PARK-HOTEL FHEÏ5ÏEE0S STijOEHOSüOOES^ Speciale St. Hisolaas Attractie UIT DEN DISTREK, ZAANDAM LISSE. KROMMENIE. VINKEVEEN. HOORN. MEDEMBLIK. HEEMSKERK. VOORHOUT. HALFWEG. Ingezonden Medeelïngen Ingezonden MedeslSngen WJ2E93BUS. A 60 cents per regel. Pi>rklaan 86-94 Tellet. 433-14 0 Zondag 25 Nov Diner Concert Menu a f 3,« Verzoeke telefonisch tafels te reserveeren HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWCKJDE. HALFWEG. VELSEN 60 cent per regel. ONDER IEDERS B REIK BRENGEN DE ENORME TOELOOP GESCHENKEN ATTRACTiE IEDEREN K00PER een PRIMA CH.QJE 0VERHEMI of ZIJDEN SHAWL aan te bieden PLEIN 35, t,o. de Tempelierstraar, Tel. 1265 Ulsters en Paletots vanaf 132.50 Ratiné Winterjassen 133 50 Jongeheeren Ulsters en Ratiné vanaf f 24.75 Colbert Cosiuums en Demisaiso 8 vanaf f35 Motorje^kers met imm. bont en piaidvoering vanaf f21.76 enz. ZIET ONZE ETALAGES Gemeenteraad. Bij de behandeling aan ue geraieenlebegrooting gaf de post uitkèeriag van het rijk aan de gemeenten overeenkom stig de wet van Mei 180" aanleiding lot breedvoerige besprekingen .aVius de Tel. Naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten van 29 Augustus j.l., waarbij nvededeeüng werd gedaan, dat voor 1923 en volgende jaren niet meer op de nooduitkeering aan de gemeenten mooht worden gerekend; hadden B. en W. den des- treffenden post met ongeveer 94,000 ver laagd. Dit achtten verschillende leden niet ge- wenscht. Burgemeester Ter Laan oordeelde het be ter, dat men zich tot de regoering zou wen den, om het goed recht der gemeente op deze ui Ik nering te bepleiten. Het resultaat van de besprekingen was dat de post met de helft van hel bedrag der nooduitkeering werd verhoogd. Besloten werd op de begrooting een be drag uit te trekken van f 365.000 voor pro ductieve werkverschaffing en werkloozen- slcun. Een voorstel-Kroneniburg 'tot verlaging der presentiegelden van 8 tot 5 werd met 13 legen 0 stemmen verworpen; Bij den post havengelden werd lor sprake gebracht het besluit van hot Amsterdamsche gemeentebestuur tot verlaging der havengel den en hel verleenen van bijzondere facilitei ten met betrekking tol den ligtijd van balken. Burgemeester Ter Laan wees er op, dat lénige jaren geleden een gemeenschappelijke regeling waarbij .ook Rotterdam was betrok ken, betreffende het tarief voor havengelden is tot stand gekomen. Amsterdam is bier nu zonder medeweten van de andere partijen van afgeweken. Op voorstel van den heer Kamphuys werd bes'.olen een gedeelte van de haven Ie be- slommen voor vrijhaven met de bepaling, dat voor dit gedeelte^ ook 3 maanden vrij liggeld zal worden gegeven. L. F. C. Dinsdagavond vergaderde de voetbalvereeniging L. F C. om te beraad slagen o.ver het schrijven van het Sport- Comité, omtrent de overname van het terrein met de daaraan verbonden lasten, door L. F. C. Besloten werd het terrein niet over te nemen, wegens gebVek aan financiën. Het voorstel om met het Sport-Comité te trach ten alsnog tot eenige overeenstemming te komen, vond geen bijval, wijl de meerder heid niet van zins was te spelen in de klasse, waarin L. F. C. door D. H. V B. onbillijk was ingedeeld, anderen liever met het Sport-Comité niets meer te doen wil den hebben, en velen zich niet vereenigen konden met het handhaven door den Geestelijk Adviseur van het laatst-toege- pasre royement. Meerdere leden bedankten, waarna de voorzitter nog opmerkte, dat zij verplicht waren de achterstallige contribu tie te betalen, tot aanzuivering der loopende schulden van de vereeniging. Daarna werd de vergadering gesloten met den Christe- lijken groet. R. K. Middenstand. Gisterenavond hield de afdeeling van den R. K. Midden standsbond „De Hanze" een vergadering in het Patronaatsgebouw. Met den Christe- lijken groet opende de voorzitter, de heer T. G. J. van der Eerden, de vergadering en heette allen welkom, in 't bijzonder den geestelijken adviseur, die zoo bereidwil lig was hedenavond een lezing te houden over het onderwerp: „Missieactie." Voorts feliciteerde hij het in de vorige vergadering gekozen bestuurslid, den heer J. v. d. Voort, die in het bestuur was benoemd tot 2en voorzitter; deze zal voorts de pen ningmeester helpen bij de inning der con tributie. De notulen werden gelezen en vast gesteld Van het gemcerftebesiuur was ant woord ingekomen op het request inzake particulier werk dóór den gemeente-opzich ter. De voorsteller g'ng echter met de ziens wijze van B. en W. lang niet accoord. De voorzitter zegde toe, dat het bestuur nog eens over deze zaak met B. en W. zal con- fereeren. Dc voorzitter deelde mede dat het bestuur heeft getracht de verkoopingen, wel ke in de „Witte Zwaan" gehouden worden aan zekere voorwaarden te doen onderwer pen. Echter is geen resultaat kunnen ver kregen worden. Wegens absentheid van den rapporteur, werd het verslag van den Cen- tralen Raad uitgesteld tot de volgende ver gadering. Hierna was aan de orde de lezing v<xn den geestelijken adviseur. Spreker zcxde, dal hij al eens heeft gesproken over Mis rie-actie naar binnen en wel over het werk der gesloten relra-iten. Thans zou spr. het hebben over de Missie-actie naar s buiten n.I. over de Zending, welke Chistus aan Zijne Kerk heeft opgedragen Spreker zeide, dat het zijn overtuiging was, dat het goed was, dat de Roomsche midden standers zich eens doordrongen van bet groote nut van de Missie in de heidensche landen. In korte trekken schilderde de Ferw. inleider de Missie-actie sinds de eerste predikers van het Christendom, om vervolgens over te gaan tot de Missie-actie zooals deze ten huidige dage wordt gevoerd, waarin hij deed uitkomen, dat wij Room- schen wat den financièelen kant van het vraagstuk betreft, bi; de Protestanten achter staan. Onze taak is, er voor te wer ken, dat de heidensche landen hun eigen priestors -«aan vormen. Soreker wees er op, dat Z. H. Paus Benedictus XV heeft opgericht het St Petrusliefdewerk tot steun van Inhndsche priesters. Spreker gaf den Middenstanders een middel, waar door zij op zeer gemakkelijke wijze het Missiewerk kunnen steunen. Na breed voerige besprel:inrf werd naar aanleiding van de lezing besloten, dat het bestuur, in overleg met de propagandaclub, met con- -rete voorstellen zal komen, om daarna als uitwerksel dezer lezing, een daad te stellen. De voorzitter bracht vervolgens den Ëerw. inleider een woord van dank voor zijn prac- tische uiteenzetting. Vervolgens gaf de voorzitter een kort ver- tlag in zijn hoedanigheid als voorzitter van le Federatie in het Dekenaat Noordwijk, van de gehouden besturen-verrta^erin* op 19 October 1.1. Uit dit verslag bleek,' dat 3e Hanzebank moeilijke tijden doorhaakt, ioch door medewerk'ng van de Hanze- icden, kan de zaak blijver, marcheeren. In de rondvraag vroeg de 2e voorzitter, waar noodig. den steun der leden Hierna sloot de voorzitter de vergadering net den Christelijken Groet. Gemeenteraad. Gemeenteraadsvergadering word gehouden Ier behandeling van de gc- •neenlrbegrooting. Voorzitter: burgemeester K'erk. Afwezig net k,cnniy >ving de heer VV. M. van Vliet. Dc voorz.Ver begon met de aangename nededocling, dat den post hoofd, omslag kan 'erminderd worden met ruim 8900, omdat le rente en aflossing van liet te leenen ka- litaal voor de nieuwe kade. samen 6300. n 1924 venalt en post 274 der begrooting, ijnde 2025 voor terugbetalen van belasting, [«schrapt kan worden. Na een enkele vraag van den heer VUiers verd hoofdstuk I, vroegere diensten, gocd- {ékeurd. Bij hoofdstuk II stelde de commissie der begnootin.ig voor, het presentiegeld der leden te brengen van 4 op 2. Het lid der com missie, de heer Ten Wolde, mede sprekende nameqs den heer Van Vliet, achlte 2 vol doende. doch een ander lid. de heer Ofman, meende gemerkt te hebben, dat dc f 4 pre sent'ugeld werkte als een prikkel voor de raadsleden trouw de vexgaderingen te bezoe ken. Waar verschillende commissievergade ringen veel tijd eischen en waarvoor niets betaald wordt, is 4 per raadszitting zeker niet te veel. De heer Moov was oorspronkelijk tegen presentiegeld, maar nu hij heeft ondervonden dal er van de raadsleden heel wat tijd ge vraagd wordt, willen ze hun ambt behoorlijk vervullen, is hij er voor Een vermindering keurde spr. goed. maar 50 pel. is te veel. Spr. zou 3 willen voorstellen. De lieer Alders was 't eens met den heer Ofman en zou dus voor 4 stemmen. De leden, die dat bedrag te hoog vinden, konden hel geld in dc gemeentekas storten. De heer Ten Wolde zou haasl beginnen te begrijpen dat de heeren hier voor de 4 zit ten, omdat zoo met dat woord prikkel ge schermd wordt. We moeten echter werken in 't belang der gemeenschap. De heer Molenaar hielt! een pleidooi voor 2 en meende er op te moeten wijzen, dat men alleen om zeer zwaarwichtige redenen bedanken mocht voor lid eener commissie. Voor 2 stemden de heeren Schut, Ten Wolde en Molenaar en voor 3 de heeren Mooij, Ten Wolde en Molenaar, zoodat de 4 per zitting bleef gehandhaafd. De heer Alters merkte op. dat er voor pre sentiegelden totaal f 880 was uitgetrokken. Spr. meende, dat f 600 ruimschoots genoeg was. Aldus besloten. Bij 't punt jaarwedden Wethouders ste'den B. en VV. niets voor, Iielgeen dus eigenlijk beieekende, dut verandering van 300 voor iederen Weth. niet gewenscht was. De lieer Molenaar wilde zeker niet bene den de 300. Is 't lidmaatschap van den Raad eigenlijk een eerebaantje, de weihou ders moeten veel lijd geven aan 't Dagelijksch Bestuur der gemeente. Met avonduren kan men gewoonlijk niet volstaan. De heer AUiers was ook voor 300, doch betreurde 't dat oud-wetli. Van Vliet, een man mei welhouderspraklifk niet aanwezig was, die spreekt uit ondervinding en is voor verlaging, iels wat de heer Ten Walde toe stemde, omdat de heer Van Vliet liet als een eerebaantje beschouwt en ook in deze voor bezuiniging is. Wethouder Labborté meende, dat de heer Van Vliet redeneerde: 300 is tocli al te kort, dus er kan nog wel wat af; z. h. st. gelaten op 300. 't Commissielid Ten Wolde vond de post schrijf- en bereaubehoeften, op 600 ge raamd, hoog, doch na de toezegging van den Voorzitter in deze de noodigc zuinigheid le betrachten, werd 't bedrag vastgesteld op 600. De heer Albers viel over de 125 voor sehrijfloonen ter vervanging bij ziekte, doch de Voorzitter meende dat de twee volontairs dat bedrag door extra werkzaamheden ruim schoots verdienden. Goedgekeurd. Post 19: onderhoud meubelen voor het Raadhuis werd van 100 gebracht op 50. Over salarissen, vacanitieloesUxgen en pen- siocnstortingen van 't gemeenlepersoneel werd thans niet gesproken, omdat de commissie ter vaststelling van het wcrkUe dén reglement eerst met voorsteilen moet komen. Besloten werd alles wat begroot was thans goed te keuren en zoo noodig ill Dec. a.s. te herzien. Bij hoofdstuk III openbare veiligheid, merkte tie Voorzitler op, dat in de vacature van nachtwaker te Kroinmeniedijk niet zal worden voorzien en de politieagenten met dien dienst belast worden, hetgeen dus cene bezuiniging is. Pest 55: licht, brandstoffen en schoonhou den van bet poiilieposlhuis, werd van 200 op f 100 gebracht. Bij post 72: onderhoud hooistekersgereed- schappen merkte de heer Schut op, dat 't wen schei ijk was nieuwe gereedschappen aan le schaffen, hetgeen besloten werd. De meer dere kosten zouden bestreden worden uil den post onvoorziene Uitgaven. De subsidie „Witte Kruis', afdeeling Krom menie werd thans bepaald op f 2500, om dat men algemeen van gevoelen was, dal uit breiding van 't buiten-badhuis (waarvoor 455 noodig is) zeer gewenscht is. Bij hoofdstuk V merkel de heer Ofman op, dat door dc loonsverlagingen de arbei ders thans geen zesde, maar het vierde deel van hun loon aan woninghuur betalen. Zulks is volgens spr. een onmogelijkheid. De Vereeniging van Nedcrl Gemeenten, de afdeeling S. D. A. P. cn N. V. V. zullen er krachtig bij de regeering op aandringen ocgenhlikkelijk 40 pCt. af te schrijven op de dure woningen, waardoor de ihooge huren kunnen dalen. De Voorzitter was een en ander bekend en zegde toe, dat B. en W. in deze waakzaam zijn, omdat bij niet betalen der huren de stroppen voor de gemeente zijn. Bij hoofdstuk VI wilde de commissie post 118 onderhoud van stralen en pleinen bren gen van 10025 op 8025. B. en W. had den zich daartegen vcrk'aard, maar konden er zich mee vereenigen, wanneer besloten werd emkelc stralen niet te vernieuwen maar le verbeteren. De heer Mooij hield een lang pleidooi om den Heiligeweg eens goed op te knappen. Spr. vond 300 veel te weinig en vroeg 1300. Voor minder belangrijke wegen als Uitweg, Ta and ijk enz. kon wel 1000 minder be sleed worden. De Heiligeweg is één der druk ke verkeerswegen geworden en de helling bij de bruggen is vooral bij gladde wegen, zeer gevaarlijk. De iieer Albers uitte de verzuchting: wat geeft 't opknappen der wegen. Laten nu de auto's de wegen eerst maar eens verharden en dan aan 't opknappen gaan over een paar jaar. Wethouder Labberté was echter een tegen overgestelde meening toegedaan: Was er een kuiltje, dun maakten de auto's daarvan spoe dig eeh kuil en weldra is de weg onbruik baar. Spr. pleitte voor degelijk onderhoud en wensohtei dat de steenen niet werden gelegd in los zand, zooals te Wormerveer gewerkt was, maar in vast geplempt zand. De Voorzitter pleitte eveneens voor degeh'jk en meende dat het zeer begrijpelijk was, dal de post onderhoud wegen grooter werd, om dat- le. de gemeente zich uitbreidt, 2e. 't verkeer drukker wordt, 3e. 't publiek Uooger eischen stelt, 4e. de voertuigen zoo zwaar zijn. De heer Rothuizen, zijn maidenspeech hou dende, wees op 't slechte eindje Heiligeweg van Aafjes tot de brug cn betoogde dat 't daar gevaarlijk was. Meerdere malen waren er dan ook reeds ongelukken gebeurd. De Voorzitler stelde spr. gerust met de me dedeeline dat er voor dat eindje weg 1300 was uitgetrokken. - Bij 't punt gemeentereiniging had de com missie gewezen op den aankoop van twee nieuwe ijzeren schuiten. B. en W. namen zulks in overweging. Post 244: Kosten voor licht en brandstof fen van den cursus in handwerken aan fa- brieks- en dienstmeisjes werd gebracht van f 150 op f 50. De heer Molenaar von den post 1100 voor 't schoonhouden der schoollokalen veel le laag. Spr. meende dat de man. die zulks verricht iv verdiende, terwijl hij tevens altijd assistentie liau. Bleef deze post zoo laag, dan kon dat zeer I ton nadecle ziin van de bijzondere scholen. De lieer Albers onderstreepte die redenen- ring en de Voorzitter stem de hierin toe. 't Sa laris van Eversen was gebracht ouder hoofd stuk openbare werken. Spr. zou echter reke ning houden met den ontvangen wenk. Ten slotte werd post 273: kosten van toe zicht en invordering van plaatselijke belas tingen van 250 gebracht op 150. Aan 't eind der behandeling merkte de Voorzitter op, dat de post Hoofd. Omslag door de verschillende verminderingen in uit gaven van 100.000 gebracht was op 89000. De heer Mooij hnd bezwaar zijn stem aan de begrooling te geven, omdat over verhoo ging der uitgaven voor den Reil'gewcg geen woord gesproken was. Spr. stelde opnieuw voor de 300 op te voeren tot 1300. Aan gezien 't voorstel niet ondersteund werd, kon 't geen punt van behandeling uitmaken en werd de begrooling daarna zonder hoofde lijke stemming vastgesteld. Burg. Stand. - Geboren: Dirkje, d. van J. K. H. Coers en G. E. Moerman. Johanna Wilhelmina, d. van G. M. L. Janssen en M. C. de Bruin. Overleden: Aafje van Rees, 74 j., eclilg. van Pb. Bouthoorn. Feestavonden. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Muziekvereniging „Concordia", zal op Dinsdag 27 en Woensdag 28 November, <les avonds te 7 uur, in hate! Koeleman een jubileum revue worden opge veerd. bestaande uit een proloog cn twee be drijven, De revue is verdeeld in Proloog: Een repetitie van „Conoordia"; het besluit tot de revue. Eerste bedrijf: Een werkend lid van „Concordia" en zijn neef uil Bergambacht. De Vinkeveensche jubileumfeesten. Hein en Trui op het jubileumfeest van „Concord'ia". Hoe „Concordia" naar een concours gaat. Bezuini ging en nog wat. Hulde aan den directeur. 2e Bedrijf: Het feestconcert van „Concordia". De pianist. Het veeleischend publiek. Aan „Concordia". Da's Roel. Het Vinkeveensche A, B, C. De nieuwe leden v.an de Vinkeveen sche Burgerwacht. Hulde aan H M. de Ko ningin. Meer mogen we niet vertellen uit de revue. Een ieder .die belangstellend is, roepen we loe: Komt cn ziet. Dinsdagavond alleen toe gang voor donateurs en kunstlievende leden,; Woensdagavond voor iedereen tegen entree. Collecte. De collecte, in de R.-K. Kerk alhier gehouden voor noodlijdend Duitsoh- lamd, heeft opgebracht ruim 800. St. Joseph's Gezellen. Zondagavond 25 November a.s. zal in bet Gezel,ehhfuis een feestelijke bijeenkomst plaats hebben tfcr of- ficieele oprichting der St. Joseph's Gezellen- vereeniging, alhier. Het nieuwe Muntgebouw. De laatste mu ren van de oude Muntgebouwen zijn Woens dag omgetrokken. Het nieuwe Muntgebouw maakt achter de ruinen een machtigen indruk. Het totaai-gewicht onzer uitgevoerde bloembollen gedurende de eerste 10 maan den van dit jaar bedroeg 23.438.628 K.G. voor een waarde van 25.017.973 tegen 22.711.283 K.G. voor 21.501.771 gelijk tijd vak vorig jaar. Alleen over October 1.1. waren (leze cijfers t .617.624 K.G. voor 1.789.516 tegen 1.606.928 K.G. voor 1.563.330 in gelijke maand 1922. St. Caecitla". In aansluiting op ons over zicht van de uilvoering van „St. Caecilia" kan nog vermeld, dat de volgende muzieknummers ten gehoore werden gebracht: „Tripoli' Mar- che; „Les Lilas Blues", Ouverture; „Charge d'Amour", Polka Mazurka; „Modeste", Fan tasie; „Looping Lhe Loop", Marche; „Lucrelia Borgia", Fantasie; „MiHana", Valse de Con cert; „La Kille du Reiment", Fantasie sur POpera. In laatstgenoemd nummer waren de solisten de heeren v. <1. Burg en v. Dameii, resp. piston en bugle, goed op bun plaats. De hoer Bolderdijk, directeur, heeft eer van zijn werk. Ook Joe en Nelli uit Breda, hadden suc ces, daar zij de lacbs-pioren bij 't publiek in beweging wisten brengen. Vooral „De Vier Jaargetijden" cn ,,'t Slippertje" waren mooi. De keuze vail St. Caecilia is ook in dit op zicht, niet sVcht geweest. De Burgemeester, vroeg 't publiek „St. Caecilia" te blijven Steunen, zij verdient dit ten vol'e. Spr. zegt, geslreeft dient te worden na drie avonden uitvoering, daar de zaal donateurs en kunstlievende leden, niet meer in twee avonden kan herbergen, Spr. heeft gelijk, want ook Dinsdag was de zaal weer overgevuld met kunstlievende leden. Maar de financiee'e gevolgen? Beide avonden hadden een ordelijk verloop. Alleen miste Maandag een dame haar nieuwe mantel, 't Is nog niet uitgemaakt of zij ont vreemd of per vergissingmeegenomen is. Geen loonsverlaging. Naar aanleiding van een in andere bladen verschenen bericht, waarin medegedeeld werd, dat in de tim merfabriek „Kennemerland'' te Halfweg een bespreking zou plaats vinden, tussehen de directie van de fabriek en een commissie samengesteld uit het personeel en dat loons verlaging het doel der directie zou zijn, ver zoekt men ons, te willen melden, dat in geen geval loonsverlaging het doel der bespreking is, doch dal de directie van „Kennemerland" meent, dal door gemeenschappelijk overleg met haar personeel, belangrijke verliezen be treffende de fabriek kunnen worden voor komen. Feestavond noaikrans. J.l. Dinsdagavond werd in het Jozefsgebouw door de dames der St. E1 isaibellisvereeniging den alhier lie- staanden naaikrans een gezellige avond aan geboden, als blijk van waardeering 'voor den bewezen ijver en toewijding. De presidente der St. Elisahcthsvereeniging, mevr. BergmanGcelen, opende deze bijeen komst, hectic allen aanwezigen van liarte welkom en sprak enkele waardeerende woorden tot de damesleden van den naai krans, haar dankende voor bel vele goede wat in bet belang van zoovele behoeftige parochianen is gedaan. Spreker wees inzoiïder op twee deugden, die in den legenwoordigen tijd zoo weinig worden beoefend. n.I. dc naastenliefde cn <le vrede. In onze tegenwoordige dagen vindt men vaak daarvoor in de plaats haat en nijd on der elkander. Spr. herdacht vervolgens liet pas gevierde Patronesfeest, de H. Elisabeth voorstellende hoe deze woor haar evennaasten en inzonder voor de armen was en maande allen aan het voorbeeld dier Heilige na te volgen door steeds met en onder elkander in vrede Ie leven, alsmede het begonnen werk met even veel toewijding voort le zetten. Na liet zingen van liét B.ondslied en en kele andere liederen, werd de avond op ge zellige wijze doorgebracht. Door de go-ede zorgen der dames van de Sl. Elisabcthsvereeniging was op voldoende wijze voor versnapering gezorgd. Voordrach ten en een dansje wisselden elkander af. G,m. werd een zeer aardig tooneelstukje door een vijftal dames vertolkt, getiteld: Op 6 8 UUR ORCHESTRE TZIGANE. Hors d Oeuvre Riche Crème Nantua Homard Newtourg Filet de Boeut Rénaissance Gateau Moscovite Dessert Bij den behendigheids wedstrijd mochten de dames L. Jutjens, J. Faas en N. v. Vel zen resp. den len, 2en en 3en prijs beha len. In den loop van den avond bezocht de Z. E. H. Pastoor deze gezellige bijeenkomst. Het verslag van den Naaikrans, hetwelk tot de aanwezigheid van den. Ëerw. Pastoor was achterwege gelaten, gaf melding dal omstreeks 140 stuks goederen waren ver vaardigd of gebreid. Met het zingen van Roomsche Blijdschap werd deze feestavond gesloten. R. K. School. Wegens een defect aan een der buizen van de centrale verwarming aan de R.K. School alhier, genieten de kinderen enkele dagen vacantie. Na herstelling wordt liet „onderwijs natuurlijk oumiddelijk voort- gezel. Gemeenteraad. Op Zaterdag 24 No vember. De agenda luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Adres der Samenwerkende Pafroons- vereenigingen in het Bouwbedrijf voor Haarlem e.o„ om in de gemeentebestekken het naleven van de geldende landelijke coll. contracten voor het Bouwbedrijf voor te schrijven en toe te passen bij uitvoering gemeentewerken. 3. Verzoek J. B. G. Krooman tegemoet koming art. 13 L. O. Wet voor zijn zoon tje P. J. B. Krooman. 4. Opheffing zekerheid van wijlen den heer L. J. Vallentgoed als gemeente-ont vanger. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot regeling tarief electrische stroom voor 1924. 6. Voorstel van Burg. en Welh. tot wijzi ging der verordening tot heffing van een zakelijke belasting op het bedrijf. 7. Aanvrage gratificatie Rijksveldwachter R. C. van den Bosch te Halfweg. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot Wij ziging tarief waterleiding voor industrieelc doeleinden enz. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot her ziening der vergoeding voor rijwielen aan monteurs en gemeentebode. 10. Voorstel van Burg. en Weth. tot in- gebruikgeving van een lokaal der O. L. School te Halfweg ten behoeve der Vaktee- kenschool, 11. Adressen van W. Bijma en P. Smit tot onderhandsche verhuring van landerijen met voorstel van Burg. en Weth. tot publieke verhuring van verschillende landerijen. 12. Aangaande kasgeldleening dienst 1924 ad 50.000. 13. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer plaatselijke inkomstenbelasting dienst 1923 —1924. 14. Aanvrage subsidie Afd. Halfweg e.o. van het „Witte Kruis." 15. Idem, Afd. Spaamdam e.o. van liet „Witte Kruis." 16. Idem, Vereeniging „Zuigelingenzorg" te Haarlem. 17. Idem, Muziekvereeniging „Eensge zindheid" te Halfweg. 18. Idem, Afd. Haarlem, R. K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond voor landbouw- wintercursus. 19. Idem, Afd. Spaarnwoude R. K. Dio cesanen Land- en Tuinbouwbond, voor on derhoud pad Lievelden. 20. Idem, R. K. Geitenhoudersvereeniging te Haarlemmerliede. 21. Idem, Commissarissen straatweg tus sehen Spaamdam en Santpoort. 22. Idem, Afd. Halfweg o.a. van het „Witte Kruis" voor wijkverpleging (ver hooging). 23. Idem, Afd. Halfweg van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. 24. Idem, Vereeniging tol Bevordering van de Belangen van de Bewoners v. d. beide oevers van het Zuider-Buiten-Spaarne, ten behoeve van het pontveer. 25. Behandeling Gemeente-Begrooting en Begrootingen Gemeentebedrijven en Bur gerlijk Armbestuur, dienst 1924. Mond- en klauwzeer. Bij de veehou ders Gebr. van Loon aan het Liewegje, G. P. Vreesburg te Spaarnwoude en J. W. van den Berg te Zuid-Schalkwijk is het mond en klauwzeer opgeheven, terwijl het bij den veehouder J. C. van Ruiten te Spaarn woude, voorkoipt- De vermiste jongen. De vermiste 20- jarige Duitsche jongen, waarvan wij de vorig week melding maakten, is terecht. Hij was met den tram naar Amsterdam ver trokken en had werk gevonden in de veen derijen. Doordat hij zonder geldige papieren rondzwierf, is hij door de politie op transport gesteld naar zijn „Heimat". Waiergemaal Rijnland. Het geheel ver nieuwde, van nieuwe machinerieën voor ziene watergemaal van Rijnland, zal ver moedelijk de volgende week in werking worden gesteld De gemeente-begrooting. Uit de begroo ling willen wij eenige va» de voornaamste cijfers geven Bij hoofdstuk I, vroegere diensten, wordt een ontvangst van 54.854 genoteerd als voordeetig slot van het dienstjaar 1922 (dal is 6000 minder dan verleden jaar). Voorts 10.000 aan achterstallige inkomsten. De nooduitkeering van het Rijk moest ver vallen, daar deze ook wel niet over liet loo pende jaar zal worden uiilgokeerd. De uit- keering volgens art. 1 enz. der wet van 24 Mei 1897 wordt geraamd op 46350. De opbi-engsl der leges wordt honger ge raamd door verhooging der bouwvergunnin gen van 0.60 tot 5.00 enz. Bij hoofdstuk II, Algemeen Beheer, is het totaal der salarissen van de ambtenaren en bedienden ter secretarie 64.724, tegen 65.004 dit jaar. Echter is thans liet per soneel van den ontvanger onder dezen post geplaatst, zoodal hierop 4500 is bezuinigd. De posi renten van geldleeningen bedraagt 157422, legen dit jaar f 174240; de post aflossing van leeningen 114796 ol' 7000 minder als dit jaar. De kosten van de verificatie der gemeente- financiën bedragen 6570, die van den ge neeskundigen dienst 5073. Bij hoofdstuk III, Openbare Veiligheid, tref fen we aan als vergoeding van hel Rijk in onzer EERSTE KLAS ENOELSCHE GEMAAKTE Hf EREN KLEEDING, bewijst weder DE ONBERISPELIJKHEID harer PASVORM, PRIMA KWALITfcIT en BEWERKING en UITERST LAGE PRIIZEN, welke haar aan onze zaak met onze dwingt ons hiermede voort te gaan en hebben wij besloten als met ing ng van MORGEN, ZATER DAG 24 NOVEMBER en de ge heele daaraanzo gonde week On'e schitterende Wintercollectie bevat o.m De nieuwste modellen en dessins in 's Zaterdags geopend van 8'/a v.m tot 10 uur :s avonds de kosten van politietoezicht op de terreinen van hel Slaatsvisschershaveiibedrijf te IJmui- den 29216. De belooning der polilic-amb tenaren en -agenlen wordt geraamd op 119.467; kosten kleeding en uilrusting 7170. De kov'en der sfranlvertichting worden ge raamd op 21392, legen 18000 dit jaar. Hoofdstuk IV, Volksgezondheid. Do op brengst der keur- en slachlloonen wordt ge raamd op 16000. de koslen bestrijding van epidemische ziekten 30.74, idem der tuber culose f 3210; koslen keuringsdienst 9830, bijdrage aan Haarlem voor den keuringsdienst Warenwet 4500; bijdragen aan verenigin gen 3675. Hoofdstuk V, Volkshuisvesting. Bijdrage Rijk in de koslen der Huurcommissiewel 3221. rente van onder hypothecair verband verstrekte gelden 20815; rente en aflossing van voorschotten 188293; bijdragen van het Rijk volgens de Woningwet 60807. Uigaven. Koslen Huurcommissie 6254 ,(<l.i. 426 xninder als dit jaar;; renten en al lossing als hiervoor genoemde bedragen; bijdragen ter tegemoet koming in de betaling van renle en aflossing 82828; koslen bouw- poli lie 11195. Hoofdstuk VI, Openbare Werken. Koslen onderhoud van stralen en pleinen 53635 (dit jaar 47.000). R. en W. stellen bierbij het volgende voor: vernieuwen bestraling be- tonbrug le IJimxiden f 2500; vernieuwing Vclsèrdïünerbuurtweg vanaf bet dit jaar uit gevoerde lot cn met de Kalverslraat 1680; vernieuwen Stationsweg Velsen met keibcstra ting 6500; vernieuwen voetpaden Rijks straatweg Wijkeroog 2000; gedeeltelijk ver nieuwen Driehuizerkerkweg 9000; vernieu wen Hagelingerweg langs Hngeveld 7500; gedeeltelijk vernieuwen W.iislclaan 6000; vernieuwen Bloemendaalscheweg van de brug tot den spoorwegovergang 1600; herslralen Ënsehedéslraat en Sehipbroekeriaan te Sant poort 1000; bestraling van overgenomen grond sl ivo ken en voortuintjes 5000. Kosten onderhoud wegen en voetpaden 14025; onderhoud wandelplaatsen en plant soenen 10000; kosten algemee.ne begraaf plaats 3525; idem gemeentereimging f 72056 (dit jaar 52410). Hierbij dient op gemerkt, dal deze kosten geen f 20000 ge slegen zij, Dc opslag vuil indirecte kosten ad 16926 dienen hier te worden afgetrokken, in werkelijkheid wordt dus oen kleine 3000 meer geraamd. Hoofdstuk VII. Ontvangsten eigendommen Huur van huizen enz. 9470; pachlsomme# f 920. Hoofdstuk VIII. Onderwijs. Dn opbrengst van schoolgelden wtordt geraamd op ƒ19.000; vergoeding van liet Rijk Lager Onderwijswet 1920 krachtens art. 56 198.051, id. 201 f15.736, verhaal pensioenbijdragen 18.568; kosten jaarwedden onderwijzers 238.017 (dit jaar 249.027); kosten onderhond schooIge!viuwen f 9910; leermiddelen ƒ6938; verlichting, verwarming enz. J 22.715; kos ten school voor achterlijke kinderen .f 11.849 (vergoeding van 'hel Rijk f 11.645); kosten Gem. Bewaarschool J 12.024: kosten bijzon der onderwijs 112,531; id. bijzonder voor bereiden! onderwijs f 19.000; middelbaar onderwijs: ontvangsten 8992, uitgaven 24.933, waarvan voor de Handelsavond school f 9951. Nijverheidsonderwijs: otilvangsten 36.829, uilgaven 64.334, waarvan voor de Vissche- rijsdvJol f 25.108, voor de Nijverheids- avondschool 6930; subsidie Ver. voor Amlbachtsonderwijs in Kennemerland. 20.779 Hoofdstuk IX. Ondersteuningen. Kosten krankzinnigenverpleging f 49.014 (d;it jaar 42.250); werkverschaffing aan wcrkloozen 14.742. SubsidicSn Schaalarmbestuur 49000. id. R. K. Burg. Armbestuur 28400, totaal 77.400 (dit jaar 61.000). Hoofdstuk XII. Belastingen. 80 Opcenten op gebouwde eigendommen f 51.245 (dit jaar 48.680)5095 opcenten op personcele Ixclasting 600.74 (dit jaar f 55.021); 50 opcenten op vermogensbelasting 9000 (dit jaar f 10.000); hoofdelijke omslag 685.000 (diil jaar 710.000). De post onvoorziene uitgaven wortdl ge raamd op 13.185. De ontvangsten en uitgaven worden in to taal geraamd op f 1.083.392.94. Kennemer Kegelbond. Zaterdag 24 No vember en Zondag 25 November, Zaterdag 1 December en Zondag 2 December zal de Kennemer Kegelbond, alhier, een wedstrijd honden, en wel op 24 en 25 November in bet gebouw der K. S. A. le Beverwijk en op 1 en 2 December in het Stationskoffieixnis te Santpoort. De wedstrijden zijn verdeeld als volgt: Pei-soneele wedstrijden voor heeren. B. Personcele wedstrijden voor dames. (1. Vrije Baan wedstrijden 'voor heeren. I). Vrije Baanwedslrijden voor dames. Voor do onderscheidene wedstrijden zullen fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld. Bekroond. Op de le Alkmaar gehouden Bakkerijtentoonslellixig behaalde dc Ixr. H. II. Meijer alhier den tweeden prijs voor beschuit, zijnde oen verguld zilveren medaille nxol di ploma en voor brood s>en diploma met eer volle vermelding. Dill is de 14e bekrooning. die den heer Meijer is len deel gevallen Vr. Hoe moet ik een Azalia behandelen? Antw.: Azalia's verlangen een lichte plaats in gematigde temperatuur benevens een rij kelijke begieting. Wordt dit laatste verzuimd, dan is de plaixt spoedig uitgebloeid. Men kan, als men verzuimd heeft de plant voldoende water te geven, en de bloemen gaan ver slappen, de pot in een emmer water zetten Is de plant niet al te zeer uitgedroogd dan wil dit nog wel eens helpen. Is de plant, na dat ze uitgebloeid is, nog gezond, dan kar men ze vanaf Juni ir. den tuin op een koele beschaduwde plaats ingraven. Het is mogelijk bij een zorgvuldige verzorging dat ze het vol gende jaar weer bloeit.- Vr.: Hoe moet ik een palm behandelen? Antw.: Naast de gewone zorgen die ge uw kamerplanten geeft, het volgende: Zeer goed is het de plant eens per week te wasschen met niet te koud water. Het beste is water op ongeveer kamertemperatuur. Zorg vooraf ook den onderkant van de bladeren te' reinigen. Leg daartoe de plant voorzichtig op haar kant. Men kweekt palmen in niet te groote pot en in geen geval direct in een luxe of verglaasde pot. Men giete zóó dat de plant in geen geval een droge wortelkluit krijgt. Is dit een paar maal het geval geweest, dan is de plant als verloren te beschouwen. 's Zomers iedere week in een emmer water zetten is een uitstekend middel om een traaie plant te houden. Goed groeiende pal men geve men in den zomer met wat water verdunde koemest. Indien dit echter bezwaar mocht opleveren, dan is onvervalschte kunst mest het aangewezen middel. Men zij echter voorzichtig met het gebruik hiervan. Men geeft licht te veel. Ook bij het koopen van kunstmest zij men uiterst voorzichtig en be trekke dit artikel bij een goeden bloemen winkel of bloemist. Vr.: Kunt U mij ook zeggen, of de Arbeids raad Advies of hulp verleent voor pensioen en buiten de ouderdomsrente. Ik ben gepen sioneerd. Ik heb op twee acteri van den Staat 40 pet. verhooging gekregen en de ge meente neemt het er weer af, hoewel geen der beide acten het aanduidde. Antw.: Ons dunkt dat u zich het best kunt wenden tot het R.K. Bureau voor Ar beidsrecht dat eiken Dinsdagavond zitting houdt in het gebouw „Sint Bavo' aan de Smedestraat le Haarlem. Vr.: Kunt U mij ook zeggen hoe ik een vlek uit groene zijde kan verwijderen, welke veroorzaakt is door „Lincol Polish (vloei baar metaal poetscrème)? Antw.: Met boter weeken, dan uiiwas- schen. Nawrijven met benzine. Zorg er voor, zoo voorzichtig mogelijk te werk te gaan, om de vlek niet grooter te maken dan zij is. Neem schoone doeken of watten enz. Het allerbeste is echter: laten uitstoomen. Vr.: Welke is de kortste weg van Haarlem naar Didam? Hoeveel K.M. 2. Van Haarlem naar Oud-Beyerland? Hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Oudhuizen, Ruwiel, Breu- kelen, Maarssen, Utrejht, de Bilt, Zeist, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, Wageningen, Heelsum, Arniiem, Westervoort Duiven, Zevenaar. Didam. Afstand 133.3 K.M. Antw. 2: Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lissc, Sassenheim, Warmond, Warmonderhek, Leiden, Zegwaard, Katwijk, Berkel, Berkel- schenhoek, Hillegersberg, Rotterdam, Char- lois, Godschalxoud, Oud-Beierland, af stand 73.8 K.M, Vr. Welke is de kortste weg per auto: 1 van Haarlem naar 's Bosch; 2 van den Bosch naar Maastricht; 3 van Maastricht naar Arnhem; 4 van Arnhem over Amersfoort naar Haar lem? En hoeveel K.M.? Antw. 1. Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, Wilnis, Oudhuizen, Ruwiel, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Hou ten, Schalkwijk, Culemborg, Buurmalsem, Geldermalsem, Tuyl, Zaltbommel, Hedel, den Bosch. Afstand 108.3 K.M. 2. 's-Hertogenbosch, Berlicum, Heeswijk, Dinther, Veghel, Erp, Gemert, Bakel, Deurne, Riessel, Roggel, Haelen, Roermond, Susteren, Sittard, Geleen, Beek, de Kruis berg, Weert, Maastricht 129.9 K.M. 3. Maastricht, Weert, de Kruisberg, Beek, Geleen, Sittard, Susteren, Roermond, Swal- men, Besel, Kessel, Helden, Maasbree, Se- venum, Horst, Venray, Maashees, Boxmeer, Oeffeit, Cuyk, Mook, Malden, Nijmegen, Lent Bernmel, Urssem, Malburgsche veer, Arn hem. Afstand 121 6 K.M. 4. Arnhem, Ede, Barneveld, Amersfoort, Soest, Soestdijk, Eemnes-binnen, Eennes- buiten, Laren, Naarden, Hakkelaarsbrug, Muiden, Diemerbrug, Amsterdam, Halfweg, Haarlem. Afstand 109.8 K.M. Vr.: KunL u mij ook zeggen, hoe ik vrucht- boomen moet planten, op zwarten grond. Het zijn jong.' pyramnden, afkomstig) van den zwarten grond. Atllw.: Voor 't planten wordt dc grond in zijn geheel flink diep gespit Komen in den Ixidem harde lagen voor lot op pl.m. 1 M. diepte, dun moet die beslist worden gebro ken. Bij deze diepe bewerking is liet tevens goed een kalkbemesting le geven en door de bovenlaag tot pl.m. 50 cM diepte een flinke hoeveelheid verteerde stalmest te mengen. Is er geen gelegenheid om het hcele ter rein d'iep le spitten, dan kan men zich be- helpen door fiiiike gaten te graven vnn on geveer 1 'A X 1Y: X M., vermits het terrein op wiet le laag peil is gelegen. Van de te planten boompjes wordt het wortelgestel nagezien, gekneusde of gebroken wortels worden met een scherp mes bijge sneden. Tijdens het planten moet men zorg dragen, dat de wortels zooveel mogelijk horizontaal worden uitgespreid en de boompjes niet die per geplant worden, dan zij voorheen hebben gestaan. Tevens dient men er op te lellen, dat er grond tussehen de wortels woordl aan gebracht, hetgeen met enkele emmers water door aanspoeling geschiedt. Vr. Ik heb een beige mantel waarop een roode vlek is gekomen, waarschijnlijk door rood leer. Ik heb het met benzine gepro- beerd, doch zonder baat. Kunt u mij ten middel geven om die vlek te verwijderen? Antw. Probeert u het eens met een zuive ren doek, gedrenkt in zuivere spiritus ver krijgbaar bij uwen drogist Vr. Hoe krijg uit een pluche mantel de platgezeten plekken? Ik heb hem boven dc damp van een ketel gehouden, en daarna den tegenovergestelden kant opgestreken, doch dit heeft niets geholpen, Antw. Probeer het nog eens met stoom van kokend water, haal met een naald de opstaande pluche wat op en daarna nog weer eens stoomen. Helpt dat niet, dan vreezen wij dat er weinig aan te doen zat zijn. Vraag.: Ik heb een stekje van een Arons kelk dat best groeit, doch, als de bladeren grooter worden, zijn ze geel. Kunt u mij ook zeggen hoe ik het plantje moet behandelen? Antw.: Uw Aronskelk (Calta Aethiopica) zal rust verlangen. Evenals bijna alle plan ten verlangen ook zij een jaarlijksche rust periode, hetgeen te verkrijgen is door deze plant op een frissche plaats droog le hoxxden. Voorloopig dus geen water geven; daardoor zullen nog meer bladeren geel gaan worden en afsterven, hetgeen juist in dien lijd tot welzijn der plant is. A.s. voorjaar moet men ze van den ouden grond ontdoen en in nieuwen voedzamen grond oppotten. Eenig scherp zand door den grond mengen is uit stekend. Daarna, tijdens de groeiperiode veel water en vloeimest geven en een lichte fris sche standplaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7