Oreote Partij Coupons Ingezonden Msdedeelingen. De feestavond van den R. K Kring. tawïii a 60 cents per regel. i M.ODELMELK .KARNEMELK^, YOGHU RT HILLEGOM. HAARLEM. Ned. R. K. Volksbond. Personalia. Nieuwe zaak. Giften* Haarl. R.-K. Vereeniging voor Groote gezinnen. Huldeblijk der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur aan H. M. de Koningin. Gemeentebegrooting. A. R. K. A. rt| ///Mï De douche-badhuizen van het Witte Kruis. De Toonkunstenaars ageeren tegen Oneerlijke Concurrentie. Gunning:. Aangehouden. Frans Netscher. I A van Zutphen weer statenlid Luxor-Theater. ffiBBntr' in Velours de Laine, Fant. Stoften, Blouses Stoffen „Cheviots'" enz. JONGE DUITSCHE HERDERS PRIMA VIOOL EENIGE BESTE KACHELS K. VaSker t. Het ongeval aan de Bakenesser- grachk Jubilé-Leenders. AMSTERDAMSCHE BEURS. wn/„ ellende van den hongersnood van 1904. Deze was hartverscheurend om te zien. Ook laat spr. het verschil in gelaatsuitdruk king van Katholieken en heidenen zien. Verschillende inlanders hebben voor het Katholieke geloof martelingen moeten onder gaan, doch zijn standvastig gebleven. Wij kennen en nemen daar een voorbeeld aan, aldus spr. Van de 30 opperhoofden zijn reeds 14 Katholiek en voorbeeldig. Spr. liet zien de woning-ellende; verder hoe bij de heidenen de vrouw beneden 't dier gesteld wordt. Kortom het gehccle cultuurwerk wat daar door paters en zusters gedaan wordt, is enorm. Spr. heeft maar een wensch: spoedig naar de Missie terug te mogen kee- ren en daar te sterven bij zijn volk. Spr. spoort de aanwezigen aan, lid te worden van 't Genootschap tot voortplanting des Geloofs en „De Kindsheid" en 't Liefdewerk „St. Petrus" te steunen, wat tot doel heeft in- landscihe priesters, op te leiden. De Zeer Eerw. Heer Pastoor brengt dankt aan den spreker en beveelt de collecte aan. Spreker hoopt, dat wanneer de Pater hier in Nederland blijft, hij met zijn film veel in t belang der goede zaak zal doen en Voor hout niet zal vergeten. Het was een genotvolle en leerrijke avond en naar wij hopen een succesvolle avond. St. Caecilia.De R. K. Muziekvereeniging „St. Caecilia geeft Maandag 19 en Dinsdag 20 November e. k. een uitvoering, in café Boerhaave, met medewerking van het duo- doe en Nelli, uit Breda, De voorstelling vangt 7 uur ^n.m. aan. Geeft den leden van „St. Caecilia", die ons zooveel genot ver schaffen en zooveel kunst ten beste geven, de eer die hun toekomt en komt luisteren. Geloof en Wetenschap. Wij ontvingen icn uitnoodiging van bevriende zijde, die •vtj met bijzondere aandacht lazen, zooals wij vertrouwen dat deze regelen om wille van het opschrift een willig oor zullen vin- ren. Die uitnoodiging betreft een bijwonen van een ontwikkelingsavond, die gehouden wordt in Hotel Flora op Donderdag 22 Nov. a.s. Daar zal de heer W. C. v. d. Volkere te Amsterdam demonstratieproeven doen over draadlooze Telegrafie en draadloos licht. Dat onderwerp alleen is reeds bijzon der interessant, doch 't doel dat beoogd wordt, vinden wij nog interessanter. Deze avond gaat uit van de afd. Hillegom en Omstreken der Diocesaan-Vereeniging van R.-K. bijz. Onderwijzers in het Bisdom. Haarlem. Deze vereeniging, die de R.-K. .Onderwijzers telt uit Hillegom, Lisse, Sas- r senheim, Bennebroek, Zilk, Noordwijker- hout, Vogelenzang en Nieuw-Vennep, heeft zich, behalve het behartigen der geestelijke en stoffelijke belangen harer leden voorge nomen méér te doen. In de genoemde plaat sen is uit^den aard der zaak niet veel gele genheid om in de behoefte aan ontwikke ling en geestelijke ontspanning der beter ontwikkelden te voorzien. Deze leemte weg te nemen is een loffelijk streven dat aller sympathie verdient en dat verwezenlijkt kan worden bij voldoende deelneming en mede werking der beter gesitueerden. Hier komt men tot „Geloof en Wetenschap," hier za! ontstaan een soort Roomsch „Nut," maar een, dat schitterend nut zal verspreiden. En er wordt geen aalmoes gevraagd, niet gebe deld. De vereeniging stelt zich voor, jaar lijks een tweetal ontwikkelings- of ont spanningsavonden te organiseeren, waar men geniet en ontwikkelt. Donderdag wordt de eerste proef gegeven. En wat wordt er nu voor gevraagd? Dat men donateur worde der R.-K. Ond.-Vereeniging, hetgeen 5 kost. Daardoor heeft men nvet zijn gansche gezin (behalve kinderen onder de 16 jaar) toegangsrecht voor beide feestavonden. Het is een aardig denkbeeld, waardoor vele ouders tegelijk eens in nadere relatie treden met de opvoeders hunner kinderen. Om de beurt wordt zoo'n bijeenkomst te Lisse en te Hillegom gehouden. Waar 't goede doel altoos onze onverdeelde instemming heeft, willen wij krachtig opwekken niet alleen voor Hillegom maar voor den ganschen om trek om dit loflijk pogen te steunen.'Het bestuur heeft het goede voorbeeld gegeven door voor a.s. Donderdag vrijen toegang te verschaffen in dien zin, dat het de gratis uitnoodigingen op ruime schaal heeft ver spreid. Natuurlijk is het dus dien avond vol, maar 't moet telkens zoo wezen, óók als het niet gratis is. Er is op dit gebied nog wel iets goeds tot stand te brengen, mits er vaii alle zijden medewerking wordt verleend. Wij weten, dat de gewone ledenvergade ringen van het „Nut" uiterst matig worden bezocht, doch als er 'n spreker optreedt is het er vol, ja meer dan vol. Datzelfde moet niet gelden van een Roomsche Onderwij- zersvereeniging en dat is dan ook anders. Voorzooverre we weten, zijn de gewone ledenvergaderingen hier flink bezocht; slagen nu óók de bedoelde avonden, dan is de taak volkomen gezond. Dit gezegd zij voldoende. Een hartelijk welkom wordt Donderdag toegeroepen en wie nog wat meer wil weten, schrijve eens aan of spreke met het Dag. Bestuur der vereeniging: R. J. J. Heirman, Molen straat alhier of E. A. Janssen, Mariastraat. Zelden heeft zooveel geestdrift en enthou siasme bestaan voor den- halfjaarlijkschen kring-feestavond, als ditmaal. Nieuwe leden en donateurs kwamen zich melden om in ruil voor hun steun met het sympathieke doel van den Kring hopelijk nog een plaatsje ook voor deze uitvoering reeds te bekomen, en het resultaat was, dat velen moesten worden teleurgesteld. Maar nooit was de Schouwburg op een Kringavond zoo gevuld als thans, nu dé groote propaganda-actie en de goede herin neringen aan den laatsten cabaret-avond veler sympathie voor den Kring veroverden of versterkten. Voor een stampvollen Schouwburg heeft de Geestelijk Adviseur, de Weleerw. heer A. J. Boks, namens het Kringbesluur een woord van welkom en opwekking gesproken. Hij dat 7.00 'n feestavond den donateurs er-. ocgunstigers wordt aangeboden uit dank baarheid voor den steun, gegeven aan den Kring; maar ook bewijst zoo'n feest nog weer eens het bestaansrecht en de bestaans- noodzakelijkhcid van den Kring. Deze feest avond vestigt de aandacht op den Kring, die voor de Roomsche jongelui een gelegenheid is, hun vrienden te zoeken in goed gezel schap. Zij zijn geregeld katholiek georgani seerd met elkaar, op eén leeftijd, dat een band noodzakelijk is als een licht voor de vele moeilijkheden op dit levenspad! Spr. wekte daarom de ouders op, hun jongens lid van den Kring te doen worden en herin nerde er tenslotte aan, dat een avond als deze de vriendschap onder katholieken der stad bevordert. „Gelukkig het volk, dat op zijn tijd weet feest te vieren," dat moge dezen avond bewaarheid worden! Oorlog, liefde en hooge belastingen, het zijn alle dingen van dezen tijd, evenzeer als uit de 17e eeuw, waarin het naar de opera bewerkte stuk „De trompetter van Sakkin- gen" speelt. Een romantisch tooneelspel, waaruit de eigenlijke romantiek angstvallig is geweerd, en door de traditioneele camou flage van de vrouwenfiguur in fantasie en illusie overgaat! Zoo heel dwaas of hol was overigens het gegeven, dat overschoot en zichtbaar was, niet. De landsknecht-trompetter is de held van het stuk al heeft hij de hoofdrol niet die eerst de dochter van den- graaf en la ter diens kasteel uit de handen van wraak zuchtige en ontevreden boeren redt en dan blijkt de 20 jaar geleden geroofde zoon van den graaf van Wildepstein t'e zijn, welke onthulling het laatste beletsel voor zijn hu welijk met de nog steeds onzichtbaar ge- blevene grafelijke dochter uit den weg ruimt, ten spijt van het zijden „poppe-ridder- tje" Damiaan, Dat is de inhoud. Niet buitengewoon be langwekkend misschien, maar per saldo wei nig minder dan dat van een groot deel onze groote beroepstooneel-markt. Maar wij moeten toegeven, dat bij betere bezet ting van mindere rollen en figuratie, of wil men meer geoefendheid van pasbeginncn- den, een betere, vooral vlottere vertolking ons wel mogelijk scheen, aan welke vlotheid veel minder mankeeren zou, indien sommiger rolkennis beter ware geweest, wat toch eigenlijk een eerste vereischte moet zijn ook voor den dilletant-acteur! Schonk de uit voering dus wel veel bevrediging, tnaar ten finale niet de verlangde en zeer wel moge lijke voldoening, dadelijk zij niettemin vast gesteld, dat, alles bijeen genomen van nieuw succes mag worden gesproken en de Kring bewezen heeft, nog steeds van het beste te geven, wat op dilletanten tooneel-gebied onder katholieken in Haarlem al zoo te koop is. Stellig droeg daartoe vooral de voorname rijkdom der bijna gloednieuwe costumes zeer veel bij en in dit opzicht had het bestuur der reciteerafdeeling met zijn wakkeren regis seur een uiterst gelukkige keuze gedaan, die een revue van fraaie historische costu mes in onzen stadsschouwburg mogelijk maakte! Vermeldenswaard om het gelukkig effect is ook het herhaald-terugkeerende trompet geschal, dat in menig tafereel den goeden indruk verhoogde. En ook aan het kapwark en de grime was waarlijk zéér bijzondere zorg besteed. Van de vele personen, die in het stuk optreden, meenen wij, zonder iemand tekort te doen, er vier te mogen noemen. Dit is op de eerste plaats de graaf van Torrenberg, de voornaamste rol, uit het spel, waarvan de vertolker een creatie maak te! Dan Damian, de aangenomen zoon, een ridder-caricatuur, die zijn rol kostelijk speel de, zonder in overdrijving te vervallen. Ver volgens graaf van Thannen, die de taferee- len met den ouden graaf door keurig tegen spel op hooger plan bracht en tenslotte Wer ner Kirchhofer, de trompetter, v/iens rol overigens weinig gelegenheid tot belangrijke speelmomenten gaf. Wij meenen tenslotte 'n openlijke hulde voor den Kringregisseur, den heer A. F. Buijs, niet achterwege te mo gen laten. Bij zijn bij vorige gelegenheden reeds herhaaldelijk gebleken belangeloöze ambitie en groote toewijding voor de Kring- uitvoeringen .heeft ook thans de Kring we derom op kostelijke wijze baat gevonden. Als we nu nog vermelden, dat een strijkje als gewoonlijk, voor goede muziek zorgde, en dat de traditioneele Kringbloempjes met veel animo werden gekocht, dan hebben, ge- looven we, niets vergeten, Alleen nog een mededeeling als mooie primmeur tot slot: dat reeds thans besloten is, op de voorjaars-uitvoering, die nu aan de beurt is, wederom een cabaret-avond te ge ven, en wel zoodanig, dat hij den voorgaan- den stellig evenaren zal. Maandag 10 December houdt de Cenlrule Raad van den R.-K. Volksbond een bui tengewone algemeene vergadering te Rot terdam. O.m. komt aan de orde de bespreking van het jaarverslag 1923 en de behandeling en vaststelling der begrooting voor 1924, Ver der zal behandeld worden het voorstel, het Centraal Bestuur te machtigen, over te gaan tot oprichting eener „Kleinere-Centrale". De Geestelijk adviseur, de ZeerEerw. Heer rector J. G. Jansen, zal een rede houden over „Niet van brood alléén." Bij Kon. besluit van 14 November 1.1. is herbenoemd tot secretaris van den Voogdij raad te Haarlem de heer F. L, Nix. Vrijdagavond is door de fa. H. A. F. Heijdeman uit Amsterdam ook in het Scho- terkwarticr een filiaal geopend in de Cronjéstraat no. 38, een van twee nieuwge bouwde winkelpanden, die met hun kost baar uitziende vurenhouten puien en smaakvolle glas-in-lood-ruitjes het aspect van de steeds verder tot winkelstraat zich ontwikkelende Cronjéstraat op dit punt aanzienlijk verbeteren. In den hygiënisch ingerichten winkel, ge heel met tegel-muren, terrazzovloer en mar meren étalage en toon-banken en onder de smaakvol aangebrachte verlichting doen de in verlokkelijke hoeveelheid en geurigheid uitgestelde vlceschwaren en andere délica tessen smakelijk aan, vooral nu ter gelegen heid van de opening een schat van bloemen den winkel siert, terwijl de modernste weeg- en snijmachines en kas-register den deftigen indruk van het geheel nog verhoo- gen, Wij kunnen de fa. Heijneman met deze keurige zaak wel gelukwenschen en twij felen bij zulk een flinken oozet niet aan welslagen. Voor de Duitsche Priesters i van N. N. 1.25. N. N. voor Duitschland 5. M.! Hierbij 1:50 tot zekere intentie voor de Duitsche Priesters van N. N. Ongetwijfeld mogen wij zeggen, dot de Propaganda-avond voor bovenstaande ver eeniging op Vrijdag in den Schouwburg Jansweg, in alle opzichten schitterend is ge slaagd. De voorzitteT, die door omstandigheden, on afhankelijk van zijn wit. iets te laat kwam, opende deze bijeenkomst, nadat het Vocaal- kwartet „Euphoma" een naar nummers ten beste had gegeven. De heer Heerkens Thijssen verheugt zicli over de groote opkomst en Vertrouwt, dat hel in de vergadering bijval zal vinden, .lal bij afwisseling de bijeenkomst nu 'ns plaats vindt in den Schouwburg, waar we in de gelegenheid zijn onzen leden een bioscoop voorstelling aan te bieden, dank zij do wel willendheid van den heer Smits, Spr. heeft Dr. Deckers, voorzitter van een bevriende vereeniging in Den Haag, uitgenoo- digd, een man dus, die midden in de bewe ging staat. Spr. wijst op de excursies dezen zomer aan de leden aangeboden, welke naar hij meent zeer in den smaak zijn gevaüen. De verdienste van de regeling cn opzet dezer organisaties valt ten deel aan onzen nieuwen secretaris, die daarvoor tijd noch moeite heeft gespaard, Sprr beschouwt zich ais een hors d'Deuvre op hel programma en zal dtaarom liever het woord geven aan den spreker van dezen avond. Dan betreedt Dr. Deckers het podium. Wan neer de voorzitter, aldus Dr. Deckers, spreekt van een hors d'Oeuvre, acht hij zich slechts een tusschenschotel. Spr. schetst de moeilijkheden van het dage- iijksche leven en de pogingen, welke aan gewend worden om het peil van 's lands wel vaart te verhoogen. In dat verband gaat er groote kracht uit van het groote gezin. Hoe de maatschappij er morgen uitziet, hangt af van de opvoeding van het kind. Aan de goede bedoeling der vaders twijfelt spr. niet, maar vaak is 't gebrek aan inzicht en tact, die rem mend werkt op de goede vorming. Is er in onzen diploma-an bid denden lijd ook sprake van opleiding voor het ouderschap? Met nadruk toont spr. aan, hoe dc betrek king van dienstbode voor het jonge preisje de groote opleidingsschool is voor haar toe komstige taak. Wij zijn, wat onze ouders van ons hebben gemaakt; het toekomstige ge slacht zal zijn, wat wij er van maken. 90 van de opvoeding vindt plaats in het gezin. De gezins-invlced is grooter dan die van kerk en school samen. Per etmaal brengt het kind slechts 6 uur in kerk en school door. Wie 't kind heeft, heelt de toekomst. Die leuze hebben onze tegenstanders uitgebuit toen ze zich meestér maakten van de schooi, de poli tiek, de letterkunde. Die leuze moet de leuze der ouders worden. Het deel der vereeniging is, de groote ge zinnen te helpen in den bestuansstryd. Spr. schelst de moeilijkheden, die de groote ge zinnen ondervinden op het punt van woning toestanden, belastingen. Het huisgezin is de sociale kern, daarvan gaat groote opvoed kundige waarde uil. Algemeen spreekt men over bezuinigen. Maar als de groote gezinnen boter toegerust waren voor den strijd, zou kunnen bezuinigd wor den cp tuchtscholen, gevangenis, redassec- ringsWerk, krankzinnigengestichten, welke nu millioenen verslinden. Voor die betere toe rusting vragen wij steun van alle welden- kenden. Er zijn honderden vereenjgingen, zelfs tot het veredelen van dieren, het kweeken van bloemen en planten. Het geldt hier; liet kind. Van de vorming van het kind hangt het geluk der gehecle wereld af. Er mag geen tand worden getrokken zonder de noodige bevoegdheid van den trekker en zonder die garantie mag een stuk vee geen pil worden toegediend. Is het dan vreemd, vraagt spr, als wij belangstelling vragen voor dc opvoeding van' liet toekomstige kind? De kerk heeft altijd hare bijzondere zorg gewijd aan hel kind. Er zou thans minder ellende zijn, wanneer haar raadgevingen be ter waren opgevolgd. Spr. wijst op het ver- eenigi'mgsleven. Zouden al die vereenigingen nootiig zijn, vraagt spr., als de opvoeding beter was geslaagdl Spr. geeft de middelen aan de hand, hoe de opwoding door leiding en voorlichting kan worden verbeterd. Wij kunnen de ouders beter toerusten voor hun laak, mits wij steun en medewerking van velen krijgen. Spr. schetst hoe wij, vergeleken bij de dicp-treurigc tóestanden over onze grenzen, alle reden tol tevredenheid hebben. In den breedc weidt de spreker uit over het groole kwaad, dat meer en meer in onze samenleving, zelfs in onze kringen, wortel slaat: dc georganiseerde arbeid aan de zede lijke verlaging, de witte dood. Vraag geen geestdrift van mij, zegt spr., wanneer ik het mijn plicht acht, dit onderwerp aan te roe ren. De practijken van het' Neo-Malthusaa- nisme nemen in onrustbarende snelheid toe. Daartegen den strijd aan te binden, behoort tot de taak onzer vereeniging, trois hoon en spot, welke zij door die bestrijding zullen moeten dragen. Het getal der huwelijken stijgt het geboortecijfer gaat terug Spr. wenschle, dat de vergadering de heerlijke rode had gehoord, door Dr. Aussems uitge sproken op het Bevolkingscongres enkele maanden geleden. Het grootste geluk der moeder is het bezit van vele kinderen. Bui tendien wordt thans door geen ernstig \ve- tenschnpelifk mensch nog staande gehouden, dat het zelf-rcgelen van het kinder-aantaj iets noodzakelijks is. In degeneratie schuilt groot gevaar. Wij vragen, aldus spreker, groote, heilige, onbegrensde eerbied voor bel Moederschap, De moeder is geroepen tot de hoogste laak, mede te werken aan de vorming van een mensch naar God's beeld en gelijkenis. Naast eerbied vragen wij Gods vertrouwen. Verder Roomsche geestdrift en blijmoedigheid, ook in sombere dagen. De heer Heer keus Thijssen dankte in war me bewoordingen voor de geestdriftige rede van Dr. Deckers, waarop een langdurig ap plaus was gevolgd. Het vocaal-kwartet „Euphonia" heeft door haar gevoelvollen zang niet weinig bijgedra gen tot het welslagen van dezen propaganda- avond. Door het uitvallen "Van den 2den bas moest het programma eenigszins worden ge wijzigd. Wat we te hoonen kregen was van ©en prachtige en gave schoonheid. Eenige interessante hioseoopnummens be sloten dezen uitstekend geslaagden propa- ganda-avond. Het Hoofdbestuur der Alg. Ver. voor i Bloembollencultuur heeft de zorg op zich genomen voor een beplanting met bloem bollen van den tuin van het Koninklijk Pa leis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage, welke beplanting aan Hare Majesteit ,de Koningin door de Vereeniging zou worden aangeboden als bewijs van dankbaarheid voor de groote belangstelling die door Koningin Wilhelmina in den loop der jaren steeds werd aan den dag gelegd voor de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur en het geheele bloembollenvak en als blijk van hulde voor de wijze waarop H. M. ten allen tijde de economische ont wikkeling van het bloembollenbedrijf met ai Haar gezag en al Haren invloëd heeft ge steund en bevorderd, zoo schrijft bet „Wkbld v. BI. CU." Van deze opdracht heeft het Hoofdbestuur zich gekweten en wel op de volgende wijze: Een commissie bestaande uit den voor zitter en de leden van het Hoofdbestuur, de heeren Lefeber, Roes en Ruysenaars en den Algemeen Secretaris-Penningmeester, heeft een ontwerp en beplantingslijst opgemaakt voor het aanbrengen van een decoratieve beplanting met bloembollen in den tuin van het Paleis Noordeinde, waar de Koningin te kennen gegeven had gaarne het geschenk te zien aangebracht. In verband met bet feit, dat H.M. slechts tot en met den bloeitijd der vroege tulpen in dit paleis zou verblijven, werd de keuze der bellen beperkt tot Crocus, Hyacinthen, Narcissen en Tulpen. De aanleg van den paleistuin leende zich uitstekend voor het aanbrengen van deze bolgewassen. Onmiddellijk achter het paleis bevindt zich een verdiepte tuin met rozenvakken beplant. Deze in rechtlijnigen stijl aange legde parterre is van uit de vertrekken van de Koningin zeer goed zichtbaar, De rozen- beplanting moest onaangeroerd blijven, zoodat de aan te brengen beplanting om de rozenvakken heen moest worden gepro jecteerd. Zoo ontstond een ontwerp van een vakbeplanting, waarvoor Hvacinthen in de drie nationale kleuren werden bestemd in de soorten: Marconi (rood), Queen of the Whites (wit) en Queen of the Blues (blauw). Totaal werd een oppervlakte van 270 vierk. Meter beplant met 13.300 Hvacinthen (rood 8750, wit 205Ö en blauw 2500 stuks). De vakken zijn van dien omvang, dat een mas saal kleureneffect zal kunnen worden ver kregen, wat vanuit de ramen van het hooge paleisgebouw een fraaien aanblik zal geven. Vanuit den vleugel, door het Koninklijk gezin bewoond, heeft men langs twee zeer fraaie doorzichten, open gehouden in het geboomte uitzicht over grasvelden, In het eene doorzicht is op een groot grasveld een overvloedige Crocusbeplanting aangebracht uit 5000 Crocusbollen bestaande ia de vol gende soorten: gewoon geel, Kathleen Parlow, Maximiliaan, Mikado, Ovidius, Princesse Louise, purpurea grandiflora en White Lady. In het tweede doorzicht, op de Zuid- en Westzijde daarvan, is op den voorgrond van heestergroepen een natuurlijke beplanting met Narcissen aangebracht, waarvoor 2000 Narcissen in 22 verschillende soorten en variëteiten zijn gebezigd. Door de keuze der soorten heeft men een langdurigen bloeitijd en een afwisseling van kleuren getracht tot stand te brengen. Als afsluiiing van het eerste doorzicht is midden in een groot grasveld een groot vak 'i ulpen aangebracht, waarvoor 3500 D.V.T. Vuurbaak zijn gekozen, welke op den be trekkelijk grootsn afstand, waarop dit per^ van het paleis is gelegen, van daaruit gezien, een goed effect zullen maken, wanneer de Crocussen zullen zijn uitgebloeid. Aan 't einde van het ander doorzicht is tegen een fraaie groep groenblijvende hees ters een vak Tulpen geplant, waarvóór 1200 E.V.T. Prins van Oostenrijk zijn gebezigd. Een ander vak herbergt nog 300 bollen van dezelfde soort. De bollen zijn in goed toebereide aarde en ine* zorg omgewerkten en bemesten grond geplant. Daarvoor is op onze aan wijzing door het personeel van den paleis tuin op voorbeeldige wijze zorg gedragen. Hel planten der bollen geschiedde op 24 en 25 October j.l, door de vaardige handen van de heeren Ruysenaars, Ruysenaars Jr. en Braam Jr., die de ondergeteekende gaarne bereid vond dezen arbeid met hem te ver richten. Een woord van hulde voor hun accuraat werken en toewijding is hier zeker op zijn plaats. Voor de verdere verzorging van de bollen koesteren wij goede verwachtingen en de beste belooning voor den verrichten arbeid zal zijn gelegen in een welslagen van den bloei, zoodat zooals het Hoofdbestuur dezer dagen aan Hare Majesteit de Konin gin mocht schrijven in den a.s. bloeitijd, de bloeiende bolgewassen op waardige wijze rullen vertolken de gevoelens van eerbiedige vereering en liefde, welke de leden der Vereeniging voor Hare Majesteit bezielen en welke bij getracht hebben in deze beplanting tot uiting te brengen. Woensdag 28 November a.s. zullen de af- deelingen van den gemeenteraad vergade ren om de gemeentebegrooting in behande ling te nemen: Men verzoekt ons mede te deelen, dat de ledenvergadering van de A. R. K. A., welke op Dinsdag 20 November zou worden gebonden, niet doorgaat t s I I I >>>UM Opname, De ladders worden naar buiten gedragen; de Jupiterlampen met het rollend statief op gesteld. De mannen op de ladders bevestigen de touwen, brengen het contact aan, spijkeren reclameplaten aan den muur. De acteurs, twee gecamoufleerde bandie ten, met onvervalschte apachen-allures, krijtwitte gezichten cn zwart-geschminkte oogleden, een rooden stropdas, de handen in de diepe steekzakken, benevens de juf frouw, die ontvoerd zal worden, wachten met ongeduld op het moment, waarop het abele spel een aanvang zal nemen. Figuranten, vrouwen en mannen, staan in de deurope ning. Plots plóft het licht in een Jupiter-lamp. Het verblindend licht valt op de belangstel- 'enden inmiddels tot een menigte aange groeid. Hard-gcle lichtvakken op alle ge zichten. De oogen gaan knipperen sommige knijpen ze dicht, een oogenblik beduusd. Anderen zetten den mond wagenwijd open. Alleen de jongens, die er bij staan, kijken rustig in de felle lamp. „Het is toch niet gevaarlijk, baas?" vraagt een van hen. „Jaansje, blijf nou op 't trotwar, zeg ik je," maant een moeder. De figuranten komen naar buiten. Er is politie gekomen. De agent herhaalt tot uit den treure, dat de menschcn achteruit moe ten gaan. Maar het gaat er mee, als met de vliegen op een snoepkraam. Zoodra de hand die ze wegjaagt, neerdaalt, nemen ze weer plaats op de gekleurde zoetigheden. Op eens heb ik een gevoel, of er een slui- merrol tegen m'n rug gedrukt wordt. Het blijkt de vleezige arm van een zwaarlijvige vrouw te zijn, die geweldig opdringt, om niets van de vertooning te missen. Rechts van me staat een oud man, met witten stop pelbaard, mond wijd-open. Het schijnt nog niet tot hem te zijn doorgedrongen, wat er eigenlijk aan de hand is. „Is dat nou voor de bioscoop?" vraagt de vrouw met de sluimerrol-armen. „Nee, voor de film," roept een kwajongen voor me, die een stukje sigaret in den mond heeft, dat niet brandt. De directeur is naar buiten gekomen. Geeft nog enkele aanwijzingen, licht het ge- sprpkene toe met gebaren en standen. De acteurs geven een teeken, dat ze hebben be grepen. Iptusschen is een auto gekomen welke straks met de ontvoerde juffrouw zal weg- tuffen. De menigte wast. Kinderen worden op vensterkozijnen gezet. Slagersjongens stap pen even af ondanks de dringende besfellin- gen, waarover al twee maal is opgebeld. Alles is gereed. De operateur stelt zijn toestel op en berfint te draaien. Het dringen houdt even op. De armzwaai ende figuranten nemen aller aandacht in beslag. Ze'fs de politie vergeet een oogen blik haar taak. Daarna wordt opgenomen de hinderlaag en de ontvoering. De acteurs gaan naar binnen; de lampen worden gedoofd. De vertooning is afgeloo- pen. In het nu groezelig licht van den straatlan taren ligt de nauwe straat, die spoedig haar gewoon a'anzien herkrijgt. STRIX, Een beter bezoek. Ten einde het bezoek in de douche-bad huizen aan den Koudenhom en aan hel Leid>sche Plein te bevorderen, heeft het Be stuur vanaf April tot het einde van Septem ber, bij wijze van proef, voor beide genoem de badhuizen, een andere regeling vastge steld. Terwijl vroeger in het badhuis aan den Kiouidenhom geen vrouwen meer werden toe gelaten cn in het badhuis aan het Leidschc Plein, de uren tot het nemen van baden door dames en hoeren gescheiden waren, werd thans bepaald, dat dames en heeren gelijktijdig toegang zouden hebben; de de- mes in de vroegere le klasse, de heeren in de 2e klasse, zoodat daardoor de baden lc klasse aan beide badhuizen werden opgehe ven en alleen 2e klasse baden kon worden gen,om en. Hierdoor konden vrouwen en mannen nu den geheeien dag van het badhuis gebruik maken. Deze proef is uitstekend geslaagd. Om dit le berekenen zijn de overeenkomstige maan den van 1922 met die van 1923 vergeleken. Terwijl in 1922 in de zes bovengenoemde maanden, in het badhuis aan hel Leidschc Plein genomen waren 14573 baden, was dat getal in 1923 17186, zoodat 2613 baden meer werden geniomen, waaronder 774 meer vrouwenbaden. In het badhuis aan den Koudenhom, wer den in de genoemde zes maanden van 1922 genomen, 7227 baden en in 1923 8866, al- zoo 1639 meer.- Terwijl in dat badhuis in 1922 geen vrou wenbaden werden genomen, was dat getal in de genoemde maanden van 1923„ 1522. Ook de ontvangsten in de /es genoemde maanden, waren in 1923 in beide genoemde badhuizen gunstiger dan in 1923. Met het oog op de zeer gunstige resultaten, heeft het Bestuur besloten, de bovengenoem de regeling in het vervolg le bestendigen. Vooral ook de belangrijke toename van de vrouwenbaden, is een zeer verblijdend ver schijnsel en op hygiënisch gebied van groote beteeken is. Het Bestuur van het Witte Kruis vertrouwt, dat door deze regeling, het bezoek aan de bovengenoemde badhuizen -ook in het vervolg nog zal toenemen, le meer daar de prijs per bad slechts 15 cent bedraagt. Voor hen, die lsle klasse baden'wallen ne men, beslaat dus voortaan alleen in het bad huis aan den Schotersingel gelegenheid. Onderstaand schrijven is door het afdee- lingsbestuur van* den Ned. Toonkunste- naarsbond aan de besturen der diletanten- orkestvereenigingen te Haarlem en Omstre ken gericht. Teneinde te verhinderen, dat in afzien- baren tijd de arbeidsgelegenheid tot een minimum zal worden beperkt, en het over blijvende werk tegen een vergoeding zou moeten geschieden, waarvan het onmoge lijk is te bestaan, hebben de Haarlemsche musici besloten, zich te organiseeren in hun vakorganisatie, den Nederl. Toonkunste- naarsbond, waarvan hier ter stede een af- deeling werd opgericht. Het afdeelingsbestuur heeft opdracht ont vangen, in de eerste plaats maatregelen te nemen, om oneerlijke concurrentie te be strijden. Deze oneerlijke concurrentie geschiedt hoofdzakelijk door Heeren, die voorgeven diletanten te zijn (de toonkunst uit liefheb berij te beoefenen) in werkelijkheid echter zich voor .hun werk laten betalen. Deze betaling is bovendien meestal ver beneden het minimum, dat door den vak man verlangd moet worden, aangezien deze uitsluitend daarvan moet bestaan. De „zoo genaamde diletanten' beschouwen daaren tegen, hetgeen zij 's avonds en 's nachts verdienen, als een extratje,, daar zij bestaan van hetgeen zij in particulieren-, gemeente- of staatsdienst verdienen. Wij nemen aan, dat U met ons zult in zien, dat door de steeds vaker voorkomen de gewoonte der heeren liefhebbers niet alleen de vaklui benadeeld worden, maar eveneens het aanzien der werkelijke lief hebbers geschaad wordt. Het beoefenen der toonkunst uit liefheb berij werd door de vaklui steeds gesteund. Zij waren altijd bereid het noodige onder wijs te geven. Nooit hebben zij er aan ge dacht, dat zij daarvoor met het ondermij nen van hun bestaan beloond zouden wor den.' Dat de Haarlemsche musici reeds nu geen rijk bestaan hebben, is U natuurlijk be kend. Het uiterlijk mag niet bedriegen. Hoewel ze vaak in rok, smoking en witte das verschijnen als een minister, ontvangen ze nog lang geen ministersalarissen. De menschen, die hun® dit geringe inkomen zonder dringende noodzaak nog trachten te ontnemen, handelen dus zeer verkeerd. Uw bestuur zou ons ten zeerste verplich ten, door de leden Uwer vereeniging in het algemeen op het immoreele van een dus danige handelwijze opmerkzaam te maken. Wij zijn overtuigd, dat zij dan allicht zullen besluiten in ,de toekomst af te zien van het spelen voor geld. In dat geval zal men ons steeds bereid vinden, waar steun bij Uwe uitvoeringen noodig mocht zijn, onze krachten te Uwer beschikking te stellen. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het sloopen van de bestaande, en het bouwen van een brug en bijkomende werken ter vervanging van de te sloopen Zandersbrug, waarvan de openbare aanbesteding heeft plaats gehad op 29 October j.l., door hen is gegund aan Jan de Vries, aannemer, te Amsterdam, voor de door hem ingeschreven som van 61.400. Door de recherche is aangehouden een zekere J. P., van beroep kellner en alhier woonachtig, verdacht van rijwiel-diefstallen, De toestand van den heer Frans Netscher, die in het Diaconessenhuis alhier ter verple ging werd opgenomen, is zorgelijk. De patiënt had een onrustigen nacht. Vandaag zal door het Centraal Stem bureau in de vacature J. den Exter tot lid der Prov. Staten van Noord-Holland gekozen worden verklaard de heer J. A. van Zutphen (S. D. A. P.) Bij de verkiezingen was de heer Van Zut phen herkozen als lid der Staten, doch op grond van het feit, dat eenige formaliteiten niet in acht waren genomen, was hij thans niet als Statenlid toegelaten. Zijn opvolger was de heer J. den Exter, doch in gemeenschappelijk overleg hebben deze, zoowel als alle andere candidaten der lijst voor een benoeming bedankt. Thans zal de heer Van Zutphen weer ge kozen worden verklaard. Aan bioscoop-liefhebbers zal 'n avond, deze week in het Luxor-theater doorge- tC&tfcVtt Ssëï r* «■■•"So- j 5 el Cheviot. 6/4 br. t CQ voor japonnen voor.. 1.0J 3el Kamgarcn, 140 n nr cM. br. voor japonnen 4 el zuivet IV dien A Af] Popcliire o Crêpe tr«trU ?Ms Flanel vc Dames blouses. 3Va zwaar F1 voor Blouses 3% Flanel voor... Q gQ 3Va zwaaT Flanel. 0.95 te koop aangeboden, prijs zeer billijk. KNEGT, agent van politie Kamper straat 39. te koop aangeboden, zeer geschikt als St. Nicolaas-Cadeau, bij G. J. TH. KAPTEIJN,-Gen. Cronjéstraat 101. te koop. ZOETESTRAAT 36, Haar lem. bracht, zeker geen teleurstelling brengen. Er is 'n mooi programma te volgen en zooals gewoonlijk ontbreekt het niet aan prettige afwisseling. Het is, op 'n enkele uitzondering na, zooals de aardige actueele- en natuur opnamen, alles Amerikaansch werk, maar nu eens van de goede soort. De kluchten, die voor de pauze worden gegeven, zijn ten minste te volgen en je kunt er hartelijk om lachen, En het hoofdnummer „Kindertranen," een zes-bedrijvig drama mag tot de beteré soort gerekend worden. Het bevat een ont roerende geschiedenis van twee jonge men schen, die door standsverschil, tegenslag en laster op den weg naar het geluk worden gedwarsboomd, maar aan 't einde toch hun doel bereiken. Het stuk is uitmuntend ge speeld vooral de vader acteert prachtig en bevat zóóveel fijne trekjes, dat het een uur van beschaafd genieten schenkt. Het variété-nummer wordt gegeven door twee Chineezen, van wie vooral de ^eene door zijn lenigheid en behendig jongleeren de aandacht boeit. En wat hij, hangende aan zijn hoofdvlecht uitvoert, is wel buitengewoon! Te Heemstede is op 71-jarigen leeftijw overleden die heer K. K. A. Valker, oud- hoofd van school 4 op het Leidscheplein Nader vernemen wij nog omtrent het on geval aan de Bakenessergraciht, dat hel paard Vrijdagmiddag weder, voor een wa gen gespannen, naar Schalkwijk is terugge bracht. De kar, die nog in het water lag, is dooi oen schnit met een daarop geplaatsten „bok" gelicht en eveneen® naar Schalkwijk ver voerd. De wagenvoerder T. Heeremans heeft| geen nadeelige gevolgen van het ongeval on- dervonden. Omtrent het jubilé van den heer I.eenders chef van de bestellersikamer aan het postkan toor, kan nog vermeld worden, dat het be- siuur van den C. B. P. T. T., waarvan de jubilaris deel uitmaakt, hem ten zijnen huize is gaan gelukwenschen en hem een fraai rookstel aanbood. Ook hel Neu traal Vakverbond, waarvan de heer Leenders voorzitter is, laet zioh niet on betuigd en schonk een fraai bloemstuk. Medegedeeld dooT de SPAARNEB4NK. De Beurs opende heden: prijshoudend. V. K. j HEDEN 6% Nederland 1919 91»/, 91% 5% Nederland 1923 98'/, 98% Oude Vaart 82 82 dito Gem Eigendom Mij „Nederland" 139 139 Scheepvaart-Unie 119 117'/, Rotterd Ltoyd 122l/2 122 Holt. I.lovd 9 -i Paketvaart 126/, 125 Oude Boot 57 58 Holt Stoomboot 20 H V. A. 491'/, 490 Java Cultuur 391 395 Jurgens «ew. 55'/, 55 Koloniale Bank 176'/- 177% Indische Bank 121'/, 1 0% Gert. Handel Mij. 127 127 Resc. dito 127'/. 127% Phoenix. Geconsolideerde 131»/ 134 Kon. Olie 384'/, 386 U. S. Steel 101'/ 101'/, Marine comm. 9»/„ 9 Vorstenlanden 184',, 184% Actions id. 181 181 Poerworedjo 110'/ 110% Oude Deli 289 290'/, Senemhah 266 255 Deli Batavia 303 303 Amsterdam Rubber 152'/, 152 Serbadiadi 297 S'ilau 119 119 Wai Sumatra 123 124 Dordtsche Petr. 372'/, 372 Southern Rails 38"/,, Union 142% 143'/, Anaconda 82% Wabash 10% 10'/}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2