LAATSTE NIEUWS «mo7 »va«o**« VERKEER EN POSTERIJEN. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. KUNST EN KEEHIS. UIT BOEK EN BI-AD. KERK EN SSftOGL. MUmi m NIJVERHEID. LANDBOUW EN VISSGHSRIJ. ORDE EN ARBEID. LUCHTVERKEER, fl£tt£ftfi» aiËDtfS. v d Hdra&oloozc TELEFOON lil RECHTSZAKEN* tcrs, werden eenige welgemeende woorden gewijd aan den hartefijken collega, den hoog gewaardeerden vriend en degelijken jour nalist, den heer J, W. Helmer, die Zaterdag a.s.' zijn 50-jarig journalistiek jubileum viert. Aan uitvoerige bespreking werd onder worpen het rapport van de commissie, ge vormd door de heeren J. B. Vesters, P. Stecnhoff, J. W. Helmer, W. Nieuwenhuis en W. Oltheten, aan welke door het bestuur was opgedragen te rapporteuren over „de medezeggenschap van aandeelhouders eener vennootscüap bij de samenstelling van een door haar uitgegeven dagblad". De com missie had haar meening vastgelegd in een zevental stellingen, welke na enkele wijzi gingen met algemeene stemmen werden aan vaard. De stellingen zooals ze werden aangeno men, luiden als volgt: 1. Een katholiek blad behoort wegens zijn ideëel karakter en doel niet in de eer ste en voornaamste plaats het maken van winst te beocton, maar behoeft ook *eens- zins winst uit te sluiten, mits deze niet bui tensporig of onredelijk zij, niet aan de cou- ant onthoudt, hetgeen zij voor de vervul ling harer taak aan verbetering, uitbreiding en vervolmaking noodig heeft en niet te kort doet aan den eisch eener voor journa listiek werk op behoorlijken grondslag be rustende salariëering van degenen, die met de samenstelling belast zijn. 2. De eigenaar van het blad behoort de samenstelling van het redactioneel gedeelte er van op te dragen 'aan door hem geschikt en bekwaam geachte journalisten, van welke er een de leidende en besturende positie vervult en voor den inhoud er van aanspra kelijk is. Hun aanstelling geschiedt voor onbepaal- den tijd. Hij kan hen ontslaan bij niet meer beantwoording aan de eischen, voor een goede exploitatie gesteld of indien er door hun optreden gevaar ontstaat voor de waar de van het blad. 3. Jioor de veiligstelling van een katho liek nlad is het gewenscht, dat de eigen dom of het recht van uitgave in handen is van een vennootschap, waarvan ter goeder naam en faam bekend staand» katholieken deel uitmaken. Rechten en verplichtingen eener vennoot schap zijn dezelfde als onder 1 en 2 zijn geschetst, doch kunnen, indien het noodig wordt geacht, voor zoover de verhouding ten opzichte van de aan het blad te verbin den of verbonden journalisten betreft, uit geoefend en nagekomen worden door een uit haar midden benoemde redactie-com missie, samengesteld uit commissarissen der vennootschap met den directeur. 4. Na zijn aanstelling is de verantwoorde lijke redacteur, binnen de perken van de aangegane overeenkomst, geheel vrij om over den inhoud van het blad en over den vorm ervan te beschikken en oefent hij het recht van toezicht en beoordeeling uit over het werk der overige journalisten. Benoe ming of ontslag van redacteuren geschiedt slechts na door hem uitgebracht advies. 5. De redactie-commissie onthoudt zich van eiken maatregel van inmenging, zoolang niet kan worden aangetoond, dat de doel stelling van het blad of zijn financieele vei ligheid gevaar loopt. Voor het nemen van eenigen maatregel van waarschuwing, schorsing of ontslag kan zij daarover een vergadering van vennooten wadplegen, maar neemt, na den betrokken redacteur te hebben gehoord, een zelfstan dige beslissing, die, met redenen omkleed, te zijner kennis wordt gebracht. 6. Ingeval de voor ontslag of de regeling daarvan, voorgedragen journalist zich over dit ontslag of die regeling bezwaard acht, kan hij een beroep doen op een commissie van arbiters, wier samenstelling contrac tueel kan worden geregeld. 7. Bij het opmaken van een contract tus- scben eigenaar of exploitante van een ka tholiek blad en een journalist, wordt de verklaring ingelascht, dat beide partijen de algemeene beginselen, in deze stellingen neergelegd, en door de R. K. J. V. aan vaard, behoorlijk en als goede mannen zul len in acht nemen. ,ONZE LIEVE BONDGENOOTEN." De Belgische „Standaard" schrijft Men meldt ons uit Ruhrort, dat de Fran schen, die tot hiertoe hun kolentransporten meestal per Rijnschip van Ruhrort naar Straatsburg zonden, nu eveneens gebruik naken van de zeehavens. Naar Antwerpen werd er echt r nog geen enkel schip gestuurd, maar naar Rotterdam hebben onze „lieve bondgenooten" reeds verschillende schepen lading gelegd. KONINKLIJKE GIFT. H. M. de Koningin heeft ook wederom ten belangrijk bedrag geschonken aan het Comité voor Nederlandsche kinderen in den ~*.emde, DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. Vermindering van het havengeld. De totaal- opbrengst hooger. Uit Amsterdam wordt gemeld Sedert 1 Juli van dit jaar is het zeehaven geld voor binnenkomende schepen met 10% verlaagd desondanks is de totaalopbrengst van het havengeld, vergeleken met het vorige jaar toch hooger, wat wijst op een toenemende scheepvaart in onze haven. Van 1 Januari tot ultimo October kwamen In 1922 in de haven binnen 2326 schepen, in 1923 was dit aantal 2991. De kubieke bruto- inhoud steeg over deze tien maanden in 1922 en in 1923 van 12.300.778 op 13.880.869. De cijfers van het aantal schepen en van den totalen inhoud over deze tien maanden zijn nu reeds hooger, dar. over het geheele jaar 1913. Nu betee kenen deze cijfers, ten aanzien van den algemeenen toestand in onze haven, niet tooveel, al geeft dit toenemende verkeer meer havengeld en meer bedrijvigheid. Immers van meer belang, dan de kubieke inhoud, is de lading. En maar al te vaak zijn de binnen komende lang niet afgeladenbovendien is de vrachtenmarkt laag. Tevens moet in aanmerking genomen worden, dat veel meer dan vroeger, schepen hier tweemaal na een 'eis binnenkomen. Zij betalen dan dubbel havengeld en ook de inhoud wordt twee maal in de statistiek berekend. Er zijn namelijk schepen, welke hier binnenkomen, en in Ham burg lossen en dan terugkeeren. Maar zelfs, üs men deze er af rekent, blijft het totaal nog boven 1913. Verblijdend is het, dat het aantal opge- egde schepen in den laatsten tijd met twee Is verminderd, n.l. met de „Moena" en de ,Mapia" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", te zamen 22.000 ton groot, •yelke weer in de vaart komen. RIJKS SCHATKIST. De minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's-Rijks schatkist op 26 November j.l. bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 19.513.905.64 en bij de betaalmees ters f 6.863.891.75 V4, te zamen f 26.377.797.39 »/2. Voorts a. dat op genoemden datum uit 's-Rijks kas een voorschot aan de koloniën was verstrekt ten bedrage van f 104.732.9Q8.9i b. dat op ultimo October jl. aan de gemeen ten op voor haar door de Rijksadministratie te heffen gemeentelijke inkomstenbelasting ingevolge de art. 243h en 263 der Gemeente wet in totaal was voorgeschoten f 84.153.578.07 c. dat op genoemden datum uit 's-Rijks kas aan rekeninghouders van den postchè- que- en girodienst bij voorschot was uitbe taald f 54.876.895.91 d. dat op genoemden datum in daggeld- leening, tegen onderpand van schatkistpapier, was uitgezet een bedrag van f 19.300.000 e. dat op genoemden datum in omlcóp a aan schatkistbiljetten een bedrag va.a f 201.973.000 (waarvan f 37.056.000 verval lende op of na 1 April 1927), en aan schat kistpromessen een bedrag van f 316.360.000 Cwaarwan rechtsstreeks geplaatst bij de Ne- 'deriandsche Bank een bedrag van f 42.000.000) terwijl, met inbegrip van de bedragen, welke daarvan bij de Rijksbetaal meesters in kas waren, aan zilverbons van f 2.50 en f 1 in omloop was een bedrag van f 29.597.986.50 f. dat op genoemden datum het rentege- vend tegoed van den postchèque en giro dienst bij 's Rijks schatkist bedroeg f 106.558.196.53 i/s. BEROEPSKEUZE VOOR MEISJES. De Federatie van R. K. Vrouwenbond heeft volgens de „Maasbode" op initiatief van de R. K. Vereeniging, afd. Meisjes, te Nijmegen een enquêtecommissie ingesteld, waarin een vertegenwoordigster van elk der diocesane bonden zitting heeft, alsook de vrouwelijke assistentie van het Zielkundig Beroepskan toor. Het vraagstuk beroepskeuze voor meis jes zal worden onderzocht. t In „De Ambtenaar" wordt meegedeeld, dat verschillende postdirecteuren zijn of zullen worden gestraft met geldboete of te rugzetting in tractement wegens onvoldoende medewerking bij de centralisatie van den girodienst. Aan deze directeuren is tevens opgedragen de onder hen werkzame ambte naren, die betro'-.ken zijn bij deze onvol doende medewerking, eveneens voor straf voor te dragen. HET GOEDERENVERKEER MET DUITSCHLAND. Uit Zevenaar wordt aan de Tel. gemeld: In tegenstelling met loopende geruchten is ons bij onderzoek te Emmerik gebleken, dat weder een paar lange treinen met steen kolen naar ons land zijn vertrokken. Ook het goederenverkeer is weder verbeterd. EEN NIEUW MIDDEN IN DEN STRIJD TEGEN DE MALARIA-LARVEN. In Amerika neemt men thans op groote schaal proeven met een nieuw middel ter be strijding van de malariamuglarven. Dit mid del is „parys-groen" en voor het eerst aan bevolen als darvendoodend middel door dr. Barber van den Amerik. Gezondheids dienst. Van dit middel wordt een deel ge mengd met 100 deelen „straatstof" en dan bij handenvol uitgestrooid in de lucht boven het water, de wind zorgt vanzelf voor een fijne bestuiving, De geringe hoeveelheid ver gif die op deze wijze op het water en in de lucht terecht komt, is ongevaarlijk voor mensch en dier, maar doodt de larven der malariamuggen snel en zeker; de volwassen muggen daarentegen blijven volkomen on gedeerd. Het verhindert den muggen ook bet eierleggen niet. Dit middel is veel goedkoo- per en betrouwbaarder dan het paraffinee- BEPALING DER ZWAARTEKRACHT. Uit Aden heeft de ingenieur der Rijks commissie voor graadtneting en waterpassing dr. F. A. Vening Meinesz gemeld, dat hij aan boord van de onderzeeboot K II in de Roode Zee vier waarnemingen ter bepaling der zwaartekracht heeft uitgevoerd, die niet tegenstaande de groote hitte in de ondergedo ken boot, waarin de temperatuur tot rnim 37 gr. C. steeg, goed zijn geslaagd. Volgens telegrafisch bericht uit Colombo heeft hij op de verdere reis in den Indische» Oceaan zeven waarnemingen kunnen uit voeren. BIJ HET RAAM VAN TOOROP. Bij een reproductie van het veelbesproken werk van den katholieken kunstenaar schrijft Plasschaert in de „Gr. A'dammer" „Twee namen, d'een van een schilder, d'ander van een dominus, die volgens Toorop de auctor intellectualis, wij zouden hier zeggen de achterbaksche aanstoker is, moeten genoemd worden. Het is de naam van den schilder Nauta, die tegen een grooten con frater een armzalige daad volvoerde, en het is dominus Gravemeijer, die, naar blijkt, in een verkeerd begrip een ondienst bewees niet alleen aan de kunst, aan onzen nationalen rijkdom dus, maar die tefens d'eigen zaak schaadde (juiste straf voor zóó minderwaar dig pogen en zóó armzalig doen), daar hij den onwil opwekte van zeer velen, die wat hij bereikte, tegen eigen hoogheid als misdaan gevoeldendie misschien, waar hij het Katholicisme wou benadeelen, het Protestan- risme afbreuk deed. Er zijn van die namen, die als tempelschenners een treurige eeuwig heid verwerven Nauta en Gravemeyer zijn nieuwe leden van dit sinister gezelschap.', Het oordeel is ingebrand, de heeren kun nen gaan 1 HET WONINGVRAAGSTUK. Verschenen is het eerste nummer van „De Volkswoning", maandblad gewijd aan de be langen der Volkshuisvesting. De commissie van redactie bestaat uit de heeren P. J. Haazevoet, ir. M. P. J. H. Klij- ncn, M. Krijgsman, H. W. Valk en Y. Keestra. Aan het inieidingsartiikd met de moUveering van do oprichting van het tijdschrift ontlecncn wij: „Het neutrale karakter van het Tijdschrift voor Volkshuisvesting, orgaan van het Insti tuut voor Volkshuisvesting en van den Natio nalen Woningraad, een semi-officiêct blad, dat zich naar onze tneevung niet goed leent voor een behandeling ook van politieke zijde van het vraagstuk, duit uit dat hel zich opwerpt als de verdediger van de wonimgpo- litiek-als-geheei eener bepaalde regeering, of dat het in bet krijt treedt legen een b'ad dat zich blijkbaar tot taak stelt, de woningpolitiek der huidige regeering af te breken; wij bedoe len hot socialistisch orgaan van den bond van atbeidersbouwvereenigingen Volkshuis vesting. Vandaar dat laatstgenoemd periodiek na genoeg zonder tegenspraak een actie kan voe ren, welke ongetwijfeld wordt afgekeurd door degenen die de socialistische ideeën niet zijn toegedaan. Inderdaad, zij, die zich rekenen te behooren tot de partijen van orde en gezag, misten tot dusverre de gelegenheid om van hunne gevoe lens ook politieke ter. opzichte van hel vraagstuk der volkshuisvesting uiting te ge ven in een orgaan dat speciaal aan de be hartiging van dat groote volksbelang is toe gewijd. Er bestaat dus alleszins reden om De Volks woning te deen verschijnen. Uit hel voren staande heeft de aandachtige lezer reeds kun nen opmaken dat De Volkswoning niet een uitgesproken politieke kleur zal hebben, even min dat hel „neuraal" aal zijn in dien zin, dat het zich geen partij zou durven stellen ten opzichte van de woningpolitiek ceneir bepaal de regeering. Voorop staat, dat De Volkswoning de denk beelden zal propageeren welke leven in de meer gematigde kringen; aan socialistische woningpolitiek zal ons blad dus niet doen. Nieuwe ideeën zullen wij gaarne onder de oogen zien en in ons orgaan doen behandelen door wie daarop prijs stelt. Ook voor critiek, mits zij opbouwend is, is in ons blad plaats. Van alle kanten zal het vraagstuk der volkshuisvesting worden belicht." Verder artikelen over de administratie en financieele gevolgen van den woningbouw, het wonen van arbeiders enz. HET PAUSELIJK LIEFDEWERK VAN DEN H. PETRUS. Vlugschrift Nov. 1923. „Uw eigen zonen, Indië, zullen U bedie naren des heils zijn". Dit woord van Leo XIII gaat een profetie worden. De honderd foto's op de twintig'bladzijden van dit vlug schrift, dat nagenoeg geheel aan Indië ge wijd is, bewijzen het en stemmen daarmee tot dankbare vreugde, die echter geen za lige rust mag worden. Want naast en tiis- schen al die mooie foto's staat een betoog van den Belgischen Jezuïet, P. J. A. Roe- lants, Professor aan het Pauselijk Semina rie van Kandy op Ceylon, even krachtig als interessant, maar een weinig ontnuchterend. Dc vervulling immers van die profetie is uog zoo ver en toch onafwijsbaar, zal dit millioenen-volk ooit voor de Kerk gewon nen worden. Indië heeft 300 millioen inwoners, waar onder 3 millioen katholieken, met ruim 3000 priesters, dat is één priester op de duizend. Deze geestelijken hebben dus de handen vol werk om het bestaande in stand te hou den. Wie zal dan de overige 297 millioen bekeeren? Europa en Amerika kunnen dat onmogelijk, nu niet en later niet en nooit! Dat moet grootendeels geschieden door priesters uit de bevolking zelf. Daar komt bij, dat de Katholieken van Indië moeten georganiseerd worden op velerlei gebied, maar zonder dat eigen leiders verdrongen worden. De Indische katholieken doen mee aan de geweldige nationalistische beweging, door geen vreemdeling mee te voelen, noch te leiden; die katholieken willen in bescha ving vooruit, maar in eigen Indische bescha- ving. Voor dit alles zijn inlandsche priesters noodig, vele, vrome, geleerde priesters: geen 1700, zooals er nu zijn, maar honderd maal meer. Zoo is het in Indië, maar zoo is het, on der andere omstandigheden, feitelijk overal in de heidenwereld. Al heeft Holland dan ook dit jaar voor de vorming van een in landsche geestelijkheid in de missielanden meer gedaan dan alle andere landen van de wereld; samen, daar kan en daar moet nog veel meer gedaan worden, ook ten voor beeld voor de overige Christenwereld. Nog nauwelijks in de helft van de parochies in ons land is een afdeeling van S.P.L. geves tigd en vele bestaande afdeelingen zijn nog maar klein. Moge daarom weldra, niet in plaats van de Voortplanting of de Kinds heid, maar naast déze beide eerste en oud ste Genootschappen, in alle parochies ook St. Petrus' Liefdewerk tot bloei komen! Europa en Amerika moeten de pioniers le veren voor het missiewerk, de eerste plan ters en de leiders, gesteund door de Voort planting en de Kindsheid: St. Petrus' Lief dewerk zal dan voor de arbeidskrachten zorgen om htm werk vport te zetten en uit te breiden. Het geschriftje is weer even keurig ver zorgd als altijd, maar de samensteller zal wel eens verzucht hebben: tantae molis erat.... wat een werk! G. VOSKUILEN. De Beurs gesticht door de Geestelijkheid van het Aartsbisdom is toegewezen aan Kao Joannes Baptista, uit het diocees van Midden Shensi. Het diocees telt 5.420.000 Heidenen, 150.000 Mahomedanen, meerdere duizenden Protestanten en 36000 Katholie ken. In 1919 waren er 42 priesters, waarvan 30 inlandsche. In een brief van 15 Aug. '23 betuigi Kao J. B. zijn innigen dank aan zijn weldoeners en belooft hen in zijn gebeden niet te vergeten. De afdeelingen van het Pauselijk Liefde werk van den H. Apostel Petrus in het Aartsbisdom die dit jaar de contributie of Weldoenersgelden nog niet hebben opge zonden, worden beleefd verzocht deze te willen opzenden aan den diocesanen di recteur Kapelaan Ant.de Wit, Walburgs plein 1, Arnhem. Het Utrechtsch Missie-Comité. NAVORDERING VAN SCHOOL GELDEN. Door de gemeente Amersfoort is getracht om van de ouders van schoolgaande kinderen buiten de gemeente, een navordering te ont vangen van schoolgelden over het cursusjaar 1921'22. Door 84 aangeslagenen is een ver zoek gericht om dien aanslag in te trekken, als vallende buiten de wettelijke bevoegdheid. De gemeenteraad erkende die onwettigheid niet, waarom adressanten in cassatie zijn gegaan bij den Raad van Beroep. Dit College heeft zich uitgesproken in den zin, dat de aanslagen vernietigd behoorden te worden, als zijnde strijdig met de wet. Deze uit spraak betreft twee gevallen, die door be langhebbenden zelf werden verdedigd. Het laat zich aanzien, dat de anderen nu wel spoedig hun zaak aan de orde zulien stellen om een gelijke uitspraak voor hun aanslag te krijgen. De uitspraak kan een gevoelig financieel verlies voor de gemeente beteeke- nen. bijwoning van een der bijeenkomsten, die voor dit doe] zullen worden gehouden. Voor Noordho]]and zijn zij gesteld op 3 December in Krasnapolsky te Amsterdam, op 4 Decem ber in de Doelen te Purmerend, op 6 Decem ber in Ceres te Schagen, op 7 December in Centraal te Alkmaar en op 8 December in de Doelen te Hoorn, telkens te 11 uur behalve te Amsterdam, waar de bijeenkomst op t uur is gesteld. Daar voor alle plaatsen de marktdag is uitgekozen, mag worden onder steld, dat velen aan de uitnoodiging gevolg zullen geven Arbitrage, het beslechten van geschillen door vertrouwensmannen in plaats van door den rechter, bezit 't groote voordeel, dat het oordeel in handen is van personen, die vol komen der zake kundig zijn, en dal deze personen niet te maken hebben met allerlei formaliteiten .waaraan de gewone rechter zich heeft te houden; dat de beslissing dus snel ler kan worden genomen en bovendien min der geld behoeft te kosten. Daartegenover staat wel is waar het na deel, dat de rechtsprekende personen, als zij niet met groote zorg gekozen worden, wel eens minder gevoel hebben voor reaht dan deskundigheid, doch dit is te voorkomen door aan die keuze alle zorg te besteden. Zoo zal het b.v. niet mogen voorkomen, dat het bestuur der vereeniging als rechler in hoo ger beroep fungeert, want bij de keuze van een bestuurslid wordt natuurlijk meer gelet op bestuurderskwaliteibcn dan op rechtvaar digheidsgevoel. Bovendien dient ervoor te worden gezorgd, dat in de rechtsprekende oommdssie iemand zit, die verstand heeft van hel opstellen van een vonnis; een rechlsge- leerde is daarvoor misschien wel het meest aangewezen. Naar ik meen, zijn deze pnten bij de Ver eeniging voor veearbitrage in orde en bestaat dus geen gevaar, dal de zaak hierdoor minder gunstige uilkomsten zal geven. Een zeer groot gemak zal het zijn, dat ieder, diie léd van de vereeniging wordt, daardoor alleen reeds zich verbindt elik geschil, dat hij met een ander lid door den in- of verkoop van vee mocht krijgen, over te laten aan de be slissing van een arbitrage-commissie, die daarvoor door de vereeniging is aangewezen. De veehandelaars, althans de als solied be kend staande, schijnen voor dezen arbitrage veel te gevoelen en als Kd tot de vereeniging te zijn toegetreden. Als vele veehouders het zelfde doen, is dat rechtsinstituut in eens voor eilkander en is snel recht voor alle vee- handelggeschillen aan ieder lid verzekerd. Ieder, die met veehandel op de hoogle is, weet van hoe groot belang dit is voor een reëe'.e handel en voor het voorkomen van groote schade. Daarom is het te wenschen, dat vele veehouders door bun tegenwoordig heid op een der bijeenkomsten blijk geven, dat zij belang in de zaak stellen. ARBITRAGE. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij vap Landbouw zal in December een propaganda tocht ondernemen om de vee- hbuders in Ntyind- en ZuidHolland op te wekken tot deelneming aan de veeartn trage. Om de veehouders allen in de gelegenheid tc stellen zich van deze zaak volkomen op de hoogte le stellen, ntxjdigt het hen uit tot UIT DE SCHOEN-INDUSTRIE. Te Tilburg is Maandag een vergadering gehouden van de commissie van overleg voor de schoen- en lederindustrie, welke als hoofdpunt te behandelen had een adres van importeurs van schoenwerk tot verlaging van de tegenprestatie en tot verhocging van het invoerquantum. Na ampele bespreking kwam men, naar de Msb. meldt, overeen de thans geldende prestatieregeling, die zich verhoudt als 1 tot 4, tot 1 Januari te handhaven en van I Januari tot I April 1924 een verhouding van 1 tot 2 en van 1 April tot 1 Juli een gelijke verhouding 11 te laten gelden. Dit alles met inachtneming van het wet telijk vastgesteld in te voeren quantum. ASSORTIMENTSKISTEN VOOR SI GAREN EN SIGARETTEN. Door den minister van Financiën was het vorige jaar toegestaan, om in de winkels gedurende de maand December tot en met 3 Januari 1923 assortimentskisten met sigaren en sigaretten voorhanden te hebben, waar van, teneinde den inhoud aan het publiek te kunnen toonen, de banderolle was doorge sneden. Van elke soort assortimentskisten mocht dan echter slechts één kist of doos met ver broken banderollen voorhanden zijn. Thans is, volgens de 's Hert. Ct., door den minister bepaald dat 't bovenstaande ook voor 1923 en volgende jaren kan worden toegepast, evenwel kan een en ander geschie den vanaf I November van elk jaar. SAMENWERKING SPOORWEG PERSONEEL. Ondanks de voor het spoorwegpersoneel dreigende loonsverlaging zal er, naar de „Volkskrant" meldt, tusschen de verschil lende organisaties van het personeel geen samenwerking komen, omdat de Nederl. Vereeniging. van Spoor- en Tramweg-per soneel van algeheele samenwerking niets wil weten. SMOKKELENDE VLIEGTUIG- BESTUURDERS. Naar de „Tel." verneemt, zijn, op twee na, alle vliegers van de Deruluft, de Deutsch- Russische Luftverkehrs Ges., die een vlieg- dienst onderhoudt tusschen Königberg en Moskou, door de Russische autoriteiten ge arresteerd. Reeds lang werd er door de vlie gers van deze lijn een zware smokkelhandel gedreven, voornamelijk in edele metalen, kleine luxe-voorwerpen en kostbare dames- kleeding. De smokkelwaar werd steeds op de meest listige wijze meegevoerd. Zoo had een der vliegers onder den motor van zijn vliegtuig een extra benzinetank, die nooit benzine, maar altijd smokkelwaar bevatte. Deze tank had een normale leiding,'die ook, wanneer ze door de douane-beambten werd opengedraaid, inderdaad benzine bleek te bevatten. Deze brandstof kwam echter weer uit een ander hoekje. Men schijnt met deze arrestatie gewacht te hebben tot het stopzetten van den Deruluft- dienst voor de wintermaanden-periode. Een eerder gevangennemen der vliegers had zeer ernstige bezwaren, daar de Königsberg Moskou-lijn, die ofschoon geëxploiteerd door Duitschers, voornamelijk* gefinancierd wordt door de Russische regeering, voor de Sovjets zeer onmisbaar is geworden. distilleerderij vervaardigd te hebben. Het O. M. easchte tegen deze beklaagde 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak in bedde zaken over 14 dagen. GOUDA, 29 Nov. Kaas. Aangevoerd 44 partijen. Handel matig. 1ste kwaliteit 57 60; 2e kw. 5456; zwaardere rijksmerk 63; met rijksmerk f 5660. Boter. Weinig aanvoer. Handel flauw. Goeboter f 1,12)41.20; weiboter 1.15 1.25. Eieren, Weinig aanvoer. Handel flauw. Per 100 stuks 14.5016.50 WOERDEN, 28 Nov. Kaasmarkt. Aanvoer 197 partijen. Eerste kwaliteit 57 60; tweede kwaliteit 5356; met Rijksmerk 56-62. Handel vlug. AMSTERDAM, 28 Nov. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 6.60—-6.70, id. blauwe f 6.106.50, id. eigenheimers f 4.755.35, id. bravo's f 6 6.25, industries f 3.403.60, id. blauwe ei genheimers f 4.104.30, Geldersche bravo's f 66.25, Zeeuwsche eigenheimers poters f 3.753.90, id. blauwe poters f 3.503.75, id. bonte poters f 3.503.75, Hillegommers zandaardappelen f 7.508, Drentscne ei genheimers f 2.2 3.90, id. roode star f 3.50, alles per H.L. AMSTERDAM, 28 Nov. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 259 vette kalveren le qual. 112120 ct„ idem 2e qual. 100 110 ct., idem 3e qual. 90100 ct. per K.G., afloop lager 35 nuchtere kalveren f 1626 per stuk, 4 schapen 562 vette varkens, Hol landsche le qual. 9496 ct., idem 2e en 3e qual. 9092 ct. per K.G. 6 paarden. ASSEN, 28 Nov. Eieren Op de markt van de V.P.N. waren aangevoerd-16.300 st. Prijs 1215 per 100 stuks. BOVENKARSPEL, (Station) 28 Nov. Aardappelen blauwe 3.203.35, bonte 3.20kriel 0.55 per baal. Aangevoerd 245 baal. Uien groote gele 3.704.30, drie lingen 4.25, nep 5.05 per baal. Aangevoerd 230 baal. Bloemkool le soort 12.5021, id. 2e soort 5.75—10.25, 3e soort 0.75—1.40, soort 5.7510.25, 3e soort 0.751.40 per 100 stuks. Aangevoerd 16.400 stuks. Roode de kool 23.70 per 100 K.G. Aangevoerd 34.500 K.G. Gele kool 2.50—3.20 per 100 K.G. Aangevoerd 10.900 K.G. Witte kool 0.600.90 per 100 K.G. Aangevoerdl2.700 K G ENKHUIZEN, 28 Nov. Zaden- en peul vruchten. Wijker vale erwten ƒ2831, grau we ƒ3742, vale (groote) 3841, bruine" boonen 3140 per H.L. Bruin mosterd zaad 27.50 per 70 K.G. Maanzaad 19—21, per 50 K.G. HOORN, 28 Nov. Vee. Aanvoer 85 var kens. Vette ƒ0.750.81, Londensche 0.7C Hande goed. MAASTRICHT, 28 Nov. Boter. Prijze» waren hoogste 2.27, midden- 2.22, laag ste f2.11. VINGER-VERZEKERING. Het is geen vreemd verschijnsel in de muziekwereld, (trouwens waarom zou het vreemd zijn?) dat iemand zijn werktuigen, d. w. z. zijn vingers, waarmede in levens onderhoud wordt voorzien, tegen eventueel verlies of schade be verzekeren. Bijvoorbeeld Paderewsky, wendde zich, bij zijn tournee door de Vereenigde Staten, bepaald op vijf en twintig concerten, tot een New-Yorksche maatschappij, om zich te dekken tegen mogelijke schade, zoodat aan de inrichting de moeilijke taak te beurt viel de waarde zijner vingers in dollars te becijferen! De uitslag dezer berekening was, dat de pianist een jaarlijksche premie van 203.744.47 francs moest betalen, waartegenover de maatschappij zich verplichtte hem bij eenig ongeval, dat hem het gebruik van een zijner vingers onmogelijk zou maken, een schade loosstelling van 51.098.12 fr. per week te betalen. Paderewsky's vingers werden dus voos meer dan 2'A millioen francs per jaar ver zekerd. Maar bij den violist Jan Kubelik werd het geval lastiger, daar bij het viool-spelen niet alle vingers juist evenveel noodig zijn als bij het klavier spelen. Men moest het dus eerst eens worden over de betrekkelijke waarde van iederen vinger afzonderlijk, en zoo werd een geheel tarief opgemaakt, vol gens hetwelk aan Kubelik's linkerhand drie vingers ieder op 272.000 francs geschat wer den, de ringvinger op 220.000 francs, de pink op 25.000 francs, de duim van de rechterhand op 272.000 francs en de wijs vinger op 210.000 francs. Een hevig meemngsverschil ontstond over de pink der rechterhand; men kende haar in het geheel geen betêekenis toe bij het vioolspel en zoo taxeerde men haar ten slotte (toch nog!) op 47.000 francs. De verzekerjng Mij. heeft overigens met Kubelik goeie zaakjes gemaakt, want zijn vingers behielden tijds zijn Amerkaansche tournéé al hun bewonderenswaardige lenig heid en bewegelijkheid. Aldus zien we dan de waarde van een Kubelik, wat zijn vingers betreft, in geld uitgedrukt. 0.W <90* GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Dinsdag stond voor de Rechtbank te Alk maar terecht een zékere D. de H. uit Hoog- Kaspel, van beroep reiziger in likeuren, ter zake van hét houden van een geheime dis- ISMeePderii. Hot O. M. «ach ie één maand ge vangenisstraf. Daarna stond terecht zekere G. J. M., van beroep smid te Hoogkarspfil, wien ten laste «elegd is, het materiaal der ENGELAND EN FRANKRIJK. LONDEN, 28 November. Men verwacht al gemeen, dat de commissie /van herstel Vrij dag de bespreking van het Roer-vraagstuk zal hervatten in verband met de regeling die, naar men verneemt, onlangs tusschen de Fransche autoriteiten en Stlnnes en de an dere Duitsche industrieelen tot stand Is ge komen. Hoewel men zich officieel over deze kwestie niet uitlaat, leggen de bladen groote' belangstelling aan den dag ten opzichte van de verschillende vraagstukken, die hiermee samenhangen en vooral van de kwestie der terugbetaling van de kosten der Roer-bezet ting. Men wijst erop, dat de commissie van herstel een lichaam van deskundigen is met bepaalde rechten, ontleend aan het vredes verdrag en dat deze commissie veeleer moet optreden als vertrouwenspersoon, niet alleen van de landen; die in deze commissie ver tegenwoordigd zijn, doch ook van de kleine mogendheden, die het verdrag van Versailles mede oaderteekend hebben. De Parijsche correspondent van de Times zegt naar aan leiding hiervan, dat de kosten der bezetting door de bendgenooten waren vastgesteld op een maximum van 240 millioen goudmark, die besteed konden worden in het Rijnland. Een overeenkomst aangaande uitbreiding of vergrooting van het bezet gebied is nooit ge maakt en als de Franschen het Roergebied hebben bezet zonder toestemming der geal lieerden, kunnen zij blijkbaar hun kosten niet verhalen zonder beslag te leggen op ba ten, die hun niet toekomen, maar aan de geallieerden gezamenlijk. De Franschen po gen Engeland thans voor het volgend dile- ma te stellén: Als de Engelschen de wettig heid betwisten van de Roerbezetting kunnen zij ook geen aanspraak maken op de baten dezer onwettige daad, terwijl, als zij hun deel der baten vragen, zij daarmede de wet tigheid erkennen. Dg correspondent vervolgt: Er is echter een derde mogelijkheid, dat En geland eischt dat, wat ook in deze twijfel achtige omstandigheden door Duitschland wordt betaald, moet worden gestort bij de commissie van herstel en onder dier beheer blijft tot het oogenblik, dat door een of an dere autoriteit een uitspraak inzake de wet tigheid is gedaan. Dit opent uitzicht op be sprekingen, niet alleen tusschen de leden der commissie van herstel en hunne verschillen de regeeringen, doch wellicht voor een inter nationaal hof, dat het optreden van Frank rijk zorgvuldig zou nagaan en wellicht zou veroordeelen. PARIJS, 28 November. Vrijdag zal de com missie van herstel de netelige kwestie van den aftrek van het bedrag, dat door verschil lende heffingen aan de Roer is verkregen tot dekking van de Fransch-Belgische bczet- tingskosten, met andere woorden de recht matigheid van die bezetting, nog niet behan delen. Bradbury is voor de gisteren op het foreign office gehouden beraadslaging van deskundigen te Londen gebleven. Bovendien is de commissie door de Fransche, noch door de Duitsche regeering van de tusschen de Fransche commissie en de Duitsche indu strieelen gesloten overeenkomsten op de hoogte gesteld. Wat het laatste land betreft, zal dit pas na de samenstelling van het nieu we kabinet gebeuren. Als het zoo ver is, moeten de technische sub-commissies die contracten onderzotken, zoodat deze kwes tie pas na de Engelsche verkiezingen van 6 December in de commissie ter sprake zal ko men. Hier volgt men gespannen de genoem de discussie van de Engelsche deskundigen ter bepaling van Londens houding. Men meent een toenadering tot het Fransche standpunt waar te nemen, maar ook zegt men, dat Curzon het Engelsche aandeel van de exploitatie aan de Roer opeischt en dit zelfs tot boven de te Spa aangenomen 22 procent wil opvoeren, maar de rechtmatig heid van de bezetting niet wil erkennen. In dit verband wordt opnieuw een uitspraak door door het Haagsche Hof genoemd, al ver zet zich het Fransche standpunt daartegen, daar geen tekst arbitrage in een dergelijk ge val voorziet. Ce Matin meldt, dat de Engelsche regee- I ring een overeenkomst in den gezantenraad in zoover tegenwerkt, dat generaal Bingham, j de Engelsche gedelegeerde in de geallieerde I controlecommissie in Duitschland, opdracht kreeg zich te onthouden in elk geval, waarin opstootjes door het toezicht konden ontstaan. Ook staat hij op het standpunt, dat de Vol kenbond die taak moet overnemen, daar Duitschland het oude materiaal vernield heeft. DE KABINETSCRISIS IN DUITSCHLANE BERLIJN, 28 Nove. President Ebert heeft Stegerwald de vorming van een nieuw ministerie opgedragen, Stegerwald heeft d» opdracht nog in beraad. BERLIJN, 28 Nov. De onderhandelin gen tusschen de partijen over de vorming van een nieuw' kabinet waren gistermiddag nog niet afgeloopen. Volgens de avondbla den doet men thans moeite om ook de de mocraten bij de burgerlijke coalitie te be trekken. Deze stellen hun toetreding afhan kelijk van twee voorwaarden, ten eerste het leiden van de buitenlandsche politiek in de bestaande richting, en ten tweede moet de samenstelling van de Pruisische regee ring worden overgelaten aan de fracties van den Pruisischen landdag. De Vosslsche Zeitung meent, dat Steger wald erin zal slagen, binnen 24 uur een ka binet samen tc stellen, waarin alle burger lijke partijen zijn vertegenwoordigd. FRANKRIJK EN DE BEZETTING AAN DE ROER. PARIJS, 28 November, De Fransche regeering blijft voornemens naarmate in de bezette strejeen de normale toestanden weerkeeren, de militaire maatregelen aan de Roer in te trekken en terug te keeren tot, den stand van zaken voor het lijdelijk ver zet begon. UIT HET BEZETTE GEBIIED. KEULEN, 28 Nov. De Koelnïsche Volkszcitung verneemt uit Berlijn, dat daar vandaag in den Rijksdag een congres van afgevaardigden uit het Rijnland bijeen is ge komen ter voorbereiding van de verkiezing van de commissie van 56, welke morgen plaats vindt. Het centrum en de socialisten krijgen elk 20 vertegenwoordigers, de Duit sche Volkspartij 8, de Duitsch-nationalen en de democraten elk 4. FRANKFORT a. d. M., 28 Nov. Ten gevolge van de overeenkomst met de Fran schen hebben de groote Duitsche chemische fabrieken het werk ten volle hervat, wat van groote beteekenis is, wijl daardoor tien duizenden werkloozen weer aan den slag kunnen gaan. HET SEPARATISME. KEULEN, 28 November. Naar dc Koelnï sche Volkszeitung meldt, is de separatisti sche regeering van Matthes ten val gebracht. In haar plaats is Hektor Merz als dictator opgetreden. Matthes moet naar Dusseldorf gevlucht zijn. DUSSELDORF, 28 November. Matthes, het hoofd van de voorloopige regeering van de Rijnlandsche republiek, heeft aan Tirard medegedeeld, dat hij zijn kabinet had ont bonden, tengevolge van de onzekere hou ding van zijn ministers met betrekking tot den militairen staatsgreep, die gisteren ge poogd is door den opperdirecteur van het Rijnlandsche leger, dat onlangs door het kabinet is ontslagen. Matthes is te Dussel dorf aangekomen. De Rijnlandsche militairen zijn meester van het gebouw van de voorloopige regee ring te Koblentz. HET SPAANSCHE VORSTELIJKE PAAR IN ITALIË. ROME, 28 November. De Koning en de Koningin van Spanje hebben aan boord van de Ghilio Cesare afscheid genomen van dsn Hertog van Aosta en de andere Italiaan- sche autoriteiten. Daarna zijn zij aan boord van het Spaansche oorlogsschip Don Jaime om 4 uur vertrokken. Het Italiaansche es kader begeleid hen tot de territoriale grens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6