GEMENGD NIEUWS UIT DE PERS. Dr. J. van Bruggen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht, de volgende apo- igie^ VERKEERSONGEVAL. l De Neef van Curacao t Hollundsche tatereelen uit het der vorige eeuw, DIE DURE RADEN VAN ARBEID. j Arbeid meer gehoord. Wellicht kan het I doorgeven van bovenstaande mededcelingcn Tn ,.De Sociale Verzekeringsgids" schrijft 1 ook anderen terugbrengen van de dwaling Ja, dat is de algemeene mecning! De Raden van Arbeid zijn duur, extra duur! Doe men er aan komt? Br c menschcn, welke te respectabel zijn. j Jan dat ze ooit met den stafrechter wegens laster in aanraking zouden ltonien, spreken en schrijven over die dure Raden van Ar beid, terwijl zij er niets van afweten en na praten, wat hen in de krant of op openbare vergaderingen is gesuggereerd. Als allerlei beweringen onbewezen al maar door worden verkondigd door menschen, die naar buiten de autoriteit hebben of den schijn wekken, dat zij het weten, dan neme "en het den doorsnee Hollander niet kwa- kjk. indien hij gelooft, dat dit de waarheid j en niets dan de waarheid is. Gelukkig zijn bezadigde Hollanders in het algemeen voor rede vatbaar, als hen cijfers worden voorgelegd en feiten worden ge- toond. die op het tegendeel wijzen, tenmin ste die ervaring had ik meermalen. Daarom moge hier het een en ander worden mede- j gedeeld over enkele van die vaak vernomen 1 beweringen en het daarop door mij gegeven i antwoord. Bewering I. De Raden van Arbeid hebben voor schan delijk hooge prijzen huizen gekocht. Weet ge, dat deze aankoop moest geschieden in een tijd, dat de woningnood het hoogst was, maar dat deze aankoop toch als men ze over het geheelc land beziet voor zoodanige i prijzen is geschied, dat gemiddeld per ver- zekerde slechts 7 cent per jaar aan de .••nnuïteit betaald moet worden,welke strek- 1 en moet om de kosten van aankoop te vol- i doen van negen en dertig groote panden, welke deels moesten worden verbouwd, op vat zij berekend zouden zijn voor een ad ministratie, die .dc geheele sociale verzeke ring (ook de ziekteverzekering) moest om- s ntten? Val hel mee of tegen? Bewering II. Dc Raden van Arbeid hebben bij hun oprichting geweldig hooge tractementen ge- boden aan het personeel, dat ze in dienst namen Er is toen met geld gesmeten, ze j 1 rbbcn de menschen eenvoudig gekocht, V.'eet ge, dat bij den Raad van Arbeid te Dordrecht (deze is mij van nabij bekend) van Juni tot September 1919 zijn aangeno- i men: 36 personen (het aantal ambtenaren, I dat alleen voor de I.W. werkt is thans aan merkelijk minder, n.l. 24). Slechts een van !cn (de bureauchef) verdiende toen 22C0 oer jaar, twee van hen 1803 per jaer. ter- i i;l twintig ambtenaren 750 per jaar of i inder verdienden. Van geld smijten gespro- J l.en, in het particuliere bedrijf waren de ictemcnten in 1919 wel een beetje hooger. Bewering III. De administratiekosten van de Raden van trbctö zijn ook thans nog schrikbaarlijk hoog, veel hooger dan die van particuliere erzckcringsba drijven. Weet ge, dal de administratiekosten over 922 per verzekering gemiddeld hebben be dragen 2.06 voor de Invaliditeitswet (hier- i.l zijn weder begrepen de annuïteiten voor :e gebouwen)? Een te goeder natun en faam bekend taande onderlinge levensverzekeringsmaat- chappij, wier Vt rslag ik dezer dagen ont- j ing en die op bekende zuinige wijze be heert (men moet als verzekerde zelf dc premie per giro toezenden) had voor de blijvende administratiekosten over 1922 noo- f'ig 4.83 per verzekering, daarbij is nog niel eens gerekend met de afsluitkosten, welke, daar de Raden van Arbeid hun nieu^ wc verzekerden voor een deel moeten op- -poren, eveneens bij deze vergelijking had den mogen worden meegeteld. Rekent men ez'- 'aHuilkostcn mee, dan is het gemiddeld hc-'rag voor administratiekosten bij boven bedoelde maatschappij 7,27 per verzeker de. We zijn er evenwel nog niet. Door de decentralisatie der Ongevallenverzekering, (die prachtig slaagde, getuige het schrijven an Zijne Excellentie den Minister van Ar beid hieromtrent) zullen de gemiddelde on kosten bij de Raden van Arbeid over 1923 oor de Invaliditeitswet weer aanmerkelijk lagci zijn dan in 1922, omdat thans tal van j v.erkzaamheden door de ambtenaren voor beide we tien kunnen worden verricht, zoo- j cat door deze samenwerking bij denzelfden arbeid ten grooter effect wordt bereikt. De bezadigde Hollanders, welke ik dit mededeelde, hebben voor zoover mij be- end hun vorige beweringen niet meer gelanceerd en van hun kant heb ik geen minachtend oordeel ovër „die Raden van huns weegs. DE ROEPING DER BOERIN. In „Democratie" schrijft K. Diliing over de roeping der boerin om liefde vóór het lanijlev^n aan te kweeken in het gezin. Schr. ti een' o.m.: Hoe meer de boerin de kunst verslaat, dal leven in en om de woning aangenaam en gezellig Ie maken, des te inniger zullen echtgenoot en kinderen zich aan dat leven hechten en beseffen, dat hel landleven be vorderlijk is aan de ontwikkeling zoowel van het verstand als van lichaam en ziel. Hetzelfde geldt voor het personeel. Hoe meer de boerin de man kan helpen en steu nen, hoe beter de uitkomsten van het be drijf zullen zijn in verband waarmede al weer de aantrekkelijkheid van het landleven wint. Als zij bovendien beseft, dat de kracht van een volk zetelt in de landjeugd, op zijn minst, dat het landvolk de bron is van de levenskracht op elk gebied der samenle ving, zal zij des te meer roeping gevoelen, er toe mede te werken, dat haar kinderen lust cn liefde voor het landleven wordt bij gebracht, Daardoor zal de boerin, zij bet onbewust en niet opvallend, neigingen tot af- i alligheid van het landleven en tot huwelij ken met heeren, die altijd schoone handen en boorden hebben, vanzelf tegengaan. Voor de volkshuishouding zijn ontwikkel de boerinnen van onschatbare waarde. Zij vooral zal er met den man beter toe kunnen medewerken dat het landbouwbedrijf in vele opzichten in aanzien wint door doel matiger en winstgevender inrichting. De voortgaande mechaniseering, ook in het huishouden (wasschen, strijken, mangelen) etc., zal tot gevolg hebben, dat er meer lijd wordt g vonden voor ontwikkeling. De ma chinale bewerking vergt tevens minder lichamelijke inspanning, zoodat de geest vat baarder wordt voor rustige opneming en \erwerking van .of, die tot nog toe uit fluitend monopolie voor stedelijke genieting was. Met die ontwikkeling zal de expansie der landhuishouding ten zeerste worden ge baat. PLANT NU BOOM EN! De Kampioen schrijft: Nu op vele plaatsen vele boomen zijn ge veld eu n:en elders daarmee bezig is, roe pen wij besturen van gemeenten en andere I ubliekrvchtelijke lichamen, particulieren, enz. toe: Plant nu boomen! Wanneer boo- n.en, wegens hoogen leeftijd moeten vallen, welaan, dat er dan nieuwe, jonge boomen a oor in de plaats worden gesteld, gedachtig aan c. wijze woorden van Cats: Wie prijst er ooit een mensch, die oude boo men velt En in derzelfder plaats geen nieuwe weder stelt, Want hadden eertijds toch ons' vad'rcn niet geplant, Wat zou ons Holland zijn, dan veen en ijdel zand De boomen liefhebben, is het vaderland liefhebben. Wat prezen wij ons gelukkig, toen wij konden mei en, da! op 24 April 1919 de eerste boo main) .ntdag van de Centrale Vereeniaing voor School- en Werktuinen op hel landgoed de Irechl, ie Esbeek bij Til burg, werd gehouden. Reeds in Décemcbr 1914 werd door de Nederiandsche He: de-Maatschappij, o. a. met medewerking van onzen bond, opgericht de verceniging het Boompje, ten doel heb bend:1 het aankwecken van liefde voor boo men. Deze verceniging werd later opgelost in de Centra|e Vareeniging voor School- en Werktuinen, zoodat ook deze verceniging d,aarbij betrokken is. Veel van dergelijke boomplantdagen door kinderen, hebben we hier te lande nog niet gehad, zoodat wij wel eens ontmoedigd wa ren over het betrekkelijk geringe resultaat, dat onze propaganda voor het navolgen van Noorpch oorbeeld, het organiseeren van ooomplanldagen door de schoolgaande jeugd, had gehad. Maar nu lezen wij lot onze voldoening, dat de gemeenteraad van Huizen èen cre- diet van 30C0 heeft verleend voor het deen aanplanten van gewas langs den nieu wen weg naar Bussum door- leerlingen van dc lagere scholen, onder leiding van de Ned. i Heidc-Maatschappij. Een 1500-tal boompjes,! eiken en eischdoorns, zullen binnenkort ge reed liggen om door kinderhand geplant te worden. Een mooi werk. Want zal niet elk kind trotsch zijn op zijn boom en zal dit plant- i werk geen prachtig middel blijken te zijn tot beteugeling van het vandalisme? MINISTER DE VISSER. fn „Eigen Haard" schrijft de heer D. Hans, dc vroegere Kameroverzichtschrijver van de „Telegraaf", het volgende over mi nister J. Th. de Visser: Van geen enkelen minister spijt mij het aanslaand aftreden zóó zeer als van dr. J Th. de Visser. Kuyper, eenmaal sprekend over de hooge en voorname figuur van de Beaufort, zei van hem: „Zijn optreden werkt anti-sep tisch." Beseft men goed. wat dit zeggen wil? Het is het mooiste en nobelste compliment, dat men in de politiek iemand kan maken. Want de politieke atmosfeer is vol verlei ding, en wie er zuiverend optreedt, doel er groot werk. Een lange, politieke loopbaan is als een gevaarlijke bergtocht. Elk oogenblik is er kans op uitglijden. Alleen de sterke karak ters, geleid door den veiligen gids van een hoog beginsel, kunnen dezen tocht ten einde toe ongerept volbrengen. En nu zijn dan doorloopend als een suggereerend voor beeld. Niet alle staatslieden, niel alle po litici kunnen even groot zijn cn van even hoog karaat. Er zijn er, die steeds met broe den, voornamen blik boven alle kleine ge woel blijven uitzien, die het spinrag van een benepen politiek altijd met vaste hand uil- eenslaan. Dat is c'e gecstes-aristocratie ir de ~'itiek. Ter cere van bet parlement moet getuigd worden, dat zij er steeds be wonderende waardeering vindt. Het is of alle afgevaardigden in zulke politiek het beeld zien van den volksvertegenwoordiger, zooals hij zijn moet. Dergelijke figuren sch *en altijd een sfeer van zuiverheid om zich heen, die weldadig werkt op stemming en debet. Zoo, in dien zin, zei Kuyper van de Beau fort dal zijn optreden .anti-septisch' werkte. En in dienzelfden zin zeg ik bet minister Dc Visser Want ik heb zelden als ik dit persoon lijke woord eens spreken mag in een politiek tegenstander zooveel vertrouwen gehad als in Dr. De Visser. Onder de hon derden en h nderden, die ik in den loop der jaren of het prrlementairie tooneel heb zien komen (en gaan!) behoort hij voor mij. geestelijk, ideëel, tot de besten, ken man van ruimen blik, een knap man, een man met karakter, een persoonlijkheid, eon man met een eigen meening. die zelfstandig durft te zijn en het kreupelhout van klei ne politiek van zijn baan durft weg kap pen. Zelfstandigheid, persoonlijkheid, het d urv en - staan -voor - éi gen - m e en ing tegen de partij-cliché desnoods in ziedaar De Visser. Als figuur-in-het-debat bewonderde ik hem onrecht. Aanteekeningen maakte hij zelden of nooit en toch was zijn antwoord naar vorm en inhoud steeds af en altijd logisch gerangschikt cn opgebouwd. Ik hob nimmer een minister meegemaakt, die de sprekers zoo „uit z'n bloote hoofd van re pliek diende en het zoo gedocumenteerd deed. Want een speech van De Visser was nooit leeg. Er zal altijd iets in. Ik heb hem nooit nijdig gezien. Hij is van een klassieke rust in z'n optreden. En vervuld van een benijdenswaardige blijmoedigheid. Ziedaar Dc Visser. WELKOM IN INDIE. De tooneelspeelster Mien Duymaer van Twist is een bedrag van f 250 ontstolen, zoo meldt de „Indische Courant" te Batavia. Na de eerste' opvoering van „Banco." blaar eerste in Indië verdiende geld, een deel van haar gage. Zij had na die eerste opvoering achter de coulissen veel complimenten in ontvangst te nemen van vereerders en achteloos had zij het geld, pas ontvangen, op een kaptafeltje ge legd. En toen zij het, bij het verlaten van den schouwburg, in haar taschje wilde opbergen, was het verdwenen. De dader is onbekend. Maandagavond is iemand, wiens identiteit niet kon worden vastgesteld in den Kerk- rader Berg, (Limburg) tusschen de Bril en Kaalheide in bewusteloozen toestand op den Rijksweg gevonden. Een auto, komende uit Heerlen, vond den man naast zijn rijwiel op den weg. Vermoed wordt, dat de ongeluk kige door een der autobussen is aangereden. In het ziekenhuis te Kerkrade was de pa tiënt Woensdagmorgen nog buiten kennis. VEERPONT LOSGERAAKT. Door het breken van een kabel werd Woensdag de veerpont aan het Dierensche Veer te Dieren door den stroom meegevoerd. Na eenigen tijd gelukte het den opvarenden de pont met een anker vast te leggen, waarna zij met veel moeite'per roeiboot aan den wal kon worden gebracht. De veerdienst was langen tijd vertraagd. OP VRIJE VOETEN GESTELD. Naar verluidt is V., een der verdachten van den moordaanslag op den chauffeur Strijbos te Eindhoven, door de Justitie in België op vrije voeten gesteld. VERVALSCHTE DOKTERSDIPLOMA'S. Door een door dc Grang Jury te Hartford :n den staat Connecticut in Amerika inge steld onderzoek, naar de bevoegdheid van de genccsheeren in dien slaat, zijn ërgelijke wantoestanden aan het licht gekomen, schrijft de correspondent van de „Daily Telegraph." Gebleken is namelijk dat meer dan twee honderd personen aldaar als „geneesheeren" optraden, zonder dat zij eenige studie hier voor hadden gemaakt. Zij zijn echter allen in bet bezit van diploma's, doch het bleek alras, dat deren alle vcrvalscht waren. Dit verwekte den argwaan van de autori teiten met het gevolg dat zij hun onderzoek verder voortzetten. Hierbij kwamen aan het licht, dat er eer, uitgebreide handel werd gedreven in allerlei soorten diploma's welke al naar gelang van den graad van bevoegdheid tot. prijzen van honderd tot vijfhonderd dollars werden ver kocht. Een vroegere schoolopziener le Missouri, zekere William Sachs verklaarde openlijk, dat hij deze diploma's in grooten getale had verkocht en dat hij minstens vijftien tot vijf- en-twintig-duizend gcncesheeren in dc Vcr- eenigdc Staten kan aanwijzen, die hun prac- tijk ten onrechte uitoefenen, en van wie hij er tweehonderd persoonlijk goed kent. Er bestaat een wijdvertakte organisatie, „Kansas City College of Physicians and Surgeons", welke er haar werk van maakt, deze diploma's te „verhandelen." De groot ste truc van deze organisatie is, om in aan raking te komen met een lid van de examen commissie en dezen door een „zachten hand druk" te bewegen een lijst te verstrekken van de aanstaande candidaten. Deze werden daarop bezocht en velen hunner bezweken dan ook voor het verleidelijke papiertje,, dat hun een gemakkelijk gemaakte carrière ver zekerde. Ook werd vaak getracht er achter te komen, welke vragen op het examen ge steld zouden worden. De candidaten betaal den er dan een zekeren prijs voor om die vragen te welen te komen waarna zij zich geheel prepareerden, zoodat vele candida ten met schitterende cijfers slaagden en zon der ook maar in het minst een.ge bevoegd heid te hebben, in het bezit kwamen van een officieel uitgereikt diploma. DE CAMORRA VAN TWEE Eenigen tijd geleden ontving een Engel- sche generaal te Londen een brief, waarin hij en zijn dochter met den dood werden bedreigd, wanneer hij niet op een aange geven plaats een bedrag van 200 pond sterling deponeerde. De brief zag er griezelig genoeg uit. Aan het hoofd was een doodskop met daaronder twee gekruiste beenderen geteekend. De inhoud van het epistel was al even somber. Deze luidde ongeveer als volgt: „De geheime Camorra verlangt, dat Vrijdagmorgen met de eerste post een som van 200 pond sterling in handen van een onz-r agenten zal zijn.. De man, dien wij daartoe hebben aangewezen zal u en uw dochttr deoden wanneer het geld niet wordt gezonden. Zend daarom het geld in bank biljetten van één pond. De man zal aan het postkantoor vragen naar een brief, ge adresseerd aan Arthur Watts. A1s gij u tot de politie wendt om be scherming, dan zullen gij en allen, die u dierbaar zijn systematisch worden gedood. Uw huis wordt nauwlettend bewaakt, of schoon gij van de bewakers niets kunt be merken. Wanneer gij weigert, dan zullen gij en uw dochter sterven en bet zal geen aan gename dood zijn. Telefoneer niet naar Scotland Yard. Wan neer gij dit dc-et, zal ik als president der Camorra's er een uur later draadloos van in kennis worden gesteld." Het epistel war, onderteekend met den naam: signor Giovanni Maiani. De g.neraal liet zich evenwel niet bang maken en gaf de zaak bij de politie aan. Er werd een brief met den opgegeven naam op het postkantoor gedeponeerd en de beide mannen, die hem kv. amen halen werden onmiddellijk geknipt. Het bleek, dat de Camorra slechts uit hun beiden had bestaan. HET VERLATEN WIERINGEN. Uit Wieringen wordt gemeld, dat de ach tergelaten regeeringsmeubelen als tafels, stoe len, kasten, fornuis enz. enz. wélke de ex- kroonprins tijdens zijn verblijf aldaar in de pastorie te Oosterland in gebru'k had, dooi de regeering aan de gemeente is afgestaan EESTRIJDING DER VEE SMOKKELARIJ. Uit Zevenaar komt het bericht, dat van Duitsche zijde thans streng gewaakt wordt tegen den toenemenenden rundvecsmokkel naar Nederland. Vernomen wordt, dat de Duitsche grensbeambten hooge premieën verdienen, indien het hun gelukt, dit smok kelen te verijdelen. De laatste dagen moe ten op Duitsch gebied veel runderen in be slag genomen zijn, die men trachtte heime lijk uit te voeren. BRAND IN DE BETUWE. Te Ressen in de Betuwe is Woensdagavond door onbekende oorzaak afgebrand de boer derij Bouwlust, bewoond door den heer Os kam. Het voorhuis kon men behouden ove rigens ging de kapitale boerderij, waarin een groote hoeveelheid stroo en hooi was opge- 'agen, tegen den grond. Alles was verzekerd. RECLAME OP POSTZEGELS. In het „Nederlandsch Maandblad voor Philatelie," staat te lezen. De aanhef van Dienstorder No. 589 luidt „589. Reclame in de wachtkamers. Dezer dagen zullen aan de Directeuren van de Post- en Telegraaf- en de Post en de Telegraafkantoren biljetten worden toegezonden van den tcgenwoordigen agent voor reclames in de wachtkamers, op postvoertuigen, postzegels, drukwerken enz." OVERREDEN EN GEDOOD. Te Groote Lindt bij Sommelsdijk is de 16-jarige Zoon van den landbouwer C. K. van een wagen bieten gevallen, waardoor hem een wiel over de borst ging. Op advies van een arts werd de jongen per brancard naar een ziekeninrichting te Dor drecht vervoerd. Enkele uren na aankomst aldaar is de ongelukkige overleden. DE KAAP TE URK. Op Urk is dc aan Zuiderzeeschippers cn -visschers bekende Kaap een hooge, bouwvallig geworden houten stellage, welke voorheen in verband met den Urker kerk toren als merkteeken voor de vaart naar en van AmsterdamVlie diende op last van het Loodswezen afgebroken. Die kaap heeft langer dan de oudste eilanders zich heugen kunnen, dienst gedaan, en wordt op oude kaarten van Urk reeds aangeduid. Vermoedelijk is die eens zoo stevige stel lage nabij den vuurtoren indertijd opge richt op last en voor rekening der stad Am sterdam, evenals de Urker vuurkerk, waar nog een steen vermeldt „dat de Burgemees ter Gerrit Jacob Witsen van Amsterdam door last van de Ed. Mog. Heeren Stalen dit Gebouw heeft doen maken Ao. 1617 cn op den eersten September de eerste Vuu- ringe is gedaan." De visschers, die om Urk hun staand net werk uitzetten, zullen deze Kaap, die vaak als een merkteeken voor het terugvinden van de vischplaats dienstig was, missen. EEN SCHADEPOST VAN 2'A TON. De ontvanger der registratie no. 3 en do meinen ie Rotterdam heeft Woensdag defi nitief aangeslagen het complex panden Op pert 60 en Verlaatstraat 52 en 56 aldaar, ia gebruik geweest bij de posterijen. Bij den voorloopigen afslag werd het com plex door den heer J. E. Duffer ingezet op 95.300. De makelaarsfirma Van Alphen en Co. heeft nu Woensdag, naar wij in de „N. R- Crt." zien, het complex gekocht voor 95,900. Behoudens de noodige zekerheid stelling heeft de ontvanger den koop ge gund. i Een paar jaar geleden heeft het rijk het complex voor 341.000 gekocht. Bij een openbare inschrijving voor heizelfde com plex, eenige weken geleden gehouden, was 't hoogste bod 75,000, dat toen niel werd aangenomen. ZOEKGERAAKTE KOLENWAGONS. Voor de leden der Coöp. Verbruiksvereeni- ging en Bakkerij onderafaeeling van de Tielscbe Werldiedenvereeniging „Vooruit gang zij ons Doel" werden geregeld wagons kolen besteld. Eenige weken geleden zijn op onbegrijpe lijke wijze eenige wagons zoekgeraakt. Ge bleken is, dat er door bestuursleden onregel matigheden met bons moeten hebben plaats gehad. Een bijzondere algemeene leden ver gadering van deze vereenigina is tegen aan staanden Woensdag uitgeschreven. Door eenige leden zal het voorstel gedaan worden het geheele bestuur te doen aftreden. Intus- schen hebben de voorzitter H. G. L. en het bestuurslid A. J. L. als zoodanig bedankt. De politie stelt een onderzoek in. De beide afge treden bestuursleden zijn reeds gehoord. DOOR DEN ELECTR- STROOM. Dinsdagavond wilde P. F. J. Reeckcs, ge huwd, wonende te Geldrop (N.B.) en werk zaam bij de fabriek der firma Keunen, een gloeilampje, dat weinig licht verspreidde, wat vaster aan de fitting draaien. Hij klom daartoe op een ijzeren buis, welke zich twee meter boven den beganen grond bevindt. Toen hij daarop aan het lampje begon te draaien, deelde de stroom zich aan hem mede en werd hij daardoor getroffen, ten gevolge waarvan hij in letterlijken zin aan de gelei ding waaraan het lampje was bevestigd, bleef hangen. De andere werklieden, die dit zagen, kwamen toegesneld. Eén hunner sloot den stroom af, hetgeen tot gevolg had, dat R. van twee meter hoogte op den grond viel, waardoor hij ernstig gewond werd. Onmid dellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, op last waarvan hij naar het ziekenhuis werd overgebracht, waar hij circa half zeven is over leden, zonder tot bewustzijn te zijn gekome»- FESTIVITEITEN TE HILVERSUM. Voor het vieren van het 500-jarig bestaan van Hilversum, welk feit in 1924 wordt her dacht, heeft zich een „Herdenkingscomité 1924" gevormd. Voor de uitvoering van de ontworpen plannen, w.o. het hcuden vaneen groote nationale bloemen-an plantententoon- stelling bij en in het Vijverpark, het doen op voeren in het Spanderswcmd van een open luchtspel, speciaal voor dit doel geschreven, wordt aan den Gemeenteraad een bijdrage ir, het waarborgsfonds van 10.000 gevraagd. Verder wordt verzocht, de voor de uitvoering der plannen benoodigde gemeente-terreinen kosteloos af te staan. Èen exploitatie van een feestterrein wordt wenschelijk geacht, ter gedeeltelijke dekking van de hooge kosten, aan genoemde plannen verbonden. De festiviteiten zullen gedurende een twaalftal dagen in de maand Juni of Juli wor den gehouden. De ontworpen plannen zijn slechts uitvoerbaar indien aan tentoonstelling en openluchtspel een feestterrein wordt ver bonden. Zonder de baten, daaruit voortvloei ende, is uitvoering der plannen onmogelijk, tenzij de gemeente zich aansprakelijk stelt voor het totaal tekort zonder feestterrein, dat, behalve de uitgetrokken waarborgsom men, nog wordt geraamd op 18.400. EEN MODERNE MOORD. Cyaankali in tabak. Get „Berliner Tageblatt" verneemt uit New-York, dat aldaar de bankier W. H. Supphen, die onlangs een nalatenschap var. 6 millioen dollar erfde, dood in zijn woning is gevonden. De doode hield nog zijn pijp in de hand. De tabak die zich daarin bevond bleek bij onderzoek in cyaankali gedrenkt te zijn. De politie gelooft, dat de moordenaars zich 's nacht toegang, tot de werkkamer van den bankier hebben verschaft en toen zijn tabak hebben geprepareerd. WAARSCHUWING. Dc burgemeester van Laren, (N.-H.) waar schuwt dringend in liet algemeen belang, geen zakenrelaties aan te knoopen met J. J. Verduin, zich noemende ingenieur Hans Verduin, wonende te Laren (N.-H.), alvorens inlichtingen bij hem te hebben ingewonnen. door JOS. P. H. HAMERS l> :eg!ii 4 4 4 LOUISE DALMAN AAN JACOBA VERSCHUIL. Deventer, den 23sten April 18.. Mejuffrouw en hooggeschatte Vriendin, Waarmede zal ik zooveel goedheid, als door u en uw geëerde ouders jegens mij, on bekende, wordt aan den dag gelegd, beant woorden Waarlijk, de woorden ontbreken mij,- om U mijn dankbaarheid uit te drukken. Ik kan niet anders, dan u bij voerraad de in- :igste dankbetuiging van mijn getroffen hart .'tnbieden. Uw zoo vriendelijk en uit het ge moed geschreven brief roerde mij innig tof mijn blijdschap zag ik daaruit, dat er nog goede, menschlievende lieden zijn, die zich mijner aantrekken en ik dank den hemel, die mij deze beschermengelen op mijn levensweg toesc'iikt. In antwoord op uwe aangename letteren dient, dat ik besloten heb van uw lief en gul hartig aanbod beleefd gebruik té maken. Haast hopen wij elkander dus van aangezicht tot aangezicht te leeren kennen e.i onze vriendschap zooals u dat zoo wel zegt in 't hart gemaakt, door den persoonlijken omgin? roet elkander aan te kweeken. O ze wederzijdsche vriendin Betje Enge- ner is czeti morgen met mijnheer en me vrouw Koe 1'rand en de kleine familie op reis nar Duitschland vertrokken. Zij had u nog ge 'a t te schrijven, maar de tijd heeft haar ontbroken! Duizendwerf iaat zij groeten en ze heeft mij beloofd, mij nog es uit Dtiitschland te schrijven, alvore- Deventer verlaat, wmr ik, ingevolge uwe vriendelijke uitnooo'ipig.tia dei voo e 1- den twintigsten Me: denk te komen. Dei; misten da" van mijti voorgenomen vertrek, durf ik u echter niet wel te beprten, uit hoofde k de -eiegenheid om weg te komen, als ter vlucht ze.' moeten waarrn n, daar mijn inte, volgens den raad van c ze verstandige Betje, van "lies onbewust o olijven, aange zien zij anders geen middelen ongebezigd zoude '.- ten om mij het vertrek uit haar huis ondoenlijk te maken. Ziedaar mejuffrouw en lieve vriendin,-een bekentenis die ik u niet verzwijgen mag Bij mondelinge opheldering van een en ander, zal u alles, wat tot mijn tegenwoordig lot be trekking heeft, meer duidelijk worden. De tijd gebiedt mij intusschen wil ik niet door mijn tante verrast worden om dezen brief te sluiten. U te zeggen, hetgeen mijn hart voor u gevoelt, dat kan ik niet, maar ik eindig dezen in de hoop van u en uwe waar dige ouders eerlang in persoon te omhelzen, en in uw gélukkigen kring het leed te leeren vergeten, dat ik nu anderhalf iaar zoo smarte lijk heb verduurd. Tot zoo lang dan, lieve Koosje als ik u zoo mag noemen, waartoe de liefde mij dringt zeg ik u minzaam vaarwel, verzoek ti, uwe geëerde ouders mijnentwege beleefde lijk te groeten, en teekene mij, na aanbeve ling in uw vriendschappelijk aandenken, met erkentelijke achting en vriendschap, Uw zeer verplichte vriendin Louise Dalman. ELISAEETH ENGENER AAN LOUISE DALMAN. Bonn, den 30sten April 18 Lieve Louise, Wc rui dezen morgen in den besten wel stand i::er aangekomen. Gij ziet, we reizen niet gelijk Jonker Snelvoet, van wien wij in c ze jeugd in de scho t! Tzen, cu t hij de lan de:-. doo: vloog c d - i te lutis kwam, zon der eigenlijk iet: Vn te hebben. Wij heb ben tot hiertoe uu icnd schoon weder ge had en gen'it veel genoegen op onze reis. Ik ha.:' 'a.-'it j.e uit Frankfort te schrij ven, ,1 ik niet weet, wanneer we daar „komen en toch gaarne wilde, dal :f je voor je vertrek van Deven- t J kwam, zoo neem ik de gele^en- zich thans onvoorziens aanbiedt, >m je dezen vrachtvrij te doen toeko- In het io jzment, waar wij afstegen, troffen wij namelijk den heer Graels aan, die van Mainz terugkeer- en hedenavond met bui- t u"ewonen ro va i hie; ve trekt, om nog vóór aanstsaacen Zaterdag in Deventer te kunne i wezen. Hij neemt brieven voor mijn heer Hoogbrand mee, wiens reisplan geheel veranderd is. In plaats van namelijk slechts het Badensche te bezoeken' en misschien Zwitserland even aan te doen, gelijk aanvan kelijk zijn voornemen was, zal nu onze reis over den Smt-Gotbard naar Italië gaan. Te i Napets zullen wij den winter doorbrengen j en in het volgende voorjaar over den Mont- Cent's, door Frankriik de fehtusreize aanne- ,men. Ik zal dus nog veel merkwaardigs aan schouwen, doch we zullen elkarjder in dit jaar wel niet wederzien, lieve Louise. Intusschen zal deze lange afwezigheid onze vriendschap wel niet doen verflauwen en ik wil hopen, dat je lijden nu weldra ten einde moge zijn en blijdere dagen, de treurige an derhalf jaar, die' ge hebt doorgebracht, mo gen afwisselen. Houd je voornemen toch zorgvuldig voor je tante geheim Als er iets van uitlekte, meisje-lief, was zij niet te goed, je de gelegen heid daartoe eens en voor altijd te benemen en je stoutigheid met nieuwe kwellingen be taald te zetten. Miin wensch is, dat je vertrek wel gelukken moge en ge behouden bij Koos je Verschuil zult aankomen, waar gij van harte welkom zult zijn. Heb ik je al gezegd, waar Koosje te Am sterdam woonachtig is Ik me rt van ja. Ten overvloede, zie hier nog eens de opgave van heur woonplaats Prinsengracht nabij de Westermnrkt. Ik verheug,mij in voorraad over het ge noegen, dat ie de kennismaking met dit: lief, gulhartig meisje verschaffen zal en ik kan mij zoo levendig voorstetien, welke verruk kelijke dagen gij in den kring van deze be minnenswaardige menschen zult slijten. Van een briefwisseling tusschen ons, zal gedurende mijn reis wel niet komen. Ik was echter gaarne van je wedervaren onderricht en om dienaangaande uit de onzekerheid ge holpen te zijn, verzoek ik je om dadelijk na je aankomst in Amsterdam, een brief voor mij aan den rentmeester op Vredesheim te zenden, aan wien thans insgelijks een brief van mij afgaat, waarin ik hem verzoek, om je brief „poste restante" naar Constanz over te maken, alwaar de heer Hoogbrand in het begin van Juny denkt aan fe komen en eenige dagen door fe brengen. Zoodra zich weder een zoo gunstige gelegenheid als deze aanbiedt, zal ik aan u lieden, Koosie en u, schrijven. Wanneer ge mij nu en dan eens een brief wilt zenden, maak dien dan over aan den rentmeester, die van tijd tot tijd in de gele genheid zal zijn, mij de brieven ingesloten te doen toekomen. Ik zou je veel kunnen verhalen van den heer lijken weg, welken wij tot hiertoe hebben afgelegd en de teekenachtige gezichten, wel! e deze oplevert, van de aangename dagen, die wij eergisteren te Dusseldorp en gisteren te Keulen hebben doorgebracht.... Doch, daar komt mevrouw Hoogbrand mij voor de tweede maal tot het doen eener wandeling noodigen ik" moet haastig eindigen. Vaarwel lieve Louise, de hemel zij met je Omhels ons Koosje Verschuil voor mij en volbreng je vlucht uit de woning van je on waardige tante en je reis naar Amsterdam, voorspoedig I.iefst raad ik ie, de reis v r Utrecht te nemen over Harderwijk in den beurtschioper gaande, zoudt gemaar ik moet eindigen mevrouw Hoogbrand roept me voor den derden keer. Vaarwel lieve vriendin, en zijt verzekerd dat ik ben en blijf je toegenegen Vriendin Elisabeth Engener. N.B. mevrouw Hoogbrand, vernemende dat ik aan je schrijf, heeft met veel belang stelling naar je gevraagd en vriendelijk haren groet verzocht. JACOBA VERSCHUIL AAN LOUISE DALMAN. Deze brief, aan Louise Dalman met de post verzonden, bereikte haar niet, daar hij door hare tante niet aangenomen, maar om de be taling van het briefloon geweigerd werd. Amsterdam den 4den Mei 18 Mejuffrouw en geachte Vriendin, Ik vat schoorvoetend de pen op, daar ik mij ;n de onaangename verplichting zie ge bracht, u te moeten melden, dat wij, tot ons leedwezen, het genoegen niet kunnen sma ken, u volgens afspraak ten onzent te ont vangen, De reden van deze voor u en mij zoo onaangename teleurstelling is eene onver wachte,belangrijke verandering in de be roepszaken van mijn vader, welke een geheele omwenteling in onze huiselijke omstandig heden te weeg brengt en ons zelfs, totmijn grievende spijt, noodzaakt Amsterdam met ter woon te verlaten. De heeren Muytland en Van Salter,, op wier kantoor mijn vader boekhouder is, heb ben namelijk een tweede kantoor te Antwer pen gevestigd, welks bestiering met de gan- sche waarneming hunner uitgebreide handcis- zaken in de Zuidelijke Nederlandsche pro vinciën, aan mijn vader is opgedragen, ten gevolge waarvan wij genoodzaakt zijn, de hutshouding onverwijld op te breken en ons met ter woon naar Antwerpen te begeven. oewel de voorgenomen oprichting van een t ree de kantoor ons reeds lang bekend was, is echter deze verhuizing naar Antwerpen zóó ongemeen plotseling opgekomen, dat wij schier peen oogenblik tijds te verliezen heb ben, om met onze zaken tot de afreize gereed te komen. Hef doet ons allen ten uiterste leed, dat wij j onze woonstad Amsterdam, waar wij zoo vele goede vrienden en bekenden hadden en I waar de gezellige samenleving zoo hartelijk, ongedwongen en vol vermaak is, moeten vaar- i wel zeggen. Dan, het beroep waarin men is gesteld, moet mijn vader zegt dit terecht den voorrang boven keuze en vermaak heb ben. Ik durf mij echter verzekerd houden, dat, indien mijn vader niet ten volle overtuigd was, dat het belang zijner heeren deze opof fering volstrektelijk vorderde, hij zich nog eens zou beraden hebben, alvorens hij tot deiy stap van Amsterdam naar Antwerpen had besloten. Intusschen lieve vriendin, moet ik u be leefdelijk om verschooning vragen, omdat ik u en mij zelve met een vergeefsche hoop ge streeld heb. Ge kunt u niet voorstellen met welk een reikhalzend verlangen ik uwe komst tegemoet gezien en welk vermaak ik mij van onze te maken kennis voorspeld heb U zoudt mij toch zoo hartelijk welkom zijn ge weest. Verbeeld u derhalve, hoe geweldig mij deze teleurstelling grieftIk kan u zulks niet levendig genoeg uitdrukken. Tot verdubbeling van mijn spijt is ook de proef, welke ik voor u bij de gezelschaps juffer van mevrouw Van Raamshcide geno men heb, afgeprongen. Ik heb mijn vrien din breedvoerig ovèr u gesproken. Maar ze zeide mij, te gelooven, dat hare mevrouw teeds een andere tot haar opvolgster gekozen had hoewel zij voor de zekerheid daarvan niet durfde instaan. Ingeval u nu nog een nadere poging wildet aanwenden om aan mijne vriendin over deze zaak te schrijven, "oo diene tot uw naricht, dat zij Cornelia Schravers heet en zich tot aanstaanden No vember ten huize van mevrouw de weduwe Van Raamsheide bevindt, die alhier woon achtig is op de Heerengracht nabij de Har tenstraat. Ten overvloede geef ik u zulks in bedenking, omdat het licht mogelijk kohde wezen, dat mijne vriendin Schravers, die om zekere reden, hare mevrouw niet gaarne over deze zaak wilde spreken, verkeerd gegist had Ofschoon ik nu Amsterdam verlaat, wil ik echter hopen, dat onze eenmaal aange knoopte vriendschapsbetrekking moge voort duren en niet verwijderd worden. Even zoo gaarne als ik u hier ten onzent heb genoodigd, zoude ik u thans voorstellen ons te Antwer pen te komen bezoeken, indien ik eensdeels verzekerd ware, dat wij zeiven aldaar met de huishouding spoedig op streak zouden ge raken en ten andere konden hopen, dat de inrichting onzer toekomstige woning zoude toelaten, u het verblijf ten onzent aangenaam te maken. Zeer veel vermaak zal hef mij doen, als u mij van tijd tot rijd met een lettertje gelieft te vereeren, gelijk ik u wederkeer j nu en dan hoop te schrijven. Zoo doende kunnen wij de gemaakte vriendschap onderhouden. Draag intusschen uw droevig lot met ge duld lieve vriendin en blijf slechts op 's he mels hulp en redding vertrouwen. Wie op den hemel vertrouwt, komt niet bedrogen uit 1 Wellicht daagt er, spoediger dan wij verwachten, een uitkomst voor u, hetwelk te vernemen, mij tot hartelijke blijdschap zal stemmen. We bevinden ons hier, gelijk u kunt beseffen, in een buitengewone poerim en drukte. We hebben eenige dagen vrien den uit West-Friesland overgehad, en wel twee bedaagde nichten met een langen slun gel van een neef ingesloten, een zekeren Roelof Turkenbol, die verplicht zijn ge weest, hals over kop te vertrekken, daar de gansche huishouding, met dit geval, in de war is en overhoop ligt. Met dien Roelof Turljenbol is wat te doen geweest en hebben wij den avond vóór zijn vertrek waf, te stellen gehad Hij ging ve - schrikkelijk te keer en huilde tranen als loll - potten omdat hij nu niet meer naar Jan Klaar- sen in de poppekast op den Dam zou kunnen gaan kijken. Met een zoet lijntje hebben wij dien ac'it-en-twintig jarigen knaap eindeli i ten bedde gekregen, om daar op z'n eentje uit te kunnen huilen en van zijn verdriet te bekomen Het is hier waarlijk den ganschen dag niets dan inpakken en bezorgen van meubelen ea huisraad, wat wij 'thans te doen hebben. Tegen denzestienden dezer maand denken wij met al onze goederen binnen Antwerpen e zijn aangekomen. Zijt intusschen van mijne oprechte deel neming, achting en vriendschap verzekerd. En houd u overtuigd, dat, waar ik u immer van dienst zal kunnen zijn, ik mij zelf ten allen tijde daartoe bereidvaardig zal vinden. Ook mijn ouders betuigen u zeer hun leedwezen, dat zij uwentwege over de voorgevallen verhindering gevoelen. Dan, u zult ons des wege wel minzaam verschoonen, daar wij toch, ofschoon met den besten wil bezield, ons naar den eisch der omstandigheden moeten schikken. Na mij met den meesten nadruk in uwe mij zoo waardige vriendschap bevolen, en u van wege mijn ouders vriendelijk gegroet te hebben, teekene ik met ware achting, uwe tpegenegen vriendin, Koosje Verschuil, P. S. Zijt u ook In de gelegenheid om aan ons Betje Engener te schrijven Zoo ja, mag ik u dan wel verzceken, haar van onze verhui zing naar Antv>e pen kennis te geven? (Wordt vervolgd),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 10