laatste mmm. Prijwitreikinq van 'r.st Crderiince Haarlemsche Kegeicor.ccurs. lagezsndsn Mededelingen Werkloosheid. Us sshsslpld-misère fel] het iiddslbaar Onderwijs te Haarlem voer leerlingen van bulten gemeenten, TQGMEEL, A!STERM£!S®ilE BEURS, a 63 cents per regel. Int cnlwbord van R en W. op do oorsteilen Gerritsz c.s. Onze winkelstand. Nederlandsche spoorwegen. Droevig ongeluk. Feestavond Maria-Vereeniging. Beethoven-cyclus Capetkwartet. Stakker. De naderende winter. RURGERLUKF STAND SCHOTFN. 6703 1000. hu/; ÜAARL. COMPETITIE WEDSTRIJD. Kist m'nder dan drie vereen: ringen heb ben gisteren voor de Competitie geschoten, n m. Bioem. Commando, V.V. en K. en C".cn-r Y- Merlen. Zeer jammer was het, dat b:j ven K. de Amsterdammers op het -"pe1 ontbraken, waardoor het le vijftal met kon afschieten en deze series dus gean nuleerd moeten werden, en dat waar men n 4 series reeds 31 p. et er had. Te laat ont rekte men, dat er een le kl. schutter tc we uiig was, daar anders zeker de heer Viets had kunnen invallen. Wel wil hij nimmer voor het le vr"tal schieten, maar waar hij een p:;;na le ki. schutter :s, moet hij de sr.gsi onj vcor het eerste vijftal te schieten, een v e-mg cp zijde zette - en zich eens uiterst nsor 'en. Hit verrtr.i inasbelang eischt cc wei eens war van ae schutters. Ook het tweede vijftal van V.V. en K. was met cp volle kracht en toch hebben zij een behoorlijk totaal van C83 p. bijeen ge schoten, dank mj de mceie series 94 en 96 p. van den heer Viets en 92 en 94 p. van den heer F. v. Pelt. Zii hebben een pluim vcr- d.end voor hun pr- tatie. De ar.dere heeren, al was het op het kantje af, waren zoo geluk kig geen poedel te schieten, hetgeen voor de tweede klas op zichzelf al een vereischte is. Bloem. Commando heeft haar eerste ronde geschoten en hoewel niet slecht, zij behaalden een totaal van 919 p., haci men toch van die reuze-schutters een bect'e meer verwacht. Hier waren de uitblinkers de heeren D. C. Houtgraaf met 94 en 9S p. en A. Hekker met :4 en 97 p., eenige series welke voor een korps wedstrijd zeer zeker de moeite waard zijn. Toch moet die 4 nog in een 5 verande ren, waardoor de series dan zeker eerste klas waardig zijn. Ongetwijfeld zal die 4 voortaan niet r. :er voorkomen, maar dat cijfer mag ook niet minder worden. De heeren J. v. Buggenum en W. Hcogestein hadden een zff-day, althans zij kunnen veel beter, maar het was nogal mistig gisteren. Den volgenden keer beter, heeren. Het tweede vijftal heeft zoo geweldig geschoten, dat de heeren zelf wel een weinig «erbaasd zullen hebben gestaan over het door hun behaalde resultaat. Niet minder dm 932 p. schoten zij bijeen en stelde het le v :?zi daardoor in de schaduw. De heeren nebben schitterend geschoten, de laagste series waren nog totaal 182 p. Een extra vermelding verdienen nog de series 96 en 97 p. van den heer C. Lindeman. Voor een eerste Has schutter öm te watertanden. BI. Comman do bezit een goed reservestel en indien de heeren zoo doorgaan zal de keur tusschen de schutters voor liet le vijftal lang niet gemak kelijk zijn. Gen. v. Merlen heeft vrij goed geschoten, ofschoon de series van de heeren Hekker, de Wiide en de Boer wel wat hooger konden Zijn. Series van 90,91 en 93 p. zijn nu eenma .l te laag voor een eerste vijftal. De korpskoorts is bi; deze heeren toch zeker al lang geweken' v. int hoeveel ja-en schieten zij al niet mee in het eerste vijftal. Door de series van de heeren de Raad en Vink, resp. van 94 en 96 p. en 95 en 96 p. werd het totaal nog opgeveerd tot 931 p. Nogmaa's, het is niet slecht, maar moet minstens 10 a 15 p. meer zijn. Het twee de vijftal was minder op schot en behaalde siechts 874 p. Voor schutters als de heeren de Boat, Vierstel, Waalewijn en Spronk is dit veel te weinig. Een tweede vijftal moe minstens even boven de 900 p. komen, anders is het mis. Een nieuwe kracht werd gepro beerd, de heer Kruijer, en ongetwijfeld zal hit binnen niet al te langen tijd een goed korps schutter worden. Hoewel zijn tweede serie minder goed was, maakte hij toch in de eerste 97 p. zeker niet mis. Waar blijven IJmufden, Santpoort en Schoten Mei hoort of ziet niets van hen. Denkt er om heeren, voor 1 April meet zijn atgschotea er iedere maand één ronde. Gelukkig is Claudius Civilus in zooverre hersteld, dat zij —eer eens aan de competitie zal deelnemen. Succes heeren. Zaterdag heeft de H.K.B. het groot aantal prijzen aan de diverse prijswinnaars en win naars lers van het onderlinge concours uitge reikt. Met een woord van hulde er. dank van alle deelnemers aan dit welgeslaagde concours opende de heer Groenewcgen deze feestelijke fc' eenkomst. Spreker wees er op. dat de ke- felsport in korten tijd tct greoten bloei is ge- omen. Maar zij kan en moet tot nog gvcoter bloei komen. De kegelbroeders moeten zich met hart en liel geven, dan r.lieen hunnen wij met elkan der iets bereiken. Spreker bracht dank aan de heeren J. Ver- de!, Maas en Jo Jung, vcor hun medewerking Ook mochten verschillende prijswinnaars een woord van hulde in ontvangst nemen, zooals de heer-, i D. P. Joustra, v. Gulik en Voordouw en Mevr. de Vries, die 80 houten in 10 worpen gooide. Toen kwam de verrassing van den avond. Er was n.l. een cadeau met een begeleidend schrijven binnengekomen, waarin medege deeld werd, dat de schrijver het bijgevoegd cadeau, een fraaie klok, den H.X.B. aanbood en verzocht, haar een pserend plaatsje op de kegelbanen te verschaffen. Dat dit een welkom cadeau is, behoeft niet gezegd. Gaarn.a nam het bestuur van den K. K. B. dan cok dit cadeau in ontvangst en de voorzitter dankt den milden gever harte lijk terwijl hij den wensch uitte, dat er nog vele milde gevers mogen komen, want er is nog wel meer, wat de ÉI. K. B. gebruiken kan. Toen werd er onder luid aplaus de eerste prijs uitgereikt. De prijstntreikeing nam veel tiid in beslag, want er waren nog al wat winnaars. Een der prijswinnaars, den heer V. Gulik, vroeg bij het in ontvangstnemen van zijn karapioertsprijs het woord. Hij bracht na mens vele kegelaars aan het bestuur van den II. II. B. hulde en dank voor het enorme v k, da: 'ut voor dei-. II.K.B. doet. Desteun- S.laren van den K. K. B. zijn we! de heeren ousira, Verdel, Groencwegen en Jung. Dan gaf het bekende strijkje var. den H. K. E. eec.igc aangename nummertjes, wat de vroolijkheid er in bracht. Voor afv odinggaf de heer Jac. v. Maris ook weer dezen avcr.d gezorgd. Hij had op twee goede krachten voor dezen avond bc- fces'tg kunnen leggen, die zeer in den smaak van het publiek schenen te vallen. Er werd rog ai een hartelijk gelachen om deze artisten Ze hadden menig aplausje in ontvangst te nemen. /Aan het slot van den avond vroeg de leer Groene wegen nog even het woerd. Er was loten, om ook voor de kinderen van de leden een genoegeli; ken avond te organisee- ren en wel een 3t. 7 icolaasavond.. Met een hoera en een luid apipaus werd dit voorste! van den voorzitter begroet, zoodat ook de kinderen we! een recht gezel!?gen avond zuilea krijgen. Zco gezellig, als ha ook Za terdagavond was. voorbereiding der voorstellen in zake werk verruiming blijkt het ons gewenscht de voor stellen betreffende de verzekering en de steunregeling afzonderlijk in behandeling te nemen. Verzekering. Van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is bij het Gemeentebestuur bericht ingekomen, dat ook voor het jaar 1924 aan besturen van Werkloozenkassen, ingevolge art. 4 van het Werkloosheids besluit 1917, een subsidie van meer dan 100% zal kunnen worden verleend, echter slechts in die gevallen, waarin zulks dringend noodig blijkt. Mededeeling van de vercenigingen, aan welke een subsidie-percentage van meer dan 100";, is toegekend, benevens van het subsidie-percentage, zal tijdig geschieden. Aangezien blijkt, dat de Minister van plan is te doen, wat de voorstellers te dien opzichte wenschen, doch waarschijnlijk pas nadere rnededeeiingen zal kunnen verstrekken, wan- meer de besprekingen met de verschillende besturen der kassen zullen zijn beëindigd, wat nog niet het geval schijnt te zijn lijkt het ons overbodig een verzoek, als door voorstellers bedeeld, tot den Minister te richten. Steunregeling. Gebruikmaking informa- toren Armenraad. De voorstellers maken er bezwaar tegen, dat de Commissie tot Steunver'eening ge bruik maakt van de diensten der informato- ren van den Armenraad, omdat zij meenen, dat de Dienst der Werkloosheidsbestrijding en het Burgerlijk Armbestuur over voldoende deskundige krachten beschikken om de Commissie het gewenschte materiaal te leve ren. Gedurende de tien maanden, dat de Com missie werkt, ontving zij van den Armenraad circa 900 rapporten. Zij betreffen het aller eerste onderzoek naar de aanvragers. De gegevens voor de samenstelling dezer rap porten berusten voor een groot deel reeds in het archief van den Armenraad, \oor een ander deel zijn zij door den Armenraad gemakkelijker dan door eenig ander College te verkrijgen (b.v. inlichtingen buiten de gemeente omtrent uitwonende familieleden, werkgevers buiten de stad, waarvoor hij de bemiddeling van andere Armenraden in roept), vooral ook, omdat hij, gerugsteund door de "Wet, desnoods tot krachtige maat regelen zijn toevlucht kan neme gedacht wordt b.v. aan den werkgever, die onwillig is opgave te verstrekken aan het verdiende loon van een werknemer.) Uitdrukkelijk zij opgemerkt, dat slechts het eerste onderzoek naar een aanvrager door den Armenraad geschiedtbij hernieu wing der werkloosheid gebeurt dit niet meer, tinzij bij hnge periode van werk en bij zeer langen duur der werkloosheid, teneinde na te gaan of in de gezinsverhouding wijzi gingen hebben plaats gehad. Wat bij her nieuwing noodig is te weten omtrent de oorzvak der werkloosheid, het verdiende loon bij den laatsten werkgever enz., wordt onderzocht door de ambtenaren van den Dienst der Werkloosheidsbestrijding. Het zou de ambtenaren van den Dienst ten eenemnale aan tijd ontbreken om naast de werkzaamheden, die zij thans verrichten nog datgene te doen, wat de informatoren van den Armenraad voor de Commissie ver richten, zoodat personeelsuitbreiding hiervan het gevolg zou ziin. Het wil ons derhalve voorkomen, dat de hulp van den Armenraad door de Commissie moeilijk zal kunnen worden gemist. Verband tusschen door het Burgerlijk Armbe stuur gesteunden en de Vakorganisatie. Het is ook onze meening, dat het verband tusschen de door het Burgerlijk Armbestuur gesteunden en de vakorganisaties door het Burgerlijke Armbestuur niet moet worden losgeweekt. Het is ons bekend, dat dit College er haar sti.eeft, zooveel mogelijk aan eventueele be zwaren, door de vakorganisaties geuit, tege moet te komen. Door de Paadsledn J. Gerritsz c.s. z:jn d- 23 October 1.1. eenige voorsteilen inge- d'end betref. Ie de werkloosheidszorg in d-: nr toekomst. Ter behandeling dezer voorste :n komt de Raad Woensdag in bui- KCgewone vergadering bijeen. Uitbreiding der Commis- sie. Tegen uitbreiding der Commissie met één lid bestaat bij ons bezwaar. Een commissie van vijf leden achten wij alleszins voldoer.de. De gewenschte uitbreiding zoude allicht leiden tot de bijbenoeming van twee leden, om een one t getal te 1 ~en, '-etgenn lec't; daai e zou'e en, da een gereg 11 samenkomen ,»:i alle iede.r >u belangrijke mate bemoeilijkt zou worden. Wij veroor loven ons op te merken, dat het feitelijk niet juist is, te bepalen, dat een lid van een be paalde fractie, zooals de heeren Gerritsz c.s. wenschen van welke dan ook in de Commissie sitting zou dienen te nemen. Bij het ia het leven roepen der Commissie x.ebbea partijoverwegingen niet voorgezeten en bij het werk der Commissie spelen ze geen rol. Intusschen kan een oplossing in den zin als de heeren Gerritsz c.s. wenschen, gevon den worden, doordat een lid der Commissie als zoodanig zich terugtrekt en daardoor de gelegenheid biedt een lid der S. D. fractie :n zijn plaats te benoemen. Verwijzing gesteunden naar het Burgerlijk Armbestuur. Wat de verwijzing van door de Commissie gesteunden naar het Burgerlijk Armbestuur betreft, verklaart de Voorzitter der Com missie, dat de Commissie in de toekomst, evenals zij in het verleden heeft gedaan, deze verwijzing slechts na zeer rijpe overwe ging en in de uiterste noodzakelijkheid zal doen. Uitbreiding taak der Com missie. ':j kunnen ten volle meegaan met het voorstel, om aan de taak der Commissie uitbreiding te geven, door de mogelijkheid tegtcheppsn van het ver'.eenen van een bij souderen. wekelij kschen toeslag of een toeslag in eens, hetzij voor brandstof of huur, hetzij voor aanschaffing van kleeding of dekking, enz. Daardoor zal worden opgelost het be zwaar. dat men voor andere bijzondere tege moetkoming dan voor brandstof of huur, de gesteunden naar het Burgerlijk Armbestuur moet verwijzen, terwijl men juist de Com missie in het leven heeft geroepen om deze 'teunbehoevenden niet met het Burgerlijk Armbestuur in aanraking te doen komen. Ten opzichte van de redactie van het ont- werp-beskut betreffende dit gedeelte, zijn wij van meening, dat het ontwerp-besluit kan eindigen met de woorden „kan werden". De rest van het ontwerp-besluit is o.i, een onnoodige nadere omschrijving van de be doeling der voorstellers, terwijl ze tot het misverstand aanleiding geeft, dat de extra- onderdeel 5 van punt II c, van het Raads besluit van 13 December 19?2 tc vervanger, door de volgende woorden dat, indien de Commissie het noodig acht, aan hen, d;e volgens dit besluit voor steun ir. aanmerking komen, ccn bijzondere weke lij ksche toeslag of een toeslag in eens ver leend kan worden. INSTRUCTIE VOOR DEN HULP-AAL MOEZENIER. Bij Ministerieels beschikking van 12 No vember pi. is de instructie voor de Hulp-Aal moezeniers bij het leger nader vastgesteld en door middel van de Legerorders ter kennis van de landmacht gebracht. Deze instructie luidt thans le. De Hulp-Aalmoezeniers worden op aanwijzing van de Bisschoppen, door den Hoofd-Aalmoezenier aan de Regeering voor gedragen en bij mobilisatie bij Koninklijk Besluit benoemd. 2. Zij behartigen de geestelijke belangen van de Roomsch-Katholieke militairen in het algemeen en in het bijzonder van de R. K militairen, die behooren tot het onderdeel waarbij zij zijn ingedeeld. 3e. Zij ontvangen van den Hoofd-Aal moezenier de r.oodige aanwijzingen omtrent hunne werkzaamheden, hunne bestemming en wanneer zij bij mobilisatie naar hunne be stemming moeten vertrekken.. De Hoofd-Aalmoezeniers en de Aalmoe zeniers kunnen, ieder voor zooveel hun res sort betreft, de Hulp-Aalmoezeniers naar onderdeden verplaatsen. 4e. De Hulp-Aalmoezeniers melden zich, nadat zij bevel tot het volgen van hunne be stemming hebben ontvangen, zoo spoedig mogelijk bij den commandant van het on derdeel waarbij zij zijn ingedeeld. Zij wor den opgenomen bij den Staf van het onder deel. 5e. Zij zijn gehouden aan de aanwijzingen van den Hoofd-Aalmoezenier, c.q. Aalmoe zenier, te gedragen en geheimhouding in acht te nemen omtrent militaire aangelegenheden, die te hunner kennis komen. 6e. Zii ontvangen van den commandant mededeeling van de verblijfplaatsen der troe pen, voor zoover die voor hen van belang zijn. DE DURE KRANKZINNIGEN VERPLEGING IN NOORD-HOLLAND. Reeds meermalen hebben we gewezen op dure krankzinnigenverpleging in Noord! Holland. Verschenen is thans een brochure van een artikel uit no. 5 van den loopenden jaargang van Psychiotrische en Neurologi sche Bladen van de hand van dr. W. M. v. d. Scheer over „Is bezuiniging in onze krank zinnigenverpleging ncodig In het volgende tiental punten vat dr. v. d. Scheer zijn betoog samen Laat het loon der gediplomeerden zooals het nu is in Noord-Holland, brengt het 't geheele land door op soortgelijk peil, hierdoor zal de waarde van het vak slechts worden verhoogd en reeds daarin zal de prikkel gele gen zijn om verpleegster te worden. Maak het loon van de leerling-verplegen- den zóó, dat zij in hun noodigst onderhoud kunnen voorzien. Ontwerp voor ieder gesticht afzonderlijk een bepaalde verhouding tusschen gediplo meerden en leerlingen. Breng den arbeidstijd op 2950 uur per jaar en zorg voor een goede werkverdeeling, dat de moeilijke diensten niet te lang door één persoon behoeven te wordetk verricht. Maak de dienstregeling soepel, zoodat nu de eene dan de andere groep de zwaarste taak heeft. Maak van de bestaande werkkracht der patiënten een zoo nuttig mogelijk en geoor loofd gebruik, organiseer de werkverschaf fing en de werkgelegenheid in goed onderling verband. Laat niets doen door anderen als het door patiënten kan en mag geschieden. Vervang waar dit eenigszins mogelijk is verplegenden door minder dure werkkrach ten voor het meer ruwe werkt, dat met de verpleging weinig te maken heeft. Maak van de bestaande gestichten niet uitsluitend ziekenhuizen, voor de meest ernstige en verplegingsbehoeftigen, doch laten zij zijn goed georganiseerde en bij elkaar behoorende complexen van verplegings- en verzorgingsinrichtingen, waardoor het cachet van het geheel aangenamer aandoet dan van een ziekenhuis alleen eii waar wij chronische lijders noodig hebben, die in onze inrichting een nuttiger bestaan vinden dan in de maat schappij. Organiseer daarbaast een buitendienst aan de gestichten verbonden ter bevordering van vroegtijdig ontsiag en ter uitbreiding van de gezinsverpleging. Maak dat de nieuwe pensioenwet in dier voege worde gewijzigd, dat de enorm hooge bedragen, die nu moeten worden gestort in 's Rijks kas en die de ziekenhuizen op buitensporig hooge kosten jagen, niet zoo hoog blijven. Doch laat bij al de genoemde punten als eerste gedachte vooropstaan dar slechts de behartiging der belangen van onze krank zinnige en zenuwzieke medemenschen de drijfkracht van al ons handelen mag zijn. EEN BELANGRIJKE BESLISSING. Men zal zich herinneren de gevoerde actie tegen het hooge schoolgeld van 300 over den cursus 1921-1922 voor leerlingen van buitengemeenten bij het M.O. te Haarlem Onder meer is door 84 belanghebbenden aan den raad ie Haarlem vernietiging van lie aanslagen .verzocht, omdat de verordening waarop de aanslag zou rusten, nietig is, als zijnde in strijd met de wet en het algemeen belang en inhoudend in art. 21, een ongeoor loofd privilegie. De raad verklaarde adressanten niet ont vankelijk in hun beroep, omdat het niet tot hun competentie behoorde te beoordce «en of een verordening in strijd is met de wet. Deze beslissing had tengevolge, dat bijna alle 84 adressanten in cassatie zijn gegaan van dit besluit bij de belastingen te Haar lem. Eén dezer dagen is door genoemd college de uitspraak gedaan, dat de aanslag op grond van het in de eerste plaats ov.erwogene om trent strijd met de wet, moef worden ver nietigd. Bij de behandeling dezer zaak voor den raad van beroep trad op namens de gemeente Haarlem Mr, dr. W. P. Vis en voor de be langhebbenden en namens de daartoe door hun gemachtigden, de heeren P. Wesstra, controleur der gemeente financiën te Heem stede en J. M. Westendorp, controleur der gemeentebelastingen te Schoten, Deze uitspraak, thans nog slechts genomen in één enkel geval, ten einde een beslissing in hoogste instantie te kunnen uitlokken, kon voor adressanten in de gemeenten Haarlem- merliede, Heemstede, Hillegom, Schoten en Zandvoort, van zéér groot belang worden en voor de gemeente Haarlem nog vér strek kende financieële gevolgen na zich sleepen. Het is thans nog niet bekend of het ge meentebestuur van Haarlem in hooger be roep zal gaan tegen de :n haar nadeel ge vallen beslissing, doch met recht kon hier worden gezegd, dat deze beslissing een zeer belangrijke is. Zaterdagavond is in een perceel in de Spaarnwouderstraat 12, een nieuwe siga renwinkel geopend. Een vroeger aldaar ge vestigde beddenzaak heeft een algeheele transformatie ondergaan en is een werke lijk keurig sigarenmagazijn geworden. Sierlijke toonkasten van donker mahonie verhoogen de gezelligheid van het inter- rieur. De toonbank, die geheel met een marme ren blad is bedekt, is van sonderen als vi trine ingericht, zoodat de beste merken op de beste plaats kunnen worden tentoonge steld. Neemt men nu nog hierbij de keurig in gerichte étalage en de schitterende ver- lich'ing, dan komt men tot de conclusie, dat zich hier een mooie sigarenzaak heeft ge vestigd, die zeker wel zal rendeeren. wonderenswaardige tinten, hoe verrassende klcurhrekingen, in die mystieke lydische toonsoort. Om deze „Danksagung" zal men de sloluitvoering nog lang in herinnering be houden. Maar evenzeer heugt ons deze Beetho- vencyclus zeker om het finale van hetzelfde werk, waarin wel het hoogstdenkbare werd bereikt. Men zal voor dit stuk, zóó ge speeld, geen symphonie met moderne mid delen willen hooren. Zoo men de partituur niet volgde, had -en moeite te gelooven dat met zóó simpele middelen een zóó grootsche uitwerking bereikt werd. Deze blijde Beethoven-kunst werkte wel heelb ijzonder op ons in en deed onze be wondering voor de superieure kwartetspe lers nog stijgen. De groote fuga aan het slot van den cy clus, die wel allerhoogste eischen van kwartetspel stelt en allersubtielste Beetho- ven-intuitie allermeest, was een climax van verrassingen, die wel culmineerden in het naar het slot ijlt. Het enthousiasme in de con briospel van père Capet, waar de fuga zaal had het hoogtepunt bereikt en Lucien Capet, zooals hij ook gisteren deed, breidde de armen uit naar zijn hoorders, die maar niet konden heengaan en den vereerden meester nog op het podium terug hielden. Ik denk mij noode in, dat dit een afscheid was. Voor hoe lang? Zal Toonkunst" hen nog weer spoedig naar Haarlem terug roepen? Voor het be stuur der „Afd. Haarlem" was het een ge beuren,, even gedenkwaardig als grootsch. G. J. K. Het verslag van het vijfde concert moet tot morgen blijven liggen. Dezer dagen had mej H., gehuwd en moe der van kinderen, wonende in de Oranje straat, alhier, het ongeluk van een trap te vallen, waardoor de dood onmiddellijk in trad. Vermoedelijk is de vrouw onwel gewor den, waardoor zij is komen te vallen. Wij herinneren nog eens aan den feest avond, die door de Mariavereeniging he denavond wordt gegeven en ook Donder- dagavo id 29 November. De tooneelclub „Victoria" verleent mede werking en zal opvoeren het tooneelspel „Haar Offer". B. en W. hebben o\er de voorstellen prae- uitkeerinsen beperkt zouden zijn tot tege lvies uit:ebracht en zeggen in hun ant- moetkoming in de kosten van huur en brand stof, hetgeen niet het geval is. Daarom suilen B. en W. voor, ad v. cord het volgende Ia verband met den langeren duur van DRIE WIJZE GEKKEN. Vrijdagavond werd voor een goed bezette zaal in den Stadsschouwburg door'de N.V. Het Schcuwtooneel eene reprise gegeven van „Drie wijze gekken". Nu we over het alge meen in den laatsten tijd zulke slecht bezette voorstellingen hebben, deed het goed, thans weer eens een goed gevulde zaal te zien. Voor Het Schouwtooneel was deze reprise een goed succes. Jettie van DijkRiecker als juffrouw Fairchild was subliem, waaraan zich het spel der „Drie wijze gekken" als een sluitend geheel aanpaste. Gordon Findley vormde als neef en minnaar met de voorgaanden de per sonen, die geheel dit blijspel door ons hebben vermaakt met hun kostelijken humor en hun rake zetten en ons hebben doen meeleven de malle situaties, geschapen door de sleur- theorie van Dr. Gaunt. Het was bovendien de huldigingsavond van Ko van Dijk, die in dit stuk voor het Haar lemsche publiek jubileerde bij gelegenheid van zijn 25-jarige tooneelloopbaan. Namens de huldigings-commissie werd de jubilaris toegesproken door den heer J. B. Schuijl. Spr. memoreert zijn Kainsrol in de Paradijsvloek, waarvan het visioen van het brandende paradijs hem steeds is bijgebleven. Hij heeft steeds bewondering gehad voor de groote toewijding, die de Heer van Dijk aan den dag legde hij geeft- zich geheel aan zijn kunst en vult met zijn persoonlijkheid het tooneel. Spr. geeft een opsomming van de verschillende rollen in onderscheiden stuk ken, waarin hij den jubilaris heeft zien opg treden. Namens de commissie biedt de heer Schuijl hem een krans en een couvert aan en spreekt den wensch uit, dat hij nog lange jaren zijne krachten moge geven tot heil van het natio naal tooneel. Hierna neemt de heer G. J. van Gasteren het woord, die een korte en allerhartelijkste toespraak houdt onder overreiking van een krans met couvert. De jubilaris dankt na deze spontane hul diging. Hij dankt den heer Schuijl^voor de hartelijke woorden tot hem gericht, in 't bij zonder voor 't waardeerende artikel aan hem gewijd. Hij sluit zich aan bij den wensch van dezen spreker en hoopt, dat hij nog hee! lan§ ziine krachten mag geven aan het en Het Schouwtooneel en aan zijne kunst lief heeft. Jettie van DijkRiecker ontving bloemen. Het volgende bericht lezen we in de „Maas bode": „Sedert de laatste dagen hebben op groote schaal verplaatsingen plaats van personeel vande Centrale Werkplaats te Haarlem naar de werkplaatsen Zwolle, Tilburg en Blerick. Volgens onzen zegsman zou de werkpl. Haarl. met niet mdnd-er dan 600man ofttlastworden en zouden deze geplaatst worden behalve op bo vengenoemde op de werkplaatsen te Utrecht en Amersfoort, terwijl tevens verplaatsingen van personeel onderling zou plaats hebben, omdat b.v. de werkplaatsen Amersfoort en B'eriok zijn voor 't herstel van goederenwa gens, doch niet voor rijtuigen en machines. Deze overplaatsingen zouden voortspruiten uit t feil lat de werkplaats te Haarlem hoofdza kelijk ingericht zou worden voor 't herstel van materiaal dienstig voor '1 electrisch ver voer." Wij hebben getracht, bij de directie der Centrale Werkplaats inlichtingen over boven staand bericht te verkrijgen, doch zijn daarin niet geslaagd. De voorzitter der afd. Haarlem van de R.K. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel teelde ons mede, dat het bericht, minst geno men, slerk overdreven is. Natuurlijk komen wel overplaatsingen voor, doch dil zijn z.i. de gewone mutaties,, Is bijv. een koperwerker in Haarlem overbodig, doch wel ncodig in Utrecht, dan wordt hij overgeplaatst. En zul ke gevallen doen zich wel voor. Om het bedrijf economischer te maken, worden de machines niet alleen meer tc Haarlem gerepareerd, doch ook te Zwolle en te Blerik. Deze maatregel heeft echter, naar de meening van onzen zegsman, geen overplaat sing tengevolge gehad, 't Bericht in de „Msb." is z.i. dan ook sterk overdreven. Slotconcert Het kwartet in a moll, het laatste in F en de groote fuga waren voor dit zesde concert bewaard. Beethoven had er eerst aan ge dacht, dit a moll concert concertant voor violoncel te schrijven, en er den cellist Linke, dien we noemden bij Schuppanzig's ensemble, mee te verrassen. Onder het schrijven liet Beethoven deze idee varen en alleen het neventhema, dat door de alt opgezet en door de cello overgenomen wordt, verraadt nog de sporen van dit oor spronkelijk plan. Zij is nu al honderd jaren oud, die passage, waar de beide buiten stemmen in octaven gaan en de uitwerking is alsof het in onzen tijd geschreven was. In het finale en ook in den slotsatz in A vindt men de concertante cello nog terug; zij beweegt zich hier nauwelijks een maat in de ligging, die gewoonlijk voor dit instru ment aangewezen is. Het is maar gelukkig, dat uit dit aanvankelijk plan zulk een schoon kunstwerk is gerijpt- De Muzen waakten wel zeer over den grooten man. Tot een der bewonderenswaardigste mo menten in dit werk behoort zeker het trio van het Allegro-middendeel, waar met de simpele middelen van het kwartet een to- nenbeeld ontstaat, dat in de kwartetlittera tuur absoluut éénig is, De beide violen heffen een duo aan, en als dan de andere instrumenten om beurtén het „sempre stac cato" daartusschen voegen, waant»men een andere symphonie pastorale te hooren, waarin de vogelen den lof van den Schep per bezingen. Deze drang tot musiceeren is verrassend bij den ouden Beethoven, en in het allerlaatste kwartet, dat hij in het mi serabele Gneixendorf schreef, is het een- en-al muziek om de muziek. Het Lento slaat ernstiger tonen aan en in het variee- rend middendeel zou men als bijschrit wenschen; „eine Trauerfeierlichkeit". Het finale geeft den fdosofeerenden Beethoven-vriend schoone gelegenheid, ge wichtig te deen, maar behalve het inleidend „Grave" draagt het stuk geen ander karak ter dan; te willen musiceeren. De groep, die aan vriend Dembscher 50 gulden kostte, te betalen voor het leenen der kwartetpar tijen, heeft Beethoven naast pecuniair voor deel toch ook nog vrooüjke oogenblikken bezorgd. Het verhaal kan men in een boekje nalezen en mag dus hier achterwege blij ven. Naast het genoemde trio is wel het merk waardigste stuk die „heiliger Danksagung einer Generenen an die Gottheit". Het sotto voce der Onnets is verrukkelijk: welke be- Zaterdag is op het Stationsplein de 30- jarige juffrouw M. B, van den honger flauw gevallen, zij viel tegen een juist passeeren- den wielrijder aan, waardoor deze omtui melde. Na in een melksalon aldaar te zijn binnengebracht werd zij vandaar uit naar het St. Elizabeth's Gasthuis vervoerd. Totzoover het officieele politiebericht, dat ons aanleiding gaf naar dit frappante geval een onderzoek in-te stellen. Wij hebben echter mejuffrouw B. gespro ken, die momenteel weder thuis is en deze deelde ons mede, dat zij niet flauw gevallen is van den honger, doch, dat zij door een wielrijder is aangereden, daardoor kwam te vallen en zoo het bewustzijn heeft ver loren. Toen men haar echter vroeg of zij reeds geggten had, en men hoorde, dat dit nog niet het geval was geweest, is men tot de conclusie gekomen, dat zij door den hon ger is flauw gevallen. Totzoover de mede deeling van de juffrouw. Wij kunnen hier echter uit onze eigen ervaring nog bijvoegen, dat het gezin waartoe mej. B. behoort te goeder naam en faam bekend staat en het er ondanks de armoede keurig uitziet. Het hoofd van het gezin ver dient echter slechts 18 per week en hier van moeten 5 personen leven. Dat hier vet pot geen keukenmeester is, behoeft zeker wel geen betoog. Evenals andere jaren is de Spijskokerij der St. Vincentiusvereensging, alhier, haar werk weder begonnen met het uitdeden van por ties spijs aan de bedeelden der vereeniging. Van deze Spijskokerij, die alleen Dinsdags en Donderdags eten aan de bedeelden ver strekt, wordt ook gebruik gemaakt door de vereeniging „Kindervoeding", die aan kinde ren kosteloos iederen dag warm eten ver strekt. Ook de vorige jaren werkte deze Vereeni ging met succes, immers de aanvrage beliep een aantal van ongeveer 150 kinderen. Dit jaar echter is de toeloop zoo groot, dat reeds nu 190 aanvragen om koslelooze voeding zijn binnengekomen. Vandaag was het de eerste dag, dat de Spijskokerij voor de kinderen van „Kindervoe ding was geopend. We zijn eens even een kijkje gaan nemen in het gebouw v3n de St.Vincenliusvereeniging aan de Zcetestraat, waar de kokerij en eet gelegenheid gevestigd is. Aan lange tafels zaten daar de kleuters, met borden vol erwtensoep voor zich, druk etend en onderwijl pratend. Telkens, wanneer de borden weer leeg waren, werden ze door de bedienende dames der vereeniging,die daar onder leiding van mej. Ol aanwezig wa ren, weer gevuld. 't Was een gezellig lawaai van belang en dat '1 goed smaakte, bewees wel het gezegde van een kleinen jongen, die wij bij de deur aantroffen, juist toen hij wegging: „O, mijn heer, wat was dat fijn, ik heb er haast pijn in mijn buik van, zooveel heb ik gegeten!" In de keuken bevinden zich vier groote keiels, waarvan meestal één, Dinsdags en Don derdags, twee gebruikt worden. De ketel, waarin de erwtensoep werd gekookt, kon een inhoud bevatten van 400 liter. Gemiddeld re* kent men op 1 liter soep per kind. 't Ziel er alles kostelijk uit. De grootst mogelijke zorg wordt aan de samenstelling besteed; reeds van zes uur 'smorgens is men met de bereiding bezig en allen worden naar believen bediend. Wat des middags overblijft, wordt na af loop der voeding, om half één kosteloos ver strekt aan andere armen. 't Is te verwachten, dat „Kindervoeding" en „Sl. Vincentius" evenveel opgang zal ma ken als veTleden jaar en vele k'euters weer lenminste éénmaal per dag een stevigen maal lijd op deze manier zullen krijgen. Geboren: 22 November, z. van Th. R. Tur kenburgKroon van Diest. d. van M. C. SmitSchoonhagen. 23 November, z. van M. E. HartmanSnoeks. - 24 November, z. van E. VogelPlantenga. z. van C. M. WijdemanBakker. z. van E, H. J. du Mainevan Os. 25 November, z. van E. A. Philippov. d. Hoff. z. van P. Vroom PrevOsth, d. van A. E. BoereePeters. Overleden: 22 November. N. Rol, 51 j., Teylerstraat. 23 November. J, v, Velthuij- senStrijbos, 82 j., Kerkstraat. 24 No vember. A. A. van Leeuwen, 74 j„ Sophia- straat. W. C. J. van den Honert, 78 j., Hazepaterslaan. M. G. de Jong, 16 j., Kam perlaan K. Tuin, 56 j„ Leidschestraat. C. M., 2 d., d. van J. Smit, Kamperlaan. 25 November. J. M. DouglasStapper, 54 j., N. Kerksplein. In beslag genomen. Zaterdagmorgen zijn door de politie te Schoten speenen in be slag genomen die van suikerwerk waren vervaardigd en waarin een spijker voor kwam Een en ander zou nadeelig voor de gezondheid zijn. 434e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 26 Nov, 'e Klasse le Lijst, Hooge prijzen: 9657 20236 elk 200. 2045 12706 13700 17017 elk ƒ100. prijzen van 20: 58 90 217 618 626 824 1045 1083 1099 13 405 946 1379 1724 2254 2478 2848 3240 3667 4024 4312 4638 4974 5110 5242 5518 5737 5762 5980 6402 6812 7302 7809 8579 8991 9245 9572 9925 10059 10230 10423 10879 11144 11582 11932 12263 12606 1287S 13116 13582 13840 14114 14400 14686 15211 15565 15777 15974 16298 16471 16778 17266 17403 17739 17849 18038 18239 18436 18698 19139 19659 19955 20238 20642 21247 21500 21765 21950 22175 22480 22918 24 531 1028 14 49 1737 2331 2493 2910 3330 3692 4055 4350 4667 4978 5129 5324 5573 5782 6165 6412 6836 7389 8082 8586 9082 9256 9638 9959 10083 10290 10437 10889 11184 11588 11953 12282 12678 12972 13172 13672 13885 14126 14408 14705 15218 15591 15811 15979 16318 16500 16903 17279 17426 17766 17940 18092 18261 18473 18699 19463 19666 19966 20331 20650 21303 21501 21798 21983 22,91 22499 22980 1533 1812 2345 2520 2922 3419 3762- 4128 4363 4678 5047 5144 5428 5608 5849 6210 6475 7043 7392 8223 8720 9084 9444 9678 9962 10118 10295 10452 10895 11238 11607 11979 12324 12699 12975 13207 13740 13957 14193 14427 14802 15316 15614 15819 16089 16340 16617 16945 17286 17446 17760 17967 18096 18310 18482 18777 19508 19757 20009 203.84 20754 21365 21526 21805 21993 22288 22625 22982 1567 1871 2364 2579 2992 3423 3866 4157 4371 4699 5071 5146 5430 5688 5899 6237 6497 7067 7613 8224 8810 9101 9459 9763 99S4 10132 10328 10460 10933 11321 11639 12031 12340 1271.2 12976 13260 13757 13978 1421(1 14499 14886 15375 15665 15S22 16117 16364 16639 16953 17295 17460 17771 17969 18104 18312 18483 18787 19604 19802 20022 20386 208.21 21395 21634 21829 22032 22344 22671 22990 1581 2071 2368 2628 3086 3436 3894 4223 4394 4869 5104 519.2 5463 5709 5938 6308 6632 7128 7633 8459 8903 9114 9522 9842 9997 10139 10368 10645 10969 11329 11809 12082 12430 12713 12977 13274 13788 13986 14285 14529 14935 15427 15672 15853 16118 16395 16657 17064 17298 17463 17775 17994 18168 18353 18518 18862 19618 19829 .20168 20390 20844 21401 21567 21830 22095 22364 22779 244 858 1116 1615 2205 2374 2740 3182 3464 3980 4227 4398 4908 5105 5210 5475 5735 5954 6325 6760 7165 7698 8462 8927 9164 9543 9850 10022 10156 J0394 10684 11038 11353 11815 12116 12520 12795 13004 13432 13802 13995 14308 14622 14973 15433 15713 15SS8 16164 16403 16686 17125 17303 17564 17776 18008 18189 18385 18565 18967 19629 19845 20178 20435 21100 21418 21639 2'823 22161 22432 22841 315 907 1151 1695 2237 2417 2837 3227 3547 4023 4263 4518 4959 5106 5230 5477 5736 5956 6378 6808 7251 7720 8567 8947 9240 9874 10058 10163 10419 10789 11065 11435 11928 12126 12548 12834 13056 13571 13821 14067 14351 14630 15014 15494 15762 15899 16278 16436 16757 17254 17359 17663 17804 18015 18226 18394 18695 19087 19658 19855 20205 20568 21117 21494 21699 21933 22467 22844 PLUNDERINGEN IN SÏLEZIË. BERLIJN, 26 Nov. Uit Glogau in Beneden-Silezië wordt gemeld: Gedurende dc laatste vijf dagen werden bij plunde ringen in he district Glogau zes be langrijke gebouwen, waaronder het oude kasteel Herndorf en meer dan 100 boerde rijen geheel verwoest. Eenige duizenden huizen in Glogau en andere gedeelten van Silezië werden gedeeltelijk in de asch ge legd. De plunderaars gaan zeer brutaal te werk. Rooversbenden doorkruisen de streek De Rijksweer die met auto's door de streek trekt, is versterkt om verdere plunderingen te voorkomen. In den nacht is alle verkeer verboden. DE UITSLUITING IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. ENSCHEDE, 26 Nov. De uitsluiting in d. tcxtielindustrie is een feit. Kier en te Len noker staan alle bij de Fabrikantenvereeni- gingen aangesloten fabrieken stop. Een klein gedeelte van de arbeiders der expeditie en neven-afdelingen, alsmede enkele bazen, zijn werkzaam gebleven. EEN ENGELSCH SCHIP AANGEHOUDEN BUITEN DE 3-MIJLSGRENS. LONDEN, 26 Nov. De Britsche schoener „Island Home" met 865 kisten whiskey en 2 barrels bier aan boord, werd naar gemeld wordt aangehouden 5 mijlen van Saluis bi. Gelverston Island (Texas). De bladen melder, dat de „Island Home" gepraaid werd vanaf het Grand Cayman Island. De Britsche West Indische douane-autoriteiten ontkennen de bevoegdheid tot het aanhouden van het schip dat buiten deze 3-mijlsgrens was. De kapitein en de bemanning werden ge arresteerd, wegens het onwettig invoeren van drank doch allen werden vrijgelaten te gen betaling van 1200 Pond Sterling. Medegedeeld door de STJA4RNKB\NK. De Beurs opende heden: iets vaster. V. K. HEDEN 6% Nederland 1919 9-% 92% 5% Nederland 1923 99V„ 99s/, Oude Vaart 8U1/ 80 dito Gem Eigendom 67 ,s Mij „Nederland" 37% '37V. Scheepvaart-Unie 115% 116 Rotlerd Lloyd 1 IQ1/ 119% Holi. Llovd Paketvaart 123% 122 Oude Boot 58% 58 Holl Stoomboot 21 H V. A. 507 510% Java Cultuur 397 399 Jurgens gew. 54 54 Koloniale Rank 185% 188 Indische Bank 124 1 5 Gert. Handel Mij. 128 128 Resc. dito 128% 129 Phoenix. 75 Geconsolideerde 139 143 Kon. Olie 390 395 U. S. Steel 101 Vu >01% Marine comm. 8 8% Vorstenlanden 188% 190 Actions id. J8S% 190 Poerworedjo 116% 118% Oude Deli 284% 284 Senembah 245 240 Deli Balavia 299 299 Amsterdam RubbeT 15! 151 Serbadiadi 299 STlau 119 119 VVai Sumatra 126% 127 Dordlsche Petr. 377 3S0 Southern Bails 38% 38% Union 141% Anaconda 82 Wabash 10%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2