mi buitenl. berbsmtem, BUITENLAND BINNENLAND. Tweede Blad 5 December 1923 Uit de Pers. Rond de Kabinetscrisis. Belasting betalen. Het roode testament. Hoe de onderzoekscommissies in de Commissie van Herstel tot stand kwamen. De positie van het nieuwe Duitsche kabinet; de machtigings wet. Millerand en de Evenredige Vertegenwoordiging. Heden heb ben in Engeland de verkiezingen voor het Lagerhuis plaats. De politieke toestand. Onder de Telegrammen: De redevoering van Dr. Marx in den Rijksdag van gisteren. Heden te 2 uur wordt de machtigingswet in den Rijksdag behandeld, waarover de meeste partijen gisteren reeds fractievergade ringen hielden en die door den Rijksraad gisteren reeds is aangenomen. Baldwin's laatste verdediging van de regeeringspolitiek, Hét Fransche kiessysteem in de Kamer. De initigatie der bezetting. Een nieuwe overstrooming in Italië. ËtUftLfiLAKUSfiÜ SitüWS. TREKDIEREN VOOR WOONWAGENS. FEUILLETON. De Kath, schuld. Kamerleden geen ..Het Centrum" betoogt, dat, wanneer hét tot een langdurige breuk in de coalitie zou komen, de Katholieke Kamerleden, noch ge- Eamenlijk, noch ook een groep daarvan, 2enige schuld dragen: Het mag wel eens openlijk worden ge- E®gd, dat zeker de katholieken in ons land jOel aan de coalitie te danken hebben, doch «e beide andere partijen, welke daarvan «eel uitmaken, nog veel meer. Zonder den steun der groote katholieke partij en "kamerfractie zou het aan de anti-revolu- honnairen nooit mogelijk zijn geweest, tot "lacht en aanzien te komen, terwijl de cHristeIijk-historischen dan vermoedelijk Joor een goed deel aansluiting zouden heb- '°n gezocht bij oud-liberalen en conserva- tieven en daarin waren verloopen. Juist om in de toekomst, weer als mannen bondgenoolen samen te kunnen gaan, is "at noodig, dat men wederzijds het belang van zulk een compagnonschap goed inziet. Niemand kan den katholieken, hoewel verreweg de sterkste groep der drie, ver bijten, dat ze ooit naar een hegemonie heb- "®n gestreefd, doch elke gedachte om dat 'e doen moet ook den anti-revolutionnairen Jarre blijven, willen zij de breuke niet on herstelbaar maken. .Met name een oplossing der crisis, waar bij ten slotte niets anders zou gebeurd zijn, Jan dat Ruys door Colijn werdvervan gen, om het heel zacht te zeggen, lijkt ons daarom voor ons katholieken, volstrekt on aanneembaar. Nog steeds de voorwaarden. Het „Dagblad schrijft: van Noord-Brabant" „Uit persberichten moet. blijken, dat de antirevolutionnaire voorwaarden, op welke 'Heen een voortgezette coalitie-regeering hogelijk zou zijn, dusdanig vernederend ^aren voor de R.-K. Staatspartij, dat zij 'crecht moesttn worden afgewezen. Alles goed en wel: men kan van meening ^ezen, dat het gebeurde van 26 October "iet aldus had mogen plaats grijpen, maar «at behoeft daarom nog niet te beteekenen, dat een geheele fractie, en nog wel de sterkste, zich door den hoek heen moet 'aten duwen. Het ware gewenscht, dat ons kiezersvolk officieel eens zou mogen ervaren wat er Precies aan de hand is geweest. Ook om daarnaar af te meten het al of niet recht- vaardige in de houding der anti-revolution- "aire coalitiegenooteh. Reeds verluidt, dat, omdat de heer Beel- aerts van Blokland niet zal kunnen slagen, «en kabinet-Colijn de eenigè en door de anti-revolutionnairen voorziene oplossing Eal worden. Maar ook dan zijn de katholieken er nog, niet wie gerekend zal moeten worden, en die zich, zelfs ondanks het gebeurde, niet *ullen mogen laten negeeren. .Colijn heeft een standpunt ingenomen, daarin van onwrikbaarheid moest worden ïetuigd. Ook dat kan een ziekte-proces wt- Ecn, waarbij, uitzieken dan maar hoofdzaak "loet wezen. Hard tegen hard moge niet nltijd aanbevelenswaardig zijn, maar vóór "len aan het Caudijnsche juk toe is, mag °nder „bondgenooten", en nog wel princi- Pieele, worden verondersteld, dat niet alle middenwegen mogen zijn afgesloten. Dit is "en minstens aan wederzijdsche waardee- >ng en achting verplicht." Inmiddels verloopt de tijd en dreigt de Politieke malaise steeds ernstiger gevolgen "a zich te sleepen. Van harte stemmen wij :'an ook in met de slot-beschouwing van «en Handelsblad-artikel, onder het op schrift „Constructieve politiek" de o.i. geenszins fraaie term „constructief" is een Gallicisme, dat in korten tijd een mode woord is geworden. Wij hebben een en ander uiteengezet, omdat wij wilden doen zien, hoe dringend loodig het is, dat er een eind komt aan de 'Parlementaire en .gouvernementcele stagna tie en hoe wenschelijk het is dat wij, nu de "eer Kooien laaide, van den heer Beelaerts een zuiver rechtsch bezuinigingsministerie krijgen. Wij hopen dat men vooral in rechl- sche kringen daarvan doordrongen zal we zen en den heer Beelaerts zooveel mogelijk medewerking zal verleenen. Men heeft, aan die zijde, in 1922 den kiezers voorgehouden dat alleen de rechterzijde kon regeeren; de kiezers hebben daarop 60 man van rechts in de Kamer gebracht. Nochtans heeft, reeds' na een jaar, het rechtsche regiment gefaald en. bleek het nu, na vijf weken tobbens, nóg niet, in normalen Ivorm, herstelbaar te wezen. Dat men nu rechts zijn plicht begrij pen om althans 'n rechtsch kabinet van niet normale geboorte ter wereld te helpen brengen, We hebben nu genoeg „Worte" gehad; iaat ons nu eindelijk „Thaten" zien. De destructie is kras genoeg geweest. Het wordt hoog tijd voor constructie. Want we zitten nog altijd met ons tekort Van 116 millioen. En het gat wordt dagelijks grooter. Zoo lang er niets gedaan wordt om het te stoppen. Rechts en links. De 'oud-hoofdredacteur van de „Nederlan der," jhr. mr. A. F, de Savornin Lohman, schrijft in dat blad een artikel, waarin hij over de quaestie „rechts of links" een waar schuwend woord doet hooren. Hij wijst er op, dat men zoowel „rechts" als „links" het algemeen, niet het eigen belang beoogt, en waar strijd van belangen bestaat, zoekt „links", evengoed als „rechts" naar een rechtmatige regeling, die dan voor allen bin dend is. In de erkenning van een hooger ge zag ligt, volgens den schrijver, het princi pieel verschil tusschen „rechts" en „links" „Doch op dit oogenblik zijn een paar groote quaesties aan de orde, waarbij ^ïet Evangelie ons niet den weg wijst, Tot de oplossing daarvan is de medewer king van heel het volk, niet van één groep, noodig. Slechts zij staan er tegenover, die, 1 het inegoïstisch anti-militarismc toegedaan, verdediging van onze neutraliteit uit den booze, althans als onprofijtelijk ter zijde schuiven, en zij dife „een beetje inflatie" wel willen, vergetende dat, gelijk de „Stan daard" dezer dagen uiteenzette, groote on gerechtigheid daardoor ontstaat, en dat, is eenmaal die verderfelijke weg ingeslagen, stilstaan, zoo goed als schadeherstel, geheel onmogelijk is. Nooit, is de gelegenheid zóó gunstig geweest als thans, omons volk te doen beseffen, zijn eenheid, en om ons te doen gevoelen, evenals in oorlogstijd, allen op wie wij mogen vertrouwen, geroepen zijn naar vermogen mee te werken tot behoor lijke oplossing van twee geweldige proble men, waarvoor gij thans, als natie geplaatst zijn. Met het trekken van scheidslijnen tus- schen partijen zij men meer dan ooit voor- j zichtig! „Alle hens aan dek" zij het parool!" Ten aanzien van de bovenstaande uit het artikel van jhr. Lohman overgenomen woor den schrijft „De Nederlander": De geëerde schrijver zegt aan het slot van zijn betoog, dat thans een paar groote quaesties aan de orde zijn, waarbij het Evangelie ons niet den weg wijst. Ware er meer tijd geweest, zoo hadden wij den heer De Savornin Lohman gaarne gevraagd wat hij hiermede eigenlijk bedoelt. Want onzes inziens is cr geen enkel vraag stuk, dat ten slotte zijn hoofd-beslissing niet zou vinden in onze diepste levensovertui ging. In het bijzonder geldt dit van 't thans allesoverheerschend financieel vraagstuk. De knappe staatsman, die dit vraagstuk denkt op te lossen, zonder in eigen hart te kweeken dt meest zorgvuldige teerheid en gehoorzaamheid jegens het Recht en zon der in 't hart des volks tc wekken den zin tot Christelijke offervaardigheid hij zal falen, tenzij hij niet schroomt voor ruw ge weld. De groote tegenstelling in het leven der menschen en der volken: „de gehoorzaam heid d.i. 't offer tegenover den eigen wil, d.i, het belang laat zich nooit zoo sterk gevoelen, dan bij het rijzen van economi- schen nood. En wanneer bedreigde die nood ons volk ooit sterker, dan in dezen tijd? werking heeft Barthou erin toegestemd Int betaalvermogen te onderzoeken, hetgeen het hoofddoel van Engeland is, teneinde zoo doende te komen tot vaststelling van een bedrag, dat door Duitschland kan worden opgebracht. De machtigingswet. Naar men uit Berlijn meldt, houdt volgens de opvatting van Loebe, den president van den Rijksdag, het ontwerp van de nieuwe machtigingswet een wijziging van de grond wet in en -is dus voor aanneming een meer derheid van 2,3 der stemmen van den Rijks dag noodig. Beweerd wordt, dat de regecring deze j meening niet deelt en de beslissing aan het oordeel van juristen zal onderwerpen. Tn- dien echter de meerderheid van den Rijks dag op het standpunt van Loebe staat, moe- I ten dus 2/3 van alle afgevaardigden hun stem voor het ontwerp uitbrengen. Zooals reeds is gemeld, zal de sociaal-democratie niet voor de wet stemmen. Indien de Duitsch nationaien wel voor stemmen zal de noo- dige meerderheid nog niet worden bereikt, In dit geval zou de Rijksdag vermoedelijk worden ontbonden, en zou de regeering, op grond van art.48 van de rijksgrondwet, voorloopig zonder Rijksdag regeeren. Mo gelijk is ook, dat de regeering voor het ge val de machtigingswet verworpen wordt toch aan het bewind blijft, om slechts als het noodig mocht blijken gebruik te maken van het recht, haar in .art. 48 van de grond wet verleend. Alie spoedeischende vraag stukken, die anders krachtens de machti- ginswet zouden worden geregeld, zouden dan door middel van inderhaast ontworpen wet ten moeten worden opgelost. Voor al deze wetten zou dan de gewone meerderheid van stemmen noodig zijn. Dat de regeering in een dergelijk geval het moeilijk lang zou kun nen houden ligt voor de hand. Rijkskanselier dr. Marx heeft Maandag na zijn onderhoud met de leiders der soci aal-democratie ook de vertegenwoordigers der burgerlijke arbeidsgemeenschap ontvan gen. De leiders van deze partijen bleken van meening te zijn, dat de regeering in het ge heel geen machtigingswet noodig had en haar maatregelen best krachtens art, 48 der grondwet kon treffen. Diensvoigens zou het nog niet eens zeker zijn, dat de regec ring haar ontwerp aan den Rijksdag zal voorleggen. Het Fransche Kiesstelsel. Gisteren hebben wij melding gemaakt 9an de eenigermate sensationeele mededeeiingen van het Kamerlid Bonnefous, voorzitter van de commissie uit de Kamer voor kiesrecht- aangelegenheden, betreffende de houding die president Millerand aan zou nemen wan neer de Kamer, bij de herziening van de kieswet, tot de districts-stemming mocht tc- rugkeeren. Het Journal des Débats meent, dat het zoo'n vaart wel niet zal loopen en niet zal behoeven te loopen. Het zal de Ka mer, meent het blad, niet moeilijk vallen om de pogingen van de voorstanders der dis trictsstemming te verijdelen en dc huidige wet te 'handhaven. De débats zegt dat velen van hen, die, ais zij verbetering van de wet wenschen en meenden, dat men deze moest beproeven, zich afvroegen of het eigenlijk niet de wensch van de Kamers was de wet waaraan ntfen nu reeds gewend is en in ver band waarmee men aan de aanstaande ver kiezingen denkt, te behouden zooals zij# is. Het blad meent, dat de manoeuvre van de voorstanders van de districtsstemming geen groot gevaar oplevert, als de Kamer tenmin ste weet wat zij wil. Maar dat de voorzitter van den ministerraad er aan gedacht heeft' de kwestie van vertrouwen te stellen, de president van de Republiek een tweede be raadslaging aan de Kamer te vragen, ingeval 't optreden van de voorstanders der districts- stemming inderdaad gevaarlijk mocht wor den, dat wil de Débats gaarne gelooven. Het j blad acht het natuurlijk, dat een hoofd van de regeering én een hoofd van den staat de regelmatige middelen, waarover de Grond- Het besluit van de commissie van Herstel. Aangaande de beslissing betreffende de benoeming van de bekende twee commis- s'es van onderzoek voor Duitschland en de fol die Barthou en Bradbury hebben ge speeld bij het tot stand komen dier beslis- sing, wordt thans van welingelichte zijde gemeld, dat dit besluit feitelijk door Bald uin is geïnspireerd omdat deze, nu hij zijn oorspronkelijk doel niet kon bereiken langs den weg waarop hij de medewerking der 'ereenigdc Staten had kunnen verkrijgen, langs een anderen weg toch tot een eenigs- zins gelijk resultaat hoopte te komen. Hij heeft Bradbury te dien einde een zeer uitgebreide volmacht verstrekt en deze heeft daarvan gebruik gemaakt om aan Barthou de medewerking van Engeland in uitzicht te stellen voor het verkrijgen van gegevens aan gaande de rijkdommen door Duitschland overgebracht naar het buitenland. Natuur lijk zal die medewerking zich in hoofdzaak richten op een pressie op dc Duitsche re geering, dat deze van haar onderdanen op gaaf verlangt van hun buitenlandsch tegred. In ruil voor de toezegging dezer mede wet hun de macht geeft, gebruiken om de inzichten te doen zegevieren, die zij het meest in overeenstemming vinden met het openbaar, belang. Het blad acht het even zeer natuurlijk, dat zij in bepaalde gevallen liever heengaan, dan dat zij hun functie^ houden onder omstandigheden, die niet meer zouden strooken met hun geweten. De bestaande kieswet, zegt het Journal des Débats, is ongetwijfeld het resultaat van een transactie; maar zij is ook het uit gangspunt voor een betere wet in de toe komst. Zij is in eik geval verkregen na een lang debat en een campagne van verschei dene jaren. Er bestaat geen onherroepelijke wet en de wetgevers behooren van de on dervinding te leeren. Dit is een opvatting, die de Débats tegenover de radicalen vol houdt, van wie er zoovele dogma's 'en on aantastbare wetten bestaan. Voor. men een wet overmaakt, is het noodig dat men groo te ondervinding van die wet heeft. De districtsstemming is veroordeeld na .een be staan van vijf-en-twintig jaar. Wie, vraagt de Débats is de politicus, die lichtvaardig een campagne van meer den tien jaar zou vergeten terug te keeren tot een wijze van stemming, die niet slechts veroordeeld is, maar in een, kwaden reuk staat. Het Journal des Débats'is overtuigd, dat de Kamer de kieswet van 1919 misschien met enkele noodzakelijke verbeteringen die de vorige kamer haar heeft nagelaten en die bij de verkiezingen van 1919 'dienst heeft gedaan, zal behouden. De verkiezingen in Engeland. Heden is de dag, waarop het Engelsche volk zijn nieuwe Lagerhuis zal kiezen. Zoo als genoeg herhaald, gaat het onder de leus: vrijhandel of protectie. De uitslag van de verkiezing zal vooral bepaald worden door dien van dc 263 drie- hoeksverkiezingen (van de in het geheel nog te houden 565 verkiezingen), waarin conser vatieve, liberale en arbeiderscandidaten te genover elkaar staan. Zij zijn de groote on gewisse kans. Daar men in Engeland geen herstemmingen heeft, zal het in vele geval len gebeuren dat de conservatieve candidaat, die voor bescherming opkomt, het wint, hoe wel de over liberale en arbeiderscandidaten verdeelde meerderheid van de kiezers zich tegen bescherming verklaart. FJet kan zelfs zoo loopen, dat een meerderheid van het kiezerscorps zich tegen bescherming uit spreekt. en de conservatieven toch een meerderheid behouden over de twee andere partijen te zamen en dan hun protcctie- plannen kunnen doorzetten. In het vorige Lagerhuis hadden zij 346 stemmen, de twee' liberale partijen samen 115, de arbeiders 143 en waren negen zetels over andere kleine partijtjes verdeeld. Zeifs de conservatieven rekenen erop dat zij ruim eèn dozijn zetels zullen verspelen, in welk geval zij toch nog een meerderheid van ongeveer 60 stemmen in het nieuwe Lagerhuis zouden hebben. De ze schatting is echter vermoedelijk vpor hen te gunstig. Als men aanneemt dat het aan- J tal .zetels dat de regeeringspartij behoudt, tusschen de 332 (de schatting van de leiding van de conservatieve partij) en de 310 (de schatting van de arbeiderspartij) in komt te liggen, zou haar sterkte zoozeer geslonken zijn, dat er nauwelijks een „working majori ty een meerderheid waarmee de wetgeven de arbeid af te doen is, bijeen te brengen ware. Daar een nieuwe ontbinding van het Lagerhuis dan niet meer doenlijk zou zijn, ware de eenige manier om te regeeren het vormen van een nieuwe coalitie. Voor zulk een coajitie komt de arbeiderspartij, zoolang zij de kapitaalheffing op haar program houdt, niet in aanmerking.' De eenige oplossing zou derhalve opnieuw een conservatief-lrberale paring zijn, die Lloyd George's ster opnieuw tot opkomst brengt. Recapituleerend kan men bijgevolg ten aanzien van de verkiezing van'heden zeggen, dat de kans, dat zij in Engeland zal ie.den tot de invoering van een beschermend tarief minder groot lijkt dan dat er een nieuivc constellatie van de partijen uit onistaan zal; waarop men dan, met het voorbehoud dat een wijs man nooit achterwege zal laten, vooral wanneer het om zoo iets onbereken baars als de uitslag van een verkiezing gaat, dadelijk dient te laten volgen, dat verras singen niet uitgesloten zijn, omdat de groote werkeloosheid in Engeland een troosteloos feit is en men niet kan zeggen, of dc mid denstof van de kieners zich niet heeft laten heiezen, om het geneesmiddel dat Baldwin ertegen aanbeveelt, eens te probeeren. HET LOT VAN EX-KEIZERIN Z1TA, Graaf Apponyi, de bekende Hongaarsche staatsman, een der ondertoekenaars van het vredesverdrag van Neuiliy, heeft een bezoek gebr'acht aan ex-keizerin Zita en op zijn doorreis te Parijs daaromtrent enkele mededeeiingen gedaan aan een medewerker van de „Echo de Paris". Hij begon met. te verklaren, dai hij de ex-keizerin siechts heeft bezocht o.n ge tuigenis af te leggen van zijn aanhankelijk heid en geenzins met een politiek doel. Hij- meent, dat hij het recht heeft, en hij rekent het tevens tot zijn plicht, om een zwakke en edele vrouw in tiren van be proeving niet geheel te verlaten. Ex-keizerin Zita woont thans in Lequeitio, een visschersdorpje van 4000 inwoners aan Je Spaansche noordwestkust, dicht bij de Fransche grens. Zij bewoont een bescheiden villa en wijdt zich ge'neci aan de opvoeding harer zeven kinderen. Dit is haar eenige bezigheid en de geruchten over politieke combinaties en huwelijksplannen harerzijds zijn allen ongegrond. Voor het oogenblik is zij er in geslaagd zich de noodige geld middelen te verschaffen voor haar levens onderhoud en dat harer kinderen. Wat de toekomst betreft, deze is twijfelachtig. De liquidatie van de particuliere bezittingen der Habsburgers op het grondgebied der voormalige Oostenrijksch-Hongaarsche mo- narchië is nog niet geëindigd. De successie- staten weigéren nog het beslag op te heffen, of wel zij willen dit op onaannemelijke voorwaarden doen. De exrkeizerin wordt bij de opvoeding harer kinderen bijgestaan door eenige ge trouwen: graaf Degenfeld, die met alge- meene leiding der aartshertogen is belast; voorts de geestelijke Solymos, een Hon- gaarscn Benedictijn, die zich meer in het bijzonder aan de opvoeding van aartshertog Otto, den oudste der kinderen, wijdt; ten slotte de gravinnen Kerzenbrack en Mens- dorf, getrouwen uit de dagen van balling schap. Het reiigieuse leven is sterk ontwikkeld in Lequeitio. In het afgeloopen voorjaar is aartshertog Otto in de dorpskerk aange nomen. De Paus was zijn peet en had zich door den aartsbisschop van Toledo op de plechtigheid doen vertegenwoordigen. De Raad van den Volkenbond. De Raad van den Volkenbond zal Maan dag voor zijn 27e zitting te Parijs bijeenko men, onder voorzitterschap van Branting. Aan de orde komen: de regeling van de grens iusschen Polen en Tsjecho-Slowakije, het fmanciëele herstel van Hongarije, ver der kwesties betreffende Dantzig, het Saar- bekken; de minderheden in Litauen en Po len. Voorts moet de Raad beslissen in kwes ties, die in September behandeld zijn, als daar zijn: beperking der bewapening, inlel- lectueele samenwerking, de opiumhandel en organisatie op hygiënische gebied. Uit het bezette gebied. Bréaud, de directeur van het Fransch- Belgische spoorwegbeheer, heeft in een in terview meegedeeld, dat de onder zijn di rectie staande spoorwegen thans een derde van het normale vervoer verzekeren. Hij re kent op een jaarlijksche winst van 400 mii- iioen frank bij normale' exploitatie. Hij kon digde aan dat de regie waarschijnlijk door een internationale maatschappij vervangen zal worden. Het Duitsche kabinet heeft gisteren een zitting gehouden, waarin dr. Schacht, de rijkscommissaris voor het geldwezen, dc mi nisters crp de. hoogte heeft gesteld van de door hem getroffen maatregelen. De minis ters verklaarden zich met de houding van dr. Schacht accoord. Dr. Saemisch, de rijksbezuinigingscommiS- saris, bracht vervolgens verslag uit over z(jn beicid. Daarop werden de plannen van den rijks minister Van financiën, strekkend tot ver eenvoudiging van dc administratie en tot vermindering van het aantal ambtenaren be sproken. Om 8 uur 's avonds v. ^rd de zitting ge- schorrt, daar toen de rijkskanselier dc lei ders der politieke partijen moest ontvangen. Om half tien kwam het kabinet opnieuw bij een, om kennis te nemen vatl de door dr. Marx gevoerde besprekingen. Omtrent den uitslag van dc onderhan delingen te Mainz over het herstel der rechtstréeksche spoorwegverbindingen tus schen het bezette en het onbezette gebied, meldt Wolft uit Frankfort, dat er inderdaad een regeling is getroffen, die binnen een dag oi' tien in werking treedt. Deze rege ling houdt in, dat op den rechteroever van den Rijn de bcdrijfsgrens wordt getrok ken. In de stations op deze grens wordt het personeel verwisseld en worden andere wa gons aangekoppeld, daar over den ruil van materiaal nog geen vergelijk tot stand is ge komen. Ook het rechtstreeks verkeer tusschen Frankfort en Darmstadt zal öp 10 dezer wor den hersteld. Te beginnen met denzelfden dag rijden de internationale D-trcinen FrankfortBazel ook weer over KehL De Engelsche zone was bij de onderhan delingen met de Fransch-Beigische regie niet betrokken. Wij hebben al eens meer gewag gemaakt van de orde van de kruisridders, oen ge heime orde, welke twee jaar geleden in Engeland gesticht is. De orde. welke on langs al van zich liet spreken door het houden van een dienst :n de abdij van Westminster, trekt thans weer de openbare aandacht tct zich door ..r 'zich op te be roemen een eind tc heben gemaakt aan het grove spel in een landelijke streek, waar zich veel oorlogswinslmake-s hebben neer gezet. Men verzekert, dat verscheidene jonge lieden van rijken en tevens goeden naam groote bedragen verloren hebben bij het spelen tegen hoogen inzet in dc huizen van deze O W.-ers. Hiervan had de orde kennis gekregen en al ging het bij het spel cok eerlijk toe, zij meende toch te moeien ingrijpen. Daarom hebben leden van de orde, die grooten invloed bezitten in de betrok ken landstreek de lieden bezocht, te wier huize grof gespeeld werd en Hun toege sproken. Dit ging. niet op de manier van de- fascisten of van de Ku Klux Klan, gepaard met bedreigingen, doch de bezoekers werk ten op het gemoed der betrokkenen, waar bij zij alleen dreigden ruchtbaarheid aan de zaak te geven zoo het spelen niet ophield. Het schijnt dat deze maatregel succes heeft gehad, althans voorloopig. men dus met een paar vdienden samen 225 Verdedigingsbelasting betalen, dan kan men dat doen met twee obligaties van 100 en verdient men dus samen 16. Heeft men 80. Zoo heeft het belastingbetalen zelfs ^en genoegen. En men zou geneigd zijn te vragen, of de regeering niet een stap verder in deze richting kan gaan in dezen tijd var belastingmoeilijkheden. ROOMSCH EN WINSTGEVEND! opmerken altijd geestelijk Naar aanleiding van de herhaaldelijk ge uite klachten over het bezwarende, om de hooge belastingaanslagen binnen den be paalden tijd aangezuiverd tc krijgen, wijst het „Handelsblad" op enkele belangrijke bepalingen ten aanzien van het betalen der belastingen. Zoo is, sinds de laatste wijziging der Invorderingswet, bepaald, dat in het alge meen de aanslagen in de directe belastingen invorderbaar zijn in zooveel gelijke ter mijnen, als er na de dagteekening van het aanslagbiljet nog maanden in het belasting jaar over zijn. Valt de dagteekening in een latere maand dan de zevende van het be lastingjaar, dan kan men toch in elk geval den aanslag aanzuiveren in vijf gelijke ter mijnen. Op den laatsten dag van elke vol gende maand vervalt een termijn. Een ander belangrijk punt is, dat men ten behoeve van de betaling van belasting schuld sinds kort uitbetaling kan verkrijgen van tegoed staande gelden op de post rekening. Voor deze uitbetalingen gelJen dezelfde voorwaarden, welke men tot zekerheid van de landskas ook voor andere noodzakelijk geachte uitbetalingen heeft moeten stellen, namelijk het aanwijzen van twee personeele borgen. In de derde plaats kan herinnerd worden aan de regeling van het uitstel van be taling, Hieraan is bijna steeds de voorwaar de van interest-vergoeding naar zes procent verbonden. En de berekening van dezen interest strekt zich uit telkens over het tijdvak van den vervaldag van een termijn lot aan den dag van betaling van het ge conditioneerde bedrag. Zijn deze overeen gekomen bedragen klein in verhouding tot het totaal van den aanslag en hebben b.v. v, ekelijksche afbetalingen plaats, dun kan men zich voorstellen, dat dergelijke trans acties vooral op drukke betaaldagen uiterst belemmerend werken. Onze belastingkanto ren met hun duizenden betaalkianten zijn eenmaal niet ingesteld op zulke bankwerk- zaamheden. len slotte wijzen we nog cp de meer aniineerendë betaling door middel van obli gaties der 5 pet. Staatsleening 1919. Wel komt ook daarbij renteverrekening te pas, maar de berekening is veel minder om slachtig, Met 'dergelijke obligaties kan men voldoen de öp de aanslagbiljetten uitgetrok ken bedragen voor de Verdedigingsbelas ting lb en II. Zij staan thans genoteerd voor omstreeks 93 pet. en worden aan de ont vangkantoren in betaling aangenomen tegen 100 pet. Bij een Jagen koers'als onlangs, van 92 pet. behaalt men dus op de hondera gulden belasting een voordeel van acht gulden. De obligaties worden echter uit sluitend aangenomen ter voldoening van de genoemde belastingen, terwijl geen terug betaling in contanten plaats heeft Men kan echter met kennissen combineeren. Moet .Dat spreekI yanzell zuil iels wat een! Roomsrh is, winstgevend. Maar de onderneming, die wij tliuns onder uwe aandacht brengen is nok winstgevend in dien /-in. <la! zij onmiddellijk winst in klin kende mant brengen kan. want.-., dc Stich ting tot steun aan bet Centraal Bureau der K. S. A. zal aan de verkoopers en verkoop sters der tuten, van de groote verloting, die ten bate er K. S. A. gehouden wordt, 10 pet. van de opbrengst der .alen afstaan. Deze 10 pet. dal is dus la et. van etk iot -- kan door hen zelf worden behouden of worden afgestaan aan een door tien zelf te liepalen liefdadig doch Het .spreekt wel vanze i. dat wij niemand verplichten zuilen deze 10 pet. te aanvaarden en heel dankbaar zullen wij hen zijn, die deze 10 pet. voor hul doel der verloting beschik baar stellèn. 26000 loten a 1.50 moeten er ten bate van liet Centraal Bureau der K. S. A. aan den man (of de vróuw) worden gebracht. Daarvoor zijn ijverige verkoopers en verkoop sters noodig en. het bestuur der Stichting is er van overtuigd, dat deze zich in groote getaie zullen aanmelden aan hot adres der Stichting, Nieuwe Mare 21, Lekten. Het kan zich hierin niet vergissen, want liet allerhoogste Kerkelijk Gezag iiecft op voor velen waarlijk aanmoedigende wijze ge loond. dat liet met liet doel dezer verloting symphatiseert en bet werk van hei Centraal Bureau der K. S. A. op hoogen prijs stelt. Z. H. de Paus en Kardinaal van Rossiun hebben kostbare geschenken als prijs voor deze verloting toegezegd. - Z.Em. Kard. van Rossum deelde aan <e Stichting incde: dal Hij door deze gilt dc Katholieken van Nederland hoopte aan te sporen de K. S. A. te Wijven steunen met raad, gebed en daad. Bovendien werden er reeds van vele K. S. A.-vrienden mooie ge schenken als prijs voor deze verloting ont vangen. Maar er is nog meer! Bij liet vaststellen van dit loterijplau heeft de Stichting bepaald, dat 50 pet. vat» het bedrag, waarvoor prijzen worden aangewent? tot het koopen van wer ken van onze katholieke kunstenaars. Deze loterij wil dus ook steunen de kath. kunst en hare beoefenaren en wij vertrou wen dat de katholieken van Nederland voor al ook dit werk zullen welen te waardeer®. De hoofdprijs zal bestaan uit een biblio theek ter waarde van 1250 guliten. De gelukkige winnaar kan eventueel ook op eenige ameublementen of landbouw werk tuigen aanspraak maken. De Stichting vertrouwt, dat vooral bet doei, waartoe deze verloting gehouden wordt, nj. bet steunen le van het Centraal Bureau der K. S. A. en 2e de Katli. kunst en hare beoefenaren, vele ijverige K. S. A.-vrienden e- toe zal dwingen voor 5 December oen tantal'loten ten verkoop aan de Stichting aan te vragen. Om den verkoop tc ondersteunen, heeft de bekende leekenaar Antoon Molkenboor oen schikking der verkoopers en verkoopsters reclameplaat ontworpen, die wij gra'is Ier be stellen. Zij, die er eenige van welen te plaat sen voor winkels, openbare gebouwen e!c., kunnen deze bij de bestelling der loten aan vragen. Vol vertrouwen heeft de stichting haar werk aanvaard en duizende ijverige helpers en helpsters zullen zorgen dat dot vertrou wen niet beschaamd wordt. Bestelt loten veel en spoedig! Het Bestuur der Stichting dankt u bp voorbaat. Mr. E. M, Bol.dus, Voorzitter. A. H. Boekraad, Secretaris. Joh. L. van Lith, Penningmeester. Nieuwe Mare 21, Leiden. DÉ STEMPLICHT. Men schrijft uit Deventer aan liet „HMd.": Verschillende personen, onlangs veroor deeld wegens het feil, dal zij bij de jongste verkiezing voor Provinciale Staten en Twee de Kamer niet hebben voldaan aan den wel- I el ij ken stemplicht, hebben dezer dagen dc volgende kennisgeving ontvangen: „Dc ambtenaar van liet Openhaar Ministe rie bij het kantongerecht tc Deventer geeft kennis aan (volgt naam van den veroordeel de) dat bij Koninklijk besluit va» '22 October no. 51 is goedgevonden kwijt te schelden de lvrete van l subsidiair 1 dag hechtenis, waartoe hij (zij) l>ïj vonnis van den kanton rechter te Deventer van 28 Mei 1923 wegens- overtreding der Kieswet werd veroordeeld, blijvende het vonnis overigens in zijn geheel." De Commissaris der Koningin in Noord- Holland heeft dc volgende circulaire tot dc ijurgemeesters gericht: plijkens door mij ontvangen mededeeiin gen, verkeeren de voor woonwagens gebe zigde trekdieren menigmaal in zoodanigen slechten toestand, dat zij ongeschikt zijn te achten voor het van hen gevorderde werk. Nu kan volgens de wet op woonwagens en woonschepen, bij gebleken slechte be handeling van trekdieren, zoowel een ge vraagde vergunning worden geweigerd als een verleende vergunning worden ingetrok ken. Ik verzoek hiermede, b.j het inzenden van aanvragen om vergunning voor woonwagens, steeds te berichten, in welken toestand zich de voor die wagens gebezigde trekdieren bevinden en of s an den aanvrager mag wor den verwacht, dat bedoelde "dieren een be hoorlijke behandeling zutien genieten. 33 Die geboorte vervulde mij zoozeer met Vreugde, dat ik besloot hiervoor mijn dank "an God te betuigen door er anderen van 'e doen mededeelen. Er was een middel om dit te doen. Dat 'vas een fonds te stichten voor' al de kin deren die, in het arrondissement, waar ik 'voonde, op denzelfden dag geboren waren a's Maric, mijn dochter. In overleg met mevrouw de Thonnerieux bepaalde ik een aanzienlijk bedrag, hetwelk later, toen door den vroegtijdigen dood "ujner geliefden ik alleen was gebleven, nog vermeerderde. Het bedraagt nu de som vanjr. 4.800.000. Op de registers van den Bdrgerlijken Stand van het arrondissement van Parijs rionden zes kinderen opgegeven, als gebo- ren op denzelfden dag als mijn dochter. Dus krijgt ieder hunner een som van wO.OOÖ francs en moet ik die aan hen uit betalen op den dag hunner meerderjarig heid. XXXI. Pascal ging steeds verder: Indien ik vóór den dag hunner meerder jarigheid kwam te sterven, zou het hun toe komend erfdeel hun door mijn executeur worden uitbetaald. Di{ kapitaal, dat ik niet meer als het mijne beschouwde, heb ik aan alle kansen van verlies in. deze Woelige tijden willen onttrekken en heb het raadzaam geoor deeld de interest er van op te offeren om de onschendbaarheid van het kapitaal te verzekeren. Daartoe heb ik de noodige maatregelen getroffen. Pascal hield op. Hij was zenuwachtig ge worden en z'n hand beefde, „Lees toch door," zei Jacques voortva rend, bijna gebiedend. Pascal nam een glas water en ledigde het in één teug en hij las weer verder Een maand na de geboorte van mijn doch ter, iiet ik de vaders van de zes kinderen roepen en zonder hun het bedrag te noe men, gaf ik aan ieder van hen een gouden gedenkpenning, met opzet voor dat doel vervaardigd, die zij aan hun kind moesten gijven, opdat deze op één en twintig jarigen leeftijd dien penning, hetzij aan mij, hetzij aan mijn executeur zouden aanbieden. Die gedenkpenningen dragen op eene zij de een volgnummer, het jaartal en den da tum van geboorte, aan dé andere zijde zijn tc voorzien wederom van het volgnummer en eenige woorden onder elkaar gegrift." Jacques Lagarde had de gouden medaille, die voor hem op tafel lag, in de hand geno men en bekeek ze aandachtig, terwijl Pas cal verder las: Tegen inlevering van die medaille en dc identiteitstukken, zal elk kind de som, krachtens mijn testament ontvangen. Indien ik op dat oogenblik niet meer inleven ben, heeft mijn executeur de verplichting, de be langhebbenden bij zich te roepen, hij moet dc zes medailles nemen en ook die, welke zich in het koffertje bevindt, waarin mijn testament ligt en ze volgens nummer naast elkander leggen. Dan zal hij de drie regels kunnen lezen, welke door de woorden op elke medaille worden gevormd. De volzinnen, door die woorden gevormd, zullen dan de plaats aanduiden, waar de vier millioen acht honderd duizend francs geborgen zijn. In geval bij de onening van mijn testament, een of meerdere mijner erf genamen niet meer in leven zijn, zal het deel of zullen de deelen der overledenen gelij kelijk tusschen de overlevenden verdeeld worden. Indien door het overlijden van een der kin deren een of meer medailles ontbreken, zoodat de volzinnen, om de plaats te ont dekken, waar de som zich bevindt, niet kunnen gevormd worden, moet mijn notaris, die tevens mijn executeur is, naar de -yrerk- zaal van de Nationale Bibliotheek gaan en daar vragen naar een boek, getiteld: „Het Roode Testament", gedenkschriften van den heer dc Laffemas, dienstig voor de geschie denis van zijn eminentie den kardinaal de Richelieu, eersten minister van Zijne zeer Christelijke Majesteit Koning Lodewijk XIII, gedrukt te Amsterdam, anno Domini 1Ó74 Een geweldige ontroering maakte zich van Pascal meester. „Lees door".... sprak Jacques, bijna op bevelenden toon. Pascal las verder. Wanneer hij in hel bezjt van dit boek is, moet hij op dc twintigste en de drie vol gende bladzijden de woorden bijeenvoegen, welke hij er met rooden inkt onderstreept zal vinden. De volzinnen, door deze woor den gevormd, zullen dezelfde zün als die, welke op de medailles gegrift zijn en die duidelijk de plaats zullen aanwijzen, waar dc som geborgen is. „Duivels," riep Jacques, doodsbleek wor dend, „Je zou haast zeggen, dat 't een droom is. Die millioenen zijnv oor ons Pas cal, voor ons alleen! Versta je?" „Of ik 't versta! Dat boek zal ons pre cies dc plaats aanwijzen, die aan niemand anders bekend is, „We hadden 'zoo uitgerekend," hernam Jacques, „dat we over ten jaar drie milli oen rijk zouden zijn, maar nu zijn we over acht dagen bijna vijf millioen rijk. Waarom zou ik eigenlijk dokter Thomp son blijven? Martha Grandchamp behoeft ons nu tóch niet meer te helpen. Wc heben dan een inkomen van drie hon derd duizend francs. Nu kunnen wij waar achtig nog eerlijk worden, want we zijn rijk." „Ja, we zijn rijk, maar iaat -ik nu het leslarfient ten einde lezen, dan ben ik ten minste zeker, dat er niets meer in staat, dat ons zou kunnen schaden." En hij las kalm verder: „Ik herhaal nog eens, dat elk kind, dal zich op den dag zijner meerderjarigheid met de medaille zal aanmelden, voorzien moet zijn van de geboorteakte en de iden titeitsbewijzen. Op het oogenblik, dat ik dit testament neerschrijf, zijn al die zes kinderen nog in leven, hetgeen gebleken is uit onlangs door mij genomen onderzoekingen. Ik noem hier hun namen, adressen naar de volgnummers der medailles. Dank deze voorzorg, Jial het onderzoek voor mijn exe cuteur zeer gemakkelijk worden. No. 1. Graaf Fabien de Chatelux, zoon van Jan de Chatelux, overleden, en van Georgine de Graves, Tourmontstraat 19. No. 2. (D'c medaille, welke nummer 2 draagt, bevindt zich pij mijn testament.) No. 3. Réné-Didier Lébarre, zoon van Di- dier Lébarre, advocaat, overleden, en van Maria Thercsia Fauvel, rue de Cherchen Midi 52. No. 4. Amadeus Duverna" zoon van Ni- coiaas Fulgentius Duvernay, huisschilder en Celestine Virginie Baudon, Vaugirardstraat 25. No, 5. Prosper Julius Boulenois. zoon van Gratianus Boulenois, schrijnwerker en Jo- hana Dupuis, Minderbroederstraat 17, No. 6, Martha Emilia Berthier, dochter van Perine Berthier, wonende te Geneve, Lausannescheweg 49. No. 7. Albert Paul Fromenthal. zoon van Raymond Fromenthal. overleden, Sint Lode- wijk-tn-'t-Eil and straat 34. Opgemaakt te Parijs, den twee en twin» tigsten Mei 1879. Philip Armand, graaf de Thonnerieux." „Dat is alies," zei Pascal, het testament neerleggend. „Dat verandert volstrekt niets aan onze kansen".... zei, Jacques. „Wie^ zullen in plaats van al die menschen erfgenamen zijn? Als we nu weten, waar uie oude gek van een graaf z'n geld gestopt heeft, behoeven we niets anders le doen, dan het te halen. „Morgen ga ik al naar de Nationale Bi bliotheek," zei Pascal, het testament in z'n zak stekend. Ze stonden op en gingen naar dc slaap kamer en weldra getuigde een zwaar snor ken, dat dc twee schurken in diepen slaap warén. Om negan uur den volgenden morgen waren zij weer kant en klaar en vroegen zich af of ze eigenlijk niet gedroomd had den. Maar, neen, de bankbiljetten en het tes tament waren het stoffelijk tegenbewijs, „Ga je naar de bibliotheek? vroeg Jac ques aan Pascal. pX odt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5