„VOOR ALLE «STAMDEN i pvm BUITENLAND OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN «SCHUIMT IN DE PAN Tweede 'Blad 21 November 1923 Uit de Pers. Rond de Kabinetscrisis. leger m vloot. Ingezonden Mededelingen Het roode testament. De nabetrachtingen over de door Frankrijks toegeven voorkomen Entente-crisis. Stemmen over Engeland's buitenlandsche politiek. -- De positie van het kabinet-Stresemann: zou de onderlinge verdeeldheid der oppositie het kabinet staande houden? Onder de Telegrammen: De Gezantenraad weer verdaagd: sommigen zien hierin een slecht voorteeken voor de overeenstemming. België's houding tegenover het Duitsche separatisme dezelfde als die van Frank rijk? De Koning van Spanje bij den Paus. Een mislukte zitting van den Duitschen Rijksdag. De regeeringen der geallieerden houden zich bezig met het onderzoek van de nieu we ontwerpen van de mededeeling, die aan Duitschland zullen worden gedaan en die ontworpen en lang en breed besproken zijn op de bijeenkomst van den gezantenraad Maandag te Parijs. Men gelooft algemeen dat de gezantenraad er in geslaagd is, ver schillende moeilijke punten tot een goede oplossing te brengen, maar het staat vast, dat het onmogelijk is op dit oogenblik te zeggen, of de redactie, welke in de ontwer pen is aanvaard en waarvan men weet, dat deze een volledig en zorgvuldig onderzoek eischt, in den tegenwoordigen vorm de goedkeuring zal wegdragen van alle regee ringen, die er bij betrokken zijn. Er heerscht echter klaarblijkelijk een sterk verlangen, zoowel te Parijs als te Londen om tot over eenstemming te komen en de Belgische en Italiaansche regeeringen geven uiting aan hetzelfde verlangen. r~ FEUILL ETON. IJDELE KLANKEN? 1 Het Christelijk-Historisch Kamerlid de heer J. R. Snoeck Henkemans zeide dezer dagen in eene rede, volgens een verslag in de „N. R. Crt." o.m, het volgende: „Spr. is volkomen onbekend met de maat regelen, welke mr. Kooien heeft genomen of zal nemen. Wat diens persoonlijke kwa liteiten aangaat, is er wellicht in Nederland geen betere te vinden, maar voor ons chris- telijk-historischen zou het aangenamer ge weest zijn, indien er nu de mogelijkheid was geweest, een kabinet te vormen onder pro- testantsche leiding. De moeilijkheid die dit maal te overwinnen valt, is bijzonder groot. Op 26 October is van onvoldoende kracht en ■eenheid gebleken in de grootste rcchtsche .groep, om het groote doel te bereiken dat men zich voor oogen stelde. Spr. hoopt ech ter, dat het wederom zal gelukken, een rechtsch kabinet te vormen. Voor ons, zoo (Zegt hij, zijn er wel tien redenen om te wen- \schen, dat het nu eens zonder onze verant woordelijkheid en medewerking zou kunnen tgeschieden. De voor velen krenkende maat regelen, die noodig zullen zijn en het feit, dat men zich wel eens zou willen uitleven, knaken het voor ons zeker gewenscht, er bui ten te blijven. Maar voor het vaderland staan groote en ernstige belangen op het spei. Voor onze Nederlandsche politiek hebben (wij de dieper liggende beginselen mogen be houden. Het christelijk levensbeginsel heb- iben wij behouden als een grondslag, om naar recht en gerechtigheid aller belangen te be- ivredigen en de meest uiteenloopende gees ten tot elkaar te brengen. En mocht het imislultken, een regeeringsmeerderheid te vin- 'den, dan is het onafwijsbaar, dat de schei- 'dingslijn zou loopen tusschen onmiddellijk (met elkaar strijdige belangen. Dan zouden jwij een belangenpolitiek krijgen inplaats van icen beginselpolitiek. Daarom is het in het belang van ons volk te hopen, dat de vor ming van een rechtsch kabinet mogelijk zal blijken. Zoo niet, dan zie ik voor ons volk politiek bange en moeilijke dagen aanbre ken." En de heer van Voort van Zijp, anti-revo- lutionnair Kamerlid, liet rich als volgt uit: WSpr. zeidè het te betreuren, dat de Vloot- et verworpen is, omdat indertijd tusschen de rechtsche partijen overeenstemming over |de wet was verkregen. Hij geeft toe, dat er in deze zaak nog veel duisterheden zijn, waarop nog het volle licht moet* vallen. De verwerping van de wet betreurt spr. vooral omdat daardoor in de samenwerking van de rechtsche partijen een breuk is gekomen, die naar hij hoopt, nog zal worden hersteld. De anti-rev. partij is niet onverzoenlijk, maar zij heeft dezen zomer haar leider aan het kabi net afgestaan en nu 3 maanden later laat een deel der R K. fractie dit kabinet in den steek Daarom zal men nu eerst eens met elkaar moeten praten en zal men precies moeten weten wat men aan elkaar heeft, reden waarom spr. ook niet gelooft, dat de crisis zoo spoedig zal zijn opgelost. De recht sche partijen zullen volgens spr. eerst tot overeenstemming moeten komen over deze twee punten: de verdediging van Neder- i landsch-Indië en de bezuiniging, i Wat het eerste punt betreft gelooft spr. dat het misschien mogelijk zal zijn eenigs- zins tegemoet te komen aan de bezwaren door te behouden het in het ontwerp voor gestelde (halve) minimum, doch te laten vervallen de nieuwe vlootbasis te Tandjong Priok en dus alleen te behouden de be staande vlootbasis te Soerabaja en de twee kleine hulpbasis te Riouw en Makassar. Spr. besloot zijn rede met den wensch uit te spreken, dat de drie rechtsche groepen weer een ministerie zullen vormen, omdat vooral in deze tijden noodig is een vast be wind en de drie rechtsche groepen de be ginselen gemeen hebben, die aan het bewind de zoo noodige vastheid kunnen geven. Twee uitlatingen o.i. kanteekent de „Msb," die er op schijnen te wijzen, dat nog niet alle hoop behoeft te worden opgegeven op overeenstemming ter rechterzijde, nu men zelfs in het anti-revolutionnaire kamp zich tot overleg en toenadering bereid toont. Zullen het ijdele klanken blijven? EEN TELEGRAM AAN MR. KOOLEN. D® Algemeene Bond van Meubelfabri kanten in Nederland, gevestigd te Utrecht, ■heeft het volgende telegram aan mr. Koo ien gezonden: „De Algemeene Bond van Meubelfabri kanten, gevestigd te Utrecht, Secretariaat Haarlem, verzoekt u bij aanvaarding op dracht der Koningin tot formatie van een Kabinet bij Keuze minister van Arbeid in het bijzonder rekening te houden met den eisch, welke door de zorgvolle omstandig heden, waarin de geheele industrie thans verkeert, te dringerder gesteld moet wor den, dat deze hooge functionaris geheel op de hoogte is van de practijk van 't bedrijfs leven." De Gezantenraad. caré's fieren eisch Donderdag jegens enkele journalisten geformuleerd: uitlevering of ver- EEN WENK. De Minister van Oorlog heeft aan den Commandant van het Instructie-bataljon het volgende bekend laten maken: Vermits de vooruitzichten voor hen, die bij de onderwijsinrichting onder uw bevel in opleiding zijn, zeer zeker niet gunstig kunnen worden genoemd, een en ander als gevolg van de vrij groote inkrimping van het beroepspersoneel, komt het mij ge wenscht voor, de gelegenheid tot het ver krijgen van vervroegd ontslag uit den dienst, ten aanzien van deze korporaals zoo ruim mogelijk open te- stellen. Eventueele aan vragen om vervroegd ontslag zullen der halve steeds worden ingewiligd. I Blijkens de uit de geallieerde hoofdsteden ontvangen berichten is er Maandag inder daad overeenstemming bereikt. De conferen tie zou hebben besloten de militaire con trole, welke een uitoefening is van de rech- j ten der geallieerden, eenvoudig binnenkort j te hervatten, onverschillig wat het advies is j der Duitsche autoriteiten. De missie-Nollet met haar jarenlange ervaring zou de voor waarden vaststellen waaronder en de stre ken welke zij denkt te controleeren. In geval van een stelselmatige obstructie zou de missie de noodige maatregelen nemen. In- dien de militaire toebereidselen van Duitsch- land in de toekomst een rechtstreeksche j bedreiging zouden vormen voor de buursta- ten, zouden Frankrijk, België en de Kleine Entente uit de volheid van hun souvereini- j teit de maatregelen kunnen treffen, geëischt door het recht van wettelijke zelfverdediging. Frankrijk en Engeland. Het is met moeilijk den loop van de ver gaderingen van den Gezanten- en den Fran- schen Ministerraad van Maandag te recon- strueeren. Lord Crewe, de Britsche gezant, bracht 's ochtends twee voorstellen ter tafel nopens de hervatting van het militaire toe zicht in Duitschland en den ex-kroonprins. Ze betroffen nota's voor de Duitsche regee ring. De Gezantenraad nam ze als basis. My ron Herrick, de Amerikaansche gezant, zat zwijgend erbij; hij ging Weg toen de eerste zitting feitelijk was gedaan en de anderen ter vaststelling van onderdeden achterble ven. Foch en generaal Desticker daarentegen namen aan de discussie een werkzaam aan deel. De taak van den Raad was na te gaan tot waar de Franschen en de Engelschen elkaar tegemoet wilden komen; de nest blijft den regeeringen voorbehouden. Beiderzijds zijn concessies gedaan; stellig heeft Cambon meer dan de helft van den weg afgelegd. Poincaré en alle andere Fran- sche ministers staan achter hem. Maandag avond heeft Cambon dit aan Crewe meege deeld en verder met hem overlegdj. Dat dc ministerraad gisteren Poincaré's houding je- fens beide vraagstukken eenstemmig goed- eurde, zegt niets. Dit is de gewoonte in zulke gevallen. Briand ervoer toen hij een lichting opriep ter bezetting van Dusseldorf, Ruhrort en Duisburg en later toen hij tegen Duitschland niet doorzette een zelfde lot. Op Briand beroept men zich nu links in verband met de aanmaning bet parlement in deze dingen te kennen. Hij zou Poincaré ter ver antwoording kunnen roepen met de vraag: waarom het land en heel Europa twee jaar te laten verliezen daar u toch tot mijn poli tiek terugkeert, met het verschil, dat het pond-sterling op 82 staat en 88 moest zijn als het niet, in tegenstelling met den dollar gevallen ware, wat bewijst dat alle Euro- peesche munt zakt althans zwicht. Inderdaad blijft er weinig over van Poin- banning van den ex-kroonprins, volledige en onverwijlde hervatting van de militaire con trole en onmiddellijk te nemen sancties als Duitschland dwarsboomt. Ook de nationa listen zijn geneigd dit Poincaré te vergeven. Daarbij gaan ze van het standpunt uit, dat het verdrag geallieerde controle op de Duitsche bewapening voorschrijft, met an dere woorden behoeft Duitschland zich van een toezicht, door Franschen en Belgen al leen uitgeoefend, niets aan te trekken. Doch dit is een opportunistische redeneering, die juist altijd door de nationalisten wordt be twist. De Action Fran<;aise stelt de mogelijkheid, dat Engeland desorganisatie van Duitschland niet ongaarne zou zien. De Echo National is weer het scherpst voor Poincaré. Inderdaad zijn er leemten in de schikking, die er, naar alle waarschijnlijkheid, vandaag wordt be krachtigd. De Fransche regeering is blij den terugtocht te kunnen dekken achter een verklaring, waarbij de ex-kroonprins in De cember 1918 van zijn rechten afstand deed en achter die der huidige Duitsche regee ring, te zullen waken, dat de toestand dien aangaande niet verandert. Wie tot nu aldoor w*zen op de broosheid van zulke waarborgen houden nu den mond. De Fransche en de Britsche gezant zullen dus bij de Duitsche regeering een stap doen. Vandaag hoopt men, dat de Gezantenraad zich over den tekst zal verstaan. De regee ringen moeten dien dan bekrachtigen. Op 1 December kan generaal Noliet dan de mili- taire controle hervatten. Hij behoort met beleid op te treden ter vermijding van troe belen. Wie het kwaad met Poincaré meenen, besluiten daaruit, dat de controle aldus is ont mand. Over sancties wordt voorloopig niet gepraat. Pas als de Duitsche regeering belet selen in den weg legt, komt de Gezanten raad weer bijeen. In elk geval behoudt Frankrijk het recht,'zoo noodig ter handha ving van eigen veiligheid, zelfstandig op te treden. De Roer-bezetting kan dus weer te pas komen. Zij is, in de huidige losweeking der allianties, de eenige houvast. De hoop ze door Engeland te laten erkennen, door ze tot het uitgangspunt van sancties ter waar borging van de veiligheid te maken, is dus mislukt. De Parijsche bladen leggen vollen nadruk op de van Fransche zijde gedane pogingen om bij de gedachtenwisseling der geallieer den over den vroegeren kroonprins en het toezicht op de bewapening van Duitschland de overeenstemming onder de bondgenooten te handhaven. De Matin meldt intusschen, dat de bondgenooten ten opzichte van den kroonprins met nieuwe feiten te maken heb ben. De Duitsche gedelegeerde heeft n.1. op het ministerie van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat de kroonprins voortaan als een gewoon Duitsch burger beschouwd wordt, daar hij in 1918 van zijn rechten af stand heeft gedaan en dat de Duitsche re geering zich hierbij borg stelt. De Petit Parisien, evenals de Matin, zeer Poincaristisch gezind, is nu plotseling van meening geworden, dat, welke besluiten er (door de gezantenraad) ook ten opzichte van den kroonprins moger worden, deze besluiten tegenover het vraagstuk van de Fransch Engelsche betrekkingen eigenlijk weinig be duiden. Volgens den Parijschen correspondent van de Daily Telegraph, bestaat de inhoud van het compromis tot het aanvaarden, waarvan de vertegenwoordigers der bondgenooten nog geen machtiging hadden hierin, dat een scherpe nota moet worden gericht aan Ber lijn, dat hierin geen melding zal worden ge maakt van sancties en dat deze laatste dan ook door de bondgenooten alleen in over weging zullen worden genomen in een later stadium en wanneer de gelegenheid daartoe zich zou voordoen. De Times is, ofschoon den nadruk erop leggend, dat geen eindbeslissing is geno men, geneigd tot een gematigd optimisme wegens de blijkbare wijziging van de dras tische Fransche voorstellen ten gevolge van de door de Engelsche en Italiaansche ge zanten aangevoerde argumenten. De Times neemt aan, dat de bondgenoo ten het erover eens zullen zijn, dat een vermeerdering van de wapening van Duitschland een gemeenschappelijk gevaar vormt en dat men de Duitsche regeering aan haar plicht moet herinneren, om alle mogelijke hulp te verleenen aan de geal lieerde missie voor een militaire controle. Deze commissie vmoet het recht hebben te besluiten wanneer, waar en op welke wijze deze controle zal worden uitgevoerd en in dien de Duitsche regeering mocht weigeren aan déze eischen toe te geven, moeten de regeeringen der bondgenooten beraadslagen inzake maatregelen strekkende tot het ten uitvoerbrengen van de clausules van het Verdrag van Versailles. Indien eenigszins op deze basis een overeenkomst wordt be reikt, kunnen wij aannemen, zegt het blad, dat de Fransche regeering in zake een spe cifiek en zeer kritiek geval getoond heeft bezield te zijn met een verlangen tot het aangaan van een redelijk compromis. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. De Daily Mail bevatte gisterochtend een opmerkelijk krachtige veroordeeling van de regeering. vooral ten aanzien van hare bui- tenlandsche politiek. Het blad verklaart, dat Baldwin daarin steeds onbeholpener wordt. Stemt voor Baldwin's regeering, meent het blad, beteekent: stemt voor twist en breuk met Frankrijk. Het blad vindt, dat Baldwin in i de tariefkwestie niet ver genoeg gaat en be- sluit, dat het mogelijk voor de kiezers noo dig zal blijken te overwegen, of de buiten landsche politiek niet in veiliger hand om gelegd moet worden dan in die van Curzon en Robert Cecil. Een liberaal manifest, onderteekend 'door Asquith en Lioyd George-, zegt. dat de eenige verklaring voor de regeenngspöntick van een vroege verkiezing is, dat haar leiding van de buitenlandsche politiek wanhopig is mislukt. Een heel jaar lang, hebben noch on ze bondgenooten, noch de neutrale mogend heden, noch onze vroegere vijanden gewe ten, of inzake den ailergewichtigsten afloop van de Roer-kwestie Engeland had geluis terd naar de stem van eigen geweten. Het manifest verklaart, dat een tariefwet geen werkloosheid kan genezen en spreekt eveneens de overtuiging uit, dat de midde len, tegen werkloosheid aanbevolen door de labour-partij, n.l. socialisme en heffing in eens, noodlottig zouden blijken. HET DUITSCHE KABINÊT. De democratische Rijksdaggroep heeft eer gisteren evenals de centrumsgroep besloten voor geen motie van wantrouwen in het ka binet Stresemann te stemmen. De sociaal democraten hebben nog geen beslissing ge troffen. Zij wilden eerst kennis nemen van de verklaringen die de rijkskanselier gisteren zou afleggen. De kans dat ook deze groep een inotie van wantrouwen zal indienen, lijkt zeer groot. Een 'dergelijke motie zou echter eerst worden ontworpen in de groepsverga dering, die onmiddellijk na het einde van de algenfeene vergadering zal worden gehouden. De socialisten zullen dan vermoedelijk geen wantrouwen meer in het kabiet stellen we gens het voortbestaan van den uitzonderings- toestand, wegens het optreden van de regee ring tegen Saksen en Thüringen en wegens de groote passiviteit, die het Rijkskabinet te genover Beieren aan den dag legt. Het is nog niet zeker, dat namens de socialisten Her mann het woord zal voeren. Mogelijk is ook dat de partijvoorzitter Wels het debat in leidt en dat later nog dr.Rosenfeld, namens den linkervleugel het woord voert. De groepen der Duitsche volkspartij e* der Duitsch-nationalen hebben eergisteravond ook nog vergaderd. Besluiten zijn niet genomen. Als woord voerder der Duitsch-nationalen is de partij voorzitter Hergt aangewezen. Indien inderdaad drie moties van wantrou wen moeten worden ingediend namelijk door de Duitsch-nationalen, de socialisten en de communisten, zullen deze groepen waar schijnlijk alleen voor hun eigen motie stem men daar elke andere motie steeds moti veeringen zal bevatten waarvoor de andere oppositioneele groepen zich niet kunnen ver eenigen. Is zulks inderdaad het geval, dan zal natuurlijk geen der moties worden aangeno men en in dit geval kan het kabinet Strese mann aan het bewind blijven. jurcens' PLAMTA 300 STRESEMANN, de Duitsche Rijkskanselier. DE HOUDING VAN VON KAHR. Te Müncfaen wordt nu beweerd, dat in ■den nacht van 8 op 9 November von Kahr en von Lossow van houding zijn veranderd, nadat zij bepaalde instructies van den ge wezen kroonprins Rupprecht badder, ont vangen. Rupprecht bevond zich toen op jacht. Op het oogenblik, waarop Hittler de Burgerbrau binnendrong, dus in den avond van den 8sten November keerde hij van een tocht naar Berchtesgaden terug. Men zou hem dus ten hoogste telegrafisch na afloop van de vergadering en voordat het telegrafisch verkeer op last van Hitier werd gestaakt, dus tusschen half elf en middernacht, hebben kunnen raadplegen. In den ochtend van 9 November stuurden von Kahr en von Lossow een officier van de Rijksweerbaarheid naar Ludendorff om dezen op de hoogtf te stellen van hetgeen er 's nachts nog gebeurd was. In opdracht van von Kahr vertrok tevens een officier per auto naar Berchtesgaden, waar hij den kroonprins verslag uitbracht over de jong ste gebeutenissen en tevens mededeelde, welke maatregelen reeds waren getroffen om den staatsgreep van Hitier te onder drukken. 't Is vrijwel zeker, dat de kroon prins toen de actie van Hitier heeft af gekeurd en dit door tusschenkomst van den officier aan staatscomTnissaris von Kahr heeft laten weten. Volgens enkele Beiersche bladen heeft he1! kabinet von Knilling reeds enkele dagen gelden besloten weldra af te treden. Dit bericht werd door andere bladen ge logenstraft. In elk geval is de positie ten gevolge van de jongste politieke gebeur tenissen en van het eigenmachtige op treden van v. Kahr, aanmerkelijk verzwakt 9 21 „Er is iemand naar den „Martin Pecheur" gegaan, waar u woont, om u té vragen, bij den doodgraver te willen komen^.In den „Martin Pecheur" heeft men gezegd, dat u al naar het kerkhof waart...." „Wilde hij mij dan spreken?" „Ja, juffrouw, hij vrijeg of u even wildet komen." „Zijn er soms een paar formaliteiten ver geten, die nog vervuld moeten worden?" „Neen, juffrouw, daarvoor is het niet Alle formaliteiten zijn gebeurd.... Het is voor een stuk dat men gisteren niet heeft kunnen leveren." Martha volgde den bewaker die haar bij den doodgraver bracht. „Juffrouw, ik wilde u een quitantie ge ven voor de som, die u mij hebt laten ge ven voor net bestendigen van het graf van uw moeder. Ik zou u willen verzoeken te teekenen. De grootste verbazing was op het gezicht van het meisje te lezen. „De som, die ik u heb laten geven!.... herhaalde zij, een eeuwigdurende bestendi ging van het graf.... Hier moet een mis verstand zijn, mijnheer „Ne i juffrouw, geen misverstand, ik weet het zeker," hernam de doorgraver. De koop van die bestendiging is op uw naam gedaan en de koopprijs is door een van uw vrienden gestort, door den Amcri- kaanschen dokter Thompson, die zich thans te Joigny bevindt." De ontroering en de droevige vreugde, die zich eensklaps van Martha meester maakten, deden haar in Snikken uitbar sten. „Inderdaad, mijnheer," stamelde zij, toen ze wat bedaard was, „dokter Thompson is een van mijn vriendende beste man, dien ik ken." „Hier is de quitantie juffrouw en hier is het boek, wilt u even teekenen?" Martha zette haar handteekening op de aangegeven plaats. „Is 't zoo goed, mijnheer?" vroeg ze. „Ja, juffrouw.... De doodkist zal opge graven en voorloopig in een kelder worden bijgezet, tot de steenhouwers met hun werk klaar zijn." Het meisje werd hoe langer hoe meer verbaasd. „De steenhouwers?".... herhaalde zij. „Zeker, ze zijn vandaag al begonnen. Dokter Tompson heeft een grafzuil besteld en mij met het toezicht over het werk be last. Ik zal haast maken, dat beloof ik u.".. „Altijd hij".,., dacht Martha.... „Wat een edelmoedigheidEn hij had er mij niets van gezegdDie man is meer dan een mensch Martha ging heen en keerde vastbesloten naar den herberg terug. Lureau liet haar in een kleine kamer, naast de eetkamer, binnengaan. Jacques ed Pascal zaten daar op haar te wachten. Het meisje snelde naar Jacques toe en zou voor hem op de knieën gevallen zijn, als hij haar niet had weerhouden. „O, mijnheer," riep ze .uit, „wat is u toch goed. Ik zal u nooit genoeg kunnen danken voor alles, wat u mijn arme moeder hebt gedaan.Nooit.Hoe zal ik mijn dank baarheid kunnen toonen?" ,Door mijn voorstel aan te nemen." „O, zeker, neem ik het aan, mijnheer.... Ik ben gelukkig het aan te kunnen ne men. „Dan ben ik meer dan betaald voor mijn moeiteLaten we nu gaan ontbijten en dan moet ge u klaar maken om te vertrek ken." Het maal verliep kort en zwijgend. Zoodra ze klaar was, begaf het meisje zie. naar haar kamer en maakte toebereid selen voor het vertrek. Haar hart was toch wel eenigszins be klemd.Ze ging nu heen van de plaats waar haar lieve moeder begraven lag. Zij pakte haar kleeren en papieren in een koffer, waarin ze ook een portefeuille deed met andere papieren en ook het pandbrief je van1 de gouden medaille. „De juwelier heeft me werkelijk een dienst bewezen, toen hi' mij den raad gaf, die medaille te verpanden in plaats van te verkoopen," zeide Martha bij zich zelf. „Als ik wat geld heb gespaard, zal ik het leenbriefje aan Lureau sturen, die de medaille kan inlossen die mij eens rijk moet maken, zooals moeder tenminste vast ge loofde. „Mij rijk maken, héb ik zulk een twijfel achtig forti» nu nog noodig, nu mijn toe komst ree^ verzekerd lijkt?Als ik rijk wordt, dan zal ik hier, dicht bij moe ders graf gaan wonen." Martha stak het laatste geld bij zich, dat ze nog had, sloot haar koffer en ging naar beneden om te zeggen dat ze klaar was. Een uur later trad zij, in diepen rouw ge kleed, met een sluier voor het gelaat, ver gezeld van Jacques en Pascal het station van Joigny binnen. De twee ellendelingen hadden "moeite om hun vreugde o$er het slagen van het gemeene plan, te verbergen. Ondanks hun inspanning om ernstig te kijken, zag men een trek van voldoening op hun beider gelaat. Weldra hoorde men het gefluit der loco motief en het gehots dér wagens en dan hield de trein stil. De twee mannen en het meisje stapten in, een coupé eerste klasse, die geheel ledig was. Martha nam in een hoek plaats en Pascal en Jacques gingen over haar zitte». Het arme meisje had groote moeite om haar tranen* te weerhouden. XX. Pascal Jacques hadden O- deze manier hun rol schitterend gespeeld. Daar ze nu zeker waren dat alles geluk ken zou, daar het plan reeds zoo goed als half volvoerd was, verlustigden zij zich in mooie toekomstdroomen, die z" hoopten, dat heel spoedig werkelijkheid zouden wor den. Toen ze te Parijs aankwamen, lieten zij zich niet naar een ^root en schitterend hotel brengen, maar naar een van die rustige huizen, waar voorname vreemdelingen slechts komen, die niet van lawaai en groot gezelschap houden. Het huis, zeer keurig ingericht, was gele gen dicht bij de Magdalenakerk en droeg den naam van „Hotel du Parlement." Jacques Lagarde of liever de Amerikaan sche dokter Thompson nam er op de eerste verdieping een salon, een eetkamer en een ontvangkamer, benevens drie slaapkamers. De kamer voor Martha bestemd en die geheel apart stond, was van de twee andere gescheiden, door een groote badkamer en een ontvangkamer. „Juffrouw Martha," zeide Jacques tot het meisje, „in afwachting, dat ik voor een defi nitieve woning heb gezorgd, - dat zeker niet lang zal duren, zullen wij hier blijven Ge kunt bestellen en vragen wat ge wilt. Ik zal het personeel goed betalen, om u van dienst te zijn. Gedurende een paar dagen zult u helaas een beetje alleen zijn, want wij hebben nog verschillende boodschappen te doen. Ik was van plan u een paar boeken te laten brengen, die u een beetje verstrooiing zul len kunnen geven. Bovendien heb ik hier een nicht wonen, die wij zullen bezoeken en die u ongetwijfeld dikwijls gezelschap zai willen komen houden. Met meisje zuchtte. „Bekommer u niet om mij, bid ik u," sprak ze. „Ik verveel me nooit.... Daarbij zal eenzaamheid wij wel aangenaam zijn. „Neen," hernam Jacques haastig, „ik wil niet, dat ge u weer afzondert en in droef geestige overpeinzingen vervalt. U heeft groote vermoeienissen doorstaan en vee! smart geleden.... U is bleek en uw wangen zijn ingevallener is maar heel weinig noodig om u weer ziek te maken, en u moet gezond blijven, daarom beveel ik u algeheele rust ten strengste aan." Martha drukte den geneesheer de hand. Dan fluisterde zij met een droeven lach: „Ik zal kalm zijn, ik beloof het u. Jacques liet een maaltijd brengen en daar na begaf ieder zich naar zijn kamer om de noodige rust te genieten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5