UIT DE PEr 3. BUITENLAND Tweede Blad 24 November 1923 Rond de Kabinetscrisis. Het roode testament. GEfê. BUITENL. BERSTEN. Het Eucharistisch Congres en üe Hussvesting. ORDE ER ARBEID. MMll m NIJVERHEID. De „waarnemer*' van de Vereenigde Staten in den Gezantenraad heeft een scherp licht laten vallen op de Fransch-Engeische verhoudingen, l ord Derby, de Engelsche minister van oorlog over de Roer-bezetting en Frankrijk's houding. De moties van wantrouwen en vertrouwen in den Duitschen Rijksdag. Von Kahr's aftreden. - Onlusten in het bezette gebied; aile veroordeelde Krupp-directeuren zijn thans vrijgelaten. Een entente tusschen Italië en Spanje. Nog een bezoek der Spaansche vor sten aan den Paus. Onder de Telegrammen: De gegevens uit den Gezantenraad van 19 dezer, waarover wij boven spraken, zijn, naar verluidt nóch door het De partement van Staat te Washington, nóch door het Amerikaansche ge zantschap te Parijs gepubliceerd. Het kabinet-Stresemann gevallen; met overgroote meerderheid werd in den Rijksdag gisteren de motie van vertrouwen verworpen. De overeenkomst tusschen de intergeallieerde commissie in het Roer-gebied en de Duitsche industrieelen. De actie voor de verkiezingen in Engeland. FEUILLETON. EEN ADVIES VAN HET KAMERLID VAN VUUREN. In „De Tijd" bespreekl het Kamerlid Van Vuuren de omstandigheden, die het kabinet- Ruys trti val hebben gebracht en drukt hij den wensch uit, dat de heer Kooien zich znl spiegelen aan het verleden. Als de heer Kooien dit doet, is een parlementair rechtsch kabinet uitgesloten, zoolang hel geschokte vertrouwen niet volkomen is teruggekeerd. Het best zal mr. Kooien, volgens den heer Van Vuuren, doen als hij alle partijen links laai liggen en zeil zijn program opstelt, het tot de twee punten beperkend: herstel van 't financieel evenwicht en de verdediging ran Indië, Hij kan daarmede dan naar de Kamer gaan met de boodschap: „Het Kabinet is een rechtsch Kabinet en het denkt niet eraan iets te doen, dat in gaat tegen de rechtsche beginselen. Het steunt echter niet op de rechtsche partijen, heeft met dezen geen overleg gepleegd, noch een accoord aangegaan, met haar geen afspraak van welken aard ook gemaakt, ja zelfs niet met haar gesproken. Ziet hier zijn program, voor de verwezenlijking waarvan 't een beroep doet op de vrije en vrijwillige medewerking van geheel de Kamer, voor zooverre zij de noodzakelijkheid erkent van het herstel van het finantieel evenwicht en Ie verdediging van Indië. Bij geen der wets- mtwerpen, die u wachten, zullen wij de ka- oinetskwestie stellen; wij doen hel hierbij doorloopend voor allen. Zoodra blijkt en dit behoeft niet te zijn bij een groot ont werp, hetwelk over millioenen loopt dat wij op uw steun voor ons program niet kun nen staat maken, gaar. wij heen, aan H. M. de Koningin de beslissing latende, hetzij, het geen dan allicht ons advies zal zijn, door een Kr merontbinding een beroep te doen op het volk. En hiermede, heeren, weet gij, wat gij aan ons hebt; laten wij niet verder praten, maar aan het werk gaan, om te zien, wat wij van u hebben." Zulk een Kabinet en voor de vorming van zoo n Kabinet is, in ons klein land met niet al te bovenmenschelijke eischen, mr. Kooien de man zou geweldig sterk staan. Aan critiek in en buiten de Kamer zal het geen gebrek hebben. De Kamer in haar ge heel, de partijen der rechterzijde in het bij zonder, maar vóór alles van de tien, die on gelukje brachten, zullen zich echter wel hon derdmaal bedenken, eer zij ten tweede ma len in drie jaar, kort vóór de verkiezing, een Kabinet ten val brengen met het financieel herstel tot doel, zonder te weten hetgeen er voor in de plaats is te stellen. Zulk een Kabinet zou een krachtigen steun vinden bij het Nederlandsche volk in al zijn geledingen. DE GULDEN VRIJHEID, In de anti-revolutionnaire „Rotterdammer" wordt met instemming geciteerd een passa ge uit het tijdschrift van dr. Schaepman „Chronica" d.d. 11 November 1902. Het luidt aldus: „Ik ben waarlijk geen voorstander van het loopen aan het snoer der partij. Maar wanneer men eenmaal de meerderheid heeft gewild en verworven, dan' behoort men den moed te hebben der zelfoverwinning en zich te voegen tol een zekere volgzaamheid. Als men den „wilde" wil spelen, dan moet men vooraf de bondgenooten waarschuwen. De heldenmoed der eigen meening moet er zijn, vóórdat men er gekomen is en.... zit." Veelbeteekenende woorden aldus oor deelt de anti-revolutionnaire redactie -- voor de tegenwoordige periode. Wij mogen ver onderstellen, dat deze opmerking zich hoofdzakelijk richt tot de broeders in eigen kamp, die aanstonds na de beslissing over de Vlootwet het lied der gulden vrijheid aanhieven. Op dit vermaan, acht de „Maasb." het geoorloofd^een uitspraak van niemand min der dan wijlen Dr. Kuyper over te leggen. Den 22sten April 1909 sprak de anti-revolu tionnaire leider als volgt: „Van rechts zal, gelijk nog onlangs, in den noodstand voorzien moeten worden, v.ant de Kroon kan niet zonder raadslie den en een gemengd Kabinet zou niet passen op den toestand. Zoo dikwijls de Liberalisten het afleggen, zal er daarom wel altijd een Kabinet van Rechts moeten optreden, maar reeds in dien term van Rechts ligt immers de erkenning van onze eigen gedeeHheid, een gedeeldhid, die ook ons innerlijk verzwakt. Ge gevoelt dit het diepst, zoo ge u een oogenblik een Staten-Generaal denkt, waarin de Anti-re volutionnaire partij, zonder andere hulp, een afdoende meerderheid kon verwerven. Dan kon men de lijn recht uit zijn beginsel doortrekken en geleidelijk uitvoering ge ven aan geheel zijn program. Maar die feitelijke toestand is zoo geheel anders. Niet 51, maar 15 is het aantal zetels, dat we bij evenredige vertegenwoordiging ver moedelijk in de Tweede Kamer zouden be zetten; boven de 20 gingen we stellig niet uit. Ons past dies de hooge toon niet Nooit mag onze pretentie boven onze werkelijke electorale kracht gaan. Wie boven zijn kracht leeft, teert zijn geestelijk kapi taal op, en word! straks hulpeloos aan den dijk gezet. Deze onze kleinheid nu, stelt twee mogelijkheden: of dat we ons te vreden stellen met protestparij te zijn; of wel, dat we een bondgenootschap aan gaan om mèt onze bondgenooten een meer derheid te halen, tot regeeren bekwaam. Nu is het eerste het fierst en het lichtst. Ge draagt dan voor het bewind geen ver antwoordelijkheid; ge kunt op hoogen toon uw eigen lied uitzingen; ge schuift, wat u zelf het warmst maakt, voorop; en als kleine groep wijkt ge geen oogenblik noch ter rechter-, noch ter linkerzijde af van het eens getrokken spoorMaar in 1874, twee jaar vóór zijn sterven, zag Groen van Prinsterer het toch zelf in. dat op die manier hef Liberalisme steeds in de macht bestendigd werd. Men mag in gecoali- seerde positie niet zijn eigen opzet, noch hef scherpgeteekend program van zijn eigen partij pogen door te drijven. Dit zou on eerlijk zijn en welhaast het bondgenoot- sc.j3P doen springen.... Men moet wel een middelpunt effenen..,. Zou de groote anli-rev. leider, zoo vraagt het Rotterdamsche orgaan, stond hij nog aan de spits zijner partij, er in het huidig tijdsgewricht en bij de moeilijkheden van het oogenblik anders over geoordeeld heb ben en anders hebben gesproken dan in 1909? Fi ankrijk en Engeland. In verband mei de jongste vergadering van den gezantenraad heeft zich, naar uit Amerika aan de „N. Rott. Crt." werd me degedeeld, iets merkwaardigs voorgedaan. Met het merkwaardige bedoelen wij, dat van Amerikaansche zijde over het daarin verhandelde uit de school geklapt is. De Vereenigde Staten hebben, gelijk men weet, ji verschillende geallieerde lichamen „waarnemers". Deze benaming is door het gebruik geijkt, maar geeft de functie van de Amerikaansche vertegenwoordigers bij de beraadslagingen natuurlijk onvolledig weer, aangezien zij niet doof zijn, maar integen deel hun ooren meer den kost geven, dan hun oogen. Of zij ook altijd hun mond hou den en niet af en toe voorzichtig een raad 'even, kan men slechts gissen. In de ver gadering van den gezantenraad, waarin de twee jongste nota's aan Duitschland over de toelating van den gewezen Kroonprins en de hervatting van de militaire controle op de Duitsche wapening zijn opgesteld, was Myron T. Herrick, de Amerikaansche ge zant te Parijs, als „waarnemer" aanwezig en ditmaal bepaaldelijk als - waarnemer der onweders. Toen de bui, die in de vergade ring loskwam, overgedreven was, heeft hij over het gebeurde zijn gebruikelijke rapport naar Washington gezonden en daarna is, voor zoover wij weten, voor de eerste maal, de inhoud van dat rapport aan de groote klok gehangen en de openbare mee ning van de wereld in de gelegenheid geko men te vernemen, aan welk een ernstige crisis de Entente ditmaal heeft blootge staan. Het rapport van Herrick verklaart dan, volgens de Associated Press, die vergun ning kreeg er een uittreksel uit openbaar te maken, „dat Lord Crewe den gezanten mededeelde, dat Engeland hoopte, dat Frankrijk de ernstige gevolgen zou over wegen van een verdere afzonderlijke actie, welke het bestaan van de Entente in gevaar zou brengen. Lord Crewe voegde eraan toe, dat, indien de Franschen zulk een beleid ten spijt van de Britsche wenschen ten uitvoer zouden brengen, Engeland zich geneigd zou kunnen voelen, zijn vertegenwoordigers uit alle geallieerde lichamen terug te trekken." De enkele woorden, die wij in het aange haalde onderstreept hebben, zijn voldoen- i de, om aan te toonen, dat het „compromis" I dat ten slotte tot stand is gekomen, eigen lijk niets anders is dan datgene wat Enge land wenschte, en voorts dat dit land er niet voor teruggedeinst is, zwaar geschut tv gebruiken, om zijn zin, dat er niet met sanc ties tegen Duitschland gedreigd zou wor-^ den en dat ook Frankrijk die niet op eigen j hand zou nemen, door te drijven. Dan vervolgt het Amerikaansche bericht: ..De Italiaansche vertegenwoordiger onder steunde de Britsche houding krachtdadig, en daarna verklaarde de Belgische gezant, i dat hij zonder nieuwe ruggespraak met I Brussel zijn land niet kon binden tot sa- j menwerking met Frankrijk, indien dit be- sloot tot nieuwe territoriale sancties ovei I te gaan." Alweer een zeer belangrijke onthulling, omdat er uit te lezen is, dat het de Britsche diplomatie in een kwestie van vitaal belang i voor de eerste maal geluk! is, Frankrijk vol komen te isoleeren. Wat de Japansche ge zant in het midden bracht, vermeldt het uittreksel uit Herrick's rapport niet, maar misschien heeft hij zich wel heelemaal bui ten de zuiver Europeesche discussie gehou den. „Pas daarna," ver\ olgt het rapport, „deed Cambon de eerste belangrijke concessie, door te verklaren, dat Frankrijk niet voor nemens was, territoriale sancties te tref fen." Dit voornemen moet nochtans eerst bestaan hebben, of Herrick zou niet van een concessie gesproken hebben en Engeland zou tegen het nemen van territoriale sanc ties niet zulk een dreigende waarschuwing geuit hebben. „Binnen twee uren werd het ontwerp van een nota. volgens de door Engeland ge- wenschte lijnen, voltooid en Poincaré keur de dit goed. Dinsdag echter maakten Bald win en Lord Curzon bezwaar teiJen zekert zinsneden, dear zij Engeland te vèr bonden in de richting ven latere sancties, indien het vertoog, dat tot Duitschland gericht werd, getrotseerd of genegeerd mocht wor den. Woensdag heefi Poincaré deze amen dementen aanvaard." Ziedaar de Amerikaansche lezing van een hoogst belangrijke episode in de betrekkin- gen tusschen de geallieerden. De gevolg- trekking, die eruit te maken valt, is, dat de Engelsche politiek thans eindelijk een eigen en zeer vastberaden houding heeft aange nomen, en tegenover Frankrijk niet meer schroomt, middelen te gebruiken, die met een ultimatum gelijk staan. Maandag is de entente gered, maar over de waarde van zoo n entente kan niemand in Frankrijk zich meer illusies maken. Misschien maak ten de Franschen zich a! eerder dienaan gaande, geen illusies meer, maar het pijn lijke voor hen van dit geval is, dat dit dooi de Amerikaansche publicatie aan de heele wereld duidelijk is geworden. Hel is, alsol men te Washington zich plotseling weet het eerste van Wilson's vermaarde veertien punten van diens program van wereldvrede herinnerd heeft, dat bondig samengev. I luidde: terzijdestelling van alle geheime diplomatie. Nu de geheele wordingsgeschie denis van de twee nota's aan Duitschland bekend is geworden, zal ook niemand zich bovendien nog illusies maken over hun uit werking. Immers, tot op het laatste oogen blik heeft Engeland door redactie-wijzigin gen er zorg voor gedragen er niets in te laten staan, dat zijn regeering te zeer zou binden met het oog op latere sancties, in dien Duitschland - er zich niet om bekom merde. Heel wantrouwige menschen zullen in die houding zeifs iets als een aanmoedi ging van Duitschland zien, om ér zich maar niet om te bekommeren. Maar dit terloops. Wat wij alleen nog willen zeggen, is, dat onze nieuwsgierigheid sterk geprikkeld is door Poincaré's meded.eeling aan den sena- i tor d'Estournelles de Constant dat „het j hem, naar hij gelooft, niet veel moeit .- zai kosten, in den Senaat aan te toonen, dat Frankrijk niet geïsoleerd staat." EEN REDE VAN DEN ENGELSCHEN MINISTER VAN OORLOG. In tegenstelling met de verwachtingen schijnt thans, dat de eerste minister in het district Bewdley een liberaal candidaat tegenover zich zal krijgen en dat zoo goed als alle andere ministers voor hun zetels zullen moeten strijden. Lloyd George, die, naar men vernomen had, geen candidaat tegenover zich zou hebben, moet ook al zijn zetel voor Carnarvon tegen over een conservatief candidaat verdedigen. Aangenomen wordt, dat in het geheel onge veer 1500 candidaten op aanstaanden Maan dag zullen worden gesteld. Lord Derby, de minister van oorlog beeft in een rede gisterenavond te Fleetwood ter loops stilgestaan bij het Roerprobleem. Flij achtte de Roerbezetting een fout, wanneer men de zaak uit het oogpunt van het ver krijgen van schadevergoeding beschouwt en hij wilde thans aan het adres van zijn Fran- sche vrienden het volgende zeggen: Nu gij den wil tot betaling verzekerd hebt, moet gij er voor waken, dat gij de mogelijkheid tót betalen niet verhindert. Nu voegde hij ej aan toe was de tijd voor Engeland gekomen om met zijn bondgenooten en Amerika over te gaan tot een diepgaand onderzoek van de oekonomischc toestanden in Duitschland en te trachten een oi andere oplossing te vin den en hij vroeg de Franschen om aan zulk een onderzoek geen hinderpalen in den weg te plaatsen, daar hij van meening is, dat dit voor hen even voordeelig zou zijn als voor Engeland. In de laatste dagen waren zeer lastige klippen omzeild en dit was mogelijk geweest, omdat van beide kanten concessies waren gedaan en van welwillendheid was blijk gegeven. Hij geloofde, dat de overige hangende geschillen op precies dezelfde ma nier uit den weg geruimd kunnen worden indien de Franschen slechts willen begrijpen, dat de regeling van den toestand in Europa uit handelsoogpunt even noodzakelijk en be langrijk is voor Engeland, als de regeling in zake beveiliging tegen een inval voor Frank- rijk is. Hij meende, dat Baldwin in zijn samen komst in Frankrijk met Poincaré van drie maanden geleden door de wederzijdsche be tuigingen van vriendschap en het zich open lijk en eerlijk uitspreken een atmosfeer ge schapen heeft, die zeer veel belooft voor de toekomstige regeling van deze moeilijkheden. Philip de Thonnerieux ontwaakte als uit een slechten slaap. t Hij wreef met de hand over zijn bezweet voorhoofd en mompelde: Wst voor een eigenaardige droom heb ik nu toch gehad". „Een droom? Heeft mijnheer dan ge droomd?" vroeg de oude knecht. „Ja.... of liever een vreeselijke nacht merrie." „Een nachtmerrie," herhaalde Jerome. „Ja, ik zag menschelijke lichamen.... lijken, naast elkaar liggend, als in een lij kenhuisje." Philip hield op. „Mijnheer heeft die akelige gedachten ge kregen, omdat hij op het kerkhof is ge weest en al die graven heeft gezien." Graaf dc Thonnerieux schudde het hoofd. „Wacht, 't is of ik die lijken nog zie.... 't Zijn er zes en elk van hen heeft aan den hals of aan den pols een gouden me- j daille. Er staat een man naast die lij- ken, mei een mes in de hand, gereed om de medailles af te snijden.... Zijn handen zijn vol bloed en zijn gelaat is onherken- baar door het bloed..., Ach! wat een akelige droom." „Ja, zeker, verschrikkelijk!" stemde Je rome in. Gelukkig maar een droom en droomen zijn bedrog." „Ja," herhaalde de Graaf, „droomen zijn bedrog.... gelukkig. Zijn hoofd viel weer in de kussens terug. De oude knecht achtte het nu raadzaam zijn meester alleen te laten en ljij verwij derd e zich. Ongeveer negen uur kwam hij terug. De graaf had ijn oogen gesloten. Zijn ademhaling was zwaar, doch regel matig „Hij slaapt," dacht Jerome, „en de nacht zal nu wel rustig voorbij gaan." Om tien uur sliep ieder in het huis, be halve de graaf Er kwam weer een nieuwe zenuwaanval. Hij richtte zich in zijn bed op en strekte de armen uit, afs om. zich te verweren en zijn starende blikken zagen rond. Zijn lippen bewogen zich. Hij wilde spreken, schreeuwen, om hulp roepen, maar geen klank kon hij uitbrengen. Zijn handen vielen terug op het bed en als werktuigelijk begonnen zij de lakens en dekens omhoog te trekken. Dan viel hij plotseling terug en slaakte een diepen zucht, terwijl een siddering hem door het lichaam ging en bleef roerloos liggen. Graaf Philip was dood. Alles in huis bleef rustig. Het nachtlichtje op het tafeltje voor het bed, bescheen flauw het lijk. Het kon ongeveer negen uur in den mor gen zijn, toen Jerome zachtjes aan de deur .kwam kloppen. Daar hij geen antwoord kreeg, herhaalde hij zijn kloppen en plotseling, door schrik bevangen, trad hij de kamer binnen. Het nachtlichtje brandde nog slechts flauw. Jerome naderde het bed en pakte de hand van den graaf, die op da dekens rustte. Ze was ijskoud. Haastig boog Jerome zich en legde de wang op de kleurlooze lir-ien. Geen adem kwam er meer door. Hij raakte voorhoofd en wangen aan, alles was koud als marmer. Er viel niet meer te twijelen. Philip de Thonnerieux was dood! De oude man uitte een kreet, viel voor het bed neer en snikte als een kind. Dan, na eenigen tijd, het hoofd weer op heffend, stond hij op en dacht er weder aan, dat hij nu de verantwoordelijkheid in huis zou moeten dragen. Hij riep alle bedienden en deelde hun de treurige tijding mede; niet édn was er, die niet getroffen was door het verlies van hun edelmoedigen heer. Jerome liet den dokier roepen, lie den dood constateerde. De kamer werd als rouwkamer ingericht en zusters kwamen bij het lijk bidden en Het kabinet Stresemann. In den Rijksdag zijn gisteren voordat bet politieke debat werd voortgezet, de drie mo ties van wantrouwen in het kabinet-Strese mann (ingediend door de Duiisch nationalen, socialisten en communisten! oorgelezen. Na deze voorlezing stond de rijkskanselier op en vroeg een duidelijk ondubbelzinnige beslis sing van het parlement over de kwestie van" vertrouwen. Daarop diende de leider van de volkspari'j, mede uit naam van het centrum en dc demo- kraten, de volgende motie van vertrouwen in: „De Rijksdag betuigt de rijksregeering zijn vertrouwen." Vervolgens werd het debat voortgezet, met als eerste spreker de afgev. Erkelenz. Von K ahr's ai weden. Naar wij gisteren onder ons laatste nieuws nog konden melden, beweert men te Mün- chen in gewoonlijk goedingelichte klingen, dat Von Kahr binnen enkele dagen zal aftre den. liij zou dan vermoedelijk worden opge volgd door generaal von Epp, den vroegeren bevelhebber der Rijksweerbaarheid in Bei eren, die waarschijnlijk beter dan de dicta tor van het oogenblik in staat zou blijken de goede verstandhouding met Berlijn te her stellen. Het is voornamelijk de Beierschc volks partij, die blijk geeft von Kahr niet voldoen de meer te vertrouwen, terwijl de nationalis ten hem in weerwil der verschillende ont kenning! >ver en weer blijft verdenken dubbel hebben gespeeld bij den staats greep v. tier. Hierbi, ij opgemerkt dat geruchten over plannen lot aftreding van regeeringspersonen in Beieren alle voorbehoud verdienen. Het zijn vaak proefballonnetjes, gelijk nog pas is gebleken met het gerucht over 't heengaan van het kabinet von Knilling. UIT HET BEZËTTE GEBIED. Te Essen zijn gisteravond in de zieken huizen 15 ingezetenen opgenomen, die bij de onlusten van gisteren ernstig gewond waren. Met aanlal gewonden moet echter veel grooter zijn daar de communisten de meesten hebben weggevoerd. Gisteravond is op ver scheidene plaatsen der stad geplunderd. Te Steele is het gisteren ook tot onlusten gekomen, waartegen de politie machteloos stond. Te Katernberg is op tal van plaat sen geplunderd. De bezettingsoverheid spreekt hel ge rucht tegen, dat zij voornemens zou zijn de werkloozen uit het B.G. te zetten, als de rijksregeering den financieelen steun mocht staken. Te Dusseldorf heeft de politie in het huis van een arbeider, die tot een anarchistische organisatie moet behooren, een helsche machine, alsmede wapens en munitie ont dekt en in beslag genomen. De indertijd bij verstek door een Fran schen krijgsraad veroordeelde directeuren der fabrieken van Krupp: Baur, Cuntz en Schrapler hebben vergunning gekregen naar Essen terug te keeren. Dc andere veroor deelde directeuren van Krupp zijn naar men weet reeds eenigen tijd geleden vrijgelaten. ITALIË EN SPANJE. In welingelichte kringen gelooft men. dat het tot stand komen van eene entente tus schen Italië en Spanje nog slechts een kwes tie van dagen is. Men verheugt zich hierover, omdat zulk een entente een krachtige steun zal blijken voor de buitenlandsche politiek van Rome, vooral ten opzichte van de vraag stukken der Middellandsche Zee. De aan sluiting dezer twee Latijnsche landen zou verder een tegenwicht worden voor even- tueele pogingen van Frankrijk om de hege monie van Europa tot zich te trekken. SPANJE EN HET VATICAAN. De koning en de koningin van Spanje heb ben nogmaals een bezoek aan het Vaticaan gebracht, waarbij koning Alfons XIII, naar de Petit Parisien verneemt, verschillende godsdientige vraagstukken inzake Spanje en Zuid-Amerika uiteengezet heeft. De Commissie van Herstel. De Commissie van Herstel is, naar uit Pa rijs wordt gemeld, begonnen dc Duitsche af vaardiging te hooren. Lenin. Op een vergadering van de Russische com munistische pers-vereeniging zijn, naar de Krasnaje Gazeta meldt, door zekeren Ljadof mededeelingen gedaan omtrent den gezond heidstoestand van Lenin. O.a. vertelde deze het volgende: De doktoren hadden Lenin het lezen ver boden. omdat zij dachten, dat de emotie, die speciaal het krantenlezen hem zou kunnen bereiden, zijn herstel zou kunnen tegenhou den. Op zekeren dag werd hij, als naar ge woonte. in zijn rolstoel naar buiten gereden. Maatregelen waren genomen om te zorgen, dat hij niemand zou ontmoeten. Door een toeval reed men hem in een verkeerde rich ting en men kwam langs een bankje waarop twee communistische arbeiders de courant zaten te lezen. Lenin liet zich aanstonds naar hen toe rijden, greep hun een krant uit de handen en begon haastig, met groote belang stelling te lezen. Een uur lang bleef hij in zijn lectuur verdiept. Hoe groot was aller verwondering en vreugde, toen men consta teerde, dat van dit oogenblik af Lenin's her stel sneller te werk ging. Wat den huidigen toestand van Lenin aan gaat, deelde Ljadof mede. dat hij thans zoo ver is, dat hij het indertijd verlamde rechter been weer zoover gebruiken kan, dat hij zonder hulp zich langs de trap van de twee- de etage naar beneden kan begeven. Zijn J rechterarm is nog steeds verlamd. In verband I hiermede heeft hij schrijven met de linker hand geleerd. Lenin's denkvermogen is uitstekend. Hij herinnert zich nog precies de omstandigheden waaronder hij het openbare leven verlaten heeft en, naar gemeld wordt, zijn ook zijn hersenen voortdurend levendig werkzaam, Krassing is van een reis naar Duitsch land, Engeland, Frankrijk en België te Aios kou teruggekeerd. Jerome ging de wettelijke formaliteiten vervullen. Dan ging hij naar den notaris, die een vriend van den huize was. Deze heer, Perollet geheeten, ontving hem hartelijk en hoorde zeer van het plot seling sterfgeval op. „Nu li om je me zeker raad vragen, Je rome?" „Ja, mijnheer." „Heel goed, ik zal je helpen." „Ofschoon de graaf zeker een testament in uw berusting heeft, zal ik toch nog naar den kantonrechter moeten gaan om te vra- j gen, of hij allés wil verzegelen." I „Dat moet je zeker doen, want ik heb geen testament van hem." „Geen testament?" vroeg Jerome ver baasd. „Neen." „Hij moet er tocb een gemaakt hebben, daar valt niet aan te twijfelen!Hij was er de man niet naar, om zijn zaken niet tijdig in orde te brengen".... „Ik geloof ook, dat de graaf een testa ment heeft gemaakt, en je zult het waar schijnlijk wel in zijn studeerkamer in een der bu'eaux vinden; maar ik geef je den raad, dat zaakje door den kantonrechter te laten opknappen. „Dc graaf is gestorven zonder erfgenamen j in rechten lijn, dat is voldoende bekend. I „De fiscus zal dus bijzonder op deze er fenis gaan letten. Voor het hof van assiezen te Blois heeft I een jongeman terecht, gestaan, die in een hui selijker, twist zijn vader heeft doodgeschoten De vader schijn vrijwel een ellendeling voor zijn omgeving gev.eest te zijn, voor r.i;n vrouw, voor zijn zoon. die met zijn jonge vrouw en een klein k'ndje bij zijn ouders in woonde. De moeder getuigde: mijn leven is een lange marteling geweest mijn kinderen weten niet, wat een gezinsleven fs. De zoon-mnordenaar schijnt een lastige jongen geweest te zijn, clic nooit naar hel va. derlijk gezag heeft willen luisteren. He* openb. ar ministerie eischte een gestrenge straf. Maar: Henri Robcri was de verdedi ger van den beklaagde. Heel Binis was uit— geloof t! om den grooten adiokaat te hoo ren pL iten. Hij heef* gepleit. De gezworenen hebben maar tien minuten beraadslaagd en het hot' heeft den vadermoordenaar vrijge sproken. De Pester Lloyd deelt mede, dal opv 20 December ir Je Sint Stcïali-kerk ie Boeda pest i ;n plechtig!: '.eredienst heet plaats o'ehad ter ge leger. h. d "an den elfden ver jaardag van .Hen er (koning Otto V.en zeer groote menigte, waarin aile standen der be volking vertegenwoordigd waren had zich naar kerk begeven ter huldiging van den in Spanje levenden jeugdigen erfkoning. Na de fee tmis v. rd een preek gehouden He den prior der Karmelieten pater Haas. Deze eindigde zijn preek met den zegen des he mels in te roepen voor koning Otto F! van Hongarije. Bij het verlaten van de kerk werden heil- roepen op koning Otto aangeheven, die een luiden weerklank vonden in de menigte. In tal van andere plaatsen van Hongarije zijin op 20 Nov. eerediensten voor erlko- ning O'.io gehouden welkt' ook door de plaatselijke autorit-riten bijgewoond werden. De Krusneja Gezeta bericht, dat de Spaansche griep te St. Petersburg een der meest verspreide ziekten begint te worden. Tengevolge van de verzwakking van het me-nschelijk organisme viel den laatsten tijd een sterke stijging van het aantal ziektege vallen te constatec-ren en thans 'neerscht de ziekte in zoo ernstige mate. dal net staats- gencesktindig toezicht aan alle doktoren heeft voorgeschreven, van de griepgevallen, die zij onder behandeling krijgen, aanteeke- ning ie houden. Zondag over een week is het 100 jaar geleden sinds president Monroe in zijn 7e jaarlijksche boodschap aan het congres zijn bekende leer verkondigde, welke lot den huidigen dag het richtsnoer is geweest voor de buitenlandsche politiek van de Ver. Sta ten. Het was toen een paar jaar geleden, sinds Brazilië zich van Portugal onafhanke lijk had verklaard. Men geeft thans op het Witte Huis te verstaan, dal president Coolid- ge van dezen gedenkdag waarschijnlijk ge bruik zal maken om zijn belijdenis aan de leer van Monroe uit te spreken De Frar.scbe vlieger S-!ts beeft Woens dag van Grenobie uit een vlucht van .>'X) ki lometer boven de Alpen gedaan. Hij is rond den Montblanc gevlogen e* over het geberg te der Grandé Chartreuse naar Grenoble te ruggekeerd. Een van de grootste moeilijkheden, waar voor het a.s. Eucharistisch Congres hen die dat organiseeren, plaatst, is wel de huis, vesting der congressisten. En dat laat sic- wel verklaren. Vooreerst toch tast men abso luut in het duister bij de vraag, hoeve; en men zal moeten huisvesten. Natuurlijk dui zenden, maar hoeveel duizendtallen? Tien, twintig, misschien vijftig? Het spreekt van zelf, dat die vraag voorloopig niet zal worden beantwoord. Dit zal eerst kort, waarschijnlijk zeer kort vóór het Congres geschieden. Het Huisvestmgs-Comité moet dan gereed zijn de scharen te ontvangen. Het congres mag niet mislukken, omdat deze zoo niet voor naamste, dan toch eerst noodzakelijke voor waarde voor het welslagen van het Congres de huisvesting, zoude zijn vervuld. Een der eerste teleurstellingen, die het huisvestings-comité ondervond, was het ger ng aantal plaatsen, dat de Amsterdam; che hotels konden verzekeren. Slechts 500 bedden in alle hotels te zamen kon men ons beloven. Zijn verklaring vindt dit in het feit, dat het congres in het midden van het zomerseizoen plaats vindt. Toch rijst de vraag of niet meer medewerking had kunnen zijn betoond, waar het hier toch geldt een gebeurtenis van zoo groot belang voor Nederland en Amster dam, met slechts voor dc Katholieken, maar voor de geheele bevolking. Intusschen moest het comité naar andere middelen uitzien. En zooals dit bij elk inter nationaal Eucharistisch Congres het geval was, kwam eerst in aanmerking de huis vesting in R. K. gezinnen. Op deze wijze moet een groot aantal, zoo mogelijk het grootste aantal congressisten worden gehuis vest. Uit liefde Gods zoo het kan, en anders tegen een matige vergoeding. Van deze wijze van huisvesting werd door ons veel verwacht, en wij hopen dat ons vertrouwen niet zal worden beschaamd, en dat ons hier niet de tweede teleurstelling zal wachten. Want dan zoude het probleem der huisvesting zoo al niet onoplosbaar, dan toch nijpend worden. Geheel Katholiek Amsterdam moge hier zijn eere-plicht gevoelen 1 Ons land, terecht vermaard om den zin voor gastvrijheid van- zijn inwoners, moge hiervan nu een schitte rend blijk geven. En ieder kan hier mede werken, met eenigen goeden wil en offer geest. Aile standen komen in aanmerking Want het congres zal onder zijn bezoekers rangschikken zoowel Broeders als Bisschop pen en Kardinalen, zoowel arbeiders als Staatslieden. Voeit men welk schoon en edel liefdewerk hier te verrichten is Ieder opene zijn wo ning voor hen, die opgaan naar onze stad om Jezus in het H. Sacrament te verheerlijken. Men zij, en dat geldt bovenal de meer gegoede standen, royaal en breed van op vatting. Een bekend Katholiek Amsterdam mer stelde voor een hooge Geestelijke Auto riteit zijn gansche huis ter beschikking, met zijn auto. Zoo moeten meerderen volgen Vele patriciërswoningen aan de grachten en in het Museum- en Willemsparkkwartier, staan des zomers ongebruikt omdat de fami lies buiten wonen. Deze huizen stelle men met breed gebaar te onzer beschikking, onder de noodige restricties desnoods. Of anders een vleugel met of zonder bediening. Er zullen komen Kardinalen en Bisschoppen met hun gevolg en personeel wellicht. Deze vorsten der H. Kerk moeten als vorsten worden ontvangen en gehuisvest. Men be- stemme zijn heerenhuis, zijn patriciërs woning voor enkele dagen tol zulk een hooge bestemming. Zegen moet rusten op zulk een huis, waarvan de bez ttcr het werk van Chris telijke barmhartigheid zoo ruun heeft op gevat. Moeilijkheden Waar een wil is. daar is een weg. Een huiskamer is te improviscerer. als slaapkamer waar gewoonlijk ieder huis genoot zijn bed heeft, daar kan men in schikken e.i een bed vrijmaken. Vroegere congressen, o.r. ir. Cr.rada, hebben in dit opzicht treffende voorbeelden geleverd van practischen zin en van offervaardigheid. Wanneer straks in de komende maanden een schaar van bereidwillige huisbezoekers de Roomsche gezinnen komen bezoeken, dan rekenen wij erop, dat zij met rijken oogst terugkeeren. Men beginne met in te zien, dat het hier niet. geldt een verzoek, dat men kan afslaan of in bedenking houden, maar dat het hier geldt een belasting, uit noodzaak geheven, maar met liefde te betalen. Wanneer het land in gevaar verkeert, en legertroepen zich moeten couceutreeren op bepaalde pun ten, dan'wordt aan de bevolking een inkwar tiering opgelegd. Zoo ongeveer beschouwe men deze huisvesting, maar met dit verschil dat men hier slechts voor vier of vijf dagen herbergt geloofsgenooten, die z,ch offers heb ben getroost, om in onze stad Christus' ver heerlijking te kunnen bijwonen, en daaraan' te kunnen medewerken. Dit verzoek geldt niet enkel voor Amster dam ook tot Haarlem en omstreken. Zaan dam, het Gooi met inbegrip van Baarn en Amersfoort richten wij dezelfde aanspor.r.g, en het zal ons een heugenis zijn namen té mo gen ontvangen van ijveraars, die in deze plaat sen in nader overleg met ons werk hetzelfde willen organiseeren, dat wij in de hoofdstad reeds zijn aangevangen. Verkeersmoeilijkhe den zullen worden overwonnen. Bovendien vooral buitenlanders zijn ge wend uren in spoortreinen door te brengen. Vraagt men ons ten slotte, wat wij denken te doen, wanneer ook de inkwartiering ons niet voldoende ruimte zal opleveren, dan kunnen wij als laatste mogelijkheid nog noe men het huisvesten in groote ruimten, die als slaapzalen moeten worden geinproviseerd. Maar men zie dan tevens in, dat dit een nood maatregel is en moet blijven. Natuurlij.c men zal er de voorkeur aan geven boven een nacht verblijf onder den biooten hemel. Maar zal, wanneer overigens, wat wij hopen en ver wachten, het congres schitterend zal slagen, niet een schaduw op dien glans vallen, wan neer zou moe'en blijken dat de congresbe- bezoekers in kazernes door ons moesten wor den ontvangen en gehuisvest En daarom eindigen wij met den wensch, dat alle con gressisten in den huiselijken kring van ons, Katholieken, als ware broeders en zusters zullen worden ontvangen, cm naast al het schoone, wat zij hebben genoten, steeds te kunnen noemen als een schoone bijzonder heid van het Hollandsch Congres de Hol- andschc Gastvrijheid. P. J. WITTEMAN. DE UITSLUITING TE ENSCHEDE. Het denkbeeld, geopperd in de conferentie met de directeur generaal van den arbeid, over een regeling van loonen en werktijden gedurende één jaar is door de samenwerken-; de textiel-arbeidersorganisaties aanvaard, doch door de besturen der betrrokken werk-' geversvereenigingen unaniem verworpen,' Zoodat er geen veranderking komt in de aan gekondigde uitsluiting (N Crt.) STATISTIEK RIJWIELF ABRIEKEN 1921. In de October- af levering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta-i ristiek is opgenomen de Statistiek var. voort brenging en verbruik erd rijwielfebrieken over 1921. Deze statistiek omvat de rijwielfabrieken, welke 500 of meer rijwielen vervaardigen zij geeft totaalcijfers omtrent verbruikte materiaale ook banden en brandstoi- fen, vervaardigde en verkochte rijwielen, motorrijwielen en overige producten. De 24 rijwieifabrieken hebben in het geheel 63,500 rijwielen vervaardigd tot een waarden van ruim 77 millioen gulden. „Je moet oppassen, dat men je geen on rechtvaardig "verwijt kan maken, dat je van je bevoi rreclite plaats in huis heb gebruik gemaakt „Je moet aanstonds gaan vragen of ze de zegels komen leggen.,.. Zijn de wette lijke aangiften al gedaan?" „Ja, mijnheer.'' „Heb je op 't oogenblik genoeg geld in handen om de begrafeniskosten tc kunnen doen?" „Ja, mijnheer. Mijn meesier belastte me altijd met de uitbetalingen aan leverancier" en de dienstboden en gaf me elk jaar een belangrijke som, waarvan ik aan het eind van ieder jaar rekenschap deed...." „Ik heb op 't oogenblik ongeveer dertig duizend francs in mijn bezit." „Dat is meer dan voldoende voor de eer ste kosten. Je zult waarschijnlijk benoemd worden tot zegelbewaarder.... Ga nu gauw naar het Kantongerecht.... Maar wacht even...." „Ik zal even met je meeloopen." „Ik ken den Kantonrechter heel goed en dat zal tenminste alle vertraging bespa ren." Toen de notaris en de knecht aan het Kantongerecht kwamen, was er juist zit ting, maar toch wist Perollet, gedurende de schorsing van een zaak, den Kanton rechter te spreken te krijgen en hem den toestand te vertellen. „Ik zal, zoodra ik klaar ben de zegels ko- f men leggen," zeide de Kantonrechter en zich tot Jerome wendend, voegde hij er bij: „Dus u denkt, dat er wel degelijk een testament bestaat?" „Ja mijnheer, en dat testament zal zich, hoogstwaarschijnlijk in zijn studeerkamer j bevinden, tenzij misschien mijnheer de graaf j het bij een anderen notaris h d in berus-j ting gegeveu." i „Bii een anderen notaris is onmr.gcliik1" onderbrak mijnheer Perollet. „Als er een testament is. zullen wij het we! vinden en dar. zai ik het. ingevolge artikel 916 van het wetboek, aan den voor zitter der rechtbank overhandigen." Dc notaris en Jerome wilden zich verwij deren, toen de kantonrechter den ouden knecht terugriep en zei: „Het zal wel al laat zijn als ik bij u thuis kom... Hebt ge de sleutels van pile meu belen?" „Ja "mijnheer, van allemaalIk heb ze aan één ring. „Welnu, zoek dan, waar het testament kan liggen, tot ik kom.... Als ge het. vivsnl, zal dat het werk zeer, vergemakkelijken. Ik zal er voor zorgen, mijnheer. En Jerome ging heen met den notaris. (Wordt vervolgd). X.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5