m i 1 - JWP- iSSBi i 46ste Jaargang No. 14589 Postrekening No. 59,0. Vrijdag 16 November 1S23 ÖIT MEIER BESTAAT HST 62 BLAPZIJDEIL EERSTE BUD De politieke wig. Bij de ingebruikneming van het eigen gebouw van het St. Franciscus-Uefdewerk. Waaram Juist FR&fóKEN's MELKBRGOD Omdat dan I ZIKEÜ is brood te hebben bereid uit de BESTE grondstoffen! STMSMIEUWS. ME NDA 17 M0VESI1IR HET ST. FRANCIS CUS-LIEFDEWERK Het Georganiseerd Overleg. Lezing over de Boekdrukkunst. rff hftf fr i fpp Nog eens onze straten. Mr. D. A. P. N. KOOLEN. De Kabinetscrisis. Kir. Kooien kabinetsformateur. Telegraphisch Weerbericht. Ve abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3 25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per reget Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op ie le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vraog- en aanbod-advertentiën 1 4 regel: 60 cent per plaatsing: elke rege meer 15 cent, bij vooruitbetaling De vrijzinnig-democraten beginnen zich ge ducht te weren, nu zij in de groeiende mee- ningsverschillen der christelijke coalitiege- aooten hoe langer hoe meer gelegenheid zien om 'n andere politieke constellatie in Neder land te scheppen, waarbij zij slechts zijde kunnen spinnen. In Amsterdam en Haarlem zijn vrijzinnig-democratische jeugdorganisa ties opgericht, omdat zooals de leider der partij het uitdrukte „bij de jongeren het heilig vuur is, het élan, dat het vuur in de gemoederen der ouderen zelf weet te onder houden." Gisterenavond is ook in den Haag zulk een Vrijz.-dem politieke club var. jon geren gesticht en daar heeft mr. Marchant een rede gehouden. Merkwaardig, dat deze leider, op een oogenblik, dat men van hem een politieke geloofsbelijdenis zou verwachten met 'n uit eenzetting der partijbeginselcn voo: de aan- kc mende kiezers, zich bepaalt tot critiek op de Nederlandsche politieke verhoudingen, zoodat wij bijna geneigd zouden zijn te gaan gelooven, dat de vrijz.-democratische partij hoofdzakelijk leeft van negatieve leuzen; dat het doel der partij niet anders is dan een wig te vormen in de bestaande politieke con stellatie, Dit klopt ook geheel met het op treden van de partij en van den leider in de Kamer, waarvan wij de laatste jaren nooit anders dan afbrekende critiek hebben ge hoord. 't Zou daarom mogen bevreemden, dat een dergelijke politicus in deze dagen het felst optrad tegen een aftredende regeering en haar wankelmoedigheid, regeeringsloosheid, zwakte en dergelijke -meer verwijt, gelijk mr. Marchant gisterenavond nog eens deed voor de jonge vrijz.-dem. Hagenaars, wanneer in de politiek nu eenmaal niet alles mogelijk was. ^at wij den heer Marchant echter wèl verwijten is, dat hij, bij het stellen van zijn j eisch, dat bij verkiezingen voortaan als i eenige echte en zuivere scheidslijn zal wor- I den genomen de vraag: „zijt gij democra tisch" verzuimde aan de baardelooze vrijz.- democraten ook eens uiteen te zetten, wat toch eigenlijk wel onder „democratisch" moet worden verstaan. Er is een tijd geweest, dat men meende, dat het verschil tusschen democratisch en conservatief vóór de hand lag; maar die tijd is voorbij. Wie nauwkeurig de politieke verschijnselen, vooral in het buitenland volgt, zal het geen overbodige weelde vinden, wanneer een partijleider, op tredend voor de jeugd, daarover eens een klaar inzicht geeft. Wanneer de vrijz.-democraten worden op geroepen om de rechtsche coalitie te bre ken, de Katholieke partij uit elkaar te stoo- ten en een „zuivere scheiding" t.e maken tus schen de-mocraten en conservatieven, dan mogen die toekomstige stormloopers te vo ren toch wel eens weten, welke de inhoud van hun wapenleus is. Mr, Marchant geeft dezer dagen veel ad viezen; hij is er gul mee en openhartig. Gis teravond vertelde hij zoo maar in het pu bliek, wat hij in 1922 aan de Koningin heeft geadviseerd en wat ook nu weer zijn mee ning over de oplossing der crisis is. Volgens hem moet er nu komen een kwakkelkabinet, dat tot 1925 doorsukkelt; dat kwakkelkabi net moet rechtsch zijn! Heel vriendelijk van den heer Marchant; de wraak en de afkeer der kiezers in 1925 kan zich dan des te ieller tegen een rechtsche meerderheid kee- ren! Daarna moet er dan komen een regeering van sociaal-democraten en Katholieken, dat ligt in de politieke lijn. Aldus voorspelt de leider der vrijzinnig-democraten. En om dat ideaal te bereiken zal de vrij zinnig-democratische partij als politieke wig dienst doen. Wij weten het nu en zijn dankbaar voor de hernieuwde waarschuwing. Moge het voor onze Katholieke Staatspar tij ook gelden, <lat een gewaarschuwd man voor twee geldt! Het Verleden. Het voor een onzer jongste maar door. krachtige organisatie en hartelijke toewij ding bloeiendste sociaal-charitatieve onder nemingen zoo belangrijk gebeuren van het verkrijgen en betrekken van een eigen ge bouw, waaraan sinds de oprichting, nu bij na drie jaren geleden, zoo dringende be hoefte steeds gevoeld werd, is voor ons aanleiding, dit nieuwe stadium van grooter bloei, met passende propaganda in te luiden en weer opnieuw eens de aandacht te ves tigen op den stillen, maar rijkelijk vrucht- dragenden arbeid op maatschappelijk en religieus gebied van deze „Stedelijke Missie-actie", die het St. Franciscus-Liefde- werk wil zijn En vóór wij de feestelijke opening mede vieren en ons met de leden verlustigen in het kostelijk resultaat van jarenlange zorg, in dit rijk bezit van de zoo lang gemiste „maler;ellen Voraussetzungen unserer Ar beit' {om met den schrijver van het jaar verslag te spreken), of vóór wij eens een kijkje nemen gaan in het innerlijke prac- tische leven dezer vereeniging, zal het dienstig zijn, ons'eerst nog weer eens t» oriênteeren omtrent het wezen van dit werk en zijn geschiedenis tot in dezen tijd. t Uiteraard hebben wij na de buitengewoon verzorgde verslagen, die nu twee malen het licht zagen, en die een weelde bergen van naar alle zijden exuberante uitingen der leden omtrent hun geliefden arbeid, luer weinig nieuws te vertellen, maar van hen, die deze verslagen .evenals wij gelezen hebben (en dat zijn zij, die in eenig op zicht nader tot deze sympathieke actie staan en hun waardeering door steun in welken vorm ook, reeds toonden) kunnen wij hopen, dat bis repetita placent het wekken dezer herinneringen hen met nieuwe, daadwerkelijke sympathie het feestvierende Liefdewerk zal doen ge denken, terwijl wij bedoelen, in heel het verdere Roomsche Haarlem „nadere kennis van het Liefdewerk te verspreiden, die brengen moet tot achting, tot waardeering, tot liefde.... En dan, ja, dan komt de rest vanzelf". In Haarlem opgericht in Januari 1921, naar het voorbeeld van Amsterdam (waar hetzelfde Liefdewerk reeds ruim 25 jaren zegenrijken arbeid achter den rug heeft en door stage uitbreiding op heel wat grooter leest geschoeid is dan de jonge zuster t'onzer stede), kon in Juni daaraanvolgend de vereeniging hier met het werk -eep aan vang maken. Nu schept zich in twee, drie jaren, jeugdjaren, een vereeniging, die zoo binnenskamers werkt als deze, geen ge schiedenis in dien zin, dat er te wijzen zou vallen op veel buitengewone feiten en voorvallen, op ingrijpende gebeurtenissen haar geschiedenis is: dat zij kwam, en dat het bescheiden begin uitgroeide, dat zij gezond is en, zooals wij zeiden, door uit stekende krachten en hartelijke toewijding sterk, dat de bloei gekomen is, en dat er vruchten te rijpen staan, totdat met het nu ingeluide stadium, de zorgelijke tijd ge komen is van het binnenhalen van den voldragen oogst, van het behoud der be reikte successen, van consolidatie der be haalde winsten. Al dadelijk bij de oprichting vond de Eerw, Directeur, Pater Th. van Eekeren, een 20-tal jongelui, grootendeels studenten, onder hoogst gewaardeerd praesidium Een luchtschip-onderzeeër, de nieuwste uitvinding der Amerikaanscbe marine. Gewone zittingen 8 Sociëteit St. Bavo uur. Stadsschouwburg Wilsonsplein N.V. Ver. Rotterdammer Tooneel Boefje 8 uur. Groote Kerk Kerkconcert half 2. Turnzaal Brinkman Duitscher Verein. Beethovenavond 8 uur. Museum v. Kunstnijverheid Tentoonstel ling van de ontwikkeling der boekdruk kunst. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Peddemors Tentoonstelling Batiks, 10 tot 6 uur, Toonzaal Kruisweg 51 R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, b-- halve des Maandagsochtendr en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. 'van 912 uur, n.m van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 Groepje „Franciscaanijes" uit den optocht op den districisjongensdag op 2en Pinkster dag (21 Mei) van dit jaar. In de Smedestraat. van den heer H. van Keulen, ge negen, zich op verlangen van Z. D, H. den Bisschop, die, gezien de resultaten, elders bereikt, en de behoefte aan een dergelijke actie in Haarlem, ook hier zulk een Liefdewerk gesticht wenschte, te wijden aan de godsdienstige én maatschappelijke verheffing van de godsdienstig, zedelijk, geestelijk meest achterlijke of verwaar loosde Katholieke jongens, die' juist uit hoofde van hun inferioriteit of om welke reden ook, op de parochiale patronaten niet worden toegelaten of zich daarbij niet willen aansluiten. Nu spreekt het vanzelf ,dat het Liefde werk onder zijn beschermelingen ook een vrij groot contingent telt, dat geenszins in z.oo slechte condities verkeert, als zoo-even genoemd, want juist zijn deze jongens van beter gehalte noodig voor den beschavenden invloed op het ander gedeelte, We willen daarmee maar betuigen, dat het niet opgaat te zeggen: „Die of die is op het Franciscus- Liefdewerk, dus.... dat zal wel niet veel zaaks zijn." Integendeel zelfs: wie, zocals velen, niet reeds van huis uit ordelijke elejnenLen waren, zijn het zoo langzamer- nand wel geworden op dit patronaat. En dan nog is ct onder de werkelijk inferieure elementen een gradueel verschil: achter lijkheid verwaarloozing degeneratie. Bij den aanvang in Juni '21 waren er 20 jongens opgespoord, waarmede begon nen worden zou; daarvan kwamen er ge regeld 10 a 12. Maar al heel gauw, want de jongens zelf bleken de beste propa gandisten, steeg hun aantal tot 20 en kort daarna tot 30, terwijl het totale aantal pupillen op het oogenblik ongeveer 70 bedraagt. Daaronder zijn er natuurlijk een zeker percent „vlottende", maar 50 a 60 komen er toch geregeld in de Zondagsche H. Mis bij de Zusters op den Zijlsingel, die voortaan in het eigen gebouw zal gelezen worden, waar een keurige, ruime kapel is •ingericht. Maar daarover later. (Wordt voortgezet.) tot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. Marthavcreeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrou.wcn Alle werkdagen van 1012, van 2-4 en van 8—9 uur. Tel 1671 Sint Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Van 12 uur aanvragen om verster kende middelen voor arme zieken der S. E. V. Blocmendaal R. K. Leesbibliotheek Bloemendaalsche weg 48, Dinsdag en Vrijdag van 24 uur. In aansluiting op wat wij reeds vroeger meldden laten we hieronder nog het offj- ciëele communiqué volgen dat we van B. en W. ontvingen: Op Maandag 12 dezer kwamen onder lei ding van den Voorzitter van het Georgani seerd Overleg, den heer M. A. Reinalda in gecombineerde vergadering bijeen de Com missies van Overleg voor de Ambtenaren, de werklieden en het politiepersoneel, ter behandeling van de voorstellen tot afschaf fing van den vacantie-toeslag, tot invoe ring van den 48-urige werkweek voor de werklieden en ter bespreking van de vraag, in boeverre verlenging van den arbeidstijd voor ambtenaren overweging verdient. Van de zijde van het gemeentebestuur werden deze maatregelen nader gemoti veerd zoowel uit het oogpunt van den toe stand der gemeente-financiën en bet tekort, 1924, niettegenstaande verschillende maat regelen tot streng doorgevoerde bezuiniging sluit, als in verband met den algemeenen economischen toestand. Van de zijde der organisaties werd daar tegen aangevoerd, voor wat de vacantie- toeslag betreft, dat deze feitelijk is gewor den een deel van het loon, dat juist onder de tegenwoordige omstandigheden geen vermindering lijden kan, zonder het te doen dalen beneden het cijfer, dat blijkens de indexcijfers voor het onderhoud van een ambtenaars- en werkliedengezin noo dig is. Voorts werd de intrekking bestre den op grond van de ethische overwegin gen, waarop indertijd tot dezen, toeslag werd besloten. Verlenging van den werktijd der gemeen te-werklieden zou het uurloon brengen be neden het betrekkelijk lage peil, waarop het in Haarlem, in vergelijking met andere gemeenten thans reeds staat. Bovendien behoorde, naar men meende een voorstel van dergelijke stekking gepaard te gaan met zulke maatregelen als strekkenkunnen, om het aantal overcomplete krachten niet grooter te doen zijn dan in het gemeentebe lang strikt noodzakelijk is en met een ver betering van de wachtgeldregeling. Resultaat van de breedvoerige gedach- tenwisseling was, dat, op voorstel van den voorzitter in verband met de gevoerde dis cussie ten aanzien van de beide voorstel len nader zal worden overwogen: I, voor wat den vacantietoeslag betreft, dat deze in beginsel gehandhaafd blijve, doch dat in verband met de overwegingen, die B, en W. tot het voorstel tot intrekking van de betrekkelijke verordening leidden, deze voor 1924 in dier voege worden toege past, dat een nader vast te stellen gering bedrag beschikbaar worde gesteld, opdat ook voor dat jaar, voor zooveel zulks mo gelijk blijkt aan deze ethische verplichtin gen van de overheid tegenover haar perso neel kan worden voldaan; II, ten aanzien van de verlenging van den werktijd in het bijzonder der gemeen te-werklieden, dat daartoe niet worde over gegaan vóórdat een betere wachtgeldrege ling zal zijn tot stand gekomen, zoowel ten behoeve van het afvloeiend vaste als (in verband met hun diensttijd) losse personeel, zal blijken, werken in eigen beheer worden uigevoerd, welke nu nog worden aanbe steed. Voor het geval het gemeentepersoneel deze maatregelen aldus aanvaardt, werd van B. en W. gevraagd, zich te verzetten tegen alle voorstellen, die eventueel nog mochten worden gedaan, welke meerdere verslechtering van de arbeidsvoorwaarden van het personeel zouden beteekenen. In een volgende vergadering, welke op Maandag 26 November a.s. bepaald werd, zal naar aanleiding van de behandeling de zer nader geformuleerde punten, nader overleg worden gepleegd. In verband met de tentoonstelling van de boekdrukkunst werd Donderdagavond in het Paviljoen een lezing gehouden, waar optra den als sprekers Dr. C. P. Burger Jr., voor zitter van het uitvoerend comité der ten toonstelling en de heer P. Bausch, lid van dezelfde commissie. De niet talrijke bezochte bijeenkomst werd geopend door den heer Burgersdijk, voorzit ter van het Departement Haarlem, der Ne derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en handel, van wie het initiatief tot'deze le zing uitging. Spr. drukte er zijn spijt over uit, dat 't audito rium zoo klein was, waar de lezingen toch Nieuwste duikbootvindingen; een „onderzee-limousine". Met deze duikerklok kan men uren achtereen onder water blijven. De witte rollen, waarop de mannen zitten, zijn magneten, waarmee de duikerklok zich zelf aan het schip vasthoudt. zoo interessant zouden worden. Dan gaf spr. liet woord aan dr. Burger. Spr. behandelde eerst de vraag, waarom eigenlijk in 1923 het 5e eeuwfeest gevierd wordt van de uitvinding der boekdrukkunst, terwijl toch uit onderzoekingen gebleken is, dat niet, zooals gemeend werd 1423, maar 1440 als het jaar van uitvinding beschouwd moet worden. Spr. antwoordde hierop, dat, waar de traditie algemeen het jaar der uil vinding in 1423 stelt, men geacht heeft die traditie te moeten volgen. Toen bekend werd, dat men zich in den tijd had vergist, begon men ook aan het bestaan van Lourens Janzn. Koster te twijfelen, waarvoor spr. echter als^egenbewijs de vas te overtuiging van Coornhert en vele andere geloofwaardige bronnen gaf, onder welke bronnen ook Hadrianus Junius, een betrouw baar geschiedschrijver, die zelfs vele bijzon derheden omtrent de wijze van uitvindihg en de eerste toepassing er van vermeldt. Spr. wil echter, zonder langer stil te staan bij het juiste tijdstip van uitvinding, de ont wikkeling van de boekdrukkunst van de 15e tot de 17e eeuw behandelen. Spr. heeft, voornamelijk uit de Koninklijke Bibliotheeke, een reeks fragmenten van de oude boekdrukkunst mogen fotografeeren, waarvan hij de lichtbeelden wil laten zien. Het is een collectie zeer oudé drukken, waaronder ook de oude blokboeken, die men niet altijd te zien krijgt, aldus spr. Deze blokboeken, zijn slechts uit hout ge sneden vormen, die werden afgedrukt, dus niet samengesteld uit afzonderlijke letters. Hoe het bij het drukken 500 jaar geleden precies in zijn werk ding, aldus spr. kunnen wij niet precies meer vaststellen, daarvoor ontbreken ons vaste gegevens omtrent deze techniek. Spr. laat dan zien het oude blok-boek en de zoogenaamde Costeriana. Het verschil is hierin gelegen, dat in het blokboek over het algemeen de letters aan elkander vastzitten, terwijl ze bij de Costeriana van elkander ge scheiden staan. Volgens vaste gegevens moet de drukkerij, door Koster in 1423 opgericht, wel geruimen tijd zeer veel opgang gemaakt hebben, Spr. laat nog z:en de zeer primitieve druk op perkament, waar plaatsen zijn open gelaten voor het schilderen van hoofdletters. Meest al deze oude Costeriana zijn boeken, welke bij het onderwijs werden gebruikt, zooals de inhoud duidelijk aantoont. Men vermoedt, dat Coster's drukkerij in ongeveer 1470 opgehouden heeft te bestaan, daar omstreeks 1473 een geheel andere soort druk verschijnt, n.L de incunabel, letterlijk vertaald wiegedruk. Spr. laat dan verschillende titelbladen zien van bekende drukkers uit dien tijd. bijv. Hendrik, den lettersnijder, een bijbelvcor- stelling enz. alle houtsneden. Dan komt spr. aan de gewone ronde let tertype. Deze soort is vanuit Italië ingevoerd, waar deze lettervorm het eerst in gebruik was. De Italianen hadden eerst van de Duitsche drukkers de hoekige letters oyergenomen, die echter geen opgang maakten, waarom zij vrij spoedig tot het ronde lettertype over gingen. Jn lo23 wordt de ronde letter algemeen gebruikt, ofschoon toch tot veel lateren tijd nog de Holandsche Bijbels uitsluitend in Go- thische letters werden afgedrukt Nog eenige primitieve drukwijzen op per kament in 1540, o.a. van Pieter Janszoon, drukker te Leiden en verschillende leerboe ken, komen in dien tijd nog voor, waaruit blijkt, dat dit soort boeken, vooral voor het onderwijs, nog langen tijd in gebruik bleven. In de tweede helft der 16e eeuw treft men de schrijfletters aan, zeer moeilijk voor den drukker, maar zeer gewild, vooral in schoolboekjes en op titelplaten. In 1855 verschijnen de zeevaartboeken, waaronder kaarten van Adriaan Gcrritsz. van Haarlem, die schetsen vervaardigde van gevaarlijke plaatsen op zee, boekjes liet drukken met koersen havens enz. Deze uit gaven zijn echter eerst na zijn dood versche nen. Dan verschijnen de eerst landkaarten; b.v. van Noord-Holland, een .Poolzee-kaart, in 1598 door Wiliera Barents, vervaardigd op zijn tqch naar Nova Zembla. In 1616 verschijnen de boekjes van Willem Bartjens, voorzien van zijn portret, die zeer langen tijd dienst hebben gedaan bij het on derwijs. Zoo laat spr. de ontwikkelingsgang zien van den boekdruk tot de 17e eeuw. Onder de pauze maakten de aanwezigen onder deskundige leiding een rondgang door de tentoonstelling waar bij den keur van fragmenten, hel besprokene nog eens nader werd verklaard. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer P. Bausch. Wie de uitvinder van de boekdrukkunst is, aldus spr. is niet degene, die het begrip „drukken heeft gevonden, want reeds lan gen tijd, voor men de uitvinding dateert, werd deze kunst beoefend. Zij, die dus naar den uitvinder hebben gezocht, heb ben terecht gemeend, dat hij, die het sy steem der losse letters vond, de eigenlijke uitvinder was. Zoo ook heeft men gezocht. Deze toch logische redeneering heeft evenwel fiasco geleden, daar men nog thans met zoover is, dat men een uitvinder kan aanwijzen, zonder aanleiding tot tegenspraak te geven. Als deze vooropgezette theorie juist bleek, dan zou men tot de conclusie komen, dat Lourens Jansz. Koster de uitvinder niet was. ten nieuw standpunt voor onderzoek is ingenomen De tegenwoordige boekdruk kan nooit afgeleid zijn uit den druk met gesne den houten blokken, daar het materiaal, vroeger hout, nu gegoten metaal, te different is. Maar deze meening is onjuist verklaard, daar het gebruik van metaal voor losse let ters reeds lang in gebruik was, zooals Gustav Mori, uit FranSfort, heeft aangetoond. De drukwijze der oude blokboeken ge schiedde aldus; een houten vorm werd in het zand afgedrukt, waarin dus het beeld van den vorm was gedrukt; de holten en gleu ven werden dan met gesmolten metaal ge vuld, waardoor het metalen gietsel ontstond Men zal vragen, aldus spr. waarom zulk een eigenaardige wijze van afdrukken werd gebezigd. Dit had twee redenen. Vooreerst waren de houtprocedes te zwak en ten tweede kon men van een houten vorm zooveel afgietsels maken, als men wilde, waardoor ook na trek kwam ruilhandcl in afgietsels in ^pr' liet eenige afbeeldingen van gietsels zien en wees dan op de punten der spijk rs voorkomend op den druk, welke spijkers ge- rcven waren door den gegoten vorm in "on stuk hout, om den vorm, die meestal onge- veer 3 m.M, dik was, steun te geven. Mori was van meening, dat Gutenberg, oe medededinger van Koster door het gietpro- ceJé op de gedachte was gekomen om losse metalen letters te gieten. Deze werden verkregen door de uitgesne den houten letters op dezelfde wijze te be handelen als de bladzijden der blokboeken. Het snijden van losse letters ging met veel moeite gepaard, maar was toch zeer loonend, daar slechts een beperkt aantal Ja, wij hebben net al dikwijls over onze Haarlemsche bestrating gehad en niet zoo zeer was daarove: onze reuactie aan eet woord in dit hoekje, dan wel onze lezers. Vrijwel alle straten van Laarlem benbeu in dit klachtenaoekje gestaan, een bev :;s, flat- de toestand der bestrating inderdaad bedroe vend is en werkt op de schrijflust var, onze lezers. Wederom krijgen wij een kjacivt over de bestrating ter plaatsing in dit hoek je. Moeten we ze weigeren? V'aaroni? We laten ze volgen, vooral nadat in de bcgroo- ting geen voorstellen te bespeuren zijn tot vernieuwing van straten, laat staan iot_as- falteering van het centrum der stad. ten onzer lezers schrijft ens: Een chronische hobbel.... zoo zou men bet kunnen noemen, als men per ongeluk eens in enkele straten verzeijd raakt, die nog niet euvel gaan aan dc moderne bescha ving. De inzinking van Haarlem (wij hebben het nog steeds over dc straten), heeft bi;na een wereid-reputatié verworven. Dit bleek heel duidelijk, toen mij een dezer dagen een Franschman op straat aanhield, met de vraag: „hoe bij zonder direci levensgevaar de Amsterdamscbe poort kon bereiken daar hij bang was dat z'n fiets zich onderweg zou begeven. Hem een bepaalde weg te wijzen, dorst ik niet met mijn geweien overeen te brengen, daar ik niet een altijddurende ge wetenswroeging op mij wilde nemen, vcor het geval hij op den aangewezen weg be zweek. Ik raadde hem dan ook aan een bootje te huren, zijn fiets er in te laden en zoo naar de Amsterdamscbe poort te roeien, ais hem dan wat overkwam was het tenmin ste mijn eigen schuld. Dat je zoo'n vraag gesteld wordt op klaar lichten dag, typeert wel in 'noogc male den toestand van het plaveisel der Bloemenstad. Zelfs de Hoofdstraat, de groote Hout straat, is op sommige punten heel „diep ge zonken" en smeekt iederen voorbijgangei erbarming over zijn deplorabelen toestand. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat wij voor den aanstaanden zomer, eene, laat het dan geen „fiist elasie", dan toch een beetje min der „kreupel" stadje hadden. Een voorste! hiervoor zou zeker in de Haarlemsche bur gerij met uitbundige vreugde begroet wor den of niet natuurlijk. NEMENSiS. Men seint ons uit Den Haag: De Koningin heeft Mr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter der Tweede Kamer, opdracht gegeven tot samenstelling van een nieuw Kabinet Mr. Kooien heeft deze opdracht in overweging genomen. Barometerstand 747. Neiging vooruit 10,30 u. v.m. OPGAVE VAN:' J. J. WE8ER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door hel Koninklijk Meteoro» logisch Instituut te De Bildt Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 November. Hoogste Barometerstand 763.9 m.M. Skudesnaes. Hoogste Barometerstand 763.9 m.M. te 16 November. Matig, tijdelijk wellicht krachtige zuid westelijke tot westlijken wind, half tot zwaarbewolkt of betrokken met waarschijn lijk enkele regenbuien, aanvankelijk kouder. letters noodig was om een geheel bock ach ter elkander te kunnen afdrukken. Spr. laat een bladzijde zien van een la- tijnsch leerboek, gedrukt door Coster, waar op duidelijk de punten zijn waar te nemen van de spijkers, waarmede de gegoten pla ten cp een houten blok waren bevestigd. Hoe verkreeg Coster de vormen? Door het naast elkander plaatsen der losse gegoten letters. In de aidus gedrukte bladzijden is een onregelmatigheid in de zetwijze merk baar, die zeer regelmatig op iedere bladzijde terugkeert. Men verklaart deze eigenaardig-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1