SPAARNEBANK '1 In en om Haarlem. Woensdag 28 November 1923 46s*® Jaargang No. 14599 UIT DtH OMTREK. Spaarbankboekjes met 4 pCt rentevergoeding. Will IIM—K««lli IIMI IIIIIMWimrHMSUammiaiVymS^ DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD VOORHOUT. DirecPC" Mr. Th. WESTERWOUDT. Alle BANKZAKEN All© EFFECTENZAKEN. AI!© ASSURANTIÈZAKEN. In FRANKEN'S MELKBROOD Stijn ALLE GOEDE EIGEN SCHAPPEN voor het beste brood vereenigd KROMMENIE ALKMAAR. BEVERWIJK. VINKEVEEN. MIJDRECHT. HALFWEG BENNEBROEK. ZAANDAM. WILNIS. EGMOND-BINNEN. SASSFNHEIM. ZANDVOORT J. J. WEBEK ZOON Ootieietis Fabrikanten Konitmstraat 1!> Haarlem L1SSE, IJMUIDEN. SANTPOORT. PURMEREND. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem ei» Agentschappen: Per week 0.25 :Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, «2741 en 1748. Postrekening No. 5970. RIEUWE HAARLEIKSGHE COURANT Advertentiën 3u cents per regei. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op d« le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertehtiën 14 regeli 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. DACTYLOSCOPIE. II. Men heeft schrijver dezes gevraagd nog een vervolg-artikel te schrijven over dit onderwerp en waar dit een dagbladschrij ver niet alle dagen overkomt en de schrij- Vensstof overvloedig aanwezig is, wordt aan de uitnoodiging gaarne voldaan. In het vorig artikel werd uiteengezet op welke grondbeginselen de dactyloscopie, het vingerafdrukkensysteem is gevestigd, n.l. dat iedere menschenvinger een ander complex papillaire lijnen heeft en dat deze papillaire lijnen vanaf de geboorte tot den dood toe onveranderd blijven. Zelfs als de huid verbrand wordt, ver toont de nieuwe huid wederom het oude onveranderde beeld van papillaire lijnen. Natuurlijk is het mogelijk dat een wonde of een litteeken op een der vingers een verandering van beteekenis in den vinger afdruk teweegbrengt, maar dan nog blijft bet oorspronkelijke beeld in den regel wel zoo goed bewaard, dat een herkenning der vingerafdrukken geen moeilijkheid oplevert. Toch moet de rechter met die dingen voorzichtig zijn. Bij de Haarlemsche politie deed zich het 'volgende geval voor. In Schoten was ergens ingebroken. Het gestolene was van geen groote waarde: een kistje chocolade-reepen en nog enkele klei nigheden, als we ons niet vergissen. 1 De heer Vos. chef der foto-dactyloscopi- sche afdeeling der Haarlemsche politie, had het geluk, eenige vingerafdrukken op een kistj te bemachtigen, die blijkbaar van den inbreker afkomstig waren en nog meer ge luk had hij, toen hij in zijn archief eenige vingerafdrukken vond, die met de gevon dene heel goed overeenkwamen. De vermoedelijke dader van den diefstal werd gehaald en verhoord, maar ontkende alles. Wel werd in zijn woning een groot aantal nieuwe Kwatta-soldaatjcs gevonden, maar ten slotte was dit geen overtuigend bewijs. j De vermoedelijke dader kwam voor den rechter. De vingerafdrukken klopten prach tig, maar de man bleef ontkennen. ,,Het is onmogelijk," zeide hij, „dat die vingeraf druk, welke gevonden werd in het magazijn te Schoten van mij is, want eenige dagen vóór den diefstal (en hij kon dat bewijzen) heb ik het bovenste lid van mijn vinrfer vrij ernstig verwond en bet lidteeken daarvan is niet op den vingerafdruk te zien." Wat de beklaagde beweerde, was juist. Zijn vin ger was verwond en het lidteeken was niet op den vingerafdruk te zien. Zijn advocaat liét niet na daaruit de voor beklaagde gunstige gevolgtrekking te maken en het onderzoek werd geschorst met verzoek aan den heer Vos dé vingerafdrukken nog eens te vergelijken, terwijl ook aan twee specia liteiten op dit gebied in Amsterdam en Rot terdam opdracht werd verleend de vinger afdrukken te bestudeeren. Hun oordeel was, dat de vingerafdruk uit het archief der Haarlemsche politie moest afkomstig zijn van den vinger waarvan bij de inbraak 'n afdruk gevonden was. Wat bleek nu? Dit, dat het lidteeken van de wond een weinig terzijde van het vingerlid zat en zoodoende niet was afgedrukt op het vingerbeeld, dat de Inbreker had achtergelaten. De rechters namen de schuld aan van beklaagde en hij werd veroordeeld. Nog om een andere reden dient de politie voorzichtig te zijn met het maken van ge- rolgtreknu»gen uit vingerafdrukken, omdat allicht een verkeerde van een misdrijf zou kunnen verdacht worden. Ongetwijfeld heeft Dat oversturen der vingerafdrukken is vrij gemakkelijk. Daarvoor behoeft de politie geen foto's te sturen. Zij kan dat doen door middel van formules. Een boog in de papil laire lijn wordt dan b.v. voorgesteld door een o; een lus naar rechts door 1; een lus naar links door 4; het aantal lijnen ook door cijfers, zoodat wanneer de politie een for mule van dezen vorm ontvangt: 41 093 14 085 zij precies weet, hoe die vingerafdruk er uitziet. Tot nu toe was er éen moeilijkheid, en wel deze, dat niet alle politiecentrales er de zelfde formules op na hielden. Sinds het laatste politiecongres te Weenen, dat eenige jaren geleden plaats vond, is ook dat veran derd en verbeterd- en wordt algemeen de methode van den Kopenhager politie-in- specteur .Jörgensen toegepast. In Kopenha gen is nu een centraal bureau^fgevestigd, waar alle vingerafdrukken van interna tionale dieven, zakkenrollers, moordenaars en andere misdadigers worden heengezonden en vanwaar ook alle mogelijke inlichtingen omjrent vingerafdrukken gegeven worden. Een centraal Bureau voor Nederland be staat nog niet, maar ieder begrijpt wel dat zulk een bureau van zeer veel nut zou zijn voor het onderzoek der politie. Maar de kosten- de kosten! van zoo'n bu reau. Haarlem en Amsterdam hebben een over eenkomst in het klein. Zooals wij reeds mededeelden, worden van iederen verdachte, die aan het politiebu reau wordt gebracht een aantal foto's ge nomen en afdrukken der tien vingers. Wan neer echter een Amsterdammer hier op die wijze gesignalementeerd wordt, dan wordgn ee gegevens opgezonden aan de A'damsche Politie, die ze opbergt in haar archief. Van den anderen kant, krijgt de Haarlemsche Politie van de Amsterdamsche de signale menten, foto's en vingerafdrukken der Haarlemmers, die in Amsterdam worden aangehouden. Conan Doyle laat zijn held Sherlock Hol mes immer weer schitteren door zijn scherp zinnigheid om uit een onbeduidende aanwij zing, die hij op de plaats des misdrijfs vindt, het volledige signalement van den dader te construeeren. Uit een haartje, dat de scherpzinnige Holmes op de plaats van de misdaad bij den eersten ooropslag ondekt, leidt hij de kleur van het haar, den vorm van den baard, den ouderdom, de grootte van het lichaam, ja zelfs kinderziekten en onpasselijkheden af van den dader. Een microscopisch en chemisch onderzoek van het snorhaartje geeft Sherlock dan nog vol slagen zekerheid over den maatschappelij- ken welstand, het beroep, den laatsten Uitvoering, lil aansluiting op jam be- -ic.ht van gisteren kan nog vermeld worden, dat nog opgevoerd is: „Als men zijn porte- inennaiie verloren heeft, blijspel in één be drijf. De firma v. d. Pijl wit Leiden zorgde voor de grimé, terwijl de heer li. Dijssel- bloem van hiier, de piano bediende. Maandag was dc opkomst niet zooals Zon- lag, doch vrij goed. Het was dien avond te gen entree Hetzelfde programma van Zon dag werd afgewerkt, met uitzondering van de jjeue van prof. v. d. Burg. De uitvoering kan als geslaagd beschouwd worden. Het bestuur en allen, die aan het welslagen dier avonden hebben medegewerkt.kunnen me! welgevallen >p hun arbeid terugzien. Die Maandag zijn thuisgebleven, lirMwn veel gemist. *le bepaling dat de commissie zal uitmaken welke onderwerpen aan het georganiseerd overleg ter behandeling zullen worden voor gelegd. Zij wenscht, dat deze bevoegdheid bij B. en W. zal blijven. Van het overleg zal het onderwijzend en het politiepersoneel uitgeslo ten zijn. In tegenstelling met de commissie wenschen B. en W. voor hel overleg wiel één commissie, maar twee, nl. een voor de amb tenaren en een voor da werklieden, met be voegdheid voor gemeenschappelijke vergade ringen. B. en W. wenschen voorts geen dwin gend voorschrift betrekkelijk toezending van de notulen aan de leden der commissie als praclisch bezwaarlijk en meenen dat het ver strekken van een zakelijk overzicht van het verhandelde in de vergaderingen van het overleg aan de pers door den voorzitter, niet door den secretaris is vast te stellen. Einde lijk verlangen zij het verstrekken van inlich tingen door alle personen in gemeentedienst afhankelijk te stellen van eene vergunning van h'un college. Gemeente rMuiDe Raad /er geme. n.e komt op Donderdag 29 November e.k, des voormiddags 11 uur in openbare vergadering bijeen, ter behandeling der volgende^ punten; 1, Ingekomen stukken; 2. iileclrifiealie 's Gra- vcndumschen -weg; 3. Wijziging sclioolgetJ- verordening. In memoriam. Reeds algemeen wist men hier, dat Zuster Hoebe, onze Wijk verpleegster en assistente in t V erpiecg- huis, lijdende was, ja, dat haar kwaal zoo verergerde, dat overbrenging naar Amster dam noodzakelijk bleek. Zulks heeft echter niet mogen baten, Want de patiënte is daar in den nog jeugdigen leeftijd van 34 jaren over leden. Zuster Hoebé dood. dat wil zeggen Krommenie heeft een edelmoedig inwoon ster verloren, de kranken zullen voortaan hare liefdevolle, zorgzame vepleegster moeten missen. Natuurlijk zal de opengevallen plaats weer aangevuld worden, maar Zuster Hoebé in alle opzichten te vervangen zal een moei lijke, ja misschien een onmogelijke taak zijn. Dat God haar loone voor ai het goede in het belang der lijdende menscheid ver richt. Mazelen, Deze kinderziekte, die vroe ger tamelijk gevreesd was, wordt tegen woordig heel licht opgenomen. Zij heerscht hier thans in zoo erge mate, dat de bewaar school gesloten is voor onbepaalden tijd en de laagste klassen der verschillende scholen metgr.oote aantalen absenten te kampen hebben, wat toch eigenlijk stilstand van het onderwijs in die afdeelingen beteekent. Missie-avond. Wij twijfelen er niet aan, of dat woord zal velen met genoegen doen denken, aan de prachtige lezing met licht beelden van Father Schoemaker, gehouden in December 1922. Donderdag a.s. 's avonds acht uur, komt Si. douiiacius., Zondag 25 dezer, heeft dader. Uit dat enkele haartje schetst Hol mes het beeld en de levensgeschiedenis van een mensch dien hij nooit gezien heeft, en slaat immer weer met stomme verba zing zijn goeden vriend Watson, als hij daar vóór hem in zijn leunstoel, met het korte pijpje in den mond, zit te redeneeren. Zooveel 'is er uit een vingerafdruk nu wel niet af le leiden, zegt Robert Heind, maar toch wel iets. Een ervaren politieman kan aan den vin gerafdruk zien of het er eene betreft van een kind. van een jongen man, van een man op rijperen leeftijd of van een grijsaard. De papillaire lijnen toch worden tijdens 't leven grooter. Zelfs kan men, maar dit met de aandachtige lezer reeds bij zich zeil deze mjnder zekerheid, uit den vingerafdruk op- maaltijd en zelfs de geboorteplaats van den een andere Missionaris in ons Vereenlgiags- gebouw, om eveneens een voordracht met reeds opmerking gemaakt,maar hfet volgend voorbeeld illustreert dit gevaar treffend. In het jonaste nummer van een vakorgaan der Politie komt het verhaal voor van een inbraak in een hotel ergens in Zwitserland of Frankrijk. Bij het onderzoek vond men op een kostbare bloempot vingerafdrukken of het gaat om een man of om een om een groot of om een klein per maken vrouw, soon. Uit een vingerafdruk het menschenras af te leiden waartoe de c'geraar van den afge- lichtbeeiden te houden. Wij weten een en ander van het te behandelen onder werp en kunnen mededeelen, dat de inhoud zal voldoen. Is er Donderdag veel belang stelling, dan wordt er Vrijdag een 2e avond georganiseerd. Wij zijn er zeker van, dat de Missionaris niet zal behoeven te klagen over gebrek aan belangstelling dmdat de Krommenieërs bij iedere gelegenheid too- nen, veel voor Missiewerk te voelen. Veemarkt. Nu de pogingen dezer ge meente, aangewend hij den minister van bin- nenlandsehe zaken en van landbouw, om voor de wekelijiksche veemarkten ontheffing le ver krijgen van de bij Kon. besluit gestelde ver plichting tot aigehcele afscheiding van den openbaren weg gedurende der ma'rkttijd van de terreinen \yior veemarkt bestemd niet zijn geslaagd, stellen R. en VV, den Raad ter uit voering van arl. 5 de. Veewet de daarloe noo- digc verordening ter vaststelling voor. Zij heb ben echter aanleiding gevonden, in dezelfde verordening ook de voorschriften van orde hp le nemen voor andere markten, zoodal hei aangeboden ontwerp het karakter draagt van drukten vinger behoort schijnt niet mogelijk j ,,<,n algemeene marktverordening. te zijn Onderzoekingen hebben uitgewezen j B, en W, hebben den Raad ter vaststelling én deze werden natuurlijk onderzocht. Ten v;ngeraf(jruj(lcen van Jot)eni Roodhuiden, I voorgelegd het ontwerp van een ovcreenkoms slotte bleek, dat het de afdrukken waren van een dame. die een jaar of twee gele den op die kamer had 'elogeerd, maar ove rigens niets met de inbraak te maken had, zelfs in al dien tijd niet meer in dat huis was geweest. Er bleek uit dit voorval, dat de bloempot natuurlijk in geen twee jaar was afgepoetst, maar ook, en dit is toch Wel zeer merkwaardig, dat deze vingeraf drukken twee jaar lang bleven staan en ioen nog zoo goed geconserveerd waren, dat er uitstekende foto's van gemaakt kon den worden. Voor de opsporing cn herkenning van personen is de dactyloscopie ook van het grootste belang. Veronderstelt eens dat een berucht en Gewiekst moordenaar, die in Amerika een moord beging, naar Europa vlucht, maar dat, door welke toevallige omstandigheid dan ook, zijn portret en vingerafdrukken bij de Amerikaansche politie bekend zijn. Deze zendt telegrafisch of schriftelijk het portret en de vingerafdrukken naar verschillende politie-autoriteiten in Europa, die op haar beurt voor verdere verspreiding van het signalement zorg dragen. De vluchtende moordenaar zal niet nalaten zich zooveel mogelijk onherkenbaar te maken, niet al leen door zich anders te kleeden, maar ook door zijn uiterlijk te veranderen, zoodat hij van een portret al zeer moeilijk te her kennen is. Zijn vingerafdrukken kan hij echter niet veranderen en wanneer hij door de politie wordt, ingerekend, zal ontkennen hem weinig baten indien zijn vingerafdruk ken kloppen met de door de Amerikaansche politie gedane opgave. Europeanen, negers of anderen geen speciale kenmerken hebben. Eenigszins is soms het beroep uit een vingerafdruk af te leiden. Zoo wijzen, zegf Heinal, talrijke witte gaatjes in den linkerwijsvinger (bij linkshandigen in den rechterwijsvinger) op naaldenarbeid. Men heeft in dat geval dus te denken aan kleermakers of naaisters. Bij een roofmoord in Dresden toonde een geldkistje dergelijke vingerafdrukken. De verdenking viel daarom op een naaister, die- voor de vermoorde had gewerkt en inder daad werd de naaister wegens moord ver oordeeld. Opvallend zwakke lijnen, -kunnen doen denken aan -waschmeisjes of waSchvrou wen. Wanneer men het geluk heeft een hee- len handafdruk te vinden, wordt de moge lijkheid om het beroep vast te sfellen nog grooter. Hamers, beitels, spaden en derge lijke instrumenten laten, na veelvuldig ge bruik in de hand duidelijke sporen daarvan achter. Van het grootste belang is natuurlijk voor de herkenning van den afdruk een lidteeken of het feit dat de eigenaar een geheel stuk var den vinger mist. Dan is nerkenning al zeer gemakkelijk. Wij meenen hiermede voldoende de groote beteekciys te hebben geschetst, die dc dac tyloscopie voor het onderzoek naar misdrij ven heeft en nog krijgen kan als het archief van de politie nog uitgebreider wordt, zoo dat zij dus in bezit is van een zoo groot mogelijk getal vingerafdrukken De groote moeilijkheid is om een gevon- mel de gemeente Bergen voor de levering van gas voor verlichting en verwarmingsdoeleiu- den door de gemeentelijke gasfabriek alhier aan ingezetenen der gemeente Bergen. Hel gas zal aan huis worden geleverd tegen een prijs gelijk aan die van Alkmaar, vermeerderd met een zeker surplus, bedragende len hoo-gste 5, doch ten minste 2 cent per M3., in welk sur plus begrepen zijn de meerdere kosten ver bonden aan het vervoer naar Bergen. Noch tans zal de gasprijs voor Bergen nimmer meer mogen bedragen dan 50 pet boven den prijs te Alkmaar. Alkmaar verkrijgt daardoor een getemperde monopolie-positie. Regen schade vergoeding behoudt Bergen de bevoegdheid het monopolie te breken, mei bovendien een naastingsrecht nn .20 jaar. De voorgestelde overeenkomst zal 40 jaar duren Georganiseerd overleg. B. en W. hebhén een voorstel tot regeling van het georganiseerd overleg aan den Raad aangeboden, ter toe lichting waarvan zij opmerk n, -lat zij van de Commissie van Bijstand voor amblehaars- cn arbeidsaangelegcnheden voor dat overleg een nieuw ontwerp heelt ontvangen ten .opzichte van enkele bepalingen waarvan in de commis sie geen eenstemmigheid bestond. Zoo wenscht een meerderheid der commissie toe lating van vertegenwoordigers van categoriale organisaties..zelfs plaatselijke, terwijl de min derheid die* alleen wenscht van algemeene landelijke. In tégenstellling met hel vroegere ontwerp, welk naast vertegenwoordigers der organisaties de hoofden der verschillende lak ken van dienst, zitting wilde doen nemen, wil de commissie zich zelf in de plaats dier hoof den aangewezen zien. De meerderheid van B. en W. hecfl er geen bezwaar legen, dat raads leden in hel georganiseerd overleg zitting her ben. De minderheid is évenwei van oordcel dat het principieel onjuist is leden van den Raad in dit overleg le betrekken. De meerder heid wil voorts de categorale organisaties van het overleg niet uitsluiten, mits zij nationaal den afdruk te vergelijken met de voorradige i georganiseerd zijn. Toelating van zuiver plant in het archief, maar een doelmatige indec- j lelijke organisaties acht zij ongewenscht. Voorts heeft de meerderheid bezwaar tegen de R. K. Tooneelvereeniging „St. Bonifa- cius" weer de vuurproef doorstaan. Zij kwam uit met het letterkundig-schoonc, maar niet gemakkelijk uit te voeren too- neelspel: „De Rechte Weg", voor den wed strijd, dit seizoen wederom uitgeschreven door den Ned. R. K. Tooneelbond. „St. Bonifacius" heeft zich kranig ge weerd, want trots alle moeilijkheden is zij tbch hooger gegaan in puntenaantal, en behaalde Zondagavond 413/7. (o2 3 7 in 1921; 40 1/7 in 1922.) We mogen „St. Bonifacius" hiermede ge- lukwenschen, en hopen met de juryleden, de heeren van de Sande, uit Haarlem en Haakman uit Alkmaar, dat de R. K. Too neelvereeniging „St. Bonifacius" spoedig „kampioen van hare afdeeling" mag wor den. Dronkenschap. Wegens dronkenschap is verbaliseerd C. Z. Muziekmaken zonder vergunning. Tot twee maal loe is legen J. Ch. proces-verbaal op gemaakt voor bovenstaande verordening. Ontvreemd. Tegen T. v. S. is proces-verbaal opgemaakt voor het verduisteren van een motorrijwiel ten nadeele van D. Oplichting. Verbaliseerd is v. d. A. wegens oplichting van 10 ten nadeele van P. H. M. en M. L. St. Nicolaas komt. Naar we vernemen, moet vanuit Spanje bericht zijn ontvangen, dal Sint Nicolaas op zijn doorreis naar Amster dam, op 5 December a.s., te Nieuwersluis zal uitstappen om, evenals andere jaren, een be zoek aan ons dorp te brengen. Hel plan en de regeling, om hem een waardige ontvangst te bereiden, werd 'ons medegedeeld en volgt hier in het kort. De kindervriend zal 's mor gens reeds om 8 uur te Nieuwersluis aanko men, alwaar hij met zijn beide knechts en zijn trouw paard zal worden afgehaald door schipper van Rijnsoeveir. Hij komt dan recht streeks naar Vinkeveen en zal ongeveer 9 uur in v de Heul arriveeren. Dé burgemeester zal hem voor het raadhui sverwelkomen, waarna hij een bezoek zal brengen aan de scholen. Ook zal hij, indien hel weer gunstig is, een rijtoer door het dorp maken. Daar een en ander voor den goeden Sint extra groote kos ten medebrengt en ook omdat hij door de valuta groote verliezen heeft geleden, zal er voor hem een collecte worden gehouden door den heer H. van Galen. Men verwacht, dal door milde bijdragen dé goede kindervriend in de gelegenheid zal worden gesteld de kinderen een aangename verrassing te kunnen bezorgen. De rongang door hel dorp zal ongeveer des middags 12 uur geschieden. Met ingang van heden zal de verorde ning op* den keuringsdienst van vee- en vleesch voor deze gemeente zoomede de ge meenschappelijke regeling met Uithoorn be treffende dezen keuringsdienst in werking treden. Voor de betrekking van machinist voor het nieuwe electrische gemaal van^het Grootwaterschap „De Ronde Teenen te Demmerik, hebben zich 65 sollicitanten aan gemeld. Treinvcrtraging. Van Vrijdag op Zater dag waren er een zestal pinken op de spoor lijn gekomen. Bij aankomst van den trein van 7 uur werden ze opgeschrikt en liepen voor den trein uit. Hoewel het nog zeer duister en mistig was, werd dit door den machinist opgemerkt, waardoor een ongeluk werd voorkomen. De trein had hierdoor eenige vertraging. Veertigurengebed. Zaterdagavond wordt alhier het veertigurengebed geopend, hetwelk zal worden ■tegeven door een Pa ter uit Woerden. Zaterdagmorgen worden de kinderen verwacht om négen uur, die nog niet plech tig zijn aangenomen in de kerk. Keuringsdienst. Zaterdagavond j.l. ver voegde zich een ambtenaar van den keu ringsdienst bij den veehouder C. T„ alhier, doch werd niet binnengelaten. Na assisten tie van den Rijksveldwachter werd aan zijn verzoek, om binnengelaten te worden, vol daan en werd een onderzoek ingesteld. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells z v. A. Bom en M. J. v. d. Linden. Fran- ciscus Johannes, z. v. J. F. Rekelhof en J. J. Verhooren. Overleden: Klaas Eikenboom, 68 jaar, echtg. van Aaltje v. d. Helm. -Johannes v. d. IJssel, 29 jaar. Martje Pol 63 jaar, wed. van L. Stokhof en C. Verkerk. Goedgekeurd. De verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch voor de ze gemeente zoomede de gemeenschappe lijke regeling met Uithoorn zijn goedge keurd, zoodat binnen een paar dagen deze dienst in werking zal treden. Personalia. Voor de betrekking van machinist voor het stoomgemaal de Ronde Venen te Demmerik hebben zich 65 solli citanten aangemeld. Collecte. De collecte in de K. K. Kerk alhier, ten bate voor het noodlijdende Duitschland heelt 400 opgebracht. Ongeval suikerfabriek. Vrijdag j.l. sprong een staonnbuis aan dc suikerfabriek alhier'. Zekere S. te Halfweg werd daarbij door den ontsnappen den stoom aan l gelaat gebrand. Zaterdagmorgen trof J. H. v. V. te Zwa nenburg een zelfde geval; deze werd aan beide knieën- en 'n been door den stoom ver brand. v. V. werd per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is tamelijk wel. Hij lijdt niet veel pijn. Tooneel. Zondagavond ging de eerste op voering van de pas opgerichte tooneelvereeni ging „Oud Berg en Dal" in de looneelzanl van den heer P. H. Snceboer te Benneb roek. Te even 7 uur opende de voorzatter, de heer Joh. Klinkenberg, den leesiavooid met n kort woord van introductie, wees er op, dal deze club vooral wil streven naar goed tooneelspel, en naar gezellig cn waardig feest vieren en riep daarvoor de medewerking van alle belangstellenden in. Hij bracht voorts een woord van dank aan den eigenaar der zaal voor zijne medewerking en bood dezen namens de club een prachtig bouquet bloemen aan. De heer Sneeboer, verrast door deze buide, dankte den voorzillcr voor zijn vaarfieerende en sympathieke woorden en beloofde zijn krachtige medewerking om de tooneelver eeniging hoog op te voeren. Hierna werd opgevoerd: „De Giftmenger' of „Hel offer van een vader", tooneelspel in zes bedrijven. Dal het 'goed gespeeld werd, bewees het telkens herhaald appiaus na els bedrijf. De hoofdrollen waren in goed:* handen en wérden uitmuntend vertolkt. Ook de andere rollen werden goed vervuld en niet het minst die van den dokter, welke pas sinds 'n paar lagen voor de uitvoering was ingestudeerd. In één woord, er werd goed spel gele verd en het uitbundige applaus bewees dat de jonge tooneelcluto succes had behaald. Ook hel kluchtspel Dc twee vrooüjke am bachtsgezellen'' viel blijkbaar goed in den smaak. Er werd hartelijk gelachen en geap- plaudiseerd. De eerste opvoering van deze club mag dan ook als geheel geslaagd worden be schouwd. Vermelden wij nog, dat de zaal tj,ikvoI was, dal er een uitstékende geest heerschte en na het spel nog en paar uurtjes gezellig werd -doorgebracht'. Wij wenschen de tooneel- club van harte geluk met dezen goed geslaag den avond. Moge hel haar gelukken het spel steeds hooger op le voeren, dan zal hel succes daaraan venredig zijn. Onze beste wenschen voor de toekomst Brand. Maandagmorgen Brak door on bekende oorzaak brand uit in de bakkerij De Zeeuw, van M. Dekker Gz. De oude bakkerij werd geheel vernield, de nieuwe gedeeltelijk. De aanwezige grondstoffen gingen door het vuur verloren. Het wooii- huis Bekwam geen schade. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer J. de Groot, hoopt dezer dagen de H. Wij ding van het Diakenaat te ontvangen. Propaganda. De eerste propaganda- week van den R. K. Volksbond bracht 7 nieuwe leden. De inzet is dus goed. Als de propagandisten nog enkele weken volhou den, kan het nieuwe jaar met een krachti ger afdeeling worden aangevangen. Uitbreiding. Heden bezichtigden we de nieuwe reparatie-inrichting voor rijwie len, motoren en auto's van den heer Groot te Egmond aan den Hoef. De uitbreiding is van dien aard, dat er nu overvloedig ruim te is om alle reparatiën net en ordelijk at te werken. Concert. Zondagavond gaf „Eensge zindheid" het eerste concert voor het win terseizoen. De zaal was als immer flink be zet. Dat de vereeniging musikaal vooruit gaat, was wel te merken aan de z.es num mers, waarvan er enkele veel van de krach ten der leden vergden. Toch werden ze met geestdrift ten gehoore gebracht. De voor drachten en een tooneelstukje brachten een vroolijke stemming onder de aanwezigen. Raadsvergadering cp Vrijdag 30 Nov. 1923, des n.m. te 2 uur, De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. Goedkeuringsbeslui ten. 2. Herstemming subsidie-verleening Fröbel school. Voorstel één jaar slechts te geven. 3. Verzoek subsidie R.-K. Vroedvrouwen school, Heerlen. 4. Wijziging bcgrooling. 1923. 5. Adres tegen boomenrooien Teyiingerlaan. 6. Adres legen standplaats woonwagens Menneweg. 7. Verzoek om ontslag pachter beeropha- ling. 8. Voorstel vergooding aan Grondbedrijf, groot f 50, voor opstal opentb. L. School. 9. Voorstel B. en W. kwijtschelding huur December huizen Ruslhoff. 10. Verzoek gemeentebestuur Zoeterwourle om adhaesie op bezwaren legen aandeel kos ten voor scholen van middelbaar en hooger onderwijs. 11. Voorstel geldleening 65000 voor div. werken en 120000 voor 'I Drinkwaterbedrijf. 12. Herziening schoolgeldverordening. Agenda der openbare vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort, op Vrijdag 30 November 1923, des namiddags "iY< uu'.\ ten Raadbuize. 1. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid Mevr. H. D. Weenink. gel). Heida. 2. Vezoek van den gemeente-accountant om verhooging van wedde. 3. Voorstel tol afschaffing der belooningen aan secretarissen van commissievergaderingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Benoeming van een lid der financieele commissie. 6. Benoeming van een lid der commissie van bijstand voor de bedrijven (in beide vacature-D. Driehuizen). 7. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Barometerstand 10.30 v.m.: 762. Vooruit. OPGAVE VAN: 8. Benoeming van een lid der commissie lot wering van schoolverzuim. 9. Voorstel lot het aangaan van een kas- geldleening voor het jaar 1924. 10. Voorstel tot verkoop van grond aan de N.V. International Kunstvereeniging. 11. Voorstel tot het treffen eener regeling met C. Keur, wegens nog verschuldigde rente van een bouwcfedict. 12. Voor'tel om aan den agent^ran politie L. J. I eer en 6 maanden salaris uil te betalen, na ontslag. 13. Wijziging van het raadsbesluit tot ver huring van gemeentewoningen. 14. Voorstel om een subsidie van 2500 te ycrleenen aan de oommissie voor steun- ver'e. r'ng. 15. Voorstel lot het geven van namen aan druier. en pleinen in het plan „Noord", i 16. Wijziging der instructie van den dood graver. 17. Bepaling van het taxalieloon voor bouw terrein, 18. Vaststelling van het kohier der belasting voor bouwterrein. 10. Verzoek van de Wed. J. H. Stcrkkamp, om eene tegemoetkoming in de kosten voor het bezoeken d er ambacht school door haar rsteegki-nd. 20. Verzoek om machtiging te vericenen met de gemeente Haarlem eene overeenkomst aar te gaan voor het doen van onderzoekingen bij het gemeentelijk laboratorium voor pa thologische bacteriologie aldaar. 21. Voorstel lot wijziging van hel Werk lied en reglement. 22. Voorstel tot 48-nrige werkweek en in trekking vacantietoes'ag. 23. Voorstel tot verhaal van pensioen- bi jd ragen. 24. Behandeling van reclames van plaatsc- ji:!-p inkomstenbelasting. Dr. F. de Stnppelaar. Dr F. dé Stoppelaar zal binnenkort, om gezondheidsredenen, zijn practijk alhier neerleggen, llij zal worden opgevolgd door dr. Tichelaar, geneesheer al hier. Veiling te Lisse. op 24 dozer, van G) zdi len, onder Directie van Holland's Bloen bollenhuis. America 14 op f 1.60; idem 12 op f 0.85; idem 10-12 0.40'; Halley 12 op D30; id 10-12 f 0.45; Prim. Hermoine 12 op 2.60, idem 10-12 0.90; Panama 12 op 1.20; (idem 10-12 0.45; Yellow Hammer 12 op f 2.60; idem 10-12 f C.75; Gandavensis 12 op 0.95. idem 10-12 0.40, Wilbrink 12 op 1, idem 10-12 0.48, Brenchleynsis 12 op 1.30, idem 10-12 0.45, Schwaben 12 op 2.80, idem 10-12 1.40, Prince of Wales 14 op 2.40, idem 12 op 1.30, idem 10-12 0.70, Princtpine 12 op 2.40, March. Foch 12 op 0.70, Pink Beauty 12 op 1.40, id. 10-12 0.60, Pink Profession 12 op 2.20, idem 10-12 0.75, White Giant 14 op ƒ3.80, idem 12 op 2.80, idem 10-12 1.10, Roem v. Kennemerland 14op 2, idem 12 op ƒ1.60, idem 10-12 0.45, Willy Wigman 12 op 2.10, idem 10-12 0.70, Loolines 10-12 0.80, Glory of Holland 12 op 2.50; id. 10-12 0.80, Peace 12 op 3.50, idem 10-12 1.40, l'Immaculée 12 op 2.10, idem 10-12 O.SO, Bar. Jos Hulot 12 op f 2.30, idem 10-12 1.30, War 12 op 1.50, idem 10-12 0.60; Liebesfeuer 10-12 0,65, Brimstone 10-12 0,85, Golden West 12 op 3,30, Empress of India 12 op f 2.70, idem 10-12 0.65, Princeps 10-12 0.65. Alles per 10? stuks. Geen vergunning noodig. Naar aanleid) van een advertentie in een der plaatselijke bla den van het kantoor voor Rechtszaken, deelt de Commissaris van Politie in heit algemeen belang mede. dat voor zoover de gemeente Velsen betrefl. geen vergunning noodiig is voor het langs de straten venten door bak kers. m elk slijters, groenten-bandelaren, enz. Inrichtingen aan belanghebbetaden worden verstrekt deor het Commissariaat van Politie, alhier. Deklast verloren Het van Wasa» alhier voor Amsterdam aangekomen Duitsche stoom schip „Marienburg", heeft door stormweer een gedeelte van den deklast hout verloren. Examens krankzinnigenverpleging. Deze exa mens zijn voortgezet met de candidaten uit het Prov. Ziekenhuis te Santpoort. De uitslag is als Vilgt: Eerste, gedeelte. 11 candidaten, afgewezen 4. geslaagd: H. M. P. Bakker. J. G. Borg, G. G. Brilman, E. .1. M. Hczemans, C. J. Hoving, J. A. M. Oosterhuis en J. van der Raad. Tweede gedeelte, 12 candidaten, afgewezen 3. geslaagd: B. Bosma, M. H. Faber, H. le Fèvre, A. M. Gravemakcr, W. A. Holles, A. de Jong, A. Ramans, A. M. W. van 'de Klun- dert en J. A. F. Kramps Derde gedeelte, 12 candidaten. afgewezen 3, geslaagd: C A. Aanrssen, L. W. de Boer, F. Damsraa, A. Dijkstra, T. Dijkstra, M. E Hand- graaf, M. C. Hendriks, G. Moarsse en A. Meijer. De financieele toestand. Daar de finan cieele toestand der gemeente niet rooskleu rig is, stellen B. en W. den raad voore de opcenten der vermogensbelastingen van 50 op 100 te brengen en die van de pcrsoneele belasting van 40 op 50 tot 100. Ook wordt voorgesteld, weder in te voeren de belas ting op vermakelijkheden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1