Voor onze eigen Roomsche Weezen De politieke wig. UIT DEM OMTREK. HAARLEM. Lezing over de Boekdrukkunst. Woningbouw met hindernissen. VOOR DEN POLITIERECHTER. De leverantie van politie-kleeding. Frans Netscher. DE HANZEBANK Opheffing bijkantoor Overveen. Verduistering bij „Stad en Lande" te Groningen De nood in Duitschland. De Brusselsche bank-affaire. Oproeping. BURGERL1JKF STAND Naar de Missie! De Postchèque- en Girodienst De Dagvaarding van mr. Bakhuizen van den Brink. De Hongaarsche kinderen in Haarlem. Jubilé-Leenders. KIRKBER3&HTEM. De vrijzinnig-democraten beginnen zich ge ducht te weren, nu zij in de groeiende mee- ningsverschillen der christelijke coalitiege- nooten hoe langer hoe meer gelegenheid zien om 'n andere politieke constellatie in Neder land te scheppen, waarbij zij slechts zijde kunnen spinnen. In Amsterdam en Haarlem zijn vrijzinnig-democratische jeugdorganisa ties opgericht, omdat zooals de leider der partij het uitdrukte „bij de jongeren het heilig vuur is, het élan, dat het vuur in de gemoederen der ouderen zeil weet te onder houden." Gisterenavond is ook in den Haag zulk een Vrijz.-dem politieke club van jon geren gesticht en daar heeft mr. Marchant een rede gehouden. Merkwaardig, dat deze leider, op een oogenblik, dat men van hem een politieke geloofsbelijdenis zou verwachten met 'n uit eenzetting der partijbeginselen voo: de aan- kcmende kiezers, zich bepaalt tot critiek op de Nederlandsche politieke verhoudingen, zoodat wij bijna geneigd zouden zijn te gaan gelooven, dat de vrijz.-democratische partij hoofdzakelijk leeft van negatieve leuzen; dat het doel der partij niet anders is dan een wig te vormen in de bestaande politieke con stellatie. Dit klopt ook geheel met het op treden van de partij en van den leider in de Kamer, waarvan wij de laatste jaren nooit anders dan afbrekende critiek hebben ge hoord. 't Zou daarom mogen bevreemden, dat een dergelijke politicus in deze dagen het felst optrad tegen een aftredende regeering en haar wankelmoedigheid, regeeringsloosheid, zwakte en dergelijke meer verwijt, gelijk mr. Marchant gisterenavond nog eens deed voor de jonge vrijz.-dem. Hagenaars, wanneer in de politiek nu eenmaal niet alles mogelijk was. Wat wij den heer Marchant echter wèl verwijten is, dat hij, bij het stellen van 'zijn eisch, dat bij verkiezingen voortaan als eenige echte en zuivere scheidslijn zal wor den genomen de vraag: „zijt gij democra tisch" verzuimde aan de baardelooze vrijz.- democraten ook eens uiteen te zetten, wat* toch eigenlijk wel onder „democratisch" moet worden verstaan. Er is een tijd geweest, dat men meende, dat het verschil tusschen democratisch en conservatief voor de hand lag; maar die tijd is voorbij. Wie nauwkeurig de politieke verschijnselen, vooral in het buitenland volgt, zal het geen overbodige weelde vinden, wanneer een partijleider, op tredend voor de jeugd, daarover eens een klaar inzicht geeft. Wanneer de vrijz.-democraten worden op geroepen om de rechtsche coalitie te bre ken, de Katholieke partij uit elkaar te stoo- ten eh een „zuivere scheiding" te maken tus schen democraten en conservatieven, dan mogen die toekomstijfe stórmloopers te vo ren toch wel eens weten, welke de inhoud van hun wapenleus is. Mr. Marchant geeft dezer dagen veel ad viezen; hij is er gul mee en openhartig. Gis teravond vertelde hij zoo maar in het pu bliek, wat hij in 1922 aan de Koningin heeft geadviseerd en wat ook nu weer zijn mee ning over de oplossing der crisis is. Volgens hem moet er nu komen een kwakkelkabinet, dat tot 1925 doorsukkelt; dat kwakkelkabi net moet rechtsch zijn! Heel vriendelijk van den heer Marchant; de wraak en de afkeer der kiezers in 1925 kan zich dan des te feller tegen een rechtsche meerderheid kee- renl Daarna moet er dan komen een regeering van sociaal-democraten en Katholieken, dat ligt in de politieke lijn. Aldus voorspelt de leider der vrijzinnig-democraten. - En om dat ideaal te bereiken zal de vrij- zinnig-democratische partij als politieke wig dienst doen. Wij weten het nu en zijn dankbaar voor de hernieuwde waarschuwing. Moge het voor onze Katholieke Staatspar tij ook gelden, dat een gewaarschuwd man voor twee geldtl a—gggg"jsi In verband met de tentoonstelling vSn dc boekdrukkunst werd 'Donderdagavond in het Paviljoen een lezing gehouden, waar optra den als sprekers Dr. C. P. Burger Jr., voor zitter van het uitvoerend comité der ten toonstelling en de heer P. Bausch, lid van dezelfde commissie- De niet talrijke bezochte bijeenkomst werd geopend door den heer Burgersdijk, voorzit ter van het Departement Haarlem, der Ne derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en handel, van wie het initiatief tot deze le zing uitging. Spr. drukte er zijn spijt over uit, dat 't audito rium zoo klein was, waar de lezingen toch zoo interessant zouden worden. Dan gaf spr. het woord aan dr. Burger. Spr. behandelde eerst dc vraag, .waarom eigenlijk in 1923 het 5e eeuwfeest gevierd wordt van de uitvinding der boekdrukkunst, terwijl toch uit onderzoekingen gebleken is, dat niet, zooals gemeend werd 1423, maar 1440 als het jaar van uitvinding beschouwd moet worden. Spr. antwoordde hierop, dat, waar de traditie algemeen het jaar der uit vinding in 1423 stelt, men geacht heeft die traditie te moeten volgen. Toen bekend werd, dat men zich in den tijd had vergist, begon men ook aan het bestaan van Lourens Janzn. Koster te twijfelen, waarvoor spr. echter als tegenbewijs de vas te overtuiging van Coornhert en vele andere geloofwaardige bronnen gaf, onder welke bronnen ook Hadrianus Junius, een betrouw baar geschiedschrijver, die zelfs vele bijzon derheden omtrent de wijze van uitvinding en de eerste toepassing er van vermeldt. Spr. wil echter, zonder langer stil te staan hij het juiste tijdstip van uitvinding, de ont wikkeling van de boekdrukkunst van de 15e tot de 17e eeuw behandelen. Spr. heeft, voornamelijk uit dc Koninklijke Bibliotheeke, een reeks fragmenten van de ,oude boekdrukkunst mogen fotografeeren, 'waarvan hij de lichtbeelden wil laten zien. Het is een collectie zeer oude drukken, waaronder oók de oude blokboeken, die men niet altijd te zien krijgt, aldus spr. i Deze blokboeken, zijn slechts uit hout ge sneden vormen, die werden afgedrukt, dus iniet samengesteld uit afzonderlijke letters, i Hoe het bij het drukken 500 jaar geleden precies in zijn werk ging, aldus spr. kunnen wij niet precies meer vaststellen, daarvoor ontbreken ons vaste gegevens omtrent deze techniek Spr. laat dan zién het oude blok-boek en de zoogenaamde Costeriana. Het verschil is hierin .gelegen, dat in het blokboek over het algemeen dc letters aan elkander vastzitten, terwijl ze bij de Costeriana van elkander ge scheiden staan. Volgens vaste gegevens moet de drukkerij, door Koster in 1423 opgericht, wel geruimen tijd zeer veel opgang gemaakt hebben. Spr. laat nog zien de zeer primitieve druk op perkament, waar plaatsen zijn open gelaten voor het schilderen van hoofdletters. Meest al deze oude Costeriana zijn boeken, welke bij hef onderwijs werden gebruikt, zooals de inhoud duidelijk aantoont. Men vermoedt, dat Coster's drukkerij in ongeveer 1470 opgehouden heeft te bestaan, daar omstreeks 1473 een geheel andere soort, druk verschijnt, n.l. de incunabel, letterlijk vertaald wiegedruk. Spr. laat dan verschillende titelbladen zien san bekende drukkers uit dien tijd, bijv. Hendrik, den lettersnijder, een bijbelvoor stelling enz, alle houtsneden. Dan komt spr. aan de gewone ronde let tertype. Deze soort is vanuit Italië ingevoerd, waar deze lettervorm bet eerst in gebruik was. De Italianen hadden eerst van de Duitsche drukkers de hoekige letters overgenomen, die echter geen opgang maakten, waarom zij vrij spoedig tot het ronde lettertype over gingen. In 1523 wordt de ronde letter algemeen gebruikt, ofschoon toch tot veel lateren tijd nog de Holandsche Bijbels uitsluitend in Go- thische letters werden afgedrukt. Nog eenige primitieve drukwijzen op per kament in 1540, o.a. van Pieter Janszoon, drukker te Leiden en verschillende leerboe ken, komen in dien tijd nog voor, waaruit blijkt, dat dit soort boeken, vooral voor bet onderwijs, nog langen tijd in gebruik bleven. In de tweede helft der 16e eeuw treft men de schrijfletters aan, zeer moeilijk voor den drukker, maar zeer gewild, vooral in schoolboekjes en op titelplaten. In 1855 verschijnen de zeevaartboeken. waaronder kaarten van Adriaan Gerritsz. van Haarlem, die schetsen vervaardigde van gevaarlijke plaatsen op zeé, boekjes liet drukken met koersen havens enz. Deze uit gaven zijn echter eerst na zijn dood versche nen. Dan verschijnen de eerst landkaarten; b.v. van Noord-Holland, een Poolzee-kaart, in 1598 door Willem Barents, vervaardigd op zijn toch naar Nova Zembla. In 1616 verschijnen de boekjes van Willem Bartjens, voorzien van zijn portret, die zeer langen tijd dienst hebben gedaan bij het on derwijs. Zoo laat spr. de ontwikkelingsgang zien van den boekdruk tot de 17e eeuw. Onder de pauze maakten de aanwezigen onder deskundige leiding een rondgang door de tentoonstelling waar bij den keur van fragmenten, het besprokene nog eens nader werd verklaard. Vervolgens werd het woord verleend aan Jen heer P. Bausch. Wie de uitvinder van de boekdrukkunst is, aldus spr. is niet degene, die het begrip „drukken" heeft gevonden, want reeds lan gen tijd, voor men de uitvinding dateert, werd deze kunst beoefend. Zij, die dus n<sar den uitvinder hebben gezocht, heb ben terecht gemeend, dat hij, die het sy steem der losse letters vond, de eigenlijke uitvinder was. Zoo ook heeft men gezocht. Deze toch logische redeneering heeft evenwel fiasco geleden, daar men nog thans niet zoover is, dat men een uitvinder kan aanwijzen, zonder aanleiding tot tegenspraak te geven. Als deze vooropgezette theorie juist bleek, dan zou men tot de conclusie komen, dat Lourens Jansz. Koster de uitvinder niet was. Een nieuw standpunt voor onderzoek is ingenomen. De tegenwoordige boekdruk kan nooit afgeleid zijn uit den druk met gesne den houten blokken, daar het materiaal, vroeger hout, nu gegoten metaal, te different is. Maar deze nieening is onjuist verklaard, daar het gebruik van metaal voor losse let ters reeds lang in gebruik was, zooals Gustav Mori, uit Frankfort, heeft aangetoond. De drukwljze der oude blokboeken ge schiedde aldus; een houten vorm werd in het zand afgedrukt, waarin dus het beeld van den vorm was gedrukt; de holten en gleu ven werden dan met gesmolten metaal ge vuld, waardoor het metalen gietsel ontstond. Men zal vragen, aldus spr. waarom- zulk een eigenaardige wijze van afdrukken werd gebezigd. Dit had twee redenen. Vooreerst waren de houtprocéde s te zwak en ten tweede kon men van een houten vorm zooveel afgietsels maken, als men wilde, waardoor ook na eenigen tijd een ruilhandel in afgietsels in trek kwam. Spr. liet eenige afbeeldingen van gietsels zien en wees dan op de punten der spijk-rs, voorkomend op den druk, welke spijkers ge dreven waren door den gegoten vorm in ^on stuk hout, om den vorm, die meestal onge veer 3 m.M. dik was, steun te geven. Mori was van meening, dat Gutenberg, de medededinger van Koster door het gietoro- cedé op de gedachte was gekomen om losse metalen létters te gieten. Deze werden verkregen door de uitgesne den houten letters op dezelfde wijze te be handelen als de bladzijden der blokboeken. Het snijden van losse letters ging met veel moeite gepaard, maar was toch zeer loonend, daar slechts een beperkt aantal letters noodig was om een geheel boek ach ter elkander te kunnen afdrukken. Spr. laat een bladzijde zien van een la- tijnsch leerboek, gedrukt door Coster, waar op duidelijk de punten zijn waar te nemen van de spijkers, waarmede de gegoten pla ten op een houten blok waren bevestigd. Hoe verkreeg Coscer de vormen? Door het naast elkander plaatsen der losse gegoten letters. In de aldus gedrukte bladzijden is een onregelmatigheid in de zetwijze merk baar, die zeer regelmatig op iedere bladzijde terugkeert. Men verklaart deze eigenaardig heid aldus, dat de letters voorzien waren van gaatjes, waadoor ze naast elkander aan een ijzerdraad werden geregen. Spr. laat nog eenige afbeeldingen zien van aflaatbrieven van Gutenberg en hoopt het hiermede aannemelijk gemaakt te hebben dat Gutenberg op dezelfde wijze drukte als Coster. Hiermede staat vast. dat de uitvinder der boekdrukkunst diegene moet zijn geweest, die het systeem der losse letters invoerde, en in dat opzicht komt de eer der uitvinding toe» aan Lourens Janz. Cdster. Namens de aanwezigen bracht dc heer Burgersdijk dank aan dc beide sprekers voor hun interessante causerieën. Men herinnert zich, dat enkele maanden Releden ecu iJe mededeelingen werden ge daan over de woniiiRbouwvereeniging „De Voorzorg", welke een complex van 62 wo ningen laat tw>uwen op een terrein, gelogen achter de Rijkskwoeksphool voor Onderwijzers aan de Loidschevaart. De vereenigiug had thans haar oden aan nemer de vier ovc'rige waren failliet ge gaan in dienst en hoople nu in October haar huizen le kunnen verhuren. Ais datum van het opleveren van het complex was 7 Novem/ber bepaald. Half September ging echter ook deze aan nemer failliet en weer lag het werk stil. Toen waren 12 huizen reerls bewoond en was er veertien dagen doorgewerkt, dan hadden er nog 13 huizen bewoond kunnen worden. „De Voorzorg" is voornemens hel nog resteeremle werk partieel aan te besteden; dezer dagen zullen in het college van B. en W. deze plannen besproken worden. Aan genoemd faillissement zit nog vast, dat de woningbouwvereeniging Vooruitgang, die aan dé Slncjilhnisstraal laat bouwen, te gelijk met „De Voorzorg", haar werkzaam heden zag stopgezet. Ook deze vereeniiging heeft, naar ons werd medegedeeld het ove rige werk partieel laten aanbesteden; van daag zijn de werkzaamheden, die dus bijna twee maanden hebben stilgelegen w/>er her vat. Bij den vader van liet Weeshuis zijn deze week de volgende giften ingekomen voor het St. Nicolaasfeest der weezen: Van mevr. P. 1, G. 2.50, E. ƒ- 3, Mr. W. f 1, B. 2, Mevr. II 1, B. 2.50, H. 1, B. f 1, N. N. 0.50, C. H. B. 1, H. 2.50, v. d. Z. f 2.50 uit Lisse; N. N. 2.50 uit Vogelenzang; mej. E C. 2.50 tot lafe nis der gel; zielen 1. Door Iiisscbenkomst van Mej. Kisteroo ge collecteerd: N. N. f 1, H. B. 0.50, H. V. f 0.25, E. P. 0.25. N. N. f 0.50, Jac. J. v. L. 1. W. v. L. 0.50, P. Sm. 0.25, G. J. 1, A. D. t, N. N. f 0.25, D. 0.50, N. N. 0.25, O. G. f 0.50, x. M. f 0.25, H. f 0.25, V. 0.50, S. 0.25, T. 0.25, N. N. f 0.25, N. N. 1, A. v. H. 0.25, R. A. 0,50, Sm. 0.25, V. f 0.25 V. 0.30, T. A. v. D. 1, H. 0.50, N. N. f 6.25, G. J. B. f 1, T. G. 0.50, J. G. Ó.25, B 0.25, L. f 0.25, v. d. N. 0.50, J. A. B 0,50, N. N. 0.50, A. v. K. f 1, V. 0.25, v. d. V. ƒ0.25, W. G. 0.25, N. N. f 0,25, L. f 0.35. N. N. 0.30, L. H. K. 0.25, N. N. -0.15, N. N. 0.25, v. L. 0.50, L. 1.50, M. 0.50, L. f 0.20, N. N. ƒ0.25. M. 0.25, N. N. 0.25.' J. U. P. 1, N. N 1. L. J. 1, N. N. 1; N. N. 0.30, N. N. 0.50. losse giften ƒ- 3.05. Alleen gevers hartelijk dank. Wie volgt het bovenstaande voorbeeld na van Mej. Kisleroo? Nog een flihken sloot en we zijn waar we het vorige jaar over mochten, be schikken. Mocht er nog iemand zijn die geen gelegen heid heef! om zijn gave te bezorgen, hij zen- de mij een kaartje en ik zal hem gaarne even komen bezoeken. Alles is welkom, ook giflen in nahrra. Zenuwen, drank en.... Vlootwet. Eerste beklaagde wak Vrijdag de 57-jarige J. H„ groentenkoopinan, zwervende die op 25 October te Haarlem was en een borrel tje op had. Bij de Coop. Haarl. Groenlenvei- ling stal hij 4 ledige groeriten'kisten en eeni ge bakken met kool. Hij verkocht dit en het verdiende geld zette hij om in drank. Later stal hij nog een koperen gewicht. Beklaagde bekende, maar zei, dat het de schuld was van zijn zenuwen. Hij deed het volgende verhaal: Op m'n 18e jaar ben ik naar Indie gegaan en daar 10 jaar als kolo niaal geweest. Ik heb alle mógelijke ziekten gehad. Nu ben ik weer 30 jaar in Holland en altijd koopman in groenten geweest. Maar door mijn Indische wederwaardigheden ben ik zenuwachtig geworden en toen ik 2 jaar geleden m'n goede vrouw verloor, is het weer mis gegaan. De Officier van Justitie vroeg, of hij ook oen woordje met beklaagde mocht spreken en herinnerde hem er aan, dat hij 8 vonnis sen wegens verduistering en oplichting ach ter den rug heeft, en wel twee maal vier, kort achter elkaar, met een tusschenperiode van 11 jaar en goed oppassen! Zoo erg slachtoffer!#? ^behoeft beikl. dus niet te doen. Na het getuigenverhoor wees de ambtenaar van het O. M. er in zijn requisitoir op, dat beklaagdébs zenuwen itoor den drank na tuurlijk n'og heviger in werking komen. Als hij last heeft van de zenuwen, heeft hij dat ook aan zich zelf le wijten. Spr. meende oen gevangenisstraf voor den lijd van 4 maanden te moeien eischen. Mr. ten Bokkel sprak een goot! woordje, en meende, dal bekl. als koloniaal getoond heeft, zeker zooveel voor In-sul inde le voe len, als degenen, die voor de Vlootwet heb ben gestemd!.... Beklaagde voegde daaraan toe, dat hij liet gouvernement trouw had gediend. Hij zei: ik kan, als ik vrij ben, weer best aan den kost konten, geef me een lichte straf, ik zal mijn best doen en nooit meer drinken, dat beloof ik u. De politerechter: D'r wordt hier zooveel beloofd! Maar luister maar eens. Ik zal het iv>g goed met je maken en je 2 maanden geven, met aftrek van je voorarrest. Nu mag je wel blij zijn. Beklaagde: Dank tt, edelachtbare, goeie morgen, heeren Geen oplichting. Vrijspraak moest worden gevraagd en ge geven in de volgende' zaak. Een koopman te Schoten had een rijwiel gehuurd; hij zet le liet in de zaak van een vroegeren pa troon van hem omdat hij het op zijn loge ment niet bergen kon en leende van dezen tegelijk een tientje voor een handeltje. Later herbaalde zich dit grapje en op klacht van d enbedrogen rijwielhandelaar, zag de poli tie oplichting in dit zaakje. Maar beklaagde ontkende, dat hij het rijwiel als pand had gegeven en de patroon had ook niet direct verband gezien tusschen de fietsstalling en de geldleening. Het eerste tientje had beklaag de prompt terug betaald, liet tweede rv*g niet, maar dat zou nog komen, op afbetaling. De patroon getuigde gunstig over den jongen, uit den lijd, dal deze bij hem in dienst was geweest. Het slot was vrijspraak, met last tot teruggave van het rijwiel aan den eige naar! Gelijk wij uit de begrooting kunnen op maken, zal er oen verandering plaats bob ben in de wijze van aanbesteding van klee ding en uilrusting der politiedienaren en veldwachters. Hot voornemen bestaat adn het einde van 1923 eene inschrijving te openen voot de levering in 1924. Tot nu loe had de keuring plaats door twee deskundigen; om evenwel te verzeke ren dat de gemeente betere stoffen krijgt, ligt het in de bedoeling bij de aanbesteding, de ?.oor!en laken duffel, enz., voor le schrijven. De concurrentie bij de inschrij ving wordt Ihierdoor overgebracht op het gebied der arbeidsvoorwaarden, waardoor de mogelijkheid van het verkrijgen der levering voor Haarlemmers grool wordt. Belanghebbenden zullen met genoegen van deze nieuwe wijze van aanbesteden kennis nemen. De heer Frans Netscher, die, naar we reeds meldden, in het Diaconcssenhuis alhier ver pleegd wordt, heeft een goeden nacht gehad. Naar we vernemen, is, in verband met di verse bezuinigingsmaatregelen, het bijkantoor der Hanzobank Ie Overveen met ingang van heden opgeheven en overgebracht naar het Bijkantoor te Haarlem. Door deze opheffing is geen personeel ont slagen behoeven le worden. Overveen toch werd door het kantoor Haarlem bediend. Er werd daar jlleen des middags zitting ge houden. Te Heemstede is aangehouden de ex- directeur H. van 't V., van de coöp. zuivel fabriek „Stad en I *ade" te Groningen, ver dacht van verduistering ten nodeele dezer fabriek. Het accountantsonderzok heeft uitgewe zen, dat er met 1 Mlei 1923 een tekort was van 500,000. Nagegaan wordt, of dit tekort eventueel nog grooter is. Omtrent deze zaak meldt het „Nbld. van het Noorden" nog het volgende; De geruchten in zake de knoeierijen bij „Stad en Lande" komen nog telkens weer opzetten. Het accountantsonderzoek is nog steeds niet geëindigd en de boekhouding ziet er dusdanig uit, dat men het einde van het onderzoek nog niet voorspellen kan. Men spreekt van tekorten, loopenda van 800,000 tot drie mihoen. Hier zal natuur lijk wel de noodige fantasie, bij zijn, maar dat er een zeer ernstige verduistering, mal versatie of vascbheid in geschrifte heeft plaats gehad, staat wel vast. Zaterdagmiddag is te Groningen binnen gebracht de oud-directeur van „Stad en Lande". Er is tegen hem rechtsingang ver leend met gevangenneming ten gevolge van de thans reeds ontdekte knoeierijen. De heer H. in 't V. is overgebracht naar het Huis van bewaring te Groningen. Er kan nog niet worden meegedeeld. Ier zake van welke overtreding b.v. verduiste ring of valschheid in geschrifte, de oud- directeur van de „St. en L." eventnocl ver volgd zal worden. Een familie, hier ter stede, die gedurende eenigen tijd een meisje uit München ter verzorging had opgenomen, ontvinj» na den terugkeer van het kind, toen men, begaan niet den nood der betrekkingen in Mün chen, een gift had gezonden, een enthou siasten brief, waarin de ouders van het meisje den diepsten dank en erkentelijkheid betuigen voor de ontvangen gave. Tevens worden eenige feiten aangehaald, die den treurigen toestand typeeren. Hieronder laten wij eenige grepen uit den brief volgen. „Zooals u zelf in de couranten leest, is ons geld in het buitenland niets meer waard en daarom heerscht hier groot gebrek aan levensmiddelen. De bakkers krijgen slechts een paar maal per week meel om te bakken en men moet urenlang in de rij staan om brood "te kun nen krijgen, dat nu 32,000.000.000 Mark kost, dat is alleen de prijs voor den 8sten November. Morgen kost het veel, veel meer, en het is mogelijk, dat men zelfs niets krijgt. Evenzoo krijgen slechts kinderen tot 12- jarigen leeftijd en oude, zieke menschen melk; ook vleesch, groenten en aardappelen zijn spaarzaam; men moet den geheelen dag rondloopen om het allernoodzakelijkste in te koopen, daar men in de. winkels slechts heel geringe hoeveelheden krijgt. De ellende is zeer groot en wij danken God alle dagen, dat wij nog allemaal ge zond zijn: dokter en apotheker zijn niet meer te betalen. Het komt zeer dikwijls voor, dat menschen op straat bewusteloos neervallen en dan van uitputting sterven. Dat zijn meestal de menschen, die door het waardeloos worden van het geld, hun have en goed hebben verloren. De kinderen in München zijn bleek en velen moeten nu nog zonder schoenen en kousen naar school gaan, ofschoon het bij ons al winter is Als men het ziet, doet het iemand het hart pijn, dat men niet helpen kan, want ieder moet voor zichzelf zien te zorgen. Zoo groot is nu de nood in Duitschland, ?dat zelfs Oostenrijk, dat zelf arm is, tot hulp geld zendt. Het gezonden geld hebben wij op de bank ingewisseld en kregen daarvoor: 2.430.000.000.000. twee billioen, vierhonderd en dertig mil liard papier-marken. Daarvoor hebben we vet, meel, vleesch en wol voor kousen ge kocht en betaalden 14 dagen kostgeld voor het instituut, waar ons dochtertje is, n.l. 300.000.000.000 Mark. Dit zijn enkele trekken, waaruit weer eens duidelijk blijkt, dat de nood in Duitschland onze stoutste verbeelding nog te boven moet gaan. De dame, die bovenstaande schreef, als dank voor een betrekkelijk niet zoo heel groote gift in Hoilandsche guldens, moet behooren tot de allerhoogste kringen. Zij was indertijd nauw verwante van het Hof van Beieren! Dat teekent wel den toestand! De Ofiicier van Justitie te Amsterdam heeft appèl aangeteekend tegen de uit spraak van de rechtbank, waarbij het ver zoek van dien officier tot faillietverklaring derBrusselsche bank werd afgewezen. De Commissaris van Politie te Gorinchem deelt mede, dat op zijn bureau is gedepo neerd, een gouden broche 14 krts. goud, strikmodcl, gedeeltelijk bezet met parels. Zij is geheel fraai bewerkt. Deze broche is vier a vijf weken geleden gevonden op den weg Leiden—Utrecht, of UtrechtGo rinchem. De eigenares, of zij die eenige inlichtin gen kunnen verstrekken, worden verzocht dit ten spoedigste aan den C. v. P. voor noemd te willen mededeelen. Geboren: 14 November, d. van J. Raves Scheffer. 15 November, d. van R, Jacob- sonBierman. d. van E. van Deursen van Loevesijn. 16 November, z. van C. LandmeierSmit. Overleden: 15 November. G. Mulder, 65 j„ v. d. Vinnestraat. C. Fennis, 7 j„ Raam- steeg J. Verzijlbergen, 69 j„ Schnee- voogtstraat. T. AartsVeenstra, 69 j„ Rollandstraat. Half Januari a.s. zal dè WelEerw. Pater Kapucijn Valentinus Driessen, uit het kloos ter te Velseroord naar de Missie van Su matra vertrekken met zijn confrater, de WelEerw. Pater Aloysios van Heertum, die bestemd is voor de Missie van Nederlandsch Borneo. Onze hartelijke gelukwenschën aan deze moedige mannen. Gods rijkste zegen dale neer over hun grootsche onderneming. Dinsdag is voor de Haagsche rechtbank behandeld de door mr. Bakhuizen van den Brink ingediende dagvaarding in zake de opeisching zijner gelden bij den Postchèque- en Girodienst. De dagvaarding was gelijkluidend aan die, welke te Haarlem ingediend was, behoudens de noodzakelijke wijzigingen en het feit, dat de directeur van het postkantoor* te Haar lem niet meer gedagvaard wordt. De tegenpartij werd 14 dagen uitstel ver leend voor conclusie van antwoord. Feestuitvoering door de Hongaartjes op Maandag a.s. in St. Bavo. Onder leiding van hun onderwijzeres, mej. Schirilla, zullen a. s. Maandag te 8 uur 's avonds in St. Bavo, dc- in Haarlem vertoevende Hongaarsche kinderen een feestuitvoering geven ten bate van hun arme landgenootjes. Zoowel d'e leiding van mej. Schirilla, die eerder reeds in Amsterdam met uitbundig succes eenige van zulke voorstellingen voor stampvolle zalen gaf, als het rijke program ma, waarborgen een bijzonder interessan ten avend. We mogen daaruit wel vast verklappen, dat we onder de 15 nummers vinden leven de beelden, tooneelspel, muziek, zang en Hongaarsche dansen. Kaarten zijn voor ieder, die een offertje voor de arme Hongaartjes over heeft, te verkrijgen aan de Zusterschool aan de Koningstraat. Evenzeer het mooie doel. als het aantrek kelijk programma, zullen velen doen "be sluiten, zich nog spoedig een toegangs bewijs te verzekeren. Gisteren herdacht de heer J. Leenders, chef van de bestellerskamer, aan het post kantoor alhier, den dag, waarop hij vóór vijf en twintig jaar in dienst der Posterijen trad. In zijn woning werd de jubilaris gecom plimenteerd namens Het geheele personeel van het postkantoor door den commies- titulair, den heer Straatmans. Flem werd een eikenhouten boekenkast en bloemen mand overhandigd, in tegenwoordigheid van eenige hoofdbestellers en bestellers. Hij wordt hedenmiddag ook door de di rectie gecomplimenteerd en van zeer vrienden en familieleden mocht hij geluk- wenschen en bloemen ontvangen. HEEMSKERK. ZÖNDAG de H.H. Missen te 7, half 9 en 10 uur de Hoogmis, te half 2 catechismus, half 3 Lof met Recoil, voor oud-retraitanten, te half 5 Maria Congregatie en half 7 H. Fa milie. MAANDAG de H.H. Missen te 7 en 8 uur overige dagen te 7, half 8 en 8 uur. DONDERDAG 8 uur Gezongen H. Mis ter eere van de H. Caecilia en te 9 uur gez. H.Mis met Veni Creator voor Br. en Br., 'sa- vonds te half 7 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament met Rozenhoedje. ZATERDAG-nriddag van 4 uur af gel. om te biechten en te half 7 Marialof met Rozen hoedje.In deze week Catechismus als maar gewoonte en biechthooren voor de 5e en 6e klasse. CASTRICUM. ZONDAG 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, 1 uur catechismus, 2 uur Lof daarna Maria Congregatie. MAANDAG 7 en 8 uur H. Mis, 9 uur Ge zongen Taargetijde voor Matheus de Nijs. DINSDAG 7 en 8 uur en half 9 de H.H. Missen. WOENSDAG 7, 8 uur en half 9 de H.H. Missen. DONDERDAG te 7 uur en 8 uur de H.H. Missen 9 uur Gezongen fl. Mis voor leven de en overledene leden van het zangkoor. VRIJDAG 7uur, 8 uur en half 9 de H.H. Missen, ZATERDAG de H.H. Missen te 6 uur bij de Eerw. Zusters, 7 u. en 8 uur. Van 48 uur gelegenheid om te biechten. Half 7 Lof ter eere van Maria. WIJK AAN ZEE. ZONDAG H.H. .Missen om half 8 en 10 uur 3 uur Vespers, half 7 H. Familie. In de week de H. Mis om half 8. WOENSDAG-avond 7 uur Lof. ZATERDAG-middag van 4—8 uur gele genheid om te biechten, 's Avonds om 7 uur het Lof. RINNEGOM. ZONDAG half 8 H. Mis v. d. fam. Boen dermaker en Tervoort. 10 uur Hoogmis v. d. parochie schaalcollecte v. h. Kath. Bijz. onderwijs. 1 uur cat., 2 uur Vespers met Rozenhoedje. MAANDAG half 8 v. A. Menting. Feest dag van de H. Elisabeth. Gen. absolutie 3e Órde. Van 6—8 biechthooren. DINSDAG half 8 v. A. Straathof-Noo t Onder de H. Mis le H. Communie der kinderen. 3 uur Lof. WOENSDAG half 8 v. G. de Wit-Zuur- bier. Feestdag van Maria-Praesentatie. Gen. abso. 3e Orde. DONDERDAG feestdag van de H. Caecilia, patrones v. h. zangkoor. Half 8 gezongen H. Mis tot int. der leden v. 1% zangkoor. Half 7 L'of met Rozenhoedje. VRIJDAG half 9 gezongen jaargetij v. D. Koning-Stoop. Van 4—7 uur biecht hooren. ZATERDAG half 8 v. J. Noort. Van 3—8 uur biechthooren. ZONDAG a.s. half 8 voor J. en P. Ory en overl. ouders. Deze week elders de H.H. Missen Zondag v. M. v. Duin, lid v. h. H. Hart. Dinsdag v. Ad. Groot. Woensdag v. Jac. Valkering en C. v. d. Poel. Donderdag v. P. v. Diepen, echtgen. en overl. familie. Vrijdag v. C. Zuurbier. Zaterdag v. M. v. Dam-Baart en overl. kind. EGMOND AAN ZEE. ZONDAG 7 uur de Vroegmis, 10 uur de Hoogmis half 3 Congregatie der H. Familie Half 7 Lof. MAANDAG 8 uur de H. Mis. DINSDAG 8 uur de H. Mis. WOENSDAG 8 uur de H. Mis half 7 Lof ter eere van den H. Jozef. DONDERDAG 8 uur de H. Mis. Van half 7 tot half 8 oefening van het H. Uur. VRIJDAG 8 uur de H. Mis half 7 Kruis weg. ZATERDAG 8 uur de H. Mis. Van 3—8 gelegenheid om te biechten. Half 7 Lof ter eere. van de Allerh. Maagd. De gebeden worden verzocht voor Simon Genet, die in den Heer is overleden. MEDEMBLIK. ZONDAG 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, 12 uur catechismus, half 3 Congr. der mannenafdeeling, 7 uur Lof en Rozenhoedje. MAANDAG de H. Mis in St. Radboud. DONDERDAG de H. Mis in het St. Mar- tinusgesticht, 7 uur Lof ter eere van het Allerheiligste Sacrament. ZATERDAG gelegenheid om te biechten van half 5 tot 8 uur. Catechismus volgens gewoontf ZANDVOORT. ZONDAG. De H.H. Missen te half 8 en 10 uur. Te 3 uur de Vespers met-Rozen hoedje. DINSDAG-avond 7 uur het Lof ter eere van den H. Antonius met Rozenhoedje. DONDERDAG-avond 7 uur het Lof tel eere van het Allerh. Sacrament met Rozen* hoedje. ZATERDAG van 5 uur tot half 9 gelegen-' heid om te biechten. HILLEGOM. ZONDAG 26e na Pinksteren. Lieden schaalcollrcte voor de ongelukkige Fij-i- landsche bevolking deze collecte wordt U zoo dringend mogelijk aanbevolen. Te 2 uur cat., 3 uur H. Familie. 7 uur Lof met Roz. MAANDAG feestdag van de H. Elisabeth. Generale absolutie voor de /leden der Derde Orde. V/OENSDAG feestdag van Maria's .Op dracht in den Tempel. 7 uur Lof met Roz. ZATERDAG van 79 gelegenheid om te biechten. 7 uur Lof met Roz. WIJKEROOG. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, half 9 en 10 uur. Om 1 uur Catechismus, om half 7 H. Familie, afdeeiing mannen. DINSDAG-avond 7 uur H. Familie, af deeiing vrouwen'. VRIJDAG-avOnd om 7 uur Lof. ZATERDAG van 4 tot 9 uur gelegenheid, om te biethten. EGMOND AAN DEN HOEF. ZONDAG, half 8 de Vroegmis, om 10 mU de Hoogmis, om half 2 Catechimus (23e les), om half 3 Lof ter eere van het Allerh. Sacrament, om 7 uur Congrefgatie voor. Mannen en Vrouwen. MAANDAG, DINSDAG en WOENS-I DAG om half 8 de H. Mis Woensdag-avond om 7 uur Lof ter eere van den H. Joseph, daarna vergadering der Zelatricen v. h. H. Hart. DONDERDAG, feestdag van de H. Ce cilia, Patrones van de zangerssectie der H. Familie en van de zangers, om half 8 de oefe ning van het H. Uur. VRIJDAG en Zaterdag om half 8 de H. Mis, Zaterdagmiddag van 4 tot 8 uur gelegen heid om te biechten, dan moeten de kinderen', komen biechten van de 5e en 6e klas. N. B. Ontvangen voor het Heiligdom vat»' Eerherstel 430 steenen, totaal12.480. VOORHOUT. ZONDAG half 8 Vroegmis, 10 uur Hoog» mis, half 2 catechismus en half 3 Lof met Rozenhoedje. In de week catechismus naar gewoonte. DONDERDAG half 10 gezongen Huwe lijksmis met „Veni Creator" ZATERDAG van 48 uur biechthooren, BEVERWIJK. (St. Agatha.) ZONDAG 12 uur catechismus, 3 uur Lot met Rozenhoedje, 6 uur H. Familie en 7 uur Maria-congregatie voor de jongens. DINSDAG om half 8 Maria Congregatie voor de meisjes. DONDERDAG 7 uur Gezongen H. Mis voor de leden van het zangkoor, half 10 ge zongen Trouwmis. VRIJDAG 4 uur biechthooren voor de le afdeeiing meisjes. VELSEROORD. ZONDAG de eerste H. Mis te 7 uur, met algemeene H. Communie voor de leden der 3e Orde, de Kindermis om half 9, de Hoog mis voor de weldoeners van het klooster om 10 uur. Na den middag om 3 uur Lof waar onder kleeding en professie voor de respect, leden der 3e Orde en sluiting van hetTriduum. Om 5 uur patronaat voor de meisjes en om half 6 voor de jongens van de 1ste afdeeiing, om half 8 patronaat voor de jongens van de 2de afdeeiing. Door de week zijn de H.H. Missen te kwart over 6 voor de weldoeners van het klooster, om 7 uur en kwart voor 8. MAANDAG, feestdag van de H. Elisa beth wed. en patrones van de 3e Orde, gene rale absolutie en volle aflaat. DINSDAG-avond om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. WOENSDAG generale absolutie wegens het feest van O. L. Vrouw Presentatie. VRIJDAG-avond om half 8 Rozenhoedje en kruisweg. ZONDAG generale absolutie wegens hef feest van de H. Catharina. Zondag plechtig aanbiddingsfeest. De bruidjes voor de processie moeten zich deze week bij de zusters in de school aanmelden. Voor bloemen ter versiering van het altaat houden wij ons gaarna aanbevolen. Wij ver trouwen, dat met het Aanbiddingsfeest alle geloovigen tot de H.H. Sacramenten zullen; naderet ZATERDAG-avond tot 9 uur gelegenheió om te biechten. De gebeden worden verzocht voor Catha rina Grijpsma, geb. De Louwer, die in den Heer is overleden. HILLEGOM. (H. Jozef.) ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur en' half 9, om 10 uur de Hoogmis, 7 uur Lof waaronder apologetische cursus. WOENSDAG half 8 Lof ter eere van St Jozef. - ZATERDAG biechthooren van 4 uur tot half 9. IJMUIDEN. ZONDAG te kwart vóór, kwart óver 7 en kwart vóór 9 uitreiken v. d. H. Communie. De gelezen H.H. Missen te half 8 en 9 uur. Te half II cie Hoogmis. Tot half 1 zitting Spaarbank. Tot 1 uur is de bibliotheek geopend. Te 5 uur en half 8 jongenspatro naat. Van half 6 tot 7 uur meisjespatronaat, Te 7 uur Broederschapslof. Van 810 uur St. Jozefgezeilenvereeniging. MAANDAG te 7 uur de H. Mis in de kapel. DINSDAG om 8 uur meisjes-congregatie, WOENSDAG na de-H. Mis van 8 uur en te 12 uur biechthooren voor de meisjes.l Te 7 uur Lof ter eere van den H. Jozef. DONDERDAG na de H. Mis van 8 uur en te 4 uur biechthooren voor de jongensj Te half 8 Vriendenkring. i VRIJDAG te 7 uur Lof ter eere van hef H. Kart. Te 8 uur jongens-congregatie. ZATERDAG van 59 uur biechthooren^ VELSEN-DRIEHUIS. ZONDAG om 7 uur de Vroegmis, 10 uut de Hoogjaiis. Ook te half 9 wordt de H. Communie uitgereikt, 's Middags om kwart voor 2 catech., half 3 Vergadering voor de leden der 3e Orde, toegankelijk ook voor niet- leden. MAANDAG Feestdag van de H. Elisa beth, kwart over 8 gezongen H. Mis voor de werkende en weldoende leden der St. Elis. Vereen. Tevens viering van het 5-jarig bestaan der Vereeniging. DONDERDAG kwart over 8 gez. H. Mis ter eere van het H. Sacr. VRIJDAG half 4 biechten voor de jongens van de 2 hoogste schoolklassen. ZATERDAG helf 7 Lof met openings- preek voor de H. Missie, door een Eerw. Pater Redemptorist. ■■MEBINa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2