PARK-HOTEL De Hanze in Haarhui» SCHOTEN. OVER VEEN, HAARLEM. Inlijving buitengewone dienst plichtigen. De „Buiten-School." Frans Netscher. Louis Bouwmeester. UIT DEM OMTREK. a 60 cents per regel. Parklaan 86 94 Teief. 433-14 0 Zondag 18 Nov Diner Concert ORCHESTRE - TZIGANE. Menu f 3,— Verzoeke telefonisch tafels to reserveeren 'ÉmmsswmaEmmKmamBsmtRm Personalia. Giften. R.-K. Diocesane Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem. Van een proloog. GEEN NIEUWE ASFALTEERING? De uitvoering van Ursus Een 75-jarig jubilé, BURGERLIJKE STAND. „Wereld-duikelaar." Tramlijn Haarlem—Alkmaar. St. Canisius-school. Verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Een gedenknaald. Indeeling lichting 1924. L. J. C. Poppe. N.V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem. Ontslajj Burgerwerklieden. Besmettelijke ziekten» Het luchtverschijnsel van Vrijdag. Een belangrijke vergadering voor de R.-K. Slagerspairoons. Jubileum. Yaarschuwing. Prijsuitreiking Burgerwacht. Berishfesi uit onze vorige oplage. EEN MAATREGEL VAN GENERAAL v. SECK. i Gemeenteraad. Woensdagavond kwam de Raad onzer Gemeente ten Raadhuize in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van wethouder CH. C. WOLF, Ioco-burjc- meester. Aanwezig waren alle leden, uitgezonderd de heer Bies. Benoeming lid Schoolcommissie. Na opening door den VOORZITTER wordt öit de voordracht van B. en W., die in over eenstemming met het advies der schoolcom missie de namen bevatte van de heeren L. van Asperen en M. F. Oets, de heer van As- peren met stlgemeene stemmen benoemd in de door periodieke aftreding in die commis sie ontstane vacature L. v. As|)?ren. Verhoop bouwgrond. Aan A. Versteeg en J. Eckhardt te Selhoten wordt op hun verzoek d.d. 3! October om hun een perceel bouwgrond te verknopen r.an de Olmenstraat, hoek Hulststraat, groot on geveer 180 centiaren ten behoeve van den bouw van een winkelhuis en oen woonhuis, jgirnslig beschikt, tegen een prijs van 15 per centiare. Aan S. Rinkema te Haarlem wordt op zijn verzoek d.d. 13 November ingekomeji, om ihem een perceel bouwgrond le verkoopen aansluitende aan die, welke hem bij Raads besluit d.d. 4 October- j.l. zijn verkocht, aan de Hulststraat ter grootte van ongeveer 221 centiaren, gunstig beschikt, tegen een prijs van 15 per centiare. Ontheffingen bouurverordening. Voorgesteld worlt, de open ruim te te be halen voor 300 woningen aan de geprojec teerde Spaarnhoven- en andere stralen; tc bouwen door J. P. Kok te Schoten. De heer VISEE wil bepaald zen, dat de tuintjes der hoekhuizen niet door schuttingen maar door hekjes van de andere mogen worden afgescheiden om, daar deze zoo klein zijn, meer licht en loht te kunnen laten toe- treden. De heer LOERAKKER vindt dat te onvrij voor de bewoners. B. en W. nemen het amendement Visée over, alsmede een kleine redactie-wjjziging, voorgesteld door de heer JANSEN en wet houder KLEIN. De heer VISEE zegt nu, beloeld te hebben, dat bij geen enkele dezer huizen 'n schutting komen zal, wat even beroering verwekt, waarna de heer Visée dal laatste weer in trek L Met 7 tegen 6 stemmen wordt het amen dement verworpen. Het voorstel wordt dan mei algemeene ■stemmen aangenomen. Op daartoe strekkende verzoeken wordt de open ruimte vastgesteld, die in acht tc nemen is bij de te bouwen percelen: voor 25 woningen, deel uitmakende van *n plan van 100 woningen aan het Meidoorn plein, aan de Huist-, Wilgen- en Olmen straat te bouwen door de gemeente (gemeentewer ken); voor een winkelhuis met bakkerij aan de verlengoe Mamixstraat, hoek Bikehslraat, te bouwen door W. C. Westerik te IJmuden. voor twee woonhuizen en een winkelhuis aan de Hulststraat, hoek Oknniistraat, te bouwen door A. Versteeg en J. Eckhardt te Haarlem. Een zelfde voorstel van B. en W. oan aan G. P. de Vries le Scholen voor le schrijven een open ruimte van 1.83 M. breedte achter bet perceel Cronjéslraal 33 in verband met den bouw van een werkplaats aldaar, wordt ma eenige discussie verworpen met 10 tegen 4 stemmen, ter wip het voorstel van den heer JANZEN om toe te stemmen, in 't geheel be bouwen der open ruimte met 9 tegen 5 st. wordt aangenomen. Met 7 tegen 6 stemmen wordt aan .1. Pie- lage het bouwen van een garage achter per ceel Schoterweg 186 geweigerd. Crediet exhauster Gasfabriek. Naar B. en W, den Raad hebben mede gedeeld, is, om de bedrijfszekerheid van de gasfabriek niet in gevaar te brengen, de aanschaffing van een exhauster noodig, waarvan de kosten worden geraamd op 5000. Bij nadere overweging zijn zij tot de overtuiging gekomen, dat het aanschaffen van een gasmotor en een lichtdynamo nog kan worden uitgesteld, waardoor het bou wen van een nieuw schaftlokaal nog ach terwege zal kunnen bliiven. Zij stellen thans voor hun dit crediet te verleenen en zullen omtrent het andere be- rioodigde en het aangaan cener leening nog met verdere voorstellen komen. Mevr. WEBER meent, dat, wanneer B. en W. afwijken van het advies der gascom- roissie, zij de heelc kwestie eerst met deze commissie hadden moeten bespreken, en een nader advies moeten vragen. De heer LOERAKKER vindt zoo'n eisch wat al te gortig. .De heer WATERBERG sluit zich bij mevr. Weber aan. De VOORZITTER betoogt, dat omtrent de andere punten de gascommissie nader gehoord zal worden, maar voor de bedrijfs zekerheid vragen B. en W. nu dit crediet van 5000 om den exhauster, die reeds noo dig is, ten spoedigste te kunnen aanschaf fen. Met algemeene stemmen wordt het voor stel na nog enkele opmerkingen aangeno men. Wijziging hinderwet-verordening. In verband met kla hten over ginder van bakkerijen, waarin dc oven gestookt wordt met veel roetgevende brandstoffen, stellen B. en W. voor, een bepaling voor te schrij ven, waardoor dergelijke hinder zal worden voorkomen, en voor bepaalde deelen der gemeente gasovens te vereischen, in welken zin de Verordening nopens oprichting van Hinderwet-inrichtingen dan dient gewijzigd te worden. De heeren BOXS en HEIJDSTRA bestrij den dit voorstel op technische gronden, daar het hun inziens te ver gaat, en roet heel goed te weren zijn zou. Wethouder KLEIN voelt niets voor de technische uiteenzettingen, j De heer HEIJDSTRA repliceert, .naar de wethouder goeft geen kamp. De heer LOERAKKER vindt den eisch, dat alleen gasovens gebouwd mogen wor den, te hard. Spr. zou willen, dat B. en W. hun eisch in wat milderen zin redigeeren, en de mogelijkheid van het bouwen van gewone ovens uit te sluiten, wanneer aan strenge technische eischen is voldaan. I B en W. zeggen dit toe en het punt wordt zoolang aangehouden. Aanbieding Begrooting '24. Daarna wordt de gemcentebcgrooting voor 1924 aangeboden. j De inhoud van verschillende rapporten heeft bij B. en W. verschil van meening 'doen ontstaan over dev raag, of voort zetting van het vervolgonderwijs gcwenscht moet worden geacht. Waar echter, gebleken is, dat met blijven de toewijding dor de meisjes het onderwijs tin de nuttige handwerken (als onderdeel) van het vervolgonderwijs) is gevolgd, zijn zij net over eens, dat dit onderwijs moet worden voortgezet. Zij oordeelen echter niet éénstemmig over de wijze, waarop deze voortzetting zou kunnen geschieden. De voorzitter meent, dat, afgezien van de gelegenheid om aan het Nijverheids onderwijs deel te nemen, door het instellen van een cursus in nuttige handwerken, in de behoefte kan worden voorzien; terwijl het andere 1id van het college meent,, dat een reorganisatie van het thans in den vorm (Van vervolgonderwijs gegeven onderricht, moet plaats hebben, hetwelk zou kunnen geschieden door oortgezet onderwijs te den geven en daarin het onderwijs in de nuttige handwerken een plaats te geven. Door de jongste wijziging der lager- onderv/ijswet wordt door het Rijk geen bij drage in de kosten van het vervolgonderwijs meer gegeven Het Nijverheidsonderwijs is thans bij de wet geregeld. Ten einde eene beslissing van den Raad te verkrijgen, heeft een lid van het dage- lijksch bestuur het navolgend voorstel ont worpen, hetwelk als grondslag bij de be spreking dezer aangelegenheid dienen moet: a. te bepaien, dat in de gemeente Scho ten voortgezet onderwijs zal worden ge geven, waardoor tot grndslag en tot re geling van de belooning van het daarmede te belasten personeel zullen dienen de thans van kracht jcyr.de verordeningen voor het vervolgonderwijs; b. burgemeester en wethouders uit te noodigen zoo spoedig mogelijk voorstel len tot definitieve regeling van het voort gezet onderwijs bij den Raad in te dienen. De heer AISéE kant zich zeer sterk tegen opheffing van het vervolgonderwijs. Spe ciaal v/ijst spr. er op, van hoeveel nut, hoe noodig dit onderwijs is voor die kinderen, die geen andere scholen of cursussen be zoeken en die in de laatste klassen der lagere school niet zoo goed hebben mee- gekund en zonder verder geconsolideerd anderricht het leven in zouden moeten. Spr. wil het onderwijs in den bestaanden vorm dezen winter gehandhaafd zien, en dan voorstellen tot event, reorganisatie af wachten. De heer JANSEN vindt het lager onder wijs voldoende als voorbereiding op vak- of handelscursus en vindt zoowel deelname aan als resultaat van het vervolgonderwijs niet zoo groot. Uitbreiding van dit onderwijs tot nijver heidsonderwijs, acht spr. hier geheel niet noodig, en spr. is er niet voor, geld voor dit punt te voteeren, uitgenomen dan het handwerk-onderwijs, waarvoor veel animo bestaat. De heer LOERAKKER vindt de rapporten vernietigend en de bestede kosten zijn veel te hoog tot de bereikte resultaten. Ook spr. maakt een uitzondering voor de hand werken van iets, dat we kunstmatig in stand moeten mouden en dat groote bedra gen aan de gemeente kost Al is spr., evenals de opstellers der rap porten, in principe vóór behoud; hier is het weggeworpen geld. lie heer WATERBERG vraagt niet op de eerste plaats naar de financiën, maar naar de verplichtingen tegenover de jeugd. Tegenover 'de degeneratie der tgenwoordige jeugd vindt spr.-het moreel onverantwoor delijk, deze gelegenheid tot avondonderwijs weg te nemen, (Wordt vervolgd) (Zie vervolg elders in dit blad). VAANDELHULDË. Eiken inwoner zal nog verscTi in het ge heugen liegen, dat dc jubileumfeesten in 4e gemeente Bloememiaal een schitterend verloop hebben gehad en dat beide dagen naar wensch zijn gestaagd. Den 31en Augustus 1.1. werd de burgerij een concert aangeboden, des avonds op het Raadhuisplein, waarbij de Maziekvereenigin- gen „Sursum" van Bloem emlar.' en „Eupho nia.' van O verveen hare welwillende mede werking verleenden. Het resultaat van deze vereenigingen was een waar succes. A! spoedig trok het de aandacht van het publiek, dal „Sursum" op het podium ver scheen met ,*11 móói vaandel, aangeboden door hiiTe Beschermvrouwe, en de jong op gerichte vereenigjVig „Euphonia" dezen rijk dom zich nog niet kon veroorloven. Om haar met een vaandel le ven-ijken werd door eenige heeren liet plan opgevat om op 3 September in Café-Restaurant „Roozendaal" een hijeen- komst te houden, waarbij een commissie van vijf heeren werd benoemd, die zich tot. tiiak zcu stellen, elk afzonderlijk, een lijst bij de meergegoeden te laten circuleeren, wat ten gevolge had, dat binnen 14 dagen het geld bijeen was en rle commissie in staat zal zijn, op Zaterdag 17 November a.s., des avonds 8 uur, in het Restaurant „Roozendaal" de officieelc uitreiking van het vaandel aan Euphonia" te doen plaats vinden, waarbij alle notabelen en die voor dit doel hebben bijgedragen, worden uitgenoodigd. Des avonds half 8 zal „Euphonia" zich in de St. Aloysaussohool opstellen, om vandaar met haar Directeur, den heer Lefeber, van Café Restaurant „Roozendaal" te gaan om het vaandel in ontvangst te nemen. Daarna zal een ïondgang door de ge meente worden gemaakt, met muziek en vaandel voorop, als een blijk van dankbaar heid en erkentelijkheid aan de burgers van O verveen, voor dit aangeboden geschenk. Het vaandel zat gedurende oen week in Restaurant „Rooiend ml" voor belangstellen den Ier bezichtiging v.orden gesteld. Niet onvermeld moge blijven, dat het vaandel een pracht-cxemplaar is, waarvoor den leverancier firma Grbr. van Oven, te 's- Craven'hage, alle eer toekomt. Het geheel is oen komische voorstelling met liet opschrift: „Van dc burgerii" in gou den letters, nismede hot wapen s i Bloe- mendaal en het jaartal en datum 21 Nov. 1921. Bij beschikking van den Minister van Oor log van 12 November is thans de inlijving van buitengewone dienstplichtigen geregeld. Zij worden op 2 Januari van het jaar hun ner lichting ingelijfd buiten hunne tegen woordigheid. Aan belanghebbende wordt hieromtrent schriftelijk mecjedeeling gedaan, waarin is vermeld, dat hij is ingelijfd bij de Land- of de Zeemacht en voorts: a. dat hij behoudens bijzondere geval len alleen verplicht is tot het vervullen van v/erkelijken dienst, indien hij in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden daartoe wordt op geroepen b. dat hij onder de militaire stralwetten staat en dientengevolge bij niet voldoen aan een oproeping voor den werkelijken dienst, zich blootstelt aan de gevolgen, welke deze wetten daaraan verbinden. Op dc Begrooting is een post uitgetrok ken waarop f 1 pno-menionic wordt uitgetrok ken voor de kosten van stichting en het in richten van een zg. „huilcu"-schooi, tot wel ker oprichting werd lioslolen in de raadszit ting van 14 Juli 1920. Nadere voorstellen kunnen nu nog niet worden gedaan, zeggen B. en W. Een onderzoek naar een geschikt terrein is nog loopende. Naar men aan de „N. R. Ct." meedeelt, is <le heer Frans Netscher ernstig ongesteld. Naar wij vernemen is dc heer Louis Bouw meester weer in zooverre hersteld, dal hij spoedig, waarschijnlijk reeds in December» in Haarlem zal kunnen optreden. Q 8 UUR Hors d'Oauvre Vatel Crème Talleyrand Filet da Turbot Cardinale Fricandeau de Veau Garni Coupe Nelusko. Op Zaterdag 1 December herdacht de heer J. van Heerden, den dag waarop hij vóór 25 jaar ais letterzetter bij de firma Ruig rok en Co. in dienst trad. Voor het examen vrije- en ordeoefenin- gen is geslaagd mevr. G. A. U. Recse-Walker, alhier. In het cere-comité, ter gelegenheid van het zangV>urnooi van de Kon. Liedertafel Apollo, te Amsterdam, heeft o.m. zitting ge nomen, de heer A, Koolhos-en. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de Romaansche taal en letterkunde, onze stadgenoot de heer J. J. K. Kingma. Benoemd is tot politieagent bij 't poli tiekorps hier ter stede de heer A. Luiten, sergeant bij de militaire politie te Dene- kamp. Duitsche Priesters letter B. 1.25. Tot bestuurslid van de Federatie is in de te Rotterdam gehouden vergadering van den K.-K. Diocesanen Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem benoemd mej. Peeters, voorzitster van den bond in Haarlem en tot haar remplacante de vice-voorzitstcr van de af deeling Haarlem. Het plaatsbespreken is de proloog van de Kring-uitvoering. En in de hai van den Stadsschouwburg is het bij plaatsbespreken voor den Kring avond als in het voorgeborchte der hel.... Het geduld van de menschen. die straks zullen smaken de genieting van de uitvoe ring, wordt zwaar op de proef gesteld. In lange rij staan ze al lang vóór 10 uur te wachten, de vrienden en vriendinnen van den Kring, wier aantal maar steeds groeit! En als eindelijk het hokje opengaat, ver schijnt niet zooals vroeger „door een giimiach verlicht" (dat weten de lezers van het Kring-jaarboekje well) nu het ambte lijke gezicht van den assistent-bureaulist. En langzaam-aan, heel langraam-aan dunt de rij. De wachtenden vinden, dat het te langzaam gaat. En in de hal wordt „zacht gekankerd". Terecht? Och, dat weet ik niet. De man in het hokje doet in elk geval z'n plicht. Hij gunt zich geen tijd, om zijn kopje koffie te drinken, dat koud en kouder wordt. Ik weet niet, ofhet vlugger kan gaan, al vind ik ook, dat het wél lang duurt. De menschen vatten het op van den vroo- lijken kant. „Heb jij den halven schouwburg be sproken," tegen één, die heel lang werk heeft gehad voor het hokiel „Het Kring-bestuur mag voortaan wel zorgen voor klapstoeltjes, ten minste voor de dames," vindt een ander. „Gaan wc hier vannacht kampeeren", vraagt een derde, en het lijkt te zijn een geacht Kring-lid, dat dezen zomer op een kameel door de Sahara zwierde. „Maar man", zegt een vierde, „het is nog tijd genoeg, het is nog tot 3 uur van middag. „En morgen is het ook nog", vult een ander aan. „D'r moet over geschreven worden in de krant", meent een ander. „De Kring kan er mets aan doen, maar het is een schandaal." „Nou ja, ik heb toch gereserveerd", komte er een. „Zoo; nou wat doe ie dan hier?", merkt weer een ander op. En zoo gaat het door, tot toch ten slotte ieder zijn beur krijgt en blij met z'n mooie plaatsjes want mooi zijn ze ten slotte op een Kring-uitvoering allemaal! naar huis gaat. En niemand ziet, dat de koffie van den plichtsgetrouwen bureaulist inmiddels bijna bevriest!.... Op de Gemeentebegrooting komt geen post voor ten behoeve van de lang verbeide asfalteering van straten in het centrum der stad. Het is daarmede niet uitgesloten na tuurlijk dat er toch zoo'n voorstel vanuit den Raad komt en ook ligt er nog altijd een motie om over te gaan tot asfalteering van straten, waaromtrent nog gewacht wordt op het advies van B. en W. Wellicht echter zal van eventueele voorstellers om tot asfal- teenng over tc gaan, gevraagd worden te vens de middelen aan te wijzen tot dekking der uitgaven. Heeft Roo-msc.h Haarlem niét iets verzuimd. Onze uitstekende Hnnr'emsche Roomschc Gymnastiek vereen igin# Ursus heeft schitte rende successen gebracht op de Katholieke gymnastiek wedstrijden, dezer diagen tc Rot terdam gehouden. Wij haddon de bekwame turners en turn sters met hun kundigen leider moeten huldi gen! Afgehaald in liet station en feestelijk ont vangen? Zo hadden het èèr verdiend dan boksen- of hiljartkampioenenl We hebben het niet gedaan. Maar bij dezen spreken we toch en wij zijn er van over tuigd, namens heel Roomsch Haarlem een knrteüjkcn ge hik wensch uit aan het adres van Hooy en zijn kranige gymnasten, die zoo met room overladen uil Rotterdam zijn teruggekeerd. En een volgende maal dan zorgen we voor rijtuigen en blioemen en fakkels en fanfares! Woensdagavond was het de groote jaarlijk- sche gymnaH.iokuilvoering. In de gemeente lijke concertzaal. En die uitvoering is wederom een groot succes geweest. Ze werd bijgewoond door on zen wethouder Mr. J. N. J. E. Heerkcns Thijssen, lid der Eerste Kamer, dan de Voor zitter van den Diocesaan Haarlemschcn Gym- nasliehbomï, de heer Thine, de voorzitter onzer Spor'cenirale de heer Speller, de voor zitter van hert Haarlemsdhe Voeflb&Mistrict van den D. H. V. B., de heer Smits, door de turnleeraar de heer Goetinck en anderen, en door vele belangstellenden. Ursus' nieuwe voorzitter, de heer Wals, sprak, nadat de opmarsch punctueel op tijd en correct was uitgevoerd, het openings woord. Hij stelde daarbij de goede hoedanig heden in de gymnastiek beoefening in het licht en voor Katholieken in "Ve reen igin gen op Roomschen gronds'ag en betoogde op de gelijke' wijze, dat Ursus nog vele steun be hoeft, wil ze haar doel volkomen bereiken. Na drie jaar heeft de vereeniging reeds véél bereikt. Krachtige steun zullen haar tort méér en heter in slaat ste'ien! Aanstonds na dit openingswoord vroegen de slaafoefeningcn der heeren de aandacht, een der verplichte wedstrijrinunimers in Rotter dam, waarmede, ook thans veel succes werd geoogst. De dames en meisjes kwamen dan aan de beurt voor het tocstelturnen, gevolgd door dc heeren en jongens in dit- nummer. Zeer vrol< goeds viel in het nrnnmeT turnen te prijzen, velen der deelneemsters toonden zich ernstig de training ten nutte le hebben gemaakt en zwier en elegance waren vaak le bewonderen. Ook de jongens deden hun best en bicken veel belovende krachten te bezitten, maar het meest fraaie werk aan rek cn brug werd toch verricht door de heeren, wier keurploeg voor al voed mooi's tc bewonderen gaf. Met veel ambitie en toewijding deden ook de cmderafdeeKngen hun werk. Voor dc pauze het St. Rosa-palronnat en hel St, Elianbeth- patronaat, de Jonge Vrouwenbond en de Huishoudschool, onderscheidenlijk met knots en stokoefeningen, bogenrei en wederom stok- ocfeningen. De meisjes van hel Rosa-palro- noat verdienen een extra pluimpje voor hun keurig werk. De heercnafdeeling deed voor de pauze nog kranig werk op de spring la fel en bewees daarmede, dat zij turners van den eersten rang bezit. Bij do pauze riepen andore plichten ons elders, zoodat wij het tweede deol niet heb ben gevolgd, maar we zijn er zeker van, dal niet alleen het toeatelwerk en de vrije oefe ningen, die dames en heeren nu lieten zien, maar ook de oefeningen der onderafdeeHu- gen-jongenspatronatcn (St. Baro, St. Jozef en St. Francisous van Sales) zeer in den smaak gevallen zijn en van godegen oefening en ernstig willen blijk gegeven zuilen hebben. Zoo is dc uitvoering van Ursus weer een groot succes geweest voor de vereeniging en haar leider, ja, voor de Roomse,lie Sport in onze stad. Een woord van dank aan den leider ,den lieer S. H.iog, mag niet achter wege blijven; hij heeft zijn reputatie van kundig turnleeraar hoog gehouden I Op 21 November a.s. zal de firma B. Paan akker, gevestigd thans in de Anegang 23, haar vijf en zeventig jarig bestaan herdenken, In 1848 begon de heer Paanakker, groot vader van den tegenwoordigen firmant, op het bovenhuis van een perceel aan het Spaarne, zijn zaak, in zeer bescheiden om vang, zooals begrijpelijk is. Na eenigen tijd werd een zaak geopend in het pand Ane gang 23. terwijl thans de firma, buiten haar talrijke filialen in Nijmegen, Arnhem, Utrecht, Rotterdam en den Haag, gevestigd is In het welbekende magazijn, Anegang 23. Dat zulk een jubileum als een 75-jarig wel een zeldzaamheid is, behoeft geen be toog, en dc goede naam, die de firma gedu rende de lange jaren van haar bestaan ook in andere plaatsen heeft verworven, laat geen twijfel over, of het zal haar op dien dag aan belangstelling niet ontbreken. Ondertrouwd, 15 Nov.: J. A, Wijs en J. S. Boogaard; A. Passchier en, K. A. van der Klauw; C. Kluit en M. P. Wen sing. Getrouwd, 15 Nov.: J. Jongbloed cn A. van Bruggen; P, C. Kuvener en Th. C. Spoorenberg; C. Zwaanswijk en A. M. Decker; F. B. Wijnveld en E. M. van Leeuwen; R. van Huizen en J. M. de Laat; L. M. Weterings en A. M. J. van Riel. Geboren: 12 Nov., dochter van A. van Eg domKuperus; 13 Nov., zoon ran H. G. M, Stam-Bos; 14 Nov., zoon van C. M. DuinTumhuot. Overleden: 13 Nov., A. P, BorgerVan den Nulft, 74 jaar. Brouwerskade; C. ForfgensVan Leersum, 70 jaar, Kruisweg; 14 Nov.. J. A., 13 mnd.. zoon van C. Peetoom, Heerensingel; J. Vermeulen Buijs, 36 jaar, Nieuw Heiligland. Naar het schijnt zijn de sedert eenige da gen zoo „beroemde" wereld-,,rollers," niet meer in tel en is het vak om per beenen wagen met een tonnetje voor zich de we reld rond te kuieren weer in degradatie ge komen Het nieuwste snuifje op het gebied van het „globetrotten" is wel de manier, waarop nu een Amsterdammer, een zekere C. Takken- berg, een reis onderneemt van Amsterdam naar Marseille, een afstand van 1500 kilo meter. Deze toerist maakt geen gebruik van de vervoermiddelen, waarmee een weldenkend mcnsch een tochtje onderneemt, evenmin is hij geniegd te loopen, maar hij duikelt, over den kop, langs de straten, natuurlijk tot groote vreugde van de lieve straatjeugd. Gistermorgen passeerde deze „heer" de stad. Zijn heele reis van Amsterdam naar Marseille bestaat uit ongeveer anderhalf milliard sprongen. Naar wij vernemen loopen er geruchten, dat er plannen zijn tot het weder in exploi tatie brengen der stoomtramlijn Haarlem- Alkmaar, welke waarschijnlijk overgenomen zou worden door een Belgische maatschap pij, die de exploitatie zal hervatten en elec- trificceren. Bij informatie konden wij geen bevesti ging hiervan krijgen. Het bestuur van de St. Canisius-school, aan de Linschotenstraat alhier, heeft aan B. en W. van Haarlem een aanvrage gedaan om bijdrage in dc kosten voor dc vergrooting van dc speelplaats dier school. De ruimte beschikbaar voor de thans schoolgaande jongens, ongeveer 300 in ge tal, is verre van toereikend. Daarom is het plan, dc tuinen van drie naast de school ge legen perceelen, die aan de speelplaats aan sluiten, en welke perceelen het eigendom van het bestuur zijn, bij de speelplaats te trekken. Voor dekking der onkosten aan de ze verandering heeft daarom het bestuur reeds eenigen tijd geleden een aanvrage in gezonden bij het gemeentebestuur. Inzake de verkiezing van de Kamer van Koophandel en Fabrieken is er goede kans dat deze bij enkele candidaatstelllng zal af- loopen. De aftredenden zouden dan, voor zoover zij zich beschikbaar stellen^ weder herkozen worden. Het gezamenlijk personeel van de firma Droste, Cacao- en Chocoladefabriek, Har- menjansweg, alhier, heeft besloten, op net fabrieksterrein een granieten gedenkzuil te plaatsen, ter nagedachtenis aan den overle den heer Droste, directeur der fabriek. De opdracht voor de vervaardiging hier van is gegeven aan de firma Jos. Swaalf, Steenhouwer, Schoterweg no 1, alhier. Bij Ministcrieele beschikking van 2 Nov. j.l. thans bij Legerorder ter kennis van de Landmacht gebracht is bepaald: De aanwijzing van kaderopleiding geschiedt door de Inspecteurs der verschillende Wapens en den Commandant van het Regiment Ge nietroepen. De verschillende ploegen zullen op dc hier onder genoemde tijdstippen hunne eerste oefening aanvangen: Do le ploeg Infanterie en Wielrijders van 2125 Maart. De 2e ploeg van 15 October. De officiersopleiding van 15 Februari en van 15 October en de onderoffic'ersoplel- dimg van 15 Januari en van 1—5 Mei. De ko-rie oefening vangt aan van 2125 Juli. Voor de onbereden Artillerie, dc Zieken verplegers cn de Ziekendragers cn de Cavai- lori-e heeft de inlijving plaats in 3 ploegen en wd: 15 Februari, 15 Juni, 1 —5 October. De korte oefening komt van 15 Juni on der de wapenen. Voor de Zeemacht le ploeg 1620 Maart, 2e ploeg 610 Augustus. In Decemlber a.s. ontvangt ieder gewoon dienstplichtige de mededeeling waartoe hij bestemd is. De dienstplichtigen, die alsnog het bewijs van vooTgc oef endheid verwerven, worden nader bestemd voor de ploeg waarbij de tot korte oefening ingelijfden opkomen Na opkomst in werkelijken dienst wordt een aantal dienstplichtigen bestemd voor den dienst van militaire werker. De lijdelijke ongeschikten worden op zoo- opnaeuw voor den keuringsraad kunnen ver- donig tijdstip ingelijfd dat zij tevoren in 1924 schijnen. Israëlieten, die tijdig hun verlangen te ken nen geven worden toegewezen aan korpsen in grootere garnizoenen. Ruiling van korps en ploeg kan door den districtscommandant worden toegestaan. Naar de „Opr. Haarl. Crt." verneemt, gaat de heer L. J. C. Poppc, het sociaal-democra tisch gemeenteraadslid, einde Januari 1924 Haarlem metterwoon verlaten en zich alsdan in Gent vestigen, om van zijn pensioen tc ge nieten. De heer Poppe, die sedert 16 Dee. 1922 als deurwaarder bij de Rijksbelastingen is ge- pcnsionineerd, sedert t Juli van dat jaar secretaris van den Haarienwohen Bestuur- dorsbond is, en sedert 1 Sept. 1913, this ruim 10 jaar, raadslid, zal met 1 Januari a.s. als raadslid cn secretaris vnn den Haarlemsohcn Bestuurdersbond bedanken. De héér Poppe trad ruim 4ö jaar geleden als ambtenaar in dienst Hij het rijk. Voor heen had .hij te Oostburg, in Zeeland, voor onderwijzer gestudeerd. Later kwam hij in dienst bijde mairine, in de hoop stuurmans leerling ie kunnen worden, doch de dienst was hem niet aangenaam en hij werd in 1882 rijksambtenaar. In verschillende plaatsen van ons land is de beer Poppe werkzaam geweest. Hij kwam op 1 Januari 1907 in Haarlem. Opvolger van den lieer Poppc als raadslid is de lieer J. A. Scboll. rijksklerk alhier. Naar reeds werd gemeld, was binnenkort een algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Hanzebank, Bisdom Haarlem, te verwachten. In aansluiting hierop vernemen wij, dat in overleg met het hoofdbestuur van de Hanze én mede op verzoek van een aantal aandeel houders de Raad van Commissarissen der N.V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem be sloten heeft tot het uitschrijven van een bij zondere vergadering van aandeelhouders. Dc vergadering, die gehouden wordt op Donderdag 22 November a.s., vindt plaats in het Gebouw „St. Bavo" te Haarlem 's namid dags één uur. Op deze vergadering zullen mededeelingen worden gedaan betreffende de ingevoerde bezuinigingen en maatregelen, zoomede van het verdere beleid van directie en commis sarissen der bank, zooals dit sedert de jaar vergadering is gevoerd. Het ligt in de bedoeling daarbij de ruimste gelegenheid te openen tot het stellen van vragen en het bekomen van inlichtingen. Mocht daarna nog voldoende tijd resten, dan zal de heer Chris Jansen eene alge meene inleiding houden op den grondslag der stellingen welke door den Centralen Raad van De Hanze op 17 October j.l. zijn aanvaard. Bij Ministerieele beschikking van 1 No vember 1923, thans bij Legerorder ter kennis van de Landmacht gebracht, is bepaald: Het ligt in het voornemen om met ingang van 1 Februari 1924, uit bezuinigingsoverwe gingen, pl.m. tijdelijke, met werkzaamheden in de kazernes enz. belaste burgerwerklieden te ontslaan. In de week van 4 tot en met 10 November 1923 kwamen er te Haarlem 1 geval van buiktyphus, en 1 geval van roodvonk voor; te Castricum 1 geval van roodvonk; te Haar lemmermeer 1 geval van buiktyphus; te Uit geest 1 geval van diphtheritis; te Velsen 1 geval van roodvonk; te Sassenheim 7 geval len van buiktyphus en te Warmond 1 geval van buiktyphus. v Wij hebben reeds een en ander gezegd om trent het luchtverschijnsel van Vrijdagmid dag. Thans lezen wij nog het volgende dat H. C. C. in het „Algem. Hbld." schrijft; Vrijdagmiddag 9 November trok te 2 uur 30 een wolk van zeer eigenaardigen vorm de aandacht van de observatoren van het Me teorologisch Instituut te De Bildt. Terwijl de lucht gedeeltelijk bedekt was met dunne vlokkige wolken op omstreeks 1500 M. hoog te, werd daarboven, in het Noorden, blijk baar op veel grooter hoogte, een ellips vormige fijne wolkenband gezien, in dc ruimte blijkbaar een spiraal vormend en fêl- wit afstekend tegen de blauwe lucht, waar aan slechts enkele ijle en hoóge veerwolken te zien waren. Naar ingekomen berichten bleek Zater dagmorgen, dat deze wolk ook elders o.a, ook te Amsterdam gezien Is. Te Hilver sum werd zeer hoog een vliegtuig ontdekt in de buurt van deze eigenaardige wolk. Tele fonische navraag te Soesterberg bevestigde Zaterdagmorgen dat op het uur, waarop de wolk aan de lucht gezien was, inderdaad een hoogtevlucht tot 8 K.M. was uitgevoerd door den ir. Grasé met een nieuw Fokkervlieg tuig. Tevens berichtte men dat te Soester berg was opgemerkt, dat de spiraalvormige wolkenband het spoor van het vliegtuig in de ruimte aiteekende. Een dergelijke wolkenvorming door vlieg tuigen is in de Duitsche litteratuur een en kele maal beschreven, doch was hier nog niet waargenomen. Hoewel volgens een vliegtuig- waarri. tc 9 uur voorm. de lucht van 2 tot 5 K.M. hoogte uiterst droog was, moet het vochtigheidsgehalte boven 5 K.M. in den middag blijkbaar grooter geweest zijn, wat Reeds meerdere malen werden door het bestuur der Hanze, afdeeling Haarlem, po gingen aangewend, om te komen tot een plaatselijke afdeeling van bovenstaande vak groep, doch kon het gewenschte resultaat nog niet bereikt worden. Nu weder het wer ken en streven der Middenstandsorganisa ties wijst naar het zoo lang begeerde doel, een krachtige Hanze, waarin de belangen van alle vakgroepen kunnen worden behar tigd, zal in een vergadering van a.s. Dins dag te half negen getracht worden, ook voor de R.-K. Slagerspatroons een afdeeling te stichten. Deze vergadering wordt gehouden in het Hanze-gebouw. Van het Bestuur van den Ned. R.-K. Sla- gerspatro.onsbond zullen aanwezig zijn dc heeren R. J. Dongelmans en J. G. van Eeden terwijl de volgende zeer belangrijke punten, zullen worden behandeld: 1. Het nut en doel der R.-K. organisatie. 2. Besprekingen omtrent de vleeschkeu- ringswet en actie tegen de gelegenheidssla gers. 3. Oprichting eener gewestelijke slachtvee verzekering. ook blijkt uit de vorming der enkele hooge veerwolken. Terwijl dus de vochtigheid der lucht dicht bij het verzadigingspunt geweest moet zijn, is de turbulente verstoring, door het vliegtuig in de rustige lucht te weeg ge bracht, oorzaak geweest dat langs de afge legde baan de waterdamp gin-t sublimeeren, en copdenseercn, waarbij de uitlaatgassen van den motor de kernen leverden, waarop de condensatie kon plaats vinden. Het is te betreuren dat de heer Grasé geen registratie-instrument voor de registra tie der temperatuur en vochtigheid der lucht in zijn vliegtuig gemonteerd had. Bij de uiterst lage temperatuur, die in de boven lagen op groote hoogte heerschte 25 gr. C. op 5 K.M. en naar schatting 45 gr. C. op 8 K.M.) is de minimale, hoeveelheid wa terdamp, die nog in de lucht aanwezig is, moeilijk te condenseeren te brengen en kan zelfs oververzadiging voorkomen. In dit ge val kan de verstoring door het vliegtuig te weeg gebracht, de oorzaak van de wolken vorming worden langs zijn baan. 16 November a.s. herdenkt de heer R.-J. H. Leenders, commies-titulair, chef van de be stellerskamer ten postkantore te Haarlem, den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de ad ministratie in dienst trad. Aan den muur van de Groote Kerk te. genover de Damstraat is een rood waar- schuwingslicht geplaatst ten dienste van de passeerende trammen aldaar. Woensdagavond half 9 heeft in de Stads- doelen, de uitreiking der prijzen der Burger wacht van de plaatselijke wedstrijden, be nevens de diploma's en kruisen voor koning- schutters, plaats gehad. De commandant dc heer Jhr. O. van Len- nep, richtte eerst een hartelijk woord tot dc schutters, waarna hij overging tot de uitrei king der prijzen, welke voor de variatie niet bestonden uit kunstvoorwerpen, doch hoofd zakelijk uit levensmiddelen. Nadat dit officieele gedeelte was afgeloo- pen, bestond er voor de aanwezigen gelegen heid zich verder met verschillende spelen tc amuseeren. Na afloop sloot de voorzitter met een hartelijk woord de bijeenkomst. HET VERTREK VAN DEN EX-KROONPRINS EN DE SOCIALISTEN. Men seint ons: „Het Volk'' verneemt, dat de kwestie van het vertrek van den Kroonprins cn van do positie van den Keizer een onderwerp van be spreking heeft uitgemaakt in dc Sociaal-demo cratische Kamerfractie. Naar aanleiding daar van heeft Mr. Troelstra den Voorzitter 'der Tweede Kamer verzocht ren vergadering van de Kamercommissie voor Buitenlandsche Za ken te beteggen. ONTSLAG IN DE WESTFAALSCHE MIJNEN. BERLIJN, 15 Nov. De Vörwarts meldt uit Bochum, dat de vertegenwoordigers van de 5 besturen Dinsdag dc vékveroenigingen heb ben medegedeeld, dat alle Wostfaalsche ar beiders cn bedienden, op 15 Nov. als ontsla gen beschouwd worden, daar de mijneigena ren de loonen niet meer kunnen uitbetalen. BERLIJN, 15 Nov. De „Deutsche Zeit.* meldt, dat generaal von Seek tot leniging van den nood alle kroegen en likeur-lokalen in beslag heeft doen nemen. UITGIFTE VAN RENTEMARKBILJETTEN. BERLIJN, 15 Nov, De Rijksminister van fi nanciën heeft in een schrijven aan de rente- bank deze gemachtigd op 15 Nov. met de uitgifte van rentcmarkbiljctlen een aanvang te maken. UITREIKING NOBELPRIJS. STOCKHOLM, 15 Nor. De plechtigheden let gelegenheid van de uitreiking van den Nobel prijs zullen plaats hebben op 9 December a.s. te Stockholm. DE BRUSSELSCHE BANK NIET FAILLIE) VERKLAARD. AMSTERDAM, 15 November. De Eerste Kamer der Rechtbank heeft heden een be slissing genomen, inzake de faillissements aanvrage door den Officier van Justitie, Mr. van Heynsbergen, ten laste van de Brussel- sche Bank. De Rechtbank overwoog, dat er voldoen de redenen van openbaar belang waren, om de vorderingen van den Officier van Justitie te wettigen, daar de directeuren voort vluchtig zijn en zij zich aan een vermoede lijk misdrijf hebben schuldig gemaakt. Wat betreft de vraag, of de Brusselsche Bank zich bevindt in een toestand, dat zij heeft opgehouden te betalen, overwoog de Rechtbank: dat de Officier heeft aangetoond dat er ten laste van de Bank een aantal op- eischbare schulden zijn, die echter door den raadsman van de Bank alle zijn betwist; dat de balans van de Bank een nadeelig saldo van 54.000 aanwijst, maar dat er een surplus van 40.000 aan effecten bij een cffectenfirma ten behoeve van de Bank is gedeponeerd, over welk bedrag kan worden beschikt; dat onder deze omstandigheden niet kar worden gezegd, dat die toestand is inge treden, dat de Bank heeft opgehouden te betalen; dat er na 18 October geen betalingen zijn gedaan, maar hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, van het ingrijpen van de Justitie. Op deze gronden wees de Rechtbank liet verzoek van den Officier van Justitie af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2