I K GROOTE UITVERKOOP ASSINfV5 m In en om Haarlem. Voor Schoenen: PRESBURG Goed Chic Goedkoop P ONGEKEND LAGE PRIJZEN. LflAGAZUNOV ANEGANGigS Dinsdag 27 November 1923 46st© Jaargang No. 14598 agenda PIT aCKtrcg SSSTtST SIT IS BLADZIJDEN. EERSTE BLAD ÉïlÉë#?: Het St. Franciscus Liefdewerk. Vergoeding reiskosten reserve kader. STAD$$5ES3W'S 28 rröwsüO De „jVftüïikssI'scIie Kammerspiele" naar Ned. Indië en Amerika? l Haarlem's grenswijziging J. J WESER ZOON ODtlclens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht. Onderling genoegen. l NOUVEAUTÉS 2 NodeSalonTEtage De abonnementsprijs bedraagt voor Haariem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 45 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HIEIM HAARLEMSCHE CDÜRAHT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeüng op de le Pagina 75 et-, op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertsntiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. DACTYLOSCOPIE. II. Men heeft schrijver dezes gevraagd nog een vervolg-artikel te schrijven over dit onderwerp en waar dit een dagbladschrij ver niet alle dagen overkomt en de schrij- vensstof overvloedig aanwezig is, wordt aan de uitnoodiging gaarne voldaan. In het vorig artikel werd uiteengezet op welke grondbeginselen de dactyloscopie, het vingerafdrukkensysteem is gevestigd, n.l. dat iedere menschenvinger een ander complex papillaire lijnen heeft en dat deze papillaire lijnen vanaf de geboorte tot den dood toe onveranderd blijven. Zelfs als de huid verbrand wordt, ver- loont de nieuwe huid wederom het oude onveranderde beeld van papillaire lijnen. Natuurlijk is het mogelijk dat een wonde of een litteeken op een der vingers een verandering van beteekenis in den vinger- afdruk teweegbrengt, maar dan nog blijft het oorspronkelijke beeld in den regel wel zoo goed bewaard, dat een herkenning der vingerafdrukken geen moeilijkheid oplevert. Toch moet de rechter met die dingen voorzichtig zijn. I Bij de Haarlemsche politie deed zich het volgende geval voor. In Schoten was ergens ingebroken. Het gestolene was van geen groote waarde: een kistje chocolade-reepen en nog enkele klei nigheden, als we ons niet vergissen. De heer Vos, chef der foto-dactyloscopi- sche afdeeling der Haarlemsche politie, had het geluk, eenige vingerafdrukken op een kistja te bemachtigen, die blijkbaar van den inbreker afkomstig waren en nog meer ge luk had hij, toen hij in zijn archief eenige vingerafdrukken vond, die met de gevon dene heel goed overeenkwamen. De vermoedelijke dader van den diefstal werd gehaald en verhoord, maar ontkende alles. Wel werd in zijn woning een groot aantal nieuwe Kwatta-soldaatjes gevonden, maar ten slotte was dit geen overtuigend bewijs. De vermoedelijke dader kwam voor den rechter. De vingerafdrukken klopten prach tig, maar de man bleef ontkennen, „Het is onmogelijk," zeide hij, „dat die vingeraf druk, welke gevonden werd in het magazijn te Schoten van mij is, want eenige dagen vóór den diefstal (en hij kon dat bewijzen] heb ik hel bovenste lid van mijn vinger, vrij ernstig verwond en het lidteeken daarvan is niet op den vingerafdruk te zien." Wat de beklaagde beweerde, was juist. Zijn vin ger was verwond en het lidteeken was niet op den vingerafdruk te zien. Zijn advocaat liet niet na daaruit de voor beklaagde gunstige gevolgtrekking te maken en het onderzoek werd geschorst met verzoek aan den heer Vos de vingerafdrukken nog eens te vergelijken, terwijl ook aan twee specia liteiten op dit gebied in Amsterdam en Rot terdam opdracht werd verleend de vinger afdrukken te bestudeeren. Hun oordeel was, dat de vingerafdruk uit het archief der Haarlemsche politie moest afkomstig zijn van den vinger waarvan bij de inbraak 'n afdruk gevonden was. Wat bleek nu? Dit, dat het lidteeken van de wond een weinig terzijde van het vingerlid za' en zoodoende niet was afgedrukt op het vingerbeeld, dat de inbreker had achtergelaten. De rechters namen de schuld aan van beklaagde en hij werd veroordeeld. Nog om een andere reden dient de politie voorzichtig te zijn met het maken van ge volgtrekkingen uit vingerafdrukken, omdat allicht ten verkeerde van een misdrijf zou kunnen verdacht worden. Ongetwijfeld heeft de aandachtige lezer reeds bij zich zelf deze opmerking gemaakt, maar het volgend voorbeeld illustreert dit gevaar treffend. In het jongste nummer van een vakorgaan der Politie komt het verhaal voor van een inbraak in een hotel ergens in Zwitserland of Frankrijk. Bij het onderzoek vond men op een kostbare bloempot vingerafdrukken en deze werden natuurlijk onderzocht. 1 en slotte bleek, dat het de afdrukken waren van een dame, die een jaar of twee gele den op die kamer had 'elogeerd, maar ove rigens niets met de inbraak te maken had, zelfs in al dien tijd niet meer in dat huis was geweest. Er bleek uit dit voorval, dat de bloempot natuurlijk in geen twee jaar was afgepoetst, niaar ook, en dit is toch wel zeer merkwaardig, dat deze vingeraf drukken twee jaar lang bleven staan en toen nog zoo goed geconserveerd waren, dat er uitstekende foto's van gemaakt kon den worden. Voor de opsporing en herkenning van personen is de dactyloscopie ook van het grootste belang. Veronderstelt eens dat een berucht en gewiekst moordenaar, die in Amerika een moord beging, naar Europa vlucht, maar dat, door welke toevallige omstandigheid dan ook, zijn portret en vingerafdrukken bij de Amerikaansche politie bekend zijn. Deze zendt telegrafisch of schriftelijk het portret en de vingerafdrukken naar verschillende politie-autoriteiten in Europa, die op haar beurt voor verdere verspreiding van het signalement zorg dragen. De vluchtende moordenaar zal niet nalaten zich zooveel mogelijk onherkenbaar te maken, niet al leen door zich anders te kleeden, maar ook door zijn uiterlijk te veranderen, zoodat hij van een portret al zeer moeilijk te her kennen is. Zijn vingerafdrukken kan hij echter niet veranderen en wanneer hij door de politie wordt ingerekend, zal ontkennen hem weinig baten indien zijn vingerafdruk ken kloppen met de door de* Amerikaansche politie gedane opgave^ Dat oversturen der vingerafdrukken is vrij gemakkelijk. Daarvoor behoeft de politie geen foto's te sturen, Zij kan dat doen door middel van formules. Een boog in de papil laire lijn wordt dan b.v. voorgesteld door een o; een lus naar rechts door 1; een lus naar links door 4; het aantal lijnen ook door cijfers, zoodat wanneer de politie een for mule van dezen vorm ontvangt: 41 093 14 085 zij precies weet, hoe die vingerafdruk er uitziet. Tot nu toe was er éen moeilijkheid, en wel deze, dat niet alle politiecentrales er de zelfde formules op na hielden. Sinds het laatste politiecongres te Weenen, dat eenige jaren geleden plaats vond, is ook dat veran derd en verbeterd en wordt algemeen de methode van den Kopenhagpr politie-in- specteur Jörgensen toegepast. In Kopenha gen is nu een centraal bureau gevestigd, waar alle vingerafdrukken van interna tionale dieven, zakkenrollers, moordenaars en andere misdadigers worden heengezonden en vanwaar ook alle mogelijke inlichtingen omtrent vingerafdrukken gegeven worden. Een centraal Bureau voor Nederland be staat nog niet, maar ieder begrijpt wel dat zulk een bureau van zeer veel nut zou zijn voor het onderzoek der politie. Maar de kosten- de kosten! van zoo'n bu reau. Haarlem en Amsterdam hebben een over eenkomst in het klein. Zooals Wij reeds mededeelden, worden van iederen verdachte, die aan het politiebu reau wordt gebracht een aantal foto's ge nomen en afdrukken der tien vingers. Wan neer echter een Amsterdammer hier op die wijze gesignalementeerd wordt, dan worden ee gegevens opgezonden aan de A'damsche Politie, die ze opbergt in haar archief. Van den anderen kant, krijgt de Haarlemsche Politie van de Amsterdamsche de signale menten, foto's en vingerafdrukken der Haarlemmers, die in Amsterdam worden aangehouden. Conan Doyle laat zijn held Sherlock Hol mes immer weer schitteren door zijn scherp zinnigheid om uit een onbeduidende aanwij zing, die hij op de plaats des misdrijfs vindt, het volledige signalement van den dader te construeeren. Uit een haartje, dat de scherpzinnige Holmes op de plaats van de misdaad bij den eersten ooropslag ondekt, leidt hij de kleur van het haar, den vorm van den baard, den ouderdom, de grootte van het lichaam, ja zelfs kinderziekten en onpasselijkheden af van den dader. Een microscopisch en chemisch onderzoek van het snorhaartje geeft Sherlock dan nog vol slagen zekerheid over den maatschappelij- ken welstand, het beroep, den laatsten maaltijd en zelfs de geboorteplaats van den dader. Uit dat enkele haartje schetst Hol mes hét beeld en de levensgeschiedenis van een mensch dien hij nooit gezien heeft, en slaat immer weer met stomme verba zing zijn goeden vriend Watson, als hij daar vóór hem in zijn leunstoel, met het korte pijpje in den mond, zit te redeneeren. Zooveel is er uit een vingerafdruk nu wel niet af te leiden, zegt Robert Heind, maar toch wel iets. Een ervaren politieman kan aan den vin gerafdruk zien of het er eene betreft van een kind, van een jongen man, van een man op rijperen leeftijd of van een grijsaard. De papillaire lijnen toch worden tijdens 't leven grooter. Zelfs kan men, maar dit inet minder zekerheid, uit den vingerafdruk op maken of het gaat ora een man of om een vrouw, om een groot of om een klein per soon. Uit een vingerafdruk het menschenras af te leiden waartoe de eigenaar van den afge- drukten vinger behoort schijnt niet mogelijk te zijn Onderzoekingen hebben uitgewezen dat vingerafdrukken van Joden, Roodhuiden, Europeanen, negers of anderen geen speciale kenmerken hebben. Eenigszins is soms het beroep uit een vingerafdruk af te leiden. Zoo wijzen zegt Heinal, talrijke witte gaatjes in den linkerwijsvinger (bij linkshandigen in den rechterwijsvinger) op naaldenarbeid. Men heeft in dat geval dus te denken aan kleermakers of naaisters. Bij een roofmoord in Dresden toonde een geldkistje dergelijke vingerafdrukken. De verdenking viel daarom op een naaister, die voo.' de vermoorde had gewerkt en inder daad werd de naaister wegens moord ver oordeeld. Opvallend zwakke lijnen, kunnen doen denken aan waschmeisjes of waschvrou wen. Wanneer men het geluk heeft een hee- len handafdruk te vinden, wordt de moge lijkheid om het beroep vast te stellen nog grooter. Hamers, beitels, spaden en derg:- lijke instrumenten laten, na veelvuldig ge bruik in de hand duidelijke sporen daarvan achter. Van het grootste belang is natuurlijk voor de herkenning van den afdruk een lidteeken of het feit dat de eigenaar een geheel stuk van den vinger mist. Dan is herkenning al zeer gemakkelijk. Wij meenen hiermede voldoende de groote beteekenis te hebben geschetst, die de dac tyloscopie voor het onderzoek naar misdrij ven heeft en nog'krijgen kan als het archief van de politie nog uitgebreider wordt, zoo dat zij dus in bezit is van een zoo groot mogelijk getal vingerafdrukken. De groote moeilijkheid is om een gevon den afdruk te vergelijken met de voorradige in het archief, maar een doelmatige indee- BIJ DE INGEBRUIKNEMING VAN HET EIGEN GEBOUW VAN HET ST. FRANCISCUS LiEFDEWERK. IV Een ander moment van den Zondag der Franciscaantjes geeft onze foto van heden: de matoh! Voor velen is dat, zoo als we reeds eerder zeiden, de groote attractie van het patronaatsleven, wat je uit de gesprekken wel verstaan kunt. Op het voetbalveld, daar vieren ze pas uit hun wilde, ontembare jeugd en vreugd, daar reppen de rappe lijvetjes achter den Natuurlijk wordt rekening gehouden met den aard der jongens, die te lange geestelijke inspanning niet gedoogt, en als een half uur verstreken is, wordt een schema van het verhandelde nog eens duidelijk omlijnd, een hartige, toepasselijke vermaning, een gebedje en.... de pret breekt weer los. Recreatie! Gezelschapsspelen worden uit het magazijntje gehaald eri dadelijk door clubjes ploffenden bal, daar laait uitbundige van vier, zes pretlustige spelertjes in beslag vroolijkheid na elk succes, daar spant zich genomen.... „Meneer, doet u met ons mee!'' GROOTE KCUTS1RAAT 83 en drijft hen verder een taaie wil na elke teleurstelling, regel en leiding kweeken er uit ongeregelde natuurtjes vaster karakters, en lucht en inspanning blozen er de bleeke koontjes en sterken de zenuwen van menig gedegenereerd of erfelijk belast stumperdje. Dan 's avonds komt weer ernstiger tijd van meer directe opvoeding. Als in het Vincentius-lokaaltje de binnen gestormde troep, die je te voren al straten ver hooren kondt, wat tot kalmte gekomen en ordelijk aan de tafeltjes gezeten is, be gint de Catechismus-les. Een der heeren, die een tafel voor katheder genomen heeft, praatvaart goed moedig wat over een of ander kardinaal geloofspunt, rustig gebarend met de ge moedelijk opgestoken pijp, wel zorgend, de aandacht gevangen te houden van de woelige kopjes daar voor hem door velerlei geschied kundige, half-wetenschappelijke bijzonder heden, gezellig en boeiend verteld. En wat trotsch zijn ze, wanneer ie bij iets, dat ze al eerder gehoord hebben, met de pijp den kring rondtelt, wie 't nog weet, en ze, ver legen-schielijk, antwoorden kunnen. Dikwijls geeft een woord, een uitdrukking, aanlei ding tot een nieuwe gedachte, een nieuw onderwerp, waarover weer interessante bijzonderheden te vertellen vallen, tot uit te verre afdwaling de catecheet plojs weer terugkeert tot het uitgangspunt. En menig geestelijke zal blij mogen zijn met zoo'n aandachtig en dankbaar gehoor. En wie wel eens twijfelt aan die vormende waarde, blijvende waarde van dergelijk patronaats- werk, die zal, na één zoo'n les te „Meneer.... Jongens, de Pater gaat met ons kienen!. Grooteren spelen deftig in 'n bovenzaaltje billard, een troepje is aan 't kegelen, daar zit er een met studie 'n Sport-lllustratie te lezen of 'n ander tijdschrift of boek, overal in 't rond zitten de groepjes, elk met den Pater of een der neeren om 't spel te leiden, terwijl verder eenige heeren rondloopen door de zaal om de spaargelden te incas- seeren en orde te houden onder degenen, die geen vaste bezigheid hebben en den tijd korten met wat grappen, stoeien, op 't hoofd staan of dergelijke acrobatiek. „Van onge bondenheid en heilige banden" kun je hier spreken; de vrijheid, die den jongens ge laten wordt, omdat te strenge discipline en dwang voor hen het ergst denkbare is, is voor hen de gezelligheid, de eenige wijze om ze te winnen en te houden. Na een uurtje worden overal de punten geteld en de prijswinners maken buitelingen van pret om den „reep", dien ze dadelijk bij het uitgaan krijgen zullen. Dat is 't sein voor weer algemeene uit gelatenheid, die slechts bedwongen wordt door gelui met een geweldige oude altaar schel. Dan bidden ze te zamen een avondgebed, krijgen een kaartje, waarop hun gedrag van dien dag staat aangeteekend, en voor een aantal waarvan ze later mooie belooningen krijgen kunnen, de prijswinners ontvangen hun chocolade en in een wip is weer het zaaltje leeg. En van den vermoeienden avond gaan Directeur en leden in eigen kring een wei hebben bijgewoond, wel van zulk scepticisme ver;''enc'c ontspanning zoeken. genezen zijn. Wordt vervolgd. Het eerste elftal der „Franciscaantjes": V. V. F. I, dat Zondag 18 dezer met 40 won van combinatie Geel-Zwari-Westen V. ling maakt ook dat werk gemakkelijk, hoe wel toch altijd tijdroovend, omdat iedere vingerafdruk nauwkeurig onder het ver grootglas moet worden bekeken. Maar al de vingerafdrukken zijn volgens het beeld der papillaire lijnen gerubriceerd. Zoo: bogen bij bogen, lussen bij lussen, ovalen bij ovalen enz. en deze zijn nog weer onder-verdeeld naar het aantal lijnen, dat loopt vanaf den boog, de lus enz. tot aan de delta. Vertoont een gevonden vingerafdruk dus een boog vorm met 9 papillaire lijnen, dan onderzoekt de deskundige alleen maar zijn rubriek: bo gen en de afdeeling 9 papillaire lijnen. Dat vergemakkelijkt het werk zeer. En wat die classificatie betreft, hebben wij kunnen erva ren dat het Haarlemsche archief prachtig is bijgewerkt. Wij hebben de overtuiging gekregen dat de foto-dactyloscopische inrichting unzer politie veel werk eischt, misschien ooipivkost- baar is, maar dat de moeiten en kosten ruim worden vergoed door het groote gemak dat de recherche van deze afdeeling kan hebben. En dat niet alleen, maar ook misdrijven, die van half II tot half 12, des nam. van 3 tot 4 eu van half 8—half 9 uur. Tele foon 2981. Marthavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. loemendaal R. K. Leesbibliotheek Bloemendaalsche weg 48, Dinsdag en Vrijdag van 24 uur. Door den Inspecteur der Infanterie is het navolgende ter kennis van de mili taire autoriteiten gebracht: dat voor het reserve-kader geene be palingen bestaan, welke recht geven op vervoer voor rijksrekening, zoolang de be trokkenen nog geene verbintenis hebben gesloten. Mitsdien komen de reiskosten der adspiranlen naar de plaats, waar het mili tair geneeskundig onderzoek zal plaats hebben of waar de verbintenis zal worden gesloten, niet voor rijksrekening. Aan den adspirant-vaandrig (kornet), die na het aangaan van de verbintenis tot nadere oproeping met onbepaald verlof - - V S Uil vVUf 1UUU. V V M MZiO u I ij y W AA W*V J f 1 anders wellicht nooit opgehelderd zouden ^Teninf ond'er" de wapent lomt^ kan'- zijn, worden door middel van dit onderdeel der recherche tot klaarheid gebracht. voor zoover de reis binnenslands plaats heeft een vervoerbewijs worden ver strekt Komt de verbintenis echter niet tot stand, dan behoort berokkene voor eigen rekening huiswaarts te keeren. hopen, dat wij hierdoor niet al te lang ver stoken blijven van hun voornaam en fijn afgewerkte voorstellingen en hun heerlijk blijden humor die de laatste maanden, in deze troubele tijden, voor zoovele duizenden een hartversterkende verkwikking was. Er werd zelden op eerste rang-uitvoeringen zoo genoten en gelachen, als dit bij de voor stellingen Jer „Musikalisthe Kammerspiele" het geval was. VEREENIGING VAN BIBLIOTHECA RISSEN. De Nederlandsche Vereeniging van Biblio thecarissen en Bibliotheek-ambtenaren ver gaderde Zondagmiddag in café „Brinkmann" Des morgens om 11 uur kwamen de leden en geintroduceerden in het Paviljoen bijeen, ter bezichtiging van de tentoonstelling van de ontwikkeling der boekdrukkunst in Ne derland. Er werd een rondgang over de ten toonstelling gehouden onder leiding van de heeren Dr. C. P. Burger Jr. bibliothecaris van de Universitietsbi'photheek te Amster- dan, J. D. Rutgers van der Loeff, bibliothe caris der gemeente Haarlem en G. A. Evers, conservator der Rijksuniversitiets-biblio- theek te Utrecht. Den aanwezigen werden op duidelijke en onderhoudende wijze uitleg gingen gegeven inzake geschiedenis, ontwik keling en techniek. Des namiddags had in café „Brinkmann" het nöenmaal plaats, waarna om twee uur de vergadering begon. De voorzitter, de heer Dr. J. Termeulen sprak er zijn genoegen over uit, dat er zooveel belangstelling was. Hij herinnerde er aan, hoe de leden hun vak des morgens in al zijn luister hadden gezien. Twee gebeurtenissen werden door den voor zitter gememoreerd, n.I. in de eerste rvvats het eerste Nederlandsche Bibliothecar.*en congres. Ieder zal na het succes van het congres moeten erkennen, dat zulk een congres een feit van beteekenis is. De andere gebeurtenis ■is het bezoek van den voorzitter aan het Vlaamsche congres te Antwerpen. Spreker deelde verder mede dat het volgende congres te Middelburg zal worden gehouden. Wan neer is nog niet bekend. Het bestuur zal overwegen om hen, die een verre reis moeten maken, een toeslag op de reiskosten te geven. Tijdens de congresdagen zal tevens de gewone jaarvergadering worden gehouden. Hierna hield mejuffrouw H. J. Kluit, bibliothecaresse der kinderleeszaal te Rotter dam, een voordracht over haar studiereis naar de Skandinavische bibliotheken, in het bijzonder der kinderleeszalen. Zij zeide over de organisatie der bibliothe ken, dat haar in het bijzonder in Denemarken de groote eenheid en goede organisatie op viel. De kinderbibliotheken vallen niet onder de wet, maar kunnen ook subsidie krijgen. De toestand en de inrichting der Zweed- sche bibliotheken is veel minder en ook de subsidie is niet zoo groot. Wél schijnt het, dat de subsidieering een verandering zal ondergaan. Evenals in Denemarken en Noor wegen is er in Zweden een officieel toezicht op de bibliotheken. Hierna verdedigde de spreekster de instelling der open boekerij. Het publiek wordt daardoor zelf de verant woordelijkheid opgedragen. Maar in den regel is men bevreesd dat er boeken gestolen zullen worden en dat het publiek te weinig ontwikkeld is. In Skandinavië heeft men even wel goede resultaten gehad en er werd slechts weinig gestolen. Wat het tweede be zwaar betreft, ook dit is door bepaalde maat regelen te ondervangen. De wetenschappelij ke boeken moeten meer onder het bereik van het publiek worden gebracht. Na deze uiteenzetting werden meer in hét bijzonder de kinder- en schoolbibliotheken besproken. Uitvoerig werd uiteengezet, hoe de kinderen worden opgevoerd in het lezen. Verschillende lessen worden gegeven. De kinderleeszalen worden druk bezocht, vooral in den winter. In de kinderbibliotheken is ook een open boekerij. Zelf mogen de kinderen de boeken uitzoeken. Door het op den voorgrond stellen van populair-wetenschappelijke werken wordt voorkomen, dat de kinderen deze voor oppervlakkige lectuur op den achter grond stellen. Voor ons land achtte mej. Kluit ook de open bibliotheek van het grootste belang. Hiertoe moet het komen, maar dat gaat niet, dan nadat aan veie practische eischen wordt voldaan. In ópen bibliotheken moei n de kinderen niet te veel vrijheid hebben, want dat is ook niet goed. Voor kleinere kinderen is een lees zaai it i ider aan te bevelen. Vertel- of sproot -A Dat er nog wel eens ooit iets komen zal van de uitbreiding van Haarlem's grenzen, daarvan zijn wij wel overtuigd, maar of wij dat nog zuilen beleven, betwijfelen wij sterk. Het is met die grenswijzigingsgeschiedenis niet gunstig geloopen voor Haarlem. Zooals verluidt is de meerderheid van het college van Gedeputeerde Staten wel voor een voor Haarlem acceptabele grensuitbrei- ding, maar er zijn andere krachten, waar door het nummer niet meer op het program ma voorkomt. Daarbij is er in den laatsten tijd wat ge beurt. wat ook niet gunstig voor een spoe dige grensuiibreiding voor Haarlem is. De regeering n.l. waarvan met name de minis ter-president, Jhr. Ruys de Bcerenbrouck, wel wat voelde voor een oplossing der nu sinds jaren hangende annexatie-geschie denis, is nu heengegaan en wij moeten maar afwachten of de volgende minister van Bin- nenlandsche Zaken er niet heelemaal van afziet. In alle geval zal er wel een rustig half jaartje over heen gaan, alvorens de nieuwe regeering zich weer voor een Haar lemsche annexatie-kwestie zal kunnen in teresseeren. De zaak komt op de lange baan en als het een beetje wil, heeft Schoten, waar een grensuitbreiding van Haarlem eigenlijk om begonnen werd, de hulp van de groote zus ook niet meer noodig. Langzamerhand toch ontwikkelt zich langs den Schotenschen Rijksstraatweg een kwartier, waarvan de bewoners allerminst financieel onmachtig kunnen heeten. Wel licht wordt daardoor langzamerhand het fi nancieel evenwicht in de Schotensche huis houding hersteld en een annexatie op die gronden onnoodig. Maar na jaren zal de bevolking van Haar lem en Omstr. wel zoo zijn uitgebreid, dat al les is aaneengegroeid, en dan wel de dwaas heid zal worden ingezien dat op 'n oppervlak te als de bebouwde kom van Schoten, Bloe- mendaal, Haarlemmerliede, Heemstede en Haarlem beslaat, niet minder dan vijf ge meentebesturen werkzaam zijn. Om bezuinigingsredenen, ook al zouder. wij dan niet peer leven in een tijd dat d- bezuinigingskreet, terecht en ten onrecht, wordt aangeheven, zal dan een grenswijzi ging plaats hebben, die waarschijnlijk vee! grondiger is, dan iemand nu durft veronder stellen. Barometerstand 10 uurv.m Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut'te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 27 November. Hoogste Barometerstand 762.4 m.M. te Stensele. Laagste Barometerstand 752.0 m.M. te Valentia. Verwachting van den avond van 27 tot den avond van 28 November: Zwakke tot matigen zuidelijke tot ooste lijken wind, meest betrokken en nevelig, weinig of geen neerslag, lichte vorst. der'.arygspe! „Jantje in Modderslad*' in vier bedrijven. Over hel algemeen beslaat er voor kinderuitvoerir.gen »iel veel ar.jno, doch de- re-, j 1.. zen avond mag zeer zeker goed geslaagd hee- jss-uren zijn voor hen beter. In Skandinavië ,,en. De zaai was pr,>pvoI en vele®p.rs0. wordt dit ook gedaan. Door de zangvereeniging .Onderling Genoe- nen moesten wegens plaatsgebrek worden te ruggewezen. Het bestuur heeft daarom be sloten op Dmsdag a.s. weder een opvoering Ie geven. De diverse stukken werden zeer goed op- gen" werd j.l. Zaterdag des avonds te 8 uur, gevoerd, alles onder de leiding van den hee» in den schouwburg aan den JanSweg. haar j J. Post, directeur der vereeniging. Behoudens jaarlijksche uitvoering gegeven. Opgevoe-d eenige afwijkingen in de zangstukjes van het werd een operette in drie bedrijven, getitc! hatsle bedrijf, mag deze avond goed geslaagd ,De drie kabouters", en na de pauze een kin- 'heeten. Sociëteit ,SL Bavo" Moedercursus 8 j uur Bestuur Kiesvereeniging 8 uur -- Bestuursraad - 8 uur Bakkers - 8 e°sem"e ..Musikalische Kammer- uur Metaalbewerkers 8 uur Be- SjPielc" (Dir. Dr. Erich Fischer en Herbert j volkingsbureau - 8 uur. H 0B,dcS leidin<! deJ Intern C?n" j Statenzaal - Prinsenhof - Vergadering van «rtd.rectie Ernst Krauss in deze maanden den gemeenteraad half 2. Luxor Theater Gr. Houtstraat Bios coopvoorstelling en variété. Atlanta Zijlstraat Bioscoopvoorstelling. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R. K. Leeszaal en uilleanbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7—10 uur, b.- halve des Maandagsochtend; en op Zol en Feestdagen. Uitleenen van boeken van half 39 uur R. K. Arbeidsbeurs voor manuen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m van 25 uur Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. niet minder dan 78 voorstellingen in Holland geeft en met de vrooiijke zangspelen, komi sche opera's en muzikale kluchten overal een ongekend succes heeft, is door verschillende vereenigingen in Ned. Indië aangezocht, een reeks voorstellingen daar te komen geven. Men hoopt een garantie-fonds bij elkaar te brengen, om bovengenoemd gezelschap in den zomer 1924 te kunnen laten overkomen. Waarschijnlijk zal de Intern. Concertdirectie Ernst Krauss dan ook de al eenigen tijd in voorbereiding zijnde rondreis door Amerika met Ned. Indië combineeren. Verschillende stukken zullen dan ook voor deze tournees in 't Fransch en Engelsch worden vertaald en ingestudeerd. Wij kunnen het sympatnieke gezelschap „Musikalische Kammerspiele" een reuzen- succes in genoemde landen voorspellen, maar IAjV.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1