litgezonden Medgtieelingen Verlaagde Prij&en! Ingszonden Medesteelingsn Gesprongen winterhanden UIT DEN OMTREK. Ingezonden Mededelingen. BINNiMLANUSSH NIEUWS KEBHTSZ&KEN. De moord aan de Schenkkade in den Haag. GEMENGD NIEUWS. De sneeuwval in Amsterdam,1 N.V. „DE TIJDGEEST" STADSNIEUWS. De Optochten op Zondag. 6P cent per regel. Orfèvr©rie Christofle Na zilver het BESTE product a 60 cents per regel. YRAGEMSÜS. J. J. WEBESt ZOOM OVERVEEN. Gevonden voorwerpen. HILLEGOM. A 60 cents per regel. PARKHOTËL BLOEMENDAAl HALFWEG. SCHOTEN. HEEMSTEDE. SPAARNDAM. IJMUIDEN. VELSEROORD. üonderaaq 29 Novzmoep 1923 f Zooals bekend heeft de heer Poppe een motie bij den Raad der Gemeente Haarlem ingediend, luidende als volgt gezien de beslissingen van den Burge meester onzer Gemeente, met tegenstaande het verzoek van den Raad in zijn la2tste vergaderi-g, op aanvragen om op Zondag optochten te houden met muziek cn ont plooide banieren en vaandels de Commissie bedoeld in art. 166 van de Gemeentewet uit te noodigen te onderzoeken de mogelijkheid om artikel 90 der Algemeene Politieverordening zoodanig te wijzen, dat bureau, Smedestraat, hêe'rënrijwië];'b! Voor- Kiesslraat 50 ré., bruin wollen kinderhand- schoen; G. v. Kessel, Anthoniestraat 37, Duitsche herdershond; v. Norden, Olycanstr. 11, bruine dameshandschoen; v. Rekom, Kruisstraat 44c., grijze kinderhandschoen; Ansetn, Teylerstraat 32, grijze kinderhand- schoen; Bakker, Reitzstraat 19, Schoten, Dobermann: J. G. Dekker, Ripperdastraat 4. trekhond; Kennel Fauna, Parklaan: kees hondje, gebracht door Reitman, Harmenjans- straat 63: zwart katje, v. d. Breggen. Kenau- park 4; Handgraaf, J. Gijzenvaart 35, Sant- Eoort, pakje met portretten; v. Klaveren, eidscheplein 8, reciame potlood; W. L. v. d. Kerkhof, Voortingstraat 46. zwarte da- mesportcmonnaie; M. Burggraaf, Zuidpol derstraat 46, portemonnaie; Balk, Brouwers straat 18, bruine damesportemonnaie; van Leeuwen, Koningstraat 16. zwarte kinder- portemonnaie; v. Beek, Kleverparkweg 11, brvlnc damesportemonnaie; L. v. Norden, Baljuwslaan 8, zwarte rozenkrans; Politic- 25 jaar gegarandeerd. BEKENDE KWALITEITEN Soeplepel Sauslepel Green ten c pel Taleilepels en vorken p. dozijn Dessertlepels en vorken p dozijn de bedoelde vergunningen door Burgemees ter en Wethouders, onder door hen vast te stellen voorwaarden, kunnen worden ver leend. B. en W. geven het volgend prae-aclvies. Bovenstaand voorstel bij besluit van Uwen Raad, d.d. 3 October j.l. no. 28, in handen van Burgemeester en Wethouders gesteld om prae-advies, geeft ons aanleiding tot de volgende opmerkingen. De Commissie bedoeld in art. 166 Ge meentewet heeft tot taak het ontwerpen en herzien van verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd. De wijziging van art. 90 der Algemeene Politieverordening, waarvan in dit voorstelwordt gesproken betreft echter meer een kwestie van beginsel dan van redactie. Het is in verband hiermede, dat ons College heeft gemeend deze aange legenheid zelfstandig onder de oogen te kunnen zien. Art. 90 A.P.V. verbiedt het houden of op touw zetten van optochten op den openbaren weg zonder vergunning van den Burge meester. Ingevolge art. 7 A.P.V. kan ieder, aan wien bij deze verordening bevoegdheid is gegeven tot het verleenen van een zoo danige vergunning, daaraan die voorwaarden verbinden, welke hij in het belang der open bare orde, zedelijkheid of gezondheid noodig mocht oordeelen. Van dit recht nu wordt door den Burgemeester gebruik gemaakt en wel in dien zin, dat optochten op Zondag slechts worden toegestaan, zoo zij zonder muziek, vaandels en ontplooide banieren worden gehouden. In 't algemeen stelt de gemeentewetgever zich op het standpunt, dat de dageüjksche leiding van het bestuur, de uitvoering van de verordeningen en besluiten van den Raad, behoort tot de taak van Burgemeester e'n Wethouders- Op dezen regel, vervat in art. 179 Gemeentewet wordt èen uitzondering gemaakt in art. 188 dier wet volgens hetwelk „de politie over" d.w.z. de handhaving van de openbare orde in en bij, alsmede de uit voering der verordeningen omtrent de schouwburgen, herbergen, tapperijen en alle voor het publiek openstaande gebouwen en samenkomsten aan den burgemeester behoort. Deze heeft ook te waken tegen het doen van met de openbare orde strijdige vertooningen. De grootst mogelijke meerderheid van ons College overwegende, dat ook het ver leenen van dispensatie van een bij verorde ning vastgestelde algemeene verbodsbepaling in casu het verleenen van vergunning van een zonder meer verboden optocht als een daad van uitvoering moet worden aangemerkt, stelt zich op het standpunt dat de in dit laatste 3rtikel voorkomende opsomming als vormende zoovele uitzon deringen op den algem?enen regel van art. 179 Gemeentewet limitatief behoort te worden opgevat zoodat nu de optochten hierin niet met name zijn genoemd eerder genoemd artikel ten deze niet van toepassing kan worden geacht. Het woord „samenkomsten" noopt hier niet tot een andere opvatting. Al moge taal kundig wellicht onder dit woord niet alleen vallen Het samen zijn doch ook het zich begeven tot een samenkomst, dus het samen- komen, blijkens het verband met de vooraf gaande woorden „schouwburgen", „her bergen", „tapperijen"' en „gebouwen" wordt kennelijk bedoeld een statisch begrip, dus slechts samenkomst in den zin van sam^n- zijn, terwijl „optochten", ook naar de be doeling der deelnemers aangeeft een dyna misch begrip en derhalve niet onder „samen komsten" in voormelden zin van samenzijn te begrijpen is. Ten aanzien van deze laatste kan dus niet die uitzonderingscompetentie van den Bur gemeester worden aangenomen, doch is de Raad vrij de bevoegdheid tot het verleenen van vergunningen overeenkomstig art. 179 Gemeentewet aan het College van Burge meester en Wethouders toe te kennen. De minderheid van ons College n.1. de Voorzitter, eveneens uitgaande van de ge dachte, dat het verl e en van een dergelijl.e vergunning als een daad van uitvoering moet worden aangemerkt, is daartegen van oor deel, dat de opdracht, die in art. 188 aan den Burgemeester wordt gegeven, noodwendig medebrengt de verplichting voor den Raad om bij het samenstellen van een verordening rakende deze materie die dispensatie-bevoegd heid alleen aan den Burgemeester, met uit sluiting van het College van Burgemeester en Wethouders, te verleenen. Deze meende daarvoor te moeten wijzen op het feit, dat in art. 188 Gemeentewet naast verschillende met name genoemde inrich tingen (schouwburgen, herbergen, tappe rijen), tevens enkele aanduidingen voorkomen met meer ruime beteekenis (gebouwen, samenkomsten vertooningen), waaruit zou mogen worden opgemaakt, dat hier klaar blijkelijk een meer algemeen beginsel voor zit, een beginsel, dat voornamelijk gelet op de woorden „samenkomsten" en „vertoo ningen" ongetwijfeld ook de optochten binnen de sfeer van dit artikel betrekt. Al blijkt uit het bovenstaande ook, dat over de beteekenis van art,. 188 Gemeente wet in verband met deze aangelegenheid verschil van opvatting denkbaar is, zoo meenen wij in meerderheid niettemin te mogen concludeeren, dat een wijziging van art. 90 A.P.V. in den geest als door voor steller aangegeven, rechtens niet onmogelijk behoeft te worden geacht. ham, Schoterstraat 19, schooltasch met boekji en jeukende wintervoeten geneest men met Puroi. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Vr. Ik heb Barnevelders, hen en haan, deze hebben zeer dikke pooten en zijn verschrikkelijk warm. Ik heb ze al herhaal delijk met Jodium tinktuur gewreven, maar dat helpt niets. Kunt u mij misschien een ander middel opgeven? Antw. Uw gegevens zijn onvoldoende voor ons om een diagnose te stellen. Raadpleeg een kenner of een veearts. 'vr. Kunt u mij ook een paar adressen opgeven van R.K. Jongens- en meisjes-kost scholen in Holland? Antw. Pensionaat ,,St. Louis" te Amers foort; kostschool te Asten; Leogesticht te Borculo; Instituut Geubbels, te Duiven; Pen- sonaat „Eikenburg'-' te Eindhoven; St. Wil- lebrorduscollege te Katwijk a. d. Rijn, allen voor jongens; voor jongens en meisjes: te Brielle; te Moordrecht en te Valkenburg. U kunt verder de adressenlijst ten onzen kan tore komen inzien. Vr. Kunt u mij eenige adressen opgeven van constructeurs of agenten voor toestellen voor een draadloos ontvangstation? Antw. Raadpleeg onze advertentierubriek. Handels adressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Vr. Is men verplicht in Haarlem aan een dag-dienstbode een Nieuwjaarsfooi te ge ven? Antw. erplicht is men het niet, tenzij het bij het loon bedongen is. Vr. Mijn kippen hebben vreeselijk het snot, weet u daar raad voor? Ik heb ze al met slaolie in de keel gepenseeld, maar het geeft niets. Weet tl nog iets voor veeren eters? Antw. Warm houden, zoo warm als 't maar kan, is een voornaam punt. Bij iichten graad snot, zal reeds na korten tijd een merkbare beterschap te constateeren zijn. Een weinig fenegriek door 't ochtendvoeder, plus een snuifje bicarbonas en enkele druppels goe de olijfolie per exemplaar, zullen zeer zeker lot een vlugge genezing medewerken. De oogen worden eenmaal per dag voorzichtig schoongemaakt met een zacht linnen lapje, vervolgens één druppel V pet. oplossing van nitras argenti in 't oog laten druppelen, om er tenslotte een weinig roode kwikzalf op te brengen. Snotziekte is zeer besmettelijk vandaar is het beslist noodig de gezonden van de zieken te scheiden en alles waarmede de vogels in aanraking zijn geweest, te ont smetten. Voor veereneters is de snavelring een patent behoedmiddel. Vr. Ik heb een dienstbode, welke gehuurd is a 3 per week met kost en inwoning. Nu doet zich hef geval voor dat zij wat aan r aar arm mankeert, waardoor zij haar werk- inoeilijk kan verrichten. Ben ik nu verplicht den dokter te betalen, of kan ik met een week haar den dienst opzeggen? Antw. U kunt haar den dienst opzeggen met inachtneming van den wettelijken op zeggingstermijn. Zoolang zij bij u in dienst is bent u verplicht voor geneeskundige bc- handeling te zorgen. V r. Kunt u mij ook zeggen of de num mers 1674 en 22555 van de 433ste Staatslo terij al uitgeloot zijn? Antw. Met het anzien van dergelijke vra gen kunnen wij ons niet belasten. Wendt u tot een loterij-debitant. Vr.: Kunt u mij oo!i zeggen hoe of ik olie goed meel bereiden? Ik heb eerst gekookte lijnolie met zwartsel gebruikt, maar dat blijft zuo kleven. Gekookte lijnolie krijg ik niet droog. Antw.: Zet het goed in een oplossing vari vijf doelen lnnoline en 93 deelen benzine en Laat in «te buitenlucht drogen. Kerst verven met waterverf. Kr.: J. Wat moed ik beluien aan Rifksink. bel.. Venledigingsbel. II en Gem. Ink. bel. voor een inkc.-men van 1700, gemeente Bloe- menilnal? V at moet ik betalen voor een ■nkomen van 1622 voor dezelfde belasting 102223, gemeente Bloemendoal? Antw.; 1. 71.50; 2. 62.35. Vr.: Hoe kan ik een witten vilten hoed •t-lroomnaksn. Antw.: Bestrooi den hoed met speksteen- poeder en wrijf dat uit met schuurpapier. Met een zachten schuier naborstelen. Ik heb een cocoslooper die me* olie bevlekt is en het zit er al lang in. Iloe kan ik dit verwijderen? Ik heb ook een cocosmat, waar ook een vlek in zit. maar nog niet zoo .ang. Kunt u mij zeggen, wat hieraan te doen is'? Antw.: De oude vlekken floor middel van boter eerst losweeken. Daarna den looper bewerken met een borsteltje en benzine. 5 9 SO i 4.90 i 5 25 23 80 22.05 KONINGSTRAAT lO - HAARLEM Mensonides, d. S. Dekkervan den Berg, z. Ondertrouwd: R. van Zanten en A. M. van Bommel. F. B. Sabelis en I. H. J. de Voe. Getrouwd; A. H. van der Mooren en A. A. Alberts. A. G. Fortgens en M. M. Bauer. Overleden: Th. J. van Roode, 8 m. M. G. H. de Vries, 74 jaar. Gevonden voorwerpen. Terug ie bekomen bij: \V. Alberts, Balistr. 9, Scholen, een zakje niet tennisballen; E. Handgraaf, Dempvloeds- laan 25, Ovcrveen, een handtaschje; Hesscis. Zuidertuindcrpkuin 12, Ovcrveen, een nikkelen snoeischaar; H. Metzelaar, Militaire weg 17. O verveen, een deksel van een melkbus; C. v. d. Ley, Zijlwcg 12a, te Overveen, een dubbel tje; aan hel bureau van politie, te Overveen: een paar grijze kinderhand schoenen, een zweep, een kipderbegrsje, oen ceintuur, een kerkboek, een zweep, een kinderhandschoen, een wollen handschoen, een grijs wollen kin derhandschoen. fl.-K. Voiksboml. Woensdagavond had in de St. Aloysiussehool een ledenvergadering plaats van den R.-K. Volksbond, die matig bezocht was, wat wet aan 't slechte neer '.e wijten zal zijn geweest. Op de gebruikelijke wijze opende de voor- zitter de vergadering. De agenda bevatte dezen keer, behalve de gewone formaliteiten, ver- looning van lichtbeelden over de II. Jeanne d'Arc, floor den VVetEerw. heer kapelaan Lfihn te geven. Nadat de voorzitter kapelaan Liibn hartelijk welkom had geheeten, werd liet leven van Jeanne d'Are, uit behoeftige ouders geboren, op voortreffelijke wijze door woord en beeld in twee gedeelten weergegeven. Luid applaus loonde den Eenv spreker. De voorzitter was dan ook zeker de tolk ckr vergadering,, toen hij kapelaan Lfihn uit aller naam hartelijk bedankte en wenschtcv dal voor de bondsleden deze verlooning goe de vruchten zoude afwerpen. Spr. wenschte Zijn Eerv. een tol weerziens toe, waarna de vergadering met den Christel ij ken groei ge sloten werd. Schietwedstrijd Dloemendaalsche Burger wacht. - Woensdagavond had in café-restau rant JRoozendaal" de prijsuitreiking plaats van den gehouden schietwedstrijd. 11e prijzen bestonden uit luxe voorwerpen, die in hoofd zaak door de ingezetenen aan de vereeniging werden geschonken. De le luitenant C. EWcrmans, commandant der nfdceling, heette de aanwezigen hartelijk welkom, dankte de schutters, dio deze over winningen hebben behaald en de milde schen kers, die het bestuur in staat stelden om prachtige prijzen aan te koopen. De prijzen '.verden behaald ais volgt: 1. A. J. Hekker, 50 p. 2. G. Mooyekind, 49 p. 3. W. floogeslcin, 49 p. 4. J. van Keulen, 48 p. 5. J. van Buggenum, 48 p. 6. N. van Keulen, 48 p. 7. J. P. Langcndonk, 48 p. 8. W. Faase, 48 p. 9.C. F. Visse, 47 p. 10. C W. Meer- dink, 47 p. 11. P. van den Berg, 47 p. Na de prijsuitreiking bleef men nog eeni- gen tijd gezellig hijeen. Terug te bekomen bij: P. Luyten, Turfsteeg 2A rd.. grijze ceintuur van regenjas; M. v. Emmerik, Spaamwouderstraat 80, zwarte ceintuur; G. Sybesma, Tyboutsiraat 1, étui met schrijfbehoeften; F. Uitenbosch, Pieter PARKLAAN 94 TEL. 1410/433 ZODAG 2 DECEMBER 7'/ UUR DINER CONCERT Personalia. Bij de gehouden examens van het Centraal Bureau Instituut Pont, slagdc voor het examen Boekhouden, de heer J. van Dijk, alhier Niet in den haak. Tot onze verwonde ring namen wij kennis van de aankondiging eener uitvoering der Gymnastiek- en Schermverceniging „Kracht door Oefening" °P Dinsdag 4 December a.s., dus in den Advent. Dat zijn we van deze vereeniging niet gewoon, le meer niet, wijl haar voor zitter Katholiek is, op wiens gedrag niet het minste valt aan te merken. Wij geven het bestuur in ernstige overweging de uitvoe ring tot na Kerstmis uit te stallen, daar der gelijk vermaken toch in den Advent niet passen. De vereeniging vergetc bovendien niet, dat o.i. ook hare Roomsche donateurs van een uitvoering in den Advent niet ge diend zijn; mocht zij onverhoopt haar pian volvoeren, dan zijn wij genoodzaakt daar van het verslag achterwege te laten. Wij nemen echter voorshands aan, dat men zich in den datum vergist heeft. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. W. Ger ritsen—van der Eist. d. K. van Popla— Veiling. Woensdagmiddag werd alhier in het café van den heer Cornelissen, ten overstaan van Notaris W. A. Dólleman te IJmuiden, openbaar verkocht de kapitale bouwhoeve genaamd „Pandjie". behoorende tot de nalatenschap van den HEG. Heer J. T. Creraer, thans in huur bij Gebrs. Van Gulpen, zeer gunstig gelegen aan het Noord zeekanaal in den Spaarndammerpolder, ge meente Spaarndam, bestaande uit een in uitstekenden staat verkeerende Bouwhoeve met stalling voor 15 koeien en 12 paarden, 2 boxen schuren, tuin en erven, 2 arbei derswoningen, paardenschuur, arbeiderske- ten en 18 halve Kavels bouwland, waarvan 2 halve Kavels met gras en klaver, 2 halve Kavels met karwij en 2 halve Kavels met tarwe bezaaid en het overige geploegd, sa men groot 59.43.80 H.A. in 19 perceelen en in combinatie. No. 1. E.en perceel bouwland, geploegd met 2 oude daggelderswoningen en paar denschuur, aan den berm van het Noord- zeekanaal en den Spaarndammerweg, sa men groot 3.21.90 H.A. Hoogste bieder Ge- br. Boon te IJmuiden voor 10.000. 2. Een perceel bouwland, bezaaid met karwij, gelegen naast het voorgaande per ceel aan den Spaarndammerweg, groot 3.26.30 H.A. Hoogste bieder Gebr. Boon te IJmuiden voor 11.000, 3. Een perceel bouwland, geploegd, gele gen naast het voorgaande perceel, gr. 3.33.00 H.A. Hoogste bieder C. van Baren te Half weg voor 10.500. 4. Eén perceel botlwland, geploegd, gele gen naast het voorgaande perceel, groot 3.30.80 H.A. Hoogste bieder C. van Baren te Halfweg voor 10.400. 5. Een perceel Bouwland, bezaaid met tarwe, gelegen, naast het voorgaande per ceel, groot 3.30.80 H.A. Hoogste bieder G. Stokman, Groote IJpolder (Amsterdam) v. 9500. 6. Een perceel bouwland, bezaaid met tar we, gelegen naast het voorgaande perceel, groot 3.32.50 H.A. Hoogste bieder J. J. de Vries, Houtrakpolder voor 10.010. 7. Een perceel bouwland, geploegd, gele gen naast het voorgaande perceel, groot 3.32.50 H.A. Hoogste bieder L. Gijzenberg, Spaarndammerpolder voor 10.210. 8. Een perceel bouwland, geploegd, gele gen naast het voorgaande perceel, gr. 3.31.60 H.A. Hoogste bieder A. P. Cocks te Velser- oord voor 9600. 9. Een perceel bouwland, geploegd, gele gen naast het voorg. perceel, gr. 3.29.60 H. A. Hoogste bieder H. van Steenwijk te Slo- terdijk voor 9900. 10. Een perceel bouwland, geploegd, ge legen naast het voorgaande perceel, groot 3.3z. ,0 H.A. Hoogste bieder D. J. Koning sfijn te IJmuiden voor 9900, 11. De bouwmanwoning „Pandjie", mei i schuren, erf en tuin en een perceel bouw-1 land geploegd, een en ander gelegen aan den berm van het Noordzeekanaal en den Spaarndammerweg, samen groot 3.45.80 H. H.A. Hoogste bieder G. F. Res te Castri- cuin voor 20.000. 12. Twee aaneengebouwde arbeiderswo ningen, met schuur, erf cn' bouwland, gele gen aan den Spaarndammerweg, breed langs dien weg pl.ra. 50 M. en diep uit dien weg pl.m. 20 M„ alzoo ter grootte van pl.m. 10 Are. Hoogste bieder J. Balm te Bloemen- daal voor 4020, 13. Een perceel Bouwland, geploegd, ge legen naast het voorgaande perceel, ter grootte van pl.m. 2.93.00 H.A. Hoogste bie der A. P. Cocks te Velseroord voor 9800 14. Een perceel bouwland, geploegd, ge'e- gen naast het voorgaande perceel, groot 3.33.30 H.A. Hoogste bieder M. Joles te- Haarlem voor 10.800. 15. Een perceel bouwland, geploegd, ge legen naast het voorgaande perceel, groot 3.31.10 H.A. Hoogste bieder M. Joles te Haarlem voor 10.800. lö.. Een perceel bouwland, geploegd, gele- gen naast het voorgaande perceel, groot 3.31.10 H.A. Hoogste bieder C. van Baren te Halfweg voor I 10.400. 17. Een perceel bouwland, geploegd, ge legen naast het voorgaande perceel, groot 3.32.90 H.A. Hoogste bieder C. van Baren voor 10.600. 18. Een perceel bouwland, bezaaid met klaver en grasgewas, naast het voorgaande perceel, groot 3.32.90 H.A. Hoogste bieder J. Mulder te Rotterdam voor 10.700. 19. Een perceel bouwland, bezaaid met klaver en grasgewas, gelegen naast het voorgaande perceel, groot 3.32.00 H.A. Hoogste bieder G. Stokman, Groote IJpol der, voor 10.900. De perceelen 119, samen groot 59.43.S0 H.A., stonden in combinatie op 199.750 en werden verhoogd met 2200, in totaal dus op 201.950. De geheelc boerderij werd afgemijnd door den heer J. Folmer te Am sterdam op 6000, zoodat het „Pandjie" in totaal heeft opgebracht 207.950. Chr. Kinderzangkoor. Seaert een paar jaren bestaat alhier het Schotensch Chr. ge mengd zangkoor, dir. de heer Jac. Zwaan van Amsterdam, Nu is ook opgericht een Chr. kinderkoor voor kinderen van 1016 jaar. Mej. Dortmund mevr. Van ZohOly mej. Joh. Kemper en Mej. Burghout vormen het bestuur van dat kinderkoor. Repetities worden gehouden in het lokaal voor Christelijke Belangen in de Colenso- straat. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: J. H. van der Meer Mohr en C. Tér Haar. Getrouwd: C. Turkenburg met M. Hage- mann H. A. van Ketel met A. B. Bouri- cius A. Sneeuw met F. Peperkoom. Geboren: d. v. A. van der MeerKlamer z. van A. C. F. M. PaanakkerEigen- raam d, v. M E. BeynesMollenkamp d. v. K. TerinkEilander z. v. M. E. Hoo- gensteinBrouwer d. v. E. H. L. Weyn- bergWolff z- v. J. BleijenbergKnopper. Overleden: C. J. van Straelen Wed. v. A. J. Bos 79 j. J. C. A. Pielage- 21 j. Vergadering tuinlieden. Woensdagavond vergaderde in lokaal voor Chr. Belangen de onderlinge tuiniiedenvereeniging „Aerden- hout cn Omstreken. Na opening en notulen kwam allereerst ter sprake het zoeken naar èen betere re geling voor de toekenning der prijzen bij in zending met keuring. De thans geldende re geling, zijnde verplichte inzending, waarvoor 2 prijzen zijn beschikbaar gesteld, voldoet niet. daar slechts enkele leden met succes kunnen inzenden, en het meerendcel steeds onvoldoende inzendingen heeft. Het bestuur had een ontwerp gemaakt, gebaseerd op een puntenstelsel, en dan van 1100 punten 10 cent, van 1200 punten 7K cents, van 1300 punten 6 cents, bene vens boven 300 punten 5 cent per punt toe te kennen tot een maximum van 25 per jaar. Verder alle inzendingen vrij te laten, zoodat dan meer animo voor die keuringen zou komen. Besloten werd, hoewel de aanwezige le den het een uitstekende regeling vonden, op de eerstvolgende vergadering een beslis sing te nemen. Vervolgens had de keuring plaats van graenbliivende heesters en conifeeren, waar van een groote verscheidenheid was inge zonden. De Commissie kende aan H. v. Gurp cle le en aan de firma F. v. Dort na loting met den heer v, d. Ham de 2e prijs toe. Na rondvraag werd de vergadering geslo ten. Personalia. Hij de gehouden examens van het Centraal Bureau Instituut Pont, slaagden v,oor het examen maehinesehrijven de dames L. R Hariz, J. L. Hartz en B Ilartz, alhier. Pluimveetentoonstelling. De Pluimvee- en Konijnenvereeniging „de Eendracht', hield Woensdagavond j.l. een bestuursverga dering met de commissie van bijstand voor de op 1 en 2 December a.s. te houden ten toonstelling. Bij 't nazien der inschrijf biljetten bleek, dat er niet minder dan 500 dieren ingeschre ven waren. Ook is er door den heer E. Lohman, te Heemstede, met een mooie col lectie Angorakatten ingeschreven, waarvan enkelen exemplaren pas uit Engeland geïm porteerd zijn. Als een bijzonder geval deelde men. ons mede, dat zulks hier Ier lande op slechts enkele groote tentoonstellingen ge schied is; een bewijs dus voor de vooruit strevendheid van het bestuur van „De Een dracht" om zulks in navolging van groote tentoonstellingen aan te durven. We zullen dan ook hopen, dat deze beestjes evenals aljs andere aanwezige dieren veel bekijks zullen hebben. Tevens zullen er ook nog verschillende siands van kippenvoer en pluimvee-benoo- Dr. Smit heeft aan elk der fanfarecorpsen een zilveren medaille aangeboden. Aan de remming is een schuit met zand gezonken; men is bezig baar te lichten, R. K. Volksbond. Woensdagavond 28 dezer vergaderde bovengenoemde Bond des avonds te 8 uur in het Vereenigingsgebouw, ter bespreking van het St. Nicolaasfeest. De opkomst was tamelijk goed. Besloten werd, dat het feest voor de kinderen gehou den zal worden op Vrijdag 7 December, des avonds te 5H> uur in de kleine „Willem Barendsz",, waar de Sint roet zijn knecht te 6 uur zullen arrive eren. Daarna 's avonds te TA uur ouderavond en gezellige bijeenkomst, waarbij eenige voordrachten ter opluistering gegeven zullen worden. Wij twijfelen niet of het geheel zal een prettige avond worden en beter bezocht worden, als menige vergadering, die toch meestal veel leerzamer en nuttiger zijn. Voor den ouderavond is bovenstaande de eenige cn algemeene kennisgeving, daar dit op de vergadering is besloten. De inteekenlijst bedroeg ongeveer 70, maar de penningmeester, Emmastraat 1, ver wacht nog zeker wat, en wij denken wel niet dat bij voor dit doel teleurgesteld zal wor den. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de Visscherij-Maatsch. „Wijk aan Duin," en van de Visscherij-Maatschappij „Inviërna," beiden alhier. Opdracht. Het verbouwen van een per ceel aan de Oranjestraat tot een winkel, en woonhuis voor de firma P. de Gruyter en Zn. te 's-Hertogenbosch is opgedragen aan Gebrs. Kitnkelder te Arnhem, Bekroond. Mevr. Fismeerde Waard al hier behaalde op de clubmatch te Amster dam met haar Londen Vesting Elita (Blen heim Spaneil) een lslefl prijs uitmuntend en een specialen prijs voor de mooiste Toy Spa niel; Chrisse Victoria, 8 rince Atarles, le prij*9 zeer goed, benevens speciale prijs, Schroef verloren. De stoomdrifter De- rika VII Y. N, 417 van de V. E. M. is alhier met verlies van schroef binnengebracht door den Duitschen stroomtrawier S. D .111, Weer vlot. De op den Noorderstrek- gestrandc stoomtrawler Annie Y. M. 104 van de Centr. Vissch. Mij. is gisetren door de sleepbooten Nestor en Titan van het Bu reau Wijsmulled vlotgebracht. Schaakwedstrijd. Deze week werd de iaatste ronde van den schaakwedstrijd ge speeld. In groep I stonden twee belangrijke partijen op het programma n.l. Woudenberg Bos en de hangpartij H. Sant—C. E. Post. Vooral de laatste had 'ouite gewoon veel belangstelling aangezien deze partij na on geveer 4 uur spelens in bijkans gelijken stand was afgebroken en thans beide spelers er alles op zetten om te winnen. Na drie uur spelens werd zij eindelijk door C. E. Post gewonnen. De partij Bos-Woudenberg, welke heeren met ieder 5?4 punt boven aan ston den, werd door Bos gewonnen, zoodat deze hierdoor beslag legde op den eersten prijs. De heer Woudenberg ziet zich hierdoor ver moedelijk tot de vierde plaats teruggedron gen, aangenomen dat de heer Koene nog van C. Post Jr. wint. In groep II was het al even spannend. Hier wist Muntenkamp door zijn winstpunt tegen Baijet zich 1 of 2 te plaatsen. Want hier is de partij Stals-v. d. Berg, die wegens het late uur werd afgebroken, nog van belang. In groep III wist Kaay zich door zijn over winning op Duin van de eerste plaats te ver zekeren, terwijl v. d. Bos en Brugmans moe ten loten om 2e en 3e prijs. De loting en prijsuitreiking zal a.s. Dinsdag avond plaats hebben, terwijl dien avond nog een z.g. gongwedstrijd zal worden georgani seerd tot sluiting. De definitieve uitslag kan, aangezien nog enkele partijen moeten wor den gespeeld, nog niet worden bekend ge maakt. Enkele partijen zijn n.l. nog van invloed op den stand. De stand is thans Groep I Bos 6 AC. E. Post 6, Wouden ergberg 51j, Koene 5 x M. A. Post 4y2, S. Baard». 4x, H. Sant 3 Yi xW. C. Post 3 ter Vaarwerk 2 XC. Post Jr. 2x, Groep II P. Muntenkamp 7, J. A. Stals 6 xv. d. Berg 6 Xv. d. Weele 6, J. Bonten bal 5, H. Oderkerk 5, G. Baijet 3 Ji, Deelster 2 Yi, A. Dorsman 2, P. Verhoog 1. Groep III Kaag 9x, v. d. Bos 7, Brug mans 7, Krinten 5, C. C. Post 4L:<, Rol- loos Ruys 4JÓ, Raastman 4, Kufhus 2%X X, P. Bontenbal 2Yi> Ch. Duyn 2K. X Deze personen moeten nog een partij spelen. De partijen KoeneC. Post Jr. en C. C. PostKufhus, inmiddels gespeeld, werden door eerstgenoemden gewonnen. NIEUW GEZEGELDE EFFECTEN. De commissie van bijstand voor de uit voering van de Beurswet 1914 heeft, namens den minister van financiën, bepaald, dat, als uitzondering op het bepaalde in de art. 1 der besluiten van den minister van financiën van 30 December 1914 en van 6 Februari 1917 als leverbaar zullen gelden de navolgende na 1914 Nederlandsch gezegelde effecten Re publiek Liberia, obligatiën douaneleening 5 pet. Uruguay, geconsolideerde leening 1892 3 Yz pCt. Argentijnsche Republiek, obligatiën Rosario (stad) 4 pCt. aandeelen National Bank of South Africa obligatiën Keneh-Assouan Spoorweg Mij. 1895 3H pCt.premieleening Antwerpen 1903 2 pCt.; premieleening Panamanaal 1888. EEN MOTIE. In de R. K. Kies vereeniging te Ursem (N. H.) werd Woensdagavond een rede ge houden door het hoofd der R. K. school al daar, de heer H. Ammerdorfer, waarin scherpe critiek gevoerd werd op de kamer leden die tegen de Vlootwet hebben gestemd. Aan het einde van zijn rede, diende spr. de volgende motie in, die met op 2 na algemeene stemmen door de vergadering werd aange nomen „De R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Ursem, in vergadering bijeen op 27 November 1923, betreurt de verwerping der Vlootwet en het aftreden van het recht- sche ninisterie is van meening, dat de R, K. Kamerleden Mr. J. B. Bomans, A. B. Mi- chielsen en A. J. Loerakker hun mandaat als lid der Tweede Kamer dienen neer te leggen. „Spreekt als haar meening uit, dat alle be trekkingen met de heeren mr. Bomans, A.B. Michielsen en A. J. Loerakker ook in de toekomst moesten verbroken worden be sluit de R. K. Kieskringorganisaties „Helder" te verzoeken deze motie over te nemen." Voor de, Haagsdie Rechtbank is Donder dag behandeld de zaak tegen mevr. C. A„ weduwe van mr. A. C, v. B„ beschuldigd, dat zij, na daartoe in kalm beraad het voornemen te hebben opgevat, op den 23en Juni j.l. haar man in een woning aan de Schenkkade van het leven heeft beroofd. Subs, was de beklaagde zware mishandeling, meer subs, gewone mishandeling, van haar echtgenoot ten laste gelegd. Nadat de president, mr. Schlingemann, de gebruikelijke vragen aan de bekl. had gesteld, las de griffier verschillende stuk ken voor, o. a. een uitvoerig rapport van de doktoren Deknatel en Gerritsen, die een onderzoek naar de geestvermogens van de bekl. hebben ingesteld. De conclusie der psychiaters was, dat men hier te doen heeft met een verminderde toerekeningsvatbaar heid der beklaagde. Na het getuigenverhoor nam de president de beklaagde een uitvoerig verhoor af. Beklaagde vertelde zeer. opgewonden te zijn geweest in verband met de niet oirbare verhouding van haar man tot mevr. v, d. G. van de Schenkkade. Beklaagde herinnerde zich nog vaag, dat haar man iets van gestoken 'heeft gezegd. Het O. M„ waargenomen door mr. Polman, het woord verkrijgende, wees er op, dat men hier met een zeer bijzonder £eval te doen heeft, een geval, dat vele moeilijke proble men met zich brengt.# Deze problemen zijn naar spr.'s meening echter meer van psy- chologischen dan van psychiatrischen aard. Het staat wel vast, dat beklaagde een lieve, zachte vrouw is, die zich tengevolge van de omstandigheden nagenoeg geheel van de wereld afzonderde. In deze zaak moeten de belangen van de levende gesteld worden boven die van den doode. Hoewel hier een woord van deel neming voor het slachtoffer op zijn plaats is, meende spr. dat toch ook de kwade zijde van den man in het licht moet worden gesteld. Spr. ging dan de gebeurtenissen van den 23en Juni na, welke bij de bekl. zoo'n grooteï emotie teweeg bracht. De meening van de deskundigen, dat er geen tijd was voor bekl, om een plan te doen rijpen, toen zij het mes medenam deelde spr. niet. Veel is er duister in deze zaak. De rol. die mevr. v. d. G. in deze zaak heeft gespeeld, is een zeer tragische. Aan de bewering van deze, dat er geen verhouding tusschen haar en mr. v, B. bestond, hechtte spr. niet de minste waarde. Al nam spr. nu den doodslag aan, .toch wilde hij zeggen, dat ,er verschillende ver zachtende omstandigheden voor de bek.1. zijn. Zoo dacht hij in de eerste plaats aan den toestand, waarin de bekl. verkeerde. De straf kon daarom een zeer clemente zijn, al is een voorwaardelijke veroordeeling hier niet op haar plaats. Spr. eischte ten slotte 1 jaar gevangenis straf met aftrek van bet voorarrest. Mr. Rolandus Hagedoorn meende, dat de rechtbank zelden zoo sterk haar verant woordelijkheid zal hebben gevoeld als in deze zaak. Zij heeft nu de keuze tusschen oplegging van een levenslange en één dag gevangenisstraf, Bekl. heeft alle goede eigenschappen van een vrouw; spreker is het O. M. dankbaar voor hetgeen deze te dien aanzien heeft gezegd, het was nagenoeg een pleidooi. Spr. wees op de meening van het O. M, betreffende den wil van bekl. om te dooden, welke meening juist tegen die van de psy chiaters ingaat. Uitvoerig ging spr. de feiten, die zich op -den 23en jun hebben1 afgespeeld, na, en meende, dat het bewust zijn van de beklaagde van hetgeen zij deed, op het oogenfclik van het toebrengen van den steek, al heel klein is geworden. Het O. M. heeft het „kalm beraad" zelf niet bewezen geacht; pleiter nam daarom| aan, dat ook de rechtbank dit wel niet be-, wezen zal achten. j Uitvoerig stond pleiter' stil bij „het opzet" van de beklaagde om te dooden. Ook dit is z. i. niet het geval. Een strafbaar opzet is hier in geen geval aanwezig. Wat ten slotte de strafmaat betreft, wan neer de rechtbank toch meende, dat er ge straft moet worden, dan wijst spreker er op,< dat de rechtbank hier de zwaarste taak beeft. Deze vrouw heeft geleden, zooals heel wei nige lijden. Zij is thans door de preventieve hechtenis daarenboven zeer getroffen. In ge-! val van veroordeeling meende pleiter, dat een straf gelijk aan die hechtenis, meer dan voldoende is. Uitspraak over 14 dagen. 1 1 De plotseling ingevallen sneeuwval duurde' Woensdag in de Hoofdstad tot ongeveer 6 uur n.m. onverminderd voort, bovendien stond er een krachtige wind, die de gevallen sneeuw van den zijweg op de trottoirs blies, zoodat in hoeken en tegen de huizen soms een, zij 't dan ook kunstmatige hoogte van een halven meter bereikt werd. Hier en daar bleven bespannen voertuigen steken, meestal omdat de paarden niet scherp gezet waren. Erger was echter, dat de droge sneeuw de wisseltongen in haar beweging belemmerden, waardoor het tramverkeer vertraging ondervond. Of- schoon deze stagnaties niet lang duurden,' was het geval toch heel onaangenaam voor de honderden passagiers die aan de haltes in de kou stonden. En kwam er een wagen voorbij, dan was deze al propvol, niet al-' leen een gevolg van het sneeuwweer, maar ook van de St. Nicolaasdrukte, die de be woners der buitenwijken in grooten getale naar de stad, lokt.. Dat bleek reeds tusschen 12 uur en half één, toen,er nog geen sneeuw viel en toen de wagens die in de richting der buitenwijken reden toch stampvol wa ren. Ook bleek weer duidelijk het tekort aan bussen op de lijn Leidscheboschje Kruislaan, die nog steeds als maximum 11 wagens op straat kan brengen. Met dat al had de bus geen hinder van den sneeuwval, hetgeen weer een voordeel is. Nooit heeft de ellende der taxistaking zich duidelijker gedemonstreerd dan tijdens da zen sneeuwval. Tot overmaat van ramp geraakte op lijn 15 een eenmanswagen defect, waardoor de stagnatie nog toenam. In den loop van den avond zou men trachten het oponthoud „er uit te rijden". Van langdurige vertragingen tengevolge van de sneeuw was gelukkig geen sprake. Al het pekelmaterieel heeft de remises ver laten, terwijl de twee groote bezerowagens de sneeuw van de banen in de buitenwijken wegvegen, De stadsreiniging is op haar qui-vive. Het is nog geen tijd om op groote schaal hande lend op te treden, te meer omdat de wind krimpende is en de temperatuur tegen zes uur tot het nulpunt was gezakt. Met dat al wordt alles in gereedheid gehouden. Op hevel van den hoofdcommissaris is de surveiiiance der rijwielbrigades met het oog op de sneeuw gestaakt. De manschappen doen nu dienst te voet en loopen blokken, zooals dat vroeger gebeurde, toen er nog geen rijwielbrigade was. Het is wel een vreemd gezicht politiemannen met korte jekkers, beenkappen, bruine handschoenen en zonder sabel te zien dienst doen. Wat de bereden politie betreft, deze pa trouilleerde- in den avond nog te paard. Op de liliaalinrichting van het Kon. Me teorologisch Instituut achtte men het om 9 uur waarschijnlijk, dat de sneeuwval nog twee drie dagen zal aanhouden. De daling van den barometer heeft minder snel plaats dan in dc ochtend- en middaguren. lreinen betreft, deze komen met weinig vertraging binnen. Een uitzondering maakte de Duitsche trein, die 77 minuten te laat arriveerde, In den regel bedraagt de ge wone vertraging ongeveer een half uur. De teleiooh was vandaag de kluts kwijt geraakt. Meer dan ooit werden verkeerde verbindingen lot stand gebracht en hadden vergissingen plaats. j Nu is het steeds, dat bij slecht weer het aantal gesprekken toeneemt. Menschen, die anders de deur uit zouden gaan, blijven nu thuis en doen hun bestellingen of hun me- dedeelingen telefonisch. Ook over de lijnen van sommige gemeentelijke diensten wordt meer dan onder normale omstandigheden getelefoneerd. Het in-gesprek-signaal doet de aanvragers telkenmale terugkomen. Voefc daarbij de St. Nicolaasdurkte en men be grijpt, dat het stedelijk telefoonnet op zoo'n. dag sterk belast wordt. Trekking van 133 nummers ten overstaan vau Notaris A. G. MULIÊ Prijs van f lOfO 8563 400 42 1 110 4538 Prijzen van i 9"-(eigen geld 438 1923 4094 6902 9451 11319 13763 15859 19596 467 1942 4705 7546 9-196 U916 139Q3 l!527i 20010 542 2026 5074 7761 9607 12095 14244 16634 20071 097 2306 5239 7930 10074 12178 14376 17177 20276 161 2377 5267 8077 10307 12233 14663 18012 20359 1194 2447 5406 8559 10339 12421 14797 18091 20437 1407 3287 5745 855S 10340 12761 14842 18231 20538 1537 3550 6123 8547 1082312397 14888 18307 20738 1069 3771 iilfiP 8311 0830 12972 14928 18403 20923 1717 3937 6415 8984 11132 13114 15419 19103 1740 4507 6479 9019 11169 13354 15476 19208

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 10