Het nieuwe Missiehuis te Driehuis. Vi©rd® Blad De 24 November 1923 Boerenbond fiEMÊNSS MiEtm'S. ïfKNEMUlf&Sefc NIEUWS. Oost-Afrika. Oost-Afrika. Egypte. Siam. De uitgave der nieuwe rentemark. -sJ ii. Warneer wij nu willen aantoonen wat de Nederlandsche Boerenbond in 1922 e:ft ge daan i i he b lang van land- en tui bauw dan kunnen wij, dat niet beter doen, dan het jaarverslag over 1922 te volgen. Wij beginnen dan op pag. 15 Overzicht der werkzaamheden in verband met Wet geving en Regeeringsmaatregelen. Op de eerste plaats vinden wij vermeld het request door den bond (wij zullen in het vervolg spreken van der j aond, doch bedoelen daarmede dan den Nederlandschen Boeren bond) verzonden aan Hare Majesteit de Koningin toen gebleken was, dat het voor nemen bestond om het Departement van Landbouw, Handel en Nijverh. zóó te split sen, dat de Directie van Landbouw zou ko- m :n te ressorteeren onder het Departement v n Eianenlandsche zaken. De verschillende gronden waarop de bond verzoekt aan Hare Majesteit den voorgenomen maatregel niet uit te voeren spreken duidelijk van hoe g oot belang Land-en Tuinbouw voor ons land is en wij mogen wel betreuren, dat de ma tregel tach is doorgevoerd. Immers wat in vermeld request staat is volkomen waar, dat toch de land-en Tuinbouw steeds als de belangrijkste factor van ja als de grondslag voor de geheele volkswelvaart behoort te worden beschouwd en dus aanspraak kan maken op de meest nauwlettende zorg der Regeering. Op de tweede plaats vinden wij vermeld de sympathiebetuiging van den bond in zake het adres door den F. N. Z. ter kennis ge- bracht van de Tweede Kamer betreffende de regeling van den Uitvoer van boter en kaas. Ten derde worden nog eens vermeld de conclusies der Buitengewone Vergadering van 23 November 1921 te den Bosch gehou den. Deze conclusies betreffende de grondbe lasting, het voorontwerp Landbouwarbeids- wet, de wettelijke regeling der jacht en meer eenheid in de regeeringszorg voor den land bouw zijn verschenen in een afzonderlijke brochure, die wij ter lezing hartelijk aanbe velen als zijnde zeer nuttig en hoogst leerzaam Op de vierde plaats wordt vermeld de be moeiing van den bond inzake de intrek king van de dispensatie van het verbod tot uit voer van aardappelen. In een krachtig schrij ven wordt den Minister gevraagd de dispen satie weer zoo spoedig mogelijk opnieuw werking te stellen. Wel moeten we dan le zen op pag. 24 dat de Minister toch weer een algemeene dispensatie van het verbod tot uitvoer van aardappelen bad verleend, maar het is ook volkomen waar wat het verslag er bijschrijft, dat in ieder geval opnieuw was aangetoond hoe onzeker de toestand voor den landbouw blijft zoolang de Wet van 3 Augus tus 1914 den Minister zonder meer de be voegdheid geeft op ieder oogenblik in den gang van het bedrijf in te grijpen. Wij vinden dan ook op «le vijfde plaats het besluit v d. bond om er nogmaals bij de Regeering op aan te dringen om aan den landbouw toch einde lijk zijn algeheele bedrijfsvrijheid terug te geven en alle wettelijke maatregelen en be palingen in het leven geroepen ter voorziening in de schaarschte aan levensmiddelen en vóór alles de Wet van 3 Augustus 1914 in te trek ken. Dit vooral wijl de landbouw toch al reeds in zulke moeilijke omstandigheden verkeert en het verre van aangenaam is, dat haar dan nog in den afzet harer producten moeilijk heden en belemmeringen in den weg worden gelegd. Op de zesde plaats vinden wij de bemoeiin gen vermeld inzake het hinderlijk overblijfsel uit den oorlogs-crisistijd, n.l. de zomertijd. Wij vinden vervolgens vermeld, dat de bond aan de Regeering heeft medegedeeld, dat hij ook de georganiseerde R. K. tuinders in Nederland vertegenwoordigt, zoodat ook de Nederl. Boerenbond bij de Regeering opkomt voor de belangen dezer tuinders. Inzake Rijkssteun aan de Paardenfokkerij, LLOYD BIJ EEN REDEVOERING. toen de Minister overwoog de Paardenwet 1913 in te trekken waardoor de verplichte hengstenkeuringen alsook het subsidieeren der paardenfokkerij zou komen te vervallen evenals inzake Rijkssteun aan de Runder fokkerij, toen de Minister eveneens overwoog geen gelden meer uit te trekken ten behoeve der rundveefokkerij heeft in beide gevallen de bond aan zijne Excellentie verzocht voor een en ander voortaan nog wel gelden op de Staatsbegrooting aan te vragen, gezien de groote belangen die er mee gepaard gingen. De Minister heeft aan dit verzoek voldaan. Toen bekend werd, dat de Stoomvaart maatschappij „Zeeland" voornemens was om het vervoer van vleesch, van vee, van land en tuinbouwproducten naar Engeland voor taan niet_ meer op Folkstone te richten maar op Harwich, lezen wij in het verslag, dat het Bestuur v den Bond zich onmiddellijk heeft gewend tot den Minister om aan dit plan geen gevolg te geven daar 't schade zou doen aan den export. Naar wij van de geachte Redactie van dit orgaan niet teveel ruimte willen vragen en an derzijds toch gaarne zoo volledig mogelijk willen zijn, breken wij dit 2e artikel heden hier af om de volgende keer nog verder te verhalen wat er gedaan is door den Bond v. onzen Hollandschen-Land- en .Tuinbouw. (wordt vervolgd.) H. J. GANZEBOOM. EEN MENSCHELIJKE ZOUTPILAAR. In een oude schacht van een zoutmijn in Roemenië, werd dezer dagen, aldus melden de Duitsche bladen, het lijk gevonden van een .arbeider, dar, volgens medische onder- Zoekingen en voogens gegevene van de mijn- ingenieuren ongeveer vijftig jaar in de schacht moet hebben gelegen. Door het zourijke mijnwater, werd het lijk veranderd in een waren zoutpilaar. Aan de mummie hing een mijnlamp van zulk een verouderd tuype, als zelfs de oudste mijnwerkers nog nimmer gezien hadden. ONGELUK BIJ EEN JACHTRIT. De Nederlandscbe Jachtvereeniging hield gisteren te Gorssel een jachtrit, waaraan door 25 rijders werd deelgenomen.„Een van hemn, varon van Pallandt, is over een kleine hindernis gevallen en heeft daarbij het sleu telbeen gebrokwn. DE MOORD OP DEN NEDERL. PIEPER. De dader heeft bekend. Uit Hamburg wordt gemeld Men zal zich herinneren dat de Neder lander Pieper in Februari van het vorige jaar te Bergedorf nabij Hamburg werd vermoord. Deze moordaffaire is thans opgehelderd. De moordenaar, die op het oogenblik reeds een lange tucnthuisstrlf ondergaat, is sde 27- jarige huisknecht en tooneel-speler Richard Bauer uit Altona. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd. EEN RIJKE BEDELAAR. Te Metz werd dezer dagen door de mare- chaussée een zekeren Méolas Frantz opge pakt, wegens bedelarij. Toen echter de man nen der wet hem „fouilleerden", bevonden zij dat de bedelaar in de voering van zijn klee- ren een bedrag van eenige duizenden francs bij zich droeg, terwijl zelfs zijn sokken als brandkast dienst deden. Toen de politie deze vreemde ontdekking had gedaan, werd een nader onderzoek i gesteld waaruit bleek, da de bedelaar eigenaar van drie huizen in Metz was en hij aan los geld nog c.a. 20.000 franc bezat. DOOR EEN AUTO GEDOOD. Op de WeesMerzijde te Amsterdam is eeh 11-ajrige j ngen, die plotseling van achter een kar vaandan liep, door een in dezefde richting rijden ïFe auto overreden den gedood Getuigen verklaarden, dat de chauffeur geen schuld heeft. ROERDERIJ AFGEBRAND. Tengevolge va het vermoedelijk onvooi zichtig behandelen van een petroleumlamp is de hofstede van de weduwe M. v. D., te Drumpt afgebrand. Daar er bijna geen water bij de hand was. had het blussingswerk wei nig te beduiden. Er kon slechts weinig gered worden. DE STOPZETTING DER KOLEN- TRANSPORTEN. Het „Hbld." verneemt uit Berlijn, dat de Nederlandsche vertegenwoordiger bij het Fransche centraal bureau te Dusseldorf na mens de Nederlandsche regeering scherp heeft geprotesteerd tegen de stopzetting der kolenzendingen naar Nederland. PROF. VISSER VAN IJZENDOORN. Naar het „Vad." meldt zal prof. Mr. A. k Visser van IJzendoorn zich om gezondheids reden in 1925 niet meer verkiesbaar stellen voor de Tweede Kamer. -'? ,'N i*' a boom in het Usamhara-gebergte in Oost-Afrika, omwoekerd van slingerplanten en luchtwortelen. Prins August Wilhelm (vierde zoon van den ex-Keizer) als schilder. Jonge, bloeiende dadelplantei Fluitensnijders verkoopen op straat fluiten, die zij uit Pampus-riet snijden. Jonge meisjes uit de Provincie Laos, in het Noorden des lands. Een groote menschenmenigte wacht voor een bank op de aangekondigde uitgave der rentemark. H552S 555222 EEE5H Hierboven gieven wij een reproductie van de nieuwe Apostolische School van tie Ecrw. Paters Missionarissen van het H. Har!, van Tilburg, welke gebouwd wordt op de plaats, waar aanvankelijk het eerste Seminarie Hage- veld stond, te Driehuis, nabij den spoorweg overgang, aan den Driehuizerkerkweg en Hagelingerwcg. Het geheel grootsch opgezette gebouw be slaat een breedte van 75 M. en een hoogte van ongeveer 17 M. De rechtervleugel heeft een diept« van 55 M.. de 'inkervleugel 26 M. Reods is de bouw zoover gevorderd, dat men ongeveer, zooals de technische term luidt „onder den kap is". We willen hier in 1 kort een beschrijiving van de inrichting geven. Allereerst bevindt zicit* achter den hoofd ingang, die geheel met tegels zal worden be kleed, een deur, die toegang geeft tot het z.g. „Slot". Links vóór deze deur bevindt zich een gang, waarin een aantal spreekkamers uit komen en een trap, welke naar boven teddt naar slaapkamers voor logeergasten. Dit ge deelte van het huis is dus van het overige afgescheiden. Ter rechterzijde van den hoofdingang ko men in het „Slot" de leslokalen voor de stu denten en ter linkerzijde eenige kamers voor den overste, minister, eiïz. Eten voorloo kapel is ondergebracht in den rechtervleugel aan den voorgeve), terwijl het plan bestaat, later, recht achter den hoofdingang, dus ach ter het nu beslaande gebouw, een groote kapel te doen verrijzen. In dienzelfden vleugel bevindt zich een recreatiezaal, die een afmeting heeft van 30 X 8'A M., welke zaal door middel van schuifdeuren in Iwee gedeelten zal worden gescheiden. Aan de rechterzijde van dezen vleugel is het repetitielokaal gelegen, een groote, hooge ruimte, met veel licht van buiten. Rechts hier van bevindt zich de refter. Een trap leidt naar de kelders der centrale verwarming, voor kolen, voor proviand, enz. Op de eerste verdieping bevindt zich boven de refter de bibliotheek. Verder wordt de ruimte ingenomen door slaapkamers voor paters en broeders en badcellen geheel be kleed met Si'ezisch steen, benevens nog een ziekenzaal. Het trappenhuis is geheel geconstrueerd uit beton, terwijl de treden zullen worden af^dekt met Beiersch graniet. Dan rest neg de tweede verdieping, die be stemd wordt voor de studenten, die daar hun houten slaapcellen zullen krijgen. Geheel in den nok van het gebouw zal waarschijnlijk ""servoir voor de waterleiding worden ge- jlaatst. ..als men ziel, een massaal bouwwerk, cial op een lerrein, als dal van het oude Hageveld, geheel op zijn plaats is. De aannemer van dezen grooten bouw is de firma L. van Lieshout Zonen, uit Hel mond, terwijl architectis de heer F. C. de Beer, te Tilburg. Men verwacht, dat de bouw, die in Mei van dit jaar is begonnen, met Paschen 1924 gereed zal zijn. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 13