TSTENIEÜWS r- GEM. BUITENL. BERICHTEN. w-'Jf:.; Het roode testament. KERK EN S6H00L VA SS ONZE !3)RAAQLOO£E TELEFOON 1 TERUGKEER VAN DEN EX-KROONPRINS. MAKKTK3EUWS. FEUILLETON. Smuts over den toestand in Europa. Aan den vooravond van zijn terugkeer naar Zuid-Afrika beeft generaal Smuts een be langrijken brief aan de Times over den toe stand van Europa geschreven. Hij geeft als zijn persoonlijke meening te kennen, dat de Engelsche regeering zonder dralen een nieuwe en krachtige poging in het werk moet stellen om aan het uiteenvallen van Europa paal en perk te stellen. De po ging die onlangs is gedaan om een conferen tie van de geallieerden en de bondgenooten over de kwestie van het Duitsche betaalver- mogen in het leven te roepen is mislukt ten gevolge van de berperkingen, door Poincaré inzake de bevoegdheid van deze commissie opgeworpen. De Vereemgde Staten weiger den aan deze onderneming deel te nemen, die klaarblijkelijk gedoemd was op niets uit te loopen. Wederom is er een treurig vooruit zicht op stagnatie. Generaal Smuts weigert echter te erken nen, dat mislukking steeds moet volgen en hij dringt er bij de Engelsche regeering op aan het nog eens te probeeren, maar thans op uitgebreider schaal. Indien Frankrijk met ^Zulk een poging niet wil meegaan, dan moet volgens hem Engeland in ieder geval de medewerking van de Vereemgde Staten en van andere landen inroepen voor een con ferentie die zich bezighoudt met het onder zoeken van het herstelvraagstuk, zóó uit gebreid mogelijk, zoowel van financieel als economisch gezichtspunt. Smuts zegt verder dat men in het midden kan brengen dat Frankrijk buiten en afzon derlijk van zulk een conferentie veel van het werk van de conferentie te niet zou kunnen doen door een politiek te volgen die lijnrecht tegenover die staat, welke de conferentie aan beveelt. Al moge hiervoor al eenig gevaar bestaan, toch moet men niet te licht denken, dat Frankerijk zich opzettelijk en voor lan gen tijd kan kanten tegen de politiek van een Europeesche bevrediging, die zichzelf aan beveelt in de goedkeuring der andere naties. I Eerder mag men verwachten dat, indien de arbeid van de commissie wordt verricht met den goeden geest en met behoorlijke inachtneming van de belangen der overige bondgenooten, de Fransche meening zich ook eventueel bij haar zal aansluiten. Ik koester het vertrouwen, schrijft hij,' dat indien het mogelijk ware een recht vaardige regeling te treffen in zake het ge- heele complex van vraagstukken, waarvan het herstelvraagstuk het middelpunt vormt en indien de nachtmerrie van deze groote onrust kon worden weggenomen uit de ge dachten der menschheid, wij zullen zien dat deze ook met ingenomenheid zal worden begroet in kringen, waar men dat met ver wacht. 1 De bergafwaartsche beweging in Europa gaat zeer snel en de groeiende wanorde kan spoedig zulk een stadium bereiken <!at zij, die evenals de Franschen alles hebben te winnen van een stabihseering, elke redelijke regeling met vreugde zullen begroeten in plaats van te blijven staan op hun eigen standpunt. Laat derhalve de conferentie met haar werk zonder verwijl beginnen in bet vertrouwen dat de resultaten zich zelf zullen aanbevelen tegenover het geweten der menschheid. Fransche Kamer.. De Woensdag weer bijeengekomen Fran sche Kamer kan over gebrek aan werk niet klagen bijna vijftig interpellaties en een twintig wetsontwerpen wachten haar. Poin- ïaré heeft aangegeven hoe zij zich door al Jit werk kan heenslaan eerst de financieele mtwerpen vlufg afdoen dan de kiesrecht- aervorming en eiken Vrijdag interpellaties, te beginnen met die betreffende de buiten landsche politiek. De Kamer heeft zich met Poincaré's zienswijze vereemgdgisteren begon zij het het onderzoek van de buiten- zewone kredieten voor 1924 en heden Vrij dag het debat over de buitenlandsche po litiek. t-oincaré zal dan een uiteenzetting geven, die hij reeds Woensdag had willen uitspreken, maar die hij wegens den diplo- matiesen toestand heeft moeten uitstellen, want, gelijk de minister-president mede deelde, omtrent twee vraagstukken voert de ageering onderhandelingen met de bond genooten, nj. over den terugkeer van den kroonprins en den arbeid van de controle commissie «Ier geallieerden. De Kamer heeft voorstellen van den com munist 3 er ton en den socialist Ragnon om aan de behandeling van hun moties (amnestie en weder-aanstelling van spoorwegpersoneel) dan voorrang toe te kennen, met aanmerke lijke meerderheid van stemmen verworpen, niettegenstaande de' radicalen en de so- cralisten Berton's verzoek om de motie over de amnestie eerst te behandelen, hadden gesteund. Na ut Kijxsconierentie. In een beschouwing van het Fransche voorstel tot een onderzoek door een sub commissie van de commissie van herstel naar Duitschland's middelen en zijn betaal- vermogen gedurende de eerstvolgende jaren wijst de Times op de verlammende beper king van zulk een onderzoek maar meent toch dat eenige poging van dien aard mis schien zal bewijzen iets beter te zijn als in het geneel niets. De Times is echter over ^et ,v°orste' sceptisch gestemd, omdat het dmdelij.c een politiek karakter draagt en om- da, het dienst moet doen als een geruststelling van het verontruste wereldgeweten en daarbij tegelijkertijd verhindert dat een wijziging gebracht wordt in de wijze van optreden, welke Frankrijk nu eenmaal heeft gekozcc De Brltsche koloniale eer ste ministers. Gisteravond waren de eerste-ministers van de Dominions de gasten op een afscheid-s diner *in de „koninklijke galerij" van het Hooger Huis. De eerste-minister, die pre sideerde, zeide met betrekking tot den ar beid van de Rijks-conferentie Wij hebben gezamenlijk de ingewikkelde vraagstukken van de buitenlandsche betrekkingen onder zocht en maatregelen tot onze verdediging onder de oogen gezien. Wanneer het reizen door middel van de luchtvaart sneller kan geschieden kunnen dergelijke gedachten- wisselingen meer en ook meer volledig wor den gehouden. De conferentie van 1923 be- teekent echter een belangrijke stap vooruit in de betrekkingen van de Rijksdeelen on derling waar zij, als ik het zoo noemen mag, de buitenwereld raken. En hiervan ben ik overtuigd dat onze collega's van overzee zich niet ontzien hebben, het beste, dat hun ne landen konden aanbieden, aan het moe derland te geven. Ik zie hoopvol uit naar den rijken oogst van hun arbeid. Rusland en de verkeers- conferentie. A Tsjitsjerin heeft de tot Rusland gerichte uitnoodiging om deel te nemen aan de in ternationale verkeersconferentie van de hand gewezen. Hij verklaarde daarbij, dat de sow- jet-regeering zich verzet tegen een controle op het internationale verkeerswezen door den Volkenbond uitgeoefend, omdat de Volken bond politieke invloeden vertegenwoordigt en een instelling van overheersching en een coalitie van zekere groote mogendheden is. Een controle door zulk een lichaam zou en kel hinderlijk kunnen werken op het in ternationaal verkeer. Verder is Tsjitsjerin van meening, dat het medewerken aan daee conventies voor een internationaal regiem der verkeerswegen een erkenning insluit van het verdrag van Versailles, terwijl de sow- jetregeering dit verdrag nooit zal erkennen. Uit Tsjechoslowakije. De geheele Tsjechische pers te Praag spreekt haar verwondering en afkeuring uit over de vrijspraak door de jury te Praag van den Bulgaar Nikolof, die den moordaanslag op den Bulgaarschen oud-gezant gepleegd heeft. In de jury zaten 7 vrouwen. De verdedi ging van Nikolof bestond hierin, dat hij zeide door onbedwingbare gevoelens tot den aan slag gedrongen te zijn. Sommige bladen eischen een wetswijzi ging om herziening van zulke processen mo gelijk te maken. De storm. Men weet reeds dat het Maandag en Dinsdag in Engeland zooals trouwens in iets mindere mate ook in Nederland fel gestormd heeft. Maar het hevigst schijnt de stormwoede te zijn geweest in Lancashire. De Engelsche bladen schrijven van „een der ergste stormen, die in de laatste halve eeuw dat graafschap hebben geteisterd". Het ge weld der elementen hield een uur of dertig aan. Een overstrooming van ongekende woe de zette het geheele Ribble-dal onder water. Geheel Ribblesdale staat blanken in de plaats Clitheroe zijn de straten en stegen tot snel vlieténde beken geworden. Maar ook in Cheshire en Derbyshire, zoo mede in Noord-Wales, staat op tal van plaat sen het land onder water. De rivieren Meer- sey, Irwell en Wyre, en haar zijrivieren zijn buiten haar oevers getreden. De Irwell, die door Manchester stroomt, is in normale tij den van beteekenis voor tal van fabrieken, die thans echter niet voortkunnen met het bedrijf. De Pioneer Mills te Radcliffe, een van de grootste katoenfabrieken van de streek (800 werklieden), hebben moeten sluiten. Te Nateby heeft de Wyre een gat in den dijk geslagen. Als gevolg daarvan staan de wegen daar in de buurt meer dan een halve meter diep onder water. In Wales is het al niet anders. Daar heeft het 50 uren zonder ophouden gestortregend. Tusschen Barmouth en Duffryn ligt over een lengte van 800 M. de spoorlijn onderwa ter. De leigroeven van Oakeley, waar 150C menschen werkten, staan onder water, of schoon die groeven beschikken over buiten gewoon krachtige pompen. Te Bangor staan vele huizen onder water. In de laaggelegen gedeelten van de stad gaat het verkeer per boot. In 30 jaar is daar een overstrooming van dezen omvang niet voorgekomen. Hopchinson in Glamorganshire staat bijna een meter onder water. In Cheshire is het gebied der overstroo ming aanzienlijk. Het Sale-gebied is één groot meer. Men is nog steeds bezig met het in veiligheid brengen van vee en paarden. De rivieren en beken zijn nog aan het wassen. In Derbyshire stijgt het rivierwater even eens. Het heeft er al een dag hard geregend, zonder dat er kans scheen te zijn op verbe tering van het weer. Tegen 't eind van den oorlog is in de gie terij van Ruelle een monsterkanon gebouwd, dat de Duitsche Bertha's moest beantwoor den. Woensdag is het naar de buurt van Saint- Nazaire verhuisd, waar de daartoe aangewe zen commissie het beproeven zal. Het kaliber is 340, het is 21 meter lang en weegt, onge rekend den wagon en het onderstel, 88.832 K.G. De draagkracht is 97 K M. en de pro jectielen wegen 415 K.G. Het kanon had al lang verzonden moeten zijn, maar de spoor wegmaatschappij was Pang voor haar brug gen en dergelijke wegens het ontzaglijke ge wicht. Sindsdien is daarin voorzien. De Echo National Tardieu's blad, dat geen gelegenheid laat voorbijgaan om Poin caré onaangenaam te zijn, teekent ditmaal onder het opschriftDe tuin van Berenice, den minister-president als tuinman. Poin caré nadenkend aan zijn sik trekkend, een snoeischaar aan zijn voorschoot hangend, be kijkt hoogst ernstig twee bloempotten, uit elk waarvan een bloem opbloeit. Uit den bloempot der buitenlandsche politiek is een bloem opgeschoten, die „terugkeer van den Kroonprins"de andere iz de „te rugkeer van van Midol", worstelend in de binnenlandsche politiek. En de peinzend- starende tuinman Poincaré mompelt„je oogst altijd wat je gezaaid hebt." Volgens een draadloos bericht uit Mos kou heeft de maatschappij voor graanuit- voer thans 800,000 ton tarwe naar het bui tenland verzonden .en beschikt thans nog ove$ een voorraad van driemaal die hoe veelheid, die eveneens voor uitvoer beschik baar is. Men is voornemens den uitvoer be langrijk te verhoogen, aangezien de toestand op de Europeesche graanmarkt bijzonder gunstig is voor het Russische product. De Fransche regeering heeft goedgevonden, dat een syndicaat van handelaars en bankiers een crediet voor den graaninvoer uit Rusland opent. Tevens zal de Engelsch-Russische handelsmaatschappij haar werkzaamheden in verband met den graaninvoer uitbreiden tot Frankrijk, België, Turkije en Nederland. Eveneens wordt draadloos uit Mos kou gemeld, dat thans, voor het eerst sedert 1915, in Rusland een overschot van steenkool boven de binnenlandsche behoef te is. In verband hiermede worden de aan- koopen in het buitenland gestaakt. Te Andernach heeft de burgerwacht de separatisten uit de stad verdreven. In het gevecht dat daaraan voorafging hadden de separatisten twee dooden, de burger wacht een. Het Duitsche rijksministerie is voor nemens op 1 December postzegels van vaste waarde in te voeren. Voorloopig wordt de invoering van postzegels van 3, 5 en 10 goudpfennig overwogen. Daardoor zullen de moeilijkheden, die zich thans telkens voordoen om tijdig nieuwe postzegels ge reed te hebben, worden ondervangen. Op aansporing van den bezuinigings-commis- saris zullen voorts de z.g. dienstzegels niet meer worden gedrukt. Te Dortmund hebben werkloozen, die tegen het verbod in een betooging hielden, twee granaten naar de politie, die trachtte hen uiteen te drijven, geworpen. De politie beantwoordde dezen aanslag met geweer vuur. Aan weerskanten zijn eenige gewonden gevallen en één werklooze moet gedood zijn. Er zijn binnenkort weer twee redevoe ringen van Poincaré te verwachten Zater dagavond zal de minister-president het woord voeren aan den jaarlijkschen maaltijd van het Republikeinsche Comité voor handel, industrie en landbouw. Zondag spreekt Join- car te Neuilly aan de Seine bij de onthulling van een oorlogsmonument. Het conflict in de Fransche steenkool industrie kan als geëindigd beschouwd wor den, nu de gemengde commissie van patroons en werklieden, die te Douai is bijeengekomen, tot een bevredigende oplossing is gekomen. De Duitsche volkspartij afdeeling Pom- meren houdt op 2 December een landdag, waar Stresemann over den politieken toe stand zal spréken. De voorzitter van den Thuringschen Landdag heeft het senioren-convent en de leden van het staatsministerie bijeengeroepen om hun standpunt in verband met de jongste gebeurtenissen te bepalen. De Landdag zelf zal vermoedelijk op 20 November bijeen komen. De communisten hebben met de verklaring, dat zij uit den Landdag treden aan den voorzitter ook een voorstel tot ont binding van den Landdag doen toekomen. De Thuringsche politie is thans op bevel van den commandant in het 5 rijksweerdis- trict (Stuttgart) onder gezag van den mili tairen bevelhebber gesteld. i'VP c - J'-N Xjpijxf tn c i I ff Se TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Het aantal ingeschrevenen aan de Techni sche Hoogeschool te Delft op 15 October 1923 is: Civiel-ingenieur 421; bouwkundig ingenieur 115; werktuigkundig ingenieur 444; Scheeps bouwkundig ingenieur 54; electro-technisch ingenieur 389; scheikundig ingenieur 337; mijningenieur 116; ykers 10; alle lessen 26; <p\c> 1p«;<;cn 10. Totaal 1922 tegen 2172 op 15 October 1922; een vermindering dus van 250 studenten. Hiervan zijn voor de eerste maal ingeschre ven: civiel ingenieur 39; bouwkundig inge nieur 16; werktuigkundig ingenieur 35; scheepsbouwkundig ingenieur 2; electrotech- nisch ingenieur 56; scheikundig ingenieur 30; mijningenieur 3; ykers 4; alle lessen 4; enkele lessen 5. Totaal 194 tegen 350 in het vorige jaar of 154 studenten minder. DE GEZANTENRAAD. PARIJS, 15 November. De Engelsche ge zant heeft instructies gekregen ter zake van de door den gezantenraad voorgenomen maatregelen tengevolge van den terugkeer van den Duitschen kroonprins en de wei gering van de Duitsche regeering om een hervatting van het militair toezicht der ge allieerden toe te staan. De raad zou van middag vergaderen. DE COMMISSIE VAN HERSTEL, PARIJS, 15 November. Er is vanmiddag geen vergadering gehouden van de commis sie van herstel. De commissie zal vermoe delijk morgen bijeenkomen. Overeenkomstig de overeenkomst van Londen van 29 October, heeft de Duitsche regeering haar deelneming in de gemengde Fransch-Duitsche scheidsgerechten hervat. UIT HF.T LAGERHUIS. LONDEN, 15 November. In het Lagerhuis heeft heden Ramsay MacDonald zijn motie tegen de regeering toegelicht. Hij beschul digt haar niet genoeg rekening te hebben gehouden met den nood van de werkloos heid, en geen nationale politiek te volgen, die den invloed van Engeland in het buiten land zou kunnen verhoogen, om zoodoende den internationalen vrede en den handel nieuw leven in te blazen. Hij zeide, dat de regeering millioenen Engelschen in de ellen de laat zitten, om een verkiezingscampagne te beginnen, op grond van een nog steeds geheim gehouden plan van invoerrechten, dat door egoïstische kapitalisten in de wereld is gebracht en waarvan het gevolg moet zijn, dat de kosten van het levens onderhoud nog meer stijgen en het vormen van trustst wordt vergemakkelijkt. Hij ver klaarde, dat de regeering het vraagstuk der v/erkloosheid buitengewoon onbeholpen be handelt o.a. door het kinderachtige systeem van onderstand, welke in hoofdzaak door de arbeiders zelf wordt betaald, terwijl zij tegelijkertijd toelaat, dat de afzetgebieden van centraal Europ? verloren gaan, o.a. door haar nalatigheid om de kans aan te grijpen met medewerking van Amerika een regeling in het vraagstuk der schadevergoe ding tot stand te brengen. Hij betreurde het bovendien, bij de maatregelen, die de regeering genomen heeft voor de bevorde ring van den buitenlandschen handel, een overeenkomst met Rusland te moeten mis sen en verder, dat de regeering had toege staan, dat Frankrijk het industrie-gebied van de Roer onbruikbaar maakte. Het mili tarisme beheerscht geheel Europa en het prestige van pngeland is lager gezakt dan ooit. Hij betoogde verder, dat een politiek van rijksvoorkeurtarieven onmogelijk is, zonder belasting van de levensmiddelen en dat de tarieven, die Engeland zou heffen, een verhooging van de reeds bestaande bui tenlandsche tarieven in het leven zou roe pen, waarvan zoowel de uitvoerhandel als het Engelsche transportwezen de noodlot- tige gevolgen zullen ondervinden. In zijn antwoord gaf Baldwin te kennen, dat een regeling van den toestand in Europa ook hem wenschelijk voorkwam, doch dat het ondoenlijk is den vrede te ver haasten door nieuwe vijandschap te stich ten. Hij had gehoopt op een verbetering in den toestand toen Amerika zich bereid ver klaarde op zekere voorwaarden mee te werken. Die hoop is echter vernietigd door het optreden van twee der bond genooten. Het zal moeilijk zijn op den duur te blijven voortgaan pogingen te doen om samenwerking te verkrijgen met bond genooten, die samenwerking zoo lastig maken, en ik heb geen moeite gespaard om de geallieerden te laten weten, dat wij niet altijd meer tot samenwerking bereid zullen worden gevonden tenzij er een wijzi ging komt in den tegenwoordigen toestand. LONDEN, 15 Nov. Het Lagerhuis heeft de motte van wantrouwen verworpen met 285 tegen 190 stemmen. LONDEN, 15 Nov. Lloyd George heeft de politiek der regeering vurig aangevallen, welke hij slecht overwogen, voorbarig en dwaas noemde. Simon en andere liberale en arbeidersleden critiseerden eveneens de regeeringspolitiek. Lloyd Greame. de minis ter van koophandel, sloot het debat. Zijn heftige verdediging van het regeerings- oesluit leidde tot opgewonden tooneelen, doch de orde werd niet verstoord. DE KOMENDE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. LONDEN, 15 Nov. De verkiezings campagne van de vereenigde liberalen is vanmiddag te Londen geopend met een ver gadering in Queen shall, onder voorzitter schap van Grey, die vast stelde, dat de onverwachte loop in de politiek de liberale partij stevig hereènigd had. De voornaam ste spreker was Asquith, die voor een over volle zaal sprak. De vergadering heeft een motie aangenomen, welke de regeering gispt, vaststelt, dat de datum van ontbinding zoodanig gekozen is, dat de protectionis tische voorstellen niet afdoende in het parlement konden worden besproken en de natie oproept een regeering heen te zenden, welke de Britsche levensbelangen tot onderwerp maakt van een plotselinge ver- kiezingsdobbelarij. De motie verklaart, dat het ware middel tegen de werkloosheid niet is bescherming, doch uitbreiding van de werkloosheidsverzekering en aanwendiqg van de openbare middelen voor de her leving van de productie en het herstel van Europa. ITALIË EN DE EENDRACHT ONDER DE GEALLIEERDEN. ROME, 15 November. Het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken gelooft niet, gezien de inlichtingen, waarover het beschikt, aan een monarchistischen staats greep in Duitschland tengevolge van den terugkeer van den kroonprins, doch blijft de Duitschland nauwlettend volgen. Het mi nisterie streeft er naar een gemeenschappe lijke politie tusschen de geallieerden tot stand te brengen en de kloof te overbrug gen, welke opnieuw Frankrijk en Enge land dreigt te scheiden. Met dit doel voor oogen is aan de diplomatieke vertegen woordigers van Italië opdracht gegeven hun invloed aan te wenden, eenerzijds om Frankrijk van overijlde stappen af te hou den, anderzijds om Engeland te bewegen zijn huidige houding inzake de te volgen gedragslijn bij een mogelijke monarchisti sche beweging in Duitschland te wijzigen. Italië tracht tevens België's steun te krii- gen voor zijn matigende politiek. t Meeningsverschil in den Gezantenraad. PARIJS, 15 Nov. In de Ambassadeurs conferentie is ernstig verschil van meening ontstaan ten aanzien van de militaire con trole en den terugkeer van den kroonprins. Frankrijk brengt beide quaesties met e'.kaar in verband als een dubbel symptoom van het toenemend verzet van het Duitsche Rijk tegen de bepalingen inzake de veiligheid in het vredesverdrag. De Engelschen hebben er in toegestemd zich aan te sluiten bij de stappen tot herstel der militaire controle, doch zij wijzen even- tueele sancties van de hand. Ofschoon Engeland de vader is van de bepalingen nopens de oorlogsmisdadigers en ofschoon het vóór den terugkeer van den kroonprins het initiatief heeft genomen tot het zenden eener waarschuwing aan Duitsch land, weigert het diens uitlevering te eischen. Frankrijk is van oordeel, dat deel VIII van het vredesverdrag buiten werking was gesteld, zoolang de kroonprins n.-ar het buitenland was uitgeweken, doch weer van kracht werd, zoodra hij vrijwillig in het Rijk terugkeerde. Indien dit laatste weigert hem uit te leveren, kan het hem ten minste verbannen. Engeland is niet geneigd zich bij een eventueelen stap in Duitsch land aan te sluiten. PARIJS, 15 Nov. Havas meent te weten, dat de Britsche gezant den Raad de instruc ties zijner regeering ter kennis heeft ge bracht, volgens welke Engeland zou wen- schen zich te onthouden van deelneming aan eiken stap, die in Duitschland 'mocht worden gedaan met betrekking tot den kroonprins en den keizer. Wat de militaire controle betreft zou En geland eveneens gekant zijn tegen elke sanctie, doch zich wel willen aansluiten bij een démarche tot het bewerkstelligen eener hervatting der controle. DE MILITAIRE CONTROLE IN DUITSCHLAND. Foch over de Duitsche bewapening. Een nota aan Duitschland. PARIJS, 15 Nov. Maaschalk Foch heeft in de Ambassadeursconferentie belangrijke bijzonderheden medegedeeld omtrent de hervatting der bewapening door Duitsch land, De rijksweer heeft een grooter effec tief dan geoofloofd is, de fabricage van oorlogsmateriaal wordt uitgebreid. S'tinncs heeft daartoe uit het Roergebied zijn spe cialisten teruggeroepen. Bestellingen worden gedaan in het buitenland, met name in Rusland. Cambon wees op de absolute noodzake lijkheid voor Frankrijk om de militaire con trole vrij en zonder beperking te hervatten, De leden besloten aan hun regeeringen het ontwerp voor te leggen van een adres aan het Duitsche Rijk, waarin tot eerbiedi ging van het vredesverdrag wordt aange maand, welk verdrag verschillende collec tieve sancties voorziet, waarover de ge allieerde kabinetten kunnen beslissen. Cambon wees er op, dat Frankrijk, in het belang zijner veiligheid, zich voorbehoudt zelf nog meer sancties te nemen, indien het de colectieve sancties onvoldoende acht, ofschoon hij verwacht, dat een enkele mani festatie van de intergeallieerde solidariteit over Duitschlands kwaden wil zal zege vieren. EEN ERNSTIG SPOORWEGONGELUK BIJ STUTTGART. BERLIJN, 15 Nov. Op de lijn Unter- TiirkheimKornwestheim, beeft heden avond te zes uur ter hoogte van het zieken huis van Cannstatt, een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad. Een goederentrein, die' op een verkeerd spoor gekomen was, liep op een trein met arbeiders, welks twee eerste wagons in elkaar schoven. Het eerste rijtuig was een goederenwagon, het tweede echter een personenrijtuig, waarvan Je meeste inzittenden gedood werden. Dertien kwamen er met verwondingen af. Ook de machinisten van beide treinen werden ge dood. BARNEVELD, 15 Nov. Pluimvee. Tam me eenden 11.30, wilde eenden f 0.801, jonge hanen f 0.80—1.70, oude hanen f 1 1.65, jonge hennen f 24.60, oude kippen f 0.751.50, tamme duiven f 0.200.25, vette ganzen f 3.505, tamme konijnen f 12.75, wilde konijnen f 0.801, fazanten f 22.50, hazen f 1.753, alles per stuk. Eieren f 1416.25 per 100 stuks. Aanvoer 90.000 stuks. Eierhandel vlug BOVENKARSPEL (Station), 15 Nov. Aardappelen blauwe f 3.40 bonte f 3.05 j kriel f 0.55 per baal uien groote gele f 3.95-— 4.55 drielingen f 4.55—4.80 nep f 4.60— 5.20 per baalbloemkool le soort f 5.75 15.75 2e soort hl.105.25 3e soort f0.75 per 100 stuks roode kool f 1.903.30 gele kool f 2*703.30 witte kool f 0.601.20 per 100 K.G.bieten groote f 26,5037 kleine f 1415.75 per 1000 stuks spruitkool f 2.20 —2.65 per 15 K.G. Aangevoerd 145 bai aardappelen, 435 baal uien, 58900 stuks bloemkool, 28 "C0 K.G. roode kool, 127C0 K.G. gele kool, 45700 K.G. witte kool, 3230 stuks bieten 20 zak spruit kool. HOOFDDORP, 15 Nov. Granen. Tarwe nieuwe f 1012.25 Rogge 8.509.50 Gerst Chevallier f 9.7510.50 Wintergerst f 8.25—9.25 Haver f 8.50—10; Witte Duivenboonen f 1718 Paardeboonen f 11.5012.50 Groene erwten f 2023 j Vale erwten f 2832 Karwei f 124128 Geel mosterd f 2328 Blauw maanzaad f 3842. Koolzaad f 1921 Kanariezaad f 1719. Prijzen per 100 K.G. HOORN, 15 Nov. Kaas. Aanvoer 7 st kl. fabriekskaas 5250, 2 st. comm. fabrieks baas 50, 10 st. kl. boerenk. ongev. 48, gem. 51, 30 st. comm. boerenkaas 50. MIDDELBURG, 15 Nov. Granen. Tel markt was de aanvoer redelijk. De noteering is als volgt 5 Tarwe f 11.5012.75, Witte booneri f 2537, Ronde br. boonen f 3242, Lange br. boonen f 3040, Kroonerwten f 19.5022.50, Maanzaad f 3841, alles per 100 K.G. UITHOORN, 15 Nov. Kaas. Op de markt waren aangevoerd 98 partijen. Prijs Goud- sche kaas 1ste soort f 5256 2de soort f 48— 51 zwaardere f 5557 Rijksmerk f 5257, Handel kalA. WINSCHOTEN, 15 Nov. Granen. Ter Graanbeurs waren de prijzen per 100 K.G, als volgtRogge f 89.25, tarwe f 99.75, gerst f 8.509.25, witte haver f 88.75, zwarte haver f 79, paardeboonen f 1013 wierdeboonen f 1013, blauwpeul erwten f 20—28, gr. erwten f 1822, mosterdzaad f 1627, kanariezaad f 1619. De aanvoer was goed. Bij vaster prijzen werd de omzet niet groot. AMSTERDAM, 15 Nov. Aardappelen. (bericht v. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 6.156.25, id. Blauwe f 66.10, id. Eigen heimers f 4.755, id. Bravo's f 5.25, id. Industries f 23.50, id. Blauwe Eigenhei mers f 4.755 Friesche Borgers f 4.60, id. Bravos f 5.25 Zeeuwsche Eigenheimers poters f 3.75—3.90, ia. blauwe Poters f 3.50 3.75, id. bonte Poters f 3.503.75 Hille- gommer Zandaardappelen f 7.508 Drent- sclie Eigenheimers f 33.75, id. Roode Star f 3.50 per H.L. DELFT, 15 Nov. Boter. Aanvoer 23/8 en 3/16 v., te zamen 490 K.G. Prijzen f 2.35- 2.50 per K.G. ELST (Bet.), 14 November. Fruitveiling van heden Gerrit Roelofs 1214, dubb. Benderzoete 1014, Zoete Bellefleurs 13 14 enk. Benderzoete 89, Reinzoet 12 13, Kroonappels 14%15, Jasappels 12% 13, Campagnezoet 15—16, Beugelzoet 15—16, Zoete Honderdmark 1012, Zoete Paradijs 1415, Gieser Wildeman 26—28, Bergamotperen 2026, IJsbouten 2729, Pondsperen 2324, Kamperveentjes 26 27, Court Pendu 10%18, 1ste Goud- reinetten 1934, 2de soort 1118, 3de soort 610, 1ste Bellefleurs 1826, 2de soort 8%9%, extra 2731, Hollemans 925, Zure Roodjes 1617, Paradijs 7%— 9%, Sterappels 15—21, Grauwe Reinetten 8%11, Eijsdener Klumpke 1013, Wijn- zuur 1213, Tulappels 13%14, Citroen appels 1516, Lane's Prince Albert 16— 20, Mispels 24—28 ct., alles per K.G. GOUDA, 15 Nov. Kaas. Aangevoerd 116 partijen, le soort f 5457, 2e soort f 50 53, rijksmerk f 50—57, zware f 58. Handel matig. HOORN, 15 Nov. Kaas. Aangevoerd 9 stapels fabriekskaas f 52%; 10 st. boeren kaas f 51 1 st. fabriekscommissie f 50 31 st. boerencommissie f 50totaal 51 stapels, wegende 26.437 K.G. Handel vlug. GOUDA, 15 Nov, Boter, weinig aanvoer, handel flauw, Goeboter 1.151.25, Wei- boler 1.15—1.20. Veemarkt. Melkvee, red. aanvoer, handel stug, 275325. Vette varkens, red. aan voer, handel stug, 3740 ct. per half K.G. Magere varkens, red. aanvoer, handel stug, 3537 ct. per half K.G. Magere biggen, red. aanvoer, handel stug 10—18 p. stuk. Lammeren, groote aanvoer, handel redelijk, 2836. Nuchtere kalveren, red. aanvoer, handel redelijk, 1222. HOOFDDORP, 15 Nov. Tarwe nieuwe 1012.25; Rogge 8.509.50; Gerst Cheva lier 9.7510.50; Wintergerst 8.259.25; Ha ver 8.5010.Witte Diuveboonen 1718; Paardeboonen 11.5012.50; Groene erwten 2023; Vale erwten 283250; Karwei 124— 128; Geel mosterd 2328; Blauwmaanzaad 38—42; Koolzaad 1921; Kanariezaad 17—- 19, alles per 100 K.G. 17, Dan liep ze naar de deur, nog steeds roepend. Pascal en Jacques stonden oogenblikke- iijk voor haar. „Wat is er, juffrouw?" vroeg Jacques. „Ach, God, dokter," smeekte Martha, hem bij den arm grijpend en in de kamer trek kend,red moederl" „Help me," zij de pseudo-Amerikaan tot Pascal, „laten we die vrouw in het bed til len." De twee mannen tilden vrouw Grand- charr.p op, droegen haar in de kamer en legden haar onder de dekens. „Zij is toch niet dood, dokter," vroeg Martha hijgend. Jacques bracht zijn wang dicht bij den mond van Périne en legde zijn hand op den linkerkant van haar borst. „Neen, juffrouw," zeide hij vervolgens; zij ademt.... het hart klopt.... Ze leeft dus nog, maar de schok is verschrikkelijk ge weest.... Het gevaar is groot...." „O, God".... hernam het meisje handen wringend, „waarom heeft ze ook dien brief gelezen?" Jacques hield zich bezig met de zieke. Pascal zag Martha aan en de blik, dien hij op haar vestigde, geleek op dien van de slang, die, om alle tegenstand te voorko men, haar slachtoffer eerst duizelig maakt, alvorens het te verslinden. „Mijnheer," stamelde Martha, zich tot Jacques wendend, met samengevouwen handen, „is er dan niets aan te doen?" „Ja wel, juffrouw," antwoordde Jacques Pascal. „Ik zal een recept schrijven, dat on middellijk moet weggebracht en klaarge maakt worden't is hoog tijd. Terwijl hij dat zeide, had Jacques Lagar- de uit zijn zak een agenda gehaald, en met een potlood drie regels geschreven, op een blad, dat hij er uit scheurde. „Gauwgauwjuffrouw, zeide hij, het meisje het blad in de hand stoppend. Martha sneldè met het recept heen. Perine kwam .langzamerhand bij, doch heel langzaam. Pascal had den brief opgeraapt en gele zen. „Wat we voorzien hebben, is stuk voor stuk gebeurd. Is ze verloren?" „Ze is heel slecht, maar toch zou ze er nog van kunnen opkomen." „Dat mag niet." „Dat is gemakkelijk te doen." „Hoe dat?" „Wij behoeven haar maar eenige drup pels water te geven. Dan volgt de dood on middellijk. „Prachtig," mompelde Pascal. „Geen ge weld, geen vergift, en dus geen gevaar voor ons, en Martha behoort ons. Geef haar gauw die druppels water, dan is er een eind aan." Zoo stonden dc twee boeven aan het bed te fluisteren. Perine opende de oogen, maar was niet in staat iets te hooren of te verstaan. Pascal nam van de waschtafel een karai en een glas. Hij goot in het glas een beetje water en gaf het aan Jacques. Deze deed onwillekeurig met angstig gelaat een stap achteruit. Hoe ellendig ook, deinsde hij voor zulk een lafheid terug. Pascal fronste het voorhoofd. „Durf je niet, dan zal ik 't zelf wel doen," zei hij op verachtenden toon. Jacques kreeg zijn zelfbeheersching weer terug, nam het glas en bracht het aan de lippen van de zieke, terwijl hij met de lin kerhand haar hoofd oprichtte. Perine voelde het koude glas en dronk werktuigelijk. Aanstonds werden de oogen dof. Haar hoofd sloeg achterover en haar lichaam kreeg een schok en ze viel in de kussens terug en bleef roerloos liggen. Zij was dood. Jacques, nog bleeker dan de doode zelf, verwijderde zich van het bed. „Smijt de rest van het water weg...." fluisterde hij tot Pascal, terwijl hij hem het glas overreikte. Pascal goot het water terug in de karaf en zette deze weer op de oude plaats. „Nu moeten we zien van den toestand gebruik te maken. Ik neem het meisje voor mijn rekening." Op dat oogenblik klonk op de trap een haastige tred en de kamerdeur vloog open. Martha snelde naar binnen en gaf Jacques het fleschje, dat ze had laten klaarmaken. „Hier.... dokter," zeide ze hijgend van het snelle gaan. „Helaas, juffrouw," antwoordde Pascal met geveinsde ontroering, ,,'i is te laat." „le laat herhaalde het meisje we zenloos...., waarom?".... „Bereid u op 't ergste voor, houd u moe dig, want ge zult 'tnoodig hebben.... Uw moeder heeft opgehouden te leven." Nauwelijks waren die woorden gesproken, of Martha uitte een hartverscheurende kreet en wierp zich op het ontzielde lichaam van Perine. Het arme meisje stikte bijna van wan hoop. 't Was alsof haar hart zou breken.... Heftige snikken deden haar lichaam schok ken. Allerlei verwarde klachten en beden stootte ze uit. Zulk een schouwspel moest den hartvochtigsten mensch vermurwen. Jacques Lagarde gevoelde zich in den grond wel eenigszins ontroerd, maar Pascal, alhoewel hij een treurig gelaat zette, bleef koud als ijs en dacht alleen aan de gevol gen, van hetgeen er gebeurd was. Op de onstuimige uiting van droefheid volgde e»~ t verslagenheid. Martha lag op de knieën, het hoofd verborgen in de lakens, die het lijk van haar moeder be dekten en lag als in gebed verzonken. Pascal dreef zijn schijnheiligheid zoover, dat hij naast het meisje neerknielde en deed, alsof hij bad. De ellendeling voelde, dat het oogenblik gekómen was om zijn jacht op het meisje te beginnen. Hij %vachtte een kwartier en dan/drong hij haar zacht op te staan. Volkomen onbe wust, wat ze deed, liet zij hem begaan. „Helaas, juffrouw," zeide Pascal met wee moedige stem, „de slag, die u treft, is ver schrikkelijkMaar denk steeds, dat dok ter Thompson en ik bij u zijnWij willen als vrienden alles voor u doen, wat we kun nen." Martha hoorde de woorden van den jon gen man/maar begreep ze niet. Zij luister de niet naar hem, en in plaats van te ant woorden, stamelde ze slechts: „Arme moeder.... arme moeder".... En haar snikken begon opnieuw, met ver dubbelde kracht. Nu probeerde Jacques haar op zijn beurt moed in te spreken. „Uw moeder heeft geleden.... veel ge leden. Is zij nu niet gelukkiger in de eeuwi ge rust? Het uur van scheiden is wreed, ik weet het maar al te wel.... 't Is een verschrikkelijke scheuringDe bloedende wonden van het hart schijnen ongenees lijk.... Ik ken ze, die vreeseelijke^ oogen- blikken. Ik heb ze meegemaakt, zoowel als gij.... want ook ik heb wezens verloren, die mij dierbaar waren.... en toch heb ik mij getroost.... Laat u ook troosten, juf frouw MarthaHier op aarde wordt alles uitgewist en de wanhoop van heden zal over een jaar nog slechts een droefgeestige herinnering zijn".... Martha luisterde naar hem niet meer, dan naar Pascal. Het arme theisje herhaalde slechts: „Ze is dood.... arme moeder..,. Ik zal haar nooit meer terugziennooit meer...." „Ik smeek u, u niet aan uw droefheid over te geven. Uw moeder beveelt 't u ge moet leven!" „Waartoe zou het dienen te leven?..., ik ben toch alleen." „Ge zijt niet alleenGe hebt vrien, den!" Martha schudde het hoofd. „Hoe zou ik vrienden moeten hebben?" „Ge hebt zezijn wij er dan niet?" XVIII. Martha hief haar betraande oogen op naar de moordenaars van haar moeder en in haar blik kon men verbazing cn dankbaar heid lezen voor die zoo spoedig aangebodene vriendschap, doch door de geweldige ont roering, waaraan het meisje ten prooi was, kon ze niet antwoorden. (Wordt vervolgd),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6