PEIGNOIRS 1UEIM UESI1 PIANO'S CORN. BIK inzameling. De plechtige opening van het St. Franciscus-huis De eerste sneeuw. HAARLEM. Ingezonden Mededeelingen a 75 cents per regel. NOUVEAUTÉS in wo Sen Ratiné MODERNE GENRE S 5.90 7.90 9.75 Zie onze etalage: WARMOESSTRAAT DAMESCONFECTIE Anegang hoek Warmoesstraat. Vereeniging „Voor Eer en Deugd." Personalia. Ongeval. Uit de rails geloopen. Dê verbrande motor. Eigen schuld. Gymnastiekwedstrijd Bavo- natronaat. Giften. Paard uitgegleden. De werkplaatsen der Ned. Spoor wegen. Yvette Gullbert. Besmettelijken ziekten. Ter navolging. Opbrengst collecte Gevonden voorwerpen. GIJ BEVOORDEELT UZELF Kdoor de Adverfeniiën der Nieuwe Haarl. Couran nauwkeurig en trouw Se ËMlfï le*an Zakelijke belasting op het bedrijf. BURGERLIJKF STAND Zang en Vriendschap. Boekdrukkunst. De spionnage. INGEZONDEN. Nieuw en gebruikt bij WAGENWEG 3. PIANO TE KOOP AMSTERDAMSCHE BEURS. Berichten uit onze vorige Haar vader docdg schoten. 9?"/le - De plechtige opening van het eigen ge- Oouw van het St. Franciscus-Liefdewerk, dat boven den ingang in de Zoetestraat den naam draagt van St Franciscus-huis, heeft Donderdag plaats gehad onder hartelijke belangstelling van verschillende autoritei ten, vele particulieren en verscheidene plaatselijke en andere vereenigingen, die van meer of minder nabij bij den arbeid van het Liefdewerk geïnteresseerd zijn. Om 9 uur begonnen de plechtigheden ter inwijding der stemmig versierde kapel, welke onze Bisschop, Z. D. H. Mgr A. J. Caiiier. persoonlijk wilde verrichten. Z. D. H. werd hierbij geassisteerd door den Eerw. Directeur van het Liefdewerk, Pater Th. van Eekeren, Pastoor Reijnenberg en den Secretaris van het Bisdom, den ZeerEerw. Heer v. d. Tuijn. Na deze plechtigheid droeg Mgr. met de zelfde assistentie aan het door den heer Trautwein ontworpen altaar de H. Mis op. Van dit altaar publiceeren wij dezer da gen nog een afzonderlijke foto. Het paneel stelt den Christus als God van alle eeuwig heid (symbool; cirkel) en als Schepper van het heelal (gesymboliseerd door den die renriem) voor, die in Zijn Liefde het ge- heele menschdom wil omvatten.. Onder de belangstellende aanwezigen bevonden zich behalve de vele zelatrices van het Liefdewerk, de ZeerEerw. Heer Rector van Kampenhout, Directeur van het St- Franciscus-Liefdewerk te Amsterdam en de ZeerEerw. Pater Finke van de Con gregatie der Priesters van het H. Hart, eveneens aan hetzelfde Liefdewerk te Am sterdam verbonden. Verder waren vele Eerw. Heeren Geestelijken uit Haarlem bij de plechtigheid tegenwoordig. De vicaris- generaal van het Bisdom, Mgr. M. P. J. Möllmann, had bericht van verhindering ge zonden. Na de H. Mis werden doet den heer B. Daman, onder de dankzegging van Mgr., V-enige pieces d'orgue van Cesar Franck ten gehoore gebracht. Behalve de verschillende giften voor de kapel, die wij eerder reeds vermeldden, moeten nog genoemd worden verschillende dwalen voor altaar- en communiebank, eenige kasuifels, een mooi altaarkruis en kandelaars, altaarkussens, enz., welke nog voor kort door verschillende gevers ge schonken werden. De bloemenversiering was gratis aangebracht door den heer Preijde. Ook werden door de H. Sacraments-ver- eeniging nog meerdere paramenten toege zegd. Na de plechtigheid was er gelegenheid, iet gebouw, waarvan wij reeds een be schrijving gaven, te bezichtigen, tot om 11 uur de officieele opening zou plaats vinden. In dc grootste benedenzaal kwamen de genoodigden daartoe bijeen, waarvan wij behalve de reeds eerder genoemden, ver melden de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, als vertegenwoordiger van het Dagelijksch Bestuur der Gemeente, Mr. Maclaine Pont, vertegenwoordiger van Pro Juventatute, P. J. v. Kessel, Voorzitter der St. Vincentiusvereeniging, J. Luyckx, Voor zitter der. Afdeeling Amsterdam van het Liefdewerk, de dames HeerkensThijssen en Schuijlenburg namens de vereeniging van het H. Sacrament, eenige Eerw. Zusters van het St. Josephshuis aan den Zijlsingel, den Hoogrerw. Heer Plebaan Westerwoudt en Jen Kinderrechter Mr. de Josselin de Jong. De Eerw. Heer Directeur nam, na het pinnen!reden van Monseigneur en de ge noodigden, het woord om dezen welkom te heeten. Na God dank gebracht te hebben voor Zijnen zegen, die hier zoo zichtbaar gegeven werd, sprak de Eerw. spreker eveneens zijn dank uit jegens Monseigneur voor Zijn hartelijke belangstelling, voor Zijn bereid willigheid om dit gebouw te wijden en deze plechtige opening met Zijn tegenwoordig heid bijzonderen luister bij te zetten. Hierna ging de Eerw. spreker de geschie denis van het Liefdewerk na, waarbij hij degenen, die in het verleden hunne mede werking hebben betoond, huldigde. De verkrijging van dit eigen gebouw noemde spr. de kroon op de stichting van het Liefdewerk en met vertrouwen blikt hij nu de toekomst in. Ook aan de Eerw geestelijkheid werd door spr. voor hare medewerking dank ge bracht, aan het College van B. en W. voor zijn gewaardeerde belangstelling, evenals aan den Kinderrechter en den Voorzitter van „Pro Juventute," wien spr. de medewerking van bet Liefdewerk aanbood. Eveneens de St. Vincentius-vereeniging verdiende de grootste hulde cn dank voor haren krachtigen steun en medewerking en evenzeer de zelatricen voor haar ijver en krachtige hulp. Spr schetste dan de voordeelen van het bezit van een eigen tehuis met verschillen de lokalen, de gemakkelijker splitsing in groepen, beter contact met de pupillen zoo wel als met hunne ouders, wat van het grootste belang is voor de opvoeding in de familie. Speciaal de eigen Kapel is een voorrecht, waarmede de vereeniging ten hoogste ingenomen zijn kan. Het onderricht, dat op dit patronaat ge geven wordt, mag daarvan den vorm niet dragen, omdat deze dc jongens afschrikken zou, vandaar dat dc lokalen ook niet het karakter van leslokalen dragen. In alle bescheidenheid memoreert spr. de successen der vereeniging en dankt dan de zuster-vereeniging te Amsterdam, speciaal Directeur Rector van Kampenhout, voor de verleende steun en voorlichting, die gaarne worden aangenomen en gevolgd. Ten slotte uitte spr. zijn diepgevoelde wenschen voor den bloei, ook in de toe komst van het Liefdewerk, dai zooveel bijdragen kan tot welzim der maatschappij. Een hartelijk applaus, der vergadering volgde op deze rede. Hierna nam Monseigneur Callier het woord. Mgr noemde het'Liefdewerk een heerlijk werk. een grootscbe stichting en zag met vreugde, hoe in verschillende steden werd aag.volgd wat in Amsterdam werd be gonnen. De bloei van dit Liefdewerk is een zegen •oor Kerk en Maatschappij, waarvoor het Liefdewerk zooveel, anders verlorenen, 'tdden kan Mgr wijst den dank van Patr Van Eekeren 'aar dezen terug, die als voor een levens- 'oel voor dit werk geijverd heeft, waarvoor igr hem gelukwenschen en dank brengt, a de medewerking blijft toewenschen van .it. Vincentius en de zelatricen. Na bet applaus, dat op deze toespraak olgde, sprak Mr. Heerkens Thijssen in waar derende woorden het Liefdewerk toe en rite uiteen, hoe dit werk door zoo uitste- vnd krachten ondernomen, van groot be ng is voor een gemeente, door de voor- jrning van zooveel maatschappelijke wan- meslanden Spreker wees ook op de successen, m msterdam behaald, en sprak de belang- ielling uit van het Gemeentebestuur voor iet werk. dat ook hier eens zoo rijke vruchten zal gaan afwerpen Rector .1 van Kampenhout wensebte het faarlemsche Liefdewerk dan geluk met de belangstelling en de hartelijke woorden van MgFwiens daad, om dit huis te openen, jen krachtigen stoot geven zal aan den :jver voor dit werk ook in de andere olaatsen. Zoovelen worden door het Liefde- werk voor val of dieperen val behoed cn spr. bidt Gods zegen af voor deze onder neming, die in Haarlem zooveel voor de verwaarloosde jeugd kan doen. Pater T. Frankenmolen, als voorzitter van den Bond van Jongenspatronaten in Haar- len, roemde de verstandhouding tusschen het Liefdewerk en de andere patronaten en wenschte het Franciscus-Liefdewerk veel geluk in deze nieuwe phase van zijn bestaan. Dan sprak Pater Van Eekeren het slot woord, waarin hij de modewerking der leden van het Liefdewerk huldigde, waarna de bijeenkomst gesloten werd. Woensdag 28 Nov. hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering. De secretaris en penningmeester brachten hun verslagen uit, welke werden goedge keurd. De WelEerw. Adviseur kapelaan Boks, hield een kernachtige rede over het „Waar om voor Eer en Deugd juist voor onzen tijd?" waarin vooral het zedelijke tegen het onzedelijke uiteengezet werd. Met een mooie peroratie om zich te scharen onder de banier, van de H. Maria, besloot de Wel Eerw spreker zijn rede en werd met een hartelijk applaus beloond. Besloten werd Woensdag 12 Dec. tegelijk met „Vrouweneer" aan 't Lof in dc St. Jo- zefskerk, waaronder predikatie van den Z. Eerw. Pater van Baerle, C. S. S. R., deel te nemen. Bij de gehouden examens van het Cen traal Bureau Instituut Pont slaagden voor het practijk-diploma kantoor-stenografie dc dames W. P. J. Hollebrands en J. P. M, J. v. d. Heijden, alhier, voor de examens-raa- chineschrijven: dc dames C. J. M. Vetter, P. S de Noo, M. T. Bakker, D. L L. Herweyer, C, Hogehout en J. C. Bakker, alhier. Onze stadgenoot de heer S. Klaver is benoemd tot cellist bij het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holland Amerikalijn. Gisteravond half 6 is een autobus op hot Stationsplein, waarin 15 personen gezeten waren, met de linkerwielen in de uitgravin gen, welke zich tusschen de tramrails be vonden, terecht gekomen. Het voertuig werd niet beschadigd en de inzittenden bekwamen gelukkig geen letsel. Met dommekrachten is het voertuig op den weg gezet. De oorzaak was, dat bij de uitgravingen geen lantaarns geplaatst waren. Dit euvel is echter direct daarna verholpen. Op het Kcnnemerplein is gisteravond een pekelwagcn uit de rails geloopen. Het tram verkeer ondervond hierdoor 20 minuten ver traging. Naar aanleiding van het gisteren vermelde bericht omtrent het verbranden van een mo tor, verzoekt de firma Kimman van den Wa genweg ons mede te deelen, dat dit ongeluk niet in haar garage heeft plaats gehad. Op de Grootc* Markt is een wielrijder die aan den linkerkant tan den weg reed, door een auto aangereden, waardoor het rijwiel ge heel vernield werd. Aanrijdingen, tengevolge van het links houden, komen in Haarlem nog al eens voor. Woensdag werd in de groote zaal van het Bavopatr-maat aan de Leidsehevaarl, tot be sluit der feestelijkheden ter gelegenheid van het 12%-jarige jutoilé, een gymnastiek wed strijd gehouden. De Welecrw heer Directeur J. Th. Jacobs hcetle de aanwezigen welkom, waarna een der leden van „Jong l'rsus" den heer De Vries een bloemstuk overhandigde. Hierna werd mei de wedstrijden aange vangen. Als jury voor de?e wedstrijden fun geerden de heeren S. Hooy, G. Kruiver, J. Preijde. K. Swaalf, A. Verheem en Th. R. Vreeswijk. Door de verschillende afdeelingen vooral door de eerste, werden keurige staal tjes te zien gegeven. Gedurende de pauze werden de jongens getracleerd en speelde de heer W. Rouwhorst een verdienstelijk nummertje op de piano. De gecostumeerde gym demonstratie vie) bij de aanwezigen zeer in den snrnak. De uilslagen van deze wed strijden zijn. Ie Afdeeling. 1 A. Wijsman 91 pnt. 2. J. Duivenvoorde 90 p. 3. S. Cramer 74 p. 2de Afdeeling. 1. P. v. Tongeren 81 pnt. 2. G. v. d. Veldt 75 p. 3 J. v. d. Veldt 75 p. 4. Th. Knape 71 p 3e Afdeeling. 1. D. v. Weenen. 79 p. 2. W Homburg 76 p. 3. N. CrameT 75 p. Na de prijsuitdeeling dankte de WelEerw. heer Directeur de heeren leden van de jury voor hun moeite en sloot dezen welgeslaag den avond. Van C. H. A. ter eerc van de H. Maria 2,50 voor de Duitsche Priesters. Woensdagmiddag omstreeks 4 uur viel op de Nassaulaan een alleenloopend pagrd over een glijbaan Door den val geschrokken, sprong het op cn rende in de richting Zijl straat, waar eenige voorbijgangers het terug dreven Nadat het paard nog enkele malen was uitgegleden, werd het door een talrijk publiek in een stal gedreven, alwaar de eige naar zijn beestje weer in bezit nam. In de laatste dagen deden geruchten de ronde over overplaatsingen op groote schaal van personeel der werkplaatsen, zoo schrijft men aan de „Tel." uit Utrecht. Tot dusver is alleen bekend, dat uit Haarlem vijftig man van de Telcgraaf-werkplaats aldaar naar een gelijksoortige werkplaats te Utrecht ver plaatst zullen worden. De werkplaats uit Vlissingen (Souburg) wordt overgeplaatst naar Susteren, doch een dattim is daarvoor nog niet bepaald. Spoedig zal het verhuizen wel niet geschieden, daar het personeel nog geenerlei aanzegging ge kregen heeft. Wij herinneren er aan, dat wij dezer dagen ook melding maakten van dergelijke geruch ten en daarbij lieten uitkomen, dat van over plaatsing op groote schaal hier niets bek'end was. Op Woensdag 28 November trad deze Fransche Kunstenares voor een goed be zette zaal in den Stadsschouwburg op. Het programma vermeldt als no. 1 Les Anneaux de Marianson, een lied uit de Middeleeuwen. Voor ons was het de eerste maal, dat wij Yvette Guilbert hoorden. Vergelijkingen met vroeger kunnen wij dus tot onze spijt niet maken. Maar al moeten we ons in ons oordeel bepalen tot datgene, wat deze declamalrice Woensdagavond bracht, dan toch aarzelen wij niet deze voordrachtskunst onder het beste te rangschikken, wat wij tot nu toe zageq. Wat een charme, wat een gratie, wat een élan, wat een plastisch uitbeeldingsvermo gen voor deze bijna zestigjarige! In sommige nummers werd Yvette Guil bert bijgestaan door haar koor, dat lang niet hare hoogte bereikt, maar toch in II Amageris des Cathedrales voortreffelijk was Boven alles schoon was in dit nummer Maria, schoon door wijding en devotie, met haar strenge soberheid van gebaar. Minder goed tegenover deze middeleeuw- sche legenden voldeden ons de „Rondes Populaires" en andere kinderzangen, die ietwat lawaaierig en vooral, wat costumee- ring betrof, eenigszins banaal waren. Na de pauze trad Yvette Guilbert op met „Ma Grandmère" van Béranger, het beste wat zij van haar grootc kunst ons- Woensdagavond te genieten gat. Het Fransche lied van alle eeuwen heeft Yvette Guilbert ons Woensdag laten booren en daarbij het karakter van den eigen tijd van het chanson op meesterlijke wijze doen uitkomen: de middeleeuwen, sober in ge baar en streng van rythme, de Empire- licdreren en die uit de 18e eeuw, geestig cn romantiek. Yvette Guilbert cn baar koor werden tijdens en na de voorstelling herhaaldelijk cn langdurig geapplaudiseerd. In de week van 18 tot en met 24 Nov. 1924 kwamen te Haarlem 2 gevallen van Rood vonk. voor. to Velscn 2 gevallen van Rood vonk, te Castricum 1 geval van Roodvonk, te Hoorn 1 geval van Buiktyphus en 1 geval van Roodvonk en te Purmerend 1 geval van Roodvonk. Men schrijft ons: Op de vergadering van den Bestuursraad van den R. K. Volksbond, afdeeling Haar lem, gehouden op Woensdag 28 Nov., werd een schrijven voorgelezen van iemand die onbekend wenscht te blijven en waarin deze voor de a.s. Kerstmis 100 K.G. vleesch be schikbaar stelt voor die gezinnen van leden van den Volksbond, die daarvoor in aan merking komen. Namens alle vertegenwoordigde besturen werd den miiden gever hartelijk dank ge bracht. Moge dit voorbeeld navolging vindenl Dc opbrengst van dc collecte voor hei Is- raëlistisch armbestuur bedraagt bruto 681,97. Terug te bekomen bij: T. v cl. B'om, Sm ede stra at 31, tramabonnement (W. C. H.); Harl- ffers. Franklins traat 56, fleem stede, ceintuur; P. Henncroan, Spanrn wouderstraat 58, witte collier; J. Knetfl, Kampcrstraal 39, zakdoek; H. Ramakers, Maarten v. Heemskerkstr. 51, grijze handschoen; De Graat, Comelissteeg 6, herdershond; A. Korte, Ten Katcstraat 20, bruinharige hond; C. v .Thicnen, Franken- slraat 9, bruine hecrenhandscboen; Bannerik, Rolland-straat 19, witte wollen handschoenen; Kennel Fauna, Parklaan: goel hondje, geibr. door A. van Es, L. Boogaardstraat 36; bruin hondje, gebracht door Dekker, Ilipperda- steeg 4; gestroomde herdershond, gebracht door Vreyst, Slachthuisstraat 16; grijze kat, gebracht door Diterweg, Bcrckheydestraat 5; Stevens, Hazenhroekstraat 8, koralen kctling; FIarms.cn, Jan Stoenslraat 21, kip; Hermans, Kennemcrp'-ein 14rood, kaarslantaarn; J. Am Lunenburg, Smrdestraat 20, bruine damespor- lemonoaie; Verdel, Spekstr. 5, bruine dames. portemonnnio; Koslcr, B. Oaaostr. 17, dames- portcmonnaie; A. Troll, Lakenkooperstraat 2, zwarte damesporiemonnaie; Dbnselaar, Glas blazerstraat 8, rozenkrans; D. H. Vrugt, As- aerstraat 17, kinderschoentje; G. v. Eek. Voor- hdmstraat 24rood', schroevendraaier; Civai v. Marumstraat 3, zwarte tasch: Kroese, Tuin- laanlje 18rood, zweep. v Twuyver. Brouwersstraat 89, broche Politiebureau, Smedestraat, huiswerkboekje Klein Schiphorst, Parklaan 3, zwarte cape Mr. T. F. Raedt, Wilhelminastraat 50, étui met schrijfbehoeften Klein, Teylerstraat 3, grijs wollen handschoen v d. Wetering, Amsterdamstraat 3 I, wollen handschoen M. v Huizen, L. Lakenstraat 7rd., grijs wollen handschoen H. J. de Wilde, Kloos terstraat 24, Schoten, halsband met penning W. E. Kruyff, Blocmertsteeg IC, foxhond O de Winter. Teylerhofjesstraat 6, muil korf H Boeré, Nic. Beetsstraat 1, zwarte kinderportemonnaie H. de Jong, Vooruit gangstraat 11 lr., damesportemonnaie L. de Nijs, HaarLliedestraat 23, houten pop J. Loogman, Parkstraat 1, gladde ring G. Hofstee, Ossehoofdsteeg 1, zwarte tasch J. W. v. d, Linden, Olieslagerslaan 16. huis sleutel D. v. Dokkum, N Spaarnwouder- straat 16r., halsketting Dormale, Krocht 10 grijze kat Kennel Fauna, Parklaan grijze kat, gebracht door v. Oosten, Floraplein 21 grijs-witte kat, gebracht door v. Deelen, de Genestctstraat 28. Kring Haarlem van het R. K, Huisves ting-Comité. 4e opgave. Ingekomen voor Duitschland. Vorig saldo f 5636.48 y2 Van Pastoor Pieterse te Schoten opbrengst kerkcollecte 184. 'Van Pastoor Haverman te Slo ten opbrengst kerkcollecte 500. Nagekomen giften Pastoor Santfort 3. Pastoor Schrandt12. Totaal f 6335.48' 7Ï Benevens 5 Billioen. 210 Milliard. 890 duizend marken. Pastoor S. kleeding. Familie H. V 2 manden kleeding. Wed P v. S. 1 pak kleeding. Mevr L 1 pak kleeding Mevr. N. 1 pak kleeding. De heer O, Heemstede, kleeding. Mevr. D. Heemstede, kleeding. De heer S. A. Heemstede, kleeding. Mevr. H. H Heemstede, kleeding. N. N. 1 doos kleeding. N- N. 1 pal; kleeding. N. N. levensmiddelen. Familie F. H. V. goederen. Door de raadsleden J. Joosten, F. Keer- wolf, K. Kingsma, H. de Zeeuw en L. J. C. Poppe is een voorstel bij den Gemeenteraad Ingediend om wijziging te brengen in de ver ordening op de zakelijke belasting op het bedrijf en wel dat voor de eerste 10 arbei ders de belasting 4 zal bedragen, voor de daarop volgende 5 arbeiders 6 en daarna 12. Ondetrouwd 29 Nov. A. C. Kolenbrander en G. Hendriks A. v. Riessen en A. Lan- vcld. Getrouwd 29 Nov.: A. Passchier en K. A. v. d. Klauw J. A. de Wijs en J. S. Boo gaard C. Kluit en M. P. Wensing C. M. F. v. Rossum en J. B. Knoop. Geboren 27 Nov.: z. v. M. J. E. Kummer v d. Mculen 28 Nov. z. van G. M. v. LooyKneppel. Overleden 27 Nov. J. H. Schreuder, 53 j. L. Heerenstraat J. Verbeek, 31 j., Kam perlaan 28 Nov.: L, J. J. de Vijver, 54 j. Schotersingel. De Kon, Liedertafel „Zang en Vriedschap" alhier, zal op Maandg 10 December a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal een vocaal concert geven, waarbij medewerking zullen vcrleenen, mevr. Bep de Wilde-Ploeg, so- Êraan, de heer Cor de Wilde, cello en mevr. mmy van Eden, begeleiding. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De directeur van het postkantoor alhier brengt ter kennis, dat op de dagen vooraf gaande aan het a.s. St. Nicolaasfeest, het postkantoor en de bijpostkantoren op de gewone uren blijven opengesteld voor het aannemen van postpakketten. Voorts worden de afzenders van pakketten uitgenoodigd Ie Om de pakkettten doelmatig en vooral stevig te verpakken. Verpakking met slap karton of dun hout is meestal met voldoende. 2e. Om de pakketten en de adreskaarten v. een duidelijk geheel gelijkluidend adres te voorzien en daarvan een afschrift in het pakket boven op den inhoud te leggen 3e. Om de adressen bij voorkeur op de pak ketten zelf te schrijven. Waar dit niet mogelijk is, plakke men de adressen met goede gom, lijm of stijfsel (in géén geval metlak) deugdelijk op de pakketten. Worden labels gebruikt, dan moeten d:ze van stevig karton, per kament of linnen zijn en deugdelijk aan het pakket bevestigd worden. 4e. Om naam en adres van den afzender duidelijk op de strook van de adreskaart te vermelden. Vermelding tevens op het pakket verdient aanbeveling, echter zoo danig, dat met het adres van den geadres. seerde geen verwarring kan ontstaan- 5é. Om met de verzending niet te wachten tot 4 en 5 December, doch zoo moge,ijk reeds op 1 December daarmede aan te vangen. De vergunning om met één adreskaart eenige pakketten gelijktijdig aan eenzelfde adres te verzenden, vervalt in het tijdvak 36 December. Al lang had het ^gedreigd en héél den morgen iverd iiel verwacht, maar eindelijk rond hall [wee begon het en ze bleven vallen héél den middag, héél den avond en een groot deel van den nachl, de witte vlokjes, die onzen Hout en onze plantsoenen omtoo verden in sprookjestuinen, die hel. lot een lust maakten te wandelen langs de grachten, maar die in de drukke stadsstraten menig een een zucht of.een Icelijk woord heb ben ontlokt. Vooral de wielrijders ondervonden veel last van den feilen wind en sneeuw, zoodat velen genoodzaakt waren te gaan loo pen. Op sommige punlen lag de straat geheel open en was de sneeuw op een hoop gewaaid wat ook lastig voor de voetgangers was. De tramconducteurs hadden 't zwaar Ie verantwoorden, mopperende passagiers by elke halle. verwijtende blikken in de richting van de stadsuurwerken. en loch.... de pe- kelwagens waren duchtig in actie Ailes werd gedaan ora den dienst 7.00 goed moge lijk te doen onderhouden, maar tegen over macht, niet waar, is niemand en niets op gewassen De stadsreiniging trachtte vanaf hedenmor gen de Haarlemmers zooveel] mogelijk te ont lasten van den overlast van den sneeuwval. Hedenmorgen werden 130 man los perso neel in dienst genomen voor het sneeuwrui men legen hel loon der laagste klas gemeen tewerklieden. zijnd» 69 cent per uur. Heden middag zouden waarschijnlijk nog meer werklieden in dienst worden genomen, hoewel de dooi laat aanzien daf de sneeuw geen blijvertje zaj zijn, maar wel een vieze boel zal geven. In ploegen trokken de sneeuwrui mers door de stad om te beginnen met het centrum der stad van den sneeuwlast te ont doen. De treinenloop ondervond blijkbaar niet veel vertraging. De dienst der E. S. M. op Amslerdam vond tusschen drie en vijf uur door hel opjagen van de sneeuw aanzienlijke vertraging en gisterenavond was de dienst nog duchtig in de war Dé dienst op Ovorveen moest van 4 tot 8 uur gisteren geheel worden stopgezet, daar vcor deze lijn geen pekelwageh beschikbaar was. I De N. Z. H. T. M. had het minst te lijden, alleen ontstond eenige vertraging nabij Heem stede/welke echter van korten duur was. De dienst op Bloemendaa! was geheel inde war. Velen, die zic.h gisteravond naar Haar lem wilden begeven, moeslen dal per beenen wagen inplaats van per tram doen. Op het Schoterboschplein te Scholen via] gistermiddag G. L„ wonende te Haarlem, door de gladheid der straat van zijn fiets en bezeerde zich ernstig aan been en hoofd. Door een lid van E. H. B. O. werd de eersle hulp verleend en is hij naar het St. Elisa beth's Gasthuis overgebracht. Zooa's natuurlijk te verwachten was, gingen, zoodra de sneeuw maar eenige vastheid ver kregen had, reeds de eerste sleden van het beroemde „kopje" af. Van Haarlem, Scholen, O verveen, van overal kwamen ze weer opzetten met hun slee en gingen in vliegende vaart over den spicgel- giadden weg; 't was helaas maar van korten duur, want zoodra had dc sneeuw opgehou den te val'en of aanstonds smolt de harde korst weg tot c-en modderig sopje cn nu ligt hot Wilhelminnduin weer even desolaat, als het altijd ligt in den winter, wanneer er geen sneeuw is, die er eenigszins aantrekkelijkheid uan geeft. Men schrijft ons nog; De sneeuw, het z.g. jeugcivermaak, heeft, aan opceschoten lummels, weer eens de ge legenheid gegeven, hun kwajongensstreken bot te vieren. Een sneeuwbal, naar iemand geworpen,, en voorai naar Je, zooals de vak term luidt „doppies" is hoewel niet aan Ie bevelen., toch eenigszins te verontschuldigen, daar toch zoo'n sneeubal geen schade aan iemand toe zal brengen, mits het tenminste geen „ijshallen" zijn. Maar dal de sneeuw gebruikt wordt om b.v. iemand te benadee'en is niet alleen baldadig, maar zelfs ergerlijk. Zoo was schrijver dezes er gisteren getuige r an, dat men er op loerde, als de deur van een winkel, (in dit geval een sigarenwinkel) openging, een sneeuwbal op de aldaar tentoongestelde sigaren to werpen, waardoor deze totaal bedorven werden. Ook het gooien naar kleine kinderen was voor deze soort jongens een welkom mispunt. Over de lafhartigheid van deze daden be hoeven wij zeker niet uit te wijden. De kroon op dit alles werd zeker wel ge zet, door Up!geen cr gisterenavond omstreeks 12 uur op den Zijlweg te zien was. Een keiharde sneeuwbal van plus minus 1)4 a 2 meter omvang, was daar midden op den rijweg geplaatst. Doordat het wit van den bal niet afstak legen den witten grond, moest men eerst vlak bij zijn, voor men er erg in had. Een fietsrijder of Uchle auto zou zich zeer bezeeird hebben of defect gcraakl zijn. Kleine kinderen' zullen zoo'n keiharden ba! .wel niet hebben samengesteld, dus zijn het weer van die opgeschoten lummels, die deze „heldendaad" hebben verricht. De nasleep van de sneeuw deed zich van middag overal goed gevoelen. Hoog opge stapeld liggen er nu links en rechts van den weg de oversohotten van het gisteren nog zoo schitterend winter kleed. Het is kluchtig om lc zien dat daar, waar een smal gedeelte van liet trottoir ontdooid is, de menschen elkaar als kippen in een rij achterna loopen. Ter gelegenheid van de jaarvergadering, had het algemeen hoofdbestuur van de Federatie der Werkgevers-organisatiën in het Boekdrukkersbedrijf voor genoodigden een bijeenkomst belegd, waarin dr. Gustav Mori, uit Frankfort een lezing hield over zijn ondervinding op het gebied van den oudsten boekdruk. Dr. Burger heette me4 een hartelijk woord de aanwezigen welkom en deelde mede, dat het aanvankelijk in de bedoeling gelegep had, meerdere sprekers op verschillende avonden te vragen, maar ten slotte bleef er bij gebrek aan tijd slechts één avond over. De eerste man, die voor dezen avond in aanmerking kwam, was Dr. Mori, die interes sante mededeelingen zou doen omtrent zijn navorschingen in den oudsten tijd der boek drukkunst. Hierna nam Dr. Mori het woord. Spr. wees er in zijn causerie allereerst op, dat de historie der techniek van de boek drukkunst langen tijd stiefmoederlijk, behan deld was geworden, dat de vakmenschen te weinig aandacht schonken aan de nasporing, hoe toch de boekdrukkunst van haar oor sprong af gevormd was, tot hetgeen ze nu is. De eerste man, die in deze richting een krachtigen stoot gegeven heeft, is, aldus spr., zonder twijfel geweest de Haarlemmer, Carl Enschedé, die .het eerst speciaal de aan dacht vestigde op bet onderzoek naar den oorsprong der techniek. In dit verband noemde spr. ook Breithoff Met verschillende techriische toelichtingen en illustraties liet spr. de vorming van het drukken zien, van de houten blokken, de losse letters en het gegoten-losse-letters- systeem. Duidelijk liet spr. uitkomen de onbetwistbare prioriteit van den Nederlander Lourens Jansz. Coster. Coster was feitelijk de man, aldus spr., die Gutenberg tot wegwijzer diende. Deze maakte zich de uitvindingen van Coster ten nutte en bouwde daarop proefondervindelijk zijn theorieën verder, die hij in practijk omzette. Koster daarentegen bleef slechts in engen kring beperkt werken. Wanneer Koster zelf zijn verkregen resultaten op grooter schaal cn met meer intensiteit had doorgezet, zou hij, en niet Gutenberg den roem hebben verworven, die hem om zijn uitvindingen toekomt. Dr. Mori verduidelijkte zijn rede met fraaie, scherpe lichtbeelden, waarbij hij liet zien den oudsten vorm van zandgietsysteem, de lood-matrijs, hel instrument tot 1845, de uitvinding van de gietmachine, in gebruik voor het gieten van létters met de hand, welk instrument soms nu nog wordt gebruikt ec eenige proeven van boekdrukkunst. Na een 'hartelijk applaus, dankte dr. Burger den interessanten causeur voor zijn belang wekkende mededeelingen. vader, wonende Nieuwstraat te Herzogen- rath vlak bij Kerkrade met een revolver doodgeschoten. Ze is gearresteerd Inzameling Roode Kruis. Met den grooten sneeuwval is het onmo gelijk met de inzameling van 't Roode Kruis zoo snel voort, te gaan als het bestuur zich dat had voorgesteld. De auto's ondervinden vele moeilijkheden en het ophalen zal dus wat langer duren. Mochten er echter families zijn, die goe deren hebben gereed gezet cn deze gaarne spoedig zouden zien afgehaald, dan wordt vriendelijk verzocht even de N.V. v./h. Gebr. H. en I' .Kimmann, Telefoon 1641 op te bellen, welke firma dan onverwijld voor de expeditie zal zorg dragen Namens het Uitvoerend comité, Mevr. C. L. LEVENKAMP-PLANTEN. MAASTRICHT, 28 Nov. Ofschoon reeds in enkele bladen gemeld, heeft Jan Rijken, die nog altijd in het Huis van Bewaring voorloo- pig gevangen zit, nog niet bekend, hoewel ée stukken, welke bij de huiszoeking gevonden zijn, van dien aard zijn, dat ontkenning niet veel zal baten. EEN COCA1NE-SMO K KEL AFFAIRE. PARIJS, 29 Nov. De Parijsehe politie is een belangrijke cocaine-smokkcUaffaire op het spoor gekomen. Een groot aantal Parijsohe drogisten en apothekers zou in de zaak be trokken zijn. Talrijke recepten zijn in beslag genomen. DE STICHTING VAN EEN RIJNLANDSCHE BANK. BRUSSEL, 29 Nov. De minister-president Theunis heeft gister een conferentie gehad met een groot aantal vooraanstaande perso nen uit de financieele wereld, betreffende 4« slichting van een Riinlandsche Bank. De or ganisatie van deze Bank zal heden in een vergadering geregeld warden. Aan de stich ting der Bank wordt deelgenomen door Duit sche, Fransche, Nederlandsche, Belgische ar waarschijnlijk ook Engelsche financiers. Hot opriohtingskapitaal der Bank zal 6 mi IF oen dollars bedragen. UITBREIDING VAN MUSSOLINI'S VOL MACHTEN. ROME, 28 Nov. Het kabinet heeft heden me' ulgemoene stemmen de volmachten van Mus solini uitgebreid. Verwacht wordt, dat zijn dic tatorschap nog 2 jaar zal voortduren. MEENINGSVERSCHIL TUSSCHEN FRANK» RIJK EN ENGELAND. PARIJS, 28 Nov. In politieke kringen be staal eenige ongerustheid over dc ontwikkeling van de verhouding tot Engeland in verhand met de wettigheid van de bezetting van het Roergebied.. De Fransche regeering wensoht, dat de opbrengsten uit het Roergebied in de eerste plaats zullen dienen voor de belaling der kosten van de bezetting, terwijl de Brit- sche regeering van oordeel is, dat deze op- hrengslen, zijnde een gedeelte van hetgeen door Duitschland betaald wordt, worden ge- slort op rekening van de schade ver goed i ng bij de commissie van herstel ten gunste van alle geallieerden. GEEN POLITIEK KABINET. BERLIJN, 29 Nov. Langzamerhand groeit in politieke kringen de overtuiging, dat bij de verhouding in den huidigen rijksdag het niet mogelijk zal zijn een politiek kobinet samen te stellen. De democraten hebben ge weigerd een neutrale houding tegenover een kabinet Stegerwald aan te nemen. Steger» wald heelt zich genoodzaakt gezien, rijks president Ebert de opdracht tot vorming van een kabinet terug te geven. Aangeno men wordt,, dat Ebert thans terug zou kee- ren tot zijn plan, een niet-politiek kabinet samen te doen stellen. Daarna is er nog een mogelijkheid om benoeming van een dictator in Duitschland. Dat Albert er niet in is ge slaagd, een kabinet samen te stellen, wordt alleen toegeschreven aan het feit, dat hij in 't buitenland geen voldoende betrekkingen heeft. Rijkspresident Ebert zal, bij het aan- vvijzen van een nieuwen kabinetsformateur, rekening houden met de wenschen van bet buitenland Hij wenscht evenwel voortzetting van de buitenlandsche politie, door Stresemann in gevoerd. Von Tieck, wordt genoemd als de toekomstige dictator van het Duitsche Rijk. HET WERK HERVAT. DUSSELDORF, 28 Nov. In eenige Krupp- mijnen en andere ondernemingen, is het werk hervat als gevolg v^n de overeen komst tusschen Frankrijk en de Roer-indu- striëelen De in het district Hamborn uitge sloten mijnwerkers zullen bij de opening van de mijnen weer te werk worden gesteld. Een goed onderhouden zwarte piano, zonder gebreken. Wegens plaatsge brek. Prijs 125.—. Adres GED. VOL- DERSGRACHT No. I boven. Medegedeeld door de SPAARNEB4NK. De Beurs opende heden: iets flauwer. KERKRADE, 29 Nov. Een ernstig drama heeft zich'heden morgen hier afgespeeld. In de gemeente Herzogenrath, heeft de gehuw de vrouw F., moeder van 3 kinderen haar 6% Nederland 1919 6% Nederland 1923 Oude Vaart dito Gem Eigendom Mii „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd Ll"yd Hotl. Llovd Paketvaart Oude Boot Holl Stoomboot H V A Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Rank Indische Bank (',ert. Handel Mij Resc. dito Phoenix. Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Poerworedjo Oude Deli Scnemhah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadiadi Sllau VVai Sumatra Dordlsche Petr. Southern Rail» Union knarond» ■Wabash V. K. HEDEN 92»/,, 99V? 99% 80 80 66 137 137 1J5V, 115 121 121 9'/, 123 123 58 59 20 V. 503 498 38 382 551/, 55 183"/» 180 123'/, 1 i 126 126% 127% 127% 77 142 143 4U1% 394'/, 101% 101'/, 8"% 8% 186% 183% 188 184 114% 113 2S8 288 242 242 301 302 150'/, 151 i 8 118% 119 IV 6G 127 384 384 38'/, 38'/, 141% 141'/, '1 81 10% 10'/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2