WILLEM UI LltHT KALENDERS PIANO'S [CORN. BIK 6.8.10=12ll De eerste sneeuw. piamcTtëkqop ingezonden tf-dedeeHngin. Ingezonden MededeeRngen Inzameling. Ingezonden Mededeelingen Voor UwSt.Nicolaas-Geschenk: IRSEZONBEM. LAATSTE NIEUWS. Haar vader doodgeschoten. De spionnage. N.V. „DE TIJDGEEST' Nieuw en gebruikt bij I WAGENWEG 3. 60 cents per regel. 90 Weder ontvangen WOLLEN m OVERBLOUSES 1- Weener en Parijzer Nouveautés! Damesconfectie Aneoang, hoek Warmcesstraat Gemeenteraad. (Slot). 60 cent per regel. Fa. ANTON DE ROOIJ ANEGANG 14 TELEFOON 560 Bi] aankoop van minstens f5een Zakpotlood cadeau m. uw eigen naam Ongeval.. Zakelijke belasting op het bedrijf. Uit de rails geloopen. Personalia. BURGERL1JKF STAND Zang en Vriendschap. Vereeniging „Voor Eer en Deugd." Personalia. EDEL >-< BAAR. SERIEPIErü: fabrikaat, Fa.A.H.J.WÏJTENBURG SIGARENFABRIEK LEIDEN Vraag onze Sint Nicolaas-verpakking (kistjes van 10 en 25 sigaren) De verbrande motor. Eigen schuld. Boekdrukkunst. Telègraphisch Weerbericht. Woensdag 28 Novemoer 1923 AMSTERDAMSIÜHE BEURS* 1 8 in alle kleuren WOLLEN DAMES VESTEN 3,9° 5.90 7.75 De VOORZITTER brengt nu een woord van hulde aan den heer Wolzak, die als lid der Steuncommissie heeft bedankt, om plaats te maken voor een ander. Spr, dankt den heer Wolzak voor de belangrijke diensten, die hij in deze commissie heeft hewezen aan den gemeente. (Applaus). Rondvraag. De heer PEPER brengt ter sprake de kwestie van het vervoer van materialen voor openbare werken, welke zaak in de raads vergadering van 24 October besproken is, naar aanleiding van een adres terzake, van den neutralen Bond van overheidspersoneel. Spr. betoogt, dat geen bevredigende toe stand is verkregen. Wethouder REINALDA zegt, dat B. en W. op het standpunt staan, dat het contract .moet worden nageleefd. Zij zijn nog steeds genegen, bemiddelend op te treden in de ge schillen, die tusschen den aannemer, den heer Koster en zijn werklieden mochten be- staan. De heer PEPER meent, dat de gemeente voorzichtig moet zijn, anders krijgt men den indruk, dat menschen van een beetje invloed maar met een contract kunnen doen wat ze willen, getuige ook al de kwestie van de overeenkomst met den heer Viets. Weihouder REINALDA herhaalt, dat de zaak opnieuw zal worden bezien en B, en W. De vergadering wordt, na 2 uur wachten, U0* Tp^nRe-r h ft c-hrif te kwart voor 4 uur, heropend, £e heer KLEIN SCHIPHORST heeft schnf- Aan de orde is het vcorsiel-Gerrrtsz c.s.. tel(k de volgende vragen inzake de werkloosheidszorg in de naaste L Wanneer zal de aanbesteding plaats toekomst, met prae-advies van B. en W, hebben van de demping der sloot aan de (voor zooveel betreft de punten verzekering Kenüd-mtraat^ bare aanbes{e. "liÏÏEÏoSrfta c.s. steil dn voor: 2<* -•* den minister van Arbeid enz. te verzoek- ken, ook voor 1924 aan werkloozenkassen ingevolge het besluit van 1917, een subsidie van meer dan 100 pet. tc verleemen; B. en W. deelen mede, dat reeds bericht is orrtvaDgen, dat de minister doet, wat de voorstellers wilden vragen, zoodat een verzoek overbo dig is. de Commissie tot stcurtvfcrleeniging met één lid uit te breiden, B. en W. ontraden dit. de taak der commissie uit te breiden door onderdeel 5 van punt He van het raadsbe sluit van 13 December 1922 te vervangen door de volgende woorden: ,,dat, indien de commissie het noodig acht, aan hen, die vol gens dit besluit voor steun in aanmerking komen, een bijzondere wekelijksche toeslag of een toeslag in eens verleend kan worden, hetzij voor brandstof of huur, hetzij voor aanschaffing van kleeding of dekking enz.: B. en W. stellen voor. dezen maatregel goed te keuren, doch de redactie der bepaling te vereenvoudigen, door all(es wat volgt achter de woorden; .kan worden, weg te laten. De heer GERRITSZ dankt B. en W. dat zij het verzoek, om deze buitengewone verga dering te d-oen houden, hebben ingewilligd. Het spijt spr. intusschen, dat maar een deel der voorstellen in behandeling kan komen. Hij kan zich met het prae-advies inzake de verzekering vereenigen, temeer, daar het mi nisterie inmiddels is afgetreden. Met het prae-advies inzake de Overige punten kan spr. zich niet vereenigen. Spr. stelt er prijs op, dat de commissie tot steun- verleening geheel zelfstandig werkt en hare onderzoekingen niet opdraagt aan den Ar menraad, die bovendien een lichaam is, bui ten invloed der gèmeente. De commissie kan mlicihtingen vragen aan dien raad, maar moet z.i. daaraan niet een zelfstandig onder zoek opdragen. Spr. vraagt, of alsnog de toe zegging kan worden gedaan, dat dergelijke onderzoeken niet meer zelfstandig aan den Armenraad zullen worden opgedragen. Spr. vraagt, waarom de leden der vakor ganisaties, die door het Burgerlijk Armbe stuur worden gesteund, niet telkenen kun nen op de plaats, waar de vakorganisatie voor dat teekenen de controle hêeit. Spr. vindt het niet goed, dat dit teekenen nu onder controle van het 3. A. geschiedt en vraagt alsnog de toezegging, dit te -wijzigen. Het alsnog kiezen van een 'id der S. D. A. P.-fractie in de commissie tot steun, acht spr. overeenkomstig de distributieve recht vaardigheid. Wat betreft de verwijzing van gesteuflden naar het Burgerlijk Armbestuur is spr. nog niet overtuigd, dat daarvoor het juiste cri terium wordt aangelegd. Spr. kan zich vereenigen met de wijziging der redactie, die B. en W. voorstellen ten aanzien van de bepaling tot uitbreiding van de taak der commissie. De heer PEPER zegt, dat de heer Gerritsz van meening veranderd is. Een jaar geleden, en nog eens op 8 April 1923, stemde hij te gen een voorstel van dergelijke strekking. Toch vreest spr., dat wat nu wordt voorge steld, verkeerd zal werken. De heer WOLZAK begrijpt nog niet, welk bezwaar de heer Gerritsz er toch tegen heeft dat de steuncommissie inlichtingen en on derzoekingen vraagt aan den Armenraad. De armenraad is daarvoor aangewezen. In zijn register komen hoogst fatsoenlijke menschen j voor, die meu er ook liever niet op 2ou zien. De heer GERRITSZ; Daarom moet u het niet uitbreiden. De heer WOLZAK; Maar dat is juist nnttig ▼oor het doel der commissie. De VOORZITTER begrijpt de vraag van den heer Gerritsz ten aanzien van het eerste punt zóó, dat deze wenscht, zoo béseheiden mogelijk gebruik te maken van de informa ties van den armenraad, om de personen, die gesteund moeten worden, en toch geen gewone bedeelden zijn, zoo veel mogelijk te sparen. Zóó opgevat, kan spr. deze vraag be vestigend beantwoorden, wat intusschen niet wegneemt, dat er gevallen kunnen zijn, waar in men den armenraad noodig heeft. Wat betreft het volledig onder controle der vakorganisaties laten van de bij deze aangesloten gesteunden, heeft de praktijk B. en W. voorzichtigheid geleerd. Een scherpe controle ia beslist noodig, anders worden we beslist ..genomen." Spr. zegt dit schoorvoe tend, want hij wil de goeden niet te na spre ken. Maar er is een heel verschil tusschen het teekenen van verzekerden en het teeke nen van tritgetrokkenen. Op dit punt moet bij B. en W. de bevoegdheid blijven, een onder scheiding te maken. Hardheid zal zooveel mogelijk vermeden worden. Ten aanzien van de samenstelling der com missie herinnert spT. er nog eens aan, dat partijen als zoodanig niet in die commissie vertegenwoordigd worden. De moeilijkheid is intusschen al opgelost, nu een der ieden van de commissie heeft bedankt. Dan behandelt spr. nog het criterium voor de verwijzing naar het Burg. Armbestuur. Dat moet zeker niet te gauw gebeuren; het criterium, dat aangenomen wordt is de vraag, of er uitzicht bestaat, dat de betrokkene weer binnen af- zienbaren tijd in zijn eigen vak aan het werk zal kunnen. Voorts wordt daarbij bijv. ook gelet op den leeftijd. Den heer Peper merkt spr, op, dat wat thans wordt voorgesteld, heel wat anders is dan de vroegere verworpen voorstellen, waarop de heer Peper doelt. De neer VAN CASTR1CUM merkt op, dat in de commissie indertijd zitting namen o.a. een afgevaardigde van den R. K. Volksbond en van den Haarlerosche (Socialistischen) bestuurdersbond. De heer GERRITSZ maakt in repliek nog enkele opmerkingen, waarbij het den heer Wolzak bestrijdt. Dc VOORZITTER zegt nog nader toe, dat onderzocht zal worden, in hoeverre nog meer kan worden tegemoet gekomen aan de wen- schen van den heer Gerritsz. Daarop wordt het prae-advies van B. en W. z. h. st. goedgekeurd. Wethouder REINALDA deelt mede, dat B. en W. zoo spoedig mogelijk zullen komen 3. Op welke wijze was het op 24 Oct. de bedoeling, de onderhandsche opdracht te geven? 4. Welke gegevens waren toen gereed? 5. Is met het oog op de heerschende werk loosheid da meeste spoed betracht? Wethouder REINALDA antwoordt dat op 12 October de omschrijving en teekeningen ter goedkeuring werden ingezonden voor onderhandsche aanbesteding. Op 24 October kwam de zaak in den Raad, die openbare aanbesteding wenschte, 9 dagen daarna ging het bestek voor die aanbesteding naar den drukker. Op 23 November zijn de stukken naar de commissie van openbare werken ge gaan. De heer KLEIN SCHIPHORST: Wie heeft ze dan? De heer MIEZERUS: Ik niet en geen een van de andere leden, We hebben ze geen van allen! Hoe zit dat nu? Wethouder REINALDA: Ik weet niet be ter, als ze zijn op 23 November uitgegaan. De heer VAN LIEMT: Ze zitten zeker in het geheime kastje! Wethouder REINALDA zegt verder, dat het de bedoeling der onderhandsche beste ding was, gegadigden bij advertentie op te roepen. De Hchtdrukteekeningen en de gestencelde omschrijving waren daartoe op 24 October gereed. Toen openbare aanbesteding noodig was, werd de zaak opgehouden. Voor goedkeuring van de stukken is alleen een termijn van 3 weken noodig. De heer MIEZERUS: Daar is heelemaal geen 3 weken voor noodig. Ik heb het zelf genoeg bij de hand gehad. Eén week is vol doende! Wethouder REINALDA zegt, dat het, na het afwijkende raadsbesluit van 24 October niet mogelijk was,,de zaak eerder af te wik kelen. De heer KLEIN SCHIPHORST zegt, dat het antwoord van den wethouder hem aller minst bevredig^, Spr. wil ronduit zeggen, dat hij den indruk heeft gekregen, dat men op Openbare Werken de lijn getrokken hééft met deze zaak, hu de Raad de ondershand- sche besteding niet aannam. Een stem: Sabotage dus! De heer KLEIN SCHIPHORST: Ja, zeker, een soort sabotage! Als de zaak werkelijk voor onderhandsche aanbesteding klaar geweest was, had de openbare besteding al lang kvmnen plaats hebben! Maar de zaak was toen natuurlijk niet rijp voor onderhandsche besteding, zoo als van een gemeentebestuur verwacht mag worden. Een termijn van 3 weken is niet noodig. 1 week ware genoeg en men had al 14 da gen aan het werk kunnen zijn, maar nu zit ten we weer in den winter! De VOORZITTER doet eenige huishoude lijke mededeelingen inzake het afdeelings- onaerzoek, waarna de vergadering te 5 uur gesloten wordt. Ingekomen zijn: 4 Het advies van de Comraisie van bijstand in het beheer van de gemeente-financiën tot voorloopige vaststelling van de rekening der genjeente over het dienstjaar 1922; Een verzoekschrift van Dr. M. Mauritz om te worden herbenoemd tot gemeente-ge neeskundige; Een motie van de Christelijk Historische Kiesvereeniging waarbij in verband met de weigering van den Burgemeester tot het houden op Zondag van een optocht met mu ziek en ontplooide banieren: de overtuiging wordt uitgesrpoken, dat de Burgemeester heeft gehandeld in den geest van een zeer groot gedeelte der be volking; dank wordt gebracht voor de door hem genomen beslissing; de wensch wordt uitgesproken dat de Raad der gemeente Haarlem de overtuiging van zijnen Voorzitter zal weten te eerbie digen; Gesteld worden in handen van B. en W. ter afdoening: Een verzoek van A. G. Elfrink, bewoner van het woonschip „Op Hoop van Zegen" om gebruik te mogen maken van de scheeps helling der gemeente teneinde zijn woon schip te kunnen herstellen; Een schrijven van A. W. Thomson, waar in wordt geklaagd over het rumoer, dat heerscht in het gebouw van den Haarlem- schen Kegelbond, en waarin wordt verzocht ingrijpende maatregelen te treffen, waar door in dezen z.i. onhcudbaren toestand verbetering wordt gebracht; De begrooting voor het jaar 1924 van complex-woningen van de Haarl, Stichting tot Woningverbetering; Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies: Een verzoek van het Nederlandsch Olym pisch Comité om een klein bedrag te schen ken, teneinde het mogelijk te maken, dat Nederland ter gelegenheid van de Olym pische Spelen te Parijs in 1924 op waardige wijze wórdt vertegenwoordigd; een verzoekschrift van de Vereeniging „Groen van Prinsterer" om de voor de ver richte verbouwing in de school aan de Jans straat benoodigde gelden alsnog beschik baar te stellen; een voorstel van de heeren Keesen c.s. tot aanmerkelijke verlaging van de prijzen van gascokes bestemd voor huisbrand; een voorstel van de heeren Joosten e.a. tot wijziging van de verordening op de hef fing eener zakelijke belasting op het be drijf. Gisteravond half 6 is een autoous óp net Stationsplein, waarin 15 personen gezeten waren, met de linkerwieien in de uitgravin gen, welke zich tusschen de tramrails be vonden, terecht gekomen. Het voertuig werd niet beschadigd en de inzittenden bekwamen met een prae-advies op de overige voorstel- gelukkig geen letsel. Met dommekrachten is Jen. die zijn ingediend door de heeren Ger- i het voertuig op den weg gezet. De oorzaak ritsz c.s. De werken zijn te omvangrijk, dan 1 was- dat biJ de uitgravingen geen lantaarns dat men er nu al medé gereed kon zijn. geplaatst waren. Dit euvel is echter direct 1 daarna verholpen. Kring Haarlem van het R. K. Huisves ting-Comité. 4e opgave. Ingekomen voor Duitschland. Vorig saldo -f 5636.48 y2 Van Pastoor Pieterse te Schoten opbrengst kerkcollecte 184. Van Pastoor Haverman te Slo ten opbrengst kerkcollecte 500. Nagekomen giften Pastoor Santfort 3. Pastoor Schrandt 12. Totaal ....f 6335.48y2 Benevens 5 Billioen. 210 Milliard, 890 duizend marken. Pastoor S. kleeding. Familie H. V. 2 manden kleeding. Wed. P v. S. 1 pak kleeding. Mevr. L 1 pak kleeding Mevr. N. 1 pak kleeding. De heer O, Heemstede, kleeding. Mevr. D. Heemstede, kleeding. De heer S. A. Heemstede, kleeding. Mevr. H. H. Heemstede, kleeding. N. N. 1 doos Jdeeding. N. N. 1 pak kleeding. N. N. levensmiddelen. Familie F. H. V. goederen. Door de raadsleden J. Joosten, F. Keer- wolf, K. Kingsma, H. de Zeeuw en L. J. C. Poppe is een voorstel bij den Gemeenteraad ingediend om wijziging te brengen in de ver ordening op de zakelijke belasting op het bedrijf en wel dat voor de eerste 10 arbei ders de belasting 4 zal bedragen, voor de daarop volgende 5 arbeiders 6 en daarna 12. Op het Kennemerplein is gisteravond een pekelwagen uit de rails geloopen. Het tram verkeer ondervond hierdoor 20 minuten ver traging. Bij de gehouden examens van het Cen traal Bureau Instituut Pont slaagden voor het practijk-diploma kantoor-stenografie de dames W. P. J. Hollebrands en J. P. M. J. v. d. Heijden, alhier, voor de examens-ma- chineschrijven: de dames C. J. M, Vetter, P. S. de Noo, M, T. Bakker, D. L. L. Herweyer, C. Hogehout en J. C. Bakker, alhier. Ondetrouwd 29 Nov. A. C. Kolenbrander en G. Hendriks A. v. Riessen en A. Latj- veld, Getrouwd 29 Nov.: A. Passchier en K. A. v. d. Klauw J. A. de Wijs en J. S. Boo gaard C. Kluit en M. P. Wensiftg C. M. F. v. Rossum en J. B. Knoop. Geboren 27 Nov.: z. v. M. J. E. Kiimmer— v. d. Meulen 28 Nov. z. van G. M. v, LooyKneppel. Overleden 27 Nov. J. H. Schreuder, 53 f. L. Heerenstraat J. Verbeek, 31 j., Kam perlaan 28 Nov.: L. J. J. de Vijver, 54 j. Schotersingel. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriedschap" alhier, zal op Maandg 10 December a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal een vocaal concert geven, waarbij medewerking zullen verleenen, mevr. Bep de Wilde-Ploeg, so praan, de heer Cor de Wilde, cello en mevr. Emmy van Eden, begeleiding, POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De directeur van het postkantoor alhier brengt ter kennis, dat op de dagen vooraf gaande aan het a.s. St. Nicolaasfeest, het postkantoor en de bijpostkantoren op de gewone uren blijven opengesteld voor het aannemen van postpakketten. Voorts worden de afzenders van pakketten uitgenoodigd le. Om de pakkettten doelmatig en vooral stevig te verpakken. Verpakking met slap karton of dun hout is meestal niet voldoende. 2e. Om de pakketten en de adreskaarten v. een duidelijk geheel gelijkluidend adres te voorzien en daarvan een afschrift in het pakket boven op den inhoud te leggen 3e. Om de adressen bij voorkeur op de pak ketten zelf te schrijven. Waar dit niet mogelijk is, plakke men de adressen met goede gom, lijm of stijfsel (in géén geval met lak) deugdelijk op de pakketten. Worden labels gebruikt, dan moeten- deze van stevig karton, per kament of linnen zijn en deugdelijk aan het pakket bevestigd worden. 4e. Om naam en adres van den afzender duidelijk op de strook van de adreskaart te vermelden. Vermelding tevens op het pakket verdient aanbeveling, echter zoo danig, dat met het adres van den geadres. seerde geen verwarring kan ontstaan- 5e. Om met de verzending niet te wachten tot 4 en 5 December, doch zoo mogelijk reeds op 1 December daarmede aan te vangen. De vergunning om met één adreskaart eenige pakketten gelijktijdig aan eenzelfde adres te verzenden, vervalt in het tijdvak 36 December. Woensdag 28 Nov. hield bovengenoemde vereeniging Kaar jaarvergadering. De secretaris en penningmeester brachten hun verslagen uit, welke werden goedge keurd. De WelEerw. Adviseur kapelaan Boks, hield een kernachtige rede over het „Waar om voor Eer en Deugd juist "voor onzen tijd?" waarin vooral het zedelijke tegen het onzedelijke uiteengezet werd. Met een mooie peroratie om zich te scharen onder de banier, van de H. Maria, besloot de Wel Eerw. spreker zijn rede en werd met een hartelijk applaus beloond. Besloten werd Woensdag 12 Dec. tegelijk met „Vrouweneer" aan 't Lof fn de St. Jo- zefskerk, waaronder predikatie van den Z. Eerw. Pater van Baerle, C. S. S. R., deel te nemen. Onze stadgenoot de heer S. Klaver is benoemd tot cellist bij het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holland' Amerikalijn. u IUUV JVIAW A3 lang ha'd „het gedreigd en héél den morgen werd het verwacht, maar eindelijk rond half twee begon het en ze bleven vallen héél den middag, héél den avond en een groot deel van den nacht, de witte vlokjes,- doe onzen Hout en onze plantsoenen omtoo- verden in sprookjestudnen, die het tot een lust maakten te wandelen langs de grachten, maar dae in de drukke stadsstraten menig een een zucht of.... een leelijk woord heb ben ontlokt. Vooral de wielrijders ondervonden veel last van den feilen wind en sneeuw, zoo'dat velen genoodzaakt waren te gaan loopen. Op sommige punten lag de straat geheel open en was de sneeuw op een hoop gewaaid wat ook lastig voor de voetgangers was. De tramconducteurs hadden 't zwaar le verantwoorden, mopperende passagiers bij elke halte, verwijtende blikken in de richting van de stadsuurwerken-, en toch.... 'de pc- kelwagens waren duchtig in actie. Alles werd gedaan om den dienst soo goed moge lijk te doen onderhouden, maar Vegen over macht, niet waar, is niemand en niets op gewassen. De stadsreiniging trachtte vanaf hedenmor gen de Haarlemmers zoovee] mogelijk te ont lasten wan den overlast van den sneeuwval. Hedenmorgen werden 130 man los perso neel in dienst genomen voor het sneeuwrui men tegen het loon der laagste klas gemeen tewerklieden, zijnde 69 cent per uur. Heden middag zouden waarschijnlijk nog meer werklieden in dienst worden genomen, hoewel de dooi Iaat aanzien dat de sneeuw gee# blijvertje zal zijn, maar wel een vieze boel zal geven. In ploegen tnokken de sneeuwrui mers door de stad om te beginnen met het centrum der stad van den sneeuwlast te ont doen. De treinenloop ondervond blijkbaar niet veel vertraging. De dienst der E. S. M. op Amsterdam vond tusschen drie én vijf uur door het opjagen van de sneeuw aanzienlijke vertraging en gisterenavond was de dienst nog duchtig in de war. De "dienst op Qverveen moest van 4 tot 8 uurgisteren gehèel worden stopgezet, daar voor deze lijn geen pekelwagen beschikbaar was. De N. Z. H. T. M. had het minst te lijden, alleen ontstond eenige vertraging nabij Heem stede, welke echter van korten duur was. De dienst op Bloeimmjjaal was geheel in de war. VeVen, die rich gisteravond naar Haar lem wilden begeven, moesten dat per beenen- -wagen inplaats van per tram doen. Op het SChoterboschplein te Schoten vie] gistermiddag G. L., wonende te Haarlem, door de gladheid der straat van zijn fiets en bezeerde zich ernstig aan been en hoofd. Door een lid van E. H. B. O. werd de eerste hulp verleend en is hij naar het St. Elisa beth's Gasthuis overgebracht. Zooals natuurlijk te verwachten was, gingen, zoodra' de sneeuw maar eenige vastheid ver kregen had, reeds de éérste sleden van hot beroemde „kopje" af. Van Haarlem, Schoten, Overveen, van overal kwamen ze wéér opzetten met hun slee en gingen in vliegende vaart over den spiegel- glad-den weg; 't was helaas maar van korten duur, want zoodra had de sneeuw opgehou den te vallen of aanstonds smolt de harde korst weg tot een modderig sopje en nu ligt het Wilhelminaduin weer even desolaat, als het altijd ligt in den winter, wanneer er geen sneeuw is, die er «enigszins aantrekkelijkheid itan geeft. Men schrijft ons nog: De sneeuw, het z.g. jeugdvermaak, heeft, aan opgeschoten lummels, weer eens de ge legenheid gegeven, hun kwajongensstreken bot te vieren. Een sneeuwbal, naar iemand geworpen,, en voorat naar de, zooals de vak term luidt „doppies" isr hoewel niet aan le bevelen,, toch eenigszins te verontschuldigen, daar tod: zoo'n snceiibal geen schade aan iemand toe zal brengen, mits het tenminste geen „ijshallen"' zijn. Maar diat de sneeuw gebruikt wqjdt om b.v. iemand te benadeelen, is niet alleen baldadig, maar zelfs êrgerlijk. Zoo was schrijver dezes er gisteren getuige van, dat men er op loerde, als de deur van een winkel, (in dit geval een sigarenwinkel) openging, een sneeuwbal op de aldaar tentoongestelde sigaren te werpen, waardoor deze totaal bedorven werden. Ook het gooien naar kleine kinderen was voor deze soort jongens een welkom mikpunt. Over de lafhartigheid van deze daden be hoeven wij zeker niet uit te wijden. De kroon op dit alles werd zeker wel ge zet, door hetgeen er gisterenavond omstreeks 12 uur op den Zijlweg tc zien was. Ben keiharde sneeuwbal van pius minus 114 k 2 meter omvang, was daar midden op den rijweg geplaatst. Doordat heit wit van den bal niet afstak tegen den witten grond, moest men eerst vlak bij zijn, voor men er erg in had. Een fietsrijder of lichte auto zou zich zeer bezeerd hebben of defect geraakt zijn. Kleine kinderen zullen zoo'n keiharden bal wel niet hebben samengesteld, dus zijn het weer van die opgeschoten lummels, die deze „heldendaad" hebben verricht. De nasleep van de sneeuw deed zich van middag overal goed gevoelen. Hoog opge stapeld liggen er nu linlks en rechts van den weg de overschotten van het gisteren nog zoo schitterend winterkleed. Heit is kluchtig om te zien dat daar, waar een smal gedeelte van het trottoir ontdooid is, de menschen elkaar als kippen in een rij achterna loopen. Naar aanleiding van het gisteren vermelde bericht omtrent het verbranden van een mo tor, verzoekt de firma Kimman van den Wa genweg ons mede te deelen, dat dit ongeluk niet in haar garage heeft plaats gehad. Op de Grook* Markt is een wielrijder die aan den linkerkant van den weg reed, door een auto aangereden, waardoor het rijwiel ge heel vernield werd. Aanrijdingen, tengevolge van het Iiiniks houden, bomen in Haarlem nog al eens voor. Ter gelegenheid van de jaarvergadering, had het algemeen hoofdbestuur van de Federatje der Werkgevers-organisatiën in het Boekdrukkersbedrijf voor genoodigden een bijeenkomst belegd, waarin dr, Gustav Mori, uit Frankfort een lezing hield over zijn ondervinding op het gebied van den oudsten boekdruk. Dr. Burger heette met een hartelijk woord de aanwezigen welkom en deelde mede, dat het aanvankelijk in de bedoeling gelegen had, meerdere sprekers op verschillende avonden te vragen, maar ten slotte bleef ér bij gebrek aan tijd slechts één avond over. De eerste man, die voor dezen avond in aanmerking kwam, was Dr. Mori, die interes sante mededeelingen zou doen omtrent zijn navorschingen in den oudsten tijd der boek drukkunst. Hierna aam Dr. Mori het woord. Spr. wees er in zijn causerie allereerst op, dat de historie der techniek van de boek drukkunst langen tijd stiefmoederlijk behan deld was geworden, dat die vakmenschen te weinig aandacht schonken aan de nasporing, hoe toch de boekdrukkunst van haar oor sprong af gevormd was, tot hetgeen ze nu is. De 'eerste man, die in deze richting een krachtigen stoot gegeven heeft, is, aldus spr., zonder twijfel geweest de Haarlemmer, Carl Enschedé, die het eerst speciaal de aan dacht vestigde op het onderzoek naar den oorsprong der techniek. In dit verband noemde spr. ook Brtithoff Met verschillende technische toelichtingen en illustraties liet spr. de vorming van het drukken zien, van de houten blokken, de losse letters en het gegoten-losse-letters- systcem. Duidelijk liet spr. uitkomen de onbetwistbare prioriteit van den Nederlander Lourens Jansz. Coster. Coster was feitelijk de man, aldus spr., die Gutenberg tot wegwijzer diende. Deze maakte zich de uitvindingen van Coster ten nutte en bouwde daarop proefondervindelijk zijn theorieën verder, die hij in practijk omzette. Koster daarentegen bleef slechts in engen kring beperkt werken. Wanneer Koster zelf zijn verkregen resultaten op groot err schaal en mét meer intensiteit had doorgezet, zou hij, en niet Gutenberg den roem hebben verworven, die hem om zijn uitvindingen toekomt. Dr. Mori verduidelijkte zijn rede met fraaie, scherpe lichtbeelden, waarbij hij liet zien den oudsten vorm van zandgietsysteem, de lood-matrijs, het instrument tot 1845, de uitvinding van de gietmachine, in gebruik voor het gieten van letters met de hand, welk instrument soms nu nog wordt gebruikt en eenige proeven van boekdrukkunst. Na een hartelijk applaus, dankte dr. Burger den interessanten causeur voor zijn belang wekkende mededeelingen. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 29 November, Hoogste barometerstand 761,4 m.M. te Memel. Laagste barometerstand 742,7 m.M. te Sylt. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 November: Matige tot zwakke Nóord-Westelijke tot Zuidwestelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regen of hagelbuien, temperatuur om het vriespunt. Overdag lich te dooi. Inzameling Roode Kruis. Met den grooten sneeuwval is het onmo gelijk met de inzameling van 't Roode Kruis zoo snel yoört te gaan als het bestuur zich dat had èoorgesteld. De auto's ondervinden vele moeilijkheden en het ophalen zal dus wat langer duren. Mochten er echter families zijn, die goe deren hebben gereed gezet en deze gaarne' spoedig zouden zien afgehaald, dan wordt vriendelijk verzocht even de N.V. v./h. Qebr. H. en F .Kimmann, Télefoon 1641 op te bellen, welke firma dan onverwijld voor de expeditie zal zorg dragen. Namens het Uitvoerend comité, Mevr. C. L. LEVENKAMP-PLANTEN. KERKRADE, 29 Nov. Een ernstig drama heeft zich heden morgen hier afgespeeld, In de gemeente Her'zogenrath, heeft de gehuw de vrouw F., moeder van 3 kinderen haar vader, wonende Nieuwstraat te Herzogen- rath vlak bij Kerkrade met een revolver doodgeschoten. Ze is gearresteerd. iSt-s» <J MAASTRICHT, 28 Nov. Ofschoon reeds in enkele bladen gemeld, heeft Jan Rijken, die nog altijd in het Huis van Bewaring voorloo- pig gevangen zit, nog niet bekend, hoewel de stukken, welke bij de huiszoeking gevo-nden zijn, van dieft aard zijn, dat ontkenning niet veel zal baten. EEN COCAïNE-SMOKKEL-AFFAIRE. PARIJS, 29 Nov. De Parijsche politie is een belangrijke cocaïne-smok kel-iaif faire op heit spoor gekomen. Een groot aantal Parijsche drogisten en apothekers zou in de zaak be trokken zijn. Talrijlke recepten zijn in beslag genomen. DE STICHTING VAN EEN RIJ.NLANDSCHE BANK. BRUSSEL, 29 Nov. De minister-president T hou nis heeft gister een conferentie gehad met een groot aantal vooraanstaande perso nen uil de financieele wereld, betreffende de stichting van een Rijnland'sohe Bank. De or ganisatie van deze Bank zal heden in een vergadering geregeld worden. Aan de stich ting der Bank wordt deelgenomen door Duit- sohe, Fransche, Nederlandsehe, Belgische waarschijnlijk ook Engelsohe financiers. Het opridhtingskapitaal der Bank zal 6 miMioen dollars bedragen. UITBKEIDING VAN MUSSOLINI'S VOL MACHTEN. ROME, 28 Nov. Het kabinet heeft heden me' algemeene stemmen de volmachten van Mus solini uitgebreid. Verwacht wordt, dat zijn dic tatorschap nog 2 jaar zal voortduren. MEENINGSVERSCHIL TUSSCHEN FRANK RIJK EN ENGELAND. PARIJS. 28 Nov. In politieke kringen be staat eenige ongerustheid over de ontwikkeling van de verhouding tot Engeland in verhand met de wettigheid van de bezetting van het Roergebied.. De Fransche régeering wenscht, dat de opbrengsten uit het Roergebied in de eerste plaats zulten dienen voor de betaling der kosten van de bezetting, terwijl de Brit- sohe regeering van oordeel is, dat deze op brengsten, zijnde een gedeelte van hetgeen door Duitschland betaald wordt, worden ge stort op rekening van de schadevergoeding bij de oommissie van herstel ten gunste van alle geal';"errten. GEEN POLITIEK KABINET. BERLIJN, 29 Nov. Langzamerhand groeit in politieke kringen de overtuiging, dat bij de verhouding in den-huidigen rijksdag het Trekking van 503 nummers len overstaan van iMo.ariJ A G Mulie Pr.jS van - 210C0 18985 5 .00 2t 811 200. 5620 10 4778 6089 430 3696 20c 978" 9466 Kt 279. 8845 *0121 143"8 158JO 18796 Prilzeh van 76 22S2 4621 6897 95 2318 22 6905 11/ 29 27 80 52 *74 4838 9b c2 84 39 7028 43 58 45 62 62 7136 92 70 82 2£04 4933 97 tOI 32 «4 72d/ 92 08 2411 207 70 67 2533 -46 97 87 36 35 42 36 5i77 97 96 74 5745 730.» 506 2710 45 6o 13 12 49 74dü 53 14 71 7o92 645 lo 72 7708 93 46 55UJ 70 98 72 33 71 719 84 43 86 62 92 5675 93 88 3081 77 7844 f5o 3126 5/ 7911 o05 o3 95 5ö 52.3484 5s02 8237 38 06o7 34 47 86 16 94 yo K05 81 soit, 94 63 93 43 «321 1111 3703 76 33 65 öl 6043 38 1264 380a 52 8418 1374 18 bi 21 1433 08 66 51 74 71 to iy 75 3925 6i4i 352; 98 407 u 5233 „4 1531 41ÓJ 42 35 16-4 ü2 45 8616 62 «o 6328 88 1710 <?7 78 8752 53 42j9 89 -00 1815 4328 64U4 58 ld 442/ 63 64 45 31 6517 8872 U2j 54 6729 74 53 ey 54 y2 2111 4509 6835 8942 12 1U 56 08 -14 27 57 70 30 42 33 4616- 34 2168 2154 7/ 2008 83 30 75 9125 90 9196 9229 71 9340 y3 9431 74 83 9542 0/ 88 96 J4 23 97a I 9823 27 9983 84 98 10055 60 64 82 9j 10104 24 2j 98 10349 96 10412 34 1054» 08 79 1063/ 3o 10700 16 2: 76 IO8U0 11 5y 10901 30 64 77 11002 5 lo 95 III-16 bb eiyen geld 11174 14387 16376 18538 96 88 lc444 44 11278 14513 165:9 18661 1133)14643 16633 70 1:433 o4 56 18802 44 65 58 95 83 14761 93 18947 11544 62 96 82 48 /3 16743 98 50 14813 03 19109 11535 23 16853 10 90 60 17043 2$ 96 84 92 32 11736 14918 17111 33 75 31 17315 46 78 33 40 64 97 57 601921-7 11802 64 77 22 7 70 81 48 64 72 17430 93 71 90 17504 19309 7215126 40 47 12081 48 53 49 94 98 6019417 12157 152u3 88 18 1244j 22 17648 30 (,1 1536/ a9 35 12585 75 f5 61 yó 15410 9b 72 12659 27 17713 19700 67 40 18 4 128.50 15604 23 83 1290/ 33 19850 34 34 70 13092 15c0' 17822 '"15 13140 60 08 91 83 65 83 15546 17901 85 07 80 13208 7o 18018 4 13324 «2 8029 li' 38 95 82 30272 13603 18 9o 20339 35 99 18161 2ü4a2 3b 16044 02 yü 13817 75 68 20747 48 16121 18209 99 13911 16255 19 20973 14Ü3W 06 78 82 61 74 18321 14106 16325 78 23 o9 18402 30 73 s 80 .74 50 14359 75 89 96 Vorige lijst stond; 242 enz. m z. 342 enz. niet mogelijk zal zijn een politiek kobinet samen te stellen. De democraten hebben ge weigerd een neutrale houding tegenover een kabinet Stegerwald aan te nemen. Steger- wald heeft zich genoodzaakt gezien, rijks- president Ebert de opdracht tot vorming van een kabinet terug te geven. Aangeno- men wordt,, dat Ebert thans terug zou kec- ren tot zijn plan, een niet-politiek kabinet samen te doen stellen. Daarna is er nog een mogelijkheid om benoeming van een dictator in Duitschland. Dat Albert er niet in is ge slaagd, een kabinet samen te stellen, wordt alleen toegeschreven aan het feit, dat hij in 't buitenland geen voldoende betrekkingen heeft. Rijkspresident Ebert zal, bij het aan wijzen van een nieuwen kabinetsformateur, rekening houden met de wenschen van het buitenland. Hij wenscht evenwel voortzetting van de buitenlandsche politie, door Stresemann uv gevoerd. Von Tieck, wordt genoemd als de toekomstige dictator van het Duitsche Rijk, HET WERK HERVAT. DUSSELDORF, 28 Nov. In eenige Krupp- mijnen en andere ondernemingen, is' het werk hervat als gevolg van de overeen komst tusschen Frankrijk en de Roer-indu- striëelen. De in het district Hamborn uitge sloten mijnwerkers zullen bij de opening van de mijnen weerdte werk worden gesteld. Een goed onderhouden zwarte piano, zonder gebreken. Wegens plaatsge brek/ Prijs 125.—. Adres GED, VOL DERSGRACHT No. 1 boven. Medegedeeld door de SP AAR NEB A NK, De Beurs opende heden: iets flauwer. T. HEDEN b% Nederland 1919 92 92"/18 6% Nederland 1923 99»/, Oude Vaart 80 80 dito Gem. Eigendom 66 Mij „Nederland" :37 137 Scheepvaart-Unie H51/, 115 Rotterd. Lloyd 121 121 Holl. IJovd O»/, Paketvaart 123 123 Oude Boot 58 59 H'oll Stoomboot 20 Vj H V. A. 503 493 Java Cultuur 38'*/, 382 Jurgens gew. 551/,* 55 Koloniale Bank 1833/s 180 Indische Bank 123'/, I 1% CerL Handel Mij. 126'/, 126V. Resc. dito 127'/s 127.'/2 Phoenix. 77 Geconsolideerde 142 143 Kon. Olie 46IL, 394»/. U.-S. Steel IOU/5 101»/; Marine comm. 813/„ 8'/, Vorstenlanden 186V, 183»/, Actions id. 188 184 Poerworedjo 114»/, 113 Oude Deii 288 288 Senemhah 242 242 Deli Batavia 301»/, 302 Amsterdam Rubber 150',; 151 Serbadiadi Sllau 118»/. 119 Wai Sumatra 12 61/ 127 Dordlsche Petr. 384 384 Southern Rails 38»/, 38»/, Union 141»/p 141'/, \naconda 1 .81 Wabash 10»/t 10»/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2