SPAARNEBANK De Tandheelkundige Verricht alle BANKZAKEN. SPAARBOEKJES met 4 pCt. rentevergoeding. Maandag 3 December 1923 4©ste Jaargang No. 14803 Bezorgt alle ASSURANTIËN. Sngeiosicien üfledsdeeiingen ijruiom DIT MliMiER BESTAAT UlT IS BLADZIJDEN - EERSTE BLAD UIT DEN OMTREK. ZANDVOORT. LISSE. Alleen blf GOEDE VOEDING behoudt Uw lichaam het weer- stantisvomgoqen. Eet daarom slechte Franken Meikbrood. A HEILO. noordwij VINKEVEEN. KROMMLNIE. UITHOORN. HEEMSKERK. BEVERWIJK. EGMOND-BINNEN. BENNEBROEK. J. J. WEBER Opticiens Koningstraat 10 ZOON fabrikanten Haarlem De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per v/eek 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 174S. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regeU 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Nadat een uurtje in geheime zitting was doorgebracht, werd de openbare zitting ge opend en werd mevr. V7eenink-Heida, het eerste vrouwelijke raadslid alhier geïnstal leerd. Inzake de verhooging van de jaarwedde van den gemeenteaccountant staakten de vorige maal de stemmen. Thans werd het voorstel aangenomen met de stemmen van de heeren Geers, Siegers, -Molenaar en Voorthuiyzen tegen. Met het oog op de nieuwe besprekingen en herzieningen, wordt het voorste! omtrent het intrekken van belooningen aan de secre tarissen van commissie-vergaderingen, van de agenda gevoerd. Ingekomen was een adres van den Bond van Gemeentepersoneel over het ontslag van den werkman Zwemmer. De heer Zwaan informeert, hoe die wacht geldregeling tot stand is gekomen. Wethouder Molenaar licht toe, dat deze regeling getroffen is in overleg met het hoofdbestuurslid, dat deze zaak behandelde en den betrokken werkman. De heer Zwaan vreest hierin een rancune maatregel van de wethouders, omdat in een vorige raadsvergadering de voorstellen der wethouders niet waren aangenomen. Ook de heer Bramson betreurt het, dat iemand met zooveel dienstjaren nu op straat wordt gezet met een kleine toelage. Wethouder Molenaar geeft de toezegging dat hij in de allereerste plaats in aanmerking zal komen; maar wijst er op, dat de bedrijven afzonderlijk beheerd worden. Burgemeester Beeckman betreurt het, dat niet dezelfde weg gevolgd is als vroeger, bij ten anderen gemeentewerkman, die in de zelfde omstandigheden verkeerde. Waar schijnlijk heeft het hoogere loon als werk man de aanvrage om een vaste aanstelling teurggehouden. Nadat de heer Bramson van de voorzitters tafel de verzekering heeft gekregen dat er voor gezorgd zal worden, dat het rechtmatig toekomende pensioen zal worden uitgekeerd als de tijd daar is, wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Het door de heer Bramson en Bos inge diende ontwerp tot invoering van progres sie belastingheffing wordt in handen van B. en W. om prae-advies gesteld. Tot lid der Financiëele Commissie wordt in de vacature-Driehuizen benoemd de heer L. Geers, in de Commissie voor de Bedrijven in dezelfde vacature mevr. WeeningHeida, jtot lid van de commissie van Toezicht op het iL.O., de heer Padt; tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim de heer Brück- mann. Besloten wordt tot het aangaan van een kasgeldleening. De voorzitter deelt mede, dat over het ver- leenen van een bouwcrediet in besloten zit ting eenige mededeelingen zullen worden gedaan. i D.en agent van politie Leene zal na ontslag ingaande 1 November 1.1., nog 6 maanden salaris uitgekeerd worden. De voorgestelde huurprijzen voor gemeen tewoningen worden vastgesteld. Aan de Commissie van steunverleening bij werkloosheid, wordt, zooals we reeds meld den, een crediet van 2.500 verleend. Van ds. Posthumus Meyes was een ver zoek ingekomen om twee vroegere inwo ners voor hun arbeid in de gemeente te eeren door een straat naar hen te noemen n.l. Jan Snijder en A. E. Santhagen. De heer Bramson kan zich over 't alge meen wel met de namen vereenigen, al voelt hij weinig voor het verzoek van ds. Posthumus Meyes. Hij wilde toch een klei ne wijziging voorstellen. Waar we naast een Da Costa-straat ook nog een Da Cos- ta-plein zouden krijgen, wilde hij het laat ste veranderen in Burgemeester Bceckman- plein. Men kpn dan ook den levende eeren, vooral in een geval als dit, waar burge meester Beeckman bijna 30 jaar lang de belangen der gemeente behartigd had. De voorzitter spartelt tegen en zou lie ver de letterkundige wijk in zijn geheel bewaard zien, te meer, en dit naar aanlei ding van het verzoek van ds. Posthumus Meyes, daar spoedig weer een nieuw stra tenplan zal worden ingediend. De heeren Zwaan en Padt steunen het •voorstel van den heer Bramsom De heer Padt zou bij verdere uitbreiding ook gaar ne eens aan dichters uit den lat eren tijd willen denken. Wethouder Siegers meent uit het stil zwijgen der raadsleden te moeten afleiden, dat er geen bezwaar bestaat om het Da Costa-plein te verdoopen in Burgemeester Beeckmanclein, wat met algemeene stem men wordt goedgevonden. Vastgesteld wordt de voorgestelde wij ziging der instructie voor den doodgraver. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. en W. om aan den gemeente-architect geen bijzondere toelage uit te keeren Voor den Ook .acht hij de financieele commissie te ver gegaan met haar advies, als ze dit uit breidt tot raadsvoorstellen. De voorzitter mpent, met het oog op artikel 8, dat dit niet het geval is. te meer, daar zij maar adviseeren en B. en W. hun nigte stuks, waarvoor het materiaal van het geld en offers van de parochianen zijn bij elkaar gebracht. Bij het uitgaan der zaal vond men het traditioneelc offerbusje, als een begin voor het volgend jaar. Biljartavond. De heer De Regt, pro fessor da Biljart, zal op 5 December a.s. in het Juvenaat van de leden van de Gezel- lenvereeniging een demonstratie geven. Het zal een partij zijn van 600 caromboles. Aan den besten speler zal hij op die partij 400 car. voorgeven. Na afloop van deze partij zal hij kunst- en fantasie-stooten laten zien. voorstel overgenomen hebben. i Hij vertrouwt er op, dat bij een even- j Gcwetensgeld, De Minister van Fman- lucele benoeming de gekozen raadsleden j ciën maakt bekend, dat ten behoeve van hun taak zullen willen aanvaarden. 's Rijks schatkist is ontvangen bij den ont- De heer Geers vestigt bij de rondvraag vanger der directe belastingen, enz., alhier, de aandacht op een zinsnede in de circu- onder letters A er B, 196.77 en J >6.77 laire van de gemeente-ambtenaren, waarin wegens te weinig betaalde belastingen, zij zeggen bewijzen te kunnen leveren, hoe door verschillende middelen tot inkomsten- vermeerdering en tot bezuiniging kan wor den gekomen. Hij meent, dat het van ge meente-ambtenaren, die zoo'n overtuiging hebben niet de taak, maar de plicht is om dit nader kenbaar te maken ten dienste van het gemeentebelang. Ook andere leden hadden daarop hun aandacht gevestigd. Daarna gaat de vergadering over in be sloten zitting. Hotel Driehuizen. Zooals wij onlangs berichtten, ging genoemd hotel over aan de Buffet-Maatschappij „E Pluribus Unum" ter exploitatie. Naar wij thans verjnemen is de leiding door genoemde maatschappij opgedragen aan den heer en mevrouw D. J. Bouvek, voorbeen gérants van de Zee- dépendance van het Badhotel te Wijk aan Zee, hetwelk eveneens de maatschappij toebehoort. Aanbeveling Gem. Secretaris. De heer G. G. Loggers, adjunct-commies ter Secre tarie staat als no. 1 op de aanbeveling voor secretaris der gemeente Beusichem. Dr, Stoppelaar. De heer F. de Stoppe laar, arts, sedert een tiental jaren alhier practijk uitoefenend, is reeds eenige maan den ziek. Alleen absolute rust kan hem ge nezing brengen. Dientengevolge heeft hij zijn praktijk overgedaan aan den heer Dr. C. J. Tichelaar, sedert het begin van het jaar alhier gevestigd als kinderarts. Wij wenschen Dr. Stoppelaar een spoedig al geheel herstel toe. Schoolcommissie. De heer H. van Asperen, hoofd der school B., heeft wegens gezondheidsredenen als lid der Commissie van Toezicht op het lager onderwijs ontslag genomen. In zijn plaats werd benoemd de heer N. Padt. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd; J. Moliine en U, W. M. van der Ven. Geboren: Johanna, dochter van J. E. Dees en J. Kemp; Willem Cornells, zoon van J. Zwemmer en J. J. Hoogendijk. Overleden: Jacoba van der Heyden, 2 maanden. want den geheelen nacht zijn twee- arbeiders in '1 onmiddellijk aan 't kantoor grenzend gebouw werkzaam geweest. Op 't privékan- •toor van den Directeur hebben de inbrekers hun werk verricht bij 't tichit van een lan taarn, die er vlak voor stond. 'Gelukkig wordt er niets vermist. Geld is '•s naclils nimmer in het kantoorgebouw. De gemeentepolitie heeft vingerafdrukken genomen. Uit alios blijkt dot de brutaaltjes geen beroepsinbrekers zijn. Door den directeur en de politie viel, o won- der, hei. vermoeden op dezelfde personen. Dit is de 3e of 4e inbraak in den tijd van een week en dus hopen we van ganschef harte, dat- de daders geknipt worden. Missie-avonden. We schreven verleden week: in Krommende voelt men veel voor t Missiewerk en dat bleek den eersten avond duidelijk, want enkele bezoekers moésten af gewezen worden. De Missionaris Weid een leerzame voor- DirectieMr. Th. WESTERWOUDT. In de plaats van wijlen den heer J. Puggel is door Z. D, H. den Bisschop tot kerkmees ter alhier benoemd den heer L. Onder water. Veiling te Lisse, op 1 dezer van Gladiolen per 100 stuks, onder Directie van Hollands Bloembollenhuis. America 12/op. 0.90- Amerika 10/12 0.40; Prince ofWales 2/up. t 1.75; Prince of Wales 10/12 0.60; Wilbrink 10/12 0.35; March. Foch 10/12 0.35; Glory of Holland 12/op. 2.80; war„_ Glory of Holland 10/12 0.95; Halley 12/op. 1.80; Pink Beauty 12/op. 1.60; Panama 12/op 1.40; Panama 10/12 0.50; Princeps 10/12 0.60; War 10/12 0.75; White Giant 12/op. 3.60; White Giant 10/12 1.30; Yellow Standaard 12/op. 2.70; Brench- leynsis 12/op. 1.20; Bar. Jos. Hulot 12/op. 2 20; Bar. Jos Hulot 10/12 1.20; Empress Oi India 12/op. 2.50; Empress of India 10/12 0.75; rimmaculée 12/op, 2 90- llmmaculée 10/12 1.20; Red. Emperor 10/12 f 1.70; Liebesseuer 12/op. 4.30; Faust 10/12 1.40; Gemengd 12/op. 1 70 Steuncomité. Uit de R. K. Volksbond en K. K. Landarbeidersbond, heeft zich een comité gevormd, met het doel gelden in te zamelen voor de uitgesloten kameraden in de iwentsche Textielindustrie. Aanbesteding. B. en W. hebben het verharden van den Molenweg gegund, aan een heer A. Bakker, alhier, zijnde de laagste inschrpver, voor 9162 Personalia Voor het examen Krank zinnigen - varpl eging 2e gedeelte is geslaagd me), W. A. Holtes, vroeger wonende alhier. Hulp in de Huishouding. - Zondag en Maandag hield bovengenoemde liefdadige vereeniging haar jaarlijksche tentoonstel ling van kleedmgstukken e.d. door de leder van die vereeniging vervaardigd, hierdoor in staat gesteld door de giften van de Paro chianen. Was er verleden jaar reeds een massa kleedingstukken bijeen, dit jaar over treft het vorige weer met honderden stuks goed. Wat een heerlijk vooruitzicht voor arbeid als taxateur van de bouwterreinen verschillende huisgezinnen, waar de linnen- verricM, omdat zijn instructie dat als zijn vaSL danig is gedund. En het zijn mooie werkzaamheden, desgevraagd, aanwijst, i ukken, het getal van 1000 nog te boven In zake het Kohier Bouwterreinen ves- Saande en ahemaal nieuw goed. Om iets tigt de heer Van der Plas de aandacht op noemien, zagen we een vijftigtal jongens- -ö pakjes, d. - de twee ge'heel verschillende taxaties aan - cLe Zandvoortschelaan, waar een deel ge- ™et wo'le» Mouse; een zestigtal meisjesjur- ■taxeend wordt op f' 3.75, het and-ere even- kett van k!ülne tot groote maten, waaronde, z. een sterke jongensbroek waardige op 1.80.. Het blijkt, dat er een vergissing gemaakt is, die na een opmerking in die vorige vergadering van den heer Van der Plas, slechts gedeeltelijk hersteld is. Alsnog zuilen de bouwterreinen aan de Zandvoortschelaan op 3.75 getaxeerd worden. Met algemeene stemmen wordt de be grooting daarna aangenomen. Besloten wordt, de schoolgeldregeling in geheime zitting te behandelen. Met de gemeente Haarlem zal een over eenkomst aangegaan worden in zake bacte riologisch onderzoek. Een drietal punten wordt van de agenda afgevoerd, nadat de heer Bramson zijn vol- waaronder een tiental matrozenpakjes, Het is echter geen uniformkleeding, maar verschillend van kleur en mode. Schorten en onderkleedïng liggen er in groote hoeveelheid, voor een kleedingmagazijn om er jaloersch op te worden, wat betreft afwerking en kwaliteit. Iedereen, die iets voor dit mooie doel heeft gegeven, zal met genoegen dit resultaat heb ben gezien. Het Bestuur en den leden van de Vereeniging daarom een woord van hulde. In het midden van de speelzaal der kinderen bij de Eerw. zusters in de Banck- horststraat (waar de tentoonstelling wordt gehouden), staat ook nog een tafel met baby-goederen, vervaardigd door de leden van „Rozcknop", een onderafdeeling van „Hulp in de Huishouding". Dit is niet in de doening heeft geuit over de terugname, telling van ruim 'lÓOO stuks inbegrepen Wat maar daarbij den wensoh voe.Ht, dat nu de leden van „Rozeknop" vervaardigen, werkelijk georganiseerd overleg zal worden gepleegd. Ook zou hij gaarne een tweetal "raadslieden aan de commissie, die dit onderwerp behandden zal, zien toegevoegd. Op een vraag van den heer Sieger, of de heer Bramson zijn standpunt blijft hand haven, door hem bij de wefhoudersverkie- riag ingenomen, antwoordt hij, dat bij een wordt door hen zelf of hunne ouders be kostigd. In het midden van die tafel prijkte een volledige luierman uitzet, die zal worden geschonken aan een kerstkindje, d. w, z. aan dengene, die op de Kerstdagen of op een dag, die het dichtst daarbij is, geho re-. wordt. Nadat men de ge'ncele zaal is rondgewan- eventueyie benoeming waarvan hij deld, waarin alles" zeer overzichtelijk "is op- echter de noodzakelijkheid niet inziet gesteld, krijgt men onwillekeurig groot aannemen. respect voor deze vereeniging, die zooveel De heer Zwaan maakt de opmerking, dat door haar leden in de avonduren kan laten hij de vergaderingen, die gehouden zijn, het maken. Men is deze vereeniging zeer sym- vereischtc aantal leden niet aanwezig was. pathiek gezind en daarvan getuigen de me- St. Nicolaas. Zooals telkenjare het ge val is, spitsen de kleinen (ook de grooten) zich op het feest van Sinterklaas, de kleinen om iets te ontvangen en de grooten als een welkome gelegenheid om elkaar een verras sing te bezorgen. Ook de reclame beweegt zich thans op dit gebied zooals bijna van zelf spreekt en zeker wel doeltreffend ook. Magazijn de Zon, uit de Kerkstraat, had Vrijdagmiddag Sinterklaas uitgenoodigd te zijnent te komen om de cliënten cadeautjes uit te reiken, 's Middags kwam hij vanaf 't Sportpark 't dorp in. Een en ander had veel bekijks. Sneeuw. Het is een lust de jongens te zien profiteeren van het sneeuwvermaak. Het duintjeprikken is in vollen gang, waaraan niet alleen kinderen, maar ook grooteren meedoen. Dat krioelen en wriemelen van menschen en sleden, door elkaar maakt een gezelligen indruk. De sneeuw heeft ook z'n goeden kant, n.l. èn voor de bollen die nu onder^ een ferme deken liggen en alzoo voor bevriezen bewaard blijven, èn voor de werkeloozen, die Zaterdag met een ploegje aan 't sneeuw opruimen waren en daardoor wat geld in den buidel kregen. Vandaag kan men wel weer van voren af aan beginnen. Aan de Wilhelminastraat had de jeugd zich meester gemaakt van het stuk grond dat nog braak ligt en waar eenigen tijd ge leden de korenmolen zijn standplaats had. Dit stuk dat met groote bulten ligt, was voort de jeugd een welkome rodelbaan, die intus- schen wel in een ijsklomp leek te zijn her schapen. Werkeloozen. Het aantal werkeloozen wordt met den dag grooter. Bij het alhier ter plaatse gevestigde correspondentschap voor Intercommunale Arbeidsbemiddeling, waren van deze week ingeschreven 156 werkzoekenden. Visscherijschool. Naar wij vernemen, zal volgende week weer een aanvang worden gemaakt met de lessen van de visscherij school. Men sein ons uit Spanje: Lag het in de bedoeling van St. Nicolaas om bij zijn bezoek aan ons dorp alle drie de scholen te bezoe ken, we moeten thans tot onzen spijt mede- deelen alsdat het bestuur der Christelijke school mededeelde het bezoek van St. Nico laas aan hun school niet op prijs te stellen. (Kan het Chr. schoolbestuur ons medcdeelen op welke gronden zij dit niet op prijs stelt?) Zooals we reeds eerder berichtten zal de goede Sint om ongeveer 9 uur in de Heul arriveeren en door de burgemeester worden verwelkomd. Ook de schoolkinderen zullen daarbij tegenwoordig zijn. Om half tien be zoek aan de Openbare Lagere school om elf uur rijtoer door het dorp, te beginnen bij de O.L. school naar het Achterbosch vandaar naar de Schans en weer terug voor een be zoek aan de Zusterschool. A.s. Zondagmiddag na het iof is er le denvergadering van het Kruisverbond in het Patronaatsgobouw. Kerk! ijst Parochie van het H. Hart van Jezus. Dinsdagmorgen onder de 2e H. Mis schaalcollecte voor de armen ter eere van St. Antonius. Donderdagmiddag van 3 tot 5 uur biecht- hooren. Vrijdag eerste Vrijdag van dc maand, te verdienen een vollen aflaat. Zaterdagmorgen na de H.H. Missen en namiddag van 3 tot 8 uur bicclUhooren. Za terdagavond 7 uur, lof. dracht, die door lichtbeelden verduidelijkt werd. Met groote aandacht volgden de aan wezigen Father Van Graaven, ofschoon het hinderlijk was, dal het toestel herhaaldelijk uitdoofde. Pasfoor Beukers was zeer zeker de tolk der aanwezigen, toen Z.Eervv. den Mis sionaris bedankte voor bet nuttige en aange name van dezen avond. Tevens wees spr. er nog op, dat de dansen der heidenen soms on- \ve voege lijk zijn. Beschaafde Christenen wal gen van dergelijk vertoon en toch moest de Z.Eerw. heer Pastoor lot ziin grooten spijt ge wagen van minderwaardige dansvertooningen in onze plaats, die door Katholieken vermeden dienen té worden. De tweede avond was minder bezet, doch we gelooven stellig, dat de ijverige propagan dist voor. de Missies dankbaar gestemd dc plaats onzer inwoning heeft verlaten. Burg. Stand. Geboren; Jan Willem, z. van J. W. Lodder en G, E. Rep. Ondertrouwd: Hendrik' Brouwer en Keetje de Wit. Frans Herpus en Geeltje Stoterdijk. Jan Aafjes en Diewertje Hildering, van WormeTveer. Overleden: Johannes Rijkfaoff, 3 w„ z. van C. Rij'k'hoff en M. Schoorel. Jannetje-van den Berg, 74 j., eebtg. van J Buntsema. Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden 500 eieren aangevoerd, die 1410 de 100 stuks opbrachten. 40 Uren gebed, Zaterdag 1 December is in deparochie alhier het 40 uren gebed geopend. De oefeningen zullen worden ge houden door een Eerwaarden Pater. Eervol ontslag. 1 Maart 1924 zal den postbesteller D. van Vliet, alhier, na 33 ja ren dienst, eervol ontslag worden verleend, met genot van pensioen. Muziek. Donderdagavond 29 Nov. hield het muziekkoor van de Fabriek van Melk producten zijn eerste uitvoering in dit sei zoen, onder leiding van den heer Frans van Diepenbeek, in café Fritschy, Voor een goed bezette zaal werden door het koor een 9-tal nummers op verdienste lijke wijze uitgevoerd. Ter afwisseling gaf het Duo Verkerk ver schillende voordrachten en komische stukjes, die meermalen de lachspieren danig in be weging brachten. Het was 'n goedgeslaagde avond. POLIKLINIEK. Ged. Oude Gracht 84, Tel. 1387 houdt gedurende de maand December alléén voor onderstaande behandelingen spreekuur n.l.: van 3 tot en met 14 Dec. uitsluitend voor patiënten welke hunne monden van kunsttanden of gebitten laten voorzien en wel van 911 u. 's-morgens. Maandags en Donderdagsavonds van 79 u. v. minverm. of minder gegoeden; des middags van 13 uur voor meergegoe- den; Op dit spreekuur worden alleen moderne goudtechniek en geen gebitten tegen laag tarief aangenomen. Van 17 tot en met 21 Dec. worden alleen patiënten volgens afspraak behandeld, en pa- j tiënten aangenomen welke zich opgeven voor het maken van een kunstgebit. Gedurende de maand Dec. wordt er geen kostelooze behandeling verricht en alléén tanden en kiezen getrokken bij die patiënten, v/elke een kunstgebit behoeven. Welke pijn- looze behandeling bij de kosten van het ge bit inbegrepen is. Brutale inbraak gasfdbriek. Hel groote nieuws was Zaterdagmorgen: er is ingebro ken in de gasfabriek. We begaven ons naar den Directeur, den heer Seysemer, diie ons wetwiiirnd inlichtte. De voordeur, gesloten me! een Lipsslot, is möt behulp van een paar beitels opengebro ken. Onmiddellijk hebben de dieven (uit -alles blijkt dlait er meer dan één is geveest') zich begeven naar bet privékantoor van den Di recteur in d-e gedachte daar staal de Woens dag j.l. gekochte brandkast en daarin zit M. ----- -- de schal. Weliswaar werden 'n paar gaten gc- Nsc' Verdum. - Adnana, d. v. Ger. de Rw,- boord, waardoor veel gips op den grond viel Burgerlijke Stand. Geboren; Jilgert, z. v. Peir. Nijman en G. v. d. Eng. Catha- rina, d. v. W. Fatels en Joh. Zonneveld. Johannes Theodorus, z. v. Th. Willems en hetwelk door het geiheele gebouw over den vloer verspreid ligt, maar de deur kon niet geopend worden. Een doosje cigaretten op de tafel staande is omver geworpen en de heeren hebben enke le meegenomen. Vervolgens was de gang naar 't kantoor der klerken, waar twee brandkas ten staan. Bovenop bevonden zich eenige huidjes met papier; deze zijn weggenomen, waaruit de conclusie getrokken wordt, dat de heeren de kasten voorover hebben wijlen halen, wat niet gelukt is. Ze hebban daarna een kaarsje op de naaslbijzijnde tafel gezet en 'i cokesverkoop ook als reflector gebruikt. Toen zijn ze aan boorwerk begonnen, maar zijn waarschijnlijk gestoord door een der huisgenooten van den directeur, die ongeveer twee uur ihuis kwam Vermoed wordt, dat de heeren daarna het hazenpad gekozen hebben, in de meening, dat de heer Seysener voor controle eens naar de fabriek ging. Brutale inbraak schreven we en, terecht, ter en A. Fatels. Adrianus Laurentius, z. v. H. Sinnige en C. Groenland. Chistina, d. v. Nic. Kloes en A. Rijkhoff. Geertrui- da Anna, d. v. P. Adrichem en A. Henne- man. Maria, d, v. Hendr. van Baar en Corn. Clandorf. Gertrudis Catharina, d. v. H. J. Heesterbeek en Tr. Bontes. Ondertrouwd: L. H. Peek en G. Veldhuis. Getrouwd: Joh. G. Jorna en Gr. Adri chem. Overleden: Petr. C. van Egmond, 10 mnd. Personalia. Voor het notarieel examen 3e gedeelte slaagde te 's-Gravenhage de heer P, Donker, alhier. Personalia, Voor het practisch diploma boekhouden van de Federatie van Neder- landsche Accountants zijn geslaagd de hee ren C. van Etten C. van Duin, J. H. L. de Sonneville, P. N. van Zutphen en C. Nies ten, alhier, Muziek maken zonder vergunning. Te gen J. S. is proces-verbaal opgemaakt we gens het muziek maken zonder vergunning. Terug naar zijn ouderlijke woning. Door de Haarlemsche politie is naar hier overge bracht dc minderjarige A. de B., die door de Rot'terdamsche politie aldaar zonder mid delen van bestaan zwervende was aange troffen. Oplichting. Door de politie alhier is te gen M. O. v. d. H. procesi-verbaal opge maakt wegens oplichting. Bovengenoemd persoon gaf zich uit te behooren tot de vrij metselarij en heeft op deze wijze eenig geld van zijn zoogenaamde ordebroeders weten los te krijgen. Hij werd echter spoedg inge rekend.- Nader vernemen wij nog, dat hij met dezelfde truc ook te Meppel en te Amsterdam is werkzaam geweest. Gevonden voorwerpen. kinderhand- schoen, blauwe ceintuur, tabakspijp, vulpen houder „Watermann", huissleutel, zilveren horloge, jongensmuts, zwarte' handschoen, bruin zeemleeren tasch, inhoudende porte- monnaie met inhoud. Watermann vulpen houder, dik model, gladde gouden ring, doublé „Eversharp" bril met koker, bruine jas, dameSTportemonnaie klein model, zilver brochje inhoudende 3 kinderportretjes. Burgerlijke Stand. Geboren: 1 Nov. Johan nes, z. van Klaas Leuring en Cailiarina Hol lander. 10 Nov. Guurtje, d. van Arie Jon ker en Neeltje Covers. r 11 Nov. Margare- tiha Cornelia, d. van Pieter Bruin en Maria Swaan. 15 Nov. Jacobus Petrus Simon, i. van Nicolaas Johannes Zuurbier en Marga- refha Gertrudda van Diepen. Overleden. 7 Nov. Maria van Duin, 28 jaar. Goedgekeurd: Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd hel besluit van den raad dezer gemeente om de gemeente-ambten aren de 8J4 pet. pensioenstortinig te lalien betalen. Eveneens werd goedgekeurd het besluit tot het introkken van vacantie-toelagen aan ee- meente-arls en gemeente-vroedvrouw. Geen Sinterklaas. Het jaarlijksche St. Ni- colaasfeest, dat aan de Ikiinderen van de leden van den R.K. Volksbond werd aangeboden, zal dit jaar niet plaats hebben, (toch ver vangen worden door een feestje omstreeks Kerstmis, zoodat de jougelui er niets bij ver liepen. Personalia. Het centraal bestuur van het Dioc. Kruisverbond beruoomde tot lit der commissie voor drankbestrijding in en door de school, den heer J. Verheggen. Raadsvergadering. Vrijdagavond verga derde de gemeenteraad in voltallige zitting, onder voorzittedschap van burgemeester Til- man. De notulen werden, behoudens een kleine opmerking van den hoer Dubbis, goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken kwam o. a. voor een schrijven, verzoekende bijdrage la boratorium en ontsmeliingsdienst. B. en W. 9leüen voor, afwijzend te beschik ken. De heer van Lierop wees er echter op, dat reeds voor 2 jaar terug tot een bijdrage van 50 jaarlijks besloten was en vroeg of deze aanvraag een geheel nieuwe waS en op andere gronden werd aangevraagd. Na eeniigc bespreking werd bestolen, dat de voorzitter dit nader zou onderzoeken en het schrijven tot een volgende raadsvergadering aangehouden. Een verzoek om subsidie voor de Vroed vrouwenschool en Ontsmettingsdienst Noord- Holl. „Witte Kruis" werd, na toelichting van den voorzitter en den heer v. Lierop, afge wezen. Op een verzoek van de Land- en Tuinbouw- arbeidersvereemiging ,.St. Jeroen'', onderafdee ling van den K.-K. Volksbond ,om bij werk loosheid de georganiseerde arbeiders, welke regelmatig bijdiragen aan de werkloozenkas, voor de anderen te werk te stéllen en bun iets hooger loon uit te beta'en,, werd na eenige bespreking en toelichting van den heer Huismans, besloten, bij werkloosheid .van de georganiseerde arbeiders de bijdrage, die zij aan de werkloozenkas doen. door de gemeente te doen betalen. Bij deze bespreking komt in»! een in behan deling de arbeidsbemiddeling en hel aanstel len van een Correspondent voor dil instituut. De voorzitter licht toe. dat de arbeidsbe middeling onder bepaalde voorwaarden door bel Rijk met 40% wordt gesteund. Dc burgemeester stelt nu voor, den lieer Tillema als correspondent te benoemen Oj) een vergoeding van 100 per jaar. Hij meent, dal hier rekening mag gehouden worden met het charitatieve, dat in deze be middeling gelegen is. De heer Vis meent, dat de gemeente niet van de 40% mag profiteeren. De voorzitter kan de juistheid van deze gedachte niet inzien. Vroeger gaf de gemeen ie 75 per jaar. De Rijksvergoeding is er echter om de gemeente te verlichten. De voorzitter heeft de vergoeding reeds van f 75 op 100 gebracht. De heer Huismans meent, da! eert vergoe ding van 110 per jaar zeker noodig is. Weihouder Dubbis zou gaarne eenige toe lichting van den heer Tiiiqma zien, daar hij e,r aan twijfelt, of deze wel is aangezocht in deze kwestie. De heer Tillema. deze zaak toelichtende, zegt, dat de kwestie dér arbeidsbemiddeling door den burgemeester en hem reeds onder de o ogen is gezien. Men zag de werkloosheid aan komen. De kwestie van bemiddedng was de moeilijkheid. De burgemeester vond de secre tarie het middelpunt, omdat de wcrkloozcn toch meestal naar dén burgemeester komen on de gemeente mede belanghebbende is en vroeg daarom den secretaris, deze functie te willen vervuilen. De heer Tillema had daartegen uit den aard zijner veto wedkzaamheden bezwaar, maar zóu, daar geen anderen zich disponibel stelden en de raad zich met het voorstel zou vereenigaem, het correspondentschap op zich nemen. Met' algemeene stemmen werd die heer Tille ma daarop als correspondent aangesteld. Op voorstel van de heeren Dubbis en Vis werd de vergoeding bepaald op 125 p. jaar. De heer Til'ema dank! den raad voor hel vertrouwen in hem gesteld. Een verzoek van dr. CoJenbrander, om ont heven te worden van zijn functie voor vacci natie en doodenscbuuw, werd, onder diank voor bewezen diensten, aangenomen. In diens plaats werd aangesteld dr. v. Aalst, op een toekenning van 300 per jaar. Op een vraag, wat daarvoor gedaan werd, antwoordt dé voorzitter, dat eenmaal per jaar daarvoor een vaccinatie plaats beeft, liet na zien daarvan en de doodenschouw, welke naai de voorzitter meent, een paar maals tijdens zijn burgemeesterschap is voorgevallen. Barometerstand 10.30 v.m.: 749. OPGAVE VAN: Vooruit. Een voorstel van den burgemeester, om voor Treffers een vuilniswagentje aan te schaffen, kosten 80 5 90, werd aange nomen. Voorts was een schrijven ingekomen var. Ged. Staten inzake een klacht, ingediend door de heeren P. Bakker, dr. van Aalst en A. Prins, waarin in overweging werd gegeven het ver lof voor bouwvergunning in te trekken en een overeenkomst met den heer Niebergen aan te gaan, waardoor een goede regeling wordt ge troffen en de gemeente alle rechten aan zich behoudt. B. en VV. stellen voor, aldus te doen, waar toe wordt besloten. Een ander schrijven van Gedeputeerden was, een afwijzing voor een contract met de ge meente Heemslede voor lichtvoorziening. Dit was een minder aangename mededeeling voor den voorzitter, daar het Prov. bedri.it 50% meer per Kilowatt vraagt, dan Heem stede. B. en W. hebben tevens een onderhoud gehad met den directeur van het Prov. bedrijf en besloten is, dat reeds in het volgend jaar tot eleclrificalie zal worden overgegaan. Het zal een ondergrondsohe leiding worden, en op enkele uitzonderingen na, zal iedereen kunnen worden aangesloten. D voorzitter stelt voor, het contract schrif telijk goed vast te leggen, daar de ondervin ding met de waterleiding niet bemoedigend is. Binnen een jaar zal echter de druk van d* waterleiding volgens overeenkomst zijn, ter wijl mettertijd ook een watertoren zal worden geplaatst Op een vraag van den heer Vis zegt d« voorzitter, dat Ged, Staten het contract voor lichtvoorziening met Heemstede kimmen ver nietigen. De heer v. Lierop vraagt, of bij den buizen - aanleg voor de électrifiicatie niet een bijdrage van het Prov. bedrijf kan worden gevraagd voor verbetering van de Bennebroekeriaan. De voorzitter gelooft niet, dat dit zal gaan. Hij zal stappen daaromtrent doen en in een volgende vergadering, over 14 dagen, dit zaak nader bespreken. Het verslag der gemeenterekening over 1922 wordt goedgekeurd. B. en W. stellen voor, de beg'rooLïng 1924 goed te keuren. De heer Zeestraten wensoht nog even punt G8 en 69, onderhoud pompen en riolen en havfin en kadewerken te bespreken. Hij vindt den post van./ 1000, voor werk zaamheden aan de Bennebroekervaart, te laag berekend. Vooral aan de „Roek" zal het nogal geld kosten, daar deze beschoeid moet worden. Er ontstaat een levendige gedachtenwisseling over dit punt, hoe le handelen, in verband mei den post van 1090 daarvoor uitgetrokken Na lang gepraat wordt besloten, de vaart uil le diepen vanaf den hoek van den Meer weg lot aan de brug aan de Reek en daar voor 2000 uit le trekken en den post on voorzien met 10CO te verminderen, waar door de begrooting sluitend blijft. De heer v. Lierop zou gaarne zien, dat in het vervolg voor elke aanvraag voor 'n bouw vergunning 10 zou worden geëischt. De voorzitter zegt, dat de lieer v. Lierop hem voor is, want dat ook B. en VV. een dergelijk voorstel hadden willen doen. De heer Huisman heeft geen post op de begrooling gezien ter bestrijding van de werk loosheid. De voorzitter zegt, dat deze is inbegrepen in do poslen weg en merken. De begrooting wordt aangenomen. Bij de rondvraa gvraagt weihouder Van iilersuiu. hoé het toch komt, daat aan de Cultuur Maatschappij (Bulb Compie) zoo wei nig Bennebroeker arbeiders werken, terwijl wel velen uit Lisse en Sassenheim daar werk vinden. Spreker is zeker voor steun, maar op de eersie plaats heeft elke arbeider als betrok kene zelf zijn uiterste best te doen, om werk ie vinden en te houden. Er heersclien te dien opzichte hier verkeedé toestanden. Wethouder Dubbis wil inzake het werk aan de Bennebroekervaart spoed betrachten en zooveel mogelijk eigen volk te werk stellen. De lieer Vis vraagt, of B. en W. niet bij Ged. Staten kunnen aandringen, dat Benne- broek in een andere belastingklasse! geplaatst wodt. Onze gemeente is in de 7e klasse ge- piaatsl, waarvoor 70% aftrek wordt vaslge sleld, terwijl in de 6e klasse 81 aftrek wordt toegestaan. Hij meent, da! Bennehroek gemakkelijk in de 6e klasse geplaatst worden kan. De voorzitter wil deze zaak eerst eens na der onderzoeken en niet zonder meer tol dit verzoek overgaan. Hij mext ook dit verzoek van den lieer Vis in de eerstvolgende vergade ring beier en verder te kunnen behandelen. De heer Vis is daarmede tevreden. Hij doel nog een verzoek, de veldwachter Bos een meter toezicht te doen houden op het neer zetten van voertuigen aan den openbaren weg bij avond. De voorzitter zcgil d'rt toe, terwijl de veld wachter tevens in opdracht zal krijgen, streng toe te zien op het neerwerpen van allerlei vuil in de Bennebroekervaart. Hierna werd de ojienbare vergadering ge stoten en ging de raad in geheime zitting over. Ongecorrigeerd. Autobus verbrand. In de nieuwe auto garage van den heer S. Ilogeland, in d' Breesaapstraat alhier, is gisterenavond eei autobus in brand geraakt, naar men ver moedt door een in den wagen weggewor pen sigaret. De autobus verbrandde geheel. Door het krachtig optreden van de brand weer werd het nieuwe perceel, waarin nog pas in Maart j.l. een hevige brand had ge woed, gespaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1