W1ELER SPORT SCHIETEN ATHLETIEK WORST F LEK. DUIVENSPORT BlUAtiTEN. INGEZONDEN OM DEN ONAFHANKELIJKHEIDS -( BEKER. ROTTERDAM—BONDSELFTAL 3—2. ROTTTERDAM, 18 Nov. Een 12.000 menschen zijn van een aardigen wedstrijd op Spangen getuigen geweest. De Rotterdammers bleken over een sterke combinatie te beschikken met de voorhoede als het beste deel, zoo schrijft dc Tel. Vooral het binnentrio leverde uitstekend werk. Het speelde een prettig short-passing, dat echter dikwijls te ver werd doorgevoerd en waardoor het stevige backstcl der Rest tel kens weer gelegenheid kreeg in te grijpen. De beide vleugelspelers waren minder, vooral Van Everdingen was dikwijls te langzaam. Van het Bcndselftal was de voorhoede de minst gevaarlijke linie, waarin het verband dikwijls ontbrak. Eerst da de rust begreep men elkaar beter en ontstonden ook de beide goals. De rechtsbuiten Gielens en de links binnen Groen waren hier de besten. Over het spelverloop het volgende Dadelijk na den aftrap onderneemt het bondselftal een goeden aanval. Weber, die niet bijster op dreef is, mist, zoodat Wer- uaerts een schot kan lossen, dat Roem al uitloopende stopt, doch niet verwerken kan. Wernaerts wordt daardoor in de gelegenheid gesteld nog een schot in te zenden, datvan Dijk, vallende, schitterend uit het verlaten doel kopt. Na dit min of meer sensationeele -begin, tr.gen we een vrijwel gelijk.opgaand spel, dat zich vlug verplaatst. De Rotterdam- 'sche voorhoede combineert goed, doch zoo wel Van Haeren als Heijnen blijven betrouw baar, zoodat De Fenne zelden handelend be hoeft op te treden. Langzamerhand nemen de ^Rotterdammers het spel in handen en goed door de middenlinie gesteund, trekt de jRotterdamsche voorhoede steeds meer ten aanval. Het schieten laat echter te wenschen. Een tijdlang is het bondselftal ingesloten en slechts sporadisch weet Mommers, met door- 'gaans goed aangegeven ballen, zijn voorhoede •te voeden. Met gevaarlijke schoten van Gie lens heeft Roem echter alle moeite. De druk 'op het doel der oranjehemden wordt opeens igrooter en na een half uur gelukt het Forme noy na een goed door v. d. Ende opgezetten 'aanval voor de eerste maal 't net te vinden. ((1—0). Tot de rust hjijft het spel verdeeld. Onmiddellijk na de hervatting gaat de Kotterdamsche voorhoede er weer snel sa menspelend van door en voordat een oranje- taan den bal nog heeft aangeraakt, ligt deze Idoor toedoen van Formenoy in het net. De Rotterdammers blijven sterker, doch de ver dediging der tegenpartij is hecht, doch wan- (neer De Frenne, die zijn doel overigens ■uitstekend verdedigt, een fraai door Forme- Inoy ingekopten bal voor diens voeten staat, heeft de Spartaan weinig moeite den stand 'op 30 te brengen. Dit schijnt het bondselftal te erg te wor den de spelers gaan elkaar nu beter begrij pen en het duurt dan ook niet lang meer of Groen weet na goed individueel werk, den achterstand te verkleinen. (31). Kort daarop maakt Van Dijke hands Kaufman neemt de daarvoor toegestane strafschop, ïiij schiet den bal echter tegen den paal, doch het blijkt uitstel van executie, want even later brengt Gielens met een fraai schot vanaf de zijlijn, den stand op 32. De oranje- hemden, die er steeds beter inkomen, wer- Jcen hard voor den gelijkmaker. De Rotter- damsche verdediging blijft de situatie echter meester en doelpunten blijven verder uit, zoodat door een 32 overwinning den gou den beker, die onmiddellijk na afloop door burgemeester Wytema werd uitgereikt, ook dit jaar in Rotterdam blijft. De elftallen waren Rotterdamsch XI Doel Roem (Sparta), achter Dijke (Feijenoord) en Weber (V.O. C.), midden Grobbe (Excelsior), v. d. Ende (id.) en De Haas (V.O.C.), voor Huisman (Exc.), Formenoy (Sparta), Pijl, (Feijenoord) Koonings (idem) en v. Evefdingen (V.O.C.). Rest Deel De Frenne (Vitesse), achter: Heynen (Bredania) en v. Haeren (Wilhel- mina), midden Steenman (Quick N.), Mommers (Willem II) en Kaufman (Achil les), voor Caré (Rigtersbeek), Groen (Be Quick), Wernaerts (Eindhoven), v. Dam (R.C.H.) en Gielens (Willem II). Het was gisteren de tiende maal, dat de wedstrijd om den Gouden Onafhankelijk- neidsbeker werd gespeeld. Deze jaarlij ksche ontmoeting werd in 1913 ingesteld en alleen in 1919 had zij niet plaats. De resultaten vol gen hieronder 1913 Rotterdamsch XIRest van Ned. 32 1914 1—4 1915 1—1 1916 3—5 1917 3—1 1918 3—3 1919 niet gespeeld. 1920 Rotterdamsch XI—Rest van Ned. 0—1 1921 2—1 1922 2—0 1923 3—2 De stand luidt thans Rotterdamsch XI 10 5 2 3 2120 12 Rest van Nederl. 10 3 2 5 2021 8 Afdeeling II 2e klasse A. BLOEMENDAAL—NEPTUNUS 3—3. Een aardige spannende ontmoeting, waarin feitelijk de Rotterdammers het beste werk le verden door een 31 achterstand in 'n gelijk spel om te zetten. Dadelijk moeten we er echter aan toevoegen dat de achterhoede der thuisclub ditmaal danig buiten 'vorm was. Onder leiding van scheidsrechter Breet- hoff wordt begonnen. Bloemendaal heeft 1 invaller. Er wordt al dadelijk door beide par tijen flink aangepakt, zoodat van overwicht aan een van beide zijden geen sprake is. Beurtelings komen de doelen in gevaar. Succes komt na een kwartier spelen van Bloe mendaal zijde, als Sunter uit een goed toe- gespeelden bal 'n aardig doelpunt maakt 1—0. Niet lang daarna gelukt het dezen zelfden speler na goed doorzetten een 2de goal te maken 20. Verschillende pogingen der Neptunus menschen om tegen te scoren wor den dan verijdeld. Rust komt alzoo met 20 Voor Bloemendaal. De 2de helft is slechts enkele minuten oud wanneer Neptunus even buiten het straf schopgebied $en vrijen trap krijgt te nemen, waaruit met een niet onhoudbaar schot de Bl.daalsche keeper wordt gepasseerd 21. Niet lang hebben de bezoekers plezier van dit succes, want even daarna maakt Jansen uit 'n secrimmage Bl.daal's derde goal 31. Zij die mogelijk veronderstelden dat de thuisclub nu „binnen" was, bleken zich da nig te vergissen. De Rotterdammers pakken nu stevig aan en meestal wordt verder door hen de bal ge speeld. Na goed doorzetten gelukt het den Neptunus linksbinnen den uitgeloopen Bloe- jtnendaal keeper voor de 2de maal te pasaee- ren 32. Niet lang hierna-gelukt het zoo waar dc:i R.damschen rechtsbinnen uit een allesbehalve gemakkelijke positie zeer fraai met een onhoudbaar schot gelijk te maken 3—3. Hier wordt dan nog even gesreden om de leiding, Waarvan echter slechts aan beide zijden een hoekschop het resultaat is. Einde komt dus met een gelijk spel, hetgeen ook wel de verhouding was. DE NEDERL. XRACHTSPORTKAM- PIOENSCHAPPEN. AMSTERDAM, 18 Nov. Heden werden in het gebouw „Beilevue" alhier de wedstrij den gehouden om de verschillende kracht sportkampioenschappen. Over het algemeen heeft het niet aan span ning ontbroken. J. Tijman, de kampioen-vedergewicht ge wichtheffen van het vorige jaar, wist ditmaal zijn titel niet te behouden en moest dien, zij het ook na spannenden strijd, aan Comter afstaan. a In de afdeeling middengewicht A behaalde Dol! van de vereeniging D.O.K. te Amster dam de overwinning. Een poging van- dezen athleet om het Ned. record tweehandig stoo- ten te verbeteren, mislukte echter. In de afdeeling middengewicht B werd vinnig om de 2e en 3e plaats tusschen Bruis- veld en Hissing gestreden. Bruinsveld be haalde ten slotte de overwinning. Oord behaalde de overwinning in de zwaar- gewicht-afdeeling. Veel tegenstand onder vond hij daarbij niet. Gedurende den middag konden niet alle vastgestelde worstelpartijen afgewerkt wor den en werden bij het avondprogramma ge voegd. De uitslagen luiden Gewichtheffen. Vedergewicht1. C. Comter (Hercules, Den Haag), tweehandig drukken 65 K.G. tweehandig trekken 70 K.G. tweehandig stoojen 90 K.G. 2. J. Tijman, zelfde aantal (na veelvuldig drukken) 3. v. d. Ham, 212 Lichtgewichtl.A. G. Scheffer, (Hercu les, Haarlem) tweehandig drukken 82)4 K.G. tweehandig trekken, 80 K.G. tweehandig stooten 100 K.G. 2. C. Kerhkof, 250 p.3. G. Roos, 245 p. Middengewicht: A 1. W. J. Doll (D. O. K.) tweehandig drukken 87)4 K.G. twee handig trekken 85 K.G.tweehandig stoo ten 115 K.G.2. D. Egberts (K. D. O.), 260 p. 2. J. Liesker (Sandow), 260 p. Middengewicht B 1. J. Verhey (K. D. O., Den Haag), tweehandig drukken 90 K.G. tweehandig trekken 85 K.G. tweehandig stooten: 112)4 K.G. 2. J. Bruinsveld, 110 p.; 3. M. Hissing, 110 p. (na veelvuldig drukken) Zwaargewicht 1. A. Oord (D. O. K.), tweehandig drukken 95 K.G.tweehandig trekken 90 K.G. tweehandig stooten 120 K.G.2. M. Verneye, 282 p.3. J. B. v. Vliet, 285 p. Worstelen. VedergewichtEerste ronde H. v. d. Heuvel wint van B. Vis, Roels wint van Nie- man, Giels wint van Joor, D. Matze wint van J. Paddist, P. de Jong wint van W. v. Donse laar, C. Snijdoodt wint van D. Vreelink. Demi-finale Roels wint van Van der Heu vel, Matze wint van De Jong, Snijdoodt wint van Giels. Finale Snijdoodt wint van Matze. Roels wint van Matze, Roels wint van Snijdoodt. Roels is dus kampioen, Snijdoodt is tweede Prijswinnaar en Matze wint den derden prijs. Lichtgewicht Eerste ronde Visser wint van Rietbroek, Gielen wint van Haak, Kol len wint van Winkel, Maren wint van Dries- sen, Vogel wint van Van Galen. Thesing wint van Brinkman, Peters wint van Beuning. Jansen wint van Kleintje, Gollman wint van Van Kesteren, Wolde wint van Jorissen, Ben- tum wint van Bakker, De Graaf wint van Smit, Bruseker wint van Bremer. Tweede ronde Peters'wint van Fern, Van Bentum wint van Gollman, Van Maaren wint van Wolde, Kolle wint van Vogel. Bu- seker wint van Visser, Jansen wint van De Graaf, Thesing wint van Gielen. Demi-finale Thesing wint van Van Maa ren, Peters wint van Bruseker en Van Ben tum wint van Jansen. Finale Peters wint van Kollen, Van Ben tum wint van Thesing, Thesing wint van Kollen, Peters wint van Van Bentum. Kam pioen is dus Peters, Van Bentum wint den tweeden en Thesing den derden prijs. Midden A, worstelen Eerste ronde List wint van Van de Laar, De Jong wint van Langedoen, Colle wint van Veldhuis, Balke- ma wint van Mandjes, Sas wint van Dubbel man, Chardet wint van Boekelman, Doll wint van V. d. Vijver. Tweede ronde Colle wint van Vis, Doll wint van List, Sas wint van De Jong en Bal- kema van Chardet. Demi-finale Doll wint van Colle. Balke- ma wint van Sas, Colle wint van Sas. Doli wint van Balkema. Kampioen is dus Doll. De tweede prijs wordt gewonnen door Balke ma. Colle wint den derden. De kampioen in dit gewicht won heden middag ook het kampioenschap gewichthef fen in zijn gewicht. In de partij De GraafDe Jansen, tweede ronde licht gewicht, werd De Graaf met het hoofd tegen een paal geslingerd, zoodat een ernstig blessuur ontstond. Na voorloopig in de zaal te zijn verbonden, werd het slachtoffer naar het Binnengasthuis gebracht. WEDSTRIJDEN TE ZAANDAM. ZAANDAM, 18 Nov. In het gebouw „Prins Hendrik" alhier, hadden héden weder boks wedstrijden plaats. De heer Hof mans trad als scheidsrechter op, terwijl de heeren Bakker en Poster de jury vormden. De uitslagen luiden. Krom (Joe Becket) wint op punten va-n Steltenberg (Carpentier) Kook (Corbett) wint op punten van P. Brands (Joe Becket); Wepster (Joe Becket)Van dei- Horst (Zaandam) onbeslist; Kolf (de Jonge Bokser) wint op punten van Paradijs (Joe Becket) Van der Zee (Jimmy Wilde) wint op punten van Iske (Corbett); de Best (Joe Becket) wint op punten van S. Oly (Carpen tier). DE KORFBAL-UITSLAGEN. Westelijke le klasse. N Amsterdam: D.E.V.D.T.V. 2 6 NausikaaReady 62 Haarlem AdvendoHercules 3-0 Z Dordrecht DeetosH.K.V51 Rotterdam RozenburgVitesse (L.)24 Den Haag DordrechtH.S.V. 51 Leiden FluksO.S.C.R33 Oostelijke le klasse. A Arnhem E.K.C.A-Be Quick 61 Eindhoven Philips—Noviomagum 3—3 B Hengelo: H.K.C.Na as. 7 2 Overgangsklasse. N Koog a/d Z. Koog Zaand.—Swift 2—0 A'dam T.E.K.C.A.—Westerkw. 2—1 K.V.O.—D.D.V. 0—6 Westelijke 2e klasse. A A'dam Hercules IIK.V.K.V. 26 Oosterp.Swift II71 B D.E.D.—Z.K.V6—1 D Ready II—Haarlem II 2—11 E D.T.V. IIAllen Weerb. 13 F Hilversum Excelsior IIINausikak II 0—6 Laren De GooiersGo Ahead 100 1 R'dam Velox IIDeetos II 22 Spartaan—De Trekvogels 5—2 J Dordrecht T.O.V. II-O-Gorkum 04 Oostelijke 2e klasse. B Enschedé D.O.S. IIZwart Wit 20 HOCKEY. De uitslagen. AMSTERDAM, 19 Nov. De uitslagen der gisteren gespeelde hockey-wedstrijden luiden 2e klasse. 's-Gravenhage H.O.C. IID.S.H.C. 6—0 Oostelijke competitie. Deventer DeventerEnschede40 Dames-hockey. 's-Gravenhage H.O.C. IIH.L.C. 20 Oni den Van Tuyll-beker. Hilversum: HilversumT.O.G.O. 50 w.n.o Westelijke le klasse Noord. D.T.V. 5 5 31—9 10 Nausikaa 5 4 1 27—16 8 D.E.V. 6 4 2 30—22 8 Advendo 6 3 1 2 17—18 7 Excelsior 4 1 3 11—25 1 Ready 3 3 6—19 Hercules 5 5 11—24 Westelijke le klasse Zuid. 10 Deetos 6 5 1 21—11 Fluks 5 3 2 18—9 8 Dordrecht 5 3 1 1 19—11 7 O.S.C.R. 5 2 1 2 20—17 5 Vitesse (L.) 6 2 4 13—20 4 H.S.V. 6 2 4 11—22 4 Rozenburg 5 1 1 3 12—16 3 H.K.V. 6 1 1 4 12—20 3 Oostelijke le klasse A. E.K.C.A. 6 6 37—5 12 Philips 5 3 1 1 21—1 7 Be Quick 6 3 3 9—20 6 Rapid 5 2 3 13—19 4 Quick 4 1 3 15—10 2 Noviomagum 5 1 4 6—35 1 REN- EN TORISTENVEREENIGING „HAARLEM". Deze vereeniging vierde op Zaterdagavond 17 November haar eerste jaarfeest in het gebouw „Flora", Pretoriaplein, Schoten. Te ongeveer half 9 waren ongeveer alle plaatsen met feestvierenden bezet en nadat de muziek onder de bekwame leiding van den heer B de Hijs een nummer had ten beste ge geven, betrad de voorzitter, den heer P. L. Rinses het podium, om in enkele woorden over het ofltstaan dezer vereeniging te gewa gen. Hij wees op dc vele moielijkheden in den loop van het eerste jaar ondervonden, maar kwam tot de conclusie, dat door een drachtig samenwerken al deze moeilijkheden waren overwonnen. Verder dankte spr. het bestuur der zuster- vereeniging der H. S. C. „de Kampioen" en dat der H. S. C. „de Bataaf", welke getoond hadden in alle opzichten te willen medewer ken tot heil der wielersport. Dan richtte spr. nog eenige waardeerende woorden tot de werkende leden der vereeniging en bood een fraaie clubvlag aan, de hbop uitsprekende, dat deze vlag spoedig zal worden vervangen door een vaandel. Hierna verklaarde spr. het feest voor ge opend, met de wensch, dat dit tot aller ge noegen zou verloopen. De heer Cornello bracht den voorzitter, namens de R. en T. V. „Haarlem" dank voor het gesprokene; hij schetste in eenige welge kozen woorden den heer Rinses als een ijve rig en groot werker voor de vereeniging en overhandigde hem hierbij een fraai bouquet. De heer de Jong sprak namens de H. S. C. „de Kampioen" en bood eveneens een fraai bloemstuk aan. De heer Nieuwkoop van de H. S. C. „de Bataaf" bood namens deze vereeniging ook een zeer fraai bloemwerk aan. D» voorzitter dankte de resp. besturen voor het gesprokene en de blijken van sym- phatie. Vervolgens kon dan het feest een aanvang nemen. De goede stemming was er al spoe dig in, nadat de heer Cornelissen (humorist) en mevr. de Munnik (soubrette) eenige num mers ten gehoore hadden gebracht. Het programma vermelde o.a. wedstrijden op homotrainers. Als eerste, een invitatiewedstrijd. Hieraan namen deel: D. J. Zweeris, J. v. d. Vossen en B. v. d. Walle, van „de Kampioen", P. M. Korf, N. de Jong en Scheltus van ,.de Bataaf" G. H. Stouten, P. Straathof en N, Kat van de R. en T. V. „Haarlem". Gereden werd 1000 meter op tijd, terwijl de drie snelsten voor een prijs in aanmerking kwamen. De gemaakte tijden waren als volgt: B ,v, d. Walle 33 sec.; N. de Jong, 35 sec.; J. v, d. Vossen 36 sec., G H. Stouten 32 4/5 sec., N..Kat 36 sec., P. Straathol 35 2/5 sec.,P. M. Korf 38 sec,, Scheltus 35 1/5 sec. Zoodat dus prijswinners waren: 1. G. H. Stouten, R. en T. V. „Haarlem"; 2, B. v. d. Walle, H. S. C. „de Kampioen' en 3 N. de, Jong, IJ. S. C. „de Bataaf." Onder een hartelijke toespraak reikte de voorzitter aan de resp. winnaars de fraaie prijzen uit. Na de pauze werden wedstrijden gehouden voor de leden der R. en T. V. „Haarlem De door dezen gemaakte tijden luiden: W. Sleutel 46 sec., W. J Scheffer 38 2/5 sec., A. Groeneveld 40 2/5 sec., C. Kok 34 3/5 sec.; W. de Nijs 38 4/5 sec.; N.N. 48 4/5 sec.; J. Hekhuizen 36 2/5 „sec. Prijwinners waren dus: 1. C. Kok, 2 J. Hek- Huizen, 3 W. J. Scheffer. Deze wedstrijd ging evenals de vorige over 1000 meter. Nadat het rad van avontuur nog aan velen een aardige verrassing had bereid, werd deze feestavond besloten met een gezellig samen zijn. Tenslotte mag de Ren- en Touristen-Ver eeniging „Haarlem" met genoegen op dit bij zonder goed geslaagde eerste jaarfeest terug zien. 6 3 3 0 9 1.60 6 2 4 0 8 1.33 6 3 2 1 8 1.33 fi 2 3 1 7 1.16 5 2 1 2 5 1.— 6 2 2 2 6 1.— 6 1 3 2 5 0.83 6 0 4 2 4 0.67 7 1 2 4 4 0.57 4 0 2 2 2 .0.50 HAARLEMSCHE COMPETITIE WEDSTRIJD. Langzaam begint het competitierad te draaien. Ook Gen. Joubert heeft gisteren de le ronde geschoten en met succes. Wel is het totaal nog niet zoo hoog als wij van G. J. gewend zijn, doch het rriet meeschieten vrn den besten schutter den heer J. W. F. Fran- soo is zeker een handicap terwijl de eerste ronde evenals dikwijls de laatste niet de ge makkelijkste is. Het eerste en tweede vijftal behaalden resp. 936 en 901 p. Zoodra de hee ren P. Roozen en J. Beeren weer zijn inge schoten, zal het totaal wel weer belangrijk stijgen beide heeren kunnen veel beter, zij hebben nog nimmer zoo laag geschoten. Een eerste klas schutter mag gemiddeld niet minder dan 94 of 95 schieten, vooral tegen woordig nu het series van 100, 99 en 98 p. regent. Het tweede vijftal heeft ook goed geschoten hier was matador de heer W. v. Tongeren met 9892 p., le klas waardig. Indien er nog plaats was in het eerste vijftal, kwam er hem ongetwijfeld een toe, want hij schiet geregeld al zeer goed. De heer E. Mooyekind was minder op dreef dan wij van hem gewend zijn, maar hij zal zich wel weer herstellen. De heer J. v. Keulen blijft nog steeds een uitstekende kracht voor het twee de vijftal, men kan altijd op een paar behoor lijke series van hem rekenen. Het begin is goed geweest. Wanneer volgen de andere vereenlgingen Het wordt tijd. Voor 1 April moeten alle ronden zijn geschoten POSTDUIVENHOUDERS- VEREENIGING „DE LUCHTGIDS". Bovengenoemde vereeniging hield op Za terdag 17 November j.l. een feestavond voor leden en introducé's. Voor de feestcommissi die voor dezen avond een welverzorgd programma had samengesteld, is het een groot succes ge worden. Om ongeveer half 9 opende de Voor zitter der vereeniging, de heer M. Groene veld, dezen avond met en woord van welkom aan de aanwezigen, een memoreerde terloops hoe dezen feestavond ontstaan is. Hij was van meening dat er reden genoeg was, om dezen avond in een echt feestelijke stemming te vieren, daar toch het afgeloopen jaar een jaar van buitengewoon groot succes is ge weest. O.a. memoreerde spreker dat het aantal leden van 40 tot 80 steeg. Spreker hoopte dan ook dat deze avond allen naar den zin zou zijn, en dat het geheel mocht bij dragen tot het meer bekend maken van de duivenliefhebberij. Daarna werd overgegaan tot de afwerking van het programma, waarvan o.a. de uit reiking van eere-prijzen, welke dit jaar op de verschillende vluchten gewonnen waren, een onderdeel was. Deze prijzen bestonden uit verschillende zeer fraaie luxe-voorwerpen, welke aller bewondering trokken. Met een toepasselijk speechje werden zij den winnaars overhandigd. Een aardig moment was het, toen de Voorzitter het oud lid de heer J. J. Vrugt verzocht naar het po dium te komen. Daar werd hem een zeer mooie, door den heer G. Luitingh gecalli- grafeerde, oorkonde aangeboden, waarop vermeld stond zijne benoeming in dc ledenvergadering van 1 November gedaan tot eere-lid der vereeniging. Evenzoo ging het met den heer J. P. Kruyer, die tot lid van verdienste benoemd was. Ook hij ont ving een fraaie oorkonde. Beide heeren waren hierdoor zoo zeer verrast, dat zij beiden geen woorden genoeg konden vinden om hun dank te uiten. Het verdere gedeelte van den avond werd in een echt gezellige feeststemming door gebracht. De humorist Hofstee vermaakte de aanwezigen met zijn leuke liedjes en aardige „moppen", terwijl de heer Stoffer eenige moloie viooisoli speelde waarvan o.a. de „Cavatine" van Raff heel' goed werS voor gedragen. De tombola, die vele fraaie prijzen be vatte, en het „Rad van avontuur" zorgden voor -de rest.Hot „altijd prijs" lokte menigeen om een greep in den grabbelton te doen, zoo dat de mooie prijzen, zoowel als de lolly's, spoedig een vasten eigenaar vonden, terwijl het „daar gaat ie weer" bij het rad van avon tuur de stemming er in hield. Velen gingen dan ook welvoorzien van groote snijkoeken huiswaarts. Een „wals" voor de ouderen en een -„step" of „shimmy" voor de jongeren, was een zeer gewilde afwisseling tusschen de verschillende nummers, hetgeen de dansliefhebbers dan ook lang bij elkaar hield. Het geheel is alzoo dan ook aan te merken als een zeer goed geslaagden avond, hetgeen de leden van „de Luchtgids" nog lang in herinnering zal ^lijven. De heeren B. H. Gort en M. Burger, uit makende de feestcommissie, en daarin bij gestaan door den heer F.. J. Lourenburg,heb ben dan ook wel eer van hun werk gehad. lem en Omstreken laten wij hieronder volgen: P. J. van Dartelen H. G. Teunisse J. Lycklema J. B. Sluiter F. A. Berkemeier H. T. Luif J. W. van Dartelen D. A. van Abs W. van Daalen H. A. van Abs De stand van de 1ste klaSse der Groepen- wedstrijden luidt als volgt S. M. Mons 4 2 2 0 6 1.50 Asbe de Jong 6 2 3 1 7 1.16 G. P. Heek 5 2 1 2 5 1.— H. M. Sprokkelenburg 4 0 4 0 4 1. D. van Wamel 3 1113" 1.— H. Boks 3 1 0 2 2 0.67 P. van Wamel 5 1 1 3 3 0.60 Wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en Omstreken. De voorlaatste ronde van den Wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en Omstreken vangt aan op Maandagavond 19 November a.s. te half 8 in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub", bovenzaal Ge bouw Olympia, Kinderhuissingel 6 te Haar lem. Voor deze ronde zijn de volgende partijen vastgesteld W. van Daalen—J. B. Sluiter. F. A. Berkemeier—J. W. van Dartelen. D. A. van Abs—H. G. Teunisse. H. T. LuifH. A. van Abs. P. J. van Dartelen—J. Lycklema. Woensdagavond 21 November a.s. worden in het clublokaal der „Damclub Haarlem", bovenzaal van cafe Roodenberg, Spekstraat te Haarlem, de afgebroken partijen uit den kampioenswedstrijd F. A. BerkemeierH. G. Teunisse. H. A. van Abs—D. A. van Abs. F. A. BerkemeierH. A. van Abs. voortgezet, alsmede de uitgestelde partij tus schen de heeren J. B. Sluiter en J. Lyckle- ma. Voor den Groepenwedstrijd 1ste klasse spelen Maandagavond a.s. H. BoksS. M. Mons. en Woensdagavond a.s. H. M. Sorokkelenburg—P. van Wamel. G. P. Heck—D. van Wamel. Woensdagavond 21 November a.s. vangt tevens de laatste ronde van de Groepenwed- strijden 3de klasse aan. PROF. KOEHOF—W. KOBUS. Deze twee bekende spelers zullen deze week weder verschillende demonstra tes geven. Maandag 18 Nov bij den heer Enzerinok te Santpoort, Dinsdag 19 Nov. bij den heer v. Schooien te Overveen, Woens dag 20 Nov. bij den heer G. Berg te Bever wijk. 'Prof. Koehof speelt 600 cadre, W. Kobus 600 libre. Voor büjartliefhebibers in de omgeving een gedegenheid eens een mooi spel te zien. HAARLEMSCHE BILJARTBOND. Klasse D. D.O.S.D.V.S. Vrijdagavond had in café v. Houten, boek Schoterweg—Kloosterstraat bovengenoemde wedstrijd plaats. Er werd door beide ploe gen slecht gespeeld. Hoewel de wedstrijd door D.O.S. werd gewonnen, hadden wij ons meer voorgesteld van klasse D van D.O.S .Er werden n.l. partijen gespeeld van 58 en 55 beurten en één D.O.S. speler kreeg zelfs niet meer dari 37 punten in 37 beurten. Neen, D.O.S.-leden er mag nog wel degelijk flink geoefend worden op het groote biljart, wil men dit seizoen met onder op de ranglijst blijven staan. Vermelding verdient nog, dat de heer van Dam, als reserve van D.O.S de beste partij van den avond speelde en zijn tegenpartij op 59 liet staan. De uitslag was als volgt: D. O. S. D. V. S. 80 58 37 80 80 73 80 59 80 75 op de vlekken en schuur daarover met een in zeepsop gedooplen puimsteen. Indien ge dan geen succes heibt, zal er niet veel aan te doen zijn, Vr. Hoe kan ik olievlekken (orion lamp olie) verwijderen uit een gabardine regen- jas? Antw. Bevochtig een schoone lap of prop zuivere watten met aether en wrijf hiermede flink over de vlekken, die strak uit gehou den moeten worden gehouden onder het wrijven. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Wedstrij'd om het Kampioenschap van Haarlem en Omstreken en de Groepenwedstrijden. De stand na de zevende ronde van den wedstrijd om het Kampioenschap van Haar- 357 345 Vr.: Ik heb een blok gewichten, dat niet voorzien is van de ijk letter van 1923. Waar moot ik mij vervoegen, om düt gedaan te krijgen? Antw.: Tot 1 Januari is het adres: IJk- kantoor, Leiden. Vr.: Hoe kan men vet van een mantelkraag krijgen? Antw.: Met benzine of ammfoniakzeep. Vr.: 1. Welke booten zijn er tusschen 8 en 16 Nov. 1923 vertrokken van Singapore op weg naar een Nederlandschen haven? 2. Worden in de scheepsberichten van de „N, H. Ct" ai'een de booten van Nederl. Mij.en vermeld of kunnen wij daarin alle booten vinden, die oen Nederlandschen haven zuilen aandoen? Antw.: 1. Zosma (H.O.A.-lijn) uitreis 14-11 van Singapore; Houtman 10, v. Singapore naar Batavia; Atreus, Shanghai naar Roterdam 7, var. Singapore; Sylvan Avron van Singapore, 8 te Londen uitgeklaard; Holstein, Rotterdam n. Java, 7 van Singapore; Angers, v. Japan n. Marseille, 7 van Singapore. 2. In hoofdzaak passagiersbeoten. Vr. Ik werd gedwongen door de Gemeente politie van Noordwijk, mijn vrachtauto van een nummerplaat tegen betaling van 3.50 te voorzien, anders mogen wij niet in deze ge meente rijden. Heeft dit gemeente-bestuur of anderen hier het recht toe? Antw.: Vermoedelijk wel on dan op grond van een bepaling in de Algemeen® Politiever ordening in de gemeente Noordwijk. Wij twij felen er echter niet aan of de Commissaris van Politie zal u willen zeggen waar deze eisch op steunt, U zoudt ook ten Gemeente huize kunnen informeeren. Vr.: Tot wie kan ik mij wenden om her keuring aan te vragen voor den Militairen dienst? Antw.: Voor herkeuring moet men zich vóór 20 November wenden tot den Voorzitter van den Her- en Keuringsraad, Departement van Oorlog, Plein 4, Den Haag. Het moet met redenen omk'eed zijn. Vr. Kunt u mij een middel opgeven om katoenen of wollen stoffen waterdicht z.g. waterproof te maken? Antw. Haal het $oed door een 5 pet. lauw warme oplossing van aluin in water en druk de overtollige vloeistof uit, laat «enigszins drogen en haal dan door zeepwater (20 gram zeep op 1 liter water). Als de stof geheel doortrokken is, uitwringen en weer in't aluin bad doen. Hierna uitwringen en hangen te drogen. Om '1 duurzaam te maken, is liet goed in het laatste aluin-bad 3 pot. koper- sulfaat te doen. Vr. 1. Als men een proces-verbaal krijgt, hoelang duurt het dan, eer je daarvan een oproeping ontvangt? 2. Staat er ook op ver meld voor welk feit men strafbaar is? Antw.: 1. Gewoonlijk 14 dagen. 2. Ja. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, hoe men vin- gervlekken uit een marmer waschtafelblad kan verwijderen? Antw.: Strooi wat schuurpoeder (sobura) DE LOTERIJ TEN BATE DER BEHOEF TIGE LEDEN VAN DEN NiED. R.K. VOLKSBOND. M. de Redacteur. Verleen ons eenige plaatsruimte voor het volgende: Weer nadert de winter! De winter met zijn vele zorgen, de winter met zijn werkeloos heid, de winter met zijn armoede, ellende, kommer en zorgen. Ook voor vele leden van onzen Ned. R.K. Volksbond is de winter een tijd van zorg' en armoede. Verleden jaar heeft het H. B. getracht door een paar lief dadigheid «uitvoeringen zooveel mogelijk dat leed te verzachten. Dit jaar zal het trach- t'en dit doel te bereiken door een te houden loterij. Daarvoor is echter zeer veel noodig. Het H B. heeft dan ook benoemd een Com missie van uitvoering. En deze Gonwmssie nu, mijnheer de Redacteur, komt eenige oogen- blikken de aandacht uwer geachte lezers vragen. Er is noodig ten eerste een groot aantal personen die zich beschikbaar stel len de loten te verkoop-en. Dan het publiek, dat uit liefde voor den medemensch gaarne een of meerdere loten koopt. De prijs is zoo gesteld, dat dit wel voor niemand een be letsel zal zijn. Dan kunnen nog veten .wat voot het goede doel doen, door een of an der voorwerp le maken of te koopen, om als prijs beschikbaar le stelten. Reeds is met deze loterij het begin gemaakt. Het begin mag uitstekend genoemd wor den. Een mooi gedeelte der loten is al ver kocht, reeds zijn vele prijzen gratis gegeven of toegezegd, maar het einde zal, gelijk bij alle loterijen, het zaarsfe worden. Daarom alten medegewerkt om dezen grootschen op zet te deen slagen Want slaagt deze loterij, dan kunnen vele huisgezinnen onzer leden geholpen worden. Bedenk toch eens dat het juist die huis gezinnen zijn, die niet durven vragen, die huisvaders, die gewoon zijn zelf hun brood te verdienen, nu door werkeloosheid ge noodzaakt zijn een liefdegift le aanvaarden. Denkt toch eens aan de vele moeders, die hun kinderen het noodigste moeten weige ren. omdat hun inkomen hun ontoereikend is. Geeft allen uwe medewerking, geeft alten een klein i offertje, en deze zaak komt lot een goed einde. -Geeft dit uit dankbaarheid jegens Hem, die u wellichl spaarde voor werkeloosheid en armoede. Daarom.- mede arbeiders. deze eene maal u niet onbetuigd gelaten, maar u opgegeven aan St. Bavo, om uwe medewerking te verteenen, daar zal u alles wel nader worden uiteengezet. U. Mijnheer de Redacteur, hartelijk dank zeggend voor de plaatsruimte. namens hert H. B. van den Ned. R.K. Volksbond. DE COMMISSIE. DE NOOD DER DUITSCHE GEESTE LIJKEN. We behoeven het niet iedere week te her halen, dat de nood erg is. De noodkreet van Z. Eminentie Kardinaal Schulte zegt dit duidelijker dan wij het kunnen beschrijven. Waar de priesters tegenwoordig in Duitsch- land hoofdzakelijk door het volk moeten onderhouden worden, heeft men niet te vragen hoe arm de priesters zijn, als er onder 't volk hongersnood heerscht. We willen liever melden, dat het voor Z. Em. een oogenblik van vreugde was, toen wij Hem dezer dagen de som van f 7000.— mochten ter hand stellen om in dien barren nood wat leniging te brengen. Z. Em. drukte ons op het hart, toch vooral aan de milde schenkers van groote en kleine giften zijn innigsten dank te betuigen en de verzekering te geven, aan zijn vurig gebed voor de weldoeners van Duitschlands armen. Om alle misverstand te voorkomen, wil len wij het nog eens uitdrukkelijk zeggen, dat de door ons verzamelde gelden over ge heel Duitschland worden verdeeld volgens de regeling, welke het Duitsche Episcopaat voor dit doel getroffen heeft. In de afgeloopen 2 weken kwamen ruim 3600 gulden binnen. Hierbij zijn inbegre pen de volgende giften Veeverzekering, Baarlo f 25, St. Vincentiusvereeniging te Horst ,f 25.Nieuwe Haarlemsche Cou rant "f 200.Parochie Maarheeze f 58.50, Parochie Schinveld f 10.—, R. K. Steenfa brieksarbeidersbond „St, Stephanus" ge vestigd te Utrecht f 67.Collecte Sint Vincentiusvereeniging Venlo 826 gulden, Limburger Koerier, Maastricht f 80. „Het Huisgezin," Den Bosch f 40.Pa rochie Luttenberg f 100.zoodat thans een totaal bedrag is bereikt van 49.440.94 gulden. Een woord van dank aan alle milde g,evers zij hen nogmaals langs dezen weg gebracht. Verdere giften bij voorkeur p. post wissel of aanget. brief worden dankbaar in ontvangst genomen door Rector Gilissen, Gezellenhuis Heerlen of door de overige leden van het Comité. Het Comité tot ondersteuning van de noodlijdende Geestelijken in Duitschland MGR. DR. H. A. POELS, Heerlen- J. NICOLAIJE, Pastoor, Heerlen. FR. POELS, Rector, Heerlen. J. GILISSEN, Rector, Heerlen. EERBIED OP HET ZANGKOOR Heeren Kerkzangers Meer eerbied op het zangkoor was het onderwerp van alle sprekers op onze goed geslaagde vergadering. Als één der middelen daartoe noemde ka-| pelaan v. d. Meer het begrijpen van hetgeen -wij zingen. Ja, dit laatste moet zélfs de eerste zorg zijn, volgens Paus Benedictus XIV voor iederen kerkzanger. Vertalingen van het „Missale Romanum", zijn ruimschoots in den handel verkrijgbaar die het nog niet heeft, scbaffe er zich één aan. Maar van de Hymnen is geen Hollandsche tekst in den handel verkrijgbaar en daarom wilde ik u wijzen op het schoone werk van pastoor C. Nuijen van de Vredeskerk, die een boek geschreven heeft en het zelf uit geeft, bevattende de vertaling van 170 Hym nen uit het goddelijke officie, waarvan er ve len kunnen gezongen worden op de melodie der Latijnsche tekst. Waar die kennis voor ons noodzakelijk is, spoor ik u aan, daartoe uitgenoodigd door den eerw. auteur, bestelt het nog heden bij pas toor N. In de blibiotheek van ieder koor be hoort een exemplaar aanwezig te zijn. Ook bij ondergeteekende is het tegen den kosten- den prijs verkrijgbaar. Met zangersgroet, W. G. HARMSE, Seer, St. Gerardus Majella koor. Padangstraat 35, huis, Amsterdam,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 8