Voor onze Jeugd BINNENLAND. 0 0 L D 0 0 00 D L 0 0 KERSTMIS-REBUSWEDSTRIJD A Vierde Blad 1 December 1923 De Tijdgeestloien. David Wijnkoop in de verdrukking. VERKEER EN POSTERIJEN. KUNST EN KENNIS. DE KABINETSCRISIS. iINMINLAfSBSCit RIE9W& •EtSENGD NIEUWS. MARKTNIEUWS. 1. Het nazien van zoo vele inzendingen van De Avonturen van drie Vrienden TWEEDE HELFT DECEMBER NIEUWE GROOTE WAARIN PRACHTIGE PRIIZEN, ALS: Rijwielen, Construetiebouwdoözen, Poppen enz. We lezen in het blad" „Rotterdamsch Nieuurs- In verband met het inbeslagnemen van Utilé-obligaties bij sommige hoofdagenten in agenten der N. V. XJtilte Utrecht, velke trekken volgens aanwijzingen der N. V. ,Dc Tijdgeest" en bij het publiek als Tijd- geestloten bekend zijn, hebben we ons van daag tot de Utrechtsche directie gewend om informatie. De directie deelde ons mede dat de inbeslagneming der obligaties enkel te Rotterdam heeft plaats gehad en zij beschouwt het daarom als een zaak, speciaal van de Rot- terdamsche justitie. Zij kan zich overigens niet verklaren waar om juist haar maatschap pij dus gehinderd wordt en nu al voor de derde maal in zes jaren tijds door de justitie wordt lastig gevallen, terwijl andere soort gelijke vennootschappen ongehinderd kon den arbeiden. Zestien jaren heeft de N.V. gewerkt en honderdduizenden rentcgevende., volgestorte obligaties in omloop gebracht. De basis van haar bedrijf is dan ook van dien aard, dat het naar haar meening tot de so liedste kan worden gerekend. Indien de Re geering zulks mocht wenschen, is Utilé ten allen tijde bereid volle zekerheid te stellen voor het nakomen harer verplichtingen. Op zichzelf geeft het in beslagnemen V3u obli gaties het publiek geen nadeel, het zij uitter- aard onverkochte en als zoodoende waarde- tooze stukken. Een ander geval zou het wezen met het verhinderen der trekkingen wijl daardoor force majeure kan ontstaan welke de N. V. in staat zou stellen om zich ten koste der o- bligatiehouders te bevoordeelen door opgrond van het justitieel optreden tegen de maat-» schappij de amortisatie tevens premietrek king achterwege te laten. Daar het hier obli gaties geldt en geen loten is er voor de koo- pers geen mogelijkheid om teruggaaf van het gestorte geld te vorderen. De N. V. is echter overtuigd van de volkomen wettig heid van haar bedrijf volgens de loterij en niet van zin misbruik te maken van deze door de justitie geschapen mogelijkheid. Zij zal haar verplichtingen geheel blijven nakomen. Wat haar agenten en hoofdagenten betreft is de directie van overtuiging dat het ver- koopen en ten verkoop in voorraad hebben ■/an de Utilé-obligaties in geen geval een straf- >aai feit is, wijl het niet valt opder art. 2 sub T der Loterijwet, waar sprake is van andere aandeelen dan voor liefdadige doeleinden waarvoor wel toestemming vereischt wordt. Zij meent dus, dat haar vertegenwoordigers vrij uit behooren te gaan. Naar aanleiding van het door H. M. de Koningin tot U gerichte verzoek, U met de formatie van het te vormen nieuvje Ministe rie te willen belasten, acht onze Kamer het gewenscht ten aanzen van de aangelegen heden, welke deel uit zullen maken van het program van het door U te vormen Kajbi.net, Uwe aandacht te vestigen op de uqgeutie van een spoedige uitvoering der bij de wet van 28 Juli 1921 vastgestelde kannaiptannen in Zuid-Limburg in verband met de in uit voering zijnde Maas-kanalisatie, Ten einde U omtrent het algemeen belang dezer kwestie voor geheel Nederland en het speciale belang voor Zuid-Limhurg en de mijn-Industrie in een kort bestek enkele ge gevens te verschaffen, nemen wjj de vrijheid U hierbij te doen toekomen, a&irfurift van een request door onze Kamer ter zake onder dagteekening van 30 September 1923 gericht aan Z. E. den Minister van Water staat, terwijl wij gaarne bereid zijn U, zoo gewcnschl, nadere gegevens te doen toe komen. Waar de werkzaamheid van iedijrc Regee ring in dezen zorgwekkenden tijd in hoofd zaak gericht zal zijn, op het voepen eener politiek van economische herleving meenen wij verplicht tc zijn deze aangelegenheid onder Uwe aandacht te brengen met ver zoek biermede bij de vaststelling van het economisch program van de door U even- tuel te vormen Ministerie rekening te ".vil ler houden. De Eerste Kamer. Naar „De Hid" uit parlementaire kringen verpeemt, schijnen de tegenwoordige poli tieke moeilijkheden geenszins te zullen worden opgelost met het aftreden vian een extra-parlementair kabinet De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat een zoodanig kabinet niet op den steun der Eerste Kamer zal kunnen rekenen. De Vlootwet de oorzaak der moeilijk heden zou door de rechterzijde in de Eerste Kamer zoo niet met algemeene stem men dan toch met een groote meerderheid zijn aangenomen, omdat de aanneming daar van als urgent werd beschouwd. Van meer gewicht is echter, dat ter rechterzijde van de Eerste Kamer het voort bestaan der coalitie van primordiaal belang voor het land wordt geacht, en dat bij een verhouding van 3/5 rechts en 2/5 links in beide Kamers der Staten-Generaal er niet aan gedacht mag worden om den plicht tot rgeeren uit handen te gewen. I De heer Qolijn niet in een Zakenkabinet. De parlementaire redaöieur van „De Standaard" deelt mede-, dal„de heer Colijn, die den verantwoordelijken post bekleedden van Minister van Financiën in een rechtsch Kabinet, dat tot beengaan mede door de eigen menschen gedwongen werd, niet in een zaken-kabinet, dat het demissionnaire moet vervangen, zal optreden als Minister van Defensie." arresteerd. Bij de instructie moet zijn aan deel in de spionnagezaak gebleken zijn Hij heeft reeds bekend. NAAR DUTTSCHLAND. Het Nederl. Roode Kruis zond Vrijdag uit 's-Hage 6 wagons levensmiddelen naar Duifschtand waarvan 2 voor noodlijdende Nederlanders. STORINGEN DOOR DEN SNEEUW VAL. Door den grooten sneeuwval hebben de telegrafische en telefonische verbindingen, vooral in 't Noorden van ons land, veel te lijden gehad. Van het buitenland zijn België, Frankrijk en Duitschland telefonisch onbereikbaar. Alleen de verbinding met Londen is intact gebleven. In het telegrafisch verkeer met. het buiten land heerscht ook nog steeds groote vertra ging. Het Volk deelde dezer dagen mede, dat de .leer Sneevliet door Moskou hierheen was .ezonden om op de tegenwoordige leiders ier Partij toezicht uit te oefenen. De heer Sneevliet kwam met een verklaring in de Tribune, dat zijn „tijdelijke" aanwezigheid hier te lande „geen politieke beteekenis heeft. Nu vertelt Het Volk echter, dat de op positie in de Communistische Partij Zondag (J. onder leiding van Sneevliet heeft verga derd. Daar waren behalve ae geuoodigden, circa 35 afgevaardigden aanwezig, vertegenwoor digende ongeveer 300 leden. De vergadering was strikt huishoudelijk en geheimhouding ook ten opzichte van leiding en leden der K. P. werd den aanwe zigen opgelegd. 'Het kongres werd door Bouwman gepre sideerd, die kort na de opening het woord gaf aan Sneevliet. Deze hield daarop zijn groote verzamelrede. Hij gewaagde van „de smerige, rotte sektariërsbende van Deventer" en hi) erkende nu onomwonden, dat hij in 1911, in de Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel door Wijnkoop's drijven een weg had betreden, die tot machteloosheid en isolement moest leiden. Groote vroolijkheid verwekte daarna zijn mededeeling, dat Wijnkoop, die hier altijd de rol van Moskou's gevolmachtigd minister peelt, in Moskou staat aangeschreven ais :en rotte appel bij de groenvrouw. Bij zijn laatits bezoek aan Moskou, een paar maanden geleden, vond Wijnkoop al de poorten van het Kremlin voor zich gesloten. Niet een volkscommissaris, die dezen „nar' wenschte te ontvangen. EEN SCHRIJVEN VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL TE MAASTRICHT AAN DEN KABINETSFORMATEUR. De Kamer van Koophandel vóór bet district Maastricht heeft het volgend DE TABAKSBELASTING. De Kamer van Koophandel te Amersgoort heeft zich tot den Minister van Financiën gewend met het verzoek de belastingheffing op de tabak te wijzigen door het banderol systeem af te schaffen en de heffing fe bren gen op de ruwe tabak. Hiervan worden reeds rechten geheven een verhooging daarvan brengt.geen moeilijk heden mee en maakt dus overbodig de kos ten, den omslag en den hinder van het hui dige banderolsyst em, Voor het verleenen van draw-back (terug betaling bij uitvoer) is eenweg te vinden. De belasting op het ruwe product zou na tuurlijk geheven dienen te worden.tiaar q uali- teit en kleur, In het adres wordt de huidige heffing ver oordeeld niet alleen omdat zij is onpraktisch, kostbaar en hinderlijk, maar ook omdat wer kelijke wering van fraude een al te groote deel vanfde belastingopbrengst zou kosten. Or heden kunnen onveraccijnsde sigaren gemakkelijk vervoerd worden. Maar bovenal wordt de banderol veroor deeld omdat de 10 pCt. op den winkelprijs een tabaksbelasting vormt van 50 pCt. Een sigaar van 10 cent bevat hoogstens 2 cent ta bak. Aldus wordt tevens belast arbeidsloon, verpakkingskosten, bedrijfskosten, winst van handelaar en winkelier. De Kantor leeft in de stellige overtuiging dat een zeer groot deel der industrie op dit gebied bovengenoemde verandering wenscht in de hëffing der tabaksbelasting. 1 SPIONNAGE EN LANDVERRAAD. Volgens een bericht van de „'s-Hertogeab. WEER WAT NIEUWS. Een groep jongere Katholieke litteratoren, welke zich mee bijzonder over de „Nieuwe „Eeuw" en „Roeping" groepeeren, zal een nieuw tijdschrift gaan uitgeven gewijd aan het volop beleven van het Katholicisme en aan radicale critiek op andere katholieke Kunst. Het tijdschrift zal heeten „De Val bijl." (Centr.) JULIUS RÖNTGEN. Wegens vestiging buiten Amsterdam heeft de heer Julius Röntgen, met ingang van 1 September 1924, ontslag aangevraagd als Directeur van het Conservatorium der M'ij. tot bevordering der Toonkunst. Dit ontslag is hem door het bestuur op de meest eervolle wijze verleend. Ofschoon de heer Röntgen zich buiten gaat vestigen, heeft hij den wensch-fe kennen gegeven als hoofdleeraar aan de inrichting verbonden te blijven. BEIAARD-CONGRES TE 's-BOSCH. Te 's-Bosch zal in 1924 het tweede Bei aard-congres gehouden worden. Het eerst had te Mechelen plaats. In ver band daarmee is een beweging op touw gezet om door de Bossche burgerij het herstel van het carillon .van de Kathedraal aan de ge meente aan te bieden. Het groote St. Jans-carillon (50 klokken) is niet meer bespeelbaar. Er zijn groote re paraties noodzakelijk geworden, en een aan tal der hooge klokken zijn onzuiver afge stemd en moeten worden uitgeschakeld. Maar na reparatie zijn nog 41 klokken te be spelen, en dan is de omvang nog grooter dan de meeste andere klokkenspelen. Reeds lang zijn overwegingen en bespre kingen geopend met het stadbestuur om te komen tot de reparatie van het St. Jans-carif- lon. De dure tijden waren oorzaak, dat tot r.u toe die betrekkelijk geringe som (plm. f 4000) niet door het Stadsbestuur ter beschikking kon worden gesteld. ONDER BOEKEN BEGRAVEN. Door alle eeuwen heen hebben er menschen bestaan, groote geleerden, wier namen nooit zullen sterven, die hunne boeker, lief hadden boven alles ter wereld. Voor hunne boekerij hebben zij vrouwen verlaten, kinderen ver waarloosd, ouders vergeten, vrienden be drogen. Hunne boeken waren hun alles, en hun dood stond in het nauwste verband met hunne „lievelingen". Het oudste boekenslachtoffer, waarvan de geschiedenis gewaagt is de philosoof en wis kundige Eratosthenes, die vele jaren leider van de groote bibliotheek in Alexandria is geweest. Hij stierf in 194 of 196 vóór Chris tus, naar verluidt, den vrijwilliger) honger dood uit woede en verdriet over zijn blind heid, die hem belette te lezen en zijn studiën voort te zetten. Het aantal geleerden, die te midden van hun boekerij zijn gestorven, is vrij groot. In dit verband zij gereleveerd de naam van den dichter Petrarca.die dood ba zijn bibliotheek werd gevonden, het hoofd op zijn geliefden Virgilius. Ook Napoleon wordt in verband met zijne boeken genoemd. Al had de Corsikaan inder daad ook wel héél andere ambities, toch ver telt men van hem, en staat van den grooten keizer geboekstaafd, dat hij kin zijn jonge jaren spaarde, bezuinigde en offers bracht, teneinde zijn boekenschat uit te breiden, 'f;'; Antonio Flammtnio, een Siciliaausch phi losoof uit de zestiende eeuw, offerde alles op voor zijn boeken. Hij bestelde persoonlijk eiken dag zijn maaltijden bij een restaurateur. Toen die hem een paar dagen niet had zien verschijnen, werd de man ongerust, klom door een venster de studeerkamer binnen en vond den filosoof dood op den grond liggen onder een stapel boeken. De antiquair en verzamelaar Motteley was zoo dol op zijn boeken, dat bij geen sterve ling in zijn bibliotheek vertrouwde. Zoodoen de stapelden stof en vuil zich op, het werd af en toe wel eens door den eigenaar verwijderd, maar deze liet, als er iets kapot ging aan meu bels, tapijt öf behangsel, niets repareeren. Hij duldde geen ander bij zijn liefste, zijn eenige vrienden, bang als hij was, dat vreemde han den iets zouden beroeren, dat daardoor kreuk kou lijden. Hij had zijn groot fortuin heelemaat aan boeken besteed en alleen het voor zijn begrafenis benoodigde geld wegge legd. („Graficus",) EEN REEKS VAN AUTO-ONGE LUKKEN IN TNDTE. BERUCHTE INBREKERS GEARRESTEERD. De politie van het bureau Oppert te Rot terdam, is er in geslaagd een viertal beruchte inbrekers en helers te arresteeren. In den nacht van Zaterdag op Zondag was ingebroken in de kleermakerij van de firma J. K. aan de Oppert Nr. 64. Gestolen werden veertig gabardine regenjassen, eenige stuk ken gabardine, 12 ulsters en een partij voe ring Daar men vermoedde, dat de gestolen goederen per spoor naar Den Haag zouden worden gevoerd, hebben de inspecteur van het bureau Oppert, de heer E. W. Beekman 0.420.58, Goudscbe 0,261, Edam mer 0.511.11. Aanvoer 51. 149 K.G. Vee Aanvoer 733 runderen., 88 graskal veren, 57 nuchtere kalveren, 29 schapen, 135 varkens en 557 biggen. Men besteedde voor vette, koeien 90 120 ct„ dito kalveren MO270 ct„ dito varkens 6872 ct. per K,G.„ schapen 20 55. De handel in neurende en verschg^kalide koeien alsmede in vafnpn was sbug. Vet vee en schapen duur; kaderen en stieren prijshoudend; pinken miwder. ÉNKHU1ZEN, 28 November. Aardappelen Blauwe 3.053.25 peg baal f 1C0 pond), er) de rechercheur Moree zich Donderdag j Spruitkooi f 2.85—2.95 per zajk (netto 30 yan 10 uur 's morgens af verdekt opgemeld 1 pd.). Gele kool 3.75 pter 100i stuks. schrijven gericht aan Tbr. Mr. F. Beelaerts I Crt." is de te Maastricht uit arrest, ontslagen van Blokland; I militair S. Donderdagmiddag wederom ge- DIEFSTAL VAN LAMPEN, De administratie der Posterijen .te Rotter- dm ontdekte in den aanvang van dit jaar een tekort van 600 electrische lampen. De po litie stelde een onderzoek in, zonder resul taat. Kort geleden bleken er weder een goede honderd lampen verdwenen. Het vermoeden rees, dat de magazijn-bediende F. S. rich hieraan schuldig maakte. Hij werd aange houden en bekende. Bij vrienden vond men 'n aantal vermiste lampen en gaven daarvoor de nieuwe. De oude moest hij vernietigen, deed dit echter niet en gebruikte ze nog eens te eigen bate. Op deze manier heeft hij voor f 1200 verduisterd. VERPLAATSING VAN EEN TOREN. De gemeenteraad te Alkmaar heeft ter verkrijging van verruiming voor het verkeer ter plaatse aan B. en W. een crediet van f 14,000 toegestaan voor het maken van een nieuwe paalfundeering voor den accijns- toren aan de Bierkade en tot verschuiving van dit bouwwerk, over een afstand van 4% meter naar de rijde van het Noord-Hol- landsch Kanaal, in de richting van den in aan bouw zijnden nieuwen walmuur aldaar. Het uurwerk van dien toren, thans met één wijzer, zal dan tevens in het verkeersbelang voor zien worden van dubbele wijzers. In één paar dagen hadden op Java een drietal ernstige auto-ongel ken plaats met doodelijken afloop. Den 21en Oct. keerden de luitenants De Munuick en Linck van Semarang terug naar hun garnizoen Solo. In de buurt van Bojolali is de auto tegen een grobak opgetornd met het gevolg, dat de auto in het ravijn werd geslingerd. De heer de Munnick was er zeer slecht aan toe. Hij werd opgenomen met gebles seerde ruggegraatmen vreest het ergste. De heer Linck bracht het er beter af en is, evenals de chauffeur, hier en daar niet ernstig geblesseerd. Den 22en Oct. moest Aneta uit Malaug aan de Indische bladen het bericht seinen, dat de auto van den wedono van Malang nabij Probolinggo door een aanrijding in een ravijn is gestort, waarbij de wedono, zijn zwager en zoon onmiddellijk gedood werden.) Zijn echtgenoote en de chauffeur werden' ernstig gewond. Terwijl een dag latei wederom gemeld werd, dat een auto met acht Chineesche kinderen van Magetan, die op weg waren naar de school te Madioen in een diepe grep pel gestort is. De auto is vernield. Vier kin deren werden gedood, terwijl de anderen, w.o. de chauffeur, zeer ernstig gewond zijn. EEN KACHELONTPLOFFING MET ONAANGENAME GEVOLGEN. In een pand aan de St. Laurentstraat, hoek Zandstraat te Rotterdam, heeft Dins dagmiddag door onbekende oorzaak een kachel-ontploffing plaats gevonden. Op een gegeven oogenblik werden de bewoners van het bovenhuis, de familie Z., door een he- vigen knal opgeschrikt. Een kachel was ont ploft. De gloeiende asch had zich door het woonvertrek verspreid. Door den schok vlogen de snuisterijen van den schoorsteen mantel, terwijl schilderijen en de spiegel aan den wand verbrijzeld werden. De schoor steen op den zolder stortte in. Men slaagde er in, het begin van brand, dat ontstaan was, met zand te blusschen. De gealarmeerde brandweer behoefde dan ook geen hulp te verleen en. Daar de schoorsteenen alle onbruikbaar waxen, moesten de bewoners hun kachel pijpen uit het raam steken. Het euvel werd echter in den loop van den middag verholpen. in de buurt van het D. P. station. Inderdaad kwam tegen vier uur een wa gen, waarop vier mannen met de gestegen goederen. De. politie slaagde er in, drie van de v?.er mannen aan te houden, n.l. den 54 jarige*. T. A. D., een Rotterdamsch heler, een Haag- schen koopman en den 21 jarigen C. W, A. De vierde verdachte ontvluchtte doch hij werd met een auto achterhaald. En root hij aan rijn woning te Charlois kwam. was hij reeds gearresteerd. Het bleek te zijn) de 22-jarigen A.de W.Bij 'n huiszoeking te zijjnen huize werd nog een regenjas gevonden, af komstig van de inbraak aan de Oppert. Alle vier verdachten ontkennen, tets met de in braak uitstaande te hebben en beweren de goederen van een onbekenden koopman te hebben gekocht. DE MOORD TE SLEEN Omtrent den voor 5 jaar te Sleen gepleeg- den moord op Jan de Meyer wordt nader go- me'd, dat de vrouw van den vers'.agene m-i-t Jacob Westerling, die den moord pleegde, ook de fiets van het slachtoffer vernield had den. Zij verborgen de stukken daarvan. Hen en ander was geschied om het te doen voor komen, alsof De Meyer er vandoor gegiian was. Voorgegeven werd, dat hij naar Duitsch land vertrokken zou zijn. Na het verhoor te Assen is, zooals reeds gemeld, de vrouw weer op vrije voeten ge steld. Westerling bleef in verzekerde be waring. SCHANDELIJK BEDROG. Eenige weken geleden, werd in Meiboufrne (Australië) eenig opzien gewekt door bet be richt dat aan den oever van een meer in \XJest Australië olie zou zijn ontdekt. Twee t.g. exploranten toonden kleine fleschjes ruwe olie, die, naar zij beweerden, uit bronr.egt bij het meer afkomstig was. Een syndicaat voor de exploitatie dezer oliebronnen sou -worden gevormd, doch de regeering van West-Austra- lië achtte het geraden eerst een onderzoek ter plaatse in te stellen. Hierbij bleek, dat op de plaats var; de zoogenaamde oliebronnen een tank met een inhoud vaa bijna 300 H L. olie benevens zes vaten met verschillende oliën in den grond waren verborgen,; door een pijp verbonden met het boorgat, zoodat de olie uit die ondergrondsche tank naar boven spoot. Tegen de exploranten, die spoorloos verdwenen zijn, is een bevel tot arrestatie uitgevaardigd. HOORN, 29 November. Kaas, Aangevoerd 8 stapels fabriekskaas 6s: 2 /t. boerenkat»* 59; 3 st. fabrieksconsmiss'/e 58; S si do eren commissie 55; to/aal 21 stapels, wegende 14.690 K.G. Haadf/j goed. ALKMAAR, 30 Nov. Ij/aas. Ter marki waren 130 stapels, wegitnde 90,000 K.G, Fabriekskaas kleine 60, commissie 60 middelbare 56, boerenkaas kleine éf), commissie 55. Handel i/tug. AMSTERDAM., 30 kov. Aardappelen. Bericht v. Jac, Knoop.Zeeuwsche Bont' 6.507; idem blauwe 6.10—6.50; idem Eigenheimers 5.35—5,80; idem Industries 3.60; idem Blauwe /Eigenheimers 4.30 5.50; Gelaersche Bravo's 66.10; Frie- sche Borgers 5.50; Zeeuwsche Eigenhei» mer poters 3.75—4*90; idem blauwe po» ters I 3.503.75; irïean bonte poters 3,50 3.75; Hillegorqmer Zanöaardappelen ƒ7.50 8; Drentschei Eigenheimers 2.104; id. Roode Star j 3-50, per H.L. BEVERWIJK. R.-K Coöp. Tuimiersrercen. ,,Kennemexla:nd".VeUèngnr)#eeri.i«g van 30 Nov., Spruiten 3040 ct.: wnrtoten 34 ct.; schor»' renet ren 10—17 ct; 'trim 10 claardappelen' 0-7 ct.: drielingen 3—5 ct. per Kg.; knolset» dei e 8—10 ct; bloemkool 18—21 et.: roode kooi 4—6 ct; groene kooi 5—10 ct; gele' kool 4—7 ct. per sh£k;ijoerenfcool f 0.80—, Ifö; andijvie 1.56—2.20 per kist; wortelen pieterselie 16— NEDERLANBSCHE SCHOENER GESTRAND. De bemanning gered. Schip en lading verloren. Gedurende, een hevigen storm, die in Denemarken groote schade aanrichtte, is in den nacht van Woensdag op Donderdag ter hoogte van Stevnsklint de Nederlandsehc, te Groningen thuisbehoorende schoener „Ca tharine", met een lading kunstmest op v naar Apen rade, gestrand Reeds vóór i<s stranding werden aan boord noodseinen ge geven. welke op hel. land opgemerkt u or den. Na veel moeite wist de reddingszooi verbinding met bet schip te krijgen en de opvarenden, de kapitein, zijn vrouw, hun kind van vier maanden, de stuurman, de kok en eeq matroos te redden. Ofschoon ze veel te lijden hebben gehad, geeft hun toestand ge;en reden tot "ZOrgdlieid. Het schip en de lading worden als verloren beschouwd. LEEUWARDEN. 30 Nov. Vee. Aange voerd 62 «tieren 165520, 172 vette koeien 225—470, per K.G. 1—1.20; 495 melk- en kalikoeten 200-480; 28 vette kalveren 4080; 105 pinken 175260; 460 graskalveren 63—150; 66 nuchtere kalveren 1020; 540 vette schapen 35 56; 386 weideschapen 2540; 460 lam meren 2242; 904 vette varkens 60— 165, per K.G. 0.680.74; 116 magere var kens 2458; 363 vette biggen 2555; 308 kleine biggen 1017; 38 paarden, 34 bokken. Kalfkoeien minder en overigens gebruiks- vee stug; slachtkoeien wel prijshoudend; stieren willig; graskalveren duurder; vette en nuchtere kalveren flauwer; varkens kalm, zouters 6669 ct„ Londensche var kens 66—70 c.: wolvee iets beter. Eieren. Aanvoer iOOO kippen- 14 a 17 c. Leeuwarden, 30 Nov Boter. Aanvoer 11-3 en 72-6 v Fabrieks- 1.352.23, no teering van de commissie 2.24 per K.G. Kaas. Sleutelkaas 0,42—0.81, Nagelkaas OPLOSSINGEN, De oplossingen van de raadsels van Woens dag waren 1. Twaalf ambachten, dertien ongelukken. 2. Peterwardein. 3. De pen. 4. DeventerElburg. NIEUWE. OPGAVEN. 9. De dames dragen mij- Een 1,2, 3 ziet ge ieder oogenblik 2, 3, 4 is een verkorte meisjesnaam 5, 6 is een lengtemaat. 10. Mijn eerste deel is een heele groep, mijn tweede een vat. Zet ze naast elkaar, dan krijgt ge een stad in Amerika. Dond ijzer oucl L. L ijzer oud ijzer Q oud ijzer 12. 1, 2, 3 is een wagen- 3, 4 is een stuk van een schip. 5, 6, 7, 8 is een soort van vlag. 13. 1, 2, 3 is een jongensnaam. 4, 5, 6 is een kip. Bij elkaar noemen ze iemand, met wien de menschen niet veel op hebben. DE WEDSTRIJD. 32 raadsels vordert meet tijd, dan we ver wacht hadden. We kunnen dan ook den uit slag nog niet bekend maken. Die volgt Woensdag. We zuilen echter wel zorgen, dat de prijswinnaars tegen Sinterklaas hun prijs krijgen thuisgestuurd. Dat zal een mooie verrassing zijn, hé De opgaven van heden en van de eerst volgende keeren behoeven niet te worden in gezonden wel doet ieder zeker weer mee aan den volgenden wedstrijd, die ongeveer half December begint? DE SNEEUW. STR AATTOONEEL TJE- Door W. St. 't Is nog vroeg in den morgen en stil op straat. Zachtjes vallen de donzige vlokjes om laag, alles bedekkend in een blank kleed. Bewonderend bekijk ik dat heerlijke schouw spel, als een oud vrouwtje, voorzichtig een melkkan in haar hand, vanuit een armoedig huisje de straat opstapt en bij een melkboer den winkel ingaat. Nog sta ik daar te denken, als plotseling een kei-harde sneeuwbal mij in mijn over peinzingen stoort- Precies in z'n nek," hoor ik lachend roe pen. Verschrikt keer ik mij om en zie een twee tal jongens op den hoek der straat,een sneeuw bal in iedere hand, mii glunderend aankijken, opgetogen over m, n vergecfsche pogingen om de sneeuw uit mijn hals te verwijderen, wat mij na veel moeite gelukt. Zachtjes wordt nu de deur van den melk- winkel geopend en de melkkan in bêi haar handen geklemd komt nu het oude vrouwtje den winkel uif. angstie naar de twee jongens kijkend. Daar doet plotseling een der jongens een poging om mij nogmaals op een sneeuwbal te vergasten, en raakt de melkkan welke luid kletterend op straat kapot valt, terwijl de witte vloeistof zich vermengt met de sneeuw. Verbijsterd staart het oudje van de ge broken kan naar de bewerkers van het onge luk en barst dan in luid snikken uit, terwijl de twee bengels zoo vlug als zij kunnen, bee- uen maken. Huilend gaat het vrouwtje haar huisje binnen en het: is thans stil op straat, als voorheen. door Nico A. IV. In den beginne sprak niemand iets, ze meenden, dat ze misschien door de politie, koddebeiers oi stroopers waren beroofd. Instinctmatig voelde ieder zijn zakken na, doch heel natuurlijk miste niemand wat. De gebeele plaats, waar ze gelegen badden, werd afgezocht, ook werden sommige ver hoogingen met de schop bewerkt, maar geer. zakken. Eindelijk riep Jaap; „Jongens, kijk eens hier, er zijn menschen geweest, dat bewijzen maar, al te zeer de veelvuldige voetindrukken, die als in een kring om onze ligplaats loopen." Werkelijk ontdek ten de jongens een kring van voetindruk ken om hen heen, waardoor het vermoeden bij ben rees, dat ze misschien in de buurt op een troep stroopers zouden stoolnn, die ben eerst belegerd hadden, maar focb ai- gedropen waren. De werkelijkheid was, dat de voetindruk ken waren veroorzaakt door de jongens van Teun, die, na de zakken als buit tc bebbet» meegenomen, weggegaan waren, een eind verder 't duin in. Op een gegeven moment stond vlak voor Teun's troepje als uit den grond een boschwachter, wiens dikke knup pel en streng gezicht, den kmgens de stuipen op bet lijf joeg. Deze i boschwachter, Dirksen genaamd, was een schrik voor al de jongens uit het dorp, geen wonder, dat ze allen schrokken en bleven staan alsof ze vastgenageld waren. Op dit oogenblik daverde de. stom van Dirksen hun toe; „Zoo jongens, jullie hebt zeker iets bij zonders uitgehaald hé? dal kan ik wel aan jullie verschrikte gezichten zien. Ja. ja, ik moest zulke deugnieten niet kennen, ik heb ai meermale met jullie kennis gemaakt, hé." En grimmig grinnikte de man der wet, voor wie een ieder boog en knipte. Niemand der jongens gaf antwoord, allen vreesden hem te zéér om antwoord te geven „Wat heb jullie daar in die zakken?" in formeerde hij, en zonder af te wachten tot er antwoord kwam, ging bij naar hen toe en keek naar den inhoud. „Waar dient dit zand voor?" vroeg hij woedend, weten jullie nu nog niet, dat het ten strengste verboden ts, zand uit de dui nen fe halen? Ik ben verplicht jullie te be keuren, wegens overtreding der wet!" sprak bij, „en bet wordt gelijk gesteld met dief stal," ging bij onverbiddelijk voort, „jullie zult er wel meer van vernemen." Op dit oogenblik ging Teun een schrede voorwaarts naar den gestrengen man en sprak mat ietwat trillende stem: „Me.... meneer wij hebben die zakken gevonden, ze lagen bij drie jongens, die lagen te' sla pen enen nu wilden wij ze meenemen, om het in het dorp aan te geven." Geluk kig, 't hooge woord was er uit. en vastbera den keek hij Dirksen in T gezicht. Deze verstomd door zooveel brutaliteit, om hem tegen te spreken, donderde hun toe; „Wie voor den d.... zegt me, dat jullie me niet staat te bedriegen om ie zelf vrij te pra len?, nee daar komt niets van, jullie gaat mee." Tegen wil en dank moesten de jongens mee, wegioopen durfden ze niet, want dan waren ze nog niet met Dirksen klaar. Na even doorgeloopen te hebben, kwa men ze op de plek waar onze drie vrienden aam het zoeken waren. „Kijk, daar heb je ze," riep Teun vreug devol uit, en keek naar Dirksen. Deze keek verbaasd naar de zoekenden en meende hierin cenig verband te vinden tusschen bet verhaal van zijn „gevangenen" en het geen hij daar zag. Direct schoot het hem door zijn brein, dat de jongens waar heid badden gesproken, en met een barsch „Vooruit naar huis jullie," stoven deze met een vaart weg, zakken en angst verge- tende. Ze dachten nu nergens anders aan dan dat Hein, Kees en Jaap het met Dirk sen aan den stok zouden krijgen. Dirksen was naar de drie vrienden ge gaan en vroeg op zoetsappigen toon; „Ben jullie soms iets verloren, jongens, jullie zoe ken zoo." „Ja, eh. eh.... we benne een paar centen en.... en.... 'n potloodje verloren," stotterde Kees, terwijl hij vuurrood van angst werd. „En hebben jullie het nog niet gevon den," tartte hij. „Neen, we zoeken al eenigen tijd tever geefs." „En kunnen julie die drie zakken ook niet vinden?" grinnikte Dirksen. Het was of ze bij die vraag een donder slag hoorden. Ze keken verlegen en bleek geworden voor zich, toen ze zagen, dat „hij" alles wist. Hun geiaatsverandering was voor Dirksen niet onbemerkt gebleven en wreedaardig plagend, zeide hij: „Komen jullie maar mee jongens, laat jc centen en wat er verder ligt, maar liggen, en gaan jullie maar even mee naar den burgemees ter." „Naar den Burgemeester." En dat in tijd van enkele dagen al voor de tweede maal. Geheel ontmoedigd gingen ze met Dirk sen mee, die over zijn „speurzin" pogal te vreden scheen te zijn, en over zich zelf zeer voldaan. Gelukkig kwamen ze geen bekende personen tegen, totdat ze bij den burgervader werden binnengelaten. Deze keek zeer streng, toen hij het tweetal van den vorigen keer, weer zag, en nu nog een derden er bij. Wat zouden die rakkers nu weer uitgehaald hebben, zoo dacht hii. en 2626 ct.setUerie 56 ct. 26 ct. per hos. GOUDA. Veriing -*tm 30 Nov. Witlof le soori f 53, 'lom -V. soort j 2331: spruiten lt soort j 2636, idem 2o soort 12.40 13.40; uien 7.30»-10.10; kroten 4.40—7.60. per 100 Kg.andijvie le soort f 1.00—4. idem 2c soort 0.70— f.70; boerenkool 1.40-—" 2.30; groene savoyekool 1.906.40; knot-) selderie 1.30—10 per 100 stuks; seldurie' f 3.406.70 per 700 bos. HAARLEM, 30 November. 1928. Appelen 3630 ct.. Peren 40—20 cl. per K.G,; Bloem kool 1812 .ct per stuk: Gro-euekool 8— 6, Witte kool f 11—9 per 100 stuks; Geie kool 12—7 per 100 sluiks. Boe rek oo] ft.49 1 per kist; Andijvie 5.80—4 per IQ}» sl.p Bieten f 15—13 te 100 K.G.; Prei 25—15 et,: per bos; Selderij 30—20 <4. per bos; Kooï-j rap»en. 5i per K.G., Spruiten f 6-3 per zak. Wortelen 3020 ct. pw lies; Roode koo4 10—8 ct .per stuk, Brussefsoh lol' 30—20 of A per pond. ALKMAAR, 30-'Nov, Granen, Aangevoerd 2541 H.L., waarvan 497 H.L. tatwe f 11V3, 73 H.L. rogge 10—10.50, 378 H.L. gerst chev. 9,50—'11.25, 1038 H.L. haver 9.50— 11.75,^221 H.L. paardenboonen 1313.50, bruine boontm 4046, citroenboonen 62,50, duivenboonen 17.501830. 10 H.L. karwfjzaad 57 HJL. blauw maanzaad j 4042, 267 H.L. groene erwten (groote) 2729, di. (kleine) 2326.50, grauwe J 4552, vale J 3542, alles per 100 K.G. BOA ENKARSPEL, (Station), 30 Nov. Aard appelen. Blauwe 3^5, Kriel 0.50 per baal. Aangevoerd 45 baaL Uien. Groote gele 3.90 —4.40, Drielingen ƒ4154,35 per baal. Aan- gevoerd 110 baal. le bloemkool 13.50— 17.75, 2e id. J 7.7511.25 per 100 stuks. Aangevoerd 29.200 K.G, Gele Kool 2,30— 3.10 per 100 K.G. Aangevoerd 3400 K.G Witte Kot»! 0.59—1.50 per 100 K.G. Aan- gevoerd 7200 K.Gz Spruitkooi 33.20 ne; 15 K.G. Aangevoerd 15 zak. BREUKELEN. 30 Nov. Kaas. Aa». de markt waron aangevoerd; 59 wagens, met te zanien 2180 stuks kazen. Gewicht pl.m. 15260 K.G. Prijs le soort 56—58. id. 2e t 52 55, gestempelde J 62, zwaardere 54—60 p. 50. kilo, DEV ENT ER, 30 Nov. fWeekmarkt). Boter. le soort 47—47V,, 2e soorl f 45 —46. Eieren 151-518 per 100 stuks. Big gen 2,253 per week ouderdom. Vei'a varkens boven 65 K.G. slachtgewicht f 0.86 per K.G. ENKHUIZEN,, 30 Nov. Aardappelen en groenten. Blauwe 3.25—3.35, kleine blauwe 9S ctf 1,40, kleine bravo's ƒ1.25 alles per haal (100 pond). GELDERMALSEN, 30 Nov. Fruit. Ier veilingsvereeniging „Geïdcrmalsen en Omstreken besteedde men voor: kletperen 29 ct.; Goudreinetten 1317 ct.; Bellefleur Ib'A19 ct.; Koningsrood 69K> c t;.Cara- pagnëzoet 9 ct.; Winterperen 25 ct.; Rein, zoet 1314 ct.; Honderdmark 11 ct.; zoet» Aagjes 8 ct.; IJsdener Klumpkes 7J4 ct Holgaten 8)4 ct.; Winferiannen 30 ct.: dub bele Benderzoet 8E(—10A ct.; Spiegelperett 18H ct.; Transparant 1154 ct.;; Handappelen 12E> ct.; Zonzoet 14 ct.; alles per K.G eerste soort' Goudreinetten 2436 ct.; Bel lefleur 20 ct.; Jr,sappelen 15 ct.; Wintcrjan- nen 35 ct.: Wijnappelen 11 ct., alles pei K.G. extra. Fabrieken: xuurkroet 2.70 zoeikroet 5.35. alles per 100 K.G. 's-HERTOCENBOSCH, 30 Nor. - Boter (Bericht v. d. Coop. Roomboterfabr.) Aan voer 15.975 K.G. Prijzen hoogste f 2.24, laagste 2.08, midden- 2.18. daar hel gezichi des veldwachters glom van vergenoegdheid, vermoedde hij een ernstig geval van baldadigheid. En zich tot den veldwachter wendende vroeg hij; „Wat hebber, deze deugnieten nu weer uitgehaald?" De veldwachter zette zich in postuur er sprak eerbiedig: „Ja Edelachtbare, dezt jongens waren in 't duin aan het zakker vullen, hetgeen toch verboden is. Ik hel daarom gemeend, ze maar mee te moete® nemen." „Dat is heel goed van je gedacht Dirk» sen, maar wal ik j...." „Meneer de burgemeester, wat de veld» wachter zegt, is niet waar, dc zakken zijn ons door onbekende personen ontstolen er nu heeft, de veldwachter ze misschien var hen gevonden, bracht Jaap in 't midden (Wordt vervolgd.) EEN GOEDE EETLUST. Koningin Isabella II van Spanje had altif een goeden eetlust. Zij huurde pens vertrek ken in een Zwitsersoh hole! en de eigenaar «Fe wist hoezeer de koningin van lekker etec hield, gaf haar liet beste, wal hij geven kon. Dsn volgenden morsen kwam de hotelhou der vernomen, of H. M. tevreden was over het opgedischte. Hel antwoord was bevesti gend en vooral zeker gerecht van vier spie geleieren mirt spinaaae was de- koningin bij zonder goed bevallen; alleen werd hem ts verslaan gegeven, dat er niel genoeg van vra< gevoses t. Den volgenden avond liet hij 14 eieren met spinazie opdissolien en.... e,r bleef er maar één over, voor J'homnenr du plat".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 13