UIT DE PERS. BUITENLAND BINNENLAND. Rond de Kabinetscrisis. Het roode testament. GEM. BlIITENL 8ERIGHTEH. KIM Eft SGKG3L Ce mentaliteit van Claudius Civiiis. De Regeerinctscrisis in Duitschiand: nadere gegevens omtrent de Stemming, die het Kabinet deed vallen. Stresemann heeft met deze motie van vertrouwen zelf zijn val willen verhaasten, omdat hij door onvol doenden steun in het parlement mislukkingen van zijn buitenlandseh- politieke onderhandelingen voorzag. Het lid der Duitsche Volkspartij von Hardendorf?, door het Centrum voorgesteld, is belast geweest met het vormen van het nieuwe Kabinet, maar heeft zijn pogingen reeds op gegeven. De Bcïersche eischen omtrent hervorming der rijksgrond- r/et zijn geformuleerd. Beieren wil de schuldigen aan den staatsgreep niet uitleveren. Fischer heeft in de commissie van herstel Duitschlands financieele en economische positie uiteengezet. Poincaré s victorie, Stresemann's val: de indrukken in Frankrijk. In Amerika betuigt men zijn sympathie rel aan Frankrijk, maar ailerminst aan Poincaré. Lloyd George's verkiezingstocht. Onder de Telegrammen: Dr. Albert belast met de vorming van het Duitsche Kahi :et. Vermoedelijke andere ministers. Arrestaties in het Roergebied. Engeland is van plan, de militaire controle op zeer coulante wijze te hervatten. De candidature» voor de Fngelsche verkiezingen. Massa-arrestaties in Rusland. Een ontploffing aan boord van de „Otterburn." FEUILLETON. GEEN COALITIE-KABINET. t3e „Maasbode" schrijft naar aanleiding van de mislukte poging van Mr. Kooien tot het vormen van een kabinet: „Uit bedanken van dr. Kooien voor de opör. ht f formatie van een kabinet, mag wel worden afgeleid, dat de huidige premier inderdaad een profetischen blik bezat toen hij als zijn meening gaf, dat een ministerie, steunende op de drie groepen der rechter zijde. na de verwerping der Vlootwet niet mogelijk zou zijn. En ook blijkt er rit, hoe de heer Kooien zich bij zijn pogen tot Kr.biiets-formatie uit- stuliend beeft bepaald tot het zoeken van een oplossing in de aangeduide richting en zich dus niet schijnt te hebben bekommerd om de vraag, of hij eventueel een gemengd kabinet, samengesteld uit mannen van rech ter- en linkerzijde, 'bijeen zou kunnen bren gen, gelijk wel is beweerd. Nu de anti-revolutionaire fractie blijk baar zijn „non possumus' heeft doen hoo- ren op een wijze, die verder overleg hope loos maakt, zal nochtans wel op een soort gelijke combinatie dienen te worden aange stuurd. Tenzij een niet-Katho'iek formateur uit i'i rechterzijde er alsnog 'n slagen mocht vcor een soort zakenkabinet uit de re. hter- zijde zich den steun te verzekeren van de 60 rechtsche leden "n het aldus zonder speciaal accoord dan alleen op het stuk van bezuiniging tot de stembus van 1925 uit te zingen. Blijkt derhalve de hoop op een coalitie kabinet ijdel. aldus zou althans het recht sche regiem kunnen gehandhaafd blijven. Een dergeiijkeoplossing moet toch eigen lijk mogelijk zijn, gezien de overwegende (om niet te zeggen beschamende) meerder heid aan rechtsch enkant, waar men on danks alle misverstand van den laatsten tijd in beginsel zonder twijfel met el kander één lijn trekt. Verheffend is 't zeker niet, dat het onder deze omstandigheden zooveel voeten in de aarde heeft, om tot een nieuw plan voor samenwerking te komen; en aan het parle mentarisme in déconfiture zal de mislukking van dr. Koolens poging stellig geen goed doen." LIEFST EEN RECHTSCHE REGEERING. In een artikel „De Vlootwet-crisis" be spreekt het Tweede-Kamer!id A. B. Michielsen in „De Maasbode" aanhangige crisis en de Vloortwetperiode, vreike hieraan voorafging. O.m. stelt hij de vraag, of de Regeering hier mi de kabinetskwestie en nog we! in zoo'n scherpen vorm had behoeven te stellen. Hier op antwoordt hij het volgende: „Ik geloof bet niet. In de eerste plaats be trof het hier geen prineïpieeie kwestie. De 10 tegenstemmers waren geen vijawjen van de landsverdediging, geen voorstanders van directe ontwapening, integendeel wanneer de Regccring de keurige redevoeringen van nvr. van Schaik naar-tig hadde overwogen, don zou zij daaruit hebben gelezen: zeker een ernstig bezwaar tegen deze wet voor dit oogenblik, maar geen onoverbrugbare klove voor de naaste toekomst reeds, wel daaren tegen aDe elementen voor toenadering.'' Verder schrijft de beer Michielsen: „Er moet echter weer een nieuwe Regeering komen en Hefst een rechtsche. Wanneer men y.ich alsnog aan de redevoering van (ten heer Van Schaik met betrekking tot de Vlootwet weet aan te passen, zal de oplossing niet moeilijk zijn. Er is echter m deze dagen meer dan 6én bard woord gevallen en dat zal de oplossing aiiet gemakkelijker maken." Ten slotte doet schrijver uitkomen, dat het in de coalitie sedent 26 October jJ. nog geen i ais en vree is; hij zegt dan: „Er moet nu niets meer geschaad worden. Wij moeten geen verwijdering, doch toenade ring brengen, zij het dan ook zonder opoffe ring van wederzijdsoh inzicht Wij moeten niet lijmen en niet krammen, wij moeten geen schijn herstel der breuke, maar een duidelijk accoord, thans zonder misverstanden. Dal eischt vóór alles het economisch herstel van het land, waarop vóór alles ons atler aan dacht moet zijn gevestigd." WAAROM DE POGING VAN MR. KOO- LEN MISLUKTE. Naar de N. R. Crt. uit goede bron ver neemt, moet de mislukking der poging tot Kabinetsformatie van mr. Kooien goeddeels verklaard worden uit de gereserveerde houding der Christelijk-Historischen. De an ti-revolutionairen zouden nog wel voor een bepaald program cn de opneming van geest verwanten in een kabinet te vinden zijn ge weest: de Christelijk-Historischen echter (van wie men niet allereerst verzet had ver wacht) konden op zijn hoogst een niet onl we-willende houding toezeggen. Daarmede meende de heer Kooien geen genoegen te knnnen nemen. Daarentegen wordt op grond van ver trouwbare gegevens, het volgende gemeld aar. de anti-rev. „Rotterdammer": „Gelijk bekend, stelde de anti-rev. Ka- meriractie zich van meetaf op 't standpunt, dat 't gebeurde op 26 Oct. een Kabinet steunend op de drie groepen der rechter zijde, voorshands onmogelijk maakte, tenzij her-iel der schade werd verkregen en de redelijke zekerheid werd gegeven, dat her haling niet te verwachten is. Besprekingen wcike de strekking haddden om dit te bereiken, hebben niet tot het ge- wensebte resultaat geleid, zoodat de vor ming van een Kabinet uit de drie groepen der rechterzijde thans niet meer te ver wachten is. Zooals we reeds schreven, was de neiging om wederom een coalitie-kabinet te vormen bij de chr.-hist. partij vrij sterk, doch 't is niet te verwachten, dat R.-K. samen met de chr.-hi3t. de regeeringsverantwoordelijkheid op zich zullen nemen.' Aangaande het bovenstaand bericht van de anti-rev. „Rotterdammer", schrijft de „Maasb." het volgende: „Het eerste gedeelte van het relaas lijkt ons tamelijk indentieus. De vorming van een rechtsch kabinet toch is niet afgestuit op verzet bij de andere rechtsche groepen cn zeker niet op onwilligheid der Katholie ken om tot de vorming van een rechtsche ministerie mede tew erken. Dat is herhaal delijk duidelijk genoeg gebleken, zoowel in de pers, als in de vergaderingen, waar R. K. Kamerleden het woord voerden. Steeds ook betoonden zij zich bereid tot overleg om de „breuk" te herstellen. Maar voor zoover wij mecnen tew eten, zijn door de Anti-Re volutionairen nooit aan de andere groepen daartoe concrete eischen gesteld of voor stellen gedaan. Het lijks ons daarom ook onjuist van het A.-R.-orgaan om het voor te stellen alsof het falen der poging van den heer Kooien niet aan hen, maar aan anderen is te wijten. Wij meenen dan ook uit het bericht van de „Rotterdammer" geen ander besluit te mogen trekken dan dit, dat de Anti-Revo- luiion.Jren hunnerzijds op het oogenblik geen bestaansmogelijkheid zien voor een rechts kabinet. Het gevolg zal zijn dat de crisis nu in een andere richting zal moeten worden op gelost. De crisis In Duitschiand Bij de Vrijdag in den Rijksdag gehouden Itemming ontbraken 75 afgevaardigden. Vol tallig schenen alleen de Duitsche nation"!en te zijn. Alleen Helfferich was afwezig. Men weet dat hij zich om gezondheidsredenen in het buitenland bevindt. Ook bij de Duitsche volkspartij, de partij van den rijkskanselier, waren eenige plaatsen onbezet. Men zocht tevergeefs naar Stinnes en zijn medewerker Voegeler die echter gisteren te Dusseldorf met de bezettingsautoriteiten onderhandel den. Al de leden van den rechtervleugel der (actie waren voor het overige aanwezig. Bij e sociaal-democraten was het aantal afwe zigen het grootst. Een twintigtal afgevaar digden ontbraken hier. Beweerd werd dat zij hun stem niet tegen het kabinet hebben wil len uitbrengen, en er daarom de voorkeur j aan gaven in het restaurant te blijven tot de stemming achter den rug was. De aanwezige Duitsche nationalen, so ciaal democraten en communisten stemden eensgezind tegen, het centrum, de Duitsche volkspartij en de democraten eensgezind voor de motie van vertrouwen. Een dee! van de afgevaardigden der Beiersche volkspartij stemden tegen, een ander deel onthield zich. De heele stemming duurde slechts enkele minuten. Het was doodstil in de zaal toen Loebe het resultaat van de stemming mede deelde, eraan toevoegde aat de regeenng dus niet het vertrouwen van het Huis genoot. Op deze woorden van Loebe volgde geen applaus. Dr. Stresemann is slechts ongeveer drie maanden aan het bewind gebleven en is in dit kort tijdstip als leider van twee kabinetten opgetreden. Aan een medewerker van het Acht Uhr Abendblatt heeft dr. Streseman verklaard, waarom hij een motie van vertrouwen had ingediend, terwijl hij anders wellicht aan het bewind had kunnen blijven. „Het is geen gewoonte in de Duitsche po litiek, dat de regecring een dergelijke mo tie verlangt. Toch wilde ik deze motie aan het parlement doen voorleggen, hoewel ik wist, dat zij zou worden verworpen. Ik deed dit, omdat ik wel voelde dat de meerderheid waarover ik beschikte, onvol doende zou zijn met het oog op de aanstaan de belangrijke besprekingen en onderhart - delingen van buitenlaudschen-poiitieken aard Het gevaar bestond dat de onderhandelingen zouden mislukken, doordat de regeering niet op de meerderheid van het parlement kon re kenen. Bovendien is het parlementaire stel sel in Duitschiand nog erg jong en zonder traditie. Het is de eerste maal in de geschie denis van de Duitsche Republiek, dat een regeering in een parlement ten val wordt ge bracht. Alle andere kabinetten zijn heenge gaan nadat lange besprekingen tusschen de politieke groepen waren gevoerd. Nog nooit is de Rijksdag eigenlijk verantwoordelijk ge weest voor den val van een kabinet. Het par lement meende, dat de Rij kspresident eigen lijk verantwoordelijk was, omdat hij den nieu wen rijkskanselier moest vinden en benoe men. Het parlement moet eindelijk weer eens inzien, dat het zelf de verantwoordelijkheid te dragen heeft. Het aanstaande debat over den werktijd sou zeker een nieuwe crisis heb ben uitgelokt. De Rijksdag is veranderd. In vrijwel alle politieke groepen heerscht verschil van mee ning. Hoe kunnen de leiders der partijen be sluiten nemen, indien ze niet eens weten of de fractie aan hun zijde staat. Een nieuw par lement is nocdig. Ik betreur overigens, dat wij niet het tweepartijen-stelsel hebben. In een nieuwen rijksdag zal misschien de mo gelijkheid weer bestaan van samenwerking tusschen regeering en sociaal-democraten. Een dergelijke samenwerking is mijns in ziens in elk geval noodzakelijk." Rijkspresident Ebcrt heeft Zaterdag het rijksdaglid von Kardorff, lid van de Duitsche Volkspartij, belast met de samenstelling van een nieuw kabinet.' De heer von Kardorff heeft bedenktijd voorgehouden. Eerst nader hij te weten zou zijn gekomen, welke hou ding de twee partijen, die het kabinet-Stre- semann ten val hebben gebracht (sociaal democraten en Duitsch-nationalen) tegenover een door hem samengesteld kbinet zouden aannemen, zou hij zijn beslissing nemen. Het is zonderling, dat Kardorff behoort tot de partij van welke de gevallen rijkskanse lier de leider is. Nog zonderlinger is, dat hij in deze partij niet eens tot de oppositie be hoorde. Het zonderlingst van al is, dat het centrum (de katholieke partij) hem -eft voorgesteld. Volgens latere berichten heeft de heer von Kardorff echter Zaterdag nog den Rijks- president medegedeeld, dat hij zijn pogin gen tot vorming van een nieuw kabinet heeft moeten opgeven. Noch de Volks-partij, noch de Duitsch- nationale partij bleken van zijn candidatuur te willen weten. De Duitsche Volks-partij had trouwens, bij monde van haar tijdelijken leider Scholz aan den Rijkspresident medegedeeld, dat zij van oordeel was, dat uit haar midden slechts dr. Stresemann voor de candidatuur in aanmerking kwam. Dat ook den Duitsch-nationalen de can didatuur van Kardorff niet aanstond, is even min te bewonderen, daar deze vroeger tot hen heeft toebehoord en hun vervolging den rug heeft toegekeerd. Hiermee is dus deze zonderlinge candidaat- stelling door het centrum en de democraten van een man, die tot een nadere partij be hoorde, mislukt. In hetzelfde interview, waarvan wij boven spraken, heeft'Dr. Streseman de gelegenheid aangegrepen om nog eens zijn meening te zeggen over den terugkeer van den gewezen kroonprins. „Ik ken den kroonprins zeer goed. Tijdens den oorlog heeft hij zich ontwikkeld tot een man, die den last van de verantwoordelijk heid kent. Moet ik er aan herinneren, dat hij na den slag aan de Marne dringend heeft verzocht vrede te sluiten? Van de verdere rol, die hij tijdens den oorlog speelde, wil ik niet reppen. Echter heeft de wereld zeker nooit een meer onjuiste voorstelling van ie mand gekregen dan van dezen man. Ik sta voor hem in. De geschiedenis bewijst, dat men een toekomstig vorst nooit moet beoor- deeien naar hetgeen hij als kroonprins heeft gedaan. Welk verschil bestaat niet tusschen koning Frederik den Groote en kroonprins Frederik. Zooals gezegd, ik ken den kroon prins en ben ervan overtuigd, dat hij in de actie der rechtsradicalen eerder een hinder nis dan een vooruitgang ziet. En nu vraagt de entente ons, waarom wij toestemming hebben verleend, dezen Duitscher naar zijn vader land, bij zijn vrouw en kinderen te laten te- rugkeeren. Ons antwoord moet luiden „Dat is onze zaak, die buiten ons niemand iets aan gaat." BEIEREN EN HET RIJK. Naar de bladen uit München vernemen heeft de Beiersche regeering een programma van eischefn opgesteld, ter hervorming van de rijksgrondwet en ter regeling van de ver houdingen tusschen het rijk en de landen, dat dagelijks na de vorming van de nieuwe regeering haar zou worde toegezonden. De Beiersche regeering stelt zich daarmee ten doel het steunen van de door de Rijks dagfractie van de Beiersche volkspartij inge diende motie over de herziening van de rijks- gronéwet in federaiistischen zin. Nadat de Rijksregeering het rijksgerechts hof had uitgenoodigd, alle personen die een rol hebben gespeeld bij den mislukten staats greep te München te vervolgen, heeft, naar wij vernemen, de rijksadvocaat den Rijksdag toestemming gevraagd tot vervolging van den afgevaardigde von Graefe van de Duit sche Volkspartij. De Beiersche regeering heeft overigens heden reeds uitdrukkelijk te kennen gegeven dat zij in geen geval personen die aan den staatsgreep hebben deelgenomen aan rijks- autoriteiten zal uitleveren. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De vergadering van de commissie van her stel, die Vrijdag van kwart over 10 tot kwart voor 1 duurde, was geheel gewijd aan het hooren van een lange uiteenzetting door Fis cher over den econ-mischen en financieelen toestand van Duitschiand. Fischer eindigde met te zeggen, dat hij een reeks van beschei den ter beschikking van de commissie hield om zijn beweringen te staven en dat de dele gatie ter beschikking van de commissie stond om de uiteenzetting mondeling aan te vullen. De commissie zal eerlang de uiteenzetting van Fischer bespreken. Fransche indrukken over Poincaré's succes en Stre semann's debacle. Poincaré heeft het vertrouwen herwonnen, dat gedurende den Gezantenraad, eerst door zijn eischen, die Engeland moesten afstooten, later door concessies aan het Britsche stand punt, scheen te wankelen. Tardieu werkte dit resultaat door zijn onzinnige optreden in de and. Het persoonlijke karakter in beider duel was onmiskenbaar. Hij zelf pleegt redici- ve in de Echo National van het echec Vrij dag in de kamer geleden toen hij het nationale blok verweet alleen als het aankomt op schen ding van het verdrag van Versailles met de linkerzij mee te gaan. Zaterdagmorgen be schuldigde hij opnieuw de Kamer van uiterst rechts tot de socialisten één lijn trekken tegen wat hij van belang acht. In dit opzicht staat hij alleen. Cachin ziet in de heele zitting een sombere klucht, waarbij zelfs radicalen en socialisten tot zekere hoogte met Poincaré meespeelden. Inderdaad zaten die groepen elkaar Vrijdag geducht in de haren. Stresemann's aftreden maakt in Frankrijk niet veel indruk. In elk geval werd het ver wacht. Links stelt Poincaré deels door het echec aansprakelijk. Stresemann zocht overeenstemming met Frankrijk, onder an dere blijkens uit het opgeven van het lijdelijk verzet in het Roergebied. Parijs wees de toe gestoken hand af. Nu gaat hij heen op het oogenblik, dat Stinnes en de zijnen met de Franschen in de Roer een economische over eenkomst sluiten. Zal deze onder Strese mann's opvolger uitvoerbaar blijken? Men is niet gerust erop, immers kan een volgende minister-president Cuno's voorbeeld volgen en den magnaten verbieden zaken met de geallieerden te doen. Dan ware Frankrijk van den wal in de sloot geraakt. De Fransche bladen wijzen op het contrast tusschen de Kamervergadering te Parijs en de bijeenkomst van den Rijksdag te Berlijn, in elk waarvan een regeeringshoofd de po litiek zijner regeering heeft uiteengezet. De Fransche politiek, schrijft de Matin, berus tend op eerbied voor verdragen, heeft met een weergalooze meerderheid gezegevierd. Te Berlijn daarentegen heeft de Duitsche politiek, die op schending van de verdragen berust, het treurig afgelegd en Stresemann, de kanselier, gehoond door uiterst links zoo wel als door de rechterpartijen, is gevallen, Duitschiand in een volkomen chaos achter latend. AMERIKA ANSCHE OPINIES OVER FRANKRIJKS SCHULDEN EN FRANKRIJKS GESTES. Officieel Washington, aldus de New- Yorksche correspondent van de Daily Tele graph, heeft ernstig de wenkbrauwen ge- frensd over het voorstel van senator Smoot om nu Poincaré de benoeming van een com missie van deskundigen tot onderzoek van Duit:c'iland's draagkracht heeftin de wielen gereden, aan Frankrijk te vragen wanneer het denkt de Ver. Staten zijn schuld af te betalen. Het congres heeft te verstaan ge geven, dat een leening door de Ver. Staten verstrekt, niet geschrapt kan worden, doet Washington, aldus Hughes, wil geen druk op zijn schuldeischers uitoefenen en is bereid tot een redelijke overeenkomst inzake data en wijze van terugbetaling. Uncle Sam is niet voornemens pressie op Frankrijk en Italië en andere landen uit te oefenen. Hij is er trouwens van overtuigd, dat een derge lijke stap te Parijs slechts een nieuwe Zon- dagsche redevoering van Poincaré tenge volge zou hebben om mee te deelen, dat gifte van schatkistbiljetten ten bedrage vaz Frankrijk betalen zal, zoodra het de Duitsche 250 millioen drachmen. In gezaghebbende kringen wordt het be- richt van een heftige oplossing van de dy nastieke kwestie tegengesproken. De stroo ming voor het doen van een beroep op Venizelos om de crisis op te lossen wordt sterker. Het besluit, waarbij de staat van beleg definitief wordt opgeheven, zal vandaag verschijnen. Men meldt dat Venizelos een telegram van kolonel Pangalos heeft ontvangen, waarin hij wordt uitgenoodigd naar Griekenlan. terug te keeren. Terzelfder tijd meldt men dat de staat van beleg in Griekenland morgen zal worden opgeheven. schadevergoeding heeft ontvangen. Deze houding beteekent echter niet, dat de Ver. Staten Frankrijk van zijn verbintenis zullen ontslaan of af sullen zien van kritiek op de houding van de Fransche regeering. Men beklaagt er zich hier algemeen over, dat de houding van Frankrijk betaling door Duitsch iand vrijwel onmogelijk heeft gemaakt en dat Poincaré, terwijl hij betoogt, dat Frankrijk niet in staat is de regeling van zijn schulden in overweging te nemen, gezorgd heefd, dat de kleine staten van Oost-Europa tot een bedrag van ongeveer 400 miljoen dollar leeningen van Frankrijk ontvingen en dat Frankrijk het grootste leger der aarde op de been houdt en de machtigste luchtpost bouwt, welke er ooit geweest is. Een hoofd artikel in de New-York World heeft er Frankrijk aan herinnerd, dat de Ameri- kaansche regeering' niet van pressie afziet uit sympathie voor Poincaré, maar uit sym pathie voor Frankrijk en het verlangen zijn slechte raadgevers niet te stijven door nieuwe lasten op de schouders te legg n van het Fransche volk. Dit artikel geeft de over- heerschende meening in de Ver. Staten weer, al is er een groep, waartoe het Amerikaansche Legioen behoort, welke de Fransche actie aan de Roer heeft aangemoedigd. De Engelsche verkiezingen. Op den tocht, dien Lloyd George Vrij dag uit Londen door Engeland ondernomen heeft, denkt hij vijf millioen kiezers te kun nen bewerken. Een es kort van Elcctriciens reist hem vooruit om overal geluidversterkers aan te brengen, die zijn woorden verder moeten dragen, dan anders mogelijk zou zijn en hem in staat zullen stellen zijn stem te sparen. In Glasgow heeft Lloyd George Zater dag in een verkiezingsrede gezegd dat in den loop van het conservatieve bewind in Enge land de toestand in Europa belangrijk slech ter is geworden. Een jaar geleden beloofden de conservatieven betere betrekking met Frankrijk, doch spr. twijfelde of iemand zich kan herinneren dat zij zoo slecht geweest zijn als thans. Het herstel van den vrede in geheel Europa is ons doel en als wij de gele genheid krijgen, zullen wij dit doel zeker bereiken. Het wordt tijd dat de vredesengel in Europa ook een kans krijgt. Verder be sprak Lloyd George de tariefplannen van Baldwin evenals de heffing in-eens der ar beiderspartij die hij beiden ten zeerste be streed. HET SPAANSCHE VORSTELIJKE PAAR IN ITALIË. Te middernacht zijn het Spaansche vor stelijke paar en generaal Primo uit Rome naar Florence vertrokken. De Koning, de Ko ningin en de Kroonrpins van Italië, alsmede ministers en andere autoriteiten deden hen uit geleide. De koning en de koningin van Spanje zijn te Florence aangekomen en met groote geest drift toegejuicht. In de pers doet het bericht de ronde dat de groep der Duitsche volkspartij in den Prui- sischen landdag haar bestuur opdracht zou hebben gegeven om de regeering mee te dee len dat zij uit de coalitie treedt. Dit bericht loopt echter op de gebeurtenissen vooruit. Op het oogenblik is nog niet bekend, welke slotsom de partij uit den veranderden toe stand zal trekken. Op verscheiden plaatsen in Berlijn is Za terdagochtend weer geplunderd. In het geheel zijn drie "slagerijen en evenveel bakkerijen leeggehaald. Voor een andere slagerij joeg de politie een groote menigte uiteen vóór het tot plunderen kwam. Een troep van tien man nen en twee vrouwen, die bedelende allerlei winkel in sliep werd ingerekend. Naar aanleiding van het verbod der communistische en rechtsradioale partijen zijn gisteren te Berlijn ongeveer 40 huis zoekingen gehouden en dit niet alleen in de bureaux van de besturen der partijen maar eveneens in de afdeelingsbureaux. De redac tiekantoren van de Rote Fahne en van het Deutsche Tageblatt zijn door de politie gesloten en verzegeld. Het is het personeel in dienst der partijen en dér bladen verboden verder voor de partijen te werken of de vroe gere lokalen der partijen te betreden. Bij de huiszoekingen is heel wat materiaal in handen der agenten gevallen. Arrestaties vonden niet plaats. Het loon van de rijksarbeiders zal van de volgende week af in goudmark worden berekend en van 26 tot 56 penning per uur bedragen. Bovendien wordt voor vrouw en kind een toeslag van 3 penning per uur betaald. De Weensche politie is een groote zwen- delarij op het spoor gekomen waarbij ook Nederlanders schijnen te zijn aangewezen. Het betreft den pachter van een hotel in de pas gestichte zwavelbadplaats Schallerbach (BovenOostenrijk), Zottl genaamd. Zottl had nog een tijdje een rol gespeeld in het Ween sche politieke leven, maar moest wegens eenige duistere zaakjes daaruit verdwijnen' UIT GRIEKENLAND. De ministerraad heeft besloten tot de uit- HET VATIC A AN EN FRANKRIJK Wij hebben onlangs melding gemaak van geruchten, loopende in de kringen van het Vaticaan, dat Jonnart, als vertegenwoor diger van Frankrijk bij den Heiligen Stoel zou vervangen worden door Doulcet, du vroeger Frankrijk's zaakgelastigde geweest is. Naar de Agenzia Volta thans meldt, zijr. de onderhandelingen tusschen het Vaticaan en de Fransche regeering betreffende he kerkelijke regiem in Frankrijk hervat. De Heilifge Stoel zou den wensch te kennen gegeven hebben, dat de toekomstige ver tegenwoordiger van Frankrijk niet tot de parlementskringen zal behooren. Z. D. H. Mgr. P. HOPMANS. Naar de Msb. verneemt, is Z. D. H.di Bisschop van Breda Woensdagmiddag in zijn bibliotheek zoodanig gevallen, dat hij twee schouderfracturen bekwam. De doctoren, die mgr. met X-stralen neb ben onderzocht, verjklaarden de fracturen niet van ernstigen aard. Mgr. moet thans zijn kamer houden» „De Vrijheid", hef orgaan van Dressel- huys' Vrijheidsbond, dien sommigen in de kabinetsformatie willen betrekken, heeft te Nijmegen een medewerker, die zich Cl. Ci viiis teekent. 's Mans mentalitit blijkt het best uit de slotregels van zijn brief, die hij gespatieerd laat afdrukken: „Op elke open plek, die niet al te ongelegen is, bouwen wij hier tegenwoordig een school of een kerk. De school is een bijzondere school, en de kerk is geen vrijmetselaars-bedehuis, dat is zijn grief. Welnu, deze Cl. Civiiis luest ditmaal den burgemeester van Nijmegen, over wien hi w,el°eens met lof geschreven heeft, tot mik punt van zijn aanval. Waaraan heeft de burgemeester het ver diend? Hij is zegt het „Huisgezin" voorzit ter van het curatorium der Katholieke Uni versiteit. „Hij is voorzitter van het curatorium dei Katholieke Universiteit. Hij heeft bij de opening der Universiteit het bestuur cler St. Radboudstichting uit naam van Nijmegen bedankt, dat de keuz' der vestiging op deze gemeente is gevallen Hij heeft bij de opening der Universiteit de groote klok van de toren der protes- tansche St. Stevenskerk (eigendom der ge meente) laten luiden, wat Cl. Civiiis stui tend noemt voor het niet-katholieke deel dor bevolking. Hij heeft het woord gevoerd bij de eerste steenlegging van het nieuwe R. K. zieken huis en de hoop uitgesproken, dat de voor zitter der stichting het nog zou beleven, dat de Universiteit zich zoo zou uitbreiden, dat er ook een medische faculteit aan werd verbonden, waardoor het ziekenhuis tot zijn volle waarde zou komen. Dit alles heeft de burgemeester van Nij megen gedaan, of liever, aan dit alles staat hij schuldig, en deswege moet hij worden gelaakt. Een burgemeester mag volgens Cl. Gvilis eigenlijk nief "katholiek zijn, het althans niet toonen. En hij mag ook niet voorstaan en bevor deren wat, naast den stoffeiijken bloei, mede het aanzien, de moreele en intellec- tueele beteekenis zijner stad kan verhoogen. Cl. Civiiis laat te duidelijk merken, waar de schoen 'm wringt. Katholieke scholen en kerken zijn hem een doorn in het oog, ook al gaan de be wijzen van geestelijken welstand van stolfe lijke welvaart vergezeld." Het is de oude liberale onverdraagzaam Eeid, die uit zijn mond spreekt. Hij kan zich nog niet schikken in den nieuwen tijd en in de nieuwe verhoudingen. Hij ziet de aftakeling van zijn eigen stel sel en de leer (de Nederlander sprak dezer dagen wel terecht van den vermolmden Vrijheidsbond) en kan er zich niet mee ver zoenen, dat uit den ouden en altijd jeugdi gen boom van het geminachte Catholicisme nieuw leven opbloeit. En nog altijd kunnen de liberalen hun laatdunkende manieren niet afleggen en leven zij met hun gedachten nog te veel in een verleden, dat nimmer terugkeert. 25 XKIV. Thuis gekomen gat de oude knecht een paar orders aan de dienstboden, Let circu laire t drukken en zetti- zich aan het werk, or d hem door don kantonrechter opge dragen taak te volbrengen. Hij opende ce.-st het bureau en doorzocht alle laden behalve het geheime hokje, dat hij niet kende, er. vond natuurlijk niets. )e andere meubelen, die hii vervolgens onderzocht, leverden niet veel beter resul taat op. Er bleef alleen nog een kastje over, in Renaissance stijl. Daar lag het testament, maar hoe Jero me ook probeerde, geen van de sleutels paste. Zeer verwonderd hierover zocht hij in de kleeren, die de graaf den vorigen dag had gedragen. De sleutel v. as en bleef weg. Zoover was Jerome met zijn onderzoek gekomen, toen een knecht kwam zeggen, dat de kantonrechter en -e griffier waren gekomen. Jerome bracht hen in d« sterfkamer. „Hebt ge iets gevonden?" vroeg de kan tonrechter. „Neen, mijnheer," ,,Je hebt toch de studeerkamer onder zocht?" „Ik heb alle meubels onderzocht, behal ve één, waarvan ik de sleutel niet kan vin- den." „Hebt ge de kamer hier al onderzocht? „Neen, mijnheer," „Waarom niet" „In tegenwoordigheid van den doode zou ik dat niet durven doen." „Wij zuilen dus maa» gaan verzegelen. Als de zegeh worden afgenomen, zullen we alles nauwkeurig onderzoeker..... La ten we nu maar naar de studeerkamer gaan." Jerome opende de deur van de studeer kamer. Met een snellen blik zag de kantonrech ter rond en vroeg: „Waar is dat meubel, waarvan ge den sleutel niet vinden kunt?" „Dat daar." „Waar sloot uw meester meestal zijn pa pieren van waarde?" „Juist daarin." „Nu, dan moet het testament zeker daar in liggen...." „Kunt ge misschien n 'aan, waarom de sleutel er van niet bij de andere is?...." „Dat weet ik niet.... Maar hij kan on mogelijk verloren zijn." „Als 't toch zoo was, haalden wij een smid er bij," hernam de kantonrechter. „Al lereerst zal ik dit meubeltje verzekeren." En zich tot zijn griffier wendend, voeg de hij er bij: „Vergeet vooral niet in het proces-ver baal te vermelden, dat die sleutel niet ge vonden is." „Wat de papieren betreft, die op het bu reau liggen, berg ze maar in het bureau." De griffier gehoorzaamde, terwijl de kan tonrechter de zegels legde. Nadat het studeervertrek een beurt had gehad, gingen ze naar de andere kamers. Het huis was groot en bet werk duurde ge ruimen tijd. Het was reeds zeven uur in den avond, toen de laatste zegel gelegd werd. Dan verzocht de kantonrechter aan Je rome, om alle dienstboden van het huis bij een te 'gaan roepen. Eenige oogenblikken later waren ze al lemaal aanwezig. „Ik moet u," zeide hij, „den eed afne men, die door de wet wordt geëischt, „Gij zweert, dat ge hier niets ontvreemd hebt en dat gij niet weet, dat er iets zou ontvreemd zijn door iemand anders?" „Let wel op, dat die vraag geen de minste verdenking ten uwen opzichte inhoudt..,." „Het is alleen de wet, die tot deze vraag verplicht." „Geeft nu antwoord." De bedienden letfden allen beurtelings den gevraagden eed af, hetgeen eveneens in het proces-verbaal werd opgeteekend en door allen werd onderteekend. Dan nam de kantonrechter weer het woord. „Jerome Villard, ik benoem u tot zegel bewaarder.Neemt ge dat aan?" „Ja mijnheer." „Ge weet, dat deze benoeming u een zware verantwoordelijkheid oplegt." „Ik weet het en toch neem ik de be noeming gaarne aan. Me dunkt, dat ik daar door mijn meester de laatste eer bewijs." De sleutels werden dan aan den griffier overhandigd. Het was ongeveer vijf uur in den namid dag van denzelfden dag, toen de knecht van mevrouw de Chatelux haar Raymond Fromenthal kwam aandienen en zijn zoon. Mevrouw de Chatelux liet haar bezoe kers in de zaal. Raymond Tromenthal was een man van ongeveer vijftig jaar. Groot en kloek gebouwd als hij was, met breede schouders, was Raymond het levend beeld van lichaamskracht, hoewel zijn dik baar reeds vroeg wit was geworden. Zijn trekken waren zeer regelmatig. Er lag een bijzondere uitdrukking in van zachtaardigheid en zwaarmoedigheid. Paul geleek sprekend op zijn vader, maar was lang niet zoo stevig gebouwd. Hii geleek op zijn moeder, zeide altijd gravin de Ghateb'x. Mevrouw de Chatelux reikte vader en zoon hartelijk de hand. „Dat is nu nog eens aardig, beste Ray mond, dat je me komt bezoeken." „Het is al reeds lang geleden, dat ge een laatste maal bij mij was." „Dag Paul," voegde de gravin er bij, zich tot Paul wendend. „Ik behoef je geen verwijt te maken, ik zie je tegenwoordig Gelukkig dikwijls ge noeg, maar je vader schijnt karig te zijn met zijn bezoeken, hij schijnt niet graag te komen." „Ik zou eigenl meer mod-n komen, mevrouw," sprak Raymond ernstig, „om u le bedanken voor de goedheid, die ge aan Paul betoont, maar ik vrees .altijd, dat ik lastig voor u ben." „Nu, 't is goed Raymond, maar dan moet je me beloven meer te komen." „Dat beloof ik u gaarne." „En allereerst wil ik dat ge vandaag eens wat langer blijft." ,Gaat zitten en laten wij een beetje gaan praten." „Is Fabien niet thuis, mevrouw?" vroeg Paul. „Ja zeker, jongen; ik ce-lc, dat hij op zijn studeerkamer is." „Zou ik hem niet storen?" „Je weet wel, dat jij hem' nooit stoort," „Wilde je hem iets vrage misschien?" „Ja ik wou hem voorstellen graaf de Thonnerieux «ven te gaan bezoeken." Toen we twee dagen geleden bij den graal waren, moesten wij beloven, vandaag terug te komen." „Dat is een belolte, die je moet hou den.... Ga Fabien halen en ga dan even naar den graaf." „Ik zou, wel weer graag willen weten, hoe het nu met hem is," „Ik zie u misschien nog bij Mevrouw," zei Paul tot zijn vader. „Graaf de Thonnerieux woont niet ver hier vandaan." „We loopen vlug en zijn dan weer gauw hier." „Als mevrouw het goed vindt, zal ik hier blijven wachten, Paul," hernam Raymoijd De jongeman ging heen om zijn vriend t« halen. „Nu Raymond, nu kunnen we yrjj spreken. Ben je tevreden?" „Over mijn zoon?" „Niet in alle opzichten." „Doet Paul je soms verdriet aan?" „Verdriet aandoen?Paul? ti'ch neen, de arme jongen kan het zelf niet hel pen." Zijn zwakke gezondheid maakt me soms bezorgd. Hij is zacht van aard en heel vriendelijk altijd." „Daarbij werkt hij hard." „Ik heb hem Goddank niets te verwij ten." „Daar v/as ik wel van overtuigd, want ik heb hm" al leeren kennen. Het is een be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6