GEMENGD NIEUWS. NIEUWS B1NNENLANDSCH NIEUWS I DE KABINETSCRISIS. ^aan SVSr. Kooien is niet geslaagd. Een opdracht Jhr. Mr. Beelaerfs van Blokland. OP HEETERDAAD BETRAPT EN GE SNAPT. DE LOOP VAN HET LOON IN EEN AANTAL LANDEN. ORDE E* VAN GH'ZZ ICRftAiOLOCZE TELEFOON Uit Den Haag wordt gemeld door het corr. Bur. dat Mr. Kooien aan de Koningin verklaard heeft, niet in staat te zijn de hem verstrekte opdracht tot samenstelling van een nieuw kabinet te aanvaarden. Thans heeft de Koningin opdracht ver leend tot samenstelling van een extra-parle mentair kabinet aan jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister, chef der afdeeling Di plomatieke Zaken van het departement van Buitenlandsche Zaken. Jhr. mr. Beelaerts heeft verzocht deze op dracht in beraad te mogen houden. DE NIEUWE KABINETSFORMATEUR. De nieuwe kabinetsformateur Jhr. Bee laerts van Blokland, die in politicus nooit op den voorgrond is getreden, moet verwant geacht worden aan de Christelijk-historische partij. Met deze opdracht heeft de „Nederlan der," die wenschte dat de kabinetsformatie san een protestant zou worden opgedragen, haar zin gekregen. De nieuwe kabinetsformateur resideerde te Peking van 19 Maart 1909 af als Ncder- Iandsch gezant. Na de oorlogsverklaring van China aan de centrale mogendheden, heeft jhr. Beelaerts geruimen tijd in een moeilijk parket verkeerd. De gezant nam n.L even vóór de Chineesche regeering overging tot verklaren van oorlog aan Oostenrijk, de wa pens over van de Oostenrijksche legatie- wacht. De Chineesche regeering vrosg de uitlevering dezer wapens, wat door deïi ge zant geweigerd werd. De zaak gaf aanleiding tot veel geschrijf en werd later in der minne geschikt. In Maart 1919 is de heer Beelaerts als ge- zant afgetreden en naar Nederland via Ame- rika teruggekeerd. 1 De Chineesche regeering schonk den afge beden gezant de hoogste onderscheiding, n.l. 9e juweelen van de „Excellent Crop." Na zijn terugkeer in Nederland bedankte jhr. Beelaerts van Blokland voor het hem aange- j boden burgemeesterschap van Haarlem. Hij j werd gedetacheerd aan het departement van j Buitenlandsche Zaken, tijdens een aan den secretaris-generaal, mr. R. J. H. Patijn, ver leend veriof. j Gedurende de afwezigheid van den heer 1 Patijn, was de heer Beelaerts waarnemend secretaris-generaal. Met jhr. Van Karnebeek en dr. E. Moresco werd in October 1921 de heer Beelaerts aangewezen als vertegen- woordiger van Nederland ter conferentie te j Washington. Tijdens zijn afwezigheid nam mr. Doude v. Troostwijk zijn betrekking van chef der afd, diplomatieke zaken op het mi- nisterie van Buitenlandsche Zaken waar. Jn Maart 1922 keerde jhr. Beelaerts van i Blokland te 's-Gravenhage terug. EEN LAAGHARTIGE AANRANDING. Vrijdagavond ongeveer acht uur heeft te Ede op den weg LunterenE - een brutale aanranding plaats gehad. Een 17 jarig meisje werd, komende per rijwiel Van Lunteren nabij Kernheim door een uit het bosch ko mend persoon plotseling van haar rijwiel getrokken en het bosch ingesleurd. De on verlaat kneep het gillende meisje de keel dicht en duwde haar een prop in den mond. Gelukkig passeerde op dat oogenblik juist per auto de heer O., ingenieur te Put ten, die in het licht van zijn lantaarns het damesrijwiel op den weg zag liggen en daar voor stopte. Blijkbaar bevreesd voor het licht van den auto liet de aanrander zijn slachtoffer los en vluchtte het bosch in. De heer O. zag het meisje uit het bosch komen en waarschuwde onmiddellijk de politie, die terstond een on derzoek instelde. I De prop, bestaande uit courantenpapier, is op de plaats gevonden, alsook de haar kammen van het slachtoffer. 1 Later deelde het meisje mede, dat zij haren aanrander, reeds bij Lunteren had gezien, waar hij haar had laten passeeren. i Even later was hij haar weer voorbijgere den, waarna de aanranding plaats had. Een nachtwaker op de terreinen van de Ne- derlandsche Spoorwegen aan den Parallelweg te Rotterdam waarschuwde de politie, dat er drie mannen op het terrein rondzwierven, die uit een wagon na het zege! verbroken te hebben, drie kisten corned beaf gestolen hadden. Het gelukte de politie hen te arres teeren. Ze waren bericht de Msb., in het bezit van een breekijzer en valsche sleutels en bekenden, den diefstal gepleegd te heb ben. Men heeft de kisten naderhand op het terrein teruggevonden. Bij onderzoek bleek, dat van verschillende andere wagons de zegels verbroken waren. De aangehoudenen, G. I., H. K. en R. H. genaamd zijn op het politie bureau aan de Nassau kade in verzekerde be waring gesteld. UIT HET ONVEILIG LIMBURG. Uit Heerlen wordt het volgende verno- merr; Voor eenige weken had een inbraak plaats in het kasteel Cortenbach te Voerendaal, waar 's nachts tijdens afwezigheid van den eigenaar, dieven binnendrongen en de brand kast forceerden. Deze werd opengesneden kostbare meubels werden beschadigd terwijl antiquiteiten en zilverwerk werden gestolen. Kort nadien werd zekere R., een berucht individu, op het kasteel Hattem aangehouden R. bekende schuldig te zijn aan inbraak te Roermond. Door verschillende omstandigheden kwam men er toe R., die in Voerendaal goed bekend is ook te verdenken van den diefstal in kas teel Cortenbach. Te Sittat werden bij ee op- kooper verschillende voorwerpen aangetrof fen. Deze moeten daar door een helper van R. zijn verkocht. De verdachte blijft nog ontkennen, hoewel de bewijzen tegen hem zich opstapelen. De politie zoekt thans naar naar den helper van R. EEN BUITENKANSJE. Een zekere mijnheer Felix White te Bleack- heath (Engeland), die eenige weken geleden in den ouderdom van 79 jaar overleed, heeft aan den verpleegster, die zijn onlangs gestor ven zuster verzorgd had, ten bewijze van ïijn dankbaarheid een som nagelaten over eenkomend met ongeveer 300.000 gulden. De verpleegster, miss Carpenter gebeeten, is een dame van reeds middelbaren leeftijd en zal dus de drie ton wel goed kunnen ge- 1 bruiken als een „spaarcentje" voor den ouden dag. ONTSPORING VAN EEN GOEDEREN TREIN. Groote materieeie schade. Uit Oldenzaal wordt gemeld t Zaterdagmiddag omstreeks twee uur ver trok een goederentrein van het station En schede in de richting Oldenzaal. Wegens de zeer groote lengte van den trein begonnen de achterste waggons te slingeren, waardoor een koppelstang brak en eenige waggons uit de raiis liepen. De rails werd over een lengte van pi.m. 400 M. geheel vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Nader vernemen wij nog Van den trein, die omstreeks half drie uit Enschede te Oldenzaal moet aankomen, zijn bij Oldenzaal nabij de kalkzandsteenfabriek de laatste twee goederenwagens ontspoord. Een der wagens was ledig, de andere was geladen met 10.000 K.G. bazaltsteen. Over een lengte van ca. 200 meter werden de twee wagens langs de rails gesleurd zon der dat iemand het bemerkte. Alle dwars liggers werden totaal vernield. Alle rails wer den verbogen. De wissels van de lijn naar Losser werden ook vernield. Bij de kalkzand steenfabriek schoten de twee wagens los. De wagens zijn zeer zwaar beschadigd het trein verkeer is zeer ernstig belemmerd. Waar schijnlijk zal het eenige dagen duren voordat het verkeer geheel hersteld zal zijn. EEN BALDADIGE JONGEN. Toen Vrijdagmorgen een paard en wagen der firma Van Kasteren te Tilburg in de Tuinstraat een oogenblik onbeheerd stond, sloeg eenklaps, doordat een passeerende jon gen aan de teugels trok,' het paard op hol. Het dier botste in volle vaart tegen den da mes-modewinkel Gez. Verschuuren aan de Willem II-straat, waardoor 'n groote vitrine- ruit geheel werd verbrijzeld. De gevel werd zoodanig vernield, dat de winkeldeur nietmeer geopend kon worden. De aangerichte schade is vrij groot. De baldadige jongen was intusschen ver dwenen. EEN NEGER-HUWELIJK MET 9000 GASTEN. Dezer dagen zal, naar de correspondent van de „Daily Mail" 'uit New York meldt, hier het meest pompeuze neger-huwelijk gevierd worden, dat ooit in de Vereenfgde Staten heeft plaats gehad, n.l. dat tusschen Miss May Mac Walter Robinson en Dr. Henry Gordon Jackson te Chicago. Voor de receptie zijn 9000 gasten uitge- noodigd. De bruid is een kleindochter van Mrs. Aleila Kappers Robinson, die indertijd toen de kappers in Lower Fifth Avenue den blanken een hoogen prijs vroegen voor het onduleeren a la Marcel, een vorstelijke in richting opende, waar de New Yorksche ne ger-aristocratie haar haar liet ontkroesen en fatsoeneeren. Met dit verfraaiingswerk verdiende Mrs. Robinson een fortuin van ruim 250.000 dol lar. DE MOORDAANSLAG TE DELFT. De dader gearresteerd Het is de Delftsche recherche gelukt H. T„ den dader van den aanslag op het 20- jarige meisje C. de B. alhier, in handen te krijgen. Terwijl hij in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ïn de Hoogstraat in Rotterdam liep, werd hij door de politiemannen herkend wondere-nswaardige jonden.... Je kunt trotsch op hem zijn." „Dat ben ik ook inderdaad, mevrouw." „Wat zijn zwakke gezondheid betreft, daarover behoef je niet bezorgd te zijn.... De krachten komen met de jaren. Fabien is even teer als Paul en daarover ben ik ook niet ongerust." „Ik reken op de toekomst, mevrouw en toch ben ik er nu ongerust over. Paul heeft voikomen rust cn verandering van lucht nood'é." „Fabien is even teer als hij en toch ben ik niet bezorgd over hem." „Ik reken op de toekomst mevrouw, maar toch ben ik voor bet oogenblik bezorgd." „Paul heeft volkomen rust en verande ring van lucht noodig.... Ik zou hem wel voor eenigen tijd op reis willen laten gaan, bijvoorbeeld naar Italië." „Welnu, kunt ge dat dan niet doen?" „Helaas niet!" „Waarom niet?" „Omdat ik door een verschikkelijken band hier word vastgehouden. Daarom ben ik juist bezorgd, zooals ik u daar straks zeide." „Zou Paul dan niet alleen kunnen rei- zen/ „Ik zou hem niet aan zich willen over laten. Ik zou te ongerust zijn." „Paul is nog te onervaren en te onstand vastig van karakter." „Maar is het dan heelemaal niet moge- i lijk. uw vrijheid weer te verkrijgen?" „Ik wilde u juist vandaag daarover spre ken, mevrouw.... Ik weet hoe goed ge zijt en dat ge nog eenige achting voor me hebt. Ik kom uw hulp vragen." „Ge moogt ten allen tiide od me rekenen. Raymond, Als ik u een dienst kan bewij zen, ben ik altijd bereid. Wat waart ge van plan te gaan probeeren?" „Zooals ge weet, ben ik veroordeeld ge weest tot twintig jaar gevangenisstraf; u weet. waarom het gebeurde en dat het on verdiend was...." „Na vijf jaar werd ik ontslagen van de rest van mijn straf; dat had ik te danken aan de bemiddeling van graaf de Thonne- rieux. u weet ook onder welke voorwaar den ik in vrijheid gesteld werd." ,,Ik had een complot ontdekt en het aan gebracht ei/ dsnrom had ik misschien be wijs gegeven een goed vorscner te zijn, zoo als goede detectives moeten zijn." ,Men besloot die geschiktheid van mij ten nutte te maken en mij aan de politie te ver binden, zonder vaste aanstelling, maar met order mij steeds ter beschikking van de re cherche te houden, hetzij om toezicht te houden, hetzij om een onderzoek te doen. „Dit moest vijftien jaar duren, dus juist den tijd, dat ik nog slraf had...." „Dat was de om rmijdelijke voorwaarde van mijn invrijheidstelling." „Ge begrijpt, dat ik oogenblikkeiijk die voorstellen aannam." 1 en met weinig moeite gearresteerd. Hij is naar de gevangenis overgebracht. DIEFSTAL IN EEN PANDHUIS. Ondergrondsche inbraak. In het pandhuis van Cosman, gevestig Govert Flinckstraat 145147 te Amsterdam, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag ingebroken. De daders hebben volgens de „Tel.", hierbij met een methode toegepast, waarvan men in het buitenland meer hoort dan hier en die dan ook te Amsterdam zeld zaam. is. Zij hebben van onder af gewerkt en konden zoodoende gemakkelijk het pand huis binnenkomen. Om te beginnen werd de deur van het bovenhuis op 145 openge maakt vervolgens werden twee planken uit het portaaivloertje genomen. De daders be vonden zich toen onder den vloer en hebben naar een luik gezocht, dat in het pandhuis uitkwam. Pit werd geforceerd en de buit lag voor het grijpen. Deze bestond uit 'n aantal gouden voorwerpen. Uit een en ander valt af te leiden, dat de héeren op hun gemak aan 't sorteeren zijn geweest. Naar den toestand te oordeeien, waarin de brandkast verkeerde, hebben zij geen moeite gedaan deze open te breker.. De kast bevatte geld en verschillende voorwerpen, die een hoogere waarde hadden, dan 't geen gestolen werd. De daders, die dezen brutalen inbraak vol voerden, moeten langs denzelfden weg ver trokken zijn. Het misdrijf werd Vrijdag morgen tegen half zeven door de bovenbe woners ontdekt. De politie acht het niet onwaarschijnlijk, dat de inbrekers bekend waren met het be staan van het luik, daar dit op een plaats in de vloer van het lokaal was, die niet terstond opvalt. Het was den eigenaar nog onmogelijk op te geven, welke gouden voorwerpen alle panden vermist worden. De commissaris van het bureau Stadhouderskade- heeft een uitgebreid onderzoek laten instellen. Vrijdagavond was nog geen spoor gevon den. STAKING VAN EEN EXAMEN. In een onzer garnizoenen zond een reserve- kapitein, commandant van een kaderland- stormklasse, belast met de vooroefeningen bij den vrijwilligen landstorm, een voorstel bij den inspecteur van den Landstorm in om over te gaan tot het benoemen van een commissie voor het examineeren van zes candidaten ter verkrijging van het bewijs van voorgeoefendheid. Aldus geschiedde en zelfs werd van een der andere garnizoenen een officier tijdelijk gedetacheerd in de plaats, waar het examen zou worden afgenomen, aan welke detachee ring vergoeding van reis- en verblijfkosten (voor de schatkist) verbonden waren. Eén adspirant trok zich voor den aanvang van het examen terug. Twee adspiranter, verschenen op den eersten examendag niet, zoodat het examen werd aangevangen met drie candidaten. Reeds spoedig bleek een hunner geen kans van slagen te hebben, zoo dat deze uitviel. Bleven over twee adspiran- ten» Een dezer had nog nimmer met een mi trailleur geschoten, wellicht zoo'n wapen nog nimmer gezien, viel dus ook uit. Den volgenden dag was een Zaterdag zou het examen worden voortgezet met den over geblevene. Toen bleek, dat deze van oen Is- raelitischen godsdienst was en dus met kon verschijnen. De commissie besloot toen in verband met de voor het Riik aan dat examen verbonden kosten het verdere examen te.... staken. (Avp.) ONWEL GEWORDEN. De communist Doornbusch, lid van den gemeenteraad van Amsterdam, is Vrijdag, terwijl hij een rede hield, zóó onwel gewor den, dat hij per gemeente-auto naar zijn wo ning is gebracht moeten worden. FELLE BRAND TE KAMPEN. Uit Kampen wordt gemeld Het groote piano-magazijn met orgelhan- del der firma A. van der Wal is door een fei len brand in korten tijd tot een ruïne ge maakt. Enkele minuten nadat door voorbijgangers een verdacht wolkje aan de gevellijst was waargenomen, sloegen de vlammen uit. Slechts een dozijn piano's konden wor den gered, al de overige, waaronder een kost bare vleugel en vele orgels zijn onherstelbaar beschadigd. Het perceel is boven geheel uit gebrand en beneden door vuur en water ver nield. Ook de bewoners van de linkerboven verdieping hebben alles verloren. De brand moet door nog niet te verklaren oorzaak ont staan zijn in een bovengelcgen magazijn van materialen. Alle? was betrekkelijk laag ver zekerd. EEN POLITIEK PUNTDICHT. Uit de „Haagsche Post Het valt nog niet mee om Ministers te kiezen, Men ziet het, hoe moeilijk de Koningin slaagt Toch voelt zij den tijd aan vandaag ging het vriezen. En dadelijk heeft zij om Kooien gevraagd. EEN HALSSTARRIG OUDJE. Te Stratum (Eindhoven) had door een deurwaarder van 's Rijksbelastingen een ex- cutoriale verkoop 'plaats bij een weduwe wo nende Aalsterweg, meldt het „Eindh. Dag blad". Bedoeld vrouwtje waren indertijd eenige waarschuwingen van de belastingen toegezonden, welke zij echter weigerde te be talen toen zij later het bedrag van de ver schuldigde belasting voldeed. Daar zij wei gerachtig bleef het bedrag, 40 cent, aan d fiscus te voldoen, werd zij daarvoor in rech ten aangesproken en toen daarop de deur waarder zich aan haar woning vervoegde ten e:'n le de aangekondigde verkooping te hou den, bleek de deur gesloten en moest de hulp der politie worden ingeroepen waarop de deur geopend werd en de verkooping kon doorgaan, welke toen dan ook gehouden werden. Waar de loonbeweging in aile landen thans zoozeer de aandacht trekt, vestigen wij de aandacht op de gegevens omtrent den loop van het loon in verschillende landen, welke het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat en welke ontleend zijn aan de officieele publicaties der verschil lende landen. In de laatstverschenen afleve ring van dit tijdschrift treft men achtereen volgens overzichten aan van de loonbeweging in een aantal landen in de metaal nijverheid, de bouwbedrijven, het mijnbedrijf, de leeder industrie, het boekdrukkers-, meubelmakers- en bakkersbedrijf, onder het overheidsper soneel enz., en wel gedurende 1922 en het thans 'oopende jaar, vergeleken met vroe gere tijdstippen.- Met 't oog op de vergelijk baarheid van de gegevens voorde 'ancien'on derling is het jammer dat niet steeds een zelfde jaar als uitgangspunt genomen kan worden. Door beschouwing van de ver'nou- dingscijfers voor elk land op zich zelf, ver krijgt men echter toch een inzicht in den loop van het loon in elk der genoemde landen. Onder de landen, waar een daling van het loon duidelijk op den voorgrond treedt, be hoort Groot-Britannië, opvallend is dit ver schijnsel in de metaalnijverheid. Een over zicht van het loon in alle bedrijven tezamen wordt gegeven voor Denemarken (n.l. Ko penhagen), Australië en den Staat New- York. In eerstgenoemd lar.d schijnt de loon- steiging haar hoogtepunt bereikt te hebben in het laatste kwartaal van 1922, waarna een daling (20 op 290 punten 1914 100) volgde, in Australië brachten 1922 en het eerste kwartaal van 1922 geen eroote veran deringen in het loon (van 169 gedaald tot 164 punten 1914 100) In den Staat New- York is daarentegen een gestadige stijging te bespeuren van 190 in April 1922 tot 21? in Mei 1923 (1914 100). De schrikwekkende stijging der Duitsche nominale loonen staat in scliriile tegenstelling tot de werkelijke loonen, zooals deze voor het overheidsperso neel in de maanden Augustus en September 1923 berekend zijn met inachtneming van de kosten het levensonderhoud. Deze laatste blijken dan in September voor hoogere, mid delbare en lagere ambtenaren resp. nog slechts 44.54 en 76 pet. te bedragen van die in 1923 in de voorafgaande maand waren deze per centages nog resp. 49, 59 en 83 pet. Door de indeeling, welke bet maandschrift maakt van de arbeidrs in geschoolden, ge- oefenden en ongeschoolden, valt de relatief vee! grooter toeneming van het loon der on geschoolden in bepaalde landen, zooals Duitschiand, Groot-Brittannië, Oostenrijk, (bouwbedrijf) sterk op. De cijfers omtrent de Britsche metaal- en bouwnijverheid wijzen echter op een strooming in latere jaren om het verschil ita loon weer meer te accentuee- ren. In de metaalnijverheid bedraagt toch de daling sedert Januari 1922 voor geschoolde arbeiders gemiddeld 54 tegen 79 punten voer ongeschoolden, in de bouwbedrijven resp. 38 tegen 56 punten. DE MALAISE De vorige week zijn op het eiland Urk op de 600 aanslagen in de rijksinkomsten- belasting, alhier 500 dwangbevelen beteekeud. VERDRONKEN. Waarschijnlijk door het uitglijden van den achtersteven van een met koolafval ge laden vaartuig, verdronk Vrijdagavond de 12-jarige zoon van den heer B. Nyendaal. EEN BESMET SCHIP. Vrijdagmiddag is in de haven van Rotter dam binnengekomen het Noorsche stoom schip „Moldegaard". Het had de gele vlag in top. Aan boord bevindt zich een lijder aan besmettelijke ziekte. De „Moldegaard" kwam v. St. Petersburg en heeft in de Maas haven ligging genomen. De Geneeskundige Dienst begaf zich onmiddellijk met ontsmet tingsmateriaal aan boord. Te Maassluis hebben de quarantaine- autoriteiten in verband met de lossing het schip naar Rotterdam doorgezonden. Voor den Geneeskundigen Dienst bevindt zich dr. Rijken aan boord. 2.60 per 100 K.G. Rammenas. Aanvoer 1075 K.G., prijs f 3,20—5 p. 100 K.G. Aardappe len. Aanvoer 2900 K.G., prijs Blauwe f 7.20, Bravo's f 6.60. Drielingen f 3.10, alles per 100 K.G. LEIDEN, 24 Nov. Boter. Prima fabrieks- boter f 225—235, prima boeren id. f 210 225 per vat van 40 K.G. Aanvoer en han del middelmatig. DE UITSLUITING IN DE TEXTIEL-1 INDUSTRIE. Uit Enschede wordt gemeld, dat de uit-j sluiting in de bedrijven buiten Enschede? en Lonneker op 21 Dec. a.s. zal ingaan. 1 J 1 ALKMAAR, 24 Nov. Vee. Aanvoer 15 paar den f 150—400 3 koeien f 350—475 18 nuchtere kalveren f 1632 503 schapen f 3857 4 vette varkens f 60115 6 ma gere idem f 2432 139 biggen f 1222 3 bokken en geiten f 418. Boter f 0.90—120 per K K.G. Eieren f 1416 per 100:) stuks. BROEK OP LANGEND IJK, 24 Nov. (Weekbericht.) (Langendijker Groentenvei- ling.) De aanvoer van bloemkool bedroeg deze week 29.675 stuks, dat is ongeveer 2000 stuks minder dan de vorige week. De prij zen bleven vrijwel gelijk, voor 1ste soort werd betaald voor f 6 tot f 15 per 100 stuks 2de soort f 25.50; uitschot f-0.501.40 per 100 stuks. Losse wortelen (peen) aanvoer 105,415 K.G., prijs f 2.60—4.70 per 100 K.G. Roode kooi aanvoer 300.800 K.G., prijs 1ste soort f 1.903.50, 2de id. f 0.50 1.80 per 100 K.G. Gele kooi. Aanvoer 310.300 K.G., prijs 1ste soort f 1 803.50, 2de id. f 0.80—1.50 per 100 K.G. Witte kool. Aan voer 501.300 K.G., prijs f 0.30—1.10 per 100 K.G. Deensche witte kool f 0.902 per 100 K.G. Van diverse koolsoorten werden 110 wagons aangevoerd, dat is 12 wagons meer dan de vorige week, terwijl de prijzen de laatste dagen aan merkelijk terugliepen. Uien. Aanvoer 71.375 K.G., prijs f 810.90. Uien drielingen f 810.00. Nep. f 10.50 12.80, alles per 100 K.G. Bieten. Aanvoer 5375 K.G., prijs f 4.507.10 per 100 K.G. Rapen. Aanvoer 5375 K.G., prijs f 1.10 De KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 25 November. Rijkspresident Ebert heelt heden den vroegeren minister van Wederopbouw in het kabinet Cuno, dr. .Albert, de vorming opgedragen van een •nieuw ministerie, welke opdracht door Al- bert is aanvaard. In den loop van den dag heeft bij reeds besprekingen gevoerd met verschillende politici oVer de uitvoering van zijn opdracht. Naar gisteren nader aan „de Cour," werd geseind, zal Albert de portefeuille van Bui tenlandsche Zaken aanbieden aan den Duit- schen gezant te Moskou, graaf Bröckdorff- Rantzau, die ook in het kabinet-Scheidemann dezen post vervulde, doch aftrad vóór de onderteekening van het verdrag van Ver sailles. Als minister van Binnenlandsche Zaken denkt hij Von Kardorff te nemen van de Duitsche Volkspartij. De tegenwoordige mi nister van Binnenlandsche Zaken, dr. Jarres, zou dan aftreden. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat van de tegenwoordige ministers zullen aanblij ven: de minister van Rijksweer, dr. Gessier. (democraat), de minister van Arbeid. Brauns (centrum) en de minister van Voedselvoor ziening Kanitz. die onlangs uit de Duitsch- nationale volkspartij is getreden. De besprekingen, welke dr. Jarres heden in verband met de vorming van een nieuw kabinet heeft gevoerd, waren zeer kort. Zijn pogingen stuitten af op de houding van het Centrum, dat dadelijk stelling nam tegen de zen vertrouwensman van dc Duitsch-natio- nalen. Het Centrum stelde den Duitsch-nationa- len den eisch van een ondubbelzinnige er kenning van de republikeinsche grondwet en een duidelijke uitspraak in zake de buiten landsche politiek, welke zou neerkomen op de afzwering van het standpunt der Duitsch nationale partij, dat het verdrag van Versail les moet worden opgezegd. Bovendien gaf het Centrum te kennen, dat het geen experi menten in het Rijnland wenscht. Deze laat ste eisch was voor Jarres onoverkomelijk, daar hij bekend staat als een vurig aanhan ger van de autonomische economie in het Rijnland. Daarna liet rijkspresident Ebert Gessier en Brauns bij zich komen, waarna hij Albert een schrijven deed toekomen, waarin hij hem, met het oog op de onmogelijkheid om een parlementair kabinet te vormen, uitnoodigde als kabinetsformateur op te treden en een ministerie samen te stellen met mannen, die bereid zouden zijn zoowel persoonlijke als partij-politieke overwegingen op den achter grond te stellen. Ebert deed een beroep op de vaderlandsliefde en het plichtsgevoel van Albert, om zijn aanvankelijk geopperde be zwaren tegen de vorming van een kabinet, te laten varen. Het optreden van Albert heeft zoowel bij dc Duitsche Volkspartij als bij de sociaal-de mocraten een pessimistische stemming ge wekt, daar men vreest, dat hij in den Rijks dag niet de noodige meerderheid zal vinden voor de nieuwe belastingwetten, waarbij reeds dadelijk politieke aangelegenheden ter sprake zullen komen. De kans is derhalve groot, dat de kwestie van de ontbinding van den Rijksdag binnen zéér korten tijd weer aan de orde komt. NIEUWE RELLETJES IN HET ROERGEBIED. DUSSELDORF, 25 Nov. Ook heden von den in verschillende plaatsen in het Roerge bied weer werkloozen-manifestaties plaats, waarbij wederom geplunderd werd. Op verschillende plaatsen hadden botsin gen met de politie plaats, waarbij dooden j en gewonden zijn gevallen. De politie arresteerde gisteren te Dort- mund en te Duisburg een aantal leden van de 1 nationalistische organisatie „Grenzschutz." Een ingesteld onderzoek leidde tot de ont dekking van belangrijke documenten, waar uit bleek, dat deze organisatie gesteund wordt door den bond „Oberland" en dat het Roergebied reeds was ingedeeld in tien dis tricten. HERVATTING DER MILITAIRE CONTROLE. LONDEN, 25Nov. Met betrekking tot den toestand, welke ontstaan is na het accoord in den Gezantcnraad, schrijft de diplomatie ke medewerker van de „Observer," dat dc intergcalüeerdc militaire controle-commissie naar verwacht wordt, in het begin dezer week te Berlijn bijeen zal komen, ongeacht het feit, of het antwoord van de Duitsche re- geering op de beide nota's, welke haar de vorige week we-den toegezonden, zal zijn ontvangen of niet. Inderdaad wordt het antwoord van Duitschlandw nauwelijks verwacht, daar de geallieerde nota's feitelijk niets anders zijn dan een kennisgeving aan dc Duitsche regec- ring van de besluiten der geallieerden. De Britsche afgevaardigde in de controle commissie, generaal Bingham, zou, naar ge zegd wordt, nog steeds in nauw contact blij ven met het Foreign Office met het oog op de delicate taak van de wederinstelling der' militaire controle in Duitschiand, waarvan het toekomstig karakter niet vooraf bepaald kan worden. De te volgen politiek moet er op genebt ri;n er voor te zorgen, dat geen controle ral worden uitgeoefend in die deelen van Duitschiand te vergen en dan het niet vol doen aan dezen eisch te beschouwen als een in-gebreke-zijn van Duitschiand. Voorts wordt er op gewezen, dat Groot-, Brittannië en zijn geallieerden het er volko men over eens zijn, dat men de controle on verwijld in werking moet doen stellen en dat den Duitscben autoriteiten in hun eigen be lang moet worden aangeraden, de wederin stelling van dc controle met alle haar ten) dknste staande middelen te bevorderen. DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. LONDEN, 25 Nov. Hoewel het totale aan-' tal candidaten niet bekend zal worden voor dat de candidaatstelling morgen over bet gcheele land officieel zal plaats hebben, is het toch duidelijk dat er bij deze verkiezin- *cn veel meer candidaten in het veld zul»eti komen dan bij het jongste beroep op het land het geval was. Er zijn 615 kiesdistricten en biervoor hebben 529 conservatieven, 450 libe- ralen, 412 Labour mannen en 15 onafhar.xe- lijken zich can,!idaat laten stellen. Dit aantal van 1406 kan bij dc candidaatstelling van morgen echter nog ietwat hoogcr worden. Verkiezing bij enkele candidaatstelling zal in ongeveer 40 gevallen plaats hebbmn. Meestal betreft het hier conservatieven. Er zijn 38 vrouwelijke candidaten tegen 33 bij de vorige verkiezingen en 16 in 1918. In het thans ontbonden parlement hadden drie vrouwelijke leden zitting. Iedere canaidaat moet een borgsom van 105 pond sterling storten ten bewijze van zijn bona-fide candidatuur. Deze wetelijke bepa ling werd ingevoerd, omdat destijds sommige <*rappenmakers zichzelf candidaat stelden. Een candidaat moet in een district minstens een achtste der uitgebrachte stemmen op zich vereenirfen. waarna hij zijn geld terug ontvangt. Haalt hij dit aantal stemmen niet, dan is zijn geld verloren. NIEUWE MASSA-ARRESTATIES IN SOVJET-RUSLAND. RIGA, 24 Nov. Volgens berichten uit Mos-, kou hebben nieuwe massa-arrestaties in Russische intelectueele milieux en onoer de orthodoxe geestelijkheid plaats gehad. Alleen gisteren reeds werden meer dan 200 personen in de kerkers der Tsfeka ge- vanéén £ezct. Het totaal aantal leden der Tsfeka bedraagt thans 10.000, die allen beter betaald worden dan de ambtenaren der sovjets. Naar verzekerd wordt, heeft de jongste communistische beweging in Duitschiand Sovjet-Rusland heel veel geld gekost. EEN ONTPLOFFING.. MARSEILLE, 25 Nov. Het blijkt, dat minstens zeven personen werden gedood bij een ontploffing aan boord van het Engelsche schip „Otterburn". Onder de slachtoffers zijn behalve de ge zagvoerder en de derde officier, ook tv ee matrozen, van wie één Franschman, en ver der een hofmeester, een stoker en een Chi neesche kok. Enkele bewoners van Malta hadden zich aan boord verscholen; één hun ner verklaarde dat hij aan boord was gegaan met een landgenoot, die nog niet is gevon den, zoodat wordt vermoed, dat ook deze is omgekomen. MIST BOVEN LONDEN. LONDEN. 26 Nov. Een dikke mist heeft gedurende de laatste 24 uur over het Zuide lijk gedeelte van Engeland gezweeld, waar door het verkeer geheel ontwricht werd. In Southampton was de mist zóó dik, dat de heele scheepvaart stil stond. De „Quitania", welk schip Zondagmorgen naar Amerika zou vertrekken, kon evenals vele andere schepen, niet uitvaren. Men weet niet wanneer het schip zal vertrekken. DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. LONDEN, 26 Nov. Heden hebben de can- didaatsteliingen voor de algemeene verkie zingen plaats. Verwacht wordt, dat minstens 1420 candidaten zullen worden gesteld: Conservatieven 531, Liberalen 462, Labour-' partij 412 en andere partijen 15. Verder, wordt verwacht, dat ten minste 46 zetels zonder strijd bezet zulen worden. VIJF MILLIOEN CIGARETTEN VERNIETIGD. WEENEN, 25 Nov. Het ministerie van financiën heeft de vernietiging van 5 millioea cigaretten bevolen, die uit Zwitserland naar Weenen als transito-goederen naar het bui tenland vervoerd waren. Daar zij echter niet binnen den termijn naar het buitenland ge bracht zijn, moeten de cigaretten vernietigd worden. Raymond hield op. „Het zou dwaasheid geweest zijn te wei geren, zeiue gra\ in de Cliatelux. „Sedert hoeveel jaren is die overeenkomst nu al besloten?" .Sedert tien jarenDus duurt ze nog vijf jaar." „Dus doet ge al tifen jaar Jang nauwgezet uw plicht." „Tien jaar lang heb ik de arbeid volge houden, hard gewerkt, veel diensten bewe zen en ik geloof wld, ruimschoots mijn schuld betaald en ik zou wel vrij willen zijn." „Mij dunkt, dat ge zoo iets toch wel ver diend hebt".... „En toch," hernam Ra mond, „als ik al len stond op de wereld, zou ik niets vra gen.." „Ik zou gerust nog vijf jaar mijn taak willen volhoudenMaar voor Paul zou ik met het verleden willen breken.... Tot nu toe heeft hij zich uitsluitend bezig gehou den met het volgen der lessen die zijn gc- heelen dag in beslag nemen." „Hij kwam dus niets van mijn eigenlijken werkkring te weten.... Maar nu is hij vrij en onophoudelijk bij mij. Ik leef in voortdu- renden an^st en schrik en als Paul eens mocht vernemen, wie Ik gc ast ben en wat ik ondergaan heb en wat ik nu ben, hij zou zich overm ij schamen! Er zou niets verschrikkelijker* kunnen gebeuren dan dat." Raymond verborg bet gelaat in de han den. XXV. Mevrouw de Chatelux was eveneens ont roerd. „Ge moet kalm blijven, Raymond, ant woordde zij. Die vrees, dien <te koestert, zal nooit bewaarheid worden! Paul houdt zeer veel van u en zal dat altijd blijven doen.. Waarom zou hij u minachten? Afs hij iets mocht hooren, was het 't beste, dat ge hem alles verleldet cn in plaats van u te ver achten zou hij u bewonderen!" ,,-enkt ge dat werkelijk, mevrouw? riep Raymond uit. „Ik denk 't niet alleen, maar ik ben er zeker van." „Als dat toch eens waar mocht zijn!".... „Nu moeton wij gaan bespreken, wat er gedaan moet worden." „Er moet eên request gestuurd worden aan den minister van Justitie." „En hoopt ge, dat zulk een request iets zal uitwerken?" „Als ik het alleen deed, zeker niet. Ik zou ten antwoord krijgen, dat men al genoeg voor mij gedaan had, door mij in vrijheid te stellen, en dat ik blij moest zijn de voor waarden van rr.ijn overeenkomst ten einde toe te kunnen nakomen „Maar met de onderteekening tevens var. anderen zou het request zijn invloed wel krijgen".... „Welnu Raymond, die handteekeningen zullen Wij zien te krijgen.... Ik ken een aantal personen, die invloed hebben en zeer in aanzien zijn. Ik zal hun vragen om hulp en ze zullen mij niet weigeren. „Och mevrouw, als u dat gedaan zoudt kunnen krijgen, zou ik u nooit genoeg dank baar kunnen zijn." „Laten we daarover nu maar zwijgen, Raymond," onderbrak mevrouw de Chatelux haastig. „Laten we nu eens aan Paul denken..,., 't Is hoog tijd, dat we een beslissing aan gaande zijn toekomst nemen. Wat hebt ge besloten?' „We kunnen eerder vragen, wat hij be sloten heeft, want ik heb natuurlijk met hem overlegd" „En?" „Ik hac! graag gezien, dat hij leeraai werd, maar hij houdt meer van de wiskunde.... Hij zou graag naar de Academie van We ienschappen gaan." „Precies, zooals Fabien.... Ze hebben zooveel met elkander op. dat ze voor het zelfde vak pleizier hebben gekregen." „Ik geloof het ook, mevrouw." „Me dunkt, dat we hun zulk een roeping niet kunnen weigeren.... Daarenboven, als ze eenmaal meerderjarig zijn, zullen ze door de schenking van Philip de Thonnerieux rijk zijn." „Ik wil er liever niet aan denken, me vrouw. Rijkdpm is zeer zeker mooi, maar nog niet het hoogste goed. „Ik heb Paul leeren werken,.... ook daarmee kan men wel rijk worden" „Ge hebt gelük, maar dit neemt toch niet weg, dat een fortuin geen kwaad kan, vooral wanneer men er een goed gebruik van weet te maken." „Zeker, mevrouw, maar wat ik nu vooral noodig heb. 't meest voor Paul, is mijn vol ledige vrijheid".... Op dat oogenblik weerklonken snelle staonen op de trap. De deur der zaal vloog open en Fabien en Paul kwamen binnen. Beiden waren doodsbleek. De gravin snelde op haar zoon toe. „Fabien! wat is er gebeurdzeg!" „Een groot ongeluk, zoowel voor u, als voor mij".... stamelde Fabien.... „Graaf de Thonnerieux is dood." Een dubbele kreet van verassing en droefheid weerklonk. Zij sidderden bij de gedachte dien trou wen vriend en helper verloren te hebben. Op den morgen van dien dag trad Pascal Saunier al zeer vroeg de kamer van Jacques Lagarde in „Hotel du Parlement" binnen. „Heb je goed geslapen?" vroeg Jacques. „Best," antwoordde Pascal, „ik heb ge droomd van rijkdom" „Och, droomen zijn bedroe." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7