LAATSTE NIEUWS BINNENLAND. «e eh msm* Dr. Bronsveld over de Universiteit. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Kroonprins in Duitschland. lllpv R. K. VERKEER EN POSTERIJEN. DRAAOLO03EE TELEFOON*:^ c W nut MARKTNIEUWS. Dat de opening van de R.K. Universiteit te Nijmegen met haar ruim 140 leerlingen de jaloerschheid van den anti-paapschcr. •Dr. Bronsveld zou gaande maken, was te, .verwachten. In de Kroniek van het pas- verschenen nummer zijner ..Stemmen voor 'Waarheid en Vrede" trekt hij dan ook van leer: „Men kan tegenover het verrijzen der 'Roomsche universiteit een abstrak', oi, zoo men 't aldus noemen wil. een ideëel stand punt innemen, en in haar zien een bondge noot in het beoefenen der wetenschap, en in het bevorderen van onze beschaving. Op dat standpunt piaatste zich di Lcidschc- hoogleeraar Krabbe, teen hij uit naam van de bestaande Universiteit (uitgenomen 'c Vrije) de Nijmccgsche professoren het wel kom toeriep, en hen begroette als mc.ie- i strijders in den kamp voor wetenschap en waarheid. Men kan zich ook op een ander stand punt plaatsen, en in de zich ontwikkelende macht der Roomsche kerk een terugkeer, een terugvallen zien van ons land tot toe- standen en denkbeelden tegen welkt wij i tachtig jaar lang hebben gestreden, en nog altijd blijven strijden. Te Nijmegen wil men var. de protesiantsche vrijheden gebruik maken, orr. de vrijheid te bestrijden. Men wil ons land veer brengen onder de nacht eener Kerk, die nog altijd den Bartholo- meus-nacht goed vindt, en in haar schatting Balthasar Gerards hooger stelt dan den Prins, wien men den naam van Vader des Vaderlands ontzegt. Wanneer men deze feiten zich voor den geest roept, kan men niet de opening ver welkomen van een Universiteit, die' zich in dienst stelt van een Kerk, die ons terug wil voeren naar de Middeneeuwen en 't ons leeren wil Filips en Alva te «rehabik- teeren." Men ziet, dat dominee Bronsveld het nog niet heeft verleerd, den vaderlandschen leeuw protestantscb tc laten brullen! DE REIS VAN DEN EX-KROONPRINS. Uit Oels wordt nog aan de „Tel" ge meld: De ex-kroonprins en zijn echtgenootc jhebben Woensdagmiddag kennelijk met dc bedoeling om aan den wensch van de in- .woners gevolg te geven, een wandeling ge maakt, welke zoo al niet een officieel, dan toch een min of meer plechtig karakter .droeg. Men had daarbij gelegenheid, den landheer te begroeten. De in Oels aanv. ezige buitenlandschc journalisten hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om eens te vragen, wan- jieer zij nu eindelijk eens aan de beurt zijn. Zij hebben gemeenschappelijk een verzoek schrift opgesteld om door oen ex-kroon prins te worden ontvangen. Hieraan is vol daan en zij werden in het slot ontvangen, 'doch, tot aller teleurstelling, nic'. door den ex-kroonprins zelf doch door diens adju dant, von Müldner. Deze las. uit naam van den kroonprins de volgende verklaring voor: .Jk ben gelukkig, weer „in der Heimat" te zijn, bij vrouw en kinderen op mijn be zitting. Gelukkig ook, weer te midden mij ner landgenooten te leven en met hen te 'dragen hot „Schv.ere", dat over Duitsch land is gekomen. Gelukkig ook, weer te le ven te midden irtijner vrienden uit den .vrede en mijn kameraden uit den oorlog. Mijn doel is, om mij uitsluitend aan mijn persoonlijken plicht te wijden en binnen het bestek van mijn arbeid en mijn plicht,' mede te werken aan den wederopbouw van mijn vaderland, aan welks wederopkomst ik niet twijfel." Majoor von Müldner deelde daarna nog eer:ge bijzonderheden mede, in verband met de reis v n den ex-kroonprins van de Hol land' - he grens tot Oels. De reis werd in vier dagen afgelegd. Ter beschikking waren gesteld twee groo- te Diirkopp-auto's, waar nog een derde, begeleidende auto bijkwam, waarin de „Kriminal-Oberwachtmeister" Klein, van de Berlijnsche politieke politie had plaats ge nomen. Deze laatste auto had onderweg in de na bijheid van Hannover een panne. Door een weigering van de stuurinrichting reed .de auto tegen een boom en werd Klein eruit geslingerd, waarbij hij cenige fracturen en een verwonding van den ruggegraat opliep. De ex-kroonprins reed niet verder, voordat hij de goede verpleging en het transport naar Berlijn van den heer Klein had ver zorgd. De eerste nacht werd ;n de buurt van Paderbom doorgebracht" bij den heer A/on ■Ringhaben. Den nacht van Zondag op Maan dag bracht de ex-kroonprins door bij raa- jjoor von Krakm in de nabijheid van Han dover. Den daatsten nacht vertoefde de ex- Ikroonprins op het slot Baruth, ongeveer 14 K.M. van Berlijn, als gast van den vorst Solms-Baruth. ZIJN AANKOMST IN HET SLOT, Omtrent de aankomst van den ex-kroon- prins op zijn slot te Oels wordt nader ge- De deur werd geopend door een ouden bediende, die den ex-Kroonprins reeds van 'zijn lOen jaar kent. In den hoofdingang omhelsde wilhelm rijn vrouw en kinderen. De kinderen waren hem over de binnen plaats tegemoet gesneld. De familie ging direct naar binnen, waar na de deur weer gesloten werd. Toen de deur dichtviel, ging uit de om standers, die tot eenige honderden waren aangegroeid, een luid „hoera op. Over de reis van den ex-kroonprins wordt nog gemeld, dat hij den nacht van Maandag op Dinsdag heeft doorgebracht bij den her tog van Brunswijk. De Kroonprins, die te 4 uur het kasteel verliet, is hedenmorgen te- •ruggekeerd. Gedurende zijn reis ontweek de ex- ikroonprins alle journalisten, fotografen, filmoperateurs, enz. Verscheidene fotografen wachtten aan den ingang van bet kasteel, doch Wilhelm kwam niet voor de duisternis was gevallen en ging, toen hij aankwam, zeer snel naar binnen. In de vestibule stond bij de aan komst het geheele dienstpersoneel, van wien velen ais jongen in dienst van den kroonprins waren gekoqjen. Alvorens de woonkamer binnen te gaan, begroette hij allen en drukte hen de hand. Eenige vrou welijke leden van het personeel hadden tTanen in de oogen. Voor elk zijner kinderen had de ex- kroonprins een jzakje uit Holland meege bracht. Sinds 1918 is de ex-kroonprins niet meer te Oels geweest. Behalve de ex-kroonprins, zijn echtge- noote en de drie kinderen zaten aan tafel laan, de adjudant von Mueldner en fraulein Tchirtschky. Ter eere van vaders terugkomst zaten de kinderen aan tafel. De drie oudste zonen van den ex-Kroon prins waren niet aanwezig. Zij studeren te Potsdam. De oudste zoon ontmoette zijn vader evenwel reeds op Huis von 8asso- witz. Zij zuilen alle drie vermoedelijk bin nen eenige dagen te Oels aankomen. De kiene eetzaal, waar het diner werd gebruikt, was versierd met bloemen. Aan het einde van den maaltijd hield ma joor van Mueldner een korte toespraak, ter herdenking van den terugkeer, waarop dc ex-kroonprins kort antwoordde. Na het diner vertoefde de familie eerst eenigen tijd in het studeervertrek van den ex-kroonprins, waar in een hoek een bloe menhulde van chrysantemums stond van den ex-koning August van Saksen. D-I-P-L-O-M-A-T-I-E! f i Het H toch welbezien, sneu!' Zaterdagmorgen half twaalf, aan de Hol- Jandach-Pruisische grens, ver weg in Over ijssel. t vee auto's pasaeeren daar en twee seconden later staat de gewezen Duitscbe Kroonprins met beide voeten op vader landschen bodem. Phs in orde, voorwaarts chauffeur! n Kwartier later, kwart vóór twaalf. Hoe hst toen in Den Haag ging schelst „Uitkijk in „Friesch Dagbl." als volgt: ,Jn Den Haag, hoe! officieel, kabinet van den minister van Buitenlandsche zaken, ver schijnen, hoog gehoed, deftig gejast, in dc puntste puntjes naar den eisch: de gezanten yan Frankrijk, Engeiand, Japan, België en Italië. Vijf mogendheden in getal.... Héél vriendschappelijk, maar zóó nadruk kelijk ais met dc vriendschap maar besté.'n- baar is, verzoeken 'ze, dat dc Nederland- sche regeering zal doen al waf haar moge lijk is, om den kroonprins hier le houden. Van Kamebeek maakt deftige buiging. Is vereerd, enz. door 't bezoek. Geeft dc heeren, aller-beleefdst, aller beminnelijkst, aller-afdoenst, in aller-onbe- rispe'ijk Fransch 'n lesje in Nederlandseh en internationaal récht, waarvan de slotsom is. dat c-nze regeering niet het recht heeft om zelfs maar 'n pluisje van de kroon prinselijke pantalon hier te houden, als hij het meenemen wil naar zijn Heimat.... De heeren staan op; buigen: Karnebeek zélf laat hen uit, Gezicht in zijn officieelste plooi...." 't Is me toch ook soms een baantje, di plomaat te zijn en als je van binnen de lever schudt, omdat er momenten zijn, waarop één glimiachsrimpeltje om de snuit 'n poli tieke misdaad van de hoogste orde zou zijn! Vragen aan de Regeering. In de Woensdagmiddag gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft dc heer Van Ravesteyn (comm.) verlof jfevraagd tot het stellen van vragen aan de regeermg naar aanleiding van het vertrek van den ex- kroonprins uit ons land. Besloten is hierover op een nader te be palen dag te beslissen. België doet diplomatieke stappen te Berlijn. Volgens de „Libre Belgique" heeft de Belgische ministerraad als zijn meening uit gesproken, dat er aanleiding is om langs diplomaticken weg een actie in te leiden in zake de vlucht van den ex-kroonprins :n overeenstemming met de bepalingen van het verdrag van Versailles. Wat de Silezische pers zegt. Uit Breslau wordt gemeld: De terugkeer van den ex-kroonprins heeft de Silezische pers natuurlijk aanleiding ge geven om zich daarmede bezig te houden. In het bijzonder doet dit de met Silezische grondbezitters in verbinding staande „Schle- sier Zeitung", die in den kring van haar lezers sympathie voor den ex-kroonprins tracht op te wekken. Er wordt echter ern stig voor gewaarschuwd, de persoonlijkheid van Wilhelm Jr. niet aan politieke belan gen te verbinden. Het blad schrijft, dat er „natuurlijk kringen zuilen zijn, die met den terugkeer van den ex-kroonprins niet in stemmen", De ex-kroonprins, zoo wordt ge zegd, heeft echter zelf den noodigen tijd gehad om er zich zekerheid omtrent té ver schaften, dat hij de Duitsche politieke moeilijkheden niet nog met meer binnen- landsche moeilijkheden dient te verzwaren, „Die Volkswache", het sociaal-democra tische orgaan, begroet deze uiting van het blad en verzekert, dat na deze waarschu wing, de sociaal-democratische pers zich niet meer m.t den persoon van den ex- kroonprins zal bezighouden. Reeds eerder hadden zij er den nadruk op gelegd, dat de imperialistschc politiek van het nieuwe kabinet vcor Silezië een bijzondere waarschuwing inhoudt, om don ex-kroonprins niet het middelpunt der be langstelling te maken. De Gezantenraad. De Gezanienraad te Parijs h;eld Woens dag een korte bijeenkomst ter bespreking van den terugkeer van den ex-kroonprins naar Duitschland en de weigering van de regeering te Berlijn, om de hervatting van de werkzaamheden van de militaire con trole-commissie toe te staan. 1 'e gezanten hadden nog niet allen de instructies hunner regeeringen ontvangen, docii waarschijnlijk zuilen zij heden, Don derde:, andermaal bijeenkomen en dan definitieve besluiten nemen. EEN AFSCHEIDS3RIEF AAN DEN WIERINCSCHEN BURGEMEESTER. De reeds gepubliceerde afscheidsbrief van den ex-Kroonprins aan de bevolking van Wieringen, ging vergezeld van een brief aan den Burgemeester, waarvan wij hieronder de vertaling laten volgen; 10 November 1923. Geachte heer Burgemeester. .Nu mijn hartewensch om naar Duitschland :erug te keeren. eindelijk in vervulling is ge- ,erl v00r m'j het uur van afscheid van vieringen heeft geslagen, is het mij een diepgevoelde behoefte U nogmaals langs de zen weg mijn hartelijksten dank te betuigen oor alle mij bewezen voorkomendheid en de voorzorgen, waarmede ik hier omringd ben geweest. Mijn bijzondere dank geldt ook de geheele bevolking van het eiland, met wie ik deze lange moeilijke jaren in de beste verstandhouding geleefd heb en bij wie ik steeds groote tegemoetkoming en mensche- lijk medegevoel heb gevonden. Deze vriend schappelijke houding der bevolking tijdens de eerste jaren van mijn verblijf en de toen malige ambtelijke bemoeienis van den voor- treffelijken burgemeester Peereboom, zijn gedurende de ambtsvervulling van Uw hoog geëerde:*. vader dezelfde gebleven en is on der Uw invloed tot op den huidigen dag ge handhaafd. Zoo neem ik dan afscheid op de heengegane jaren terugblikkende, met een dankbaar hart voor alle mij en mijne buisgenooten betoon de vriendschappelijke gezindheid en met de verzekering, dat dit gevoel van dankbaar heid mij zal blijven zoo lang ik leef. Ik ver zoek U, geachte Burgemeester ook de hier bij gaande afscheidswoorden, tevens met mijne afscheidsgroeten te willen overbren gen aan den Gemeenteraad en de bevolking en verblijf met de beste wenschen voor het gastvrije Wieringen en zijne bewoners. Uw steeds dankbare en getrouwe (w. g.j WILHELM. DE VERWERPING DER VLOOTWET. Rede van het Kamerlid Bulten. Zondag 1.1. hield het Tweede-Kamerlid, de heer G. Bulten, daartoe uitgenoodigd door de R.K. Kiesvereeniging in den Statenkies- kring Aalten, te Doetinchem een politieke rede. Aan het verslag in de Msb. ontleenen wij het volgende: Na een korte inleiding, treedt spr. in een beschouwing over de voorgeschiedenis der Vlootwet en komt op dc boodschap van 17 September j,!. der Regeering aan de Kamer, .waarbij op behandeling en doorzetting der Vlootwet werd aangedrongen. Dat voorne men tot behandeling en doorzetting was al thans aan dc Katholieke Kamerfractie onbe kend. Bij bet optreden van het nieuwe kabinet in 1922 werd aanvankelijk geen bezwaar ge opperd. 't Was trouwens alles vaag, niet be- beslist omlijnd. Men wist toen reeds, dat le den der R.K. fractie veel bezwaren hadden tegen dezs Vlootwet. De historie var, April 1922 liet daarover geen twijfel meer.' Tusschen toen en nu ligt een jaar van on gunstige wijziging in de financiëel-economi- sclie verhoudingen en toestanden. De be zwaren werden er niet minder op. Waar aan bet ontwerp-VIOotwet behalve technische ook politieke en financicel-economische vragen vastzitten, lag het voor de hand, dat men zich over de opinies in de Kath. fractie nader vergewiste. Spr. constateert, dat dit niet geschied is, en kwam na het vage gepraat in 1922 geen omlijnd overleg in 1923. fen eerste brengt de Vlootwet een ver zwaring van militaire lasten, hetgeen in strijd is met den geest van het R.K. Staats- progrnm. In dit verband herinnert spreker aan de motie der bondvergadering verledefl jaar, waar voor de zooveelste maal bleek, dat het Roomsche volk wil streven naar ver- lichting van militaire lasten, 1 en tweede bindt de Vlootwet niet alleen technisch, maar ook financieel veel en veel te lang. Er moeten op eenmaal honderden miiiioenen gevoteerd worden, terwijl in de toekomst misschien duizenden landgenooten naar de bedeeling moeten worden verwe zen. Ten derde zou de vlootwet al te zeer de Kamer in haar vrijheid beknotten. 't Is er wel verre van, dat wij een oogen- blikkelijke ontwapening zouden voorstaan voor Nederland. Maar toch leven onder ons, Katholieken, de gedachten van ontwapening en bij aanneming der Vlootwet zouden we al te zeer gehandicapt zijn, want moeilijk zou het zijn de militaristische elementen tot wetswijziging te doen ondergaan. Bovendien zou niet het gevaar bestaan, dat het Neder- landsché volk over zes jaar met een nieuwen miilioeneniast bezwaard werd, omdat dc tweede helft geëischt zou worden? Dit alles geeft bovendien geen bezuini ging. Hier komt spr. op een afschuwelijk misverstand. Hij werpt verre van zich en de andere tegenstemmers denken gelijk als hij de dwaze beschuldiging, als zoude het tegenstemmen een votum tegen de bezuini ging geweest ziin. Eerder is het tegendeel waar. De stem tegen de Vlootwet beteeken- de al directe bezuiniging, terwijl dc verdere bezuiniging op welk punt het kabinet zich geheel los gemaakt, althans de Kath, fractie met geen enkel woord gekend heeft veel makkelijker mogelijk zou zijn. Neen, de wet is naar haar eigen mérite3 beoor deeld. De houding der Kath, tegenstemmers kan niet vergeleken worden bij die van links. Hun votum gaat z.i. niet tegen de coalitie, Spr. meent dat veelszins versfer- Jring der coalitie eruit voortvloeien kan, omdat misverstanden opgeruimd rvorden en een vastomlijnd accoord nu beter volgen kan. Daar is géén veranderde houding tegen over de coalitie, zooals de min of meer opgeblazen en onevenwichtige beschouwin gen in „De Tijd" willen doen gelooven. De tegenstemmers wilde gaarne het kabi- net-Ruys. Nu dit niet kon zijn, is het toch een rechtsch kabinet z.i. niet onmogelijk. In tegendeel, alles vraagt er om. Onzerzijds is geen breuk geslagen in de coalitie; en zij, die gewaagden van scheuring in de R.K. fractie sloegen loos alarm. Dc Kath. fractie was in het verleden prin cipieel steeds homogeen. Zeker, daar be stonden wel eenige nuances, zooals bij ge heel het Roomsche volk schakeeringen be staan, maar deze moeilijkheden werden doos' overleg steeds overwonnen. En ook thans zegt spr,, is er eenheid en eenstemmigheid. De Katholieke fractie is een principieel blok van 32. Er bestaat geen fractie in de fractie, een groep-Van Schaik bestaat eenvoudig niet. Laat men toch geen legende gaan vormen. Spreker wil dit hier een duidelijk en klaar zeggen, opdat er geen misverstand zij. Zelfs over liet vraagstuk der defensie is geen verschil. Over de Vlootwet bestond slechts een gradueel verschil. Ook de tegenstemmers willen Indië en Nederland niet onverdedigd laten. In hun houding wer den zij niet door links gedreven. Hen leidde géén socialisten-vrees. Nooit of te nimmer verdraagt zich het Katholiek beginsel met het socialistische. Bovendien, de sociaal-de mocratie vindt er altijd wel iets op om te gen de Katholieken te ageeren. Spreker meent, dat het niet tegen den wensch der Kath, fractie is, wanneer een rechts kabi net achter de Regeeringstafel plaats neemt. Natuurlijk moet er een acoord komen, onte genzeggelijk moet dat vast zijn en elke ge dachte aan schijnbevrediging uitsluiten. Na deze zakelijke rede trad spr. nog in cenige beschouwingen over de toekomst, waarbij hij duidelijk in het licht stelde, dat bezuinigingspoli tiek de leidende politiek moet zijn, dat Kamer en volk daarbij de Regeering moeten zijn. Met een peroratie over dc hooge taak, die de Kalh, partij daarbij tc vervullen heeft, eindigde spreker, zijn luide toegejuichte rede. TRANSPORTEN R.-K, HUISVESTINGS COMITÉ. De data van aankomende en vertrekken de kindertransporten zijn als volgt gewij zigd. Oostenrijk en Miinchen (aanvankelijk vast gesteld: aankomst 1 Dec. en ver: ek 10 Dcc.) wordt aankomst 17 November, ver trek 4 December. Hongarije (aanvankelijk vastgesteld: aan komst 11 Dec., vertrek 13 Dec.) wordt aan komst 14 December, vertrek 17. December. DE OFFICIEËLE ERKENNING VAN DEN INGENIEURSTITEL. De Ministerraad heeft besloten gevolg te geven aan het verzoek van het Bestuur der Vereeniging yan Deltfsche ingenieurs, om officieel een ingenieurstitel (afkorting) ,!r") te erkennen. Derhalve is door den minister van Buitenlandschc Zaken een schrijven ge richt aan de verschillende departementen, waarin uitgenoodigd wordt het besluit van den ministerraad op te volgen. HET SPOORWEGVERKEER MET DUITSCHLAND. Eenige wijzigingen. De verwarde toestand in Duitschland oefent ook invloed uit op de spoorwegor ganisatie en op het geldverkeer in dit ver- bandt. Overwogen wordt eenige treinen naar Beriijn te laten vervallen doch op dit mo ment valt hieromtrent nog niets met stellig heid mede te deelen. Voorloopig blijft, althans op Holland's grondgebied, de treinenloop onveranderd. We 1 sullen in verband met het vervallen van de D-treinen 171 en 172 op het baanvak HannoverBerlijft met ingang van gisteren de doorgaande rijtuigen die van Amsterdam, Den Haag en Hoek van Holland (Rotter dam) naar Berlijn en terug rijden, slechts naar resp. vail Hannover af.loopen, zoodat men in het vervolg te Hannover zal moeten overstappen. Het doorgaand rijtuig Hoek van Holland- Leipzig is met ingang var gisteren eveneens vervallen. De dienstregeling van den nachttrein van Berlijn naar Holland (en Engeland via Vüs- singen) is met ingang van gisteren als volgt vastgesteld. Berlijn (Schles, Bhf.) 9.35 nam. Har.nover 2.04 voorin., Osnabrück 4.23 voorm., Bentheim aankomst 6.15 voorm. •Uit Maagdenburg vertrekt een trein om 12.16 voorm. Deze rijdt via Hannover (ver trekt 3.10 voorm.) en Osnabrück (a. 5.23 voorm.) en arriveert om 7 uur 's morgens te Bentheim. Zooals gezegd, wordt voorloopig de dienst regeling vanaf Bentheim niet gewijzigd. Wat de reizigerstarieven betreft, deze ver anderen onophoudelijk. De schommeling van de mark leidt ook hier tot de merkwaar digste prijsgevclgen. Als voorbeeld geeft de Tel. een lijstje van de prijsverandering in één week n.l. in de week van 2 tot 9 Nov. 2 Nov. Amsterdam-Beriijn, 2e klasse f 25.45 4 it 30.05 6 17.20 8 „24.90 9 35.20 Na 9 Nv. is het tarief nog niet veranderd. Men komt tot deze berekening doordat de directie van de Spoorwegen dagelijks den koers opgeeft, waartegen voor het Duitsche parcours de mark moet worden berekend. Soms is het tweemaal op een dag noodig het tarief te veranderen V tl. Qö,o ~is+rr: me Hifi UIT DE ENGELSCHE POLITIEK. LONDEN, 14 November. In een kabinets- ziliinj?, die 2: uur duurde, heeft Baldwin aan zijn collega's der. tekst voorgelegd van een verklaring, die hij morgen in bet Lager huis over zijn. protectiepolitiek wenscht af te leggen. Deze Verklaring wordt door het publiek met groote belangstelling tegemoet gezien. Inmiddels heeft het hoofdbestuur der conservatieve partij reeds een mede- deeling gepubliceerd, waarin men de hoofd punten van het stembusprogramma van Baldwin aantreft. In dit stuk wordt aller eerst de abnormale werkloosheid bespro ken en uiteengezet, hoe men zich denkt de bescherming van het binnenlandsche afzet gebied als middel ter bestrijding te bezigen. Men verklaart, dat de binnenlandsche han del is afgenomen: In de eerste plaats, om dat de werkloozen niets kunnen koopen, ien tweede, omdat de buitenlandschc mede dinging op de binnenlandsche markt door het zakken dor buitenlandsche wisselkoer sen belangrijk is toegenomen en ten derde, ornaat de Engclsche uitvoer is afgenomen, tengevolge van de hooge invoerrechten, door andere landen bij wijze van beschsr- ming geheven en ten gevolge der lagere koersen aldaar. Men wijst er verder op, dat als Europa zich zelf niet weder opricht, de toestanden, die door het inzakken der bui tenlandschc* koersen zijn ontstaan, nog ge- ruimen tijd zullen voortduren. Bovendien zullen er, naar mate dc werkloosheid toe neemt, steeds zwaarder eischen worden gesteld in den vorm van belastingen aan hen, die wel werk hebben in verband met de uitgaven, noodig tot hulp en ondersteu ning der werkloozen. Ten slotte wordt ge zegd, dat de politiek, die ,-aldwin morgen verder zal uiteen zetten en waarvoor hij de steun van het land zal vragen, berekend is om in de eerste plaats de binnenlanusche markt te beschermen, zoodat er een deel van den binnenlandschen handel voor den Engeischen arbeider blijft gereserveerd. In de tweede plaats zal hij het tarief van in voerrechten gebruiken als middel om van andere landen verlaging hunner tarieven te krijgen en ten derde zal de protectie wor den gebruikt ter verdere ontwikkeling van de hulpbronnen des rijks en bevordering van den Engeischen handel, waardoor dus een alternatief wordt gevonden voor dc bui tenlandsche afzetgebieden. Men beweert, dat deze politiek van den premier een maatregel is om voor Engeland een werkelijk vrijen handel te verkrijgen. Na de publicatie van de verklaring van Bald win verwacht men manifestanten van de hereenigde liberale partij, en van de arbei derspartij. Vrijdag wordt het oarlement ont- bonaen, zoodat reeds bij het einde der week de verschillende partijendoor het geheele land in vohen strijd zullen zijn gewikkeld. Lloyd ^George zal, ten behoeve van de libe ralen, Zaterdag de veldtocht openen met een rede te Northampton. Maan' ag zal Baldwin zelf te Londen zijn campagne met een groote rede openen. LONDEN, 14 November, Vandaag was de heele belangstelling buiten het Lager huis geconcentreerd, In de wandelgangen werd vanavond in vertrouwen verzekerd, dat August Chamberlain, Birkenhead en Horne geen zitting zullen nemen in hei kabinet-Bald win, ofschoon Chamberlain en Horne wellicht in hun verkiezingsredevoe ringen vóór de regeering zullen spreken. DE DUITSCHE RIJKSDAG. BERLIJN, 14 Nov. De Rijksdag verga dert Dinsdag, De commissie van buiten landsche zaken houdt Zaterdag een zitting. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. PARIJS, 14 November. De algemeene raad van de Seine heeft een motie aange nomen, waarbij de krachtige, hoewel ge matigde politiek van Poincaré tegenover Duitschland wordt goedgekeurd, waardoor het vertrouwen wordt gewettigd, dat Frankrijk de verschuldigde schadeloosstel ling zal verkrijgen, FRANKRIJK EN ENGELAND. PARIJS, 14 November. Crewe had aan Poincaré een lange juridische argumentatie van de Engelschc stelling overhandigd, die liep over den weerslag op de geldigheid van het verdrag van Versailles. Poincaré heeft aan Crewe een nota toe gezonden, waarin hij de bewering weerlegt, dat sommige Fransche ambtenaren zich partijdig hebben betoond tegenover de se paratistische betooging. DE HERTOG VAN CUMBERLAND t Cumberland is vanmiddag om 3 uur over leden. Ernst August, hertog van Cumberland, hertog van Brunswijk en Luneburg, was de zoon van koning George V van Hannover. In 1913 deed hij afstand van zijn rechten op het hertogdom Brunswijk ten behoeve van zijn zoon, den echtgenoot van de eeni ge dochter van keizer Willem II. ten wiens behoeve de uitsluiting van het Huis Bruns- wijk-Luneburg werd opgeheven en die 8 Novemher 1918 van zijn rechten afstand deed. De overleden hertog woonde te Gmunden (Opper-Oostenrijk. Hij is 78 jaar oud geworden). MIJNWERKERSSTAKING IN FRANKRIJK ALAIS, 14 November. De mijnwerkers in het Gard-bekken hebben tegen morgen- echtend de algemeene staking afgekondigd. DE FRANSCHE BEGROOTING. PARIJS, 14 November Lasteyrie heeft in de commissie voor de financiën uit die Ka mer verklaard, dat de begrooting voor de gewone uitgaven voor 1924 in evenwicht zijn gebracht, dank zij dat de belastingen voortdurend meer hebben opgebracht, dan geraamd was. De minister Wees er op, dat het herstel van de verwoeste gebieden voor 3 jaren een bedrag van 24 milliard zal ver- eischen, hetgeen, als men cr de bestede 56 milliard bij optelt, het geheele bedrag voor het herstel op 80 milliard brengt. Dit is de inspanning, diie Frankrijk, op rekening van Duitschland, zich voor het herstel heeft getroost. Er is hierbij geen rekening gehouden met de voor den dienst der pen sioenen geleende bedragen. HET PROCES CONRADI. LAUSANNE, 14 November. De procureur heeft de jury verzocht het schuldig uit te spreken, lhans zijn de advocaten van die verdediging aan het woord. Aubert, de Geneefsche advocaat, die Poloenin ver dedigd, sprak het eerst. LAUSANNE, 14 November. Waar de ver dedigers van Poloenin de voornaamste bolsjewistische leiders in hun pleidooien hadden aangevallen, protesteerde Tsjelenof, de Moskoiwche advocaat, tegen de beschul digingen, bic* tegen een buitenlandsche re geering ingotracht. Aubert antwoordde daarop: Die reg* «.ring is nooit door Zwitser land erkend, en zei verder: Van de 600 volkscommissarissen zijn de groote meer derheid geen Slaven. Morgen voortzetting. UIT DEN ITALIAANSCHEN SENAAT. ROME, 14 November. De Senaat heeft met 165 tegen 41 stemmen van de 210 aan wezigen de herziene kieswet aangenomen. UIT SPANJE. MADRID, 14 November. Een koninklijk besluit, dat morgen in de staatscourant zal verschijnen, schaft de commissies en het reglement van orde van Kamer en Senaat af. De voorzitters der beide Huizen verlie zen hun functie. DE JAPANSCHE POLITIEK. TOKIO, 14 November. De premier heeft vandaag in een toespraak lot de bijeenkomst van de districtsgouvemeurs de politiek der regeering uiteengezet. Deze behelst in hoofdzaak he't voornemen tot het invoeren van algemeen kiesrecht, beperking van uit gaven en bevordering van den landbouw en den buUenlandschen handel. De premier legde den nadruk op de vereischte van bezuiniging zoowel in het openbare als 'net parlementaire leven, DE SJAH VAN PERZIË. BEIROET, 14 Nov. De sjah van Perzië is hier aangekomen. VERKLARINGEN VAN DE RIJNLAND COMMISSIE. DUSSELDORF, 14 Nov. De vertegenwoor digers der Rijnlandcommissie hebben den af gevaardigden van den Rijnlandschen Land dag, die naar Koblenz waren gekomen, me degedeeld, dat zij den door het separatisme veroorzaakten toestand niet konden bespre ken. Ten aanzien van den terugkeer der ballin gen en dc vrijlating der gevangenen behoudt dc Commissie zich het recht voor, de vragen met welwillendheid te onderzoeken, voor zoover de toestand dit veroorlooft. De kwestie van het uitstel van betaling is definitief geregeld sedert de gemeenteraden er in hebben toegestemd, de bedragen te storten, die voor het onderhoud der bezet tingstroepen worden geëischt. Wat den cconomischen toestand aangaat, zal de Commissie al het mogelijke doen om dien te verbeteren, waarbij zij op de mede werking der Duitsche autoriteiten rekent. INCIDENTEN IN DEN PARIJSCHEN GEMEENTERAAD. Een handgemeen met de politie. PARIJS, 14 Nov. Tegen twee uur, eenige minuten vóór de opening van dc zitting van den gemeenteraad, hebben er ernstige inci denten plaats gehad. Frédéric Brunei, voor zitter van den raad, verzocht den talrijken politiebeambten in civiel, die zich in de zaal bevonden, hun mandaat te toonen. Dc heer Guillaume, commissaris bij de z.g. „délégations judiciaires", verklaarde dat hij geen mandaat, maar orders had. Brunei maakte daarop van zijn bevoegdheden ge bruik en sommeerde de politiebeambten de zaal te verlaten, hetgeen deze deden nadat er tusschen hen en de boden eenige vuist slagen waren gevallen. 13e zitting was begonnen, toen men in dc zaal een inspecteur van politie herkende. Hij werd naar de tribune gesieept, zijn hoed werd vernield en hij werd onder ht geroep van „mouchard" onder hevig tumult verwij-. derd. Midol (het pas gekozen, doch niet verkis- bare communislische lid) werd tegen half vier gearresteerd, toen hij zich in de ves. tiaire van het gebouw bevond, omringd door talrijke communistische gemeenteraadsleden. Twee dezer, Glacery en Louis Sellyer, wer den tegelijkertijd gearresteerd, doch kort daarop weer vrijgelaten. ïntusschcn werd de vergadering voortge zet, op sommige momenten onder een onbe schrijfelijk lawaai, DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN WEENEN. WEENEN, 14 Nov. De nieuwgekozen ge meenteraad heeft den voormaligen president van den Nat. Raad, den heer Seitz, met alge meene stemmen, ook die der soc.-dem., tot burgemeester gekozen. ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG? i BERLIJN. 15 November. Gisterenavond heeft de Rijkskanselier Siresemann, die met generaal v. Seeckt, het dictatorschap over Duitschland uitoefent, opnieuw bij den rijks- president machtiging verzocht, den Rijksdag, indien Dinsdag geen motie van vertrouwen wordt aangenomen, te mogen ontbinden. Rijkspresident Ebert, die een maand geleden Siresemann do bevoegdheid er toe had ge geven, heeft thans nog geen antwoord op het verzoek verstrekt. Men acht zich in oo- litieke kringen geen bemoedigend teeken voor Stresemann. De Rijksdag is tegen Dinsdag bijeen geroepen, terwijl de com missie voor buitenlandsche aangelegenheden Zaterdag bijeenkomt. AMSTERDAM, 14 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 276 vette kalveren le qual. 114120, 2e qual. 100 112, 3e qual. 80—100 c. per K.G. 32 nuch tere kalveren f 1628 per stuk 683 vette varkens, Hollandsche le qual. 9496, idem 2e en 3e qual. 9092 c., Overz. en Geld le qual. 9294 c. per K.G. 10 paarden. AMSTERDAM, 14 Nov. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 66.25, id. blauwe f 5.806.10, id. Eigen heimers f 4.505, id. industries f 33.60, id. blauwe Eigenheimers f 45, id. Eigen heimers poters f 3.903.75, id. blauwe po ters f 3.503.75, id. bonte poters f 3.50 3.75, id. Bravo s f 3.50, Hillegommer zand- aardappelen f 7.508, Drentsche Eigen heimers f 2.3.70, id. Roode Star f 3.50 per H.L. ASSEN, 14 Nov. Eieren. Op de marki van de V.P.N. waren aangevoerd 18.700 stuks. Prijs f 12—14 per 100 stuks. GRONINGEN, 13 Nov. Granen. Gele' Haver f 7.50 a 9 (Verbetering). SCHIEDAM, 14 Nov. Moutwijn. (OfficJ not., medeged. door H. J. Jansen, namens de commissie uit de Kamer van Koophandel aan de Beurs.) f 12 per H.L. ad 40% zonder fust en zonder belasting. Melassespiritus ad 100% per H.L. f 25, ruwe graanspiritus per H.L. ad 50% f 11% zonder belasting. Spoeling per ketel f 2.50. WIERDEN, 13 Nov. Vee. Op de St.' Maartensmarkt waren 963 stuks rundvee aangevoerd. Neurende koeien f 240260, guste en melkkoeien f 155370, vaarzen f 225410, vette koeien f 240400, pinken f 125375, kalveren f 50175, stieren i 15380. De handel was vlug. DEVENTER, 13 November. Vee. op de markt bestond de aanvoer uit 202 runderen, waarin tamelijke handel was. Dragende koeien f 360450, guste koeien f 225325, dragende vaaïfen f 200400, dragende pin ken f 160260, guste pinken f 120180, gras kalveren f 45—80,nuchtere kalveren f 15. stieren f 0.85Ó.90 per K.G. Vette koeien f 1.051.10 per K.G. slaxchtgewicht GELDERMALSEN, 13 Nov. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor Goudrei- netten 1520 ct., Bellefleur 1519 ct., Win- terjannen 1922 ct., Roodjes 6 Vi10 ct., zoete Aagjes 6 ct., Jan Willems 9% ct., Wpn- Zuur 9Yz14% ct*. Cuurt Pendu 10)4—12 ct., Gerrit Roelof 1214) ct., Jasappelen 14% ct., Tuinzost 6% ct., Beurré Clangeau 3056 ct., Bergamotten 1421 ct., Fran- boosappelen 14 ct., Benderzoet 15 ct., Rein- zoet 1515% ct., zoete Juinappelen 9)4 ct. Campervenen 23 ct., Koningsrood 12)4 ct., Streepzuur 9% ct., Huismannen 7%—8% ct., Campagnezoet 1116 ct., Jeruzafems 7 ct., Veentjes 6% ct., Reinette Canada 20 ct., 20 ct, zure Schijvers 10% ct., Zoete Belle fleur 14% ct., alles per K.G. eerste soort Goudreinetten 27—30 ct., Beliefleur20 24è ct„ Reinzoet 16% ct., alles per K.G. Fabrieken zuur krost f 3.20 zoet kroet f 1.80, gemend kroet f 1.95 aalles oer 100 Kg. GORINCHEM, 13 Nov. Vee. Op de Sint Maartensche veemarkt waren aangevoerd 3639 stuks vee. Men besteedde voor zware kalfkoeien f 300500, melkkoeien f 250— 350, kalfvaarzen f 250400, gustevaarzen f 180250, 2%-jarïge ossen f 200—350, 1%- jarige idem f 150250, pinken f 150225, graskalveren f 80140, nuchtere fok kal veren f 2440, id. id. export f 1220. De handel was redelijk. Belgische koop lieden kochten vele kalfvaarzen. VEENENDAAL, 13 Nov. (Weekmarkt). Eieren f 1416 per 100. Aanvoer 40.000 stuks. Handel vlug. Biggen f 1018 per stuk. Aanvoer 330 stu ks. BOVENKARSPEL (Station), 14 No vember. Aardappelen. Blauwe 33.25, bonte 3.25, kriel ƒ0.55 per baal. Aange voerd 45 baal. Uien drielingen ƒ4.354.65 groote gele 3.604.35 per baal. Aange voerd 600 baal. Bloemkool le soort 6.5(3 14.75, 2e s. 1.90—5, 3e s. 0.75—1.20 per' 100 stuks. Aangevoerd 85.690 stuks. Roode kool 2.303.30 per 100 K.G. Aangevoerd 41.600 K.G. Gele kool ƒ2,404.40 per 100 K.G. Aangevoerd 20.200 K.G. Witte kool 11.70 per 100 K.G. Aangevoerd 38.401' K.G. Bieten groote 2840, kl. 16 pa 1000 st. Aangevoerd 14.500 stuks. Spruit- kool 2.252,95 per 15 K.G. Aangevoerd' 45 zak. ENKHUIZEN, 14 Nov. Zaden en peul vruchten. Wijker vale erwten 26.5027 grauwe 3439 vale (groote) 3638 per, H.L.bruin mosterdzaad ƒ2727.50 per 70 K.G. maanzaad ƒ21 karwijzaad 63— 64 beiden per 50 K.G. ENKHUÏZEN, 14 Nov. Aardappelen," roode ster 3.10 kleine blauwe 1.101.40 - kleine bravo's ƒ1.401.45 per baal (lOOj pond), spruitjes ƒ2.452.55 per zak (30 pond), wortelen ƒ1.45 per baal, bloemkool, le soort, 9.25, 2e soort 5 per 100 stuks. HOORN, 14 Nov. Vee. (Groote najaars veemarkt op 13 en 14 Nov.) Aanvoer 2574' stuks. Melkkoeien ƒ350500, kalfkoeien ƒ275—400 vare- of gelde- ƒ250—450 stieren 280500 pinken 200360. Han del goed. MAASTRICHT, 14 Nov. Boter. Prijzen hoogste 2.37, midden- 2.21, laagste 2.08. GOUDA, 15 Nov. rfaos. Aangevoerd 116 partijen. Handel matig, le kwal. 54-57; 2e kwal. 50j.'i. Zwaardere zonder Rijks- merk 58; met Rijksmerk 50—57. Eieren. Weinig aanvoer, handel flauw, per 100 stuks 14.5015.25. DE STAKING IN HET TAXï-BEDRIJF TE AMSTERDAM. Uit Amsterdam wordt d.d. 14. dezer meld De hedenmorgen ten stadhuize rehouder, conferentie in zake de staking in het taxi-be drijf heeft nog niet tot een resultaat geleict. Zaterdag a.s. worden de besprekingen voort gezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6