Poging tot Landverraad? mi mn öost. Drie onderofficieren van de Administratie gearresteerd. Vijf en dertig verdachten in ver- zekerde bewanng genomen. MM m SCHOOL. LANDBOUW EM ÏISSfMERIJ DRAA0L.002E TELEFOON Uit Maastricht wordt ons gemeld: Een brigade-commandant van de maré chaussee alhier, heeft 'n complot van land verraad ontdekt, waarvan Maastricht hi t Cc- ginpunt zou zijn. In Rotlurd.it 1 moet de hd ie/etel zijn gevestigd De Belgische centrale staf moet voorna- m 'i,k bureaup;-s- ni i-A'cn u sc.- nl, en; bescheiden er stukken te leven li'er ter stede zijn drie onderofficieren in arrest gesteld. Bij de verdachten is een uitgebreide huiszoeking gedaan. Het onderzoek is in vollen gang. Volgens nader bericht uit Den Bosch is 3'daar Donderdag door de recherche een B°lg gearresteerd, die met behulp van eenige Nederlandsche militairen in verschillende plaatsen van ons land zich in het bezit wist te stellen van papieren, betrekking hebbende op de verdediging van ons land. - Hij werd Donderdag op heeterdaad betrapt, (oen hij in een caié met een militair onder handelde. Hij werd door twee rechercheurs gearresteerd, toen hij een papier van den mi- .itair ontving en daarvoor een belooning gaf. Naar de marechaussee-kazerne overge bracht, en door een luitenant ondervraagd, ontkende de Belg alles. De gearresteerde is overgebracht naar Maastricht. Daar, en in andere plaatsen, zijn verschillende personen aangehouden, die tot den verdachte in be trekking stonden. Nog wordt uit Maastricht aan de ..Maasb." geseind: Wij vernemen, dat niet alleen in Maas tricht maar ook in andere garnizoensplaat sen met rang bekleede militairen zijn gearres teerd, vetdacht van militaire bescheiden ver kocht te hebben aan een Nederlander te Rotterdam, die op zijn beurt de stukken in handen speelde van een naburige mogend heid. De leider is te Rotterdam gearresteerd. Daarna kregen verschillende parketten op dracht, om over te faan tot arrestatie-dér handlangers. Verder vernemen we, dat de autoriteiten reeds eerder van een en ander op de hoogte waren en opzettelijk valsche stukken op maakten, om de daders om den tuin te lei den en te ontmaskeren. In deze zaak moeten ook officieren be trokken zijn De Konrnkjijke Maréchaussee heeft gedu rende een'ge maanden het onderzoek in alle stilte geleid. Haar komt daarvoor een woord van lof toe. Het onderzoek te Maastricht had plaats in de militaire bureaux en particuliere wonin gen. Aangehouden zijn de sergeant-majoors ad ministrateur B en S., alsmede de gepens. lergeaut-majoor T. Zijn de hoofdschuldigen officieren? Uit Maastricht wordt nader gemeld: De gearresteerden zijn R. Timmerman, N. Bochman en G. F. Smitshuyzen., Naar medegedeeld wordt, is een der hoofd personen der organisatie gisteravond te Rot terdam gearresteerd. Het gcheele onderzoek, dat reeds enkele weken duurde, berustte bij den divisie-com mandant der Maréchaussee H. W. B. Croi- set van Uchelen. De stukken en documenten, welke in de ze zaak zijn betrokken, waren niet voor openbaarmaking bestemd. Zij betroffen de inrichting van het leger en de mobilisatie maatregelen. De Tel. verneemt, dat de 3 bovengenoem de gearresteerden, alle drie sergeant-majoor administrateur zijn. Een sergeant-majoor, ge- naamt Leyt of Lythen, is niet op de voor stelling ingegaan en door diens toedoen moei de zaak aan het rollen zijn gegaan. De hoofddader schijnt een Nederlander, een burger te zijn, genaamd Jan Rijken. Deze is in Den Bosch gearresteerd en hedenmiddag gevankelijk naar Maastricht gebracht om waarschijnlijk met dc onderofficieren gecon fronteerd te worden. Vermoedelijk zijn de hoofdschuldigen officieren, doch er is nog niets van bekend of dezen zijn aangehouden en wie het zijn. De onderofficieren zijn op drie verschil lende plaalsen van de stad in arrest gesteld en niemand mag bij hen komen. De olficiëele lezing. Deze luidt als volgt: Naar aanleiding van uit Maastricht geko men berichten omtrent een knoeierij met militaire documenten is het corr.-3ur. op na vraag ter bevoegder plaatse gebleken, dat een drietal onderoffieren ^gearresteerd is, verdacht van het zich toeeigenen van niet voor openbaren dienst bestemde stukken, ten einde naar vermoed wordt, daarvan een ongeoorloofd gebruik te maken en finan cieel voordeel van hun handelingen te trek ken. De Justitie houdt zich bezig met het on derzoek in deze zaak. Onderhoud met een Belgische autoriteit. Een der Belgische autoriteiten te Brussel deelde in een onderhoud aan een vertegen woordiger van de Tel. mede, dat op het ministerie van nationale defensie aldaar, nog niets vernomen was van de arrestatie van Ne- derlandsche militairen, welke bepaalde stuk ken, betrekking hebbende op de landsver dediging aan de Belgische generale staf zou den hebben verkocht. Hij gaf echter als zijn mcening te kennen dat deze geruchten óf uit de lucht moeten zijn gegrepen óf op een misverstand moeten berusten, daar men er in België niet het minste belang bij heeft zich op de hoogte te stelfen van de situatie van het Nederlandsche leger, te meer waar deze situatie volkomen bekend is en de aangelegenheid meermalen door de Nederlandsche regeering zelf met den Belgischen militairen attaché 'in Den Haag is besproken. De Belgische regeering heeft trouwens geen enkele spionnage-agent in Holand aldus zijn zegsman. Tenslotte opperde hij nog de mogelijkheid, dat hier sprake is van inlichtingen over Duitsche bewapeniftgskwesties, welke dan door Nederlandsche officieren aan de Belgi sche autoriteiten zouden zifh verstrekt, maar hoe het ook zij eindigde de Belgische mi litair ik herhaal u, wij hebben hier op 't oogenblik nog geen enkel bericht over deze kwestie ontvangen. HUISZOEKING TE ROTTERDAM. Uit Rotterdam wordt bericht, dat in ver band met het complot van landverraad, dat te Maastricht is ontdekt, de officier van justitie aldaar den Rotterdamschen substi tuut-officier van justitie, mr. J. A. de Vis ser heeft verzocht, een Belg, Rijken ge naamd, die te Rotterdam verblijf houdt, te arresteeren, en te zijnen huize een huis zoeking te houden. Aan dit verzoek is Woensdag voldaan. Met den rechter-commissaris mr. J. G. Huyser, een griffier en twee rechercheurs, begaf mr. De Visser zich Woensdagmiddag tegen zes uur naar die woning van den ver dachte, Stationsplein 8. Nadat herhaaldelijk gebeld was, werd één ihoog een raam opengeschoven en deelde een dame mede, dat de kamerverhuurster niet thuis was. „We moeten bij de juffrouw van één hoog ziin," werd teruggeroepen, doch de dame, die meende met indringers te doen te heb ben, maakte niet open. Zij zag daarop dat de heeren, die zich nog niet bekend hadden gemaakt, de deur trachtten-te openen, door het deurslot te forceeren. Zij hoorde een hunner nog zeggen: „Als mijn hand niet zoo dik was, kon ik wel bij den grendel." Toen meende zij, met inbrekers te doen te hebben, waarom zij luidkeels om hulp riep. Spoedig verscheen een agent van politie en eerst toen deze beloofd had, mee naar b:nnen te gaan, opende zij de voordeur en liet zij de heeren in de voorkamer, welke zij met den Belg bewoonde. De heeren maakten zich daarop bekend en de huiszoeking, die ongeveer een uur duur de kon een aanvang nemen. Alle koffers en kasten werden doorzocht. Inderdaad werden belangrijke documenten gevonden en in be slag genomen. De gezochte was echter niet thuis. Hij had zich denzelfden morgen op reis begeven en zou tegen den avond terug- koeren. Tot dusver is hij echter niet terug gekomen. De dame wist absoluut niet, dat haar kennis zich had ingelaten met spionnage. Zij weigert nog, het te gelooven. De gezochte is 42 jaar oud en woonde voor den oorlog ook in ons land. Hij is vertegenwoordiger van Belgische laken fabrieken, 0. a, van een fabriek van heeren- kleedingstoffen te Vilvoorde. Hij bereisde steeds het Zuiden van ons land en was in het bezit van een spoorabonnement voor de zuidelijke groep. Het gebeurde nooit, dat hij 's nachts van huis bleef; vandaar dat zijn wegblijven thans te denken geeft. Altijd kon men hem op reis zien trekken met een tasch (waarin de stalen) onder den arm. De' dame kende hem sinds Juli van dit jaar, maar nimmer heeft zij iets gezien of opge merkt, dat haar verdacht voorkwam. R. is een man van kalme levenswijze en eenvoudig van aardi Ook is nimmer gecon stateerd dat hij groote verteringen maakte. Zijn brieven kwamen nooit aan huis, maar ontving hij in zijn postbus, waarvan hij alleen den sleutel had. De hoofdzetel van deze spionnagezaak schijnt te Maastricht te zijn. Indien men er in slaagt de daders te vatten, zal de zaak voor de Maaslrichtsche rechtbank berecht worden Aard der ontvreemde stukken. Gemeld wordt nog dat de ontvreemde stukken de inrichting van het leger betroffen en de maatregelen te nemen bij mobilisatie. Zij waren bestemd voor een Belgische spion- nagc-organisatie. Intusschen is de vermoedelijke hoofddader de Belg Rijken in Den Bosch aangehouden. Te Maastricht moeten de wildste geruch ten de ronde doen. Dat er ook officieren aan deze zaak me deplichtig zouden zijn. is nog niet zeker. Wel heeft men eenige verdenkingen. Er zouden in totaal 35 arrestaties hebben plaats gehad, waarvan verschillende te 's-Hertogenbosch. De heer Graafland schrijft in de „L. K." dat reeds eenige maanden geledén een dis tricts-commandant van de Kon, Marechaus see het spionnage-net op het spoor kwam. Geholpen door een zijner wachtmeesters-bri gade-commandanten, heeft hij lang gewikt en gewogen, gerechercheerd en geobserveerd om eindelijk het net dicht te slaan. Niet allen zullen er in zitten. Maar het was hoog tijd, dat gehandeld werd, want de hoofdpersoon begon lont te ruiken. Een sergeant-maioor, wien in den afgeloo- pen zomer gevraagd werd om „er iets bij te verdienen en stukken te verkoopen" bleef trouw aan zijn land en vlag. Door hem kwam de Kon. marechaussee, het spionnage- complot op het spoor. Van de betrokken onderofficieren stonden eenigen bekend als zeer betrouwbaar. Verschillende waardevolle stukken zijn de spionnen-organisatie in handen gevallen, maar ook menige, welke gefingeerd waren. WERKLOOZE NEDERLANDERS IN HET ROERGEBIED. De ondersteuning van Duitsche zijde. Uit Bochum wordt gemeld: In de arbeiderspers van het Roergebied is een opro.p verschenen, waarin er bij verschillende gemeentebesturen op aange drongen wordt, de sedert eenigen tijd op aansporing van de rijksregeering stopgezette steunve.rleening aan Nederlandsche werk- loozen, weder ter hand te nemen. In het manifest wordt gewezen op de vele lief dadige werken, die Nederland ten behoeve van gebrek lijdende Duitschers heeft ver richt. Naar de „Tel.' verneemt, hebben de ge meentebesturen van Bochum, Hattingen, Heme en Linden-Dahlhausen besloten, de uitbetaling van ondersteuning aan werklooze Nederlanders weder te doen plaats vinden. Verwacht wordt, dat velschillende andere gemeenten dit voorbeeld zullen volgen. PASTOOR K. VAN DER HEIJDEN T- De „Java Post" meldt: In Mo-entilan overleed de Utrechtenaar Pater Karei van der Heijden, op den leeftijd van 72 jaren, waarvan hij er 34 mocht tel len in de Missie. R. i. P. klaard wordt, dat de aardappelen afkomstig zijn uit een district waar geen aardappelen zijn geïnspecteerd en vrij bevonden van ziek ten en schadelijke insecten. Het gezondheidscertificaat moet gewaar merkt zijn door een daartoe bevoegde macht en door den consul zijn gelegaliseerd. INVOER VAN AARDAPPELEN IN CUBA. Belanghebbenden wordt medegedeeld, dat voor den invoer van aardappelen in Cuba de volgende voorschriften gelden: Ale aardappelen moeten vergezeld zijn van een gezondheidscertificaat, waarin ver- BISSCHOPPELIJK BEZOEK TE ROLDUC. Op Zondag 18 Nov, mocht Rolduc het bezoek van Mgr. Dr. H. Strater, proost van het domkapittel van Aken en wijbisschop van Keulen. De plechtige Hoogmis werd op gedragen met groote pontivicale assistentie, waarbij de verschillende functies verricht werden door de leeraren der school. Het zangkoor voerde uit de Mis „Ave Maris Stella" van Henri Hermans. Na de H. Mis diende Mgr. aan een klein getal leerlingen het H. Vormsel toe, waarbij hij in 't Neder- landsch een kort woord van opwekking tot hen richtte. In den loop van den morgen werd de bisschop door de bewoners van Rolduc in de aula toegesproken, nam de Z.E.H, Directeur Ant. van de Venne het woord, herdacht de eeuwenoude relaties tusschen Roldus en het Akensch kapilel en het bisdom van Keulen, herinnerde aan het bezoek van Kard. Fischer z.g. bij Rolduc's eeuwfeest en betuigde den huidigen wijbis schop van Keulen Rolduc's sympathie met het lijden van de ongel-kkig bevolking van Rijnland. Als stoffelijk bewijs daarvan .kon de Directeur aan Mgr. Strater de opbrengst eener te Rolduc gehouden collecte, ruim 450 overhandigen. In zijn dankwoord ver klaarde de bisschop als Nederlander te zijn geboren vroeger in Amsterdam aan nationale feesten te hebben deelgenomen, en nog steeds veel sympathie voor Nederland te hebben behouden. Hij dankte verder Rolduc voor alles, wat hem hier was geboden, en eindigde met een aansporing aan de leerlin gen, om als ware strijders voor Christus door het leven te gaan, VAN ONSE o Q STRESEMANNS REDE. BERLIJN, 22 November. Bij het begin van de Rijksdagzitting van vandaag wees de voorzitter er op, dat hij den afgevaardigde Remmele, daar deze zich niet aan zijn aan wijzingen had gestoord,- van deze zitting had buitengesloten. Daarop gaf hij het woord aan rijkskanse lier Stresemann, die verklaarde dat de re geering niet aan haar lot tracht te ontko men, doch integendeel een uitspraak van het parlement zoekt, om duidelijkheid in den toestand te scheppen. De politiek van Poincaré is de grond slag van den wanhopigen toestand, waarin Duitschland zich bevindt. Indien Frankrijk 'n verdere ontwikkeling van de democratie in Duitschland wenscht, ligt het aan Frank rijk dit te bevorderen. Doet het dit niet, dan heeft het aan zich zelf te wijten, indien er moeilijkheden ontstaan, waarvan het einde riiet is te overzien. Vervolgens besprak hij de houding van het kabinet in het Rijn- en Roer-vraagsfuk en wees er op, dat deze gebieden voor Duitsch land van te veel beteekenis zijn dan dat niet alles zou worden beproefd om tot onder handelingen te geraken. Duitschland heeft hiertoe alles gedaan, in de eerste plaats, door den passieven tegenstand op te geven, doch tot onderhandelingen is het niet gekomen, en het beroep op de mogendheden is tever geefs geweest. Wellicht zal nog eens worden getracht om tot overeenstemming te geraken, indien bet tot een algemeéne conferentie mocht komen. Daarna besprak hij den toestand van het Duitsche volk én wees er op, dat de veror deningen om tot stabiliseering van de mark te geraken, het beste bewijs leveren, dat dc regeering ailes doet, wat in haar vermogen ligt, om tot een geordenden toestand te g»- raken. In dit verband maakte hij ook gewag van de hulp, die het buitenland het Duitsche volk verleent, met name Oostenrijk, waar het geheele volk aan de hulpactie deelneemt. Vervolgens behandelde hij de ontwikkeling der gebeurtenissen, nadat de passieve tegen stand was gestaakt. Iedereen verwachtte, dat het lot onderhandelingen met Frankrijk zou komen en Duitschland had ook recht dit te verwachten. Desniettegenstaande werden de onderhandelingen door Frankrijk gesabo teerd onder voorwendsel, dat de passieve tegenstand in werkelijkheid niet was ge staakt. Er is beaveert, dat de onderhande lingen in het half-duisler zijn gevoerd. De regeering is echter bereid alle protocollen daaromtrent ter inzage van den rijksdag te geven en daaruit zal blijken, dat het vraag stuk van den arbeidstijd hierbij geen rol j heeft gespéeld. Daarop besprak de Rijkskansplier uitvoe rig de financicele moeilijkheden en de in voering van de rentemark, waarbij hij er op wees, dat indien ook deze overgang tot een vasten muntvoet een fictie zou blijken te zijn, de vertwijfeling ten top zal stijgen. Om te slagen is het echter noodig, dat er evenwicht in de begrooting kome, waarbij het vraagstuk van den arbeidstijd zeker een rol speelt. Zonder hulp van buitenaf zal 't echter niet mogelijk zijn de moeilijkheden te overwinnen. I BERLIJN, 22 November. In het vervolg van zijn rede zeide Stresemann nog, dat er met verschillende landen in het rijk onder handelingen over een grootere decentrali satie gevoerd werden. De kwestie van den staat van beleg was met den rijkspresident opnieuw besproken. In de gebieden, waar rust heerscht en waar borgen voor 'de handhaving der orde gege ven worden, kan de opheffing van den staat van beleg plaats hebben. j Betreffende de valuta-kwestie verklaarde Stresemann, dat het rijk buitenlandsche credieten noodig heeft. De in de pers be- sproken onderhandelingen met Amerikaan- sche financiers enz. zijn niet officieel ter kennis van de rijksregeering gebracht, wel daarentegen een voorstel van den voorzit^ j ter van den rijksbond van grondbezitters om een crediet van minstens een milliard j goudmark tot den aankoop van levensmid- j delen ter beschikking te stellen. Verdere cr-edieten zijn noodzakelijk en zij eischen solidariteit. Motie der Duitsch Nationalen. De Duitsch-nationalen dienden daarop de volgende motie in: „Aan de rijksregeering moet het vertrouwen onttrokken worden." Vervolgens werd het woord gevoerd door den minister van financiën, dr. Luther. Motie der Sociaai-Democraten. BERLIJN, 22 November. De sociaal-de- mocralische fractie in den rijksdag heeft vanavond besloten, de volgende motie in te dienen: de rijksregeering heeft den militai ren uitzonderingstoestand tegen Saksen en Thuringen gebruikt, zonder dat hiervoor feitelijke redenen aanwezig waren, en wel in den scherpsten vorm. Tegen de ongrond wettige toestanden in Beieren heeft zij echter niets definitiefs gedaan. Zij heeft daarom niet meer het vertrouwen van den rijksdag. BERLIJN, 22 November. Om negen uur in den avond werd de rijksdagzitting tot Vrijdagmorgen 11 uur verdaagd. De stem ming heeft nog niet plaats gehad. DE VERKIEZINGSSTRIJD IN ENGELAND. LONDEN, 22 November. Voor de 615 ze tels in het parlement zal de conservatieve partij, naar men meldt, 560 candxdaten stel len, hetgeen een recordcijfer is, terwijl de liberale partij 470 candidaten in het veld brengt, Morgen begint Lloyd George een vlie- gande verkiezingscampagne door het heele J land. Hij zal het woord voeren in een groot aantal belangrijke steden, te beginnen met Glasgow, Edinburg en Paisley. In de laatst genoemde plaats zal hij met Asquith van dezelfde tribune het woord voeren, die al- daar candidaat is. Vandaar gaat Lloyd George naar het Noorden van Engeland om j Newcastle, Sunderland en Leeds te bezoe- ken, en daarna per automobiel een rond reis door Lancashire te maken. Na een oponthoud in zijn eigen district Carnarvon zal hij in Zuid-Wales een reeks van rede- i voeringen houden. Tevens zal hij iedere ge- 'egenheid aangrijpen om, als hij per trein reist, van zijn coupévenster uit redevoerin gen te houden. Hij verklaarde heden, tot de uiterste grens zijner krachten te willen gaan in dienst van het hereenigd libera- lisaie. DE VOLKENBOND EN HONGARIJE. PARIJS, 22 November. De bijeenkomst van de commissie' uit den Volkenbond, dié de mogelijkheid van een opheffing van Hongarije moet onderzoeken, heeft kennis genomen van de rapporten van Avenol en Salter over den toestand van Hongarije en van de uiteenzetting van Kalley, Hongaarsch minister van financiën. UIT HET BEZETTE GEBIED. F.SSF.N, 22 November. Te Essen en in de omgeving ervan zijn vandaag weder onlus ten verwekt door communisten en werk- loozen. Te Steele en Rotthauscn is bij die onlusten een politieagent doodgeschoten. In den avond werd ook te Essen zelf ge schoten. Fransche gepantserde automobie len kwamen toen aan om een einde aan de straatgevechten te maken. Een politieagent is gedood en een ander zwaar gewond. EEN NOTA VAN GENERAAL NOLLET. BRUSSEL, 22 November. Generaal Nol- I Iet, ho.ofd van de ontwapeningscommissie, heeft in overeenstemming met de Belgische autoriteiten een nota aan den Gezantenraad gericht naar aanleiding van de incidenten, waarvan twee militairen, een Belgisch of ficier en een Fransch onder-officier, te Leipzig het slachtoffer geweest zijn. De beide regeeringen zijn het geheel eens over den tekst van die nota, waarin schadeloos stelling in geld, bestraffing der schuldigen en excuses geëischt worden, I Men meldt reeds, dat de commandant van de vierde groep van de rijksweer in Saksen een berisping heeft gegeven aan zijn ondergeschikten naar aanleiding van de arrestatie der geallieerde militairen. EEN BRIEF VAN POINCARé. PARIJS, 22 November. In antwoord op een verzoek tot interpellatie over de hui dige crisis van Frankrijk, door senator d'Èstournelles de Constant gericht tot Poin caré, heeft Poincaré dien senator een brief geschreven, waarin hij zegt, dat hij zeker weinig moeite zal hebben om aan te too- nen, dat Frankrijk niet geïsoleerd is. DE FINANCTEELE TOESTAND. BERLUN, 22 Nov. De rijksminister van financiën, dr. Luther, schetste den geweldi gen financieelen nood des Rijks, die tot de uiterste zuinigheid dwingt. Dc stopzetting der bankbiljettenpers is niet vrijwillig ge schied, maar onder den druk der omstan digheid, dat de mark haar laatsten adem heeft uitgeblazen, ina.en het niet gelukt de uitgaven te beperken en de inkomsten te vergrooten, dan bestaat er voor Duitsche volk geen kans meer op redding. De uit gifte der rentemark kan niet worden uit gebreid, daar zij anders eveneens tot in flatie vervalt. Wij zullen genoodzaakt zijn een nieuwe belastingpolitiek te voeren op grond van 448 der rijksgrondwet. Deze belas ting- eischen zullen geenszins lager zijn dan die van mijn ambtsvoorganger Hilferding. Zelfs deze belastingen zullen voor de dekking der uitgaven des Rijks niet voldoende zijn. Vrij zullen tot 30 Nov. a. s. tot de geleide lijke verhooging der huren komen, nu er tsekenen vallen waar te nemen van een voortgaande stabilisatie van ons geld. Wij zullen met de uiterste kracht optreden tegen de overschrijding der goudprijzen. Het Duit sche volk heeft heden den wil om Ie wer ken noodig en armoede. (Bijval bij de D. V. P.). morsen. Dat is te kinderachtig.... Wij heb ben wel een ernstiger plan, geloof me maar.Je kunt gerust zijn, ditmaal zullen wij er niet inloopen." „Des te beter," zei Angêle, mt een zucht van verlichting. „Laat me nu de kamer eens rondzien..-.. Sluit de deur goed?.... „Ik heb er een veiligheidsslot op laten zetten." „Dat is een goede voorzorgsmaatregel. We hekben hier naast nog een klein ka mertje, heel gemakkelijk.... Zijn de muren lik?" „Dat daar. is een dikke muur," zei Angêle, naar den schoorsteen wijzend: dit rechts is maar een beschot, maar de eigenaar var de kamer woont in de provincie en slaapt 'nier missclven drie of vier keer per jaar." „Alles is dus in orde.... En het venster?" „Dat geeft uitzicht op het park der Buttes-Chaumont, en daarenboven is het voorzien van Jaloirzieën." „Uitstekend.... Dan heb ik hier de volle vrijheid om te werken en zoo dicht bij de Buttes-Chaumont, dat bevalt me wel... Laten we nu de lamp van den huisbaas niet langer laten branden." De drie medeplichtigen verlieten de kamer. Pascal sloot de deur en stak den slebtel in zijn zak. Dan verlieten zij het huis Er waren tien dagen verloopen, sedert graaf de Thonnerieux zijn testament had geschreven. De grijsaard verkeerde nog altijd in de zelfde droefgeestige stemming. Soms speelde er een flauwe glimlach om zijn lippen, maar dit was alleen om voor anderen te kunnen verbergen, wat er in hem omging. Hij voelde met beslissende zekerheid zijn einde naderen. Sedert zijn bezoek aan gravin de Chatelux, had de graat zijn hu>s bijna niet meer verlaten. Tabien de Chate lux en Paul Fromental waren hem twee maal komen opzoeken, maar in plaats dat dit den grijsaard weer een weinig opbeurde, ondervond hij weer bij hun bezoek door de herinnering aan vroeger dagen, opnieuw pijnlijke gevoelens. Wanneer hij jongelieden zag, herinnerden zij hem weer telkens a^n zijn dochter, die, wanneer ze in leven was gebleven, nu even oud geweest zou zijn. Dan kon d<e grijsaard zijn tranen niet weerhouden. Hïj sliep niet meer en at bijna nog te weinig om in het leven te kunnen blijven. Zijn wangen vielen reeds meer en meer in. Zijn zwakte nam hand over hand toe. Op den morgen van denzelfden dag, dat Pascal en Jacques Lagarde naar Angêle Mortln gingen, belde de graaf als naar ge woonte om zijn knecht. Deze bracht den graaf bij den arm naar zijn werkkamer, waar de grijsaard zich neerzette. Hij opende verscheidene brieven, meest bedelbrieven van armen of van comité's van liefdadigheidsvereeniglngen, waarvan hij deel uitmaakte. Na zijn ontbijt riep hij Jerome bij zich en zeide: „Ik ben van plan vandaag uit te gaan." De knecht scheen zeer verbaasd. „Vandaag uitgaan?" herhaalde hij. „Zou dat voor mijnheer de graaf niet te ver- moeiend zijn?" „Heelemaal nietIk voel mij van morgen niet zoo zwak als gewoonlijk en ik geloof, dat de frisscbe lucht mij goed zal doen.... Bovendien moet ik vandaag uit.. Weet je wel, dat het vandaag de sterfdag is van mevrouw de Thonnerieux?" I „Ja, mijnheer, dat weet ik. fk ben van- I morgen al heel vroeg op het kerkhof gaan bidden.' I De graaf reike Jerome de hand. I Ik heb nooit aan je goed hart getwijfeld. Ik moet ook naar het kerkhof, dat is mijn plicht." j De knecht kon niet anders doen, dan er in berusten „Laat het rijtuig om twee uur klaar zijn en ga dan met me mee." De noodige bevelen werden gegeven, en om twee uur, reed de graaf en Jerome naar het kerkhof. Een groot grafmonument was opgericht, bewonderenswaardig door zijn grootschen stijl. Gepolijste granieten en zwartmarmeren HOORN, 22 Nov. Kaas. 7 st. kl. Fabrieks- kaas, gem. 57.50, 10 st. kl. Boerenkaas, gem. 54, ongem. 53, 3 st. Fabr. comm. 54, 21 st. Boeren comm. 51 Aanvoer 41 stapels, wegen de 23675 K.G. Handel vlug. MIDDELBURG, 22 Nov. Granen. Ter graanmarkt was de aanvoer redelijk. De no teering is als volgt tarwe 12.50—13, witte boenen 2538, ronde bruine booncn 3546, -lange bruine boonen 3242 kroonerwtfen 19.5023, maanzaad d 3841 alles per 100 K.G. UITHOORN, 22 Nov. Kaas. Aanvoer 93 partijen. Prijzen Goudsche leste soort/54 57, 2de soort 5154, zwaardere 5760, Rijksmerk 5358. Handel vlug. WINSCHOTEN, 22 Nov. Granen. Ter graanbeurs waren de prijzen per 100 K.G. rogge 8.509.75, tarwe 910.25, gerst 8.509.25, witte haver 8.259.25, zwarte haver 79, paardeboonep ƒ1013, wier- deboonen 10—13, blauwpeul erwten 20 28, groene werten 19.50—24.50, morsterd- zaad t 1628, kanariezaad 1619. De aanvoer was iets kleiner dan de vorige week. De aangeboden partijen ruimden tegen ver hoogde prijzen gemakkelijk op. BARNEVELD, 22 Nov. Pluimvee. Tam me eenden f 1.201.60, wilde eendeb f 0.75 1, jonge hanen f 0.752, oude kippen f 0-751.75, tamme duiven f 0.200.23, vette ganzen f 46, tamme konijnen f 0.80 2.50, wilde konijnen f 0.750.90, fazan ten f 1.752, hazen f 2.253, alles per stuk. Eieren f 14.5016.25 per 100 stuks. Eier- handel zeer vlug. BOVENKARSPEL (Station) 22 Nov. Aardappelen Blauwe f 2.853.20, 255 baal Uien groote gele f 3.75—4, drielingen f 4.45 4.60, nep f 5.10 per baal, 715 baal; le Bloemkool f 4.50—17.25, 2e id. f 2.10—5.25, 3e id. f p0.75—1.50 per 100 st., 85.200 st.; Roode kool f 1.40—2.40, 39900 K.G. FGele kool f 2—2.50, 11600 K.G. Witte kool f 0.40—0.70 per 100 K.G., 34100 K.G. Bieten groote f 39, id. kleine f 12.5014.50 per 1000 st., 12200 stuks Spruitkool f 1.80 —2.25 per 15 K.G., 60 zak. HOOFDDORP, 22 Nov. Granen. Tarwe nieuwe ,f 10—12.25, rogge f 910, gerst, chevallier f 9.5010.50, wintergerst f 9 9.50, haver f 8.5010, witte duiveboonen f 1718, paardeboonen f 11.50—12.50, groene erwten f 21—24.50, vale erwten f 28 32, karwei f 122126, geel mosterd f 2 28, blauwmaanzaad f 3641, koolzaad f 1921, kanariezaad f 1719. Prijzen per 100 K.G. GOUDA, 22 Nov. Veemarkt. Me'k vee goede aanvoer, handel vlug 275—376; v-etié var kens groote aanvoer, handel vlug 3810 et. per half Ivg.; magere varkens red. aanvoer, handel stug 3537 ct. per half Kg.; magere liggen red. aanvoer, handel stug 101' per stuk; vette schapen red. aanvoer, handel red. 2635; nuchtere kalveren red. aan voer, handel red. 12—20. AMSTERDAM, 22 Nov. (Not. v h. Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong Koene.) Beurre Clairgeau f 4858, Callebas de Tirlemom f 36—58, IJs'oouten f 2028, winterjannefl f 2028, Giesen Wildeman f 2028, Gra- ciolen f 16322, Goudreinetten f 1828, Present van Engeland f 2838, The Queefi f 2842, Sterappelen f 142.2, Bellefleu' f 12—18, Dubb. Bellefleur f 16—22, Transp- perant de Cronsel f 4254, Cox Pomona ex* tra f 5070, idem I f 2030, Bismarck f 1° 30, Groninger Kroon f 2024, Notarisap' pelen f 2026, Hollemans f 1420, Le* moenappelen f 3036, Druiven Alicante f 1.10—1.40 per K.G. Kassnijboonen f 70 100, kasprinsesseboonen f 70110, To maten f 1634, Hollandsch witlof f 2034, Beleisch witlof f 3444, Peulen f 45—56 pet 100" K.G. Bloemkool f 6.90—15.60, gele kool f 4.408.50, roode kool f 3.909.90, andijvie f 1.904.50 per 100 stuks. Sprui ten f 1.104.10, uien f 1.902.40 per zak- Hillegommer zandaardappelen f 10.2011.40 per 100 K.G. Bloemen. Chrysanthemums f 1734, Ro* zen f 12—18, Calla's f 35—48, Am. Anjers f 613, Snijgroen f 48, Eiketakken f 3 4.50, alles per 100 stuks. Fransche pepers f 2.502.90, Mimosa f 3.504.50 per mandje Fransche anjers f 0.300.40, Margrieten f 0.060.08 per dozijn. AMSTERDAM, 22 Nov. Aardappelen- (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte f 6.406.60, id. blauwe f 6.106.50, id- Eigenheimers f 35, id. Industries f 2.25--- 3.60, id. blauwe Eigenheimers f 4.604.75, Zeeuwsche Eigenheimer poters f 3.753.90, id. blauwe poters f 3.503.75, id. bonte poters f 3.50—3.75, Hillegommer Zandaard appelen f 7.508, Drentsche Eigenheimers f 23.80, Drentsche Roode Star f 3.50 per Hectoliter. ASSEN, 21 Nov. Vee. Op de heden ge houden veemarkt waren aangevoerd 102 koeien, 25 pinken, 32 Fr. schapen, 16 var kens, 516 biggen. Kalfkoeierf f250450, melkkoeien f 225 400, guste koeien f 180425, vaarzen f 160--- 260i pinken f 80150, Fr. schapen f 2035; Londensche varkens f 0.330.34 per \i K.G. guste varkens f 6085, drachtige var kens f 80125, biggen f 713. DELFT, 22 Nov. Boter. Aanv.oer 20/8 en 3/16 v., tezamen 430 K.G. Prijzen f 2.35-— 2.50 per K.G. ELST (Bet.), 21 Nov. Fruit. Gieser Wil deman 2830, winterjannen 2630, ber gamotpeten 2627, dubb. benderzoete 12 15, jasappels 1212 Yz, zoete bellefleurs 1217, reinzoet 1214, Gerrit Roelofs 12 13, porame d' orange 1417, campagne- zoet 1719, goudparmain 1214, 1ste goud reinetten 1829, 2de soort 1116, 3de s. 6 y28 y2, extra 3760, 1ste bellefleurs 16 24, 2e~s. 6—14, extra 2732, Court pendu 12—15, sterappels 1525, lemoenappels 1526, Hollemans 14%15, Eysdoner Klumpke 14%—15, tulpappels 1418, Landsberger reinetten 1718, notarisappels 1415, boschappels 1516, wijnzuur 12 18, Fransche bellefleurs 1927, mispels 21 25 ct., alles per K.G. GOUDA, 22 Nov. Kaas. Aangevoerd 112 partijen, le soort f 5658, 2e soort f 5255, rijksmerk f 5259, zware f 61. Handel vlug' HOORN, 22 Nov. Aangevoerd 7 stapels fabriekskaas f 57 10 st. boerenkaas f 54 8 st. fabriekscomrnissie f 54 2Lst. boeren- e!s, wegende 23.675 K.G. Handel vlug. SCHIEDAM, 22 Nov. Moutwijn. (Offici- cieeie noteering, medegedeeld door H. J> Jansem, namens de commissie uit de Kamer van Koophandel aan de Beurs.) f 12 per H-.L- ad 40 zonder fusten zonder belasting- Melassespiritus ad 100 per H.L. f 25, ruwe graanspiritus per H.L. ad 50 f 11% zonder belasting. Spoeling per ketel f 2.50. ALKMAAR, 21 Nov. Vee. Op de schei veemarkt werden aangevoerd 561 runderen en 116 kalveren. De prijzen voor kalfkoeien beliepen van f 325550, geldekoeien f 180— 375, vaarzen f 130260 en graskalveren van f 75—160. ASSEN, 21 Nov. Eieren. Op de markt van de V.P.N. waren aangevoerd 17.000 stuks. Prijs f 12—15 per 10Ó stuks. BOVENKARSPEL (Station), 21 Nov. Aardappelen blauwe f 2.953.15, kriel f 0.6C per baal, aangevoerd 130 baal. Uien groote gele f 3.95—'4.35, drielingen f 4.654.75, nep f 4.35 per baal, aangevoerd 425 baal. le kw. bloemkool f 515.75, id. 2e f 1.80— 4-, id. 3e f 0.75 per 100 stuks, aangevoerd 97.900 stuks. Roode kool f 1.603.10 per 100 K.G., aangevoerd 29.100 K.G., gele kool f 2.202.70 per 100 K.G., aangevoerd 13.800 K.G., witte kool f 0.4C—0.60 per 100 K.G., aangevoerd 26.200 K.G., bieten groote f 41 per 1000 stuks, id. kleine f 13.50 per 1000 stuks, aangevoerd 5200 stuks, spruitkool f 1.902.30 per 15 K.G., aange voerd 50 zak. ENKHÜÏZEN, 21 Nov. Zaden en peul vruchten. Wijker vale erwten f 2729, grauwe f 3541, vale (groote) f 3640 per H.L. Bruin mosterdzaad f 2727.50 per 70 K.G. Maanzaad f 1820, karwijzaaf' f 63—64, beide per 50 K.G. ENKHUIZEN, 21 Nov. Aardappelen 1 kleine blauwe f 11.30, kleine bravo's f 1.25. Wortelen f 1.401.50, drieling uien f 3.05, alles per baal (100 pond). Spruitjes f 1.85 2.25, 2e soort 80 ct. per zak (30 pond). Rcode kool f 4.405.20, gele kool f 4, savoye kool f 2.55 per 100 stuks. MAASTRICHT, 21 Nov. Boter. Hoogste prijs f 2.31, middelprijs f 2.21, laagste prijs f 2.10. PURMEREND, 21 Nov. Paarden. Aan de scheimarkt waren aangevoerd 210 paarden- Rijpaarden f 350500, jonge paarden f 150 350, werkpaarden f 200450, slachtpaardeti f 125250. De handel was stug. VOLENDAM, 21 Nov. Eieren. Aan de eierveiling waren aangevoerd 40.000 eenden-» eieren f 8.408.50 per 100. zuilen ondersteunden' een koepel, waarop een ijzeren kruis stond. Aan elk der hoeken van het graf verhief zich een wit marmeren beeld. Drie dier beelden stelden de deugden, Geloof, Hoop en Liefde voor. Het vierde stelde den engel der verlos sing voor, met de eene hand wijzend naar I' den hemel. Een bronzen deur sloot den grafkelder. Binnen in bevond zich een klein altaar et zilveren kandelaars en kruis. Vier knielbanken stonden voor dit altaar. Achterin, op een zwartmarmeren plaat, stonden de namen van moeder en dochter, j Op den voorgevel van het monument onder den gravenkroon stond het opschrift: „Familie de Thonnerieux." De grijsaard was uit het rijtuig gestapt en trad langzaam, ondersteund door Je rome, op het graf toe. Jerome opende de bronzen deur en ging achteruit om zijn meester te laten bin nengaan. Nauwelijks was hij binnengetreden of door ontroering overmeesterd viel hij op de knieën op de steeoen vloer neer. Ach ter hem knielde de oude knecht, wien de dikke tranen over de wangen biggel den. Langen tijd bleef bij in gebogen houding zoo neergeknield, roerloos, zoo lang, dat Jerome eindelijk bang werd. „Mijnheer de Graal", sprak hij ontsteld, zich naar zijn meester voorover buigend. Philip de Tonnerieux hief het hoofd op en zich tot zijn dienaar wendend, %-iens gedachten hij begreep, sprak hij: „Neen, beste Jerofne, 't is nog niet met mij gec'aanmaar het einde nadert.... Ik zal hier niet levend meer terugkeeren. Ik zal dan eindelijk mijn Hevelingen weer terug zien.... De scheiding heeft lang ge duurd.... Maar nu is ze nog kort.... God zij geloofd!. „Meester, zulke gedachten zijn uw dood." „Welnu, des te beter." „Kom, mijnheer, laten wij heengaan...." En de oude knecht nam zijn meester mee terug, die de macht niet had om weer stand te bieden. In zijn huis teruggekeerd sloot de graaf zich in de sterfkamer op en gaf zich daar aan zijn droeve gedachten over. Wederom kwam Jerome hem uit zijn overpeinzingen wekken. Het uur van het middagmaal naderde. Men zou zeggen, dat de tocht naar het kerkhof het laatste greintje levenskracht bij den ouden man had vernietigd. Hij kon zich ternauwernood meer staande houden. „Jerome," zeide hij zacht tot zijn knecht, ik ben moe, jongen." „Daar vreesde ik voor", antwoordde Jerome. „Gelukkig zal het diner mijnheer weer misschien op de been helpen." Ik heb geen eten noodig, maar rust.... Ik zal vanavond maar niet eten." „Ja, maar, mijnheer moet toch iets eten of ten minste drinken, bijvoorbeeld een glas port.... Dat versterkt toch iets.' „Ik kan niet, jongen." „Waarom niet?" „Ik zorn niets kunnen gebruiken, dat voel, ik wel...." „Ik heb alleen rust noodig.... Ik ga naaf bed. Als ik opbleef, zou ik er bij neerval len." „Laat mijnheer dan ten minste zijn ge neesmiddelen nemen...." „Ja, dat is goed." Een koortsachtige huivering deed het go- heele lichaam van den grijsaard sidderen. Zijn hoofd was brandend heet en zijn han den ijskoud. Jerome bracht hem naar zijn slaapkame' en legde hem zoo zorgzaam mogalUc 'e bed. Nauwelijks lag de oude man in 'e kus sens of een zonderlinge ontroering maakte zich van hem meester. Soms staarden zijn oogen geruimen tijd. steeds naar hetzelfd® punt in de kamer. Zijn handen bewogen zich krampachtig. Jerome begon te beven, „Zou dit de doodstrijd zijn," vroeg hij zich met schrik af „Zou dit de dood zijn? Het was een aanval van zenuwent door de ontroeringen van den dag veroorzaakt. Langzamerhand bedaarde de oude maft weer en Jerome kon hem een lepel va1 een geneeskrachtig drankje toedienen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6