De Wereld in Beeld GEMENGD NIEUWS Indische Brieven. Derde Blad 30 November 1923 handel m nijverheid. •T DE NEDERLANDSCHE HANDEL MET RUSLAND. «•«■•■■■■■li* Bevroren fontein op den Friedrich Wilhelm Platz in Berlijn. Het St. Franciscus-huis. Het St. Franciscus-huis. Bestuurszaal. ue Kooue hruis-auto, Het St. Franciscus-huis. De nieuwe openbare Lagere en li. L. O. Schooi te Hoofddorp. Sneeuwpret. XXXVII. Ditmaal wil ik iets schrijven over het doen en laten van „John China-nian". Er gebeuren hier dingen, die daartoe wel aanleiding geven. Indien men de Chineezen-massa zoo op pervlakkig beschouwt, dan ziet men ze niet anders dan als een groep van nijvere, werk zame menschen. In de Indische samenleving nemen ze eene bijzondere plaats in, ze vor men^ verreweg de meerderheid in geheel de handeldrijvende en industriëele midden stand, en ook in het groot bedrijf hebben ze een niet te verwaarloozen invloed. 2e zijn vooreerst winkeliers, bezitters van groote winkels, van kleine neringen ze zijn juweliers, manufacturiers, leveranciers van Huishoudelijke artikelen en levensmiddelen ze zijn kleermakers, horloge-makers, blik slagers, meubelmakers. In de steden zijn ze voor een groot deel dan verzameld in aparte winkelwijken, de „kampongtjina", voor de rest zijn ze over de geheele stad verspreid. Hunne „warongs", typische winkeltjes, waar van alles te krijgen is rijst, aardappelen, gedroogde visch, meel, suiker, snoepgoed, cigaretten, eau-de-Coiogne, schrijfpapier, pennen, potlooden, allerlei prullaria als nik kelen horloge-kettingen, halskettingen, ja wat niet al, vindt men in het centrum en tot in de verste uithoeken van de stad, ook tot in de eenzaamste dessa van het platte land Als reizend koopman in katoentjes, sitjes, garen en band, kant en lint, loopen ze alle huizen in de stad en op het land af. „Baba" de familiaire naatn, welke men hier aan de zonen van het Kemelsche rijk geeft is met zijn „klontong", een instrumentje, dat ik het best voor kan stellen als een klein-for- maat-voorzittershamer, waarvan het breede bovenstuk hol is en bespannen met stukjes huid, en voorzien van twee kleine stukjes touw, waaraan knikkertjes bengelen, welke bij het snel heen en weer draaien van de steel tusschen de vingers tegen de gespannen stuk jes hout worden geslagen baba dan met zijn klontong, waarmede hij zijn komst aankon digt, is in veie huizen een vaak terugkomend bezoeker. Bij menigeen komt hij in 't begin van de maand om voldoening te vragen van het bedrag, dat Mevrouw op het boekje heeft staan. „Baba-klontong" draagt altijd een heel stapeltje van die boekjes bij zich, en onder de namen, welke daarop geschreven staan vindt men ook de bestklin kende van de stad. Doch de Chinees houdt zich niet alleen met het klein-bedrijf op. Hij bezit groote import-zaken, beheert wel ingerichte rijst-pellerijen, is tabaksopkooper, aan wien de inlandsche bevolking haar gewas gemakkelijk „kwijt" raakt leest daarom trent eens het beoek van Mr. Wormser „de Heilige Gong" bezit cultuurondernemin gen, koffieplantages, suikerfabrieken. Als zoodanig is hij een goede klant van de auto-zaken, er zijn verschillende millionnairs onder de Chineezen. „Baba" heeft bij zijne handelszaken niet al te veei last van een nauwgezet geweten komt hij, wanneer het kan, trouw zijn gegeven woord na, indien hij in beknelling zit, kan hij rare sprongen doen. Hij is in vele ge vallen groot-speculant in alle artikelen, waarin gespeculeerd kan worden vindt vaak gele genheid met geheimzinnig transacties of door obscure zaakjes zoete winstjes te behalen. Hij nestelt zich als bank-van-leening-houder of als geldschieter in de centra van Inlandsche nijverheid en landbouwbedrijf. „Baba eet graag lekker en goed. De Chi- neesche restaurants staan bekend om de sma kelijke bereiding van velerlei vreemde, bui- tennisige vleesch- en vischschotels. Baba is verlekkerd op varkens- en vooral op zwijneu- vleesch. Een welgedane „baba", een „vette baba" noemt de volksmond hem, in een luxe auto is geen ongewoon verschijnsel op de straten. Doch de Chinees is vooral werkzaam. Neemt hij 't er goed van, wanneer hij dat doen kan hij stelt zich met heel weinig te vreden, wanneer dit moet. Hij pakt van alles aan om aan den kost te komen hij sjo"uwt van den vroegen ochtend tot den laten avond is iu de zaken en werkplaatsen van zijne land- genooten en in de Europeesche fabrieken een handig, ijverig werkman. Zie, hoe hij in zijn kleermakers-, meubelmakerswinkel den ganscben dag bezig is, hoe zijn toko in den ochtend vroeger dan de Europeesche winkels opent en des avonds later sluit hoe hij in zijn warong bijna den ganschen nacht aanwezig is om kaarsen en paardenvoer te verkoopen aan de Inlandsche huurrijtuigjes-koetsiers om te zorgen, dat de buitenman, die zijn wa ren reeds in den nanacht stadwaarts draagt om ze vroegtijdig op de markt te kunnen brengen, bij hem terecht kan. Hij bezit in 't algemeen een behoorlijke dosis gezond verstand, al zijn er sommige dingen, welke hij nooit leeren kan, zooals het op behoorlijke wijze uit de tram springen. Hij heeft een snellen en goeden kijk op het geen de fluctuaties in de handels- en zaken- beweging brengen gaan. Hij is een goed geld man dat hij in zijn zaken geen dubbel-boek- houden gebruikt is hem niet al te ongeriefe lijk, vooral wanneer de belastinggaarder het hem te lastig maken wil. Met geld omgaan is hem toevertrouwd, geen kan als hij, met snelle vingers tellend, de bankbiljetten laten ritse len, niemand vermag handiger de rijksdaal ders en guldens in afgepaste stapeltjes neer leggen en daar tusschendoor, in het snelle tinkelen der geldstukken den klank herken nen van de valsche exemplaren. In bijna alle bankzaken, in handelskantoren, in 's Lands kas, in alle gemeente- en gouvernements- bureau's ziet men Chineesche kassiers in het geldlaadje. Jammer voor hun goeden naam zijn er ir. den laatsten tijd enkelen onder hen geweest, die medegenomen door den golf van cor ruptie zich schuldig hebben gemaakt aan verduisteringen. Zoo zien wij Jan en alleman de Chi neezen hier in Indië. Ik hoop, dat de toetsen van mijn schetsje hierboven kunnen volstaan om te doen zien, wat „baba" hier beteekent in de samenleving van dit land. Nu eenige cijfers. Het aantal Chineezen, dat zich nu in Ne- derlandsch Indië bevindt, kan geschat wor- 'den op 800.000. Jaarlijks komen er 40.000 uit het Hemelsche Rijk onze landgrenzen overtrekken, om hier een bestaan te zoeken. Van dezen gaan velen nog eenige malen hun vaderland opzoeken, veeltijds om er eene vrouw te zoeken, en teruggekomen, hunne positie in Indië blijvend te vestigen De Chineesche gezinnen zijn bijna allen groot. De kinderen olijven dikwijls hiei als m eigen geboorteland gevestigd. Zij behooren tot de groote in dit land thuis geraakte „per- anakans". Hunne vermeerdering moet geteld worden bij het contignent ïmport-chmeezen, wil men den groei van de Chineesche ge meenschap in Indië juist bepalen. De opvoeding der Chineesche ïeugcl vond eertijds bijna uitsluitend plaats op „nationale" scholen, gesticht door de daarvoor, werkzame vereeniging „Tjong Hwa Hwee Kwan". In 1898 waren er over geheel Indië 417 van dergelijke scholen met 7714 leerlingen De voertaal op die scholen was Chineesch. Ook om de bedenkelijke gevolgen van deze Chineesch-nationale opvoeding tegen te gaan, begon in genoemd laar de Indische Regeering met de oprichting van de Hollandsch-Chi- neesche scholen, waar de kinderen onderwijs ontvangen bijna gelijkwaardig met het Eu- ropeesch lager onderwijs. Thans bestaan er 34 openbare cn 20 ge subsidieerde particulier Hollandsche scho len, welke respectievelijk 8756 en 3900 leer lingen tellen. Vandaar uit kunnen ze onmid dellijk overgaan naar de M.U.L.O. scholen of de technische scholen. Dat van deze ge legenheid druk gebruik wordt gemaakt blijkt uit het feit, dat bijv. op de M.U.L.O. scholen tusschen de 500 en 60Ö Chineesche leerlingen zijn. Ook op de H.B.S. is hun aantal niet on beduidend. Zij behooren er vaak tot de beste leerlingen. De landsuitgaven bedragen volgens de begrooting 1923 voor het openbaar Hoi- landsch-Chineesch onderwijs ongeveer 1 \i, millioen en voor het particulier 3 ton. Aldus teekent zich in cijfers af de aanwas der Chineesche bevolking in Nederlandsch Indië, en van hun invloed. We noemen zoo iets met een mooi vreemd woord „pénétration pacifique", of met een Hollandsche uitdrukking„vreedzame indringing". Ik zal in mijn volgenden briet voor mijne lezers nagaan, of inderdaad, deze indringing wel zoo vreedzaam is. J. A. M- d. F Naar wij vernemen, heeft de heer E. Le vin, directeur en gevolmachtigde van de Russische Staatsbank (Gosbank) en leider van de Garantie- und Kreditbank für den Osten, gisteren een bezoek gebracht aan Dordrecht. De heer Levin, die vergezeld vras van de heeren E. W. Hendrikse en Dr. S. Millner, directeuren van het Nederlandsch. Russische Handelsconcern, bracht een be zoek aan Lips' Brandkasten- en Slotenfabrie ken en aan de Biscuitfabriek „Victoria." Na het hotsen van besprekingen is de heer Levin naar Londen ve-trokken. It 41 VAN TWEE VERDWENEN JONGENS. Dezer dagen hadden een tweetal jongens uit Breda resp 13 en 14 aar oud mei een heer per auto een uitstapje gemaakt naar Antwerpen, waar zij des nachts met mede neming van diens geld en auto waren ver dwenen Naar het „D v. N.-Br." nu meldt, waren de jongens niet 13 en 14 jaar doch ongeveer 18 iaar oud en had een hunner den eigenaar van de auto meermaleen verzocht op een autotochtje mee te mogen, hetgeen dan ook nu was geschied Te Antwerpen logeerde men op versoek de jongelui op één kamer. Toen de heer echter des morgens wakker werd. waren de jongelui met zijn geld en auto verdwenen. Een of twee dagen later ontving hij een aangeteekenden brief van de jongelui, waarbij zij hun excuses maakten en hem hei recu van dc auto toezonden Na vee! geharrewar he'elt de man die ten slotte in Brussel tegen overlegging van het requ teruggekregen. De beide voorste spatborden van den wa gen zijn tamelijk zwaar gehavend, terwij! ook de as der voorwielen verbogen is. NOORD-LIMBURG IN DUISTERNIS. Dinsdagavond werd Noord-Limburg, voor zoover het stroom betrekt van de Provinciale Centrale te Heerlen, vrij plotseling in het duister gehuld. Reeds omstreeks 6 uur be gon het licht te deinen, totdat plotseling om half 7 alles in het donker zat. Onder de win kelende moeders, welke reeds bezig waren de St. Nicolaasoinkoopen te doen, ontstond in verschillende winkels te Venlo als 't ware een paniek. Grijpend en tastend, trachtte men een uitweg te vinden, omdat thuis de klein tjes misschien onder de hoede van een groo teren broei of zus, eveneens in het duister zaten en angstig de komst van moeder af wachtten. Op straat trachtten, zoo goed en zoo kwaad als 't ging enkele automobielen voor de straatverlichting te zorgen, totdat omstreeks 8 uur de fout hersteld was en eerst te Venlo, ren later de omliggende dorpen, weer van het j noodige licht werden voorzien. DE SPAANSCHE SCHATGRAVER. De beruchte Spaansche .schatgraver, de man die „in 't gevang" zit wegens bankroet en die een beroep doet op eenvoudige zielen om een hem toebehoorende verborgen som los te krijgen, is weer in actie. Vooral in Lim burg schijnt hij thans slachtoffers te wiilen maken. EEN LIEFELIJKE FAMILIEVERHOU DING. Reeds geruimen tijd, zoo verneemt de ,Tel." uit Edam, moeten de leden der fa milie P. te Katwoude op gespannen voet met elkaar leven. Maandag is het tof een uit barsting gekomen. De vader heeft, geholpen door een drietal vrienden, zijn zoor, P. en diens vrouw ernstig toegetakeld. De ruzie liep ten slotte zoo hoog, dat de hulp van <de rijkspolitie te Volendam moest wor den "ingeroepen. Nader is gebleken, dat J P die bij zijn zoon Piet inwoont, een familiestuk aan zekeren W H. had verkocht. Maandagavond zou deze zijn eigendom komen halen, doch hiertegen verzefte de vrouw van J. P. zich. Haar man had hier echter op gerekend, en drie vrienden meegenomen, die gewapend met stukken hout en ijzer er flink op Los sloegen. Vrouw P. kreeg 'n slag tegen 't voorhoofd, waarna zij ineenzakte. Ook haar man werd duchtig be werkt. Hij liep bloedende hoofdwonden op. Toen de politie ter plaatse kwam, waren J. P. met zijn helden verdwenen. Tegen hen is l3ter proces-verbaal opgemaakt. DE VERRADERS VAN MISS CAVELL. De parlementaire redacteur van „het Volk" schrijft o. m- Een vriendelijke partijgenoot schrijft mij, dat de gebroeders Borger, miss Cavell heb ben verraden aan de Duitsche bezettings autoriteiten en later beiden naar Neder- landsch-Indië zijn gegaan, waar de eene een gouvernementsbetrekking had in Magelang. De pers, in dit geval, de „Mataram" van pjokja, kwam een en ander te weten en heeft Borger, die onder een valschen naam in gou vernementsdienst was, geïntervieuwd. Op het feit, dat het gouvernement zoo een man in zijn dienst had, werd scherpe critiek uitge oefend, zoo sehrijft onze partijgenoot mij Van andere zijde worden bovenstaande mededeelingen mij bevestigd en wordt mij verklaard, dat men vrij algemeen in Indië aannam dat de berichten der Indische bladen over de gebroeders Borger juist waren. De gouvernementsbetrekking, di e één hunner bekleedde, was van tijdelijken aard. Zijn ontslag uit die betrekking stond vermoede lijk met de dagbladberichten in verband Gedurende den oorlog verrichten de gebroe ders Borger, naar het schijnt, allerlei spion- nendiensten voor de Duitschers. Zij hebben later Indië verlaten en wonen nu in Den Haag, waar zij in dienst zijn bij een firma. GEWOND BIJ EEN BRAND. Tijdens de blussching van een brand in de Weesperstraat bij de Nieuwe Prinsen gracht te Amsterdam, waar door onbekende oorzaak op een voorzoldertje het vuur was ontstaan, werd een voorbijganger door val lend glas getroffen in de slagader van het been. Het slachtoffer werd, na door een agent verbonden te zijn, naar het Nieuw Isr. Zie kenhuis aan de Nieuwe Keizersgracht over gebracht. WEER EEN MIJNONGELUK De 18-jarige sleeper Jacob Pluijs uit Elslo 'Limb.) geraakte Dinsdagnacht in de onder- grondsche werken der staatsmijn Hendrik te Brunssum met zijn hoofd tusschen twee wa gens bekneld. De ongelukkige overleed on middellijk ter plaatse. NOOD IN DE DUITSCHE ZIEKEN* HUIZEN. Dinsdag trok ite Zevenaar een verpleegster van het ziekenhuis te Dusseldorp langs de woningen, om voedsel voor de zieken aldaar in te zamele n TUNNEL TE LONDEN INGESTORT. Dinsdag is, naar de Msb. uit Londen ver neemt, een tunnel van den ondergrondschen spoorweg in het centrum van Zuid-Londen om 6 uur, dus op een der drukste uren van den dag, over een lengte van 45 M ingestort, juist terwijl een volle trein passeerde. Terwijl het puin op den trein, viel, wist de bestuurder, door in de grootste vaart door rijden, een groote ramp te voorkomen. Deze tunnel, de oudste van Londen, wordt op het oogenblik verbouwd. De instorting was het gevolg van het barsten eener gaspijp waardoor brand ontstond. Daardoor sprong ook een van de pijpen der waterleiding en de weg boven de tunnel zakte in. De politie liet de naburige huizen ontrui men en ook de spoorwegbrug in de Theems verkeerde in gevaar. De brandweer slaagde er in den brand meester te worden, vóór deze verder onheil kon stichten. EEN WOLF ONTSNAPT. Een houtwolf de schrik der Canadeesche bosschen uit den dierentuin te Londen/- had gedurende het afgeloopen week-end zijn vrijheid weten te herkrijgen en de wijk ge nomen. Bewakers die het dier moesten op sporen, vonden den wolf na een dag zoe- kens in een der plantsoenen. Een verwoede jacht door velden en parken begon Een waker van een der sanatoria wist het beest tenslotte in een bijzonder soort zak te vangen. EEN FRANSCHE KENAU. Te Nizza is een monument onthuld ter na gedachtenis aan Catherina Segurane, een waschvrouw, wier heldenmoed eens Nizza redde. Het was in 1540 tijdens een oorlog tusschen Frans 1 en Karei V, dat de stad Nizza van de landzijde door een Fransch leger van den zeekant door den beruchten zeeschuimer Khair-ei-Din belegerd werd. Na maanden lang het verdedigd te hebben zou men genoodzaakt zijn zich over te geven. Een sterke aanval der Turken had de ver dediging haar laatste steunpunt de Sinclair toren ontnomen. Een detachement Turken had den toren reeds bezet, toen vrouw Segu rane, vol pa riotisme, de waschtobbe in der. steek liet en met een kleerenklopper gewa pend den Turken tegemoet stormde. Zi. baande zich een weg door een groep Janis- saren en velde met een slag den officier neer Eer de Turken van den schrik waren beko men, had zij hun vlag bemachtigd en daarmet zwaaiend schreeuwde zij victorie en vuurdt het teruggetrokken garnizoen aan. Dit deec een uitval en wist de Turken terug te dringen Nizza was gered. Het monument, uit steen van den toren der citadel gehouwen, stelt vrouw Segurane voor, zwaaiend met de veroverde vlag in de eene en met haar klop-; per in de andere hand. EEN HAMMENDIEF GEPAKT. f Dinsdagnacht zag een agent van politie in; de Eendrachtstraat te Rotterdam, den fa-, brieksarbeider H. B. uit Schiedam, die eer grooten zak cm zijn nek droeg. De g :nt hield hem aan en vond in den zak zeven hammen. Op het politiebureau bleek, dat de man had ingebroken in de conservenfabriek „De Volk' in de Valkstraat. Hij had zich aan de achter zijde toegang verschaft door het indrukken van een ruit. Hij nam uit den lessenaar een sleutel, waarmede hij de deur naar de fabriek* opende. Er worden 14 hammen vermist. «LVV 4 1 Hei Altaar en de Communiebank en tevens het gordijn werden uitgevoerd naar het ontwerp van een der leden, den heer Trautwein. Ontbijt- en recreatiezaal voor de middelste groep: schoolvrije jeugd. die dezer dagen tot het houden van een inzameling voor bezet Duitschland door onze stad trekt. Zaal voor de oudste groep: gezellen. Op de bobslee.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9