Uit de Pers. *- rrJgTt *5 BINNENLAND. BUITENLAND Tweede Blad ■30 November 1923 Rond de Kabinetscrisis. GEM. BUITEHL. BERICHTEN. Graag op baantjes. Een rede van het Kamerlid Van Schaik. Het roode testament. DE KINNETSCRISIS. De militaire controle moet volgens Engeland volgens de nota van den 21en worden toegepast, hoewel kans op incidenten moet worden ontgaan; de kosten der bezetting van het Roer-gebied, het nieuwe geschilpunt tus schen de geallieerden. Verontrustende meeningen in Frankrijk; de Ver- eenigde Staten zullen hunne debiteuren voorloopig over geen schulden aanspreken. Ook Stegerwald's pogingen tot het vormen van een kabinet mislukt. Onder de TelegrammenDr. Marx is thans na Stegerwald's mislukking, uitgenoodigd, het kabinet te vormen. Weer nieuw optimisme, vermoedelijk andere ministers. Luther wi! geen financieele verantwoordelijkheid meer dragen. Schrikbarende werkloosheid in het bezette gebied. De be zorgdheid in Frankrijk over de Spaansch-Italiaansche betrekkingen. Een starre theorie. FEUILLETON. DE OPDRACHT AAN MR. BEELAERTS VAN BLOKLAND. Het „Handelsblad" laat zich als volgt uit: Dat mr. Kooien het eerst de opdracht tot kabinetsformatie kreeg, is zeker wel in overeenstemming met de adviezen der Ko ningin door haar raadslieden gegeven, en wijst er wel op, dat een nieuw kabinet uit de rechterzijde naar de meening der meeste politici op dit oogenblik de meest voor de hand *liggende oplossing was. Nu deze is mislukt heeft de Koningin de tweede op lossing gezocht, een kabinet buiten de par tijen. Dat wil niet zeggen, dat de formateur zijn ministers niet onder de mannen van rechts zal zoeken. Zeer vermoedelijk zal hij, zelf een man van rechts, zich zeker evengoed tot leden der rechterzijde wenden als tot anderen. Maar niet als leden der rechtsche partijen. De formateur zal moeten trachten op een program, waarvan de samenstelling niet gemakkelijk zal zijn, mannen te vinden, bereid tot de verkiezingen van 1925 de re geering te vormen. Dat program zal natuur lijk in de eerste plaats een program van be zuiniging moeten zijn en dus vooral aan het hoofd van het departement van financiën een man moeten hebben, die, laat ons maar zeggen, eenige eigenschappen van Colijn heeft; maar het zal ook een defensie-politiek moeten voeren, die zonder zoover te gaan als die waaraan het kabinet-Ruys, met mis kenning van den ernst van 's lands huidige financieelen toestand, bezweek, een meer derheid bevredigt, die toch zonder twijfel als minimum om nu maar bij de vloot te blijven het standpunt van de nota-Trip zal wenschen. Men behoeft zich niet te ont veinzen, dat het vinden van de negen man- men, die op zulk een program moeten wor den vereenigd, met het perspectief van te moeten staan tegenover een Parlement, waarin het te vormen kabinet wel grooten- deels vreemd zal zijn, en dat tegenover zijn program geheel vrij staat, niet gemakkelijk zal wezen. Intusschen heeft zulk een kabinet recht op een welwillende behandeling, zeker van de rechtsche zijde, die eerst de gelegen heid heeft gehad de teugels te hervatten en de gelegenheid niet heeft gewild. Dat moge hun, die door mr. Beelaerts worden aangezocht, den moed geven, die den formateur in elk geval niql ontbroken heeft. HET VERBREKEN DER COALITIE. Uit hetgeen de anti-rev. „Rotterdammer" over den toestand schrijft, spreekt bezorgd heid over den loop van zaken, We lezen o. ra.: „Mocht door het slagen van de thans op gedragen kabinetsformatie de komst van een parlementair rechts kabinet worden verijdeld, dan zou aan de goede ontwikkeling der politieke verhoudingen een slag toege bracht zijn, welks ernst niet licht kan worden overschat. Een slag aan het parlementaire stelsel, dat thans meer dan ooit versterking van noode heeft. Een slag aan de samenwerking der christe lijke partijen, wier nauwere samenbinding door den ernst der tijden wordt geboden. Soms wordt de beteekenis van dit laatste nadeel gering voorgesteld met de luchthartige opmerking, dat een anderhalf jaar voort sukkelen weinig kwaad zjl stichten. Neen, wat is geschied beperkt zich niet tot anderhalf jaar, strekt zich verder uit dan tot de eerste algemeene verkiezing. Het prestige der rechterzijde werd door het mislukken der samenwerking zoo duchtig ondermijnd, dat jaren noodig zullen zijn om weer het oude vertrouwen te wekken. Indien al volledig herstel mogelijk mocht zijn. Voor hen, die met Dr. Kuyper in het vereend optrekken der Christelijke partijen de meest natuurlijke en gezonde taktiek zien, moet hetgeen zich thans voltrekt, met kommer vervullen. Daarna vervolgt het anti-rev. orgaan: „Zwaar is de verantwoordelijkheid van hen, die het slagen van de opdracht aan Mr. Kooien verstrekt, hebben verijdeld. Op wie hier de schuld ligt, kan bij het ontbreken van alle gegevens, niet worden vastgesteld. De onderhandelingen toch zijn omgeven met een waas van geheimzinnigheid, die de pers niet tot oordeelen in staat stelt. In roomsch-katholieke bladen gaat het verhaal, dat de anti-revolutionnaire Kamer club kwam met zulke vernederende voor waarden, dat éénstemmig de roomsch-katho lieke Kamerclub het verzoek afwees. De „Standaard", die van het geval meer schijnt te weten, vertelt, dat door onze fractie drie voorwaarden zijn gesteld. Het blad noemt die echter niet, maar opent een uitzicht, dat weldra publicatie zal plaats vinden. Van harte, hopen wij, dat die publicatie niet lang op zich zal laten wachten. Onrust en onbevredigheid kan daardoor worden weggenomen." De Haagsche redacteur van het blad meldt nog: „Voor zoover wij van verschillende zijnden, waar men wel op de hoogte kan zijn, ver namen, moeten de geruchten over 't spoedig slagen van Jhr. Beelaerts van Blokland op pure fantasie berusten. De twijfel is zelfs zeer sterk of de op dracht tot de vorming van een extra-parle mentair kabinet eenige redelijke kans van slagen biedt. Er mag ook op gewezen worden, dat Jhr. Beelaerts bekend staat als een hoogst be kwaam diplomaat en ambtenaar, maar het zou vreemd aandoen, dat de minister van buitenlandsche zaken als minister-president optrad (een unicum in de parlementaire ge schiedenis) op wien ook de taak rust de binnenlandsche politiek, waarmee hij uit den aard der zaak minder goed bekend is, te verdedigen namens heel het kabinet. Dat de heer Colijn als minister van defensie zal optreden is natuurlijk ten eenenmale uit gesloten. Naar het ,,D. v. N, B." verneemt, bestaat er niet de minste aanleiding om het bericht, aangaande het ministerschap van burgemees ter Van«Sonsbeeck van Breda, te bevestigen. Opheldering gevraagd. Het „Limburgsch Dagblad" schrijft: In 1922 zijn we ter stembrus getrokken, om een rechtsche meerderheid te verzekeren. Deze kwam er glansrijk. Maar thans ach ten de mannen, waarop deze rechtsche re geering steunde, het onmogelijk, om deze regeering te handhaven of een nieuwe te vormen. Waarom? De kiezers hebben er recht op, juist om dat, zij voor een rechtsche regeering streden, te weten, waarom dit thans niet meer mo gelijk is. „De (a.-r.) Standaard" deelt in een drie star mede, dat door de Anti-Rev. partij een drietal wenschen zijn geformuleerd en dat deze wenschen door de R.-K. fractie niet zijn aanvaard. Wij staan hier voor een feit van de groot ste importantie. Wij me enen, dat de Roomsche kiezers recht hebben om te vragen naa r het: Waarom? Welke waren de voorstellen der Anti- Rev.? Waarom konden hun wenschen niet wor den ingewilligd? Waarom moeten we nu anderhalf jaar gaan stakkeren met een extra-parlementair kabi net, dat zich wel zal wachten, zich heel veel aan- de Christelijke beginselen gelegen te la ten liggen? Zie, dat zijn vragen, waarop ons volk een antwoord mag verwachten. Hier moet klaarheid komen. De gevoelens ten opzichte onzer Kamerleden zijn er den laatsten tijd toch al niet op vooruit gegaan. En alle geheimzinnigheid en achterbaksche onderhandelingen zijn daarom uit den booze. De klare waarheid is hier een dringende eisch, We vertrouwen, dat onze R.-K. fractie aan dien eisch zal voldoen. Offce, waarover wij vorige dagen spraken, aan andere landen, 'die het tegen Duïtsch- meldt men nu dat men zich daar voorname- land lot de tanden gewapend wil houden, lijk-met het doornige vraagstuk van den Maar dc Amerikaansche regeering ziet status der Duitsche spoorwegen in het Brit- i nu eenmaal geen mogelijkheid (of wil geen sche bezette gebied onder de nieuwe i mogelijkheid zien) om dit punt onder de Duitsch-Fransche overeenkomst bezig was. aandacht der Fransche regeering te brcn- Op dit punt schijnt aan Engelsche zijde wei- i gen. nig lust te bestaan, zich aan kritiek bloot - De vordering van de Ver. Staten op te stellen door stelliger voor de Duitsche frankrijk bedraagt op het oogenblik met belangen op te komen dan de Duitschers .nbegrip van samengestelde rente zelf dóen. i 3,350,009,000 dollar of tegen den huidi- De politieke opmerker van de Daily Tele- j gen koers van de frank 71 billipen fres, graph vermeldt als meening van een voor- j De correspondent te New Vork van de naam financieel expert de redeneering dat Daily i elegraph merkt naar „an eid ng van wanneer de bezetting onwettig is, ook in- j het besluit der leiders van het dept. var. de komsten daaruit verkregen onwettig zijn en Amerikaansche schatkist op, dat dit nu in dat geval de commissie van herstel er gced en wel is maar dat daar )ver van c.en zich onmogelijk mee occupeeren kan. Gaat kant van het Congres nog wel eens wa men echter van het standpunt uit da alle be- zou kunnen worden gezegd Het Congres dragen over de boeken van de commissie i denkt n.l. ten dezen heel wat minder lank- moeten loopen, dan kan de vermeende on wettigheid van de Roer-bezetting ook niet gebruikt worden als argument tegen toestem ming aan de Franschen, om er de bezettings- kosten uit te voldoen. Deze deskundige ziet moedig dan de regeering. De Duitsche regeeringscrisis. De pogingen van Stegerwald om een Kosten uil ie voiuoeu. uwe uwimtiuigK Liet r t- uit het Roergebied komende bedragen ont- vangen zou, om vervolgens de Fransche re geering uit te noodigen bij de commissie haar rekening in te dienen. Wij begrijpen niet hoe men op die wijze een onderzoek naar de wettigheid van de Roer-bezetting voorkomen kan. Wij hebben een van die logische redeneeringen die op verdachte premissen berusten en waarop dan ook steeds diegenen trachten te steunen, die het zonder Procrustus-bed-achtige dilemma's niet stellen kunnen. Voorloopig kan men van stelling poneeren dat eerst wanneer de in komsten uit het Roergebied het niveau van voor Januari overschrijden, sprake kan zijn van door dc Roer-bezetting verkregen in komsten en dat zelfs daarna eerst het sinds negen maanden als gevolg van de bezetting geleden verlies in aanmerking komt. De Pa- rijsche correspondenten betoogen vrij een stemmig dat men te Parijs inziet, dat het een kwestie van buigen of breken is. De Fran schen echter zullen niet buigen en daarom moeten de Engelsc'nen het doen. Intusschen v/orden de geruchten over een aanstaand Britsch compromisvoorstel tegengesproken. FRANSCHE OPVATTINGEN. Verscheidene Fransche bladen veront rusten zich over de reis van den Koning van Spanje naar Italië, zelfs wordt gesproken over „pogingen tot omsingeling" van Frankrijk' leven Welnu, deze 88 mooie meisjes, die allen haar reis- en verblijfkosten vrij 'nebben, zijn op de doorreis naar New-York ook Washing ton gepasseerd en hebben daar een bezoek gebracht aan Coolidge. Deze sprak alk harer afzonderlijk toe en wenschte elk der meisjes succes. Het is de ambitie van iederen in de Ver. Staten geboren schooljongen, eenmaal presi- dert der Unie te worden. Wie zal zich daar nu nog over kunnen verbazen? Er is sinds cenigen tijd een speciale regceringscommissie aan den arbeid, die een onderzoek instelt naar het door tal van re cente klachten in opspraak gekomen im migranten-station op Ellis-eiland in de ha ven van New York. Thans heeft aan deze commissie een agent van 't dept. van arbeid belangrijke mededeelingen gedaan. Deze heer, John Pigataro, vertelde dat qr in den staat New York meer dan duizend firma's of quasi-firma's bestaan, die er uitsluitend haar werk van maken, dc immigranten te de houding der Duitsch-nationalen, die vast- ontdoen van hun meegebrachte spaarduit- hielden aan den eisch, dat ook de regeering jes en reservefondsjes. De uitdrukking „vil- j— J J~ len" zou voor deze praktijken niet mis plaatst zijn. Deze „firma's" noemen zich fi lialen van scheepvaartmaatschappijen, plaatsingbureau's, banken, wissel-kantoren enz. Van het monument, dat de immigranten door het immigratie-station zijn doorge stuurd en op den vasten wal zijn geland, vallen zij in de klauwen van deze roofdie ren, die hen niet loslaten voor zij afdoende len een vol jaar in een zoodanige weelde te zijn geplunderd. De bedriegerijen vangen al als haar krachtens den titel toekomt. in Pruisen zou worden veranderd. De de inocraten besloten daarop, de onderbande lingen met de overige groepen over de vor ming van een burgerlijk bloc niet voort te zetten. Stegerwald heeft zich gisterochtend naar president Ebert begeven om hem mee te deelen, dat hij de opdracht tot vorming van een kabinet niet kon aanvaarden. President Ebert beeft in zijn onderhoud met Stegerwald dezen verzocht zijn pogin- d -i;A j gen tot vorming van een kabinet te willen Bntsche zqde de §oortzetten. stegerwald meende echter op grond van de besprekingen die hij met de Rijksdaggroepen heeft gevoerd, aan dit ver zoek niet te kunnen voldoen. DE OOSTENRIJKSCHE FINANCIËN. De minister van financiën Kienwoetk deelt mede, dat behalve de besparing op de begrooting nog verschillende andere be zuinigingen zijn verkregen, zoodat het te kort, dat op 836 milliard was geraamd, ver moedelijk slechts 146 milliard zal bedragen. Hij verheugde zich over de stabiliteit van den kronenkoers en hoopt, dat er zoo min een stijging als een daling zal intreden. Het aan in de plaats van herkomst of de haven van vertrek; en de eerste bedrieger endos seert zijn slachtoffer aan medeplichtigen. De ongelukkige immigranten, die vaak met de Eng. taal, noch met het Amer. geld terecht kunnen en die een buitengewone vrees koesteren voor al wat politie heet, hebben weinig kans tegen de roofvogels die op hen azen. Te Marseille is een dezer avonden, niet later dan acht uur, door een gewapen de en gemaskerde bende van vijf man een inval gedaan fn de villa van een welgestel de Marseillaansche familie, die op dat uur aan het avondmaal zat. Met hun revolvers in de hand bedwongen de bandieten zoo wel de leden van het gezin als het perso neel en zeker zouden zij op brutale wijz* hun slag geslagen hebben als niet de groot moeder van het gezin, een kordate dame van zeventig jaar, uit de eetkamer had we ten te ontsnappen, zich in een gangkast te verbergen en vervolgens den tuinman te waarschuwen. Deze kwam met zijn geweer en toen een der bandieten ook hem be dreigde joeg hij den onverlaat een schot hagel in het lichaam. Het gevolg was dat de man, om genade smeekend aan de poli tie werd overgeleverd; ook de andere in brekers werden gepakt. Onder hen was een vroegere knecht van de familie, die kort ge leden ontslagen was en toen onder het uiten van bedreigingen de villa' verlaten had. BESPREKINGEN MET RECHTSCHE VOORMANNEN. Naar uit politieke kringen vernomen wordt, heeft jhr. mr. Beelaerts van Blok land, die de formatie van een extra-parle mentair kabinet in beraad heeft genomen, besprekingen gevoerd met de voormannen der rechtsche partijen. In de afaeelingen der Tv.eede Kamer door deze landen met Engeland, onder Cur- voor de invoering van een nieuwe munteen doen stijgen ervan ligt in het geheel niet in Woensdagmiddag het ontwerp staatsinrich de bedoeling van de regeering. Een tijdstip ting Ned. Indië (wijzigingen regeeringsregle- alles ondergeschikt maakt aan den eisch va kapitaalvorming, waardoor men den mensch opoffert aan het geld. „Katholiek Nederland", maandblad der Kath. Soc. Actie, is tegenwoordig interes sant, o.a. door de statistieken, eerst van de notarissen, thans van dc burgemeesters. Het zoo pas verschenen nummer bevat het volgende over Noord-Brabant en Gel derland: 3. Noord-Brabant. Let wel, thans komen we beneden den Moerdijk. Dit gewest is in- Engeland en Frankrijk. Men ontkent te Londen dat Bradbury te Londen instructies is komen halen op pun ten, waarop hijzelf de beslissing geheel in eigen handen heeft. Het is juist het bezwaar der Engelschen, zegt men daar, dat de Fran schen en Belgische leden der commissie van herstel agenten hunner regeeringen waren, in plaats van soevereine vertegenwoordigers, Niet op alle punten echter staat de beslis-, sing aan' Bradbury en op die andere punten dient hij de Britsche regeering van advies. zon's leiding ondernomen. De Matin bespeurt vele teek-enen van Italië's vijandigheid. Dit land zou Zwitserdand ste,unen in het geschil over de zones met Frankrijk en een verdrag met Spanje nastreven, dat Frankrijk isolee- ren zou. Het zou dit land dwars zitten ten opzichte van de vergoeding en medezeggen schap eiscben in zake het statuut van Tandzjer, waarover een conferentie tusscben Engeland, Frankrijk en Spanje nog aan den gang is. De besprekingen schijnen de laatste dagen vertraagd, waaruit werd besloten, dat Spanje op Italië's deelneming aandringt. Offi cieus merkt men hier daartegen op, dat de deelnemers aan de besprekingen over Tandzjer hebben afgesproken hieromtrent niets bekend te maken, dat Spanje steeds genoegen nam met een discussie buiten Italië om gn deze op den goeden weg is. De Ere Nouvelle raadt tegenover de toe nadering tusschen beide Middellandsche Zee landen aan den blik te wenden naar Duitschland en Rusland en de Echo de Paris acht het niet onmogelijk, dat Frankrijk zijn greep op den rechter Rijnoever laat verslap pen als de overeenkomsten van Dusseldorf geteekend zijn, met dien verstande, dat de Roer-bezetting voortduurt, maar ze het aan vankelijk bedoelde, zuiver economische ka rakter aanneemt en het troepen-aantal zoo mogelijk wordt beperkt. Dit zou een mak kelijker verhouding tot Duitschland kunnen inleiden. heid kan thans nog niet worden aangege ven. Vermoedelijk zal de nieuwe zilveren schelling een waarde krijgen van 10.000 kronen. Aangaande de economische toekomst liet Kienwoetk zich optimistisch uit. Niettegen staande den moeilijken toestand en de groo- te lasten die in toenemende mate op de be volking drukken, gaat het land een betere toekomst tegemoet. Dit blijkt volgens hem uit de cijfers der staatsbegrootin'* doch ook uit het dalen van het getal der werkeloo- zen, de stijging der inleggelden bij de spaar banken en uit de toevloeiing van buiten» landsch kapitaal. i SPANJE EN ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat de Spaan- sche dictator, generaal Primo de Rivera bij de besprekingen over een Spaansch- Italiaansche toenadering verklaard heeft, dat de Spaansche regeering bezig is zoo snel mogelijk de productie van oorlogsmate riaal te concentreeren en ook een reorga nisatie tot stand wil brengen van de par ticuliere industrie om deze in een oor logsindustrie te kunnen omzetten, zoo de noodzakelijkheid daarvan zich voordeed. Van ambtelijke Duitsche zijde schrijft men: In het buitenland hoort men vaak de vrees uitspreken, dat buitenlandsche reizigers in De_ Ma-tin drukt een Italiaansche spotprent j Duitschland op grónd van de nieuwe „De- af, die op Frankrij-k's uitsluiting doelt en viseuverordnungen" zouden bloot staan aan meldt uit Madrid, dat beide land-en de voir- j |-jej gevaar, dat het vreemde geld, hetwelk ming van een Latijnsch blok beoogen, dat j z;j bij zjch hebben, in beslag wordt geno- De berichten over de Britsche instructies aan generaal Bingham, moest uit Parijs af- - komstig, waar zij bittere commentaren ver wekten, worden positief tegengesproken. Die instructies luiden, volgens een officieele verklaring, strikt conform de nota van den laatsten gezantenraad. Wel is volgens den diplomatieken medewerker van Daily Tele graph, waar dat naar het inzicht van de Britsche regeering de controle-commissie al le plaatsen vermijden moet, waar maar eenigszins kans op incidenten bestaat. Aangaande vergadering op het Foreigan zich vooral tot Zuid-Amerika zou uitstrek ken, hetgeen ze tegen verdere indringing van den invloed der Unie beschermen willen. Een gevolg dier stichting zou hun uittreden uit den Volkenbond zijn. De Echo d-e Paris, loochent de vermeende politieke besprekingen tusschen beide ko ningen met de blijkbaar officieuss mede-dee- ling, dat er slechts over een handelsovereen komst tusschen belde landen gesproken is. De schulden van Frankrijk aan de Vereenigde Staten. De New York Herald (Parijsche editie) verneemt uit Washington, dat noch minis ter van financiën Mellon, noch iemand van hooggeplaatste ambtenaren aan Mellon's departement, accoord gaat met het door senator Reed Smoot, uit Utah, opgeworpen plan om Frankrijk en andere naties, die schuld hebben* aan de Ver. Staten daarvoor aan te spreken. En president Coolidge, die zich in alle quaesties, de financieele poli tiek der Unie betreffende, laat leiden door Mellon stelt zich oph etzelfde standpunt. Volgens een te Washington bekend ge maakte officieele verklaring van het dept. van de schatkist, hebben zijn experts, zoo- we' in de Ver. Staten als in het buitenland, den internationalen financieelen en econo- mischen toestand van het oogenblik bestu deerd en zijn zij tot de slotsom gekomen, dat Frankrijk thans niet bij machte is, zijn schuld en de daarop vervallen rente aan de Ver. Staten af te doen, ofschoon Frankrijk tot duSVer wel geregeld de rente betaalt op de som, die het aan de Ver. Staten ver schuldigd is voor de overneming van het Amerikaansche oorlogsmateriaal, in Frank rijk, toen dit overbodig was geworden. Deze slotsom waartoe het Amerikaan sche dept. van financiën was gekomen, be- teekent niet, dat men zich in de Ver. Sta ten niet zou afvragen hoe Frankrijk dat aan de eenen kant zijn schulden niet betaalt, aan den anderen kant zulke reusachtige sommen besteden kan aan zijn leger en hoe het zoo groote bedragen kan voorschieten men. Evenzoo vreest men, dat bedragen, die aan Duitsche verwanten of andere behoefti- gpn, of wel aan Duitsche inrichtingen van weldadigheid worden gezonden, bij de aldus geholpenen in beslag zouden kunnen worden genomen. Deze vrees is ongegrond. Volgens de bepalingen kan slechts in be slag worden genomen onrechtmatig verkre gen buitenlandsch geld. De deviezencommis- saris heeft van zijn recht, ook rechtmatig verworven vreemd geld voor het rijk te ge bruiken, ten opzichte van tijdelijk zich in het rijk ophoudende personen uitdrukkelijk af stand gedaan. Bovendien kan de reiziger zich bij het passeeren van de grens een bewijs laten geven voor liet bedrag, dat hij bij zich heeft. Het inbeslagnemen van steungelden is vol gens de v/et niet geoorloofd, en Ugt ook niet in de bedoeling. Noch van de geholpen per sonen, noch van de Duitsche instellingen, die geld ter verdeeling hebben gekregen, kan men afgifte van dit geld eischen. Dergelijke schenkingen vallen voor het overige ook buiten de verordening van den rijkspresident betreffende het afleveren van bezit in het buitenland. ment enz.) behandeld. Mede in verband gedeeld in 172 gemeenten. Er zijn 157 bur- Hct Presidentschap van de Ver. Staten is een moeilijk en uitputtend ambt: een zwaar beroep. Maar het heeft zijn lichtzijden. Zoo zien we in New-Yorksche telegrammen ver meld, dat president Coolidge op het Witte Huis bezocht is door een gezelschap bestaan de uit 88 schoone meisjes. Deze jongedames zijn mededingsters naar een schoonheids prijs. Elk harer is afkomstig uit een bepaal- de stad, waar zij voor de schoonste gold, of vergd." tenminste als zoodanig was aangewezen door den bioscoop-artist Rudolph Valentino, de in de V. St. bij liet biosfcoppubliek om zijn knap uiterlijk erg populaide „Rudy." De 88 schoonheden dingen meer naar den titel van „de grootste schoonheid in het land", welke zal worden toegekend op een schoon heidsconcours in het Madison Square Gar den gebouw te New-York. De' winnares ont vangt een prijs in geld, die haar in staat stel- met de geringe opkomst der leden, waren de vergaderingen spoedig aféeloopen. Men scheen weinig optimistisch gestemd te zijn omtrent een aanstaande oplossing der kabinetscrisis. Zelfs werd, naar de Tel. verneemt, het vermoeden geuit, dat dc normale parlementaire werkzaamheden dit jaar niet meer zullen worden hervat. Nog vernam het blad, dat men geen waarde hechtte aan het namenlijstje door „Dc Tijd" openbaar gemaakt van personen, die voor het ministerschap aangezocht heetten. Wat mejuffrouw mr. Van Dorp, het liberale Kamerlid uit de school van Van Houten, voor liet Christelijk Nationaal Vakverbond als haar standpunt ten opzichte der econo mische vraagstukken heeft meegedeeld, be vat voor de arbeidende klasse weinig troost rijks. Een arbeider moet van de opbrengst van zijn arbeid zich zelf en zijn gezin kunnen onderhouden; hij moet tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit, ouderdom en werkloos heid gewaarborgd zijn; zij aanvaardt niets van dit alles. Voor haar is kapitaalvorming het een en het al; daaraan is alles ondergeschikt. Het „Huisgezin" vindt, dat deze opzet te ver gaat en onchristelijk is en gaat dan voort: „Kapitaalvorming moet een instrument tot welstand zijn, niet een middel om een reus achtig bezit te brengen in handen van en kele weinigen. Mejuffrouw Van Dorp moge zeggen deer nis te gevoelen over de ongelijkheid in stof felijke welvaart; wij gevoelen over dat feit geen deernis: het is natuurlijk en zal al tijd blijven bestaan; wij gevoelen heel iets anders voor het verschijnsel, dat men den werkman het minimum stoffelijke welvaart, dat hij noodig heeft om volwaardig mensch te zijn, poogt te ontnemen. Dit gebeurt door de theorie van mejuf frouw Van Dorp. Zij zegt: de werkloosheid is de schuld der arbeiders door hun onjuiste looneischen en door den achturigen arbeidsdag. Zij zegt: de sociale verzekeringen zijn een stuk van het loon en moeten dus in minde ring worden gebracht van hetgeen hem wordt uitgekeerd. En zoo gaat mejuffrouw Van Dorp verder. Zij vergeet één ding in den arbeider: dat hij ook mensch is. Er kunnen inderdaad onjuiste looneischen worden gesteld en dit geschiedt. De omstandigheden kunnen tot een lange- ren arbeidstijd dan acht uur nopen. Ook de arbeider moet. als we in een toe stand van algemeene malaise verkeeren, tot verbetering daarvan bijdragen. Maar heel iets anders is, zooals mejuffrouw Van Dorp wil en doet, den arbeiders te maken lot het kind van de Tekening. Dit is ook hierom verkeerd, omdat de duurzame bloei van een bedrijf en van dc industrie in het algemeen niet mogelijk is, wanneer onder de arbeiders een slechte stemming beerscht en van hun krachten en vermogens boven het redelijke wordt ge- gemeesters, onder wie 145 Katholieken. Alle gemeenten, welke hier door een R. K. Bur gemeester bestuurd worden zijn overwe gend Katholiek. Dc navolgende gemeenten (resp. combina ties) hebben een Protestantschen burge meester: Almkerk, Andel-Giessen-Rïjswijk, Dinteloord-Fijnaart, Drongelen-Genderen- Meeuwen, 's-Gravemoer, Klundert, Oir. schot. Sprang en Capelle, Veen, Werken dam-de Werken c.a„ Willemstad, Woudri- chem, Wijk c.a., Zundert, Hooge en Lage Zwaluwe. Hieronder zijn drie gemeenten en geenszins onbeduidende <}ie ten onrechts een niet-Katholiek als burgemeester heb ben, n.l. Oirschot, Zwaluwe en Zundert. Oirschot, gemeente met een voor 98.58 pCt„ dus vrijwel geheel R. K. bevolking. Zunderi, eveneens nagenoeg totaal Ka tholiek, n.l. voor 98.26 pCt. Zwaluwe, ten slotte, waar de bevolking voor 53.92 pCt. den R. K. godsdienst belijdt. In den gemeenteraad zijn 6 van de 11 le den R.-K. Wij twijfelen er niet aan, of bij de eerstvolgende vacatures zal hier dc noodzakelijke correctie worden aangebracht Tot welke zeer ongewenschte verhoudingen de aanwezigheid van een functionaris kan medewerken, wiens gezindte afwijkt van dat der geheele burgerij, kunnen degenen getui gen, die de dorpskwesties in Zundert ken nen. 4. Gelderland. In deze provincie, waar de bevolking voor 36.08 pCt. R. K. is, vindt men 115 gemeenten met 111 burgemeesters. Daaronder zijn 36 R. K. functionarissen, n.l. de burgemeesters van: Ammerzoden, Angerlo, Apneltem, Balgoy, Batenbnrg, Bergh, Bemmel, Bergharen, Be% ningen, Didam, Drenmel, Driel, Droten, Dui ven, Eibergen, Eist, Ewiik. Gendringen, Gendt, Groenlo, Groesbeek, Heumen, Her wen en Aerdt, Horssen, Huissen, Lichten voorde, Millingen, Nijmegen, Overasselt, Pannerden. Ubbergen,. Wamel, Wehl, Wes tervoord, Wijchen en Zevenaar. Al deze ge meenten hebben een overwegend Katholie ke bevolking, behoudens Eibergen, dat voor 45.50 pCt. R. K, is. Men vindt in Gelderland «een overwe gend Katholieke gemeenten met een Pro testantschen burgemeester. Een verhouding derhalve welke het rechtsgevoel bevredigt en wellicht in geen andere provincie zal worden aangetroffen. Sinds deze statistiek werd opgemaakt, is er minstens één verandering gekomen. De gemeente Balgoy verdween n.l. en werd bij Overasselt gevoegd. Van oe 114 Gemeenten met 110 burgemeesters hebben er dus 35 een R.-K. burgemeester. Te Arnhem heeft het lid der Tweede Kamer, Mr. J. R. H. van Schaik. een der stemmers tegen de Vlootwet, Woensdag een rede over dit onderwerp gehouden. „De politieke crisis en de naaste aanlei ding welke daaraan is voorafgegaan", was de titel van zijn rede, waarin spr. de reeds, bekende punten met name de aan het ont- j werp verbonden fin. bezwaren, op korte eni zakelijke wijze uiteenzette. Spr. besprak daarna de consequenties welke in dezen tijd van economische en fi nancieele depressie uit deze plannen, indien ze zouden zijn doorgevoerd, waren gespro ten. De bezwaren aan dit ontwerp verbon- den, waren in 1922 reeds bij hem en andere leden der Katholieke fractie overwegend.' Met de starre theorie van mejuffrouw Van Dorp bereikt men niets, tenzij ontstemming, wrevel, verzet, allemaal zaken, die de recon structie der maatschappij tegenhouden en on mogelijk maken. Wij hebben behoefte aan een geest van overleg en verzbening, en deze is alleen te j Wanneer toen reeds de Vlootwet aan een i bereiken, als men den arbeid en den arbei- j behandeling was onderworpen, dan was spr.' der op de plaafs zet die hem toekomt, niet I er zeker van, dat ze verworpen zou zijn. 29 Hij nam een sleutel van zijn bos en stak die in een slot van het bureau. Hij kon zijn vreugde nauwelijks bedwin gen. In het kastje, dat open ging, lag de sleutel van het Italiaansche meubeltje. Hij nam hem, ging terug, en maakte het kastje open. Daar lag een heel fortuin voor hem, XXVIII. Naast een koffertje met bankpapier lagen nog effecten, obligaties, enz. Pascal deed er een deel van in het kof fertje, deed het kastje dicht en bracht zeer behendig de zegels weer op de goede plaats terug, zoodat men niet kon zien, dat zij er af waren genomen. Hij wilde heengaan, toen hij stappen meende te hooren in de kamer, waar de doode latf. Om te zien of hij zich niet b.edroog, ging hij naar de draperie en keek voorzichtig naar binnen. De zusters sliepen nog altijd, maar de andere vrouw, de oude kamenier, had haat dienst weer gedaan en ging naar een an dere kamer. Zonder een oogenblik té verliezen, liep Pascal naar de deur, die op den gang uit kwam, opende die en wilde de trap afgaan, toen hij weder iemand hoorde loopen, nu op de treden. „Zij komen naar hier," mompelde hij, „als ik niet oppas, ben ik verloren." Hij sloot oogenblikkelijk de deur, liep de werkkamer door, blies het lantaarntje uft, ging de sterfkamer binnen en zich met één blik er van verzekerend, dat de religieusen nog altijd sliepen, liep hij op z'n teenen naar de doodkist, lichtte het hoofd van het lijk op, schoof het taschje onder de schou ders en na dat heiligschennend werk ge daan te hebben, liet hij het hoofd weer zakken, legde het doodskleed weer neer, sloop achter de gordijnen der alkoof en legde zich plat op den buik onder het bed zelf. Dit alles was gebeurd in veel korter tijd, dan men kan beschrijven. Pascal had zich niet teveel gehaast, want juist op het oogenblik, dat hij onder het bed kroop, verscheen Jerome op den drem pel. De religieusen werden wakker en Be- nedikta Mercier kwam bidden bij het lijk. Het was toen vier uur in den morgen. Buiten werd het reeds langzamerhand dag. Het onweder had niet doorgezet en reeds kwam de zon aan de gezichtseinder aan den hemel, „Je bent erg vermoeid, Benedikta," zeide de oude knecht tot de kamenier, die juist binnengekomen was. „Ik ben het inderdaad," antwoordde de oude vrouw, „maar als was ik het nog meer, dan zou ik toch komen waken. Het is voor mij niet erg. Maar, Jerome, je hebt zeil weinig rust gehad...-" „Ik ken niet slapenik bleef wakker van verdriet." „En wat moet je nu zoo vroeg reeds doen?" „Ik ga de rekeningen in orde brengen, x>"ra ze aan den notaris ie kunnen voorleggen. Jerome ging weer heen. Benedikta knielde neer en begon weer te bidden met de zusters. Pascal hield den adem in. Een enkele beweging of het geluid van zijn ademhaling konden hem verraden. Ondanks zijn koelbloedigheid en zijn wilskracht, zat hij toch in angst. De tijd verliep langzaam. Hij hoorde de torenklok, vijf.... zes uui slaan. Hij wist ten laatste niet meer, wat hij doen zou. Als 't ongeluk wilde, dat men het bed zou verschikken, was hij verloren. Naarmate de minuten verliepen, vererger de zijn toestand. Hij kreeg last van kramp. Hij moest de hand voor den mond hou den om het niet uit te schreeuwen. Ongeveer om half negen kwam Jerome in de kamer terug. Hij was vergezeld van den begrafenison dernemer. „De lijkdienst is precies om tien uur," zeide deze tot Jerome. „Omdat de kerk zoo dichtbij is, zullen wij het lijk niet vóór kwart voor iien komen halen...." Van dat oogenblik af, kwamen er weder telkens menschen in de sterfkamer, die nog een laatste bezoek wilden brengen aan den gestorven graaf, vooraleer dc kist gesloten werd. Pascal zag al die bcencn rond de lijkkist gaan en verdwijnen. Hij hoorde gravin de Chatelux, haar zoon Fabien, Raymond, Paul Fromenlhal en nog meer bekenden van den graaf. Dan kwamen de dragers, die de doodkist van de stelling namen, het deksel op de kist schroefden en de kist wegdroegen, om ze nog even te zetten in den met zwart behangen gang, waar een praalbaar stond. In de sterfkamer waren de kaarsan uit gedoofd en de stelling weggenomen. Geluid van stappen deed zich niet meer hooren. De deuren waren gesloten. Eindelijk was Pascal alleen. Toen men de doodkist opnam, had de jongeman gesidderd. Als men soms het lijk oplichtte, moest men noodzakelijk onder de scnouders het taschje vinden, en dan zou alles voor hem verloren geweest zijn.... Toen de kamer ontruimd was, voelde hij zich weër verlicht. Niet zonder moeite, daar hij danig stijf was, werkte hij zich onder het bed van daan, maar bleef toch achter de gordijnen, terwijl hij zoo goed mogelijk het stof van zijn kleeren sloeg. Na dat gedaan te hebben, kwam hij te voorschijn en liep naar de geheime deur, die toegang gaf tot de trap. Twee minuten later stond hij midden tus schen de menigte, die bijeen was om den lijkstoet te volgen. En daar vele menschen elkander daar onbekend waren, gaf nie mand acht op zijn aanwezigheid. Na een half uur lijds kwam een prachtige lijkwagen en de rouwkoetsen. Pascal oordeelde het volkomen nutteloos, met de menigte mee te gaan, die den stoet volgde, maar hij begaf zich regelrecht naar het kerkhof.... Dat alleen had voor hem nu nog waarde. Daar aangekomen, vroeg hij naar de graf kelder van de familie de Thonnerieux en ging er heen. De metselaars maakten den zerk van den kelder reeds los, omdat aanstonds het lijk er in zou geplaatst moeten worden. Pascal naderde de werklieden en stelde hun een paar onbeduidende vragen en scheen nieuwsgierig te zijn naar het werk van de mannen, als iemand, die met zijn tijd geen raad weet; dan slenterde hij een beetje rond en wachtte op de aankomst, van den begrafenisstoet. De geheele plechtigheid verliep zonder opzien te baren. Er werden twee lijkredenen uitgesproken en allen bleven eenigen tijd bidden. Dan ging de menigte heen. Jerome alleen bleef achter met de werk lieden en den doodgraver. Pascal was niet veraf. Met den rug naar den ouden knecht ge keerd en zijn hoed diep over de oogen, scheen hij met de grootste aandacht een grafzerk te beschouwen, die naast de fami-, lie-grafkelder van de Thonnerieux; hij liet geen woord verloren gaan van het gesprek, dat tusschen de werklieden en Jerome werd gevoerd. Dc marmerwerkers legden de vloersteenen weer neer in den kelder. „Metsel je den kelder niet dicht?" vroeg Jerome aan den meesterknecht. „Neen mijnheer," antwoordde deze, er was nog een haastwerk te doen. Morgen vroeg komen we weer terug om het werk af te maken. Bovendien is de kelder toch gesloten. Ik wilde u enkel vragen, den sleutel aan den kerkhofbewaarder te geven, want w« zullen dien morgen noodig hebben." Jerome gaf den sleutel en verwijderd» zich. Pascal had alles gehoord. (Wordt verv olgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5