HÉC STADSNIEUWS. EÖl In en om Haarlem. ii Maandag 26 November 1923 46:te Jaargang No. 14 597 Van het Vaticaan SPAARBANKftcN TE 4 pCt. agfmda Voor onze eigen Roomsche Weezen! t*JT MPjtóMER 8ISTMT Ui? 8. BLADZIJDENi EERSTE BU$ Op weg naar een ex parle. mentair Kabinet. Ingekomen giften voor Duitsch Und, 3e opgave. MELKBSOOD sfresfi hst volmaakte tar z ide Verlesnt BANKGARANTIE ten behoeve van rekeninghouders, die wenschen te be- sch kken over hun teqoed bij den Post girodienst. 27 mmwMR Collecte. 12V2-iarig bestaan der Christ. Oratorinm-vereenigins. VAN ONZE RECHTBANK. Het St. Franc;scus Liefdewerk inwijding der kapel .,St. Franciscus- huis." Lantaarnpaal omver gereden. L etaadiq Ha u em Krankzinnig? Padvinderij en hulp aan dieren. Dragen van uniform in het buitenland. Personalia. Kinder Oranjebcnd „Prinses Ju'iana." Hoog Kerkelijk bezoek. Hiniderwet. J. J. WEBER ZOON Ootlck'iis Fahrikamee Koningstraat 10 Haarkiit Telegraphisch Weerbericht. Bekroond. Ongeluk. Jbr. nir. dr. A. RöelL Geen winkels'uitlng. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.2f Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bi; vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 ct. op andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertenticn 1—4 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Het eerste stadium der kabinetscrisis be hoort tot het verledene. Mr. Dr. Kooien, de voorzitter der Tweede Kamer, die door de Koningin was aangezocht, zich met de vorming van een nieuw kabinet te belasten, heeft daarin niet mogen slagen. I Hetgeen ons niet verbaasd, zelfs niet ver wonderd heeft. De, zacht uitgedrukt, weinig meegaande toon, waarin de „Nederlander" minder, de „Standaard" meer, zich over de „breuk" in de coalitie uitlieten, deed o.i. een negatief resultaat van 's heeren Kooien bemoeiingen wel verwachten. Men denke daarbij aan het feit, dat de heer Colijn, hoofdredacteur van het anti-re- volutionnaire orgaan is. Nu de heer Kooien zijn taak als kabinets formateur heeft neergelegd, heeft Hare Ma jesteit aan Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blok land, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Dit laatste lijkt ons alleszins natuurlijk, met zoo'n sterke rechtsche meerderheid in de Tweede Kamer. SLUITING DER THOMISTISCHE WEEK. Onze Romeinsche correspondent seint: Heden had in de zaal der Zaligverklarin gen in het Vaticaan de sluiting plaats van de Thomistische week in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus en hunne Em. de Kar dinalen. Hierbij hield Kardinaal Laurenti een re devoering over „St. Thomas als Kerkleer- aard en als Heilige. Z. H. hield na deze rede eveneens een toespraak. EEUWFEEST VAN DEN H. THOMAS. Onze Romeinsche correspondent seint 25 November: Hedenmorgen werden de eeuwfeesten ter eere van den H. Thomas van Aquino geslo ten met een plechtig Pontifikaal in de Miner- vakerk. Z. D. H. Mgr. Sinibaldi pontificeerde met Totaal bedrag der vorige opgaven 1715,30 Collecte onder de leden van den R.-K. Kring 20.10 Collecte in Huize „Duiirust", Ovei veen 216.48 Van Pastoor Ten Brink, collecte in de Parochiekerk von O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, Ovcrveen 385. Van Pastoor Sandfort, collecte Kerk van het H. Hart „302. Van Pastoor Wenzel, collecte Kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara 400. Van Pastoor Rennenberg, col lecte Kerk van den H. Anlonius 1000.45 benevens 1 Millard 380 njiliioen Mark. Van Pastoor Schrandt, collecte O. L. Vrouwekerk 1532.15 Van Rector P. de VVoiff, col lecte St. Johannes de Deo 50. Nu re-I ons nog, voor wij onze taak her vallen en wij weer onze uilvoering kunnen geven, allen die steeds bciangslelli'ug in ons verenigingswerk gehad hebben, op te roepen, blijft ons steunen in de tijden die komen. Maakt het ons mogelijk, nu we weer voor nieuwe moeilijkheden staan, ons getrouw bij te slaan. Want, terwijl wij dit verslag besluiten, staan wij voor het'feit. dat de heer Gerharz, ge- R.-K. Vereeniging iot bestrijding der noodzaakt door gezondheidsredenen, van ons ze(je!oOSheid „Voor Eer etl Deugd." afscheid moet nemen. Het was voor hem en het was voor ons een I Woensdag 28 November a.s., te 8'A uur zware mededeeling. Ons afscheid was beider- ^oudt de mannen-afdeeïing dezer vereeni- zijdsch een schokkend moment! g;n(5 ^aar algc..:1cene jaarvergadering :n het En al is het. dat we Gerliarz's pittige direc- écl,ouw van de R. K 1 Totaal 5636.48N tie moeten missen, we zijn er zeker van, dal hij ons niet heeft losgelaten. Er was een band ontstaan tusschen de vereen.ging en hen, zcodal we zijn steun in veel oprichten zullen blijven bemerken en blijven vvaar'eeren. Dal zal hel meest tot uiting komen in ons Haart. Orkest, dal onder zijn enting op een hoog peil is gebracht, zoodal hier ter stede een groote belangstelling voor deze muziek instelling is ontstaan. Want het H. O. in die. jaren, dat het met ons medewerkte, heeft em minister en chef van de afdeeling buitenland- assistentie van verschillende Paters Domini- kanen. Om het hoofdaltaar hadden de Kar- sche zaken, de taak van den heer Kooien overgedragen, met dit verschil, dat het thans de samenstelling betreft van een extra-par lementair kabinet. De heer Beelaerts, die naar verluidt, chris- telijk-historisch is, beeft de koninklijke op dracht in overweging genomen, hetgeen be- teekent, dat hij waarschijnlijk direct aan 't werk is gegaan. We zijn er benieuwd naar, of hij slagen zal en zoo ja, hoe het aspect zal zijn van het extra-parlementaire of te wel zakenkabinet, met een rechtschen wind in de flank. dinalen te Rome aanwezig plaats genomen, in groot kleedij. Voor Bisschoppen, Prelaten en gezanten bij den H. Stoel waren bijzon dere plaatsen voorbehouden. De orde der Predikheeren was vertegen woordigd door den HoogEerw. Pater Theiss- ling, Magister-Generaal en talrijke andere Dominikanen. De kerk was geheel gevuld met geestelijke en seminaristen. De zang werd in onberispelijk Gregoriaansch uitge- gevoerd door de seminaristen en studenten der Romeinsche colleges. De kerk was prach tig versierd en verlicht In den namiddag werd tot slot het ,,Te Deum" gezongen en gaf Z.Em. Kard. Chile den zegen met bet Allerheiligste.. Directie Mr. Th. WËSTERWOUDT. BIJ DE INGEBRUIKNEMING VAN HET EIGEN GEBOUW VAN HET ST, FRANCISCUS LIEFDEWERK- Een dagje mei de jongens. Stormige najaarszondag. De wind dreunt met flabberig geblaas tegen de ruiten en luiken van het intieme kapelletje bij de zusters van 't St. Jozefs- huis op den Zijlsingel, waar ie zoo dicht bij het altaar zit en bij de rustig-gekleurde groote beelden met onwezenlijk zoete ge zichten, waar de stille kaarse-vlammetjes voor te branden staan op glimmende kan delaars. Pas is de negen-uursche Mis begonnen en de woelige natuurtjes, vinden zich niet heelemaal thuis nog na een heele week straatleven nu in de kleine, wit-lichte ruimte, waar in de vrome stilte de priester eerbiedig-voorzichtig over het altaar gaat met vrome gebaren en gebed. Een paar laatkomertjes strompelen nog hier en daar onhandig-luidruchtig de banken in, kijken schichtig om, welke heeren er zijn, lachen even uit onder onverschillig doen verborgen verlegenheid, hebben nog even te praten iets of te lachen. En anderen ook zien om. Een enkele zit er, een nieuwe misschien, of die na een poesje voor 't eerst weer komt, met verwonderd gezicht voor zich uit te staren, droom-verbaasd, zich terug te vinden in zoo rustig, stemmig milieu, en om de vreemde kalmte van de kornuiten, waarvan de woeligsten slechts schuw nu en dan elkander even aanstooten en iets toefluisteren.... over het slechte weer,.... en of de match wel door zal gaan.... en tegen wie ze spelen zullen. Z'n buurtje, klein ventje met ouwelijk, peinzend kopje, volgt naarstig in zijn boekje de eenvoudige kindergebedjes, die een vr.endelijke stem achter hen mee te bidden dringt De nieuwe beziet even verbaasd den ernst op het kleine gezichtje, waarvan de groote oogen bepeinzen den zin van het naieve gebedje, terwijl z'n bleeke, /dunne lipjes 't mee-fluisteren, en schuift dan met z'n duim de blaadjes van z'n eigen boekje om, en nog eens om, tot een van de heeren er bij komt en 'm helpt, 't gebed te vinden. Nu en dan moeten ze antwoorden op wat de weeke stem heeft voorgebeden en ver wondert je de daver van het ruwe straat geluid uit zestig, zeventig I'':de, ongeculti veerde kelen, die door de kleine, devote ruimte slaat. Meer en meer is langzamerhand de rust gekomen nu en wordt er aandachtig geluis terd naar 't Evangelie-verhaal van mensche- lijke kleinmoedigheid en Goddelijke al macht, dat in goedmoedige taal de priester te overwegen weet en toe te passen op hun eigen doorstormde leventie met wijs vermaan en hartelijke aansporing met iets, dat spreekt tot ieder persoonlijk over z'n eigen leven, zn ouders en thuis. Dan gaan weer de gebeden voort, en 't is, of even nu een relaxatie komen moet op de zoo lang gespannen aandacht. Maar weer gauw keert .de rust onder vrome melo dieën van het orgel, op dé vermanende, dringende stem van den voorbidder, door het voorbeeld van de kalmer elementen, die ernstig de kinderlijke gebeden volgen. III. En wel treffend is de serieuze stilte bij de Consecratie, waartoe even te voren de voorbidder heeft gemaand. En de ernst, waarmee de jongens dan, de meesten althans, ter Communie gaan, voor bereid door naieve, hartelijke gebedjes, 't Gaat er natuurlijk niet toe als in een jongedames-pensionaat en de stichting is wel eens eventjes weg, wanneer plots een lange jongen met weinig intelligenten, maar goedigen, grooten kop, een schichtigen kniel-uitval maakt, dien hij vergeten had, met den rug naar het altaar, onder een schuw geslagen kruis, en wel heel weinig ruimte biedt het nauwe kapelletje voor de aan breede 'straatbewegingen gewende ben gels, maar goed doet je toch de plechtige ernst, die aller gezichten en trekken strak gespannen houdt. Straks, als na even stil gebed, de kalmte weer dreigt verbroken te worden, bidden ze gezamenlijk weer, voor hun ouders nu en voor hun broers en zusjes, een Onze Vader en n Wees Gegroet voor een zieken vader of moeder van een der jongens, of voor andere belangen, die hun speciaal persoon lijk aangaan. Zoo voelen ze meer en meer onderl nge samenhoorigheid en tevens den gezinsband, die door het patronaat niet ver slapt mag worden. Dan brobbelt plots het leven en luide pret de gangen in, de deuren uit, slaat op tegen de witte muren en klatert in rc- sonante binnenplaatsjes. „Dag meneer, dag meneer!" „Meneer, gaat 't door, vanmiddag?" „Joch, kijk uit, denk an me toone!" „Tegen wie spelen we meneer?.,. We zalle ze wel even te tikken geven, reken maar.... Ze zalle nou 't terrein toch niet afkeuren, meneer? Een paar hangen er op anderer ruggen, hier trekt er een stiekum en venijnig een ander aan z'n haar, daar wordt een „friendly game" boksen gedemonstreerd en een gejoel is het, dat je de eerste oogenblikken ver bluft staat. Dan propt alles zich weer een nauwe deur door, een gangetje in, meneer fronst even z'n wenkbrauwenjoch," stooten ze elkander aan, „in de gangen mot je stil wezen....'' Een trapje op en ze komen in de zaaltjes, die de Zusters voor 't gemeen schappelijk ontbijt hebben afgestaan. En aldoor maar verbaast je de kracht van die kelen en longetjes, die de kleine ruimte vullen met zoo allerhande geluid en klank berstens vol, dat het ie davert door je hoofd en heele lichaam. En aldoor plagen en grappen en stoeien eventjes als geen van de heeren 't ziet, die zorgend rondgaan om te deelcn de „krentensloffen", en de warme koffie, die met een graagte ver orberd worden, waar je jaloersch op worden zou. En dat woorden naar 'n betrekke lijke waarde bezitten, bevestigen je die haastige monden, die terdege verstaan, tegelijk te muizen en te mauwen. Een smakelijk en gezellig kiekje nam hier onze fotograaf, dat wij bij een vorig artikeltje reeds publiceerden. Wordt vervolgd. Van N. N., te Heemstede, 1 pak Meeding. Van N. N. 1 pak klceding voor Priesters. Fami ie S„ te Haarlem, kleeding. Van Mevr. L., klending en schoeisel. Van N. N., 1 pak kleeding. Van familie de R., 1 pak kleeding. Van Mevr. L., <4 pak kleeding. Van Mej. N. N„ 3 pakjes levensmiddelen. De „Kring Haarlem" van het R.-K. Huis vestingscomité betuigt hartelijke «tank aan alle edelmoedige gevers, die hebben bijgedra gen om bovengenoemde zoo belangrijke som men gelds bijeen te brengen. Zij beveelt zich verder beleefd aan tot het doen afhalen van .kleedingstukken en levens middelen. Blijf ons helpen om den nood m Duitschland te lenigen en moge Gods zeger. over ons allen nederdalen door ons Vaderland te bewaren voor Revolutie, Hongersnood en Oorlog en ons te schenken Liefde en Vrede. Verder kwamen bij onze Administratie nog in: Collecte Heemstede Voor noodlijdend Rijnland Voor noodlijdend Duitschland Voor de Duitscfie Priesters Voor de Duitscihe Zusters tot intentie der geloovige ziden. Van N. N. voor Rijnland Van een armen schipper voor de Duit sche Priesters 5.20 5.20 2.50 2.50 I 10.— Sociëteit „Sint Bavo" Rechtsche Raad 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 Ledenvergadering Spaarkas St. Nico- laas Spoor en Tram 8 uur Han-egebouw Reddingsbrigade half 9 Zangvereeniging „Kunst na Arbeid" 8 uur Tooneelvereeniging „Proza en Poëzie half 9. Maria-school Koningstraat R. K. Jonge Vrouwenbond half 5, afd. C. 4e, 5e en 6e klasse Cursus Godsdienstleer. Gem. Concertzaal Christelijke-Oratorium- vereeniging Uitvoering 8 uur. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk P K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek - Jansstraat 49 Eiken dag geopend van |012. van 25 en van 7 10 uur. b.- halve des Maandagsóchtendi- en op Zol en Feestdagen. Uitleenen van boeken van half 3—9 uur. Jato- voorm. Zater- R- K. Arbeidsbeurs voor mannen bijnestraat 15 Alle werkdagen, van 9—12 uur, n.m van 2 -5 uur dags alleen van 912 uur R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen - Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen voorm. van half 11 tot half 12, des nan, van 3 tot en van half 8half 9 uur Tele foon 2981 "arthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 10 12. van 24 en van 8—9 uur Tel. 1671 ioiendaal R. K I eesbibliotheek Bloemendaalsche weg 48, Dinsdc en Vrijdag van 24 uur Blijkens een advertentie in on ant wordt morsen Dinsdag, 27 November de. jaarlifksche 'Turfcollecte voor ae Israëlitische armen gehouden. Zooals wij gewoon zijn, willen wij de aan dacht op deze collecte vestigen. Bij den Vader van het Weeshuis kwamen de volgende giften voor het St. Nicolaasfeest der Weezen in: Firma v. S. 2.50; N. K 1.00; Mej. C. 2.50; van de kinderen M. een kistje menage riechocolade. Door tusschenkomst van Mej. S. M. F. 1.50; B. 1.—; L. t._ Br. 1.—J. 1.N.N. een pakje speelgoed; F. 0.50; B. 0.50; M.vr. Schr. f 25; H. 1.00; R. 1.00; N. 0.50; S. 0.50; II. 1.00. Bijeengebracht door J. en W. S. Mej. B. 0.25; Mej. v. d. B. 0.25; Mej. K. 0.10; Mej. S. 0.25; I. W P f 0.25. Allen gevers alsook lie.pers hartelijk dank, U mijnheer de Redacteur bij voorbaat dank. Hoogachtend, 'A. VERBIJT,, Weesvader. Onderstaande lijst werd door Mej. B. opge haald: J. J. 1.—; H. H. 1—; D. de M. 1.— H. W. 1.—; N. N 1—I F K. 1.—; N. N. I.N. N. 1.-; F. H. f 1.-; N. N. 0.25; N. X. 0.50; J R. f 0.50; P. K. 0.50; F. W. 1.00; A. K 1A. B. K. 0.50; Kaartclub familie K. en B. 10. Wed. B. V. f 2.50; G. H. 0.50; G. V. 0.50; N'. N. 0.50; N. N. f 0.50; J. J .f 0.50; N. N. 0.05; N. N j 0.50; N. N. 0.50; N. N. 0.50;; J. J. 1.—N N. 0.50; T, H. i—q. Soh. 2.—; H. f. 0.50; J. B. 0.50; J. de V. 0.25; Juf H. f 0.10; K. 0.25; Juffr. B 0.20; G. l.—; N. 1.—; G. 0.50; R. 0.50; N. 0.50; N. X. f 1.—; N. N. 1.—; N. N 025; N. N. 0.!0; N. N. f I.—; M. 0.50; N. N. 0.25; N. N. 0.25; v. M. l.—l -1 H. Z. N. 2.50; N. N. f 0.50; N. N. f 0.25; N. N. 0.50; X. X. 0.50; N. N. 0.30;; C. L. M. R. 2.—; P. Sm. 0.50; Familie v. D. 0.50; N. N. 0.25; A. D. f 0.50; P. J. v, O. 0.25; J. P. L. 1.-; G. H. !•-: L. H. T. 1.—; E. K. 1.—. Uilig-ekomen is e<en herdenkin$jk-bofk Ier ge legenheid van het 12M-jari# beslaan van ho- vengenoemde vcroenigi'-'g. Hierin wordt een uitgebreid historisch overzicht gegeven van de oprichting van il Mei 1911 tol nu toe. De eerste candid a ten voor het directeur schap wareq de heeren Joh. Schoonderbeek, Louis Robert en Ripagen. Met' overgroote meerderheid werd gekozen de heer Joh. Schconderbeek De eerste uit voering was 1 Maart 1912 met het gekozen werk ..Christus'', van Liszi, die onder de be kwame leiding van den heer Sc hoon derbeek uitstekend van stapel liep. In de 12jaar van haar bestaan heeft de vereeniging 25 uitvoeringen voor de kunst lievende leden, donateurs en begunstigers, als mede een groot aantal concertbezoekers Aan het slot schrijft de pers-commissie der Ver eeniging. En als we hier ons overzicht besluiten, doen we dat met innige dankbaarheid: eerstens tol God. - Voorts tol hen, de bekwame massa-leiders, onder wier suggestieve directie we van kracht tot kracht konden voortgaan Tenstolte aan die steunpilaren, door wier moreelen en financieelen steun en werkkracht wij voort konden bouwen, het groote werk, dat wij voor oogen hadden. Dan kunnen wij vieren ons koperen feest met blijde harten, opwaarts gaande tot het „groote doel". groot aandeel gehad in hel weislagen onzt i uitvoeringen. Thans studeeren wij onder de bekwame lei. dang van dien heer George Robert. We kun nen verklaren, dat de keus van dezen wel bekenden Haarlemschen toonkunstenaar een zéér gelukkige is geweest, zoodat er met i eel animo onder zijn directie gerepeteerd wordt. 27 November a.s. hopen wij onder zijn lei ding „Saul" van Handel uit te voeren, een noviteit voor onze stad. Deze uitvoering bestempelen wij dan als „jubileumconcert" en wij zijn Cr innig van overtuigd, dat met Gods hulp het zal slagen. Zoowel toehoorders als dirken! •'*>n ondervinden, dat het koor der C. O. V. „pa raat" is, krachtig aanééngesloten en u.ie.be- wust. m Uitspraken van Donderdag 22 Nov. 1923. A. V., te Santpoort, 10 misdrijven van dief stal, zes maanden gev.straf met aftrek prev. hechtenis. J. P. K. te Haarlem, gedetineerd, 10 mis drijven van medeplichtigheid aan diefstal, 8 maanden gev.str.ii' met aftr. prev. hechtenis. H. J. M., te Haarlem, gedetineerd, vrijge sproken met last tot zijne invrijheidstelling. A. Tli M., te Hillegom, gedetineerd, oplich ting, 9 maanden gev straf, met aftr. pre,-, hechtenis H. G. H., te Amsterdam, gedetineerd, dief stal met inklimming, een jaar en 6 maanden gev.straf. met aftr prev. hechtenis. J. P. B„ te Haarlem, het voortgezet misdrijf van verduistering in dienstbetrekking, zes Militaire Vereen!;!'ng, Zoetestraat, alhier. Mocht er in het afgeloopen jaar door ver- schil! nde omstandigheden geen groote acti viteit zijn uitbegaan, voor net nieuwe ve^~ eenigingsjaar hoopt het bestuur kracht het tweeledig doel der vereeniging na te streven: lo. Heiliging der leden en verster king van hun wil in het trouw nakomen der verplichtingen, die God in zake van reinheid van zeden en bestrijding der onzecieL.kneid. zoowel in de geheele samenleving in tiet algemeen, als meer in het bijzonder in ieders kring van huisgenooten, medewerkenden of ondergeschikten. Op bovenvermelde vergadering zal de wel- Ecrw. Heer A. J. Boks, Directeur der Ver eeniging, op zijn bekende klare wijze een uiteenzetting geven: „Waarom „Voor Eer en Deugd een ver eeniging juist voor onzen tijd!" In het komend jaar zal de strijd worden gevoerd teöen het .rieuw-Malthusiamsme. Getracht zal worden, in verbrnding met an dere vereenigingen. waar mogelijk, de berin gen der groote fieziimen voor te staan. Mis bruik van reclamezuilen, van toonecl cn bioscoop zal, zooveel doenn/k, worden be streden. Mogen dan vele mannen boven de 18 iaar, ook niet-leden, deze vergadering bijwonen, en zich ong -.ven, om mede te werken aan het heerlijke doel der Vereeniging. Donderdag a.s., des v.m. 9 uur zat Z. D. H. de Bisschop de kapel van het St. Franciscus- huis", Zoetestraat tl, plechtig inzegenen, waarna Z. D. H. een H. Mis zal opdragen. Om 11 uur zal, in feestelijke bijeenkomst het „St. Franciscushuis" geopend worden. Op het Klokhuisplein heeft Zaterdagavond 9 uur een chauffeur met zijn auto een lan taarnpaal omver gereden, doordat de voor ruit van zijn auto dichtklapte en hij daar van zoo schrok, dat hij zijn stuur kwijtraakte. Waarover zou ik beter de loftrompet Kun nen steken vandaag dan over den merkwaar- ditfen liefdadigheidszin van Roomsch Haar lem, die in de laatste dagen weer op trei lende wijze naar veren springt? Bekijk eens die korte lijst van verantwoor ding in ons nummer van heden van het R.-K. Huisvestingscomité alleen en denkt daaroij ook eens aan den stroom van giften, die ca- gelijks langs onze administratie komen en verantwoord worden in de Nieuwe Haart. Courant. Het benadert de tienduizend gulden. In het nummer van vandaag alleen worc.en ruim zes en een half duizend gulden in geld verantwoord. Wst 'n troostende gedachte toch, die merkwaardige lietdadigheidszin van onze Roomsche Haarlemmers om telkens maar weer met milde hand te geven, waar leed en armoede te len.gen vaR. Tot welke verrassende resultaten en op telsommen zouden wij geraken, indien wij eens gingen bijeentellen wat in de laatste drie jaar aan offergitten voor aller.ei doeleinuer. in onze courant werd verantwoord. -fn,v alleen maar eens aan wat het R.-K. huis vestingscomité in deze jaren aan goe« werk verzette en aan de medewerking, die het vrn Roomsch Haarlem mocht ondervinden: En dan de vele collectes in de kerken: voor armbesturen en liefdadige instellingen of nuttige instellingen, waarvan de opbrengst nimmer publiek bekend wordt gemaakt. De bron van Haarlemsche müddadigbe.d vloeit immer met kracht, doch zoo nu en dan stroomt zij zoo onstuimig, dat het zeus ae bewondering wekt van hen, die aan veel ge- wend zijn. Dat gebeurde nu weer na den oproep van onzen doorluchtigen Kerkvorst om onze me debroeders en zusters in noodlijdend Duitschland te helpen en daarom vestigen wij er nu weer met zooveel genoegen de aan dacht op. Voor hen, die nog niet bijdroegen, moge dit een aansporing zijn om alsnog van ,.un offervaardigheid te doen blijken. De man, die zooals wij reeds meldden, Woensdagavond op het stationsplein in een tramrijtuig onwel was geworden, en na bij gebracht te zijn, zich van het leven trachtte te benemen, is, van het St. Elizabeth s-Gast- huis naar het Krankzinnigengesticht te Cas- tricum overgebracht. Men schrijft ons: Een der dingen, die door padvinders en padvindsters wordt beoefend is wel Eerste Hulp bij Ongelukken. Menig enthousiast maanden gevslraf voorw., proeftijd 3 jaar. scout_b0y of scout-girl heeft al hu'lp aan den B. H. v. D„ te Bloemendaal. het aan zijn j Hjdenden mensch bewezen. Dit zal ook wor- schuid te wijten zijn dal een ander zoodanig lichamelijk letsel bekomt dat daaruit tijdelijke ziekte ontstaat, 5 dagen herhtenis. J. C. v. S., te Haarlem, appèl Kantonge recht, 10 boete, subs. 2 dagen hechtenis. D. J. M., te Wormerveer. appèl Kanton gerecht, 25 boete subs. 10 d. hectenis. J. S., te Zaandam, appèl Kantongerecht, f 5, subs. 5 dagen hechtenis. I I Vmi negertje's liefde. Een mistige Zaterdag-vóóravond, dicht voor Sinterklaas, in één Onzer centrale winkel straten. In een lichte boekhandelaars-étalage staat een B.ngelsche kalender met aardig plaatje van negertjes-idylle. Aan het blanke strand met daarachter diepblauwe zee en in de verte ;n paar vereenzaamde palmen, staat het beduus de negerinnetje, pikzwart in een groen rokje, in jonkvrouwelijiken schroom diep de oogen neergeslagen, en voor haar de handen op 'r schouders, hel nog beduusder negertje in rood broekje, met van verliefd- en verlegen heid uitpuilend oogeu-wit, Waar zwarte pu pillen in fonkelen, de dikke roo.de lippen ten breeden neger-zoen begeerig vooruit gestoken. Uitbundig kroezende zwarte pruiken stoken in dotten naar voren. „Why do I tub you?" („Waarom ik je lief heb?") antwoordt negertje in neger-Enge!sch op negerinnetje's vraag. En met onverbidde lijke neger- en liefdes-logica verder: „Gis I do!" („Omdat 'k van je lioul") Vader me' dochtertje blijven evenals ik staan voor 't raam. ik heb hem niet aange zien. maar al heel weinig psycholoog hoef je te ziin om 'm. naar wat er gebeurde, als volgt te teek enen. Hij is een man geweest mei taaie, koude, harde trekken, een krommen neus en venijni ge. spitse kin. met van valschheid schede oogen en dun, sluik haar, met smalle lippen en nijdig omlaag getrokken mond, een cyni cus. die de droomen van zijn jongelingstijd lang vergeten, geen eerbied meer hal voor negertjes-Kefde". „Is dat een landkaart, pa?" „Welnee... „O nee, een kalender ca-'en dar." Precies „O, wat staat er onder dat plaatje pa? ,Ehclub you1 do. ga je mee naar de dubvertaalt pa, „ja, dal doe fk- De kleine huppelt voldaan aan vaders arm verder 'angs de lichte winkeis. Och. een minder opmerkzaam toeschouwer heeft 't misschien niet gezien, maar ik kan me niet ontgeven, dat dieper het negerinne- Ije bloosde onder d'r zwarle velletje en be schroomder de 00.jes look. f'ii dat venegener en wijder nog negertje's pui ende oogen zich spalkten bij zoo schromelijke misduiding van z'n teerste gevoelens.... ARGUS. den uitgebreid tot dieren. De heer G. J. Kok, dierenarts, heeft met zijn assistenten daartoe een cursus geopend in het Clubhuis der pad vinders alhier. Bij ministerieele beschikking van 19 No vember j.l.is thans door middel van de le gerorders ter kennis van de landmacht ge bracht: Militairen, van wie bekend wordt, dat zij ten onrechte de uniform in het buitenland habhen gedragen, verliezen gedurende den verderen diensttijd hun aanspraak op ver voer voor rijksrekening. Tot schern leeraar aan het Keruemer In stituut voor de Lichamelijke opvoeding is be noemd de heer V. J. Brassine. De te Haarlem welkcbende Zuster Ha- vclaar, die gedurende 9 jaren zeer veel ge werkt heeft, gaat met Januari, wegens hu welijk het Biaconessenhuis verlaten en daar mede haar tegenwoordige werkkring. In de laatstgehouden algemeene ledenver gadering van den Kinder Oranje-bond „Prin ses Juliana" in het Amsterdamsche Kwar tier, werd, ter vervanging van den heer J. Luitik, die om gezondheidsredenen zich ge noodzaakt zag, af te treden, gekozen de heer J. H. van Engelen. De bierdoor vacant gekomen functie van le penningmeester wordt thans vervuld door den heer J. E. Mansvelder, terwijl nog ter completeering van het bestuur de heeren J. Blinker en P. Knip lot commissarissen werden gekozen. Uit de bestuurs- en gewone ieden werd een vaandel-commissie samengesteld, be staande uit mevr. D. B. de Boer en d' heeren J. Bonker, P. Knip, E. J. Mansvelder, onder voorzitterschap van den neer A. Ruijgrok Genoemde commissie zal trachten gelden bijeen te brengen voor de aanschaffing van een nieuw bondsvaandel, Naar wij vernemen, heeft van Woensdag 21 November tot vandaag 26 November, hier ter stede in de Maria-Stichting vertoefd, Z.D.H. Mgr. von Helmg von Manzenauer, bisschop van Paderborn, Zijn Doorl. Hoogw. was op een rondreis door Nederland om hulp in te roepen voorde noodlijdende priesters van zijn diocees. Ter inzage is nedergelegd het ingekomen j verzoekschrift met de bijlagen van 'ac. Klerk, om vergunning tot oprichting van een j inrichting voor macb'nale heutbewerkng, uit- sluitend ten dienste van zijn eigen timmer en aannemersbedrijf in het perceel g degen aan de Esschilderstraat, plaatselijk getee- kend Nr. 42 kad. sectie K no. 441. waarbij lectrische beweegkracht zal worden aange vend tot een gezamenlijk vermogen van 14 1P.K. en wel tot het aandrijven van ren cir- kelzaagbank, vlakbank, vandiktebank, lint- Barometerstand 10.30 v.m.: 764. Stilstand OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Metcoro» Naar waarnemingen in den morgen van logisch Instituut te De Bildt. 26 November. Hoogste Barometerstand 765.6 m.M. .e Breslau. Laagste Barometerstand 750.6 m.M. te Stockholm. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 November: Zwakke tot matigen oostelijke tot zuide lijken wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen. latei toenemende kans op sneeuw, zelfde tempe ratuur. zaag- en slijpmachine verheeld met het per ceel (timmerwerkplaats) plaatselijk getee- kend 44, kad. sectie nrs. 2143 en 422 ged. (oud nummer) 2240 (nieuw nummer) aan de Esschilderstraat. Ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. Krult, te Haarlemmermeer, om vergunning tot op richting van eene broodbakkerij in het be staand perceel aan de 2de Vooruitgang straat nr. 1, kad. sectie E nr. 3122 Op den gehouden Nat. Pluimvee- en Ko nijnen-Tentoonstelling te Alkmaar behaalde den heer W. C. van Kleef met zijn witte Leghorns 2 eerste en 1 tweede prijs en de zilveren medaille voor de mooiste inzending wit Leghorns. Zaterdagmorgen, ongeveer 12 uur. had een circa 14-jarige jongen het ongeluk, dat hij op de drukkerij van de firma Joh. Enschedé en Zonen met zijn voet tusschen een rad van de snelpers geraakte met het ongeluk gevolg dat een paar zijner teencn werden verbrijzeld. Na op de inrichting te zijn verbanden is hij door den heer Holzhaus per brandcar naar hef gasthuis overgebracht. De Commissaris der Koniniin in Noord- IIolland. jhr. ir.r. dr. A, Röeil, is sinds j.L Dinsdag voor herstel van gezondheid naar Mentom vertrokken. De heer Roeü zal daar voorloopig een maand blijven Het ziektege val is niet van ernstigen aard. Z.Exc. heeft alleen wat rust noodig. Van Zondag 25 Noven ber tot en met Don derdag 6 December mogen de wink: kers des avonds hun winkels geopend houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1