GEMENGD NIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS orde m mm. Vierde Blad *16 November 1329 VERKEER EN POSTERIJEN. KIM m SCHOOL ggsssaffiggrM^ VERZENDING VAN LEVENDE KREEF TEN. STOOMVAARTLIJNEN. RECHTSZAKEN. DOOR EEN VRACHTKAR OVERREDEN. DE NOOD IN DUITSCHLAND. De Pers-commissie van het Ned. R.K: Huisvestingscomité te 's-Bosc schrij't ons Het dagelij ksch bestuur van het Ned. R.K. Huisvestings-Comité te 's-Hertogenbosch stelt zich voor geregeld mededeeling te doen van het verloop harer hulpactie onder de Ka tholieken oor de noodlijdenden in Duitsch- land. Dit eerste overzicht lcopt over de twee vori 'e weken. In de afgeloop n week is, geheel in over leg met Z.Em. Kardinaal Schulte, de hulp- verleening in Rijn- en Roergebied gere eld. £r is een comité o-gericht voor de kinder uitzending, - evormd uit d directeuren van de Karitas-V. rb ande als verteg nwoordigers van het Doorl. Episcopaat, terwijl een verte- g nwoordiger van Kardinaal Schulte in den persoon van den directeur an het diocesaan Karitas Verband als v orzitter optreedt. Daarnaast is g vormd een comité vcor le vensmiddelen- en eldverdeeling, waarvan de Landeshauptmann D Horion voorzitter en di evengenoemde directeur van het Dioc. Karitas Verb nd onder-voorzitter is. De ver deeling ligt in handen der plaatselijke gees telijkheid. De erzending der levensmidde len es hiedt aan de Karitas Verbande. Beide comit 's strekken hun werkzaam heden uit over de verschillende bisdommen in het genoemde gebied. Het R.K. Huisvestings-Comité is thans doende eene regeling te treffen voor de overi ge bisdommen, omdat de door haar georga niseerde hulpverleening voor geheel Duitsch- land geldt. In de laatste twee weken werd door den algeme nen penningmeester cntvang 11 aan giften voor de n odlijdendcn in Duitschland een bedrag van 1476.87. Een schitterend succes behaalde boven dien het Comité te Breda, dat door eene in zameling in de kerken, gehouden na predi cates door Duitsche priesters, een bedrag ,%an 5644.27 bijeengebracht, terwijl het co mité bovendien nog 810 k.n afdragen aan het Priestercomité. Tevens kreeg .het comité in de stad Breda alleen de beschikking ever 500 plaatsen voor Duitsche kinderen. Over drie weken zullen dezkinderen per extra-trein naar Breda worden gebracht, n.l. 200 uit Aken en 300 uit het aartsbisdom Keulen. Verder kreeg het comité in Den Bosch de laatste weken mededeeling van het volgende aantal beschikbaar gestelde plaatsen vcor Duitsche kinderen Boxtel 135, Tilburg 139, Eindhoven 105, Utrecht 84, Woensel 80, Helvoirt 30, Den Haag 18, Chaam 14, Alphen a. d. Rijn 20, Den Bosch (waar de kinderactie dezer dagen pas zal beginnen) 26, diverse plaatsen 104. In totaal kreeg het comité dus de laatste weken de beschikking over 1255 plaatsen voor Duitsche kinderen. De vori ze week werden, als gevolg van de actie onder de boeren, als eerste opgaaf, die bij het comité binnenkwam, 10 wagons levensmiddelen toegezegd, n.l. 103.500 K.G. aardappelen, en eenige honderden kilo's rogge. Vrijdag zijn de eerste twee wagons van 10.000 K.O. uit Oss naar het Caritasverband te 'Oberhausen verzonden. Vcor de afzonderlijke actie voor de Kloos ters in Duitschland ontving de algemeene penningmeester de laatste 14 dagen 192 gif ten tot een bedrag van 2:04.05, waardoor tot dusver in het geheel een bedrag van 5573.76, bijeengebracht door 495 giften, b. schikbaar is. Door de Federatie van R. K. Werklieden bonden ih Nederland is eene steunactie onder hare leden begonnen.waarvan de opbrengst aan het R. K. Huisvestings-Comité zal wor den overgedragen. De vorige week had te Heerlen een ver gadering plaats van Limburgsche priesters, waar, mede in overleg met de vertegenwoor digers van het dagelij ksch bestuur van ons comité, de actie tot inzameling van levens middelen en plaatsing van Duits-he kinderen werd geregeld. Voor de Nederlanders in Duitschland mocht het comité een bijdrage van 2000 ontvangen. Zondag 11 Nov. had een open-schaal- colle.te plaats in alle kerken van het diocees Den Bosch. Op 18 Nov. zullen dergelijke collecten gehouden worden in het aartsbis dom Utrecht en het bisdom Roermond. De Bisschop van Breda noodi .de alle Kath. bladen uit eene inschrijving te openen, ter wijl de Bisschop van Haarlen zijne geeste lijkheid erzocht de geloovigen krachtig aan te sporen hunne gaven en giften te zen den aan het R. K. Huisvestings-Comité en daarvoor tevens collectes te doen houden in ie kerken. De R. K. Bakkerspat oonsver eniging,,St. Honoratus" te s-He togenbosch nam op ons erzoek het initiatief tot een inzameling van levensmiddelen onder de bakk rs en zal zich met eenzelfde verzoek wenden tot alle zuster organisaties in het land. De Kath. Slagersvereeniging houdt op dezelfde wijze eene inzameling onder hare leden in Den Bosch een voorbeeld, dat nav lging moge vinden. Het adres van het Centraal Bureau van het R. K. Huisv. Comité is Zuidwillems- iraart, 's-Hertogenbosch het adres van den penningmeester J. Pastoor, Postbus 5, 's-Hertogenbosch. VERWONNEN LEVENSKRACHT, Mén schrijft ons: Naast de 271 patiënten, die het vorige ja-ar tkior „Herwonnen Levenskracht'' zijn uitge zonden, zijn er oo-k nog om verschillende re denen 260 van de wachtlijst afgevoerd. Zoo op de eerste plaats reeds 40, omdat zij intus- Ecthen door een Raad van Arbeid waren uit gezonden. Dit wil niet zeggen, dat niet meer arbeiders die aangesloten zijn bij „Herwonnen Levens kracht", door een R. v. A. zouden zijn uitge zonden doch dat dit met 40 patiënten het ge val was, die ook bij ons hadden ïtange- vraagd. Dit aantal is niet hoog, als men nagaat, dat in 1922 aan 1825 Ub.c.-patiënten door die ra den machtiging tot opname in een sanato rium is gegeven. Het bestmtr zegt in zijn jaarverslag het vol gende: „40 patiënten werien uitgezonden door de Raden van 4rbeid die ook bij Herwonnen Le venskracht hadden aangevraagd. Dat is een beduidend kleiner aantal dan verleden jaar, toen het er 68 Waren. Dit kan er op wijzen, dat men wal, onverschilliger staat tegenover „Herwonnen Eevenskracjil'' of wat al te veel vertrouwen heeft in een besliste opname en verpleging door de Raden van Arbeid. .Voor meerderen heef. Rit jn 1922 teleur stellingen' gebracht. Dit laat zich verklaren als we de in de Sociale Verzekeringsgids van 15 April 1923 lezen, dat vanaf 1921 van 673 pa tiënten de behandeling is afgebroken. Van meerdere is dit vrijwillig, wat een zeer be treurenswaardig verschijnsel is; van anderen is dat, om-dat geen verdere'verpleging gege ven kon worden krachlens de artikelen 99 e 100 der Invaliditeitswet. En wanneer dan zoo'n door een Raad van Arbeid afgewezen patiënt lid is van „Her wonnen Levenskracht'' rekent men er op, door H. L. verpleegd te worden. Dit ge schiedt echter alleen ais var. te voren een aanvrage is ingediend bij II. L. en deze goed gekeurd is. Enkele patiënten hebben om dat verzuim geen verpleging kunnen krijgen. Dit was voor bet bestuur aanleiding, om in een brochure; getiteld „Herwonnen Levenskracht en de In validiteitswet" die a 10 cents per stuk ver krijgbaar is gesteld een en ander duidelijk uiteen te zetten en toe te lichten. Hel citaat is wat lang, doch geeft du'idel.k weer van hoe gnoot beiang de verpleging krachtens de Invaliditeitswet is en dat in dat gevat aanvrage ook bij „Herwonnen Levens kracht" gewenscht is. Van de andere afgevoerden zijn er 69 die geen verpleging wenschten, 72 die ongeschikt waren voor sanaloriumverpleging, 14, öêe vaat rekening van anderen waren uitgezon den, 3. die niet tuberculeus waren en 19 die reeds hersteld waren, toen zij in aanmerking kwamen om door H. L. Ie worden uitgezon den. Gelukkige membhen? Erger was het gesteld met een andere ca tegorie waarvan het verslag zegt, dat zij overleden waren,, toen de -beurt van te wor den uitgezonden, was aangebroken. Dit waren 11 personen. Het verslag zegt hiervan: „De rubriek: Overleden voor de beurt'van uitzenden is opmerkelijk 0-111 het gr co te ver schil met het vorig jaar. Toen waren er 53 overleden, nu 11. Deze groote teruggang, is voor het over- groote deel le dian'ken, aan de vervroegde uit zendingen. Ook in 1922 hebben we nog patiënten met een tangen wachttijd gehad. Doch naarmate het jaar vorderde, werd de wachtlijst korter. Tot we in October weer vast stonden. Moet dat zoo blijven? Of zullen we door verhoog de amtri-bulde trachten ook dat aantal 11 v-oo het vervolg nog weg le werken? Elk lid slechts een paar centen per week meer -beta len, en per jaar kunnen weer een 100-tal pa tiënten meer geholpen worden....'' Over een andere reden van het niet ver plegen een volgende maai. HET RECONSTRUCTIE-CONGRES DER ALG. R.K. WERKGEVERS-VEREENIGING. Op het Reconstructie-congres der Alg. R. K. Wérkgeversvereeniging, dat gehou den zal worden op Maandag 3 December a.s., te 11% uur, in Hotel „De Twee Ste den", Den Haag-, zullen de inleiders, de heeren Ch. Stuleireyer,, M. M. J. Blom- jous en dr. L. G. Kortenhorst de volgende conclusies verdedigen: Conclusies Stulesneyer, I. a. Verlaging van productiekosten en verhooging van de productiviteit zijn, vooral met het oog op de mogelijkheid van export, noodzakelijk tot herstel van de volkswel vaart. b. Binnen de grenzen, aangegeven door de Pauselijke Encyklieken, moeten de wet telijke en ambtelijke belemmeringen worden weggenomen, die aan landbouw, handel en industrie in den weg staan. II. Een in het bedrijfsleven te diep in grijpende sociale wetgeving in het algemeen en de uniforme acht-uren-werkdag in het bijzonder, een te hoog opgevoerd loonpeil, abnormale hooge vervoerkosten en te zwaar drukkende belastingen, zijn eenige factoren, die de productiekosten en de pro ductiviteit ongnustig beïnvloeden. III. De economische omstandigheden waaronder wij leven, eischen voor volwas sen mannelijke arbeiders een wettelijk vast- gestelden arbeidstijd binnen de grenzen van 56 uren per week en 10 uren per dag, met uitzondering voor die bedrijven, waar de «gezondheid der arbeiders of den aard van den arbeid wettelijke voorschriften omtrent korteren werktijd noodzakelijk maken. IV. De "groepen der bevolking, die di rect bij de productie betrokken zijn, moe ten trachten zich te verstaan omtrent, en bij de regeering aandringen op, maatregelen die aan de reconstructie onzer samenleving en de instandhouding van landbouw, handel en industrie dienstig zijn. Conclusie Blomjous. I. De directe belastingen zijn in ons land opgevoerd tot een zoo hoog peil, dat daardoor de ondernemingsgeest geremd en de ontplooiing van het bedrijfsleven tegen gehouden wordt, II. Handhaving en eventueel noodzake lijke vprhooging der directe belastingen (zulks tot sluitend maken van het budget) zouden slechts toL resultaat hebben, dat die middelen nog minder ruim zouden gaan vloeien. lil. Naast zeer drastische bezuinigingen om het tekort op het budget te dekken en tevens om tot noodzakelijke verlaging van sómmige directe belasting te geraken, zal moeten worden uitgezien naar het heffen van meer indirecte belastingen. Daarvoor komt op de eerste plaats in aan merking „verhooging van het tarief van in voerrechten," en daarna „een uitbouw der verterings-belastingen." IV. Als zeer gewenscht gevolg van eene rationeele verhooging van het tarief van in voerrechten zal de nationale nijverheid ge steund worden tegen een telkens onverhoeds wederkeerenden, sterk schommelendcn in voer van vreemde fabrikaten. V. Als regel kan geen industrie zich vol doende ontwikkelen, ook niet als export- industrie noch zelfs zich staande houden, indien geen eenigszins geregelde basis be staat voor den afzet" harer producten in het binnenland. VI. Het invoerrecht moet daarom zoo zijn samengesteld, dat, zonder den invoer van vreemde fabrika-rten te beletten, het toch aan de nijverheid die voor haar nood zakelijke basis verzekert. Conclusie-Kortenhorst. I. Zoolang de maatregelen tot verlaging van den kostprijs en die van fiscalen en han- dclspolitieken aard niet voldoenle hebben doorgewerkt en de werklooshefd den tegen- woordigen omvang blijft behouden, zullen de navolgende beginselen bij het werkloos heidsprobleem gevolgd moeten worden; a) voorop móet staan de werkgelegenheid in de bedrijven zelf te behouden en te vergroo- ten; b) eerst daarna komt de z.g.n. werk verschaffing in aanmerking; c) in de laatste plaats moet toevlucht gezocht worden tot werkloozensteun. R. Het geven van voorkeursrechten aan dc eigen industrie bij bestellingen door de overheid moet uitgebreid worden en op be tere samenwerking tusschen de overheid, zoowel hier te, lande als in Indië, en de Rijkscommissie voor Werkverruiming moet bij voortduring worden aangedrongen. II. In bijzondere gevallen moet de over heid op ruimer schaal dan thans het ge val is door het geven van subsidies en het vergemakkelijken van crediet, de Ne- derlandsche industrie behulpzaam zijn bij het verkrijgen van opdrachten, IV. Openbare productieve werken, die zijn voor uitvoering, dienen.niet tc worden uitgesteld; de daarvoor benoodigdc gelden kunnen zonder bezwaar uit leeningen wor den gevonden. V. De werkloozenpolitiek moet erop gericht zijn. de volkskracht zoo weinig mo gelijk te ondermijnen. VI. Toepassing van deze aanbevolen maatregelen moeten niet de strekking en het gevolg hebben, dat de maatregelen tot verlaging van den kostprijs en die van fis calen en handelspoliiieken aard worden te ruggedrongen of belemmerd. DE WETKÓUDERSKWESTIE TE ZAANDIJK. Van den heer Van Zaane (Burgerlijk) is be richt ingekomen, dat hij zijn benneming a's wethouder aanvaard. De heer Bakker (S. D. A. P.) heeft evenwel voor zijn benoeming bedankt. F.IJKSVELDWACHT. Naar het „Hbld." verneemt is een belang rijke reorganisatie van den dienst der Rijks- veldwacht in voorbereiding. Het korps rijksveldwacht dat enkele jaren geleden 1600 man telde is thans gedaald tot 1150 man. Aanstelling tot rijksveldwachter geschiedt slechts spóratisch. BUITENLANDSCH POSTVERKEER IN 1920 EN 1921. De Wereldpostvereeniging publiceert ge gevens over 't buitenlandsche postverkeer in 1920 en in 1921. Zeer interessant zijn de me- dedeelingen over het brievenverkeerde algemeene economische positie spiegelt zich hierin af. Vóór den oorlog stond Duitschland als op komend exportland, dat in alle landen afzet markten zocht, in de eerste rij wat betreft de verzending van buitenlandsche brieven. Het briefverkeer van dc Verecnigde Staten, bleef 8 achter bii dat van Duitschland dat van Engeland ongeveer 30 In 1922 zonk het buitenlandsch brieven verkeer van Duitschland tot 43 cn in 1921 tot 55 van het vóór-oorlogsche cijfer. Overigens is het buitenlandsch brieven verkeer van alle Europeesche landen in de laatste crisisjaren teruggeloopen. Daaren tegen nam het buitenlandsch briefverkeer van de Vereenigde Staten en dat van Japan toe dat van het laatste land in bijzonder groote mate (65 Interessant zijn de richtingen van het brie venverkeer. Het Duitsche richt zich vcor 86% naar Europeesche landen en is het omvang rijkst met Holland en Zwitserland. Het Bel gische postverkeer gaat voor 90 het Hol- landsche voor 81% naar Europeesche landen. Voor Engeland komt 37 voor rekening van Europa, 30 gaat naar Amerika. Van Italië ging slechts 5 van de buitenlandsche briefpost naar Europeesche landen, terwijl 38 voor Amerika bestemd was, hetgeen een gevolg is van de Italiaansche landver huizing. (De Ambtenaar). POSTCHèQUE- EN GIRODIENST. De heer A. Dynstee, inspecteur der post. en tel. te Maastricht, wordt tijdelijk werk zaam gesteld bij de directie van den post cheque- en girodienst. Volgens de „Tel." zou diens benoeming tot directeur van den dienst eerstdaags te verwachten zijn. EXTRA TREINVERBINDING MET ELZAS-LOTHARINGEN, ZWITSER LAND EN ITALIË. De extra dagtreinen naar en van Basel via Roosendaal, Esschen, Brusseln, Arlon, Luxemburg, Straatsburg, welke sedert 5 dezer tijdelijk waren opgeheven, zullen van af 8 December a.s. tot 29 Februari a.s. weer driemaal per week gaan loopen. en wel naar Basel alléén 's Maandags, 's Donderdags en 't Zaterdags en van Basel' alléén 's Zondags, 's Dinsdags en 's Vrijdags. Vertrek Amsterdam C.S. en Rotterdam D.P. resp. 7.17 en 8.53, aankomst Basel S.B.B 10.58 n.m. Vertrek Basel 7.10, aankomst Rotterdam D.P. en Amsterdam C.S. 9.59 en 11.37 n.m. In deze treinen bevinden zich doorgaande rijtuigen naar Zwitserland AmsterdamBa sel, restauratierijtuig AmsterdamBasel, BaselGenua, restauratierijtuig BaselMi an, BaselGenève en BaselSaragaas van Zwitserland restauratierijtuig Basel' Amsterdam, GenuaBasel cn restauratie rijtuig BaselAmsterdam. Bovendien zal in dien trein op dc even da gen der maand een slaaprijtuig loopen Ge nuaBasel. NA DE RAMPVAN St. SAUVEUR. Bij K. B. is de zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon, wegens de door hen met levensgevaar betoonde hulpvaar digheid bij de opsporing van de slachtoffers van hel ongeval, overkomen san het reisge zelschap hetwelk met een autocar in Augustus j.l. bij LuzSt. Sauveur in het ravijn van de rivier de Gave is gestort toegekend aan den Wel Eerw. Heer H. J. M. L. Gautier, geestelijke te Niort L, Abadie, chauffeur te Lourd.es H. Souberbie genaamd C'allat, metselaar te Luz B. Lacrampe jr., druk ker te Lourdes PA. Bruballat, schilder te Luz J. Gabin, metselaar te Luz S. Hea- latn, ingenieur te Sarrancolin D. Vcrgez, garde-republicacne te Luz. GEARRESTEERD. De vermoedelijke dader van den diefstal ten huize van generaal Van rïeutz, te Bus- sum, waarbij ruim f 1300 aan zilver enz. is ontvreemd, is te 's-Gravenhage gearresteerd. De buit was tweemaal ten verkoop aange boden. v ONTPLOFFING. Toen arbeiders van de firma Diks te Uden (N.B.) bezig waren een acetyleengasketel die cenigen tijd buiten gestaan had, naar binnen te brengen, sprong deze met een hevigen knal uiteen. De deksel vloog hon derden meters de lucht is en kwam op groo- ten afstand neer, Alle ruiten in dc faoriek werden verbrijzeld. De heer Diks en arbei ders bekwamen brandwonden. DE TYPHUS TE EDAM. Uit Edam wordt gemeld Sinds' Dinsdag zijn weer 4 nieuwe typhus- gevalkn geconstateerd. Dr. Mol, directeur van den Keuringsdienst van waren in het district Alkmaar, stelde een persoonlijk onderzoek in. ONVOORZICHTIGE JAGERS. Droevig ongeluk te Ermelo. Een viertal jagers hielden Dinsdagmiddag een drijfjacht ten Noorden van Ermelo. Zij losten eenige schoten op den Rijks straatweg, waardoor twee schooljongens eeni ge hagelkorrels in het gezicht kregen, zoodat zij zich onder geneeskundige behandeling moesten stellen. Een op wachtgeld gesteld onderofficier kwapi juist met zijn vrouw en kind aangere den het kind zat bij de moeder achter op de fiets. Ook hun vlogen de hagelkorrels om de ooren. Het kindje werd geraakt. Een kor rel was in een oog van de kleine gedrongen. Dr. Fielder die het oog verbond, oordeelde overbrenging naar de kliniek te Amersfoort noodzakelijk. De toestand van het tweejarige kindje is ernstig hoogstwaarschijnlijk zal het 't oogje moeten missen. De militaire politie, die juist passeerde, stelde dadelijk een onderzoek in. Ook de Rijks- en gemeentepolitie bemoeien zich met de zaak. NAAR DE MISSIE. Met het s.s. „Goentoer van den Rotter- damschen Lloyd zullen met de Zusters van Heithuijzen cn de drie Javaansche meisjes ook vertrekken de volgende Eerw. Zusters van de Congregatie van O. L. Vrouw van Barmhartigheid te Tilburg. Ze zijn bestemd voor de Apostolische Prefectuur Sumatra cn zullen zich begeven naar Padang en TandjoengSakti in de Residentie Benkoe- len Zr. Maria Theodorina (Durvilie), Zr. Ursulia (v. d. Knaap), Zr. Silverius (Pierik), Zr. Beilina (Raalte) en Zr. Joanne (Lacroix). PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Aan den Z. Eerw. Heer De Rooy, Pastoor van de St. Willibrorduslcer Buiten dc Veste te Amsterdam, is ter gelegenheid van bet 50-jarig jubileum der kerk het Eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice in goud toegekend. DE ARBEIDSREGELING VOOR HET BAKKERSBEDRIJF. De hoofdbesturen der patroonsbonden in het bakkersbedrijf, hebben de hoofdbesturen der gezellenbonden medegedeeld dat, zij tegen 29 Dec. a.s. de bestaande arbeids regeling opzeggen. Tevens hebben zij, de besturen der gezel len-organisaties uitgenoodigd tot een be spreking dezer dagen te houden, teneinde te beraadslagen of de mogelijkheid en de be reidwilligheid aanwezig is, om tusschen alle bij de vorige overeenkomst betrokken par tijen een nieuwe overeenkomst af te sluiten Enkele leden vroegen strafbepalingen te-' TE DURE KANONNEN. Eegin van dit jaar vertelt „De Avond post" werd een onzer pantserschepen van de lijst van bruikbaar oorlogsmateriaal afge voerd en ondergebracht in de categorie „oud roest". De schuit viel, na van het bruikbaar mate riaal te zijn ontdaan, in sloopershanden. On der deze enorme hoeveelheid materiaal bevonden zich machtige kanonnen, welke gelukkig nimmer dood of verderf hebben gezaaid. Maar naast die zware kalibers was ook een respectabel aantal kleine kanonnen. Nu wilde het toeval dat de landmacht er lucht van kreeg en vreeselijk verlegen was om dat kleine sperigoed. Dies werd er een bod gewaagd. Waarom ook niet. Het departement van Oorlog wendde zich tot het ministerie van Marine met verzoek eenige exemplaren tc mogen overnemen. Dit verzoek viel nu niet direct in goede aarde op het Lange Voorhout. Het antwoord was nogal kort. Er werd een vergoeding gevraagd voor eventueele overname. Aan Oorlog was men ook niet mis. Daar werd de prijscourant van nieuw materiaal geraadpleegd en kwam men tot de conclusie, dat het oude materiaal, ïoebehoorende aan den Staat der Nederlanden, duurder was dan nieuw materiaal, betrokken van een buitenlandsche firma. Van twee kwaden, het beste kiezen. En Zoo zien we dan den minister van Oorlog opdracht geven aan de directie der Artillerie Inrichtingen, kanonnen in het buitenland aan te koopen, omdat onze Marine te duur was. Commentaar overbodig zucht het blad. BEDRIEGLIJKE ÖArvKBRfiUK. Eenige weken geleden vroeg Emile Heu- tnen te Oss zijn faillissement aan. Er was geen actief meer. Uit een door de Justitie ingesteld onder zoek bleek, dat de gefailleerde zijn geheele voorraad .legerfournituren had verzonden aan een broeder te Tiel, alles behoorlijk gefactureerd tot een gezamenlijk bedrag van f 3,000. Nadat alles uit zijn woning weg was, vroeg E. H. het faillissement aan. Aar. de politie toonde E. H. een kwitantie van f 3.00Ö, voor achterstallige kamerhuur, hiermee willende bewijzen geen gelden aan Z'jn faillissement onttrokken te hebben. Na een scherp verhoor van de kostjuffrouw bleek, dat zij de kwitantie géteekend had, zonder het geld er voor te ontvangen. E. H. is thans voortvluchtig. Hij is in het politieblad gesignaleerd en zijn aanhouding wordt, verzocht, wegens bedriegelijke bank breuk. De voorraden ledenfournituren zijn te Tiel in beslag genomen. Deze zaak schijnt naar V. D. meldt, in nauw verband te staan met de oplichting, Sepleegd door A. v. Dijk, een zwager van den voortvluchtige, die te Brussel in arrest wordt gehouden in afwachting van de ge vraagde uitlevering door de Nederlandsche Regeering. Het vorige week gepubliceerde bericht van de oplichting hierboven genoemd, dienj in zooverre gewijzigd te worden, dat het hier slechts één oplichting betreft, n.l. het op naam van zijn vader telegrafisch toezending van f 1000 aan een export-slagerij te Oss, einde September. A. van Dijk was woon achtig tc Tie! en zoon van een varkenskoop- man. De politie zet het onderzoek voort. Naar de „Terneuzer Crt." meldt, heeft een firma tc Kopenhagen het voornemen t? Bres- kens een station te vestigen, voor 't verzen- der.van levende kreeften. Daartoe werd van Frederikshaven (Dene marken) een kotter met een groote lading kreeften daarheen gedirigeerd. OVERHAASTE VLUCHT. Te Reuver (Limb.) werd Maandag door de marcchaussêe een Duitsdh communist aangehouden, die verklaarde te zijn moe ten vluchten met achterlating van zijn klec- ren. De man was slechts gekleed in zijn on dergoed. BBAND TE ALKMAAR. ALKMAAR, 14 Nov. De chocoladefabriek alhier is gister te 10% uur geheel afgebrand Oorzaak onbekend. INBRAKEN IN ZEEUWSCH-VLAAN- DEREN. Een of meer dieven vergezeld van een hond, hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag inbraken gepleegd in de open bare school te Sas van Gent (Zeeuwsch- Vlaanderen), waar zij alle kasten en lesse naars openbraken. De buit bestend alleen in een horloge, dat zich in een lessenaar be- vond. Bij den rijwielhandelaar IJsebaert te West- dorpe werd denzslfden nacht ook ingebro ken en f 50 ontvreemd. BRANDEN. Door onbekende oorzaak brak Woens dagmiddag brand uit op de boerderij van. •den landbouwer Jacobs te Pesaken bij Uul- pen (Limb.). Aan redden viel niet te den ken. Spoedig werd ook de boerderij van den landbouwer Jansen aangetast, welke eveneens afbrandde. Met veel moeite werd hier het vee gered. De brandspuit uit Gulpen bleek defect te zijn. In den afgcloopen nacht is te Harderwijk door onbekende oorzaak brand ontstaan in de door de gezinnen V. en K. bewoonde woning. Van K., die niet tegen brandschade was verzekerd, verbrandde veel huisraad, terwijl de schade'voor V. zich beperkte tot het verbranden van het dak. Het huis van V. was wel tegen brandschade verzekerd. MUGGENVERDELGING. De inspecteur der Volksgezondheid heeft den Gemeenteraad van Nieuw-Helvoet verzocht voor 1924 weder een bedrag op de begrooting te plaatsen voor de kosten van muggenvendelgimg ter bestrijding van de malaria; het Rijk zal hierin bijdragen. De Raad heeft dit verzoek toegestaan met de bepaling, dat eventueele ongevallen niet zullen worden vergoed. IN EEN ONBEWAAKT OOGENBLIK. Toen Dinsdagavond een 3-jarig jongetje in een perceel in de Jufferstraat te Am- hem, in een onbewaakt oogenbllk me te een haarkam in de kachel aan het porren was, vatte de kam plotseling vlam. De kleine schrok zoodanig dat hij het brandende voorwerp, dat op een zijner beentjes te recht kwam, van zich afwierp, met het noodlottige gevolg, dat de kam de kleer tjes raakte van een in een bedje liggende baby. Met hevige brandwonden bedekt werd dat kindje naar het ziekenhuis ver voerd, waar het gistermorgen aan de beko men verwondingen is overleden. TUSSCHEN BOOMSTAMMEN DOOD GEDRUKT. Tusschen een opgestapelden hoop boom stammen trachtte de vrouw van den klom penmaker J. B. te Hengelo (Geld.) eenige spaanders voor 't aanmaken van de kaohel te zoeken. Door het trekken begonnen de stammen te rollen. De vrouw zat toen waarschijnlijk met haar hand reeds bekneld en kon niet wegkomen. Daar zij zich wilde bevrijden, kwam er steeds meer beweging in het -hout, met het gevolg, dat ze er ge heel onder geraakte. Toen B. thuis kwam en zijn vrouw niet vond bij haar zes kinderen, ging hij met een lantaarn rondom het huis zoeken en zag uit de omlaaggerolde stammen een arm en een been steken. Met behulp van dommekrachten werd toen haar lijk te voorschijn gebracht. De ongelukkige was vermoedelijk dade lijk doodgedrukt, althans haar hoofd was nagenoeg plat. BRAND TE EGMONDERMEER. Donderdagmorgen te vijf uur, ontdekfe de heer Sleutel, te Egmondermeer, brand in de tegenover zijn boerderij gelegen hof stede, bewoond door een zijner werklie den, die met zijn gezin afwezig was. Het perceel was het eigendom van den heer Bruin te Bergermeer. Het vee kon bijtijds gered worden, doch de hofstede met land bouwwerktuigen en twee hooibergen brandde geheel af. De schade voor den heer Sleutel, die de boerderij in huur had, is zeer groot, aangezien in het verbrandde perceel het grootste, deel van zijn land bouwwerktuigen, die volgens de polis in de andere boerderij" verzekerd waren, gebor gen waren. De landbouwwerktuigen cn het hooi waen bij „De Nederlanden" verzekerd. Door deze brand is de oudste hofstede uit L gmondermeer verloren gegaan. Het huis huis was nl. in 1600 gebouwd, EEN MACHINIST OP DE LOCOMOTIEF GEDOOD. De stoker van den sneltrein Cherbourg- Parijs ontdekte, toen de trein in volle vaart reed, dat de machinist overleden was. De stoker bracht den trein tot stilstand bij het station Bonneville. Daar werd geconsta teerd, dat de machinist een schedelbreuk had. De stoker gelooft, dat zijn collega ge dood werd bij het passeeren van den tun nel bij Conches. aar 'daij :geL ng -ksl de tc- iag- ;el' NEDERLANDSCHE STOOMVAAR^ LIJNEN. g AMERSFOORT (W.I.M.) A'dam—Chil p. 14/11 St. Carth Point. AMSTERDAM (W.I.M.) 13/11 van Kinï4 ston te Cristobal. ATREÜS (Oceaan) Japan-R'dam 10/11 va; Penang. BILLITON (Nederl.) thuisreis 12/11 Belawan. ERATO (K.N.S.M.) 14/11 van Dan' te Stettin. HEBE (K.N.S.M.) 14/11 van Catania Messin:. HELDER (W.I.M.) Ch 1 -L verpool 13/1 op 300 mijl van Quessant JOHAN DE WIT (Nederl.) thuisreis 12/1 van Singapore. LOCH KATRINE (H.A.L.) Pacific-R'dar 13/11 te Liverpool. MERAUKE (R. Lloyd) 14/11 van R'i MERCURIUS (K.N.S.Md 14/11 van Sai lonica te Smyrna. MEROPE (K.N.S M.) 14/11 van Boste: (Line) te Barcelona. NIJKERK (H. O. Afr. lijn) 14/11 van A'dan naar Antwerpen. ;m OBERON (K.N.S.M.) 13/11 van Barcelon3t> naar Genua (verbetering). ORION (K.N.S.M.) 15/11 van Algiers ti" A'dam. ir' PLUTO (K.N.S.M.) 14/11 van Lissabor^ naar A'dam. ec PRINSES JULIANA (Nederl.) 15/11 varb" Batavia te Amsterdam. STRABO (K.N.S.M.) 14/11 van Passaged" naar Bilbao. ei TABANAN (R. Lloyd) thuisreis 14/11 vaier Marseille. TEIRESIAS (Oceaan) Japan-R'dam 1/1F" te Singapore. THESENS (K.N.S.M.) 14/11 van San Carldi' naar Sagunto. lel TJIKANDI (H. Austr. lijn) thuisreis 14/11. - te A-ntwerper.. VENUS (K.N.S.M.) 14/11 van Bonana1™ naar Setubal. »a" ALGORA.B (R. Z. Amerik. lijn) 15,11 v Rotterdam n. Z.-Amerika. aa> ALDABI (R.Z.A. lijn) thuisreis 13/11 varas* Rio Janeiro. es' ANJER (R. Lloyd) uitreis 14/11 te Beiuwanar- ARES (W.I.M.) 14/11 van Valparaiso trig" Corral. er" BLITAR (Rott. Lloyd) thuisreis 16/11 triiz- Londen verwacht. COMMEWYNE (W.I.M.) 15/11 v. Am-er- sterdam n. W.-Indië. Ijk JAGERSFONTEIN (H.Z.Afr.-lijn) thuis-aai reis p. 14/11 Las Palmas. JAVA (Java-Bengalen) 13/11 van Rangoonlag naar Java. cbt KLIPFONTEIN (H.Z. Afr. lijn) uitreis p?er 14/11 Las Palmas. It MENADO (R. Lloyd) Hamb.—Java p. 15/lFec v.m. 8.25 den Waterweg. te' MERAUKE (R. Lloyd) 14/11 van R'dam t« Antwerpen. cb1 MINERVA (H. W. Afr. lijn) uitreis 14/11 te Teneriffe. 5eF NIJKERK (H. O. Afr. lijn) 15/11 van A'danjhe te Antwerpen. 'ia POSEIDON (W.I.M.) 14/11 van Kingston naar Curasao. REMBRANDT (Nederland) thuisreis 14/11 te Suez. SPAARNDAM (H.A-.L.) New Orleans^ R'dam 14/11 van Corunna. SPRINGFONTEIN (H.Z.Afr. lijn) p. 15/11 Vlissingen n. Hamburg. STENTOR (Oceaan) Batavia—A'dam 14/11 Perim. TELRESIAS (Oceaan) 14/11 v. Singapore ns\\« Rotterdam. VEENDAM (H.A.L.) R'dam—'Tampico 14/11 te Santander. VEENDIJK (Java—N. York Lijn) thuisreis^ 14/11 te Boston. WAALDIJK (R. Z. A. lijn) uitreis 13/11 van' Santos. uit. GEHEIME BRANDERIJ. De ambtenaren der Rijksbelasting hebben bij een bewoner in de Voorstraat te Kampen een geheime branderij ontdekt. Alles werd in beslag genomen en proces verbaal opge maakt. De wielrijder W. kwam, toen hij te Elburg voor een vrachtwagen wilde uitwijken te val len, en werd door den wagen overreden. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd, doch bleek bij aankomst aldaar reeds overleden te zijn. GEEN OPLICHTING. „In tegenspraak met de berichten, overge nomen uit de „Petit Parisien" over den ban kier Boers die naar Nederland gevlucht zou zijn, vernemen wij van den geïnteresseerde, dat hij zijn bankierskantoor op regelmatige wijze gesloten heeft in Parijs en de liquidatie van zijn zaken heeft toevertrouwd aan mr. Jacobi, een bekend jurist aldaar. Van klach ten is geen quaestie, noch van vlucht, noch van andere onregelmatigheden, die hun oor sprong vinden in de fantasie van de Fransche journalisten. Ook de mededeeling, dat zijn vader Frank rijk zou uitgezet zijn is, naar de heer A. M. Boers mededeelt, onwaar, daar deze na af wikkeling zijner zaken en publicatie zijner zijds in de Fransche bladen, dat land vrijwil lig beeft verlaten. VRIJGESPROKEN. Voor den Amsterdamschen Politiere' had zich een sigarenmaker te verantwoord»-, die op 31 Mei j.l. in het blad „De Sigaren fabrikant" orgaan van den eersten N'dcr- landschen Bond van Kleinfahrikanten in de sigarenindustrie, een bekendmaking nal doen plaatsen, waarin tegen de practijken vajiJDJ twee gebroeders, tabakshandelaren, werd gewaarschuwd. Door den politierechter ondervraagd, er kende de beklaagde, dat hij indertijd een» ran met een van de beide gebroeders in aanra- ge king was geweest. bn- Rechter: „Heeft u wel eens onaangenaam- ron heden gehad met een van de beide tabaks handelaren?" der# Bekl.: „Nooit, mijnheer, ik spreek z* nooit." Rechter: „Bent u concurrenten?" Bekl.: „Welnee, ik ben sigarenmaker." Bekl. zeide verder hoe een van de gebrs. eens getracht heeft bij hem inzage te krijgen, van de ledenlijst van den Bond van sigaren fabrikanten, in de hoop daardoor zijn afnc- le" merskring uit te kunnen breiden. Bij den secret, van den Bond is het den jej. tabakshandelaar gelukt, de ledenlijst ter in- jen zage te krijgen. ln(; In het belang van de leden heeft bekl. de an. bekendmaking in het blad doen plaatsen. Dc beide tabak-verhandelende broeders inc zeiden, als getuigen gehoord, nooit met den Qp bekl. in zakenverbinding te hebben gestaan; en moeilijkheden zijn er tusschen hen nooit ge- nsj wecst. Getuigen beweerden, dat ze van den bekl. jn een schadevergoeding hebben geëischt van 1CJ. 150 gulden, daar eenige klanten door de be- ;je. kendmaking "geen inkoopen raeer hebben ge- »ej daan. n's Als verdere getuige werd gehoord, de er. redacteur van het blad „De Sigarenfabri- ;ef( kant." Deze deelde mede, dat van een ad- fn. vertentic in het blad geen sprake was ge- H]e weest, slechts van een bekendmaking in het 2er belang der leden van den Bond. Ook ver- )en klaarde get. dat bedoelde tabakshandelaren in den handel niet gunstig bekend staan. Het O. M. achtte het feit een eenvoudige belccdiging; mogelijk is het dat de gebroe ders het publiek hebben misleid, doch dit doet hier niet ter zake. Tegen beklaagde cischte dc Officier een geldboete van 3 ue subs. 1 dag hechtenis. De politierechter achtte het ten laste ge- 'eE legde niet bewezen. Bekl. heeft zijn leden willen waarschuwen, concurrentie heeft er niet bestaan. Uitspraak doende besloot de j®. politierechter tot vrijspraak. on, VERDUISTERING DOOR EEN HOOFD os" ONDERWIJZER. br De rechtbank te Hillegersberg heeft ijl- Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen rd- den 52-jarigcn oud-hoofdonderwijzer te Hil- rte legersberg, L. J. H-, die in zijn functie van kassier van dc Boerenleenbank te Terfcregge f 69.000 had verduisterd. De rechtbank ver oordeelde hem tot 9 maanden gevangenis straf. Het O.M. had één jaar geeischt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 11