GROOTE UITVERKOOP ASSINK'5 Mood in Duitschland ONGEKEND LAGE PRIJZEN. OEPIAGAZ'JNtN ANEGANGIg.1 m 4@ste Jaargang No. 14-60* Vrijdag 30 November 1923 De Winkelsluiting. Moqe$alon!sEtage De Eenmanswagen. DIT NUMMER BESTAAT U!T !B BLADZIJDEN - EERSTE BLAD STAÜSÜiEUWSa AGENDA I DECEMBER Alliance FramjaistL Huldiging van den heer Smits. Waarom juist Franken's Meikbrood? Omdat dan ZEKER is brood te hebben bereid uit de BESTE grondstoffen I H. A. Reith, 3 Wijze Gekken. Statuten. Giften. Personalia. Garnizoensberichten. St. Nicolaasfeest. Het sneeuwruimen. Muziekuitvoering „Ütile Duici". i Jubileum. Uitvoering Maria-vereenïging. VOOR DEN POLITIERECHTER. Meineed? Zaterdag 1 December sa! de auto van het R. K. Huisvesiings-comifté den geheelen dag rondrijden ter inzameling van Levensmiddelen en Goederen voor NOODLIJDEND DUiTSCHLAÜD. leder die reeds iets voor dit doel heeft gereed gezet, gelieve zijn adres op te geven aan: P. J- SCESSEL, Jansweg 38, Tel. 2716 L. HOLT, GrooSe Houtstraat 52, Tel. 2608 of een der andere Comité-Leden of aan het Vincentiushuis Nieuwe Groenmarkt 22. De Eenmanswagen Teiegraphisch Weerbericht. Aanbesteding. Tramvertraging. De verkoop der Sipkes' Jamfabrieken. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij rooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op dc 1c Pagina 75 ct. op andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vraag-" en aanbod-advertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing; clke_ regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Bestuur R, K. Ka- Sociëteit „Si, Bavo" - mercentrale half 2 Ledenvergade ring R. K. Kamercentrale 3 uur Gewone zittingen. R. K. Leeszaal en uiileenbibliotbeeb Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, b.- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijncstraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. |van 25 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur. Tele foon 2981. Martbavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 pn van 8—9 uur. Tel. 1671. Bloemendaal R. K. Leesbibliotheek Bloetnendaalsche weg 48, Dinsdag en Vrijdag van 24 uur. Donderdagavond 29 November had de eerste bijeenkomst plaats van de Alliance Franqaise voor het seizoen 19231924. Als spreker was uitgenoodigd de heer Albert Emile Sorel van Parijs, die een cau serie zou houden over Francois Coppée. Mile. Simone Tavernier, die hem vergezel de, zou verzen van den dichter voordragen. De heer Sauveur opent de bijeenkomst. In verband met de kosten van porti, e. d. vraagt spr. van de leden eene kleine bij drage, waaraan, naar hij hoopt, zal voldaan worden. Sorel is geen vreemde voor de Alliance Franpaise. Hij is vroeger al eens in Holland geweest en moest bij die gelegenheid een geheel onvoorbereide rede houden. De heer Sauveur meent, nu hij zich ditmaal rustig op zijne uitnoodiging heeft kunnen voorbe reiden, dat de heer Sorel ons een aange- namen avond zal geven, waarover allen zonder uitzondering, tevreden zullen zijn. In dié verwachting zijn wij niet be schaamd. De heer Sorel beschikt over eene groote welsprekendheid. In een buitengewoon onderhoudende, geestige en goed gedocumenteerde rede heeft hij het leven en werken van Franqois Coppée geschetst. Toen spr. de uitnoodiging ontving, is hij in alle eenzaamheid naar het standbeeld van Coppée gegaan en heeft zich op een bankje neergezet. Hij vertelt dan, hGe hij met Coppée een gesprek aan knoopt, die zijn voornemen om in Holland over hem te gaan spreken al zeer zonder ling vindt, aangezien alles, wat over hem te zeggen valt, reeds in verschillende wer ken 5s vastgelegd. Spr. dankt, vóór hij lot zün eigenlijke \omt, voor de buitengewoon char- rede inante ontvangst, welke hem ten deelis gevallen en die hem, als Franschman, zeer aangenaam heeft getroffen. De heer Sorel bespreekt dan de afkomst en loopbaan van Francois Coppée. Hij is de zoon van een bescheiden ambtena,ar. Als scholier was hij middelmatig. Op jeugdigen leeftijd wordt hij van 't Lyceum genomen en wordt bureelbeambte, een beroep totaal on geschikt voor dezen jongen man. Hij maakt verzen en schrijft kleine stukken. Op ze keren dag ontvangt hij een uitnoodiging om zijn went te toonen. Het wordt totaal af gekeurd. Elk ander, zegt spr., zou zich ,,arvo°r hebben laten ontmoedigen. Niet aldus Copoée, die zijn geesteskinderen aan een jammerlijken dood r in de kachel prijs geeit en met vernieuwden moed aan den arbeid gaat. In 1869, hij was io«n 27 jaar, wordt zijn naam gevestigd met „Le nassant", een too- ne els tuk in één bedrijf. Dan volgen in de nomende jaren zijne bekende werken. ze10'' Cotinée vóór alles Parisien is. Gij allen kent Parijs, maar alleen het arns van He musea, de boulevards. Coonée Kende Parus tot in de kleinste en meest verborgen hoekjes. Voortspruitende uit de eenvou - b--<ïerKlasse. voelde hit zich het meest tot hef leven van het volk aangetrok ken. hij maakte vooral studie van het wer kende, zwoegende en ontberende Parijs Copoee bezocht druk de volkstheaters waar destijds het melodrama zoo zeer „en vogue was. Het melodrama, dat de men- fachen huilen, of onbedaarlijk deed Bpr_ schetst-het karakter van dezen dich- _er. tii) was vóór alles een goed mensen, die de denkbeelden van een ^er resoec- «.eeroe en b"Remfewnon goedhartig was Naarmate hü grootere bekendheid verwierf', .groeide ook het aantal van hen. dje een be- roeo deden on zHnt; goedgeefschheid. Ü1\ alky= ve-gat hij niet zün godsdienst gevoel. Hu getuigde van zich zelf, dat hii nooit oen kerk be'orht, zender die gesterkt en getroost te verlaten. Tien jaar vóór zijn dood ging hu over tot de R. K. Kerk na een zware ziekte. Zijne bekeering heeft hij neergelegd m zijn werk „La bonne Souf- trance De heer Sorel, die den ganschen avond ons heeft doen lachen om zijn geestigheden wordt ernstig, als hij komt tot Coppée's einde. Sur. was bij de kerks tegenwoordig, waarin de uitvaart zou plaats hebben. Er was geen mogeliikheid de kerk binnen te gaan. Een groote menigte, waaronder in Hand orkest. Zooals bekend, wordit op het oogemblik we der actie gevoerd, oin ontheffing der winkel sluiting te verkrijgen voor die winkels, die consumptie-artikelen verkoopen. Er zal waar schijnlijk door de Kamer van Koophandel (zij moet hierover in de eerstvolgende ver gadering een beslissing nemen) een enquête Omtrent deze zaak worden ingesteld. In verband met deze actie hebben wij ver schillende personen gevraagd, hoe zij over deze actie denken. Do heer II. Stoelinga, voorzitter der afd. Haarlem van den R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St, Francis- cus van Assisië'', was de meening toegedaan, dat men deze zaak gevoegelijk had kunnen laten rusten tot de Rijkswet op de Winkel-, sluiting in ontwerp verschenen was, al blijft dit wetsontwerp wel wat lang uit. Acht men echter deze zaak urgent, welnu, dan kan men haar ook nu wel ter hand nemen, aldus de heer Stoelinga. Ik ben niet tegen de uitzonde ringsgevallen. Ik vind het wel billijk, dat die zaken, welke artikelen verkoopen, die aan bederf onderhevig zijn, ontheffing der winkel sluiting verleend wordt, mits de belangen van het personeel niet geschaaS worden. Daar moet voor gewaakt worden. De. heer Stoelinga geloofde, dat die belangen niet in het gedrang zouden komen, omdat over het algemeen de zaken,' die bij ontheffing des avonds langer open zouden mogen blijven, niet met perso neel zullen behoeven te werken. Nog was de heer Stoelinga voor het ver- leenen van ontheffing der winkelsluiting aan bedoelde zaken, omdat deze dikwijls nog laat kunnen verkoopen aan bezoekers van schouw burgen, bioscopen, café's en dergelijke inrich tingen. In een tamelijk uitgebreideii intiemen kring werd gisterenavond het 1214-jarigen jubileum gevierd van den bekenden direc teur van den schouwburg aan den Jansweg, den heer Herman Smits. Dat de heer Smits gedurende zijn 1214- farig directeurschap zich vele vrienden heelt verworven, bleek wel uit het hartelijk en langdurig applaus, dat hem bij zijn entree begroette. Onder leiding van den heer van Gasteren was een goed verzorgd programma samen gesteld, waarvoor de jubilaris zich geen moeite had behoeven te geven, en waarvan hij als gewoon toeschouwer kon genieten. Het Jasz-Band orkest „Don 't Cry", ge dirigeerd door den heer A. van der Spek, had zich voor dezen avond beschikbaar ge steld. Het kweet zich uitmuntend van .zijn taak. Na de pauze had de officieels huldiging plaats. Het comité, dat zich had gevormd, had aan den heer v. Gasteren de laak opgedra gen den jubilaris toe te spreken, en dit deed de heer v. Gasteren, zooals hij zeide, daarom zoo gaarne, omdat hij het werken van den directeur van zoo nabij heeft ge zien. Toen voor 12% jaar, aldus de heer v. Gasteren, de zaken zoo slecht stonden, kwam de heer Smits eerst met een kinder ensemble en later met een uitgelezen film, hetwelk zoozeer de belangsteling van het publiek getroffen had, dat men besloot hem tot directeur van den schouwburg te be noemen. Aan zijn ernstig streven en onvermoeide werkkracht is het te danken, dat de Jans- weg-schouwburg is geworden wat hij nu is. Spr. bood namens het comité den jubi laris een stoffelijken blijk van belangstelling aan, alsmede een grooten lauwerkrans. Onder hartelijk applaus nam de heer Smits de beide geschenken in ontvangst. Namens de Tooneelvereeniging „Jacob v. Lennep" werd de jubilaris ook gelukge- wenschf, waarbij hem eveneens een krans werd overhandigd. Door den heer Kolderie werd namens de Jasz-Band „Don 't Cry", het woord gevoerd, waarbij hij den jubilaris als vriend geluk- wenschte. Spr. herinnerde aan de succes sen, welke „Don 't Cry" in den Jansweg- schouwburg heeft mogen behalen. Hij bood den jubilaris een schitterend bloemstuk aan. Ook deze aanbieding ging van een luid applaus vergezeld. Dan nam dc heer Smits zelf het woord en zeide, zich gedrongen ie gevoelen, aan al zijn vrienden en kennissen, hier aanwe zig, zijn hartelijken dank te betuigen, vrien den, van wie hij dacht, dat zij hem reeds lang vergeten hadden, waren hier gekomen, bij zijn 1214-jarig jubileum, en dit deed hem bijzonder genoegen. Spr. hoopte verder, dat de vriendschaps band met den heer v. Gasteren nog lang zou blijven beslaan. Spr. herdacht ook zijn beide tooneel- knechis, de heeren Wiegering Sr. en Jr., alsmede zijn bureaulist, die zoo goed hun plicht begrepen en ook vervulden. Met zulke trouwe helpers durfde hij de komen de tijden, al waren zij nog zoo slecht, in te gaan. Vermeld zij nog, dat het Jasz-Band- orkest, onder de bekwame leiding van den heer W. Versteeg, eenige nummers met voordracht ten gehoore bracht, die zeer in den smaak van het publiek vielen. Na afloop hiervan werd den heer W. Versteeg door den heer J. Kolderie een hulde gebracht, in den vorm van het teeken „Don 't Cry" in het goud, ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van hei Jasz- (Adv.) Nog dienen wij te vermelden, dat aan de müziekvereeniging, die bijna 6 jaar bestaat, een mooie vaandelkast werd aangeboden, geschonken door een oud-lid van dc ver- eeniging. De voorzitter dankt- den schenker en bood hem uit dankbaarheid het eere-lid- maatschap aan. Deze avond heeft getoond, dat dc vereeniging reden van bestaan heeft en wij hopen daarom, dat zij gesteund door het R. K. Haurlemsche publiek op haar inge slagen weg moge voortgaan, die onlangs werd benoemd tot hoofd der R.-K. Schooi aan de Cruquiassfraat, Het alleramusantste blijspel, waarmede Ko van Dijk zijn 25-jarig tooneeljubileum te Haarlem heeft gevierd, „3 wijze gekken", zal a.s. Zondag 2 en Dinsdag 4 December weder om in den Stadsschouwburg te Haarlem wor den opgevoerd. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. H. Beekman's Dames- en Heeren- kleedinghandel, alhier. Voor het R. K. Huisvestingcomité kwam bij Zuster Primaresi in: Van een dankbare moeder100, Van een Duitsche, die in Holland woont 25. Te Amsterdam slaagde voor het examen apotheker-assistent de heer F. W. A. Oever hout, alhier. Bij Kon. besluit van 28 Nov, 1923 zijn be noemd bij het reservepersoneel der land macht: tot reserve-eerste-luitenant bij hun tegenwoordig korps, de reserve-luitenants C. Koeman, P, H. Verheezen, W. G. Veldhuisen en H. A, Sonnega, allen van het 21e regiment. sterken^ getale de armen van Pariis, ver drong zich hij den ing~n*r Spr. vertelt, hoe zijn vriend Paul Deroulède, met zijn forsche gestalte, zich n doortocht wist te hanen en hem in de gelegenheid stelde den dienst bij te wonen. Mlie. Tavernier heeft verschillende ziiner verzen voorgedragen, eenvoudig maar diep gevoeld. De heer Sauveur dankte in harteliike be woordingen Mile. Tavernier en den con férencier Sorel voor d"n schoonen avond, die voor de Alliance Franchise een groot succes was. Naar men ons mededeelt zal Zaterdagmid dag om 3 uur in gebouw „Bloemhof" aan de Bloemhofstraat, een St. Nicolaasfeest ge geven worden aan de kinderen van de leden der Zang en St. Nicolaasvereeniging „On derling Genoegen", alhier. Van wege den Gemeentelijken Reinigings dienst zijn gisterenmiddag 149 man bezig ge weest met de sneeuwruiming, terwijl er van morgen 150 aan den arbeid zijn gegaan. De aanwezigen stemden hiermede in, zoo- j dat ook de leider van het orkest een ovatie j in ontvangst had te nemen. Woensdag j.l. gaf bovengenemde müziek vereeniging een uitvoering in het gebouw der St. Jozefs-Gezellenvereeniging aan haar donateurs (trices) en genoodigden, die wat uitvoering betreft als goed geslaagd mag heeten. Het was jammer, dat het zeer slech te weer heel wat genoodigden thuis had ge houden, zoodat de zaal maar matig Bezet was. Het programma werd geopend met eén pittige marsch. Daarna werd een ouverture en een con- certwals ten gehoore gebracht, die er, be houdens enkele foutjes goed werden afge bracht. De leden dezer vereeniging begrij pen nu goed, dat er in deze zaal niet te hard gespeeld mag worden. Daar ze dit inzagen, kwamen de verschillende nummers goed tot hun recht. Verder was voor dezen avond ge ëngageerd de alhier zoo welbekende prof. nAtonïnni, die de aanwezigen ruim een uur aangenaam bezig hield, met zijn toeren der moderne goochelkunst. Na de pauze, trad prof. Antonini nog even op, waarna de mu ziek nog een heele mooie ouverture liet hoo- ren en met een flinke marsch den avond sloot. Vandaag herdacht de heer J. B. Velthuis den dag, dat hij vóór 1214 jaar in dienst trad als bedrijfsleider bij den houthandel „Het nieuwe Fortuin'firma W. F. Bremer. Op het kantoor werd de jubilaris door de directie gecomplimenteerd en werd hem een cadeau aangeboden. Ook namens het perso neel werd de jubilaris geluk gewenscht werden bloemen geschonken. Van de zijde van vrienden en kennissen ontving hij voorts fraaie bloemstukken en andere blijken van belangstelling. Van de Maandagavond in dc St. Josephs- Gezellenvereeniging gegeven uitvoering door dc Maria-Vereentging, werd gisteravond een reprise gegeven. De zaal was vrij goed be zet; De voorzitster der Maria-Vereeniging, mevr. E. J. Coenen-v. Disseldorp, opende op de gebruikelijke wijze, waarina het zangkoor van het St. Rosa-patronaat op fraaie wijze eénige liederen zong. De heer v.'d. Sande hield dan zijn propa- gandarede, voor drankbestrijding, die ook Ihans weer zeer veel bijval oogstte. Door de tooneelvereeniging „Victoria" werd weer opgevoerd „Haar Offer". Ook nu gaven de speelsters zich weer geheel, waar door de opvoering een groot genot werd voor dc aanwezigen. Dezen avond verleende ook het Haarlem- sche Mandoline-Quintet, leider de heer J. Wesfefhoven, 'zijn medewerking. Hel optre den van dit quintet viel zeer in den smaak en vormde een mooi onderdeel van het pro gramma. In de pauze bracht de voorzitter der Ma ria-Vereeniging dank aan alien, die hunne medewerking tot het slagen van de beide avonden hadden verleend. Dief stat van een bankbiljet van 4V'. Een 20-jarige dienstbode, in dienst ben me vrouw L. G., te Haarlem, stal op 0 October j.l. een bankbiljet van 40, om, zooals ze zeide, een mantel te koopen. Maar des avonds kwam ze bij haar verloofde, gaf hem hel geld en samen gingen ze pleiner maken in Amsterdam. Voor den politierechter bleek, dat bekl. al eenmaal veroordeeld is, lil. in haar jeugd, tot 1 maand tuchtschool. Ze was goed voor haar werk, vertelde haar mevrouw, en, ook met het oog op de jeugd van bekl. had het O. M. getracht haar uit de gevangenis te hou den. Menscblievende dames en de Reclassee- ring hadden zich voor haar belangen geïn teresseerd, doch ze wilde van dat „gezeur van de Reclasseering" niets weten. De politie- reöhter vond dit een schandelijke houding en de Ambtenaar van hel O. M zei, dat dc ver- loofde van beklaagde haar ongeluk is. Intus- schen is er 6 terugbetaald door bemiddeling van den galantl De eisch luidde nu 2 maan den gevangenisstraf, gezien de teleurstellende ervaring, die men met haar had opgedaan bij de pogingen tot reclasseering. De politie rechter bekrachtigde dezen eisch. en toen het zoover eenmaal was. kwamen er tranen. Hiermede was de zaak echter niet afge- loopen, want nu kwam de verloofde in hel beklaagdenbankje wegens beling. Hij had hel biljet ten geschenke aangenomen met de we tenschap, dat het gestolen was. Dit .ontkende hij echter. Hij wist 't niafc, zei hij. want liet meisje had gezegd, dat ze het gespaard had. Bij het vooronderzoek had bekl. echter be kende en ook zijn meisje had voor de politie verklaard, dat haar verloofde het biljet had aangenomen met de woorden: „Als ze het maar niet merken." Het meisje werd. daarop als getuige gehoord en de politierechter wees haai ernstig op liet gewicht van den eed. Ze verklaarde echter, niet gezegd te hebben, dat hel gestolen was. Dit bad ze pas gezegd bij de terugkomst uit Amsterdam en pas bij die gelegenheid was er gezegd: „Als het maai- niet gemerkt wordt". De officier wees er getuige nog eens op, hoe uit de stukken blijkt, dat lien, direct bij het overgeven van bet biljet, gebleken moet zijn, dat het gestólen was. Het meisje hield voldat het niet zoo was. Daarop werd de zaak geschorst, om den rechercheur te booren, die het verhoor gedaan had. Deze, inmiddels ontboden, hield de juist heid van zijn verbaal vol en zei, dat heiden en i hadden bekend en toegegeven, dat de woor den: „Als ze het maar niet merken'', gebezigd waren, dadelijk toen het biljet door den ver loofde was aangenomen. Hel meisje ontkende dit nu pertinent en onder cede, waarop het O. M. acte verzocht in deze getuigenverklaring en rechtsingang tegen haar verzocht wegens verdenking van meineed. Dc verdere^ behan deling der zaak tegen den verlooide werd ge schorst en het meisje aangehouden en ter be schikking van den rechtercommissaris gesteld. Van de werkloozen. Op 31 October is P. K., 'bekend leider van het Werkloozen Agitatie Comité, op bet bureau van hét Burgerlijk Armbestuur geweest, om te spreken over de uitkeering, waarvan geld voor de waterleiding was at- ^De'ambtenaar v d. H. wist evenwel, dat de heer Bouman K. en zijn kornuiten met meer te woord wilde staan, omdat vroeger ai zooveel lastige ervaringen met hen warefi opgedaan. De ambtenaar verzocht K. even te wachten, en riep, toen ze dit niet deden, de hulp van een agent in. Dit maakte K. driftig en hij zei: v. d. H„ je bent een ploert. Voor deze beleediging van een amb tenaar in functie moest bekl. nu terecht Hij zeide, dat hij zich opgewonden had over de onaangename behandeling en over het feit, dat men geld afhield, zonder eerst met de betrokkenen te overleggen. Het ergste is evenwel, dat bekl onlangs 14 oa- gen voorwaardelijk heeft gekregen, voor net bekende relletje op het stadhuis, waarvan de proeftijd nog niet om is De politierech ter zei, dat bekl niet zoo'n grooten mond moest opzetten, waarop beklaagde zich ver weerde met te zeggen: „Ais u er voor stond edelachtbare, zou u niet volstaan met ie zeggen ploert, maar u zou ze de hersens in slaan, zoo intrensiek-gemeen is de be handeling daar. Er wordt maar dadelijk een agent, gehaald, als jc niks doet. Zoo iets windt je vanzelf op." De Officier van Justitie was echter van meening, dat bekl. zonder geldige reden zoo opgetreden was, al kon hij zch de men taliteit van «le werkloozen in dezen wel begrijpen. De eisch luidde 10 boette o» 10 dagen hechtenis, de politierechter gaf beklaagde 6 boete of 10 dagen hechtenis. Paard mishandeld. De 22-jarige melkrijder Th. Z., reed op 27 October wat onhandig de Frankestraat in en mjn v.agen kwam op het trottoir, waardoor het paard schichtig werd. De melkrijder heeft toen zijn woede ge koeld op help aard, en dit zóó onderhand den genomen,dat voorbijgangers er zich a.an ergerden. Van deze dierenmishandeling luid de de eisch: 15 boete of 15 dagen hech tenis. De nadere door den Raad te stellen voorwaarden. Sedert eenigen tijd is verloopen de termijn, schrijven B. en W. aan den Raad, gedurende welke door den Raad laatstelijk bij besluit van 27 December 1922 no. 13 toestemming werd verleend tot handhaving van het Sy steem van eenmanswagens op enkele tram lijnen hier ter stede. Opnieuw heeft deze aangelegenheid bij de commissie voor de tramplannen als bij ons college een punt van ernstig beraad uit gemaakt. Gelet op de toepassing en ont wikkeling, welke dit systeem oak m andere steden hier te lande laat zien, zijn wij met genoemde commissie van oordeel, dat dezer zijds tegen bestendiging van deze exploi- tatie-wijz® in beginsel vooralsnog geen be zwaar behoeft te worden gemaakt. In dc praktijk hier ter stede doen Zich echter nog wel verschillende bezwaren ge voelen, zoodat de Haarlemsche eenmans wagens o.i. allerminst kunnen worden be schouwd als voertuigen welke den toets der critiek in deze kunnen doorstaan. Al ont kennen wij niet, dat verbetering te dien op zichte, mede met het oog op tie fmantieele offers, die zulks van de exploiteerende maat schappij zou vergen, in den tegenwoordigen tijd slechts geleidelijk zal kunnen worden tot stand gebracht, zoo meenen wij mede op advies van de rramcommissie, niettemin nu toch aan een eventueel te verleenen toe stemming eenige voorwaarden te moeten verbinden, waarbij eenerzijds bet belang van het publiek anderzijds dat van het be dienend personeel beter zal worden gediend. De nadere voorwaarden zijn le. dat zoo spoedig mogelijk het bestaande rollend materieel worde omgebouwd tot meer doelmatige eenmanswagens naar het model als sedert eenigen tijd p.a. te Amster dam en Arnhem in gebruik 2e. dat de tramwagens bij aankomst aan de begin- en eindpunten van het traject steeds onmiddellijk voor eventueele passa giers toegankelijk worden gesteld, ten einde het hinderlijke wachten buiten te voor komen 3e. dat de thans bestaande arbeidstijden van het personeel dienstdoende op die een manswagens ongewijzigd blijven 4e. dat in verband met dit laatste in de diensttijdregeling van het personeel worde opgenomen een bepaling luidende als volgt „Wanneer in den loop van 7 achtereen- „volgende etmalen diensten worden verricht, „waarvoor een verschillende maximum ar beidsduur is vastgesteld, zal het maximum „per 7 achtereenvolgende etmalen, vast gesteld voor de functie, welke de betrokkene „in den regel vervult, worden verhoogd of „verlaagd met zooveel maal het verschil „tusschen de maxima der desbetreffende „gemiddelde diensttijden per dag, als het aantal dagen bedraagt, dat door hem volledig „dienst wordt gedaan voor het verrichten „van werkzaamheden, waarvoor een hooger „of lager maximum per 7 achtereenvolgende „etmalen is vastgesteld. „Onder maximum van den gemiddelden „diensttijd per dag wordt verstaan het cijfer, „dat verkregen wordt door het maximum „voor 7 achtereenvolgende etmalen vast gesteld door 6 te deelen. „Worden in één diensttijd werkzaamheden „verricht voor welke een verschillende „maximum arbeidsduur per i achtereen volgende etmalen is vastgesteld, dan wordt „dat maximum aangenomen, dat geldt voor „die werkzaamheden, die meer dan den halven diensttijd in beslag nemen. Ingeval „geene der verschillende werkzaamheden „meer dan den halven diensttijd beslaan, „werdt dat maximum aangenomen, dat geldt „voor de werkzaamheden, die de betrokkene „in den regel verricht." VERHAAL VAN PENSIOENSBIÏDRA- GEN. Ten aanzien van de Hoogere Handels school met 3-jarigen cursus, is reeds bij raadsbesluit van 16 Augustus 1923 besloten de nieuwe rijkssubsidie-voorwaarden niet te aanvaarden en op het personeel van ge noemde school geen verhaal van pensioens bijdragen toe te passen. B. en W. achten het niet gewenscht, een zelfde standpunt in te nemen ten opzichte van de gemeentelijke avondschool voor nij verheidsonderwijs en dc handelsavondschool. Ontwrichting van dit onderwijs, gelijk zij De Eenmanswagen heelt dus blijkbaar het pleit in Haarlem gewonnen: hij blijft, want noch de tramcommissie, noch B. en W. ma ken overwegende bezwaren tegen zijn voort bestaan. Alleen zullen eenige voorwaarden worden gesteld omtrent den bouw van den éénmanswagen en daarbij geven B, en W. als toonbeeld van eenmanswagen aan den eenmanswagen in Amsterdam en Arnhem waarop ook onze redactie al reeds de aan dacht heeft gevestigd Tegen die voorwaarden zal wel niemano bezwaar maken, vooral tegen deze niet, dat bij 't begin en 't eindpunt der trajecten dc passagiers niet in regen en wind moeten wachten totdat de wagenvoerder met^ zijn voorbereidende werkzaamheden klaar is. De Éénmanswagen is een kind van dezen tijd, door den drang naar zuinigheid in het leven geroepen, en waaraan door de con currentie der auto-bussen een vaster bestaan wordt verzekerd dan iemand ooit had ge dacht. Het doet ons genoegen, dat dc tramcom- missie niet geluisterd heeft naar hen, die door dik en dun den éénmanswagen veroor deelden, doch dat het gezond verstand heeft gezegevierd. Ook St. Raphaël heeft van den beginne af niet geheel vijandig tegenover den éénmanswagen gestaan, alhoewel zij eenige billijke wenschen naar voren bracht. Dc feiten hebben het inzicht van St. Raphaël gedekt en waar nu, met de noodige voor waarden, het bestaan van den eenmanswagen gewaarborgd wordt, daar is het te hopen, dat door de directie er naar zal gestreefd worden bona fide en con amore de onaan gename kasjes aan het reizen per één manswagen verbonden, te verzachten. Barometerstand 10 uur v.ui.: 763. Vooruit, OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Ooticieus Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. Ncd. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 30 November. Hoogste Barometerstand 766.3 m.M. tc Valentia. Laagste Barometerstand 731.7 m.M. te Vestmanocr. Verwachting van den avond van 30 No vember tot den avond van 1 December: Zwakke tot matigen westelijke tot Zuid- westelijken of Zuidelijken wind, aanvanke lijk meest half of zwaarbewolkt met wei nig of geen neerslag, lichte vorst 's nachts, overdag -zachter. dit vreesden ten aanzien van de Hoogere Handelsschool evenals van het Gymnasium en de Hoogere Burgerscholen, is bij aan vaarding niet te duchten. De ambtenaren aan de avondschool voor nijverheidsonderwijs en aan de handels avondschool werkzaam, vinden voorts in de betrekkingen, door hen aan deze onder wijsinrichtingen bekleed, niet hun hoofd- bestaan. Om deze redenen vinden B. en W. geen vrijheid voor te stellen, ten koste van de Rijkssubsidie voor deze scholen, de door den Minister gestelde voorwaarden niet te aan vaarden. Zij stellen daarom voor, te bepalen, dat, te rekenen van Januari 1923, op de ambte naren in den zin der Pensioenwet 1922, voor wie de gemeente de in art. 36 dier wet be doelde bijdragen verschuldigd is, alsmede op de ambtenaren, bedoeld in art. 158 dier wet, voor zoover zij werkzaam zijn aan de gemeen telijke avondschool voor nijverheidsonder wijs of aan de avondschool voor handels onderwijs, verhaal wordt geoefend tot de jpercentages en op de wijze als omschreven n het Koninklijk besluit van 28 November 1922. Hedenmorgen werd in het bureel van den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswater staat in Noord-Holland, aanbesteed: Het on derhouden van de diepte vóór den mond van en in de Noordzeehaven en in de kanaal gedeelten buiten de sluizen te IJmuiden en vaan de havenhoofden en verdere werken van de Noordzeehaven, gedurende 1924, 1925 en 1926. (Raming 649500 per jaar.) Laagste inschrijver was dc firma Volkert, Sliedrecht en Bos Dordrecht,, voor dc «onj van 567000 per jaar. Gisterenavond omstreeks half twaalf on dervond het verkeer in de richting Bloemen daal een kwartier vertraging, doordat de wissel voor den Verspronckweg, waar de lijnen Bloemendaal en Overveen zich splitsen niet kon worden omgelegd. De rails was ge vuld met sneeuw, die vastgevroren was. Eerst nadat deze er uit verwijderd was. ko" het tramverkeer doorgaan. Ten overstaan van de natorissen Bertling en Wolzak zijn gisteren verkocht de fabrieks eri verdere gebouwen, kantoren, woonhui zen, terreinen enzoovoort, aan Koudenhorn 32, 34, 36 A. 36 B, 36 C, 40, 42, 44. 46, Val kenstraat 7, 9, 11, 't Krom 29, 33, 37, 44, 63, bij elkander gelegen, behoorende tot de Comm. Venn. Sipkes Jamfabriek, firma Com, Sipkes, te zamen groot Tuim 5300 M. In totaal bracht de verkoop 137.640 op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1