SPAARNEBANK STADSNIEUWS. GIRO-A FÖEELING Zaterdag 24 November 1923 Hit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden 46st© Jaargang No. 14596 Uit het Vaticaan Buitengewone vergadering van Aandeelhouders der N. V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem. Ingezonden Medsdeelingen té'JZüEK. I Da besprekingen. - Besloten wordt tot steun aan de Bank en tot volstorting der aendeelen Opdrachten, ook ten gunste van niet rekening houders bij onze inste ling, worden denzelfden dag kosteloos uitgevoerd fj Over de sa dl, waarover 2 pCt, rente wordt vergoed,kunnen rekeninghouders ten allen tijde per cheque beschikken. Spierrheumai leh- Gewrichtspijnen. Een Raadslid met meer rechten. SOfo fsrinj: Giften. Voor den Politierechter. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week y0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSOHE ^TWMWgliWlMfltWTlflITni'fMfMTiliMtinrrtii'iriT'TTTirri'liTilT r"W ruwskioau Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. De vergadering aan het woord, weigering Voor de gelegenheid tot" het doen van me- voor de DE PAUS OVLR BERNADETTE. Onze Romeinsche correspondent bericht: Dezer dagen werd in het Vaticaan, in tegenwoordigheid van den H. Vader, het dekreet voorgelezen over dewonderen van God verkregen op de voorspraak van de Eerbw. Maria Bernadette, an de Zusters van Liefde van Nevers (Frankrijk). Ter dier gelegenheid hield de Paus voor de vergadering, waarbij verschillende Fran- sche Bisschoppen, de Fransche gezant Jon- nart, en talrijke leden der Fransche kolonie te Rome, tegenwoordig waren, een rede voering over de Eerbw. Bernadette, die wel spoedig zalig verklaard zal worden. De Paus haalde Bernadette aan als voorbeeld van eene door God en Maria bevoorrechte ziel, die oprecht beantwoordde aan de ge nade Gods, die haar voorbereidde totde gewichtige zending, die Maria haar zou op dragen, ,en het vertrouwen dat Maria in haar zou stellen. Want Bernadette, zeide de Paus, heeft 'hier beneden genoten de i vreugde der heiligen in den Hemel. Uit het 1Jun11c spri ekgclcgecheic gebruik om aan- hart en uit de oogen van Maria, van Hare d -vlhouders en hanzekden krachtig te ani- dedeelingen en het Stellen van', vragen gaven zich plus-minus-40 der aanwezigen op. Op eene zeer, enkele uitzondering na be toonden al dezë'sprekers zich bevZeuigd dooi de verkregen inlichtingen en, brachten dank aan den rapporteur voor zijne onverbloemde mcdedeelingen. VrijWtl alten maakten van lippen hoorde zij de geheimen der zending, die haar werd opgearagen. Bernadette is getrouw geweest aan die zending, nederig gebleven in de glorie, sterk in de be proeving. Een ieder van ons heeft op deze wereld een zending te vervullen, al is het maar die van goed te doen aan onze even naasten. Daarin bestaat, volgens den H, Johannes, de vervuLling der wet. Zelfs de, kleinste en minst door gaven van ver stand of vermogens bevoorrechte ziel, kan op het voorbeeld van Bernadette, God ge trouw dienen, uitmunten in deugd, sterk zijn in de bekoring en de eigene zending goed vervullen. De Paus had op het einde der redevoering zeer-' vriendschappelijke woorden voor Frankrijk, voor Z. Ex. Jonnart, gezant bij den'H. Stoel, en zegende allen. We^ ontvangen het volgende communiqué deze vierkant onware berichtgeving nog der Donderdag gehouden vergadering Donderdag j.l. vond deze vergadering te Haarlem plaats. Aanwezig waren 353 aandeelhouders, te aamen bezitters of gemachtigden van 2245 aandeelen. De voorzitter, de heer H. G. A. Jansen, opent de verga.dering met den Christelijken groet, memoreert in het kort, hoe deze ver gadering, mede op verzoek van het Hoofd bestuur der Haarlemscbe Hanze en een aan tal aandeelhouders g. arne en met den meest mogelijken spoed is bijeengeroepen en deelt mede, dat het College van Commissarissen als rapporteur van deze vergidering heeft benoemd zijn vice-voorzitter, den heer C. Lap te Rotterdam. De secretaris, de heer J. Th. Peters, doet mededeeling van de ingekomen stukken, onder welke een schrijven van de besturen der afdeelingen Edam en Volendam, dat aandringt op het nemen van maatregelen tegen aandeelhouders, die op een thans op korten termijn vast te stellen datum nog in gebreke zouden zijn gebleven hunne aan deelen vol te storten. Het bestuur staat op het standpunt, dat tegen onwilligen stellig maatregelen getrof fen zullen moeten worden, maar geeft er toch overigens in het algemeen de .voorkeur aan zoo lang mogelijk door overleg tot het beoogde resultaat te komen. Rector Jansen vraagt thans het woord, omdat hij de vergadering slechts zeer kort zal kunnen bijwonen. Mijne bedoeling, aldus spr., is, iets te zeg gen over de lijnen, waarin, dunkt mij, de besprekingen in deze vergadering zullen kunnen en zullen moeten gaan. Ik beschouw deze vergadering als een hoogst ernstige, als een, waarvan voor een deel afhangt hel „to be or not to be" van onze instelling. Het ,,not to be" zal volgen, wanneer hier zou klinken een toon van nu op dit critiek oogenblik breed uitmeten van fouten, die inderdaad gemaakt zijn en door niemand van het bestuur worden ontkend. Het „to be" zal er zijn wanneer hier, na dat is gegeven een eerlijke uiteenzetting van den toestand, van wat gedaan is ter reorga nisatie, van wat nog gebeuren zal, de stem ming blijft om mee op te bouwen en dus mee aan te dragen de bouwstoffen om weer te komen waar we moeten zijn. Dan is er en dat zal u straks nader worden toege licht perspectief, gezien de meermalen door eerlijke, bekwame mannen herhaalde gezondheid der innerlijke positie van de bank, God geve, dat die geest zal heerschen, dat men begrijpen zal: zeker, de grieven be hoeven niet te worden begraven, maar zij kunnen op een oogenblik als dit ter ruste worden gelegd. God geve, dat iedereen er van overtuigd is, dat als men van deze ver gadering weggaat, en er straks weer over den middenstand een stemming van gedrukt heid komt, het herstel wederom bemoeilijkt wordt Ik geloof- echter niet, dat onware bovendien laat sanctionneeren door alle aan wezigen, stelt spreker er prijs op te ver klaren,, dat verschillende heeren, waaronder met name de accountant, de heer Van Hoorn, zich zelfs met geen woord in de discussies hebben gemengd. Spr. komt na deze verklaring tot eene uit eenzetting der ingevoerde bezuinigingen en inkrimpingen in den crisistijd en zal van zijn kant niet alleen „klare wijn" maar klaar water schenken. Door ontslag en salarisver laging van directie en personeel is een min. dere uitgave aan jaarsalaris verkregen van 141.000.In dezelfde richting is bezui nigd op de exploitatie. De onkostenbegroo- ting voor het volgend jaar zal ook door het uitschakelen van alle subsidies onge veer met 50 verminderd zijn. Voorts zal elk kantoor, dat geen winsten biedt, te zijner tijd moeten verdwijnen. Aan het terugbrengen van den post ge bouwen wordt met kracht en met succes ge werkt. Een aantal gebouwen, die daarvoor in aanmerking kwamen, zijn reeds gereali seerd, alle boven de aankoopwaarde en al kon de verbouwingswaarde bij den verkoop meèren tot het wederom gezamenlijk steunen en scniagen van deze noodzakelijke instel ling, of zoóals een' dei 'uahw'ezigen zich uitdrukte als men van bestuurszijde fou ten heeft gemaakt, zijh dietenminste reeds lang erkend, wij aandeelhouders en Hanze- leden hebben 'onze fouten 'echter nog niet erkend. Vermelding, verdient, dat de heer Van Langen, voorzitter der afdeeling Delft, zoo categorisch mogelijk deze vergadering als on juist brandmerkte en zich volkomen aansloot van verschillende gemeenten om geleverde energie het in onderling overleg vastgestelde billijke tarief ,e betalen. Met genoegen hebben Gedep. Stalen be merkt dal tegenover het bedrijf een meer billijke houding wordt aangenomen. Eerst nadat de bedrijfsver lezen ten volle zullen zijn afgeschreven, zal een mogelijke verlaging der tarieven aan de orde kunnen worden ge steld. In hoever er 'kans is dal de door 'den Mi nister van Waterstaat verleende bemiddeling tot het treffen van een schikking mei de weigerachtige gemeenten zal lei ten. durven Gedep. Stalen thans niet beoort.feelen. De storingen van de slrocmlevering aan hel Gteoi is voor een deel te wijlen aan doorslagen van kabels, veribindingsmoffen, transformato ren, die niet steeds te vermijden zijn. Ook werden moeilijkheden ondervonden met de 50.000 voltleiding van Amsterdam naar Naar- den. Deze moeilijk heden zijn thans overwin nen. Directie Mj. Th. WESYERWOUDT. bij de lezing, die de rapporteur daarvan ge geven had. Gevraagd werd o.m. naar meerdere erken ning van de plaatselijke commissies van ad vies; de mogelijkheid tot het verkrijgen van disconto in de toekomst; wat bij realisatie van gebouwen voorkeur verdient: publie ke veiling of onderhandsche verkoop, de grootst mogelijke zorg voor debiteu ren; die hunne volle medewerking verleenen; de huidige waarde der aandeelen (waarbij de spreker er aan herinnerde, dat volgens de statuten eene afzonderlijke vergadering van aandeelhouders zou moeten komen, indien 25 pet. van het aandeelenkapïtaal verloren zou zijr); naasten en inwisselen van aandee len; verlengingsprovisie, middelen om de al- gemeene stemming te verbeteren; eventueele uitbreiding der directie; hoeveel aandeelen zijp in bezit van directie en commissarissen; plaatsen van preferent kapitaal; tegemoetko ming aan onmachtige aandeelhouders; benoe ming eener vertrouwenscommissie uit be leggers en aandeelhouders; de geschiktheid van het personeel. De vragers werden beantwoord eensdeels door den rapporteur, anderdeels door de niet, steeds mede bedongen worJen zoo zal hoofddirectie. De gevraagde inlichtingen het deze vergadering toch zeker genoegen j werden verstrekt, en voorgestelde maaltre- doen te vernemen, dat de verkochte ge- gelen van aandeelhouders in overweging ge bouwen met een gezamenlijke balanswaarde j nomen. i van ruim 282.000 pond Sterling ternauwer- j De hoofddirectie is gaarne bereid, mede- nood 10 pCt. minder dan deze waarde heb- werking te verleenen aan het plair om te ben- opgebracht. Voor de overblijvende ge-trachten een specialen accoirtrtant naèiens bouwen becijfert de rapporteur eene loo- het hoofdbestuur van algemeen advies te nende exploitatie Aan het accountantskantoor Nijst en Van Hoorn is reeds in bet begin der crisis eige ner beweging opgedragen een onderzoek in te stellen naar de eredietrisico's Dit on derzoek strekte ziöh aanvankelijk slechts uit ovej- de grootere credietan en olschoon het nog beëindigd kon worden, leidde het s'nê van tot zulke grootere verbeteringen der risico's, dat besloten is het onderzoek uit te strekken tot alle credieten. Spr geeft daarna eene vergelijking tus schen de beleggingen op 1 Januari. 1 Juni en 1 November 1923, waaruit blijkt dat in den crisistijd aan opvragingen, tie een bedrag van ruim 8 millioen vertegenwoordigden, vlot is voldaan. Het spreekt van zelf, dat daar tegenover een aantal credieten moes ten worden teruggevraagd, waarbij men zich zooveel mogelijk heeft beperkt naast eene algemeene inkrimping tot het reali- seeren van groote credieten en van een aan tal kleinere, die de relaties met de bank vrijwel verbroken hadden. De thans alge- wikkelde credieten ten bedrage van ruim 6 millioen zijn tot 98>^ a 99 pet. terug gekomen, terwijl tegenover het risico in het ongedekt restant van 1 4 134 pet. een be drijfswinst staat van ruim 90.000.in het eerste halfjaar 1923. Van de effecten is een gedeelte, op de laatste jaarbalans voorkomend, voor circa doen dienen en de instelling eener vertrou wenscommissie als door een der sprekers gevraagd zal bij hem op geen enkel bezwaar stuiten. Voor zoover ter vergadering aan wezig, zijn Directie en Commissarissen be zitters van 203 volgestorte aandeelen. Bij de campagne, lang voor de crisis, ter plaat- aandeelen, hebben slechts twee commissarissen gezamenlijk 7 aandeelen ter overplaatsing aangeboden. De vergadering stelt ten slotte .ate héar conclusies vast, dat de noodzakelijkheid van deze bankinstelling ten volle wordt erkend en dat hare werkzaamheden met alle moge lijke middelen moeten worden voortgezet, terwijl naast medewerking aan de volstorting van het aandeelenkapitaal ook door elk per soonlijk in voorbeeld en propaganda ge ijverd zal worden om het herstel ten spoe digste te verwezenlijken. Met een dankwoord van den Voorzitter wordt de vergadering gesloten. HAARLEMSCH ORIvEST-BRESSER. De veiligste befegging Uwer bpaa ei- en is in de SPAARBANK VOOR KATHO - EK NEDERLAND Bij kan, oor te Haar.em, NASSAU- Lr-iAN 18. Badclijk nga&nde ren.e 4 pCt. Vraa.i inlichtingen /Jtdagci. Maandag,s Woensda.s, Vrij dags van t:9 u n.m eri Zaterdags va. jyy2 u .en teCAb lKiCUM ten huin van den deer H SCHRAM; op Uins dags en Zaterdags van 6—8 uur n m DE PROVINCIALE ZIEKENHUIZEN. aandeelhouders zullen toelaten d'at ooit 8L50:00t° gerealiseerd. In dit gedeelte werd het verwijt gerechtigd zij, dat er ligt in de ?n he{Jaarversla* over 1922 een koersver- woorden van Windhorst: „door de vijanden ''es. 7.-", geschat, terwijl het in niet verwonnen, maar door de vrienden werkelijkheid een koersverlies van 64.000 verlaten." i "racbt, dus 34.000 minder, dan in het Het Haarlemsch orkest onder Nico Ger- harz heeft plannen oim zich ook in den win ter geregeld in Amsterdam te deen hooren en gaf bij wijze van proef een concert in de Beurs voor den Diamanthandel; Aan de'„Tel." ontleener, wij wat C. S. daarin over dat con cert schreef: Er werd alleen Beethoven ge speeld (Egmont, hel vioolconcert en de ze vende symphonic), hetgeen in deze geïm proviseerde gelegenheid een gevaarlijk experi ment was. Niet alleen de accoustische ver houdingen zijn geheel anders, maar ook hel gemis aan het gebruikelijke decorum geeft de Ik heb dezen ochtend, omdat ik inzatf jaarverslag geschat. Tegenover dit verlies hier 'iclll een eigenaardig populair - OJ I..1 i11 lrnro L-friir \i-nor-loirr1- t J 17". den ernst van dezen dag, de H. Mis opge dragen ter eere van het Goddelijk Hart, voor onze instelling; moge het Goddelijk Hart naar Zijn belofte zegenen, wat gesteld werd onder zijn bescherming, en moge die zegen op de eerste plaats beteekenen een en de eventueel mindere opbrengst van ge bouwen staat de opbrengst der verlengings provisie. Van de 3800 aandeelhouders moeten er thans nog ongeveer 1000 volstorten tot een gezamenlijk bedrag van 700.000, waarna vergadering! Ik weet; misschien zal deze of gene zeg gen: „woorden," .gevoel," maar niemand zal toch zeggen, dat het woord, dat inderdaad voorkomt uit de ziel, gespeend, is van ver standelijke motieven. Laat 't dan waar zijn, dat gevoel alleen niets doet, nog nooit is er een groote daad gesteld door het verstand alleen. De be- srnstige wil en hoopvol vertrouwen in deze £eslort kapitaal 2.159.400.bedraagt. Sedert 1 Januari j.l. is 603.600 op het aandeelenkapitaal bijgestort. Spr. behandelt nu de verdere reorgani satie en doet daarbij voorlezing van een accountantsrapport, dat hoezeer de getrof fen maatregelen als geforceerd realiseeren van gebouwen en terugbrengen van solven te credieten tijdelijk noodzakelijk kunnen zijn, de mogelijkheid van reorganisatie als vruchting komt door het innig samenzijn i credietinstélling van den middenstand aan twijfel onderhevig zou worden, wanneer in deze geforceerd afloopende lijnen moest worden doorgewerkt. Spreker wijst er op, mede in verband met dit rapport, dat onze Hanzebank in wezen eene coöperatie is, die slechts volle dig tot haar recht kan komen, indien alge meene spoedige en blijvende medewerking van Hanzeleden en aandeelhouders verze kerd is. Spr. memoreert de technische reorganisa tie en vereenvoudiging, welke thans reeds door het zeven-districten-stelsel verkregen is, en animeert de aanwezigen na deze ver strekking der verantwoordelijke gegevens tot het collectief brengen van het herstel, dat deze Hanzebank in staat zal stellen krachtig voort te wérken in het belang van den middenstand en zeker niet in de laatste plaats ook in het belang van de aandeelhou ders zeiven. Verklaring Bondsvoorzitter. Hierna voert de Bondsvoorzitter, de heer C. J. G. Struycljen, het woord, om te ver klaren, zooals trouwens uit het betoog van den rapporteur gebleken is,, dat het Hoofd bestuur het volste recht, maar dan ook den plicht had, zich in de crisismaanden ft steller achter de bank. Hem verheugt de zeer groote opkomst en hij vertrouwt, dat de opgedane goéde overtuiging door alle aanwezigen naar buiten zal worden uitge- dra gen. van verstand en gevoel. Maar van den anderen kant zou ik aan hen willen zeggen, die steeds spreken van ver stand en nuchterheid alleen: Laat ze eens om zich heen zien; enkel nuchter verstand is nooit iets anders gewe'st dan de kille dood graver van anderer, wel niet volmaakte, maar toch levenswaardige geesteskinderen. De Rapporteur aan het woord. Hierna is het woord aan den rapporteur tot het doen van mededeelingen omtent de genomen maatregelen, de ingevoerde bezui nigingen en het verder beleid van Directie en Commissarissen der bank sedert de Jaarver gadering. De heer Lap verklaart zijn optreden als rapporteur voor deze vergadering en stelt er prijs op even terug te treden in het ontstaan van deze buitengewone vergadering, waar voor het initiatief is uitgegaan van een aan tal aandeelhouders te Delft na overleg met de z.g. „kleine commissie," Van deze bijeen komst is indertijd een quasi-officiëel commu nique in de pers verschenen, waarvan spreker moet opmerken, dat het van a tot z onjuist was en door niemand vanwege de Hanzebank is verstrekt. De mededeélingen in dit com munique waren lijnrecht tegenovergesteld aan de genomen besluiten. Er is voor dezen crisistijd wel degelijk bijzondere controle.in gesteld, eene vergadering van aandeelhou ders werd geenszins afgewezen zooals trou wens heden blijkt, en waar dit persbericht karakter, waartegen een werk als de ,Eg mont'-ouverture bestand is, maar dat in de zevende symphonic en het viool-concert veel finesses verloren doet gaan. Het orkest heeft zijn beste krachten in de groep der eerste violen en de dirigent Gerharz kent zijn partituren door en door, weet met weinige middelen een maximum aan slagvaardigheid te verkrijgen. De eelli van het orkest zijn te zwak en het koper te groot van klankomvaug. In het viool-concert was b.v. de phrase, die de solo-partij gaat inlei den bij haar beantwoording in de dominant met den besten wil niet le onderscheiden, terwijl vaak orgelpunten in hel koper te veel naar voren traden. Ondanks deze tekortko mingen stonden de Uitvoeringen op een res pectabel peil. In hel bijzonder de „Egmont" werd zeer knap gespeeld. Jan Brosser, tweede concertmeester van het orkest, droeg het viool-concert vcor Nervosi teit speelde hem blijkbaar in den aanvang parten. Er was ten minste een opmerkelijk verschil tusschen het eerste- deel en de voi- j gende. Bij het tweede thema van hel adagio kon m:en zeggen, dal hij de volle beheersching van zijn middelen had herkregen. Intonatie en loonvorming waren hier zooals men die wenischen kon en mei een gaaf gespeeld ron do gaf Brosser het geheel een gelukkige af sluiting. Hij htvd veel applaus van de niet overvolle, maar voor dezen eersten keer vrij behoorlijk bezette zaal. C. S. HET PROVINCIAAL ELECTRISCH BE DRIJF IN NOORD-HOLLAND. Aan het antwoord van Gedep. Stalen op het afdeelingS'verslag der Staten omtrent het Provinciaal Electricileitsbedrijf ontleen,en wij, dat Gedep, Staten de voorspelling dat het bedrijf in 1923 met een balg saldo zal sluiten niet gewaagd worden. Voor 1924 wordt, behoudens onverwachte tegenvallers een winst van f 271,31)0 verwacht, waarbij den in aanmerking dient te worden genomen, dat onder de baten is opgenomen een be drag van 240 000 dat door de Provincie in de kas van het bedrijf zal worden gestort als vergoeding voor het gemis aan inkomsten Au or het bedrijf geleden tengevolge -an de Het antwoord van Gedep. Sloten op de bemerkingen uit de afdeelingen. Verschenen is de Memorie van Antwoord cp het Verslag van het onderzoek in de af doe'ingen der Staten van NoOrd-H olland vnn de begrootingen en uilgaven oer Provinciate Ziekenhuizen nabij Santpoort, te Bakkum en le Medemblik. Inzake de naar voren gebrachte wenschelijk- heid, op de uitgaven dér Provinciale Zieken huizen zcoveel mogelijk le bezuinigen, ver wijzen Gedep. Staten in 't algemeen maar hun antwoord op het a gemeen Verslag der af deelingen betreffende de Begrooling de-r Prj- rincie voor 1924. Door rie Gommiss te van Be stuur werd voortdurend gestreefd haar ern stige bezuiniging. In veler.ei opzicht wierp dit streven resultaat af, zeggen öedep. Sinten. Op 1 November 1923 bevonden zich in hel Ziekenhuis te Santpoort 1182 .patiënten en 585 personen personeel; in hel Ziekenhuis le Bakkum 898 patiënten én 414 personeel; te Medemblik 290 patiënten en 134 personeel. Geleidelijk heeft reeds een aanmerkelijke in krimping van personeel plaats gehad. Gedep. Stalen hebben niet den indruk, dut op dezen weg vee! verder kan worden voortgegaan zon der schade voor den dienst. Vergelijkende cijfers met andere krankzinnigengestichten kunnen Gedep. Staten niet geven. •Do verpleegkosten van aimlaslige patiënten hebben in 1922 bedragen per jaar: le Sant poort 1510; id Duinenbosch 1756,12. Door de gemeenten werd bijgedragen 800, door het Rijk 40, zoodat voor rekening der Provincie bleef onderscheidenlijk 670 en f 916,12. Voor 1924 wordt gerekend, dat deze be dragen* belangrijk lager zullen zijn dan in 1922, mede doordat de. bijdragen der gemeen ten zijn gebracht op 1000. De verpleegprijs van Medemblik kan nog niet worden medegedeeld, daar dit door Je Provincie nog niet gedurende een vol jaar is geëxp.oitcerd. In Medemblik mogen alleen manneiijlke patiënten worden verpleegd ten getale van niet meer dan 312; De verpleegprijzen in andere gestichten waar patiënten voor rekening der Provincie worden verpleegd, wisselen tusschen ongeveer f 700 en 1IÖ0. Alleen Huize „Assisië" te Hoensbroek rekent 600, doch dit dient al leen ter verpleging van idiote Roomsohe jon gens. De verpleg'ingskos'tan voor kinderen zijn uiteraard lager dan die voor volwassenen, merken Gedep. Staten Op. Dat Amsterdam bezig zou zijn hare patiën ten in andere dan provinciale gestichten on der te brengen, komt niet overeen mei liet feit aldus Gedep. Stalen dat de Ge meentelijke Geneeskundige Dienst nog steeds plaatsen in de provinciale gestichten aan vraagt. Betwijfeld wordt trouwens of het mo gelijk zou zijn meer dan eenbeperkt aantel plaatsen in andere ziekenhuizen te krijgen voor minder dan 1000 's jaars. Van de instelling eener deskundige commis sie, wier taak zou zijn een onderzoek in te stelten door verge'ijking met wait in andere gestichten geschiedt, verwachten Gedep. Staten vooralsnog geen heil. De Commission van Bestuur zijn in staal zich op de hoogte te stellen van de werkwijze in particuliere ge stichten. Dc particuliere gestichten in liet bij zonder de godsdienstige, verkenen in velerlei opzichten in zoo un-'erc rnf.la::d:ghed«n dan die van de Provincie, de.' uil hel lager be drag van de vcrp'eegko.-len. aldaar geenszins valt af te leiden, dat de exploitatie,'ler pro vinciale gestichten op zuiniger wijze kan ge schieden. Dal geldt in hel bijzonder ten aan zien van de sterkte en de salarissen van hei personeel. Het schijnt Gedep. Staten ook hoogst twij felachtig of het hier eveneens aanbevolen denkbeeld, n.l. opdracht van het beheer der provinciale gestichten aan stichtingen, eenig gunstig resultaat zou kunnen opleveren. Centralisatie van liet beheer wordt bevor derd, voor zoover daarvan voordeel is te ver wachten. Centrale vervaardiging der kleeding is niet wel mogelijk, nu daarbij patiënten worden tewerk gesteld, wat ook deel uitmaakt van de therapie. De ongelijkheid in de salarissen, betaald aan o'e geestelijke verzorgers in de onder scheiden ziekenhuizen, vindt haar oorzaak m het verschi'lend aantal patiënten, waardoor de werkkring niet dezelfde is. Het ziekenhuis te Medemblik zal binnen kort worden aangesloten aan de provjnc'ale "•at- V'-Wng- nvr aansluiting aan het pro vinciaal eleclrisch not zal nog onderhandeld wornen. Van pijnen geheel bevrijd. De bekende tooneelspeelster Mevr. Julia Cüypcrs té Amsteidatn, Officier de 17 ca .ié- mie Iran ?aise en Ridder van de Belg. Kroon, schrijft „Meer dan een half jaar leed ik aan ontzettende Spierrheumatiek in armen en schouders. Op aan beveling van mijn Geneesheer Dr. Arons, heb ik het ten slotte gepro beerd met Togal- tabletten en het is mij zeer aange naam U te kunnen berichten, dat ik, door een tijdje To- gai-tabletten gere geld te gebruiken, geheel van pijnen bevrijd ben." Dui zenden vrijwillige dankbetuigingen, afkomstig uit alie lande" der wereld, bevestigen dezelfde goede en snelle resultaten van Togal-tabletten tegen Spierrheumatiek en een even gunstige uit werking tégen zenuwrheumatiek, gewrichts- rheumatiek, rheumatische knobbels, jicht, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, verkoudhe den, influenza, griep en slapeloosheid. Ge nezing en onschadelijkheid gegarandeerd. Tegen billijken prijs bij alle Apothekers en Drogisten. Vraagt de brochure no.over de zekere genezing door Togal, die U gratis en franco toegezonden wordt door de „Phar- maceutische en Chemische Groothandel A.. Ameye", Amsterdam. 46 Vierde concert. Het oogenblik is nu gekomen, dat wij in ons zullen opnemen, wat die sublieme blad zijden uit Beethovens intiemste dagboek ons zeggen. Zullen wij ontv vkelijk zijn Men mag nalezen, wat de ooove meester moest- doorstaan men vindt het in zijn Konversationshefte. Dé drom was dit vierde concert zoo belangwekkend, omdat hier het gesproken woord van Beethoven ons veel dingen zegt over het thans tot uitvoering ge- o ten kwartet in Es, het eerste van de mach tige werken, die Beethovens zwanenzang zijn. Over géén zijner kwartetten heeft hij zich zoozeer uitgelaten, als over dit opus 127. Géén der laatste werken had zijn eerste uit voering onder zulke moeitevolle omstandig heden, als dit kwartet. Een harde strijd moest gestreden worden, vóór de genius zijn „vid' kon schrijven. Welk een strijd moesten de beroemde Weensche ensemble'- voeren, om de eer te hebben het werk ten doop te houden- En hoe schoten zij in de.i aanvang alle te kort. Den onverkwikkelijken strijd der groepen van vier met hun aanhang, waarvan als pri marius beurtelings fungeerden Schuppanzigh, Boehm en Mayseder, zullen wij voorbijgaan Het zou te ver Voeren. Minder bekend, doch nteressant is, hoe Beethoven geen toestem ming gaf tot uitvoering, of de „vier" .moesten schriftelijk de belofte geven, hun taak breed te willen opvatten. Hoe de heeren zich had- d n te geven, mag blijken uit de onder- teekening' van een dergelijk stuk, waar de knappe cellist Linke zijn naam liet verge zeld gaan van de bijvoeging „Des groszen Meisters verfluchtes violoncello." Beethoven kon zijn muziek niet meer hooren, als hij die eerste proeven bijwoonde. Maar als een leeuw moet hij geweest zijn, als hij met zijn oogen de geringste afwijking rn tempo en rythme bemerkte. En de uitvoering Hoeveel moeitevolle uren moesten worden doorgemaakt, voordat van deze muziek de „Nebelhülle" optrok en de eerste schrede op den weg tot „Verstand nis" was gezet. Een duister vermoeden van de grootschheid dezer schepping was wel daar. Maar de rechte klaarheid is wel heel lang uitgebleven, en de allerbesten uit Beet hovens tijd vinden nu nog in de concertzalen, na honderd jaren, „muziekkenners" die ver beneden hun muzikalen horizon blijven. Dit wou ik terloops even zeggen. Men kon het tot zijn schade bemerken, maar zich troosten. Vertelt niet Rellstab, bij zijn bezoek aan den dooven meester, van „den schmerz- lichen Ausdruck in Beethoven's Antlitz?" Dit werk, waarvan de oudste en beroemd ste spelers, die ik zooeven noemde, de uit voering voor onmogelijk verklaarden het was slechts de inleiding tot de grootsche werken, die wij op de nog volgende twee con certen zullen te hooren krijgen. Nu heeft Lucien Capet de regeling zóó gemaakt, dat voorafging het werk, dat niet meer tot de vorige groep behoort, maar toch dit nieuwe tijdperk in Beethoven's scheppen inluidt. Zeer terecht noemt de Beethovenkenner W. de Lenz dit quartetto serioso „le pont de la 2e d la 3e manière." Het is zéér zeker lichter te verstaan, dar de laatste groep, maar slaat ook ongetwijfel tonen aan, die een aëra openen. De Buda pesters hebben het op de laatste niet ten einde gevoerde cyclus nog gespeeld en velen zullen zich dat ongetwijfeld herinneren het was toen zeer bijzonder, al kon ik mij toen niet vereenigen met het slotpresto, dat hen „sul ponticello" werd gespeeld. Het finale verliest zoo bij Beethoven, wat er juist de kracht van uitmaakt. De Capets deden dit niet, en zoo sloot dit werk op meer bevredi gende wijze af. Het werk herinnerde ons door zijn dédi- cation aan Beethoven's goeden famulus baron von Zmeskall,- zelf componist, maar die zijn kwartetten uit bescheidenheid niet uitgaf. Bij hemwepe p ren nieuwe werken thuis uitgevoerd, omdat B.'s vriendschap met Lichnowsky toen verbroken was. Men lacht gaarne om Zmeskall, omdat B. hem alles opdroeg, tot zelfs het bezorgen van huishoud sters, wat hij met ware doodsverachting ten einde voerde. Tot belooning goot de grim mige Beethoven hem nog dc fiolen van zijn toorn over zijn hoofd uit. Maar welk een goed vriend hij aan Zmeskall had, wist hij toch en beh Jve door de veie koddige brieven, die de baron alle zorgvuldig bewaarde en registreer de, toonde hij het ook door zijn oprechten vriend dit kwartet te wijden. Dit kwartet. Welk een voortgang Zijn vorm wordt immer reinier, innelijker. Meer en meer vergroeit deze met wat het leven is Een trouwe lezer dezer rubriek sclvrijlt ons, met verzoek het hier een plaatsje te geven, het volgende: Donderdagavond bij de lynxlvraag in de gemeenteraadszitting van Heemstede even een spannend momentje in de anders zoo rustige omgeving. De heer Breed vraagt of rekening zal worden gehouden met zijn standpunt dat een onderwijzeres in dienst der gemeente oij eventueel huwelijk ionising dient aan te vra gen. Zoo niet, dan zal hij daaromtrent (te noodige voorstellen deen. Een ander raadslid vraagt, of de gemeen teraad ook het recht heeft dergelijke voor waarden bij hel Bijz. Onderwijs te stellen. Op hel .ontkennend antwoord van de voor- zitlerstalei steekt fiij van wa| legen een wet, die aan den gemeenteraad, (die toch geld geeft voor het bijzonder onderwijs) het recht ontzegt zich te mengen in dat onderwijs en drférraan voorwaarden te stellen. Inderdaad: het werd gezegd Goor een hoogst achtens waardig liberaal raadslid, dal bovendien nogal geacht wil worden, gelooven wij, niet tot de domste le behooren. Verbeeld je eens, zouden we dat achtens waardige raadslid willen antwoorden, dat het anders ware, dat de gemeenteraad zich wel mengen mocht in de aan gelegenheden van het bijzonder onder wijs, niet alleen voor het ontslag van een onderwijzeres natuurlijk, maar ook voor an dere aangelegenheden.Wat zou er dan te recht komen van ons bijzonder onderwijs! Maac^ dat was niet alles, waarover dat zelfde raadslid zich vrij heftig uitliet. Hij meende dat, indien de gemeente niets te zeg gen heeft over het bijzonder onderwijs, het R.K. raadslid Breed ziich dan ook diende le wachten om voorwaarden te stellen aan het openbaar onderwijs. Indien een liberaal dat nog deed. zcide hij, maar iemand vail die zijde. Ieder, die d'en aard van .onze Roomsche raadsleden in Heemstede kent, kan begrij pen dat toen pas goed de poppen aan het dansen kwamen. En terecht, dat liberale raadslid scheen ziieh in te beelden dat hij als raadslid iets meer le zeggen heeft dan b.v. een K oomsch- Kalholiek raadslid; dal hij b.v. iets zou mo- igen zeggen ten vooirdeele of ten nadeele van het openbaar onderwijs, wal een R.K. raads lid niet zou mogen of niet zou beihooren té zeggen. Dat is toch inderdaad glad mis. Alle Raadsleden zitten daar om het gr meentebelang te behartigen, waaronder ooi het openbaar onderwijs behoort, met even veel rechten en evenveel plichten. Wat de plicht en het recht van het eene raadsld is, is ook de pl4cht en het recht van hel andere raadslid. Geen liberaal heeft daar. ook niet ten opzichte van bemerkingen over het openbaar onderwijs, niets meer te zeggen dan een R.K. raadslid. Integendeel is het best mogelijk dat ver tegenwoordigers, die de bijz.-ndere school en haar inrichting goed kennen, allicht een kostelijke opmerking weten le maken waar mede de bedillaars der openbare school hun nut kunnen doen. De andere raadsleden moeten dus. indien een R.K of Protestant, eens een opmerking plaatst over de openbare school maar goed hun ooren openzetten en nooit, zooals dat liberale raadslid in Heemstede,, zeggen dat de geachte wederpartij haar mond heeft le houden. Dat is er glad naast! Barometerstand Ï0.30 v.m.: 766. Voorufl OPGAVE VAN: J. .1. WEbER ZOON Ooticieus Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem van het kustwerk. Meer en meer wordt hij een onontbeerlijk bestanddeel der verbeel ding. Had Beethoven hier ooit vooibeelden! Is hij niet alreeds daarom het grootste muzi- 'e genie, dat ooit geleefd heeft Wij behoeven niet te vragen, wé ar de ei genlijke taak van de Capets begint. Wij heb ben het dezen avond kunnen hooren. En de nog komende dagen zullen ons eerst recht be wust doen worden, wat wij in de Capets be zitten. G. J. K. N. N. voor dc Duiitsche Priester# 5.— N. N. voor de Duitscbc Zusters 5.— Van een kaartavondje „St. Caecilia" voor de Duitsche Priesters 3.50 Vi Honden worden doodgeschoten. Aan de ingangen van het jachtterrein va® Jhr. Deulz van Lennep slaat een lyirJje: „Losloopende honden worden doodgescho ten". Volgens de veewet mag de jonker dit doen en zijn jachtopziener mag liet ook doen. in opdracht van zijn heer. Had Jhr. van Lennep 'deze opdracht gegeven'? I-n elk geval heeft zijn 66-jarige jachtopziener A. v. tl. M. op 31 Mei een hond, die zich in dit jachtveld bevond, doorigesclvien. In het on- zoek was aanvankelijk gebleken, dat jhr. v. Lennep daartoe geen opdracht had gegeven, doch ter zitting dezen morgen bleek da' het wel was geschied. Deswege was het feit niet strafbaar en werd bekl. ontslagen van rechtsvervolging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1