Mi VROOM DREESMANN-HAARLEM Provinciale Staten van Noord-Holland. Berichten uit onze vorige oplage. De ex keizer te Zeist. De Hanzebank „Utrecht" failliet verklaard Het goederenvervoer uit Duitschland m?- Groote Houtstraat—Korte Veerstraat Het antwoord van Ged. Staten op het Alg. Verslag der Staten. De toestand der financiën gebiedt voorzichtigheid. Bezuiniging-inspectie. De ruimte in het Gouvernementsgebouw. De samenstelling van Ged. Staten en de verkiezing. Benoemingen. Geen voorstellen tot verlaging der salarissen. Geen vacantietoeslag. Voorloopig geen verlenging van den arbeidstijd. Verlaging van subsidies niet ge- wenscht. Het reservefonds. De belastingheffing. Uitkeering aan tuinbouw. Werkloosheidsbestrijding. I Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Fietsendief gepakt. R. K. KRING. Te water. Qe werkzaairheden Prov. Griffie KIJl OFR! I.ÏKE Begrafenis H. A. Schlatmann. Het Landverraad, Db val van hat Kabinet von Stre semann wordt (in Beni.n verwacht. De vermoedelijke tormateur wordt reeds genoemd, Von Kahr's aftreding. DE VERZEKERING TEGEN DUIKBOOTEN GEVAAR. CORSETTEN Elk corset gegarandeerd Elk corset gegarandeerd Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Algemeen Verslas? der Afdeelingen van de Prov. Staten op de begrooting van 1924, heffing opcenten, aangaan geldleening en instelling reservefonds. Met belangstelling hebben Ged. Staten kennis genomen van de door vele leden uit gesproken meening, dat de publieke cri iet op hun financieel beleid ongegrond is ge weest. Zij ontveinzen zich geenszins, dat de gunstige toestand der provinciale fina tier. slechts tijdelijk is en groote voorzich ighe-d dus geboden blijft. Waar waarschijnlijk groote uitgaven zullen moeten worden ge daan, deelen zij dan ook ten volle de meening, dat voor optimisme ten opzichte van den fi- nancieelen toestand geen aanleiding bestaat. Zij zijn overtuigd van het groote belang van bezuiniging en streven zooveel mogelijk naar een economische inrichting der provin ciale diensten en bedrijven. De noodzakelijk heid van de aanvulling van vacatures wordt steeds ernstig onderzocht en controle bij de uitgaven uitgeoefend. Dat de instelling eener bezuinigingsinspectié tot grooter bezuiniging zou leiden, kunnen Ged. Staten vooralsnog niet toegeven. Nietternin'zijn zij bereid, een onderzojk in te stellen naar de uitkomsten der bezuinigingsinspectie lders. Dat de kosten der krankzinnigen-verpleging hoog zijn en een zwaren financieelen last op' de provincie leggen, wordt erkend ook te de en opzichte wordt echter naar bezuiniging gestreefd en Ged. Staten ontkennen dan ook, dat bij dien tak-van dienst alles vrijwel zonder eenige critiek wordt toegestaan en ingewilligd. Ged. Staten hebben de overtuiging, dat door een veranderde indeeling der werk zaamheden geen bezuiniging is aan te bren gen bij de Griffie en den dienst van den Pro vincialen Waterstaat. Het Gouvernements gebouw beantwoordt niet meer aan de eischen van den tegenwoordigen tijd en is door zijn b trekkelijk klein aantal diepe en donkere kamers te klein. Na onderhandelingen over vergrooting en verbetering van het be staande gebouw, hebben Ged. Staten zich in 1915 andermaal gewend tot den Min. van 3inn. Zaken, die daarop toezegde, de stich ting van een nieuw gebouw te zullen be vorderen. Het is bekend dat de minister, hoezeer overtuigd, dat de huisvesting van het Prov. Bestuur dringend verbetering be hoefde, deze toezegging door de tijdsom standigheden niet gestand heeft kunnen Joen. Een wetsontwerp tot aankoop van het' aoodige terrein, werd met het oog op 's lands financiën, in 1921 ingetrokken. Aan 'de bezwaren, aan het gebrek aan ruimte verbonden, zal intusschen binnen niet al te langen tijd voorloopig kunnen worden tege moet gekomen door vestiging van een afdee- ting der griffie in een ander Rijksgebouw, waarin de regeering de daarvoor noódige lo kaliteiten ter beschikking van het Prov. Bestuur zal stellen. Dat deze tijdelijke op lossing voor de provincie échter weinig oeconomisch is, behoeft geen betoog. Reeds die splitsing van den dienst brengt kosten en moeilijkheden mee, terwijl bovendien het grootste deel der Griffie gevestigd blijft in een ongeschikt gebouw, dat veel aan ver warming en schoonhouden kost. Dat de behandeling van sottimige zaken vertraging ondervindt, moet worden toege geven, doch deze heeft altijd gegronde re denen. Op de beschouwingen, inzake de samen stelling van hun College door een der leden gehouden, meenen Ged. Staten niet te moe ten ingaan, daar die samenstelling niet door hen, doch door de Prov. Staten zelf geschiedt. De positieve vraag, of bij de door de R K. S.D.A.P. en Vrijz.-Dem. getroffen overeen komst inzake de bezetting van de zetels in het college van Ged. Stctm tetens een bin dende afspraak is gemaakt aangaande een, gedurende den zittingsduur van genoemd College te volgen, gemeenschappelijke be- stuurspolitiek, is dan ook ten onrechte tot hen gericht. Afdoende voorzieningen in den zin van de door de heeren Kleerekoper en Van Zutphen ingediende motie betreffende de werkzaamheden van Ged. Staten, kunnen »erst dan worden getroffen, indien van Rijks wege in dit gebrek aan ruimte in het Gou vernementsgebouw zal zijn voorzien. Tegen de klacht, dat Gedeputeerde Sta ten» bij het opmaken van voordrachten voor de benoeming van leden van provinciale commissiën eene bepaalde politieke partij, en wel de anti-revolutionnaire, blijkbaar souden passeeren, wordt met klem opge komen. Hun College streeft er integendeel naar, dat alle partijen zooveel mogelijk in de verschillende commissiën vertegenwoordigd zijn. Het behoeft echter geen nader betoog, lat dit slechts zeer geleidelijk kan geschie den, daar het niet in het belang der Provincie sou zijn, aftredende leden, wier uittreden rit de Commissiën een verlies zou beteeke- nen, niet voor eene her-benoeming voor te dragen. Gedeputeerde Staten betreuren, dat de malariabestrijding, in den vorm waarin deze gedurende 1921/1922 en 1922/1923 geschied de, moest worden gestaakt, doordat het Rijk daarvoor geen subsidie meer verleent. Zij meenen echter, dat het voor de Provincie :n de gemeenten, nog afgezien van de prin- cipiëele bezwaren, die daartegen zouden rij zen, niet wel mogelijk is, de taak van het Rijk te dezer zake geheel over te nemen. De vaststelling van strafbepalingen tegen het reinigen van melkvaten in slooten ligt naar de meening van Gedeputeerde Staten in de eerste plaats op den weg der gemeente besturen, die met de zorg voor de volks gezondheid zijn belast. Tegen een optreden der provincie op dit gebied zouden bovendien zeer groote practische bezwaren rijzen, zoo lang niet alle melkveehouders de beschikking over eene voldoende hoeveelheid ander water hebben. Over de invoering van een provinciale belasting op vrachtautomobielen kunnen mededeelingen worden tegemoet gezien bij de Memorie van Antwoord op het Afdeelings- verslag over het voorstel betreffende over neming van den Zaanlandschen Communi- ratjeweg. Gedeputeerde Staten meenen zich daarom van de beantwoording der te dezer zake gestelde vraag thans te mogen onthou den. In zake de loonpolitiek deelen Ged. Staten mede, dat zij vooralsnog niet voornemens zijn, voorstellen tot verlaging van salarissen bij de Staten aanhangig te maken. Ten aanzien van den vacantietoeslag wordt medegedeeld, dat een voordracht, dezen ook in 1924 weer toe te kennen, reeds was afge drukt, toen 'van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw bericht was ontvangen, dat tegen goedkeuring van het besluit der Staten tot de toekenning vam den vacantie toeslag over 1923 bezwaar werd gemaakt. In die omstandigheden meenen Ged. Sta ten te dezer zake geen voorstel te moeten doen. Alvorens tot verlenging van den arbeids duur kan worden overgegaan, behoort naar het oordeel van Ged. Staten met het oog op het ontslag, dat als gevoldg daarvan aan een aantal ambtenaren zal moeten worden ver leend, een wachtgeldregeling, die ten gevolge van het uitblijven van de Koninklijke goed keuring van het Ambtenarenreglement nog steeds niet bestaat, te worden vastgesteld. Daaromtrent is het advies van de Voorloo- pige commissie voor georganiseerd overleg gevraagd. Een herziening van het salarisre glement zal worden bespoedigd bij de be grooting van 1914 zal daarmede nog wel geen rekening gehouden kunnen worden. Van Ged. Staten zijn geen voorstellen tot opheffing of wijziging van het Georganiseerd Overleg te verwachten. Ged. Staten kunnen zich niet vereenigen met de meening der leden die van oordeel plaatselijke Commissies, bij welke de aan vragen moesten worden ingediend. Gedepu teerd Staten deden zich door een hunner door niet-publiekrechteiijke 'instellingen, subsidiair door privé-personen. Ingevolg deze regeling werden voorschotten verleen tot een totaal-bedrag van f 349.715. heid is nog 60.354.90 V2 beschikbaar. oost bestreden dienden te worden. vatbare verzoeken om steun achterwege zijn gebleven en voor een rechtstreeksch ingrijpen der Provincie op ruimer schaal dan is ge schied, geen aanleiding gevonden werd. De steun uit de provinciale kas is voor namelijk verleend voor het aanleggen of verbeteren van wegen en straten, de uitvoe ring van grondwerken, het uitdiepen en uitbaggeren van grachten, den aanleg of de verbetering van vloeivelden, het aanbrengen of verwijderen van beplantingen, den aanleg of de uitbreiding van begraafplaatsen enz. 23 NOVEMBER. EERSTE LATERE KOERS KOERS, BERLIJN ;p. b.llioen) 0.030 0.031'/, PARIJS 14.277. 14.21 BRUSSEL 12.277, 12 77 WEEN EN 0.377, 0.371/, LONDEN 11.50 11.50% STOCKHOLM. 69.50 67.20 KOPENHAGEN. 43.55 45.50 CHRISTIANJA 38.60 3S.75 BAZEL 46 90 45.83 t NEW YORK 2.E21/ 2.63'/, ROME U451/, 11.42 zijn, dat, afgescheiden van een eventueele I De vraag, welke werken in 1924 zullen wor- verandering van de jaarwedden en den ar beidsduur, het maken van promotie bij alle takken van dienst bij de provincie uitgesloten moest zijn. Indien er voor bevordering van ambtena ren gegronde redenen bestaan, behoort die, naar het oordeel van Ged. Staten, plaats te vinden. Reeds sedert geruimen tijd is aan de hoof den van takken van dienst een aanschrijving gericht, bij voorkomende vacatures of uit breiding van personeel, de voorkeur te geven aan sollicitaties van personeel, dat door in krimping van werkzaamheden overcompleet was geworden. De meening der leden, dat de provincie 2.500.000 beschikbaar stelt voor subsidies, berust op een misverstand. Uitgetrokken is een bedrag van 1.017,884,10. Aanleiding tot verlaging dersubsidiën bestaat thans niet. Een automatische verlaging van alle uitgetrokken bedragen met 10 meenen Ged. Staten met klem te moeten ontraden. De verhou ding in de bijdragen van rijk, provincie en gemeente wordt daardoor verbroken, zoodat ook de rijks- en gemeentelijke subsidie in ge vaar wordt gebracht. In zake het laten vervallen van subsidiën aan Volksuniversiteiten, openbare leeszalen en het Concertgebouw, vereenigen Ged. Sta ten zich met de meening van die leden, die de cultureele belangen niet wenschen te scha den ten behoeve van een betrekkelijk gering voordeel voor de provincie. Ged. Staten achten het niet onmogelijk de subsidies aan handelsscholen te verlagen, en de bijdragen aan gemeenten in de kosten van het nijverheidsonderwijs, als deze tot sa menwerking overgingen of een eventueel bezuinigings-inspecteur hier een dankbaar werkterrein zou vinden, meenen zij echter te moeten betwijfelen. Voor een. provincialen bezuinigings-inspectéur is hier naar hun oor deel geen taak weggelegd. Tndien de belangstelling voor het handels onderwijs afneemt, zullen de prov. bijdragen automatisch verminderen ingevolge art. 19, Verordening Vakonderwijs. De vraag, voor cultureele belangen iets meer te deen, is bij Ged. Staten in onderzoek. Volgens dcor den directeur opgestelde berekeningen, zullen de jaarüjksche verlie zen bij het Prov. Waterleidingbedrijf aan het einde Van 1917 tot ruim 770.000 en aan het einde van 1928 tot pl.m. ƒ915.000 zijn opgeloopen. Ged. Staten wenschen niet de rente bij het te vormen reserve-fonds te voe gen. Doch ook willen Ged. Staten het batig saldo niet in zijn geheel ten bate van het dienstjaar 1924 brengen. Mocht het behoud van het bedrag van 4 millioen niet of niet ten volle voor de voorziening in de kasbehoefteh de provincie noodzake lijk zijn, dan zullen Ged. Staten de Staten voorstellen, een andere bestemming aan die gelden te geven. Ged. Staten hebben geen bezwaar de woorden „op voordracht van Ged. Staten" te schrappen, doch kunnen niet toegeven, dat door die bepaling het budget recht der Staten wordt aangetast. Ged. Staten ontraden, de voorgestelde hef fing van 5 opcenten op de hoofdsommen der Rijksinkomsten en Vermogenbelastingen te laten vervallen. Waar mogelijk in de toekomst meer dan 5 opcenten moeten worden geheven, achten zij het ongewenscht, die heffing een iaar geheel achterwege te laten. Hoewel niet blind voor de wenschelijkheid, in dezen moeilijken tijd den belastingdruk zooveel mogelijk te ver lagen, zijn zij van oordeel, dat de provincie Noord-Holland, door in 2 jaren tijds de op centen op de grond- en personeele belastin gen van 34 tot 20 en die op de rijksinkom sten en Vermogensbelastingen van 17 tot 5 te verlagen, reeds zóóver in die richting gaat, dat redelijkerwijze'niet meer van haar ge vraagd mag worden. Bovendien achten zij het onjuist, de voordeele'n van het zeer ruim vloeien der middelen in de afgeloopen jaren in nog sterker mate, dan door hen wordt voorgesteld, bij uitsluiting ten goede te doen komen aan de belastingschuldigen, die rijks- inkomsten- en vermogensbelasting betalen. Indien mede ten gevolge daarvan binnen enkele jaren weder meer dan 10 opcenten op die belastingen geheven zouden moeten worden, zouden immers ook de opcenten op de grond- en personeele belastingen weder moeten worden verhoogd. Thans kunnen geen vergelijkende cijfers van inkomsten en uitgaven van andere provincies gegeven wor den, De mogelijkheid daartoe voor het vol gend jaar zal worden overwogen, in Z ik< 'e opmerking, dat 6 als rentevoet te hoog is, deelen Ged. Staten mede, dat het niet in hun voornemen ligt, spoedig een geld leening te sluiten. Ter bestrijding van den nood in den tuin bouw is eene regeling getroffen, volgens welke de Provincie zich ouder nauwkeurig omschre ven voorwaarden voor ten hoogste 90 ga rant stelde voor de terugbetaling van voor schotten, door de boerenleenbank verstrekt aan de tuinbouwers, wier bedrijven levens vatbaar waren te achten en op andere wijze niet in stand konden worden gehouden. De beslissing omtrent de verleening der voor schotten o.ider provinciale garantie werd ge legd in handen van de Provinciale Commissie uit de veilingen in Noord-Holland, de in de provincie bestaande algemeene tuinbouw- den uitgevoerd, zal voornamelijk afhingen van de plannen der gemeentebesturen, die in dat jaar om bijdragen, als bij dezen post bedoeld, zullen verzoeken. Op de vraag, hoe groot het aantal werk- looze arbeiders of daarmede gelijk te stellen personen is, die naar schatting geholpen zullen worden, moeten Gedeputeerde Staten het antwoord schuldig blijven, daar de weilc- loozen, behoudens te Castricum, niet door hen werden aan het werk gesteld. Op het landgoed te Castricum zijn gedurende de wintermaanden ongeveer 40 werkloozen aan den arbeid geweest. Bijdragen zijn verleend aan de gemeenten Alkmaar, Callantsoog, Edam, Egmond aan Zee, Enkhuizen, Haarlem, Helder, Hilver sum, Hoorn, Huizen, Oostzaan, Purmerend, Texel, Velsen, .Wormer, Wormerveer, Zaan dam, Zaandijk en Zandvoort, benevens aan den Anna Paulownapolder. In het algemeen is bij het verleenen der bijdragen de eisch gesteld, dat ook van het Rijk voor de te on dernemen werken eene bijdrage moet worden verkregen. Slechts bij wijze van uitzondering is ten behoeve van gemeenten, welker om standigheden zoodanige uitzondering wet tigden, van dien eisch afgeweken. Omtrent het wegenvraagstuk zal eerlang een beslissing kunnen vallen ook aan de verkeersmiddelen in de Zaanstreek zal. daar bij aandacht worden gewijd. In afwachting daarvan kan voor de wegenverbetering aldaar geen subsidie worden toegezegd en in geen geval mag naar het oordeel van Gedeputeerde Staten daarvoor in dat stadium gebruik gemaakt worden van het crediet voor de werkverschaffing. Het provinciaal subsidie bedraagt in den regel 20'. a 25 van de ten behoeve van het werk uit te betalen arbeidsloonen in zoo verre bestaat er verband tusschen dit sub sidie en hetgeen dé gemeenten zelf ten béhoe- ve der werkloosheidsbestrijding kunnen be stemmen. Enkele malen werd wel een hoogër percentage toegekend en ook het verleenen van eene lagere bijdrage is wel voorgekomen. Wat de arbeidsvoorwaarden betreft, stelt de Provincie steeds, evenals het Rijk, de voorwaarde, dat zooveel mogelijk in accoord- 'loon wordt gewerkt, waarbij echter niet meer dan 20% boven het uurloon mag wor den berekend. Het bepalen van het uurloon geschiedt door het Rijk, nadat in den regel overleg is gepleegd tusschen het Rijk, de Provincie en veelal ook het Gemeentebestuur. Omtrent den arbeidsduur worden geene voorwaarden gesteld. Het aantal tuberculeuse kinderen, dat win- ter-verpleging geniet, is, blijkens de.bij Ge deputeerde Staten ingezonden staten, in niet onbelangrijke mate toegenomen. Over het jaar 1922 werd dan ook a n yer- eenigingen en stichtingen, als hier beuoeld, 89.362.10 uitgekeerd. Bij het samenstellen der begrooting voor 1924 hadden nog niet alle betalingen plaats gehad. Ten behoeve van de tooneelschool wordt reeds sedert 1911 onafgebroken door de Pro vincie subsidie verleend. Het onderwijs aan die school, hoewel niet vallende onder het Nijverheidsonderwijs, is naar de meening van Gedeputeerde Staten als vakonderwijs aan te merken en er bestaat naar hun oordeel geen aanleiding dit subsidie in te trekken, waar het vakonderwijs steeds door de Provin cie is gesteund en ook door het Rijk en de gemeente Amsterdam bijdragen worden ver leend. Ook aan het Concertgebouw worden door het Rijk en de gemeente Amsterdam subsi diën verleend. Gedeputeerde Staten staan nog steeds op het standpunt, door hen in 1919 ingenomen dat de Provincie zich niet mag onttrekken aan de taak, deze instelling, die in het muziekleven eene zeer bijzondere plaats inneemt en als weinig andere bijdraagt tot handhaving van den alouden Nederland- schen roem op het gebied der kunst, het voortbestaan mogelijk te maken. Ged. Staten deelen ten slotte nog mede, dat door de Staten binnenkort nog enkele beslissingen moeten worden genomen, die zware offers van de provincie kunnen vor deren. O.m. wordt gewezen op de motie Thomasser c.s., in zake verdeeling van de lasten, die voortvloeien uit den watersnood 1916, op h t voorstel Krooiman c.s., om a n het P. E. N. geen rente in rekening te bren gen wegens de voorschotten tot dekking der ot en met 1921 geleden exploitatie-verlie zen, en op het voorstel van Ged. Staten to overneming van den Zaanlandschen Com- municatieweg. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan een bijeonder reglement van bestuur voor den polder „de Hooge Weere" en wijzigingen van de bijzondere reglementen van Bestuur voor den Bennebroekerpolder en de Etersheimer- .suu'e recherche is aangehouden .1. van der M., 32 jaar, van beroep stucadoor en wonende Ie Heemstede, die bekend heeft 1c Haarlem een viertal rijwielen te hebben ver duisterd. Voor een uitstekende bezette vergadering der R. K. Kring heeft Donderdag de eer ste lezing van het winterprogramma plaats gehad. Als spr. trad op de geestelijke ad viseur der vereeniging, de welecrw. heer A. J Boks met het onderwerp „Lijkverbran ding." Spr. herinnerde aan de klassieken, besprak het verbrandingsproces cn de verschillende wijden van lijkbezorging. Verbranding is niet absoluut door de natuurwet verboden, maar begraven is toch meer overeenkomstig de na tuurwet. Verbranden is niet overeenkomstig den eerbied jegens het menschelijk lichaam. Spr. wilde het vraagstuk vooral behandelen van zedelijk en godsdienstig standpunt. De voorstanders van lijkverbranding toch willen niet alleen de langzame ontbinding vervan ging door een snelle, maar de christeli kc lijkbezorging door een materialistische! Verbranding ontneemt de wijding, waarmede de Christelijke godsdienst de begrafenis om geeft. Na enkele historische gegevens over de crematie in ons land, ook in verband met de begrafeniswet, herinnerde spr. aan een decreet van de congregatie der H. In quisitie, dat bepaalde, dat het een katholiek niet geoorloofd is, lid te zijn van een ver eeniging voor lijkverbranding en dat het een katholiek niet geoorloofd is, zijn lijk of dal van anderen te doen verbranden. Strenge straffen heeft de Kerk tegen lijkverbranding gesteld, zooais wei geren van de Sacramenten en kerkelijke j begrafenis. De voorstanders beriepen zich op de II. Schrift, maar spr. toonde aan. dat dit ten onrechte geschiedt. Niettegenstaande nu noch de natuurwet, noch de H Schrift noch het katholiek dogma lijkverbranding direct verbieden, is door het positief verbod bij kerkdijken toch beslist; lijkverbranding is voor katholieken verboden; alleen kun- jten er omstandigheden zijn, dat verbranding voor een katholiek geoorloofd zou kunnen wezen. Maar bovendien is lijkverbranding niet j passend bij de christelijke leer en belijdenis en historisch in strijd met de ritus en ge woonten der christenen. Lijkverbranding komt voort uit anti-clericalisme, materialisme en vrijmetselarij. Haar opkomst is te danken aan het veldwinnen van ongeloovige en ma terialistische beginselen. Ook daarom keert de kerk zich er tegen met zooveel ernst en kracht. Op de voordracht volgde dankbaar applaus en een geanimeerde gedachtenwisseling. Donderdagmorgen omstreeks half 10 is de 60.-jarige juffrouw W. H., die aan toeval len lijdt, in het water van den Raamsing/'l gevallen. Zij is daar uil opgehaald, door O. J B., monteur, en M. R., melkboer, beide wonende Ie Haarlem, met behulp van een stok en een riem. Zij is binnengebracht in het perceel Raam- singel,36, waar Dr. Meinakln van Schouwen burg de eerste hulp verleende. De vrouw is per auto naar haar woning ijl de Klaren- beekstraat gebracht. In het antwoord van Ged. Staten op het Algemeen Verslag bij de provinciale begroo ting wordt gezegd, dat een deel der griffie binnenkort ondergebracht zal kunnen wor den in een ander rijksgebouw. Naar we ver nemen, is met dit andere rijksgebouw be doeld het belastingkantoor aan het Klein Heiligland, Ondertrouwd: 23 Nov, A. W, E. Hörup en A. E, W. van Oortmerssen. Geboren; 2-1 Nov. zoon, van A. P. Alsema Pistoor; 22 Nov. zoon. van M. P. Piek Van Beek; zoon, van J. H. M. v. d. BerghVan Gils; zoon, van A. M M. HabraketiVan Rooy; docht, van C. E. WesselingMartin. Vrijdagmorgen is onder groote belangstel ling ter aarde gedragen, omringd door de troostrijke ceremoniën van onze Moeder de H. Kerk, het stoffelijk overschot van eer, eenvoudig, goed, braaf Katholiek; den heer H. A, Schlatmann, een man met een warm hart voor zijn behoeftigen medemensch, een man ook, die op Katholiek charitatief gebied buitengewoon verdienstelijk werk heeft ver richt in de jarep van zijn'jongeren en rijpe- rij heeftijd en ook toen de kroon des ouder- doms hem reeds sierde. Op 74-ja.rigen leeftijd is de heer Schlat mann te Haarlem, waar hij zooveel gewerkt heeft, overleden en van deze 74 jaren was hij meer dan 59 jaar lid van Sint Vincentius. Is dat reeds een troostrijke gedachte, nog beter wordt de beteekenis van zijn verdien sten gpschetst met de medcdeeling dat hij lange, lange jaren vice-president was van den Bijzonderen Raad van Sint Vincentius, president van de conferentie van den H. Jo zef. Bij zijn zilveren jubileum als zoodanig werd hem het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice -toegekend. Ook was de heer Schlatmann vele jaren en tot aan zijn dood toe kerkmeester der St. Jozefsparochie en oudste regent van het Pastoor Blommaerl- fonds, in. welke hoedanigheid hij wekelijks uitdeelingen hield aan behoeftige oude vrou wen. Zoo was zijn tijd verdeeld tusschen het doen van werken van Barmhartigheid en zorg voor zijn zaken, die hij dreef in de Lange Veerstraat. Zijn eenvoud en bemin nelijkheid maakte hem tot een vriend van velen en als een vader van de behoeftigen. De heer Schlatmann is een van die be minnelijke figuren der oude Roomsche Gar de, die in vroeger jaren 'voor de. Roomsche zaak zooveel goed deden en tot wier goed heid en toewijding wij, jongeren, met ont zag en eerbied opzien. Moge O. L. Heer hem reeds de belooning hebban geschonken voor zijn goede werken. Voor zijn vrienden en 'kennissen en vooral voor ons, jongeren, is zijn levenswandel een voorbeeld geweest. De plechtige H. Requiem Mis had heden morgen plaats in de parochiekerk van den H. Jozef in de Jansstraat. De gezongen H. Mis werd opgedragen door den heer B. A. J, van Baaren, rector van „De Goede Herder" te Zouterwoude aan den Hoogen Rijn en Leijerdorp, neef van den overledene, geassisteerd door de Weleerwaarde Heeren A. J. Boks en A. W. J, Lühn, kapelaans der parochie. Hierna had de teraardebéselling plaats op het R. K. kerkhof St. Barbara. Zeer veel belangstellenden bewezen den heer Schlatmann de laatste eer. Achter den lijkstoet volgden de heeren van de St. Vincenliusvereeniging, w.o. de voor zitter van den BijZonderen Raad, de heer P. J. van Kessel, terwijl elf volg koetsen in den stoet reden. Op het kerkhof merkten wij o.a. op den heer W. J. B. Van Liemt, de heeren J. J. Beijnes en L. P. Zuithof, vertegenwoordigen de het kerkbestuur van de St. Jozcfparochie. De WelEerw. heer Boks vertegenwoordigde den HoogEerw. Heer Stoffels, pastoor dei paróchiekerk St. Jozef. De ZecrEerw. Heer Rector van Baaren verrichtte dé plechtigheden op het kerkhof. Bij de verschillende fucties, welke de heet Schlatmann bekleed heeft, diene nog ver meld, dat hij jarenlang uitdeeler is geweest van het Fonds van wijlen pastoor A, A. Blommert. Men schrijft ons: Aan een diner gegeven door den burge meester van Zeist, baron Tuyl! van'Seroos- kerken, werd Woensdagavond deelgenomen door den ex-Keizer en zijn echtgenoote. V. D. meldt uit Utrecht d.d. 23 Nov.; De Utrechtsche Rechtbank heeft heden failliet verklaard: de Hanzc-Bank en de Hanze-Spaarbank, gevestigd te Utrecht, met benoeming tot rechter-commissaris mr. J E. van der Meuten en tot curatoren Mr, H, G. Holstein en Mr. R. v. Woelderen. De Rechtbank overwoog, dat geen der in de op 22 dezer gehouden vergadering aan wezige schuldeischers toestemming heeft verleend tot het verleenen van definitieve surséance van betaling. Verder overwoog de Rechtbank, dat is komen vast te staan, dat die schuldenares verkeert in den toe stand, dat zij heeft opgehouden te betalen en dat er geen termen aanwezig zijn, de failliet-verklaring niet uil te spreken. De Rechtbank heeft' haar beslissing genomen overeenkomstig de door het O. M. genomen conclusie. Men seint ons uit Maastricht: Het onderzoekin de Lan-dverraadzaak is in vollen gang. Hel i.» hoofdzakelijk in handen der marechaussee eii deze laat niet los. Toch zijn we Ie weten '/.'.komen, dat Jan Rijken, de hoofddader, die in Den Bosch is gearresteerd, toen 'hij een gefingeerd stuk van sergeant-majoor J. H. Letter overnam en mei f 10 betaalde, gevankelijk naar Maas tricht is gevoerd om'met de 3 alhier gear resteerde onderofficieren Ie' worden gecon fronteerd. Tot nu toe weel men niet zeker of Rijken een Belg of Nederlander is. BERLIJN, 23 Nov. Nu de sociaal-democra ten gisterenavond besloten hebben een mo tie van wantrouwen tegen Stresemann in te dienen, hetgeen neerkomt op het tegen stemmen der door den Rijkskanse lier tc vragen Votum van vertrouwen, is het zoo goed als zeker, indien althans geen bij zondere gebeurtenissen plaats hebben, dat het 3e kabinet Stresemann heden avond tot j het verleden zal behooren. Verwacht wordt, dat Rijkspresident Ebert, Dr. Heinze, vroe ger minister van Justitie in het kabinet Fehrenbach zal verzoeken een nieuw kabi net te vormen. Heinze komt uit Dresden en is even als Stresemann, lid der Duitsche volkspartij. Hij is evenwel een neutraal per- soon en zijn opdracht zal zijn een kabinet te vormen uit hooge ambtenaren. Hel nieuwe kabinet zal als een voorloopig ministerie worden beschouwd MUNCHEN, 23 Nov. De vervanging vav den Beierschen staaiscommissaris von Kaht door generaal von Epp, commandant der Rijksweer in Beieren, wordt binnen enkele j dagen verwacht. Men gelooft, dat deze ver vanging den weg zal effenen tot overeen stemming met Berlijn. Von Kahr treedt af en heeft allen aanhang verforen. BERLIJN, 23 Nov. Het verluidt, dat de Duitsche regeering Op de nota der Ge allieerden, in zake de militaire controle, zal antwoorden, dat zij de geëischte con- irole in beginsel aanvaardt, doch zal wijzen op dc practische moeilijkheden, welke zich bij de ten uitvoerlegging zullen voordoen. ONTPLOFFING. BEAUMONT in TEXAS, 22 November, 15 personen werden gedood en 20 gewond bij een ontploffing op een suikerplantage te New-Liberia. WASHINGTON, 22 Nov. Gemeld wordt, da', de gemengde commissie voor schade vergoeding van tijdens den oorlog geleden verliezen, de eischen van de Amerikaansche scheepseigendommen tot terugbetaling door Duitschland van de betaalde premie voor dc verzekering tegen het gevaar vah den duik- booten oorlog, heeft afgewezen. Deze eischen loopen tot een bedrag van ongeveer 300 millioen dollars. De Ameri kaansche verzekeringsmaatschappijen heb ben de terugbetaling geëischt van ongeveer 35 millioen dollars, welk bedrag zij uitbe taalden voor door Duitsch onderzeeërs tot zinken gebrachte schepen, GEEN VERMINDERING VAN BEAMBTEN. BERLIJN, 23 Nov. Het Pruisische Staats* ministerie heeft het wetsontwerp tot ver. mindering van het aantal beambten voor loopig ingetrokken. VERONTSCHULDIGING. LONDEN, 23 Nov, Uit Parijs wordT~ge- meld, dat de Duitsche regeering te Parijs en te Brussel haar verontschuldiging heeft aan geboden voor het incident met de beide geallieerde officieren te Leipzig. STOOMSCHIP GESTRAND. HOEK VAN HOLLAND, 23 NoC^ber. tiet Britsche s.s. Grencaldy, beladen met graan, komende van de Zwarte Zee, op weg naar Rotterdam, is vóór den Nieuwen Wa terweg gestrand, Sleepbooten zijn ter as sistentie vertrokken. Vermoedelijk kan het s.s. met hoog water vlot komen. ZEVENAAR, 23 Nov. Naar ons bij onder zoek te Elten is gebleken, zijn Donderdag avond meer goederentreinen naar ons land gepasseerd. De aanvoer van steenkolen is evenwel nog niet groot. /Ooreien van onbreekbare «piraat baleinen Model 2593. ZWARE FIGUREN E« ijzerwerk conict. voor zware figuren. Met btnnengordel va» Werk elastiek 21 cM breed. Dit corset it onmisbaar voov zware figuren eo wordt aan* bevolen door H.H. Doctoren, In fijne écru tint t Q CA Prijs 4 Model toto. Onze specialiteit voor ooit pulente figuren njet gepa tenteerde kruiajarretelleo. Zeer sterk coutil en met onbreekbare spiraal balei nen Dne paar jarretelleai In maten van C «7C 64 tot 90. Prijs 4 f a» Mode! II00 Een schitterend model, ge* creëerd voorgezette figuren. D.ubb'el gebsleinee <j met onbreekbare „TwilSi spi raal baleinen en voorzien van zilver elastiek inzetsels. Drie paar Jarre- f O ng telles Prijs 1 O**'-* Mode! 717. VOOR ALLE FIGUREN. Een sierlijk, sterk corset, ge- maakt van de beste coutil. Laag In de busre co geschikt voor elk figuur. Een van de meest bekende „T.wilfit" corsetten. Twee paar jarretelles. f5.90 TWILFIT CORSETTEN zijn Engelsch fabrikaat en worden over degeheele wereld mot groot succes verkocht. TWILFIT CORSETTEN zijn de beste modellen en zijn onmisbaar voor elke dame die prijs stelt op een goed figuur. Uitgebreid» collectie voorradig in alle modellen en prijzen by:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2