De Wereld In Beeld j De tragedie van Bern gewroken. Tweede Blad - 26 November 192 3 Holland—Zwitserland. De Spaansche Vorsten bil den Paus. Egypte. mm». V i Holland slaat de Zwitsers met 4 tegen een Londenschen mist. één. Een geflatteerde zege in Middelmatig voetbal. i Holland—Zwitserland. Dr. Albert, De Separatistenputsch in Coblenz. HOCKEY. ATHLETiEK. Uit onze Oost. YRAGENBUS. De kleinste winkel van Berlijn. Ecu 88fdi^ spelkiek. De Boer redt juist op tijd tut een gevaar Hike situatie voor het Hollandsche doeL De Koning en Koningin van Spanje met den Spaanschen dictator Primo de Riviera worden aan het Vaticaan ontvangen (21 November). Groep schappers van een Nijl-stoomerr beraadslagen aan den oever van den Nijl Het nieuwe gebouw der Riiksschnlden-administratie, waar de Duitsche Rentenbank ii ondergebracht. De roemvolle tijden van weleer in de welke een Nederlandsch elftal steeds ten strijde trok voor een uitverkocht huis, zijn verdwenen. Wel stonden de haringkramers langs den weg, en de kwatta-vier-om-een- kwartje, doch binnen-in de open tribune- plekken, een doortastend en niet minder luist bewijs van de stelling, dat het publiek waar voor zijn geld wil zien en het hier liet verwachtte. Men is, gezien de uitslag, geneigd te ge- looven aan een overwegende meerderheid van de elf Nederlanders een Neder landsch elftal was het niet die in een fraaien strijd de vertegenwoordigers der Hooglanden beslissend sloegen. Het tegen deel is waar. Mogelijk is de overwinning verdiend, maar de cijfers zijn dan toch in ieder geval uitermate flatteerend. De Hol landers hadden in de eerste plaats het geluk aan hun zijde. Zoo had De Boer. die door 'n paar hachelijke situaties wonderbaarlijk heenzwijade bovendien nog de Goden met zich, toen eerst Paché en daarna Ahegglen de consistentie van lat en palen beproefden. In de tweede plaats kwamen de gasten niet met hun sterkste ploeg. In het elftal, zooals het heden speelde en laat ik u zeggen: vèr beneden haar vorm was ten allen tijde nog plaats geweest voor een Leiber, Ramseyer, Mayer, Gottenkieny, Bouvier of Fehlmann, terwijl bovendien haar linksbuiten Inaebuit op het allerlaatste nippertje in Helvetia moest blijven om te worden vervangen door den jeugdigen nieuweling Ruflé van Young Fellows, die er slechts bij buien wat van terecht bracht. Laten we terugkeeren tot de Hollandsche ploeg. Deze heeft in menig opzicht teleur gesteld en in die punten, welke licht gaven in de duisternis, hadden we heusch niets anders verwacht. Men hechte niet te veel waarde aan een moreel succes, veroorzaakt door vline en een slechten tegenstander, doch vrage zich veel meer af: was dat elftal Nederlanders een Nederlandsch elftal. Neen! Hier hebben werkelijk zes dragers van de oranje-kleuren getoond die kleuren niet waard te zijn, te weten de middenlinie en het binnentrio. Schitterend daarentegen was het werk van de laatste defensie-linie en ook de vleugels hebben uitnemend werk verricht. Het ver hand was evenwel meestal zoek en geen der vier doelpunten kwamen uit berekening of overlegd voetbalspel, doch de kansen wer den op andere wijze geschapen. ,.,.DE B9ER heeft weinig en niet gemakke- i mi w gehad. Zijn verdediging was niet feilloos en zoowel vóór als na de rust liet hij het leder één keer glippen. Overigens was zijn indruk betrouwbaar. DENIS was de beste Hollander. Zijn afne men was soepel. Het eenigé Zwitsersche doelpunt heeft hij op zijn geweten, door te genover Rufle te gaan pingelen. In het eer ste kwartier, toen heel Holland naar haar vorm liep te zoeken, heeft hij daarentegen eenige doelpunten helpen voorkomen. Zijn plaatsen liet niets te wenschen over en ze nuwen zijn hem vreemd. Het debuut van TETZNER was uitnemend. Tetzner is van hetzelfde type als zijn buur man en bleek tevens een uitstekend aan voerder. Buitenspel-zetten was soms zijn „fort" en Charpillod tippelde met „benijdens waardig enthousiasme in dezen handig-opge- zetten off-side-val. De middenlinie was slecht, zonder enkele excuses en Bul spande de kroon. Niettemin deed deze harde, onvermoeide werker, spe ciaal met z'n kop, eenige goede dingen, doch daar hield vrijwel alles mee op en meestal liep hij als de bekende kat en in het nog be kender pakhuis. Het gevolg biervan was, dat KROM tot zijn geliefde gewoonte van naar- het-midden-dwalen terugkeerde endaar Tetzner nu eenmaal meer liefde had voor Pache dan voor Charpillod liep de Zwitser sche buitenrechts steeds in zijn eentje zon der dat de heeren het in de gaten hadden. Ook het afnemen van Krom viel niet mee, maar we kunnen dit alles gevoegelijk schui ven op de schouders van den falenden spil. Het doelpunt wat de Racing-man maakte, was subliem. Hulsman speelde minder dan gewoonlijk en schijnt eveneens zijn inter nationale loopbaan te willen besluiten. Zijn wegtrappen was zinloos, onbesuisd en mees tal veel te hard, zoodat de voorhoede er vrijwel niets aan had. Leider van den aanval moest VAN SON zijn. Hij was een paskwil. Je moest moeite, doen om 'm te ontdekken en zelden werd deze moeite beloond. Onbenulliger center voor loopt er in 't heele Westen niet rond en hij had er veel beter heelemaal niet kun nen staan, dan was zijn in-den-weg-loopen ook niet hinderlijk geweest. Ratje VERLEGH maakte twee keurige doelpunten, doch met geluk-mee. Zijn schot is doodelijk, doch bal techniek en spelverdeelen ho-maar. DE HAAS van Be-Quick van hetzelfde laken een pak. En het was werkelijk zonde dat voor dit binnentrio twee zulke keurige vleugelspe lers zich 'n ongeluk liepen om er tenminste wat van terecht te brengen. GROOSJOHAN was zéér snel, zéér han dig en hij speelde tegen, met, en zonder Haag. Hij miste helaas een hoekschop, doch zelfs het beste paard struikelt wel eens. SIGMOND gaf Holland de leiding met een keurig schot, was verder een voortdurend gevaar en heeft aan de meest hoog-gespan- nen verwachtingen ten volle beantwoord. Van de Zwitsers was de verdediging goed. Pulver heeft verdienstelijk zijn doel verde digd. Beuchat was de bste ner beide backs, doch een kracht als Fehlmann is het toch niet. Evenals zijn partje,beging hij, in schille tegenstand met onze Hollandsche achterspe- terspelers de fout van te-hoog-wegtrappen. In de middenlinie speelde de eenig-jeugdige Schmiedlin een keurige, schitterende partij voetbal en hij was de ster van het veld. Gal- ler kon maar matig bekoren, zocht daaren boven veel heil in worstelwerk, doch de kleine Fassler was minstens even goed als De communistische afgevaardigde voor den Duitschen Rijksdag Remmele werd wegens rijn wanordelijk gedrag in de zittingen, door den President van 20 zitdagen uitgesloten. Donderdag j.l., toen Stresemann zijn rede houden zou, trachtte Remmele met geweld het parlementsgebouw binnen te dringen, maar de Schutzpolizei weerde hem en drong hem terug. Onze fofo toont Remmele (X) bij het verlaten van het parlementsgebouw In gezelschap van den leider der Communistische partij, Dr. Köhne. Aankomst van het Zwitsersche elftal aan het Amslerdamsche Cenlr aal-Station. het vorig jaar in Bern. De aanval verscheen met reserves. De bekende Servette-wing Pache-Charpillod, die ik tegen de Engelsche Cup-winners Bolton Wanderers een overwin ning zag bevechten viel bar en bar tegen, terwijl de stemming tusschen beide ook nogal wat te wenschen overliet. De Lavallez vol deed, doch Abeggles N. was de beste voor waarts. Ruflé, ter elfder ure opgeroepen, deed nu en dan goede dingen, doch kon tegen Denis niet op. Scheidsrechter Retsohury leidde uit nemend. Om even twee uur komen eerst de Zwit sers op het veld. Er hangt een dikke mist, die het uitzicht belemmert. De Volendam- mers spelen het nationale lied en fotografen doen hun werk. Dan komen de Hollanders, luide toegejuicht. Wederzijdse he groeten. Ondertusschen merken we op onder meer de volgende personen: Arthur de Pury, Gezant van Zwitserland; Jhr, Mr Dr. A. H. A. van Karnebeek, Minister van Buiten- landsche Zaken; Meinrat Ott, Central Pre sident van den Zwitserschen Voetbalbond; Kurt Gassmann, Central Secretaris van den Zwitserschen Voetbalbond; Mr. J. B. Kan, Secretaris-Generaal in Algemeenen Dienst; J. J. Schoch, Secretaris van de Zwitsersche Legatie; A. Hassig, Consul, van Zwitserland tc Amsterdam; A. J. Bronkhorst, notaris Chr. Engelberts, Dr. W J. de Goeie. P. A. de Haan en Jasper Warner, eere-leden van den N. V. B.; Mr. Menno, S. Kalma en Mr. P. M. Arts, oud-bestuursleden van den N. V. B.; F. J. A. M. Wierdels, S. R. de Miranda, Dr. I. J. H. Vos, J. ter Haar Jr. en E. Polak, Wethouders van Amsterdam; A, J. Marcusse, Hoofd-Comtnissaris van Politie; H. J. Balfoort en M. J. Graafland, Rijks-Inspecteurs v. d. Lichamelijke Opvoe ding; D. Schuitemaker, Hoofd-Commissaris President Ebert heeft Dr. Albert, vroeger minister van wederopbouw in het kabinet Cuno, opdracht gegeven tot het vormen van een nieuw kabinet. van Politie te Utrecht; Eet bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité. Zwitserland wint den toss en verkiest wind mee. Om 2.04 doet Van Son zijn eenige goede werk; hij trapt af voor een strijd tusschen: ZWITSERLAND Pulver (Young Boys) Buchat Haag (F. C. Bern) (Grasshoppers) Faessler Schmiedlin Galler (Young Boys) (F. C. Bern) (F. C. Basel) Charpillod Pache De Lavallaz (Servette) (Servette) Grashoppers Abegglen Rulle (Grasshoppers) (YoungFellows) Scheidsrechter O. Retchury. Sigmond De Haas v. Son (D. F. C.) (Be Quick G.) (Wülem II) Verlegit Groosjohan (N. A. C.) (V. O. C.) Krom Bul Hulsman (R. C. H.) (Feyenoord) (Go Ahead) H. Tetzner Denis (Be Quick G.) (H. B. S.) De Boer (Ajax) NEDERLAND Een half uur na den aanvang weet Sig mond, na goed opbrengen der geheele voor hoede, het eerste Nederlandsche doelpunt te maken. Het Zwitsersche team valt direct daarop fel aan, doch Tetzner weet het spel te ver plaatsen. Sigmond forceert een corner, welke door de Zwitsersche verdediging wordt weg gewerkt. Een voorzet van Groosjohan wordt door De Haas overgekopt. De 3e corner op het Zwitsersche doel wordt door Groosjohan achtergeplaatst. 7 minuten na het le doel punt schiet Verlegh na mooi opbrengen den bal in doel. 20. Wederom vallen de Zwitsers fanatiek aan en forceeren direct een hoekschop, welke échter op niets uitloopt. Een aanval der onzen gaat, door buiten spel staan van Verlegh, verloren. Een vrije schop op het Oranjedoel loopt uit. Pulver weet door uitloopen Van Son, die alleen voor doel staat, den bal te ontnemen Een hard schot van Pache stuit van den bovenlat terug en kan nog juist door Tetzner weggewerkt worden. Rust 20. Direct na de rust leek het ons toe, daf het Zwitsersche elftal overwegend sterker was, doch de onzen wisten zich dra te herstellen' Het samenspel werd beter, evenals het ver band tusschen de halflinie en voorhoede. Twee minuten na de rust scoort Verlegh met een scherp laag schot 30. Een schot van Abeggien wordt door De Boer wegge werkt. Een corner op het Hollandsche doel gaat teniet. Een vrije schop wordt door Tets- ner weggewerkt. Een scherp schot van Pache gaat juist ernaast. Een scherpe Zwitsersche aanval (deze zijn nu overwegend sterker) loopt op een corner uit, welke echter op niets uitloopt. Tetzner speelt vlak voor doel gevaarlijk op de Boer terug. Hij weet echter te redden. Een schot van de Lavallaz gaat kei-hard tegen de zij paal. Zwitserland heeft in deze periode be paald pech. Een schot van denzelfden speler I wordt door de Boer weggewerkt. Over den wedstrijd vinden we de volgen de notities: Reeds dadelijk na het begin pakten de onzen flink aan, doch aanvoerder Schmiedlin weet het spel naar de Nederl. helft te ver plaatsen. Eenige aanvallen op bet Holland sche doel worden door Denis onderschept. Een schot van Bul op het Zwitsersche doel wordt door Pulver goed weggewerkt. Een goed opgezetten aanval der onzen gaat te niet door de gladheid van het veld. Een schot van Pache gaat juist naast. Een laag ver-schot wordt door De Boer goed wegge werkt Een goede aanval der Zwitsers gaat door buitenspel van Charpillod verloren, terwijl even later Denis wederom redt. Eenige zware aanvallen op het Zwitsersche doel worden door de hechte Zwitsersche verde diging weggewerkt. Pulver weet daarna een bijna zeker doel punt te voorkomen. Denis onderschept een scherpe voorzet van Charpillod. Een kopbal van De Haas. voortkomende uit een „hands" van Beuchat, gaat juist over. Een schot van Bul gaat ver naast. De Zwit sersche aanval gaat teniet door buitenspel van Pache. 25 Minuten na het begin wordt de eerste hoekschop op het Zwitsersche doel geforceerd; Pulver redt echter goed. Even later is het De Boer, die een zeker doelpunt weet te voorkomen. Een kei-hard schot van de Haas wordt door Pulver keurig gestopt. De Boer weet een scherpen voorzet van Ruflé op sublieme wijze te onderscheppen. Een schot op het Zwitsersche doel van de Haas wordt door Pulver verwerkt. Ongeveer 15 minuten voor het einde weet de Lavallaz uit een voorzet van Ruflé de eer te redden. 31. De Boer weet wederom een voorzet van Abegglen op keurige wijze te verwerken. 5 Minuten voor het einde maakt Krom met een schitterenden kopbal nr. 4 voor Holland en 2 minuten later scoort Van Son nr. 5, welk doelpunt echter wegens buitenspel wordt ge annuleerd. Het einde komt met 41. Na afloop vereenigden spelers en officials zich aan een diner in Hotel I'Europa. De Zwitsers keeren eerst Dinsdag naar hun land terug. „Minister-president" Matthes. Heden werd de eerste wedstrijd voor den Haarlemschen Hockevbond gespeeld, n.l. tus schen H. B. S. H. en B. C. Hl. De volgende elftallen stellen zich op; Krayenbrink, Houtman, Brantjes, Hoppe, Cannegieter, v. d. Ham, Heybroek. Rinckel, Okhuizen, Bendler, Bax Zeegers, Veekers, de Vosser. Lobman. Gunning. StoeL Bienfart. de Nobel, Samson, Vuyck, v. Breemen, de Jong. Hoewel Bloeniendaa! overwegend sterker is, komt toch de eerste goal van der, andere» kant uit een schot van Okhuvzen Na rust gelukt het, nadat H. B. S. lang heeft alge- houden, Bloemendaal gelijk te maken 1. Daarna een rush van Gunning en het is 21 voor Bloemendaal. Hiermee komt het einde. De heer Th. J. H. van 't Lam. alhletiek- 'eeraar aan het Kennemer Instituut, zal met ingang van deze week Hjertberg's training in den Amsterdamschen Athletiekbond over nemen. R.-K. ATKL, EN HALTERCLUB „EXCELSIOR." Aangesl. bij de N. A. U. - Opger. 17 Juni 1920. Seer. A. H. Mulders, Zomervaart 14 A. Deze club houdt haar oefeningen in 't ge- wichtsheffen, iederen Dinsdagvond van 8IC uur in 't oefenlokaal, KoningsteinstraaL rleeren die lid wenschen te wo den kunnen zich opgeven bij 't bestuur. Voorts deelt bestuur mede, dat er in Dcce.. bcr een on derlinge wedstrijd in 't gewichtsheffen u gehouden worden. BILJARTEN. Door de heeren prof. Koeh uit Amster dam en VC' Kobus van Heemstede zullen deze week weer 3 biljartdemonstraties ge geven worden. Dinsdagavond in bet café van den heer Rodenburg, Spekstraat, Haar lem, Woensdagavond in het café van der. heer Berg te Beverwijk en Vrijdagavonc in het café van den heer v. Houfen, Schotcr- weg, Haarlem. Prof. Koehof speelt 600 cadare, W. Kobus 600 libre. COMMUNISTISCHE MOORD PLANNEN. Volgens de Sumatra-bode hadden de tef Westkust van Sumatra gearresteerde com munisten het voornemen, den ass.-resident n de offi isren te Padang-Panjang op 13 .november te vermoorden. Uit een briefwis seling is gebleken, dat het hoofdkwartier te Semarang gevestigd is. Vr.: In oen huis wonen vier huisgezinnen, die alle gas verbruiken. Kan dan één lid van een huisgezin electriciteit laten aanleggen voor een filmtoestel? Zoo ja, hoeveel kost dan het aanleggen? Tot wie moet men zich wenden? Antw.: Wendt u om inlichtingen tot bet Bureau Kruisweg 45. Een origineel sigaretten-stalletje, dat draagbaar is en na sluiting van den verkoop door den gérant mee naar huis genomen wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5