Op wachtgeld stelling ge- meentepersoneel Het Kinder8uppletieloon. LAATSTE NIEUWS. De zaak Desmet élMftCNLANftSSfê HfESWS. AMSTERBAftflSGHE BEURS. IffiïIMF* mggiüjs. GR@E El ARBEID. UIT DER OMTREK. Onze winkelstand. Personalia. Kapelaan De Boer. VAN ONZE RECHTBANK. Teraardebestelling van H. S. van Pinsteren. Tentoonstelling Mode-Vakschool. Bezoek van den Sultan van Boeloengan. BURGERLIJKE STAND. Zoo gaat het! Jubileum. G. F. Snijders. Onze Burgemeester. Giften. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. (Scnetjrs, £ijlweg 123, jongenspetJ. Burg graaf, Gortesteeg 18, portefeuille; Kan, O. L Kade 22, pantalon; Van Klaveren, -Leidscheplein 8, poes; J. de Jager, Schalk- t>urgergracht 72, rozenkrans: J. H. v. Balen, N. Spaarnwouderstraat 15, rijwiel; D. Steen- iist, Klerksteeg 10, schooltasch; Reemer, Graaf Willemstraat 4, kinderschoentje; J. Hesternvan, Kloppersingel 212, vulpen- |h ouder. r In liet perceel Barteljorisstraat heeft de fhriitsche firma Rausöher en Gerhardt Naebt oen filiaal opgericht, een en-gros-handel in voeringstoffen voor dames en heeren kleer- hiakws. i Deze zaak wordt niet en detail gedreven. Het geheel is smaakvol ingericht, zoowel Ie twee uitstalkasten als de groote, ruime win del zelf. j De firma Rauscher en Nachf Is wel de eeni- jge zaak op dat gebied in onze stad, welke 'zulk een omvang heeft. 1 Groots voorraden zijn aanwezig in de meest xiiWezccbte kleuren en qualiteit, alles zeer smaakvol gerangschikt en vooral artistiek in elniage tentoongesteld. Voor het candidaalsexamen in de rechis- geleerd head is geslaagd de heer M. L. D. van (Waiseni. alhier. Voor liet examen Staatsinrichting M. O. V geslaagd de heer P. J. J. Peters, alhier. N'aar ons wordt medegedeeld, maakt tie WelEerw. heer Kapelaan A. G. de Boer, die in de Hariastichting verpleegd wordt, het heel goed. Verwacht wordt, dat Z.EEemv. vóór Kerst mis weer in zijn parochie zal kunnen terug- keeren. HET FEEST VAN PHILIP DE VRIES. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan zijner zaak, heeft de heer Philip de Vries buitengewoon veel belangstelling mogen ondervinden. Den 7den was het de eigen lijke dag, dat de zaak 25 jaar bestond, doch gisteren is receptie gehouden in café .iNeuf", waardoor meer naar buiten van het jubilé gebleken is. Een 35-tal bloem stukken ontving de jubilaris, terwijl een massa telegrammen, brieven en kaartjes getuigden, welke bekendheid de zaak der jubileerde firma geniet. Dit blijkt ook uit het groot aantal oplossingen, dat ingekomen is op de door de firma uitgeschreven prijs-- vraag. Uit Denekamp zelfs zijn oplossingen ingekomen. Op de receptie is ook een groot aantal personen, waaronder zeer veel clientèle, den jubileerenden firmant geluk komen wenschen. Des avonds is het feest in in- tieroen' kring gevierd geworden. (Zitting van heden). De dronken pejejesdrager. Op 7 November j.l. verzocht P. J. D. den 47-jarigen pakjesdrager Th. T. te Schoten, «oor hem een partij verf van zijn woning te Scheten naar het station te brengen ter ver zending. Daar kreeg ie dan f 4 voor. Maar daar ging ie eerst 'ns 'n paar café's mee binnen. En toen ie flink in de olie was, sing ie eenige bussen verf verkoopen, cn liet verder de partij onbeheerd staan. Get. J. B. heeft 4 bussen voor f> van liekl. gekoeld, terwijl deze met een wagen vol bussen bij zijn pakhuis stond. Toch ver trouwde hij het zaakje niet en waarschuwde de politie, die de bussen later in beslag nam. Get. heeft niet bemerkt dat belcl. dronken was, maar deze verzekert, wel zoo onder den Invloed te zijn geweest, dat ie zich den vol genden dag niet eens herinneren kon, aan wfen hij die verf verkocht had. Dc Officier vraagt tegen beklaagde, die -eeds vele malen veroordeeld is en altijd dronkenschap ter verontschuldiging aanvoert, tun te verhinderen, dat bij herhaling heit pu bliek het slachtoffer van zijn praktijken wor den zal. -1 maanden gevangenisstraf. Mr. van der Groot betwist, dat beki. als pakjesdrager zcoveel oneerlijkheden heeft ge pleegd en pleit wegens bekl.'s dronkenschap clementie. Oplichting. 3ij 4 verschillende rijwielhandelaars had in den laai sten tijd, de 26-jarige beklaagde D. 8.. door onder allerlei bedriegclijke voor wendsels als zou hij daartoe gemachtigd zijn door corporaties of firma's vertrouwen te wekken, en onder opgave van valsohe namen, rijwielen in huur geit regen, die hij dan in Amsterdam of andere plaatsen verkocht. Dc Officier weet uit ambts-corresponden- 1 ie. dat bekl. een menigte dergelijke feiten, oplichtingen c.d., heeft gepleegd, waarvoor hij nog op verscheidene plaatsen moet terecht staan, en eisebt voor deze 4 oplichtingen 1 •aar gevangenisstraf. Bekl. hangt hierna een heel tafereel op van droevige huiselijke en finandeele om standigheden, die hem tot onverschilligheid gebracht hebben, die de Rechtbank echter ois excuus van heel weinig waarde lijken. Daarna staat dezelfde bekl. terecht voor het feit, dat hij op Zondag 7 October door een datkvenstc in een fabriek aan de Park- laan is binnengedrongen en daar eenige kgedingstukken en een rijwiel heeft wegge nomen, die hij in Amsterdam verkocht, be halve een wollen das, dien hij om gehouden |had cn Aoor de politie op hem bevpnfc.en werd. i Voor dezen brutalen diefstal requireert de Officier 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Piiester refereert zich aan het oordeel <van vic rechtbank maar meent hier te deen te hebben met iemand, die niet geheel ver antwoordelijk is voor zijn gedragingen. Ook tegen A. J. d. B., die 3 maal een rijwiel op dergelijke wijze ontvreemdde en door zijn zwager verknopen óf beleenen liet, werd door den Officier 6 maanden geëischt. DE DIEFSTAL EN HELING TE BLOEMENDAAL. fti de Donderdag geschorste zaak van A. v. A., werden thans nog als getuigen gehoord J. F. L. K. en G. R., die verklaarden, dat het gestolen goed aan Jetje R. verkocht werd, terwijl J. F. L. K. mede aan de deur stond; v. ~A. verklaart, dat hij het goed niet gekocht heeft, maar voor Jetje R. getaxeerd. Voor den Recbter-Commissaris heeft Van A. echter verklaard, het zelf gekocht ie hebben. Bekl. verklaart „maar wat gezegd te hebben". De Officier acht thans met meer houd baar, dat A. v. A. met opzet heler is, maar r^er zeker is er sprake van grove schuld en hij vraagt wegens schuldbeling 8 maan den gevangenisstraf. Mr. Pauwels betoogt, dat er van heling geen sprake meer is. Er is hier geen getuige v oorgebracht, die niet om z'n eigen spil gedraaid heeft, en niet eens staat vast, tus- schen welke 2 van de 4 personen den koop gesloten werd. Waar niet vaststaat, wie gekocht heeft, is loch ook geen sprake van grove schuld. Pleiter vraagt vrijspraak en onmiddellijke in vrijheidsstelling. Na re- en dupliek gaat de Rechtbank in Raadkamer. Daar bekl. voor een ander feit in voor arrest is, verklaart de Rechtbank zich on bevoegd, hierin te beslissen. Tegen R. werd daarna door getuige J. F. L. K. verklaard, dat hij inderdaad bij den diefstal te Bloemendaal op den uitkijk had gestaan. Wegens medeplichtigheid aan diefstal, eischte de Officier tegen dezen beklaagde 1 jaar gevangenisstraf. Van je familie moet je 'tmaar hebben. De 20-jarige los werkman U. BI. te Scho ten woonde bij z'n zwager aldaar in en kaapte in Juni diens spaarbankboekje. Op 16, 18 en 19 Juni liet hij zich aan het post kantoor op kwitanties, die hij valschelijk met zijns zwager's naam onderteekende, 25.30.en 19.uitbetalen. Verder had hij een rijwiel in huurkoop, waarop pas 27 van de 95 gulden was afbe taald en in geldverlegenheid verkocht hij dat bij een kastelein voor 25.bij wijze van beleening. Beklaagde ontkent den verkoop.. De Officier noemt de valschheid in ge schrifte en de verduistering bewezen en meent, dat hier een ernstige straf gevraagd moet worden en eischt 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Bruch noemt de verduistering van het rijwiel als strafbaar feit niet bewezen en vraagt voor dit punt vrijspraak. Uitspraken in al deze zaken op Donder dag 20 December. Hedenmorgen had de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den lieer H. S. van Pinxteren. Ongeveer kwart voor 12 arriveerde de stoet op het kerkhof. Onder de aanwezigen het lipt ve-b,,"merkten wij o. a. op de hee ren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, waar nemend burgemeester van Schoten en W. J. B. van kiemt, als leden van de R.-K. Raads fractie, waarvan Mr. Heerkens Thijssen voor- ziler is. De R.-K. Kiesvereeniging was vertegen wo o r - weordigd door de heeren Dr. Koot, voorzitter en J. J. Brinkman, penningmeester. Ook was een deputatie van de leden der Sint Vincentitji Vereeniging van Heemstede, alsook van de R.-K. Propagandaclub aanwezig. Na afloop der teraardebestelling dankte de heer v. d. Veer, executeur-testamentair, na mens de familie voor debetoonde belangstel ling. De welbekende Mode-Vakschool van de Gez. Davidson heeft een tentoonstelling ge opend van allerhande dames-handwerken, door hare leerlingen vervaardigt. Een groote collectie fijne handwerken, blouses, costu mes, meisjesjurken en dames-lingerie is uit gestald en zal de bezoeksters doen wa tertanden. Sinds kort zijn de Gez. Davidson ook overgegaan tot het geven van haak- en handwerk-lessen, en hiervoor bestaat reeds, zooals wij hebben kunnen opmerken, zeer veel animo. Zeer fraaie dingen zijn dan ook hierbij te bewonderen, en bij enkele, door de Gez. zelf vervaardigde werkjes, kan men duidelijk zien dat hier meesteressen in die kunst aan den arbeid zijn geweest. Binnenkort zullen verscheidene leerlingen hun examen doen voor coupeuse, en naar de voorbeelden te oordeelen, zullen zij zeker wel slagen. De geëxposeerde collectie die te groot is, om in détails te treden, zal den bezoekenden dames zeker wel bevallen, en hun volle bewondering wegdragen. Vermeld zij nog, dat de Gez. Davidson een groot aantal bloemstukken mochten ontvangen van haar leerlingen, die aldus blijk gaven, dat zij met haar leeraressen, ten zeerste waren ingenomen. Zooals wij reeds meldden lag hief in het voornemen van djn Sultan van Boeloengan, het standbeeld te komen bezichtigen, dat volgens zijn opdracht bij de Kunstmetaal- en bronsgieterij „De Kroon" aan de Hout markt vervaardigd is. Zaterdagmorgen ongeveer te 11 uur arriveerde de Sultan per auto, vergezeld van den assistent-resident, den heer Ziek en_ den architect den heer Ed. Cuypers. Na een bezichtiging van het beeld, dat op de Houtmarkt was opgesteld, en waar over de Sultan zijn goedkeuring uitsprak, werd een rondgang gemaakt door de fa briek en een demonstratie gehouden van het gieten van een metalen beeld. Daarna vertrok de Sultan weder per auto naar Amsterdam. Van de zijde van het publiek was veel belangstelling. Bevallen: 7 Dec. S. W. H. Lomanv. Gie- zen, d. E. Kramersv. Duijnhovea, ei, Ged. Raamgracht. 8 Dec. J. Twisk—Huisman, z. IJ. H. SmitsBreton je, d. 9 Dec. G. W. v. Keulen—v. d. Ban, d. C. S. Stütz— Sfpkes, d„ Kampérlaan. A. J. van Meurs— v. Nieuwmegen, z. 10 Dec. J. Jansen—v. Wel, d. C. P. CartonHartman, z. Overleden: 6 Dec. H. S. van Pinxteren, 83, Kamperlaan. C. J. van Sluijs, 77 j. Wilhelminastraaf. G. van Lunenburg, 79 j., Spaamwouderstraat. G. C. Visser—Keur, SO j„ Aelbertsbergslraat. 8 Dec. W. H. van Leeuwen, 46 j., Plein. 10 Dec. J. Vogelzang, 43 j., D. Spaame. Naar bij geruchte vernomen wordt, zou het voornemen bestaan, om met het oog op <le bezuiniging ,ook vast personeel in dienst der gemeente op wachtgeld te stellen. Naar we meenen te weten .zal een voor stel in dien gemeenteraad ingediend worden, om het kindersuppleiieloon voor gemeente- personeel af te schaffen. Van middag vond' in de Gierst ra at een kleine aanrijding plaats, welke nog goed af liep. Een man reed in het midden der straat met een handkar, toen achter hem een auto naderde, welke srgnalén gaf. De man met den handwagen week naar rechts uit, doch de auto ging verkeerd en ging naar rechts. Daardoor reed de auto den hand wagen aau, doch door krachtig remmen werd erger voorkomen. De chauffeur foeter de nog wat tegen den bestuurder van den handwagen, hoewel hij zelf door verkeerd uitwijken de schuld aan het geval droeg. Zoo gaat het meer! Vandaag herdacht de heer J. G. Teunissen den dag, dat hij 40 jaar bij de fa. Enschedé in dienst was. Naar wij vernemen, heeft de heer G. F. Snijders tegen 1 Januari a, s, ontslag aan gevraagd als secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. De heer Snijders zal echter lid blijven van dit college. Naar wij vernemen, is er in den toestand van den burgemeester, den heer C. Maar schalk, vebetering ingetreden. Van T. H.: voor de. Duitsche Priesters f 1. Voor de Duitsche Zusters 1- Van N. N. te Sassenheim voor de Duitsche Priesters 3. Heden diende voor den Hoogen Raad de zaak van de-huisvrouw van Malthijs Desmet, die door het Gerechtshof te 's Hertogenbosch veroordeeld was tot vier jaren gevangenis straf, wegens medeplichtigheid aan poging tot moord op haren echtgenoot. Tegen dit arrest werden door Mr. Visser van IJzendoorn bij pleidooi rijf cassatiemidelden aangevoerd, waarbij uitvoerig wordt uiteengezet onder meer, dat hef 'teruggeven van het pistool aan recht hebbende in casu Kerssemakers, nimmer kan zijn het verschaffen van middelen, dat de bewezen verklaarde feiten niet inhouden, dat poging tot njoord werd gedaan met een objectief deugdelijk middel en ook niet, dat uitvoering van het misdrijf alleen tengevolge van omstandigheden, van des hoofddaders wil onafhankelijk, niet is voltooid en dat mede plichtigheid aan poging tot moord niet straf baar is. DE ENGELSCHE POLITIEKE TOESTAND. LONDEN, 10 Dec. Sir Montague Barlow, minister van arbeid, en Sir Sanders, minister van landbouw, die hun zetels hebben verlo ren, hebben hun ontslag bij Baldwin inge diend. Baldwin heeft hun evenwel verzocht, op et oogen'blik aan te blijven. LONDEN, 10 Dec. De „Daily Mail" meldt, dat gisteren belangrijke besprekingen hebben plaats gevonden in verband met den politie- ken toestand. De belangrijkste conferentie was wel die tusschen Baldwin, Neville Chamberlain, 'kanselier van de schatkist en Amrey, eerste lid van de Admiraliteit en sir Ltovd Gram. In deze conferentie werd de toestand besproken*Uit goed ingelichte krin gen weet men mede tg deelen, dat de drie ministers er bij Baldwin op aandrongen .on middellijk bij den koning zijn ontslag in te dienen en hem te adviseeren, Ramsay Mac Donald uit te noodigen een kabinet samen te stellen. R. K. WERKGEVERS. De afdeeling „Amsterdam en Omstreken", van de Alg. R. K. Werkgeversver. in het Bisdom Haarlem houdt Maandag a.s. des avonds te half 9 uur in één der zalen van American een vergadering, waarin zal worden gesproken door Prof. van Aken over „De confessioneele werkgevers-organisatie" door mr. C. P. M. Romme over „Het rapport- Barge". DE REGEERINGSCRISIS, Een rede van het Kamerlid Bongaerts. Op een Zaterdag te Roermond gehouden vergadering van den R. K. Kiezersbond in Limburg heeft het Tweede-Kamerlid ir. M. C. E. Bongaerts in een rede over den politieken toestand o. m. medegedeeld, dat, nu gister mr. Kooien en heden-, (Zaterdags morgen mgr. Nolens weer bij de Koningin zijn geweest, het wellicht mogelijk is, dat de Koningin zal vragen of het kabinet-Ruys weer op zijn ontslag terug wil komen. Mis schien, zeide spreker, blijft er nog een andere mogelijkheid over, doch daar kon hij zich in die vergadering nog niet over uitlaten. De bewering, dat alle wegen naar Colijn zouden leiden is volgens den heer Bon gaerts onjuist. Men is zeer dankbaar, dat Colijn het heeft aangedurfd, de minister portefeuille in moeilijke omstandigheden tie aanvaarden, doch dat neemt niet weg, dat de Katholieke partij geen vernedering wil ondergaan. Indien mr. Kooien échec zou geleden hebben, omdat hij Katholiek is en men absoluut een niet-Katholiek kabinets formateur wenscht, dan gaat de Katholieke partij hiertegen in. Ten slotte wees de heer Bongaerts er op, naar aanleiding van de nadere beschouwin gen in de protestantsche bladen ovier de drie eischen (b.v. in de a. r. „Rotterdammer" van Vrijdag j.l.), dat deze eischen niet zoo zeer als zoodanig, doch rueer als punten bedoeld zijn, waarop samenwerking moge lijk is, en dat de eischen niet scherp be doeld, doch misverstaan zijn. De heer Bon gaerts hoopte, dat dit zoo is, want dan zou de Katholieke partij met de andere recht- sche partijen weer samen kunnen gaan en wordt de coalitie niet verbroken. Medegedeeld door de SPAARNEB4NK. De Beurs opende heden iets flauwer. 6% Nederland 1919 6% Nederland 1923 Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotlerd. Lloyd Holl. IJovd Paketvaart Oude Boot Holl Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito Phoenix. Geconsdideerde Kon. l*e U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Poerworcdjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Sllau Wai Sumatra Dordtsche Petr. SouthtTn Rails Union tnaconda Wabash V. K. j HEDEN 91%, 9915/is 88'/,' 75 V. 46l/2 120 116 II'/, 123»/, 70ls/lg 25'/2 496, 3S« 67»/„ 184»/," 122»/„ 125»»/,, 1267a 83»/, 167 V, 399»/., 101 «3/,e 187'/. 185»/, 12'/2 290'/. 240'/, 295'/. 147'/, 298 116»/, 127»/, 395'/. 40'/., 141 t2% 12»/32 91'/„ 99»/1( 91 76 149 120»/,, 11'/, 124 70 26 495 390 70 182'/a lc3»/„ 126 127 173 397»/ 101»/. 8 ll, 186 185 114 287 295 148»/j 116»/, 124 384 39»/, 142»/2 DE VERPLICHTE WINKELSLUITING. Geachte Redactie Op den avond, waarop, naar Aanleiding Van het verzoek der Vrije Winkeliersvereeni- ging, in de Kamer van Koophandel de be slissing zou vallen over een door de Kamer te houden Enquête, groepsgewijze, en alléén onder de Consumptiezaken, over de al of niet wenschelijkheid der handhaving van de Verplichte Winkelsluiting, bevatte Haar lem's Dagblad een pleidooi voor handhaving der gedwongen Sluiting. Wanneer dit pleidooi in de Kamer die ééne stem .bewerk! heeft (de Enquête viel met één stem), dan mag Haarlem's Dagblad Zich verheugefl in zijn succes. Toch heb ik mij de houding van Haarlem's Dagblad in deze nooit goed kunnen begrijpen. Allereerst, omdat dit Blad als fel anti- Duitsch orgaan toch eigenlijk van nature een afschuw moest hebben van al dat „ge- massregel". Maar ook ik ben er zeker van, wanneer er eens een verordening zou komen, welke onder bedreiging van processen-verbaal den Hoofdredakteur" en zijn Redakteuren zou verbieden ook maar een enkel artikel na 's avonds acht uur te schrijven, de heele Redactiestaf uit gerechte verontwaardiging de handen in de lucht zou slaan. En met recht. En toch is het schrijven van een artikel en het verkoopen van een stukje visch of fruit, uit een zakenoogpunt beschouwd, pre cies hetzelfde. Beide handelingen geschieden om geld te verdienen en is dus handelen. Het eene moge intellectueel hooger staan dan het andere, het motief voor beide han delingen, commercieel beschouwd, is in den grond hetzelfde geld voor zich en de zijnen verdienen. Welke omhaal van woorden er ook bijge sleept moge worden, eerlijk tegengesproken kan het niet. En nu kan het er bij mij maar niet in, waar om het eene wel en het andere niet getole reerd wordt. Ook acht ik onjuist in deze kwestie de in menging der Vakbonden van de Winkelbe dienden. Dat de Leiders derzelve toch, in Gods naam, zich van hun verantwoordelijkheid be wust zijn en dat ze toch meewerken een beet je ruggesteun te geven aan onze Haarl. Win keliers, opdat er van hun Bondsleden nog niet meer op de keien komen te staan. Het lijkt alles zoo aardig en oppervlakkig is het zoo mooi te pleiten en op de bres te staan voor de vrije uren, doch is men ook present, als er boterhammetjes uitgedeeld moeten worden En nu geef ik dadelijk toe, dat de zaak heel anders zou worden, wanneer door ophtffing van de Verplichte Winkelsluiting de belan gen van het Personeel in het gedrang zouden komen, inderdaad zouden dan de bonden recht van medezeggingschap kunnen doen gelden, doch we hebben het uitdrukkelijk van de verzoekers gehoord, dat bij inwilli ging aan de vrije uren van het Personeel niet getornd zal worden. Wat dan ook de Leiders der Vakbonden met de interne aangelegenheden van den Winkelier te maken hebben, ook dat kan ik me niet recht begrijpen. Ik wil met dit alles maar zeggen, dat de zaak uitgemaakt en bedisseld moet worden door de Winkeliers zeiven. Daarom was, naar mijn bescheiden mee ning, de kwestie óók niet op haar plaats in de Kamer van Koophandel, zoolang daar nog de Middenstand vijandige elementen in zitten als van he slag des heeren Baron van Har- denbroek, van die Groot-Industrieelen, die met zooveel Middenstands aanvoelen als de la rs van een cavalerist. Ik hoor, dat de Vrije Winkeliersvereni ging het verzoek thans zal overdragen naar den Middenstandsraad. Daar is het op zijn plaats en ik hoop har telijk, dat het daar in goede aarde zal vallen, en dat de groot-winkeliers er een breed stand punt zullen innemen. Van een e.v. opheffing zou ik voor mijzelf geen gebruik maken en toch ben ik tegen Verplichte Winkelsluiting. Nog altijd ben ik van meening, dat, een winkelier, huisvader dikwerf van een groot gezin, die vlijtig en ijverig is en die hard voor de zijnen en zich werken moet, de volle eigen beschikking dient te hebben over de 24 uur, die God hem per etmaal gegeven heeft. En, waar nu bovendien Gemeente, Pro vincie en Staat telkens den Handelaar zwaar dere lasten opleggen, daar behooren diezelf den hem niet plagerig te handicappen in het opbrengen dier lasten. Er zijn er evenwel onder onze Midden standers, die er anders over denken en ook hun meeningen behooren gerespecteerd te worden. Daarom vraag ik Wat is er tegen een Enquête Is de groote meerderheid vóór Verplichte Winkelsluiting, welnu, dan is de zaak uit. Besluit de Middenstandsraad hopelijk tot het houden dezer Enquête, dan zal allereerst eisch zijn, dat vastgesteld wordt het minimum percentage, dat van de verzonden Vragen lijsten zal moeten inkomen en verder zal noch bij het uitreiken, noch bij het ophalen eenige propaganda „voor" of „tegen" gemaakt mogen worden. Een geheel en al vrije, niet geforceerde Enquête dus 1 Hoe die zal uitvallen Ik weet het niet. Dit durf ik wel voorspellen anders dan de Enquête, die gehouden is in de z.g. „vette jaren". Voor de meesten is het autootje- en zij spannetje rijden, het Grand Hotelletje spelen, het spelevaren op de Zwitsersche meren, het dobbelen in Monaco afgeloopen, de meesten willen wel weer werken en wanneer nu nog niet, dan zeker wel ovef een of twee jaartjes. Ook is het goed, dat de Werkgevers het eerst het voorbeeld geven in arbeidzaamheid, vlijt en sobere levenswijze. En nu tot slotik geef toe, dat een gedeel telijke Opheffing het meest ten goede zal komen aan een Kleinen Middenstand, aan onze economisch het meest zwakke broeders Doch de grooteren mogen toch niet verge ten, dat juist die kleinen, den ruggesteun vor men van onzen stand. Want bij eiken kleinen Winkelier, die opdoekt wordt de Midden stand verzwakt. Hoe talrijker deze is, des te sterker zal hij zijn. Zouden ten slotte alléén de grooteren overblijven, dan zal het aan den e^nen kant voor mannen als Baron van Hardenbroek en aan den anderen kant voort de Voorstanders van de Socialisatie en het Communisme gemakkelijk vallen het over gebleven restantje op te ruimen. Dankend voor de plaatsruimte P. J. M. VAN TETERING. Vr.: 1- Als men electrici'terit wil laten aan leggen, moet men dan zelf de lampen aan schaffen? 2. Hoevee! is een kilowatt en hoe veel kost dit in Haarlem? Antw.: 1. Ja. 2. De grondprijs voor verlich ting is 28 cenit; van een kilowatt kan een lamp van 100 kaars ongeveer 14 uur branden. Vr.: Beslaat van een vonnis van een kan tonrechter hooger beroep of revisie? Antw.: Ja, bij de Rechtbank kan u in beroep gaan van het vonnis van den kantonrechter. Hiervan zijn enkele gevallen uilgeslo'ten, b.v. hmucommissiezaken. Hiervan bestaat geen hcoger beroep. VRAAG: Ik heb een jonge kip van 4 maanden, die plotseling lam in de poolen is geworden. Nu heb ik bem sinds een week al met jodium tinktuur ingewreven, doch vindt hierbij geen baat. Kunt u mij misschien eeir ander middel opgeven? ANTWOORD: Zorg voor krachtig voed sel en voldoende kalkstoffen Raadpleeg voor de voeding een kenner. Vr.: Mijn Duitsche dienstbode gaat met Kerstmis naar Duitschland. Hoeveel manu facturen en kruidenierswaren of handwerk jes mag zij medenemen? Antw.: Deze vraag is in het algemeen niet te beantwoorden. Op een kleine hoeveelheid levensmiddelen wordt in den regel geen aanmerking gemaakt. Met manufacturen en handwerkjes zal uw dienstbode meer last hebben. Het zal er aan liggen wat zij mee neemt. Vr, Een rijksambtenaar betaalt per maand 100 voor volledig pension. Hoeveel is hij verplicht te betalen als hij een maand met ziekenverlof gaat? Antw.: Dit is met de hospita overeen te komen. Het bedrag moet zijn, kamerhuur en een klein bedrag voor bet gemis van ver dienste op de voeding. Vr. Kunt u mij ook zeggen of een ruit dat door den storm is gebroken, door den huur der of verhuurder moet betaald worden? Antw.: De ruit moet door den huurder betaald worden, tenzij het breken van de ruit de schuld is van den verhuurder. Vr.: Kunt u mij het adres opgeven van hel informatiebureau vcor imigratie naar Amerika te 's Gravenhago. Antw.: Bcziudenhoulsche weg 30. VERGADERING R.K. VAKBUREAU. Vrijdag j.l. hield het R.K. Vakbureau te Utrecht, onder leiding van den Heer J. van Rijzewijk, zijn najaarvergadering. In zijn openingsrede wijdde de Voorzitter eenige woorden aan het overlijden van den heer Wijnhof. Spr. wees er vervolgens op, dat deze na jaarvergadering wellicht één van de laatste vergaderingen zal zijn, welke het R.K. Vak bureau zal houden, doordat deze maand het Doorl. Episcopaat een beslissing zal nemen over de statuten van het te stichten Verbond van den Arbeid. Met vreugde werd gecon stateerd, dat de activiteit van de leden der Katholieke Vakbeweging in tal van jhatsen toeneemt. De oude strijdvaardige geest van vele leden treedt sterker voor den dag, naar mate duidelijker blijkt, dat de Vakbeweging zich gesteld weet tegenover een groot aan tal werkgevers en werkgeversorganisaties, die den klassenstrijd bewust of onbewust voeren. De arbeiders gaan door het optreden dezer werkgevers inzien, dat alleen een krach tige vakorganisatie in staat is hun zoo spoe dig mogelijk, hunne rechtmatige plaats in het productie-proces te verzekeren. Uitvoeriger stond spreker stil bij den strijd in het Twentsche Textielbedrijf,^ vooraf gegaan door het conflict in de Tapijt-in dustrie. Het is van het aller grootste belang alsdus spr. dat de arbeiders gesteund worden in hun strijd. Spreker zou het van groote beteekenis achten, wanneer de Arbeidsge- schillenwet met bekwamen spoed in wer king zou kunnen worden gesteld, waarvoor, zoo mogelijk, direct aandacht zou kunnen wotrden g wijd aan het Twentsche geschil, waarvan de beteekenis ver buiten Twente uitgaat. Medegedeeld werd, dat binnen korten tijd een buitengewone Gecombineerde Be stuursvergadering zal gehouden worden, waarop aan de orde zal worden gesteld de vragen ten eerste of de bijdrage voor „Her wonnen Levenskracht" dient verhoogd te worden ten tweede of een speciale steun beweging zal georganiseerd worden voor de in nood verkeerende Duitsche ar beiders en leiders en ten derde of een regeling kan gemaakt worden voor de gesalariëerden in ons land, die door de omstandigheden den dienst der Vakbeweging hebben verlaten. Bovendien overv/eegt het Bestuur een congres te organiseeren, dat bedoelt aan te sluiten bij het groote Mei congres van 1921. Aan de orde komt de Bestuursverkiezing. Voorzien moet worden in twee vacatures. Bij enkele candidaatstelling werd gekozen verklaard de Heer A. A. van Hamersveld, Voorzitter van den Ned. R. K. Bond van Handels, Kantoor en Winkelbedienden, (voor de groep Hoofdarbeiders). Een verkiezing voor de andere bestuursfunctie heeft tot re sultaat, dat gekozen wordt de Heer L. F* Guit, (Groep Overheidspersoneel) Candidaat waren gesteld de Heeren L. F. Guit, Voor zitter van den Ned. R. K. Bond van Over- heidspersoneèl en H. F. Timmermans, Secre taris van den Ned. R. K. Bond van Spoor en T ramwegpersoneel. De begrooting voor 't jaar 1924 wordt vast gesteld, sluitend met een bedrag groot f 200.801,50. De Heer J. Th. Nijkamp houdt vervol gens een inleiding over de beteekenis van het Centraal Weerstands-en Reservefonds in verband met de komende tijden. Pastoor J. G. van Schaik brengt een uit voerig verslag uit van de ondervinding opge daan door de Vakbureau-Commissie, welke van 26 November tot 1 December een reis door Noord-Frankrijk maakte om na te gaan, onder welke omstandigheden speciaal de land arbeiders werken. Den Besturen zal een schriftelijk rapport worden uitgebracht. Na der zal worden overwogen, of het rapport of de conclusies zullen gepubliceerd kunnen worden. BLOEMENDAAL. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor niet in de vacature van gemeentevroedvrouw te voorzien. B en W. stellen voor ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan J. Tit, voor den bouw van een woning met werkplaats nabij Stoel's-Hofje. B. en W. stellen voor ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan P. van Marken voor den bouw van een biljart kamer en bergplaats aan den Noordersta tionsweg. B. en W. stellen vo.or ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan C. Metzelaar voor verbouw van perceel Bloe- mendaalsche weg 265. B. en W. stellen voor ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan Mr. M. J. D. D. Enschedé voor verbouw van perceel Eikenlaan 2. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik- xen op het verzoek, van de N. V. Nederland- sche Exploitatie Mij. 1916 om op-het ter rein aan den Zandvoorterweg, droie groepen van 5 woningen te stichten, daar het B. en V/. cr.gewenscht voorkomt, als het landelijk aanzien van den hoofdweg van Aerdenhout wordt ontsierd. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van G. Meppelin kom ontheffing van art. 7 der Bouwverordening voor bouw eéner drieledige villa op een ter rein aan den Noorder Stationsweg, daar dit terrein naar het oordeel van B. en W, slechts plaats biedt voor een dubbele villa. 431e NEÖ. STAATSLOTERIJ- Trekking van Maandag 10 Dec, 2e Klasse le Llist. Hooge prijzen* 2766 1000. 9601 4U0. 11721 20087 elk 4372 4969 9198 952S 17437 19336 21243 elk 100. Prijzen van f 30. 19 154 289 317 352 356 372 395 438 472 520 550 608 639 697 736 773 880 881 901 925 980 1042 1043 1051 1067 1088 1115 521 1546 1664 1692 1743 1749 1798 889 1923 2050 2230 2267 2275 2339 2518 2642 2704 2811 2851 3048 3085 3112 3118 3218 3259 3260 3277 3334 3422 3474 3480 3519 3578 3597 3619 3626 3639 3689 3696 3712 3944 4007 4056- 4266 4272 4283 4304 4327 4378 4424 4497 4506 4539 4595 4628 4693 4706 4714 4820 4892 4920 4941 4962 4963 5006 5078 5133 5138 5143 5145 5152 5174 5176 5182 5294 5299 5406 5572 5579 5591 5609 5629 5661 5697 5781 5872 5890 5920 6009 6077 6130 6286 6290 6346 6383 6392 6454 6455 6593 6626 6641 6644 6651 6669 6724 6856 6899 6913 6996 7080 7132 7234 7350 7471 7482 7532 7614 7655 7669 7686 7689 7794 7806 7815 7828 7882 7930 8036 8136 8243 8247 8395 8409 8445 8449 8529 8681 8633 8684 8796 8924 8943 9017 9186 9246 9311 9330 9348 9425 9512 9541 9619 9673 9704 9720 9754 9760 9803 9824 9852 9863 9891 9915 9928 10007 1U065 10120 10126 10170 10181 10232 10296 10354 10367 10395 16427 10436 10513 10640 10643 10653 10666 10675 10725 10727 10743 10749 10815 10816 10820 10824 10890 10909 10967 10986 10994 10999 11050 11057 11110 11118 11132 11145 11175 11205 11226 11292 11332 11352 11469 11476 11538 11578 11609 11760 11860 11916 11926 I1980 12018 12040 12058 12063 12096 12110 12168 12193 12262 12293 12394 12424 12441 12476 12477 12553 12595 12704 12726 12733 12761 12786 12789 12969 12970 13040 13041 13054 13198 13213 13285 13369 13370 13406 13415 13442 13454 13480 13493 13502 13676 13695 13749 13852 13855 13899 13902 14011 14091 14129 14202 14223 14240 14352 14366 14380 14399 14420 14435 14444 14473 14506 14573 14643 14734 14800 14865 14868 14899 15011 15123 15233 15530 15564 15593 15647 15674 15756 157S9 15S30 15850 15886 15923 15966 16009 16142 16217 16361 16375 16377 16461 16491 16516 16566 16578 16591 16692 16795 16849 16866 16875 16889 17019 17025 17030 1704S 17069 17073 17074 17080 17116 1720! 17268 17283 17323 17395 17398 17461 17464 17484 17517 17613 17630 17701 17749 17795 17816 17820 17831 17853 17867 17954 1800! 18143 18181 18201 18215 18241 18283 18367 18418 18443 18451 18454 18480 18524 18544 18578 18584 18639 18731 18751 18764 18793 18803 18867 18900 18951 18958 18960 18992 19037 19190 19193 19265 19279 19396 19423 19426 19437 19044 19798 19837 20001 20023 20041 20069 20103 20116 20135 20M5 20218 20224 20244 20252 20371 20414 20462 20495 20509 20596 20609 20614 20633 20776 20834 20979 '20996 21010 21017 21102 21349 21191 21209 21291 21300 21302 -21332 21357 21379 21413 21428 21432 21477 21497 21542 21555 21558 21590 21714 21749 21783 21789 21834 21858 22024 22054 22102 22106 22252 22367 22446 22458 22489 22539 22617 22699 22803 22821 22829 22837 22856 22994 Diefstal. Door G. v. E. werd aangifte gedaan van diefstal van een zak spraiikool, uit een tuinsdhuur. Als verdacht van dezen diefstal is opgespoord A. J. do V„ alhier, die bekende de zak spruitkool te hebben ont vreemd en verkocht. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij P. Spek, Kerklaan 89, een zilveren hor loge; E. M. Pel, Heemstedeplein 11, een knijp tang; J. F. van der Veen, Hannenjansstraat 57, Haarlem, een paar handschoenen; J. Scbravendijk, Vossedwarsstraal, Hillegom, een gouden vulpenhouder; Broerse, Bosch- en Bovenstraat 22, een wollen handschoen; W. G. Kleyn, Kerklaan 43, een handwarmer van een rijwiel; v. d- Peijl, Molenwerfslaan 96, een hond (Dobermami-pincher)Burejv van Politie, Raadhuis, een huissleutel. Vogelfilms. Door de Bloemendaalsdh* Amateur-Fotografen Vereeniging is een avond georganiseerd, waarop de bekende vogelfilms van den heer Burdet zullen worden vertoond. Bij deze films zal de heer Dr. Jac. P. Thijsse een causerie houden, zoodat deze vergadering zeer interessant belooft 'te worden. Schoolgeldregeling. Het alhier gevestigde comité houdt Donderdagavond, iri hel lokaal van den heer J. van Tug't, Soendaplein, een vergadering voor belanghebbenden, wier kind of kinderen leerlingen zijn «ener gemeente lijke H.B.S., de Hoogere Handelsschool en of het Gymnasium te Haarlem. De agenda vermeldt o. n>. mededeébngen oinlirent het nietig verklaren der aanslagen door den Baad van Beroep, te Haarlem, tegen liet schoolgeld, cusus 1921-1922, waartegen bij dien raad bezwaren zijn ingediend. Med-e- deelingen omtrent het onderhoud bij den Mi nister van Onderwijs tegen yde dreigende plan nen der schoolgekiregeling voor leerlingen van buitengemeenten door de gemeente Haarlem. Heden overleed, na een kortstondig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze Echtgenoo- te, Broeder en Behuwd-Broe- der WILHELMUS HENDRICUS VAN LEEUWEN Echtgenoot van M ARIA ANNA MARGARETHA DEBETS in den ouderdom van 46 jaar. Haarlem: Wed. M. A. M. v. LEEUWEN DEBETS. Haarl.meer-Vijfhuizen: A. J. v. LEEUWEN. E. v. LEEUWEN-KASSING. Haarlem: W. STAPHORST. M. STAPHORST-v. LEEUWEN. Alkmaar: J. v. LEEUWEN. J, W. v. LEEUWEN-JANSSEN. Haarlem: A. TH. VAN DE NES. CHR. C. v. LEEUWEN. Schoten: H. DEKKER. C. DEKKER-v. LEEUWEN. Haarlem, 8 Dec. 1923. De H. H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden in de Ka thedrale Kerk St. Bavo te Haar lcm, op Dinsdag 11 December a.s., om half 8, 8 uur en om half 10 de gezongen H. Mis van Re quiem, waarna de begrafenis van uit de St. Johannes de Deo. Eenige Algemeene Kennis- geving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2