GEMENGD NIEUWS. m J. J. DRIESSEN Sf, Nicolaasgeschenke n B.ö.tO^ïiS ct Specialiteit in TAFELZILVER Oe Roode Directeur- D« hoofdcommissaris van politie tc *s-Gravenhage verzoekt de aanhouding van den Tsjecho-Slowakischen student Rud'blf Schuster, oud 17 jaar, lang postuur, blond haar zonder knevel, gekleed in korte bruine overjas, lichtgroen costuum. Hij heêft zon der vergunning zijn land verlaten en zich in gezelschap van een onbekend Neder. KERKBERICHTEN. ANEGANfê 9 - HAARLEM UITGEBREIDE KEUZE VAN BLIJVENDE WAARDE LITURGISCHE WEEKKALENDER. KATHEDRAAL. O. L. VROUW v. d. H. ROZENRKANS SPAARNE. AERDENHOUT. Voor UwSt.Nicolaas-Geschenk: BAAR SERIEWERK: Vraag onze Sint Nicolaas-verpakking (kistjes van 10 en 25 sigaren) KERK EN SCHOOL. RECHTSZAKEN. Vit het leven in Sovjet-Rusland. In de „Prawda" vindt het Hbki. het vol gende tafereel, dat een beeld geeft van het met-benijdenswaarcügu bestaan van hem, die •door de Sovjet-autoriteiten tot directeur van een genationaliseerde fabriek benoemd is en een groot Iredrijf moet lei-den onder omstan- dighden, die v<oor een Hollander onbegrij pelijk zijn. Een groote kamer. De onderdirecteur zit ge bogen over zyn paperassen en schrijft. De di recteur nt aan een andere schrijftafel en ziet de post na, die door het kantoor van de ■trust is toegezonden. Onophoudelijk komen klerken met papie ren, die de directeur moet teek-enen. tclmioi met ontwerpen cn calculaties. In de kamer loopen onbekende mannen rond, die zonder eenige reden de kamer van den directeur in en uitgaan, zooder dat deze het hun kan ver- bicden. Waarom zij komen'? Het is eenvoudig een gewoonte van hen geworden iecleren dag op de fabriek te komen, (e snuffelen en later te crUiseeren. „Zij toopen bier den drempel plat", klaagt de roode directeur machteloos. Voor de schrijftafel van sten directeur staat jeen rrbuw, die, zonder zdch iets van de on geduldige gebaren van den directeur aan te bekken, breedvoerig spreekt over een wo ning, een man. Zij spreekt onsamenhangend, vervalt in eindelooze herhalingen, doei» wat «ij eigenlijk wil en waarom zij dairrvoör bij 'den directeur is gekomen is nog niet duide lijk- Ten slotte kan de directeur zich «iet imeer beheerscben ai Iiij roept woedend: „U verveelt me met uw woning en uw man! Alsof ik niets anders te doen heb dan mij met uw zaken bezig te honden. Waar ik ikom, in de fabriek, an het fabriekséomitéin de communistische groep, overal vervolgt u rtte!" „Maar wat wilt u, Iwan AVexundrowitsj? Waarom bent u zoo boos op me? Ik ben /toch waarachtig maar voor den...." „Laat rne mcl rust! Ga van hier weg! Tk moet werken-" „Waarheen moet ik dan «aan? Iiet is toch rijn man. Ik ben toch met hem getrouwd!" „Maar wat gaat mij dat aan? Laat me in jüads naam met rust. Ik heb het zoo druk!" Een loopjongen van liet fabriekscomité komt binnen en zegt: „Ik moet electrischc lampjes hebben! Er zijn geen meer." „Wat doen jullie met de lampjes'? Vreet je ze op? Ik heb nog kort geleden lampjes gegeven. Ik geef niet meer!" De directeur belt den magazijnmeester op en vraagt, hoeveel lampjes het comité <kn laatsten tijd heeft ontvangen. Het blijkt, dat het elf stuks in een maand waren. i ..Hoor je dat? Wal doen jullie met die lampjes?*' „Dat weet ik niet! Ze zijn allemaal kapot, De jongen haalt uit zijn zakken eenige ge broken lampjes te voorschijn en toont ze met onverholen pleizier den woedenden di recteur. „Wat een gespuis!" fluistert mij de direc teur toe. „Zij zijn te weten gekomen, dat ik ziek thuds lag en dat de onder-directeur noq onervaren is en hebben ér direct misbruik pan gemaakt." „6a jij nu maar weg, jongen! Jts krijgt geen lampjest'* „Iwan Aleiandrowitsjl' rapporteert ie mand den directeur. „Kosolapkin heeft op •eigen boutje, zonder mijn toestemming, mijn kamer aan een ander toegewezen. Nu zijn al mijn plannen in duigen." „Waar is Kosolapthin'? Wat heeft hij toch een stomme gewoonte altijd alles verkeerd te itoen. Roep hem eens hier!" „Kosolapkin is naar de stad gegaan.1' „Wat? Wie beeft hem gestuurd? Waarom treeft men mij niet eerst gevraagd? Hemel, .wat een bendel" De klager verwijdert zich, In plaats van •hem komt schoffelend een oud Vrouwtje Jannen. „Iwan Alexandnowitsj!'' smeekt hel oudje. '„Heb medelijden met mei Neem me terug op «te fabriek Ik zal je op mijn knieën danken." „Ga maar, moedertje, naar het fabrieks- comité; hel rijn mijn zaken niet." Het oudje zoekt de gelegenheid om op de knieën te vallen. De directeur begrijpt haar bedoeling, pakt baar onder de armen cn loodst haar de kamer uit. j Et komt een andere vrouw met een ge broken bril. „Ik heb nog bij uw moeder zaliger gc- •werkb Kijk eens. mijn bril is gebroken. Mag ïk hem laten soldeeren?" j De directeur knikt toestemmend met het hoofd Do deur gaat wijd open en in de kamer treedt een groote, Isxnpe kerel binnen, het hoofd van de putjesscheppers. Hij beklaagt zich: j „Ik kan hot niet langer uithouden! Zij ver lellen van mij onmogelijke dingen. Nu zeg gen ze, dat ik zakken haver van de fabriek naar de kroeg heb weggebracht cn ik drink iriet eens. Alleen maar thee. U weet het toch, .svij hebben toch eenige jaren in één huis ge- jcoond.'* „Ik ken je. Het is in orde. .Te kimt gaan." De telefoon rinkelt. De directeur toekent bvet de rechterhand de steeds biimenkomendo Hukken en met de linkerhand rteemt hij de boom op. Na een kort gesprek legt hij de hoom neer en zucht. „Daar heb je nog wat! Nu moet ik rapport uitbrengen. Ik moet naar een vergadering om een uiteenzetting te geven h®e wij de prijzen kunnen drukken. Hoe kun je onder dei-gelij ke omstandigheden wérkenJe zit als op beete kolen. Je moet dit doen en dut ttiel nalaten. En de arbeiders weten niet, wat voor een ellendig bestaan liet is. Zij beweren, dat ik het goed heb, dut ik imltiardeti verdien, enz. En ik verdien nog minder dun een go- woon werkman. De vorige maand heb ik achttien duizend verdiend cu Kiril, de met selaar, heeft vandaag verteld, dat hij twin- fig duizend heeft verdiend en rijn vrouw nog •tien duizend er bij. En dan, een arbeider is na afloop van zijn werkdag vrij en kan haar huis gaan, cn ik heb nog geen stukje in mijn mond gehad cn ben nog niet thuis geweest, ,Nu moet ik op de nuchtere maag naar de stad gaan. Je bent hier maar eenig.- minu ten geweest en hoeveel menschen moest ik riten tijd te woord staan! En dat duurt van *s morgens vroeg tof den avond en zoo dag 4n dag uit. Ja, zoo is ons leven!" En de roode directeur zuchtte, k ii DOODELIJKE VAL, Te 'Akkerwoude (Friesl.) is het 7-jarig Soontje van S. Feenstra van eene schutting gevallen en spoedig aan de gevolgen over leden. HET DRAMA TE SLEEN. Men meldt uit Assen: De vrouw van J. M„ van wien thans is uitgekomen, dat zijn zwager J. W. hem met ten mestvork bij een twist heeft doodgesla gen, is weder op vrije voeten gesteld. AANHOUDING VERZOCHT. landsch koopman naar Nederland begeven met de bedoeling dienst te nemen in een vreemd leger. BLOEDVERGIFTIGING DOOR SCHOENEN. In het ziekenhuis te Roosendaal (N.-B.) werd, naar de „Msbd." meldt, ter verpic- "ing opgenomen, om een operatie te onder gaan het 9-iarig zoontje van zekeren B-, hij hetwelk bloedvergiftiging was geconsta tecni, als- gevolg vermoedelijk van het ge bruik van nieuwe schoenen, welke behan deld waren met een arsenicum-houdende kleurstof. BRUTALE DIEFSTAL. Men schrijft aan het „Huisgez." uit On- loo (N.-B.): Woensdag is ingebroken in de woning van den landbouwer A. Peters. Men dwong de vrouw van P. de sleutels over te gevenvan de brandkast. De dieven, waarschijnlijk drie in getal, waren voorzien van electrisehe lantaarns. De vrouw, die te bed lag, werd bciet te roepen. Haar man, die wegens bloedvergif tiging te Boxmeer in het ziekenhuis ligt, is secretaris van de eiervereeniging. Waar schijnlijk zijn de dieven met alles goed op de hoogte geweest. Hoevee! geld gestolen is, weet de vrouw van P. niet, wijl de uit betaling der eiergelden niet haar werk was. De knecht van P. is door een dakraam de straat op gegaan cn heeft de politie ge waarschuwd. EEN KLIPPER GEZONKEN. Te Hansweert passeerende stoombooten rapporteerden dat buiten de Kil de Neder- landsche klipper „Stormvogel" is gezonken. Van de opvarenden was niets bekend. NA ZEVEN JAAR, Zeven jaar geleden werd uit Utrecht een brief verzonden naar ons Consultaat te New- York, bestemd voor iemand, die uit Indië via Amerika naar Hengelo reisde. De brief is daar blijven liggen en dezer dagen aan het juiste adres te Hengelo bezorgd, DIEVENBENDE GEARRESTEERD. L)oor toedoen van de politie te Helmond zijn in verschillende deelen des lands gear resteerd de 25-jarige L. A. K. uit Blerik, de 24-jarige pakhuisknecht J. C. uit Enschedé, de 27-jarige arbeider W. W. uit Venlo en de 45-jarige mijnwerker J. J. uit Heerlen, die in 1920 en 1921 tezamen een dievenbende schijnen uitgemaakt te hebben, waarvan K. wel de hoofdman mag genoemd worden, ten minste hij was overal haantje de voorste. Tot de door het viertal gepleegde dief stallen behooren twee diefstallen in de fa briek der Combinatie Edah te Helmond, alwaar K. en S. eenigen tijd werkzaam wa ren, een poging tot inbraak in het kantoor van een houthandelaar te Helmond, waar zij na getracht te hebben de brandkast te ope nen, onverrichtemke aftrokkep, diefstal van geld uit het station te Tienray en een zelfde diefstal in het station te Boxmeer. Allen zijn naar het huis van bewaring te Roermond Overgebracht. K., die als verdacht van een dezer diefstallen een paar jaar gele den ook was aangehouden, doch toen de dans ontsprong, had zich bij de politie te Dordrecht aangemeld en had om onderdak te bekomen maar alles ronduit gezegd, waarna de politie te Helmond de medeverdachten wist op te sporen. Er schijnt echter nog een vijfde per soon bij te hooren. EEN VLOOIEN-LEGAAT. Baron Nathaniel Rothschild, tweede zoon van den eersten Lord Rothschild, die onlangs overleed, heeft volgens voorloopige schatting 21/4 millioen pond nagelaten, waarop 915.000 pond als successierecht verschuldigd is. Hij was een bekend insectenverzamelaar en zijn kostbare collecties vlinders en andere insecten komt aan verschillende musea ten goede. Het British Museum had reeds vroeger van hem een kostbare collectie vlooien ten geschenke ontvangen, op welk gebied hij een autoriteit was, evenals aan gaande hun rol als overbrengers van ziekten. Hij hééft thans aan het British Museum nog 10.000 pond nagelaten, waarvan de rente ten goede moet komen aan het betalen van salaris van een bijzonderen bewaarder van zijn vlooienverzameling. ONGEVAARLIJK VUUR. Sinds eenigen tijd ontmoet men in étalage's en op tentoonstellingen overal roode vlam men op reclamecartons, pakjes enz., wélke de aandacht van het publiek op een nieuwe brandstof ter vervanging van spiritus ves tigen Meta, heet deze Zwitsersche brand stof. Als oorspronkelijke grondstoffen voor het vervaardigen van Meta komen kalk en kolen in aanmerking, waaruit door inwerking van electriciteit het alom bekende calciumcarbid ontstaat. Door behandeling met water ver krijgt men acetyleenglas, hetwelk door sterke afkoeling tot vele graden onder nul, tot een vast lichaam, zijnde een fijn sneeuwwit poe der, wordt gevormd. Daaruit worden onder bijvoeging van ver schillende chemische substanties en na eenige scheikundige processen, de bekende Meta- Tabletten, -schijven of -blokken geperst. Deze fabrikatie lijkt door deze beschrijving hoogst eenvoudig, doch in werkelijkheid zijn daarvoor zeer uitgebreide en dure tech nische installaties noodzakelijk. Om de Me- tabrandstof in haar tegenwoordige kwaliteit te verkrijgen, zijn jarenlange proeven ge nomen, waarbij men eindelijk er in slaagde, de energie van het acetyleengas, zooaLs bo ven omschreven, productief te maken en in vast lichaam te veranderen. Een hoofdbe standdeel daarvan vormt het Metaldehyd, waaraan de thans gebruikte en gedeponeerde haam Meta is ontleend. De Meta-braudstof wordt gelijk een kaars eenvoudig met een lucifer aangestoken. Ze is ook tegen het tropisch klimaat bestand, trekt geen vocht aan en wordt bij het bran den zelfs niet vloeibaar. Het grootste voor deel bestaat echter daarin, dat Meta niet ont ploft en niet vuurgevaarlijk is, zooals bijv. spiritus en andere dergelijke vloeibare en vaste brandstoffen. Meta brandt geheel op met een bijna kleurlooze vlam. De Zwitsersche fabriek heeft verschillende practische apparaten met speciale Meta- branders vervaardigd, waarbij men bij som mige de groote der vlam op zeer eenvoudige wijze kan regelen. De meeste dezer apparaten zijn in elkaar sluitend of opvouwbaar, zoodat deze bij het medenemen op reis of op toch ten zeer weinig ruimte vergen. BRUTALE INBRAKEN TE NEW-YORK. In den laatsten tijd is de onveiligheid in New York buitengewoon toegenomen eh komen in sneltoenemende mate gevallen van roof en diefstal voor. Dit geschiedt vaak op klaarlichten dag, zonder dat de politie hier tegen ook maar op noemenswaardige wijze tan optreden. De brutaliteit en onverschrok kenheid der bandieten kent geen grenzen meer en de heerea leveren stukjes, welke men eenvoudig onmogelijk zou achten. De snel heid en juistheid van handelen bewijst een nauwkeurige beraming van den aanval en dientengevolge is deze meestal reeds uitge voerd, voordat de dienstdoende politie-amb- tenaren weten wat er gebeurd is,|met het ge volg, dat de ijlings ontboden politie steeds te laat ter plaatse komt en de dieven reeds lang een goed heenkomen hebben gezocht. Twee dergelijk staaltjes werden Dinsdag weer te New York uitgevoerd, welke inder daad aan brutaliteit en stoutmoedigheid niets te wenschen overlaten. Het eerste betreft de berooving door een aantal roovers van het Hickson magazijn aan de Fifth Avenue en de 52e Straat. Dit keer gold het een groot magazijn van fijne zijden stoffen. Dit magazijn heeft eert groote étalage, waarin de stoffen waren uitgestald. De die ven kwamen des morgéns om 5 uur in een auto aanrijden, stapten snel uit, namen twee gereedstaande vuilnisbakken op, smeten die pardoes door het raam sprongen in deétalage, pakten dé balen stof op, sprongen in de auto enverdwenen. De drie bewakers bevonden zich op dat oogenblik juist boven in het gebouw. Wel hoorden zij het geraas van de in scherven val lende ruit, doch zij zagen de dieven niet. Toen de politie-auto aankwam, kon deze nog juist de in woeste vaart wegsnellende auto der bandieten heel in de verte den hoek om zien slaan. Het tweede frappante staaltje had omstreeks denzelfden tijd plaats, doch overtreft het eer ste nog aan stoutmoedigheid. Ook ditmaal hadden de dieven het voor zien op dure zijden- en andere stoffen, zoo als bont, fluweel, enz. Zij braken daarom de deur stuk van een pakhuis aan de West Twenty-sixth Street, sloegen den bewaker, Joh. Gielen met een looden pijp tegen den grond en gingen er van door met een paard en wagen, waarop vier balen met kostbare stoffen. Dit was echter niet zóó eenvoudig, want de wagen stond op de tweede verdieping en het paard achter in den stal. De dieven waren echter uitmun tend op de hoogte met de plaatselijke gesteld heid ên haalden den wagen met de fift naar beneden, spanden het paard er voor, laadden de kisten op en vertrokken. Dit alles ge schiedde in een minimum van tijd. De dief stal werd pas eenige uren later bemerkt toen een patrouilleerende politieagent den bewaker om hulp hoorde roepen. Bij den eerstgenoemden diefstal bedroeg de buit dertig tot veertigduizend dollars en die van de tweede was eveneens ongeveer even groot. De itolitie-autoriteiten hebben thans uitge breide maatregelen genomen, teneinde derge lijke wandaden verder zooveel mogelijk te voorkomen. De voornaamste dezer maat regelen is, dat het aantal mannen, dat in wer- kelijken dienst zal zijn, sterk wordt uit gebreid en wel op deze wijze, dat alle tus- schentijdsche vrije uren, zooals lunchtijd enz. worden opgeheven. Bovendien moeten alle detectives den geheelen dag ter beschik king staan en zij mogen zelfs niet naar huis gaan om te slapen, doch moeten den nacht doorbrengen in hun hoofdkwartier, zoodat zij ieder oogenblik opgeroepen kunnen wor den. Bovendien werd allen agenten instructie gegeven, om -"e ook maar eenigszins ver dachte be.- uurri rs van auto's cf moterrij ders aan te h„. uen en een nauwkeurig onder zoek in te stellen. Men hoopt op deze wijze het brutale op treden van de roovers onmogelijk te maken. Of dit lukken zal, moet de tijd leeren. ARRESTATIE VAN BERUCHTE MISDADIGERS TE NEW VORK. Uit New York wordt bericht, dat de politie aldaar er in geslaagd is de hand te leggen op een bende bandieten, die schuldig worden geacht aan een twintigtal tot nu toe onop gehelderde moorden. De arrestatie van de gebroeders Barlow en van Joseph Diamond, die worden beschul digd van den moord op de twee bankloopers te Brooklijn, op 14 November j.l. had gis teren de arrestatie van zes andere leden der bende ten gevolge. IN NEDERLAND BEGRAVEN BELGEN Volgens de „Avondpost" zullen tusschen 4 en 8 December a.s. 29 van de te Harderwijk tijdens den oorlog begraven lijken van Bel gische militairen opgegraven worden, om naar België te worden vervoerd. POSTBOOT AAN DEN GROND. Men meldt uit Hollum (Ameland) d.d. 28 November aan de „Leeuw. Ct." De postboot „Waddenzee," hedenmorgen 11 uur van Nes afgevaren met bestemming naar Holwerd, zit ten gevolge van den hevi- gen Oostwind midden op de Wadden vast- Men vermoedt, dat het wel middernacht zal worden, als ten minste de wind gaat liggen, dat de boot weer vlot komt en haar reis naar Holwerd kan voortzetten. Er zijn negen passagiers aan boord. EEN ZONDERLINGE GËLDBEWAAR- PLAATS. „In plaats van mij behoorlijk huishoud geld te geven, potte hij het op, en nog wel inden schoorsteen. Op een goeden dag stak ik het haardvuur aan, en verbrandde al zijn spaarduiten 1" Dit was het droevige verhaal, dat mrs. Clara Hayward deed aan den politierechter te Southend (Engeland) toen zij zich verde digde tegen een civiele vordering van haar echtgenoot, die zijn geld van haar terug trachtte te krijgen. De rechter kon moeilijk anders doen dan hem dezen eisch ontzeggen. Een schoorsteen is niet bepaald de aangewe zen plaats voor het opbergen van bankpapier. EEN BRUTALE KOOPMAN. De 50-jarige koopman S. A. uit Rotterdam, trachtte Woensdagmiddag in den winkel van mej. V. aan de Voorstraat te Delft zijn waar op een zoo dringende wijze aan te prij zen, dat bedoelde juffrouw tegen haar wil tenslotte iets van hem betrok. Toen R. den koop gesloten had, nam hij een in den winkel aanwezige gramofoon en betaalde die met een bedrag, wat hem voorkwam voldoende te zijn. Juffrouw V. beklaagde zich later bij de recherche over het brutale optreden van den koopman. Deze is te Rotterdam opge spoord, aangehouden en in arrest gesteld. BEDRIJFSONGEVAL TE WORMER- VEER. Dinsdagmiddag raakte de jonge timmerman G. B. te Wormerveer, die uit een zolderluik op een stapel balken, viel, daartusschen be kneld. Hij werd ernstig gewond per bran card naar het ziekenhuis vervoerd, nadat twee doktoren ter plaatse de eerste hulp hadden verleend, DECEMBER. Gewijd aan de gedachtenis van de mensch wording van god de Zoon. N.B. Deze week hebben alle H.H. Missen tenzij iets anderstjfstaat aangegeven Gloria en gewone Praefatie, maar geen Credo. In den Advent en op den len Kerstdag is het plechtig sluiten van het huwelijk ver boden. In den Advent behoort in de missen „van den tijd" (niet van een feestdag) het orgelspel en de bloemversiering des Altaars achterwege te worden gelaten. Als Maria-Antiphoon wordt gebruikt „Alma Redemptoris Mater". 2. ZONDAG. Eerste Zondag van den Advent. Begin v. h. Kerkelijk Jaar. Ev. Lc. 21 25-—-33. Het laatste oordeel. Ged. v. d. H. Bibiana, Maagd en Mart. Mts Ad te levavi. Geen gloria. 2e geb. v. d. H. Bibiana. 3e v. d. H. Maagf. Credo. Praef. v. Driev. 3. MAANDAG. Mis Loquebar. 2e geb. v. d. dag. 5. WOENSDAG. Mis Als Zondag. 2e geb. v. d. H. Sabbas. 3e der H. Maagd. Geen Credo. 6. DONDERDAG. Mis Statuit. 2e gebed v. d. dag. 7. VRIJDAG. Mis In medio. 2e gebed v. d. dag, 3e der vigilie van de Onbevl. Ontv. van Maria. Credo. Laatste evengelie van de vigilie. Ook mag de H. Mis gelezen worden van de Vigilie (paars) geen Gloria, geen Credo, 2e gebed v. d. H. Ambrosius, 3e v. d. dag. Laatste evangelie van St. Jan. Eveneens is geoorloofd één Votiefmis v. h. Godd. Hart. 2e geb. v. d. dag. Gloria, Credo, Praef. v. h. H. Kruis. 8. ZATERDAG. ONZER LIEVE VR. ONBEVLEKTE ONTVANGENIS. Ev. Lc. 1 2629. De boodschap des Engels. De verplichte Zondagsviering is, ook wat het mishooren betreft, voor ons land af geschaft. Mis Gaudens gaudebo. 2e gebed v. d. dag Credo. Praefatie v. O. L. Vrouw. ZONDAG de H.H. Missen om 6, kwart voor 8 en 9 uur. De H. Mis van kwart voor 8 Zal worden opgedragen voor Willem Robbers, ate lid van den Vriendenkring. Om half 11 de Hoogmis. Om 4 uur oefening voor de Edelwacht, half 7 Maria-congregatie en om half 8 Lof met Adventspreek. MAANDAG half 11 plechtige H. Mis v. h. Hoogwaardig Kapittel. Om half 8 Lof met Rozenhoedje voor de Gel. Zielen. DINSDAG Algemeene H. Communie voor de kinderen der Edelwacht. DONDERDAG om half 8 H. Mis voor Gerarda Schatte-Beers, als lid der Broeder schap voor de Gel. Zielen. Van 6 uur tot half 8 gelegenheid om te biechten. VRIJDAG, Eerste Vrijdag der maand. De H. Communie wordt uitgereikt om half 7. Om 8 uur gez. H. Mis voor de levende leden der H. Sacraments-Vereeniging. Na de H. Mis korte akte van eereboete. Het Allerh. Sacrament blijft uitgesteld tot 11 uur, en 's middags van 34 uur. Om kwart over 3 luide aanbidding, van 6 uur tot half 8 gelegen heid om te biechten. ZATERDAG, Feestdag van O.L.Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Generale absolutie voor de leden der 3e Orde. De H.H. Missen zijn als op Zondag. Geen verplichting van Mis-hooren. Om half 8 Lof met Rozen hoedje. ALLERHEILIGST HART. ZONDAG Ie der maand Eucharistische dag, volle aflaat voor de leden der Eerher stellende Communie. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld van 8 uur tot na het Lof. Te 7 en 9 uur de stille H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis, te 4 uur Lof met predikatie en akte van Eerherstel. DINSDAG te half 8 gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonms. Het H. Sacra ment blijft ter aanbidding uitgesteld tot half 10. Gedurende de uitstelling te verdienen volle aflaat, 's Avonds te half 8 Lof en van half 8 tot half 10 gelegenheid om katholieke lectuur te bekomen. DONDERDAG te half 10 H. Mis op het Kerkhof, 's Namiddags van 68 uur gelegen heid om te biechten. VRIJDAG le der maand, te verdienen volle aflaat. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld van 7 uur tot half 10 te half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Hart, 's avonds te half 8 Lof met akte van Eereboete. ZATERDAG feest der Onbevlekte Ont vangenis der H. Maagd Maria dag van devotie, generale absolutie voor de leden der 3e Orde, tc half 8 gez. H. Mis ter eere der H. Maagd, 's Avonds te half 8 Lof met Rozen hoedje van 5 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. ZONDAG 9 Dec. Collecte St. Elisabeths- Vereeniging. ZONDAG. Heden, Hoogfeest van Aan bidding. De H.H. Missen zijn te 6, 7, en 9 uur. Half 11 plechtige Hoogmis. Geen catechismus. Half 3 luide Aanbidding, 7 uur pontificaal Lof en feestpredikatie door den Weleerw. Heer kapelaan C. Vis. MAANDAG-avond half 8 Lof ter eere van de H. Maagd, 8 uur vergadering van de H. Familie. WOENSDAG-avond half 8 Lof ter eere van den H. Joseph. DONDERDAG-morgen 8 uur gez. H. Mis voor de leden der Broederschap van de Gedurige Aanbidding. VRIJDAG, le der maand 8 uur gez. H. Mis van Eerherstel, 's avonds half 8 Lof met Litanie ter eere van het Goddelijk Hart en Akte van Eereboete. ZATERDAG, feestdag van Maria's On bevlekte Ontvangenis 8 uur gez. H. Mis, 's namiddags van 4 uur tot half 10 gelegen heid tot biechten AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. 1 (Afd. Spaarne). Vergadering iederen Maandagavond om 8 uur in de parochiekerk van O.L.Vrouw van den H. Rozenkrans aan het Spaarne, Vóór en nk de vergadering gelegenheid zich als lid op te geven in de bij-sacristie. ZONDAG 2 DEC. Alg. H. Communie voor alle sectie's, Aspiranten en Koor-afdee- ling wegens het Aanbiddingsfeest. St. AGNES PATRONAAT EN MARIAKRANS. ZONDAG 2 DEC. onder de H. Mis van 7 uur Generale H. Communie. Gereser veerde plaatsen. Zang. St. JQZEF-VEREENIGING EN PATRONAAT van O. L. VROUW. ZONDAG 2 DEC. Generale H. Commu nie onder de H. Mis van 7 uur. JOHANNES DE DOOPER. Amsterdamstraat. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, half 9 en te half 11 de Hoogmis. 7 uur Lof. DINSDAG te 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament, van 68 uur biecht- hooren. VRIJDAG 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Hart. ZATERDAG van 4 uur tot half 10 gele genheid om te biechten. St. LIDUINA. ZONDAG, 1ste Zondag v. d. Advent, half 8 de Vroegmis, 9 uur de 2de H. Mis, half 11 de Hoogmis onder de H.H. Missen schaalcollecte voor schuldelging der kerk 's avonds om 7 uur Maria-ïof met Rozen hoedje. Voor het pachten van plaatsen in de kerk wende men zich Schoterboschstraat 6 of aan de pastorie. In de week de H.H. Missen om half 8 en kwart over 8. MAANDAG-avond half 8 Lof ter eere van de H. Liduina, met vereering van de re- lekwie. WOENSDAG van avond St. Nicolaas avond moge de goede Sint in elk gezin iets voor mijn arme kerk brengen vraagt het maar, dan komt het ook wel. DONDERDAG-avond van 6 tot 8 uur gelegenheid om te biechten voor den lsten Vrijdag. VRIJDAG 1ste der maand 's morgens om 7 uur Gez. H. Mis 's avonds half 8 Lof ter eere van het H. Hart voor de bekeering der zondaars, met acte van toewijding. Vrijdag. '"'dag en Zond--Iridium ter eere van e H Franciscus v. S 1 s. ZATEiw-.G feest van Ma,:u Onbevlekt ontvangen, dag van devotie 's avonds om half 8 Lof. om half 1 biechthooren voor de 4 eerste leeringen en 's avonds van 5 tot 9 uur gelegenheid om tc biechten. ATTENTIE Mijn oprechten dank voor de goede gift voor mijn kerk honderd gal den," welke ik de afgeloopen week van een onbekende mocht ontvangen God loone hem (haar). Moge dit voorbeeld weer eens navol ging vinden vooral in deze St. Nicolaas- week. Ik vertrouw dat St. Nicolaas mijn kerk niet zal overslaan. Uw zeer dankb. Pastoor; C. BROUWERS. PAROCHIE St. JOZEF. ZONDAG de 'H.H. Missen te 7 uur en half 9 en tc half 11 de Hoogmis, 's avonds te 7 uur Lof met conferentie. Om half 2 oefening v. d. Edelwacht, wegens deze oefe ning zal de dagelijksche Aanbidding niet te 1 uur maar te 2 uur aanvangen. MAANDAG-avond 8 uur vergadering 3e Orde. DINSDAG half 8 algemeene H. Commu nie voor de leden v. d. Edelwacht. Om 7 uur Congregatie. WOENSDAG 7 uur Congregatie. DONDERDAG half 8 Lof, van 68 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG, le Vrijdag der maand, toe gewijd aan de vereering van Jezus' Godd. Hart. De H.H. Missen te 6, 7, 8 en half 9. Te 7 uur gezongen H. Mis en 's avonds te half 8 Lof met akte van Eerherstel. ZATERDAG om half 8 H. Mis voor de de bekeering der zondaren in de kapel v. h. miraculeuse Mariabeeldna den middag van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten en te half 8 Lor. Op Zondagen wordt het Allerheiligste ter aanbidding uitgesteld op het Hoofdaltaar en blijft dan uitgesteld, niet gelijk op andere dagen tot 6 uur, maar tot na het Lof. VELSEN-DRIEHUIS. ZONDAG le dag van het 40 urengebed. 8ste dag der H. Misste. De H. Missen te 7 en te 10 uur de Hoogmis, 's Middags 3 uur luide aanbidding en oprichting van een Con gregatie van Maria een voor jongelingen en een voor jonge dochters, 's Avonds half 7 Lof met preek. MAANDAG de H. Missen te 6 uur, waar na preek, 7 uur 2e H. Mis. Te half 9 gez. H. Mis, waarna preek, 's Middags 3 uur luide aanbidding, 's avonds half 7 Lof met preek. DINSDAG 3e dag van het 40 urengebed en laatste dag der H. Missie. De H. Missen als Maandag, 's avonds half 7 plechtige slui ting van de Missie en van het 40 urengebed. WOENSDAG te half 8 gezongen Requiem voor de overledenen der Parochie. VRIJDAG half 4 biechthooren voor de jongens van de 2 hoogste schoolklassen. SCHOTEN. St. Bavo. ZONDAG Euch. Dag. De H.H. Missen om 7 uur en 9 uur, om half 11 de Hoogmis. Om 1 uur catechismus, om 2 uur algemeene aanbidding der Kinderen, om half 7 Lof met korte toespraak, om half 6 vergadering van het St. Aloysius-patronaat. DINSDAG om half 8 gezongen S. An- tontusmis. WOENSDAG des avonds half 8 vergade ring der Maria-congregatie. DONDERDAG-avond van 6 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. Om half 8 vergadering voor de leden der Derde Orde. VRIJDAG om, 6 en 7 uur uitreiking der H. Communie, Om half 8 gezongen H. Mis. Des avonds om half 8 Lof, waarna recollectie voor alle oud-retraitanten. ZATERDAG-namiddag van 4—9 uur gel. om te biechten. HEEMSTEDE. ZONDAG, laatste Zondag van het Veertig Urengebed 6,7, 8, en 9 uur stille H. H. Mis sen Half II Hoogmis kwart voor 2 bezoek der studenten van het Seminarie „Hageveid" aan het Allerheiligste in de parochiekerk 3 uur luide Aanbidding 7 uur plechtig Lof met Feestpredikatie en Processie. MAANDAG, feestdag van den H. Fran ciscus Xaverius Half 8 gezongen H. Mis, DONDERDAG half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament des Altaars 's avonds 7 uur Lof. VRIJDAG 8 uur gezongen H. Mis tc eere van Jesus' Goddelijk HartVan 's mid dags 3 uur af is de kerk open. 7 uur Lof. VELSEROORD. ZONDAG le Zondag v. cL Advent. L eerste H. Mis te 7 uur, de Kindermis om hall 9, de Hoogmis voor de weldoeners van het klooster om 10 uur. Na den middag om half 5 patronaat voor de meisjes Om 5 uur patro naat voor de jongens v. d. le afd., om half 7 Lof* Na het Lof patronaat voor de jongens van de 2de afd. Door de week zijn de H.H. Mis en te kwart over 6 voor de weldoeners van het klooster, om 7 uur en kwart voor 8, DINSDAG-avond om half 8 Lof ter eere van den H. Antonius. VRIJDAG, le Vrijdag der maand, toege wijd aan het H. Hart v. Jezus, om 7 uur ge zongen H. Mis, waaronder algemeene H. Communie voor de meisjes van het St. Agnes- patronaat, om 8 uur de Kindermis. Des avonds om half 8 Rozenhoedje en kruisweg. Deze dag vastendag voor de leden der 3e orde volgens den regel. ZATERDAG, feestdag v. d. Onbevlekte Ontvangenis van de H. Maagd Maria, geen verplichte feestdag. Generale absolutie en volle aflaat. De gebeden worden verzocht voor Cat- harina Grijspma, geb. De Louver, die in den Heer is overleden. ZONDAG 8 uur de Vroegmis, half 1) Hoogmis 3 uur Lof. DINSDAG geen Lof. DONDERDAG biechthooren van 78 u. VRIJDAG Eerste Vrijdag v. d. maand toegewijd a. d. Vereering v. h. H, Hart. De H. Communie zal ook nog worden uit- gtreskt om half 10, 's a/onds half 8 Lof ter eere van het H. Kart. ZATERDAG, feestdag van Ma i Onbevl. Ontv. kwart over 8 H. Mis ter eere van O. L. Vr. v. Altijdd. Bijstand in de Mariakapel, biechthooren van 34 uur en van 79 uur, Maria-lof te half 8. OVERVEEN. ZONDAG de H.H. Missen te 7 uur, ha!' 9 en 'v. Te 3 uur dc Vespers. MA. N AG en DINSDAG pl s L - taling kerk-kamer. VRIJDAG te half 9 gez. H. Mis en uit- stelling met aanbidding tot 's namiddag! 5 uur. Tot 5 uur is de kerk geopen. Te half 8 Lof ZATERDAG, feest van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. De H.H. Missen te 7 uur en te half 9 Te half 8 Lof. FASRiKAAT: Fe.A.H.J.W1 JTENBURG SIGARENFABRIEK LEIDEN Z. D. H. Mgr. HOPMANS. Omtrent den gezondheidstoestand van Z. D. H. den bisschop van Breda verneemt het D. v. N. dat Monseigneur ten gevolge van den val geen pijn ondervindt. Wel zal het functioneel herstel van den linkerschouder eenigen tijd op zich doen wachten. R.K. Jeugdorganisatie. Bij bisschoppelijk besluit van den 15en November 1923 is het volgende bepaald over de wijze van voordragen van candidaten aan Z, D. H. den Bisschop voor het Directeur schap eener jeugdorganisatie: De voordracht van candidaten voor het Directeurschap eener jeugdorganisatie, zal geschieden door den voorzitter van den Dio- cesanen Bond, waartoe de organisatie be hoort, nadat deze den voorzitter van de plaatselijke of gewestelijke commissie voor R.K. Jeugdorganisatie gehoord heeft. Indien de voordracht een parochiale jeugd organisatie betreft zal eerst met den pas toor overleg gepleegd worden en bij even tueel blijvend meeningsverschil in de voor dracht een parochiale jeugdorganisatie be treft. zal eerst met den pastoor overleg ge pleegd worden en bij eventueel blijvend meeningsverschil in de voordracht hiervan moeten blijken. Voor jeugdorganisaties, waarvoor geen Diocesaan verband bestaat, geschiedt de voordracht door den voorzitter van de plaat selijke of gewestelijke Commissie voor R.K, Jeugdorganisatie. (St. Bavo). TOT TIEN JAAR VEROORDEELD. De 21 -jarige kellner A. K. te Eindhoven, beklaagd in den nacht van 24 op 25 Juni te Eindhoven, Allegwntfa van Helvoirt opzettelijk in den Dommel geworpen te hebben .tenge volge waarvan het meisje is verdronken, is lieden door de rechtbank veroordeeld tot 10 „JAAR GEVANGENISSTRAF. Het O. M. te'd 12 jaar geëiscM,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 10