STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD De stervenden. Giften. De inleiding totesn R.K Universiteit SMGSIMEi!. (Vervolg.) Keuringsdienst van waren. B. en W. stellen voor, voorloopig vast tc stellen de balans en verlies- en winstreke ning van den keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem, sluitend met een batig saldo van 23.441.67E>. Vastgesteld. De heer Kuenen is inmiddels ter vergade ring gakomen. Kasgeld. B. en W. stellen voor, hen te machtigen in 1924 kasgelden tijdelijk op te nemen tot een maximum van f 7.000.00P, terwijl deze tijdelijke leening vóór 15 April 1925 geheel zal moeten zijn afgelost. De heer GERRITSZ zegt, dat kasgeld op genomen wordt, indien de gewone inkom sten niet voldoende vloeien, om de uit gaven te dekken, doch ook kan het als tijdelijke leening beschouwd worden voor kapitaalsuitgaven. Dit laatste acht spreker echter niet juist. Spr. vraagt B. en W„ hoe het kasgeld gesplitst kan worden. Wethouder SLINGENBERG meent, dat niet te veel vastgehouden moet worden aan het bedrag van 7 millioen. Spr. kan niet precies zeggen, hoe het kasgeld ge splitst zal worden. Dit is niet juist te zeg gen en hangt mede van besluiten van den raad af. De heer GERRITSZ vraagt, welk bedrag in een vaste leaning zal omgezet worden. Wethouder SLINGENBERG antwoordt, dat dit thans een bedrag lusschen 4 en 5 miliioen is, dat voor consolidatie in aan merking komt. De machtiging wordt B, en W. verleend. Onvoorziene uitgaven. B. en W. bieden ter vaststelling aan een staat, groot 10.917.01, tot beschik king op den post .Onvoorziene Uitgaven" der begrooting 1923, voor de ifrekening met verschillende schoolbesturen van het sub sidie over 1921, ter uitvoering van de Nij verheidsonderwijswet. Vastgesteld. Leeraarsbenoeaing. B. en W. lokken een raadsbesluit uit, waarbij verklaard wordt, dat M. P, J. y. d. Weijdcn voor het tijdvak van 1 Septem ber 1916 tot en met 31 Augustus 1921 tot leeraar aan de (voormalige) Burgeravond school in deze gemeente is benoemd. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Erfpacht grond. .3. en W, stellen voor, hen te machtigen in voortdurende erfpacht tc geven een stuk grond gelegen aan de Oostzijde van den Kleverparkweg, de Kleverlaan en de Mo- lijnstraat, aan de N.V. maatschappij tot Expoitatie van vaste goederen „Dhococ" tegen een erfpachtsprijs, van 0.97 >2 per M2 per jaar cn onder voorwaarde dat dc gedeelten grond worden bestemd, om oaarop te bouwen 35 Mlddenstandswonin» gen, w.o. 2 winkelhuizen, terwijl de niet te bebouwen grond ingericht moet worden als tuin. Goedgekeurd. B, en W. stellen voor, in voortduren de erfpacht uit te geven aan J, Fortgens en P G, J. Sernée met de bestemming om daarop drie arbeiderswoningen te bouwen, ongeveer 230 M2 grond, aan de Voorzorg straat, tegen een erfpachtscanon van 0.91 per M2 per jaar. Goedgekeurd, Overname grond. B. en W, stellen voor, vail A. E. de Boer gratis over te nemen ongeveer 11 M2, grond aan de Kenneinerstraat, met bestem ming voor openbaren weg. Goedgekeurd. Verkoop grond. 3. en W. stellen voor aan het Kerk bestuur van den H. Joannes den Dooper te verkoopen 1570 M2. grond, gelegen ten Noorden van de Zomervnart en ten Zuid- Westen van het Teylerplein, tegen 16.50 per M2, Aldaar zal een broederhuis en in de toekomst een school geslicht worden. De heer JOOSTEM meent, dat we! wat te ruw in dezen met den prijs omgespron gen Is. Eerst was het bedrag op 20 ge steld en daarna was van het Kerkbestuur bericht ingekomen, dat op 18 gerekend was. Nu lijkt het spr. geen goede koop manschap, dat een prijs van 16,50 ge vraagd wordt. De heer PEPER kan zich niet voor dit voorstel verklaren. Wethouder REINALDA merkt op, dat de gemeente het kerkbestuur tegemoet is willen komen, omdat dit ook aan een wensch der gemeente is tegemoet gekomen, door huizen, welke eerst afgebroken zouden worden, te laten staan. Verder zegt spr. dat in het uitgebrachte rapport, van een drietal deskundigen, de prijs geraamd is op 16.50. B. en W. vinden, dat voor het cene stuk grond niet meer moet gevraagd dan voor het andere. Eerst zou een ander stuk grond verkocht worden. De heer JOOSTEN meent, dat het argu ment omtrent het afbreken der buizen niet meer mag gelden. Ook de schatting van den prijs mag z.i. niet Vergeleken worden bij den prijs van dicht daarbij gelegen grond. De grond moet zelfstandig geschat worden. F^et gemeentebestuur moet zich niet laten leiden door den prijs van anderen grond. Qe heer LOOSJES is het eens met den heer Joosten en zou B. en W. in overweging willen geven, den prijs van den grond niet te willen bepalen naar den prijs van ande ren grond. De heer MIEZERUS zegt, dat de Commis sie van Openbare Werken een prijs van J 18 in de gedachte had en dat 't kerkbe stuur daarmede accoord ging. Wethouder SLINGENBERG merkt op, dat de heer Miezerus zich vergist. Spr. zet de behandeling der zaak uiteen. Oorspronke lijk was een prijs van 20 bepaald, doch het kerkbestuur maakte bezwaar tegen dien ">rijs. Op verzoek der gemeente heeft het •rkbes'iuur eenige buizen, die' daarvoor eerst bestemd waren, niet afgebroken. Toen deed zich echter de vraag voor: Moet het Kerkbestuur nu J 18 betalen voor opge hoogd of 15 voor onopgehoogd terrein. Dat was de tweede instantie. Er is nog een derde instantie. Naast het bedoelde terrein lag ren beter terrein. En in de Commissie van Openbare Werken is de prijs besproken en, de welwillende houding van het kerkbe stuur ia aanmerking nemende, op 16,50 bepaald. De heer VAN LIEMT onderschrijft dit be toog en wil nog eens wijzen op de welwil lendheid van het nief-afbreken der huizen. Had het ze wel afgebroken, dan had het buitengewoon geschikten grond van 12 per M2 gekregen. Waar dit zoo is, vraagt spr.. of hot nu cn- billijk is, dat een prijs van 16,50 vastge- stc-ld is. Dat is toch nog 4.50 meer dan dc grond van het kerkbestuur ad 12. Spr. noemt het een zaak van fatsoen, dat de prijs van j 16,50 voor den grond gevraagd wordt, De heer JOOSTEN heeft uit het betoog van den heer Sliugenberg vernomen, dat de kostprijs van den grond, 20 is, Spr. kent van de welwillendheid van het kerkbestuur niets. Spr, stelt voor, den grond voor 18 te verkoopen, dan laat men toch nog van waardeering jegens het kerkbestuur blijken, een waardeering, welke zich uit in een ver schil van 2. De heer KLEIN SCHIPHORST zegt, dat de gemeente blij mag zijn wanneer het kerkbestuur 16,50 betaalt. Dat is meer dan voldoende. Wanneer de gemeente blijft vasthouden aan verkoop tegen den kostprijs, blijft ze altijd aan haar gronden vastzitten. De heer KLEIN onderschrijft ten volle, wat de heer Klein Schiphorst gezegd heeft. Doch ai was spr. het eens met den heer Joosten, dan nog zou hij tegen diens amen dement stemmen, want dit geeft de kans, dat het kerkbestuur er niet op ingaat. Dat acht spr. in dezen tijd, nu werkverruiming nood zakelijk is, niet verantwoord. Wethouder REINALDA trekt uit het be toog van den heer Van Liemt de conclusie, dat de gemeente den grond voor 12 zou moeten verkoopen. Men moet aan de contra- welwillendheid van 't kerkbestuur niet te voel waarde schenken, omdat in dien tijd oen verordening bestoud, dat woningen niet af gebroken mochten worden zonder toestem ming. Op een vraag van den heer LOOSJES antwoordt wethouder REINALDA, dat de taxateurs van den grond waren de, heeren Dumont v. d. Ban en Prinsenberg. Het amendement van den heer Joosten wordt verworpen met 305 stemmen. Tegen mevr. Van Looy en dc heeren Groe- nendaal, Poppe, Joosten en Kingma. Mevr. Van Looy zegt, zich bij dc stem ming vergist te hebben. Het voorstel van B. en W. wordt dan goedgekeurd. Bouw schutting. Bij beschikking van 8 Oct. 1.1. is aan den heer H. Veen vergunning geweigerd, om eene afscheiding aan de Badhuisstraat te bouwen, (welke bouw op genoemden datum reeds was uitgevoerd) omdat de afscheiding in hout was ontworpen, terwijl art, 73 1 der Bouw verordening voorschrijft, d.at de afscheiding van tuinen en erven aan den openbaren weg moet geschieden door een muur of een ijzeren hek Voor het verlcenen van vrijstelling dier be paling ingevolge art 73.2 der Bouwverorde ning bestaat in dit geval, waar de afscheiding aan een tamelijk brcede en drukke straat is gelegen, alsmede uit een oogpunt van wel stand, naar de meening van B. en W. geen reden en de in het adres vermelde Omstan digheid, dat het voelingmuurtje, waarop vroeger een hek stond, nog aanwezig is, ach ten zij voor de toepassing van de verordening van geen waarde. Op grond van een en ander meencn zij, dat de afwijzende beschikking moet worden ge handhaafd. Mevr. WILLEKES MACDONALD zet uiteen, dat adressant geen schuld heeft in deze, Hij heeft meerdere malen gevraagd, of hij die schutting mocht bouwen. Spr. zou de vrijstelling willen verleenen, onder voor waarde, dat de schutting behoorlijk onder houden wordt. De heer VAN DE KAMP zou een voor stel in dien geest wel willen steunen, want z.i. schaadt de schutting den welstand van den bouw daar niet. De maker is een jong ondernemer, die niet wist dat hij vergun ning moest vragen. Had hij de schutting aan de binnenzijde gebouwd dan was er niets gebeurd. De heer MIEZERUS vindt de schutting afschuwelijk en vindt geen vrijheid, de vrij stelling te verleenen, Wethouder REINALDA betoogt, dat de bepalingen van de Bouwverordening moeten gehandhaafd worden. Daaraan moet z.i. vastgehouden worden en daarom moet de vrijstelling niet verleend worden. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Levering duinwater. B. cn W, stellen voor, den prijs van 't niet door moedwil of onachtzaamheid verloren geraakt water te bepalen op 5 cent per M3. In de' desbetreffende verordening zet? echter dienen te worden bepaald, dat gemeld tarief niet van toepassing is op water dat verloren is gegaan uit defecte of open staande kranen en toestellen, als slorlbakjes, lifts, warmwater-geijsers, centrale verwar ming, enz., aangezien daarvan een goed on derhoud en goed gebruik kan worden ge daagd om verlies door'lekken te voorko men. Tegenover het grootere risico dat de ge meentelijke duinwaterleiding zal loopen, wordt hot. billijk geacht, eer.igen meerderen waarborg voor een goeden binnenaanleg te eischen. De verordening dient daarom met enkele bepalingen nog te, worden aangevuld, welke B. en W. ter vaststelling aanbieden. Goedgekeurd. Van dc Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken was een adres ingekomen, waarin gevraagd Werd: 1. Verlenging van den wekelijkschen' ar beidstijd van gemeente-ambtenaren en -ar beiders: 2. Verlaging van salarissen en loonen, daarbij zooveel mogelijk rekening houden de met dc indexcijfers, vroegere verhoogin gen en onderlinge verhoudingen van sala rissen cn loonen. 3. Inkrimping van personeel in gemeen telijke bureaux en bedrijven, waar moge lijk en noodig; in de eerste plaats van ios personeel. 4. Herziening van. het stelsel van werk loosheidssteun, zoodanig, dat de prikkel om werk te zoeken, in sterke mate weder wordt opgewekt. In een prae-advies aan den Raad zeggen B. en W., dat zij niet kunnen toegeven, dat het initiatief tot het voorstellen van boven genoemde. maatregelen tot de competentie dor Kamer behoort. Derhalve wordt voor- gestold het adres niet in behandeling te ne men Ingekomen was ook een motie van den Haarl. Bestuurdersbond, waarin ^uitgespro ken werd, dat de Kamer van Koophandel onbevoegd is, zich met dc bovengenoemde vraagstukken bezig te houden.^ I11 antwoord op het prae-advies van B, en W, deelde dc K. v, K. nog mede, dat haar schrijven niet anders bedoelt te zijn, dan eene mededeeüng van hare inzichten ter zake, waartoe de Wet op de Kamers van Koophandel haar bij artikel 12 sub 2 dc bevoegdheid éerleent. Overeenkomstig het voorstel van B, en W, wordt het adres niet in behandeling geno men. Verkoop van gemeentewege. Van dc Kamer van Koophandel cn Fa brieken voor Haarlem en Omstreken was een adres ingekomen, waarin gevraagd werd, den verkoop van gemeentewege, voor zoover hij bestaat, te staken, en daaraan geen verdere uitbreiding te. geven in de toe komst. B. en W. stelden voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De Middenstandoraad voor Haarlem had een verzoek van dezelfde strekking inge zonden. De heeren Van Liemt en Klein Schiphorst hadden de volgende motie ingediend: De Raad der Gemeente Haarlem, gelezen de adressen van de Kamer van Koophandel te Haarlem en van den Middenstandsraad voor Haarlem, overwegende, dat Overheidsbemoeiing óp het terrein van handel en industrie, voor deze beide bronnen van volkswelvaart on- gewenscht, en daarom niet toelaatbaar is, van oordeel, dat overheidsbedrijven in de kwaliteit en prijs hunner producten, even als de particuliere handel en nijverheid, voldoende propaganda moeten kunnen be zitten om hun debiet op peil, zoo mogelijk, omhoog te kunnen brengen. besluit B, en W. uit te noodigen, den Raad voorstellen té doen de verordening op de levering van gas zoodanig te wijzi gen, dat de levering van gemeentewege van huürkooptoestellen zal behooren te worden gestaakt, gaat over lot de orde van den dag. De heer VAN LIEMT zegt, dat hij een motie heeft ingediend, van andere strek king, dan het advies van B. en W. Spr, vindt het merkwaardig, dat met een minimum van woorden een dergelijk be zwaar van handel en Industrie wordt beant woord. Dc ingekomen adressen zeggen vol doende, waarom spr. zijn motie heeft inge diend. Spr. vindt het van belang, dat in dit vitaal belang van den handel dc raat, zich eens uitspreekt. Spr. wil in principe uitge maakt zien, of we voort moeten gaan met den verkoop van gemeentewege. Hpt blijft natuurlijk niet bij gaskachels. Uitgemaakt moet worden, of we voort moeten gaan of stoppen op dezen weg. De heer BOES zegt, dat men opgeschrikt is door het voorstel van den directeur, toe- stellen tc verkoopen. Spr. kan zie» inden ken, dat -men te ver gaat op dezen weg. Hij is er zelf ook bevreesd voor en zou daarom een beperkende bepaling willen ma ken en het woord „gasfornuizen in d: mo- j tie willen inlasschen Het if mogelijk, dat al andere voorwerpen, bijv. gashaarden, zijn geleverd. Daarmede moet dan niet voortge- ;,aan worden. Spr. stelt voor, de motie Van Liemt c.s. dusdanig te wijzigen, dat de huur koop zich alleen bepaalt tot gasfornuizen. De heer JOOSTEN noemt cie belangrijkste kwestie, wat de motie Van Liemt c,s. sse- doelt,. Daarover beeft spr, zich verbaasd en verheugd. Twee overwegingen hebben ben bij de indiening hunner motie geleid. De eerste overweging lezende, heeft spr. genacht, dat van dit liberale idéé alleen mcj. Van Dorp in de Kamer en baron Van Hardenbroek in de Kamer van Koophandel de verpersoonlij king zijn. Spr. kan zich niet indenken, dat twee le den der Katholieke Staatspartij deze idéé deelen. Wat het tweede deel der motie betreft, dat is z.i. een tegenstelling van wat in het eerste gevraagd wordt. Daarbij toch mogen in kwaliteit en prijs hunner producten de overheidsbedrijven propaganda bezitten. Spr. vraagt, of bét den voorstellers niet bekend is, dat broodfabrieken winkels op zetten, bierbrouwerijen propaganda maken voor café's enz., dat kolenmijnen zich snte- resseeren voor ijzer- en staalfabrieken. Handel en Nijverheid bepalen zich niet tot propaganda van prijs en kwaliteit hunner producten. De voorstellers bedoelen echter, dat de overheidsbedrijven in tegenstelling met handel en nijverheid, alleen propaganda mogen voeren in kwaliteit en prijs hunner producten. De voorstellers hadden eenvoudig kunnen voorstellen, art, 26 der gasverorclening te schrappen, hetwelk bepaalt 't in huurkoop geven van gaskachels. Dit is volgens spr, niet goed. Daardoor worden de winkeliers kunstmatig gesteund. Wanneer tusschen groothandel en consument dadelijk gehan deld kan worden, is de winkelier niet meer ïloodig. Spr, ontraadt daarom aanneming der motie. De heer LOOSJES wijst er op, dat de Gascommisie, waarin de heer Van Liemt zitting heeft, niet zoolang geleden het ge wraakte artikel hebben voorgesteld. Daarom verwondert het hem, dat de heer Van Liemt deze motie indient. Spr, meent, dat de mé rites dezer zaak goed onder de oogen moe ten worden gezien. Spr. zou thans niet we ten, hoe hij moest stemmen. Hij zou daarom de motie in handen van B, en W. om prae- advies willen stellen. De heer PEPER vindt, dat dc tak van overheidsbemoeiing érg langzaam zich ont wikkelt. Er "is alleszins voor te zeggen voor deze overheidsbemoeiing. Mén stelt de zaak veel erger voor, dan ze eigenlijk is. Als er eigenlijk iets gedaan moest worden in deze, moest het uitbreiding in plaats van inper king der overheidsbemoeiing zijn. Spr. merkt nog op, dat de gaskachels te duur zijn voor de arbeiders. De heer WOLZAK meent, dat eerst de vraag van den heer Loosjes, de motie in handen van B. en W. om prae-advies te stellen, behandeld moet worden. Spr. vraagt, of de gemeente zich gehou den heeft aan de toezegging, dat met de be langen van handel en industrie rekening zou gehouden worden. Voorts vraagt spr., of het huurkoopsys teem de gemeente voordeel of nadeel ge bracht heeft. De heer DF. BRAAL heeft den indruk, dat al de nieuwe maatregelen door den direc teur van de gasfabriek getroffen worden, om het debiet van dte gasfabriek te verhoo- icen. Spr. vindt de strekking van het voor stel van den heer Boes gevaarlijk, omdat het z.i. wei eens noodzakelijk kan zijn, dat B, en W, in 'het algemeen belang aldus han delen als thans bij de gasfabriek geschiedt. Dc heer J. H. VISSER (R.KJ begrijpt dc letter der motie Van Liemt c.s. niet, doch is het wel met den geest er van eens. De heer KLEIN zegt, dat de heer Joosten wat schoolmeesterachtig opgetreden is. Het solidarisme is wericelijk tusschen li beralisme en socialisme. Wanneer er na deel berokkend wordt door de levering in huurkoop door dc gemeente, is spr. tegen de motie; is er voordeel, dan is spr. voor de motie. Het algemeen belang moet ge diend worden. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt, dat de door dc gemeente getroffen maat regel krachtens de Verordening van 1921 gegrond is op de basis van het algemeen belang. Spr. gaat de geschiedenis van de levering na, Dc directeur der gasfabriek is begonnen met de levering van gaskachels vooral om hei algemeen belang 'te dienen. Er werden n.I, nog te veel niet goeie gaskachels ge leverd, Ook het belang der gasfabriek was ge diend natuurlijk. De hoofdidéc van B. en W. was, de hy giëne te dienen. Na ampele bespreking hebben B. en W. den directeur machtiging verleend, gas kachels te verkoopen, Spr. merkt op, dat de levering geschiedt tot tevredenheid van iedereen. De installa teurs genieten de gëhcele winst, doch moeten eenige vergoeding geven voor de bemoeiing van den directeur, Spr, heeft als zijn persoonlijke meening geuit, dat de gemeente absoluut niet in concurrentie wenscht te treden. De gemeen te wil echter niet de vrije hand laten in den verkoop van gasartikelen. Wanneer 'te gen den vastgesteiden prijs verkocht wordt cn dc directeur alleen als tusschenhande- laar optreedt, begrijpt spr. den storm van verontwaardiging niet, die thans opgesto ken is, terwijl, bij de regeling in 1921 geen enkel raadslid zich er tegen verhief. Op de motje van de heeren Van Liemt c.s. behoeven B. en W. geen pgac-advies meer te geven, Omdat zij het reeds thans hebben gegeven. De heer VAN LIEMT zegt, dat bij Het tot stand komen van de levering van gas- toestellen niet gedacht kon worden, dat de gemeente verder zou gaan. Er zijn 600 gas fornuizen verkocht, waaraan 20.000 ver diend is, waarvan 11.000 voor de gemeen te. Heeft de gemeente daar recht toe? Gas fornuizen zijn geen gasproducten. Dit is geen bevoordeelen van den consument. Het is het benadeelen Van een groep en niet het bevoordeelen van een enkele groep. Het zou misschien beter geweest zijn, als spr. een voorstel ingediend bad en geen motie. Spr, en de heer Klein Schiphorst kunnen zich met de idee van den heer Boes ver eenigen, Zij trekken daarom hun motie :n en dienen het volgende voorstel in: ,,De Raad der gemeente Haarlem, gele zen de adressen van de Kamer van Koop handel en den Middenstandsraad te Haar lem, besluit, B. en W. uit te noodigen, voor stellen te doen. de verordening op de leve ring van gas zoodanig te wijzigen,dat de le vering van gemeentewege zal worden be perkt tot gasfornuizen." Voor den heer BOES is het een vraag, of deze verkoop wel in het gemeentebe lang is. Het gasbedrijf moet wel vooruit, doch dit kan ook op andere manier, dan lot heden gebeurt. Verlaging der gastarieven is mede in het belang der gemeenschap en het debiet der fabriek. Den heer WOLZAK spijt het geen ant woord op zijn vragen gekregen te hebben. De wethouder zegt, dat het bedrijf tot ieders tevredenheid werkt. Mét dit ant woord in zijn algemeenheid is spr. niet te vreden. De heer Van Liemt heeft nog cij fers genoemd, Spr. zou wilen, dat de raad wat meer gesties van het gasbedrijf kreeg te overzien. Wanneer spr. hoort, dal uit een oogpunt van hygiëne de gasfornuizen geleverd wor den, weet spr. niet, waar het heen moet Als de middenstand aan banden gelegd moet worden, aclit spr, dit zeker niet in het belang van dien middenstand. Wethouder HEERKENS THIJSSEN deelt mede, dat Bl en W. gaarne nadere inlich tingen willen geven, en daarom voorstellen hun voorstel aan te houd-en. Spr. begrijpt het voorstel van den heer Van Liemt niet. Nadat spr. medegedeeld had, dat het winst nemen op levering van gaskachels door de gemeente uitgesloten moest zijn, heelt de heer Van Liemt zijn voorste' toch nog inge diend. De heer VAN LIEMT merkt op, dat de wethouder heel goed wist, dat deze zaak in den raad zou komen. Spr. vindt het niet te pas kómen, dat, waar twee leden der Gascommissie hei niet eens waren met het voorgestelde, dit prae-advies toch in den raad gebracht is. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt nog, dat deze zaak de allerlaatste is, welke door spr. als wethouder van het gasbedrijf is behandeld. Van de -verdere gestics van den directeur van het bedrijf is spr. niet op de hoogte. Het voorstel van B, en W. wordt dan aangehouden. Stichting school. B. en W. stellen voor: I. Aan de Schoolvereeniging „Dc Hout" modewarking toe te zeggen tot stichting eener school voor gewoon lager onderwijs, bestemd voor 200 leerlingen, met 7 klassen en een maximum aantal leerlingen van 30 per klas; II. Overeenkomstig artikel 77, 2e lid der lager onderwijswet 1920, en ter uitvoering van de sub I vermelde toezegging, na ver bouw als omschreven is en onder voor waarden als vermeld zijn bij de terzake dienende correspondentie tusschen Burge meester en Wethouders en den Inspecteur van het Lager Onderwijs te Haarlem, be schikbaar te stellen, (door in bruikleen te geven), het schoolgebouw aan de Gedempte Veldersgracht no. 22 te Haarlem; III. Ie bepalen, dat niet tot verlaging van het maximum-aantal leerlingen per klasse, laatstelijk bij raadsbesluit van 23 Februari 1921, vastgesteld op 40 voor de overeen komstige. openbare lagere scholen, zal wor den overgegaan; III. Hen uit te noodigen, te zijner tijd een voorstel te doen tot beschikbaarstelling vaft de benoodigde gelden voor den sub II genoemden verbouw en voor kosten van eerste inrichting. Mei. BERDENIS VAN BERLEKOM spreekt hare voldoening uit, dat de School- vereeniging niet aanvaard heeft het terrein aan de Voldersgracht, omdat de gemeente dit waardevolle terrein nu nog in handen heeft. Spr. noemt het een terrein van bui tengewoon belang voor de gemeente. Het js geschikt voor bewaarsdioolonderwijs bijv., of een Middelbare Meisjesschool. Spr. meent, dat h.ï. de school in de Tem peliersstraat gesplitst kan worden. Die school is ook goed gelegen voor de School- vereeniging. Indien hierin de school van „De Hout" niet gevestigd kan worden, zou spr. willen voorstellen, alsnog B. en W. uit té noodigen, te overwegen, of het mogelijk is, een ander schoolgebouw dan dat aan de Ged. Voldersgracht ter beschikking der bchoolvereeniging te stellen. Wethouder BRUCH zegt dat het hem niet onbekend was, dat de Commissie van Toe zicht het niet verkeerd achtte, een openbare school op te heffen. Spr. wijst er op, dat noor opheffing eener school men klassen krijgt van bijv. 19, doch ook van 37 en 38 kinderen. De kinderen worden gedistri bueerd en men zou ze net zoo lang moeten distribueerén, lot we klassen van 25 hebben. Lat is het juist, waartegen de Commissie van Toezicht zich verzet, vooral ook haar secretaresse. Voor cie opheffing van een der scholen 9 cn 10, (hoofden tie oeeren Cransberg en Blomberg) was indertijd alle reden en toch is cie zaak nog eerst aan alle kanten over wogen, ^om alle mogelijke bezwaren na te gaan. Er zijn klassen van 35 tot 44 leer- hngen, Ook aan school 7 zijn nog veel grootc klassen. Spr. heeft thans gelukkig gehoord, Jat de school aan de Ged. Voldersgracht zoo mooi gelegen is, de eenigste aan' de Zuid zijde is en rondom een mooi terrein heeft. Maar spr. begrijpt niet, waarom de School- J-'ereeniging het gebouw dan niet aanvaard he,ft. Spr. meent, dat het voorstel van B. W. dan ook aangenomen kan worden. Wethouder SLINGENBERG stelt zich op net standpunt, dat het voorstel van B, en W. moet aangenomen worden. Spr. wil even ingaan op dc beschouwingen van mej. Berdenis. Spr. behoudt zich voor, er bij de begrooting nog op terug te komen. Spr. meent, dat het jn die richting moet ge stuurd worden, dat geen nieuwe gebouwen meer moeten worden gesticht, maar dat zooveel mogelijk bestaande gebouwen moeten worden geschikt gemaakt. Er kan, zonder hei openbaar onderwijs te schaden, een krachtige concentratie plaats hebben. Er moet een goede bevolking zijn der scholen, bijv. een maximum aantal van 40 per klasse. Dit aantal wil spr. niet ver plichtend stellen, maar er toch zooveel mogelijk aan vasthouden. Mcj. BERDENIS VAN BERLEKOM wijst er op, dat, zoo een Openbare school opge heven wordt, het aantal kinderen per klasse tot 29 stijgt en bij opheffing van twee scho len tot 30. De schooi in de Tempeliersstraat is wel dicht bevolkt, doch niet met kinderen uit °e omgeving, Spr. vindt het niet gewenscht, kinderen te verplaatsen. Spr. vindt het jammer, als ne school aan de Ged. Voldersgracht af gestaan wordt en zij vindt het ook jam mer, als 187.0C0 verstrekt moet worden voor den bouw eenër nieuwe school. Spr. meent, dat kiassen van dc school aan de Tempeliersstraat overgebracht kunnen worden naar andere scholen. Spr. hand haaft haar voorste). De heer GERRITSZ zegt, dat thans niet aan de orde is de bezuiniging op het en derwijs. Spr, acht het daarom niet juist, dat de wethouder van financiën thans zijn rede gehouden heeft en indirect de plan nen van bezuiniging van mej. Berdenis heeft gesteund. De bezuiniging kan later onder de oogen gezien worden, doch thans moet in zake de kwestie met de Schoolvereeni- ■ging het voorstel van B. en W. gesteund worden. Mej- BERDENIS VAN BERLEKOM trekt hare motie in. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Cursus opleiding hoofdonderwijzers. B. en W. stellen voor, L. v, d. Have, wegens opheffing van zijne betrekkin; met ingang van 1 Nov. 1.1., eervol ontslag te verleenen als leeraar aan den gemeen telijken cursus lot opleiding van hoofdon derwijzeressen; den heer H. H. Holthuis te beschouwen als belast te zijn met het on derwijs in wiskunde en vast te stellen een nieuw reglement voor den hiervoor ver melden cursus. Goedgekeurd met een kleine wijziging, door wethouder BRUCH voorgesteld. Benoemingen. Tot tijdelijke leerkrachten aan het gym nasium worden benoemd voor den cursus 19231924 mei. C. J. Hengeveid, ni. vr, C. Tielrooyde Gruyter; dr. B, Wigersma er. J. van Arkel. B. en W. stellen voor te benoemen aan dc 2e H. B. S, met 5-jarigen icursus voor den cursus 1923—1924 tot leeraar in de wiskunde Ir. A, P. Potma. De voorgestelde wordt benoemd. Tot leeraar aan den gemeentelijken cur sus voor hoofdonderwijzers(esscn) wordt benoemd de beer W. J. H. Masclihaupt. Tot onderwijzer aan school 1 voor bui tengewoon L, O. wordt benoemd de beer S. Bosma te Amsterdam. Rondvraag. Bij de rondvraag wijst de heer LOOS. ES er op, dat er in de pers mededeelingen zijn verschenen over het sluitend maken der begrooting, alvorens die mededeelingen aan den raad zijn gedaan, Spr. acht dit onjuist en vraagt, of in den vervolge de pers niet ingelicht zal worden, alvorens de aad in gelicht is. Wethouder SLINGENBERG antwoordt, dat het communiqué aan de bladen ver strekt is, om onjuiste berichten legen te gaan en om eensluidende berichten te krijgen over zaken, in de commissie van Overleg behandeld. De heer LOOSJES zou willen, dat ook den leden van de Commissie van Overleg geheimhouding werd opgelegd, opdat niet onjuiste berichten in de pers circuleeren. De BURGEMEESTER is het er mee eens, dat de leden der Commissie van Over leg een zoodanige opvatting van hun taak moeten hebben, dat, ten opzichte van wat hun ter kennis wordt gebracht, discretie ce- traebt wordt. Wethouder REINALDA merkt op, dat, in strijd met de bestaande goede gewoente, op dit ocgenblik de organisatie-besturen communiqué s verstrekken over de vergade ringen van de Commissie van Overleg, Daar door zijn er onjuiste en tendentieuse be richten verstrekt- De heer KLEIN had gedacht, dat de heer Reinalda zou weerlegd hebben, wat dc heer Loosjes wijt aan de Commissie van Overlig. Spr. wil opmerken, dat dc rondgezonden brief niet de oorzaak is, dat de berichten in de pers kwamen. De heer GER.RITSZ vraagt, waarom de voorstellen van hem en eenige andere raads leden in zake den steun aan werkloozen, enz., niet op de agenda voorkomen. Wor den deze voorstellen pas over drie weker, behandeld, dan zullen enkele er van weer te laat zijn. Wethouder HEERKENS THIJSSEN ant woordt, dat de voorstellen van den heer Gerritsz c.s. nogal ingewikkeld zijn en een vrij verre strekking hebben. De betreffende commissie moet deze zaak grondig onder zoeken en B. en W, adviseeren, die dan de zaak verder kunnen bekijken. Spr. had eigenlijk wel verwacht, dat de heer Ger ritsz eens met hem over deze aangelegen heid was komen praten, om te trachten, tot de beste oplossing in deze te komen. B. en W. blijven echter diligent en niets zal spr, aangenamer zijn, dan in deze weer met den heer Gerritsz samen te werken. De heer GERRITSZ merkt op, dat hij wel verscheidene voorstellen ingediend heeft en dat ze daardoor wat ingenwikkeld lijken te zijn, doch in werkelijkheid zijn ze dit niet. Spr. zou gaarne willen, dat deze zaak nog voor December afgehandeld werd. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt, dat spoed met de zaak zal betracht wor den, De heer KUENEN zegt, dat het den com missarissen der Stadsapotheek bekend is, dat deze overgeplaatst zal worden naar het Militaire Ziekenhuis, Spr, vraagt, of de commissie voor dc al- of niet-ophefflng der Stadsapotheek al ge hoord is. Is reeds een rapport uitgebracht? Dit hebben de raadsleden nooit gezien. De heer KEERWOLF interrumpeert, dat de bedoelde commissie nog nooit bijeen geweest is. De VOORZITTER zal den heer Kuenen een volgende vergadering antwoorden. De heer PEPER vraagt, waaruit de klee ding bekostigd is van de agenten der po- litie-motorbrigade. Hij kan niet gelooven, dat die is betaald uit den post voor de klee ding der politie op de begrooting voor 1923 toegestaan. Wethouder SLINGENBERG; „Toch is het zoo." De heer PEPER: „Dat valt me mee." Dan gaat de raad in geheime zitting. MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD 14 November 1923. Ingekomen zijn: Een schrijven van de aïd. Haarlem van den Metaalbond, waarin adhaesie wordt be tuigd aan het adres van de Commissie van Actie tegen de zakelijke belasting op het bedrijf. Een nader schrijven van de Kamer van Koophandel in verband met het voorstel van B, en W. betreffende het door haar ingezonden schrijven inzake arbeids- en dienstvoorwaarden van gemeente-personeel en werkloosheidszorg. Een voorstel van de heeren Van Liemt en Klein Schiphorst 'betreffende wijziging van de verordening tot levering van gas in dien zin, dat dc levering van gemeentewege van huurkooptoestellen niet meer mogelijk is. Gesteld worden in handen van B. en W. ter afdoening: Een verzoekschrift van L. Boomsma, op zichter der Maatschappij tot 1 xploitalie van Tramwegen, te Voorburg, qm van zijn fo rensenbelasting over bet jaar 1921—1922 te worden ontheven, omdat zijn verblijf in deze gemeente niet meer dan 45 dagen heeft geduurd, Een verzoekschrift van de N.V. Drukkerij voorheen de Er/en Loosjes, gevestigd te Haarlem, om restitutie van een bedrag aan legeskosten in verband met niet verstrekte inlichtingen uit het bevolkingsregister. Voorgesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies: Een adres van het dagelijksch bestuur dér Nederlandsche binnenbeurtvaaHVcr- eeniging, houdende betuiging van instem ming met het adres der Kamer van Kóóp handel en Fabrieken d.d. 4 October j.l. om verlaging van het haven- en bntggeid en verzoek om tarieven voor deze belasting weder gelijk te doen zijn aan die van vóór 15 Maart 1920. Een verzoekschrift van het bestuur der Haarlemsche Orchest-Vereeniging om te Worden ontheven van den jaarlijkschen pensioenlast ten behoeve van eenige oud- orchestleden die muzikant zijn geweest bi; dé voormalige Haarlemsche Schutterij. Een nieuw voorstel van Curatoren der Joanna van Lijnden Stichting voor den bouw van een Vrouwen Kliniek. Een verzoekschrift van het R.K. Paro chiaal Kerkbestuur van O.L.V. Rozenkrans om overeenko. '"tig artikel 72 der Lager Onderwijswet c: benoodigde gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor de vergrootte; van de speelplaats der Canisius- schco! aan de Linschotenstraat. Een verzoekschrift van P. de Ruig om aan hem tc verkoopen een gedeelte bouwter rein gelegen hoek Velserstraat cn Engels- straat. Een verzoekschrift van het dagelijksch bestuur der Samenwerkende Patroonsver- eenigingen in hei bouwbedrijf om in ge meentebestekken het nalo', cn van de gel dende landelijke collectieve contracten voor het bouwbedrijf steeds voor te schrij ven en dit te doen toepassen bij de uitvoe ring van gemeentewerken. De gemeente-rekening over 1922. Besloten wordt met ingang van 1 Jan. 1924 in te trekken het raadsbesluit van 22. Juli 1908 nr. 29, waarbij aan Jhr. Mr. E. H. E. Teding vaft Berkhout tot wedcropzeg- gens vergunning is verleend tot het hebben van een waterstoepje n dc Amsterdam- sche vaart onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Het stoepje is opgeruinjd. Besloten wordt in te trekken het raads besluit van 24 September 1913 nr. 13, sub H, waarbij aan de Commissie, belast met het beheer van de school voor volwassenen van het departement Haarlem der Maatschappij tot nut van 't algemeen tot wederopzeggens vergunning is verleend om ten behoeve van die schooi gebruik te maken van de noodige lokalen van de school aan de Gedempte Oude Gracht nr. 131. Het departement Haarlem heeft besloten de school op te heffen. Het Hoofdbestuur van hel Nederlandsche Eoodc Kruis vraagt ons plaatsing van het volgende: De brieven, om hulp die wij de laatste weken uit Dnitschland hebben arrival es zijn ontzettend. Met geen dnogo oogen zijn ze ie lezen. Voorbeelden? Een brief van oen jongen uit een arbei dersgezin, werkzaam bij een advocaat.... Wij hebben niois meer te eten: alles ver kocht, zend mij één gulden voor mijn broertjes en zusjes. Een brief van een 18-jarig meisje: Moeder is van uitputting gestorven. Van een geestelijke: Ik sta aan het hoofd van eer, klein ziekenhuis. Er zijn paiiculen, die in twee dagen niets meer hebben gegeten. l'it oen ander schrijven: ....Wij gingen een bekende delicate; nzaak voorbij. Een man bleef er voor staan en drukte z'n ge richt tegen de ru:i. Plotseling zakt hij in el kaar cn als ihen hem wegbracht kon hij sledhts uitroepen: hor o Iemand uit NieuwieJ naar Holland gekn- men. om hulp te halen, vertelt: de toestand is hier zoo, dat wanneer ik zonder iets terug keer, ik wel een kanon kan nemen en alles doodschieten, omdat de menschen uitgeput van honger, niets meer te verwachten heb ben. Nog een voorbeeld: Op het oogetiblik slaan weduwen van hooggeplaatste ambtenaren bij de banken en vragen aan hen die ze verlaten om een aalmoes. Een generaal schrijft: Ik heb vandaag mijn taaiste paar laarzen verkocht voor een stak brood. Het Nedcrlandsc.he volk moet steun verlee nen, gelijk de andere volkeren dil doen. Wij zonden n vertegenwoordiger naar Berlijn om met de j-egcering en speciaal met den Minister van Voedselvoorziening alsme de het Duilsehc Rooce Kruis Ie over.cggen hoe het beste te helpen Wij stellen ofts voor, teneinde meer een- beid in de hulpverleening te brengen, de ver tegenwoordigers van bestaande Xederiand- sche Organ ba lies, die thans reeds hulp in Duitsehtand bieden en waarvan wij hierbij om onverwijlde opgave van hare adressen verzoeken, tot een bond te vcrcemgen. En 1!" speciaal met het oog op een te houden alg - ineeno openbare collecte waarvan de op brengst in nader overleg tusschen de ver- scihiHenri." corporation iiu zijn te verdeden. Doch in afwachting van het rap4ort van onzen vertegenwoordiger en het samenstellen van een hond van do verschillen de organisa ties. vragen wij U: Stuurt nu reeds grid aan het Hoofdbe stuur van bet Nederlandsclie Roode Krui-, Princessegracht 27, Den Haag. onder aandui ding: „DuUschJalvd" of „Nederlander- in Duitscihland'', want de hongrrigen kunnen niet lang moer wachten. Tot zoover de cproep van bet Roode Kruis. Wij willen cr plaats aan verleenen, .omdat men daardoor allicht nog eens lot hulpvaar digheid tegenover een -loevend volk wordt opgewekt. Wij vóllen er echter op wijzen, dal ■liet de wensch onzer Kerkelijke Overheid is. dat de steuuverieening der Kat-hoteKen over liet R. K. Huisvestingscomité loopt. Voor de Duitsche Priesters 2.50 van N.N tot zekere intentie. Voor de Duitsche' Priester van N. N. 1. Door het Hoofdbestuur van den R.-K. Volksbond is in zijn vergadering van gister avond definitief besloten tot het houden van een cursus over de Staatsinrichting. Deze zal gegeven worder. door den heer mr. F. Vorstman, leeraar in de Staatswetenschappen aan een H. B. S. te Haarlem. De cursus omvat 12 lessen en wordt op Vrijdagavond gehouden. Ook katholieken, niet-leden van den R.-K. Volksbond, kunnen tegen betaling van het cursusgeld, aan den cursus deelnemen. Verdere inlichtingen zijn tc bekomen bij den administrateur, den heer Scholten, van het gebouw „St. Bavo." EEN VOORNAAM GEMEENTEBELANG. De heer J. Gerritsz, de cx-se retains van de Kamer van Koophandel, heeft het noodig gevonden in de Raaidisvergadorin" van giste renmiddag aanmerking Ie maken op ons bij den Gemeenteraad ingediend rt kwesl, wijl dc Middenstandsraad als zoodanig geen reehls- persoonlijkhcrd bezit. Formeel is dit juist, onze concept-statuten zijn dan ook reeds bij onze Rechtskundige Adviseurs. Daar slaat evenwel tegenover, dat dc Mid denstandsraad voor Haarlem niet anders ais de Combinatie van Bcsiuurderen der drie Haaritemselrt* Middenstand -vcrceragingen, welke ieder voor zich koninklijke goedkeu ring hebben. Hoéwei wij liet op prijs .stellen, dat de heer Gerritsz hecht, aan een goedkeuring door Hare Majesteit onze Koningin, is dc aan merking nochtans niet van kleinzieligheid vrij le pleiten. Wij zullen evenwel voorloopig den aanhef onzer Rekwesten als volgt laten luiden: „De OndeTgeléekendén. tie dr; Haarlem sche Midden stand sve reen 'tgi n genmei name ..Boaz.1', de Haarlemsche Handcisveneeni- ging" en „De Hanze'', alle koninklijk goed gekeurd, enz." Het Gemeenlebelang gaat dan vrij uit Onze actie mfusschen zuilen we niet stop zeHen. Namens den Middenstandsraad voor Haarlem: Het Dagelijksch Bestuur. G. TEN BÖOM. Voorzitter. VAN TETERIN'G, Secretaris.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7