mmnumi immm en. UIT DE PERS. in 1916 in 1920 in 1921 in 1922 11. BSNMLANDS8H MSSUWS HET RECONSTRUCTIE-CONGRES DER R.K. WERKGEVERS. DE KOLENUITVOER NAAR ONS LAND STOP GEZET? UIT mii OOST. ORDE EN ARBEID. GSKENSD NIEUWS, HONDERD- KERK IN SQSCOL. LAKUBSÜW VESSSHERIJ. RIIMST EN KENNIS. HANDEL EN NIJVERHEID. RONDOM DE VLOOTWET. Mr. Van Schaik motiveert zijn stem. Het Tweede Kamerlid Mr. J. R, H. van Schaik, die tegen de Vlootwet gestemd heeft, motiveert zijn stem in de „Maasb.". Hij schrijf o. m.: „De pennestrijd aangaande de strekking van het accoord van 1922 in verband met de Vlootwet heeft wel geleerd, dat de op vattingen daarover uiteenloopen. Zelfs houd ik mij overtuigd, dat ook mijn naaste poli tieke vrienden lang niet allen mijn stand punt in dezen zullen deelen. Laat ik be tuigen, dat ik het hunne volkomen respec teer en in een beoordeeling daarvan niet wensch te treden. Van mijn eigen zakelijk inzicht heb ik echter gemeend getuigenis te moeten afleggen tegenover de krenkende vooropzetting van sommige zijden, als zou ht stemnten tegen de Vlootwet doorheen deel der Katholieke fractie in politicked zin onbehoorlijk zijn geweest." De schrijver betreurt het, dat zelfs niet ieder, van wien men dit zou mogen ver wachten, voldoende politieke bedachtzaam heid schijnt te bezitten, om in gevallen als deze, zich ook eerst even de mogelijkheid van verschil van inzicht voor oogen te stellen. „Mijne bezwaren aldus de heer Van Schaik tegen het ontwerp zelve, kan ik op het oogenblik laten rusten. Zij lagen niet in een principieel verschil met de Regeering in zake defensie en handhaving der neutra liteit. Daarvoor moge ik o. m. verwijzen naar het door mij op 26 October j.I. in de Kamer gesprokene: „Men heeft getracht den indruk te wek ken alsof een ernstige tegenstelling zou oestaan omtrent het defensiebeleid tusschen het eene deel der rechterzijde en althans een gedeelte van het andere. Ik moet die opvatting wraken. Het pricipieel standpunt, dat ik inneem ten aanzien van de defensie, komt volkomen overeen met het standpunt, dat hier door de Regeering is ingenomen en dat ook is ingenomen o. adoor de heeren Schokking en Rutgers. Maar de hoofdzaak van het geschil, dat ons verdeeld houdt, is eene waardeering van de draagwijdte en de gevolgen van dit concrete wetsontwerp. Ik meen dit nader te moeten constatecren, ten einde aan de overzijde, speciaal aan de sociaal-democraten, te ontnemen de illusie, als zou ten dezen van een conflict van eenige beteekenis sprake zijn." „Zooais ik meen reeds duidelijk genoeg in mijn eerste rede uiteengezet te hebben, sta ik ten aanzien van de handhaving van de neutraliteit principieel precies op het zelfde standpunt als hier o. a. de heer Nolens heeft ingenomen. Alleen deze vragen heb ik in 't bijzonder naar voren gebracht: ten eerste of in de tegenwoordige tijds omstandigheden en met een blik in de toe komst elke wettelijke regeling niet gaat boven onze financiecJe capaciteit; ten tweede, of met do ontwikkeling in de op vatting omtrent hetgeen noodig of wensche- lijk is in verband met de handhaving van de neutraiiteit in het onderhavige ontwerp wel voldoende rekening wordt gehouden." VERLEDEN EN TOEKOMST. Over de opdracht aan Mr. Kooien schrijft e „Nederlander" o.m.: „De heer Kooien, voor zoover wij hem kennen, zal niet licht besluiten Hare Majes teit teleur te stellen en onverrichter zake bij de Koningin terug te komen. Als overtuigd voorstander eener Christe lijke staatkunde, zal hij alle krachten in spannen tot het vormen van een Kabinet uil de drie groepen der Rechterzijde. Gelukt dit beslist niet, dan zal hij gedwongen zijn te trachten een zoogenaamd Zaken-Kabinet samen te stellen, voor een deel gevormd door mannen, die hem godsdienstig en poli tiek het naaste staan. Aan de A. R. en Chr.-Historischen zij thans de taak ernstig te overwegen wat het meest dienstig kan zijn tot 's lands wel zijn: een zakenkabinet onder Roomsche sig natuur, of eert Rechtsch Kabinet, waarin de drie Rechtscbe groepen principieel en krachtig vertegenwoordigd zijn. Moge bij deze overweging worden losge laten elke gedachte aan fouten of onvolko menheden uit het verleden om met vas ten blik het oog te richten op de toekomst! •„Een iegelijk zij in zijn eigen gemoed ten volle verzekerd." In een noot schrijft de redactie van het blad nog: „Onze laatste indruk is, dat de kans op de vorming van een Rechts Kabinet iets is gestegen. fn 1924 (oorspronkelijke raming) 116 millioen (met het invoeren van ingrijpende bezuinigingsmaatregelen) 60 millioen. De staatsschuld bedroeg totaal in 1923 f 1.150.000.000 per hoofd der be volking f 200. in 1913 f 3.100.000.000 per hoofd der be volking f 442. Tegenover deze stijging der Staatsuitgaven en Staatstekorten moeten worden gesteld de j daling van de inkomsten der belasting-be- I talende burgerij. De directe belastingen beliepen in 1920 bijna 454 millioen in 1922 Muim 272 millioen in 1923 bijna 216 millioen De daling der inkomsten-belasting teekent zich als volgt af in 1921 bijna 173 millioen. in 1922 113 millioen in 1923 99'/2 millioen. Een andere symptoon van de situatie, waarin wij verkeeren, manifesteert zich in de index-ciifers der werkloosheid dit index cijfer was 5.1 5.8 9.-; Het Perscomite der Algem. Werkgevers- vereeniging. Het congres der Katholieke Werkgevers, dat op 3 December a.s. in Den Haag gehou den zal worden en dat tot onderwerp heeft „de reconstructie van het bedrijfsleven", zal uiteraard wil het reëele beteekenis hebben zich moeten stellen op den bodem der harde werkelijkheid. Laten wij eenige cijfers mogen geven, die zeker geen volledig beeld van de werkelijkheid construeeren, maar wel symptomen zijn van den hoogst bedenke- lijken toestand, waarin Nederland zich be vindt. Dat gecijfer is wel niet de aangenaamste lectuur, maar niemand, wien het wel en wee onzer Nederlandsche volksgemeenschap ter harte gaat, zal zich eraan willen onttrekken, er eenige oogenblikken aandachtig den blik in te slaan en in zich te realiseeren wat de beteekenis dezer cijfers is. Op ons Staatsbudget bedroegen de ge wone uitgaven in 1913 ruim 219 millioen in 1923 ruim 615 millioen in 1924 (geraamd) bijna 647 millioen. De totale uitgaven in 1913 bijna 239 millioen in 1923 ruim 817 millioen 'P' in 1924 ruim 765 millioen. Per hoofd der bevolking waren de gewone uitgaven in 1923 f 35.75 in 1922 f 103.50 in 1923 f 99.75. De totale uitgaven t in 1913 f 38.90 in 1922 f 172.— in 1923 f 136.50. De voer- en nadeelige saldi op ons Staats budget (resp. aan te duiden met x en be droegen op den r e vonen dienst in 1912 x ruim 4 millioen in 1914 10 millioen in 1915 15 H millioen in 1918 4 millioen in 1921 bijna 13 millioen in 1922 ruim 49 millioen in 1923 50 millioen 1. Reconstructie-Congres R. K. Werk gevers. In de eerste helft van 1923 11.7. Op 100 aanbiedingen van werkzoekenden kwamen de volgende aantallen aanvragen om werk krachten in in 1913 80, in 1922 36, in Sept. 1923 9.13 (dit cijfer bevat alleen de aanvra gen om mannelijke werkkrachten). In het laatste Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek komt wederom een vergelijkend overzicht voor van de pro ductie in schoenfabrieken, waaruit wij eenige cijfers mogen lichten. Een 15-tal ondernemingen produceerden in 1913 1.698.000 paren, in 1919 1.540.000 paren(2388 arbeiders in dienst), in 1922 1.312.000 paren (1377 arbeiders in dienst). Een 24-tal ondernemingen produceerden in 1913 1.063.000 paren, in 1921 982.000 paren (1693 arbeiders in dienst), in 1922 824.000 paren )1073 arbeiders in dienst). Al deze vergelijkingen zijn niet gebaseerd op de tijden van hoog-conj unctuur, maar geven een klein inzicht in den toestand, vergeleken met dien van voor den oorlog De cijfers van Spaarbanken, hoewel pas bekend tot en met 1921, moeten ook tot nadenken stemmen. Wij geven hier een ver gelijking van het „saldo tegoed per boekje" tusschen 1913 en 1921 hierbijhebben wij de bedragen dezer saldi van 1921 door de helft gedeeld, teneinde den gulden van 1921 op het peil te brengen van dien van 1913 en daardoor een juist vergelijkingsbetld te krij gen van de waarde der bedoelde saldi het „saldo te goed per boekje" bedroeg in 1913 bij de Rijkspostspaarbank 111.bij de part. spaarbanken 225.in totaal 145. in 1921 bij de Rijkspostspaarbank X 148.is 74.bij de part. spaarb. V2 X 365.— is 192.50. in totaal Y> X 204.is 102.—. Op al deze cijfers is commentaar overbodig. Meer en meer zal Nederland aan den lijve ondervinden, dat ei in Europa een geweldige vernietigings-oorlog is geweest en eingelijk nog is, en dat het wel buiten het militaire geweld is gebleven, maar de economische ge welddaden, v/elke gepleegd zijn en worden, niet zonder meer negeeren kan. EEN PERSKWESTIE TE HILVERSUM* In de 9 October j.I. te Hilversum gehouden Raadszitting was ter sprake gebracht, het feit, dat de „Gooi- en Eemlander" reeds een artikel over de begrooting had geschreven, vóór de raadsleden deze in handen hadden. De Raad scheen toen zeer verontwaardigd en de loco-burgemeester, de heer Allessie, zegde een gestreng onderzoek toe. In de zitting van Dinsdag legde burge meester Reymer een verklaring af, inhouden de, dat B. en W. in deze onschuldig waren en dat de gehoorde ambtenaren vol houden geen mededeelingen gedaan tc hebben. De heer Lopes Dias (S.D.A.P.) vond deze verklaring niet bevredigend. Algemeen was men op 9 Oct. van oordeel, dat er uit het col lege van B. en W. wi geklapt. Dc Socialis tische fractie wil geen relletje aldus spr. maar zij wil volkomen klaarheid. De heer Meyer zocht den oorsprong van het kwaad hierin, dat rnen op het raadhuis van hoog tot laag bang is voor de „Gooi- en Eemlander". Spreker waarschuwde den bur gemeester betrekkingen te onderhouden met het genoemde blad, anders dan stipt ambte lijke. Aar het slot van zijn betoog stelde spr. een motie voor, om een commissie van onder zoek in te stellen. Nadat de burgemeester de motie sterk ontraden had, werd zij met 12 tegen 11 stem men verworpen. Uit Gelsênkirchen wordt gemeld dat de Franschen den uitvoer naar Nederland ver boden hebben. Uit Kaldenkirchen wordt gemeld, dat de onderhandelingen tusschen de mijnonder- nemers en de georganiseerde mijnwerkers mislukt zijn, door de weigering der arbeiders, om den arbeidstijd van voor den oorlog te aanvaarden. De ontslagen blijven gehandhaafd. De Franschen pogeji met alle middelen de mijn- bezitters tof toegeven te dwingen. Dinsdag werd o.a. aan de aan Nederland leverende mijnen mei: onmiddellijke in werking treding, iedere uitvoer naar het neu trale buitenland verboden. DE HONGERSNOOD IN BERLIJN. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis verzoekt ons plaatsing van het volgende Onze vertegenwoordiger is uit Berlijn terug. Hij heeft overal informaties nge- wonnen. In sommige gedeelten dier stad is de toestand onhoudbaar. Er moet geholpen worden, Eten moeten de menschen hebben, of zij gaan te gronde. Het Hoofdbestuur wil beginnen met een vijftal keukens Op te richten, vier in Berlijn en een in Essen. Ook Nederlanders zullen in die keukens van voedsel worden voorzien. Voor 5.kan één persoon gedurende één maand worden gevoed. Stuurt vijf guldens aan het Roode Kruis, Princesse- racht 27, der Haag, onder het motto „keu kens" en gij doet een goed werk. Wat niet ia de keukens gebruikt wordt, gaat met onze treinen mede en wordt door Nederlandsche Comité's verdeeld. Elet spook van den hongersnood gluurt overal. DE KWESTIE OPGELOST. Woensdagavond vergaderde de gemeente raad van Zaandijk voor de zooveelste maal tot oplossing der wethouderskweslie. Alvo rens tot benoeming was overgegaan werden heftige discussies gevoerd waarbij dc voor zitter moeite had de orde te handhaven De heer Van Hoorn, s. d. a. p., zeide dat zijn fractie bereid is weder de verantwoorde lijkheid op zich te nemen indien de Zakelijke Belasting op de Bedrijven weder wordt in gevoerd, de welhouderssalarissen weder ver hoogd en de samenwerking verbeterd werd. Na een eerste vrije stemming wordt de heer Obertop weder tol wethouder herko zen. De heer Obertop aanvaardde thans zijn be noeming, daar hij anders geen oplossing zag. PRINS HENDRIK BIJ STRESEMAN N. Prins Hendrik der Nederlanden heeft als vertegenwoordiger van he* Nederlandsche Roode Kruis een onderhc d chad met den Rijkskanselier, ter bespreking van maatrege len tot leniging van den nood onder de Duit- sclie kinderen. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Uit Weltevreden wordt geseind, dat de staatspporwegambtenaar Koot wegens het zestigmaal plegen van valschheid in geschrifte voor totaal 45 mille tot vier jaar gevangenis straf is veroordeeld. EEN EFFECTENKWESTIE. Voor de Haagsche rechtbank werd deze week gepleit Over een zaak, die vooral voor degenen, die met effecten te maken hebben, van belang kon zijn. Een Haagsch bankier had vijf jaren geleden Fransche effecten verkocht aan een Amster- damsch koopman. Deze effecten bleken een jaar na deze te zijn z.g. frappé d'opposition. Dergelijke effecten schijnen door de Duit- schers in Frankrijk of België van particulie ren te zijn meegenomen en de betrokken maatschappijen verklaren nu door het frappé d'opposition, dat zij de bewuste stukken niet meer beschouwen als rechtsgeldige aandeel- bewijzen. Voor drie jaar reeds had de Am- stcrd.'sche koopman den Haagschen bankier aangesproken tot terugbetaling van den koopprijs, doch deze vordering werd niet ontvankelijk verklaard nadat de advocaat van den effectenhandelaar, mr. J Weijl. al hier dezen grond van niet-ontvankclijkheid had bepleit. Gevraagd was wel alleen de te ruggave van de koopsom en de eischer had verzuimd ook ontbinding van den koop te vragen. De rechtbank vereenigde zich met het betoog van den gedaagde en naar aan leiding daarvan ontstond in het Weekbl. v. h. Recht een nogal scherpe pennestrijd, waar in zich een hoogleeraar in de Rechtsgeleerd heid mengde. De kooper der bewuste effecten liet het er niet bij zitten en dagvaardde voor de tweede maal den bankier, thans wel ontbin ding van den koop vorderend. Voor den kooper pleitte mr. I. van Crevcld uit Amsterdam, die betoogde, dat de verkoo- per aansprakelijk was voor de onverhandel- baarheid der effecten en voorts de opgewor pen middelen van niet-ontvankelijkheid on gegrond achtte. Voor den effectenhandelaar pleitte weder tnr. J. Weijl, die ook thans wedet de vordering niet ontvankelijk achtte. Immers hier waren bepaalde, aan den koo per vertoonde effecten verkocht en door deze te leveren kon de verkooper zich nooit aan wanprestatie schuldig hebben gemaakt; Het eenige wat de kooper had kunnen doen was een vordering instellen wegens verborgen gebreken, wat echter niet geschied was. Bo vendien, volgens den kooper was het frappe d'opposition eerst een jaar na den verkoop uitgesproken, zoodat de verkooper ten tijde van den verkoop daarvan niets kon weten er* dus volkomen verhandelbare effecten ver kocht. Hij toch behoefde niet de dupe te zijn van den later uitgesproken maatregel, waar van de kooper het risico behoort te dragen. De verkooper is van zijn verplichtingen af indien hij behoorlijk geleverd heeft. Ten slot te betoogde mr. Weijl, dat ook stukken, die z.g. frappé d'opposition zijn wel degelijk ver handelbaar zijn en verhandeld worden. Hij bood aan dit door deskundigen te bewijzen. Uitspraak 13 Dec. Liturgie, (waarbij behoort Kerkelijke Sym boliek), en Bijbelsche Geschiedenis van het O. en N. Testament, (waarbij behoort de Bij belsche Aardrijkskunde.) Het tweede'ge deelte omvat de drie vakken Godsdienst leer (behalve de leer over de Sacramenten), Kerkgeschiedenis en den letterlijken tekst van den geheelen Katechismus. Heeft de candidaat in een der vakken van het eerste gedeelte niet voldaan, dan moet hij bij het tweede gedeelte alsnog in dit vak geëxamineerd worden. .6. Voor het eerste gedeelte worden de can- didaten alleen schriftelijk geëxamineerd. Dit examen wordt gehouden den zelfden dag of een der dagen, waarop het examen voor i het tweede gedeelte gehouden wordt het duurt rsiet langer dan twee uur. De opgaven worden vastgesteld door den Bisschoppelijk Gecommitteerde, die hierbij rekening houdt met het goedgekeurde leer plan. Tijdig voor het examen onderwerpt hij de o-^aven aan het oordeel der andere Com- rris i 'eden. L_ inspecteur houdt toezicht bij het ma ken van het schriftelijk werk, ziet het werk na en kent daarvoor een waardeeringscijfer toe (1—10). De leeraar kan het werk inzien en bij ver schil in waardeering de beslissing' vragen van den Gecommitteerde. 7. Voor het tweede gedeelte worden de candidaten alleen in de godsdienstleer mon deling en schriftelijk geëxamineerd, in de overige vakken alleen schriftelijk en slechts dan ook mondeling, wanneer het schriftelijk werk daartoe aanleiding geeft. Het examen be i met het schriftelijk gedeelte, hetwelk voor drie vakken te zamen ongeveer twee uur duurt. De opgaven voor het schriftelijk werk worden vastgesteld door den leeraar in overleg met dén gecommit teerde. De Inspecteur houdt toezicht bij het ma ken van het schriftelijk werk, ziet het werk na en kent daarvoor de waardeeringscijfers toe. De leeraar kan het werk inzien en bij ver schil in waardeering de beslissing vragen van den gecommitteerde. Het mondeling examen voor eiken candi daat duurt niet langer da een half uur. Het wordt afgenomen door den leeraar in tegen woordigheid van den gecommitteerde, die aanvullend kan optr den bij het onder oek naar de kennis van den candidaat, Het schrif telijk werk van den candidaat kan den In specteur aanleiding geven aan -het afnemen van het mondeling examen deel te nemen. In overleg met den leeraar en, zoo hij aan dit examen deel heeft genomen, met den Inspecteur, bepaalt de Gecommitteerde de cijfers, welke den candidaat moeten worden toegekend. De mondelinge examens worden niet lan ger gehouden dan zes uur per dag. Het diploma wordt geweigerd, indien tiewerkplaatsen te Gorinchem, heeft een opdracht gekregen van de staatsspoorwegen van Siam tot levering van 42 spoorbruggen met spanwijdten van 9 tot 50 M. ER VAN DOOR. Een aangename kostganger. Een juffrouw, woonachtig in dc Houtstraat tc Utrecht, had reeds gcruimen tijd een com mensaal bij zich ingenomen. Woensdag kwam ze evenwel tot dc ontdekking, dat hij met medeneming van hobben en honen er van door gegaan was, terwijl hij ten overvloede een naaimachine en een k(ok, toebehoorende aan zijn hospita, vernield had. Dc politie stelt een onderzoek in. HULDIGING VAN EEN JARIGE. REGELING VOOR HET GODSDIENST DIPLOMA A. Bij Bisschoppelijk besluit van den lóden November 1923 is goedgekeurd de navol gende regeling van het examen voor het Godsdienst-diploma A in het Bisdom Haar lem. 1. Er wordt jaarlijks, omstreeks Pasdien gelegenheid gegeven voor het afleggen van een, examen voor het godsdienstdiploma A', volgens het programma, door de H.H. Bis schoppen van Nederland vastgesteld. 2. Iedere godsdienstleeraar, die opleidt voor het diploma A zendt door middel van den Bisschoppelijk Gecommitteerde in tri plo in bij Z. D. H. den Eisschop vanHaarlem het leerplan van den door hem te geven cur sus, met opgaaf van de leerboeken. Na goed keuring van het leerplan zendt hij een exem plaar der goedgekeurde regeling aan den Bisschoppelijk Gecommitteerde. De inzending bij Z. D. H. den Bisschop geschiedt bij den aanvang van den cursus en wordt niet herhaald, zoolang het leerplan ongewijzigd blijft. De bisschoppelijke goedkeuring van het leerplan, geeft aan den school of den cursus het recht tot het houden van de ex mens. 3. Het examen wordt afgelegd v«n- eene Commissie, welke bestaat uit dri' leden den Bisschoppelijk Gecommitteerde, oen Bis- schoppeliiken Inspecteur a a i het L. O. in het district, waar het examen gehouden werdt of, zoo deze zelf de leeraar is van een naa t-ge- le en district, en den leeraar, die voor het examen heeft opgeleid. 4. In het begin van Februari treedt dc leeraar in overleg met de andere Commissie leden tot vaststelling van den dag of de dagen, waarop het examen voor zijne leerlingen zal worden gehouden. Na de vaststelling geeft de Bisschoppelijk Gecommitteerde door mid del van St. Bavo" en „Het Katholiek School blad" kennis van den dag en plaats van i e te houden examen, om anderen die geen cur sus met eigen examen gevolgd hebben, in de gelegenheid te stellen aan het examen deel te nemen. Zij moeten zich. met opgaaf van hun volledige namen, van hun tegenwoordig adres en van plaats en datum van geboorte, aan melden bij den leeraar bij wien het examen wordt gehouden. De leeraar roept de candi daten bijtijds op met aangifte van dag en uur, waarop door hen het examen kan worden af gelegd. Tot het examen van mannelijke leerlingen behoeven vrouwelijke candidaten en tot het examen van vrouwelijke leerlingen behoeven mannelijke candidaten niet te worden toe gelaten. 5. Hst examen wordt afgelegd in twee ge deelten. Het eerste gedeelte omvat de leer over de Sacramenten en de twee vakken, het gemiddeld cijfer van mondeling en schriftelijk examen voor Godsdienstleer lager Is dan 6, of voor een der vakken lager is dar. 4, of voor meer dan één vak 4 is. In alle an dere gevallen wordt het diploma verleend. Wanneer het examen de beide gedeelten omvat, staat het ter beoordeeling der com missie of het diploma kan worden uitgereikt In sommige gevallen, als voor twee vakken het cijfer 4 is toegekend. Voor het examen in een vak, waarvoor 7 of hooger is toegekend, is men bij een vol gend examen vrijgesteld. 9. Voor de onkosten, aan de examens ver bonden, betaalt elke candidaat voor elk ge deelte 'n examengeld van f 2.50, of minder, overeenkomstig het oordeel van den leeraar. Wie beide gedeelten in eens maakt is f 5 ver schuldigd, of minder overeenkomstig, het oordeel van den leeraar. 10. Uit een ander bisdom worden geen candidaten toegelaten. Diploma's echter in andere bisdommen van Nederland verkre gen, worden erkend en geven gelijke rech ten, als het diploma in het Bisdom Haarlem uitgereikt. 11. Twee of meer leeraren kunnen na overleg met de andere commlssle-leden be palen, dat hun candidaten vóór het afleg gen van het examen samenkomen. In dit ge val behoudt iedere leeraar ten opzichte van her examen zijner candidaten de bevoegd heden en rechten, in vorlgé artikelen om schreven, ook war betreft de opgaven voor het schriftelijk werk. 12. Het diploma wordt onderteekend door de drie leden der commissie. 13. Overgangsbepaling. a. Overeenkomstig n. 2 zullen echter voor liet eerst de leerplannen worden ingediend vóór den 15en December 1923. b. De bepaling in no. 5 dat het examen zal worden afgelegd in twee gedeelten, is facultatief gesteld voor het jaar 1924. c. Zij die c.q. in 1924 voor het tweede ge deelte worden geëxamineerd, zijn vrijgesteld van het examen in het eerste gedeelte, in dien zij in de eerste leerjaren in deze vakken voldoende examen hebben afgelegd. d. Diploma's, welke tot den dag van bovenstaande bepalingen zijn uitgereikt, worden gelijk gesteld met het bezit van diploma A. 14. In alle gevallen, waarin deze regeling niet voorziet, beslist de Bisschopppelij ke Gecommitteerde. Z.D.H. dc Bisschop van Haarlem heeft in verband met bovenstaande regeling be noemd tot Bisschoppelijk Gecommitteerde voor deze examencommissies den Weleerw. Heer J. J. M. Janssen Schmidt, Rector van het St. Bavogesticht te Noord wij kerhout. Voorts heeft Z. D. H. de Bisschop be noemd tot Inspecteur van L.O. in de Deke naten Alkmaar en Schagen, den Weleerw. Heer D. J. J. de Kok, Pastoor te Zuid-Zijpe In het Bekennat 's Gravenhage, den We- eerw. Hepr W. P. Witteman, Rector van het St. Willibrordusgesticht te 's Gravenhage in de Dekenaten Ouderkerk a. d. Amstel en Purmerend, den Weleerw. Heer G. Hul- bers, Rector van het Maagdenhuis te Am sterdam. Zooals we bereids meldden, bereikte Donderdag de gep. wachtmeester der art. J. M. Timp te Utrecht den 100-jarigen leef tijd. Bij deze gelegenheid heeft de adjudant van den Minister van Oorlog, de kapitein van den generalen staf Carstens, zich naar Utrecht begeven om namens den Minister den heer Timp geluk te wenschen en den honderdjarige, de eercmedaille in goud dei- Oranje Nassauorde te overhandigen, welke hem door de Koningin is toegekend. MOORDAANSLAG TE DELFT. De dader voortvluchtig. In de Turfstraat te Delft, eene volkrijke buurt aan het Zuideinde aldaar, heeft zich Woensdagavond een bloedig drama afge speeld. H. T,, een jonge man met een niet al te gunstig verleden, had zich aldaar verdekt opgesteld met het doel zich te wreken op het meisje met wie hij vroeger omgang had ge had. Dit meisje, de 20-jarige Cath. de B., wonende Ezelveldslaan te Delft, was op visite bij een zuster, die in genoemde straat woont zij kwam omstreeks 10 uur in gezel schap van een anderen jongen op straat. Plotseling sprong T. uit zijn hinderlaag op. Hij ging eerst den jongeman, den 24-jarigen L. de K„ met een nies te lijf en bracht hem een steekwonde in den rug toe. T. richtte daarna het wapen op zijn vroeger meisje, dat ernstige snijwonden ovér het gelaat en een diepe steekwonde in den rug kreeg. Beic e getroffenen zijn door de politie naar het gast huis vervoerd, waar de wond van K. is gehecht terwijl het meisje ter verpleging is opgenomen De dader wist te ontkomen, doordat hij zijn hond op de burgers, die kwamen toe snellen, aanhitste. De recherche neemt uitgebreide maat regelen om den dader van dezen laffen aan slag op te sporen. Bij informatie in het ziekenhuis deelde men mede, dat de toestand van het meisje thans vrij gunstig is. ZWENDEL MET ZILVERBONS. Volgens de „Köln. Ztg." wordt op het oogenblik in Rijnland druk gezwendeld met Hollandsche zilverbons van 21.» gulden. Vol gens het blad zouden zich bij de 1 gulden- bóns, die uit den omloop zijn gebracht en bestemd waren om te worden vernietigd, bij een onlangs gepleegden diefstal van zil- verbons, welke door de Nederlandsche Bank tegen nieuwe exemplaren zouden worden ingewisseld, ook 2 gulden bons hebben be- bonden. In deze gestolen bons waren gaten gemaakt, doch nu wordt getracht deze bons weder in het verkeer te brengen door de ronde gaten dicht te plakken, wat echter gemakke lijk te ontdekken is. TRAMWEGPERSONEEL. Op 21 November j.I. werd door de lande lijke vakgroep voor het tramwegpersoneel georganiseerd in den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer P. C. v. d. Anker opende de vergadering op gebruikelijke wijze en memoreerde in zijn openingswoord dc huidige toestanden in het tramwegbedrijf, inzonderheid wat de personeelaangelegen- heden betreft. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzit ter herkozen en als bestuursleden aangewe zen de heeren H. Ringeling, Amsterdam en H. C. Kol, Rotterdam. Het punt der agenda „Zondagsrust" werd ingeleid door den heer Th. v. Oost, voorzitter der Commissie van Actie Zondagsrust, waar op een z er uitvoerige bespreking volgde. Door den heer C. D. Landzaat, vnjgestel-, de van den Bond, werd uitvoerig besproken de toestand van de tramweg bedrijven, waar bij vooral gewezen werd op de rechtspositie van dit personeel o.a. het Reglement Dienst- voorwaarden en de Pensioenregeling. Door spreker werden de aanwezigen opge wekt stevige propaganda voor de organisatie te maken. In verband met de actie bij de Nederland sche Trwameg Maatschappij, Ooster Stoom tram Maatschappij, Meijerij en Rotterdam- sche Elcctrische Tramweg Maatschappij, inzake vermindering der loonen, werd mede gedeeld, dat de onderhandelingen met de Directies dezer ondernemingen nog lqopende zijn. Voorts werden verschillende andere zaken nog behandeld en werd tenslotte deze ver gadering, die goed bezocht was, op gebruike lijke wijze geëindigd; DE AAN DIE JAHRESZEITEN EN ONTHOUDING. GEHEEL- Het is gebeurd in een Nederlandsche stad, Zegt het R. Nbl. Een oratorium-vereeniging studeerde Haydn's Jahreszeiten in. De studie was ge vorderd tot het laatste deel, toen plotseling één der zangeressen van het koor opstond er, den directeur nadrukkelijk mededeelde, dat zij aan de studie van het z.g. wijnkoor niet zou deelnemen en dat zij ook op de uitvoering niet mee zou zingen, omdat zijgeheel- onthoudster is OPLICHTER GEARRESTEERD. Door de politieagenten Hartog en Teute link van Anr.a-Powlcna is te Wieringen een persoort gearresteerd, die in Anna-Powlona, Alkmadr en Amsterdam verschillende op lichtingen heeft, gepleegd. Door verschiller.de politic-autoriteiten was dan ook reeds zijn o r-sporing gevraagd. Bedoelde persoon was. afkomstig uit Den Kaag, weet zich uitnemend voor te doeii en schijnt van zeer goede familie te zijn. Na verhoor werd hij naar den officier van Justitie te Alkmaar overgebracht. DE TERUGKOMST VAN MENGELBERG. Naar wij vernemen, keert de heer Willem Mengelberg heden, Donderdag, in ons land terug; des namiddags zal hij met den trein van 5.47 aan het Centraal Station arriveeren. Den volgenden dag is hij voornemens de re petities tc hervatten, om Zondag de uitvoe ring weder te leiden. EEN MOOIE OPDRACHT. De firma de Vries Robbé Co., Construc- TENTO ONS TELLING TE BUENOS- AYRES. Door het Argentijnsche Ministerie van Landbouw wordt in 1924 een internationale tentoonstelling van machines op het gebied der Zuivelindustrie en der koeltechniek ge organiseerd, welke op den 5den Mei e.k. te Buenos Ayres (Z. Amerika) zal worden geopend. De tentoonstelling zal bestaan uit vier af- deelingen, welke achtereenvolgens omvatten: Eerste afdeeling Machines en gereed schappen, welke in verband staan met de zuivel-industrie en de algemeene behandeling van melk. Tweede afdeeling. Voedermiddelen vooi melkvee, werktuigen en middelen ter be reiding en conserveering der genoemde voe dermiddelen. Derde afdeeling, Machines en werktuigen voor het opslaan in koel kamers en voor de algemeene methoden der koeltechniek. Vierde afdeeling. Litteratuur, brochures, ontwerpen, teekeningen, schattingen en alge meene publicaties met betrekk-ng tot de voorgaande afdeelingen. De plaatsruimte zal vrij zijn van kosten voor de exposanten, terwijl de opstand of uitrusting van de uitstallingen voor hun rekening komt. Aanvragen om plaatsruimte moeten wor den gericht aan het „Comité d: Ia Expositi on International de Maquinaria de Lecherie y Refrigeration Ministerio de Agricultura: Pasco Colón 974, Buenos Aires. Alle machines, werktuigen en algemeene koopwaren, uit het buiter.l nd gezonden ter mededinging op dtentoonstelling, zullen vrij zijn van alle invoerrechten en andere douane heffingen. HULPVERLEENING DUITSqHLAND. De actie van het R. K. Huisvestings-Comité. (Tweede mededeeling). De afgeloopen week is weder zeer vrucht baar geweest voor de actie van het K. Huisvestings-Comité. Het dagelijksch bestuur heeft uitvoering gegeven aan verschillende nieuwe plannen Naast de inzameling van gedragen tl oer nog goed bruikbare kleedingstukken in d« verschillende plaatsen van hel land waar van reeds enkele zendingen werden ont vangen zou het bestuur gaarne een naai en breibeweging over het gehccle land zien begonnen, om straks, als de groote koude, aanbreekt, de noodlijdenden in Duitschland van goede, warme kleeding te kunnen voor zien. Onze Hollandsche vrouwen vermogen zoo veel. Hier is een prachtige taak voor haar wggelegd! Als iedere vrouw, die breien ol naaien kam nu eens één stuk kleeding ver vaardigde, wat zou er dan niet een groote hoeveelheid goede kleed.ng voor de nood lijdende Duits oh e bevolking kunnen vervaar digd worden! Het dagélijksch bestuur heeft gemeend, dat voor de organisatie van deze naai- en breibeweging de wakkeren en ac tieve R. K. Vrouwenbond hei aangewezen lichaam is en heelt daarvoor de medewer king van dezen bond ingeroepen. De boeren gaan op soln.u ende wijze voort met het inzamelen van aardappelen en andere levensmiddelen, lot dusver zijn het vooral dc Zuidelijke provinciën, van waar ons de berichten daarover bereikten. Geen plaats haast of men is reeds aan het inzamelen of een inzameling aan het voor bereiden. Op het centraal bureau was einde der afgcloopen week bericht ontvangen, dat de inzameling 'reeds beloopt 43 wagons met totaal 447.850 K.G. aardappelen, 8190 K.G. rogge, 620 K.G. kool, ongeveer 2500 K.G. wortelen en 365 K.G. erwten, booncn enz. Na de 2 wagons (20.000 K.G.) der eerste week zijn in de tweede weck verzonden: 15000 K.G. uit Bcrchem naar Bresiatt, 10.000 uit t Loo bij Duiven naar Munster, 10.000 uit Etten naar Hannover, 10.000 uit - St. Hubert naar Berlijn, 10.000 uit Steensel naar Osnabriick, 10.000 uit Oploo naar We- sel en 10.000 uit Oploo naar Munster i. W., lO.OCfO uit Maarheeze naar Hildeshcim, 10.000 uit Netersel en Vessem naar Pader- born, 14.000 uit Ravestein naar Mon-tabour, 10.000 uit Acht naar Wurzburg, 12.000 uit Berlicum en Middelrode naar 1 Itrup en 15.000 uit Lieshout naar München; totaal tot dusver verzonden 15 wagons, 166.000 Kilogram. Een niet geringe aansporing voor deze inzamelingen was de vergadering van den Jonge Boerenstand van den N. C. B., die in de algeloopen week in Den Bosch werd ge houden en waar de wnd. voorzitter, Mgr. Prinsen tof de afgevaardigden der 130 af deelingen een krachtige opwekking sprak. Aan den maaltijd, die na afloop pk- us had, verscheen Z. D. H. Mgr. Diepen, Bisschop van Den Bosch, zcif en sprak een hartelijk -dankwoord tot de boeren voor hun actie van het vorig jaar, hun daarbij dc nieuwe actie warm aanbevelende. Het Bestuur meende, dal, waar de boeren op zoo'n spontane wijze blijk geven van -hun chrisielijken liefdaaigheidszin, zeker ook de fabrikanten en winkeliers niet zullen wil len achterblijven. Daarom heeft het al zijne' comité's- verzocht speciaal aan fabr,kanten en winkeliers te verzoenen het een en ander van hunne fabrikaten en voorraden be schikbaar. te wiilen stellen, opdat dit geza- inclijk per wagon uit dc betrokken gemeen ten kan verzonden worden. Daarvoor heeft het bestuur ook dc medewerking ingeroe pen van dc verschillende R.K. Werkgevers organisaties cn den R.K. Middenstandsbond. Het is overtuigd, dal ook deze actie groot succes kan opleveren. Zooveel mogelijk zul len in de bladen de adressen gepubliceerd worden, waar de goederen kunnen worden afgeleverd, terwijl men overigens de opga ven kan zenden aan het Centraal-Burcau, Zuid-Willemsvaart, 's-Hertogcnbosch. dat daarvan de plaatselijke comité's verwittigt. Zooals bekend, zun en worden in eenige bisdommen inschrijvingen of kerkcolleclcs goboucien, terwiji de Bisschop van Haarlem verzocht heeft alle gilten rechtstreeks naar het Huisvestings-Comité in Den Bosch te zenden. Uiteraard zijn de rechtstrceksche zendingen door deze collectes verminderd. In de afgcloopen week ontving de alge meene penningmeester voor de noodlijdenden in Duitschland een bedrag van 7062.17, waarvan 3738.30 alleen uit het bisdom Haarlem. Voor de kloosters en instellingen van liefdadigheid werd bovendien nog een som van 1127.55 ontvangen. Het volgende aantal plaatsen voor Duit- sche kinderen werd weder toegezegd: Den Haag 117, Tilburg 133, Alkmaar 21, 's-Hertogenbosch 80, Alphen a. d. Rijn 15, Gecrtrui-denberg 19, verschillende plaatsen 61, waardoor het aantal plaatsen in de bei de laatste weken stijgt tot 1671. Het dagelijksch bestuur heeft een comité van vooraanstaande personen in Nijmegen ui-tgenoodigd; de leiding te willen op zich nemen van eene in die gemeente te voren actie-, waarmede bereids met góed succes begonnen is. Waar Nijmegen zoo onmiddel lijk aan Kleef grenst, zal de actie daar hoofdzakelijk aan deze buurgemeente en omgeving ten goede komen. DE PERSCOMMISSIE VAN HET NED. R.K. HUISVESTINGSCOMITÉ.' 's-Hertogenbosch, 19 Nov. 1923.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7