JURCIENS 3 0 CENTS PER HALF POND .VOOR STAMDEN OP HET BROOD VOOR BAKKEM EN BRADEN SCHUIMT IM DE PAN BUITENLAND Derde Blad 1 December 1923 Uit de Pers. Rond de Kabinetscrisis. «Een kabinet met twee hoofden-. een verkeerde weg. De Commissie van Herstel zou gistermiddag vergaderen: een econo mische 'overeenkomst van de gezamenlijke geallieerden met Duitschiand in uitzicht? Het vermoedelijke kabinet-Marx. Een uittreksel uit het reeds besproken ongeruste Temps-artikel, naar aanleiding van de Spaansch—Itaiiaansche toenadering. De financieele wederopbouw van Hongarije. fiEM, BUITEHL. BERICHTEN. 44 FEUILLETON Het rood© testament. Het Tweede-Kamerlid A. C. A. van Vuu- ren schrijft in „De Tijd" over den kabinets formateur Beelaerts van Blokland en diens taak o.m. het volgende: ,De heer .Beelaerts r.ou bij uitstek ge schikt zijn voor een taak, als hem is opge dragen, indien de omstandigheden anders waren dan waartoe hij wordt geroeoen. Hij Weet veel op velerlei gebied en hjj zal het dus ook wel doen op financieel en econo misch terrein, maar hij heeft nooit iets ge presteerd en mist dientengevolge het gezag en den naam, die een kabinetsformateur met bet herstel van het financieel even wicht als hoofd-, zoo niet eenige, taak be hoeft. Hij zal daarom het departement van financiën niet voor zich nemen, maar be ginnen moeten daarvoor een ambtgenoot te zoeken, die op dat terrein den naam en het gezag heeft, die hij mist. Vindt hij dien. dan zal deze de groote man zijn, die op het ministerie den stempel van zijn persoonlijk heid drukt en daarmede aan het kabinet zijn karakter en positie geeft Het kabinet zal dan in naam blijven een kabinet- Beelaerts van Blokland, maar in wezen zal het zijn een kabinet.(men vuile hier in den naam van den toekomsteen Minister van Financiën). Het kabinet gaat daarom lijden aan dezelfde kwaal, waaraan het te genwoordige sinds het aftrede., van Minister De Vries in 1921 heeft geleden: het krijgt twee hoofden", De R.-K. kiesvereeniging te Ursem in den Rijkskieskring Den Helder beeft een motie- op-pooten aangenomen. Dit „op-pooten" zit 'm hierin, dat van de drie katholieke" Kamerleden Bomans, Micbielsen en Loerakker wordt verlangd, dat ze hun mandaat als lid der Tweede Kamer zullen neerleggen. Terwijl als supplementaire straf wordt geëischt, dat ook in de toekomst „aile be trekkingen" met de genoemde drie be eren zullen worden verbroken. Ursem wil, als wij het wè! zien, de drie tegenstemmers tegen de Vlootwet minstens buiten de politiek-katholieke gemeenschap sluiten; de bewoordingen der motie laten feitelijk nog ruimte voor verdere uitban ning. Na dit te hebben vooropgesteld, vervolgt de „Volkskrant". „Indien we ons niet sterk vergissen, be treedt Ursem hier een niet onbedenkelijken weg. Er bestaat onder ons katholieken verschil van meening omtrent de Vlootwet en om trent de stemming over deze wet Algemeen, mag men zeggen, wordt bet af treden van het ministerie-Ruys en de. naar men hoopt tijdelijke, verbreking van de rechtscbe coalitie betreurd. Bij dit verdies kan men, indien men zulks dienstig acht, een nieuw verlies voegen: dat onzer katholieke eenheid als politieke partij. Ons lijkt bet evenmin gewenscht als noo- dig toe. Men kan de tien tegenstemmers uit de paxiij zetten en ale betrekkingen met hen verbreken. Maar als men dit deed, zou er meer ver broken worden, kreeg de scheuring in onze partij haar beslag en zouden de katholieke kiezers in twee kampen worden verdeeld. Want het ware toch ai te naïef te roee- nen, dat de tien tegenstemmers onder het katholieke volk geen aanhang vinden; nog naïever te denken, dat alle katholieken, ook onder hen die in de gegeven omstan digheden de Vlootwet zouden hebben aan vaard, met een uitbanning der tien genoe gen zouden nemen. Hebben wij vernomen, dat de katholieke Kamerclub, wier groote meerderheid vóór dc Vlootwet heeft gestemd, de tien tegen stemmers beeft uitgeworpen? Waarom neemt Ursem nu zoon drastisch besluit? Heeft men daar niet begropen. dat dc zoo gemakkelijk aangenomen motie tegen- moties kan uitlokken en wij ineens in een burgeroorlog kunnen worden gewikkeld? Men wil, wij willen allen bet behoud der eenheid. Men mag wat gebeurd is betreuren, maar het motiveert geen verbreking onzer saam- boorigkeid. En omdat He motie van Ursem daarop aanstuurt, begroeten wij baar met leedwe zen en kannen alleen de hoop uitspreken, dat op dezen verkeerden weg geen verdere stappen zullen worden gezet. De Commissie van herstel. De Commissie van Herstel kwam gisteren om drie uur bijeen. Zij h thans in het bezit van d: Vrijdag door Fischer, den Duitschen ïedelegeerde, voor de Commissie afgelegde verklaring, waarover zij zou beraadslagen tvenals over het Fransche plan betreffende de commissie van deskundigen. De geallieerden en Duitschiand. Algemeen werd verwacht, dat in de gister middag te houden conferentie van de com missie van herstel, die de Duitsche rapporten iver den huidigen toestand in Duitschiand voor zich heeft liggen, een voorstel zou wor den gedaan, om een commissie van des- ktndigen te b: tnemen tot een ondezoek naar het oe taalvermogen van Duitsch iand en de methoden om evenwicht te brengen in de Duitsche begrooting en andere aanverwante vraagstukken. Gemeld wordt, dat het onwaarschijnlijk is dat de overeenkomst van Dusseldorf reeds gisteren door Barthou ter sprake zou worden gebracht. De Daily Telegraph maakt melding van de hoop die in sommige Fransche kringen wordt gekoesterd, dat van het aldus verkregen uit stel partij zal worden getrokken om een volledig Engelscii-Fransch oeconomische over enkomst te r ïen met betrekking rtot de exploitatie van de Roer en de overige bezette gebieden in de toekomst. Waar het ;en bloote kwestie is van het regelen van ad ministratieve en technische details ten doel hebt eade een tijdelijken modus vivendi te vinden tusscben de Engelsche en de overige zones, is het niet noodig, zegt het blad, dat men hierbij op onoverkomenlijke bezwaren stuit. Maar het zou nutteloos zijn te ver wachten, dat Groot Brittannië te vinden zal zijn voor eenig compromis, waarbij de essen- tieele politieke beginselen van Engeland betrokken zijn, zooals divroeger en met gezag zijn aangeduid door den eerste-mi- .ïisfer en den voorzitter van buitenlandsche «ken. Aan een oeconomische overeenkomst zoo- als de Fransche meening zich deze voorstelt zou heel wat meer verbonden zijn dan een zuiver „working agreement,", n.l. de directe Engelsche deelneming aan de spocrweg- fegie, de voorgestelde oprichting van een Bank voor het Rijnland en de exploitatie van de zoogenaamde productieve panden. De Times zegt Sir John Bradbury is te Londen geweest en ongetwijfeld heeft hij met leden van de regeering besprekingen gehouden. Maar hij heeft geen instructies ontvangen. Hij is een onafhankelijk lid van de commissie van herstd! en de Engelsche regeering heeft in ieder geval nooit neiging getoond het werk van de commissie van her stel ondergeschikt te maken aan eenige par ticuliere plannen van haar zelf. Wat Sir Jo n Bradbury ook moge zeggen of doen, hij handelt daarbij als lid van een lichaam, dat volgens het inzicht van de Engelsche regeering en in overeenstemming met het vredesverdrag zijn positie van volstrekte onafhankelijkheid moet behouden. De kabinetscrisis in Duitschiand. Dr. Marx hoopte reeds gisterochténd de lijst van de leden van zijn kabinet aan den rijkspresident te zullen kunnen voorleggen. Her nieuwe kabinet zal vermoedelijk als volgt zijn samengesteld rijkskanselier dr. Marx (centrum), vice-kanselier dr. Jarres (Duitsche Volkspartij), buitenlandsche zaken dr. Stre- semann (Duitsche Volkspartij), binnen- landsche zaken dr. Hamn (democraat), of dr. Knoch (democraat, financiën dr. Hr. Luther (Duitsche Volkspartij), economische zaken nog onbekend. De heer Minoux, ge wezen directeur der ondernemingen van Stines heeft al geweigerd deze portefeuille te aanvaarden. Arbeid dr. Brauus (centrum), voedsel voorziening dr. Schiele (Duitsch-nationaal) Of deze de hem aangeboden portefeuille zal aanvaarden staat: nog niet vast. Spoorwegen Henrich, algeneen Directeur van de Deutsche Werke. Ook deze heeft nog geen definitief antwoord gegeven. Posterijen dr. Hoefle (centrum). Rijksweerbaarheid dr. Gessier (democraat). Justitie dr. Emminge (Beiersche Volkspartij). Bezette gebied dr. Fuchs. Het is echter mogelijk dat geen afzonderlijk mi nister voor het bezette gebied meer zal wor den benoemd. In dit geval zal dr. Hoefle, de rijksminister van posterijen, die uit de Palts afkomstig is, ook de portefeuille voor het bezette gebied beheeren. Er komt geen nieuwe minister voor den wederopbouw. Gehetmer Justizrat dr. Wilhelm Marx, voorzitter van de partij van het centrum in den Rij ksdag, is 15 Jan. 1853 te Keulen geboren. Hij studeerde te Bonn en werd eerst rechter te Keulen, daarna te Dusseldorf. In het be gin van dit jaar werd hij tot senaatpresident voor het Berlij nsche Kammergericht be noemd. Van 1899 tot 1913 vertegenwoordig de hij het district Krefeld in den Pruisischen Landdag. Van 1910 tvt 1918 was hij lid van den Rijksdag voor 't district Muhlheim a. d. Rijn. Dr. Marx was eveneens lid van de Nationale Vergadering en van den daarop- volgenden Rijksdag. Na den dood van Trim- born werd hij verkozen tot voorzitter van de partij in den Rijksdag gekozen. Het artikel van de Temps, waarvan wij reeds melding maakten, draagt tot opschrift Spanje en Italië, Engeland en Frankrijk. Wij ontleenen nog het volgende eraan. Voor elk van de drie naties, die aan de Europeesche kust van de Middellandsche Zee liggen, Spanje, Frankrijk, Italië, is het een levensbelang om vrijelijk met het gebied in Afrika, waar haar vlag waait, te kunnen verkeeren de Spaansche zone van Marokko, Algerië-Tunis, Libye. Dat zijn drie verbin dingslijnen, die volstrekt onmisbaar zijn, die elkaar volstrekt niet bedreigen en even wijdig van het noorden naar het zuiden gaan. Voor Engeland is voorts de Middellandsche Zee de belangrijkste van alle zeewegen. Dat blijkt uit een van de moties aangenomen door de rijksconferentie te Londen. Enge land moet door de Middellandsche Zee kunnen gaan van Gibraltar naar Malta en Port-Said, d.w.z. volgens een lijn, loopende van het westen naar het oosten. Wanneer de vier naties die wij genoemd hebben, zich met elkaar verstaan om de vrijheid van scheep vaart in de Middellandsche Zee te bescher men, dan vormen hun belangen een onge woon stevig geheel. Daarom schijnt ons een Engelsch-Fran- sche overeenkomst voor de bescherming van de zeewegen en voor de verijdeling van lucht-aanvallen de noodzakelijke aanvulling van elke Middellandsche Zee-overeenkomst, gesloten of voorbereid tusscben andere mogendheden. Laat ons in dit verband op merken, dat de gedachtenwisseling over een Fransch-Engelsch pactum soms op dwaal wegen raakt. Ijverige aanhangers der En tente willen, dat Engeland zich verplicht tot het zenden van troepen naar den Rijn. Wanneer Engeland voorstelt, die verplich ting op zich te nemen, dan zullen wij daarvan stellig noch de verdienste noch de waarde betwisten. Maar laat ons het ronduit zeggen het Engelscli-Fransche pactum kan zonder die verplichting tot stand komen. De Temps zet dan uiteen, dat het weinig waarschijnlijk is, dat een aanval van Duitschiand het zen den van. Engelsche troepen naar het vaste land noodig maakt. Maar wat wel van be lang is, is dat Duitschiand, 't zij alleen, 't zij met medeplichtigen van buiten af, de over- zeesche verbindingswegen van Frankrijk niet kan verstoren, noch op Fransch gebied luchtbombardementen kan uitvoeren die de algemeene repetitie zouden zijn van toekom stige luchtaanvallen op Londen. Om die gevaren af te wenden, waaraan Frankrijk en Engeland gelijkelijk bloot staan, zou een overeenkomst van verdediging ter zee en in de lucht volkomen voldoende zijn. De Temps voegt hieraan toe, dat een in- dustrieele en commercieele overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk haar bijkans even onmisbaar voorkomt. Wanneer Enge land en Frankrijk, met de eventueele mede werking van België, Polen en Tsjecho-Slo- wakije, die ook een groote mijn-, erts- en tex tielindustrie hebben, zich verstaan om een industrieel en monetair evenwicht in Europa in te stellen wanneer de Rijn- en de Roer industrie in die overeenkomst een plaats vinden en wanneer men tevens te gelijker tijd de grondslagen legt voor toekomstige handelsverdragen met Duitschiand, dan zal de douane-hervorming van Engeland een onderneming worden, die voor verwezen lijking vatbaar is, want zij zal aangevuld worden door bepalingen, gemaakt door bond genoot en ea zij zal menscbelijke krachten niet langer te boven gaan. Naar aanleiding van de verschillende ge ruchten verband met aangekondigde over eenkomsten tusschen Spanje en Italië merkt de Corriere della Sera op ..Het samen aan van Italië en Spanje be hoeft geen enkele andere natie verontrusten. Het doel, waar de beide landen naar streven, is vreedzaam en geenszins imperialistisch. Hun politiek bedreigt niemand, en juist dat zij zich aaneensluiten beteekent, dat zij voor nemens zijn in Europa een blok te vormen, dat niet voor zichzelf de macht opeischt doch zich veeleer ral keeren tegen plannen van anderen om zich de hegemonie in Europa aan te matigen. Zoowel Spanje als Italië hebben het voor beeld van Duitschiand voor oogen, dat ook imperialistisch en militaristisch was en zich daardoor den vloek van geheel Europa op de schouders geladen heeft." De separatisten in het Rijnland. De separatisten te Duisburg zijn gisteren door de Belgische gendarmerie ontwapend. Daarmede is de separatistische heerschap pij in Duisburg geëindigd. Twee separatisten, die iu de Engelsche zone waren gearresteerd zijn te Keulen tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, we gens het dragen van verboden vuurwapens. De Engelsche verkiezingen De politieke campagne wordt steeds leven diger. De partijen hebben de beschikking over vliegtuigen waarmede snel pakketten berichten kunnen vervoerd worden. Men beweert dat de liberalen dagelijks vierduizend vergaderingen houden. Baldwin heeft een brief laten openbaar maken waarin bij verklaart, dat hij indien de regeeringspartij de verkiezingen won, zou voortgaan alles te beproeven, uitgezonderd ten koste van een opoffering van de belangen van het Britsche volk, om de Entente te hand haven en te versterken. Niemand was meer verlangend dan hij, om met Frankrijk samen te werken, maar hij was in de eerste plaats pro-Britsch, en pas in de tweede plaats pro- Fransch. Baldwin voegt hieraan toe, dat de liberalen en de arbeiderspartij het verzet te gen de Fransche politiek tot hoofdpunt van hun politiek program maken. De Volkenbond en Hon garije. Het plan voor den financieelen wederop bouw van Hongarije vormt het voornaamste punt van beraadslaging op de 10 December door den raad van den Volkenbond te Parijs te houden bijeenkomst. De Engelsche bla den voorzien, dat het vrijwel van niet minder belang zal zijn dan de met zooveel succes uit gevoerde plannen van het zelfde lichaam ten opzichte van den wederopbouw van Oos tenrijk. Het plan, waarover de raad van den Volkenbond zal hebben te oordeelen, is uitgewerkt door de fiananrieele commissie van den Volkenbond op de onlangs te Londen gehouden conferenties. De „Manchester Guardian", na erop te hebben gewezen dat de wederopbouw var Oostenrijk een resultaat heeft opgeleverd, dat ook buitén de grenzen wordt opgemerkt zegt dat hoopvolle verwachtingen worden ge koesterd ten opzichte van de uitbreiding vai den arbeid van den Volkenbond. De toestand van Hongarije biedt echter in het oog sprin gende en interessante verschillen met dier van Oostenrijk. Het meest opmerkelijke i: misschien wel de meening, dat tengevolgi van zijn hulpbronnen op landbouwgebied en andere bronnen een internationale leening aan Hongarije niet zou behoeven te worden gewaarborgd door de regeeringen van vreem de landen. Men doet het denkbeeld aan de hand, dat zulk een internationale leening dee! uit zou maken van een uitgebreid schema om de staatsbegrooting in evenwicht te brengen en de Hongaarsche wisselkoersen te stabili- seeren. De Times zegt, dat zulk een schema vermoedelijk ook zcu voorzien in de oprich ting van een onafhandelijke bank, het in evenwicht brengen van de Hongaarsche be grooting tegen het midden van 1926 en de instelling van een regeeringscommissaris, die verantwoordelijk is tegenover den Volken bond en die een functie heeft soortgelijk als die van air. Zimmerman in Weenen, Het bedrag, dat noodig is om Hongarije weder op de been te helpen zal veel geringer kunnen zijn dan voor Oostenrijk noodig was. De Hongaarsche delegatie, die de finan cieel e commissie van den Volkenbond de noodige inlichtingen heeft verschaft, is he denmorgen van Londen naar Boedapest ver trokken. Indien de Volkenbond zijn goedkeu ring aan het schema kan hechten, wordt het ter beoordeeling aan de commissie van her stel doorgezonden. De Uzusjag verneemt, dat de Hongaarsche regeering bij monde van den minister van financiën Kallay een voorstel aan de com missie van den Volkenbond zal doen om ter wille van bezuiniging het tegenwoordige staande leger af te schaffen en den militairen dienstplicht weder in te voeren De Gezantenraad. De Gezantenraad zal van de Duitsche regeering formeele excuses vragen aan de geallieerde controlecommissie te Berlijn we gens de incidenten te Leipzig. De Britsche gedelegeerden hebben zich bij het besluit aangesloten. Rijkspresident Ebert is geschrapt als lid van de vakvereeniging van zadelmakers en behangers omdat deze zijn houding in strijd met haar belangen acht. De Russische Draadlooze dienst meldt uit Moskou De verkiezingen voor den sovjet alhier zijn thans afgeloopen en hebben als resultaat, dat deze sovjet voor 85 procent uit commu nisten zal zijn samengesteld. i 330 30 Zoodra Jerome was heengegaan, begaf hij zich naar den uilgang van het kerkhof en {ing naar de dichlbijzijnde standplaats voor huurrijtuigen. „Waarheen, mijnheer?' vroeg de koetsier. „Naar het Magdalenaplein. Onderweg moet je bij een of andere hoedenwinkel stoppen," Het was reeds een uur, toen Fascal, na een hoed verwisseld te hebben, hij Jacques terugkwam, wiens onrust bij elke minuut grooter werd. „Eindelijk!" riep hij uit, toen bij Pascal zag binnenkomen. „Ik dacht haast, dat ie verloren waart." „Dat verwondert me niet.Ik ben het bijna geweest...." „Ben je dan is gevaar geweest?" „In heel groot gevaar zelfs." „Maar je bent er toch heelhuids afgeko- fflen, dat is 't voornaamste. En je goud mijn?" „Mijn goudmijn is rijk, zeer rijk zelfs." „Dan heb je misschien een fortuin gevon den?" «Een begin ervan tenminste „Hoeveel?" „Dat weet ik nog niet, maar ik kan je we! verzekeren, dat 't een mooi bedrag is," „Maar hoe komt het, dat je zoolang bent weggebleven?" „Hoe dat komt?...- Wol ik lag plat op mijn buik onder een bed, waar ik niet on der uitkomen mocht, op gevaar af van ge snapt te worden, en ik beloof je, dat dat geen aangenamen ligging was." „Onder een bed,".... herhaalde Jacques verbaasd. „Ja zeker' Dat verwondert je misschien. Luister, dan zal ik ie alles vertellen, wat ik tot nu toe gedaan heb en nog moet doen. En Pascal verhaalde van A tot Z al zijn lotgevallen. Jacques zat met open mond te luisteren, verbaasd over zooveel koelbloedigheid. „Maar dat taschje heb ie nu niet meer?" vrdeg hij, toen Pascal geëindigd had. „We zullen bet vannacht halen, en dan weten we. wat er in zit.... Ik ga nu eten. wan) je kunt begrijpen, dat ik letterlijk sterf van honger. Kom je me gezelschap houden?" „Ik heb al ontbeten." „Dat hindert niet, dan begin je weer op- nieuw, of je zult tenminste mij zien eter, en onder het maal kunnen we dan pralen over onze onderneming. Pascal had niat alleen grooten honger, maar hij was ook uitgeput van vermoeienis en die voelde hij niet, of wilde ze niet voe len. Na het outbijt ging hij met Jacques naar zijn kamer in de Pueblastraat, war hij ver schillende gereedschappen uitkoos, zooals een drilboor, schroevendraaier, een bos sleu tels. „Laten we nil gaan," zeide hij. „Waarheen?" „Kunt ge dat nu nog vragen? Me dunkt, dat je dat gemakkelijk kunt raden! We gaan naar het kerkhof de Monlparnassc." „Zoo vroeg al?" „We moeten er voor het sluitingsuur zijn. „Het is nog maar vijf uur," „Her kerkhof sluit om zeven uur.... Ga mee dan!".... „Nu, 't is mij goed." De twee schurken verlieten het huis in de Pueblastraat en gingen gebroederlijk naar het kerkhof van Montparnasse. XXIX. Om zeven uur 's avonds het gewone uur was bet kerkhof van Montparnasse gesloten. Alle bezoekers, die er, hetzij door nieuws gierigheid, hetzij om te bidden, geweest wa ren, waren vertrokken. De bewakers hadden hun ronde gedaan en gingen ais gewoonlijk naar huis. De nacht viel: een mooie heldere Jurti- nacht. De maan goot haar natte stralen over de booge boomen en de zerken van. het kerk hof. Dc torenklok tn de nabijheid sloeg, negen tien, elf uur. Op het oogenblik, dat de laatste slag weg stierf, kwam cr beweging in het struikge was in een der hoeken van het kerkhof. Twee mannen kwamen voorzichtig te voorschijn en slopen langzaam naar de laan, met zorg de door de maan beschenen plek ken vermijdend, „Elf uur," zei Pascal halfluid. „Nu kunnen we gerust aan het werk gaan." „Zoudl ge den weg hier tusschen al die lanen wéten?" vroeg Jacques. „Wees maar gerust.... Ik heb een uit muntend geheugen." y „Laten we zoo zacht mogelijk loooen, voor het geval, dat nog de^ een of andere bewaker op wacht is." Pascal stapte vastberaden door, en na een paar minuten bleef hij voor een grootsch ge- denkteeken staan. „Daar is het," zeide hij, het met den vin ger aanwijzend. „Nu moeten we zien binnen te komen, ik hoop. dat bet niet al te lang zal duren. Hij haalde zijn sleutelbos te voorschijn en probeerde den een na den ander, maar geen paste. Geen van de sleutels gaat er op," zei bij ongeduldig. „Ik zal de haken maar gebrui ken." Met de haken was hij gelukkiger, waut na verloop van eenige oogenblikken deed zich een gekraak hooren, een bewijs, dat het slot open was. Pascal trok de deur naar zich toe. Zij draaide op haar hengsels. „Kom gauw binnen!" hernam hij, zich tot Jacques wendend. Niet zonder ontroering trad de genees heer den grafkelder binnen. „En nu?" vroeg hij. „Nu moeten wc eerst voorzorgen ne men.... Allereerst moeten we die deur weer sluiten en de openingen dicht stoppen, want wc zullen een lantaarn moeten aanste ken en dan zou men het licht buiten kunnen zien Hij trok zijn jas uit hing die voor de kruis vormige opening in de buitendeur. Dan stak Jacques het dievenlantaarntje aan. „Nu zullen we maar beginnen" zei de jon geman, en hij begon de stoelen, welke in de kleine kapel stonden, naast Wet altaar te zetten. Dam bukte hij en lichtte een voor de vloer- sleenen op. De grafkelder lag open en bij de straal van het lantaarntje bemerkte men de doodkist, half begraven onder de kransen, die men er den vorrgen dag had opgelegd. „We zullen er niet met ons tweeën in kunnen," merkte Jacques op. „De plaats is zoo klein, dat we elkaar in den weg zouden staan. „Ik zal er alleen wel in gaan," antwoord de Pascal. „Geef mij de schroevendraaier en het lan taarntje. Blijf jij maar boven en luister goed. Ik ben wel niet bang voor verrassingen, maar je zoudl toch nooit kunnen weten. Voorzichtigheid is de moeder van de porce- leinkast." Pascal liet zich naar beneden glijden en zette zijn beide voeten boven op de dood kist. Jacques reikte hem het lantaarntje en den schroevendraaier en ging bij de deur staan om te luisteren. De kalmte van de twee ellendelingen had iets schrikwekkends. Na de doodkist ontlast te hebben van de opeengehoopte kransen, zette Pascal zich aan het werk. Het was lang werk, maar niet moeilijk; hij moest slechts ongeveer dertig schroeven los draaien. Dank zij het goede gereedschap dat hij had meegebracht, ging het werk zonder moeite. Na verloop van drie kwartier kwam de laatste schroef eruit. t Is klaar, zei Pascal; over een paar mi nuten zijn we rijk. Jacques kwam naderbij en knielde neer aan den kant van den kuil. Pascal had het deksel van de kist ge schoven. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9