UIT DE PERS. BUITENLAND Tweede Blad 29 November 1923 Rond de Kabinetscrisis. Het roode testament. Stegerwald's candidatuur voor het kanselierschap: vermoedelijk leden van een kabinet-Stegerwaid. De stemming in verschillende partijen. Arrestaties van communisten bij de betooging op Dinsdagavond te Berlijn. Het bezette gebied een afzonderlijk belangengemeenschap? Uitbreiding der commissie van vijftien. Rijnlandsch geld. Engeland en de Fransche Roer-politiek: weer belangrijke geschilpunten. De ver moedelijke inhoud van Coolidge's boodschap bij de sluiting der tegen woordige zitting van het Amerikaansche parlement op 4 December. Onder de Telegrammen: Engeland en Frankrijk: de Roerbezettings- kwestie zal Vrijdag nog niet in de Commissie van Herstel behandeld wor den. De opdracht aan Stegerwald: optimistische stemming. Intrek king der maatregelen aan de Roer? De commissie van 56. Matthes. de separatistische president, gevlucht. De Spaansche vorsten hebben Italië verlaten. ËEi, BÖITENL. BERS8MYEI3, NIESmS FEUILLETON. jElys Rechtsche samenwerking De heer Van Wijnbergen somt in „De Gelderlander" op, hetgeen wij aan de rechtsche samenwerking hebben te danken: Aan de rechtsche samenwerking hebben we voor een zeer groot deel te danken j onze sociale wetgeving; herinneren we er slechts aan, dat de eerste Arbeidswet tot stand kwam onder het Kabinet Mackay, dat hiet ontwerp-wet arbeidsovereenkomst door Minister Loeft werd ingediend, dat onze sociale verzekering aan Minister TaLrna te danken is. Aan de rechtsche samenwerking danken we de verzorging der landsverdediging, die steeds onder rechtsche Kabinetten het best behartigd werd. Aan het Kabinet-Heemskerk, speciaal aan den Minister Colijn, danken we onze Militiewet, de door tijdig vooruitzien bevorderde, dat in 1914 ons leger in dien toestand verkeerde, dat nu achteraf door allen dankbaar erkend wordt, dat naast God we 't aan de paraatheid van ons leger te danken hebben, dat Nederland niet in den oorlog gewikkeld werd. Aan de rechtsche samenwerking hebben we te danken onze voortreffelijke onderwijs- wetgeving, door andere landen ons benijd, onze nationale onderwijswetgeving, eindelijk aan allen gelijk recht doende wedervaren na een zoo langen, langen strijd, onze onderwijswetgeving, waarvan een der heerlijkste vruchten aan Gelderland ten deel viel, onze Katholieke Universiteit...." De schrijver vraagt zich daarna af, of, voor zoover dat van ons Katholieken af hangt, de coalitie zal worden bestendigd? Hij vraagt verder: „Begrijpt 't thans levend geslacht, dat het werk, door vroegere generaties met taaie volharding tot stand gebracht, niet aan hun in eigendom, maar slechts ten gebruike is gegeven om het ongerept en ongeschonden over te geven aan het geslacht, dat later! komen zal? De gebeurtenissen der laatste weken, in het bijzonder het Kamervotum van 26 Octo ber 1.1., geven ons geen vrijheid die vragen bevestigend te beantwoorden. Wij treden thans niet in uitvoerige be schouwingen over de Vlootwet. Persoonlijk hebben we daarvoor gestemd, en we zouden zulks gedaan hebben, ook al had niet het minste accoord bestaan, overtuigd als we waren, in 't bijzonder door de uiteenzettin gen der Regeering van 't nut en de nood zakelijkheid der zaak een overtuiging, waarin we nog zoozeer versterkt werden, toen we in de „Maasbode" van 23 November 1.1. van iemand, ten eenenmale staande buiten de politiek, den Missionaris Pater. A. E. van Aernsbergen S. J„ mochten ver nemen, dat „met de Vlootwet een zeer groot landsbelang gemoeid is", alsmede dat de aanneming der Vlootwet was „het be hartigen van een vitaal belang voor Neder land". Gelijk men weet, is het ontwerp niet aan genomen, en is daarmede waarvoor van te voren met nadruk was gewaarschuwd niet slechts het Christelijk Kabinet ten val gebracht, doch heeft ook de coalitie een stoot bekomen, waarvan zij niet licht her stellen zal. Ophouwen gaat langzaam, dat hebben de bouwheeren der coalitie, met name Dr. Schaepman ondervonden: afbreken kost o zoo weinig tijds, dat heeft men de laatste weken gezien Maar nu? De ingetreden toestand is bui tengewoon bedenkelijk." Toch mag, zegt ten slotte de heer Van Wijnbergen, geen moed verloren: er blijve gebeden en gewerkt, opdat fle eenheid in de Katholieke Kamerfractie worde hersteld^ en dat ook onze coalitiegenooten weer ver trouwen in de Katholieken kunnen stellen, een vertrouwen thans, naar volkomen be grijpelijk is, vrijwel teloor gegaan. „Veel kunnen daartoe ook de Katholieke kiezers bijdragen, indien zij duidelijk en met den meesten ernst te verstaan geven dat zij, in afwijking van de gestie der Kamerfractie zoo beslist mogelijk wenschen dat de recht sche samenwerking worde hersteld en dan ook blijve bestendigd." DE HOUDING DER ANTI-REVO- LUTIONNAIREN. De (anti-revolutionaaire) „Rotterdammer' schrijft: Het is nog veelzins onzeker, hoe de verhouding van het nieuwe Kabinet tegenover de Kamer zal zi,n. Niet onzekeris de houding, die de anti-revolutionnaire groep tegenover een Kabinet-Beelaerts van Blokland zal aannemen. Voor het optreden van een ex- Lra-parlementair Kabinet draagt uiteraard geen der partijen in het parlement de ver antwoordelijkheid. De steun, dien zulk een verantwoordelijkheid vanzelf medebrengt, zal bet Kabinet dan ook bij geen der par tijen, ook niet bij de anti-revolutionnaire vinden. De houding van de anti-revolution- nairen zal worden bepaald door hun eigen verantwoordelijkheid als zelfstandige groep in het parlement. Hoe die verantwoordelijkheid wordt op gevat is onder het Ministerie-Cort van der Linden gebleken. Dat Ministerie droeg een uitgesproken iinksch karakter. De anti-revo- lutionnainan behoorden tot de oppositie. Wanneer men echter bij den heer Gort van der Linden eens zou informeren naar zijn parlementaire ervaringen, dan zou deze ze ker moeten antwoorden: ik heb liever de oppositie der anti-revolutionnairen dan den steun der groepen der linkerzijde. Wanneer een Kabinet-Beelaerts, hoezeer extra-parlementair, toch naar rechts ge oriënteerd zou zijn, dan zouden de anti-re- volutionnairen natuurlijk niet zonder meer in oppositie tegen dit Kabinet zijn. Die op positie zou komen, wanneer de defensie werd verwaarloosd, de financiën niet met genoegzamen ernst werden behandeld, of in principiëele zaken tegen onze overtuiging werd ingegaan. Indien op deze punten het Kabinet ons niet tot .oppositie noodzaakt, zal onze partij de kwaadste niet zijn. Hetgeen natuurlijk niet wil zeggen, dat de heer Beelaerts op steun onzerzijds mag re kenen. liet eigenaardige van een extra-parlementair Kabinet is juist, dat elke vaste steunverhou- ding ontbreekt." HET SCHRIJVEN DER ANTI-REVO- LUTIONNAIREN. Omtrent het schrijven der anti-rev. Ka merfractie, waarin de voorwaarden vervat zouden zijn inzake de samenwerking der rechtsche partijen, zegt de „Maasbode": „Dit schrijven moet meer de formuleering van een standpunt zijn geweest dan de op somming van voorwaarden waaronder zij bereid zou zijn tot samenwerking. Het Anti-revoiutionnaire standpunt zou men terug kunnen vinden in de stellingen, waarin mr. Rutgers in de vergadering van de anti-revolutionnaire kiesvereenigng te 's-Gra- venhage op Maandag 5 November 1.1., zijn betoog samenvatte en welke wij in ons Ochtendblad van 6 November hebben ver nield. Wij laten ze bieronder nog eens volgen: Waar een kabinet, uit een parlementaire meerderheid voortkomend en daarmede verband houdend, voor de bevestiging van den volksinvloed op het staatsbestuur van de allerhoogste beteekenis is, behoort uit een meerderheid, die een kabinet omver werpt, een nieuw kabinet voort te komen. Voor een anti-revolutionnair bestaat er, nu evenmin als voorheen, reden om de over tuiging op te geven, dat een kabinet, Jat voortkomt uit en gesteund wordt door de drie groepen der rechterzijde, voor Neder land zeer gewenscht te achten is. De houding van 10 R,K. leden der Tweede Kamer, die de Vlootwet hielpen verwerpen en het Kabinet hielpen ten val brengen, met de daarachter liggende bedreiging van het bezuinigingsprogram, doet het vergeefsche moeite zijn, een rechtsch Kabinet te doen optreden, dat zijn program niet zou kunnen uitvoeren en over een maan! wellicht weder ten val zou. gebracht worden." der groote coalitie in Pruisen bleken te zijn. Zij verlangen zelfs dat dit probleem buiten beschouwing zou blijven. Stegerwald werd Dinsdag in de late avonduren, naar wij gisteren reeds hebben gemeld, weer als candidaat voor het rijks- kansellerschap genoemd. Hij zelf heeft zich nog niet bereid verklaard deze_ functie te in het bezette gebied, met name tengevolge van de bepalingen over opzegging van dienstbetrekking en de invoering van nood- geld, welke eerstdaags van kracht zullen worden. Men besloot tegen deze bepalin- j gen bij generaal von Seeckt en president Ebert verzet aan te teekenen. De vertegenwoordigers der voornaamste nog met bereid verklaard aeze luucue ve ue veriegenwuuiuigi-is ut, aanvaarden en zal vermoedelijk wachten j steden van het Roergebied en het Rijn,and, j tol de rijkspresident hem officieel verzoekt n.l. van Bochum, Dusseldorf, Essen, Dort- 1 i - i V1 ,44., l,„.| donmrflpn C 1 i. "CU. het nieuwe kabinet samen te stellen. Ge schiedt dit dan worden de vice-kanselier en de minister van voedselvoorziening door door de Duitsch-nationalen aangewezen; De portefeuille van buiteniandsche zaken zou aan dr. Stresemann worden aangeboden en dr. Brauns van het centrum zou rijksminis ter van arbeid blijven. Als minister van voedselvoorziening schijnt de Duitsch-natio- nale afgevaardigde Schlange die het ver- mund en Keulen zijn het eens geworden over een plan om Rijnlandsch geld in omloop te brengen. Dit betalingsmiddel zal slechts voor den overgangstijd dienst doen, en voor zien in de behoeften van het Rijnland totdat het definitieve geld van de Rijnlandschc Bank in omloop kan worden gebracht. Naar de Kölnische Volkszeitung inzake de Rijniandsche emissiebank verneemt, heeft men als eenheid de „Rijnmark" aan- nale afgevaardigde ocmange vu- neeit men ais eenneia ae n. trouwen der agrariërs geniet, in aanmerking genomen, welke 1/10 dollar waard zal zijn. te komen. Koblcntz zou de zetel van de bank worden De vergadering, die de Duitsch-nationa- me^ bijbanken te Keulen en Dusseldorf en len Dinsdag hielden en die tot in de late nog twee filialen elders, avonduren duurde, was uiterst opgewonden. Hun leiders hadden beloofd het^ resultaat der besprekingen om negen uur s avonds Frankrijk en Engeland. uer ucb|Jit:iuugcu uiu aan de heeren Marx en Scholz, onderschei denlijk leiders van het centrum en van de Duitsche volkspartij, mede te deelen. Dit geschiedde ook. Het besluit van de Duitsch- nationalen, dat voorloopig geheim werd ge houden, is schriftelijk ter kennis van deze twee afgevaardigden gebracht. Ofïicieel werd alleen medegedeeld dat men hoopte den grondslag voor een samenwerking der burgerlijke partijen te hebben gevonden. Zooals gezegd, schijnt de moeilijkheid hier in te bestaan dat de Duitsch-nationalen het einde van de groote coalitie in Pruisen wenschen, daar zij vreezen- dat anders de nieuwe regeeringscombinatie in net rijk slechts van zeer korten duur zal zijn. Daar echter de overige burgerlijke partijen zien niet in Pruisische aangelegenheden wen schen te mengen, is het nog zeer twijfel achtig, of de burgerlijke coalitie tot stand zal komen. Onzeker is voorts ook nog de houding der derrccraten. De meeste hun ner organen, met het Berliner Tageblatt aan het hoofd, zijn van meening dat voor de democratische partij van een samenwerking met de Duitsch-nationalen eigenlijk geen sprake kan zijn en dat de democraten ten hoogste een neutrale houding tegenover een dergelijk kabinet zouden kunnen aannemen. President Ebert beeft nog Dins agavond "*v^n ',921 zelf "tegen Duitschland mee laat Stegerwald ontvangen met wien h;j eon d d toen dit j,jj ultimatum door de langdurig onderhoud had. Weliswaar heeft Hieerden gedwongen werd den staat hij hem officieel nog geen opdracht tot betalingen te aanvaarden. Bonar Law vorming van een kabinet gegeven, doch dit nam het standpunt in, dat hij zijn Fran- zou vermoedelijk het geval zijn, nadat ook de beslissing der democraten bekend zou zijn geworden. Naar verluidt is Stresemann door vrienden van Stegerwald aangezocht om in een kabinet-Stegerwald als minister van buiteniandsche zaken op te treden, j Stresemann heeft zich daartoe bereid ver- jjju js }jcj aj z00 ver gekomen, dat de Engel- klaard, mits alle burgerlijke partijen der I scjle politiek allures gaat aannemen, alsof coalitie hun wensch daartoe te kennen 1 den Franschen, nadat zij niet het tot geven. De Duitsch-nationalen hebben welis- j stand brengen van de overeenkomst _tus- Jaf r,r,Tif 7tr"li tlllTl bcSllSSlJlcJ HO(? Lnn /In Mlnum fAt> rariüP.llR commissie Naar wij gisteren reeds nadrukkelijk op- 1 merkten, zijn er tusschen de geallieerden weerx nieuwe geschilpunten gerezen, die in de commissie van herstel tot warme dis cussie aanleiding geven zullen. Engeland, dat Frankrijk in den gezanten- raad den voet dwars zette toen het erom te doen was, of er in de vertoogen van Duischland over den terugkeer van den ge wezen Kroonprins en de militaire controle van de commissie der geallieerden met sancties gedreigd zou worden, toont thans onvriendelijke belangstelling voor de Fran- sche Roer-politiek. Als men den diploma- tieken medewerker van de Daily Telegraph, een man die officieus gezag heeft, mag ge- looven, heeft de bijeenkomst van Britsche regeeringsdeskundigen die gisteren te Lon den gehouden is, beraadslaagd over de hou ding van Engeland in de commissie van herstel op twee belangrijke punten. Een daarvan is de wettigheid van de Roerbezet ting. Hoewel in diplomatieke stukken be kend werd gemaakt, dat de Engelscke re geering, op grond van bet advies van de rechtsgeleerde raadslieden der Kroon, die bezetting niet als wettig beschouwde, heeft zij tot dusver niets gedaan om haar te be twisten. Lloyd George heeft er in het voor. schen vrienden alle mogelijke succes op hun onderneming wenschte en hun niets in den weg zou leggen tot bereiking van dat succes, hoewel hij er niets voor betaling der schadevergoeding van verwachtte, maar er niet aan mee wenschte te doen geven. De Duitsch-nationojen wens- stand brengen van de overeenkomst ius- waar in dit opzicht zich hun beslissing nog scjlen de Micum (de Fransche commissie voorbehouden, maar toch reeds te kennen j v00£. de mijnen en fabrieken in het Roer- gegeven, dat hun oppositie in hoofdzaak gebied) hun eerste, zij het nog volkomei slechts tegen de binnenlf-"' van Stresemann was gericht COMMUNISTENRELLETJES IN BERLIJN. in den weg zal ieggen. Zoo is de evolutie dan geleidelijk gegaan in de richting van een ontstrengeling van de eens zoo warme wederkeerige omhelzing van de Entente De communisten hebben Dinsdagavond Cordiale. Tot goed verstand van zaken, toch nog getracht te Berlijn hun in het ge- dient men te bedenken, dat zoowel onder heim voorbereide betooging te houden. Hel j Lloyd George als onder Bonar Law als or.- gevolg was, dat in vers-chilende hoeken der der Baldwin de leiding van de Britsche stad relletjes plaats vonden. Uit alk voor- buiteniandsche politiek aldoor in de handen -1 J Ir.n*-, li-nnoon o rl"t f> ï.n PTS <*T1 liranrL-- ic riourooef van oon an r! pn 7.P IjuÊII Dlilll. L-OTC! steden trokken troepen arbeiders en werk loozen naar de Lustgarten. Onderweg wer den enkele dezer troepen reeds door de politie uit elkaar gejaagd, maar toch slaag den een paar duizend personen er in, tot de Lustgarten door te dringen. Hier werden communistische liederen gezongen en toe spraken voor de radenrepubliek en tegen de scbupo gehouden. De agenten beperkten zich er toe enkele schoten in de lucht te lossen. is geweest van een en denzelfden inan, Lord Curzon. Deze houdt zich nu ook, met een beroep op den „ernstigen internationalen toestand", buiten den verkiezingssti.jd en lijkt zich daardoor ook weer vrijheid ie ver zekeren tot deelneming aan een nieuwe regeeringscombinatie, indien de conserva tieven bij de algemeene verkiezing uit zich zelf geen meerderheid zouden krijgen. Ein delijk dient men in aanmerking te nemen. er toe enkeie scnoten in ae lucm te lossen. a Een poging der betoogers om tot Onder de i dat de Bntsche njksconferentte een heelen Linden door te dringen, kon de politie ver-stoot heeft gegeven tot den nieuwen Bnt- ijdelen. Hierbij werden een groot aantal schen koers ra de nc mgv personen in hechtenis genomen. Onder hen hankelijke pohuek jegens ^ra"k"k; i 1 i w/ Kt I -ij/» n:_i I Het is niet bekend wat dc commissie vm bevond zich mevrouw Wolffstein. die met Het is nitó Dekena w; besloten van de parlementaire onschendbaarheid ge- tngeiscne öcsk g wel bliiken in niet, daar zij op heeterdaad betrapt werd. heeft, maar 1 upr«tLl Wii recaoitulee- In het Noorden van de stad, waar 3000 j de commissie van betoogers een dreigende houding tegenover rea na onze Tele,.„nll genoemd de agenten aannamen en een hunner ernstig jgumcu, vi wt viv. als onderwerp van beraadslaging, zijn: lo. de vraag welk standpunt men moest inne- men, nu de Duitsche vertegenwoordigers voor de commissie van herstel de wettig heid van de Fransrh-Telgische bezetting van het Roergebied in allen vorm betwist hebben en 2o. de kwestie hoe Engeland zich zou gedragen tegen de Fransch-Belgi- sche invorderingen op rekening van de schadevergoeding en bezettingskosten in het Roergebied. In verband met de eerste kwestie houdt de man van de Daily Tele graph rekening met de mogelijkheid van een beroep op het internationale hof in den Haag over de uitlegging van paragraaf 18, De Duitsche regeeringscrisis. Naar men meldt zouden de besprekingen tusschen de burgerlijke partijen die Dins dag vrijwel den heelen dag duurden, wor den voortgezet. Uit den loop van de reeds gevoerde onderhandelingen bleek, dat de Duitsch-nationalen bereid waren, een tege moetkomende houding ten opzichte van een aantal voorwaarden van het centrum en de democraten aan den dag te leggen. Deze twee partijen eischten dat de republikein- sche grondwet de basis voor de regeerings- politiek en voor het herstel van _u- land zou vormen. Voorts wilden zij dat, zooals reeds gemeld is, alle onwettige or ganisaties zouden worden bestreden. Het vraagstuk van het Rijnland en het Roerge bied zou zoo worden behandeld als het cen trum en de democraten steeds hebben ge wenscht. De groote moeilijkheid schijnt hierin te beslaan dat de twee genoemde partijen aanhangers van het voortbestaan mishandelden, maakte de politie van den gummistok gebruik. De hierbij gewonde njen. schen werden door hun vrienden in veilig heid gebracht. Enkele betoogers werden ge arresteerd. Plunderingen vonden vrijwel nergens plaats. Uit het bezette gebied. De commissie van vijftien beeft in overleg met de rijksregeering Gerard, den Franschen commissaris-generaal, voorgesteld het be zette gebied tot een gemeentelijke belan gengemeenschap te maken met financieele 0I zelfstandigheid, doch met behoud van het j aanhangsel II van het VlIIste gedeelte van politiek verband met de bondsstaten en het Jjet vredestractaat over de schadevergoedin gen. 1) (Deze paragraaf luidt: „De maatregelen, die de geallieerde en geassocieerde mogend heden het recht zuilen hebben te nemen in geval van opzettelijk in gebreke blijven door Duitschland en welke Duitschland zich ver bindt, niet als vijandelijke daden te be schouwen, kunnen omvatten economische en financieele verbods- en vergeldingsmaatrege len en, in het algemeen, zoodanige andere maatregelen als de respectieve regeeringen als door de omstandigheden vereischt, zullen kunnen achten") Het tweede offensief van Engelschen kant zou de voldoening te Parijs, dat er nu eindelijk in plaats van het lijde lijk verzet, een modus vivendi met de Duit sche industrieelen bereikt is, die iets posi tiefs b.iooft, aanmerkelijk vergallen. De Engelschen hebben met leede oogen waar genomen dat de invloed der Franschen op de Duitsche industrie zich niet bepaald heeft tot het Roer-gebied, maar zich over het geheeie Rijnland heeft verspreid. Door hun controle over de transportmiddelen en die douane-rechten in het oude en het nieuwe rijk. Gerard heeft verzocht de taak van de ze belangengemeenschap schriftelijk te om schrijven, opdat hij zich met Parijs hierover zou kunnen beraden. In verband hiermee zou gisteren een bespreking plaats vinden tusschen de commissie van vijftien en de rijksregeering, waarvan men echter in ver band met de kabinetscrisis geen afdoend re sultaat verwacht. De Kölnische Volkszeitung verneemt uit Berlijn dat Dinsdag in de besprekingen tusschen de rijksdagleden uit het bezette gebied en de commiissie vanvijftien beslo ten is de commissie uit te breiden tot een commissie van 56, door zich in verbin ding te stellen met de afgevaardigden uit de Landdagen en dc provinciale Landdagen, welke commissie als de wettige vertegen woordiging van de bevolking in het bezette gebied zal kunnen optreden. De leden moe ten in bet bezette gebied en zijn conclaves wonen. Zij worden gekozen in een verhou ding, weike het ministerie voor het bezette gebied op grond van de jongste Rijksdag verkiezingen vast zal stellen. Men behan delde voorts de nooden van de bevolking bezette gebied, zijn de Franscben in slaat geweest overal eenzelfden druk op de iudustrie uit te oefenen. Dientengevolge waren tegelijk met de onderhandelingen tusschen de Micum en de mijneigenaars aan de Roer, een andere reeks van onder handelingen gaande over het leveren van vergoedingen in natura met verschillende and ene belangrijke takken van nijverheid, o a. de groote chemische trusts, de staal fabrikanten, van Solingen, stikstof- en zelfs schoenfabrieken, de kolenmijnen in de streek van Aken en de bruinkooivelden in de Britsche zone. Het is te begrijpen, dat de Engelschen, welke lijdelijke houding zij tot dusver ook mogen hebben aangenomen, nu oak om hun portie komen. Of het nu echter weer in het voordeel van Duitschland zal zijn indien Engeland en Frankrijk heftig aan het harrewarren gaan over den buit. valt te be twijfelen. De ervaring heeft totdusver het tegendeel geleerd. De botsing van belangen kan echter ten slotte een strijd worden tus schen de twee bondgenooten om het bezit van de Duitsche ziel en hiermee in verband staan de geruchten, waarin gezinspeeld wordt op een toenadering van Frankrijk tot Berlijn of een neiging van Engeland om Duitschland in zijn bewaping de hand vrij te laten. Gaat deze strijd verder, dan kan men, onverschillig hoe hij afloopt, met groove waarschijnlijkheid tegemoet zien, dat bet tractaat van Versailles er bij in flarden zal gaan. Als er nu eens een Duitsch staatsman was, die tot vast regeeren in staat was, zou hij met de kansen van het oogenblik wat weten te beginnen. De Boodschap van Coolidge. De Amerikaansche pers bevat reeds thans aanwijzingen of liever voorspellingen over hetgeen de voornaamste punten zullen zijn van de Boodschap, waarmee president Coolidge de huidige zitting van het Congres gesloten zal verklaren. De President zal die rede uitspreken op 4 December. Mag men de Amerikaansche bladen gelooven, dan zal wat de hoofdounten aangaat de Boodschap den volgenden inhoud hebben. Wat betreft de te volgen gedragslijn inzake de internationale aangelegenheden zullen de Ver, Staten zich in de eerste plaats laten leiden door hun zorg voor wat er het best op berekend is de belangen van en bet welzijn van het Amerikaansche volk te bevorderen; het welzijn van andere naties komt pas in de tweede plaats. Er zal worden gestreefd naar een verlaging in de federale belastingen in den geest van het voorstel van den secretaris van de Ame- rikaansche schatkist Mellon, n.l. een aan zienlijke verlaging van de gewone belastingen en een reductie tot op de helft van de sur- taDe regeering zal zich verzetten tegen een Bondsuitkeering aan de oudstrijders boven de staatsuitkeering, die in een dozijn ot meer van de afzonderlijke staten reeds aan de oud- strijders is toegekend. Het voorstel, dat d-e Ver. Staten zich zul- len aansluiten bij een wreeldgarechtshof zal worden gesteund, mits Hat gerechtshof totaal onafhankelijk zal zijn vai en in geen enke! opzicht onder de controle zal staan van eenig ander lichaam, zooals b.v. de volken bond. 1 Verwerping van alle plannen die er toe zouden strekken dat de regeering de prijs van de tarwe zou bepalen of credieten zou verstrekken om den handel met het buiten land op te schroeven. Doch wel bevordering van den coöperatieven vérkoop, zoo in het binnenland als in het buitenland, om zoo doende een beter verband te scheppen tus schen voortbrenger en verbruiker. Voorts zal aan het Congres worden aan bevolen om de departementen van algemeen bestuur op een zoodanige wijze te reorgam- s eer en als reeds zoo goed als was vastgesteld onder het bewind van Harding. Evenwel zal het departement van oorlog gescheiden blij ven van dat van marine. Tot zooover de verwachte hoofdstrekking van de Boodschap van Coolidge op 4 Decem- 0ÊTerS aanvulling diene nog, dat blijkens mededeelingen die zijn uitgegaan van het Witte Huis, president Coolidge ertegen is, de in beslag genomen Duitsche eigendommen, die door een Amerikaanschen curator wor den beheerd te bezigen als credietbasis voor den uitvoer van Amerikaansche goederen, w o. voedsel, naar Duitschland. De President is van oordeel, dat de gewone bankinstituten in de Unie beschikken over ruim voldoende middelen om zulke exporten te financieren. De Duitsche bezittinge», die de Amerikaan sche beheerder onder zijn berusting heeft beloopen thans 187,000,000. Men zou met zoo'n bedrag den handel tusschen de Ver. Staten en Duitschland heel aardig op gang kunnen helpen; maar Coolidge wil dien weg niet op. Het separatisme. Von Metzen, de minister van buiteniand sche zaken van de voorloopige regeering van de Rijniandsche republiek te Koblcntz is afgetreden, omdat hij er nic-t in is geslaagd Dorien en Matthes, de twee voornaamste leiders van de beweging, tot elkaar te bren- gen. Een ondergrondscbe trein van de City naar Zuid-Londen is Dinsdagavond ter nauwer- nood aan een ernstig ongeluk ontkomen. De machinist merkte dat er steenen en zand uit het bovenste gewelf van de tunnel vie len. Daarop joeg hij den trein met groote vaart voort en bereikte veilig bet station, terwijl de tunnelwanden achter hem instort ten. De oorzaak was de onploffing van een groote gasbuis juist boven de spoortunnel. De ontploffing was zoo hevig dat een der tig voet hooge vlam uit de straat uitsloeg en er een groot gat in het plaveisel werd ge slagen. Er werd niemand gewond. Volgens mededeeling van de directie der Staatsschuldadministratie te Belgrado bedragen de oorlogsschulden van Servië aan Frankrijk, Engeland en Amerika 843 millioen francs voor bouw credieten en 1.019 millioen voor Leveringen in natura. De oorlogsschulden van Montenegro die geheel door Zuid-Slavië worden overgeno men, beloopen «17 millioen francs De Berlijnsche federatie van de ver boden Duitsche communistische partij schijnt van plan te zijn geweest, Dinsdag een straatberooving te houden. De politie had zeer uitgebreide maatregelen getroffen en opdracht ontvangen om ais leiders, die aan de betooging mochten deelnemen, te ar resteeren. De communisten schijnen liet daarna raadzaam te hebben geacht, hun ne- tooging uit te stellen. Deze is dus niet ge houden en de rust is nergens verstoord. De Landeshauptmann van Tirol hee): den Duitschfin consul te Innsbruck de dooi den Tiroolschen Landdag mei algemeent steramen aangenomen gift van honderd mil lioen kronen overhandigd voor de^ noodlij denden in bet Duitsche rijk. De helft is^ voor Zuid en de andere helft voor Noord-Duitsch- land. De verjaardag van den koning is Dins dag te Brussel en in andere steden de lands gevierd met het gebruikelijke T Deum. Ook zijn weer de noodige ridderor den verleend. Te Doornik is de bisschop even na het Te Deum in elkaar gezakt. Hij bleek over leden te ijzn. Mgr. de Crooy was 54 jaal oud. Het gerecht te Parijs houdt zich be zig met de Belg Pire, te Parijs woonachtig. 1 laagd tijdens den oorlog van Nederland tut 360.000 dwarsliggers in België te heb ben ingevoerd, waar de Duitschers z§. ge bruikten voor schuilholen in de schansen. Pire kocht dit hout in Nederland en ver kocht het aan een Duitsche firma. Hij zeg: geloofd te hebben, dat bet diende tot her- stel van de Belgische spoorwegen. Het socialistische orgaan Arbeiderbla. det meldt aangaande de Oost-Zee-entente die onder leiding van Zweden in de «laak is, dat de Zweedsche regeering contact heefl gezocht met Finland, Lethland. Estland, De nemarken en doorwegen ten einde met me dewerking van die landen een dam op te werpen tegen de sowjetactie op politiek ge bied, terwijl aan den anderen kant die lan den zich zouden aaneensluiten tot het voe ren eener meer tegemoetkomende staatkun- de ten opzichte van Rusland op het gebiec van handel en economische aangelegenhe den. Volgens de officieele opgave, eindigend 19 November, waren er op dien datum een millioen tweehonderdvierendertigduizend personen ingeschreven in Engeland als werkloozen. Dit is negenduizendzevenhon derdvier minder dan in de vorige week. Niet enkel in het hartje van he eertijds beschaafde, althans welvarende ei rustige West-Europa gist het. Ihans komei weer eens tijdingen over gisterij, opwinding en dreigende volksbewegingen, uit een ge heel anderen hoek, n.l uit Kandahar iu Afganistan. In genoemde plaats is het reecs tot ernstige troebelen gekomen, die nog erger dingen in de toebomst doen vreezen. Er" is nl. in Afganistan een regeei.ngsbesluit getroffen, waarbij op ieder acht zielen van de bevolking één man onder te wapenen moet komen. De burgerij van Kandahar ha^ zich tot den plaatselijken gouverneur ge wend met het verzoek, dit besluit niet te doen uitvoeren. Dat verzoek was afgewezen en daarop kwam de bevolking in beweging en nam een dreigende houding aan. Ofschoon thans te Kandahar patrouilles door de straten trekken om de orde te handhaven, schijnt volgens de te Allah-^ habad uit Kandahar ontvangen berichten gevaar te dreigen voor oproer In den gemeenteraad van Dusseldori is Dinsdag de werkloosheid, die in het be zette gebied beerscfit, ter sprake gekomen. De cijfers, die het gemeentebestuur over den. omvang daarvan gaJE, zijn zeer hoog, 2/3 van alle fabrieksarbeiders ij een groot percen tage in andere vakken in het district Dussel dorf zijn zonder werk en in het overige bezette gebied is de toestand vrijwel gelijk. Met werkverschaffing is men niet ver ge komen, daar het rijk slechts geringe subsi dies gaf. Dientengevolge heeft men groote bedragen voor onderstand moeten uitgeven. Er is nagegaan of men een deel van de werkloozen naar het onbezette gebied zou kunnen overbrengen, doch de kansen daarop zijn gering gebleken, omdat ook daar weinig werk te vinden is. Integendeel staat in tal van bedrijven ontslag van personeel op groote schaal te wachten. NED. R. K. JOURNALISTEN- VEREENIGiNG. Zondag 25 November hield de Ned. R. K. Journalislenvereeniging in hotel Terminus te Utrecht haar jaarvergadering. Aan het verslag van den secretaris ont- ieenen we, dat het aantal leden constant bleef, bet aantal donateurs een beteekenen- den aanwas vertoonde. Met groote voldoe ning werd geconstateerd, dat geheel hef Nederlandsche Episcopaat tot het donateur schap der vereeniging is toegetreden, daar bij een tastbaar blijk gevend van de waar- deering welke het voor de katholieke oers en voor de vereeniging in het bijzonder koestert. Het verslag van den penningmeester stel de een klein batig saldo in het vooruit zicht. i In de .plaats van den beer J. H. A, Schuurs, die zich genoopt had gevoeld voor het bestuurslid aatschap te bedanken werd tot bestuurslid gekozen de heer J. H Wilmer. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren L. A. P. M. van den Broeke en L. J. Stolwijk, werden herkozen Door den voorzitter, den beer J. B. Ves- 28. Hij maakte de bcele koffer leeg en smeet met angstig gebaar alles dooreen. Ten slotte opende hij een reiszak en slaakte een vreugdekreet. Hij vond een bos sleutels. „Ha, daar hebben we den portier, dien ik niet kon vinden. Nu moet ik nog maar op 't geschikte oogenblik wachter Hij keek op zijn horloge. Het was zeven uur. Hij verliet zijn kamer en ging dineeren in een restaurant. Tegen negen uur kwam hij weer terug. ,,'t Is nu eigenlijk nog te vroeg om tc gaan," zeide hij bij zich zelf, „ik moet wachten tot het volkomen stil is. In dien tijd kan ik dat bundeltje papier wel eens even nazien. XXVIL Hij ging voor z'n bureau zitten en maakte het p.kje los. 't Waren paspoorten, diploma's enz. Hl) haalde er een uit. Het was een diploma van geneesheer, door de Academie te New York uitgereikt aan James Thompson, Amerikaansch burger. „Ik heb den naam toch wel goed onthou den," zeide hij. James Thompson, geboren te Philadelphia, oud veertig jaarVeer tig jaar!.... 't Is eigenlijk wel een beetje te oud voor Jacques.... Maar, wat geeft 't.. Dat zal hem des te ernstiger maken!.. Bovendien hoeft bij met zijn ouderdom niet te koop te loopen." Toen ik dat diploma nam van dien ar men sukkelaar in bet Bois de Boulogne, die met een kogel in het hoofd lag en een re volver in zijn hand, dacht ik toch niet, dat het van zooveel nut zou kunnen zijn. Men heeft niet ontdekt, wie de zelfmoor denaar was,dat hadden ze alleen uit dit papier te weten kunnen komen. We behoeven dus niet bang te zijn. Als we in Parijs in 't openbare leven ko men, zal ik een paspoort voor hem maken, dat klinkt ais een klok." Pascal sloot bet diploma in zijn bureau. Het was elf uur. r,Eigenlijk nog iets te vroeg," zeide hij, „maar ik zaJ zachtjes aan den boulevard opwandelen, en dan wacht ik tot midder nacht. Om twaalf uur kan ik mijn weg wel naar mijn goudmijn nemen. Nu moet ik voorzichtig zijn, heel voorzichtig. Ik mag niets bij me hebben, dat in een of ander geval een bewijsstuk tegen mij zou kunnen zijn. Ik zal mijn portefeuille, mijn horloge, dien ring bier laten. I Mijn zakdoek is niet gemerkt, f Dien hoed kan ik verruilen tegen die platte hoed, die ik in de provincie heb ge kocht. Een flink scherp mes bij me.... Een re volver maakt te veel lawaai i Hij stak een paar goud- en zilverstukken bij zich, zette een ouderwetsche hoed op, I nam een scherp mes, dat hij eerst even be- proefde, of 't wel scherp was. „Nu nog licht," zeide hij, een dicven- lantaarntje voor den dag halend. Alles in lorde.... Nog een nieuwe kaars in de j ianiaarn, dat is ruim genoeg" Pascal deed het lantaarntje dicht en stak bet in den zak van een groote jas, dien bij aantrok. Hij nam de sleutelbos mee en verliet zachtjes de kamer en sloot de deur. De portier opende met een ietwat ver wonderd gezicht de buitendeur. Eenmaal buiten gekomen, liep hij snel de Lafayettestraat in en bereikte de boule vard de Lafitte. Het was in 't begin van Junk 't Was een mooie avond, na een warmen dag en 't was druk op straat, van menschen, die een luchtje wilden scheppen. Op de trottoirs vormden de wandelaars een langen, samengepakten stoet. Pascal volgde de boulevard en sloeg de Koningstraat in. i 't Was één uur, toen hij in de Champs sées kwam. De voetgangers waren al zeldzaam ge worden en rijtuigen waren bijna niet meet te zien. Pascal keerde terug, ging de Koningsbrug over en richtte zijn schreden naar de Bo- napartestraat. Het sloeg twee uur op een torenklok in de nabijheid, toen hij de rue de St. Sulpice bereikte. Alles was stil. Geen levend wezen was te zien. Alsof een booze geest Pascal ter hulp kwam, was de lucht met donkere wolken bedekt en nu en dan wierp het weerlicht een flauwen glans op de torens van de oude kerk in die buurt. Pascal liep tot aan de Vau'girardstraat, bleel staan, v/ierp een onderzoekende blik om zich heen, keerde plotseling terug, haalde z'n bos slemels voor den dag, en stond stil voor de kleine tuindeur van het huis de Thonnerieux. „Als er nu maar in dien tijd geen ander slot op gekomen is." Zenuwachtig probeerde bij 'en jahet lukte, de sleutel draaide en de deur ging open. Snel ging Pascal binnen en sloot de deui zonder gedruisch te maken. Voorzichtig rondziende sloop hij voort. „Nu ben ik er eenmaal in, en ik heb de sleutels. Dat zijn goede helpers." Pascal hield de sleutelbos stevig vast en ging langzaam den tuin door. Dicht bij bet huis gekomen, bleef hij staan. „Geen licht, zie ikDus alles slaapt. De kamer van Jerome is op de tweede ver dieping en de meidenkamers daar boven. De slaapkamer van den graaf en zijn werk kamer zijn op de eerste verdieping. Daar moet ik wezen." Pascal sloop naar een gangdeur in den rechterhoek van het huis, nam een sleutel, die aan den bos zat en opende de deur. Hij ging binnen, sloot weer, en baalde zijn dievenlantaarntje te voorschijn, en stak de kaars aan. Voorzichtig ging hij dan een trap op, die naar de kamers van den graaf leidde. De dikke loopet* op den trap maakte zijn stappan onhoorbaar. 't Was doodsche stilte in het huis. Buiten kwam het onweer al nader en na der, en oen dof gerommel van den donder liet zich al hooren. Pascal liep een groote kamer door, en kwam voor de deur van de werkkamer. Hij bleef staan. Hij beefde en het zweet brak hem uit. 't Was, alsof een geheime macht bem weer hield om verder te gaan. Dan kwam een grijnslach op zijn ver wrongen gelaat. Zijn oogen schitterden, hij legde de hand op den knop en draaide om. De deur ging open en bij trad binnen. Ofschoon het slechts vaal licht was, kon hij de voorwerpen, die rich in de ka. mer bevonden, onderscheiden. Eensklaps schrok hij. Hij zag de witte banden en de roode zegels, waarmee het bureau en de kasten gesloten waren. „Wat gebeurt er toch?" vroeg hij zich af. „De Justitie heeft hier alles verzegeld." Hij naderde voorzichtig den lessenaar, waarop een paar doodsbrieven. Hij belichtte ze met zijn lantaarn. „Dood!" zeide hij. „De graaf is dood! D» kantonrechter is geweest, alles is verze geld. Als bij alles onderzocht heeft, is 't geld er natuurlijk niet meer. Het lijk zal wel hier naast liggen en- er wordt natuurlijk bij gewaakt." Zachtjes voortloopend, kwam hij bij de1 deur van de kamer, waar het lijk lag. In plaats van een deur was er nu een zware draperie; hij lichtte die voorzichtig een klein eindje op. Hij zag de doodkist, met de brandende kaarsen er om, en twee zus ters en een Vrouw, die lagen neergeknield. Vermoeid door het lange waken, waren de: zusters ingesluimerd, de andere vrouw ver diepte zich in haar gebeden. Hij liet hetl gordijn weer zakken. „Van dien kant heb ik niets te vreezen," sprak bij bij zich zelf. Hij ging naar bet Italiaansch kastje toe, zette zijn lantaarn neer, nam uit zijn zak het katalaansch mes en stak het lemmet tusschen het hout en den zegel, dien hij oplichtte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5