Oude vertellingen uit Haarlem en Omgeving.. STADSNIEUWS De familie Van Löben Seis. Douche baden. Uil DSM OMTREK. BLOEMENDAAL. velden SCHOTEN. OVERVEEN. HEEMSTEDE. j t n SANTPOORT. ZANDVOORT. DE NIEUWE TEYLER-ZAAK. Gisterenochtend heeft mr. Van Styrum in de nieuwe Teyler-zaak (een geheel nieuwe actie betreffende de nalatenschap van P. Teyler van der Hulst) conclusie van ant woord genomen. Mr. Bruch, de procureur der eischers, heeft drie weken uitstel voor repliek ge vraagd. KAMER VAN KOOPHANDEL. De aftredende leden van de Kamer var. Koophandel en Fabrieken zijn gisteren allen bij enkele candidaatstelling gekozen. Dat spaart de moeiten en de kosten van een stemming uit, wat voorzeker zeer is toe te juichen. Wij hebben er herhaaldelijk op gewezen hoe gewenscht het zou zijn dat de verkiezing voor de Kamer van Koophandel zonder stemming zou afloopen. Dat dit nu inderdaad geschied is mag een reden tot tevredenheid zijn. HOUTVEILINGEN IN DE DUINSTREEK. Men schrijft ons De jaarlij ksche houtveilingen in onze duinstreek zullen weldra weer aanvangen. Ondanks de voor den tuinbouw ongun stige bedrijfsuitkomsten blijft de belang stelling voor deze verkoopingen, die hoofd zakelijk uit rijs-brandhout bestaan, onver flauwd. Dit is geen wonder want de bosschen ver dwijnen zoo langzamerhand in de streek van Kennemerland om plaats te maken voor de feelderijen. De verdwijnende bosschen en de toename der tuinderijen, doet de behoefte aan rijshout steeds sterker voelen en is oor zaak dat er op die veilingen prijzen besteed worden die de teelt der peulvruchten, waar voor het gebruikt wordt, nimmer vergoeden kan. Sommige tuinders schijnen daar wel eens niet genoeg over na te denken en bieden maar raak. Veilig kan aangenomen worden dat het hout in prijs zoomede kwaliteit als kwantiteit, 100% duurder is dan voor der, oorlog. Naarmate het hout in prijs gestegen is worden de bosschen een keertje meer gekapt met gevolg, dat die echte ouderwetsche kavels van vroeger, niet meer te zien zijn. Men spreeekt nu wel eens van een koor dikke wandelstokken. Bij uitzondering ha.-it men nog een koopje, maar dat ligt soms zoo ver uit de richting, dat meerdere trans portkosten zulk een koopje een duurkoopje maken. PROV. STATEN VAN NOORD-HOL LAND. Ged. Staten stellen voor, aan de Vereeni- ging „Handeldrijvende Middenstand" te Weesp ten behoeve van haar handelsavond school, met ingang van het jaar 1923, tot We- deropzeggens een bijdrage te verkenen van ten hoogste 267 per jaar, onder voorwaarde, dat Rijk en Gemeente jaarlijks onderscheiden lijk ten minste 1.335 en 1000 toezeggen of beschikbaarstellen aan de Algemeene Win- keliersvereeniging te Amsterdam, ten be hoeve van hare handelsschool, met ingang van 1924, een bijdrage van ten hoogste 10.847 per jaar, mits Rijk en Gemeente resp. 54.235 en f 43.388 geven. Ged. Staten vragen machtiging, om voor 4 jaar, ingaande Januari 1924, een con tract te sluiten met het Centraal Bestuur der Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland, gevestigd te Utrecht, betreffende de verpleging in de ge stichten dier vereeniging in de derde klasse, voor rekening van de provincie Noord-Hol land, van 100 protestantsche krankzinnigen. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan een wijziging van het Bijzonder Reglement van bestuur voor het waterschap Mariënduin. FEDERATIE DER WERKGEVERS- ORGANISATIEN IN HET BOEK- DRUKKERSBEDRIJF. Woensdag 28 en Donderdag 29 November zal in het café-restaurant „De Kroon" door bovengenoemde Federatie een vergadering worden gehouden. De agenda luidt als volgt Woensdag 28 Nov. 11 uur vergadering Nederlandsche Bond van Boekdrukkerijen half 12 vergadering Roomsch Katholieke Vweeniging 11 uur vergadering Bond van Christelijke Drukkerspatroons 1 uur ge meenschappelijke koffiemaaltijd 2 uur Fe deratievergadering half 7 gemeenschappe lijke maaltijd half 9 lezing Dr. Mori (met lichtbeelden). Donderdag 29 Nov. 10 uur voortzetting Federatievergadering half 1 gemeenschap pelijke koffiemaaltijd 2 uur Ontvangst door B. en W. van Haarlem ten stadhuize 3 uur Gemeenschappelijk bezoek aan de tentoon stelling van de ontwikkeling der boekdruk kunst in Nederland. GOEDKOOPE KOLEN. De heeren Keesen, Klein, Castricum en Klein Schiphorst doen het volgende voorstel Overwegende de steeds moeilijker worden de levensomstandigheden van een groot ge deelte der bevolking, vooral gedurende het winter-tijdperk, waarin een der eerstnood- zakelijke behoeften is de brandstoffenvoor- zlening, kennis genomen hebbende van den prijs van gascokes in het jaar 1922 ën thans in 1923, zijnde respectievelijk Geklopte cokes in 1922 p. H.L. 1.65, in 1123 p. H.L. 1.90. Grove cokes resp. ƒ- .55 38,p. 1000 K.G. Parel cokes resp. 1.40 en 1.65. hebben de eer het navolgende voor te stellen Den Raad der gemeente Haarlem, gehoord de besprekingen, besluit B. en W. uit te noodigen de prijzen van gascokes, bestemd voor huisbrand aanmerkelijk te verlagen. PROFESSOR Dr. JENO KERNTLER EN DE MUSIKALISCHE KAMMER- SPIELE. Dr. Jenö Kerntler, de bekende pianist en componist, die Dr. Erich Fischer in 't voor jaar was opgevolgd als muzikaal leider der „Musikalische Kammerspiele" is tot direc teur van het Staatsconservatorium te Buda pest benoemd en kreeg den titlel „Professor" Met ingang van 1 Januari zal Dr. Kerntler zijn nieuwe werkkring aanvaarden. De di rectie der Musikalische Kammerspiele staat in onderhandeling met een bekenden Nederlandschen pianist voor opvolging van prof. Dr. Jenö Kerntler. Men schrijft aan de Nieuwe Rott. Crt: Bij den heer S. Gouda Quint te Arnhem is de genealogie dezer familie, bewerkt dóór den heer W. Wijnaendts van Resandt, in het licht verschenen. Het boek is 'keurig verzorgd en, naar ik meen. niet in den handel. De heer mr. P. J. van Löben Seis heeft het echter mei milde hand aam beoefenaars en vrienden onzer vaderlands» »he geschiedenis len geschenke geboden. Een oude aanteekening zegt, dat het ge- siacht Seis .afkomstig (is) uit het aloude huis van St. Aldegonde, in Henegouwen, Ar- lois Cambresis, Toulouse en Boulorrns, en se dert veele eeuwen bekent, en in groot aen- sien aldaer geweest (is)" De heer Wijnaendts van Resandt loont aan, dat helgeen deze aanteekening over de af stamming der familie Seis (later Van Löben Seis) zegt, onjuist en de Nederlandsche tas van dit geslacht uit Glaibach afkomstig is. Daar kemt voot het eerst in èen acte van 13 Januari 1559 een chirurgijn Paulus Seis voor, wiens oudste zoon Peter Seis Hervormd werd, omstreeks 15801582 naar het toen- j maais Protestantsche Zutphen trok en de j stamvade' werd van de Nederlandsche linies j Seis en Van Löben Seis. Achtereenvolgens j worden nu in dit boek de Selsen lol op onzen tijd uitvoerig besproken. Wat zij deden, wel ke bezittingen zij hadden en hoe zij die ver wierven, dat ailes wordt ons aan de hand van tat van archiefstukken meegedeeld. Het werk is om die sociale geschiedenis niet al leen voor de familie Seis. maar ook voor onze vaderiandscbe historie van belang, speciaal voor de Geidersche en met name voor die van Zutphen, waar de Selsen lang hebben gewoond. EeD groot aantal afbeeldingen portretten en stadsgezichten illustreeren den tekst, o.a. de afbeelding van hel bijzonder mxne hek (Louis XIV) van een huis op het 's-Gra- venbof te Zutphen en van den fraaien Renais- saince-geve! uit de Waterstaat aldaar. Deze gevel uit 1625 werd helaas omstreeks 1885 gesloopt. In het Douchebadhuis aan den Kouden- hom zijn in de afgeloopen week 334 baden genomen, indat aan het Leidscheplein 833 en in dat aan den Schotersingel 1001. De Stichting BethaniëDoor Zuster Jo Scboemaker S. B. S„ wordt aan het „Gen trum" het volgende geschreven; In het blad van 19 dezer, las ik, dal de Stichting Bethanië, te Bloemend aal. die wenkt voor bekeering van het Hollandsohc heidenkind, een dubbelganger heeft gevonden in een nieuwe Hoilandsche congregatie van dienzeifden naam, die afkomstig uil Frank rijk zich gevestigd heeft le Venlo. Ofschoon ik met zeer veel belangstelling dit artikel heb gelezen en het werk der reclasseering, dat deze congregatie zich ten doel stelt, hoog ap- voorkomen, even te moeten doen uitkomen, dat deze congregatie mets gemeen heeft en in geen enkel verband staat met de stichting „Bethanië", die gevestigd is te Bloemen- daal, aldaar geslicht door Pater v. Ginneken en die haar vertakkingen heeft in de ver schillende plaatsen als Den Haag en Rotter dam, waar haar kinderhuizen, genaamd „Rei- niidahuizen'' gevestigd zijn. Ik vertrouw, dat men deze korte opmer king niet zal opnemen als een naar voren schuiven van de ééne stichting, met terug dringing van de andere. Integendeel hoop ik, dat deze stichtingen van gelijken naam, ieder op eigen terrein vruchtbaar mogen werken. R, K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht". Vergadering der R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Overveen op Donder- derdag 29 Nov. in de St. Aloysiusschool en Vrijdag 30 Nov. te Vogelenzang in het R. K. Vereeniginggebouw telkens des avonds te 8 uur De Agenda betreft: Verkiezing van be stuursleden. Het bestuur onthoudt zich van het stellen van candidaten. Met het oog op het houden van twee vergaderingen, is het gewenscht de namen van eventueele candidaten van te voren aan het bestuur op te geven. Hunne namen zullen op de ver gaderingen bekend gemaakt worden. Het verdient aanbeveling, zich van te voren er van te vergewissen, dat een eventueele candidaat bereid is de benoeming aan te nemen. Ook vestig, t het bestuur de aandacht op de wenschelijkk dat bij de bestuurs keuze met de versft billende deelen der ge meente rekening zal worden gehouden. Gemeenteraad. Giste ravo-nd vergaderde de gemeenteraad. Aanwezig' a; 'eden. De voorzitter doet mexiVJ-eiing van de in gekomen stukken. Een verzoek van W. van Rooy, om eervol onts'ag ais lid der Ccmmi.vVe van Toezicht op de Visscherijschool. Word» sjervol verleend. Een motie van het Central?»' Drankweer- Comité, waarin leedwezen wortAi uitgesproken over de vrijgevigheid van den Burgemeester inzake het verleenen van dansv 'ei'gunnmgen. Een adres van het bestuur der \Wüste-von Gölsch Bewaarschool te Santpoort, Jnel ver zoek cm een herlaxalie van zijn .schoolge bouw. Naar B. en W. ter afdoening. Een schrijven van het bestuur der V-A 66111" ging voor Ambachtsonderwijs in Kennevuer- mnd, waarin wordt medegedeeld, dat het .be sloten heeft voorioopig af te zien van de lï l' brekling van het gebouw voor practisch ara bachlsonderwijs op het gemeentctcrrein Velseroord. Mcdedeelingcn. Bij de stukken is ter kennis neming voor de leden ter inzage nedergelegd een rapport van den directeur van openbare werken inzake het plaatsen van een wacht lokaal aan de Visschershaven. Bij de rondvraag in de raadsvergadering van 24 Juli j.l. werd door den heer Tusenius gewezen op de wcnschelijkheid van hel aan leggen van een verbindingsweg vanaf de Zuid zijde der Haringhaven naar de Zuidpier. Den 20en Augustus d.a.v. kwam bij B. en W. een adres in van E. J. Beukman, le IJmuiden, waarin eenzelfde verzoek was ver vat. Nevens dit adres was een verklaring van adhaesiebetuiging gevoegd, onderteekend door 'al van ingezetenen. Naar aanleiding hiervan is een begrooting van kosten opgemaakt, waaruit blijkt, dat de aanleg van een straatweg, de bovenbedoelde eindpunten verbindende, o.g. 20.000 zal edsohen. Met het oog op deze hooge kosten kunnen B. en W. geen vrijheid vinden, le bevorderen dat aan hel verzoek wordt voldaan. In verband met de in de raadsvergadering van 16 October j.l. gedane toezegging, deelen B. en W. mede, dat zij besloten hebben het raadsbesluit van 29 April 1919, waarbij be paald werd het drukwerk van de gemeente aileen op te dragen aan georganiseerde druk kers, in dien zin uit te voeren, dat vour de bedoelde opdracht s echts in aanmerking ko men de drukkerspatroons, georganiseerd in een bond, die een collectieve arbeidsovereen komst heeft met een werknemersorganisatie. Bij de stukken is gevoegd een rapport van den directeur van openbare werken, inzake de bestraling langs de tramrails te Santpoort. Ingekomen zijn nog een adres van M. W. Jonker, te Jan Gijzenvaart, om ontheffing van de Bouw- en Woningverordening, voor net oprichten van een winkelhuis met wo ning aan den Bloemendaaisohen Straatweg. Naar B.'en W. om advies. Een adres van het bestuur van het Nederi. Olympisch Comité, cm een bijdrage. Wordt afwijzend beschikt. Een schrijven van de Gezondheidscommis sie om, indien tot den bouw van 500 wonin gen mocht worden besloten, dan woningen te stichten, die geen hoogere huur doen dan 4 a 5 per week. Te behandelen bij het adres van den ge meentelijken woningraad. Bij hel adres van het Drankweer-Comité meent de heer Sluiters, dat de burgemeester werkelijk te vrijgevig is met het geven van dan svergu n nin gen. De voorzitter gelooft niet, dat er op de dansavonden zooveel gedronken wordt; de commissaris van politie maakte ook geen be zwaar tegen de vergunningen. Spr. wil ztcli echter gaarne houden aan het gevoeien der meerderheid. Verschillende leden vinden deze zaak veilig in handen van den burgemeester, anderen willen gaarne beperking lot vergun ningen aan bona fide vereenigingen. De voorzitter zegt, 's avonds wel eens ih IJmuiden te zijn geweest, maar wat spr. daar op straat zag, viel hem zeer tegen en hij vraag! zich af of het dan niet beter is, dat de jonge lui op fatsoenlijke dansclubs gaan. De heer v. d. Steen vraagt of de gevraagde verbindingsweg naar de Zuidpier er niet kan komen op goedkoopere wijze. De heer Dunnebier deelt merle, dat het Rijk een sinte'weg zal doen aanleggen Goedgekeurd worden de voorstellen tot het verleenen van een machtiging tot het aan gaan van een overeenkomst tot het in beheer en onderhoud aanvaarden van den toegangs weg naar het station Santpoort en het ver leenen van een crediet van 8300 voor ver betering van dien weg; tot wijziging van de Verordening tot regeling van hel Grondbedrijf, tot aankoop van eenige pereeelen van C. Witteman, te Wijkeroog. gelogen aan de Kip- penbtiurt, te Jan Gijzenvaart, voor een bedrag van 1100; tot aankoop van grond te -Sant poort van de Mij. Veenduin. De behande-ing van het voorstel inzake het verleenen van een crediet voor het rioleeren van den Groote Hout- of Koningsweg en van den Kruisbeek- of Oude Schulpweg, wenscht de Fin. Commissie nog aan te houefcn. Langdurig wordt over het voor en tegen daarvan gedis- cuseerd. Ten slotte wordt het met 11—10 stemmen aangenomen. Op het beroepschrift van het FVov. Electr. Bedrijf, tegen de weigering eener bouwver gunning, wordt afwijzend beschikt en de wei gering gehandhaafd. Vastgesteld wordt een tarief vexor het in medegebruik nemen van schoollokalen. Aangehouden wordit het voorstel tot aan vulling der Verordening op de winkelsluiting, met betrekking tot den verkoop van melk en melkproducten. Goedgekeurd wordt de wijziging en aan vulling der algemeene politieverordening. Vastgesteld wordt een nieuw reglement van orde voor de vergaderingen van den raad. Goedgekeurd' worden de voorstellen tot wij ziging der Verordening op den rechtstoestand der ambtenaren; het prae-advies op het adres der afd. Noord-IIo:land van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren, om toelating tot het georganiseerd overleg en in verband daar mede wijziging der betrekkelijke verordening: hel voorstel inzake vergoeding voor bovental lige leerkrachten en besloten aan 7 bijzondere scholen 12-140.53 uil (e betalen. Op het adres van mej. A C. Kreijenbroek e.a., om uitbetaling van vergoeding voor het geven van onderwijs builen de» schooluren, wordt afwijzend beschikt. Ingewil'igd wordt het verzoek van het be stuur der IJ. V. V. „Stormvogels" om gebruik making van een gymnastieklokaal van een der openbare scholen. Goedgekeurd worden de af- en overschrij ving gemeentebegrooting en begrooting be drijf Openbare Werken, dienst 1923 en de 2e suppl, begrooting van het R. K. Burg. Arm- bestuur, dienst 1923. Aan de agenda wordt toegevoegd een inter polatie van den heer Sluiters, die de volgen de vraag stelt: „Welke motieven hebben B. en \W. er toe geleid om de stemnverleening re doen' eindigen en aan den Minister van Bin nen!. ,2aken geen verlenging aan te vragen?" De iVier Sluiters zeide het bericht der stop zetting «eCr onaangenaam te hebben gevon den. In efe' commissie voor de steunverleeniug was het gjv°ts'e deel der leden er voor om verlenging te vragen, wijl men weer meerdere werkloozen va rwachtte. Nu moeten A5 menschen naar 't Armenhuis, wat spr. zeer ie vend vindt. En de steun- verleening is brlk/iker, ook voor de gemeente. De menschen gaa n ook liever naar hun or ganisaties. Er is V>°k nog werkloosheid ge noeg. Pas hebben »we aan 't R. K. Armbe stuur nog 5000 v«v~ieend. De heer v. d. Mee# kan zich ook niet be grijpen dat B. en W. ^geen rekening hielden met het advies der corn»missie. Al mogen alle schepen varen, ze doen de 3 reizen twee op Engeland, waardoor de havenarbeiders vaak met 10 en li iA'ar huis gaan. Op de Papierfabriek en aan Hoogovenbedrijf krijgen velen ontslag. De heer Maas zegt, dat in nevenbedrifven op IJmuiden de menschen «'erden aange nomen en soms een paar dittgen later al weer ontslagen. De heer Ven nek er gelooft daif het advies anders zou geluid hebben, als de .commissie voltallig was geweest De heer Sluiters betwist dit. De heer Vermeulen wil niet dat er ,een re sidu overblijft van werkloozen. Die raifciPn we nooit kwijt. De heer v. d. Meer is gegriefd, omdat men sprak van arbeiders, die nog een orgel en een rijwiel bezitten. Moeten de menschen dan al les verknopen? De heer Schilling vraagt waarom 'B. en 3$. ile zaak hebben stopgezet. De heer Handgxaaf zegt, omdat de crisis-1' werkloosheid gebaseerd was op 500 werkloo zen. En nu waren er maar 50 meer. Wij gin gen door, maar de Minister knabbelde er elke week aan. Gezien de lijst moeten wij nu op houden. Ca heer Sluiters zegt, dat dit antwoord hem niet bevredigt Spr. meent, dat B. en W. slecht op de hoogte zijn met den 'oestand in liet visscherijbedrijf. De commissie werkte zoo goed en zocht ook werkgelegenheid voor de menschen. De heer Schilling zegt, dat 't hem bevreemdt, dat B. en W. dit besluit namen, «onder het advies der commissie. Spr. is dit niet van B. en W. gewoon. Zit hier niet meer achter? De heer Sluiters: Vermoedelijk wel. De heer Schilling: Een ruggespraak met een of andere mijnheer? De heer Dunnebier zegt, dat er een moment komf, dat men zijn gevoel bet zwijgen moet opleggen. De heer Schilling wijst er op, dat er veel minder werk is, als vele trawlers in Engeland markten. Er komen nu ook geen Engelscbe haringdrifters en van de 94 loggers, anders in de vaart, varen er nu 4 of 5. De heer v. d. Sleen zegt, dat er zeker nog 150 werkloozen in 't visscherijbedrijf zijn. De heer Sluiters zegt, dat het publiek nu kan welen, dat de commissie niet schuldig is aan de stopzetting. Na de rondvraag, die geen bijzonders op levert, gaat de raad in besteden zitting. Vergadering van Fabrieksarbeiders. In de gisteren gehouden vergadering van de afdeeling de Ned. Vereeniging van Fabrieks arbeiders werd behandeld het voorstel van de Katholieke en Christelijke organisaties, aan den directeur der Papierfabriek, om de loonen niet met 3,per week, maar 1.50 per week te verminderen: De vergadering was algemeen tegen dit voorstel, maar men besloot, Woensdag te confereeren met het hoofdbestuur. Jubilea. De heeren J. Th. Verzijlbergh, directeur van den Reiniging»» en Ontsanettings- ciienst en S. Mossel, chef van het Bouw- en Woningtoezicht, hopen 1 December as 12 H jaar in dienst der gemeente Velsan fe zijn, Bouwpremies.. Door den Minister van Arbeid zijn bouwpremies toegezegd voor den bouw van 58 woningen, n L aan G. C. B'ee- ker 600 voor 2 woningen; J. Bleeker 3000 voor 10 woningen; J. Bleeker 2700 voor 9 woningen; P. Bleeker 1200 voor 4 woningen; P. Bleeker 2700 voor 9 woningen; J. F. Wip perman 1200 voor 4 woningen; J. L. Mix f 1800 voor 6 woningen; Tiexsen en Weer- nekers 1200 voor 4 woningen; de Mij. Vel seroord f 1200 voor 4 woningen; P. H. C van Vuuren f 1200 voor 4 woningen; W. v. d. Wanne f 600 voor 2 woningen. Burg. Stand. Bevallen: J. J. Zwemmer de Groot, d. T. O verkleef!de Groot, z. J. C. v. d. WerffOostindië, d. J. A Man dersv. d. Meer, d. J. v. d. BoschVisser, t. H. TuynSwart, z de tweede wagen tegen den eersten aan botste De radiateur van de tweede auto werd vernielt, terwijl de bak van de voorste auto ernstige beschadiging kreeg. Winkelsluiting. Door B. en W is ver gunning verleend, dat ook a.s. Zondag de winkels tot 's avonds 10 uur geopend mogen blijven. Seunverleening en werkverschaffing. Naar aanleiding van het verzoek der twee Middenstandsvereenigingen, om toekenning van het recht, eenige personen te mogen voordragen ter benoeming in bovenbedoelde commissie, deelen B. en W. den gemeente raad o.m, mede, dat zij uitbreiding dier com missie zelfs ongewenscht achten, omdat deze commissie niet zelfstandig optreedt, haar taak zeer beperkt is. Het Protestantsche Weeshuis. In een uitvoerig en gedocumenteerd schrijven aan den gemeenteraad, deelen B. en W. enkele bezwaren mede naar aanleiding van het door de Regenten van het Prat. Weeshuis verspreide schrijven, Aangezien Regenten zich blijven verzet ten tegen het bekende art. 6 dar verorde ning, achten B. en W, het meer gewenscht, hun voorstel, eveneens van 12 dezer, terug te nemen, en Gedeputeerde Staten uitspraak te laten doen. Plantsoen opgehoogd. De gemeente is met het overigens zoo knus-aardige, naar En- ','elsch model, aangelegde p'antsoen bij het Schoterboschplein niet gelukkig. Het uitgegraven plantsoen en de paden worden gedrenkt door het grondwater. Reeds werden de tegelpaden het vorige jaar opge hoogd, evenals het middengrasveld. Doch ook nu nog is alles meestal drassig. O. W. laat nu het grasve'd ontzoden en daarna met een laag grond ophoogen. Hieruit blijkt dus, dat de grondoppervlakte in onze gemeente voor uitgegraven plantsoenen te laag is: dat is jammer, want ze zijn een sieraad voor de omgeving. De R.K. Muziekvereeniging „Euphonia", onderafdeeiing van den R.K. Volksbond, di recteur de heer J. W. Lefeber, zal voor hare donateurs en kunstlievende leden op Zaterdag 1 December a.s. in Hotel Vreeburg te Rlne- mendanl een concert worden aangeboden, met medewerking van de Rederijkers „Een dracht maakl Macht". Programma: 1. Le Relour, Marsch, H. Reuland. 2. Historiëlte D'Anlon, L. J. de Schepper 3. La Petite Durhesse, ouverture, F. Riccius. Toonecl. 4. Vaondeimarsch. J W. Lefeber. (Opgedragen aan de burgerij!. Rust poos. 5. Marche des Gavroches, G. Allier. 6. Mignonneüe, ouverture, J Baumann. Tooneel. 7. Suspimel, Valse Roumaine, J. Wanuvici. 8. Homme Goutre Homme, marsch, Jules Kneg- tel. Hel nieuwe vaandel hetwelk nog eenige dagen bij den heer J. P. de Jong, Zijlweg 20 ks tentoongesteld, zal op den concert-avond aanwezig zijn. PÜ#tse!inge dood. Gisteravond reed J. P-, wonende te Haarlem per rijwiel op de Kerk- laan alhier. Ter hoogte van de BJeekers- vaart gekomen, zag men hem van het rijwiel stappetn, nog eenige pasen doen en neer vallen. Dr. Tombroek, die spoedig ter plaatse was kon slechts den dood constateeren. P., die lijdende was aan een hartkwaal, is ver moedelijk ,d oor een beroerte getroffen. Verloren voorwerpen. Terug te bekomen bij v. d. Host Meerweg 3, een koralen hals ketting; P. Vporderhaak, Iepenlaan 32, een rijwieltaschje; De Jong. Cloosterweg 37, een geel-grijze hond; Waldhotte, Raadhuisplein 23. een zilvren damesketting; Bureau van Politie Raadhuis, een blauwe handschoen; Hulshof Pol, Westérhoutstraat 22, een Duit- sche herdershond. R.-K. Volksbond. Op groofsche wijze heeft de afd. Heemstede van den Ned. R.-K. Volksbond Zondag haar jaarfeest gevierd. Des morgens naderden vele leden tot de H. Tafel. Jammer dat buiten de schuld van het be stuur er geen H. Mis voor de levende en ovarleden leden was, zooals dit meestal ge bruikelijk is. Deze zal nu Vrijdag gelezen wor den. Om 7 uur des avonds kwamen de leden met hursne fami'ieieden in het R.-K. Vereeni- gingsgebonw bijeen. Rondom het tooneel stonden de verschillen de vaandels tusschen groen, wat een fraai ge zicht was. Om half 8 werd de vergadering met den Christelijken groet geopend, waann», onder begeleiding van (ie Harmonie „SI. Mi chael" het Bondslied werd gezongen, waarna de voorzitter, de heer W. Groenland, een korte openingsrede houdt, waarin hij schetst de moeilijke ti" n, die een feest bijna onmoge lijk maken 'toch kan spr. met genoegen con stateeren, Jat, hoewel overal een teruggang van leden wordt geconstateerd, wij hier in Heemstede een gunstige uitzondering maken. Wel is een teruggang van donateurs te boeken Spr. beveelt de collecte, wdke voor de R. K. Textielarbeiders in Twente zal worden ge houden, warm aan. Dan volgen nog eenige mededeeüngen, o.a. dat, zoo er animo is, om mee te gaan met de toeneelclub D. E. S. naar het concours te Lasse, de heer Tb. v. Schie voor plaatsen zal zorgen. f Daarna kwam de Harmonie „St. Miohaëi" met eenige nummers, die zeer goed werden gespeeld. Dan betrad de heer B. R. F. Hulselman den katheder voor bet houden eener propaganda- red e. Spr. begint met te verklaren, dal een rede op een feest is nis de knuppel in het hoen derhok, maar wil gaarne een kans waarne men, voor zoo'n volle ma! eenige woorden le zeggen. Wij vieren feest ter eere van St. Witiibrord, onzen patroonheilige. Spr. vertelt, hoe vroe ger in den gilden! ijd dit feest gevierd werd. Gelukkig voor den Volksbond, hebben wij een St. Witiibrord, en wij moeten trotsch zijn op zoo'n hei'igc. Hier zien wij hem staan, met het kruis bovenaan, op zijn hand de Kerk en een bron, die opwelt aan zijne voelen. Ook voor ons moet hel kruis bovenaan zijn. als symbool voor opheffing van hel zedelijk bewustzijn, voor onzen 4en stand, den ar beidersstand. De Volksbond is voor ons als de Kerk, met als kapellen de Siandsorganisaties. Ook wij moeten stoffelijken arbeid verrich ten, maar wij moeten ons meer bewust wor den, waarvoor wij op aarde zijn. Wij zoeken in een wereld, die leeg is voor velen. Wij zien het aan niel-Kalholieken. die in retraitën en preeken voor niet-Rgomschen hun dorst komen iessohen aan de brond der waarheid. Moeten, vraagt spr., dit juist niet Katholieken zijn. Zijn wij anders dan zii?_ Dansen wy met eveneens om het gouden Kalf, gelijk de jo den toen Mozes den berg beklom? Paus Leo XIII z.g. riep, door medelijden bewogen: „Arbeiders vereenigl U" niet enkel om den gulden of den arbeidstijd, maar om de verheffing van de arbeiders. Waar blijft het enthousiasme voor die zaak? Het is gra ven aan den gouden berg en tukt hel al, er een gaatje in te krijgen, bovenop worden weer meiers opgebouwd. Het is een halen wal er te halen is, door iedere partii die zich sterker gevoelt. Dit is onze verlichte eeuw Ligt het niet op onzen weg, tot een ster- er groep te komen? Leo XIII zeide, dat het niet goed was. dat de één in weelde baadt en de andere ar moede lijdt In den Volksbond kunnen wij voor de ideeën van dien srooten Paus strij den. En dan wijst St. Witiibrord, die ook drbeidde voor de Kerk en ook voor het ge- zin. Zeker, zegt spr., ons doel moet wezen hei hei' onzer ziel, maar er staat geschreven: „de mensch leeft niet van brood alleen, dus m ieder geval ook van brood, dus wij willen eten tijdens de zaligmaking der ziel en daar moeten wij voor arbeiden, maar niet als een verlengstuk eener machine. Wij hebben recht, om feest te vieren na een jaar ploeteren, maar als ailen medewerkten, dan behoefden geen collectes gehouden le worden. Wij behoeven niet aan de hand van der revolutiounairen Ie gaan, maar als 't noo dig is moeten wij er ook op los slaan. Wy voeren geen klassenstrijd, maar een belangen dezen kritieken tijd verlaten de arbei ders de organisaties, terwijl de patroons Dij tienta'len toetreden. Weg met die onderlinge ruzietjes, één groo te massa moet men vormen. De vrouwen en meisjes spoort spr. aan, hun mannen en ver loofden te dwingen, deel te nemen aan den strijd, omdat dat ook haar zaak is. Betaalt de contributie met graagte. U hebt hier in Heem stede ook harde noten te kraken. Gezamen lijk zijn zij wel te kraken. Ten slotte spoort spr. het bestuur aan, de propaganda goed ter hand te nemen, opda' allen loelrcden, om gezamenlijk aan de maat schappij te arbeiden op een grond s ag, alleen berustend op rechtvaardigheid en liefde Na deze vurige rede. die onder doodsctn sililte was aangehoord, volgde een dondereni. applaus. Om er de feestelijke stemming weer m te brengen, trad nu op het mandoline-gezelschap „Konig David". Nu, Lel slaagde er schit terend in. E,en woord van lof aan dit keu rige gezelschap, dat onder leiding van den heer W. Hageman in korten tijd groote vor deringen heeft gemaakt. Ook zij oogstten veei Dan volgde nog een allerleukst kluchtspel van de tooneeldub „D. E. S.' gebte.d: „Een wetenschappelijke bijeenkomst". Tranen zijn er gelachen. Jammer, dat het programma wegens het late uur verkort moest worden. Vooral de mandolineclub hadden wij nog gaarne eens gehoord. Ook de nummers van de harmonie moesten vervallen. Na het zingen van „Roomsohe Blijdschap weid de aangename avond, onder dank aan de medewerkers en voorat ook den spreker, door den Voorzitter gesloten met gebed. Examens krankzinnigenverpleging. Deze exa mens zijn voorlgezet met de candidaten uit het Prov. Ziekenhuis te Santpoort. De uitslag is ais wigl: Eerste gedeelte. 11 candidaten, afgewezen 4, geslaagd: H. M. P. Bakker, J. G. Borg. G. G. Brilman, E. J. M. Hezemans; C. J. Hoving, J. A. M. Oosterhuis en J. van dei Raad. Tweede gedeelte, 12 candidaten, afgewezen 3, geslaagd: B. Bosma, M. H. Falber, H. k Fèvre, A. M. Grave.mnker, W. A. Holles, A. de Jong. A. Kamans, A. M. W. van de Klun- dert en J. A, F. Kramps Derde gedeelte, 12 candidaten, afgewezen 3, geslaagd: C A. Aaarssen, L. W. de Btoer, F. Damsma, A. Dijkstra. T. Dijkstra, M. E Hand- graaf, M. C. Hendriks, G. Maarsse en A Meijer. Dr. F. de Stoppelaar. Dr. F, de Stoppelaar zal binnenkort, om gezondheidsredenen, zijl practijk alhier neerleggen. Hij zal worden opgevolgd door dr. Tichelaar, geneesheer al- Vier. tfEN HAARLEMSCHE SPOOKGE SCHIEDENIS IN 1610. Te Haarlem woonden drie broeders, waar van de oudste ongeveer 60 en de jongste bijna 50 jaar was. Zij waren ongehuwd en genoten door hun braafheid aller achting. Zij heetten TheodorusMartinusen Nicolaas Sol man. Hun vader, Stephanus Soutman, was een voornaam man, lid van den raad der stad Haarlem en meermalen Kerkmeester van de kathedrale kerk alhier. Evenals hun vader waren de drie broeders den katholieken gods dienst getrouw gebleven. Er was nog een vier de broeder, Laurentius Steffensz. genaamd, die te St. Luca de Barrameda nabij Cadix in Andalusië gehuwd was. Deze overleed aldaar op 6 September 1596, zijne weduwe in die stad achterlatende. Het was gebeurd dat Laurentius in 1592, omstreeks Kerstmis met zijn broeder Theo dorus op zee zijnde, in levensgevaar verkeer de, nabij de haven van Compostella, zoo hij meende. Laurentius deed toen een gelofte aan God indien hij uit dit gevaar zou gered worden en Theodorus beloofde daarvoor een offer in eld. Den broeders w«s het onbekend wat Laurentius beloofd had, evenmin wisten zij iets omtrent de vervulling daarvan. Beiden waren gered, doch zooals het meer ge beurt de geloften werden niet vervuld. Toen laatstgenoemde in 1596 in het verre S. Luca overleed leetde de vader Stephanus nog. Hij, noch zijn zoons, wisten iets van het overlijden van Laurentius. Omstreeks den- zelfden tijd meenden zij dezen in hun slaap te zien. Zij bespraken dit geval als iets won derlijks en vreemd, vooral toen zij later veld namen, dat de droom omstreeks denzelfden dag had plaats gevonden op welken de broe der was overleden. Echter men vergat dit voorval. Verscheidene jaren verliepen en de vader overleed intusschen. Onverwachts ge schiedde iets wonderlijks. Het was op 2e Kerstdag van 1610 de feestdag van St. Stephanus dat Martinus omstreeks 5 uur in den namiddag alleen thuis was, daar zijn broeders nog in de Vesper waren. Hij g(ng rtaar den kelder om wat bier te tappen en moest daartoe over een kleine binnenplaats in de open lucht. Hier overgaande werd hem de kaars uit den kandelaar genomen, dien hij in de hand hield, zachtjes op den grond gezet en tevens uitgedoofd, zonder dat hij iemands hand bemerkte. Martinus verwonderde zich niet en dacht dat zijn kaars bij ongeluk geval len was hij stak haar weer aan om naar den kelder te gaan Op dezelfde plek teruggeko men, gaat zijn kaars weer uit, doch zonder op den grond geplaatst te worden. Voor de derde maal stak nu Martinus zijn kaars aan en plaatste haar op de tafel in het vertrek, om zonder licht bier te tappen. Doch toen hij ter plaatse kwam waar zijn licht twee keer was itgedoofd, zeide hij als sprak hij üot eent, voor hem onzichtbare „Zoo gij in deïi naam des Heeren hier gekomen zijt, zeg dan wa gij verlangt en zie mij tot uw dienst bereid als gij iets"beveelt indien gij van elders kom keer dan terug vanwaar gij gezonden zijt." Na deze woorden hoorde Martinus een stem als van een man, die dicht bij hem stond en treurig als uit een diepen kuil aldus antwoordde „Vertrek naar St. Jacob en zorg dat drie missen gelezen worden, efken dag, gedurende drie dagen." Martinus ontstelde hevig en begaf zich naar pater Adrianus Arboreus S.J., of Van der Boom, die o.m. van 1601 tot 1613 zendeling in de Hoilandsche missie was en vooral de Haarlem vertoefde. Eenige dagen later deel te Martinus de gebeurtenis ook mede aan Corn. Gijsb. Plemp, die met de familie Soutman zeer goed bevrtend was en ook reeds met Ni colaas er over gesproken had. De geestelijke raadde hem aan, op Drie-koningen, na ge biecht en gecommuniceerd te hebben, des avonds weer naar dezelfde plaats te gaan op hetzelfde uur waarop hij op St. Stephanus- dag was toegesproken, en aan hem, die zich toen had laten hooren, de volgende drie vra gen in den naam des Vaders, des Zoons en des H. Geestes, te stellen: Wie hij is, waarom hij drie missen wenscht te lezen en waarom juist door hem. Martinus volgde dien raad op, doch nie mand verscheen en hij ontving geen antwoord. Maar den llen Januari tegen zeven uur des avonds, zag Martinus dat de kaars weer uit den kandelaar, dien hij vasthield, genomen, op den grond g plaatst en uitgedoofd werd. Toen zeide hij „Zeg wat gij verlangt, zoo gij uit God zijt; maar indien gij van den dui vel zijt, ga dan van waar gij gekomen zijt." De dienstmaagd die dit hoerde, riep Martinus van binnen toe maar deze werd door haar stem, noch door het daarop volgende zwij gen van den geest niet verstoord hij bleef op de plaats staan, vatte moed en vernam, na dat hij zijn vragen herhaald had, dit antwoord als van een man, die vlak naast hem stond „Ik smeek u, ga naar Sint Jacob, naar Sint Jacob, naar Sint Jacob." Twee dagen daarna kwam Martinus op hetzelfde uur en op dezelfde plaats terug en ondervond hij weer de elfde verschijnselen met de kaars. Wederom zeide hij „Spreek 'ndien gij van God zijt indien gij van den duivel zijt, ga waar gij thuis behoort. Zeg mij uw naam 1" Daarop vernam hij deze woorden „Ik ben uw broeder Lurentius." Op dit antwoord verschrok Martinus en ver ruimde hij de twee andere vragen te doen. De stem klonk evenals vroeger, uit een hollen keel en nog treuriger dan eerst, naar het scheen. Weer na twee dagen, dus op 15 Ja nuari, ook om zeven uur 's avonds, toen Mar tinus weer om de een of andere reden op de zelfde plaats kwam, werd zijn kaars als tus schen duim en vinger uitgedoofd, zondér rook of walm. Op zijn gewone vragen, kreeg hij ten antwoord hetzelfde wat hem den eersten keer gevraagd was. Martinus vroeg toen waarom die missen niet hier, of in Bra bant of in Vlaanderen gelezen konden wor den Hem werd geantwoord „Naar Sint JaGob 1' „Voor wten moet ik missen laten lezen Het antwoord luidde „Voor mij „Wie zijt gij," vroeg Martinus. „Uw broeder Laurentius," klonk het te rug. „Waarom wilt gij, dat ik voor die missen zorge en niet een ander?" De onzichtbare antwoordde s „Omdat ik u gekend heb en gij van mijn broeders, bij mijn leven, het laatst in mijn nabijheid zijt geweest. „Dit was waarheid Toch vreesden Arboreus en Plemp, dat er nog bedrog, in deze zaak kon schuilen. In den nacht van 5 op 6 Februari, tegen 12 uur, was Martinus wakker en had hij het hoofd vol gedachten over die verschijningen inwendig smeekte hij God om hem1 fe ver lossen uit die onaangenaamheden en hem dui delijk te maken dat daarin geen kwadfe geest stak. En zei, kort daarop zag hij een licht straal, di voortduurde gedurende den tijd, dat hij twee keer het Onze Vader kon bidden. Toen op 7 Februari, op hetzelfde uur, zijn kaars weer in den kelder werd uitgedoofd riep hij „Waarom plaagt mij toch altijd die booze geest?" De geest zeide „Ik ben niet boos." „Zoo gij uit God zijt, spreek dan van God/' riep Martinus. „Vertrek in den naam Gods naar Sim Jacob luidde het antwoord van den geest. En toen Martinus nogmaals vroeg waarom die missen niet hier gelezen konden worden, zei de geest kortaf „Naar Sint Jacob." In overleg met pater Arboreus werd nu besloten, dat Martinus, volgens den wensch van den geest, naar Compostella zou gaan, om daar bij de wereldberoemde relieken van Sint Jacob de door Laurentius beloofde mis sen te laten lezen, zonder echter de reden bekend te maken. Aldus geschiedde. Martinus zorgde, dat alles nauwkeurig werd uitgevoerd, zooals de gee»t Let had voorgeschreven. Vervolgens vertrok hij naar het verwijderde St. Luca de Barremeda om zijn schoonzuster, de vrouw van Laurens, die daar nog woonde, te bezoe ken en haar alles te vertellen. Den 3en No vember keerde hij na eene afwezigheid var zeven maanden gezond en wel te Haarlem terug. Juist een jaar na de eerste verschijning op St. Stephanusdag toen Martinus onder den maaltijd des avonds weer bier ging fcden, ge voelde hij, dat, terwijl het bier in de kan liep, de hoed hem van het hoofd werd genomen er. vernam hij weer de stem van iemand, die dicht bij hem stond en als uit een holle vaag klonk, met deze woorden „God loon 't." Hierna werd hem de hoed weer opgezet. Martinus vroeg hem nog waar hij zich tot nu toe bevonden had, doch ontving ten ant woord, dat het hem niet vrijstond dit te zeg gen. Ook deelde de geest nog mede, dat hij uit vrees van te verdrinken zijn gelofte ge daan had, toen hij met Theodorus in levens gevaar op zee verkeerd had. „Ook voor dezer (zei de geest) kunt gij den pelgrimstochi doen, als hij zelf verhinderd is." Hij droeg Martinus op de verschijning te verzwijgen, om haar niet aan den spot der ongeloovigen 1 bloot te stellen. Hierna gebeurde niets meer van dien aard. Ontleend aan een opstel van den heer J. F. M. Sterck getiteld Eene Haarlemsche Spookgeschiedenis. Ao. Di 1610 en voorko mende in het „Jaarboekje van Alberdingk Thijm" 1896 blz. 206 219.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6