•J Voor SchoenenPRESBORG In en om Haarlem. Goed Chic Goedkoop ,'sl Vrijdag 23 November 1923 46ste Jaargang No. 14595 DIT NUtéMiR BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DACTYLOSCOPIE. 'Vat is dactyloscopie? Een stukje geschiedenis. 64.000.000.000 vin- erafdrukken. De waarde van de dactyloscopie voor de Justitie. De foto-dactyloscopische inrichting der Haarlemsche Politie. mi DIN om REK. ASSENDELFT. RILLEGQM. J. J. WEBER ZOON Ooticieus Fabrikanten Koningstraat 10Haarlem BENNEBROEK. NOORDWIJK. LISSE. GOEDE VOIDING foeho&dt U veelal voor ziekten. Franken Meikbrood IS HET VOEDSEL BIJ UITNEMENDHEID Öe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij •vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Dactyloscopie! Een van die vreemde ivoorden. waar je tong van dubbel klapt en die je reputatie van goed onderlegd man in gevaar bvengijn, wanneer je het woord in een beschaafd gezelschap onverwachts moet uitspreken Toch ook weer een van die woorden, die langzamerhand burgerrecht gaan ver krijgen. omdat een ieder begint te weten Wat het beteekent. Hoeveel moeite had de doorsnee-burger in Julie 1914 met het malle woord: mobilisatie? Weinigen konden het zonder fouten uitspreken, en nog minder burgers wisten er de juiste beteekenis van. «Thans is het dagelijksch spraakgebruik geworden, evengoed als de moeilijke woorden distri butie, malaise en valuta, waarvan ettelijke jaren geleden alleen eenige geleerden en professoren het gebruiksmonopolie hadden. Zoo zal het ook gaan met het woord: dactyloscopie. I Wat het beteekent? 4 Laten we om dat goed uiteen te zetten een verhaaltje in herinnering brengen, dat nog maar pas geleden gebeurde en duidelijk de beteekenis en het nut van dactyloscopie aantoont. Uit het paleis te Versailles werd 21 Oc tober j.l. een tweetal kostbare gobelins ge stolen. Geruimen tijd werd vruchteloos naar de daders van dezen diefstal gezocht, totdat plotseling twee personen als verdacht van den diefstal werden gearresteerd. Het wa ren een zekere Prosper Charles en de vrouw, waarmee hij leefde. De dieven hadden de tapijten gestolen, teneinde zich van het gouddraad meester te maken, dat er ingeweven was. Daarom was één der tapijten, voorstellende „De intocht van Lodewijk XIV in Duinkerken," in twaalf stukken gesneden. De waarde van het goud draad in beide tapijten bedroeg 96000 gulden. De gobelins waren tusschen hoopen vod den en oude kleeren verborgen. Men is door middel van het vingerafdruk ken-systeem op het spoor der gestolen ta pijten gekomen. Het succes van de naspo ringen der Fransche detectives is dan ook vooral te danken aan het werk van den -hef van het anthropometrisch departement te Parijs. De eenige methode, volgens welke hij te werk kon gaan, was, de vingerafdrukken welke gevonden waren op den spiegel in één der zalen van het paleis te Versailles te ver gelijken met de vele duizenden afdrukken, in het bezit van het departement. Dit vergelijkend onderzoek werd geleid met behulp van een werktuig, door hem zelf uitgevonden en den epidactyloscoop genoemd. Het toestel is een combinatie van een miscroscoop en electrische lamp, waar door de vingerafdrukken 25 malen worden vergroot. Dagenlang duurde het onderzoek voort. Tenslotte vond men een vingerafdruk, die overeenkwam met afdrukken, op de ge noemde spiegels in het paleis te Versailles gevonden. De vingerafdruk bleek die van Prosper Charles te zijn. Hoe de politie reeds in het bezit van dien vingerafdruk was, is een interessante ge schiedenis op zichzelf. Op 14 April van dit jaar was Charles werkzaam in een rubberfabriek te Versailles, toen een naast hem slaande Chineesche werkman, Gee Sun geheeten, per ongeluk een staaf ijzer op Charles' Voet liet vallen. De val van dat stuk ijzer beteekende de redding van de gobelins van Versailles. Immers, Charles, die later de tapijten zou stelen, geraakte zoodanig in woede over de onhandigheid van den Chinees, dat hij dezen een flink pak slaag toediende. Charles werd gearresteerd en naar de Sainté-gevangenis overgebracht. Daar werden vingerafdrukken van hem genomen, die nu van zulk een groot nut zijn geweest. I Tot zoover het verhaaltje, dat uiteenzet jivat dactyloscopie is en bovendien zeer actueel is. Dactyloscopie is de wetenschap der vin gerafdrukken. Het woord is afgeleid van twee Grieksche woorden: daclylos, vinger, en scopein onderzoeken, beschouwen. Meer en meer wordt de hulp der weten schap ingeroepen ook door de politie en de justitie bij haar onderzoek naar de bedrij vers" van misdrijven en de omstandigheden waaronder zij plaats grepen. Wie de boekenkast inziet van een com missaris van politie ziet daar hoe gespecia liseerd de onderwerpen worden. Je ziet er b.v. twee dikke deelen met een studie over de gemoedsgesteldheid van misdadigers; een dik boek met wetenswaardigheden alleen over brandstichters en het misdrijf van brandstichting; een nog dikker boèk met studie over zakkenrollers en hun hebbelijk heden en zoo pas verscheen van Dr. Robert Heindle een boek van bijna 700 bladzijden over dactyloscopie. We denken er niet aan hiervan al ware het slechts een resumé te geven, maar een dezer dagen brachten wij een bezoek aan de foto-dactyloscopische inrichting onzer ^Haarlemsche politie en wij vonden die poli- tie-afdeeling zoo merkwaardig dat wij er een en ander over willen mededeelen. Langs een nauw trapje, het eerste, links achtet de tochtdeur in de gang van het po- lliticbureiu aan de Smedestraat, bereikt men het fotografisch atelier. Hier is het wetenschappelijk laboratorium van de Haarlemsche politie, waar de heer Vos met eere den scepter zwaait. De heer Vos beheert en vult aan de af- deeling foto's en vingerafdrukken onzer pol.tie i-dejr, die verdacht van eenig misdrijf [z;.n <ivertreding van de rijwielwet, hoor!), IJ „Vadertje" in de Smedestraat belandt, mag er zeker van zijn dat hij een bezoek brengt aan het atelier van den heer Vos. Hoe keurig en practisch zijn zaak is inge richt, zóó practisch (hoewel niet gemakke lijk), dat de patient vanzelf recht voor het fototoestel komt te zitten, zal ik niet be schrijven. Genoeg zij te vermelden dat de heer Vos drie foto's neemt van de(n) ver dachte: een van de(n) verdachte met hoed of pet op, één zonder hoed of pet en één foto op zij van het gezicht. Hij neemt het signalement op en tevens alles wat van nut kan zijn om zijn patient later weer te rug te kunnen vinden en ten slotte neemt hij afdrukken van de tien vingers van zijn gasten. Op een kaart worden dan de drie foto's geplakt, benevens de foto's van de tien vingerafdrukken en ten slotte vermeldt de kaart het signalement en andere voor de po- litie wetenswaardige bijzonderheden. Deze kaart wordt opgeborgen in het archief. Maar behalve deze „stamkaart" heeft de 'heer Vos zijn eendags-gasten nog op andere wijze gerubriceerd om ze bij onderzoek spoedig te kunnen terugvinden. Onlangs vervoegde zich een landbouwer uit Utrecht bij de Haarlemsche recherche Hij had aan iemand, die voorgaf reiziger te zijn, maar tevens een verkeerden naam en verkeerd adres opgaf, een partij bollen gegeven om te verkoopen. De landbouwer wist als signalement niets anders op te geven dan dat de man iet of wat pokdalig was. Even zocht de heer Vos in zijn archief, en groot was de verbazing van den landbouwer toen hij de foto van den man, die hem be stolen had, onder zijn neus zag geduwd. Het was de kwestie van op de juiste wijze zijn archief inrichten en die was hi*er schitterend. Na deze kleine uitweiding over de foto- afdeeling, komen wij terug tot het vinger afdrukken systeem, Ook hiervan wordt in Haarlem veel werk gemaakt. Gelijk trouwens overal elders, want meer en meer wordt de ontzaglijke waarde ingezien van de dactyloscopie voor de ontsluiering van misdaden. In Haarlem heeft men daar meerma len de goede resultaten van ondervonden. Dezer dagen werd in Heemstede een indi vidu geaarresteerd, waarvan de vingerafdruk ken uitwezen dat hij mede schuldig stond aan een inbraak bij de familie E. in Aerden- hout. Eenigen tijd geleden werd de dader van een inbraak bij den heer F. te Schoten ont dekt doordat de vingerafdrukken van den dief werden vergeleken met de vin gerafdrukken uit het archief der Haarlemsche Politie. Indien een lezer veronderstelt dat het aandoen van handschoenen door een inbreker of dief tijdens zijn luguber werk een afdoende remedie is tegen het onderzoek naar vingerafdrukken, dan heeft hij een slecht begrip van de geslepenheid en vin dingrijkheid onzer Haarlemsche politie, en in het bijzonder van den heer Vos, die 't on derzoek naar dergelijke akkefietjes krijgt op te knappen. Niet alleen van Haarlemsche verdachten heeft de Haarlemsche politie foto's en vin« gcrafdrukken, maar ook van verdachten uit de omgeving tot Uitgeest en' Hillegom en Lisse toe. Hoe grooter het aantal foto's en vinger afdrukken is van een archief, hoe kostbaar der het is natuurlijk. Het Haarlemsche ar chief beschikt reeds over gegevens van meer dan 1200 personen en dagelijks wordt dat aantal aangevuld door nieuwe gegevens. Haarlem bezit een centrale voor de heele streek, waarvan het 't centrum is. Wat is nu eigenlijk een vingerafdruk? Beziet eens de voorzijde van het bovenste lid van uw duim of van een uwer vingers. U zult dan zie'n dat de huid er van door sneden is door een groot aantal lijnen, van vrij regelmatigen vorm, gebogen lijnen, lij nen die een lus vormen, andere die een zak vormen ovale lijnen, cirkellijnen, spiralen enz. enz. Die lijnen noemt men de papil- laire lijnen. Een afdruk daarvan is een vingerafdruk. Welnu ieder mensch heeft een andere combinatie papillaire lijnen, en zelfs heeft geen enkel van zijn duimen of vingers de zelfde combinatie papillaire lijnen. Boven dien blijven de papillaire lijnen vanaf de geboorte tot den dood toe onveranderd. Op deze grondslagen berust de dactylos copie. Het moet natuurlijk wel zeer vast staan dat géén mensch zelfs geen tweeling-broe der of- zuster, dezelfde popillaire lijnen heelt en dat 'die papillaire lijnen ook niet veranderen gedurende het leven. Anders was de waarde voor het justitieele onderzoek nihil. Langen tijd stond de rechter dan ook zeer sceptisch tegenover de bewijskracht van de vingerafdrukken, maar in den laatsten tijd is zelfs de secure Nederlandsche rech ter er toe overgegaan een v'croordeeling uit te spreken op het bewijs van vingerafdruk ken. En als een Nederlandsche rechter dat doet, wil dat wat zeggen. De kans dat twee vingerafdrukken gelijk zijn is practisch niet mogelijk volgens de jongste onderzoekingen. Galton heeft uitgerekend dat 64,000,000,000 (64 milliarden) verschillende combinaties van papillaire lijnen mogelijk zijn waarbij ver schillen vrij nauwkeurig zijn na te gaan. Waar Galton het totaal aantal menschen schat op 16 milliard, bestaat er dus maar een kans van 1 op de 4 dat de vingerafdruk van een persoon precies gelijk is aan dien van een ander menschelijk wezen. Deze berekening van Galton betreft nog maar de vergelijking van één vinger Maar wan neer men twee vingers gaat vergelijken van één persoon, met twee vingers van een anderen, dan wordt de kans dat twee gers van den een precies gelijk zijn aan twee van den ander maar het kwadraat van 64 milliarden, een getal dat ons voorstel lingsvermogen te boven gaat. Bij de vergelij king met drie vingers, moeten dié 64 mil liarden in 't Kubiek worden genomen en de kans dat de tien vingers van één persoon precies gelijk zijn aan de tien vingers van een ander is sicchts 64 milliard in de tiende macht (64.000.000.000 10), een getal dat, in vergelijking met het aantal menscheiijke levens dat leven, de kans, dat twee stel tien vingers gelijk zijn, maakt aan 0. Galdino Ramos rekende uit dat het pas na 4660337 eeuwen noodzakelijk zou zijn dat een tweede persoon dezelfde combinatie papillaire lijnen zou vertoonen als reeds .-en ar.der heeft vertoond. Maar al deze geweldige cijfers bewijzen ter. s'otte practisch niet veel. Van meer be lang is 't te weten dat de ondervinding nog r.ooit twee gelijke vingerafdrukken heeft la ten zien. En toch is die practijk zeer uitgebreid. We zullen geen geschiedenis ophalen, doch al leen vermelden dat in alle steden van betee kenis een register van vingerafdrukken wordt bijgehouden. Het aantal vingerafdrukken lcopt in de millioenen, en nog nimmer is een zelfde vingerafdruk waargenomen. Altijd is er een lijntje, of krulletje of hoekje dat an ders is. De grondtypen zijn (en bezie nu maar eens uw eigen duim of vingertop) de boog, i de tentboog, de lus naar rechts, de lus naar links, de dubbele lus, de zak rechts, de zak rechts, de zak links, de spiraal, de cirftel, de ovaal de amendelvorm en de samengestelde i papillaire lijn. Niet alleen de vorm, maar ook het aantal lijnen speelt een rol in de beschrijving van den vingerafdruk. Wie meenen mocht dat dactyloscopie een nieuwe wetenschap is, vergist zich- Waarschijnlijk kenden reeds de Assyriërs en Balyloniërs deze wetenschap; de Chineezen gebruikten voor eeuwen den vingerafdruk als stempel bij de verzending van brieven en pakketten. Zij drukten hun vinger dan in was en de papillaire lijnen bleven daarin gedrukt. De Chineezen kenden reeds voor eeuwen den vingerafdruk ook als bewijs in hun rechtspraak. En voor de herkenning van kleine kinderen in de groote kindertehuizen werd eveneens de vingerafdruk gebezigd, In de groote kindertehuizen werden vele kinderen gebracht en het was niet altijd ge makkelijk na maanden of jaren, precies te Weten wie de ouders van die kleinen waren. Daarom werd, wanneer de kleine het tehuis binnenkwam een vingerafdruk genomen en deze met de noodige gegevens bewaard^ z.oo- dat later met de stukken in de hand kon worden -aangetoond wie de kleine was. Een onzer lezeressen lacht? En toch is het middel zoo probaat, dat naar wij vernemen, een onzer bekende Haarlemsche artsen het middel toepast in een onzer ziekenhuizen. Jonge moeders, die daar met hun kleinen werden opgenomen, twijfelen er later wei eens aan, of zij inderdaad hun eigen kind, f dat afzonderlijk verpleegd wordt, terug- krijgt. Om allen twijfel te voorkomen, wordt van den voet of van den duim der kleine een afdruk genomen en die aidruk I wordt met den duimafdruk der moeder op I één kaart geplaatst. Twijfelt men later aan de indentiteit van het kind, dan wordt weer een vingerafdruk genomen en deze verge leken met den eersten. Zijn deze vinger afdrukken gelijk, dan is twijfel aan de Identiteit der kleine ongewettigd. Men ziet hieruit hoe practisch de dacty loscopie reeds in Haarlem wordt toegepast, ook buiten het politiebedrijf. Ten slotte nog jets over de practijk. Veronderstellen wij dat bij een inbraak te Haarlem vingerafdrukken zijn gevonden I op een spiegel of ruit. De heer Vos wordt dan te hulp geroepen (ook al reeds om de afdrukken op te zoeken) en deze bestrooit den afdruk met zgn. zilverpoeder, waardoor de afdruk sterker wordt opgehaald. Op dien afdruk wordt dan gelegd een zwarte sub stantie genaamd folie. Daarop drukt de vingerafdruk keurig af. De afdruk wordt be dekt met een hoorn en is gereed om te worden gefotografeerd, vergroot en daarna vergeleken met de vingerafdrukken, die in het archief berusten en daar op practische wijze grankschikt zijn. Wordt een vinger afdruk gevonden in het archief, die met den pas opgespoorden overeenkomt, dan is di rect te zien aan wien deze toebehoort en wordt een onderzoek ingesteld, of die per soon de gezochte is. Reeds menig gladdekkende misdadiger is op die manier tegen de lamp gevlogen. Pas is in Kopenhagen een centrale op gericht, waar alle vingerafdrukken' van internationale dieven, moordenaars en mis dadigers worden verzameld. Het is een interessante wetenschap en het is een prachtig bewijs hoe de Haarlem sche politie met 'haar tijd meegaat, dat de afdeeling foto-dactyloscopie hier zoo in orde is. De lezer permitteere schrijver dezes, ter verduidelijking van alles wat hierboven over vingerafdrukken en papillaire lijnen is ge schreven, dit artikel te onderteekenen met den afdruk van den duim, die eenige uren de pen vasthield, •waarmede dit artikel werd geschreven. Duidelijk ziet men daarin de papillaire lijnen, waarover in dit hrtikel zoo druk wordt gesproken. Natuurlijk is de afdruk ter verduidelijking iets vergroot GROOTE HOUTSTRAAT 88 &sm :f4 £.<xv£ STALEN SPOORWAGENS. Eenigen lijd geleden schreven wij reeds, dat bij de firma J. J. Beynes een nieuw soort spoorwagen in constructie is. Hierboven geven wij een foto van twee zulke wagens, geheel uit staal vervaaroiga, elk een ruimte biedend voor 64 personen. De inrichting is ongeveer gelijk aan die der wagens, die loopen op de electrische lijn RotterdamDen Haag•Scheveningen. Hek ligt in de bedoeling deze wagens te bestemmen voor de geëlectrificeerde lijn AmsterdamRotterdam. De gereedgekomen wagens zijn zóó ingericht, dat ze voorloo- pig in de stoomtreinen kunnen meeloopen; ze zijn echter gemakkelijk tot electrische om te bouwen. De wagens hebben een lengte van ongeveer 20 Meter. i Raadsvergaderng. Van half acht lot over elven hield de Raad zich bezig met de be grooting. Algemeen© beschouwingen. Nog nooit vertoond in onzen Raad. De heer Bijt (S. D. A. P.) liegen met te wijzen op de goede verstandhouding tusschen de partijen en ons college en hoopte dat het zoo zou blijven; zijn fractie zou ditarvoor ijveren. Hij verklaart de houding van de sociaal-demo craten onder hel stelsel van algem. mannen- en vrouwenkiesrecht en evenredige vertegen woordiging. In verband met dit laatste be spreekt hij de wellyjudersibenoeming, waar bij de S. D. A. P.'sche fractie, als sterkste fractie op één r.a. is genegeerd. Hij hoopt dat bij de samenstelling der commissies Je evenredige vertegenwoordiging niet in het gedrang zal raken. De huidige financieele i verhouding van hel Rijk tot gemeente is hem een ergernis en hij bewees met cijfers dat hel Rijk te veel de financieele lasten van zich afschoof op den rug der gemeenten. I'.r •moest drang uitgaan van de gemeentere om in deze t,ot verbetering te komen. Hij deelde den Raad mede den inhoud van liet verlangen) ijst je zijner fractie.^. Een badhuis, een mieuwe algemceno begraafplaats, zoig voor werkeloózen, aanstelling van een ge meente-opzichter hij luid voor dal baan tje al oen candiidaat aftrek voor levens onderhoud m,nest vergroot worden, enz. enz. De heer Bas Kleijn was het in enkele zaken eens met. den heer Bijl, vooral wat betreft de financieele- verhouding van Rijk tot ge meente en de benoeming van Wethouders. In plaats van een Vrijheidsbonder had een S. D. wethouder moeten gekozen worden. Toen op de vraag des voorzitters of iemand neg een algem. beschouwing wilde houden, niemand inging, sprak de heer Bijl er zijn groote teleurstelling .over uil, dat de R-1"-- Raadsfractie haar standpunt met uiteenzette, waarop de heer E. Boon R.K, scherp en kort antwoordde, dat het standpunt der R.K. Raadsfractie genoegzaam bekend was en hij reeds bij de wetihoudersverkiezing eerlijk en onomwonden de nvdseven heeft naar wt1-» •gebracht, waarom de R I\. geen S. D. A. P.seh wethouder wilden. De heer .1 J v. d. Laan R.K., onderstreept do woorden van den'heer Boon en legt er in 't bijzonder den nadruk op dht de R.K. partij lvicr in den Raad zit, Bin de belangen, van alle standen te behar tigen. Hierna gaat men over tol de behande ling der begrooting. Bij volgnummer pensi oenen stelt de heer Bijl voor liet raadsbe sluit van verleden jaar weer ia le trekken en den ambtenaren een premdeyrij pensioen le geven. Na bestrijding van dit anti-bezui nigingsvoorstel wou.il hel mei legen 2 st. verworpen. Voor de heeren Bijl en Veen S. D. A. P. De heer Valkoog liet zijn beide partijge- nooten in dien steek. Bij wachtgelden vroeg de heer Bijl, hoe B. en W. dachten over den vroegeren schrijver P. Koomen, dóe nog al tijd niet in functie is. B. en W. hadden voor dit geval nog geen post uilgetrokken en wil den wel eens het gevoelen hooren der leden. De lieer Bijl stelde dan voor om nog voor een jaar het volle salaris nl. f 600, als wacht geld te. geven. Er gingen stemmen op voor 300. B. en W. wilden hel op 400 brengen, wat door den heer E. Boon wordt onder steund. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen, nadat de heer Noom had vastgelegd, dat hel wachtgeld zou op houden, zoodra bedoelde persoon een be trekking kreeg. Bij Brandbl uschmi d d elen wijst de heer Veeris zeer terecht op het feit, dat er bij liet personeel der autosipuii personen waren, die buiten de gemeente hun werk hebben. Dit bezwaar zal onder 'deoogen worden gezien; or zal gezorgd worden, voor een voldoend aantal reserve spuitgasten, die altijd in de gemeente verblijven. Bij postsub- sidies stelt de heer Bijl voor, de subsidie van het W. K. met f 100 le verminderen om daardoor aan hel bestuur van dat instituut le beleeikenen. dat het werk der tegenwoor dige enquatriee der t. b. c.-bestrijding moet worden opgedragen aan de wijkverpleegster van het W. K„ Mej. Bierman. Hierover ont spint zicih een uitvoerige bespreking; weth. Aatjes beweert, maar bewijst niet, dat het weer een relletje is van de sociiaal-deir.ocra- ten legen mej. Kok. (.Er zijn somtijds geval len, die zoo duidelijk zijn, dal men ze piel •kan, dus ook niet belioeft le bewijzen). Hél voorslel-Bijl wordt aangenomen. De subsidie aan het Witte Kruis wordt gebracht •van 2050 op 1950. Als de raad het fijne van (Ie zaak had geweten zou zijn uitspraak wel even anders geweest zijn. Inlusschen is er nog een bestuur van hei W. K. en zijn we levens overtuigd, dat zuster Bierman le fijn besnaard is, om zich le laten gebruiken ais werktuig legen de zeer plichtsgetrouwe en zeer ijverige enquatriee. B. en W. stellen voor de humrcommissic op te heffen. De heer Bijl wijst er op, dat deze opheffing wel eens fu neste gev,algen kan hebben, zoolang er nog wonipgruilmte le korl is. Hij dicht dat inet eenige duidelijke voorbeelden toe, zoodal niet a!g. stemmen besloten wordt, dit instituut voorloopi? nog te handhaven. Bij volgnum mer 78 steil de heer Bijl voor een commissie te benoemen, die zal onderzoeken de moge lijkheid van het aanleggen van een nieuwe «IgeWene begraafplaats, daarover een rap port aan den Raad zal overleggen, die' dan zal beslissen of men al of niet lot dal v.crk zal overgaan. Hij .houdt daarover een be schouwing, die hem echter 'een medestan ders bezorgt. Ity voorzitter vindt het liefde maal niet noodi.g. De heeren Noom, Aatjes en Veenboer bestrijden liet voorstel op fi nancieele gronden. Do heer Bijl zegt; een on derzoek kost niets. De heer Veenboer zegt: men wekt maar verwachtingen op, die l»ch niet in vervulling gaan. Wij moeten bezuini gen en ons lol het allernoodzakelijkste be palen. 4.'et voorstel Bijl wordt verworpen met 7 legen 4 st. Voor stemden de drie soo.- dcmocralen en de heer G. Boon R.K. Bij hoofdstuk gemeente-eigendommen, .stelt de heer Bijl voor een gemeente-opzichter aan le stellen. Zijn candiidaat is de heer D. N.oë. De raad gaat hierop niet in, een vaste op zichter is absoluut! niet noodig. In de geval len door den heer Bij] genoemd, b.v. bij massa woningbouw door eigenbouwers voor 5'ichtige uitvoering der bouwverordening, zal •dan tijdelijk .worden voorzien, alzoo w.ordt •besloten. De huur dér volkstuintjes in de Noord wordt op voorstel van B. en W. met f 50. verlaagd. De heer Bijl breekt een lans voor school tuintjes, hij bepleit het nut daarvan. De ge meente kan er niets aan doen. is hel alge meen gevoelen der leden. De heer Peijs stelt voor, deze zaak in de oudercominnissie te be spreken ©n hij vertrouwt, dat deze het plan van den heer Bijl wel zat uitvoeren. De post 5000 voor verwarming, schoonhouden enz. der nieuwe openbare school, wordt doorden voorzitter belicht, waarbij duidelijk naar vo ren komt. dat. de centrale verwarmingduur •is en het loon van den concierge niet te hoog. De beer Bijl wil een som uittrekken voor St. Nicolaascadeauljes op de scholen. Dit wordt afgeketst en hij de post J 100 voor de verschaffing in den winter aan over blijvers van warme melk, verzochten de R.K. leden ook een warmen drank v,oor de over blijvers der R.K. scholen. De voorzitter zou informecren bij.de betrokken hoofden hoe veel overblijvers er zijn en dan percentsge wijze warme melk verstrekken. De Hanze van Krommenie krijgt 50 voor den Handels cursus aldaar. De Timmcrbedenvereeniging krijgt ook 50 yoor haar teekencursus. De verceiiigiiig Mcedorscliapszorg uit Heerlen eb hel hoofdbestuur van hel Wille Kruis, die subsidie hadden aangevraagd, de eerste voor •de Kweekschool voor Vroedvrouwen en de tweede voor zijn ontsmetlingsovens kregen nul komma nut. Er was geen geld, jammer voor hel goede doel. Het voorstel van B. en W. om het salaris van de vroedvrouw met 200 te verminderen en le brengen van f 1500 op 1300, werd aangenomen. Ook het salaris van de drie gemeeiite-genceshee- ren werd mei algemeene stemmen gehalveerd en dus gebracht van J 400 op 200. Een voorstel van B. en W. om anti den autobus- .dicnsl-onderiiemer den heer M. Jak voorloo- pig voor één jaar een subsidie san f 500 te veiieenen werd langdurig bediscussieerd. De heer Bijl stelt voor op grond der feilen, idie hij naar vorim brengt, 10G0 subsidie le geven. Vele leden zijn bang voor subsidie. De heer Noom verlangt eerst stemming over subsidie of geen .subsidie. Met 10 tegen 1 st. wordl het voorstel van den lieer Bijl om f 1000 le geven, verworpen, zoodat het voor stel van B. en W. om f 500 te verleenen is •aangenomen. Op aandringen van den heet E. IV)on wordt de voorwaarde gesteld, dal de heer Jak een zoodanige verandering in' de autobus zal aanbrengen, dat er achteraan een flinke deur komt. Een zeer verstandige voor waarde Tot slot werd-'behandeld een schrij ven van B. en W. van Womiencer, inhou dende liet verzoek om adhaexiebeluiging met de nagingen die zuilen worden aangewend •door Wormervear teneinde de tarieven oer waterleiding in de Zaanstreek verlaagd e krijgen. Sluiting der vergadering. Op enkele uitzonderingen na een zeer degelijke en pret tige raadsvergadering. Voor het arme DuHscbland. De col lecte, Zondag in de St. Marlinuskerk ge houden, ter leniging van den nood der arme Duitsche bevolking, heeft ruim 802 op gebracht. De Roomsche offervaardigheid is hiermede weer eens op schitterende wijze gedemonstreerd. Gebouwen-complex „Onderling Belang Gisteravond had in het bestuursgebouw der Hillegomsche Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Onderling Belang alhier een buitengewone bestuursvergade ring plaats, waarbij mede waren uiigenoo- digd heeren commissarissen. architect Heidstra, opzichter De Vries, de aannemers Gebrs. Ransdorp te Lisse en de pers. De voorzitter van het bestuur, de heer C. W. Maris, opende met een woord van welkom en noemde dezen dag een gedenk waardige voor het bestuur en de leden. Hij ging in korte trekken de geschiedenis van den bouw na én bracht een bijzonder woord van hulde aan den heer Joh. Staafs-Out, oud-bestuursiid der organisatie. Na dit De „soldatenmoeder" Mej. Mary Fleisch- mann, die dezer dagen 70 jaar werd. stukje histoije bracht spreker dank aan zijn medebestuurders en heeren commissarissen, aan den heer Staats-Out, aan de Directie der Handelskamer, aan den heer Heidstra als architect, aan den opzichter De Vries en aan de aannemers Gebrs. Ransdorp, die de verwachtingen van het betsuur verre hebben overtroffen en die spreker gerust durft aanbevelen. Hierna voerde de heer Heidstra het woord en feliciteerde de vereeniging, noemde het complex een model-bakkerij, zooals men noch te Haarlem, noch te Lei den of in den omtrek aantreft. Hierna sprak nog een der heeren RanSdorp, waarna men het gebouw ging bezichtigen. Een détailbeschrijving zou ons te ver voeren en daarom stippen wij slechts enkele punten aan. Wij wijzen op den groo- ten meelzolder van 84 vierk. M., op de vol maakte machines van de firma C. J. Benier ;te Den Haag, op de electrische pompen, op de Kernackovens der firma P. den Boer te Rotterdam, op keurige schaftlokaal, op het mooie waschlokaa! met kleedkastjes, op de gemaksafdeeling, op de loketten naar Barometerstand 10 uur v.tn.: 761. Vooruit, OPGAVE VAN: het broodmagazijn enz. Alles is prima modern en praktisch. A. s. Maandag wondt een en ander in gebruik genomen. Het ge heel is een sieraad voor de vereeniging en voor heel Hillegom. Tobiasvereeniging. Gisteravond hield de R. K. Dragersvereeniging „Tobias' in café „Flora", haar 40ste Jaarvergadering. De voorzitter, de heer L .J .v. d. Weijden, opent de vergadering met den chr. groet en een woord van welkom, de leden dan kend voor hetgeen zij weder in het af- geloopen boekjaar voor het werk van barmhartigheid hebben gedaan. Met eenige gevoelvolle woorden herdenkt spr. hel heen gaan door den dood van 4 leden, de heeren G. v. Bourfondiën, C. Uitendaal, H. Kruy- denberg Sr. en J. v. d. Bosch. De secretaris leest nu de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat 23 volwassenen door de vereeniging naar hun laatste rustplaats waren gebracht en dat de leden zich tot groote tevredenheid van het bestuur van hun plicht hadden gekweten. De penningmeester gaf in ontvangsten 456.13, aan uitgaven 315.22 aan, batig saldo dus 140,91. Hem werd dank gebracht voor zijn accu raat beheer. In de bestuursvacature, ontstaan wegens het overlijden van den heer J. v. d. Bos Sr werd gekozen de heer R. J. v. d. Meer, die de benoeming aannam. Hét bestuur feliciteerde het nieuwe lid der vereeniging, den heer P. W. v. d. Hulst Sr. met eenige sympathieke woorden. De rondvraag was van zuiver huishoude- iijken aard, waarna de vergadering met den chr. groet werd gesloten, terwijl een ge zellig samenzijn in het lokaal van den heer Y an Dril den vriendschapsband der leden versterkte (genoeglijken avond). Bury. Sl<nd. Overleden: D. Goosen, 79 j. Uitvoering. Zondag 25 September a.s. geeft de Tooneelvereeniging .,Oudl Berg en Dal" haar eerste openingsvoorstelling in de groote zaal van den heer P. H. Sneehoer, te lïennebroek. Opgevoerd wordt „De Giftmen ger of Het Offer eens Vaders", tooneeispel in 6 bedrijven. Na de pauze „De twee vroolijke Ambachtsgezellen", kluchtspel met zang. De geheele voorstelling zal dien avond worden opgeluisterd met een gezellig strijkje. Niemand verzume deze voorsteling te komen hijwonen. Wij wenschen dto toonoelvereeniging „Oud Berg en Dal" voor den eenjten avond een groot succes toe. Begrooiing. In de Jx'grooting, den raad aangeboden, komen de volgende cijfers voor. Inkomsten: Hoofdstuk I, ontvangsten vroegere diensten 4982,40. II inkomsten gemeente- eigendommen 338. III opbrengst belastingen en heffingen 29716,42. IV ontvangsten valt verschillenden aard en toevallige baten f 25710,19J4. V buitengewone ontvangsten f 4. Totaal 65251,01 M. Uitgaven: Hoofdstuk I 7701. Kosten alge meen bestuur. II kosten invordering van be lastingen 390. III kosten van onderhoud van gemeente-eigendiommen en bedrijven 4575. IV kosten openbare veiligheid, verlichting en brandweer 3268. V kosten der plaatselijke gezond'heidspolftie 15039,67. VI kosten van lief onderwijs 15547. VII kosten armwezen 1160. VIII renten en. aflossingen 12162.25. IX pensioenen en wachtgelden 985,58. X andere gewone uitgaven f 759. XI buiten gewone uitgaven 4. XII onvoorziene uit gaven 3653,51 K, totaal 65251.01^. Da schulden dier gemeente bedragen op 1 Jan» 1924 16700. PERSONALIA. - De heer A. Gaspers, die in de vacaturs C, J. L. van der Meer was benoemd tot lid van den gemeenteraad, beeft deze benoeming aangenomen. Door B. en W. is het stembureau voor de verkiezing der Kamer van Koophandel en fabrieken als volgt vastgesteld: Voorzitter J. H. v. d. Werf; plaatsvervangend voorzitter G. J. G. van Parijs; leden C. van der Niet t)z„ H. Hoek en J. van Kan; plaatsvervangende leden H. G. Krol, R. J. de Groot en W. van Bevenen. I)e lieer Mr. Woldringh van der Hoop heeft, wegens zijn benoeming lot burgemees ter van Wesleapelle, zijn ontslag ingediend als lid van den raad dezer gemeente. Woens dag a.s., des voormiddag* 11 uur, vergadert het centraal stembureau voor liet aanwijzen van diens opvolger. Als eerste opvolger op die tiist staat aangegeven de heer Balkenende. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Lisse op Maandag 26 November 1923, des avonds om 7 uur. Voorstel van de Gasi ommdssie, om ver warming sgns te verstrekken legen den prijs van 0.05 per M3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1