Belangrijke Mededeelingen O R G E N dammem. ©use Legers KUZSEK» Zi@ voorai de 'm ons nummer van Wisselkoersen en koersen van bankpapier. UIT DESI GüïüEKi IMTSTE mmw§. AMSTERDMSME BEURS. Hinderwet. Personalia. Haarlemsche Orkest Vereniging. Propagandaclub R.-K. Vrouwenbond. Tentoonstelling van Post- en Sier- duiven. TOONEEL. „Vera" bij het Schouwtooneel. Haarlemsche Handelsvereeniging. De Gemeente -Beqrooting 1922. VAN liET KANTONGERECHT. Feestavond Maria-Vereeniging. Do Administratie Damwedstrijden bij „St. Bavo". Personalia. Gevonden voorwerpen. H. A. Schlatmann t. Gemeentezaken. Een vrachtauto op bezoek in den Hertenkamp. De sloot langs het Haarlem-terrein. De Leidsche Brug. Alg. Vergadering van Bloembollen cultuur. Faillissementen. Hooger beroep. Associatie voor Lijkbezorging. Het 75-jarig bestaan der firma Paanakker. BURGERLIJKE STAND. v HEEMSTEDE. lü5/a BEETHOVEN-CYCLUS.^ CAPETKWARTET. Tweede concert. In ïooverre was deze tweede dag rijker dan de eerste, dat wij thans werken hoor den uit twee onderscheidene levensperioden van Beethoven. Van de eerste groep restten ons nog de beide kwartetten in A en Bes, d-.e vóór de pauze zoudeii gegeven worden. Daarna zou uit. de. tweede groep het eerste kwartet in F volgen. Thans nog meer dan gisteren hadden wij gelegenheid, onmiddellijk te ervaren, hoe ook dez# eerste kwartetten den persoon lijken Beethoven doen leven. Zij hebben een persoonlijke taal en terstond hoort men den meester, die hen schiep. Het feit alleen reeds,"dat men zich verdiept in het leven van den Bonner meester dat men het wil kennen, zroals ook dat van den dooven Beethoven uit de conversations- tefte tot ons kwam, bewijst ten duidelijkste, iat wij in deze eerste werken méér hooren, dan muziek om de muziek. Wat zien wij echter, als wij ver, heel ver teruggaan De sculptuur der Grieken geeft de natuur, den mensch in alle reinheid geen sentimentali teit, geen subjectieve gewaarwording. Was de uitdrukkingsvorm eenmaal gevonden, dan konden zij dien eeuwen lang reprodu- ceeren. Overal het werk, nergens de kunste naar. Wat weten wij van Homerus, wat van zijn persoonlijke gevoelswereld, zijn lijden en verwinnen De Giotto-school leert ons hetzelfde over de eerste middeleeuwsche schilderkunst. En de bouwkunst? Kerken, kloosters verlangden nog niet de geniale subjectiviteit, maar ie zaak. Ook bij Rafaello later is al zijn strijd en leed in zijn kunst algeheel opgegaan. En wat een wereld van leed en vreugde, hoeveel harde arbeid en ervaring zijn noodwendig, om de meester werken van een Mozart voort te brengen. Maar het is alles in zijn werken opgelost en men vraagt er niet naar. Waarom feest ge Morike's .Mozart auf der Reise nach P ag" Dan Schiller, of Shakespeare. Al is het met zijn Hamlet weer anders. De machtige bekoring berust wel in hoofdzaak hierop, dat de hooorder of lezer in tweespraak is met den dichter, die uit het werk naar voren komt en zijn hart ons toont. Zie nu, hoe door den Harriet dichters als Byron, Shelley, Cha teaubriand ontwaakten. Hebben nu de kunstenaars, die wij de „objectieve" noemen, minder wedervaren, minder geleden en gestreden, dan de subjec tieve Neen, maar de volheid van hun ziele-, hun gedachtewerk is daar gegeven vóór het scheppen van het werk, terwijl bij de laat- sten een deel van dien arbeid nog in de wer ken zelf is overgegaan. Van het Adagio uit het eerste kwartet spraken we reeds gisteren. En hoe denken wel zij, die gaarne licht over deze werken heenloopen, over het Adagio uit het laatste van deze cyclus, „la malincolia" Is dat zoo in den grond anders, dan wat er leeft in opus 130, een der allerlaaatste kwar tetten van Beethoven Wat denken zij wel van de schetsen der vijfde symohonie, die reeds in de ontwerpen dezer kwartetten voor komen Noem het tijdperk dézer werken het klassische, maar het is als bij Goethe achter alle werk, achter elke dichtergestalte interesseert ons de mensch. En Goethe was niet voor niets bezig, ons rekenschap te geven over elk uur van zijn leven. De kunstenaar, die het minst van zijn werken is te scheiden, is wel Beethoven en men zal nooit eindigen met te vragen de mentc i Beethoven, wie was hij? Zijn portret ten, zijn handschriften, zijn schetsboeken, zijn brieven zijn met het verstand door- vorscht, om zijn kunst geestelijk nader te komen. Zijn muziek was zijn persoonlijke spraak en zóó wilde hij die opgevat zien. Als geen ander vóór hem en misschien na hem bracht hij die fraseeringsteekens aan. Op deze plaats nogmaals de herinnering aan „la malin colia." De melancolie, de vertwijfeling van het individu, zijn strijden, verlangen, over winnen, zij alleen vórmen den inhoud van Beethoven's rduziek Daarom was ook reeds het beluisteren dezer eerste werken een inkeeren in eigen wezen. Daar op het podium zaten de eenvoudige mannen, daar was Beethoven. En in de zaal in vrome aandacht bogen zich de hoofden. Dan kwam het eerste der Rasumocsky-kwar tetten. En terstond in het eerste deel hervond men zichzelf. Ook voor den „ongeschoolde" spreekt hier Beethoven, Wie eenmaal dat mo tief der cello, uit vier opstijgende noten ont wikkeld, gehoord heeft, zal het nooit meer ver- vergeten. Zóó zingt ook César'Franck, en dit motief mocht rechtstreeks in zijn werken overgaan. Tot welk een grootheid verheft zich aan het slot dit eerste deel 1 En altijd dat eenvoudige, simpele lied, dat voor allen is geschreven. In deze geweldige stijging naar 't slot bereikten de vier kunstenaars wel het ülerhoogste wat onze menschelijke natuur ons t.ehat, en als kunstenaar overtroffen zij hier zi:h zeiven. Wie nooit in de concertzaa zijn oijval betuigt, deed het nu. Men stond van ajn plaats cp cn het contact tusschen zaal en podium bleef, toen reeds de laatste harmonie terinnerinv we- G. J. K. Derde Concert. Wel he--! reuTen m het muziekleven is iets aan te wijzen, wat met <irt Beethoven-festijn te vergelijken is. Pere Capet is geen oogen- biik van ons weg. En toen het tweede der Rasumovsky-kwartetten, met zijn nobel pathos, zijn wijzen humor, zijn smartelijk klagen, zijn fiere jubeling ons bevangen hield, was het, alsof wij sinds dien heuglijken Zon dag de zaal niet hadden verlaten. Eu voor hen. die het voorrecht hadden, een vorig maal in den Stadsschouwburg dien heuglij ken avond mee te leven, waarop Ravel's werk zoo extatisch tot uitvoering kwam, was er ditmaal neg een herinnering, die toch ook weer méér was dan dat. Ik bedoel het Ra- icumovsky-kwartet in C, dat bij die gelegen heid van een pracht Mozart tot uitvoering kwam. Meer dan herinnering. Want de uit voering van een Beethoven-kwartet js telkens weer een ontdekking, en schenkt telkens weer de emotie van nieuwe sciioonheid. Ge hebt de partiturei# als een lief bezit; de wereld wart en wentelt, gij hebt uw Beet hoven. Die momenten van eigen ztefeleven, daar in het notenbeeld gefixeerd, tatlooze malen bebt ge ze doorleefd. Hier een lief ge beuren, een emotie andermaal, tot zich plots voor u uitbreidt een pespectief, onvermoed, ongekend. Zoo ging het ons ook met de her haling van dit werk; en svè! is Beethoven in zi'n kwartetten een onuitputtelijk, een gron deloos licht; in welken vorm ook zijn ge dachten staan neergeschreven; het fugato van het juist gehoorde kwartet, de variations van het wonderbare Harfenkwartet spreken enikel van het allerhoogste, „van tijd noch eeuwigheid gemeten.'* Hier in Ie gaan: hoe min voldoende zijn ons daar de vleugelen, die ons, ja menigmaal opsteven, maar altijd wrrr brachten naar het punt van uitgang. En in het heerlijke Harfenkwartet, waar ons 41 de beelden ontschieten om te kunnen uitzecgen, wat daar doorleefd werd, hier be grepen wij, hoe deze Lpcien Gapet, zijn groo ts vereerder Maurice Hewitt, de nobele Hen ri Bcnoit en de altijd rustige Camille Delo- betle zich aan hun levenstaak wijdden in die liefde, die de zon cn de andere sterren soort- beweegt, G. J. K. B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat door hen is ontvangen een bekendmaking van B. en W. der gemeente Schoten, dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. van Hoften, aldaar, om vergunning voor het uitbreiden van zijne inrichting voor machinale houtbewerking (fabriek) door het bijplaatsen van 5 electromotoren met een gezamelijk vermogen van 13/4 p, voor het aandrijven van verschillende kracht werktuigen, welke inrichting is gevestigd in perceel Paul Krugerkade No. 29, kadastraal bekend gemeente Schoten in sectie B. no. 1512. Op Dinsdag, den 27en Nov. 1923, des namiddags ten 3 K ure, zal in het Raadhuis te Schoten gelegenheid bestaan om bezwa ren tegen dit verzoek in te brengen en deze mcndeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente Schoten kennis nemen vaa de ter zake ingekomen schrifturen. t Bij Koninklijk besluit van 13 November 1923 is benoemd tot ridder in de Orde van den Neder'andschen Leeuw J. van Olden- bergb, te Overveen. gem. Bloemendaal, di recteur var. het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noordholland, oud-directeur van bet Rijksbureau voor drinkwatervoorzie ning. De vorige weck heeft de H. O. V. haar tweede een eert in Dordrecht gegeven. De „Nieuwe Dordtsche Courant" schrijft o.m. het volgende over deze uitvoering: „Weer heeft ons getroffen de zeldzame be zetting der verschillende instrumenten. Het is ons al dikwijls opgevallen, dat wanneer in een orkest eenmaal het koper loskomt, de strijkinstrumenten dikwijls een geweldige moeite hebben om daar tegen op Ie kunnen. Dan kon de bezetting haast niet groot genoeg ziinl En toch bij dit Hnarlamseh Orkest is die verhouding wel zoo sub'iem dat daar v overheerschen absoluut geen sprake was. Als er ooit van een „evenredige vortegenwoordi- ging" gesproken kan worden, dan hier. Dat is voor een goede uitvoering alvast een bastw Meer echter nog niet Doch voeg daar onmid dellijk aan toe, dat de Haari. Orkeslvereeni- ging beschikt over een aantal kunstenaars, die zich met hun instrument één welen te maken, dan hebt ge een andere „grondstof", waaruit een schitterende uilvoering kan-wor den opgebouwd. En zet daar ten slotte een dirigent voor ais Nico Gerharz en het gebouw eener ideale uitvoering rijst voor uw oog-n op. Want we schrijven niet te veel, als we zeggen, dat de toehoorders als in extase wa ren over zijn wijze van dirigeeren. Niet al leen, omdat hij alles op dezen avond, even als de vorige maal, zonder partituur diri geerde; niet omdat hij, tot zelfs op een zes tiende iedere partij weet aan te geven, wan! dat behoort, om zoo te spreken, nog tot de technische zijde van het dirigeeren. Maar vooral, omdat ge voelt enziet, dat het orkest bezielt Ieder jaar organiseert deze club, met mede werking van haar tooneelafrieeling ..Animo", enkele avonden voor de leden van den Vrou wenbond-, om op aantrekkelijke wijze propa ganda te maken voor den Bond en de Ka tholieke Vrouwenbeweging in het algemeen. Zoo heeft er hedenavond rn de groote zaai van het Gebouw „Sh Bavo" weer een uit voering plaats, welke a.s. Vrijdag zal herhaald worden. De tooneeiisten hebben hiervoor in studie genomen „De Les van het Leven", tooneeispel in twee bedrijven, door H. B. van der Sande, een spel, waarin het streven der Roomsche vrouw op maatschappelijk terrein wordt geschetst. Dit stuk, speciaal voor de Propagandaclub geschreven, is ernstig van inhoud en strekking, maar ook de hu mor ontbreekt daarin niet. Al is de tijd tot instudcering zrer kort geweest, er mag toch, door de toewijding waarmee gerepeteerd werd, een goede opvoering verwacht worden. Vermeiden we nog. dat- het Kin-derzangkoor „St. Gertrudes" enkele zangnummers ten ge- hoore zal brengen, dan is daarmee zeker een aangename en leerzame avond beloofd. Op 5 en 6 Januari 192-1 zal de „Eerste Haarlemsche Sierduivenvert-eniging'' met de Haarlemsche Postduivenvcreenigingen „Haar lemsche- Amslerdamsche* kwartier" en „De Snelrlieger" weder een groote tentoonstelling houden van Post- en Sicrdiuiven, in „Drecf- zicht", Den Hout. Secretaris is de heer P. H. Boeree, Bake- n>essei*gracht 47. voor de afd. Postduiven en de heer J. C. Philippo, Lindenstxaat 12. voor de afd. Sierduiven. Voor een handjevol publiek hebben Jan Musch en mevrouw v. d. Horstv. d. Lugt Melsert hun spceita'enten andermaal ten beste gfgeven in het rorrwntisch-russische spel „Vera", door ons slechts voor volwassenen aanvaard. Voor het eminente spel dezer beide hoofdfiguren was het stellig te betreuren, dat de belangstelling zoo gering was, maar die er waren, hebben zich na elk der vier be drijven in huldebetuigingen uitgeput en den spelenden zoo alle waardoering getoond. Gisterenavond hield de Haarlemsche Handelsvereeniging, onder voorzitterschap ven den heer F. H. Smit een vergadering. De heer v. d. Burg bracht verslag uit van het congres. Een voorstel kwam om te trachten de volgende algemeene vergadering van den Bond te Haarlem te houden. Dit denkbeeld werd echter om verschillende redenen on uitvoerbaar geacht. De voorzitter deelde mede, dat de be moeiingen tegen den overheidsverkoop nog geen succes hebben gehad. Eveneens decide de voorzitter mee, dat de Middenstandsraad zijn statuten gereed heeft, waarop de Koninklijke goedkeuring zal worden gevraagd. In de vergadering van heden zal het ten- toonstellingsvraagstuk ter sprake worden gebracht. Er werd kennis gegeven, dat ver moedelijk onder de neringdoenden ten en quête zal worden gehouden omtrent het al of niet wenschelijke van de opheffing der winkelsluiting. Bij de rondvraag werd de wenschalijk- heid geuit van de verbetering der bestra ting op de verkeerswegen in Haarlem. Aangeboden wordt door B. en W. de re kening en verantwoording van de inkom sten en uitgaven der gemeente over 1922. Het totaal der inkomsten bedraagt 32.680.457.26/4. Buitengewone inkomsten zijn: Volgn. 2, onderdeel b. 5.974.30. Het totaal van Hoofdstuk V 12.807.406.88 Gewone inkomsten 19,867,076.08. Het totaal der uitgaven bedraagt: 36.663.369.59, Buitengewone uitgaven zijn. Het totaal van Hoofdstuk XI 16.804.833.20. Gewone uitgaven 19.858.536.39. Gesplitst naar de beide diensten wijst dt rekening aan voor den buitengewonen dienst eer. nadeelig slot van 16.804.833.20, minus 12.813.381.18/i, is 3.991.452.01 'A an voor den gewonen dienst een voordeclig slot van 19,867.076.08 minus 19.858.536.39, is J 8,539.69. Nadeelig slot der rekening; 3.982.912.32)4. Het voordeelig saldo ad 8.539.69 van den gewonen dienst zal. op den dienst van 1924 worden overgebracht. Het nadeelig saldo van den buitengewonen dienst ad 3.991.452.01 At zal op den dienst van 1923 worden overgebracht. Ten opzichte van den gewonen dienst wordt nog medegedeeld, dat na 30 Juni 1923, aizoo na het eindigen van het dienstjaar, in handen van den gemeenteontvanger ter in vordering konden worden gesteld de kohie ren van de zakelijke belasting op het bedrijf over 1922 en die voor de schoolgelden lager en middelbaar onderwijs over de schooljaren September 1922/Auguslus 1923, De uit die kohieren voortvloeiende ont vangsten zullen dus op den dienst 1323 wor den verantwoord. Zij worden geschat te be dragen voor de zakelijke belasting op het bedrijf 120.855.cn voor de schoolgelden over het tijdvak SeptemberDecember 1922 126.500.—. Bovendien waren na het sluiten van den dienst 1922 nog te ontvangen aan gewone middelen 18,837.voor straatbelasting en aan onderwijzersvergoedingen van Rijk, pro vincie en andere geiheenten pl.m. 105,000, en van hét woningbedrijf aan annuïteiten 38.429.10, Laatstgemeld bedrag als ont vangst van volgn. 68. Tegenover deze achterstallige ontvangsten in totaal 409.621.10 staat nog aan te beta len uitkeeriiïgen in zake de nijverheidsonder wijswet en Jager onderwijswet pl.m. 20.000. Tevens worden hierbij aangeboden de ba lansen en winst- en verliesrekening over 1922 van de gemeentelijke duinwaterleiding, de gemeente-gas- en electriciieitsbedrijven, het openbaar slachthuis en de gemeentelijke grond- en'woningbedrijven, Hedenavond zal in het Patronaat St. Bavo", ter gelegenheid van het 1214.jarig bestaan, een alterneerende simultaan-sêance gegeven worden voor de leden van de aldaar gevestigde Damclub „De Jonge Dammer," door W. N. Stuifbergen en P. Duindam. Deze laatste is kampioen van het 2e tiental van D. J. D. Voor deze bijzondere seance zijn eenige prijzen door het Patronaat beschikbaar ge steld. Belangstellende ouders hebben vrijen toe gang. De aanvang is bepaald op half acht. Dien avond zuilen tevens de prijzen, behaald in de seriewedstrijden kort geleden door D. J. D. gehouden, aan de winnaars worden uitge- i reikt. De deelnemers worden verzocht hun dam borden mede te nemen. (Zitting van heden.) De motor-brigade. Tal van menschen gelooven nog maar niet in de doelmatigheid, nuttigheid cn noodzakelijkheid van onze motorbrigade. Nu weten we het. Ze is, om eerzame kar- voerders die als we ze tenminste geloo ven mogen rechts van den weg rijden, aan het schrikken te maken met de claxon, zoodat ze van schrik naar links gaan, om ze dan als je het gelooven kan te schelden voor „stomme ezel, waarom hou je niet rechts," en om dan, als de» motor agenten bij zoo'n eerzamen karvoerder de dagvaa/ding thuis brengen, tc zeggen, dat er niets gebeurd zou zijn, als de man maar niet geglimlacht had en niet zijn schouders opgehaald. Natuurlijk is dit verhaal erg subjectief, maar we hebben ook maar alleen de be klaagde aan het woord gehoord, omdat geen getuigen gedagvaard waren. De ambtenaar van het O. M. nam het op voor het nieuwe instituut van de Indians en zei, dat dit er was, om orde te brengen fn het verkeer, vooral in drukke straten, waar alles maar links en rechts door elkaar rijdt. Maar voor dezen keer wil het O. M. tegen dezen beklaagde bakkersknecht bij zijn patroon in de Koningstraat, waar het geval zich afspeelde nog heel gena dig zijn, en met een boete van 0.50 vol staan. Daarmede ging ook de kantonrech ter accoord. Vijftig cent....de man schrok weer, dat het zoo weinig was en tastte in den zak, om rnaar meteen te betalen. Etn wegenkwestie. Aan den Kennemerweg te IJmuiden woont de pachter B. Twee wegen leiden van en naar zijn hofstede. De een, waar de gemeente Velsen volgens velen onbe voegd een rijwielpad van heeft gemaakt, de ander, waartoe men de toegang verbo den heeft voor vrachtwagens en auto's. Heelemaal duiedlijk was het niet, maar zoo veel viel er toch wel uit te begrijpen, dat als de zoons van boer B. niet langs deze wegen mogen gaan, ze nooit thuis kunnen komen. Al honderd jaar zijn het hier trou wens publieke wegen, zoodat de ambtenaar art. 461 niet van toepassing achtte. En beide zoons werden vrijgesproken, de een bovendien ook voor het rijden op het rij wielpad. Vierhonderd gulden boete eischte het O. M. legen den melkveehouder B. B„ te Wijk aan Zee en Duin. Dit bagatel zou beklaagde moeten betalen, omdat hij melk heeft afgeleverd, waar 17 pet.' water was bijgevoegd! En dat niet alleen, maar bekl. is op dit gebied onverbeterlijk. Hij is al herhaaldelijk veroordeeld, ook tot ge vangenisstraf. Maar hij stoort zich nergens aan. Volgens het O. M. is het „zuiver inha ligheid" van den man, om op deze manier meer melk uit de koe te halen, dan er in zit! Bekl. speelde de vermaarde onschuld, Het kwam door den regen, zei hij, daardoor was er zoo veel water in de emmers go.ko- 'men. En een juffrouw bevestigde, dat juist toen B. aan het melken was, een hevige onweersbui met stortregens was losgebro ken, „Dan had ie de melk toch niet mogen verkoopen," zei de kantonrechter, waarop de water- en melkbeklaagde niets wist te zegacj. De kantonrechter halveerde den eisch en veroordeelde bekl. tot 200 subs. 10 dagen hechtenis. Frankrijk is Nederland niet. Dit vergeet de heer J. v, M. wel eens. Deze heer is een bekend auto-importeur, die dikwijls wagentjes gaat hale'u in Parijs. Op de mooie, breede wegen in Frankrijk kan je naar hartelust racen, maar als je dan ineens in.... het Wiihelminapark in Haarlem komt, en je mindert d,c vaart niet, dan vindt een politie-adent al gauw, dat je woest rijdt. Bekl. gaf trouwens ridderlijk toe, dat hij de maximum-sneineid overtre den had/maar vond niet. dat hij woest had gereden, hij herinnerde zich niet, signalen te hebben gegeven. Dè amotenaar vond deze bekentenis sympathiek en vroeg voor beide feiten 3.en 8,waarmede de kantonrechter accoord ging, bekl. ver manend, Parijs en Haarlem niet te verwar ren Naar wjj vernemen, heeft dc Maria-Vereenl- ,.4ng twee feestavonden georganiseerd n.l. op Maandag 26 en Donderdag 29 November. De bekende tooneelclub „Victoria" zal op voeren „Haar Offer". Kaarten zijn te verkrijgen: Kruisweg 3, Grebbesiraat 49, Aelborlsbergstraat 19. Ter gelegenheid van' het behaalde Kam pioenschap van hot district Haarlem en Om streken van den Ned. R. K. Dambond door St. Bavo te Heemstede, heeft een lid dier club een zilveren medaille uitgeloofd aan de club uit bel district, die St. Bavo de grootste nederlaag toebrengt. De eerste wedstrijd is 19 November ge speeld tegen St Joseph uit Haarlem. Beidé tientallen kwamen met invallers. Het nvocht SI. Joseph niet gelukken een over winning te behalen. De uitslag was als volgt: St." Bavo. St. Joseph. P. VeenW. Stuifbergen 2—0 J. StevensJ. v. Mussoher 20 J. v. d. ZwanH. Rump 0—2 J. VeenT. v. Musscher 20 Joe. DraijerF. Damen 20 J. v. WeesII. Verhoek 2—0 E. StolvoortJ. Kessens 2.-0 A. Bouwman—Th. Toornend 2 C. v. d. Ve'iden—J. Bierboom 20 A. Bes—J. v. Zilt 0—2 21 NOVEMBER. Totaal 146 Op Maandag, 10 December a.s., herdenkt de heer J. O? Teunissen dén dag, waarop hij voor 40 jaar bij de lirraa Joh. Enschedé en Zonen op de afd. boekbinderij als boek binder in dienst trad. De aanstaande jubi laris is chef over genoemde afdeeling. Terug te komen bij: W. Kolk, Tulpensiraat 17 rood/armbandhorloge. Politiebureau, Sme- destraat, autoslinger; beige ceintuur; W. do Graaf, Schoterweg 76 zwart, bril; W. v. d. Berg, Sophiastraat 2, bontkraag; M. Boer man, M. v. Heemskerkstraat 54, bril in étui; C. Spiering, Linschotenstraat 17, grijze cein tuur; Wijkhuizen, Boerensteeg la, zwarte cape; TI. Dik, Voorhelmplein 8 rd„ etui met schrijfbehoeften; Wed. Huyboom, .Antonie- steeg 5, zakje geld; Arink, lalmastraat 23, glas van lantaarn; Ten Cate, Coornhertstraat 26, handmof; J. Boerrichter, H. v. Alphen- slraat 34, halsketting; Kennel Fauna, Park laan, hond, gebracht door v. Waveren, Ke- nauoark 1, gele hónd, gebracht door Nieman, Bans ««teeg 10a; witte hond, gebracht door Tankema, Hasselaarsplein 34; P, de Rooi, Alb. Thijmstraat 10 bruine jas; J. Balles, Vooruitgangstraat 15, medaillon; v. Leeuwen (Bazar), Houtplein 6 bruine portemonnaie; v. Ude, Kamperstraat 21, zwarte portemon- nalë; Politiebureau, Smedestraat, bruine por temonnaie, fluweelen taschje; A, Verdonk, Rollandstraat 50, grijze pet; J. Danzig, v, O. de Bruynstraat 82, rozenkrans; B. Warmer, Kruistochtstraat 30, rol papier; H, Druipsteen Coltermanstraat 17, gymn. schoen; Paleis v. Justitie, Jansstraat, portefeuille m. portret ten en geld; M. Roosveld, Zomervaart 1 B, ketting met medaille; Kennel Fauna, Park laan: grijze kat, gebracht door v. d. Bel, Harmenjansweg 57; Kennel Haarlem, Ter- spijtstraat, grijze kat, gebracht door De Vries, Gen. Bothastraat 35; witte kat, gebracht door van Halen, Schoterweg 3; zwart-witte kat, gebracht door v. d. Eynde, Terspytstraat. Op 74-jarigen leeftijd is hier ter stede gis teren overleden de heer H. A. Schlatmann, een bekend Haarlemmer. De heer Schlatmann is meer dan 50 jaar lid der St Vincöntius- vereeniging geweest. Hij is vice-president ge- werst van den Bij zon deren Raad en presi dent van de conferentie „St. Antonius." Hij w-as «erelid der Si. Vincentius-vereeniging. Lange jaren heeft hij ook deel uitgemaakt van het kerkbestuur van de parochie „St. Joseph" Vrijdag a.s. zal de begrafenis plaats hebben op het R. K. Kerkhof „St. Barbara. B. en VJ. stellen voor de balans met ver lies-'en winstrekening per 31 December 1922, van dc Woningbouvw-erecniging „Spaarnoog", „oed tc keuren. B. cn W. stellen voor om aan het ge deelte van de Rozenhagen straat tusschen den Klopper singel en de Dr. Kuiper school den naam te geven van Rozenhagenplein. Gisteravond reed een vrachtauto, komende uit de richting Kleinen Houtweg, bij den Hertenkamp, toen de bestuurder plotseling den weg kwijt raakte, en via het hek met den auto in den hertenkamp tuimelde. Het hek werd1 vernield, terwijl dc auto in de daarachter gelegen sloot tuimelde. De Heemstcedsche politie was ter plaatse, hoewel de plek onder Je gemeente Haar lem hoort. Met behulp van de firma Kiomman werd de auto weder op het droge getrokken. De chauffeur bekwam geen noemenswaardig letsel. De sloot, welke langs het Haarlem-terrein loopt, ral eindelijk gaan verdwijnen. Daar deze toch geen nut had en herhaaldelijk ongemak er van werd ondervonden, omdat de Rijksstraatweg te dier plaatse niet al te breed is, Al men ze gaan dempen. Reeds is men nu bezig rioolbuizen in de „modder" te leggen. Zoo wordt langzamerhand Ide Rijksstraat weg, die als „weg" toch al lang stielmoeder lijk was bedeeld in aanzien hersteld. Van gemeentewege is men begonnen met de vernieuwing van het bovendek der Leid- sehp brug, dat dringend voorziening nooöiig had. 4 De 147e Algemeene Vergadering van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur wordt Maandag 17 December, dés v,r,i. 11 uur, ge houden in de bovenzaal van het gemeentelijk concertgebouw. Aan de oride komt de verkie zing van twee leden van W Hoofdhestuur in EERSTE KOERS LATERE KOERS. BERLIJN (p.billioen) 0.037% 0.036% PARIJS 14.21 14.30 BRUSSEL 11.22'/, 12.37.% WEENEN 0.37V2 0.37% LONDEN 11.49% 11.50 STOCKHOLM. 69.80 69.90 KOPENHAGEN. 45.40 45.40 CHRISTIANJA 33J0 38.45 BAZEL 46.10 46.07% NEW-YORK 2.65% 2.65 ROME 11.47% 11.45 de vacatures H. M. Ruijsenaars Hzn. en R. Veldhuijzen van Zanten Gzn. Het 'Hoofdbestuur vraagt verder machti ging, om uit de middelen "der Verèenigimg met een bedrag van f 10.000 in te teeltenen op het waarborgfonds voor de tentoonstel ling 1925. Ter toelichting van dit voorstel wordt op gemerkt, dat voor de groote tentoonstelling een begrooting is opgemaakt, zoodanig, dat, onvoorziene omstandigheden daargelaten, de inkomsten de uitgaven kunnen dekken,, evenais in 1910. Het is echter noodzakelijk om ook legen onvoorziene tegenvallers, als slecht weer en slechte algemeene economi sche toestanden gewapend te zijn. Evenals in 1.010 zal dus een waarborgfonds moeten worden gevormd. In 1910 is dit. niet behoeven te worden aangesproken en op goede gronden wordt ook thans aan dé hand van'de opgemaakte fce- grooting verwacht, dat dit ook ditmaal niet het geval zal behoeven le zijn. De bijeenbrenging van dit waarborgfonds, waartoe naar het Hoofdbestuur op goede gronden verwacht, velen zuilen medewerken, zal in hooge mate vergemakkelijkt worden door den maatregel, in dit voorstel voorge steld. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat door allen, bij wie de Vereeniging om deel name in dit fonds zal aankloppen, de vraag zal worden gesteld, wat onze Vereeniging zelve doet en onwaarschijnlijk is bet niet, dat deelname van openbare lichamen hiervan af hankelijk zal worden gesteld. Het Hoofdbestuur meent op grond van hem ter beschikking staande gegevens met vertrouwen 'aan de Algemeene Vergadering tc kunnen voorstellen, de gevraagde machti ging (e verieenen, te meer omdat bij een eventueele onverhoopte aantasting van hét waarborgfonds, de Vereeniging toch slechts voor een evenredig doel in het tekort zou bijdragen De deelneming op deze wijze aan dc groote onderneming die de Vereeni ging voornemens is op touw te zetten, zal slechts navolging zijn van den in 1910 ge volgden gedragslijn en is een natuurlijk ge volg van hel genomen besluit tot het hou den van de tentoonstelling. Voorts .stelt het. Hoofdbestuur voor, dat de Algemeene Vergadering het opdrage, tot de eerstvolgende Algemeene Vergadering het voorstel te richten tot het vormen van een fonds ter bestrijding van de kosten, ver bonden aan de behartiging van den invoer van bloembollen in het buitenland en de pro paganda voor den afzet van het. pxü'iuot in den runmsten zin. De afd. 'Oegslgeest en' omstreken stelt voor, het Hoofdbestuur te verzoeken, pogingen in het werk te stellen, om een billijke regeling der forensenbelasting in het -btoenuboJJenbe- drijf le verkrijgen. Heden werden in staaf van faillissement verklaard; J. Aafjes, te Krommenie, in een d'er wonm- Ten van de woningstichting „Patrimonium plaatselijk gemerkt Blok no. 31. Curator Mr. F. M. Hagemeyer. Klaas Hooyberg, veehouder te Middeue. Curator Mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink. Th. Out, timmerman te Hillegom. Curator Mr. F. J. D. Theyse, W. Bies, timmerman te Hillegom. Curator Mr. F. J. D. Theyse. A. TJl'tee, metselaar #e HiHegom, Curator Mr. F. J. D. Theyse. M. Santiibano, koopman tc Haarlem, Kt. Houtstraat 99, Curatch Mr. J. H. J. Simons. Rechter-Commissoris in alle faillissementen Jhr. Mr. R, de MaTees van Swinderen. Opgeheven werd 't faillissement, van de fa. Doorgeest Jonker en hare beidé vennoolen J J. Doorgeest en J. Jonker, te Zaandam. Vernietigd werd het faillissement van de N.V.Tommyfabrieken van poets- en reinigings artikelen te Zaandam, uitgesproken d.d. 6 November 1923. Beëindigd is het faillissement wegens hel verbindend worden der uitdeélingslijst van W 4 Oostveen, blikfabrikant te Krommenie. BEëKDIGD. Als ambtenaren van den Burg. Stand te Edam werden beëedlgd de heerén Plas cn Steur. Hooger beroep werd aangeteekend door A-. J. H-, ged'et. alhier, ter zake verduistering veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. In de gisteravond gehouden vergadering van bovenstaande associatie, werden de jaarverslagen uitgebrachte Het vorige jaar is de associatie opgericht en thans telt zij 1550 leden-hoofden van gezinnen. In dit eerste jaar werden 48 begrafenissen ge regeld. De aftredende bestuursleden, de heeren J de Bok, voorzitter en W. H, de Laat werden herkozen. In de vacature-Stinne, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd tot commissaris gekozen de heer H. Plaat. Tot leden der controle-commissie tot het nazien der boeken, werden benoemd de heeren J. Diesbergen en C. de Zwart. Heden viert dei firma Paanakker den dag van haar 75-jarig bestaan te Haarlem, Zeer talrijk waren de blijken van belangstellen den, vrienden en kennissen, die allen, het zij persoonlijk, telegrafisch of per brief, hun felicitatie met dit groote feest, aan den heer Paanakker deden toekomen. De winkel geleek op een waren bloemen hof, en zeker wel een 50-tal' bloemstukken gaven aan 't geheel een feestelijk cachet. Ook van het personeel mocht de heer Paan akker een keurig bloemstuk in ontvangst nemen. D.e heer Paanakker, die nu reeds 9 jaar, met goed succes deze zaak beheert, heeft bij dit jubileum een muziekstukje uitgege ven. Het is een zeer prettige wijs en de woorden zijn ook goqd gekozen, daarvan kan iedereen, die vandaag een bezoek aan Paanakker'3 schoenmagazijn brengt, zich overtuigen. Buiten de bloemstukken waren, ook een groot aantal andere blijken van belangstel ling gekomen, die door den heer Paanakket1 op hoogen prijs werden gesteld. Hedenmiddag zal de receptie gehouden worden, waarna, na afloop, een feestdiner in de Kroon wordt gegeven. Ons werd nog me degedeeld, dat, voordat de heer Paanakker in 1914 het beheer der zaak op zich nam, dit 18 jaar door den heer Voliaerts is geschied en dat. deze ook véei heeft bijgedragen tot den bloei der zaak. Er was 25 gulden uitgeloofd voor dengene, die het mooiste gedicht betreffende het 75- jarig bestaan der firma Paanakker zou ma ken. Zeer groot was de animo welke er bij ver- schillende cliënten bestond om de prijs machtig te worden. Verschillende menschen ontpopten zich als amateur-dichter, van een vindingrijkheid, als waarschijnlijk door een beroeps-poëticus licht benijd zou worden. Aan het personeel der firma zal ter gele genheid van dit jubileum een douceurtje worden overhandigd. Bij de zeer vele gelukwenschen, die zijn binnengekomen, voegen wij ook de onze. Ondertrouwd: 21 Nov. K. Drent en F, Hoevenberg. P. S. Nijdam en M. Janssen. L. G. v. ,d. Mijc en G. Duiin. E. Wie- man en A. G. B'.oim. J. Willemsen en G. Hlllebrand. -A. v d. Beng cn A. R. J. Bosch. Getrouwd: J. Baas en J. A. M.' v. d. Werff W. Peper en G. van Wüeringen. P. A. G. Kluft en L. Treffers. J. Klein da Groot en J. H. Hazeibroek. Geboren: 19 November: d. van L. J. B. KootAndriessen. z.van S. van AndeJ —de Vries. 29 November: z. van C.. Joos- ten-van Rossum. >d. van A. E. Smit- Majoor, z. van A. KoopmanSinnema. z. van H. G. MecuwesWuyts.#— 21 Nov.; d. van W. van DijkBesselsen. d. van C. J. SaibelisCap lijn. Overleden: 20 Nov.: IJ. A. Schlatmann, 74 jaar, Parklaan. M. PlunjesWormlhoudt, 66 jaar, K. Hofstraat. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij Ruijsenaars, Binnenweg 115, hand warmer voor rijwiel; Scholten, Heerenweg 98, een vulpen; mevr. Braauwer, Zandvoortsche. laan 179c, Bentveld, een dameshorloge; A. Robijn, Raadhuisstraat 58, een - halsketting; Haesbergen, Schouwtjesplein 18, een poesje; J. G. Ca'Jet, Nic. Beetsplein 7, een brillen glas; Roozen, Binnenweg 86 een paarden- zweep; Neeskens, Molenwerfslaan 116, een schop; Van Tongeren, Iepenlaan 20, een rood-bruine hond. Opvoering Reepelsteeltje. Het zang koortje ,,St. Agnes", onder-afdeeling van den R. K. Vrouwenbond, vergastte Heem stede 1.1. Dinsdagavond met een goedge slaagde opvoering van bovengenoemd zang spel.-' Ofschoon meerderen der speelsters voor de eerste maal op de planken kwamen, was het spel. zeer goed en het muzikaal gedeelte buitengewoon verzorgd. Vooral de hoofdpersonen verdienden ten volle de bloemenhulde, haar op het einde van den avond door het Bestuur van den Vrouwenbond gebracht. Costuums en de cors waren frisch en smaakvol en een ware lust voor de oogen. De ijverige directrice, mej, E. Wille, komt alle eer voor deze keu rige opvoering toe. Mochten meerdere jonge dames var Heemstede verlangen, zich bij het koortje aan te sluiten, zoo kan men zich als lie rbpgeven bij mej. M. Asdonk, Binntftiweg. Begrooting Etectnciteitsbciitijf. Verschenen ide begrooling in 'baten en lasten van liet gemeente 'electriciteil-sbedri.jf over 1924, slui tende .met een eindbedrag van 162.119. De totale kosten van aanleg en uitbreiding wor den geraamd op 50.000. De slaat der schulden zal 1 Januari 1924 bert ragen f 240.225.27. Het bedrag 'der af lossing dn 1924 is 5900. LUCHTPOST MET ZWEDEN. STOCKHOLM, 20 Nov. De Zweedsche directeur-generaal der Posterijen, die zoo juist teruggekeerd is van de internationale luchtvaartconferentie in Den Haag, heeft in een onderhoud verklaard, dat Zweden zeer waarschijnlijk een regelmatige lucbt- postverbinding zal verkrijgen met het vaste land, van af 1 April van 't volgeJ.d jaar. Deze route zal gevestigd worden tus schen Dalmoe en Rotterdam via Hamburg en zal onmiddellijk in verbinding staan met de postroute Rotterdam—Londen. BERLIJN, 21 Nov. Uit het Zevengebergte wordt onder de bevolking een hevige opwin, ding tegen de Separatisten gemeld. Bij de reeds gemelde gevechten zijn 130 Separatis ten gedood. In Honnef moeten de Franschen binnenrukken en de Son.uratisten. ontwa. penen. Medegedeeld door de SPA AR NEB\NK, De Beurs opende heden; iets beter. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 92% 92% 5% Nederland 1923 99 99% Oude Vaart 82 82 dito Gem. Eigendom 67 Mij „Nederland" 138 139 Scheepvaart-Unie llc% 116 Rotterd. Lloyd 121% 122 Holl. Llovd 9% Paketvaart 12-% 123 Oude Boot 58% 58 Holl Stoomboot 21% H. V. A. Java Cultuur 497% 397% 502 399 Jurgens gew. 55% 55 Koloniale Bank 180 183 Indische Bank 122 13 Gert. Hand-ei Mij. 127% 127 Kesc. dito 127% 127 Phoenix. 127 U Geconsolideerde 134 134 K on. Olie 379% 392 U. S. Steel 100% 101 Marine comm. 9%, 8% Vorstenlanden 184% 185 Actions id. 182 183 Poerworedjo 111 111% Oude Deli 289 2S6 Senembah 258 255 Deli Batavia 303 304 Amsterdam Rubber •52% 153 Scrbadiadi 298% Sllau H9% 120 Wai Sumatra 123 124 Dordtsche Petr 372% 365 Soutlurn RaBs 38%, 38 Union 143 142% Anaconda 81% 80 VVabash 10'/.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2