Nieuwe Haarlemsche Courant tiHÉtigÉizd Exsmpi. STADSNIEUWS. liesvereenipo r Belangrijke Mededeelingen Brieven mt Rome. Als tweede propagandanummer zai de DONDERDAG Dinsdag 20 November 1923 4Sste Jaargang No. 14592 Donderdag a s. verschijnen in een oplaag van fngezentisn UledsdêillRgSR FE EST-A VOND HERWONNEN LEVENSKRACHT Van het Vaticaan. MededeeltagBn. VERGADERING Aasi onze Lezers £e.r week 0.25 •a"WlllfiaiilifltTmilinTii7T'Htf! 1 Jff'lll'lil!HVlÉniiirtnaMlBiBifHIWgMHagmi8l,IIBBi'F"a'BM^^"'^1'—£ilCj3raotM2. lllllii!inBijiiFd .iili'JU» m «nii11 1 f| DITKUiiEB BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN - EERSTE BIAÖ DE DIRECTIE. Zie de belangrijke mededeeiingen in dat nummer. a 75 cents per regel. VerzuimS niet, HEDEN* AVOStD de fiSm BERü ©BI BOSCH Het bezóek van bet Spaansche Vorstenpaar aan den H. Vader. 21 ÜOfEilEB eens Novembei avonds in het geb. St. Bavo, Smedestr 6. AGENDA; Opening. Notulen. Mededeelingen. Behandeling Rapport met amendementen. Agenda Kamercent. Haar lem. Rondvraag. Sluiting. De Kalief van Bagdad bij K.Z.O.D. in het Waaggebouw. Malariabestrijding Voor Rijnland. rtMxiUK 9 Zie vooral de in ons nummer van De Administratis Prdv. Staten van Noord-Holland HET BESTUUR. Aanhouding. Personalia. Communicatie tusschen twee vliegtuigen op een hoogte van 3500 voet boven het vliegterrein in Los Angelos. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Her Kwartaal 3 25 rranco per post per kwartaal bi' vooruitbetaling 3.5s Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No 5970. HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 ct.. op andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vra«»g- en aanbod-advertentiën 14 regeis 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling y.:y r't. vtR" DE H. STOEL EN DE SLAVISCHE VOLKEREN. talen, de Oostersche liturgie,, en de godge leerdheid gelijk die door Oostersche mees ters en geleerden onderricht wordt. Ter- zelfdertijd stichtte deze Paus een bijzon dere Congregatie voor de Oostersche Kerk, aan wier hoofd hij den geleerden Kardinaal Marini plaatste, nu overleden, die geheel zijn leven wijdde aan de hereeniging der met Polen vercenigd. Later was hij Nuntius te Warschau, en had zoodoende ruim gele genheid om de toestanden in die streken goed op te nemen en te bestudeeren. Se dert dat de hongersnood in Rusland woedde trachtte de Paus door het zenden van eene bijzondere commissie den nood der bevol- S king te lenigen. Voor dit doel besteedde Kerken door middel van zijn geleerd tijd- j de Paus meer dan dertig millioen lires. Voor de uitgewekenen van Rusland die zoo schrift „Bessarion." Dat de tegenwoordige Romeinsche Op perherder niet met andere gevoelens tegen- talrijk te Parijs verblijven, benoemde de Paus bij hêt Aartsbisdom in die stad een over de Oostersche Kerk bezield is, bewijst bijzonder Prelaat, Mgr. Chapman, de jongste Encycliek. Maar buiten de va derlijke liefde die Paus Pius XI koestert voor zijne afgescheurde kinderen, zijn er nog andere redenen die hen de Oostersche Slaven dierbaar maken. Als Visitator Apostolicus vertoefde Pius XI geruimen tijd in dit gedeelte van Rus land, dat door de gebeurtenissen van den j oorlog van dit rijk is afgescheurd, en weder daar de uitgewekene Russen geestelijk en j stoffelijk behulpzaam moet zijn. De jongste Encycliek is wel een der groote bewijzen van liefde van den Paus voor de Oostersche Slaven en van 's Pau sen ijver voor de vereeniging der Ooster sche met de Westersche Kerk. CIVIS ROMANUS. de eenigsüe op aiS gebied ie gaan zsen, in het gebouw ST. BMVÖ. Aanvang iy2 uur. Ailen present De Jongste Pauselijke Encycliek „Eccle- siam Dei," door Z.H. den Paus ter gelegen heid van het derde eeuwfeest van het mar telaarschap van den H. Josaphat, Bisschop van Polock, uitgevaardigd, is een nieuw be wijs van de voortdurende vaderlijke zorg van de Romeinsche Opperpriesters voor de Oostersche volkeren, en een nieuwe poging, om ze van de afscheuring, van het schisma, terug te voeren tot de eenheid en de ware Kerk van Christus. De Encycliek houdt zich bijzonder, naar aanleiding van het eeuwfeest, bezig met de Slaven van het Oosten van Europa, en dit om de goede reden, dat de H. Josaphat de patroon is An Rusland, van Finland en van Polen. Nadat de Paus de eenheid als kenmerk der ware Kerk heeft aangegeven, bewijst hij, dat geen andere hoedanigheid van de Kerk meer aangevallen wordt als deze. Of schoon de Kerk één is gebleven, heeft de vijand, de inimicus homo," zijn best gedaan, om een gedeelte van haar kinderen af te scheuren en is daarin gelukt. De Kerk blijft één, maar zij, die zich afscheurden worden verdeeld en verbrokkeld volgens nationaliteit en taal. De groote strijd, die steeds onder de volkeren en bizonder on der de Oostersche volkeren hcerscht om trent nationaliteiten, de aan de Kerk vij andelijke wetgeving,, de zucht naar we- reldsche goederen waren aan deze afschei ding niet vreemd. In den loop der eeuwen werden verschillende pogingen in 't werk gesteld om de afgescheurden tot de ware Kerk terug te brengen. Twee Kerkvergade ringen, te Florence en te Lyon, voor dit doel belegd, schenen eerst er in te ge lukken de Oostersche Kerk met de Wes tersche te verzoenen. De eenheid, tot stand gebracht, bleef echter niet bestaan. Met Byzantium scheurden zich later ook Oostersche Slaven van de Westersche Kerk af. De Romeinsche Opperherders bleven niet Jngevoelig voor het geestelijk en eeuwig lot dier afgescheurde kinderen. Paus Gre- gorius VII zond per brief en op verzoek van hun zoon, die te Rome verwijlde, zijn gelukwenschen vaa hemelschen zegen aan Koning Demetrius Tan Rusland en zijne gemalin bij den aanvang hunner regeering. Honorius III zond zijn afgezanten naar Nowgored, gelijk later Paus Gregorius IX en Innocentius IV dit deden. Een goed gevolg dezer Pauselijke zorgen en tegemoetkomingen bleef niet uit. In 1255 scheen de eenheid en eensgezindheid her steld ondef het Pontifikaat van Alexander IV die door middel van zijn Legaat met groote plechtigheid Daniel tot koning kroon de. In de zestiende eeuw werd door de politieke gebeurtenissen de eenheid opnieuw verbroken, ofschoon in 1595 de metropoliet van Kiew en andere Rutheensche bisschop pen nieuwe pogingen in 't werk stelden en Paus Clemens VIII door z'n schrijven „Mag nus Dominus" deze pogingen ten zeerste op prijs stelde. In dit tijdperk vertoont zich de groote figuur van den heiligen Bisschop en. Mar telaar Josaphat Kunciwich, die de Apostel en de Martelaar van de vereeniging met Rome kan genoemd worden. Geboren uit ouders, die zelf afgescheiden van Rome leefden, werd hij tenminste wettig en goed gedoopt. Van jongs af was hij braaf en godvreezend, en, ofschoon medegcsleept door de scheurmakers der kerk, waarin hij geboren was, zocht hij niet anders, dan de waarheid en de eere Gods. Nog jong reeds dacht hij er over na, dat schitterendste voorbeelden, de waarheid. Hij verkondigde het Primaat van den H. Petrus en -de Katholieke eenheid, en gaf een Catechismusboek uit naar het model van dit, uitgegeven door den Gelukz. Pe trus Canisius. Dikwijls smeekte hij God als martelaar voor de waarheid, de een heid en het geloof te mogen sterven. Heer, zoo bad hij, geef mij de genade, voor de waarheid en de eenheid van den Aposto- lischen Stoel te mogen sterven. Zijn ver langen en gebed werden verhoord. Op 12 November 1623, op Apostolische reis zijn de, te Vitépszck, werd hij door de vijan den der eenheid met Rome overvallen. Hij ging hen tegemoet en smeekte hen, ten minste zijne dienaren te sparen. Met een bijl werd hem het hoofd verbrijzeld en zijn lijk werd in een rivier geworpen. Met een hemelsch licht omgeven, vond men het daar later drijvende terug. Zijn bloed, ge stort voor het geloof en de eenheid der Kerk, kwam 't eerst ten goede aan de moordenaars zeiven, die ter dood veroor deeld, allen, alvorens te sterven, het schis ma afzworen, en vereend met de Katho lieke Kerk, stierven. Maar ook het volk, op voorspraak en voorbeeld van den mar telaar, keerde talrijk naar den waren schaapstal van Christus en den oppersten Herder terug. Twee maanden na zijn mar teldood, schreven de Rutheensche Bis schoppen aan de Congregatie der Propa ganda: Wij zijn bereid om leven en bloed te geven voor het Katholiek geloof, gelijk reeds een onzer heeft gedaan. Sedert hebben de Piusen van Rome, door eigen geschriften, als aoor middel van de Congregatie der Propaganda, het mogelijke gedaan, om de afgescheurde schapen tot Christus schaapstal terug te voeren. Om beter dit doel te bereiken, verrichtte Paus Pius IX, in tegenwoordig heid van het H. College der Kardinalen, van meer dan vijfhonderd Bisschoppen, van verschillenden ritus, de plechtige hei ligverklaring van den martelaar van Po lock. Wat Paus Leo XIII voor de vereeni ging der Oostersche met de Westersche Kerk deed, ligt nog versch in het geheu gen. Het zij genoeg hier te herinneren aan de Encyclieken en Apostolische schrijvens door dezen Paus in dien zin gegeven. In het Oosten richtte Paus Leo verschillende kerken en kloosters 'op, om den Oosterlin gen de grootste gelegenheid te geven de Katholieke Kerk beter te leeren kennen. Men kan zeggen dat de hereeniging der Men seint ons uit Rome: Na dezen morgen tegen den middag te Rome aangekomen te zijn, begaven zich de Spaansche vorsten, na e^n zeer kort opont houd in het Quirinaal, naar het Spaansch gezantschap bij den H Stoel. Spoedig reden daar auto's voor van het Vaticaan, die de Spaansche en Pauselijke kleuren droegen. Het vorstenpaar nam plaats in het tweede rijtuig in gezelschap van Prins Massimo, minister van posterijen van den Paus. Men reed met het gevolg naar het Vaticaan. Op den weg stonden vele militairen geschaard en het Sint Pietersplein, voer zoover met afgezet, stond zwart van het volk. Langs Santa Maria en via della Fondamenta, begaf de stoet zich* naar de poorten van het Vaticaan. Op het binnenplein van Sint Damascus stonden de Pauselijke lijfwachten en speelde de muziek" het Spaansche volk lied. Daar werden de vorsten verwelkomd door Mgr. Canali, secretaris van het cere monieel en Prins Ruspoli, Magister van het H. Hospitium. Bij de breede marmeren trap stond Mgr. Maggiordoom, met andere persoonlijkneden van het Vaticaan in groote kleedij, evenals de commandanten van de Pauselijke lijfwachten. Voorafgegaan door Zwitsers, Pauselijke palfreniers, door Busso- lanti, begaf de stoet zich naar de Sala Clementina en daarna naar de Consistorie- zaal, waar de plechtige audiëntie zou plaats hebben. Daar waren met den H. Vader vercenigd alle leden van het H. College te (Eigen dienst). Na deze redevoeringen begaf zich de K. Vader in gezelschap van het Spaansche vor stenpaar naar Zijne particuliere vertrekken en fcad met hem een bijzonder onderhoud. Daarna daalde het vorstenpaar af tot de eerste verdieping naar de woning van Kard-. Gasparri die de gasten reeds in de voorka mer tegemoet kwam Na een kort onJerhcud begaf zich het Spaansche koningspaar naar Sint Pieter, waar het ontvangen werd d.ior Kard. Merry del Val met geheel het Kapit tel van Sint Pieter. Er werd op ^roole bid- stoelen nedergeknieid vóór de kapel van het 11. Sacrament en vóór de Confessio vs.i Sint Pieter. Daarna daalde de vorsten af tot na- bij het graf zelf van den H. Petras en men bezocht ook de crypte met de gr ;ven van r.e Fausen Pius X en Benedictus XV. Na net bezoik aan Sint Pieter reed men met de Pauselijke auto'r naar het Spaansrii gezantschap, waar spoedig Kard. Staatsse cretaris een tegenbezoek bracht in naam van Z.H. den Paus. Spoedig hi»'d daar ook de koning een receptie voor het H. College en voor de vreemde gezanten bij den H. Stoel en voor andere voorname' persoonlijkheden van het Vaticaan en de Romeinsche Curie. Tegen den avond keerde de vorsten naar het Quirinaal terug voor het gala-diner ten hove. Nader seint men ons: De souvereinen arriveerden tegen den middag te Rome. Om 2 uur begaven zij zich naar het Vaticaan. De koning was in Gene raalsuniform; de Koningin in witte robe met witte voile. De koning en koningin werden Rome tegenwoordig, alsmede de Prins- toegelaten tot de handkus en dc voetkus. De assistent bij den Pauselijken Troon. Op paus omhelsde den koning. Het koninklijk twee troonzetels, onder één troonhemel echtpaar werd de audiëntiezaal binnengeleid rechts-van den Pauselijken Troon geplaatst,; door drie cardinalen. Na de audiëntie, die namen.de vorsten plaats en werden de rede- j om half vier was afgeloopen, werd een be- voeringen uitgesproken. j zoek gebracht aan den Sint Pieter, Sociëteit „St. Bavo." Tooneelclub Vrou wenbond 8 uur Schoenmakerspa troons 8 uur Kracht en Vriendschap 8 uur Moedercursus 8. uur Ma chinisten Spoor en Tram 8 uur Bestuur Gcel-Zwart 8 uur. Gem. Concertzaal Buitengewoon H. O. V. concert 8 uur. Hanze Gebouw Klein A Capelle Kpor 8 uur Haarl. Inkoopcombinatie half 9. Museum v. Kunstnijverheid Tentoonstel ling van de ontwikkeling der boekdruk- kunst. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. Pcddemors Tentoonstelling Batiks. 10 tot 6 uur, Toonzaal Kruisweg 51 R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtendr en n? Zon. vormde Gemeente van Muiden 17,5 pet. van het totaal bedrag der restauratiekosten van het kerkgebouw, aldaar, met dien verstan de, dat het provinciaal subsidie het bedrag van 17.500 niet zal overschrijden; en on der voorwaarde, dat, als maximum in den zin van het provinciaal subsidie, het rijk 52.500 en de gemeente Muiden 6.000 zullen bijdragen en het verder benoodigde van andere zijde zal worden bijeengebracht; 550 aan de Coöp. Ver. „Akerbouw" te An- dijk en 200 aan de Vereeniging „De Proef tuin" te Grosthuizen gem. Avenhorn, als bijdrage in het tekort op de gewone exploi tatie over 1923. Ged. Staten stellen voor, het verpleeggeld voor iederen armlastigen krankzinnige uit Noord-Holland, die 'n ie gestichten te Zut- phen en Warnsveld wordt verpleegd, voor het"*jaar 1922 definitief vast te stellen op 1.019.10. door zijn wettig en katholiek doopsel hijKerken de voornaamste bezigheid is ge niet tot de afgescheurde, doch tot de Ka tholieke Kerk behoorde. Op jeugdigen leeftijd trad hij in de orde van den H. Basilius en nauwelijks priester gewijd, werd bij benoemd tot achimandriet of overste van zijn klooster. In deze hoeda nigheid werkte hij bijzonder veel voor de Oosterschen kerkleeraar Johannes Chry- vereeniging met Rome. Hij gelukte daarin sostomus; DL Oosterschen konden hier bij lieden vanverschillende standen, bij door zien, dat ze tot de eene Kerk kunnen arm en rijk, bij ridders en lijfeigenen, bij terugkeeren ook met behoud van eigen overheden en onderdanen. Ais bisschop ritus. van Polock gaf hij aan ziine kudde het Paus Pius X schonk ook- aan de Katho- verhevenste voorbeeld. Onberispelijk en lieke Russen een eigen nederzetting en zuiver van levenswandel, was hij arm en kerk te Rome. Zijn opvolger Paus Bene- Het Bestuur van den R.-K. Volksbond te Bennebroek, gekiekt ter gelegenheid van bet altreden van den Geestelijk'Adviseur, den ZeerEerw. Heer Pastoor, en de installatie van den nieuw benoemden kapelaan, als adviseur van den Bond. en Feestdagen. Uitleenen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor tnanuen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8—half 9 uur. Tele foon 2981. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingburcau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Bloemendaal R- K. Leesbibliotheek Bloemendaalsche weg 48,, Dinsdag en Vrijdag van 24 uur. weest van Paus Leo XIII. Tijdens het Pon tifikaat van Pius X kon men te Rome ge tuige zijn van een Grieksch Pontifikaat, gehouden in Sint Pieter, in tegenwoordig heid van den Paus, ter gelegenheid van de eeuwfeesten ter eere van den grooten Do Waag aan het Spaame heeft al veel binnen z'n oude muren gezien, doch gister avond bood de bekende tentoonstellingszaal van K. Z. O. D. wel een zeer merk waardig en. aanbiik. Teen Lieven de K'eij omstreeks 1600 hl opt acht van Haariemsch Vroedschap dit forsche en schoon gebouw deed verrijzen, zal hij zeker niet vermoed hebben, dat zich daar neg eens zouden afspelen de lotgevallen ven den nedengen Arabier, die zoo gaarne Kalief wilde zijn. Toch hebben we dat gis teravond zien gebeuren. Daar waren de Ka- iiel van Bagdad, Haroun Al R-achid Ali ben Hassan en zijn beminde, de schoonc Alibek en vele anderen. Getooid in hun Oostersche kleedij, welke rijker en weelderiger was naar gelang de meerdere of mindere voornaam heid van den drager; wekten deze figuren uit „De duizend en een nachtvertellingen", door kleurenpraal en goudgeschitter de bewonde ring der aanwezigen. De zaal is in duister gehuld en er is een stemming als eertijds bij het schimmenspel van Ko Doncker in zijn atelier in de Gui- denhergsche poort, waar de lantaarn met „Lc Chat noir" uithing. Plots een paar slagen op den gong, het gordijn splijt uileen en in een gulden lichtschijn zien we een lafreei uit het verre Oosten en het poppenspel „Een dag Kalief" neemt een aanvang. De inhoud van dit spel leert ons, dat het toch altijd verstan dig is de deugd van tevredenheid te beoefe nen en aan Ali Ben Hassan, den pakkendra ger, dat het nog niet zoo'n pretje is Kalief te zijn, zoodat hij ten slotte blij is zijn nede rig beroep weer te kunnen opnemen. Het spel is vrij, zeer vrij gevolgd naar een bekende ■Arabische vertelling, zoo vrij zelfs, dat er hedendaagsche toestanden en gebeurtenissen bij te pas komen. De berijmde tekst is echter lang niet van humor ontbloot en dal het een ai onwaarschijnlijker is dan het ander, kan ons dan ook weinig deren. Wel mag o.i. de vervaardiger zoo hier en daar wat polijsten, al geven we graag toe, dal een pakkendrager gewoonlijk geen saloir- taal spreekt. Verder zullen we van den inhoud niets ver tellen, het gaat ons voornamelijk om de poppen en de decors die, het mag dadelijk gezegd worden, zeker bezienswaardig zijn. Het is opvallend, zooals in den laatslen tijd de belangstelling voor poppenspelen herleeft. Wel is het iets anders geworden, dan het oude spel van Jan Klaassen en Catrijn, doch dat men er ook in dezen vorm wel aan wil, heeft men nog voor kort gezien, toen het Münchener Marionettentheater le Amsterdam en elders voorstellingen gaf van hoog ar tistiek gehalte, we kc veel succes hadden. Het hier voor kunstlievende leden en genodigden van K. Z. O. D. vertoonde poppenspel is het werk val» eenige leden van het teekencol lege. F. H. Smit schreef' de tekst en sneed met vaardige hand de poppen, de schilders H. Heuff en A. Miolée vervaardigden de dé cors. Het maken der poppenkoppen, het zijn er niet minder dan dertig, is een omvangrijk werk en hot mag den maker tot eer strek ken, dat hij ze alle verschillend en karak teristiek wist te maken. Ze zijn inderdaad origineel van opvatting en doen het in hun kleurige cosluums uitstekend. De décors maaklen elk tafreel tol een lusi voor het oog. Door hun kleurenweelde en gelukkige com positie maaklen ze een uitstekend effect en leverden herhaaldelijk een fantastischen aan blik. De vertolkers hadden dc poppen goed in de vingers, zoodat alles vlot van stapel liep en de voorstelling dan ook een groot succes werd. Het is een pop])enspel waarvan groote menschcn kunnen genieten. M. v. d. W. Lenige jaren zijn we nu ai doende met cte malariabestrijding, een bestrijding jiioree! en financieel officieel gesteund door Rijk, Pro vincie en gemeenten. Die malariabestrijding beslaat uit de verdelging va# de, malaria muggen. Zij heeft al een aardige duit gekosl, (maar. wat veel erger is, resultaat is er wcl- I nig van te zien. In Haarlem zeker niet cn ook in dc provincie Noordholland niet, naar we ineenen. That-s hebben Provincie en Rijk geen gel den voor de malariabestrijding neei be schikbaar gesteld op de volgende begrooting Uit zuinigheidsoverwegingenHet wordt niet mei zooveel woorden gemeld, maar. indien et eenige hoop zou zijn dat Noordholland met de voorgestelde middelen van de malaria- plaag afkwam, zouden die gelden goed be sleed zijn en ook wel uilgegeven worden. Erg veel vertrouwen schijnen dc autoriteiten dus niet in den tot nu toe gevolgden weg Ie stellen. En inderdaad is het geval zoo gesteld da* het aantal muggen nog niet merkbaar is gedaald en toch is de stelling juist dat als er geen malariamuggen zijn er ook geen ma lariakoortsen zijn en dat dus als er weinij muggen zijn, er weinig malaria heersc.ht. Men schijnt nu in Haarlem van plan te zijn om een intensieve propaganda te gaan voeren om met gezamenlijke krachten de malariamug te verdelgen. De officiecle nyig- genverdelgers hebben hel alleen niet af ge- kund. Wat daarvan de voornaamste oorzaak is, laten we in het midden. Het besle is, dat wij, particulieren, wat hulp gaan bieden, opdat in alle particuliere behuizingen, stal len. en alles wat voor muggen een woonge legenheid is een opruiming onder het mug- gengebroed wordt gehouden. Vooral propaganda zal daarvoor moeten gemaakt worden' De verdelging zal dan van gemeentewege gesteund moeten worden mei een bewerkin;. van slooten, plassen en wateren, waarin dc muggen een broedplaats vinden. Dat zulk een streven zal kunnen rekenen algemeens instemming en medewerking op tiunner familie van alten, die zelf of een leden of kennissen ten prooi aan ma',ana- aanvallen zagen, is zeker tenzij hij in he. laten heerschen van de malaria esnig genoe gen vindt of nut ziet. Maar wij hopen hartelijk dal de bestrijd'.ïg nu eens krachtig ter hand zal worden ge- Tot onzen grooten schrik hebben, /wij be merkt in het Damiaalje van gishrsn, dat de zetter den inzender, den heer H. J. M. Bar- tels, juist hel tegenovergestelde heeft later beweren, van wat genoemde heer wilde zeg gen. Terwijl ide heer Barleis schreef, dat door Mr. Bruch geen beter pleidooi had kun. nen leveren, dan het vorig jaar, maakte de zetter er van dat Mr: Brueh eert beier plei dooi had kunnen leveren, dan het vorg jaar. Deze passage gelieve men te iezen ais volgt: „Het bestaansrecht van onze R.K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek door .en Raad erkend en geen beier pleidooi daar voor had kunnen geleverd worden dan !it van den we! houder Mr. Bruch. bij de be handeling van de begrooiing in hei vorige jaar.'k Bij liet secretariaat van het R. K. Huis vestingscomité, Jansweg 38, zijn voor nood lijdend Rijnland, de volgende giften in gekomen: N. N. Dobr bemideling van Pastoor Reijnenberg, speciaal voor de Duitsche vrouwenkloosters, Van den Zeerecrw Heer Pastoor Lucasse, Halfweg: opbrengst ikerkcollecte Van den Hoogeerwaarden Heer Stoffels: opbrengst kerkcoll. N. N. Ons werdt verzocht, te vermelden, dat aan de pastorie aan de .jansstraat nog 26.50 is ingekomen voor Rijnland. 45. Vooruit 9.30 v.m. Barometerstand 2.50 100- 200- 1091.50 2.60 sober, gaf alles aan den noodlijdenden medemcnsch, en schaamde zich niet, zelfs de Bisschoppelijke gewaden te verkoopen of te verpanden, om de armen te helpen. Zonder zich in den politieken strijd van het tijdperk te mengen, predikte hij met woorden en geschriften, evenals door de dictus XV nam de practische manier van Leo XIII weer op, en stichtte te Rome een Pauselijk Oostersch Instituut, waar Oosterlingen zich kunnen onderwijzen in de wijsbegeerte en theologie en, niet alleen de Oosterschen, maar ook de Westerschen zich kunnen bekwamen in de Oostersche Ged. Staten van Noord-Holland aan Koloniaal Instituut te Ams eeu subsidie te verleenen van J lOOO. ten behoeve van het Koloniaal Museum, ond r voorwaarde, dat het njk ten minste ƒ1500 toezegt; aan de Kerkvoogden der Ned. I Den Leden wordt beleefd verzocht, het rapport zooveel mogelijk mede te brengen. Door Je politie is aangehouden de 18- jarigc koopman C. W„ wonende te s-Gra- venhagc, verdacht van het. plegen van niet nader te noemen handelingen met een meisje van 12 jaar. Bij Koninklijk besluit van 13 November li.,, 1923 is benoemd tot ridder in de Orde van steltei' r J Olrton- ycai«ii van xsww. - voor, aan Koloniaal Instituut te Amsterdam len Nederlandschen Leeuw J. van Oldon- borgh, te Overveen, gem. Bloemendaal, •di recteur van het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noordholland, oud-directeur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorzie ning. iss^MB88pM8i|

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1