. Wethouder KLEIN voelt niets voor de technische uiteenzettingen. De heer HEIJDSTRA repliceert, maar de wethouder geeft geen kamp. De heer LOERAKKER vindt den eisch, dat alleen gasovens gebouwd mogen wor den, te hard. Spr. zou willen, dat B. en W. hun eisch in wat milderen zin redigeeren, en de mogelijkheid van het bouwen van gewone ovens uit te sluiten, wanneer aan strenge technische eischen is voldaan. B. en W. zeggen dit toe en het punt wordt zoolang aangehouden. Aanbieding Begrooting '24. Daarna wordt de gemeentebegrooting voor 1924 aangeboden. De %i<houd van verschillende rapporten heeft bij B. en W. verschil van meening doen (ontstaan over dèv raag, of voort zetting van het vervolgonderwijs gewenscht moet worden geacht. Waar echter gebleken is, dat met blijven de toewijding dor de meisjes het onderwijs in de nuttige handwerken (als onderdeel) van het vervolgonderwijs) is gevolgd, zijn zij het over eens, dat dit onderwijs moet worden voortgezet. Zij oordeelen echter niet éénstemmig over de wijze, waarop deze voortzetting zou kunnen geschieden. De voorzitter meent, dat, afgezien van dc gelegenheid om aan het Nijverheids onderwijs deel te nemen, door het instellen van een cursus in nuttige handwerken, in de behoefte kan worden voorzien; terwijl het andere Ld van het college, meent,, dat een reorganisatie van het thans in den vorm van vervolgonderwijs gegeven onderricht, moet plaats hebben, hetwelk zou kunnen geschieden door oortgezet onderwijs te den geven en daarin het onderwijs in de nuttige handwerken een plaats te geven. Door de jongste wijziging der lager- onderwijswet wordt door het Rijk geen bij drage in de kosten van het vervolgonderwijs meer gegevep. Het Nijverheidsonderwijs is thans bij de wet geregeld. 1 en einde eene beslissing van dea Raad te verkrijgen, heeft een lid van bet dage- lijksch bestuur het navolgend voorstel ont worpen, hetwelk als grondslag bij de be spreking dezer aangelegenheid dienen moet: a. te bepalen, dat in de gemeente Scho ten voortgezet onderwijs zal worden ge geven, waardoor tot grndslag en tot re geling van de belooning van het daarmede te belasten personeel zullen dienen de thans van kracht zijnde verordeningen voor het vervolgonderwijs; b. burgemeester en wethouders uit te ncodigen zoo spoedig mogelijk voorstel len tot definitieve regeling van het voort gezet onderwijs bij den Raad in te dienen. De, beer AlSéE kant zich zeer sterk tegen opheffing van het vervolgonderwijs. Spe ciaal wijst spr. er op, van hoeveel nut, hoe noodig dit onderwijs is voor die kinderen, die geen andere scholen of cursussen be zoeken en die ;n de laatste klassen der lagere school niet zoo goed hebben mee- gekund cn zonder verder geconsolideerd anderrient het leven in zouden moeten. Spr. wil het onderwijs in den bestaanden vorm dezen winter gehandhaafd zien, en dan voorstellen tot event, reorganisatie af wachten. De heer JANSEN vindt het lager onder wijs voldoende als voorbereiding op vak- O' handelscursus en vindt zoowel deelname aan als resultaat van het vervolgonderwijs niet zoo groot. Uitbreiding van dit onderwijs tot nijver heidsonderwijs, acht spr. hier geheel niet noodig, en spr. is er niet voor, geld voor ért punt te voteeren, uitgenomen dan het 5 and werk-onderwijs, waarvoor veel animo De heer LOERAKKER vindt de rapporten vernietigend en de bestede kosten zijn veel te hoog tot de bereikte resultaten. Ook spr. maakt een uitzondering voor de hand werken van iets, dat we kunstmatig in stand moeten monden en dat groote bedra gen aan de gemeente kost. Al is spr., evenals de opstellers der rap penen, m principe vóór behoud; hier is het weggeworpen geld. De heer WATERBERG vraagt niet op de eerste plaats naar de financiën, maar naar ae verplichtingen tegenover de jeugd. 1 egenovef de degeneratie der tgenwoondige jeugd vindt spr. het moreel onverantwoor- Reeds meerdere malen werden door het bestuur der Hanze, afdeeling Haarlem, po gingen aangewend, om te komen tot een plaatselijke afdeeling van bovenstaande vak groep, doch kon het gewenschte resultaat nog niet bereikt worden. Nu weder het wer ken en streven der Middenstandsorganisa ties wijst naar het zoo lang begeerde doel, een krachtige Hanze, waarin de belangen van alle vakgroepen kunnen worden 'behar tigd, zal in eer. vergadering van a.s. Dins dag te half negen getracht worden, ook voor de R.-K. Slagerspatroons een 1 afdeeling ta stichten. Deze vergadering wordt gehouden in het Hanze-gebouw. Van het Bestuur van den Ned. R.-K. Sla gerspatroonsbond zullen aanwezig zijn de heeren R. J. Dongelmans cn J. G. van Eeden terwijl de volgende zeer belangrijke punten zullen worden behandeld: 1. Het nut en doel der R.-K. organisatie. 2. Besprekingen omtrent de vleeschkeu- ringswet en actie tegen de gelegen'neidssla- gers. 3. Oprichting eener gewestelijke slachtvee verzekering. delijk, deze gelegenheid tot avondonderwijs weg te nemen. (Wordt vervolgd) VAANDELHULDE. Eiken inwoner zal nog versdh In het ge heugen liggen, dat de jubileumfeesten in de gemeente Dloemendaal een schitterend verloop hebben gohad en dat beide dagen naar wensoh zijn geslaagd. Den 31en Augustus 1.1. werd de burgerij een concert aangeboden, des avonds op het Raadhuisplein, waarbij dc Muziekvercenigin- gen. „Sursum" van Bloemendaal en „Eupho ria" van Overvoen hare welwillende mede werking verleenden. Het resultaat van déze vepeeniglngen wal een waar succes. Al spoedig trok het. de aandacht van hel publiek, dat „Sursum" op het podium ver scheen met een mooi vaandel, aangeboden d-oor hare Beschermvrouwe, cn de jong op gerichte vereeniging „Euphonia" dezen rijk dom zich nog niet kon veroorloven. Om haar met één vaandel te verrijken werd door eenige heeren het plan opgevat om op 3 September in Café-Restaurant „Roozendaal'* een hijeen- komst te houden, waarbij een commissie va# vijf heeren werd benoemd, die zicli tot taak zcu stellen, elk afzonderlijk, een lijst bij de meergeaoeden te laten circuleeren, wat ten gevolge 'had, dat binnen 14 dagen bet gek! bijeen was en de commissie in staat zal zijn, ■op Zaterdag 17 November a.s., des avonds 8 uur, in het Restaurant ..Roozendaal" de officieele uitreiking van het vaandel aan „Euphonia" te doen plaats vinden, waarbij alle notabelen en die voor dit deel hebben' bijgedragen, worden uitgen-oodigd. Des avonds half 8 zal „Euphonia" zich int die St. Aloysiussdhool opstellen, om vandaar met haar Directeur, den heer Lefeber. vaiï Café Restaurant ..Roozendaal" te gaan omj het vaandel in ontvangst te nemen. Daarna zal een rondgang door de. ge meente worden gemaakt, met muziek ent amandel voorop, als een blijk van dankbaar heid en erkentelrkbeid aan de burgers van? Overveen, voor dit aangeboden geschenk. Hef. vaandel zal gedufende een week irv Restaurant „Roozendaal" voor belangstellen-' den ter bezichtiging worden gesteld. Niet onvermelcl moge Wijven, dat tiet vaandel een prachl-excmplaar is. waarvoor, den leverancier firma Gebr. van Oven, te 's-1 Gr.aven'hage, alle eer toekomt. Het -geheel is een komische voorstelling met het opschrift' „Van de burgerij" in gou den letters, alsmede het wapen van Bloe mendaal en het jaartal en datum 21 Nov. 1921. HET VERTREK VAN DEN EX-KROONPRINS EN DE SOCIALISTEN. Men seint ons: „Het Volk" verneemt, dat de kwestie van het vertrek van den Kroonprins en van de positie van den Keizer, een onderwerp van be spreking heeft uitgemaakt in de Sociaal-demo cratische Kamerfractie. Naar'aanleiding daar van heeft Mr. Troclslra den Voorzitter dei- Tweede Kamer verzocht een vergadering van de Kamercommissie voor Buitenlandsche Za ken te beleggen. ONTSLAG IN DE WESTFAALSCHF s MIJNEN. BERLIJN, 15 Nov. De Vörwarls meldt uil Bochum, dat de vertegenwoordigers van <ie 5 besturen Dinsdag de vckvereenigingen heb ben medegedeeld, dat alle Westfaalsohc ar beiders en bedienden, op 15 No\\ als ontja gen beschouwd worden, daar de mijneigena ren de loonen niet meer kunnen uitbetalen EEN MAATREGEL VAN GENERAAL v. SEC-K. BERLIJN, 15 Nov. De „Deutsche Zeil.'' meldt, dat generaal von Seek tot leniging van den nood alle kroegen en likeur-lo'kalen in beslag heeft- doen nemen. UITGIFTE VAN RENTEMARKBILJETTEN. BERLIJN, 15 Nov, De Rijksminister van fi nanciën heeft in een schrijven aan de rente- bank déze gemachtigd op 15 Nov. met de uitgifte van rcntemarkbiljetten een aanvang te maken. UITREIKING NOBELPRIJS. STOCKHOLM, 15 Nov. De plechtigheden ter gelegenheid van de uitreiking van den Nobel prijs zullen plaats hebben op 9 December a.s. te Stockholm. DE BRUSSELSCHE BANK NIET FAILLIET VERKLAARD. AMSTERDAM, 15 November. Dc Eerste Kamer der Rechtbank heeft heden een be slissing genomen, inzake de faillissements aanvrage door den Officier van Justitie, Mr. van Heynsbergen, ten laste van de Brussel- sche Bank. De Rechtbank overwoog, dat er voldoen de redenen van openbaar belang waren, om de vorderingen van den Officier van Justitie te wettigen, daar de directeuren voort vluchtig zijn en zij zich aan een vermoede lijk misdrijf hebben schuldig gemaakt. Wat betreft de vraag, of de Brusselsche Bank zich bevindt in een toestand, dat zij heeft opgehouden te betalen, overwoog de Rechtbank: dat de Officier heeft aangetoond dat er ten laste van de Bank een aantal op- eischbare schulden zijn, die echter door den raadsman van dc Bank alle zijn betwist; dat de balans van de Bank een nadeelig saldo van 54.000 aanwijst, maar clat er een surplus van 40.000 aan effecten bij een effectenfirma ten behoeve van de Bank is gedeponeerd, over welk bedrag kan worden beschikt; dat onder deze omstandigheden niet kan worden gezegd, dat die toestand is inge treden, dat de Bank heeft opgehouden te betalen; dat er na 18 October geen betalingen zijn gedaan, maar hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, van het ingrijpen van de Justitie. Op deze gronden wees de Rechibank 'iet verzoek van den Officier van Justitie af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2