5$ Voor SchoenenPRESBURG Dinsdag 11 December 1923 46ste Jaargang No. 14510 De oplossing? Mededeeling voor de Hongaarsche kinderen. n DECEMBER Hat Kindersuppletieloon. Chic Goedkoop B Goed Giften. Tr v. I DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN - EERSTE BLAD STADSNIEUWS. Het Diaconiehuis. Lezing met lichtbeelden. Zeeuwsche bijeenkomst. Gered. Een voorstel tot intrekking met ingang van 1 Januari a.s. Rijkspostspaarbank. De Kalender van „Herwonnen Levenskracht". Tentoonstelling tot steun aan Duitschland. Musikalische Kammerspiele. St. RaphaëL Duitsche kinderen. VAN ONZE RECHTBANK. kf k|tf' bfrr Een beivifS Onze industrie. Dr. Bakhuizen van den Brink De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per Kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, .eleloonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. CHE COURANT E* «Ml Advertentiën 35 cents per rtge Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 ct.. op andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke rege, meer 15 cent bij vooruitbetaling. In een artikel van zes kolommen lang heeft de „Nieuwe Eeuw" (R K. linker vleugel, citeert de N. R. Crt. dit weekblad steeds!) getracht een oplossing voor de heerschende moeilijkheden in de R. K. Staatspartij aan de band te doen. Wanneer men dit met blijkbare overtui ging en groote vrijmoedigheid geschreven betoog leest, komt men onwillekeurig onder de bekoring van zooveel krachtig streven naar waarheid en oprechtheid in de poli tiek en wij zouden het begrijpen, dat menig een na het lezen van dit artikel verzuchtte: jammer, dat de schrijver er van niet vier jaren geleden leider van onzen Algemeenen Bond en der R. K. Kamerfractie was; voor de ellende, waarin wij nu verkeeren, zouden wij zijn gespaard. We zeggen dit zonder spot of scherts; in andere woorden n.m. zegt de kroniekschrij ver van de „Nieuwe Eeuw" hetzelfde, waar hij verklaart, dat, langs den door hem aan gegeven weg de Vlootwethistorie en al wat er aan vast zit, niet zou zijn voorgekomen; „dat we van alle huidige miserie bevrijd zouden zijn gebleven." Die weg, door de „Nieuwe Eeuw" gewild, ware dan hierop neergekomen, dat bij de Kamerverkiezingen van 1922 de kiezers zich aok over de Vlootwet hadden uitgesproken. £r zouden dan althans, volgens de „Nieuwe Eeuw" minstens 15 R. K. anti- Vlootwet-Kamerleden gekozen zijn. Minister Ruys zou het dan niet gewaagd hebben het leven van het rechtsche ministerie aan de Vlootwet te verbinden en.... er zouden geen ongelukken gebeurd zijn. Maar de in richting van onze R. K. Staatspartij maakte een dergelijken eenvoudigen loop van zaken onmogelijk en dit gemis aan een gewenschte uitspraak der kiezers vond weer haar oor zaak in allerlei andere verschijnselen, welke de redactie uitvoerig uiteenzet en ten slotte aldus samenvat: Summa summarum: onze politieke el lende is hieraan te wijten, dat velen onder ons geen vertrouwen hebben in de democratische instellingen, welke zij zelf hebben helpen verwezenlijken; dat dezen, in het voorlichten en overtuigen der kie zers op politiek gebied een hopelooze '.aak ziende, niettemin toch de uitspraak dier kiezers ten gunste hunner inzichten willen doen uitvallen door zich uitslui tend op Katholiek-godsdienstige motieven te beroepen; dat zij er voor terugschrik ken openlijk voor hunne, overigens zeer goed te verdedigen zienswijze betreffende de incompetentie der kiezers en het ver keerde onzer democratische instellingen uit te komen en dus tegen die instellingen den strijd aan te binden. In één woord: onze politieke ellende is te wijten aan gebrek aan waarheidsliefde, en aan gemakzucht. En als wij half December in Utrecht deze duivels niet uitdrijven door in onze partij-organisatie de nu eenmaal in onze partij bestaande tegenstellingen eerlijk onder de oogen te zien en te erkennen; dus door waarheidsliefde; door alle vrees voor zetelverlies en verlies der volksgunst af te schudden en eerlijk met open vizier voor ziine staatkundige mee ningen te strijden; dus door ter-zijde stelling van de eigenliefde; en door een krachtige actie ter voorlichting der kie zers; dus door afschudding der ge makzucht; dan vreezen wij dat onze Katholieke Staatspartij nog zeer kwade dagen tegemoet rfaat. Dit lijkt inderdaad alles heel kranig, maar vooral met het oog op de nadere toe lichting dezer conclusies zouden wij aan de „Nieuwe Eeuw"-redactie willen vragen, of het haar ontgaat, dat er in haar redenee ring toch iets rammelt. Zij bedoelt blijkbaar dit te zegggen, al zijn haar gedachten fraai omweven: in de Katholieke Staatspartij zijn twee soorten elementen, conservatieven en democraten, die naar buiten een schijneen- ïeid vormen. De eersten voelen niets voor algemeen kiesrecht, evenredig kiesrecht, kiezersvoorlichting, sociale maatregelen, enz,, maar missen den moed om voor hun overtuiging uit te komen. Daarom houden :ij bij de stembus en de voorbereiding der verkiezingen alle politieke factoren zooveel mogelijk achterwege en bezweren de kie zers met godsdienstige motieven, wetend dan de meest heterogene elementen op de eene lijst der R. K. Staatspartij te vangen Wanneer de Algemeene Bond daaraan nu een einde maakt, door den kiezer op den troon te verheffen en hem bij de stembus de richting van het Staatsbeleid te laten aangeven, dan eerst is de ware democratie in eere; dan eerst zijn we waar en oprecht en zijn alle ongelukken uitgesloten. Wie het daarmee niet eens is, moet het ronduit zeggen, aldus de „Nieuwe Eeuw"; hij kan dan afgewezen worden, ook al heeft hij een „overigens zeer goed te ver dedigen zienswijze!" Onze partij zal dus haar gezondheid kunnen terugkrijgen door opzettelijk naar voren te brengen wat ver deelt; door de dieper liggende godsdienstige motieven op den achtergrond te dringen en de minder belangrijke politieke verschilpun ten en „vrije kwesties" naar voren te schui ven. Hef is een meening, al zullen er zijn, die dit met ons een vreemde soort heelkunde noemen. Maar laten wij deze operatie eens als een riskante, maar door levensgevaar geboden chirurgische behandeling aanvaar den. 16 er dan waarlijk een goede kans, dat bereik! wordt, wat de „Nieuwe Eeuw"-re- dacti .riet zekerheid voorspelt? Wij doen de redactie van het groene weekblad zeker geen oneer aan, wanneer wij veronderstellen, dat zij zich zou scha ren aan de zijde van hen, die het volste vertrouwen hebben in wat dan genoemd wordt onze „democratische instellingen". Maar dat is niet voldoende en 't is juist zoo fataal, dat er over de toepassing en de practische werking dier instellingen zooveel verschil van meening bestaat. Neem de nu aan de orde zijnde reorganisatie onzer partij, welke over eenige dagen in Utrecht aan de orde komt. De N. E. wil daar de duivels uitdrijven. Wie wil dat niet? En zie nu eens de bonte mengeling van voorstel len, bij het bondsbestuur ingekomen van allerlei duivelbezweerders, die ieder hun methode als de juiste aanbevelen. „Maar, zal de kroniekschrijver der N. E. zeg gen geen is zoo radicaal als ik. Ik eisch de volle rechten voor Koning-kiezer op; ik vraag waarheid en oprechtheid in de poli tiek." Maar Is met die twee woorden ook een bondsreglement samen te stellen? Hebben wij daaraan een piactischen leiddraad? Ge steld, wij beproefden eens een reglement samen te stellen, waardoor formeel de kie zers (georganiseerde en ongeorganiseerde?) zelf het politiek advies samen stelden zon der leiding van boven af (dat is immers het meest democratische?) heeft de redactie der N. E. dan wel eens bedacht, welke daarvan de gevolgen zijn? De minst onge vaarlijke zijn deze, dat de pastoor of kape laan des Zondags na de Hoogmis de boe ren en boerinnen op het platteland bij el kaar roept en op een schoolbord voortee kent, hoe zij het uitgebreide stembiljet moe ten behandelen. Dan zwijgen wij van de meer gevaarlijke voorlichters! Want voor lichting is er altijd; komt zij niet van de officieele politieke leiders, dan komt zij van oncontroleerbaren kant. En het is juist de groote massa, welke voorlichting zoekt en bij de stembus, als getal, den doorslag geeft. Gaan wij den anderen kant op en laten wij in kiesvereenigingen afgevaardigden be noemen om een politiek advies samen te stellen, dan geeft de massa hoe men het keere of wende en uit welke groepen men de afgevaardigden ook kiest practisch haar invloed uit handen. En dertig, veertig of honderd menschen stellen lijsten samen met vijf of zes honderd candidaten, waar over dan een millioen Roomsche kiezers moet beslissen. En nu kan men pogen een stelsel te ontwerpen, dat de grootst moge lijke bevrediging geeft, of liever, de minst mogelijke critiek uitlokt, met het enkele woord „democratisch" is de sleutel niet gevonden, omdat, hoe verder men tracht te gaan op dien weg, hoe dichter men bij het despotisme komt. Dat heeft de sociaal democratische oartij en haar jonger geslacht, het communisme, nu toch langzamerhand wel geleerd. Nu er, naar aanleiding van de verwerping der Vlootwet en alles wat daar aan vast zit, weer veel over democratie en conserva tisme in onze partij wordt gesproken heel begrijpelijk; ook wij zelf hebben daar aan meegedaan nu zouden wij de critici ten deze wel willen vragen om eens klaar en duidelijk te zijn en precies te zeggen, wat zij willen. Het is heel gemakkelijk op wat mooie woorden van waarheid, oprecht heid en dergelijke een fraai betoog op te bouwen met heel veel negatiefs; maar wat wij nog altijd missen, is naast een bruikbare definitie van „democratie", welke over tien jaar niet versleten is, een positieve hand leiding voor Katholieke democraten. Wan neer immers naar den wensch der N. E. onze partij in tweeën uit elkaar valt dan moeten wij weten, waar we aan toe zijn. Iedereen immers noemt zich tegenwoordig democratisch en 't wordt dan toch eens tijd, dat er schifting komt; want blijkbaar is er onder onze Katholieke voormannen heel wat kaf onder het koren. Misschien kan b.v. de N. E. verklaren hoe aan de R. K. „Volkskrant" een deel van de re dactie vóór en een deel tegen de Vlootwet was. Moet ook hier een scheiding in de mocraten enwe durven het woord niet noemen, worden gemaakt. Nog eens, de scherpzinnige betoogen, welke de N. E. al sinds maanden aan het verderf in onze partij heeft gewijd, lokt tot de bede: geef ons eens een handleiding over democratie, waardoor het mogelijk wordt in onze partij alle elementen te toetsen en uit te drijven: de conservatieven, de kwasi- democraten, de intellectueelen met een valsch democratisch etiquet, de arrivisten, die de „democratie" als politieken ladder gebruiken enz., opdat wij met 18 karaats Katholieke democraten eens kunnen trach ten een nieuwe maatschappij te vormen. De N. E. kan dan ook op ons rekenen; maar dan zorge zij eerst, dat wij personen en zaken kunnen toetsen aan onfeilbare en on betwistbare Katholiek-democratische be- ginselenl Museum van Kunstnijverheid Paviljoen Dreef De bibliotheek dagelijks geopend van 912 uur Toegang kosteloos. Bisschoppelijk Museum Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toe gankelijk. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaco- bijnestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m van 2—5 uur. Zater dags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen,, voorm. van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8half 9 uur Tele foon 2981 R. K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 49 van 810 uur on Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R. K. Leeszaal en uitleenbibüotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 2—5 en van 7—10 uur. b.- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitlcenen van boeken van half 39 uur. Marihavereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1671. Bloemendaal R. K. Leesbibliotheek Bloemendaalsche weg 48, Dinsdag en Vrijdag van 24 uur. Alle Hongaarsche kinderen uit Haarlem en omstreken, die hun eerste H. Communie zuilen doen of reeds hebben gedaan, moeten Woensdagmiddag om twee uur komen in het St, Rosa Patronaat, Nassaulaan 50, Haarlem, alwaar een Hongaarsch priester hen zal voorbereiden cn waarna zij gelegenheid zul len hebben om te biechten. De pleegouders worden vriendelijk verzocht hun pleegkin deren op deze samenkomst attent te maken en ze er heen te zenden. Sociëteit St. Bavo. St. Nicolaasfeest Po- litieagenlenbond 4 uur Moedercur sus 8 uur L. T. B. 11 uur Commissie van Beroep 2 uur Hoofd- Gestuur Volksbond half 8. Hanzegebouw. Zang Vereeniging „Klein A Capelle koor 8 uur Haarlemsche Inkoop Combinatie half 9 Bestuur Zangvereeniging „Cecilia" half 9, Gem. Concertzaal. Volks-concert H. O. V. 8 uur. j Stadsschouwburg Wilsonsplein Mij. tot Bevordering der Toonkunst Kamermu- I ziekavond 8 uur, Luxor-Theater Groote Houtstraat 139 Biosxoop- en variété-voorstelling. Atlanta-Bioscoop Zijlstraat Bioscoop voorstelling. Het Diaconiehuis van de Ned. Hervormde Gemeente aan de Jansstraat, ondergaat een belangrijke verandering en verbetering. Deze verandering komt hoofdzakelijk neer op het restaureeren en uitbreiden van de ziekeninrichting. Deze inrichting is aangebracht aan de tuinzijde, waarvan de achterzijde grenst aan de Korte Wijngaardstraat. Wij willen hier een korte beschrijving geven van de j indeeling der appartementen laten volgen, j Aan de zijde der Wijngaardstraat was oorspronkelijk slechts één ziekenzaal ge vestigd, welke nog onvoldoende licht ont ving, daar de muur, staande aan de Korte Wijngaardstraat, blind was. Deze zieken zaal is nu gerestaureerd en nog twee zalen zijn hiernaast aangebouwd, zoodat thans een ineenloopend geheel van drie zalen is verkregen. De vleugel aan deze zijde bevat verder aan de straatzijde slaapkamers en zitkamers voor de dienstdoende zusters en de zoo genaamde papkeuken. Aan de tuinzijde allereerst een c onver- sotiezaal voor hulpbehoevende zieke vrou wen en daarnaast een zelfde zaal voor mannen. Door middel van schuifdeuren kunnen deze zalen gecombineerd worden, wat ge makkelijk is in geval een of andere om standigheid (bijv. wanneer een spreker komt) deze combinatie eisoht. Vierder be vinden zich aan deze zijde, een badkamer, waschgelegenheden en toiletten voor de mannen en de vrouwen. In de vroeger „galerij", de uiterste hoek worden 3 isoleervertrekken voor ernstige patiënten, een badkamer en een dokters kamer ingericht. Dit ge heel e complex wordt door een gang, die een lengte heeft van 30 Meter en een breedte van 2 Meter heeft met het hoofdgebouw verbonden. In dit verbindingsgedeelte waren vroeger kamertjes gevestigd voor zusters, zoodat men altijd genoodzaakt was de zieken inrichting te bereiken door den tuin. De verbouwing en installatie zal waar schijnlijk einde Januari 1924 gereed zijn. Het werk geschiedt onder architectuur van den heer C. van Munik. Aanneemster is de firma B. Hagen. Deze verbouwing beloopt zooals te begrijpen is, belangrijke sommen. Nog een kapitaal van ongeveer 30 mille zal benoo- digd zijn. Daar hievoor echter geen vol doende gelden aanwezig zijn, heeft het college van regenten besloten in Januari 1924 in eenige zalen van het gebouw voor dit doel een groote bazaar te organiseeren. In het gebouw „St. Bavo'. is voor de afd Haarlem en Omstreken der Nederl. Montes- sori-Vereeniging door den heer Portielje, inspecteur van Artis te Amsterdam, een lezing met lichtbeelden gehouden. Te acht uur opende de heer Portielje den avond met de aanwezigen welkom te heeten, waarna hij mededeelde, dat hij voor de pauze slechts lichtbeelden van roof dieren en na de pauze van hoefdieren zou vertoonen. Spr. hield daarna een prettig te volgen rede, waarin hij de verkeerde denkbeelden, die de meeste mensehen van dieren hebben, besprak en weerlegde. Spr. besprak het nut der roofdieren, die de zwakke dier enopruimen, wat den vee stapel ten goede komt. Spr. merkte nog op, dat de boeken van Curwood en London er toe bijdroegen de menschen een heel ver keerden kijk op het gevoelsleven van de dieren te geven. De beesten worden in die boeken veel te veel behandeld air dieren met menschelijke gedachten en gevoelens, terwijl er tusschen den mensch en het dichtst bij deze slaande dier, den gorilla, nog zoon geweldig verschil bestaat in hun resp, hersenmassavolumen. Het dier vormt niet, zooals wij, een klaar begrip van de dingen. Het merkt Jets op en ont houdt hei, maar het begrijpen doet het meestal niet. Met vele aantrekkelijke voorbeelden luisterde spr. zijn rede op, terwijl de licht beelden door hunne helderheid er zeer toe bijdroegen, het gesproken woord te verduidelijken. Maandagavond hield de Zeeuwsche Ver eeniging „Zeeland" te Haarlem, een leden bijeenkomst in het gebouw Olympia aan den Kinderhuissingel. De voorzitter, de heer J. C. Hevblom, opende met een kort welkomswoord de ver gadering, waarna door alle aanwezigen staande het Zeeuwsche volkslied uit volle borst werd gezongen. Mevr. J. M. H. van Loon-van den Berge hield vervolgens een zeer onderhoudende causerie over Walcheren en de schrijvers van Walchersche novellen. Spr. deelde mede dat op het eind van de maand Januari een lezing zal worden gehouden door den heer Mr. Dr. Witteveen en medio Februari we derom een bijeenkomst zal worden georgani seerd. Verder voerde spr. alle aanwezigen in den geest mede op een rijtoer door Walcheren, waarbij verschillende plaatsen uitvoerig wer den besproken, o.a. Vlissingen, Middelburg, West Capelle en Veere. Spr. weidde uit over de schoonheid van die plaatsen, alsmede over de typische oer-oude gebruiken, welke aldaar nog heerschen en daarom juist door de Zeeuwen nimmer kunnen vergeten wor den. „Twee Teikeniengetjes mit de penne", „Acbram" en „Mooi-weêrsdagen" van Heins, werden door spr. op zeer verdienstelijke wij ze voorgedragen en oogstte evenals de cau serie, veel bijval. Een min of meer dramatische schets „Ge vonden en verloren", van H. E. Beunke, werd door Mevr. van Loon, op een uitmun tende wijze vertolkt. Na de pauze werd wederom door alle aan wezigen een lied tfezonrfen, en wel het Zeeuwsch-VIaamsche Volkslied, dat vooral door zijn montere wijs zeer goed klonk. De laatste voordracht „Oe Piet an z'n tweede vrouwe kwam", van H. E. Beunke, viel ook zeer in den smaak van de aanwezigen. Me vrouw van Loon werd ook hiervoor een dankbaar applaus gebracht. Alles bij elkaar genomen kunnen wij zeker er op wijzen dat ook deze avond, die druk bezocht was, tot een waar succes is gewor den voor de Vereeniging „Zeeland" in Haarlem. Maandagmorgen 10 uur is de 6-jarige C. D. bij ongeluk in het water van den Heeren- singel gevallen. Toevallig liep juist de vader van den jon gen jongen aan den overkant, en zag het ongeluk gebeuren. Hij begaf zich onmiddellijk gekleed te water en mocht er gelukkig in slagen het ventje te redden. Het had geen letsel bekomen. I GROOTE HOUTSTRAAT 88 Door de raadsleden mr. M. Slingenberg, G, Wolzak Hz., Louis J. C. Poppe, P. J. Wil- lekes Macdonald-Reijnvaan en J. Miezérus, dus niet door B. en W„ zooals een blad abu sievelijk vermeldde, is een voorstel ingediend bij den gemeenteraad, om: I. Met ingang van 1 Januari 1924 ia te trekken het besluit tot toekenning van kin- der-suppletie-loon, zooals dat is vastgesteld in de vergadering van 13 Augustus 1919; II, Te bepalen, dat uitbetaling van het bedrag, hetwelk op 31 December 1923 aan kinder-suppletie-loon wordt genoten, wordt bestendigd, met dien verstande, dat het, zoo dra een kind den leeftijd van 18 jaren be reikt, wordt verminderd met het bedrag het welk voor dat kind genoten wordt. Reeds gisteren vermeldden we een en ander. Opgave, uitsluitend betreffende het post kantoor Haarlem en zijne bij- cn hulppost kantoren in de maand November 1923. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 211.119,92 en terugbetaald 218.268.98. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 7148.97. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 182. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschre. ven nominaal 3350 en afgeschreven ƒ11.950. Derhalve minder in- dan afgeschreven ƒ8600. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 2. Hieronder 162 formulieren ad 1in spaarbankzegels van 5 cent en 706 forumlie ren ad 1.in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). Inzameling van den Kring Haarlem van het R. K. Huisvestings-Comité. Vorig saldo 6740.48 Van Pastoor Saulenn, Giften der Parochianen Haarlemmerliede- Spaarnwoude 364. Gift van den Kath. Kring Spaam- dam 25. Totaal 7129.48 Talrijke zendingen levensmiddelen en kleeren zijn, onder de hartelijkste dankzeg ging aan de edele gevers, ontvangen, zoo dat heden zijn verzonden naar 's-Hertogen- bosch en vérder naar Rijnland en andere plaatsen in Duitschland: 2 groote kisten kleeding en schoenen, 2 groote kisten levensmiddelen. Verder: 9 zakken tarwe, 2 zakken erwten, 1 zak boonen, 1 zak kool, 24 zakken aard appelen. „Herwonnen Levenskracht" geeft voor 1924 een fraaien kalender uit. De opvalling van toe- kening is zeer modern en bijzonder fraai. Uil den aard der zaak is de kalender verlucht met foto's van het sanatorium van „H. L.'': ..Berg-en-Bosch", nabij Apeldoorn. Verschil lende kiekjes zijn het, die een zeer goed in- zichfc geven in het leven op „Berg-en-Bosch". De kalender is werkelijk een sieraad voor ka mer en kantoor. De prijs is niet hoog en voor het luttele bedrag verzekert men zioh van een praclischen, franien kaénder, terwijl men het goedé werk van „Herwonnen Levenskracht" daadwerkelijk steunt. In het Vereenigingslokaal van het gebouw der Ned. Protestantenbond op den Bronstee- weg bij de Koediefslaan le Heemstede, zijn de prijzen tentoongesteld, voor de loten ten bate van noodlijdend Duitschland. De prachtige prijzen beslaan uil schilde rijen; leékeningénbeeldhouwwerk etsen, houtsneden, boeken en kunstnijverheidsvoort- brengseten, zijn voor deze loterij beschikbaar gete'd. Loten a f 1 per stuk zijn verkrijgbaar bij de heeren A. Pieek, Nicola as Beetspleim 4: J. WesseHttg. Nic. Beetsstraat 3; en Jan Wieg man. Nic. Beetssfraat 5. Voor oen tamelijk bezette zaal had giste renavond in den Stadsschouwburg de af- scheidsvnorsteiling plaats der Musikalische K a min er spiele. Opgevoerd werden een drietal komische opera's: Der Dichter, Das Engagement, Die Weinprobe. Van deze drie was „Das Engagement" ver uit het beste, zoowel wat betreft het gege- \ene als de uitvoering. Van alle drie geld!, dat het gegevcne tamelijk simpel is, vooral „Die Weinprobe", Nu is dat op zich zelf niet zoo heel erg, wanneer dan voor het overige het stuk gered wordt door fijne geestigheden, uitmuntend spel of zooals voor de onderhavi ge stukjes had kunnen gelden door vocale vertolking. Max Men sing, die over een gaaf geluid be schikt en daarnaast goed acteur is, voldeed ons wel het best. In „Das Engagement" gaven Max Mensing "ii Claire Jache uitmuntend samenspel cn vooral samenzang, daar waar de intrigue of liever het „Betrug'" in vollen gang is en Haunchen als des zangers vrouw, verborgen achter het afhangende tafelkleed, een kluch tige en welgeslaagde opvatting van haar rol le zien geeft. Herhert Neustadt, die ons in Der Dichter" een tikje overdreven leek, beviel ons beter in „Das Engagement'' en was het best n ..Die Weinprobe". waar in het sobere interieur van de erftante een „liefde op liet eerste gezicht ontstaat", ten koste var. den neef. die zijn erfenis bedreigd ziet. Men gaat heen met het idee. dat men niet onaangenaam zijn tijd heeft doorgebracht. Maar waar deze komische opera's alle diepte missen en in geenerled opzicht den toeschou wer vermogen te ontroeren, neemt men er weinig van mee. Hoogstens een aangename indruk, die spoedig vervaagt. De 8ste. vakaideeling (Tram) hield op 9 December j.l. een gewestelijke vergadering te Breda. Aanwezig hert voltallig bestuur, de heer Horvers, vrijgestelde en afgevaardigden van twintig afdcelingen. De voorzitter, de heer Geers. opent de vergadering met den christelijken groet, heet de aanwezige afgevaardigden welkom, en in het bijzonder den voorzitter van de afdeebng Breda. Hij spreekt zijn genoegen uit over de flinke opkomst in het oog houdende de groote kosten, waarmee het zenden van afgevaardigden gepaard gaat. Hij spreekt zijn afkeuring uit over het plaatsen van het caricatuur van onzen Hoogeerw., Heer Donders, redacteur van „Rechte Spoor', in het weekblad der N. V„ maar hoopt, dat dit een spoorslag mag wezen, voor de lauwe Katholieken om zich samen te trekken om de banieren van St. Raphaël. De notulen worden met een kleine wijzi ging goedgekeurd. Na het voorlezen der ingekomen stukken, had de herkiezing plaats van den voor zitter en twe bestuursleden. Er waren geen namen van candidaten ingediend, zoodat de voorzitter terecht kon opmerken, dat daar mede voldoende aangetoond was, dat ver trouwen in de leiding gesteld werd. De heer Horvers bespreekt ia bijzonder heden de toestanden der verschillende Tramweg-maatschappijen en de moeilijk heden, waarmede het hoofdbestuur te kampen heeft, niet alleen door anderen, maar ook door eigen leden, die door ver keerde opgaven, moeilijkheden veroorzaken. Hij besprak de R. D. V. en pensioenrege lingen der verschillende Trammaatschappijen welke een chaotisch beeld vertoonen, méde door de noodlijdendheid van verschillende maatschappijen, maar ook door het niet krachtig genoeg Vgriipen van hooger hand. Toch verwacht hij nog na Jan. 1924 verbetering of ten minste doorzetting van de pensioenregelingen. Bij de rondvraag gaven zich op de afd.: Nijmegen, Blerik, Eindhoven, Vechel en Bergen-op-Zoom. wellis door den heer Horvers werden beantwoord. De voorzitter spreekt bij de sluiting zijn vertrouwen uit voor de toekomst en sluit deze goed geslaagde vergadering met het gebed. Uit den Kreiz-Neuss zijn gisteren 40 Duit sche kinderen ter verpleging in Haarlem aangekomen, Diefstal met geweldpleging. De thans gedetineerde C. B. uit Beverwijk, heeft in den nacht van 1 op 2 November in gebroken bij zijn buurvrouw, de wed. H. In de gang haalde hij een beursje en een porte- monnaie uit daar hangende mantels en stak het geld bij zich. Op dat o ogenblik kwam de zoon des huizes thuis cn dc indringer verborg zich en hield zich schuil, tot ook de zoon naar bed was go- gaan. De andere familieleden lagen reeds eenigen tijd ter ruste. Toen ging hij naar boven. De wed. H., had echler al eenigen tijd rumoer in huis gehoord en loen zij een lucifer hoorde ontsteken en het licht zag, stond zij op, ging in de richting van het licht en vroeg aan den man, die voor haar stond: „Wat moet jij hier doen?" Als antwoord kreeg zij een klap in hel gezicht. Zij riep toen „moord", waarop haar zoon haar ter hulp snelde. Een hevige worsteling ontstond met den indringer, die inmiddels door oen der dochters des huizes, die met een zaklantaarn het tooneel verlichtte, her kend werd. De zoon des huizes en de inbre ker rolden ten slotte samen de trap af en dc laatste werd de deur uitgesmeten. Hij had echter vóór de vechtpartij nog gezegd: .Ik ben dronken, maak er niks van." Op het lawaai kwam de buurman, de va der van den indringer, vragenwat er aan de hand was. Bek!, zeide zich niets van liet ge val te herinneren. Hij wist er absoluut niets meer van. want hij was dronken geweest! De verschillende getuigen, de vier leden van liet huisgezin H., vertelden, hoe dc zaak zich had toegedragen. Bekt. bleef echter bij zijn bewering, zioh niets van het geval te herinneren, wat den president eens de opmerking pntio'ktc: „Ge lukkig da! de getuige het nog weel." De Officier van Justitie ach'te hel ien laste gelegde alleszins bewezen en noemde hei ver grijp zeer ernstig. Daarom meende spr. een zware straf te moeten eisehen, ook al is bek!, nog nooii veroordeeld geweest, hij slaat niet zeer gunstig bekend. Spr. eisch le een jaar gevangenisstraf met aftrek van dc preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Theijse, pleitte clemen tie. Uitspraak Donderdag 20 December. Her is B. en W. van Bloemendaal geble ken, zoo zeggen zij in een Raadsstuk, dat in tal van woningen, welke met steun van Rijk en Gemeente zijn gebouwd, meer personen gehuisvest zijn dan eigenlijk wenschelijk is in het belang der volkshuisvesting. B. en W. hebben op het oog kamerbewo ners en kostgangers, die in vele gevallen van elders komen en in deze gemeente geen woonplaats behoeven te hebben, noch hier werkgaam zijn. Zulk een overbevolking brengt vaak me de. dat de huurders met hun gezinsleden zich met woon- en slaapgelegenheid moeten behelpen op een manier, die niet door den beugel kan en met den bouw van woningen met steun van de Overheid heeft men juist beoogd, dergelijke toestanden uit den weg te ruimen, kortom werkzaam te zijn in het be lang van verbetering der volkshuisvesting. Daarom stellen B. en W. voor artikel 5 der Woningbouwverordening aan te vullen met de bepaling, dat het verboden is, behoudens goedkeuring van B. en W., om de met steun van Rijk en Gemeente gebouwde woningen geheel of gedeeltelijk in onderhuur af te staan of personen, die niet tot het gezin van de(n) huurder(ster) behooren. bij zich te doen in wonen. Er valt tegen de redeneering van B. en W, wel weinig in te brengen. De woningen wor den gebouwd om betere woontoestanden te verkrijgen en dus dienen die voordeelen niet te niet te worden gedaan door overbevolking der huizen. Prachtig, in theorie En worden deze bt palingen door den Raad goedgekeurd, dan zullen B. en W. zeker in de gelegenheid zijn, uitwassen uit te snijden. Maar, practisch zit de zaak zoo, dat de met de met steun van Rijk en Gemeente gebouw de woningen veel te duur zijn, de financieele draagkracht van wat men noemt „arbeiders" (en voor hen zijn toch de arbeiderswoningen gebouwd, niet waar?) ver te boven gaat en deze gedwongen zijn, willen zij niet dak loos komen te staan door onderhuur te trachten aan de benoodigde huishuur te ko men. De door B. en W. van Bloemendaal ge wraakte overbevolking van huizen is het noodwendig en betreurenswaardig gevolg van de hooge woninghuren. Wij hebben reeds eenige jaren geleden op dit gevaar gewezen. De maatregelen, door B. en W. van Bloe mendaal vastgesteld, zullen niet afdoende zijn. In Haarlem heeft men, meenen wij; dezelfde bepalingen, maar voor verschillende woning- bouwvereenigingen moeten wel afwijkingen daarvan worcien geduld, omdat de bewoners anders niet aan de huur kunnen komen, de woningen leeg blijven staan en in dat geval de vereenigingen failliet gaan. Het eenige juiste is, dat 't Rijk en de Ge meente op de gebouwde huizen eenvoudig een deel bouwkosten afschrijft en dit als ver lies neemt. Dan pas zal het mogelijk zijn die huren te brengen op een prijs, die kan wor den opgebracht en onder het bereik ligt van die huurders, waarvoor de huizen zijn be stemd. Is dat eenmaal gebeurd, dan zal het euvel van onderverhuren verdwijnen, want nie mand, dunkt ons deelt voor zijn plezier zijn huis,wat voor hem en zijn gezin al niet te groot is, met een ander. Barometerstand 11 uur v.m.: 771. Stilstand. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem B. en \Y. van Haarlem, doen tc weten, dat van heden op aUc werk dagen van des voormiddags 9 tol des namid dags 2 uur, tot 24 December e.k., 's voor» middags te kwart vóór 12 uur ten gemeenle- secrclaric (7e Afdeeling) ter inzage is nedorge- logd liet ingekomen verzoekschrift met de bij lagen van de Burgerlijke Maatschap C. Schra- verus, H. Wijsman en H. C. Franse om ver gunning lot oprichting van een inrichting tot het slijpen, polijsten en vernikkelen van me talen voorwerpen m hot nercee! staande aan de Lange Roogaardslraat No. 8 In den ouderdom van 65 jaar is alhier ter stede overleden de heer C. J. Bakhuizen van den Brink, een bekend geneesheer, die lange jaren in Gelderland en Noord-Brabant de praelijk heeft uitgeoefend, doch haar om ge zondheidsredenen moest opgeven. Dr. Bakhui zen ran den Brink werd geacht door allen, die hem kenden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1