GEMENGD NIEUWS Inbraak in een gemeentelijk museum. diefstal bij een juwelier. meubelen van den ex-keizer. EEN FRANSCHE DIKKE BERTHA. DE MALVERSATIES TE SLIEDRECHT. poging' tot moord op een oud maastrichtenaar. BURGERWACHTEN IN ACTIE. Men schrijft uit Limburg aan de Msb. In verband met den toestand aan de over zijde der Limburgsch-Duitsche grens en het dagelijks oenemen van het aantal bedoe lende Duitschers in de grensdorpen, wordt er des nachts door vele Limburgsehe burger- Wachten geregeld gepatrouilleerd. Overal Word' door de burgerwachters aan den op- toep, om 's nachts diensten te bewijzen gaar ne voldaan, overtuigd als zij zijn van de £roote preventieve waarde hiervan. De prac- tijk heeft toch reeds bewezken, dat daar, waar des nachts behoorlijke bewaking was, dief stallen achterwege bleven. Waren er geen burgerwachten (in Limburg zijn ongeveer 15 duizend burgerwachters) dan zou in vele gemeenten het politiepersoneel thans uit gebreid moeten worden, zoodat ook het financieel belang der gemeenten door de burgerwachten ten zeerste gedie\id wordt. OPLICHTING VAN WERKLOOZEN. Alvorensrelaties aan te knoopen met het bureau „Saxonia", alias de ,,N.V. Agentuur en Commissiehandel" te Gorcum, wordt men aangeraden inlichtingen in te winnen bij den commissaris van politie aldaar. Naar vernomen wordt, is het één persoon, die deze „Maatschappij" vormt. De man plaatst advertenties in allerlei dagbladen, waarbij hij personen vraagt voor betrek kingen tegen een loon van f 40 a f 50 per weekpostzegels voor antwoord moeten Worden ingesloten. De reflectanten ontvangen dan eene circu laire, waarin o.m. een bedrag wordt gevraagd om voorloopige onkosten te dekken. De aangeboden betrekkingen schijnen uit sluitend in de verbeelding van den directeur van de „maatschappij" te bestaan. jHET AMERSFOORTSCHE KLOKKEN SPEL. Het heerlijke klokkenspel in den prachti- gen Lieve Vrouwentoren, te Amersfoort, door Hemony in 1658 en 1661 gegoten, heeft wegens verbeteringen een vol jaar gezwegen, De firma Eijsbouts uit Asten (N.-.B.) [bracht de noodige veranderingen aan, om op gemakkelijke wijze het klokkespel te kunnen bespelen. Binnen enkele -dagen zal ihet spel, zoo bekend in Nederland om zijn harmonisch geluid, weer ieder klokkenslag (Zijn vroolijke wijzen doen hooren. DE EX-KEIZER OVER DEN EX-KROONPRINS. De Duitsche ex-keizer heeft in zake het [vertrek naar Duitschland van zijn zoon, naar het „Hbld." meldt, het volgende gepubli ceerd De keizer is op 10 November 's middags door een op 8 November geschreven brief van den kroonprins van zijn voorgenomen, of bij ontvangst van den brief reeds aange vangen reis naar Duitschland, in kennis ge steld. Het tijdstip van zijn vertrek vernam de keizer uit de Nederlandsche avondbladen van 10 November. De stap van den kroon prins is een gevolg geweekt van zijn eigen, vrijwillig besluit en is zonder voorkennis of overleg met den keizer gedaan. De kroon- 'prt'is had Z.M. ook niet van te voren van de in, den brief genoemde voorbereidende be- lekingen met de Duitsche rijksregeering I- kennis gesteld. In verband met het ver rek van den ex-kroonprins en hetgeen de uuitenlandsche pers over den ex-keizer ge zegd heeft, maakt deze het volgende wereld kundig, hetgeen ook naar de Amerikaansche bladen getelegrafeerd is Associated Press-telegram van 12 Nov. en het artikel in de „Brusselsche Gazette" abso luut fictie. Geen draadloos station hier, geen verbinding met Nauen, geen cijfertelegram men ontvangen, terugkeer van Kroonprins voorbereid en uitgevoerd zonder mijn kennis. Hollandsche regeering door hem ingelicht over verlof tot terugkeer toegestaan door Duitsche regeering, maakte geen bezwaar. Ik ontving afscheidsbrief van den Kroon prins gedateerd 8 Nov. '23, nadat hij de grens gepasseerd hed. Geen koerier met passen kwam hier aan. Zuiver fantasie door „Agent telegrafique beige". Dr. Kan luncht als ge woonlijk eens per maand met mij en gaf mij het eerste gedetailleerde verslag over onder handelingen voor het vertrek van den Kroon prins naar Duitschland, tusschen hem, Hol landsche en Duitsche regeeringen. Ik ben geheel onbekend met eenige bewe ging, die ten doel heeft de monarchie te her stellen op den 4den December. Was ik van te Voren geraadpleegd, zou ik bezwaar hebben gemaakt tegen het vertrek van den Kroon prins op dit oogenblik, nu Duitschland zoo door binnenlandsche beroeringen verdeeld is. Toestand in Doorn onveranderd in be slisten vrede en vertrouwende hoop. Torinoff-interview absolute leugen en fan tasie,. Zulk een persoon was nooit in Doom. WILHELM i. r. Toen Vrijdagavond de portier van het Gee 'meente-Museum te Arnhem zijn laatste ron de deed. bemerkte hij, dat een glazen kastj- van zijn plaats was. Bij nader onderzoek bleek, dat het deksel van dit kastje opengemaakt en het houtwerk beschadigd was. Spoedig v/erd geconstateerd, dat een gouden bracelet, met gegraveerde verzieringen en bovenop het wapen der pro vincie Gelderland in gekleurd emaille, omge ven door een rand van pl. 30 kleine diaman ten, ter waarde van ongeveer 1000, was ver dwenen. Het kostbare stuks was destijds ter gele genheid van het 25-jarig jubileum van den vroegeren commissaris der Koningin, jhr. Mollerus van Westkerke, door eenige dames aan diens echtgenoote geschonken. Tot nog toe peeft de politie, die de zaak in onderzoek heeft, geen sijpoor van den dief kunnen ontdekken. Vast staat, dat het voorwerp Vrijdagmiddag is verdwenen. Gedurende dien tijd heeft slechts één bezoeker het museum bezocht, Zoodat vermoedens zijn gerezen, dat deze tot oog toe onbekend gebleven man de dader zou kunnen zijn. Aan de „Tel." wordt nader gemeld, dat de dief bekend schijnt geweest te zijn met de Omstandigheid dat de bewaking onvoldoen de is. Het geheele gebouw was op dat oogen blik toevertrouwd aab de zorgen van den bejaarden portier. Er was dien dag slechts één bezoeker beweest. Wanneer, hetgeen vermoed wordt, deze persoon de dader is, dan moet hij na het plegen van de diefstal wel dankbaar gestemd geweest zijn, daarbij, bij het verlaten van het museum,, den grijzen portier nog een sigaret heeft aangeboden. EEN HEFTIG INCIDENT.. Iri de Vrijdagmiddag gehouden Amster- damsche Raads zitting is het geweldig ru moerig toegegaan. Dit rumoer ontaardde in den loop der zit ting in een compleet schandaal, toen David Wijnkoop het woord vroeg voor een per soonlijk feit. De socialistische heer Pothuis had, naar David in „De Telegraaf" en de „N. R. ct." had gelezen, zich over hem in dien zin uitge laten, dat spr. onder een geestelijke dictatuur van Moskou staat. Dit feit is onwaar. Spr. hoopte, dergelijke leugens niet meer te hoo ren, en dat de heer Pothuis zich vergist heeft. Anders is hij een opzettelijke leugenaar. De heer Pothuis De beide bladen hebben het gesprokene volkomen juist weergegeven. Wat ik gezegd heb, is publiek eigendom van de Nederlandsche arbeiderspers. Er is geen reden voor den heer Wijnkoop, om zich. gekrenkt te voelen door deze mededeeling en spr. zou het betreuren, als hij dit wel deed. Naar spr. wist, is er een beslissing gevallen waardoor Wijnkoop moet dulden, dat in de „Tribune" iemand om de veertien dagen te gen hem optreedt. De heer Wijnkoop Dat is absoluut on waar. Ik ben niet gekrenkt door de mededee ling, maar door de onwaarheid. Als de heer Pothuis dat niet terugneemt, is hij een op zettelijke leugenaar. Spr. ontkent geen dic tatuur in Moskou hoe hij' zich daarover verhoudt, is spr.'s zaak. De heer Pothuis wil insinueeren, dat Sneevliet voor deze controle hier is. Dat is absoluut onjuist. Hij is hier voor geheel andere dingen. Dat spr. geen vrij man meer is aan „De Tribune", is onwaar. Dat hij zich aan de rege len van Moskou onderwerpt spreekt vanzelf. De heer Pothuis Het komt er toch op aan De heer Wijnkoop Dat u staat te liegen (rumoer). U is een opzettelijke leugenaar. De heer Pothuis Ik heb gezegd.... De heer Wijnkoop met stemverheffing Je bent een lachende leugenaar, met minister Kolkman heb ik ook zoo iets gehad, maar deze was tenminste zoo eerlijk, het fe erkennen. Als Pothuis zijn woorden niet terugneemt, dan heeft dat heerschap voor mij afgedaan, en debatteer ik niet meer met hem. (Tumult). De heer Ketelaar (tot den heer Pothuis) Je moet bewijzen. De heer Wijnkoop Pothuis is een leuge naar. De heer DoornbuschSmerige schoft, smerige leugenaar. De voorzitter hamert, tl De heer Pothuis Ik heb inderdaad ver nomen, dat de heer Sneevliet een geestelijke dictatuur uitoefent. De heer Wijnkoop met luider stem en opspringend Dat is een leugen De heer Pothuis Dat is mij verteld De heer Ketelaar Als je niets anders te zeggen hebt, heeft u ongelijk. De heer Pothuis Ik wil terugnemen de bewering, dat de heer Sneevliet een geeste lijke dictator zou zijn... De heer Wijnkoop Als je niet alles her roept, wat je gezegd hebt gisteravond, blijf je een leugenaar (Hernieuwd tumult en ge hamer). De voorzitter Ik sluit thans dit incident en wij keeren tot de orde terug. EEN STRUISVOGELMAAG. Een tafelmesje, een tandenborstel, een lan ge haarspeld, een partijtje naalden,' 16 broeks- knoopen, enkele boordenknoopjes. Ziedaar hetgeen in de maag werd gevonden van een recruut van de Schotsche gardes in de kazer nes Chelsea. X-stralen brachten aan het licht, dat deze men bovengenoemde artikelen in Zich had, en er werd dan ook een operatie noodig geacht. Deze gelukte uitstekend. DE BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens het korte en boven Amsterdam zelve niet zeer hevige onweer, dat zich Za terdagmiddag tegen vijf uur ontlastte, sloeg de bliksem in een hooischelf van de weduwe van Hogee gelegen in de Osdorper Binnen- polder onder de gemeente Amsterdam. Eerst veel later werd de stedelijke brandweer ge waarschuwd. Er werd met een braud-weer auto, die de polder-motorspuit op sleeptouw had, uitgerukt. De hooischelf was toen reeds voor het grootste gedeelte verteerd. Het was onmogelijk om met deze motorspuit bij den brand te komen daar een vaart den weg ver sperde. De brandwachts lieten zich toen per roeibootje overzetten, haalden het hooi uit elkaar en bluschten het vuur met emmers water., EEN GROOTE GRAANLADING. Het Nederlandsche vrachtschip Gemma vertrok uit Montreal (Canada) met een lading van vierhonderdduizend bushel tarwe, het welk de grootste enkele lading is, die ooit over St. Lawrence werd verzonden. De tonnen inhoud van het schip is 12.510 hetgeen een record is voor de haven van Montreal. De dader verdwenen. Zaterdagnacht, omstreeks 2 uur, hoorde een postbode, terwijl hij in de Noordstraat te Tilburg liep, een hevigen slag. Naderbij geko men, bemerkte hij, dat een groote spiegel ruit van den goud- en zilverwinkel van den heer Schoenmakers was ingeslagen. De bewoner, die wakker was geschrikt, constateerde terstond, dat een bord, waaraan 13 gouden kettingen hingen, uit de etalage verdwenen was. De onmiddellijk gewaarschuwde politie vond, na ingesteld onderzoek, in de Noord straat kettingen terug, welke de dader blijk baar door zijn overhaaste vlucht verloren heeft. Zaterdagmorgen werd het fluweelen bord, waaraan de kettingen bevestigd waren, op het spoorweg-emplacement te Tilburg te ruggevonden. Van den dader is tot nu geen spoor gevonden. Door de vernieling van de zware spiegel ruit is in de étalage een ware verwoesting aan gericht. De schade is ten gevolge van diverse beschadigingen aan gouden en zilveren voor werpen, zelfs niet bij benadering te schatten. Of de dader, behalve de 13 kettingen, nog meer voorwerpen heeft meegenomen, kon nog niet geconstateerd worden. Het „Bdbl." meldt: De ex-kroonprins had ter meubileering van zijn woning, de pasto rie op Witringen, huisraad ter leen ontvan gen van Huize Doorn. Dezer dagen nu zijn de bezittingen van den ex-kroonprins op het Zuiderzee-eiland ingeladen in een vrachtschuit naar Amster dam. Het was de bedoeling, de meubelen, en wat verder aan den ex-kroonprins toebe hoort, in Amsterdam in verhuiswagens over te laden ter expeditie naar Oels. De kroonprins zou aan zijn secretaris, den heer Berg, opdracht hebben gegeven, alles uit de pastorie naar Oels te zenden, dus ook de meubelen, welke de ex-keizer had ter leen gegeven. Van dit plan had men iri huize Doorn kennis gekregen, en de ex-keizer, om te voorkomen, dat zijn meubelen naar Silezië zouden gaan, heeft een notaris uit Doorn verzocht te Amsterdam op de meubelen be slag te leggen. Zaterdag heeft de notaris deze opdracht vervuld. De meubelen van den ex-keizer zullen dus, in elk geval voorloopig, niet naar Oels worden vervoerd. EEN 100- ARIG OUD SOLDAAT. De gep nsionneerde wachtmeester der Ar tillerie J. M. Timp, wonende te Utrecht aan de Prins Hendriklaan 34 hoopt op 22 Nov. a.s.'lOO aar te worden. Timp trad in Mei 1842 in dienst bij het 2e reg. veld-art., werd in 1852 bevorderd tot wachtmeester en als zoodanig in 1870 gepen- sionneerd met f 169 's jaars. In December 1870 werd Timp benoemd tot conducteur der artillerie te Dordrecht op een jaarwedde van f 400 met intrekking van zijn pensioen. Na in 1871 te zijn overgeplaatst naar het Fort Pannerden werd hij in 1875 geplaatst als mili tair wachter en waarnemend conductuur der Artillerie op het Fort Vossegat bij Utrecht. Na een diensttijd van 62 jaar werd Timp in Nov. 1904 opnieuw gepensionneerd met f 380 's jaars In 1919 verhoogd met 40 pet. toeslag. Bij bezoeken van leden van het Vorstelijk Huis in de legerplaats Millingen werd Timp steeds aangewezen als ordon nans, o.a. in 1864 van Koning Willem III en in 1866 van Prins Alexander der Nederlan den tijdens diens bezoek te Utrecht. Stout ruiter als Timp was, ving hij in 1864 het paard op van den Prins van Oranje, dat zich had losgerukt en de heide inrende. Op het fort Vossegat bluschte Timp met zijn kinderen 2 zonen zijn thans conduc teur der artillerie na 3 uur werken een brand in de nabijheid van lokalen gevuld met ontplofbare stoffen. Behalve het gezichtsvermogen is Timp vrijwel gezond hij is weduwnaar en woont met een dochter, die haar vader liefderijk verzorgt. Vanwege de koninklijke vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en min deren Van het Nederlandsche leger ontvangt Timp boven zijn pensioen een jaarlijkschen bijslag van 210. Naar de N. Crt. verneemt, zal deze vereeniging niet nalaten 22 Novem ber 1923 voor Timp, den oud-wachtmeester, tot een blijden dag te maken. DE ZUID-WESTER STORM. Uit Amsterdam wordt gemald De Zuid-Wester storm, die Donderdag avond, in den afgeloopen nacht en Vrijdag morgen woedde, heeft hier en daar eenige last en schade veroorzaakt. Het volgende valt daarover te melden Het Ned. s.s. „Nicolaas" is Vrijdag van de boeien van de Ertskade losgewaaid, is op drift geraakt en beland tegen het Ned. sas. „Dido." Het heeft daaraan eenige schade toe gebracht. Verder is het Ned. s.s. „Jason" losgewaaid van de boeien, tegen den wal gekomen en heeft schade toegebracht aan het remmings- werk en een van de kranen uit de rails ge wipt. Van een zeilende tjalk woei een deklast hout overboordde last drijft hier en daar nog in het Noordzeekanaal. Ook in de stad werd hier en daar schade aangericht. De brandweer moest verschei dene keeren voor losgerukte schoorsteenen uitrukken. Ook werd Vrijijdagmorgen om half zeven assistentie verleend in perceel Korte Koningdwarsstraat 1, waar een top gevel omlaag was gestort. Van de radio-installatie op het Beursge bouw brak een der masten, waardoor het ontvangen en seinen tijdelijk moest worden stopgezet. Uit Edam Donderdagmiddag is de Volendammer vloot door storm overvallen. Van de „VD. 14" en de „VD. 102" viel de mast overboord. Zij zijn gisteravond resp. door de „VD. 29" en de „VD. 62" binnengebracht. Men meldt uit de Lemmer Donderdagmorgen werd alhier een in nood verkeerend schip opgemerkt. De sleepboot „Frisia" trok er heen en slaagde er in het schip te naderen. Met gescheurde zeilen en defect roer is het alhier binnen gebracht. Het was het ijzeren klipperschip „Neer- landia," schipper A. Boeree van Groningen op reis met lading rivierzand van Kamperijsel naar Dokkum. De schipper had het, tenge volge van de hevige storm te kwaad gehad. Hij had reeds veel water in zijn schip. Uit Schellingwoude De motorpassagiersboot van den Haven- stoombootdienst, die Donderdagavond om vijf uur van Schellingwoude naar Amsterdam vertrok, is op het IJ aangevaren door een Friesche stoomboot, die naar de Oranje sluizen voer. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De motorboot was echter zoo gehavend, dat zij buiten dienst gesteld moest worden. HET S.S. RIJPERKERK IN BRAND De mail in veiligheid. Uit Bastia (Corsica) wordt gemeld Het Nederlandsche stoomschip Rijperkerk, met een lading, bestaande uit copra en stuk goederen, op weg van Port Natal naar Lon den, is de haven van Bastia binnengeloopen met brand in de 'ading. Het vuur nam Zaterdagavond groote afme tingen aan. Aanvankelijk werd met koorts- achtigen ijver getracht een deel der lading te lossen, doch het werk moest worden ge staakt. Het' oefenschip van de Nederlandsche marine; H. M. Tromp, dat op de Middel- landsche zee kruist, ving het draadloos verzoek om hulp op en is begonnen met z'n machtige pompen het vuur te bestrijden. De brand vermindert in hevigheid. Volgens nader bericht uit Londen heef de Rijperkerk de mail overgescheept op het Fransche stoomschip Bonaparte. De brand weer van Bastia bestrijdt eveneens het vuur. SNEEUWVAL IN TWENTE. Uit Hengelo (O.) wordt gemeld, dat het daar Zondagmiddag omstreeks vier uur gedurende een kwartier boven een groot ge deelte van den Achterhoek heeft gesneeuwd. AAN RANDING TE 's-HAGE. In de Elandstraat te 's-Hage, zijn Zater dagnacht aangehouden W. M. J. K„ een 25- jarige hoofdagent van politie in Ned. Indië, met verlof hier te lande en de 21-jarige koopman J. A. H, V„ die in de Elandstraat een 60-jarigen man zouden aangerand heb ben. Iemand die dezen ouden man wilde ontzetten zou van K. een steekwond tus schen de schouderbladen hebben gekregen. K. werd op het bureau gefouilleerd en in zijn onderbroek werd een bebloed mes ge vonden. HUWELIJKSMAKELAAR-OPLICH TER GEARRESTEERD. De Centrale Recherche te Rotterdam haeft in bewaring gesteld S. F., directeur van het bureau „Fortuna", gevestigd aan de Wijn straat aldaar, verdacht van verduistering van f 500 ten nadeele van een koopman uit Sliedrecht, dien hij bewogen had deelnemer te worden in zijn zaak. Het gedeelte, dat deze inbracht, zou zijn eigendom blijven. Eenige dagen later was het echter verdwe nen F. hield zich hoofdzakelijk bezig met het verhuren van woningen, waarvan hij een lijst aanlegde. Tegen betaling van f 10 mocht men die lijst raadplegen. Gewoonlijk hoorde men er niets meer van, en was men zijn geld kwijt. F. was ook huwelijksmakelaar, particulier detective en rechtskundig adviseur. GESTOLEN AUTO TERECHT. De auto, die in den nacht van 4 op 5 No vember j.l. uit de garage van den heer For mer te Groenlo werd ontvreemd, is door de Duitsche politie opgespoord. Ze was ter re paratie afgegeven aan een herstelinrichting te Wezel. De eigenaar had f 200 uitgeloofd voor de opsporing. Drie personen, die bij den diefstal betrokken waren, zijn te Duisburg aangehouden. Zooals gemeld, werd tijdens de vlucht door de politie op de auto geschoten. De spatschermen van de auto, die reeds te Groen lo is aangekomen, dragen daarvan de spo ren. Ze zijn op een paar plaatsen door ko gels doorboord. De bandén bleven echter intact en zoo kon de vlucht ongestoord ver der gaan. De groote gieterij van Rouelle heeft'naar de commissie van onderzoek te Gavres nabij St. Nazaire, een monsterkanon gezonden, dat tegen het einde van den oorlog was gereed gekomen om de Duitsche Bertha's te kunnen beantwoorden. Door het ontzettend gewicht van het kanon was het 'transport langen tijd uitgesteld, daar men voor de wegen vreesde. Het monsterkanon heeft een lengte van 21 Meter, terwijl het gewicht zonder de stuk ken, waarop het rust, 88.832 kilo bedraagt. De projectielen wegen 415 kilo, welke 97 K.M. ver weg kunnen worden geschoten. De gearresteerde failliet verklaard. Uit Dordrecht wordt gemeld Als gevolg van het justitieel onderzoek, dat Donderdag gehouden werd, is 's avonds de heer J. Otten, directeur der N.V. „Com manditaire Bankvereeniging Otten en Co." te Sliedrecht en lid van den gemeenteraad aldaar, gevankelijk naar Dordrecht vervoerd en in het Huis van Bewaring ingesloten. Ge bleken is thans, dat verschillende posten te hoog waren geboekt. Vrijdag is het faillisse ment-van den heer Otten uitgesproken, met benoeming van jhr. mr. Calkoen, die ook het gerechtelijk onderzoek leidde, tot rechter commissaris en mr. Schreuder, te Dordrecht tot curator. BRAND TE HEERLEN. Door onbekende oorzaak is Vrijdagmor gen brand ontstaan in de schuur van de wo ning van den vrachtrijder Schoenmaekers in het gehucht Palemig onder de gemeente Schaesberg bij Heerlen. Het vtiur tastte snel om zich heen. Weldra stond de woning in lichte laaie. Daar de brand zich ernstig liet aanzien, en geen brandbluschmiddelen aan wezig waren, werd de assistentie van de Heer- lensche brandweer ingeroepen. De brand sloeg over naar de boerderij van den landbouwer Jacobs, welke ook weldra in vlammen stond. De Heerlensche brandweer was spoedig ter p.aatse, onder leiding van den hoofdinspecteur van den Dolder. De brandweer kon echter niet verhinderen, dat de beide woningen geheel verbrandden, evenals de schuren. Een koe, varkens en eenig klein vee kwam mede in de vlammen om. Het meubilair verbrandde voor het grootste deel. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. BELANGRIJKE IN. .RAAK. In een huis aan den Koninginneweg te Amsterdam, waar veel zilveren en gouden fraaiheden den bewoners een trots waren, hebben booze dieven die dit wisten, hun slag geslagen. In den holst van den nacht van Woensdag op Donderdag hebben ze eerst een ruitje van het bedoelde huis verwijderd, door de ont stane opening een hunner armen gestoken en zoo een deur geopend, waarna ze in de woning waar kip noch kraai aanwezig was, op hun gemak uit konden zoeken wat van de kost baarheden van hun gading was. Honderd en zeventig zilveren lepels, vor ken en messen, drie gouden horloges, twee' gouden armbanden, vijf gouden ringen, twee gouden colliers en drie gouden lorgnets wer den ingepakt .Daarna verdwenen de dieven met hun buit, even onop gemerkt als zij ge komen waren. De politie heeft de zaak in onderzoek, men weet dat de inbraak tusschen 4 en 8 uur in den nacht gepleegd moet zijn een schrale troost zoolang de booswichten nog niet ge pakt zijn. AUTO-ONGEVAL. Tusschen Roden en Reize (Dr.) is Vrijdag morgen een auto uit Drachten tegen een boom gereden en zwaar beschadigd. De passagiers, man, vrouw en kind, kregen geen ernstige blessuren en konden hun reis naar Groningen per tram vervolgen. EEN RAZIA OP HONDEN. De burgemeester van Bersingerh/rn heeft bekend gemaakt, dat alle losloopende hon den, welke 's avonds of 's nachts op de wegen en landerijen worden aangetroffen, door de politie zullen worden afgemaakt. BRAND TE ALMELO. Vrijdagavond ontstond door onbekende oorzaak brand in de sigarenmakerswerk plaats van den heer H. Veldhuis, staande aan het Kerkplein te Almelo. De werkplaats brandde geheel uit, een groote voorraad ta bak en sigaren benevens de gereedschap pen werd mede een prooi der vlammen. Ook de daarnaast gelegen autogarage van den heer A. Benz brandde uit. De daarin gebor gen auto werd gered. ONGEVAL BIJ HET RANGEEREN. Toen Vrijdagavond de rangeerder S. B. te Zwoller-Karspel tijdens het rangeeren een drietal wagons tot stilstand wilde brengen, is hij vermoedelijk komen te vallen met het noodlottig gevolg, dat de wagens over zijn rechter arm reden. Bij zijn opname in het Ziekenhuis te Zwolle bleek noodzakelijk dit lichaamsdeel af te zetten. INBRAAK TE DELFT. Vrijdag, in den vroegen morgen, ontmoette de arbeider van den landbouwer C. v. d. W. aan den Rotterdamschen weg te Delft een on bekend persoon op het erf van zijn patroon, die een gevulden zak op den rug droeg. De ongenoode gast wierp den zak weg en koos het hazenpad. Bij onderzoek bleek, dat verschillende voorwerpen afkomstig van bij den landbou wer v. d. W. gepleegden diefstal in den zak waren geborgen. AUTOBUSONGELUK TE ROTTER DAM. Zes personen gewond. Zaterdagavond is op den Oostzeedijk te Rotterdam, ter hoogte van de Speelman straat een ernstig autobusongeluk gebeurd. De 61-jarige loopknecht I. Middel, wonende in de yrijenbanschestraat, liep midden op de tramrails, toen een autobus van den dienst RotterdamCapelle a. d. IJssel, na derde. De chauffeur gaf signalen, doch de man ging niet op zij. De chauffeur wilde toen uitwijken, doch de autobus kwam daarbij in botsing met een paal van de R.E.T.M., terwijl zij tevens den loopknecht aanreed, die met ernstige inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis moest worden vervoerd.- Bovendien werd een vijftal personen uit de autobus gewond. De 28-jarige bankwerker K. Bonten bekwam een ernstige schedel breuk en moest eveneens in het ziekenhuis worde opgenomen. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. De 37-jarige schipper J. Worm slijper, uit Capelle, de 30-jarige C. Mes, de 25-jarige P. van Heerik en de 26-jarige J. Everling konden zich, na ter plaatse ver bonden te zijn, naar huis begeven. WAGEN TEGEN EEN BOOM GERE DEN. De voerman gedood. Uit Assen wordt gemeld De 44-jarige landbouwer L. Warners, van Wyster, reed met een wagenlading hout, waarop een drietal arbeiders gezeten waren door de gemeente Beilen. Plotseling schrok het paard het dier rende daardoor wild den Lievingerstraatweg op. Het viertal personen dat op den wagen zat, deed alle moeite om het paard tot staan te brengen, wat echter niet gelukte. De wagen werd tegen eenboom geslingerd, waardoor alle vier personen op den grond vielen. Aanvankelijk leek het, dat het geval niet ernstig was en dat allen er goed afgekomen waren. Warners kon zich echter met moeite bewegen hij moest in een nabijgelegen wo ning gedragen worden. De ontboden geneesheer •verleende -voor loopige hulp. Toen de dokter echter na een half uur terugkeerde, was W. reeds aan de bekomen verwondingen overleden. De man laat een vrouw met 7 kinderen achter. IN DE VAL GELOOPEN. Het gebeurde eenigen tijd geleden, dat aan het Koloniaal Etablissement in Amsterdam 40.000 postzegels, voor Indië bestemd, ver mist werden. Het waren postzegels van 2)4 cent, waarvan men aanvankelijk dacht, dat ze door de drukkerij der firma Enschedé in Haarlem te weinig waren geleverd. Doch een onderzoek wees uit, dat de zegels door de drukkerij waren verzonden. Er moest dus vermoedelijk een diefstal in het spel zijn» Intusschen was het de politie ter oore ge komen, dat in Amsterdam Indische postze gels van 12)4 cent verhandeld werden. Ze zocht verband tusschen dit verkwanselen van 12)4 cents zegels en het ontbreken van zegels van 2)4 cent en vond dit de bussen waarin de zegels, die voor verzending naar Indië klaar stonden, waren verpakt, werden geo pend en ziet, waar de kleine papiertjes ter waarde van 12)4 cent moesten zitten, was een ontbrekende hoeveelheid met 2)4 cent zegels aangevuld het waren dus 12'4 ct. postzegels, die ontbraken. De verdenking van den diefstal viel op den ambtenaar, die met de verpakking van de postzegelzending belast was. Bij een verhoor bekende hif, dat de 40.000 zegels, ter waarde van 5000, aan een zekeren G., een berucht, bij de politie bekend, opkooper, verkocht wa ren. De ambtenaar pleegde na de ontdekking van zijn diefstal zelfmoord, de beruchte G. ontkende de opkooping, zoodat de politie nog steeds uit gebrek aan bewijs, den opkoo per niet kon aanhouden. Met list werd echter de man, die nog im mer rondliep met zijn 40.000 Indische post zegels, die hij te Amsterdam niet kwijt kon raken, in de val gelokt. Een gefingeerde han delaar, die in Indië de gestolen zegels wel aan den man zou kunnen brengen, werd met hem in contact gebracht. Er werd onderhandeld, de koop werd gesloten; in café Polen zouden de zegels tegen klinkende munt aan hun nieuwen eigenaar worden overgedragen. G. verscheen op den afgesproken dag op het af gesproken uur in het café, met de 40.000 postzegels, vol vreugde dat hij ze eindelijk verkwanselen kon. Doch het was slechts een korte vreugde. Met den gefingeerden hande laar waren tevens de noodige politiemannen meegekomen, die op het juiste oogenblik toeschoten om den opkooper, die nu in het bezit van de gestolen zegels werd aangetrof fen in hechtenis te nemen. (Hbl.) DE VERRASSINGEN DER JOURNALISTIEK. Uit de advertentiekolommen: De uitdeelingslijst in het faillissement van Dirk Kouwenberg destijds koopman in ga lanterieën te Alkmaar, thans aan den rol met een ton door Europa, ligt vanaf heden 10 dagen op de Griffie der Rechtbank te Alkmaar ter kostelooze inzage voor de cre diteuren. Mr. D. Sluis, Curator. Alkmaar, 12 Nov. 1923. ZIJN KAMERAADJE MET EEN MES GESTOKEN. Bij een twist tusschen eenige schooljon gens te Zeist, stak een 13-jarige jongen zijn 9-jarig kameraadje met een knipmes in den rug, waarbij de stoot zoo krachtig aankwam, dat het mes door de kleeren een paar centi meters naar binnen drong. De jongen is on der geneeskundige behandeling gesteld. De politie, die het mes in beslag genomen heeft maakte proces-verbaal op. De schuldige verklaarde in drift te hebben gehandeld. OM TE RILLEN „Ijskoude rillingen krijgt u, indien u onze belachelijke lage prijzen ziet"zoo begint een annonce in een Amsterdamsch blad. Daar worden aangeboden „origineele schil derstukken van 250 voor 98 en zoo naar evenredigheid, tot van 45 voor 18.50. Wat er voor die origineele schilderijen is betaald aan de artisten, die ze maakten, zal wel vakgeheim blijven. Misschien werden die ook wel betaald met engros-prijzen, dertien in het dozijn en nog een kleintje toe. Vermoedelijk zal de rilling wel gaan langs menigen schildersrug,als de broodelooze kunstenaar dit leest. Voorts worden nog aangeboden „eiken schilderijen", tegen spotprijzen, per paar. Hierbij kan de kunstkenner een zachte ril ling gevoelen over het veelzeggend spraak gebruik, dat eenvoudig al wat lijst heet een schilderij noemt, onverschillig wat er in die lijst zit, waaruit alweer volgt, dat het ge ëncadreerde lager wordt getaxeerd dan het kader. Deze taxatie beperkt zich niet tot hofje en „volksbuurt", maar kan ook daar vernomen worden, waar men uitmuntend op de hoogte is, zoowel van automobiel- als champagne merken. (Avondp.) Levenslang en 20 jaar dwangarbeid gevraagd. In het begin van dit jaar werd op den heet Meuffels, een bekend oud-Maastrichtenaar, die thans te Luik woont en daar getrouwd is, een moordaanslag gepleegd, die door de cordaatheid van den heer M. mislukte. Die zaak is na een uitvoerige instructie, thans voor de Luiksche rechtbank behandeld. Uit de verhooren blijkt, dat een zekere Bruis zekeren Piérard had omgekocht om Meuf fels voor goed te doen verdwijnen. Piérard een paardenhandelaar, die van alle markten thuis was en al meer veroordeelingen achter den rug had, zou 25.000 francs krijgen, als het hem gelukte, het slachtoffer in de Maas te verdrinken. Mevrouw Meuffels zou bij den dood van haar man 350.000 francs heb ben geërfd. Hoewel het oogenschijnlijk een liefdesdrama lijkt, is toch hebzucht de drijf veer van het schandelijk complot geweest. Voor de rechtbank had Bruis beweerd, dat hij Meuffelsmit den weg heeft willen ruimen, omdat Meuffels zijn vrouw slecht be handelde. Uit het onderzoek bleek jmst het tegenovergestelde. Meuffels was een model-echtgenoot. De advocaat-generaal vroeg in zijn requisitoir van de jury een zoo danige uitspraak, dat tegen beide schuldigen de doodstraf zou kunnen worden uitgespro ken. Toen de uitspraak der jury in dien geest viel, werd tegen Bruis levenslang en jegen Piérard 20 jaar dwangarbeid geëischt. De advocaat van Bruis pleitte eenige ver zachtende omstandigheden. De uitspraak wordt met spannir.<~ te gemoet gezien. EEN ZONDERLING LEVENSDOEL. Dezer dagen stond voor de Londensche rechtbank een man terecht, wiens eenig le vensdoel blijkbaar was, te maken dat hij in de gevangenis kwam. De man had zich te verantwoorden wegens poging tot chantage. Hij had iemand een brief geschreven, waarin hij dreigde, verschillende dingen uit diens particuliere leven openbaar te zullen maken, wanneer niet een bepaald bedrag aan zijn a- dres werd gezonden. Deze poging tot afpersing werd bij de po litie aangegeven met het gevolg, dat de man werd gearresteerd. Voor de rechtbank verklaarde hij, dat het hem er in het geheel niet om te doen was ge weest, zijn slachtoffer voor een zeker bedrag af te zetten. Hij wist trouwens niets bijzon ders van hem, maar had toevallig zijn naam onder vele andere namen in de krant uitge kozen. Hij wilde alleen maar tot gevangenisstraf worden veroordeeld, „omdat het altijd nog beter was in de gevangenis dan in het armen huis." Hij bereikte zijn doel dan ook ten deele want, ofschoon hij om levenslange gevangenis straf had verzocht, veroordeelde de rechter hem tot vijf )aar. De magistraat zeide echter, te betreuren, dat hij volgens de wet slechts gevangenisstraf kon opleggen. Veel liever had hij den man om zijn luiheid veroordeeld tot een pak ran sel met de „cat". Dit was volgens hem 't eeni ge .middel, dat dergelijke luiaards er van zou weerhouden, zich vanwege 't gemakkelijke leventje in de gevangenis te laten opsluiten. HET FAILLISSEMENT DER Z.-H. CREDIETVEREENIGING. De gewezen directeur van de in staat van faillissement verkerende N. V. „Zuid- Hollandsche Crediet vereeniging" te 's Hage is in cassatie gegaan tegen het arrest van het Gerechtshof te Den Haag. Men zal zich herinneren, dat bij dit arrest bevestigd werd het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij genoemde ex-directeur veroordeeld werd tot betaling van 'n schade vergoeding van 1.700.000, ter zake van han delingen in strijd met de statuten. Curatoren in het faillissement zijn gedagvaard tegen de terechtzitting van den Hoogen Raad op Vrij dag 23 November e.k. Tegen het arrest van het Hof zijn vijf cas satiemiddelen aangevoerd. BANGE OOGENBLIKKEN. In een hevigen storm, zoo wordt uit Cockf- dorp (eiland Texel) gemeld, is Donderdag avond de hier gestrande lichter „Wilhelm" geladen met plaatijzer *en drijfstangen, ko mende van Rotterdam en op weg naar Bre men, en dat gesleept werd door een sleep boot, los geslagen. De geheelen nacht heeft het op de Noordzee rondgedreven. Toen het Vrijdagmorgen voor de Texelsche kust kwam, wierp de bemanning, bestaande uit vijf koppen, een anker uit. Van Cocksdorp zijn de visschers daarop direct in de red dingsboot gegaan, maar pogingen om bij het schip te komen mislukten, wegens de te hooge zeeën. Met vuurpijlen werd een lijn over het schip geschoten, waarmee daarna een tros naar het schip werd gatrokken. Daarlangs ging men toen met de boot naar het schip. Het duurde echter nog lang eer de 5 man in de boot waren. Plotseling zagen de toeschouwers op de kust de boot, waarin nu 17 personen geze ten waren hoog op een golf omkantelen. Het was een vreeselijk oogenblik. De boot dreef steeds verder van de kust af. Een zware golf bracht haar echter weer nader bij het strand. Men zag roeiers zwemmen en drijven en enkele op de omgekeerde boot klauteren. Alle toeschouwers, waaronder de burgemeester van Texd en leden van het reddingbestuur begaven zich te water. Nie mand heeft er gelukkig het leven bij gela ten. Er heerschte een ware paniek op het vischersdorpje toen de tijding yemomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7