BUITENLAND De uitslag der Engelsche verkiezingen bracht voor de conservatieven een verlies van bijna 100 van hun 350 zetels en thans is geen enkele partij meer sterk genoeg om er eene regeering op te laten steunen. Een coalitie o minstens een samenwerking wordt dus noodzakeüik, maar de vraag is. a deze zai kunnen gevonden worden tusschen alle partijen of tusschmi twee en welke deze dan zullen zijn. Intusscben is protectionisme wel voor- Koro van de baan en Baldwin worden na de ezelstrappen niet bespaard, m het misschien alleen niet op het stuk van buitenlandsche politiek. Maar in frankrijk is men op de toekomstige buitenlandsche politiek van Enge- and allerarmst genist, Zai de den Iaatsten tijd betoonde Fransche toe geeflijkheid voorzichtigheidshalve thans nog verder moeten gaan? In» usscben is in Bnitschiand de machtigingswet met groote meerderheid aangenomen en is de Rijksdag thans op reces. Het staat te bezien, of Ame rika ie vinden zal zijn voor steun aan Duitschland; Coolidge wil dit punt meer van zakelijk dan uit phiiantropisch standpunt behandeld zien. !n Oostenrijk dreigt thans om de houding van het staatspersoneel een Kabi netscrisis. Weinig nader nieuws over den opstand in Mexico, Onder de Telegrammen: Het handelsverdrag tusschen de V. S. en Dt itschland geteekend. De verzachting der bezettingsmaatregelen. De oplossing der Tanger-kwestie: Italië van deelneming uitgesloten. Betreffende de Oostenrijksche staking, waaraan het Kabinet zijn aftreden verbonden heeft, werd gisteren tusschen partijen en regeering geen over eenstemming bereikt. Men verwachtte op heden de staking. Een com plot van oud-officieren in GriekenlandDe opstand in Mexico: de re bellen verlangen de regeering van Obregon vervallen verklaard te zien. SUITENL. SERICKTEH. MNBfEJëlAfBSGH NIEUWS FEUILLETON. Het roode testament Iharcfop Lloyd George te schelden en vraagt' - zich af of het ten slotte voor Frankrijk niet beter is, dat de invloed van een Curzon ver vangen wordt door dien van „le plus compré- hensif des anglais". Tardieu schrijft, dat de nederlaag der Engelsche conservatieven te wijten is aan de binnenlandsche politiek en trekt daaruit een waarschuwend „Hodie eis eras nobis". Men kan daarom in het algemeen zeggen, dat de uitslag der Engelsche verkiezingen hier een ware verslagenheid heeft gewekt, hetgeen ook wel uitkomt in de nieuwe dui keling, weer eensklaps door de franc gemaakt en waarin de ongerustheid omtrent de toe komst zich weerspiegelt. De Engelsche verkiezingen. Aangaande den uitslag der verkiezingen tan thans gemeld worden, dat de conser vatieven 5.417.094 stemmen hadden voor Sun 254 zetels of 21.300 per zetel. De libe ralen behaalden 4.474.000 stemmen, waar voor zij 153 zetels bemachtig dtn, dus ruim 29.000 stemmen per zetel. De arbeiders partij kreeg met 4.254.000 stemmen 189 Zetels en had dus ruim 23.000 stemmen per zetel noodig. De Engelsche bladen zijn zonder uitzon dering van oordeel dat men ten opzichte van den parlementairen toestand op een dood punt is gekomen. De „Morning Post" acht een coalitie in een of anderen vorm onver mijdelijk en wijst er op, dat er grootere ge meenschap tusschen Lloyd George en Mac Donald bestaat, dan tusschen conservatieven en liberalen. Een combinatie van conser vatieven en liberalen is onwaarschijnlijk en ongewenscht, gezien de ervaringen, die de conservatieven bij de coalitie met de libe ralen hebben opgedaan. Voor het land is de beste hoop voor de toekomst een vrije en onafhankelijke conservatieve partij. De „Daily Herald" wil van een compro mis niets weten en verzet zich tegen een coalitie van liberalen en arbeiders, daar de arbeiderspartij alleen in den toestand van oppositie tegenover de niet-socialistischc partijen wil verkeeren. Een conscrvatief- liberale coalitie zal de beste liberalen in de rijen der arbeiderspartij brengen, die op deze wijze bij de volgende verkiezing de regeering omver zal werpen. De „Manchester Guardian" meent, dat de gang van zaken als volgt zal zijn de tegen woordige regeering zal waarschijnlijk aftre den, waarop de Koning MacDonald ontbie den zal en zoo deze weigert Asquith. Een coalitie van liberalen en arbeiders is on waarschijnlijk, doch een regeering van ar beiders, die met-officieel gesteund wordt door de liberalen, of het omgekeerde, is zeer goed mogelijk, daar liberalen en arbeiders vele gemeenschappelijke punten op hun program hebben. De „Daily Telegraph" dringt aan op het tot stand komen van een coalitie der con servatieven en liberalen tegen de algemeen socialistische bedreiging en stelt, evenals de .Morning Post," den vrijhandelaar Lord Derby als eersten Minister voor. De „Daily News" deelt de opvatting van de „Manchester Guardian" omtrent de waar schijnlijke samenwerking van liberalen en arbeiders, terwijl de „Westminster Gazette" erop wijzende, dat een verschuiving naar links heeft plaats gevonden, voorstander is van een compromis-regeering zonder coalitie, en bij voorbaat de partij veroordeelt, die weigert samen te werken. De „Financial Times" legt den nadruk op den toestand in Europa en verlangt samen werking van alle partijen tegen de tcgenwoor dige Fransche politiek, terwijl de „Finan cier en Bullionist" aandringt'op de vorming van een nationale partij ter bestrijding van het socialisme, experimenten op financieel gebied, inflatie en heftige fiscale hervor mingen en ook van het Europeesch militaris me. De taak van een dergelijke partij zou zijn, het herstel van de rust, d.w.z. regeling van het vraagstuk der schadevergoeding, van de oorlogsschulden en het herstel van het geldwezen in de verschillende landen. Alle bladen zijn eenparig van oordeel, dat het protectionisme dood en buiten het be reik der practische politiek gekomen i3. De bladen toonen, terwijl ze in de duistere toekomst trachten te zien, wie de regeering zal voortzetten, over het algemeen weinig sympathie voor Baldwin. De liberale pers geeft in haar commentaar blijk van leedver maak en stelt grootendeels vast, dat de loop van zaken Baldwins eigen schuld is. De con servatieve bladen kunnen niet vergeten de, wat zij noemen, dwaasheid om een veilige positie op te offeren tegen het advies van ervaren conservatieven in. De „Daily Mail" meent dat Baldwin on vermijdelijk het leiderschap der conserva tieve partij moet opgeven. Een leider, die zijn volgelingen naar 'n politieke nerderlaag leidde, kan niet hopen, hun toekomstig ver trouwen te hebben. De „Daily Express" schrijft, dat de om verwerping der regeering het gevolg is van de misrekeningen van Baldwin en den klei nen kring, welke hem omringde en adviseer- De „Westminster Gazette" meent dat Baldwin ontslag moet nemen en den koning adviseeren in de eerste plaats Mac Donald de kabinetsformatie op te dragen. De „Daily Chronicle" zegt, dat Baldwins zeepbel is gesprongen en dat de kiezers den onbekwaamsten troep, *vclke sinds de acht tiende eeuw in Engeland is gezien, van het politiek tooneel hebben weggehoond. De „Times", betoogt dat het buiten- landsch beleid der regeering bij de verkie zingen in het algemeen geen voornaam punt van geschil heeft uitgemaakt. De mil- lioenen kiezers, die hebben gestemd, stelden duidelijk belang niet zoo zeer in Frankrijk, het Ruhrgebied en de ellende van Europa, doch in zaken, die tastbaarder en meer on middellijk hun eigen dagelijksch leven sche nen te raken. Het blad zegt verder: „Het is noodig er direct op te wijzen dat een der axioma's, die thans algemeen in dit land wor den aanvaard, is dat van de continu Iteitder buitenlandsche politiek bij alle veranderin gen, die de partijstrijd oplevert. Het resul taat van de verkiezingen houdt stellig niet een veroordeeling in van de houding van de regeering van Baldwin ten aanzien van het brandende Ruhrvraagstuk." HET OORDEEL TE PA RIJS. Economisch gunstig, politiek in de hoog ste mate ongunstig," zoo beoordeelt de Fran sche publieke opinie den uitslag van de En gelsche verkiezingen. Ket is cenerzijds een groot voordeel, dat de Engelsche kiezers zich met zooveel beslistheid hebben uitgesproken tegen het protecionnisme, een ernstig gevaar voor Frankrijk, dat het laatste jaar voor zes milliard francs in Engeland heeft ingevoerd, maar anderzijds geeft de socialistisch-liberale overwinning d.w.z., die van de elementen, die de tegenwoordige Fransche politiek steeds het krachtigst hebben bestreden, aanleiding tot zeer droefgeestige beschouwingen en zien velen hier de entente ernstig bedreigd welke ook de nieuwe regeerings-coalitie te Londen zijn moge. Men legt er den nadruk op, dat Baldwin wegens aard en afkomst de voor Frankrijk meest sympathiek gezinde Engelsche staats man was en dat men er dus steeds op achter uit zal gaan. Daarom zal Frankrijk thans een uiterst voorzichtige buitenlandsche politiek moeten volgen. Wij moeten, schrijft de „Petit Parisien," thans weten wat we willen en onze argumenten doen gelden, zonder die onzer vrienden te verwaarloozen. We moeten tel kens bewijzen, dat wij niets onredelijks vragen en ons meer op het terrein der feiten dan oo dat van het recht plaatsen. Terwijl de deskundigen aan den arbeid zijn als ze aan het werk zullen gaan) zullen wij in het Rijn land onze politiek van resultaten voortzetten maar den dag waarop ons een algemeenc be spreking zal worden voorgesteld om tot een definitieve regeling te komen van het Euro- peesche probleem, zullen wij ons daaraan niet onttrekken, al zal een onderhoud niet gemakkelijk zijn met mannen, die sinds een jaar den grootst mogelijken afkeer van de door ons gevolgde politiek hebben ge toond. Verder doet de „Petit Parisien" uit komen, dat na de rede van Coolidge niet al leen met Londen, maar vooral ook met Was hington moet worden gepraat. In de linksche pers aarzelt men tusschen vreugde om de overwinning van Labour en ongerustheid omtrent de komende verhou ding tusschen beide landen. De „Ere Nouvel le" constateert niet >nder voldoening, dat de verkiezingen bew zen, dat de tijd van khaki- of horizonllauw-ldeurige parlemen ten in Europa nu voorbij is, maar betreurt toch, dat er iets gebroken is in de diploma- ti ke harmonie van Europa. De „Quotidien" oordeelt, dat Frankrijk zich moeilijk verheu gen kan over het échec van Baldwin en vreest alles van 'een Ramsay Macdonald, wiens sym pathie niet naar Frankrijk gaat en die nog onlangs wilde, dat meer gewerkt zou worden met de oorlogsvordering|die Engeland nog op Frankrijk heeft. „L'Oeuvre" merkt op, dat men weer zoo dom geweest is, hier veel te Een stap der Fransche re- geering inzake samenwer king met Engeland. De „Temps" meldt, dat de Fransche re geering de vorige week aan Engeland een eer sten grondslag heeft aangeboden, teneinde tot samenwerking met Engeland te komen. Het kabinet van Londen weet thans aldus het blad wat het van den aanvang af had kunnen ra den, namelijk, dat Frankrijk er inee ingeno men zou zijn indien Engeland zich bij Frank rijk evenals bij België aansloot om kapitalen te plaatsen in de Rijnlandsdie circulatiebank, om mee te werken tot de exploitatie der spoorwegen in het Rijnland en om deel te ne men aan de industrieele controle in het Ruhr gebied. Op deze wijze zouden de geallieer den, zegt het blad, den eigendom kunnen verkrijgen van bepaalde mijnen, welke Duitschland aan hen zou afstaan bij wijze van betaling in den vorm van kapitaal. De machtigingswet aan genomen. De machtigingswet is Zaterdag met 313 stemmen voor, 18 tegen en 1 onthouding aan genomen. In het geheel namen 332 afgevaar digden aan de stemming deel. De communis ten, De Beiersche boerenbond en de Deutsch Völkischen stemden tegen. De Duitsch-na- tionalen namen niet aan de stemming deel zij hadden van te voren de zaal verlaten; Terstond nadat in de algemeen® zitting van den Rijksdag de machtigingswet was aangenomen, had een openbare vergadering plaats van den Rijksraad onder voorzitter smeekt hij den zegen van den hemel af voor de zware taak, die Marx op zich genomen heeft. Aftreden der Oostenrijk sche regeering Bondskanselier Seipel heeft Vrijdag mede gedeeld, dat het kabinet Maandag zal af treden, indien het staatspersoneel vasthoudt aan de staking tot het verkrijgen van hoogere salarissen. De post-, telefoon- en tdegraafbeambten hebben Vrijdag besloten Maandag in sta king te gaan, indien hun niet dezelfde loonen worden toegekend als aan het spoorwegper soneel. Alle andere arbeidersorganisaties be sloten tot een sympathie-staking tenzij de regecring toegeeft. Seipel heeft verklaard, dat de begrooting geen hoogeren post voor salarissen toelaat, tenzij een zeer groot aantal leden van het personeel wordt ontslagen, hetgeen niet mogelijk is. De opstand in Mexico. Naar wij reeds meldden hebben de zes Mexicaansche staten Vera Cruz, San Luis Potosi, Chihuahua, Michoacan en Tamau- lipas de gehoorzaamheid aan de federale regeering opgezegd. De federale ambtenaren zijn er afgezet en door aanhangers van den opstand vervangen. Staatspresident Obregon heeft generaal Plutario Bulier, die destijds van een Can dida tuur voor het presidentschap afzag om de rebellie te kunnen bestrijden, aan het hoofd der federale troepen gesteld 23.000 man federale troepen rukken, naar gemeld wordt, naar Vera*Cruz op. Obregon heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij de revolutie als een samenzwering tegen het volk kenmerkt. DE DUITSCHE KROONPRINS EIGE NAAR VAN HET KROONDOMEIN IN OEIS Vrijdag heeft het Landsgericht te Oels uitspraak gedaan in het proces van den ex- Kroonprins tegen den Pruisischen Staat - van .oen - J; Y"- „7,^1," Na de revolutie van November 1918 werd schap van den minister van binnenlandsche ft... zaken dr. Jarres. De rijksraad bleef op het standpunt staan, dat zekere wijzigingen noo dig waren in de machtigingswet. Voorname lijk deze, dat wetswijzigingen op grond dier wet, niet alleen aan de Commissie van den Rijksdag, doch ook aan die van den Rijks raad moeten worden meegedeeld. De regee ring heeft in deze wijziging toegestemd. De commissie van XV uit den Rijksdag, die eventueel dergelijke wijzigingen ter ken nis zal hebben te nemen en zal hebben te be handelen, is eveneens ria de openbare verga dering van den Rijksdag bijeengekomen en heeft het lid der Duitsche Volkspartij Scholz tot voorzitter gekozen. De Rijksdag werd tot op nader datum verdaagd. Aan den president van den Rijks dag is de bevoegdheid gegeven on den datum en de agenda der volgende zitting vast te stel len. Fehrcnbacht voorzitter van de Centrumfractie. Naar de „Telegraphen Union" uit par lementaire kringen verneemt, heeft de cen trumspartij in haar fractiezitting den oud- rijkskanselier Fehrenbach tot voorzitter van de centrumsfractie gekozen als opvolger van dr. Marx. De vervolging der commu nistische Rijksdagleden. De huishoudelijke commissie van den Rijksdag heeft het voorstel goedgekeurd van den Oberreichsanwalt om teneinde een ge rechtelijke vervolging tegen de communis tische afgevaardigden Fröhlich, Konen, Rem- mele, Stöcker en Clara Zetkin te kunnen in stellen, hun immuniteit op te heffen. In gelijken zin besloot de commissie ten opzichte van den sociaal-democraat Hoff mann (Kaiserslautern). De steun aan Duitschland. Medegedeeld wordt, dat president Coo lidge van meening is, dat eventueel aan Duitschland te verleenen steun eerder dient te steunen op een zakelijken grondslag dan een zaak van barmhartigheid dient te zijn. Deze verklaring werd gedaan na een confe rentie met den Duitschen gezant en wijst er op, dat Coolidge op het oogenblik het wets ontwerp, dat gisteren door Lenroot bij den Senaat is ingediend en waarbij twintig milli- oen dollar wortit uitgetrokken voor hulp aan Duitschland, niet gunstig gezind, is. De positie van het Sak sische kabinet. Naar uit Dresden wordt gemeld, heeft de democratische fractie van den Saksischen Landdag de sociaal-democratische fractie uitgenoodigd tot nieuwe onderhandelingen, van welker resultaat het zal afhangen, of de democraten het socialistische kabinet Fel- lisch verder zullen steunen. De Pauselijke legaat in het Roergebied. KEULEN, 8 Dec. Mgr. Testa, de Pause lijke legaat in het Roergebied heeft een tele gram tot Rij les kanselier Marx gericht, waarin hij o.a. zegt, dat hij tot zijn vreugde kan mededeelen, dat tengevolge van zijn be moeiingen talrijke veroordeelde en uitgezette personen, in het geheel ongeveer 300, aan hun huisgezinnen terug zijn gegeven. Voorts het Kroondomein te Oels en het geheele overige vermogen van het Koningshuis door Pruisen in beslag genomen. Tevergeefs trachtte de Kroonprins langs den weg van onderhandelingen zijn bezittingen weer terug te krijgen. Toen hem dit niet gelukte, begon hij in Juni 1.1. een proces bij het Landge richt te Oels. Na lange beraadslagingen wees het college Vrijdag vonnis, waarbij de Kroon prins in het gelijk werd gesteld. Door deze uitspraak heeft dus het rechtscollege den eigendom van den Kroonprins ten aanzien van het Kroondomein Oels erkend. DE ZWEED SCHE KROONPRINS. Stockholm maakt grootscheepsche toe bereidselen voor de feestelijke ontvangst van den Zweedschen Kroonprins en de Kroon prinses, die Dinsdag a.s. van hun huwelijks reis zullen terugkeeren en hun intrede in de hoofdstad zullen doen. De geheele weg van het station naar het paleis zal worden versierd en ongeveer 20.000 man van het garnizoen zullen aan een parade deelnemen. DE ACTIE VAN SOEN YAT-SEN. Het blijkt, dat het voornemen van Soen- Yat-Sen om beslag te leggen op de douane- gelden te Kan on alleen werd ingegeven door financieelen nood. Sedert Soen-Yat-Sen's terugkomst te Kanton, zes maanden gele den, heeft hij, zoo verneemt de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegrap," eer der te kampen gehad met financieele moei lijkheden dan met moeilijkheden van mili tairen aard. Hij heeft om beurten gepoogd steun te. verkrijgen van Britannië, de Ver- eenigde Staten, waarvoor hij groote conces sies als tegenprestatie aanbood. Soen-Yat— Sen echter tevergeefs. De correspondent zegt verder, dat ofschoon bekend is, dat Kanton sedert lang een centrum van bols jewistische, propaganda is, Moskou ternau wernood 1sij machte kan worden geacht te voorzien in Soen-Yat-Sen's behoeften. Van daar zijn verijdelde poging om zich meester te maken van de douanegelden te Kanton. DE BANKBILJETTENVERVAL- SCHlNG. Aangaande de verspreiders der valsche bankbiljetten te Weer.en wordt nog gemeld, dat 4 personen zijn gevangen genomen, de Franschman dr. Nessier, een Tsjech en twee Russen. Bij de huiszoekingen werden 500.000 Engelsche pondbiljetten en Nederlandsche 100 guldenbiljetten gevonden. De Roemeensche politie heeft te Jassy een dergelijke vondst gedaan. De bende al daar, die onder leiding stond van prof. Po- powitsj en den bankdirecteur majoor Mar- garitescoe, was specialiteit in het vervalschen van Leybiljetten. Op het gedenkteeken voor de gesneuvelden van Gy l'Evêque, in het departement van de Yonne, was een koperen plaat bevestigd met het opschrift Association Républicaine des Anciens Combattants, Guerre a la Guerre". De prefect van de Yonne heeft den maire van Gy, den heer Manevy, gelast, deze plaat te doen wegnemen. Doch de gemeente raad van Gy, dcor den heer Manevy geraad pleegd, heeft met algemeene stemmen beslo ten, het opschrift te handhaven. Hetgeen dan Ook is geschied. Daarop heeft de prefect den maire vervoigd en de rechtbank heeft hem gelast de plaat binnen een week te doen verwijderen en hem bovendien tot 5 franc boete veroordeeld. „L'Oeuvre" teekent hierbij aan, dat men den Franschen gedurende vier jaar, van 1914 tot 1918 heeft herhaald dat er gestreden werd opdat dit niet meer zou gebeuren in het kort, dat men oorlog voerde tegen den oorlog. De heer Manevy heeft volgens het blad de ernstige fout begaan, zoo naief te zijn, een officieele lezing als waarheid te beschou wen. (Zooals men zich herinnert is er een vervol ging ingesteld tegen de Association Républi caine des Anciens Combattants, van wie het opschrift uitgaat, op grond dat deze vereeni- ging anti-militaristische propaganda zou voe ren. Red.» De oud-minister van landsverdediging, de heer Devèze, heeft met vier zijner liberale collega's een wetsontwerp ingediend tot wij ziging van den achturendag. De ontwerpers wcnschen, dat onder de omschrijving „ef fectieve arbeid" niet zal vallen de tijd, dat de arbeider aanwezig is of toezicht houdt en dat de hoofden van ondernemingen bij be stellingen tengevolge van onverwachte om standigheden, tot een maximum van 100 uur per jaar den wettelijken arbeidstijd mogen overschrijden, waarvoor zij alleen maar kennis hebben te geven aan den in specteur van den arbeid of aan den inge nieur der mijnen de minister kan machti ging verleenen om tqt 150 uu te gaan Voorts zouden de werkgevers het recht ver- k ij gen om binnen een termijn van zes maan den de uren in te halen verloren gegaan wegens feesten, ongevallen, gebrek aan gronds offen enz. Dit plan is, volgens den Brusselschen cor respondent van „l'Oeuvre", ingegeven door de groote Belgische metaalindustriëelen, die er over klagen dat zij op de uitvoermarkten niet kunnen concurreeren met hun Fransche mededingers. De socialisten zullen er zich krachtig egen verzetten en ook de christen-demo craten hebben er zich tegen verklaard. Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van den overval op den Duitsch- Amerikaan Grover Bergdoll te Eberbach, die indertijd uit Amerika naar Duitschland was gegaan om zich te ontrekken aan den dienst in het Amerikaansche leger. Reeds Januari '21 had een Amerikaansche detec tive gepoogd hem te ontvoeren, waarvoor hij en zijn medeplichtigen eenige maanden ge vangenisstraf kregen. Op 10 Aug. '23 werd Bergdoll 's avonds in zijn hotelkamer wederom overvallen, en wel door twee mannen, Karl Schmidt uit Lau sanne en Roger Sperber uit Parijs. In zelf verdediging heeft hij daarbij Schmidt dood geschoten, Sperber zwaar gewond. Als mede plichtigen werden gearresteerd een z.g. Rus- sche vorst Gregor Garagin, een Amerkaansch luitenant Hoover Griffith en diens chauffeur Nelson. Dit drietal had nabij het hotel in een auto gewacht om den ontvoerden Berg doll weg te brengen. Voor de rechtbank te Mosbach wordt thans deze zaak behandeld. Griffith, die als officier aan den wereldoorlog heeft deelgenomen, wordt als de leider beschouwd. In Mei '22 was hij als vertegenwoordiger van het Ame rikaansche legioen weder naar Frankrijk gekomen. Als motief voor zijn daad voert Griffith aan, het voor zijn plicht te hebben gehouden, Bergdoll als deserteur aan de justitie over te leveren. De vroegere Russische vorst Gagarin werd voor het plan gewonnen; verder werkte nog een detective-instituut te Parijs mede. Het plan was Bergdoll via Ludwigshafen naar Frankrijk te brengen. Tevens had men het plan van de geheele ontvoering een film te maken, omdat men zich van zulk een film een groot (propagandistisch) succes beloofde. Gagorin is 28 jaar oud. Hij was vroeger offi cier en heeft bij de witte legers meegestreden. Hij werd door de bolsjewisten gevangen ge nomen, doch wist naar Parijs te ontkomen, waar hij van Griffith geld ontving voor deel neming aan het ontvoeringsplan. Sperber is te Parijs geboren en heeft ook aan den oorlog deelgenomen. De auto was door een Amerikaansche ma joor ter beschikking gesteld. Griffith nam de geheele verantwoordelijk heid op zich en verklaarde dat zijn chauf feur Nelson in de bijzonderheden van het plan niet was ingewijd. CENTRAAL BESTUUR VAN DE K.S. A. IN NEDERLAND. Dezer dagen vergaderde te Utrecht het Centraal Bestuur De voorzitter Prof. L. van Aken, heet de aanwezige leden van het C.B., dat voor het eerste in dit jaar bijeen is, welkom en stelt voor om aan te vangen met punt 3 van de a- genda, wijl de penningmeester straks de ver gadering zal moeten verlaten. Spr. deelt me de dat indiening van een begrooting in dit stadium van onzen financieelen toestand fce grijpelijkerwijze nog onmogelijk is. De leu-u hebben van dezen toestand laatstelijk kennis kunnen nemen uit een rondschrijven d.d. 18 Sept. van het Dag. Bestuur alsmede uit mededeelingen in het orgaan. Niettemin heeft het Dag. Bestuur eene bespreking van een en ander in het Centraal Bestuur thans zeer wenschelijk geacht. Spr. geeft een overzicht van de teleurstellingen, die bij verschillende opeenvolgende plannen ondervonden zijn. Er zouden in het geheel geen schulden of moeilijkheden zijn, indien de hoofdbesturen van alle aangesloten organisaties slechts hare contributie <10 cent per lid cn per jaar) wilden afdragen. De bloemendag bracht geen uitkomst en moet tengevolge van de geringe medewerking, alsook van de hoogst ongun stige weersgesteldheid als mislukt be: c :ouwd worden. Ten slotte zijn twee middelen defi nitief aangegrepen le. het houden eener ver loting ten bate aer K.S.A. maar vooral 2e. de uitgifte op groote schaal van premie- aandeelen in samenwerking met de Holland- sche Grondcredietbank te Amsterdam. In dien deze laatste actie slaagt, dan is de K.S. A. voor jaren zeker van aanzienlijke inkomsten Aan de orde is vervolgens punt 2. Mede deelingen. De voorzitter deelt mede, dat het Centraal Bureau bij voortduring sterk gehandicapt is door de financieele zorgen, welke zeer veel kostbare energie en arbeidskracht verslinden. Niettemin heeft hij steeds kunnen constatee- ren, dat er hard gewerkt wordt, hetgeen ook voldoende blijkt uit hetgeen den laatsten tijd werd tot stand gebracht. De actie inzake lectuurbemiddeling be gint zeer aardig te loopen. Het Bureau ver zond lectuur aan ongeveer 50 instellingen, Zooals de R. K. Universiteitsbibliotheek (die reeds 15 kisten ontving, bevattende 3000 d,ee!en), R. K. Openbare Leeszalen, Volks bibliotheken, inrichtingen van onderwijs, ziekenhuizen, sanatoria, gevangenissen, enz. Negen zendingen gingen naar Oost-Indië en één naar West-Indië. Spr. spoorde de leden van het C. B. aan om, waar mogelijk, hun invloed aan te wenden opdat overal plaatselijke boekeninzamelingen worden georganiseerd. Het Centraal Bureau organiseert thans drie schriftelijke cursussen waarvan de deelnemers na afloop in de gelegenheid worden gesteld om een mondeling examen af te leggen. Be halve de cursussen in sociale economie en in sociologie, is in October j.l, nog een cur sus begonnen der staatsinrichting. Aan iede- ren cursus wordt gemiddeld door 75 per sonen deelgenomen, welk getal aanzienlijk grooter zou zijn, indien de slechte tijdsom standigheden niet velen wegens financieele bezwaren van de deelname had teruggehou den. Het aantal door het Bureau verstrekte kos- telooze schriftelijke adviezen is nu i e !s hoo- gcr dan dat over het geheele jaar 1922. Op merkelijk veel navragen kwamen uit het buitenland België, Frankrijk, Italië, Jugc- Slavië, Tsjecho-Slowakije, Rumenië, Britsch- Indië, Engeland, Duitschland, Polen, Ier land, Noord-Amerika, hoofdzakelijk over het R. K. organisatiewezen hier te lande. De lichtbeeldencollectie van het Bureau is sinds het vorig seizoen aanmerkelijk uitge breid en bestaat thans uit ongeveer 6000 lan taarnplaatjes. Er wordt een druk gebruik van gemaakt. Begin September is door de K.S.A. een reis georganiseerd naar Rome, waaraan door ongeveeer 120 pelgrims is deelgenomen. Hel aanvankelijke plan was een reis van ver tegenwoordigers van de organisaties, welke de K.S.A. vormen, dus een K.S.A.-reis. Wijl echter wegens de tijdsomstandigheden slechts een paar organisaties officieele deel name hadden toegezegd, kon dit plan niet doorgaan en is de reis eenvoudig geweest een door de K.S.A. georganiseerde pelgrimsreis van Nederlandsche Katholieken. De voor bereiding van een en ander heeft voor het Bureau zeer veel werk meegebracht. Voorts zij herinnerd aan het Nederlandsch- Vlaamsch Congres over het Bevolkingsvraag stuk, in April j.l. door de K. S. A. in Breda belegd. Dit Congres is zeer goed geslaagd en bracht, zoo min als de uitgave van het ver slag onkosten mede voor het Bureau. Als practisch gevolg van dit congres is door der K.S.A. in het leven geroepen een R. K. Emi gratie-Commissie, die de betreffende vraag stukken in studie heeft genomen en ook ove rigens reeds in actie is. Het Centraal Bureau verleende op verzoek van den R. K. Vrouwenbond medewerking bij de propaganda der Internationale Vre- desnovcne. Verder heeft het voor het Deut sche Caritasverband, waarmede vriendschap pelijke betrekkingen zijn aangeknoopt, een tournée voorbereid van haren Referent Major a. D. M. Ebell. De sprekersbemiddeling van het Bureau wordt weer gewaardeerd. Er is o.a. een lijst uitgegeven van ongeveer 200 sprekers met vermelding van hun onderwer pen. Voorts is door de K. S. A. een bijeenkomst belegd van belanghebbende sociale organi saties, om haar zienswijze inzake het Rap port Barge vast te stellen. Binnenkort ver schijnt het Rapport, waarin de conclusies der besprekingen zijn neergelegd. Vervolgens is aanhangig een voorstel van „Sobriëtas" om op het Centraal Bureau in te richten een afdeeling „Centrale Persberich tenverspreiding". De behoefte hieraan is ge- blek n. Een plan zal worden ontworpen, waarbij op medewerking der belanghebben de organisaties wordt gerekend. Dan is door de K.S.A. nog ingesteld een commissie inzake collecteeren en bloempjes verkoop door jonge meisjes. Zulks naar aan leiding van het door de Tuchtunie gepubli ceerde rapport, dat tot verkeerde gevolg trekking kan leiden. Eerstdaags is deze com missie met haar werk gereed. Ook aan de bestudeering van het vraagstuk der organisatie van leidende Standen is volop aandacht gewijd. In het orgaan zijn over ten stand hiervanmededeelingen gepubliceerd. 37 „Vanaf morgen zal ik voor de Tneubilee- .ng van het nieuwe huis zorgen," zei Pas- al onderweg, „en de behangers oogenblik- kelijk laten beginnen." „En de couranten?" „Morgen zal ik met de reclame beginnen, maar die kan ik met geheel en al zeil op stelen, omdat er eenige vaktermen bij te pas zullen moeten komen." „Daarmee zal ik me wel belasten, ik zal 't volgens alle regelen der kunst opstellen." „Nn nog een vraag." „En?" „Zou't niet goed zijn, in hoedanigheid van vreemd geneesheer, een paar leeraars van ie universiteit te gaan bezoeken?" Jacques trok een vies gezicht, „Hm," mompelde hij,,ik geloof, dat 'l toch gevaarlijk zou zijn." „Waarom? Die professoren kennen )e och niet, want je hebt je examens niet in Parijs gedaan." „Dat niet, maar ik zie er niet genoeg Amcrikaansch uit om hen te bedriegen." „De geneesheeren zijn niet moeilijker te bedriegen, dun het gewone publiek, ze zijn j zeer langzaam ook menschen.Je kent verscheidene geschikt. en zijn niet voor iedereen talen en het Engclsch spreek je zuiver. Wat je voorkomen betreft, zou je alleen je bakkebaarden moeten afscheren en een ringbaard gaan dragen. Dan moet je een le vensbeschrijving hebben, om op allerlei vra gen te kunnen antwoorden. De echte dokter Thompson, waarvan jij de diploma's hebt, is sinds zes jaar dood. „Je moet dus kunnen verklaren, wat je in die zes jaren gedaan hebt. Je moet daarom maar spreken van een lange reis in Indië, voor de wetenschap. Dan zcu je profijt kunnen trekken* van de verhalen van dien ouden geneesheer uit de gevangenis van Nimes," „Je hebt gelijk," hernam Jacques. „Die reizen, waarvan hij mij vertelde, kan ik zelf gemaakt hebben. Ik Hal mijn opwachting gaan maken bij de grooten der wetenschap hier en hem verzoeken welwillend voer mij mede te werken." „Ben je besloten als specialist op te tre den?" „Ja," „Wat voor een specialist?" „Specialist voor bloedarmoede, tengevoj- ge van vermoeienissen en buitensporighe den. Dat Js een ziekte, die in de mode is cn bovendien heb ik daarin nogal grondig ge studeerd. Ijzerhoudende middelen werken Door de raadgevingen van John Byrr heb ik iets beters gevonden. De arsenicumpillen '.varen uitmuntend, doch te gevaarlijk. Ze hielpen tc gauw cn brachten te vlug de levenskracht terug, waardoor steeds een in zinking, dikwijls de dood volgde.... De lijders aan bloedarmoede zullen allen bij mij komen.... Ik zal ze genezen en dan kan mijn roep als weldoener der mensch Gravin de Chateiux had nog geen invloed-1 regeld thuis is. Als ik nu mijn dienst weer rijke personen kunnen spreken, dus kon het niet mogelijk zijn, dat men hem zijn zelf standig bestaan teruggaf. Misschien was 'tom een of andere een voudige zaak, stelde hij zich zelf gerust. „Gaat u zitten, mijnheer Raymond," zei de chef der recherche, terwijl hij hem met de hand een stoel aanwees. Raymond groette beleefd en ging zitten. „Ik heb u al langen tijd lüet meer ge- heid ons prachtig tot schild dienen om naar zien," hernam de chef. „Is u nog zieker ge- technische school? Ik had graag, dat mijn k„uiX.I-erlof tot dien tijd kon verlengd worden." moest hervatten, zou ik in grooten angst verkeeren." „U is toch voor gcruimen tijd nog aan de prefectuur verbonden?" „Helaas, ja, mijnheer. Daarom ben ik juist zoo ba-g voor mijn zoon".... „Wilde u hem dan bij u houden?" „Onder welk voorwendsel zou ik hem moeten verwijderen, gedurende den tijd voor zijn toelatingsexamen aan de Poly believen te handelen." j worden? Ze waren bij het station gekomen. Nn „Neen mijnheer. Door een maand rust ben een kwartier wachten, kwam een trein en ik de vermoeienissen van den laatsteu tijd een groot half uur later liepen zij reeds den i weer geheel te boven. Mijn gezondheid is weg op naar ,,'t Kasteeltje". Het was toen uitstekend en mijn verlof komt me nu dub- vijf uur in den avond. De prefect van de recherche te Parijs, die dit gewichtige ambt vervulde, had reeds sedert zijn vroegeren loopbaan, schitterende bewijzen van zijn bekwaamheid afgelegd. Hij genoot de algemeene achting. Men kende hem als een eerlijk, onvermoeid wer ker en als een zeer bekwaam politieman. Met de meeste welwillendheid ontving de prefect, Raymond Trom 1. Deze laatste was met ge ongerust bel van pas' „Ja, dat weet ik, uw zoon heeft juist zijn studies afgemaakt en u had behoefte om bij hem te zijn." „U weet wel mijnheer, hoe bang ik ben, dat mijn zoon iets van mijn verleden te dig heb „Wanneer is uw verlof afgeloopen?" „Over drie wekenZoudt u mij aan raden, verlenging te vragen?" „Ik raad u aan, geen verlenging te vra gen, daar ik er bijna zeker van ben, dat ge ze niet krijgen zult." „Zou ik mogen vragen, waarom tl denkt daarvan zeker te zijn?" Omdat ik u bijna onmiddellijk weer noo- Raymond werd bleek. „Mij noodig"herhaalde hij. „Ja," antwoordde de chef; weet u, waar- Uooren zou komenIk laat hem nu bijn geen oogenblik alleen. Als mijn jongen nu nog niets weet omtrent mijn vroeger leven, dan is dat te danken aan het feit, dat hij om ik u vandaag heb laten roepen?" bijna altijd buitenshuis was.... In de jaren, „Neen, mijnheer," dat hij op kostschool was, zag ik hem maar „Ik wilde van u juist een dienst vragen, heid op het bureau van zijn chef gekomen. maar heel zelden. n.L de rest van uw verlof te laten verval- Hij had verlof gekregen voor twee maan- 1 Als hij iets vroeg, kon ik hem gemakke- 'en en van morÉ®n ®f weer uw taak ter den en daar dit verlof nog niet om was, lijk een antwoord geven, zonder dat hij harte te nemen. vroeg hij zich af, waarom men hem op de j eenig vermoeden kreeg, prefectuur liet komen. Maar, hoe kan ik dat nu doen, nu hij gc- „Van morgen af aan den dienst weer her vatten," mompelde Raymond ontsteld. Maar wat moet ik dan met mijn zoon aan. vangen? Wat moet ik voor redenen opge ven, wanneer hij mij vraagt over mijn on geregeld leven?" kent mijn genegenheid voor u, mijn heer Raymond.... cn ik bpgrijp beter, dan iemand anders, in wat voor angst ge moet zitten, 'daar er zijn nu dingen in het spel, die meer gelden dan al dat andere. U is een van mijn meest bekwame, en vooral meest eerlijke helpers; ik reken ten volle op u. U weet, onder welke omstandigheden dit ambt, dat ge nu bekleedt, u is aangebo den.... en legde u tevens groote verplich tingen op. U hebt steeds met kennis van zaken gehandeld, en ik hoop, dat gij uw verbintenis blijft houden." „Heb ik dan mijn verplichtingen niet altijd trouw nagekomen, mijnheer?" vroeg Ray mond. „Heeft u mij ooit over het een of ander hooren klagen? Ik was altijd voor alles bereid om des te nauwgezetter mijn schuld af te betalen. Kan men mij nu niet vrijlaten, al is 't niet voor mij, dan tenminste voor mijn zoon, vooi wien ik dan ten minste de misdaad verborgen zou kunnen houden. Ik had u wilen vragen, mij den tijd van mijn beproeving, die nog over is, kwijt te schelden." (Wodt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6