Prov. Staten van Noord-Holland. De nood in Duitschland, actie van den Kring Haarlem van het R.-K. Huisvestingscomité. De slechte bestrating langs de tramrails. Inzamelingen voor Duitschland. Door de mist. VAN HET KANTONGERECHT. BURGERLIJKE STAND. Faillissementen. Commissie voor Georganiseerd Overleg. Aanbesteding. Jubileum. J°* i KcMevsróg naar Nederland hereaf, Telegraphisch Weerbericht. AMSTERDAMSfiHË TÉiïRsT LAATSTE NIEUWS. Storing in het ieitfoonverkeer. eert, Resc. Phoenix. (Vervolg.) Spr. zet uiteen, dat het voor de provincie Clans het gouden tijdperk is, dat dê moei lijke tijd zal komen hl 1926. Er zullen komen groeter uitgaven en min der inkomsten en daarom most reeds bij de ze bzgrooting er. .ar de aagsn worden ge- "zien, hoe bezuinigd kan worden. De kosten van algemeen bestuur waren in 1914 ruim 147.Ö00, in 1919 J' 251.540, voor 1921 zijn zij geraamd op 537.868. De kosten voor de Prov. Griffie aren in 1919 55.000, voor 1924 zijn zij geraamd op 235.000. Spr. wijst op de uitbreiding van het amb tenarencorps. Spr. meent, dat bij iedere va cature ernstig moet worden overwogen, of zij onvervuld kan blijven en zoo niet, of niet een lagere ambtenaar dien post kan ver hullen. De subsidies besprekend, wijst spr. ook op de stijging :r cij .rs. !n 1914 werd uitgege ven ruim J 478.060, thans zijn zij geraamd op j 2.617.884. Voor dc gestichten alleen zijn die cijfers resp. 243.500 en 1.481.000. Hierin moet het m ;s gezet worden. Dit kan voor'de gestichten heel goed, als men de uit- jwassen wegneemt waarop reeds gewezen is Spr, rekent het Ged. Staten tot een grief arm, dat zij zkh in deze hebben laten gaan. Zij moeten hier krachtig en actief optreden. Wat de gewone subsidies betreft, bepleit spr. zuinigheid. De tegenwoordige methode ran subsidieering is niet te handhaven. Men noet alleen subsidleeren wat van provinciaal ■se lang is. Het instellen van een reservefonds juicht spr. toe. Het fonds zal echter in geen geval mogen dienen als een gemakkelijks bron ter bekostiging van voorstellen van Statenleden. In het slot zijnep rede betoogt spr. nog, dat, met het oog op den financieelen toestand der provincie, geen nieuwe arbeidsvelden ge zocht mogen worden. De heer POLAK (S. D. A. P.) bespreekt 'de samenstelling van net College van Ged. Staten. We moeten afkomen van het feit, dat die zaak naarder na de samenstelling oog in de Staten besproken worden. De Statenverkiezingen hebben geen bui- ter jjewone veranderingen gebracht. De beer Van Tienen sprak van grievende (bejegening. Een verzachtende omstandigheid voor hem is, dat hij de erfgenaam is van een partij, die eens hier den scepter zwaaide, iToentertijd was er eer. verdrukking der min- 1dorheden. Dit overdenkende, meent spr., dat Sc heer Van Tienen niet de allues moet annemen, die hij thans aanneemt, Spr. wijst er op, dat de samenstelling van Ged. Staten mede aan zijn partij te danken is Bij die samenstelling is rekening gehou den met de politieke constellatie der Staten. Die samenstelling is niet gebaseerd op een program of overeenkomst. Spr. hoopt, dat het College zijn taak in de komende 4 jaar goed zal vervullen. Den provincialen toestand besprekend, is *pr. het eens met den heer Van Tienen, dat de 7 vette jaren voorbij zijn en de 7 magere jaren naderen. Ged. Staten van Noord-Holland treden m een uitvoerige beschouw g van de bemaling van den Horstenmeerpolder, weike bemaling met bijzondere moeilijkheden te kampen heeft. Na mededeeling van de alle daar tegen ingebrachte bezwaren door naburige waterschappen en belanghebbenden, stellen Ged. Staten voor. de voorstellen ongewijzigd te aanvaarden. Veel groote-r dan de lasten, welke de omringende waterschappen daar- dut zij zouden komen te lijden, indien de Horstermeerpolder, aan zich zelf overgelaten, niet droog gehouden zou kunnen worden, ten einde dat groote nadeel voor de heele streek en bi; de regeling betrokken polders in het bijzonder, te voorkomen, moeten de joffers worden gebracht, die uit de voor stellen van Ged. Staten voortvloeien. Van de voorstellen, die Ged. Staten doen, siipen wij aan. dat het nadeelig saldo der door het bestuur van den Horstermeerpolder, nc-ar een volgens een schema van Gedep. Staten opgezette rekening aan het bestuur van den Horstermeerpolder werdt voldaan: door der. Meeruiterdijkschen polder 2.13 pet., den Biijkpoldtr 3.10 pet; den Spiegelpoldcr 1-03 pet.; den Stichtsch-Ank-eweenschen polder 3-57 pet.; den Holland-Ankeveenschen polder 0.80 pet; en den polder Kortenhoef 12.07 pet. Elk waterschap is over zijn aan- d-el bovendien een jaarrente verschuldigd van 1 pet. boven de op 31 December van het jaar, waarover de regeling loopt, geldende «lisconto-rente van de Nederjandsche Hank. V sorts stellen Gedep. Staten voor aan den Horstermeerpolder ten behoeve van de verbetering zijner bemaling, een renteloos voorschot te verieenen van ten hoogste j 150.000, onder verschillende voorwaarden. Wijzigingen warden voorgesteld in de bijzondere reglementen van bestuur vaa den Hommeerpoldvr en Oosteiuderpoeipolder, den Erlandspolder en Noordhollands Noor derkwartier en het Hoogheemraadschap van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriealand. Ingediend wordt door Gedep. Staten een c.rste suppl. begrooting, dienst 1924, tot ten bedrag van 11,252,026.82 is aan uit geven en j 10,862,026.82 aan uitgaven en een 5e suppl. begrooting, dienst 1922. tot een bedrag var. 1,100,000. Het gehaele aan de met den watersnood verband hou dende werken ten koste te leggen bedrag aai daardcor stijgen tot rond 29.850,000.—. i Ged. S.aien stellen voor eenige perceeler, aan te koopen ten behoeve van'het P. E. N. en het Prov. Waterleidingbedrijf om een perceel grond Ur groote van 4000 vierk. M. ■onder Kvadifk, voor den .bouw van een watertoren. Dit laatste perceel kost 5000. ier fcnoeming van twee leden van den Kaac: van v oezicht op de Provinciale Be o-ven, worden door Gedep. Staten aan bevolen de heeren: 1. A. Dekker (aftr.) en L 2e vacature: 1. Jhr. C. G Vuarles van üfford (aftr.): 2. H. R. du Mosch. CH-r !iCv der Commissie van Bestuur van het Prov, Ziekenhuis te Santpoort, worden aanbevolen: 1. mevr. M. B. Boissevam- Pijnappel: 2. mei. M. Bonnike. Voor lid van de Commissie van Bestuur J-an het Provinciaal Ziekenhuis te Duinen- o M u mJVr; L J' ian KuykhofKoedijk; -in. tl. Mi edemaZonder van. De heer MENDELS: De ware Jozef is mog niet gekomen." De heer POLAK: Ook die is er zelfs, n.l. het College van Ged. Staten. Spr. gaat verder met zijn rede en merkt op, dat de S.D.A.P.-L-actie zich niet verzet tegen de vorming van een reserve-fonds. ^p.. en zijn fractie hebben er bezwaar te gen, dat renteloos kasgeld verstrekt wordt aan dc bedrijven. V ?.n dc tafel van Ged. Staten wordt op^e- r>oL^.'crente bctaaid wordt. Mr. BOMANS merkt op, dat met „bespa ring van rente bedoeld wordt, daf de pro vincie voor de verstrekking dier gelden niet behoeft te leenen. De heer POLAK merkt verder pp, dat er bij de subsidies voor sociale en cultureefe fcelantfea met bezuinigd moet.worden vol gens de fractie der S-D.A.P. De heer iER HAAR (C.H.) vind; het ant woord van God. Staten inzake de Iconpoli. en verstrekking van den vacantietoe- s.ag te vaag, waar ia heel de wereld verla ging der loonen plaats vindt. Cok het ant woord betredende de verlenging van den arbeidsduur zegt niets. We moeten 200 vlug mogelijk op zijn minst naar de 48-urige ar beidsweek. Spr. hoopt, dat Ged. Staten bij een volgende begrooting eens een Hinken houw zullen doen bij de verschillende pos ten. Spr. dringt ook aan op bezuiniging bij ;de bedrijven. In verband met den arbeidsduur merkt spr. nog op, het jammer te vinden, dat er organisaties bestaan. De heer THOMASSEN (SJD.A.P.) be spreekt de werkloosheidszorg en dient na mens zijn fractie een voorstel in, behelzende, dat een commis'sie ingesteld wordt, die on derzoekt, welke productieve werken te ver richten zijn in de provincie, en Ged. Staten van advies dient, opdat Ged. Staten maatregelen kunnen nemen, tot uitvoering dier werken over te gaan. Hierna wordt gepauzeerd. Half twee wordt de zitting heropend. De VOORZITTER deelt mede, dat thans nog 14 sprekers ingeschreven staan. Waar de werkzaamheden dus niet gereed zullen komen vandaag, zal morgen te half elf de vergadering worden voortgezet. De heer COLIJN (A.R.) wil over de alge- samenstelling van het college van Ged. Sta ten niets zeggen, omdat de schuld ligt ook bij de Statenleden zelf. Spr. roert aan de kwestie,. dat geen en kel ar.ti-revolutionnair zii ing heeft in de verschillende commissies. Spr. hoopt, dat in den vervolge voortaan alle partijen verte genwoordigd zijn daarin. Spr. betwijfelt, of de financiëele positie van de provincie gunstig is, omdat er een schuldenlast op de provincie rust van 63 mil!ioen en omdat de economische moeilijk heden groot zullen worden. De verlaging der belastingen is toe te juichen, maar wordt voor slechts één jaar aangekondigd. Bezui niging is dus geboden. Werdt die door Ged. voldoende betracht? Spr. had een afdoend antwoord verwacht in zake salarissen, vacantietoeslag, enz. Spr. stelt een motie voor, welke inhoudt, d^t een commissie ingesteld wordt, die on derzoekt hoe bezuinigd kan worden op de exploitatie der provinciale ziekenhuizen, exploitatie der provinciale ziekenhuizen. Spr. merkt bij de bespreking over de sub sidies op, dat bij de verleening daarvan geen enkele lijn wordt getrokken. Dat, wat het 't hardste noodig heeft, profiteert er het minste vam. De instelling van een reservefonds juicht spr. toe. Doch het moet gebruikt worden voor datgene, waarvoor het ingesteld wordt. Spr. spoort tot voorzichtigheid op finan cieel gebied aan. Spr. is voor de instelling van een bezuinigingsïnspecteur. De heer BINNENDIJK (S.D.A.P.) be spreekt de provinciale waterleidingkwestie voor de Zaansche gemeenten. Voor die ge meenten zijn Ged. Staten zeer coulant ge weest, doch niet voor de 14.000 aangeslo tenen. Die moeten veel meer betalen, dan toen het Zaanlandsche Waterleidingbedrijf water leverde. Spr. hoopt, dat recht gedaan zal worden, aan de gemeentenaren, voor wie het offer van 2 millioen te hoog is. De hooge tarieven zijn niet te handhaven, vol gens spr. Spr. dient een motie m, waarin de wenscheiijkheid uitgesproken wor^lt, dat getracht zal worden, met gemeentenaren in het oude concessiegebied tot overeenstem ming te komen. De heer KETELAAR (V.D.) bespreekt ook de samenstelling van het College van Ged. Staten. De communisten niet meegerekend, zijn er evenveel rechtsche als linksche leden, dus 3 rechtsche leden van Ged. Staten en 3 linksche. Spr..gaat breeder in op die verkiezin gen en meent, dat hier niet van verdrukking van minderheden te spreken is. De Vrijz. Dem. in het College :s niet de vertegenwoor diger van den Vrijheidsbond. Spr. noemt het een schande, dat hier nog iemand is, ge steund door anderen, die durft zeggen, dat net heel jammer is, dat er nog organisaties zijn, want de organisaties hebben heel veel nut gesticht. Spr. gaat ook den financiëelen toestand na, waarbij hij er op wijst, dat de Prov. Sta ten zelf medegewerkt hebben tot verhoo ging dersalarissen, door de invoering van het nieuwe salarisreglement. Spr. is er niet voor, thans tot verlaging der loonen over te gaan. De overheid moet het voorbeeld geven aan de particulieren en niet hen naloopen. Spr. is er over verwonderd, dat niet een storm van verontwaardiging door de zaal ging, toen de heer i er Haar sprak over het jammerlijke van het bestaan der organisatie. Spn wijst dan op de instelling van een reservefonds en verdedigt het amendement van zijn fractie, de woorden „op voordracht van Ged. Staten te schrappen. Spr. is niet tegen de motie van den heer Colijn om een commissie in te stellen tot onderzoek der exploitatie der provinciale ziekenhuizen. Spr. bewonder; en respecteert de liefde zusters in de R.K. Ziekenhuizen, waar de- verpleegsters zich opofferen. Doch dit mag men niet vergen van het personeel der zie kenhuizen. Spr. is ook niet tegen de motie- Thomassen, doch verwacht van het resul taat niet veel, evenmin als van dat van de motie-Colijn. Spr. zal stemmen tegen de motie-Binnen dijk. Deze zaak hoort z.i. in de Staten niet thuis. De, heer LAFEBER bespreekt de water leidingkwestie, waarvoor z.i. groote offers noodig zijn. Deze zijn ook gerechtvaardigd door het hygiënisch belang van het bedrijf. De heer HENDRIX (R.K.) neemt dan het woord. Spr. wil niet als Gedeputeerde spre- ken, doch wil namens zijn fractie een ver- klaring afleggen. De Katholieke fractie legt geen verantwoording af van hare daden. De Katholieke Statenleden hebben met :eec.wezen kennis genomen van de ontstem ming van den heer Van Tienen ten opzichte van de verkiezing van Ged. Staten. Verder dan di,e kennisneming-gaat de Katholieke tractie niet. Spr. wil verklaren, dat, waar de Katholieke fractie 2 zetels meenden te moeten opeischen, zij ook de billijkheid wil- den betrachten ten opzichte van die partij, waar zij in politiek ver vap afstaat. Spr. verwondert zich, dat de heer Van I icnen een vraag gesteld heeft over de sa menstelling van het College van Ged. Sta- !n^ó Waar zi'n parii' n°£ in October 1918 in een linksche vacature geen rechtsche Gedeputeerde benoemde. Spr. legt namens de Katholieke fractie de volgende verklaring af: Afspraken zijn niet gemaakt, noch direct noch indirect. Ik meen, dat zelfs de gedachte, en ik weet dat zeker ten opzichte van de Katholieke frac tie, aan afspraken bij niemand is opgekomen. Namens de Katholieke fractie kan ik met beslistheid verklaren, dat door de Kath., voorstellen, van welke politieke zijde ook ingediend, met voldoening en warmte zullen worden gesteund, als ze in overeenstemming met hun beginselen zijn. Zijn zij in strijd met die beginselen, dan zuilen de Katholieken 00 onverzwakt die voorstellen bestrijden, ongeacht van welke zijde der mede samen- sie.Iers van het college van Geda Staten die voorstellen ook komen. Op de vraag van den heer Van Tienen kan dus geantwoord worden: Neen. Dr. DROOG (R.K.) bespreekt de duurte der prov. ziekenhuizen, en geeft eenige ver gelijkende cijfers, waarbij hij de bemerking maakt, dat het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort wei heel duur is. Spr. vestigt ook de aandacht op het wa tergebruik, waarbij hij er aan herin nert, dat de duinen niet onuitputtelijk zijn in de waterlevering. De heer EOOY sluit zich, voorzoover diens rede op het financieel gedeelte der provincie slaat, aan bij het betoog van den heer Van Tienen. (Wordt vervolgd). Met groote dankbaarheid kan de afdeeling Haarlem van. het R.-K. Huisvestingscomité mededeelen, dat zij reetls gisteren de eerste zending Kleedangstukken en Levensmiddelen voor Noodlijdend Duitschland naar het Cen traal R.-K. Huisvestingscomité in Den Bosch heeft kunnen verzenden. Deze eerste zending bestond uit twee groole kisten, inhoudende: Bovenkleeding. Schoenen, Pantoffels en Laarzen 40 Paar Dames-Mantels 21 Dames Costumes 3 Dames-Rokken 5 Dames-Cape 1 Dames-Ja pons 6 Dames-Blouses 9 Ileeren-Costirmes 7 Heeren-Jassen 5 Colberts 6 Colbert-Pantalons 1 Colbert-Vest 2 Broek-Vest 1 Pantalons 2 Werkbroeken 2 Jongens-Jassen 3 Jongens-Coslumeï 3 Kj ader Alantels 1 Jonge Meisjes-Jurken 16 Jongens-Sporthemden 6 Kindertruien 2 Ochtend-Japons 2 Zijden-Damesvesten 2 Zijden-Damesdas 1 Petten 8 Heeren-Hoeden 5 Dames-Hoeden 2 Wollen-Doeken 4 Bontjes' 1 Heeren-Dassen 6 Priester-Pantalons 11 Priester-Vesten 7 Priester-Slatiejas 1 Priester-Demi-Saison 1 Ondergoederen: Heeren-Pantaions 10 Heeren-Hemden 6 Dames-Pantalons 2 Dames-Rokken 2 Dames-Borstrokken 5 Nachtjapon 1 Corsetlijfje 1 Kinderpantalons 4 Wollen-Kinderrokken 6 Kousen 20 Paar. Handschoenen 4 Polsmoffen 2 Sokken 8 Heeren-Borstrokken 2 Heeren-O verhemden 1 Dames-Corset 1 Gordijnen 3 Levensmiddelen: Kruidenierswaren 8 Zakken Gecondenseerde Melk 2 Bussen 4 Kilo Beter 1 Bus Totaal 282 stuks Voorzeker een groot succes in de 5 dagen, diat de afdeeling Haarlem met inzame'iing van goederen voor Noodlijdend Duitschland is be gonnen en een succes, dat ons het beste doet verwaohten.-- Aan het Vincenthishuis, N. Groenmarkt 22, .bestaat dagetijksch gelegenheid tot afgifte van alle goede gaven, welke men mocht willen afstaan. Desgewenscht kan men ook aan onder staande Comité-Leden kennis geven van adres sen, waar goederen voor dit doel beschikbaar zijn. waarna deze terstond per speciale auto van het R.-K. Huisvestings-Comiti zullen worden afgehaald. V Het Comité vestigt er vooral de aandacht op, dat naast levensmiddelen ook warme on- dcrkleeding zoo allerdringendst noodig is, omreden zeer vele noodlijdenden, bij gebrek aan onderkleedmg, hunne uit den aard der zaak toch reeds schamele bovenkleeding direct over het bloote lichaam dragen. Adressen voor Haarlem: R. C. van Cranenburgh, Voorzitter, Kruis weg 72, Telefoon 160. Mevr. J. M. SlerckProof, Vice-Voorzit- sler, Linnaeuslaan 10, Telefoon 1958. P. J. van Kessel, Secretaris, Jansweg 38. Telefoon 2716. Joh. L. Holt, Penningmeester, Groote Hout straat 52. Telefoon 2608. Mevr. C. Rohde, Groote Houtstraat 38. Te lefoon 390., Mevr. L. HoffmannHuismans, Bekenrode straat 23. J. W. A. Beynes, Nieuwe Gracht 72. Tele foon 645. J. N. Hensen, Gedempte Oude Gracht 31. WelEerwaarde heer Kapelaan H. Wennen, Spaame 99. Telefoon 1552. Adressen in dc Buitengemeenten, alwaar in lichtingen te bekomen zijn, levensmidelen en kleedingstukken kunnen worden bezorgd: O verveen: Mevr. van der Stevlenn, Zijl- weg 40. Blcemendaal: Mevr. A. Pee ter;, Bloemen- daalsehe weg. Zan-tfvoort: ZeerEerwaarde heer Pactoor M- C. Bah!. SchotenSanlpoort: P. Wolff, Rijksstraat weg 148. Haarlemmeriiede: ZeerEerwaarde heer Pas toor J. H. Saurenn. Halfweg en Haarlemmermeer: ZeerEerw. heer Pastoor J. Lucassen, Halfweg. Heemstede: Mevrouw J. DroogDekker, Raadhuisplein. Bennebroek: Mevfcuw M. Roosenv. Wijk, Laan 112 en d« Dames Roosen. „Vredeoord". Hillegom: Mevrouw D. Nieberd'ing—Kim man en Mevrouw R. Liljenvan Donk. Vogelenzang en Zilk: E. Schrper, Graaf FlorisLaan en Mejuffrouw D. Christoffeis, Vogelenzangscheweg 82. Voor ongeveer een half jaar terug en nog vroeger werd m den gemeenteraad de aan dacht gevestigd op de vele zeer gevaarlijke inzinkingen, welke zich m Haarlem langs de tramrails vertoonen. De wethouder van opeotliare werken ant woordde hierop, toen 'hem hierover een vraag gesteld werd, dat hij er een onderzoek naar zou instellen. Nu kunnen wij ons hesl voorstellen, dat zoo'n onderzoek niet een. twee drie klaar is, maar dat het zoolang duurt aïs nu is wel wat erg. Wij meenden daarcin goed Ie cioen, hem'een handje te helpen. Wij zijn dus ook eens op onderzoek uit getogen, cm Ie zien of wij niet zoo'n „gaatje' konden ontdekken (sic). Wij zijn bij het be gin van Haarlem begonnen, 11.I. op het Sta tionsplein. Zeer elegant zwienden wij met ons rijwiel (dat ook al eenigszins kreupel begint te worden vanwege de oneenigheid der stra ten in Haarlem) het Stationsplein op en over, en waren blij die gevaarlijke zóne voorbij te zijn. De rails n.l. bij het Jansweg-riaduot lig gen niet in dm straat, maar heel rustig „op" d'e straat, en wee hem, die dit 'eindje moet («sseeren, „hij zie toe dat hij rnkrt val Ie". Over liet onderzoek van het begin, ihruotea wij this niet te klagen. Er is werk aan den winkel voor Openbare Werken, Vol moed uiterlijk, maar met vol vree» in nerlijk vingen wij onzen verderen tocht aan. Maar nauwelijks het Stationsplein met haar vele voetangels (lees bandenangels) te zijn „omgezworven" of op den hoek Kruisweg en Stationsplein bevond rich een inzinking, die iui juist niet aan een dansvloer deed denken. En wal ons- sterk verbaasde was, dat op dezen gevaarlijken hoek zelfs geen waarschu wingsbord jc was geplaalst. Overbodig was dit zeker niet. Ver-dor gaande op onzen onderzoekingstocht bemerkten wij op den Kruisweg en in de Kruisstraat een opeenvulgende serie van kuil tjes en kuilen-laugs-de-rails, waarvan Eerste Hulp zou watertanden, als zij om werk ver legen zat. In de Barfeljorisstruat ging alles van een kien dakje, behalve in het begin, waar de rails treiterend boven het dek uitsteekt, om weldra weer onzen weg te vervolgen door het dal van tranen. In de Koningst raat en ^Gierstraat is hot glad mis. Deze twee straten zijn vanwege hun druk verkeer uitstekend geschikt om er een kleine salto morlale te maken. Vooral w'anneer je achter je een motorbus hoort aanrollen en je tevergeefs naar een geschikte gelegenheid zoekt, om zonder met de „opgezwollen" rails kennis te maken, toch volgen sd-e regelen der kunst ziet uit té wijken. Eindelijk waren wij dc Houibrug genaderd en wilden nu naar de TompelieTStraat, om daar even voorbij zijnde een verrassende ont dekking te doen. Voor enkele weken terug bevond zich hier namelijk schuin tegenover de gestationneerde auto's een gat langs de rails Ier breedte van een autoband en ter diepte van plus 1 a 2 centimeters. Dit gat is verdwenen. Ja, lach nu niet, lieve lezer, wij bedoelen niet dat gat, wat een tiental passen verder is. Dat is er nu nog. Ook dezeer diepe inzinkingen bij de kruising van de Amsterdamsche tram en de Haarlemsche tram zijn er nog. Maar dat éénc is gemaakt!! Daar gaat niets van af! Waarom rai dat eene gat wel gemaakt is, en dat an dere, even gevaarlijke gat niet, dat is een vraag, Waait ieder gewoon sterveling geen antwoord op kan geven. Wij zullen hier echter niet -bij blijven stil staan en onzen onderzoekingstocht maar voortzetten. Wij koeren derhalve om en rij den via de Houibrug, de Groote Houtstraat in, om na een honderdmeter te hebben ge reden daar een wissel te vinden, waar men noodzakelijk overheen moei, wil men rechts blijven houden, doch waarbij de straat in een dusdomge verren staat van ontbinding ver keert, dat het er overheen rijden bijna niet meer mogelijk is, en dit stukje grond klajjS, neen brult, tot icderen voorbijganger om her stelling. Wie het nog niet gehoord heeft, ga er even luisteren! De jammerklachten der ge vallenen zijn welsprekend maar niet wel luidend. Verder blijft ook de Groote Houtstraat haar zusters getrouw en toont aan iedereen zijn dcplorabelen en levensgevaarlijken toestand. Ook de Jansslraat, Jansweg en Ken-nemer plein vertoonen hetzelfde euvel in meerdere of mindere mate. Wij beloven onzen tocht nog te zullen voortzetien. (Ongecorrigeerd.) Gedurende drie dagen, te beginnen met vandaag, rijden er door Haarlem en Om streken van onderscheidene firma's auto's rond, bemand met eenige leden van het Roode Kruis, die inzamelingen houden voor het noodlijdend Duitschland. Elke wagen heeft een groote witte vlag met rood kruis en eenige plakkaten, waarop de milddadig heid der bewoners wordt ingeroepen. Elke wagen heeft een bemanning van drie 5 vier leden. Vandaag zijn uitgereden een auto van de firma W. F. Bremer, van de firma v. d. Wal en van de firma Kimman, welke rijden door de sjad en Heemstede. Morgen wordt door een auto van de firma Kimman, Roemer en van de werf Conrad de route genomen langs Bloemen- daal, Overveen, Aerdenhout en Bentveldt, terwijl Vrijdag een rit wordt gemaakt langs Schoten en de Amsterdamsche Buurt door een wagen van de firma Kimman en de Haarlemsche Auto-Centrale. Tengevolge van de dikke mist zijn te Spaarndam eenige schepen aan den wal ge- loopen en zit er een vast in de Mooie Nel. (Zitting van heden.) Van alles wat. In de saaie zitting van dezen morgen, met kleine, onbeduidende overtredingen, eento nig aaneengereid, werd eenige stemming ge bracht door het optreden van een 91-jarigen getuige, uit Beverwijk, die met zijn pet den kantonrechter en den ambtenaar joviaal toewuifde, toen hij kwam en vertrok. Veel bijzonders was er ook wijders niet. Een enkel „greepje": Een bakker, die brood had afgeleverd aan de Mariastichting, vóór 's morgens 10 uur. Dat mag niet van de wet. Beklaagde zei, dat hij het altijd doet en dat de agenten, die het zien, er nooit wat van zeiden. De ambtenaar dacht, dat bekl. er wel verlof voor kon krijgen, als hij het vroeg, omdat het hier een ziekenhuis betreft. Maar bekl. zei, dat hij die vergunning al gevraagd had, maar niet gekregen, waarop Mr. de Blecourt hem den raad gaf, het nog eens te probeeren bij den minister zelf. Met een milde boete kwam bekl. ér nu af. Op de Groote Markt mag men geen auto's „stallen" (onbeheerd laten staan) ten zij op het gedeelte tegen het middentróttoir vóór de restaurants de Kroon-Brinkman, en dan nog horizontaal op den stoep-rand. Meermalen ziet men de politie daarheen auto's verwijzen, maar algemeen bekend schijnt deze maatregel niet te zijn. Ook Jhr. M. uit Santpoort verklaarde het niet te we ten. Hij rijdt al J3 jaar auto en heeft nog nooit een overtreding begaan, omdat hij het als een plicht beschouwt, de bepalingen en voor schriften nauwgezet na te leven. De ambte naar zei, dat hem de nieuwe bepaling ook niet bekend was. Waar het de eerste maal was, volstond hef O.M. met een boete van 0,50 te vorderen, wat ook de kantonrech ter in dit geval voldoende vond. Tenslotte was er mr. K. G., juridisch advi seur bij de posterijen, die beschuldigd wordt, gerookt te hebben in een niet-rook compar timent in den trein, althans zich daar te heb ben bevonden met brandende tabak. Bekl. ontkende. Hij had, toen de trein het perron te Haarlem binnenreed, een sigaret opgestoken en toen hij bezig was, uit te stap pen, en met de sigaret in den mond buiten het coupé-raampje keek, nam de conduc teur, die zelf op de treeplank van een an dere coupé stond, ook om uit te stappen, hem waar. De ambtenaar meendè dat bekl. dus in elk geval gerookt had, terwijl hij zelf ia den trein was. Bekl. en zijn sigaret zijn één, meende spr., dus de overtreding van het betrokken artikel is gepleegd; neemt men bet verweer van bekl. aan, dan zijn al lerlei ontduikingen mogelijk. De kantonrechter achtte het raadzaam den conducteur, die het proces-verbaal had op gemaakt, nog als getuige te hooren, hetgeen de volgende week geschieden zal. Ondertrouwd; 28 Nov., N, L. v. Schagen en H. D, M. v. d. Ham. J. J. L.emmens en C. P. v, d. Bogaerde. A. v. d. Putten en A. B. K. Fichtner. A. A. Sieraaden. en H. M. F. Weidema. L. H. Peek en G. Veldhuis. J, W. Mulder en C. W. P, Compter. F. C, v. Houten en A. Moen. L, Smits en M. H. Brachem. E, C. Rosa-Tas en J. Beek man. S. v. d. Lende en E. M. W. v. Macke- lenberg. Getrouwd: 28 Nov,, H. M. Geerfs en A. Vers- pagen, J. v. Gennip en M, C. H. v, d. Anker. G. F. Zeulevoet en C. E. Besse- ling. H. Wesseling en G. M. v. Velzen, L. M. v. Zonneveld en A. M. J. Stokman. P. C. de Veer en B. Boon. Geboren: 25 Nov., d. van M. E. H. A. Dernison-Puts. 26 Nov., H. Boekling-van Wijk. Overleden: 26 Nov., J. Leys, 20 j., M. v. Heemskerkstr.. »- 27 Nov., J. Bos, 61 j„ Schotersingel. Heden werden in staat van faillissement verklaard: B. J. Asseler, koopman te Lisse, Heerenweg 179, Curator Mr. F. v. d. Goot, alhtier; Jac. Ant. de Haan, metselaar te Wijk aan Zee en Duin; Joh. Ant, de Haan, tim merman, te Wijk aan Zee en Duin. beiden ten huize van hun vader den heer J. de Haan, Romerkerkweg C 80, Curator in beide fail lissementen Mr. A. A. Huizinga, alhier; Pieter Kroon, loodgieter te Schoten, Reitzstraat 6, Curator Mr. C. Blankevoort, alhiler. Rech- ter-Commissaris in alle faillissementen Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van: Klaas Hooyberg, veehouder te Middelie; J. A. Sebregt, muziekhandelaar te Zahdvoort, Kerkdwarspad 2a. Vernietigd werden de faillissementen van: Johannes Groenland Szn„ kweeker te Heemskerk; Mordechai Santilhano, koop man te Haarlem, Kleine Houtstraat 99. Beëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: lo. C, J. v. Walsteyn koopman te Schoten; 2o Jac. Sietsens, bouwkundige te Haarlem; 3o de N.V. Visscherij Mij. „Union" te IJmui- den en 4o J. Bindels, fotograaf te Haarlem, Hooger beroep werd aangeteekend door: De officier van justitie, in de "zaak van J. P. B. ter zake verduistering, dienstbetrekking veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar; en in de zaak van E. M. te Haarlem ter zake van overtre ding van art, 239 strafrecht veroordeeld tot 2 maand engevangenisstraf mei proeftijd van 2 jaar. In de Maandag j.l. voortgezette gecombi neerde vergadering van de Commissies van Overleg voor de Ambtenaren, de Werklieden en het Politiepersoneel werd algeheele over eenstemming bereikt ten aanzien van de werktijdregeling en den vacantietoeslag wel ke béide punten door het College van Bur gemeester en Wethouders aan de Commis sies ter behandeling waren ingezonden. Na ampele discussie werd als resultaat van het overleg met algemeene stemmen aangenomen een conclusie, waarin is aan vaard de 48-urige werkweek voor de ge meente-werklieden en de verlenging voor zoover noodig, van den werktijd voor de ambtenaren, aan deze aanvaarding werden enkele voorwaarden in verband met de uit voering verbonden. Ten aanzien van den vacantietoeslag werd volledige eenstemmigheid bereikt in dier voege, dat de bestaande verordening niet zal worden ingetrokken maar de toepassing voor het jaar 1924 zal worden gewijzigd ten opzichte van het bedrag der uitkeering. De conclusiën werden tezamen aanvaard riadat door den Voorzitter de verklaring was afgelegd/dat een eenparige beslissing door de gezamenlijke Commissiën door Burge meester en Wethouders zou worden gewaar deerd. Hedenmorgen werd in het gebouw „De Nijverheid," Jansstraat 85 alhier, door de woningbouwvereeniging „Zorgvliet" aanbe steed het bouwen van 44 arbeiderswoningen op een terrein ten zuiden van de Slachthuis- straat. Ingekomen \yaren 9 inschrijvingen, waar onder 1 ongeldig. De inschrijving was in tweeën gesplitst, n.l. paalfundeering en betonfundeering, wel ke wij respectievelijk zullen aanduiden als A. en B. Ingeschreven hadden: Fa. J. Boon en Schoonderwoerd te Lei den, A. 123.000, B. 111.000. Fa. P. Lan- "gendijk te Beverwijk, A. 130.249, B. f 115.249, Fa. Oosterwoud en van Doorn te Utrecht, A, 132.600, B. 117.600.Fa. P. J. Paternotte en Hagemeijer te Amsterdam, A. 137.500, B. 122.500. Fa. IC. van 't Neer te Assendelft, A, 133.650, B. 120,150. Fa. J. de Hoeff te Amsterdam, A. 152.465, B. 137,578. Fa. J. de Bruin te Breukelen, A. 132,537, B. .117,370. Fa. Bakker te Haarlem, A. 143.000, B. 132,000. De gunning zal binnen drie weken worden bekend gemaakt. Heden herdacht de heer G, J. Jansen Sr., den dag, waarop hij voor 25 jaar bij de Ne- derlandsche Spoorwegen als nretaaldraaier op de Centrale Werkplaats in dienst trad. Na de gelukwensehen van zijn chefs en het personeel in ontvangst te hebben geno men en hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud was overhandigd, kon hij het verdere van dien dag in den huiselijken kring door brengen. GEMEENTERAAD. Hedenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van wethouder Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, daar de burge meester ongesteld is. Afwezig bij den aan vang de heeren Boer en dr. Kuenen. De VOORZITTER spreekt den wensch uit, dat de ongesteldheid van den burgemeester van korten duur moge zijn. (Applaus). N4 voorlezing der ingekomen stukken gaat dé Raad in besloten zitting. (De zitting duurt voort.). 434e NFD. STAATS'. O'i IffilJ. Trekking van Woensdag 28 Nov- le Klasse 3e Liist. Hooge oriizen: ,3078 6643 10332 elk 1000. 5773 400. 12580 /200. 5349 5576 7093 11964 15167 20352 22420 elk Prijzen van f 20: 79 161 175 211 247 254 355 398 480 495 526 547 597 614 616 636 644 796 810 842 912 947 978 104S 1160 „1244 1261 1281 136,3 1,382 1396 (402 1421 1591 1649 1757 1809 1S4S 1994 2013 2035 2169 2215 2217 2369 2469 2530 2552 2641 2645 2733 2803 2895 3007 3032 3074 3214 3296 .3362 3382 3468 3470 3637 3694 3758 379! 3800 3835 3934 3971 4010 4035 4141 4150 42.3,3 4271 4303 4315 4356 4357 4373 4388 4412 4469 4475 4486 4523 4578 46S1 4740 4793 4794 4816 4843 5045 5178 5205 5314 5319 5380 5392 5511 5514 5582 5626 5700 5704 5711 5715 5717 5787 5853 6164 6205 6213 6434 6594 6595 6660 6671 6672 6697 6750 6796 6998 6999 7116 7117 7125 7152 7183 7221 7260 7299 7422 7520 7657 7664 7745 7800 7850 7852 7877 8140 8167 8177 8209 8221 8232 8327 8328 8436 8466 8478 8491 8509 8552 8554 8616 8628 8660 8701 8778 8782 9067 9188 9235 9284 9310 9313 9323 943? 9462 9469 9497 9539 9540 9629 9656 9718 9745 9835 9918 9924 9953 9954 9961 10052 10108 10207 '10453 10455 10517 10615 10714 10734 10737 10756 10781 .0809 10S27 10357 10991 11032 11053 11178 11355 11439 11520 11524 11542 11583 11787 11789 11824 11841 11342' 11856 11982 12115 12280 12375 12500 12506 12524 12697 12703 12714 12731 12759 12771 12772 12785 12805 12822 12899 12905 12941 12963 12974 12978 12993 13032 13064 13103 13113 13254 13262 13263 13332 13340 13345 13414 13427 13440 13452 13471 13612 13646 13647 13667 13689 1374! 13789 13894 13931 13976 14019 14043 14076 14078 14080 14081 14103 14113 14337 14454 14620 14631 14688 14694 14748 14789 14791 14849 14946 15060 15097 15127 15171 15243 15244 15248 15275 15312 15388 15390 15439 15463 15553 155*4 15612 15624 15650 15682 15718 15778 15787 15S01 15969 15981 15982 16080 16086 16167 16251 16268 16274 16286 16315 16349 16432 16494 16504 16506 16532 16575 16623 16635 16677 16768 16816 16846 16878 16898 16954 17014 17024 17043 17096 17110 17129 17171 17211 17320 17344 17345 17363 17433 17499 17508 17513 17560 17588 17609 17700 17755 17792 17854 17930 179.39 18010 18061 18079 18086 18163 18191 18192 18244 18250 18262 18322 18345 18408 18448 18577 1859.3 18611 18612 18634 18782 18789 188f'0 18985 19030 19106 19123 19156 10192 19277 19312 10,313 19432 19441 19507 19552 19598 19624 19692 197.39 19743 1Q776 10819 10830 10840 IOS44 19925 19959 19971 19994 20036 20141 20263 '0307 20314 20323 20342 20381 20407 20467 ''0490 20557 20678 2068.3 20713 2074? 20781 '0807 20S36 20862 20919 20025 20026 20039 '0901 21006 21020 21045 21060 2112? 21276 '1309 21324 21352 21371 21376 21416 21463 '1520 21530 21550 21618 21673 21733 '1734 '1743 21750 '1808 21R85 ?108? '(098 '2019 '2104 22218 '2284 22310 22325 "369 '?3*8 «416 22544 22681 22597 22612 22638 22691 22696 ?2'09 22761 22789 2281? 22879 22892 «907 22970 22572 22979 22987 Duitschland, Londen en Parijs zijn ernstig gestoord. Hedenmorgen kon slechts Vla Rot terdam verbinding met Londen verkregen worden. DE INDUSTRIE BE OVEREENKOMST. BERLIJN, 28 Nov. Naar de Vos. Zeit. ver neemt, werd te Parijs té bevoegder plaatse verklaard, dat naar hel zich laat aanzien, FranschEnge!sche besprekingen inzake éen eventueel toetreden van Engeland tot de Franse!)Belgische overeenkomst met de Duif sche inlustrieelen aanstaande zijn. DORTMUND, 28 Nov. Ten aanzien van het afzonderlijk verdrag tusschen het Mannes mam-concern en den Micum wordt gemeld dat op grond van de overeenkomst van Dussel- dorf de kolenmijnen van het Mannesmam- concem hunne onderbroken kolenleveran- ties naar Nederland direct weer mogen her vatten. De arbeiders van ongeveer 12 mijnon kunnen daardoor weer aan den arbeid gaan. Medegedeeld door het Kon. Ncd. Meteoro logisch Instituut te Dc Biidt. Naar waarnemingen in den morgen van 28 November. Hoogste Barometerstand 765.7 m.M. te Karlstadt. Laagste Barometerstand 743.1 m.M. te Clermont. Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 November: Meest matige wind uit oostelijke richtin gen, nevelig tot zwaarbewolkt of betrok ken, waarschijnlijk eenige regen of sneeuw. Iets zachter. Medegedeeld door de SPAARNKB4NK. De Beurs opende heden: iets flauwer. DE DROOGLEGGING VAN DE ZUIDERZEE. De afsluitdijk naar Wieringen aanbesteed. DEN HAAG, 28 Nov. Bij de heden gehou den aanbesteding vanwege hei Ministerie van Waterstaat voor het aanleggen van den afsluitdijk tusschen de Noordhollandsche kust en het eiland Wieringen werd het laagst ingeschreven door de Aanneming Maat schappij v.h. G. A. van Hattem te 's-Gra- venhage en de N.V. tot Aanneming van Wa terbouwwerken v.h. A. Hofman ie Haarlem voor 1.497.000 De raming bedroeg twee millioen gulden. SPtoN'NAGE. MOSKOU, 28 Nov. Te Triest is een contra, revioiuf. organisatie ontdekt, welke geleid Wend doof zekeren Tsjarkofski-Kartachef. De leden van leze gevreesde organisatie verkla ren dat hun werkzaamheden bestaan in het verrichten van militair spioranage-wenk, in 't bijzonder In Polen tegen hooge bclooningen. Bij hel onderzoek werd een gcbcl dossier- ge vonden over de werkzaamheden van het hoofdcentrum te Parijs en zijn mede werking bijt vcrschiilendemonareiliistische machinaties. De leden van "t genootschap hebben thans hun vertrouwen verloren in een mogelijke anti-sóvjet-ragering en legden een volledige bekentenis af. AMSTERDAM, 28 Nov. De sform van den afgelopen nacht heeft zijn invloed doen gel den op het intercomm. en internat, telefoon verkeer. Gnvole storingen zijn teweeg ge bracht in bijna geheel N.-Holland, Groningen en Friesland, Ook de verbindingen met V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 Opde Vaart dito Gem Eigendom Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd Lloyd Hall. Lloyd Pa'kelvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Handel Mij. dito Geconsolideerde Kon. U. 1. Olie S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. ori Deti bsfh Batavia. Poerworedjó Oude Deti Senembsfh Dell Amsterdam Rubber Serbadjadi a'Tlau Wai Sumatra Dordlsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash 92 99'/, 80'/, 66 137 115'/, 12] 9s/, 122 57'/, 20»/, 504'/j 391 55V, 184 123'/, 1275/, 127'/., 16 I, 143'/, 3965/f 101'/, 9% 188 189'/. 114'/, 288 242 301V. 1:50'/f 2 8 U8'/, J 26'/,, 364 3BV„ 141V, 1 10»/s 92'/s 99% 80 137 1!6 '21'/s 122'/, 5 500 390 55 183'/, I 3V, 127 128 141Vi 398 101% 9 186 V, 189 113 288 242 302 151 119 127 384 38'/, 141V, 81 10'/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2